PDA

View Full Version : Etapa a 8-a: Farul - FC Arges



Vulturul
25th September 2005, 23:20
Sambata, 1 octombrie 2005: Farul Constanta - FC Arges, ora 17:00, TVR 2
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

esku
26th September 2005, 00:01
respect Farul Constanta :ok: ...... va fi un meci fff greu, cu o echipa puternica, in forma, dar ne bazam pe faptul ca in deplasare jucam mult mai bine decat acasa ..... Totusi cred ca va fi un meci echilibrat ..... Imi doresc f mult sa castigam, stiu ca e greu, dar nu imposibil ....... pana la urma si un rezultat de egalitate este bun!

bobycox
26th September 2005, 00:53
Meci greu, insa nu va fi imposibil de scos un rezultat de egalitate, bineinteles pe cartea contraatacului. Bafta baieti si de va fi sa pierdeti, macar sa pierdeti frumos. :ok:

Forzza Viola For Ever.

bobycox
26th September 2005, 02:17
La meciul asta sa nu pui meciurile jucate de noi acasa , pt ca intr-adevar nu sunt convingatoare, dar pune-le pe cele jucate in deplasare .................unde stam destul de binisor, atat din punct de vedere al jocului cat si ca rezultate. /hello

Vi3rme_X
26th September 2005, 14:39
Se vor intalni 2 dintre cele mai bune echipe de procincie...cred ca e cel mai interesant meci al etapei a8a...echipa care va castiga va ocupa locul 4...sper ca noi vom iesi invingatori...oricum ne-ar multumi si un egal!
FORZA VIOLA :yeah:

ady51a
26th September 2005, 16:19
Meci greu pentru noi. Dar sa nu uitam ca in ultimele sezoane i-am cam batut pe cei din Pitesti pe aici pe la Constanta, iar anul trecut aveam 3-0 din min 30 si cu totul o alta forma. Sper sa castigam fie si cu un 1-0. Eu vreau doar 3 puncte de la meciul asta.

ultravioletcanada
26th September 2005, 17:52
corect. dar cum nici un meci nu seamana cu altul, cine stie? poate iau si preda si vintila o pauza la gafe...

bobycox
28th September 2005, 17:16
Eu zic ca un X2 e mai plauzibil , la cat de prost jucati in ultimul timp. Si v-ar face si un bine ,inainte de meciul cu Steaua.
FORZZA VIOLA.

Vi3rme_X
28th September 2005, 17:24
bobycox , sa dea domnu` sa se termine 2 :drak:

esku
28th September 2005, 20:51
eee....3-0?? hai mah...nici chiar asa....totusi...e Sorinaccio!! :D .... Parerea mea e ca se va termina 0-0 sau 1-1 :ok:

UrsMeier
28th September 2005, 23:45
1-2
Gol Nastasie si Costescu

UrsMeier
29th September 2005, 11:37
Tinand cont ca Argesul e neinvins in deplasare avem dreptul sa speram la cel putin un egal..................si-l vom avea.

esku
30th September 2005, 00:40
nu fiti asa siguri de victorie mey constantenilor :D ....

Vulturul
30th September 2005, 08:36
Oficialii piteşteni au uitat ultimul succes e Litoral
La vânătoare de rechini
Antrenorul secund al echipei FC Argeş, Vasile Stan, a declarat ieri, în ajunul plecării la Constanţa, că piteştenii vizează toate cele punctele puse în joc. Tehnicianul piteştean nu-şi mai aduce aminte de când alb-violeţii au plecat învingători de pe Litoral. „Noi cu Farul nu am mai reuşit să luăm toate punctele din deplasare cam de multă vreme. Jucătorii sunt pregătiţi să spargă gheaţa, să venim cu trei puncte de la Constanţa”, a spus Vasile Stan. FC Argeş a câştigat ultima oară pe Litoral acum şase ani, pe 29 mai 1999, când Constantin Schumacher a marcat ambele goluri ale victoriei cu 2-0. Piteştenii au terminat campionatul pe locul al patrulea, la doar două puncte de podium şi de a doua participare consecutivă în Cupa UEFA.
Puncte slabe
Deşi este una dintre cele mai solide echipe din Divizia A, lucru certificat şi de victoria cu 1-0 pe Ştefan cel Mare, în faţa lui Dinamo, FC Farul are şi puncte slabe. Acestea vor trebui speculate la maxim de către jucătorii piteşteni. „Farul e o echipă bună, a demonstrat anul trecut şa în începutul acesta de campionat. Este bine sudată, iar în jocurile disputate acasă îşi masează adversarul în jumătatea lui şi încearcă să-şi rezolve rapid victoria. Punctele forte sunt benzile laterale, cu doi fundaşi ofensivi, Farmache şi Paşcovici, plus doi mijlocaşi de bandă, Apostol şi Senin. Ca fiecare echipă, au şi ei fisurile lor, iar noi vom încerca să profităm de greşeli. Punctul lor nevralgic este apărarea, dar şi spaţiile lăsate libere de fundaşii laterali”, a mai spus Vasile Stan.

Cârţu nu este suspendat
Comisia de Disciplină a Ligii Profesioniste de Fotbal a judecat miercuri eliminarea antrenorilor Sorin Cârţu şi Mircea Rednic de pe banca tehnică la meciul FC Argeş – FC Vaslui. Cârţu a prezentat însă o adeverinţă medicală prin care a demonstrat că nu se poate prezenta la comisie deoarece face un tratament. Pentru că toate lumea ştie problemele de sănătate ale tehnicianului piteştean, judecata acestuia a fost amânată pentru săptămâna viitoare. Astfel, Sorinaccio are dreptul să stea pe bancă la prtida cu FC Farul, de mâine. Mircea Rednic, în schimb, a fost suspendat două etape şi amendat cu suma de 170 de euro.
Strategie inteligentă
Refuzul lui Cârţu de a se prezenta la Comisia de Disciplină nu este chiar întâmplător. Tehnicianul piteştean ştia că ar fi fost suspendat cel puţin o etapă, iar prezenţa sa în tribuna de la Constanţa nu ar fi fost de nici un ajutor echipei. Dacă se prezintă săptămâna viitoare la judecată şi va primi două etape de suspendare, acestea vor pica excelent pentru Sorinaccio, deoarece pe Cotroceni şi la Mioveni, cu Poli Timişoara, a sta în tribună este chiar mai bine decât a sta pe banca de rezerve, atât de apropiate sunt tribunele de terenul de joc.

Dobre va juca titular
# Chiţa îl va înlocui pe Rohat
Sorin Cârţu a găsit soluţia înlocuirii lui Gheorghe Rohat, suspendat pentru cumulul de cartonaşe galbene. Cel care îi va lua locul în defensivă va fi Alin Chiţa, care va fi mutat de pe banda dreaptă în centrul apărării. În locul lui Chiţa va fi introdus titular Cornel Dobre, el urmând a fi suplinit pe banda dreaptă ade Andrei Prepeliţă. Tot titular va juca şi Cristi Tănase, componentul echipei naţionale de juniori a României.

Bilaşco va fi din nou rezervă
Marius Bilaşco va fi lăsat din nou pe banca de rezerve, în linia de atac urmând a juca Ciprian Tănasă şi Cosmin Năstăsie. Atacantul de 24 de ani al lui FC Argeş a pierdut echipa de bază deşi la începutul campionatului era titular incontestabil. „Bilaşco ar trebui să nu se împace cu statutul de rezervă, pentru că este un jucător de bază al nostru. Să sperăm că prezenţa lui pe bancă de câteva meciuri încoace îl va ambiţiona pentru a redeveni acel Bilaşco util echipei, care marchează meci de meci”, a declarat Vasile Stan.

Info FC Argeş
# Vintilă rezervă. Etapa de suspendare a lui Vintilă după eliminarea din Cupa României a expirat, dar portarul titular la meciul cu FC Farul va fi tot Ştefan Preda. Asta înseamnă, după teoria lui Cârţu, că Vintilă a fost considerat vinovat pentru înfrângerea cu FCM Târgovişte. „Vulturul” va sta însă mâine pe banca de rezerve.
# Antrenament pe Litoral. Astăzi, în jurul dimineţii, echipa va pleca spre Constanţa. FC Argeş se va caza în oraş, nu la Eforie Nord sau Mamaia, unde s-a stat în ultimii ani, la un hotel particular din apropierea stadionului „Gheorghe Hagi”. Fotbaliştii vor face vineri seara o şedinţă uşoară de antrenament.
# Ionescu a fost accidentat. Mijlocaşul Adrian Ionescu nu a făcut timp de două zile pregătire cu echipa, accidentându-se luni la un antrenament. Tânărul jucător de 20 de ani şi-a revenit însă, şi este de apt de joc. El nu va face însă deplasarea la Constanţa, ci va fi trimis la Dacia Mioveni, împreună cu Mircea Negru, pentru jocul cu Rapid II din Divizia B.
# Arbitrii. O nouă premieră pentru FC Argeş: va fi arbitrată la centru de tânărul Marius Bocăneală (Galaţi), care se află la primele meciuri în Divizia A. Bocăneală va fi ajutat la cele două linii de Dragoş Iliescu şi Florin Buzărnescu (ambii din Craiova).

Oare?
„Nu se simte lipsa lui Danciu“
FC Argeş suferă evident la mijlocul terenului, după ce s-a despărţit de Ciprian Danciu, dar rezultatele din campionat şi părerea antrenorilor contrazic părerile specialiştilor. Fără Danciu, FC Argeş a izbutit două victorii cu 1-0, dar şi o eliminare ruşinoasă din Cupa României. “Danciu a fost un jucător important care nu mai face parte din lot, şi trebuie să ne obişnuim cu acest lucru. Deocamdată rezultatele sunt pozitive fără el, dar trebuie să recunoaştem că Danciu era un pasator deosebit, iar Negoiţă, cel care îl suplineşte foarte bine în sarcinile defensive, nu este la fel de penetrant”, spune secundul Stan.

Sejur de două zile
Ultraşii pleacă la mare
Galeria echipei FC Argeş, Ultras Viola, va pleca sâmbătă, de la ora 7 dimineaţa, la Constanţa. Suporterii, în număr destul de scăzut, se vor strânge în parcarea de la stadionul “Nicolae Dobrin”, deplasarea urmând a se face cu un singur autobuz. Deşi FC Argeş nu a mai jucat la Constanţa în acest an, pentru ultraşi este a doua deplasare pe Litoral în mai puţin de o lună. Precedenta descindere în oraşul de la malul mării s-a petrecut cu ocazia meciurilor de tineret şi seniori ale României împotriva Cehiei. Este posibil ca suporterii piteşteni să rămână după meci la Constanţa, dacă vremea va fi bună pentru plajă, întoarcerea urmând a se face duminică seara.

Grigoraş se teme de FC Argeş
Unul dintre cei mai valoroşi antrenori tineri din Divizia A, Petre Grigoraş, se teme foarte tare de meciul pe care echipa sa, FC Farul, îl are de disputat cu FC Argeş. “Echipa din Piteşti este solidă, bine aşezată pe teren şi se apără foarte bine. A pus mari probleme echipelor puternice din campionat, iar în deplasare pierde foarte greu”, a declarat Grigoraş. Acesta recunoaşte că în momentul de faţă formaţia sa nu mai este invincibilă pe propriul teren ca sezonul trecut, când pe Litoral au pierdut toate echipele din Bucureşti.

Sursa:Top

Vi3rme_X
30th September 2005, 14:57
FC Arges n-a mai pierdut de 6 etape si probabil nu pierdeam nici un meci daca n-ar fi fost acea infrangere nemeritata din prima etapa contra Stelei.nu cred ca ne vom impiedica la Constanta...
FORZA VIOLA PER SEMPRE!!

esku
1st October 2005, 01:49
ma bucur ca am ajuns din nou unde ne era locul ..... acolo, in prima parte a clasamentului :ok: si meritam ..... este f bine ca nu mai suntem considerati, ca in alte sezoane, VICTIME SIGURE in meciurile disputate in deplasare ..... ACEASTA ESTE ADEVARATA ECHIPA A PITESTIULUI! /hello

esku
1st October 2005, 17:55
0-0 (la pauza).... :ok: e bine si asa! Nu cred ca mai are nimeni ce sa comenteze ca am fi o echipa care se baga cu fundu`n poarta ... sper sa fructificam ocazile care ni le vom crea si sper sa aducem cele 3 puncte.... sau macar un punct ;) .... FORZA VIOLA!!

esku
1st October 2005, 18:59
bv Farul Constanta! asta este....cu toate ca dupa parerea mea un rezultat de egalitate era echitabil! Sa vedem ce mai zic cei care sustineau sus si tare ca Argesul baga autocarul in poarta in meciurile sustinute in deplasare .... FORZA VIOLA!!!

bobycox
1st October 2005, 21:21
Bravo Farul . Felicitari si bafta in continuare.

Klingon
2nd October 2005, 02:19
Ma uit si privesc la ecranul asta alb care asteapta sa fie umplut... ce sa scriu despre un asemena meci?!

Dupa un inceput ametit (a nu se intelege ametitor), Farul a avut totusi si unele tentative de incercari de inceputuri ofensive. Ele s-au lovit insa de al 3-lea zid defensiv din cele 4 (sau erau 6?) ale fortaretei Sorinaccio din fata lui Preda. Desi Argesul a sacait pe alocuri apararea improvizata si ezitanta a Farului, impresia generala e ca marele regret al Sorinului nu este acela ca n-a reusit sa inscrie, ci acela ca nu se poate juca fotbal cu 10 fundasi si un portar. Daca Sorinul ar prinde pestisorul de aur, cele 3 dorinte ale lui ar fi ca Argesul sa nu primeasca gol etapa viitoare, nici peste doua etape, nici peste trei. Primirea unui gol ii provoaca un evident disconfort fizic, de care a scpat, de data asta, cu un sut in cutia frigorifica si urmarirea ultimelor 30 de minute la TV-ul din vestiar.

Din cele 90 de minute, 20 au fost respingeri semi-precise la centrul terenului. Noi incercam o angajare in adancime, ei resping, respingem si noi respingerea lor, resping si ei respingerea noastra a respingerii lor, si uite asa am povestit 20 de minute de meci. Un fel de fotbal-tenis, cu fileul plasat la centrul terenului.

De la ei, Prepelita s-a zbatut mult si a fost tratat cu destula fermitate de fundasii Farului, iar sprinteneii de Tanase si Nastasie ar fi putut chiar sa ne supere daca Sorinul mai trimitea un jucator-doi sa-i sprijine. Dar nu s-a indurat sa-si lase betoanele singure.

De la noi, am remarcat improvizatiile suparatoare dar necesare din dreapta apararii, absenta din joc a lui Moldovan, verva lui Todoran, integralismul lui Cristocea, siguranta lui Curca, luftul de infarct al lui Schiopu (si in meciul trecut a facut unul, de unde a iesit golul Bacaului), utilitatea lui Barbu (in sfarsit un fundas pentru care a gafa este o exceptie, nu o regula) si travaliul lui Senin si al lui Gurita, care nu stii niciodata in ce colt al terenului se bat pentru o minge.

A mai trecut un meci, am mai luat 3 puncte, am mai urcat un loc, am obtinut prima victorie la mai mult de un gol, in etapele viitoare poate vedem si fotbal, nu betoane armate, ziduri si cimenturi. Chiar asa, ce inginer constructor ar fi iesit din Cartu asta...

ady51a
2nd October 2005, 18:01
Cu siguranta o sa vedem fotbal tinand cont de viitorii adversari: Steaua, National, Rapid, Poli Timisoara.
Eu ma intreb de ce se mai televizeaza meciurile Argesului?
Oare de ce e suparat Cartu pe arbitrul Bocaneala? Cu ce a gresit acesta?:mda:

ultravioletcanada
2nd October 2005, 19:08
Eu ma intreb de ce se mai televizeaza meciurile Argesului?

pai probabil ca sa iti produca tie o mirare foaaaaaaaaaaaaarte mare. cam ce ai vrea sa spui cu asta? ti s-a parut ca ieri ati fost mult peste noi?
primul gol dat dintr-o faza fixa, cu largul concurs al fundasilor nostri, dupa un fault usor acordat, al doilea gol pe un contraatac, in plina dominare a noastra. exact, ai citit bine. betoanele, cimenturile, dominau. deci nu pare a fi chiar cum spui tu.
a, si era sa uit. daca ati avea ceva de reprosat, aceea ar fi o lovitura de la 11 m neacordata la faultul lui preda, care a sarit ca biscuitele in dunga, si a vrut sa ne arate ca prunea nu e singurul capabil de asemenea performante.
dar de aici pina la "cintarea romaniei", gen betoane, cimenturi, autobuze in poarta, si toate cele mai e. acum sincer, chiar vi se pare ieri ati jucat fotbal?
:mda:

ady51a
2nd October 2005, 22:41
pai probabil ca sa iti produca tie o mirare foaaaaaaaaaaaaarte mare. cam ce ai vrea sa spui cu asta? ti s-a parut ca ieri ati fost mult peste noi?
primul gol dat dintr-o faza fixa, cu largul concurs al fundasilor nostri, dupa un fault usor acordat, al doilea gol pe un contraatac, in plina dominare a noastra. exact, ai citit bine. betoanele, cimenturile, dominau. deci nu pare a fi chiar cum spui tu.
a, si era sa uit. daca ati avea ceva de reprosat, aceea ar fi o lovitura de la 11 m neacordata la faultul lui preda, care a sarit ca biscuitele in dunga, si a vrut sa ne arate ca prunea nu e singurul capabil de asemenea performante.
dar de aici pina la "cintarea romaniei", gen betoane, cimenturi, autobuze in poarta, si toate cele mai e. acum sincer, chiar vi se pare ieri ati jucat fotbal?
:mda:

Scuze - ultravioletcanada - in loc sa apas quote am apasat edit:headbang: , nu am modificat cu nimic postul tau.



Vreau sa spun ca cei care privesc un meci la televizor se uita pt spectacol si pentru bucuria inscrierii de goluri. Ieri toate echipa Farului a atacat (cu exceptia lui Curca, pana si Schiopu a iesit cu balonul din aparare si a avansat la 40 de m de Preda si a pasat si s-a demarcat mai departe), au aratat ca vor sa inscrie de la fundasul dreapta Gurita (cea mai mare ocazie din prima repriza) pana la varfuri.
Cred ca meciurile Argesului din deplasare sunt interesante doar pt cursufile de Fotbal dar si acolo numai la "disciplina" aparate cu toata echipa daca exista asa ceva, iar cele 2 ocazii de lana la golul nostru le-ati avut din greseli ale faristilor cand s-au invitat reciproc la balon (Lungu si Apostol) in prima repriza si apoi inca 3 ocazii in final cand scorul era deja 2-0 si probabil eram mai relazati in joc.
Am intrebat si eu de ce a parasit banca Cartu si ce a reprosat exact arbitrului? Inca nu am primit un raspuns.
In concluzie am fost peste ca am jucat pe atac, am vrut sa marcam si am reusit pana la urma chiar de 2 ori. ciudat este faptul ca noi avem probleme tot cu echipele care joaca fotbal si vor sa faca spectacol (Sportul, Iasi)
:mda:

Vulturul
3rd October 2005, 21:54
Farul fără strălucire, Argeşul fără debit
Poză îţi trimit pe net mai încolo, vreo 2-3
FC Argeş a devenit o echipă ciudată, care pierde atunci când joacă bine şi câştigă când joacă prost. Scoate un egal nesperat după ce e dominată copios, sau se mulţumeşte doar cu un punct când ar fi trebuit să le ia pe toate. În plus, portarii Preda sau Vintilă ori nu primesc gol deloc, ori atunci când încasează goluri o fac în cel mai ruşinos mod. Acesta este FC Argeş 2005, şi nu e de mirare că un antrenor de talia lui Sorin Cârţu nu-şi mai găseşte locul pe bancă. Şi la Constanţa, în cadrul etapei a opta, FC Argeş a arătat ca o echipă frumoasă, dar a pierdut nemeritat, după ce o repriză întreagă tinerii Tănase (18 ani), Prepeliţă (20 ani) şi Năstăsie (23 ani) au întors pe dos o apărare cunoscută ca fiind extrem de sigură, în partea a doua s-a stins incredibil de repede, a încasat două goluri şi a plecat învinsă! Şi când te gândeşti că o victorie i-ar fi dus pe piteşteni pe locul 3!

FC Farul - FC Argeş 2-0 (0-0)
I. Barbu (54), Senin (76)
Stadion: „Gheorghe Hagi”. Spectatori: 2.000. Şuturi pe poartă: 4-5. Şuturi în afara porţii: 6-9. Cornere: 2-4. Ofsaiduri: 1-2
FC FARUL: Curcă – I. Barbu, Şchiopu, Paşcovici (66 Florea) – Senin, Lungu, D. Todoran, Cristocea, Apostol (46 M. Baicu) – Guriţă, T. Moldovan (61 Apostu). Antrenor: Petre Grigoraş
FC ARGEŞ: Preda – Dobre (78 Bilaşco), Chiţa, M. Radu, Poenaru – Prepeliţă, Negoiţă, Murgan (46 M. Sava), Cr. Tănase – Năstăsie, C. Tănasă (55 Marincău). Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Marius Bocăneală (Galaţi) - Dragoş Iliescu şi Florin Buzărnescu (ambii din Craiova)
Cartonaşe galbene: Lungu, Cristocea – Cr. Tănase, Negoiţă

Faze de TOP
# Min. 12 – Excelentă cursă a lui Cr. Tănasă pe partea stângă până la cinci metri de poartă, Curcă respinge providenţial până la Năstăsie, şutul puternic al acestuia este deviat în corner
# Min. 22 – Luft al lui Şchiopu în careul mic, Tănasă este surprins de uşurinţa cu care mingea ajunge la el, nu se poate întoarce pentru a împinge mingea în poartă
# Min. 54 – 1-0 BARBU. Lovitură liberă executată de Todoran, nemarcat în careu Barbu pune latul şi trimite pe lângă Preda, derutat de traiectoria balonului
# Min. 60 – Lovitură liberă executată de Sava, de la 18 metri perpendicular pe poartă, mingea trece puţin peste poartă
# Min. 68 – Preda intervine perfect, cu capul, ca un libero, dar Poenaru pierde inexplicabil mingea, Todoran şutează de la 30 de metri spre poarta goală, dar din fericire balonul poposeşte pe plasă
# Min. 76 – 2-0 SENIN. Degajare lungă a gazdelor, Baicu prelungeştefericit pe spate la Senin, stop şi şut al acestuia fără şanse pentru Preda
# Min. 87 – Corner de pe partea stângă bătut de Negoiţă, lovitură de cap foarte bună a lui Năstăsie respinge greu Curcă

Cel mai tare din oraş
Meciurile constănţenilor cu FC Argeş le priesc acestora. De câţiva ani încoace piteştenii nu au mai contat pe Litoral, ultima victorie datând din anul 1999. Cel mai bine iese din partidele cu FC Argeş antrenorul Petre Grigoraş, care doi ani la rând a urcat, în urma victoriilor contra alb-violeţilor, pe locul secund intermediar al clasamentului. Ca şi anul trecut, la victoria cu 3-0, galeria constănţeană a scandat la finalul meciului „Grigoraş, Grigoraş / Cel mai tare din oraş!”. Tehnicianul de pe Litoral a avut puterea să recunoască faptul că echipa sa a jucat foarte slab în prima repriză, dar a fost salvat de câteva reuşite din partea a doua a meciului. „Mă bucură victoria obţinută, pe care am realizat-o meritat după aspectul jocului. Într-adevăr în prima repriză am jucat destul de prost, în schimb în partea a doua am revenit şi am jucat ceva mai bine. Important este că am obţinut toate cele trei puncte, deoarece ne aşteptă patru meciuri foarte dificile, două pe teren prorpriu, cu Steaua şi Rapid, şi două în deplasare cu FC Naţional şi Poli Timişoara”.

Ce Bocăneală!
La unul dintre primele meciuri în Divizia A, tânărul arbitru Marius Bocăneală a vrut să fie intransigent, şi nu a lăsat nici o infracţiune, cât de minoră, nesancţionată. Un exemplu bun este un aut banal executat de Apostol cu un picior în aer, lucru care nu i-a convenit lui Bocăneală. Gălăţeanul a mai intervenit o dată pentru a arăta „cine e şeful pe teren” la începutul reprizei secunde, când i-a cerut nou-intratului Mihai Baicu să-şi dea jos lanţul de la gât. Cu toate că a refuzat gazdelor un penalty „ce se putea da”, în minutul 89, la o ţinere în careu a lui Chiţa, mai supărat pe prestaţia debutantului gălăţean a fost Sorin Cârţu, care a aruncat din nou o declaraţie la nervi, aşa cum face în ultimul timp: „Pe mine mă arbitrează femei, bocănei şi alţi debutanţi în prima divizie. FC Argeş parcă este cobaiul Diviziei A! Felicit Farul pentru organizarea din repriza a doua”, a spus Sorinaccio. Antrenorul Argeşului a plecat din nou de pe banca tehnică înainte de terminarea meciului, mai precis în minutul 65, nu înainte de a lovi cu piciorul lada frigorifică, împrăştiind gheaţa şi sticlele cu apă pe pista stadionului!

Georgică fără frică
# Rechinul a închis poarta piteştenilor de 270 de minute
În minutul 60 al meciului, la scorul de 1-0, FC Argeş a beneficiat de o lovitură liberă ce se anunţa extrem de periculoasă, de la circa 18 metri, perpendicular pe poarta apărată de George Curcă. Înainte ca Marius Sava să îşi aşeze mingea, galeria constăţeană a scandat „Nu vă fie frică / Apără Georgică”. N-a mai fost nevoie ca portarul de rezervă al Naţionalei să mai intervină, pentru că Savarină a tras peste poartă. George Curcă a contractat o viroză puternică, culmea, în cantonamentul echipei naţionale pentru meciul cu Cehia, de la Constanţa, şi a lipsit de la ultimele patru partide, cu Poli Iaşi, FC Vaslui şi FCM Bacău, din campionat, şi cu Gloria Buzău, în Cupa României. Se pare că şi lui îi priesc meciurile cu FC Argeş, deoarece în ultimele trei meciuri directe nu a încasat gol!


CULISE
# De dimineaţă. Sorin Cârţu a ajuns în dimineaţa jocului la Constanţa, nefăcând deplasarea cu autocarul, de vineri. Antrenorul Argeşului îi dă din ce în ce mai multe sarcini de „principal” lui Mircea Irimescu, care a condus de pe margine echipa pe toată durata meciului. Singura dată când Cârţu a ieşit la marginea terenului a fost în minutul 33, când i-a reproşat lui Murgan ceva.
# Guriţă „face tot”. Golgheterul Farului a început meciul cu FC Argeş din postura de fundaş dreapta, pentru că Petre Grigoraş nu a fost mulţumit de prestaţia lui Farmache în meciul precedent, de la Bacău. După ce în prima repriză cuplul Tănase – Năstăsie a făcut ce a vrut cu Guriţă, Grigoraş şi-a dat seama că a greşit şi l-a mutat pe acea parte pe Apostol, şi el „implant”, deoarece Apostol este mijlocaş stânga. Pentru că nici Apostol nu a dat randament, a fost schimbat la pauză şi retras din nou Guriţă, dar nu fundaş dreapta, ci mijlocaş la închidere! Sfârşitul meciului l-a găsit totuşi pe atacantul marinar în avanposturi.
# Dueluri inegale. Cel mai interesant duel al meciului a fost între fundaşul dreapta piteştean Cornel Dobre şi fundaşul stânga ultraofensiv al Farului, Cosmin Paşcovici. Dacă primul este un jucător “de buzunar”, scund de statură, Paşcovici este o adevărată forţă a naturii, de peste 1,90 metri. Diferenţa de circa 30 de centimetri dintre cei doi nu l-a împiedicat însă pe Dobre să sară la cap de la egal la egal cu „gigantul” din faţa sa. Nu ştim dacă Paşcovici nu a mai putut să-i facă faţă lui Dobre, sau s-a accidentat, cert este că a părăsit terenul în minutul 66.
# Accidentaţi. La un corner executat în minutul 87 de către Marius Sava, Năstăsie şi Bilaşco s-au aruncat asupra mingii pentru a o expedia spre poarta lui Curcă, dar cei doi s-au lovit reciproc. Cel mai rău a avut de suferit Marius Bilaşco, deoarece colegul său a încercat o foarfecă pe spate, dar l-a „ras” cu crampoanele pe faţă pe Bilaşco.

Top

Vulturul
4th October 2005, 16:11
FC Argeş are antrenor unic în lume
La meciul cu FC Farul, Sorin Cârţu a plecat din nou de pe banca tehnică în timpul meciului, ajungând la performanţa de şase meciuri în care „s-a plictisit” de echipa pe care o conduce. Când a venit la FC Argeş, prima caracterizare pe care şi-a făcut-o Sorin Cârţu a fost: „Sunt şeful vestiarului!”. Nimeni nu a anticipat pe moment câtă dreptate are Cârţu... După nouă luni de la instalarea sa pe bancă, Cârţu demonstrează că vestiarul este locul unde îi place să se refugieze, să tune şi să fulgere. Dacă se comportă ca până acum, în scurt timp acesta va ajunge să petreacă mai mult timp în vestiar sau în faţa televizorului decât pe banca tehnică a echipei sale. În cele 23 de partide din Divizia A în care FC Argeş l-a avut antrenor pe Sorin Cârţu, acesta a plecat de şase ori de pe bancă înainte ca cele 90 de minute să ia sfârşit, de două ori s-a întors din drum (cu Sportul şi FC Naţional), o dată a fost suspendat şi a stat în tribună (cu Univ. Craiova), într-un meci a fost eliminat (cu FC Vaslui), iar o dată a lipsit de tot, din cauza stării precare de sănătate. Rezultă 11 meciuri în care antrenorul Argeşului mai mult a stat în cumpănă dacă să antreneze pe FC Argeş sau să-şi vadă de drumul lui.
Strică imaginea clubului
Unui asemenea comportament i se adaugă şi sfidarea colegilor de breaslă, antrenorii adverşi trezindu-se singuri la conferinţele de presă de după meci, sau cu „secundul” Vasile Stan. Clubul, care este denigrat continuu de Cârţu prin declaraţii de genul „club mediocru, unde nu se vrea performanţă”, ar trebui să ia măsuri, deoarece imaginea lui FC Argeş este făcută praf, mai ales în meciurile din deplasare. Oficialii piteşteni nu au cum să ştie comentariile care se fac de fiecare dată de către conducătorii cluburilor adverse în preajma conferinţelor de presă, absolut toate negative la adresa Argeşului. Toate acestea s-au răsfrânt asupra imaginii proaste pe care o are echipa FC Argeş, la ora actuală, în presa de specialitate.

Viorel Ilinca: „Nu era momentul să stăm de vorbă la Constanţa, pe fond de stres. O să vedem ce-o să facem, sigur este însă că va trebui să purtăm o discuţie, să rezolvăm problema, să vedem care a fost motivul pentru care a plecat de pe bancă”.

Meciurile „cu probleme” ale lui Cârţu
# FC Argeş – FC Farul 1-1 – a plecat de pe bancă în minutul 87, considerând că nu se mai poate face nimic
# Gloria Bistriţa – FC Argeş3-0 – a plecat la pauză nu numai de pe bancă, ci chiar din stadion, plimbându-se prin parc
# Apulum – FC Argeş 1-3 – în prima repriză s-a retras la vestiare din cauza unor dureri insuportabile de spate
# FC Argeş – Steaua 0-1 – a plecat nervos la vestiare în minutul 45, aşteptându-şi jucătorii „pregătit”. A revenit însă pe bancă în repriza secundă
# CFR Cluj – FC Argeş 2-2 – nu a făcut deplasarea la meci, fiind bolnav
# FC Argeş – Sportul 2-2 – a părăsit banca tehnică, refugiindu-se la vestiare în minutul 61
# FC Farul – FC Argeş 2-0 – a lovit cu piciorul lada frigorifică şi a plecat încă din minutul 65

Show-uri gratuite
În afara acestor meciuri, Sorin Cârţu s-a dat în stambă şi la alte partide, stârnind hazul sau iritarea oamenilor de fotbal. După meciul cu Sportul, de anul trecut (0-0 în Regie), Cârţu s-a certat violent cu Dan Petrescu la o emisiune tv, acesta fiind numai prologul declaraţiilor belicoase pornite încă de la conferinţa de presă. La două săptămâni, tot în Bucureşti, Sorinaccio i-a arătat fundul patronului Stelei, Gigi Becali, cei doi împăcându-se ulterior chiar în autocarul echipei FC Argeş. După partida cu FCM Bacău, de pe teren propriu, Cârţu a avut o contră verbală cu Dobrin şi a ameninţat că părăseşte pe FC Argeş. Era prima tentativă de acest gen, a doua urmând după meciul de pomină, cu Gloria Bistriţa. În ultima etapă a campionatului trecut, după ce a pierdut cu Dinamo, nici nu l-a salutat pe Andone, s-a urcat direct în maşină şi a şters-o, nemaivorbind o lună şi jumătate cu presa după acel meci. Campionatul de faţă nu a început mai bine. La meciul cu Steaua s-a certat din nou cu conducerea piteşteană, declarând în timp ce se urca în maşină: „dacă mă apuc eu să vorbesc se dărâmă Divizia A”. Şi de atunci nu a mai vorbit decât sporadic şi în doi peri, Cârţu considerându-se într-un semi-silenzio-stampa... Cu toate acestea, de fiecare dată s-a legat de arbitri, ultimul pe lista olteanului fiind Marius Bocăneală.

Cârţu scapă de suspendare
După ce a scăpat pe moment de o suspendare pe minim o etapă, neprezentându-se săptămâna trecută la Comisia de Disciplină a Ligii Profesioniste de Fotbal din motive medicale, Sorin Cârţu are toate şansele să nu mai fie deloc penalizat. Deşi este chemat la comisie în această săptămână, antrenorul Argeşului ar putea scăpa doar cu avertisment, deoarece s-a creat un precedent, de care juriştii ligii trebuie să ţină cont. Lui Mircea Rednic, antrenorul Vasluiului care a fost eliminat la fel ca şi Cârţu, i s-a casat suspendarea de două etape şi amenda de 170 de euro după ce a făcut apel. În consecinţă, dacă Rednic a scăpat de suspendare, atunci şi Cârţu are posibilitatea de a sta pe bancă la meciul cu FC Naţional, din cadrul etapei a noua a campionatului. Asta dacă mai vrea să stea pe bancă...

Prepeliţă şi Năstăsie la tineret
# Urmează Tănase
Din cauza celor două jocuri amânate duminică seară, selecţionerul echipei naţionale de tineret, Florin Marin, nu a anunţat convocările pentru meciul cu Finlanda decât luni. De la FC Argeş au fost chemaţi Andrei Prepeliţă şi Cosmin Năstăsie, care deja au făcut joncţiunea cu lotul, ieri la Casa Fotbalului. Pentru prima dată în istoria echipei naţionale de tineret, fotbaliştii care la poarta Naţionalei lui Piţurcă vor intra în cantonament la Săftica, fostul loc preferat al tricolorilor mari. Surse din apropierea selecţionerului Florin Marin ne-au dezvăluit că în viitoarea campanie de calificare, care va începe la anul, unul dintre convocaţii frecvenţi la lotul naţional de tineret va fi şi Cristian Tănase, în vârstă de doar 18 ani.

Confruntare cu Dunărea Giurgiu
Astăzi, de la ora 16:30, FC Argeş va juca un meci amical în compania divizionarei B Dunărea Giurgiu. Partida este o revanşă la victoria cu 6-2 izbutită de FC Argeş în urmă cu două săptămâni. Cârţu va folosi în acest meci doar rezervele de la meciul cu Farul, plus fotbaliştii care nu au intrat în lotul de 18 jucători. Nou-promovata Dunărea Giurgiu se află, după şapte etape, pe locul al nouălea în clasament, şi este antrenată de fostul portar al echipei FC Argeş, Narcis Coman.

Cantonament până sâmbătă
Cu toate că la sfârşitul săptămânii nu este etapă, campionatul fiind întrerupt pentru meciul echipei naţionale cu Finlanda, Sorin Cârţu îi va băga de miercuri în cantonament pe toţi fotbaliştii echipei FC Argeş. Până sâmbătă, aceştia vor locui la Baza Vulturilor şi se vor antrena la stadionul din Trivale. Duminică va fi zi liberă, după care, începând de luni, echipa va intra în pregătirea meciului cu FC Naţional, din Cotroceni.

Sursa:Top

Crismarten
7th October 2005, 21:32
Farul e o echipa solida ! Oricum mergem mai departe ...trebuie sa ne concentram mai bine pt. ca daca vrem in Cupa Uefa la anu', trebuie jucat la victorie in fiecare meci..cum "Cupa Romaniei" e un capitol incheiat sezonul asta..., trebuie tras "pe rupte" si "chiar la rupere" in campionat.