PDA

View Full Version : POLO - Campionatul Mondial. Romania vrea o medalie.



resita
10th March 2007, 17:06
Campionatului Mondial are loc Melbourne in perioada 17 martie-1 aprilie.

Romania face parte din grupa D, alaturi de Ungaria, Canada si de Noua Zeelanda.
LOTUL ROMANIEI: 1. Nenciu, 13. Stoenescu - 2. Radu, 3. Negrean, 4. Bonca, 5. Iosep, 6 Busila, 7. Dunca, 8. R. Georgescu, 9 Edi Andrei, 10. G. Georgescu, 11. Matei, 12. Kadar, 14. Ghiban.

Vlad Hagiu - "Ar fi bine sa invingem Ungaria pentru prima oara, chiar aici, la Mondiale. Dupa ce trecem de grupe conform sistemului incrucisat de meciuri, vom intilni Rusia, medaliata cu bronz de la Jocurile Olimpice din 2004. Nu vrem sa ne oprim decit pe podium". Aceasta generatie merita o medalie importanta. Lotul este sudat, iar cei tineri lucreaza foarte bine cu cei mai in virsta.

Vrem o medalie, deoarece podiumul ne asigura calificarea directa la Jocurile Olimpice de la Beijing.

resita
19th March 2007, 20:05
grupa A
Japonia
Germania
Italia
Serbia
20.03.2007 Japonia - Italia
20.03.2007 Germania - Serbia
22.03.2007 Serbia - Italia
22.03.2007 Germania - Japonia
24.03.2007 Japonia - Serbia
24.03.2006 Germania - Italia

grupa B
Croatia
Australia
Africa De Sud
Sua
20.03.2007 Croatia - Africa De Sud
20.03.2007 Australia - Sua
22.03.2007 Sua - Africa De Sud
22.03.2007 Australia - Croatia
24.03.2007 Croatia - Sua
24.03.2007 Africa De Sud - Australia

grupa C
China
Grecia
Spania
Rusia
20.03.2007 China - Spania
20.03.2007 Grecia - Rusia
22.03.2007 Rusia - Spania
22.03.2007 Grecia - China
24.03.2007 China - Rusia
24.03.2007 Grecia - Spania

grupa D
Canada
Ungaria
Romania
Noua Zeelanda
20.03.2007 Canada - Romania
20.03.2007 Ungaria - Noua Zeelanda
22.03.2007 Noua Zeelanda - Romania
22.03.2007 Canada - Ungaria
24.03.2007 Ungaria - Romania
24.03.2007 Canada - Noua Zeelanda

georg40
19th March 2007, 20:12
@ resita: poti sa-mi spui care dintre jucatorii romani sunt oradeni ?

In alta ordine de idei, toate echipele din grupa D sunt puternice, poate mai putin Canada. Mare,mare grija sa nu ratam calificarea pentru turul urmator.

resita
19th March 2007, 20:46
@ resita: poti sa-mi spui care dintre jucatorii romani sunt oradeni ?

In alta ordine de idei, toate echipele din grupa D sunt puternice, poate mai putin Canada. Mare,mare grija sa nu ratam calificarea pentru turul urmator.

Din cate stiu eu Dunca si R. Georgescu joaca la oradea, dar nu stiu daca sunt oradeni. :ok:

georg40
20th March 2007, 12:26
Curata nenorocire aceasta infrangere cu 7-8 in fata Canadei, parca as fi presimtit-o.
Nu trebuie sa fii mare pesimist sa crezi ca nu va fi nimic din calificare sau din medalia de bronz planificata...

rob_din
20th March 2007, 12:35
Vom juca cu Greciia sau Spania in optimi. Sanse mai sunt dar la cum jucam foarte mici

resita
20th March 2007, 12:52
Romania - Canada 8-9

ce infrangere neasteptata. Golurile României au fost marcate de Iosep - 3, Radu - 2, Edi Andrei, Bușilă și Kadar - câte 1.
Declaratii dupa meci: Kalman Kadar: “Am început meciul prost si apoi nu am mai reusit sa trecem la timona. Felicit Canada pentru ca s-a luptat tot timpul. George Georgescu e un jucator important, iar noi nu l-am putut proteja când avea deja doua eliminari”

Andrei Iosep: “Ne-am crezut mai buni ca ei si nu ne asteptam sa pierdem. Am ratat foarte multe aruncari de la distanta. Am jucat bine pâna în ultimul sfert, dar n-am mai izbutit sa înscriem în ultimele minute. Ne vom califica de pe locul trei, dar este dificil pentru ca vom juca în meciul patru cu Spania sau cu Grecia”

resita
22nd March 2007, 08:39
Romania a scufundat Noua Zeelanda


Nationala de polo a Romaniei a obtinut, joi dimineata, prima victorie la Campionatul Mondial de la Melbourne, invingand Noua Zeelanda la scor, 18-4. In ultimul meci din grupa preliminara D elevii lui Vlad Hagiu vor infrunta campioana olimpica, Ungaria, intr-un meci ce se va disputa sambata, de la ora Romaniei 10:40.

Dupa infrangerea nemeritata din primul joc, 9-8 cu echipa Canadei, tricolorii s-au revansat in fata Noii Zeelande, careia i-au administrat o serioasa corectie.

Primul atac al Romaniei a insemnat si primul gol, Andrei Iosep deschizand scorul in urma unei lovituri de penalitate. Dupa alte cateva secunde, capitanul tricolorilor, Florin Bonca, a majorat avantajul echipei noastre, finalizand perfect un contraatac.

Pana la finalul primului sfert, Kalman Kadar, Tiberiu Negrean si George Georgescu au urcat scorul la 5-0, neo-zeelandezii avand aparitii rarisime in fata portii noastre.

Inceputul sfertului secund a adus alte trei goluri pentru echipa Romaniei, semnate de Alexandru Matei, Alexandru Busila si puternicul centru Gheorghe Dunca. Noua Zeelanda a spart gheata, sau in cazul de fata apa, in minutul trei al partii secunde prin Zoltan Boros. Kalman Kadar si-a trecut pe finalul sfertului secund din nou numele pe lista marcatorilor, scorul la pauza mare fiind 9-1 pentru Romania.

Primele patru minute ale sfertului al treilea au insemnat tot atatea reusite pentru tricolori, Radu Cosmin, de doua ori, Eduard Andrei si Florin Bonca, ducand scorul la 13-1. Neo-zeelandezii au profitat de un moment de relaxare in jocul nostru si ne-au inscris doua goluri, prin Venter si Tindall, dar nimic nu se mai putea schimba decisiv in economia jocului.

Gheorghe Dunca, George Georgescu si Radu Cosmin, de doua ori, au marcat pentru Romania in ultimul sfert, Noua Zeelanda reducand din diferenta prin Nicholas Grieve, cu trei minute inainte de final.

Romania a obtinut o bine meritata victorie la Campionatul Mondial, urmand sa astepte replica Ungariei, sambata, pe 24 martie, intr-un meci care se anunta insa foarte dificil pentru tricolori.
sursa onlinesport

SORENSEN
24th March 2007, 12:15
Ce meci a facut Romania cu Ungaria desi am pierdut cu 11-9...daca jucam la fel ...bronzul de la mondialele anteriaore poae fi rapus...(Grecia)

Celso
24th March 2007, 12:48
super meci!:lol: nu vreau sa fiu carcotas, dar ne`au cam ciupit arbitrii pe final! oricum cu atat mai mare supararea ca nu am invins canadienii aia~x(! dar daca jucam asa si cu Grecia sigur ii vom invinge!:ok:

Leviss
24th March 2007, 14:27
Intradevar echipa a jucat foarte bine.Ceea ce ma enerveaza este ca intotdeauna incercam sa dam vina pe arbitraje , indiferent daca joaca o echipa de fotbal, handbal sau in cazul de fata Nationala de polo.

resita
26th March 2007, 08:38
ROMANIA - Greciei în barajul pentru intrarea în sferturile CM azi de la ora 09:00

Kainsashiki
26th March 2007, 09:02
Gol Romania 1-0! Alexandru Matei inscrie cel de-al 6lea sau gol in competitie!
Gol Grecia 1-1! In ultima secunda de superioritate a lor:(
Gol Grecia 1-2! Din nou au avut superioritate..:(
Gol Romania 2-2! Edy Andrei. Bravo baaaaa!:D
Gol Romania 3-2!!!!!

resita
26th March 2007, 11:59
ROMANIA - GRECIA 7-8

Din pacate spunem la revedere Campionatului Mondial. Au fost simple vise prezenta pe podium :no: :no: :no:

Celso
26th March 2007, 13:22
nu au fost concentrati nici in meciul asta , la fel cum nu au fost nici in meciul cu Canada:( ! asta este! mergem mai departe:D