PDA

View Full Version : Ce marca de masini japoneze preferati?



TheIceMan
10th March 2007, 14:55
Pentru ca sunt multi fani ai masinilor nipone, iata un nou thread, pe tema asta.

Elphax
10th March 2007, 15:05
nu stiu ce sa zic, imi plac mai multe
Lexus IS cele noi
Toyota Camry asta noua
si f. mult Honda Civic asta nou - la noi o sa fie in jur de 20.000, poate imi iau una :D

as vota intre toyota si honda, dar nu prea pot sa aleg ...

TheIceMan
10th March 2007, 15:21
Pai da si tu un click pe Lexus :)

Datenshi
10th March 2007, 15:27
Si eu am o slabiciune pentru Honda Civic.

Jus7M3
10th March 2007, 16:11
grea decizie .. am votat mazda gandindu`ma la RX7 :rolleyes: dar si Nissanu` are niste modele de se termina pamantul .. preferatele mele: Skyline(GT-R) si 350Z :rolleyes: Toyota - au scos prin 97 dc nu ma insel o masina naucitoare - Supra .. Subaru` Impreta versiunea veche(este una din preferatele mele, Impreta WRX STI, normal :D) desi modelul nou este mult mai frumos pe design .. Mitsubishi Evo 9 care intr`o emisiune a celor de la Top Gear a "mancat" un Murcielago pe circuit :D .. Honda cu modelul Civic (vechi/nou:D), Prelude alt model care mie imi place foarte mult .. e greu de ales din atatea masini reusite .. trebuie sa spunem "jos palaria" in fata niponilor !!

am votat insa Mazda deoarece prin modelul RX7 au reusit o masina superba pe design dar care nu ramane datoare nici la capitolul performante .. motorul cu care este echipat modelul RX7 - Vankel dovedindu`se foarte performant !! :ok: este o masina "veche" dar o sportiva in adevaratul sens al cuvantului ..

p.s. sa nu uitam ca japonezii "dau ora exacta in materie de tunning" ;)

georg40
10th March 2007, 20:29
Eu am un Daihatsu Sirion. Inainte am sofat Audi, VW, Opel, Honda, Renault, clar pe vremuri si Dacia,dar masina mai buna si mai putin pretentioasa,si la ce pret ?, nu am avut.Eu nu stiu cum,dar masinile astea japoneze nu se strica nicodata ...

TheIceMan
13th March 2007, 17:51
Se pare ca topicul masinilor japoneze nu este la fel de polular ca cel al masinilor germane :)

Cateva opinii personale, am testat si pentru a cumpara dar si ale prietenilor, just for fun, urmatoarele modele:

Honda Civic
- 1991 varinata combi, un fel de station wagon mai scurt, dupa ce am dta o tura in jurul garajului am fost convins ca masina este personificarea junk-ului.
- 1999 sedan, masina de serviciu a unui prieten, cand m-am suit la volan am aput impresia ca stau direct pe podea, plus amicul deja se cam plangea ca 'mananca' ulei, la 5 ani vechime si 170k km.
- 2003 sedan, noua pe atunci, masina unui coleg, frumoasa sprintena, dar cam incomod ceasurle de bord, si cam stramt locul.
- 2006 Acura EL, desi identica ca dimensiuni cu Civicul, mi s-a parut mult mai mare la interior, si motorul mult mai puternic, asta mi-a placut.
- 2007 Civic, vazuta la Auto Show, modelul nou, desi din poze pare ineresant bordul pe doua nivele, cand m-am asezat la volan mi s-a parut nepractic si din nou aceeasi senzatie de spatiu mic, comenzile incomode si scaunul mult prea jos, pote se putea ajusta pe inaltime nu stiu... salesman-ul mi-a spus sa trag scaunul mai in spate daca vreau, dar facand asta nu mai ramanea loc deloc pentru cineva care ar fi stat in spate. Portbagajul mic, intr-un cuvant am fost cam dezamagit.

Honda Accord
- 1994 a unui amic, nici o diferenta fata de orice alta masina veche, probleme si tehnice si de confort.
- 2006 vazuta la Autoshow, confortabila, dar din nou comenzile de bord cam neinspirate mi s-au parut.

Honda CR-V
- si vechiul model ca si noul, frumoase la exterior, dar o senzatie de cheap la interior, parca era un Aro un pic mai cizelat.

Honda Odyssey
- un van remarcabil din toate punctele de vedere.

Toyota Corolla
- 1992, a unui amic, alt junk.
- 2002, destul de draguta.
- 2006, vazuta la Autoshow, chiar frumoasa, incapatoare.

Toyota Matrix
- chiar cea mai buna maisna de oras dar cam scumpa, mai bine cumperi sora geamana botezata Pontiac Vibe.

Toyota Camry
-2007, absolut nimic de reprosat.

Toyota FJ
-2007, parca stai ca in tractor in ea, spatiu putin in spate.

Toyota Rav4
-2002, un fel de Toyota Corolla combi pusa pe suspensie inalta, spatiu foarte limitat.
-2007, mai lunga decat cea dinainte, spatiul la interior mai mare, dar tot senzatia de masina nu de SUV o da.

Toyota Highlander
-2007, Frumoasa, SUV complet, interesanta versiunea Hybrid dar cam scump.

Toyota 4Runner
-2007, Full size SUV, foarte bine proiectat bordul, incapatoare, putere mare.

Toyota Sienna
-2007 probabil cel mai bun Van la concurenta cu Odyssey de la Honda

Nissan Altima
-2004, foarte placut surprins de confortul interior.
-2007, si mai bine.

Nissan X-trail
-2002, cam boxy si spatiul in spate cam mic.
-2006, nimica schimbat doar un facelift, totusi una din preferatele mele.

Nissan Pathfinder
-1999 negativ surprins de sptiul interior.
-2006 o imbunatatire semificativa, cam scump.

Nissan Murano
-2005, stil si confort interior bun, consum redus de carburant pentru un SUV, pretul pe masura.

Mitsubishi Lancer
- 2003, negativ privind confortul interior si consumul relativ mare pentru motorul respectiv.
- 2007, chiar placut surprins de schimbarea de design atat exterior cat si interior.

Mitsubishi Outlander
- 2005 & 2007, masina ideala pentru cei care nu vor nici un SUV nici un Van, versiunea noua mult imbunatatita.

Mitsubishi Montero Sport
- 2003 - probbail cel mai intersant SUV mediu.

Mitsubishi Montero/Pajero
Probabil cel mai bun full size SUV.

CrisS
15th March 2007, 15:18
Pai mazda, lexus si infinity ..cam astea ar fi in topul preferatelor mele "japoneze" :D

07Ex
26th March 2007, 05:38
Honda Civic
- 1991 varinata combi, un fel de station wagon mai scurt, dupa ce am dta o tura in jurul garajului am fost convins ca masina este personificarea junk-ului.
- 1999 sedan, masina de serviciu a unui prieten, cand m-am suit la volan am aput impresia ca stau direct pe podea, plus amicul deja se cam plangea ca 'mananca' ulei, la 5 ani vechime si 170k km.
- 2003 sedan, noua pe atunci, masina unui coleg, frumoasa sprintena, dar cam incomod ceasurle de bord, si cam stramt locul.
- 2006 Acura EL, desi identica ca dimensiuni cu Civicul, mi s-a parut mult mai mare la interior, si motorul mult mai puternic, asta mi-a placut.
- 2007 Civic, vazuta la Auto Show, modelul nou, desi din poze pare ineresant bordul pe doua nivele, cand m-am asezat la volan mi s-a parut nepractic si din nou aceeasi senzatie de spatiu mic, comenzile incomode si scaunul mult prea jos, pote se putea ajusta pe inaltime nu stiu... salesman-ul mi-a spus sa trag scaunul mai in spate daca vreau, dar facand asta nu mai ramanea loc deloc pentru cineva care ar fi stat in spate. Portbagajul mic, intr-un cuvant am fost cam dezamagit.

Hey IceMan, cateva cuvinte despre "review-ul" facut de tine. Nu stiu in ce stadiu se aflau masinile Honda Civic pe care le-ai condus tu, dar tin sa-ti spun ca nu sunt de acord cu cateva din observatiile tale.

1991 Honda Civic s-ar putea sa fie "personificarea junk-ului", dar depinde de masina. Am condus Honda Civic din 1991 in 1992 si masina mergea super. Daca tu insa ai condus una acum 3-4 ani, si daca masina era intr-un stadiu naspa, atunci asta e altceva.

1999 Honda Civic: Nu stiu cum de o EK Honda mananca ulei la 170K, dar s-ar putea ca fiind "de servici" sa fie condusa ca dracu' si poate din cauza asta sa nu mearga cum trebuie. Eu am un Civic din '97 care are acelasi motor cu cea din '99, adica un D17Y, si am 172K, dar nu am nici un fel de probleme cu masina. Cred ca totul depinde si de cat de ingrijita e masina, si cine o conduce.

2003 sedan, mie nu mi se pare stamta in interior, dar ce nu-mi place la ea este suspensia, mai ales pe spate. Nu stiu daca tie ti s-a parut la fel. In rest nu am observat mari probleme la ea, ba chiar ceasurile de bord imi plac.

2007 Civic este intr-adevar o masina f. buna, dar toate aceste masini sunt noi, si deci este greu de vazut ce probleme au. Am un amic care are un DX-G si care este foarte multumit, dar repet, masina este noua.

Vom vedea in cativa ani daca modelele 2006- sun intr-adevar la fel de rezistente ca cele precedente.

Nu in ultimul rand, nu stiu cum de ai condus tu o Acura EL din 2006 deoarece productia la Acura EL in Canada a fost oprita in 2005. In 2006 Acura a inceput sa fabrice modelul CSX, care dupa parerea mea nu este altceva decat un Civic care costa $6000 in plus. Am condus CSX-ul si nu am facut absolut nici o diferenta intre el si Honda Civic.

TheIceMan
26th March 2007, 17:16
1991 Honda Civic s-ar putea sa fie "personificarea junk-ului", dar depinde de masina. Am condus Honda Civic din 1991 in 1992 si masina mergea super. Daca tu insa ai condus una acum 3-4 ani, si daca masina era intr-un stadiu naspa, atunci asta e altceva.
Da, asa e, era intr-un stadiu foarte naspa.


1999 Honda Civic: Nu stiu cum de o EK Honda mananca ulei la 170K, dar s-ar putea ca fiind "de servici" sa fie condusa ca dracu' si poate din cauza asta sa nu mearga cum trebuie. Eu am un Civic din '97 care are acelasi motor cu cea din '99, adica un D17Y, si am 172K, dar nu am nici un fel de probleme cu masina. Cred ca totul depinde si de cat de ingrijita e masina, si cine o conduce.

Da, masina era 'de firma', poate asta sa fie o explicatie, anyway firma respectiva a si vandut anul trecut toate Hondele si se pare ca si sefii au fost nemultumiti de contracte si/sau masini, ca acuma au lua masini 'de firma' numai Nissan, amicul a primit un Nissan Sentra, facut in Mexic, care iara nu-l prea multumeste, diferite chestii marunte.


2003 sedan, mie nu mi se pare stamta in interior,

Well, asta-i chiar chestie de gust si optiune personala dar la gabaritul meu toate mi s-au parut stramte :)


Nu in ultimul rand, nu stiu cum de ai condus tu o Acura EL din 2006 deoarece productia la Acura EL in Canada a fost oprita in 2005. In 2006 Acura a inceput sa fabrice modelul CSX, care dupa parerea mea nu este altceva decat un Civic care costa $6000 in plus. Am condus CSX-ul si nu am facut absolut nici o diferenta intre el si Honda Civic.

Da, stiu asta, seful meu a cumparat anul trecut cred ca ultima Acura EL, dealerul chiar i-a sugerat sa mai astepte cateva zile pana vin CSX dar el nu a vrut pentru ca EL are motor de 1.6, nu sunt sigur, in timp ce CSX are motor de 2.0, deci el vroia un model cu motor cat mai mic, si asa s-a hotarat sa nu cumpere CSX, in fine, se poate ca tehnic modelul sa fie 2005, ai dreptate.

resita
26th March 2007, 20:45
TOYOTA :no1 :no1 :no1

Elphax
26th March 2007, 21:56
si eu zic de Civic asta noua ca e faina, mi-a placut in mod deosebit interiorul, si nu mi s-a parut mic deloc!

TheIceMan
27th March 2007, 18:53
si eu zic de Civic asta noua ca e faina, mi-a placut in mod deosebit interiorul, si nu mi s-a parut mic deloc!

2006 Honda Civic Recalls

Vezi aici:
http://www.internetautoguide.com/auto-recalls/67-int/2006/honda/civic/ex/index.html

Toate modele Honda:
http://www.internetautoguide.com/auto-recalls/01-int/honda/index.html

Toate masinile vandute in America de Nord:
http://www.internetautoguide.com/auto-recalls/index.html

Datenshi
27th March 2007, 21:53
Hehe, acum am vazut cat de urat e sedanul. :D .Probabil din cauza asta la noi vezi numai hatchbackuri. Sau poate e poza de vina.

TheIceMan
27th March 2007, 21:57
vezi aici poze pro : www.honda.ca

Datenshi
27th March 2007, 22:12
Mda, era poza naspa. Ma miram eu sa fie asa mare diferenta. Oricum, tot hatchback arata mai bine. :P

Ess
28th March 2007, 16:09
Toyota: si de vb de offroad si de sosea. dar mai ales de fiabilitate.
E oarecum subiectiv votul meu, in sensul ca de jumate din marcile din poll nu stiu mare lucru.

abc_tase
28th March 2007, 16:40
prefer Toyota. Am condus ceva timp o RAV 4 si mi-a placut mult masina.

ionut_cluj
29th March 2007, 14:10
Mitsubishi Pajero NU ESTE SUV! este un 4X4 veritabil.

Tocmai am vandut unul, din 2001, 2.7 TurboDiesel, in 5 usi, 7 locuri, aer conditionat, 165.000 km cu 19.000 de euro. L-am luat cu 17.000 dar consuma al naibii (14 l afara. in oras mi-a fost frica sa ma uit la consum)

parerea ema e ca cele mai bune masini asiatice sunt Nissan. Am avut un Nissan Primera 2.0 TD din 2001, ce sa zic...masina absolut superba, din toate punctele de vedere. Din pacate s-a intamplat ceva ciudat cu ea(implicate sunt usile din dreapta si-un Trabant infipt in ele) si-a trebuit s-o vand. Imi place mult si Toyota Avensis si Corolla si Mitsubishi Space Star, Nissan Almera, Honda Accord, Mazda 6.... ce mai, japonezii le au cu facutul masinilor. Am un prieten care aer un Hyundai Accent, modelul nou. E foarte multumit de el.
Am o parere f buna si despre Kia si Hyndai, desi sunt masini Coreene, parca...

07Ex
1st April 2007, 02:26
Eu am avut experiente mai proaste cu Nissan, de fapt cu Nissan Altima. Un prieten de la servici si cu mine am condus doua Nissan Altima noi (inchiriate), una la 200 si ceva de km la bord si cealalta la vreo 7000 si ceva la bord. Una din 2006 iar cealalta din 2007. Pai vreau sa va spun ca dupa doar vreo 1500 de km condusi, e drept, prin zapezile din North Dakota, la una din masini ne-a lasat suspensia iar la cealalta directia s-a blocat. Noroc ca in cazul masinii cu probleme de directie ne aflam intr-o parcare ca altfel s-ar fi putut sa avem un accident de toata frumusetea. In concluzie nu am fost entuziasmat de masina asta.