PDA

View Full Version : Romania vs SUA - Primul tur al Cupei Davis 2006



Pages : [1] 2 3

scythe19pro
29th September 2005, 14:23
Tabloul Cupei Davis 2006. Home team shown first. Se putea mai rau pt. Romania?

Austria vs Croatia
Argentina vs Sweden
Belarus vs Spain
Switzerland vs Australia

Germany vs France
Netherlands vs Russia
USA vs Romania
Chile v Slovak Republic

Ady
29th September 2005, 14:46
Pe cat de mult noroc am avut anul trecut cu Belarus , atat de mult ghinion am avut anul asta :headbang:
Pe langa faptul ca jucam cu SUA , jucam si la ei acasa , mai mult ca sigur pe o suprafata rapida . Singura noastra sansa ar fi ca jucatorii lor cei mai buni sa nu fie disponibili pentru meciuri si sa joace cu echipa a doua . Dar si atunci ar fi destul de greu ( ati vazut ce a facut Blake la USO :( ) .

@ mman : bine ai revenit pe OLS

mman
29th September 2005, 14:47
Era o treaba daca macar jucam la Bucuresti...

Sanse mici, desi pana atunci mai e mult, plus ca nu poti sa stii in ce forma vor fi jucatorii....

Cristi
29th September 2005, 15:18
Nu se putea mai rau! Avem sanse minime... cred ca luam bataie la 0. Sau o sa fie 3-0 dupa primele 2 zile si o sa joace aia cu rezervele rezervelor si luam si noi 1 punct. Roddick, Blake, Ginepri (si posibil si Agassi), Bryan/Bryan contra... Hanescu si Pavel! La americani acasa! No way!

PS Daca se juca la noi, alta era treaba. Pe zgura cred ca noi eram mari favoriti pentru ca Andrei si Hane sunt pe zgura peste oricare dintre americani.

Darkslowstar
29th September 2005, 15:35
Nu prea am avut noroc si sansele sunt minuscule. Doar asa, pt statistica.
Deci la toamna jucam barajul, nu?

marius135
29th September 2005, 17:48
am tot jucat acasa si acu suferim se intorc meicurile si jucam doar in deplasare:(

cum croatii i-au batut putem spera si noi

Sharkie
29th September 2005, 21:07
No chance !!!
Luam 100% bataie...
Deh bad luck.....

lethal
29th September 2005, 21:41
deci desi sansele noastre de ai bate sunt reduse trebuie sa cred in sansa noastra si sa jucam pana la capat cu fruntea sus fiindca suntem intre primele 16 tari din lume la tenis

Apolini
30th September 2005, 12:45
Normal ca o sa pierdem. Dar totusi ... mi-as fi dorit enorm de mult sa il vad pe Agassi, a realizat niste performate extraordinare pentru anii sai...

giovanni BV
5th October 2005, 19:07
Nu coteaza cu cine jucam , trebuie sa ne aratam adevarata valoare , si vom trece peste oricine , si peste USA , pentru ca se poate daca ai incredere in tine insasi ca sportiv !!!Hai Romania !!!

myhi
6th October 2005, 14:26
Mda, e bine sa ne exprimam entuziasmul... ;-)

De cand am vazut cateva meciuri la Romanian Open, de-ale alor nostri, am inceput sa ma indoiesc sincer de existenta unei 'valori ascunse' - fara sa incerc sa dezamagesc pe careva, cred ca chiar nu putem mai mult decat am aratat deja! :-(
Au fost meciuri -acasa- pe care le-am avut in mana, si totul parea sa mearga
firesc spre victorie; si totusi, rezultatul a dezamagit.

Mi-ar place sa folosesc la fel de multe semne de exclamare...

Vadim
14th November 2005, 22:36
Partida SUA - Romania are loc intre 10 si 12 februarie 2006, a decis astazi Federatia Americana de Tenis.

Meciul va avea loc la San Diego, un oras in care echipa SUA joaca pentru prima oara dupa zece ani.

In echipa americanilor este asteptat sa evolueze numarul trei mondial, Andy Roddick.

fia
14th November 2005, 22:43
Sunt un pic de dinafara, adica nu mai sunt la curent. Pentru ce conteaza ramanerea in grupa mondiala? Sau suntem mai sus? Optimi, sferturi :rolleyes:?

Darkslowstar
15th November 2005, 00:03
Nu pt ramanere ci pt optimi.

Ady
15th November 2005, 10:46
Sunt un pic de dinafara, adica nu mai sunt la curent. Pentru ce conteaza ramanerea in grupa mondiala? Sau suntem mai sus? Optimi, sferturi :rolleyes:?
Suntem in primul tur , adica optimi de finala , daca nu ne calificam in sferturi , vom fi eliminati din grupa mondiala (adica cele mai bune 16 echipe ) si va trebui sa jucam baraj in toamna (adica undeva in octombrie-noiembrie 2006) pentru a ne califica in optimile competitiei din 2007 .
Daca vom trece de SUA si vom ajunge in sferturi vom fi deja calificati si nu va mai fi nevoie de baraj (cum s-a intamplat anul asta cand am invins Belarusul in optimi , am pierdut in sferturi in Croatia si nu am jucat baraj ) .

Vadim
15th November 2005, 11:53
E clar ca ne asteapta barajul. :(

Darkslowstar
15th November 2005, 13:40
Sa vedem cine joaca la americani, ca n-ar fi prima data cand au trimis echipa a treia sau a patra pe teren. Desi sansele sunt clare de baraj.

Vadim
15th November 2005, 15:59
Nu cred ca americanii vor risca sa fie retrogradati. Insa ai dreptate. Patriotismul e mare la ei si nu sint excluse scandalurile, in cazul in care jucatorii de valoare nu vor dori sa vina.

Ady
15th November 2005, 16:05
Dupa accidentarea de saptamana asta Agassi sigur va gandi mult mai mult inainte sa se inscrie intr-un turneu , si mai mult ca sigur nu va juca in Cupa Davis . Roddick este accesibil si pentru Pavel si pentru Hanescu , in ultima vreme a fost foarte inconstant si in plus mai e si accidentat . Nu m-ar mira sa il vedem pe Ginepri sau Blake jucand , ceea ce nu ne simplifica existenta . Ideea este ca putem invinge (e clar ca ei au prima sansa , dar noi nu trebuie sa ne consideram invinsi) , totul depinde de motivatia lui Andrei care ar putea face doua puncte . La fel si Hane poate face doua puncte la simplu , a jucat destul de bine pe rapid in ultima vreme .

gavacaritei
15th November 2005, 16:30
E aproape imposibil sa faci predictii cu doi jucatori ca Pavel si Hanescu!

Rationamentul lui Ady_Einstein e de bun-simt. La fel de bine insa poti spune:

Roddick si Blake sunt din alta categorie decat romanii. E vorba de grupul de jucatori din primii 20 in fata carora Pavel si Hanescu nu au nici un rezultat notabil (cu oarece exceptii la sud-americani). Pavel a avut un sfarsit de an mizerabil, iar Hanescu raspunde cu brio la inconstanta lui Roddick.

Sigur ca nu trebuie sa ne consideram invinsi si trebuie sa speram ca romanii vor prinde un week-end cu totul special.

Cristi
16th November 2005, 15:38
Agassi nu va juca mai mult ca sigur. Sansa noastra ar fi sa se manance intre ei lupii tineri (Roddick, Ginepri si Blake) si sa joace SUA cu a 3-a echipa. E drept, dupa ce am vazut ce poate Hane pe hard, e posibil orice. Daca Andrei va juca la 200% (cum poate el sa o faca atunci cand vrea cu adevarat si e in forma), daca joaca si Hane la 100% avem sanse minuscule sa trecem mai departe.

Realist, ne asteapta barajul in toamna. In principiu, cu Hane in forma si Andrei inca in activitate vom ramane in grupa mondiala in toamna... sa speram la asta.

Apolini
16th November 2005, 16:17
Nu cred ca avem vreo sansa. Totusi, ar fi fost frumos daca meciul s-ar fi disputat la noi in tara. :D

Ady
14th January 2006, 09:31
In timp ce ai nostri au inceput anul cu cate doua infrangeri de fiecare si probabil va veni si a 3-a la Openul Australiei Blake a castigat turneul de la Sydney , unde l-a invins pe Andreev in 3 seturi 6-2, 3-6,7-6(3) . Sa speram ca se mai schimba lucrurile in putinul timp ramas .

a_ndrada
18th January 2006, 19:07
dupa parerea mea nu avem nici o sansa,dar in cupa davis orice e posibil...s-ar putea sa merg in usa cand o sa se joace....mi-ar placea

Ady
18th January 2006, 20:04
Ginepri a pierdut la Australian Open de la un jucatr venit din calificari , Blake si Roddick sunt in turul 3 .

relansat
19th January 2006, 12:20
nu avem nici o sansa ... si cu ginepri daca joaca tot o sa o luam :(

unde mai pui ca joci cu un rodick si la dublu cu fratii bryan no. 1 ... avem sanse

1 % ... deci sunt perspective :D

Darkslowstar
19th January 2006, 17:56
Ginepri e un jucator bun, care poate sa faca 2 puncte, dar il prefere pe el lui Agassi, in fata caruia o sa le tremure genunchi la amandoi, Pavel si Hane. O echipe pe care am putea sa o batem ar fi Blake - Ginepri. Roddick joaca bine cand e sustinut de public, mai bine Black :)

Paul
19th January 2006, 18:46
dar de ce nu am fost capi de serie ?
Anul trecut am trecut de Belarus si am ajuns in sferturi , deci trebuia sa fim capi de serie sa jucam cu adversar accesibil ...

Ady
19th January 2006, 18:51
se pare ca sistemul e un pic altfel si capii de serie am impresia ca se desemneaza dupa clasamentul all time al echipelor unde noi suntem pe locul 13 . Croatii spre exemplu au o istorie mult mai scurta in cupa davis si cu victoria din 2005 au urcat destul de sus .

Paul
19th January 2006, 18:56
nop

100 % (am mai citit si eu prin presa) Echipele care trec de primul tur (adik ajung in sferturi) sunt capi de serie in sezonul viitor !

Insa cautand am gasit singur raspunsul:
SUA a fost eliminata de Croatia in primul tur ==> Romania a fost cap de serie si a picat cu SUA ... ghinion imens

Sau altfel spus la fotbal in urna A : Steaua , in urna B : Barcelona si alte 7 echipe naspa ... si Steaua pica cu Barcelona

Am avut super ghinion :(

Ady
19th January 2006, 19:07
Nu crede tot ce citesti in ziarele din romania (referitor la tennis , nu e nimeni interesat si scriu numai prostii fara sa le verifice).

ITF Davis Cup Nations Ranking - Overview
A new ITF Davis Cup Nations Ranking was launched at the end of 2001 to allow nations to compare their performance against other nations in the competition. The ITF Davis Cup Nations Ranking is published following every World Group round. After each round, points from the same round for three previous years will be discounted as per the table on the How it Works page.

The ITF Davis Cup Nations Ranking is used as one of the primary criteria for seeding at all levels of the Davis Cup competition. The Davis Cup Committee also use the following criteria when making their seeding decision: the ranking of players likely to participate; experience on different surfaces; experience in doubles and any other pertinent criteria.

All nations competing in Davis Cup from the elite World Group through to Zonal Groups III and IV are ranked.

The current rankings list is available in this section and is updated following each round.

A complete description of the methodology of this ranking appears on the How it Works page.

Retrag ce am spus mai sus , nu se face dupa clasamentul all time ci dupa clasamantul din ultimii 4 ani .

Daca vrei mai multe detalii gasesti aici http://www.daviscup.com/ranking/points.asp ... eu unul mi-am prins urechile incercand sa inteleg ceva si m-am lasat pana la urma . Ii cred pe cuvant daca zic ei ca nu suntem capi de serie . :P

Rank Nation Points Played Previous
1 Croatia 25,002.5 10 [4]
2 Spain 23,200.0 12 [1]
3 Slovak Republic 13,942.5 10 [6]
4 Russia 13,643.8 11 [2]
5 Argentina 13,575.0 11 [7]
6 Australia 13,500.0 10 [3]
7 USA 12,397.5 11 [8]
8 France 11,500.0 11 [5]
9 Belarus 7,110.0 10 [9]
10 Switzerland 7,046.9 9 [10]
11 Netherlands 4,906.3 8 [11]
12 Sweden 4,843.8 8 [12]
13 Romania 3,928.1 8 [13]
14 Austria 2,957.5 9 [14]
15 Chile 2,930.0 9 [15]
16 Germany 2,762.5 8 [16]
17 India 2,187.5 11 [17]
18 Czech Republic 2,081.3 8 [18]
19 Thailand 1,932.5 12 [19]
20 Ecuador 1,920.0 10 [20]

clasamentul intreg aici : http://www.daviscup.com/ranking/current.asp

Paul
19th January 2006, 19:24
ai dreptate :yeah:

Cneazul
20th January 2006, 14:39
Nu trebuie sa fim pesimisti . Intr-adevar au jucatori de mare valoare insa putem realiza surpriza. Dar pentru asta trebuie sa explodeze si Hanescu in Cupa Davis ( el joaca bine doar in turneele ATP ) .James Blake e de batut deoarece nu pare in forma maxima in acest an .Roddick este un jucator exceptional dar in afara de serviciu nu prea le are. Daca Pavel va juca la dublu cu Trifu sigur ii batem

alexbucur
25th January 2006, 14:10
Headline: Biletele la întâlnirea dintre reprezentativele Statelor Unite şi României s-au epuizat cu mai bine de două săptămâni înainte de startul partidei găzduite de La Jolla Beach & Tennis Club din apropiere de San Diego.

Baza sportivă unde se va desfăşura întâlnirea este situată pe malul Pacificului, având, pe lângă terenuri de tenis şi de golf, un hotel de lux cu 90 de camere, dintre care 50 cu vedere la ocean, şi o plajă privată lungă de aproape 800 de metri. Surprinzător, baza nu avea o arenă de tenis de mare capacitate, astfel că organizatorii au fost nevoiţi să o construiască de la zero pe un teren de golf. Noua arenă, ce va avea caracter temporar, doar pentru partida cu România, are 4.000 de locuri, iar preţul biletelor este cuprins între 90 şi 375 USD, pentru toate cele trei zile ale întâlnirii.

Suprafaţa de joc va fi una favorabilă gazdelor, de tip dur - Laykold Colorcoat Concentrate, o emulsie acrilică ce se aplică pe ciment sau asfalt.

Meciurile de simplu, de vineri, 10 februarie, respectiv duminică, 12 februarie, vor începe la ora 21.00 (ora 11.00 locală), iar partida de dublu, programată sâmbătă, 11 februarie, va începe la ora 23.00 (13.00, ora locală).

Lotul României pentru meciul cu SUA este format din Andrei Pavel, Victor Hănescu, Răzvan Sabău, Horia Tecău şi Adrian Ungur.

Căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis a României, Florin Segărceanu, a precizat că nu s-a stabilit încă cine va juca în meciul de dublu. "Nu am luat încă o decizie. Săptămâna viitoare toţi jucătorii convocaţi vor participa la turneul Delray Beach din Statele Unite. Pavel şi Sabău sunt pe tabloul principal, restul urmând să joace calificări. Practic acolo se va face reunirea lotului", a declarat, pentru MEDIAFAX, Florin Segărceanu.

Potrivit site-ului oficial al Asociaţiei Americane de Tenis (USTA), din echipa americană în meciul cu România nu vor lipsi Andy Roddick (numărul 3 mondial), la simplu, şi perechea Bob şi Mike Bryan, liderii ierariei mondiale la dublu. Patrick McEnroe, căpitanul nejucător al SUA, îl va allege pe cel de-al doilea jucător de simplu dintre James Blake, Taylor Dent şi Robby Ginepri.

Cneazul
25th January 2006, 15:19
:rosu: :o: Unde e gabi trifu ? mai e accidentat ? e clar suntem morti , fara cxel mai bun dublu al nostru din istorie . cei care ii condamna pe pavel si trifu sa propuna un dublu hanescu sabau ; sa vedem ,atunci vom castiga 5 game-uri in total ?
Pavel/ Trifu dar daca nu se poate ar trebui pavel tecau sau pavel mergea

Ady
25th January 2006, 15:43
trifu e accidentat si nu a fost chemat pentru ca nu a jucat deloc anul asta .
si nu ii condamna nimeni pe pavel/trifu , doar ca partida de dublu este foarte grea si nu ar face nimic altceva decat sa il oboseasca inutil pe andrei care nu va mai putea sa joace 100% in a 3-a zi la simplu . Daca ar exista macar o sansa la dublu (cum am avut in croatia) ar fi de inteles dar totusi vorbim de echipa nr 1 in lume ...

Cneazul
27th January 2006, 19:52
:rosu: :jerk: :o: Dupa fiecare meci din CUPA DAVIS ziarele si forumurile site-urilor de sport il condamna pe Trifu . Adevarul e ca nu am mai avut de mult timp un jucator atat de bun ca Trifu la dublu . Daca totusi el e accidentat Segarceanu si marcu nu ar trebui sa expermenteze , ci sa-i bage pe Mergea / Tecau deoarece un experment ar putea fi fatal . Insa daca ar juca la dublu mergea tecau nu l-am mai putea trece pe lista celor 4 pe sabau . Fratii Bryan formeaza o echipa foarte buna ( cand am scris acest mesaj cred ca erau calificati in finala la AUS OPEN ) dar aproape in toate tururile au pierdut cate un set . Fie ce o fi si sa trecem in sferturi

a_ndrada
27th January 2006, 20:30
o sa joace dublu hanescu cu pavel din ce am auzit eu

Cneazul
29th January 2006, 21:16
sa nu joace pavel/hanescu ca doar se obosesc degeaba amandoi . nu stiu de ce nu l-a chemat pe mergea

krydo
30th January 2006, 19:03
Hai mai nu mai fiti atat de pesimisti...Avem si noi sanse egale cu ei si e clar k ii putem bate! Cu echipa pe care o sa o aiba (cel mai probabil: Andy Roddick, Robby Ginepri, Bob Bryan, Mike Bryan) nu sunt invincibili. Anul trecut au pierdut tot acasa cu Croatia si juca Agassi, nu Ginepri. Dak Andrei si Victor reusesc sa isi revina si sa ajunga in forma la ora meciului...si Roddick si Ginepri nu reusesc o sa fie super :P Hai sa fim sinceri...cu toata stima pentru Andy nici unul din astia 4 nu e forma. La meciul de dublu e mai nasol ca fratii Bryan is cel mai tare dublu din lume...doar sunt pe 1 in clasamentul ATP si au mai castigat si Australian Open. Totusi cred ca este momentul ca Florin Segarceanu sa apeleze la alti jucatori pt dublu (Mergea, Tecau, Moraru, Sabau...) si sa-i lase pe Pavel si Hane sa dea totul la simplu, ca din pacate de ceva vreme Pavel si Trifu pierd la limita dar totusi pierd si Andrei oboseste vizibil.
Deci hai sa credem makr ca ii putem :ciocan:

pinky
30th January 2006, 19:58
Si acuma daca spun ca nu avem nici o sansa sa-i batem, cam in cate limbi voi fi injurata?:D
Croatia, daca nu ma insel a castigat Cupa Davis in 2005, deci nu putem spune ca i-a batut Croatia, putem si noi!!La dublu daca nu vor juca Pavel si Trifu is slabe sansele in fata perechii nr 1 a lumii!!Roddick, fara suparare, dar il bate si pe Pavel si pe Hanescu chiar si intr-o zi proasta, nu se compara nivelul la care joaca ai nostri cu ce face americanul!!Ginepri este chiar mai periculos decat Agassi, este mai tanar, are forte mai proaspete si el la fel, joaca tenis la un nivel mult mai inalt!!Plus ca Pavel si cu Hanescu is experti in a ceda cand e mai mare nevoie de victorie!!Ca un ultim argument as aduce faptul ca jucam la ei acasa, deci nici arbitri parca nu vor fi asa de aproape de noi!!

Eu sper din suflet sa-i batem, sa facem surpriza, dar cred ca sansele sunt aproape de 0 pentru noi, de data asta!!Macar sa fi venit ei la noi, sa fi avut ce vedea, dar nici asta!! :(

Ady
31st January 2006, 12:51
Am pus si poll , acum sa va vad cate sanse le dati romanashilor nostri ...

dianette_d
31st January 2006, 13:01
un 5-0 usturator :( nu vad de unde am putea face macar un punct...off

scythe19pro
31st January 2006, 13:51
Cu echipa pe care o sa o aiba (cel mai probabil: Andy Roddick, Robby Ginepri, Bob Bryan, Mike Bryan) nu sunt invincibili.

nope. No Ginepri, ci Blake. Blake s-a retras de la Delray Beach ca sa se antreneze pt. DC. La fel si Roddick. Initial ceruse un WC la D. Beach pt. match practice dar organizatorii nu mai aveau si Roddick urma sa joace calificari pt. a intra pe tablou. Dar s-a razgandit si acum este in South Florida unde se antreneaza pt DC.

Luam bataie la 0 :sad:

relansat
31st January 2006, 14:00
Ne-o luam la zero ... sau poate ca nu , depinde cat o sa fie scoru dupe primele

2 zile :ok:

philos
31st January 2006, 15:43
s-au vandut biletele ca painea calda...dupa 2-3 zile cand m-am interesat si io, nu mai erau...mama, mama ca-i mai invatam pe americani cum sa faca galerie :D...macar duelul asta l-am fi castigat :D

Ady
31st January 2006, 19:29
Bob Bryan se asteapta la un meci interesant in compania unui adversar puternic. ''Pavel si Hanescu formeaza o echipa buna, am jucat la dublu de citeva ori impotriva lui Pavel. Romania este o echipa puternica, dar cred ca sintem pregatiti pentru ei. Noi tratam partidele de dublu din Cupa Davis ca pe o finala de Grand Slam''. Mike Bryan stie ca Hanescu are un serviciu redutabil, se simte bine la fileu, dar nu prea joaca dublu.

sursa : sport total

dianette_d
31st January 2006, 19:42
Noi tratam partidele de dublu din Cupa Davis ca pe o finala de Grand Slam''.

great!! acum nu mai de unde am putea lua un set macar :P

Cneazul
31st January 2006, 22:28
ce ? pierdem cu 0-5 ? nici nu pomeniti de asa ceva !?!?!?!?!?!!!!!!! Roddick nu prea trebiue ridicat in slavi deoarece in afara de serviciu e << cam pe langa >> . Dak lui andrei ii vor iesi retururile precum in meciul cu Mirnyi ,e clar ca avem sanse . In plus nu trebuie uitat ca andrei are unul dintre primele 5 reveruri din lume . Iar un ultim argument este acela ca pavel joaca exceptional in cupa davis si mai slab in circuitul ATP . victor insa , este exact invers . Joaca sooper in circuit dar foarte dezamagitor in cupa davis . Dak victor obtine un punct la simplu castigam sigur

Ady
1st February 2006, 09:07
sincer sa fiu mie mi-e mai frica de blake decat de roddick ...
apropos , nu mai stiu pe unde am citit ca roddick ar fi cam suparat ca nu i s-a oferit un wild card la turneul de la delray beach, singura solutie fiind sa joace calificari (solutie la care a renuntat pana la urma) si s-ar fi pus nishte semne de intrebare asupra participarii lui la cupa davis ... va dati seama ce noroc ar fi pe noi sa scapam de el ? ...
oricum , don't get your hopes up , nu imi mai amintesc unde am citit deci e posibil sa nu fie o sursa demna de incredere

scythe19pro
1st February 2006, 09:38
Roddick nu prea trebiue ridicat in slavi deoarece in afara de serviciu e << cam pe langa >> .
Ei nici chiar asa. Daca ar fi cum spui tu, atunci de ce Karlovic nu e in top 5?


sincer sa fiu mie mi-e mai frica de blake decat de roddick ...
apropos , nu mai stiu pe unde am citit ca roddick ar fi cam suparat ca nu i s-a oferit un wild card la turneul de la delray beach, singura solutie fiind sa joace calificari (solutie la care a renuntat pana la urma) si s-ar fi pus nishte semne de intrebare asupra participarii lui la cupa davis ... va dati seama ce noroc ar fi pe noi sa scapam de el ? ...
oricum , don't get your hopes up , nu imi mai amintesc unde am citit deci e posibil sa nu fie o sursa demna de incredere
uite un articol despre treaba asta, desi nu zice nimic cum ca n-ar mai juca in DC

Roddick changes his mind, won't play at Delray

By Harvey Fialkov
Staff writer

January 28, 2006

DELRAY BEACH -- In a controversial decision, Andy Roddick overruled his last-minute decision to enter the Delray Beach International Tennis Championships and pulled out Friday night.

It appears Roddick was not thrilled about having to go through qualifying matches this weekend for a chance to earn one of the four spots available in the 32-player draw. Tournament organizers had already given out the ATP-mandated three wild cards to eight-time Grand Slam champion Andre Agassi, Mardy Fish and Sargis Sargsian -- Agassi's hitting partner who retired after the U.S. Open.

At first, Roddick seemed fine with having an opportunity to become the ATP's first top-seeded qualifier, so that he could better prepare for the upcoming Davis Cup competition with Romania (Feb. 10-12) in La Jolla, Calif., particularly after getting bounced from the Australian Open in the fourth round by eventual finalist Marcos Baghdatis.

However, Roddick, who flew in from his other home in Austin, Texas, Friday afternoon, grew testier as the day wore on. During a 90-minute practice session with fellow Boca Raton resident Vincent Spadea in front of about 40 fortunate spectators on the Delray Beach Tennis Center's Stadium Court, Roddick screamed about the blustery conditions.

"I love the wind. Awesome," Roddick shouted before smashing one racket and whacking a ball out of the stadium.

Roddick, who politely turned down any formal interviews with the media, did lob a few digs at the ATP's wild-card rule and tournament organizers as he walked to the locker room.

"Why would I get a wild card into an American tournament, top-ranked American?" Roddick asked, taking a sarcastic backhand swat at whomever he deemed at fault. "Why would that happen? That makes too much sense."

Despite a disappointing withdrawal by the charismatic James Blake, who cited schedule overload as he too gets ready for Davis Cup, Paul Goldstein and Jiri Novak, Roddick wasn't permitted direct entry into the draw because those who committed to the tournament six weeks ago were given priority.

That meant instead of Roddick, the third-ranked player in the world, the fans will get to see unknowns such as Michael Berrer, Oliver Marach and Igor Kunitsyn.

"In order to get into the tournament you have to enter 42 days in advance and Andy didn't do that," ATP supervisor Tom Barnes said. "The only other way to get in is to get a wild card or to play qualifiers and win, or be a lucky loser if there's a spot. Or if one of the wild cards withdrew before we made the draw."

Roddick wasn't interested in hearing about rules.

"Maybe, I should play more Davis Cup, that's the story. Oh, wait, I do," Roddick cracked.

Spadea, 31, who is mounting yet another comeback, had to make it through qualifiers to get into the main draw at Sydney two weeks ago before losing to Lleyton Hewitt in the first round.

"Playing two matches in one day is challenging," Spadea said. "This is something that's out of this tennis world. It's unbelievable and at the same time Roddick is unbelievable in a lot of great ways.

"But I'll believe it when I see the first point played."

Tournament director Mark Baron, who was doing figurative cartwheels in his office after Roddick called Thursday evening to request admission into the $380,000 tournament, said the strong field featuring Agassi, Tommy Haas and Robby Ginepri already had tickets being sold at a record pace.

"[Roddick] did not commit and after careful consideration following training [Friday], Andy told us that he would not participate in the qualifying tournament," Baron said in a statement.

Roddick who reached the finals here in 2002 where he lost to Davide Sanguinetti, told Baron that he would remain in South Florida to train for the Davis Cup tie.

"If he went out there and lost in the qualifying, obviously that wouldn't be too good for his confidence," Goldfine said before Roddick changed his mind. "But you can't worry about the losing. You have to look at the upside of preparing for Davis Cup."

Several hopeful qualifiers were strolling the grounds peeking in at Roddick.

"Those guys in the Top 10 who drop down, you have too many guys who will scrap harder and take them, so it's best to stay out of the qualies if you can," said Mashiska Washington, 31, ranked 776.

Evidently, Roddick took Washington's advice.

[B]Roddick, Blake lead US cup squad
From correspondents in New York
February 01, 2006

ANDY Roddick and James Blake will team up for the United States against Romania in the first round of the Davis Cup February 10 to 12.

The two singles stars will be joined by Australian Open doubles champions Bob and Mike Bryan in what is an enormously strong quartet.

US captain Patrick McEnroe announced the squad this morning (AEDT) for the world group opener, which will be held in La Jolla, California, in suburban San Diego.

The US lost in the first round to Croatia last year and had to win a playoff against Belgium to get back in the elite 16-team world group.

Roddick and Blake are coming off disappointing showings at the Australian Open.

Roddick, the second seed, fell in the fourth round to unseeded Cypriot Marcos Baghdatis, the eventual runner-up.

Blake, seeded No.20, was ousted in the third round by Spain's Tommy Robredo.

The Bryan twins, however, reached their fifth straight grand slam doubles final and added the Australian title to the US Open crown they captured last September.

"Our guys are eager to bring the Davis Cup back to the US," McEnroe said. "I feel our chances to win this year are as good as anyone's, but we are expecting a tough fight from the Romanian team."

Romania captain Florin Segarseanu named Victor Hanescu, Andrei Pavel, Razvan Sabau and Horia Tecau to the team that will take on the Americans in the best of five-match tie.



Let's go Romania!! http://67.19.129.138/mtf/images/smilies/banana.gif http://67.19.129.138/mtf/images/smilies/banana.gif http://67.19.129.138/mtf/images/smilies/banana.gif

Cneazul
1st February 2006, 13:49
domnule scythe ? catre mine ai zis nici chiar asa ?

:rosu: si eu am auzit ca andy nu ar cam vrea sa mai joace in cupa davis. oricum pan' la urma se va rezolva si va juca ,iar dak nu se va rezolva va veni in locul lui robby ginepri care e dornic de afirmare in cupa davis .

PAVEL CNEZU << THE BEST >>

daca scythe m-ai intrebat pe mine iti raspund . Karlovic e un jucator care nu trebuie sa intre in top 300 . s-a vazut si in meciul cu Agassi de Us open 2005 ce a facut . a dat 40 de asi si a pierdut cu 3-0 . incerca servici vole iar cand era la fileu gresea enorm . acelasi lucru si cu roddick , dar el stie un pic mai mult decat karlovic . eu chiar asta am zis ca roddick nu stie . tu mi-ai zis de ce Karlovic nu e in primii 5 . pai ti-am explicat

scythe19pro
1st February 2006, 15:07
daca scythe m-ai intrebat pe mine iti raspund . Karlovic e un jucator care nu trebuie sa intre in top 300 . s-a vazut si in meciul cu Agassi de Us open 2005 ce a facut . a dat 40 de asi si a pierdut cu 3-0 . incerca servici vole iar cand era la fileu gresea enorm . acelasi lucru si cu roddick , dar el stie un pic mai mult decat karlovic . eu chiar asta am zis ca roddick nu stie . tu mi-ai zis de ce Karlovic nu e in primii 5 . pai ti-am explicat
pai hotareste-te :rolleyes:
Stiam si eu prea bine de ce Karlovic nu e in top. :rolleyes: Eu pur si simplu am aplicat logica ta (cum ca Rod nu stie decat serviciu, iar la celelalte capitole "e pe langa") pe un alt jucator care se incadreaza in aceeasi categorie (Karlovic). Si apoi am comparat ranking-urile. Unde e Rod si unde e Ivo?
Oh well, never mind :rolleyes:

relansat
1st February 2006, 17:52
Nu cred ca este cineva di echipa Americii care sa nu ne bata ... Ginepri , Blake ,

etc ... avem sanse totusi sa castigam si noi un meci doua acolo ... cum am mai

spus : depinde foarte mult de rezultatul dupe primele 2 zile ... d va fi 3-0 va

imaginati ca o sa o lase mai moale americanii ... sper sa nu o lasam si noi ... si

sa avem , de dragu statisticii , macar un punct trecut in dreptul nostru !

Cneazul
1st February 2006, 17:54
:P amandoi mai au mult de invatat . se bazeaza prea mult pe servici .Safin are serviciu puternic dar le are si cu celelalte , lucru dovedit prin castigarea AUSTRALIAN OPEN 2005 ( de fapt titlul nu e asa important , MAI IMPORTANT E VICTORIA IN FATA LUI FEDERER IN SEMIFINALE )

kkrrss2005
2nd February 2006, 00:29
Romania - Teritoriu Interzis Americanilor !!!

realmadrid.com
2nd February 2006, 15:06
Astfel, Andy Roddick şi James Blake sunt cei doi jucători de simplu, în vreme ce la dublu vor juca fraţii Bryan, Bob şi Mike, cei mai buni jucători de dublu din lume, recent câştigători ai Australian Open.

http://www.onlinesport.ro/sport/tenis/index.php?meniuId=11&viewCat=404&viewItem=8380

Meciul de dublu este deja pierdut :(
La simplu, poate avem o sansa in meciul lui Pavel cu Blake, pt ca pe Hanescu nu-l vad sa castige nici un meci..

Ady
2nd February 2006, 15:15
Putem castiga toate meciurile de simplu , la fel cum le putem pierde pe toate . Cred ca e clar pentru toata lumea ca Pavel ii poate bate si pe Blake si pe Roddick , scorul intalnirilor directe arata asta (are cate o victorie la amandoi).
Cat despre Hanescu , s-a intalnit o singura data cu Roddick , la Madrid , americanul avand nevoie de doua tiebreak-uri pentru a trece de Victor . De atunci si pana acum Hanescu si-a imbunatatit mult jocul . De asemenea intalnirile lui cu Blake au fost foarte stranse , cu tiebreak-uri , meciuri in care Hanescu a avut sanse . Un avantaj important petru americani este publicul .
Eu sper ca Pavel sa nu joace la dublu , meciul e 95% pierdut si nu ar face altceva decat sa se oboseasca . Ar fi interesant de vazut Hanescu/Tecau , asa are si Andrei timp sa se odihneasca si mai capata si Tecau experienta .

dianette_d
2nd February 2006, 15:27
Nu inteleg de ce nu se insista pe dublul Ionut Moldovan/Gabriel Moraru...
Hanescu si Tecau au mai jucat impreuna pana cum? chiar nu stiu...

Asa, ar fi bine sa se construiasca un dublu care sa nu se invarta in jurul lui Pavel...de energia lui avem mare nevoie la meciurile de simplu...off cand scapam de dependenta de Pavel?:(

Ady
2nd February 2006, 20:09
http://www.daviscup.com/news/newsarticle.asp?id=13559#audio

este si un fisier audio atasat , un interviu cu fratii bryan

ai ceva sa-i transmiti lui andy roddick?
hane : sa fie pregatit k mergem sa-i batem

foarte increzator hanescu , imi place asta ...

relansat
2nd February 2006, 20:17
Imi pare rau ca se tot insista la dublu pe Pavel/Hanescu ... practic , noi jucam

cu cei doi toate meciurile din cupa Davis ... altceva mai bun nu avem ? Eu

cred ca avem si trebuie incercat ...

Ady
2nd February 2006, 21:41
e foarte posibil sa se joace Hanescu/Tecau ... totul depinde de prima zi ...

@catalanul : tu ai fumat ceva inainte sa votezi ? ... nu ma lua in seama , e bine sa fi optimist ...

relansat
3rd February 2006, 00:17
Nu avem un dublu sudat ... ? Hanescu/Tecau ... de ce nu Mergea/Tecau ...

parca ei rupeau gura targului pe la turnee ... sau poate ma insel yo ...

Andrei Pavel are o varsta ... trebuie sa privim in perspectiva ... in fine , era doar

o idee :ok:

alexbucur
3rd February 2006, 11:48
Pentru Patrick McEnroe, disputa cu tricolorii e un pas catre „Salatiera”

Patrick McEnroe este capitanul-nejucator al echipei americane de Cupa Davis din 2001, cand l-a inlocuit pe mult mai cunoscutul sau frate John McEnroe. Dupa ce anul trecut a parasit competitia inca din primul tur, dupa o infrangere usturatoare pe teren propriu, cu Croatia, 2006 este anul de gratie pentru McEnroe, al carui obiectiv este castigarea „Salatierei de argint”.
Tocmai de aceea meciul cu Romania, programat saptamana viitoare, in oraselul californian La Jolla, este crucial pentru cea mai titrata echipa nationala din istoria Cupei Davis, care are in palmares 31 de trofee, ultimul obtinut acum 11 ani. Toate acestea, plus tensiunile din echipa, i-au influentat starea de spirit lui Patrick McEnroe, lucru vizibil la conferinta de presa sustinuta ieri de capitanul-nejucator al americanilor.

Care este echipa completa pentru confruntarea cu Romania?
Pe langa Andy Roddick, James Blake si fratii Bryan, alaturi de noi vor fi Jesse Whitten si Phillip Simmons, parteneri de antrenament, dar si Mardy Fish, care a acceptat sa fie rezerva. El va intra doar daca ne vom confrunta cu vreo accidentare de ultim moment.

Unii jucatori au contestat modul in care ati alcatuit echipa. Care au fost criteriile dupa care s-a facut selectia? Cu Roddick si fratii Bryan lucrurile sunt clare. Decizia finala in ceea ce priveste al doilea jucator de simplu am luat-o dupa Australian Open, unde James Blake a evoluat mai bine decat Robby Ginepri. Nu trebuie sa se supere nimeni, fiindca speram sa jucam patru meciuri in acest sezon, asa ca va fi loc pentru toata lumea.

Rezultatele americanilor la Australian Open n-au fost grozave. Va ingrijoreaza acest aspect in perspectiva meciului cu Romania? Eu sunt optimist nu doar in ceea ce priveste acest meci, ci pentru tot sezonul. Vrem sa castigam Cupa Davis. Roddick este numarul 3 mondial si un foarte bun lider de echipa. Fratii Bryan sunt cei mai buni din lume si ne bazam pe punctul de la dublu, care este, in cele mai multe cazuri, decisiv. In plus, terenul foarte rapid pe care l-am comandat in localitatea La Jolla, dar si publicul, care s-a inghesuit sa cumpere biletele, sunt atuurile noastre.

Ce stiti despre echipa Romaniei?
Am invatat multe din infrangerea cu Croatia, asa ca tratam acest meci cu maxima seriozitate. Ii stim pe Andrei Pavel si Victor Hanescu, care sunt jucatori experimentati, buni pe orice suprafata. In plus, fratii Bryan i-au invins in proba de dublu, la Australian Open. Pavel are o cariera excelenta, iar Hanescu are un serviciu foarte puternic. Suntem cu ochii pe ei. De ceilalti doi, Sabau si Tecau, nu stim mare lucru.

Andy Roddick este suparat fiindca n-a fost lasat sa joace la turneul de la Delray Beach, ci trimis sa evolueze in calificari... Acolo a fost vorba de o neintelegere. Andy este un jucator foarte rezistent, dar nu cred ca este cazul sa joace doua meciuri de calificari intr-o singura zi. El a vrut foarte mult sa joace, mai ales dupa esecul prematur de la Melbourne. Nu s-a putut insa. Nu trebuie sa facem din asta un capat de tara. Va asigur ca Andy va evolua la capacitate maxima in meciul cu Romania, fiindca el se mobilizeaza exemplar in Cupa Davis.

200 de suporteri romani in Statele Unite
Pentru meciul din oraselul La Jolla, Federatia Romana de Tenis avea dreptul sa solicite 400 de bilete, adica zece la suta din capacitatea arenei. Oficialii romani au cerut insa numai 200 de bilete, exact cat a fost cererea. Multe dintre aceste tichete au ajuns la romani stabiliti in SUA si la sponsorii si partenerii federatiei. Suporterii din tara care au cumparat bilete la meci n-au intampinat dificultati in obtinerea vizei de SUA. Dintre apropiatii jucatorilor, doar tatal lui Andrei Pavel va mearge in California. Biletele pentru cele trei zile de concurs s-au vandut pe patru categorii: 90, 125, 250 si 375 de dolari. Romanii au primit tichete de 90 si 250 de dolari.

Cneazul
3rd February 2006, 11:51
eu ce-am zis ? am zis de vreo 2 luni ca ar trebui sa jucam cu mergea / tecau , dar doar in conditiile in care pavel sau trifu este accidentat . Iata ca gabi e accidentat asa ca trebuie sa jucam mergea tecau . hanescu nu are valoare de dublu ( in cupa davis nu si-a aratat valoarea nici la simplu ) . Oricum ii spargem pe americani . am zis ca dak ii ia pavel lui haas 8 game-uri ii poate bate foarte usor pe americani si iata ca a luat 13 game-uri . a castigat primul set cu 7-6 , iar apoi oboseala si-a spus cuvantul cedand foarte usor setul 2 ( 1-6 ) . in decisiv a pierdut ,,in extremis" cu 5-7 . nu trebuie uitat ca ,, platina " federer l-a batut foarte greu pe haas , si asta dupa o greseala enorma a arbitrului .

Pliviu
3rd February 2006, 16:43
S-a mai spus aici ca e greu de evaluat cu doi jucatori precum Andrei si Victor. Si avand in vedere ca Roddick e la fel de inconstant chiar se poate intampla orice. Depinde de forma si mobilizarea jucatorilor din zilele intalnirii. Orice am spune nu trebuie sa iutam ca ei pleca cu prima sansa, chiar daca nu au excelat in ultima vreme in CD. Putem spune ca se pleaca de la 1-0 pentru ei (punctul de dublu). Nici eu nu inteleg de ce nu joaca Tecau/Mergea.

Cneazul
3rd February 2006, 23:49
dak ar juca tecau cu mergea s-ar ocupa un post in plus in lot . in lotul oficial ( NELARGIT ) INTRA 4 JUCATORI . dak am juca cu mergea tecau , ar mai intra pavel , shi hanescu . Segarceanu cu marcu isi doresc sa aiba o rezerva pentru simplu , pe sabau . asa ca il trece pe pavel , hanescu , sabau shi tecau . este o greseala deoarece la cat de prost a jucat sabau anul asta , mai bine ar fi rezerva la simplu mergea . asa ar putea juca shi la dublu . com'mon trifu .

relansat
4th February 2006, 00:53
Daca vrea sa il bage pe Sabau in lotul largit inseamna ca sunt orbi ... poi ei nu

vad in ce hal joaca Razvan ... este sub orice critica ... oricum eu am mare incredere

in Segarceanu si nu cred ca o sa faca selectia ca la nationala de fotbal ... sunt

oameni care gandesc si nu cred nici macar 0.1 % ca se poate intampla chestia asta

css2
4th February 2006, 02:22
andrei este cel mai bun jucator de dublu in romania si de aceea el trebuie sa joace.as vrea sa joace pavel-tecau.hai constanta

Darkslowstar
4th February 2006, 02:34
E riscant ca Pavel sa joace 3 meciuri grele. Poate ar fi mai bine sa nu joace sambata, mai ales ca sansele de succes sunt mai mult simbolice.

Cneazul
4th February 2006, 10:57
bravo css2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ai dreptate pavel este cel mai bun jucator de dublu din tara , dar cand joaca cu trifu e si mai bun . acum doresc sa-i raspund lui relansat . shi eu am mare increderere in segarceanu , dar deja a trimis foaia oficiala si razvan e printre cei 4 . am vazut pe site-ul oficial al cupei davi loturile celorlalte 14 formatii . chiar ca SUA este cel mai greu adversar . de la slovacia ( cap nr. 2 ) lipsesc karol beck ( din cate am inteles a fost suspendat pentru dopaj ) si karol kucera . de al australia lispeste hewitt , de la rusia Safin , de la spania Nadal ,de la argentina lispeste coria si suspendatii puerta , canas . francezii nu il au pe ,, bunicul "santoro si pe tanarul monfils . am crezut ca va fi o intalnire tare elvetia - australia , dar nici federer si Lleyton nu vor juca .doar croatii par a fi in efectiv complet. interesant ........................................ numai eu am votat << America , cine ? >> . acum raspunsul pentru darkslowstar : inta-adevar , daca ar juca andrei si la dublu s-ar obosi . dar trebuie sa intelegem ca ei au prima sansa , iar noi nu prea avem de pierdut . aici nu putem nici zice fie ce a fi . aici e o chestiune de totul sau nimic , asa ca riscam cu andrei si la dublu . fara el in meciul de dublu avem sanse -1% iar americanii 101 % .

relansat
4th February 2006, 11:05
S-a dus increderea mea in Segarceanu ... oricum Razvan nu va apuca nici un minut :)

Apolini
4th February 2006, 14:12
Cine joaca la americani? O sa imi aduca cineva un poster de acolo cu autografele jucatorilor si vreau sa stiu si eu la ce sa ma astept :D.
Am auzit ca Agassi nu vine (n-a jucat nici la Australian Open) :(.

Ady
4th February 2006, 14:16
Agassi a jucat saptamana asta , a pierdut la garcia lopez , destul de usor ...
Oricum nu va face parte din ehipa ... Echipa pe care au anuntat-o americanii : Roddick , Blake si fratii Bryan

Apolini
4th February 2006, 14:20
Da, interesant oricum, autografe de la Roddick, Blacke si fratii Bryan e totusi ceva. Nu cred ca avem mari sanse sa castigam, totusi, romanii inca nu au pierdut isi au meciul in fata si ar trebui sa il priveasca cu optimism :)

Cneazul
4th February 2006, 20:42
:ok: dak nu s-a putut pavel trifu mi-as fi dorit un dublu pavel mergea . mergea este foarte bun shi joaca din spatele terenului excelent .dar dak nu l-a convocat pe mergea , as dori un dublu pavel tecau . Sabau are o varsta shi cred ca de aceea l-a chemat in lot . oricum sunt slabe sanse sa joace razvan , asa ca mai bine il lasa sa joace intr-un challengger ,si sa-l introduca in lotul largit pe ungur . e tanar shi ar fi capatat experienta . oricum , shi razvan e un jucator foarte bun . toata lumea il critica dar este al treilea jucator roman la simplu . cred ca unii ma considera nebun cand totm insist ca la dublu sa joace trifu , dar nu trebuie uitat ca este al doilea jucator roman la dublu in clasamentul ATP. Dupa ultimele meciuri de dublu din cupa davis gabriel trifu a fost aspru criticat de presa. << e usor a scrie versuri cand nu ai nimic a spune >> dupa cum scria eminescu . presa depaseste uneori limita bunului simt cand il acuza pe trifu , dar dupa cum zice si safin ( el zice despre arbitrii ) nu se simt suficient de luati in seama. Avem sanse la victorie chiar dak am cazut foarte greu . dupa cum am mai spus , din toate celelalte echipe lispeste cate un jucator ( cel putin ) mare , cu exceptia croatiei .

Ady
4th February 2006, 21:20
trifu e un jucator foarte bun de dublu , numai ca in ultima vreme nu prea mai joaca , ba din cauza accidentarilor , sau alte motive ... in meciurile de dublu in care a jucat cu pavel , de multe ori e mai bun decat Andrei , se vede ca a jucat mai mult dublu si are mai multa experienta ... Andrei este bun la dublu pentru ca are un voleu foarte bun si trebuie tinut cont ca il mai ajuta si trifu cu servicii bomba .

css2
4th February 2006, 21:33
trifu nu o sa joace pentru mult timp.este accidentat

Cneazul
4th February 2006, 23:02
:rosu: accidentat pentru cat timp ? prin reducere la absurd ................ daca ne calificam in sferturi , va putea juca atunci ?

Cristi
6th February 2006, 12:14
Eu cred ca ideea ca Pavel sa joace si la dublu e o prostie. Cu croatii si chiar cu bielorusii a fost altceva, acolo titularii la simplu jucau si la dublu, ceea ce nu va fi cazul acum. Este un avantaj enorm pe care il are SUA si noi trebuie sa fim realisti si sa acceptam ca pornim de la 0-1. Deci Andrei trebuie sa castige 2 meciuri si Victor macar unul.

Sunt perfect de acord ca Andrei e cel mai bun jucator de dublu al Romaniei, de departe, si chiar intre cei mai buni din lume (a demonstrat-o de fiecare data cand a avut un partener pe masura). Insa jocul de dublu presupune si o sudare a cuplului, ceea ce nu e cazul acum (Pavel nu stie de fapt sa joace decat cu Trifu, momentan indisponibil). Sa il pui sa joace sambata ar fi o prostie incomensurabila. Eu as fi bagat in fata cupul Mergea-Tecau, fara sa stau pe ganduri. NICI PAVEL NICI HANE NU TREBUIE SA JOACE SAMBATA (decat daca e deja 2-0 pt americani si nu mai avem ce pierde). Altfel nu avem nici o sansa.

Analizand meciurile de simplu, Romania si SUA se gasesc, paradoxal, in aceeasi situatie. Hanescu si Roddick sunt pe hartie nr. 1, insa in fapt Andrei si Blake sunt probabil mai buni. In prima zi vor fi meciurile Hane-Blake si Roddick-Pavel. Eu zic ca Andrei va castiga, a facut-o si la Split in fata lui Ancic si la Australian Open in fata lui Moya. Fiind vorba de Cupa Davis, se va mobiliza si va invinge. Cu Hanescu, lucrurile stau nitel altfel. A jucat anul trecut cu un Blake in mare forma si a fost invins cu ajutorul arbitrilor de linie (ceea ce s-ar putea repeta si acum). Se va juca de la egal la egal. Hane are un plus de experienta in cupa Davis, ceea ce s-ar putea dovedi un avantaj. In schimb, Blake are avantajul terenului propriu. Nu as putea face un pronostic, dar pe ansamblu Blake are sanse mai mari.

Urmeaza ziua de sambata, cand pierdem 99%. Daca Hane si/sau Andrei joaca sambata, sansele lor de duminica scad simtitor. Mi-e teama insa ca antrenorii nostri de geniu o vor comite si de data asta, punandu-i sa joace. De fapt, de asta imi e si cel mai teama, asta e stilul: incercam aiurea sa smulgem fiecare punct cand ar fi mult mai eficient sa sacrifici un punct foarte nesigur ca sa maresti probabilitatea altuia a doua zi. Cum spuneam, parerea mea e ca cei doi capitani nejucatori sunt de fapt cam papagali si nu justifica nici un fel de incredere in ei.

Urmeaza ziua decisiva, cea de duminica. Ma bazez pe Andrei sa nu fie 0-3 pana atunci. Meciurile nu ar putea fi mai echilibrate: Hane-Roddick si Blake-Pavel. Victor poate si trebuie sa il invinga pe Andy. Idem si Andrei, dar Blake este extrem de imprevizibil. Sansele sunt, din pacate, in defavoarea alor nostri in ambele partide.

Ca sa revenim la pronostic, cel mai probabil scorul va arata 1-1 2-1 3-2 pentru americani (sanse cam 60%). In rest, putem sa castigam noi 3-2 sau americanii 4-1 (sanse 30%) si mai exista posibilitatile 4-1 pentru noi sau 5-0 pentru americani (sanse 9,99%, ca sansa 5-0 pentru noi tine de domeniul fantasticului).

SUA porneste cu prima sansa, dar noi nu suntem condamnati din start. Terenul rapid e o capcana pentru americani, care vor constata pe pielea lor ca Andrei si Victor servesc la fel de bine ca Blake si Roddick (desi poate nu la fel de tare). Ma bucur ca nu joaca Ginepri, un jucator mult mai talentat decat Andy si James.

Sa le tinem pumnii alor nostri si sa speram ca vor reusi sa faca ceea ce Nastase & Tiriac nu au reusit.

PS Comentariul lui Nastase cum ca Romania nu are nici o sansa e mai mult o dovada de micime sufleteasca din partea lui, care cred ca nu s-ar bucura ca altii sa reuseasca acolo unde el a esuat intotdeauna.

Cneazul
6th February 2006, 16:03
ce ????????????????? blake - hane si roddick -pavel in prima zi ? nu as vrea sa joace asa nici daca mi-ar pune cineca pistolul la tampla . daca se joaca asa va fi 2-0 pentru americani . ai si tu putina dreptate cand zici ca blake e mai bun decat roddick , dar....................... . James e mult mai imprevizibil decat roddick . roddick a jucat destul de bine la aussie open si a pierdut la un baghdatis in forma mare . blake a pierdut la robredo care este un jucator bun , dar nu unul formidabil . daca ne luam dupa blake-ul de la US OPEN 2005 iti dau dreptate , dar acum e intr-o drastica scadere de forma . mi-as dori ca meciurile sa se joace invers fata de cum ai zis tu . pavel cu blake sa fie primul meci ( asa cred ca o sa avem sanse mai mari ) iar hanescu va intra la 1-0 pentru noi . atunci pe americani va fi o presiune uriasa deoarece un 0-2 ar fi un dezastru . o sa-si aduca aminte de episodul carson de anul trecut si in celelalte 2 zile vor juca cu sabia lui damocles deasupra capului .

Cristi
6th February 2006, 16:14
Pai regulamentul e clar: jucatorii nr. 1 ai ambelor echipe se intalnesc in primul meci din ziua a 3-a (duminica). Cum jucatorii nr. 1 sunt Hane (41) respectiv Roddick (3), e clar ca in prima zi se vor juca meciurile Blake(20) - Hanescu(41) si Roddick(3) - Pavel(82), urmand a se trage la sorti ordinea. Sa speram ca Pavel joaca primul si ca Hane intra la 1-0 pt noi. Oricum, repet, Andrei trebuie sa il bata pe Roddick. Dupa cum se spunea pe alte topic-uri, Haas e mult peste Roddick la ora asta si totusi Andrei era sa il bata. Sa speram ca il va invinge pe Andy, chiar si cu 3 tie-break-uri.

Cneazul
6th February 2006, 16:58
chiar eu spuneam ca haas e mult mai bun decat roddick . pakt . dupa clasament ai dreptate , dar ce frumos ar fi fost sa fie 2-2 si meciul decisiv pavel - roddick . acum vedetele dechid balul . daca joaca andrei primul meci e foarte greu . sa speram ca va reusi un meci bun si va castiga . dupa cum am spus , la 1-0 pentru noi , oricare ar fi meciul 2 pe americanbi e o presiune imensa ( am explicat de ce data trecuta ) . ce frumos ar fi fost shi anul trecut ( atunci s-a jucat derby-ul in ultima zi dar nu in ultimul joc ) in meciul cu belarus sa asistam la un decisiv pavel - mirnyi ( bineinteles , doar daca castigam , ca de nu castigam , e bine si asa cum a fost )

ioana_boronea17
6th February 2006, 17:04
Intradevar nu au picat bine dar oricand este o speranta si daca au vointa jucatorii nostri vor reusi ;)

K1M
6th February 2006, 17:42
Privire de ansamblu statistica...

A.Pavel-J.Blake:1-1 (victorie Pavel in 2004 cu 6-4;6-4 la Houston pe "clay" si victorie Blake in 2002 cu 4-6;6-7 la Cincinnati pe "hard")
A.Pavel-A.Roddick:1-3 (victorie Pavel in 2001 cu 6-4;6-7;6-3 la Montreal pe "hard" si victorii Roddick in 2001 cu 6-7;2-6 la Miami pe "hard",in 2002 cu 6-1;4-6;6-3 la Roma pe "clay" si cu 6-7;4-6 la Paris pe "carpet")
V.Hanescu-J.Blake:0-2 (victorii Blake in 2005 cu 6-7;7-6;1-6 la New Heaven pe "hard" si la Londra cu 2-6;4-6 pe "grass")
V.Hanescu-A.Roddick:0-1(victorie Roddick in 2003 cu 6-7;6-7 la Paris pe "carpet")

Deci...sunt sanse maricele sa obtinem victorii importante!

relansat
6th February 2006, 17:44
Inca un motiv sa fim dezolati :( ... la Blake e un "sandvish" de mancat ... dar cine stie ?

Cneazul
6th February 2006, 22:01
hai romania . jiboul e cu tine

css2
7th February 2006, 05:17
@cristi
cum sa fie blake mai bun ca roddick.blake e jucator de top 25.roddick de top 5
nu inteleg ce ai vrut sa spui?
eu ami incredere in baieti.nu conteaza ce spune nastase.baietii sint relaxati si sint gata de meci.

Cristi
7th February 2006, 09:08
In ultimele luni eu zic ca Blake a fost net peste Roddick. Trebuie tinut cont ca el nu a fost cap de serie pana de curand, deci a avut trasee mult mai grele de parcurs la fiecare turneu. Clasamentul se face pe un an si lui James i-a luat ceva vreme sa urce. Eu cred ca anul acesta Roddick va iesi din top 5 si chiar din top 10, iar Blake (care e acum in top 20) il va depasi.

Ady
7th February 2006, 09:12
roddick e foarte inconstant , si a mai luat bataie in cupa davis si nu numai de la jucatori mai slabi ca el , asta cred ca a vrut sa zica cristi , in schimb blake e mai jos in clasament , dar este constant acolo , nu prea ia bataie de la jucatori mai slabi ca el si este de temut cand e motivat si are publicul de partea lui, vezi us open de anul trecut ...

Cneazul
7th February 2006, 11:57
in orice caz , va garantez ca roddick va fi liderul americanilor in aceasta intalnire de cupa davis . pavel si roddick sunt capi de afis . pakt ca ei vor deschide balul . cristi , tu ai dreptate pana la un anumit punct . din august 2005 pana la sfarsitul sezonului 2005 , blake a fost peste roddick , dar in acest an blake a inceput mai slab . anul trecut la us open , in ce forma a fost blake!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!! . a pierdut in decisiv la andre agassi . dar anul acesta la aussie open , a pierdut in turul 3 la robredo , jucator care nu are nimic special . pavel il va invinge pe blake ( asa cum la l-a invins si pe ancic ) , iar cu roddick........................................... .... depinde de ce zi va prinde ( dak va prinde o zi ca aceea din meciul cu moya sa haas ) .

Cristi
7th February 2006, 17:19
Roddick a batut anul asta 3 neica nimeni (Lammer Michael, Moodie Wesley - anonim la simplu - si Benneteau Julien) si a incasat-o rau de tot de la Baghdatis, asta in conditiile in care declara ca e in super forma.

Blake a fost batut de Seppi, ce e drept, dar i-a batut pe Sanguinetti, Moya, Arnaud Clement, Davydenko, Andreev si Acasuso (castigand un titlu pe hard). Robredo nu e nici prea-prea, nici foarte-foarte.

Sa speram ca americanii si-au calculat varful de forma pentru ianuarie (Australian Open), in timp ce ai nostri vor fi la 100% abia la sfarsitul acestei saptamani :drak:. Oricum e clar ca Pavel si Hane joaca din ce in ce mai bine (au fost batuti cu greu de jucatori excelenti) in timp ce Blake pierde viteza iar Roddick nici macar nu joaca...

Cneazul
7th February 2006, 22:21
Nici blake nu a batut jucatori prea-prea . pe moya l-a invins pavel iar pe sanguinetti , hanescu la open romania 2005 . celement nu mai e jucatorul de altadata . seppi e un pusti fara experienta , iar andreev si acasuso nu au nimic special . mai ramane davidenko , dar si el a prins un sezon 2005 foarte bun dar in 2006 mai lasa de dorit .acum nu e cazul sa ne certam , care jucator a invins jucatori mai buni . adevarul e ca nici roddick nici bleke nu sunt in cea mai buna forma

Cristi
8th February 2006, 08:49
Se pare ca Nastase ar fi zis acum ca Romania are sanse... ori a revenit la sentimente mai bune, ori s-a rastalmacit ce a zis el atunci cand s-a scris ca nu ne da nici o sansa in disputa cu americanii.

Cneazul
8th February 2006, 11:14
acum , si presa a cam ,,rastalmacit'' vorbele lui nastase . sunt sigur ca ilie nu are nici o intentie rea , dupa cum a zis cineva : ii va fi ciuda daca romania castiga acum , acolo unde el nu a reusit

Timm
8th February 2006, 15:43
Aveti idee pe ce post se vor transmite meciurile (daca se vor transmite)?
sunt de la ora 21 asa ca le vedem cu totii chiar si cei care mai merg si la servici.

K1M
8th February 2006, 17:17
Da...avem idee...din cate am observat in grila de programe a TVR 1 sunt inscrise transmisiunile meciurilor dupa cum urmeaza:
-Joi 10 februarie 2006, ora 21.00-doua meciuri de simplu;
-Vineri 11 februarie 2006,ora 23.00-meci de dublu;
-Sambata 12 februarie 2006,ora 21.00-doua meciuri de simplu.;)

Timm
8th February 2006, 18:09
Da...avem idee...din cate am observat in grila de programe a TVR 1 sunt inscrise transmisiunile meciurilor dupa cum urmeaza:
-Joi 10 februarie 2006, ora 21.00-doua meciuri de simplu;
-Vineri 11 februarie 2006,ora 23.00-meci de dublu;
-Sambata 12 februarie 2006,ora 21.00-doua meciuri de simplu.;)

Vrei sa spui, mai degraba:

-Vineri 10 februarie 2006, ora 21.00-doua meciuri de simplu;
-Sambata 11 februarie 2006,ora 23.00-meci de dublu;
-duminica12 februarie 2006,ora 21.00-doua meciuri de simplu.;)
Nu?

K1M
8th February 2006, 19:46
:D Cu sigurantza asta voiam sa transmit dar se pare ca se cam incurcara zilele saptamanii in zona mea de influenta...:)

Cneazul
9th February 2006, 10:21
acum aveti si dovada ca ilie nastase nu are nici o intentie rea . a fost invitat la berlin , pentru premiera unui film in care are rolul principal , dar a refuzat invitatia deoarece va pleca in sua pentru meciul de cupa davis

dianette_d
9th February 2006, 15:58
S-a anuntat undeva care va fi pan' la urma dublul nostru?

Auzisem ceva de Sabau/Tecau, alta gogomanie...ce naiba nu vor sa-i lase pe Tecau/Mergea sa incerce ceva, totusi?

Oricum varianta asta e mai buna decat sa joace Pavel si Hane la dublu..asa macar se concentreaza asupra jocurilor de simplu...

Doamne ajuta! :P

relansat
9th February 2006, 16:24
Ashe este ... oricum nu avem nimic de pierdut ... m`am cam saturat sa vad o echipa Romaniei bazata numai pe Pavel si Hanescu

Cireasa de pe tort ar fi sa joace Sabau ... asta chiar ca ar fi hilar :drak:

dianette_d
9th February 2006, 16:52
Sa joace la simplu sau cum? :D ca la dublu dupa cum vad, sigur joaca...

Ady
9th February 2006, 16:57
la dublu echipa anuntata e pavel -hanescu , pentru ca din cate am inteles trebuie sa anunte o echipa , vor juca in formatia asta doar daca este 2-0 pentru americani dupa prima zi ... cel putin asa am inteles din milioanele de interviuri gasite pe net ...

dianette_d
9th February 2006, 17:09
:headbang: deci aceeasi poveste...avem 2 jucatori si pe aia ii folosim in TOATE meciurile...

Sabau a fost ironizat de ziaristii americani care se intrebau daca nu cumva jucatorul roman a fost convocat din greseala.

"Nu cumva Horia Tecău a fost inclus în lotul României pentru jocul cu Statele Unite din greşeală?" a fost întrebarea adresată de un reporter american, la conferinţa de presă susţinută, marţi, de delegaţia României, făcând referire la faptul că jucătorul, în vârstă de 21 de ani, se află pe locul 442 în clasamentul ATP.

Potrivit publicaţiei San Diego Union Tribune, cel care a reacţionat imediat la întrebarea jurnalistului american a fost Andrei Pavel. "Este o întrebare cam arogantă. Tecău are o şansă imensă de a se maturiza. Are calităţile necesare de a se bate cu orice jucător din top 50", a spus Pavel.

si ce-i intereseaza pe ei? :mda:

relansat
9th February 2006, 17:38
Sabau a fost ironizat de ziaristii americani care se intrebau daca nu cumva jucatorul roman a fost convocat din greseala.

Nu el a fost ironizat ci Tecau , cum bine spuneai din "quote-ul" facut din presa :) ... dar sa stii ca nu ai gresit prea mult :D ... si eu

ma intreb daca nu cumva selectia lu` Razvan Sabau a fo` vreo` greseala ... o mare EROARE as spune yo ... se pare ca nu vom apuca

sa vedem ... sau cine stie ? Dupe un 3-0 in primele doua zile , s`ar putea sa vedem si mascota jucand

P.S : Mascota , adik Sabau bineinteles :no:

dianette_d
9th February 2006, 18:08
aaaa stupid me...m-am grabit pt. ca eram plina de draci :mda:

Cat il priveste pe Sabau ai in mare parte dreptate (cu exceptia poreclei de "mascota" :P)...de acum nici in primul tur al marilor turnee nu cred ca o sa mai joace..iar pierde din calificari (din moment ce e locul 112)

relansat
9th February 2006, 18:52
Poate am exagerat ... recunosc ... nu sunt suparat ca pierde al` nostru Razvy , problema este modul in care pierde .... JENIBIL

Pliviu
9th February 2006, 18:56
Aveti dreptate in ceea ce priveste convocarea lui Sabau, dar eu nu o sa uit prea curand punctul adus de el in confruntarea din Ecuator. E drept Giovani Lapenti nu era nici in Top100 la vremea aia.

Mi-a placut reactia lui Andrei la acea conferinta de presa. Daca si jucatorii americani au aceasi atitudine precum ziaristii lor, iar noi credem in ce zice Andrei atunci avem o sansa buna.

Cneazul
9th February 2006, 19:50
nu degeaba este andrei idolul meu . bravo andrei , i-ai pus la punct .
pliviu are dreptate . sabau ne-a calificat in meciul cu ecuador . la 2-1 pentru noi hanescu a avut 4 mingi de meci cu nicolas lapenti dar le-a pierdut .
nu stiu cine a zis ca doreste un dublu mergea/tecau . acum , ca trifu este accidentat , toata lumea doreste un dublu mergea/tecau , dar din pacate mergea nuy a fost convocat , deci acest lucru este imposibil

relansat
9th February 2006, 20:05
Sper sa faca cea mai buna alegere shi sa vina acas` macar cu un punct :ok:

Cneazul
9th February 2006, 20:25
stie cineva site-ul federatiei americane de tenis ?

Ady
9th February 2006, 20:28
http://www.usta.com/home/default.sps

dianette_d
9th February 2006, 20:31
Mda eu am spus ca mi-as dori sa joace Tecau cu Mergea in ideea de a se forma un dublu care sa nu depinde de Pavel sau Hanescu pt ca e clar ca acestia sunt jucatorii nostri cheie la simplu si au nevoie de toata energia pt meciurile astea...

Desigur ca si un dublu care sa-l contina pe Trifu ar fi o idee interesanta, din moment ce Trifu este un bun jucator de dublu si cam atat, dar cu cine sa joace? Pavel e exclus, iar cu alt jucator nu-mi amintesc sa mai fi facut pana acum pereche...

Cum o dam, cum o intoarcem ne izbim de aceesi problema: nu avem jucatori specializati numai pe dublu cum au americanii...

Cneazul
9th February 2006, 22:02
trifu e jucator specializat numai pe dublu . Pana se retrage pavel ( sper sa se intample in deceniul urmator ) ar trebui jucat pavel/trifu . cand nu o sa mai joace , nu mai este loc de discutii . din start mergea/tecau . stiu ca unii dintre voi o sa ma puna la zid , dar am 2 idei trasnite : prima chiar ca e trasnita . daca pierdem , la baraj vom intalni o echipa mai slab cotata . nu ar fi beton un dublu pavel / nastase . chiar ca ar fi super ( as vrea sa citeasca nastase , poate daca vede va reveni ) . idee a doua . si dupa ce se va retrage pavel , ar trebui sa mai joace in cupa davis la dublu . mersi einstein pentru site

Ady
9th February 2006, 22:55
s-a facut tragerea la sorti :
R1 - A.RODDICK (USA) v A.PAVEL (ROM)
R2 - J.BLAKE (USA) v V.HANESCU (ROM)
R3 - B.BRYAN / M.BRYAN (USA) v V.HANESCU / A.PAVEL (ROM)
R4 - A.RODDICK (USA) v V.HANESCU (ROM)
R5 - J.BLAKE (USA) v A.PAVEL (ROM)

dianette_d
9th February 2006, 22:56
Mergea/Tecau mai bine ar fi formati din timp, sa li se dea sansa sa joace ca sa se sudeze un dublu cat de cat redutabil...oricum nu mai este mult pana se va retrage Pavel..

Si oricum cand se retrage Pavel se retrage si Trifu pt ca nu mai are ce face :P

Iar daca o sa se retraga din circuitul ATP si totusi va mai juca in Cupa Davis, Pavel ar trebui folosit la simplu ca sa ne aduca puncte...

Oricum proiecte ar fi de viitor dar ne cramponam la jucatorii cu care ne-am obisnuit...si ma refer mai mult la faptul ca inainte de fiecare meci de Cupa Davis incercam pe hartie variante de dublu si pan' la urma tot pe Pavel il trimitem in teren...si daca doamne fereste Pavel pierde un meci din cauza oboselii acumulate, tot el e vina...same old story! :mda:

later edit:
deci Roddick - Pavel primul meci...uff ce meci o sa duca Pavel si cu spectatorii, parca vad ca iar isi iese din minti..

Blake - Hanescu: aici vad un meci lung de 5 seturi, si care sper sa ne aduca un punct...parca totusi nu mai cred intr-un 5-0 sec asa cum am votat :P

dup' aia Dumnezeu cu mila..vedem noi care e scorul din prima zi pt ca asta e cea mai importanta...

Cneazul
9th February 2006, 23:01
mersi mult dianette pentru ca ai raspuns la propuneri .reamintesc propunerile mele :stiu ca unii dintre voi o sa ma puna la zid , dar am 2 idei trasnite : prima chiar ca e trasnita . daca pierdem , la baraj vom intalni o echipa mai slab cotata . nu ar fi beton un dublu pavel / nastase . chiar ca ar fi super ( as vrea sa citeasca nastase , poate daca vede va reveni ) . idee a doua . si dupa ce se va retrage pavel , ar trebui sa mai joace in cupa davis la dublu .


daca tot s-a tras la sorti ordinea meciurilor , ce frumos ar fi blake - pavel la scorul de 2-2 .

dianette_d
9th February 2006, 23:08
daroczi, ideile tale mi se par fanteziste -zau- cel putin cea cu nastase, iar pe a doua am comentat-o putin...
am preferat sa nu raspund decat sa-ti zic asta...dar nah, daca ai tinut neaparat :D

relansat
9th February 2006, 23:24
Cred ca o sa luam un punct :D ... Voi ce spuneti ?

dianette_d
9th February 2006, 23:55
He he si tu te-ai razgandit? :D vad ca ai votat ca si mine pt 5-0 dar te-ai intors...eu spun ca putem lua punctul in meciul lui Hanescu de maine :D

relansat
10th February 2006, 00:06
Mda ... vazand meciurile cred ca un punct luam si noi ... Doamne ajuta !!

realmadrid.com
10th February 2006, 03:31
Povestea Cupei Davis :D

Trofeul care răsplăteşte cea mai bună echipă din lume este un bol din argint, pe care o tânără americană l-a refuzat când i l-a dăruit soţul ei.

Povestea trofeului cu care este dotată Cupa Davis este una nostimă. În 1900, tânărul Dwight Filley Davis s-a gândit să-i ofere soţiei sale, de Revelion, o salatieră din argint.
Bolul nu i-a plăcut însă doamnei Davis, care i-a şi reproşat soţului alegerea făcută. Dwight, care era şi campionul de tenis al Statelor Unite, a hotărât ca salatiera să fie folosită în alt scop, urmând să răsplătească învingătoarea unui meci de tenis dintre echipa SUA şi cea a Marii Britanii. Astfel s-a născut prima ediţie a Cupei Davis, cea mai respectată competiţie de tenis din lume. Primul meci s-a jucat la Boston, pe iarbă, americanii administrându-le britanicilor o înfrângere usturătoare: 3-0. Ani de-a rândul, fiul donatorului a însoţit Cupa oriunde era pusă în joc. În prezent, Cupa Davis este principalul trofeu pentru echipele internaţionale de tenis. În fiecare an, zeci de state concurează pentru privilegiul de a ajunge în finală. Cu puţin înainte de moartea sa, Filley Davis a spus: “Dacă aş fi cunoscut impactul pe care îl va avea în viitor, trofeul ar fi fost făcut din aur.”
Prima participare a ţării noastre în competiţia supremă a tenisului a avut loc în 1922, la cea de-a 17-a ediţie. Cea mai bună perioadă a României a fost fără îndoială aceea a echipei “de aur”, formată din Ilie Năstase şi Ion Ţiriac, sau “Campionul” şi “Dascălul”, după cum erau supranumiţi în presa vremii. Cu ei, România a disputat trei finale, toate fiind pierdute în faţa americanilor.
Se spune că Ţiriac şi l-a ales drept partener pe Ilie Năstase după ce acesta din urmă l-a bătut într-un meci. “Nu are forehand şi nici condiţie fizică, dar mi-a luat un set pe care voiam să-l câştig”, i-ar fi spus Ţiriac unui antrenor de la lot.
În 1969, la Cleveland, România a fost prima ţară din Europa de Est care a avut şansa de a juca cu Salatiera pe masă. Totuşi, yankeii s-au dovedit a fi o nucă mult prea tare şi ne-au învins cu 5-0.
Doi ani mai târziu, la Charlotte, istoria se repetă. De data aceasta scorul a fost însă mult mai strâns: 3-2. Cea mai frumoasă finală a fost însă cea din 1972. Pe 29 septembrie, Salatiera de Argint a venit la Bucureşti, fiind expusă la Sala Dalles. Pe arena Progresul, românii au piedut cu 3-2, după ce cuplul Ilie Năstase-Ion Ţiriac a fost învins fără drept de apel în meciul la dublu împotriva lui Stan Smith şi a lui Erik Van Dillen, nereuşind să câştige nici un set.
Anul trecut, echipa României s-a calificat după 22 de ani de secetă în sferturile de finală ale competiţei.

@prosport.ro

http://www.prosport.ro/images/content/articles/2006/02/10/home/137677466f742ff56b2e4_250_200_.jpg

Hai ROMANIA !

css2
10th February 2006, 05:27
andrei o sa furnizeze supriza.o sa vedeti daca nu il bate pe roddick.andrei joaca mult mai bine in cupa davis si nu ii este frica de roddick.hai andrei hai constanta hai romania

Cristi
10th February 2006, 08:59
Si eu cred ca Andrei are o sansa mare in fata lui Roddick. Americanii sunt disperati, au ajuns sa vopseasca cimentul, doar-doar o fi mai rapid si are Roddick o sansa in plus. De ce? Probabil ca Roddick e varza. Oricum, daca e in zi buna, Andrei serveste la fel de bine ca Roddick, chit ca nu asa de tare.

Sper ca, fiind odihnit si determinat, Andrei va castiga primul meci si va pune presiune pe Blake (un jucator totusi cu mai putina experienta in cupa Davis). Totul e sa isi tina nervii in frau. Sunt convins 100% ca arbitrii de linie o sa fure ca in codru. S-ar putea sa nu tina asta cu Roddick, care e fair play, dar pe Blake nu il deranjeaza astfel de favorizari... asa l-a batut pe Hane si la ultima intalnire.

Trebuie sa castigam macar 1 punct azi, altfel totul e terminat. Hane si Pavel vor pierde mai greu la Bryan-i, dar tot vor pierde. Sau vor castiga dar vor fi terminati fizic duminica. Daca la 1-1 sau 2-0 pt Romania intra pe teren Pavel sau Hane la dublu, Segarceanu si Marcu sunt cei mai mari idioti (si tare imi e ca asa va fi).

Darkslowstar
10th February 2006, 09:39
Cat de idioti sunt cei de la FRT. Cu putin efort Mergea si tecau ar fi puttu fi crescuti in ultimii doi ani. Ar fi pututu sa le dea wild-carduri in cateva turnee ATP, un micajutor financiar si am fi putut avea un dublu sudat acum. Asa ii fortam pe Andrei (care nu prea poate sa duca 3 meciuri super-grele in 3 zile) si pe Hane (care nu e jucator de dublu),cad daca jucau numai la simplu ar avea o sansa sa ne aduca 3 puncte. Blake le este accesibil amandurora si si Roddick poate fi batut de unul dintre ei. Asa-i cand toate planurile tale nu bat mai departe de ziua urmatoare si nu gandesti in perspectiva.

esku
10th February 2006, 13:50
greu ... ffff greu... putem sa luam un punct, maxim doua (in cazul cel mai fericit 3-2:D) SUA este mult peste noi. Nu putem emite pretentii in fata unei tari in care tenisul are o infrastructura extrem de dezolvotat, plus ca este o tara f dezvoltata economic, iar baza materiala nu este o problema pentru ei, in schimb, la noi, din pacate.....:( ..... "ROMANIA" spune totul .... Daca incepem sa ne aducem aminte de declaratia prim-ministru-lui care a spus ca "sportul nu reprezinta una din cele 10 prioritati ale tarii" atunci nu are rost sa ne mai intrebam de ce suntem asa jos cu infrastructura sportiva..... Dar ar trebui sa stie si el ca in ultimii ani NUMAI SPORTUL a dus numele Romaniei in strainatate, si prin asta ne-am facut cunoscuti...... SCUZE DACA V-AM PLICTISIT DAR NU POTI TRECE CU VEDEREA ACESTE ASPECTE.... PUR SI SIMPLU JENANTE.....

Revenind la meciul de Cupa Davis, raman la parerea ca putem lua maxim 2 puncte.....:( insuficiente din pacate .... sa speram intr-o minune.... HAI ROMANIA!

p.s.: pe ce program este televizat si la ce ora?

dianette_d
10th February 2006, 14:45
Meciurile vor fi transmise de TVR1 astfel:

- azi de la ora 21.00
- maine de la 23.00
- poimaine de la 21.00

P.S. stiu ca s-a mai zis, dar poate n-avea timp omu' sa caute :P

Timm
10th February 2006, 14:47
Si eu cred ca Andrei are o sansa mare in fata lui Roddick. Americanii sunt disperati, au ajuns sa vopseasca cimentul, doar-doar o fi mai rapid si are Roddick o sansa in plus. De ce? Probabil ca Roddick e varza. Oricum, daca e in zi buna, Andrei serveste la fel de bine ca Roddick, chit ca nu asa de tare.

Sper ca, fiind odihnit si determinat, Andrei va castiga primul meci si va pune presiune pe Blake (un jucator totusi cu mai putina experienta in cupa Davis). Totul e sa isi tina nervii in frau. Sunt convins 100% ca arbitrii de linie o sa fure ca in codru. S-ar putea sa nu tina asta cu Roddick, care e fair play, dar pe Blake nu il deranjeaza astfel de favorizari... asa l-a batut pe Hane si la ultima intalnire.

Trebuie sa castigam macar 1 punct azi, altfel totul e terminat. Hane si Pavel vor pierde mai greu la Bryan-i, dar tot vor pierde. Sau vor castiga dar vor fi terminati fizic duminica. Daca la 1-1 sau 2-0 pt Romania intra pe teren Pavel sau Hane la dublu, Segarceanu si Marcu sunt cei mai mari idioti (si tare imi e ca asa va fi).


Si eu cred ca Pavel poate furniza surpriza, marea surpriza (caci ar fi o surpriza imensa). Hai Andrei, abia astept meciul.

stefanm14
10th February 2006, 15:20
Palmares Romania in Cupa Davis : 66 - 60
Cel mai bun jucator : Ilie Nastase 109 - 77 (74-22 la simplu)
Cel mai bun dublu : Ilie Nastase - Ion Tiriac 27 - 7

Palmares SUA in Cupa Davis : 199 - 60
Cel mai bun jucator : 59-10 (41-8 la simplu)
Cel mai bun dublu : Peter Fleming - John McEnroe 14 - 1


Intalniri directe SUA - Romania : 5-0 (2 pe zgura, 2 pe ciment si una in sala)

I.Finala din 1969
19-21 Sep 1969, Cleveland : SUA - Romania 5-0 (suprafat : ciment)
1)Artur Ashe - Ilie Nastase 6-2 15-13 7-5
2)Stan Smith - Ion Tiriac 6-8 6-3 5-7 6-4 6-4
3)Bob Lutz/Stan Smith - Ilie Nastase/Ion Tiriac 8-6 6-1 11-9
4)Stan Smith - Ilie Nastase 4-6 4-6 6-4 6-1 11-9
5)Artur Ashe - Ion Tiriac 6-3 8-6 3-6 4-0 retragere Tiriac

II.Finala din 1971
8-11 Oct 1971, Charlotte : SUA - Romania 3-2 (suprafata : zgura)
1)Stan Smith - Ilie Nastase 7-5 6-3 6-1
2)Frank jr.Froehling - Ion Tiriac 3-6 1-6 6-1 6-3 8-6
3)Ilie Nastase/Ion Tiriac - Stan Smith/Erik van Dillen 7-5 6-4 8-6
4)Stan Smith - Ion Tiriac 8-6 6-3 6-0
5)Ilie Nastase - Frank jr.Froehling 6-3 6-1 1-6 6-4

III.Finala din 1972
13-15 Oct 1972, Bucuresti : Romania - SUA 2-3 (suprafata : zgura)
1)Stan Smith - Ilie Nastase 11-9 6-2 6-3
2)Ion Tiriac - Tom Gorman 4-6 2-6 6-4 6-3 6-2
3)Stan Smith/Erik van Dillen - Ilie Nastase/Ion Tiriac 6-2 6-0 6-3
4)Stan Smith - Ion Tiriac 4-6 6-2 6-4 2-6 6-0
5)Ilie Nastase - Tom Gorman 6-1 6-2 5-7 10-8

IV.1973-primul tur
17-19 Aug 1973, Alamo : SUA - Romania 4-1 (suprafata : ciment)
1)Ilie Nastase - Marty Riessen 6-2 6-4 6-2
2)Stan Smith - Toma Ovici 7-5 6-1 6-3
3)Stan Smith/Erik van Dillen - Ilie Nastase/Ionel Santeiu 6-2 7-5 6-2
4)Marty Riessen - Toma Ovici 6-1 4-6 6-1 7-5
5)Stan Smith - Ilie Nastase 5-7 6-2 6-3 4-6 6-3

V.1984-primul tur
24-26 Feb 1984, Bucuresti : Romania - SUA 0-5 (suprafata : carpeta-in sala)
1)Jimmy Connors - Florin Segarceanu 6-2 6-3 6-4
2)John McEnroe - Ilie Nastase 6-2 6-4 6-2
3)Peter Fleming/John McEnroe - Ilie Nastase/Florin Segarceanu 6-3 6-4 6-4
4)Jimmy Connors - Ilie Nastase 6-4 6-4
5)John McEnroe - Florin Segarceanu 2-6 6-2 6-2

Ce va fi in a 6-a intalnire vom trai si vom vedea ;) .

relansat
10th February 2006, 15:23
Personal eu speram de la Hanescu :evil: dar daca ziceti de Pavel , atunci el sa fie omu` :ok:

bmarian
10th February 2006, 16:26
Poate o sa par deplasat dar sper ca Romania sa furnizeze surpriza.
Pina la inceperea meciurilor nu suntem infrantzi totusi.
Hai Pavel!
Hai Hanescu!
Hai Romania!/hello

Cneazul
10th February 2006, 18:31
cei care cred ca o sa pierdem cu 5-0 se insala amarnic . ganditi-va ! pana la 5-0 este 3-0 . iae daca se mai joaca ultimele 2 jocuri de simplu la americani vor intra fratii bryan ,iar la noi sabau si tecau .ambii sunt peste fratii bryan la simplu . deci , va fi 3-2 .
sunt cu totul de acord cu cristi . roddick este cel mai fair-play jucator din lume . sunt sigur ca va face ceva care sa starneasca aplauzele suporterilor romani .

Cneazul
10th February 2006, 18:36
intrebare , intrebare ! cate meciuri va juca andrei ? 1 ? 2 ? sau 3 ? . daca o sa fie 1-1 in prima zi in ziua a doua nu va intra andrei pe teren . sa zicem ca pierdem la dublu deci va fi 2-1 pt. americani . primul meci de simplu de duminica este roddick - hanescu , iar daca andy va invinge va fi 3-1 . la acest scor e clar ca andrei nu va juca in ultimul meci . poate o sa joace 2 meciuri . daca va fi 2-0 pentru gazde dupa prima zi in a doua zi va intra pavel/hanescu la dublu . daca pierdem , va fi 3-0 si nu va mai juca andrei duminica .chiar daca vom castiga la dublu , va fi 2-1 pentru gazde , iar daca duminica andy il bate pe hanescu , va fi 3-1 , si , din nou nu joaca andrei . totusi , andrei poate juca si 3 meciuri . nu va mai scriu situatiile pentru ca sunt bolnav si nu pot . va ganditi si voi la ele

dianette_d
10th February 2006, 18:46
Cum sa intre fratii Bryan la simplu? :o: nu cred asa ceva...ai citit undeva chestia asta sau asa crezi tu? :D

raspuns la intrebarea, intrebarea ta :D : ar fi bine ca Andrei sa joace 2 meciuri, si anume meciurile de simplu...la dublu eu zic ca se stie deja rezultatul deci nu mai are nici un rost...

be@
10th February 2006, 20:41
Hai Romania ! Baieti , jucati si pentru Teo Peter!

Am incredere ca Pavel il poate invinge pe Roddick , asa cum a facut-o si cu Moya .

foreva_ya
10th February 2006, 21:07
nu ca e roddick asa tare mai degraba ca andrei e slabuzt tare acuma........oricum 3-0 dupa primele 3 meciuri........

esku
10th February 2006, 21:38
slabut inceputul de meci pentru andrei :(

relansat
10th February 2006, 21:39
Cum ziceam ... eu sper la Hanescu :ok:

be@
10th February 2006, 21:42
slabut inceputul de meci pentru andrei :(

De ce zici ca-i slab? E 2-2 in primul set .


Go go go Pavel !!!!!

esku
10th February 2006, 21:54
isi castiga prea greu serviciul andrei ... pe cand rodick.... nu prea sta la discutii ....

Sharkie
10th February 2006, 22:03
4-3 Roddick...in gameu asta a fost egalitate....

be@
10th February 2006, 22:11
Bine , ma! Am avut emotii la acea minge de set . :D

be@
10th February 2006, 22:14
Si acuma hai cu break-ul ! :drak:

relansat
10th February 2006, 22:16
Execrabil joc la fileu ... Roddick :no: ... tind sa cred ca stia ceva ceva Lucky

esku
10th February 2006, 22:17
ce sansa de break am avut.... pacat k am scapat`o printre degete asa de usor ....

esku
10th February 2006, 22:21
si am ajuns in tie-break....hai andrei!

relansat
10th February 2006, 22:21
Mi`a placut cum s`a enervat Pavel pe spectatori si a facut 15-0 easy :P dupe care o scurta perfecta ...

tehnic vorbind e mult peste Andy :evil: 6-6

esku
10th February 2006, 22:26
ptiuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!! pavel e prea nervos.... joaka slab cand este pus sub presiune... nu e ziua lui ... din pacate :(

stefanm14
10th February 2006, 22:33
Statistica prim set :

Andy Roddick vs Andrei Pavel
Asi 7 - 3
Procentaj primul serviciu 28/50(56%) - 33/53(62%)
Puncte castigate pe I serv. 22/28(79%) - 23/33(70%)
Procentaj al II-lea serv. 22/25(88%) - 20/22(91%)
Puncte castigate pe II serv. 11/22(50%) - 9/20(45%)
Pct castigate la primire 21/55(38%) - 17/50(34%)
Duble greseli 3 - 2
Mingi de break 0/7(0%) - 0/4(0%)
Puncte castigate 54 - 49


Prim set echilibrat, insa la un nivel destul de scazut. Hai Andrei !

Ptiu, ce urat arata statistica, eu o aliniasem bine, da' nu apar spatiile...

css2
10th February 2006, 22:34
ba din contra.nu este nervos si joaca f bine

css2
10th February 2006, 22:35
ce tenis vedeti voi?nivel destul de scazut???.primul set a fost unul extraordinar

relansat
10th February 2006, 22:36
Imi place de arbitru` ca a dat minge buna atunci cand era iesita cu vreo 10 cm afara pe putin :D ... in rest , sper 1-1 seturi :great:

@cssu` ... eu ziceam de roddick ca e slab :) ... sper sa fie strans meciu` si in urmatoarele seturi

esku
10th February 2006, 22:37
uite si breakul...... SLAB MECI A LUI ANDREI!!!!!!!!!!!!!!

relansat
10th February 2006, 22:50
Yap ... naspa ... set 2 compromis , din pacate ... macar un set sa`i ia

dianette_d
10th February 2006, 22:51
Andrei nu joaca slab, ce aveti? s-a pierdut de la mingile alea 3 care pur si simplu n-au vrut sa treaca fileul...am impresia ca a inceput sa-l sacaie si publicul :D

Nu-i trebuie decat un avant si poate sa reechilibreze meciul din primul set :P

aymanxp
10th February 2006, 22:52
break point andrei !!!!!!!!!

::::::::::::::

tooooooo bad !!!!!!!!!!

relansat
10th February 2006, 22:56
2-5 ... gata si meciu` ... ashe cred ... naspa ... cum am zis , hai Hanescu ... ce`o fi in capu` lu` daroczi acu` :evil:

Darkslowstar
10th February 2006, 23:01
Andrei nu prea gandeste meciul. Il joaca pe Rodick pe dreapta lui, una din cele mai bune din circit si face aceleasi greseli neprovocate care il tin de ani bni in afara primilor 10, unde talentul lui i-ar da dreptul sa participe. Pacat pt ca Roddick era de batut azi, nu joaca cine stie ce.

relansat
10th February 2006, 23:04
Sunt de acord cu tine Dark ... Roddick nu` e in forma prea buna asta seara ... sa vedem meciu` 2 ... e bun Blake asta ? :P

aymanxp
10th February 2006, 23:10
3-0 in setul trei ............. sa mai speram ????????

stefanm14
10th February 2006, 23:16
Statistica set 2

Andy Roddick vs Andrei Pavel
Asi 4 - 0
Procentaj primul serviciu 15/25(60%) - 13/21(62%)
Puncte castigate pe I serv. 13/15(87%) - 6/13(46%)
Procentaj al II-lea serv. 10/10(100%) - 8/9(89%)
Puncte castigate pe II serv. 5/10(50%) - 5/8(62%)
Pct castigate la primire 10/21(48%) - 7/25(28%)
Duble greseli 0 - 1
Mingi de break 2/3(67%) - 0/1(0%)
Puncte castigate 28 - 18


De ce sa nu mai speram, Andrei a facut break-ul, acum trebuie sa isi mai castige serviciul si se face 2-1 la seturi. 3-1 si 30-0;)

be@
10th February 2006, 23:16
Hai Andrei , acum e momentul ! Foarte bine a jucat in acest set .


P.S. Ce urat gestul lui Roddick . Ii era ciuda ca Pavel conducea cu 3-0 in al treilea set . :no:

esku
10th February 2006, 23:17
asa da ...:D

css2
10th February 2006, 23:21
andrei il joaca destul de bine.il joaca pe rever cit se poate mai mult si ii face punct pe dreapta

css2
10th February 2006, 23:23
4-3 pacat.hai andrei ca se mai poate,esku ce tot zici ca este maci slab al lui andrei?

relansat
10th February 2006, 23:31
Daroczi e in extaz acu` ... :) ce zici cssu` , merge in 5 seturi meciu ` :D?

css2
10th February 2006, 23:39
nu cred.cred ca in 4.hai andrei.ce meserias e andrei asta.ce reveruri da.si ce scurte lung de linie.bravo andrei esti.scurte din astea vezi mai mult pe la constanta.si la pescariu dinu

relansat
10th February 2006, 23:45
Eu cre` ca e de 3 seturi :(

realmadrid.com
10th February 2006, 23:51
Avem minge de set :D...
Hai Pavel !!

esku
10th February 2006, 23:53
bravo andrei....chinuit...dar merge si asa :P

realmadrid.com
10th February 2006, 23:54
Americanul e varza....
Daca nu-i intra primul serviciu, 70% pierde mingea :D....

PS_Pt. ca a tras in Pavel, cu toate ca, coducea detasat...in fata mea este un fraier :ok:

Edit:
Si-a batut joc Pavel de american in primul ghem, prima minge :D
Dupa ce americanu l-a pus sa faca ture de teren de vreo 4 ori...a pierdut mingea.....si ghemul :D....BREAK pt Pavel :D

esku
10th February 2006, 23:56
ce punct!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :o: .... bv bey andrei.... asta esti u ... nu cel din setu 2 :D

relansat
10th February 2006, 23:56
Yupee :happy :happy :happy

Uite ca nu avui dreptate :ok: ... imi mai permit un pronostic pt ca duc lipsa de inspiratie : 3-1 Roddick ...

esku
10th February 2006, 23:57
BREAK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D .... dak o tine tot asa ajungem in game`ul decisiv...si tare mi`e ca il si castigam! HAI ANDREI! HAI ROMANIA!

Florin2004
11th February 2006, 00:00
Roddick solicita interventia medicului. Cred ca e strategie sa il scoata din ritm pe Pavel. Sper sa nu-i iasa. HAI ROMANIA !

dianette_d
11th February 2006, 00:01
Clar atitudine nesportiva din partea lui Roddick in seara asta :rosu: foarte urat gestul lui din game-ul 4 :mda:

Foarte dezamagita sunt de el, desi de multe ori i-am luat apararea, acum imi vine sa-l desfiintez!!

Pavel joaca din ce in ce mai bine tinand cont ca se afla intr-o continua presiune din partea publicului (public intartat de multe ori chiar de dl Fair-play in persoana :mda:)..iar faptul ca areusit sa castige atat de frumos setul 3 imi da sperante pe mai departe...

In afara de serviu nimic nu face diferenta intre cei 2, ba chiar Andrei e de multe ori peste american!!

Hai Andrei!!/hello /hello

relansat
11th February 2006, 00:02
Mai baieti si fete :D... eu inca ma intreb cum a fo` americanu` no.1 ... afara de serviciu` mai are ceva ? Sau e intr`o zi proasta si atat ... ?

aymanxp
11th February 2006, 00:05
woooooow ......... 2-0 in setul 4 .......... hai andrei ca se poate !!!!!

stefanm14
11th February 2006, 00:11
Bey dar ce arena, imi vine in minte atmosfera tipic americana "de la tara", ce mai, palmieri in jurul arenei, cineva strange gunoaiele in tribune din 2 in 2 min...iar singura camera eamplasata la nivelul arenei de nici nu vezi unde cade mingea in terenul advers. In fine

Statistica set 3

Andy Roddick vs Andrei Pavel
Asi 5 - 0
Procentaj primul serviciu 32/51(63%) - 29/39(74%)
Puncte castigate pe I serv. 25/32(78%) - 18/29(59%)
Procentaj al II-lea serv. 19/21(90%) - 10/11(91%)
Puncte castigate pe II serv. 5/19(26%) - 8/10(80%)
Pct castigate la primire 14/39(36%) - 21/51(41%)
Duble greseli 2 - 1
Mingi de break 1/1(100%) - 1/6(17%)
Puncte castigate 44 - 46


3-1 pt Andrei si 40-15 pe serviciul lu Roddick. ;) :ok:

realmadrid.com
11th February 2006, 00:13
Vad ca a inceput sa vomite toate proteinele care le-a luat astazi pt a avea un serviciu asa de rapid :D
Break...si 4-1 :D
Sper ca Pavel sa ramana la fel si sa nu oboseasca :(

esku
11th February 2006, 00:13
bineeeee andrei 4-1 ... tot asa!!!!

p.s.: ce muzica naspa au americanii astia in pauza :)))))

aymanxp
11th February 2006, 00:17
5-1 ........... Go Go Go Romania !!!!!!!

relansat
11th February 2006, 00:19
Setu` 4 e a lu` Andrei :ok:

Superbe perisaje intr`adevar ... si calitatea transmisiunii e foarte buna :)

stefanm14
11th February 2006, 00:20
5-2 si nu cred ca mai poate pierde setul asta.

Muzica e potrivita cu decoru, nu vezi ca astia sunt veniti ca la picnic :)

esku
11th February 2006, 00:20
eeee....si acum andrei la serviciu si 6-2 :D .... ce simetrie ...:P

Darkslowstar
11th February 2006, 00:23
Andrei joaca in sfarsit cum trebuia sa joace de la inceput. Daca o tine tot asa are meciul in mana. Numai sa nu-si piarda constanta, o veche problema la el. Ro dick e lemn pe rever si cateva scurte o sa-l tina in priza :ok:

As dupa as a lui Pavel! Nu l-a mai vazut de mut servind asa de bine. Oleeee!

stefanm14
11th February 2006, 00:23
6-2 castiga Pavel cu 3 asi in ultimul game. Cum suna 2-0 dupa prima zi ? :)

esku
11th February 2006, 00:23
yupyyyy....:D v`am zis io :D .... SET DECISIV PE CARE IL VA CASTIGA ANDREI!!!!!!!!!!!!!! HAI ROMANIA!!!!

aymanxp
11th February 2006, 00:24
Ce Set Superb Facut De Andrei ::::::::: Acum E Egalitate La Tot !!!!!!

::::::::::::

Come On Andrei :::::::: You Can Do It !!!!!!!!!!!

relansat
11th February 2006, 00:24
Sper sa fie ashe ... pentru ca nu am pretentii la dublu`

esku
11th February 2006, 00:25
un vis devenit realitatea.... cam asta ar fi stefanm14

stefanm14
11th February 2006, 00:26
Statistica set 4

Andy Roddick vs Andrei Pavel
Asi 1 - 5
Procentaj primul serviciu 9/21(43%) - 13/23(57%)
Puncte castigate pe I serv. 4/9(44%) - 12/13(92%)
Procentaj al II-lea serv. 12/15(80%) - 10/10(100%)
Puncte castigate pe II serv. 6/12(50%) - 5/10(50%)
Pct castigate la primire 6/23(26%) - 11/21(52%)
Duble greseli 3 - 0
Mingi de break 0/1(0%) - 2/3(67%)
Puncte castigate 16 - 28


Deja 3 h si 2 minute de joc, parerea mea ca daca vom avea cel putin un punct dupa cele 2 meciuri de azi (lucru destul de probabil) Pavel NU ar trebui folosit maine la dublu.

esku
11th February 2006, 00:27
BREAKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!! moama.... :o:

aymanxp
11th February 2006, 00:28
Yes Yes :::::::::: Break !!!!!!!!

:::::::::::

Inceput Bun !!!!! Tot Asa

Vadim
11th February 2006, 00:31
Incredibil ce mingi a reusit Pavel, mai ales cand a salvat mingea de meci! Stop si apoi lob...

Paul
11th February 2006, 00:31
hai ca crapa americanu !

esku
11th February 2006, 00:33
ups... :( si`a pierdut ritmul andrei dupa pauza asta...

esku
11th February 2006, 00:36
hai sa ne luam serviciul acum....asta e important!!!!!

relansat
11th February 2006, 00:36
Break Andrei ... 2-1 :happy :happy :happy

aymanxp
11th February 2006, 00:36
Prea Bine Ii Intra Serviciul Lui Roddick ............ Hai Andrei ........ Nu Te Lasa !!!!!!!!!

::::::::::

Da , Da , Tot Asa ......... Break Point , Andrei

::::::::::

It's In .............. 2-1 ....... Si Andrei Serveste

Florin2004
11th February 2006, 00:40
3-1 Hai Romaniaaaaaaaaaaaaaaa ! Andrei trebuie doar sa-si tina nervii si serviciul si ii demoralizam de tot pe americani daca plecam cu 1-0 dupa ce au avut 2-0 la seturi si minge de meci.

stefanm14
11th February 2006, 00:40
E clar ca Roddick nu se simte deloc bine. De prin al treilea set s-a vazut o diferenta foarte mare in jocul americanului, si, avand 2-0 la seturi s-a gandit ca o retragere nu ar fi tocmai binevenita de la acest scor. Nu vreau sa diminuez deloc meritele lui Andrei, dar cam asta e situatia.

Come on , Andrei !

esku
11th February 2006, 00:42
BREAK again!!!! .... l`au cam lasat biscuitii pe ro_dick .... :evil:

HAI ROMANIA!

aymanxp
11th February 2006, 00:42
4-1 >>>>>>>>>>>>>>> go romania

:::::::::::::;

relansat
11th February 2006, 00:42
4-1 Romania ... meciu` e al nostru !! Who the f**k is Roddick ?

Paul
11th February 2006, 00:43
e cam rupt americanu :D

Nea Popa ii da peste urechi americanului :D

Hai Romania :P

Florin2004
11th February 2006, 00:44
Oricum in ochii lumii e mai bine sa nu abandoneze ci sa se incheie prin joc victoria. Hai romania ! Ce rasturnare de scor. O sa-i dea aripi si lui Hanescu iar Blake o sa simta o presiune imensa.

SORENSEN
11th February 2006, 00:45
Am inceput sa ma uit de la 2-0 la seturi pt ROddick si 4-1 pt Pavel si cand l-a egalat la 4 credeam ca e mancat Andrei dar e clar ca azi a prins o zi buna ...Hai Romania

Sunchase
11th February 2006, 00:45
Super Pavel ! Urmatorul meci e imediat in continuare ?

SORENSEN
11th February 2006, 00:46
http://ls.daviscup.com/dc/2006/WG/r1/launch.asp?tie=100007701
Livescore pt cine nu poate vedea meciul..enjoy (ca sa zic asa)
@Sunchase cu o mica pauza DA
5-1 pt Pavel in decisiv :ok:

esku
11th February 2006, 00:47
5-1 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cip_81
11th February 2006, 00:47
Inca putin, americanul e groggy.

E deja 5-1 in decisiv.

stefanm14
11th February 2006, 00:47
Da, e imediat in continuare Hanescu - Blake, dar se uita doar cei pe care ii mai tin ploapele. Dar ce ar fi daca si Blake a mancat acelasi lucru ca Roddick si il doare stomacul :D

ADelPiero
11th February 2006, 00:49
Meserias Pavel asta:D

SORENSEN
11th February 2006, 00:50
Devastator serviciul lui ROddick

relansat
11th February 2006, 00:51
Urmeaza gameu` decisiv :D ... sper sa fie o motivatie pt Hanescu` acest rezultat a lu` Andrei ... sa nu intervina relaxarea

stefanm14
11th February 2006, 00:52
15-30, chiar daca doamne fereste Pavel pierde acest game nu mai are cum sa piarda si meciul.

relansat
11th February 2006, 00:52
Andrei Pavel seeking the 28th victory in Davis Cup :happy

30-30 as :)

Florin2004
11th February 2006, 00:53
Se poate asculta la vreun radio pe net? Chiar si in engleza? Ca eu vad doar scorul de pe daviscup.com

Darkslowstar
11th February 2006, 00:53
Din fericire RoDICK a cazut fizic, Andrei, desi joaca excelent, joaca cam de unul singur.

Hai Haneeeeee!

Darkslowstar
11th February 2006, 00:55
Sper ca nu se repeta faza cu acel copil englez lesinat, numai asta nu!

SORENSEN
11th February 2006, 00:56
Brake ROddick,hai Pavel inca putin...HAI ROMANIA

Pancujunior
11th February 2006, 00:56
unde se poate vedea meciu in america, pe ce canal??!

relansat
11th February 2006, 00:56
5-3 ... :( ... greu meci

esku
11th February 2006, 00:56
lipsa de concentrareeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!! ce dreaq bah..... trebuia sa terminam mai rpd...:( uffffffffffffffff

stefanm14
11th February 2006, 00:57
5-3, insa dupa cum spuneam nu cred ca Roddick mai are vreo sansa. De-abia se mai tine pe picioare.

Deluxe
11th February 2006, 00:57
Forta Andrei!! Come on!!

Deluxe
11th February 2006, 00:59
Roddick will win the next game too. Pavel needs to end this with his service.

Curaj!!

Darkslowstar
11th February 2006, 01:00
Tipic romanesc, sa nu se concentreze la final si sa ne tina cu sufletul la gura pan la final. Daca nu-si ia serviciul va pierde meciul, pt ca Roddick va renaste. Un pic de concentrare, ce naiba!

esku
11th February 2006, 01:00
hai sa luam serviciu asta si sa terminam jucaria.......

Darkslowstar
11th February 2006, 01:01
30-15. hai aNdreiiii

Darkslowstar
11th February 2006, 01:02
Baiatul asta ne imbolnaveste de nervi!!! Inca 2 mingi consecutive!

Minge de meciiiii!

be@
11th February 2006, 01:03
Hai acuma !!!!

stefanm14
11th February 2006, 01:03
40-40 hai ca se poate, daca face break e nasola treaba. Apropo, se joaca tie-break in decisiv ?

Darkslowstar
11th February 2006, 01:05
Nu se joaca, se joaca pana cineva face diferenta de 2 ghemuri.

stefanm14
11th February 2006, 01:05
Off ce retur a facut Roddick pe al II-lea serviciu. Cred ca ar trebui sa astepte mai mult si sa atace la fileu dupa cateva mingi.

cip_81
11th February 2006, 01:05
Felicitari, Pavel...succes, Hanescu.

Ar fi extraordinar ca dupa prima zi sa conducem SUA cu 2-0 dar ar fi fabulos daca am invinge SUA, adica ceea ce nu a reusit generatia lui Nastase si Tiriac.

be@
11th February 2006, 01:06
Bravo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

stefanm14
11th February 2006, 01:06
Victorieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Darkslowstar
11th February 2006, 01:06
Victorieeeeee. Avem 1-0!!!!!

esku
11th February 2006, 01:07
DAAAAAAA DAAAAAAA DAAAAAAAAAA .......... ASA ANDREI ASA!!!!!!!! Doamne ... am albit la serviciu asta.... bine ca s-a terminat cu bine!!! HAI ROMANIE & HAI HANESCU!!!!

be@
11th February 2006, 01:08
Come on , Hane !!!!!!!!!!
You can do it !!!!

Sunchase
11th February 2006, 01:08
Felicitari Pavel ! :D Sincer de la Hanescu nu ma astept la prea multe.de multe ori a dezamagit :(
Oricum tot la dublu cred ca se va decide castigatoarea...

Darkslowstar
11th February 2006, 01:09
Sper ca ai nostrii nu vor fi atat de tembeli sa-l trimita pe Andrei si la dublu in teren. Dupa un meci ca asta nu va putea sa-l bate pe Blake duminica fara o zi de odihna. Sa joace Tecau cu Hane sau si mai bine cu Trifu

Florin2004
11th February 2006, 01:09
GAME SET MECI ROMANIAAAAAAAAAAAAAA ! BRAVO ANDREI !

Hai si tu Hane ca acum joci cu moral bun si Blake e sub presiune.

Deluxe
11th February 2006, 01:09
Fantastic game by Andrei Pavel!


HAI ROMANIA!

stefanm14
11th February 2006, 01:10
La dublu eu nu-mi pun prea mari sperante. Parerea mea ca sansele sunt de 50%-50% . Pavel are forta sa-l bata pe Blake, iar Hanescu pe unul dintre ei.

realmadrid.com
11th February 2006, 01:10
Ufff...am crezut ca vom pierde :(...rusine mie ca n-am avut incredere in Pavel :(..
Bine ca am castigat...acum sa faca si Hanescu o figura frumoasa, ca doar intram cu 1-0 :D

Pancujunior
11th February 2006, 01:11
ba sa moara bibi ziceti unu pe ce canal se da meciu in statele unite. ca nul gasesc