PDA

View Full Version : Cum va gasiti de lucru? Da-ti cu votu'!



Printzesa
30th September 2005, 10:57
Desi am vazut ca in rubrica de IT majoritatea threadurilor sunt despre jocuri - sportivilor! - ma incumet cu un poll pe alta tema.

Da-ti cu votu'!! :)

ps: eu am votat "altfel" - is inca studenta si vreau pareri de la oameni cu experienta in cautatul de lucru :)

fia
30th September 2005, 11:09
la noi la facultate a venit firma la care lucrez in prezent ai a facut diverse recrutari pentru proiectele de diploma. Practic studentii sa-si faca practica la ei. mai multi colegi de-ai mai au facut proiectul de diploma aici (eu nu). Dupa ce am terminat facultatea, si cand m-am decis sa ma angajez am luat legatura cu cei care erau angajati aici si m-am interesat unde trebuie sa depun un cv. Formularul era si online si pe siteurile de joburi, dar eu am ales calea mai scurta. Am venit am dat "carca" de interviuri si gata :)

Edgar
30th September 2005, 14:01
Am sa "da-u" si eu cu votul. Am multi fosti colegi de facultate care lucreaza aici (din tp facultatii) si cand am terminat facultatea am trimis un cv, m-au sunat pentru test si interviu si cam asta e povestea mea.

GoPens
1st October 2005, 20:16
dupa ce am terminat facultatea (constructii) am dat de-un capitalist ce vroia sa faca firma de soft in RO. asa facuram :D
joburile din strainatate le-am gasit pe cai traditionale: anunturi in ziare si site-uri de joburi.
acu incerc ceva nou pt. mine: agenturi de intermediere.

dragos_popa17
10th October 2005, 17:39
Iti faci firma si te pui director :D

Tess
7th December 2005, 19:53
Care ar fi criteriile pt schimbarea locului de munca? In ce conditii v`ati schimba locul de munca? dupa cat timp? v`ati indrepta catre un alt domeniu? Cum v`ati gasi un alt job?

Edgar
19th December 2005, 14:57
Plafonare profesionala. Salariu prea mic.
Dupa cat timp? Pai daca in 2 luni nu se intampla nimic pozitiv...
Nu m-as indrepta spre alt domeniu, desi cariera de agent FIFA imi face cu ochiul. :D
Pe net mi-as cauta noul job.

Tess
17th March 2006, 18:01
TNB, Galeriile Artexpo 30 Martie - 01 Aprilie 2006-- arenele carierei

Primul targ de cariera dedicat tinerilor profesionisti si companiilor dinamice.

5 motive pentru a intra in ARENE:
1.peste 60 dintre cei mai mari angajatori din Romania sunt prezenti aici cu joburi pentru tine.
2.Peste 400 de joburi in care se angajeaza ACUM in domenii ca FMCG, Telecomunicatii, IT&C, Tehnic si Inginerie, Farmacie, Retail..
3.Joburi pe toate nivelurile de experinta de la 5 ani de experinta la entry level..
4.Programe de management trainee, internshipuri, programe de MBA, toate ACUM.
5.Workshopuri oferite de singura firma de coaching in cariera din Romania

volare
17th March 2006, 22:03
eu sunt ink la liceu si va asigur ca ptr ati gasi un job ai nevoie in proportie de 90% de pile:)

relansat
17th March 2006, 23:16
Metoda clasica, aia cu ziaru` :P

Dorin
18th March 2006, 10:37
Cel mai sigur daca si scrierea e corecta gramatical! Da-ti = dati!:yeah: D

JJ
21st March 2006, 10:08
Iti gasesti de lucru prin toate metodele posibile.

don_denver
21st March 2006, 10:58
ziare, site-uri de job-uri si/sau cunostinte. Apoi..D-zeu cu mila..:P

relansat
21st March 2006, 12:30
Avetzi incredere in siteri de genu` ejobs sau mai stiu eu ce ?:)

Edgar
22nd March 2006, 08:36
Da.

Tess
12th April 2006, 02:59
Un numar de 31 de companii ofera locuri de munca pentru studenti la editia a patra a Targului de joburi JobBoerse 2006, care se va desfasura maine la Rectoratul Universitatii Politehnica Bucuresti.

JB2006 pune la dispozitie locuri de munca si stagii de practica pentru studentii, absolventii si masteranzii din toate centrele universitare bucurestene, cunoscatori de engleza sau germana.

Cei interesati isi pot depune CV-ul la unul dintre centrele VWI, in ASE sau Politehnica, iar astazi si maine vor avea loc prezentarile firmelor Oracle, TechTeam, Porsche Romania, Raiffeisen Bank, Metro MGI, APT Services.
(11/04/2006, curierul national)

mblue
12th April 2006, 12:59
pai e simplu
www.ejobs.ro www.bestjobs.ro , mai intreb prietenii ce firme stiu ei ok, intru pe siteul lor , vad ce le trebuie, le trimit cv si scrisoare de intentie. nu mi se pare greu:)

Ess
21st April 2006, 15:04
Avetzi incredere in siteri de genu` ejobs sau mai stiu eu ce ?:)
Nope...cand dai un domeniu de cautare, sa zicem inginerie, 90% din joburile aparute nu corespund cu ceea ce cauti (ingineri silvicultura, op CNC, etc) Eu cel putin, asa am patit.

Tess
22nd April 2006, 02:59
pai da, dar aici nu`i vorba de incredere, ci de o proasta organizare intre criteriile de cautare si catalogarea joburilor respective...

JJ
4th May 2006, 08:03
Sau de "profesionistii" in resurse umane de la firmele care posteaza anunturi.
Asta coroborat cu rigiditatea acelor domenii.

Datenshi
26th March 2008, 22:33
Bai maur, te plictiseai cu nevasta-mea in pat si te-ai gandit sa dezgropi niste threaduri? :D

Morom3t3
27th March 2008, 19:08
in .ro, cea mai buna metoda de angajare este pila!

cand intr-o firma este vacant sau se creaza un post nou de lucru, mai intai se intreaba printre angajati daca cunosc pe cineva care sa se potriveasca profilului.

daca nu se gaseste nimic, se da sfara-n ziare.