PDA

View Full Version : schi sezonul 2005-2006(amator :) )



marius135
29th September 2005, 19:04
se apropie sezonul (poate nu prea aproape dar eu si schiul :yeah: )

in romania preturiile sunt aberante la schiatul propriuzis......

anul trecut datorita unui ghinion din care probabil as face un best seller am schiat anu trecut doar vreo 2 zile

dar ... o zi la predeal am dat 670.000 si am schiat vreo 4 ore
la busteni 500.000 si am schiat vreo 3 ore.....
asta luand cartele cu multe puncte.......
daca schiam cat puteam dadeam 1.000.000 pe zi :ciocan:

sii fiind student nu prea e de unde sa dau atatia bani sa schiez.........

marius135
29th September 2005, 19:09
unde stiti voi ca-i ami bine??
in Romania si in strainatate......
chiar daca cazarea e mai scumpa in alte parti(si te costa si transport) totusi exista SKI PASS si cu schiatul propriuzis stai mai bine

stiti statiuni in romania mai ieftine??? care sa fie si bune??
sa aiba si ski pass eventual??

anu trecut era sa merg in straja in ultimul moment n-am mai mers...dar stiu ca si acolo dai mult pe teleschi..........

de asemenea ofertele bune pentru pelcat prin austria slovenia sua alte tari stiu ca se gasesc prin august septembrie octombrie si ca cresc cu cat te apropii de sezon(ca se dau alea ieftine))

astept:)

SlamDuck
17th October 2005, 20:21
deja a inceput sa ninnga /hello oricum, te duce ziua de schi la 1mil500 cu tot cu papa, ciocolata calda...ei...dar frumos e si sa urmaresti la TV...plus ca sezonul asta e olimpiada /hello :yeah:

marius135
17th October 2005, 22:14
1 mil juma nu se poate
nici juma de milion nu se poate
dai pe schi mai putin in strainatate:(
am schiurile mele nu inchiriez nimic
cazare gasesti foarte decenta cu 200-300mii
dar dai pe schi 500-700 pe zi:(( ???

SlamDuck
18th October 2005, 15:12
pai cam atat costa telescaunu...din cate stiu, o urcare in jurul a 80.000 te duce, sau asa...ca sa nu mai zic o ciocolata calda, ceva...ca doar nu esti nebun sa nu bei, sa nu mananci...depinde...eu ziceam cu tot cu schiuri inchiriate...:no:

nicu26
22nd November 2005, 17:11
Care stiti daca sunt partii practicabile in acest moment pe Valea Prahovei?
Tare as vrea sa dau o fuga in acest week-end!!!
M-ar interesa in mod special Carp din Sinaia si cea din Azuga (Sorica).

Darkslowstar
22nd November 2005, 18:12
Am auzit ca vor baga/au bagat tunurile in Predeal si se va putea schia probabil pe Subteleferic. In rest stratul de zapada e mic (20 de cm la Poiana) si fara tunuri sau o zapada zdravana (o juma de metru e cantitatea suficienta) nu se poate schia ca lumea. Doar daca vrei sa-ti rupi schiurile si sau picioarele...

nicu26
23rd November 2005, 16:46
Multam fain pentru raspuns.
Speram sa fi nins mai mult la munte. Cat despre predeal .... doar daca ai chef sa-ti toci banii aiurea pe teleski.
Poate va da o minune sa ninga zdravan pana sambata in Postavaru' ca nici skiuri de rupt nu am.

MCV
23rd November 2005, 18:41
Vreau sa-mi cumpar schiuri si am nevoie de ceva sfaturi, daca ma puteti ajuta. Sotul meu mi-a adus o oferta de la Metro si am selectat de acolo 4 variante: Fischer CX 4.4 Concept cu legaturi FS10 Railflex, Head Carve cu legaturi Tyrolia Railflex, Rossignol cu legaturi AXM INT sau AXM 300 INT si Head Carve Intelligence cu legaturi Tyrolia Railflex. Schiez la nivel mediu si destul de putin (cam 2 saptamāni pe sezon) pentru ca nu-mi permite timpul. Credeti ca ar fi mai bine sa iau niste schiuri second hand (usor uzate)? Daca da, de unde as putea sa le cumpar (Bucuresti) si la ce ar trebui sa fiu atenta? Multumesc mult.

nicu26
24th November 2005, 12:36
Eu unul as opta pentru o pereche noua de skiuri, marca Rossignol. La second hand risti sa te pacalesti.
Si eu sunt interesant a cumpara o pereche noua, dar nu am colindat inca prin magazine. De curiozitate, care sunt preturile?

marius135
24th November 2005, 13:00
mie fratele meu mi-a luat o pereche des chiuri vechi din elvetia mai buna decat orice am avut pana acum(inclusiv schiuri noi)
dar daca ai bani si stii sa schiezi ia-ti schiuri noi ca e investitie de lunga durata

MCV
24th November 2005, 13:02
Multumesc pentru raspuns. Pot sa-ti spun care sunt preturile pentru cele 4 variante: Fischer - 678, Head Carve - 714, Rossignol - 869, Head Carve Intelligence - 892 (RON). Primele 3 sunt pentru nivel incepator-mediu, ultima pentru mediu-avansat. Si mai sunt si alte variante, depinde ce te intereseaza. Metro are o brosura intreaga cu schiuri, clapari si accesorii. La Selgros oferta de schiuri este foarte palida, nu prea ai ce alege. In alte magazine n-am fost si nici nu prea stiu unde sa ma duc, de-asta am si cerut ajutorul vostru. Ultima data cānd mi-am cumparat schiuri a fost acum vreo 15 ani si stiu ca de atunci au aparut multe magazine de profil. Poate merita totusi sa dai o fuga pāna la Metro.

nicu26
24th November 2005, 16:03
Multam fain!
Cu siguranta asa am sa fac. In orice caz, nu voi apela la varianta second!!

twistero1
19th December 2005, 15:01
eu zic sa te duci si in carrefour ca eu de acolo mi am luat si sunt mai ieftine ca in metro, claparii pe care mi am cumparat inc arrefour sunt 4 mil, iar in metro 5.200, eu zic sa iti iei skiurile alea rossignol....

MCV
20th December 2005, 10:41
Mi-am luat deja schiurile Rossignol, iar clapari am deja. N-am apucat sa schiez cu noile schiuri si cred ca abia in februarie reusesc sa le probez. Oricum multumesc de informatii.