PDA

View Full Version : N.B.A. 2002-2003



Gabriel
5th November 2002, 12:11
Pentru inceput o intrebare : credetzi ca va mai castiga Los Angeles Lakers campionatul ? (ma refer la acest sezon ce tocmai a inceput)
Eu cred ca da. Din pacate nici in acest sezon nu vom scapa de ei. Vad ca fac meciuri foarte bune si fara Shaquille sau altzi titulari de baza. Cand o intra si Shaquille iar o sa rupa tot . :(

Oricum,sper ca marile rivale Sacramento,Dallas si San Antonio sa le puna betze in roate...si sa nu imi dea deptate...la ceea ce am spus mai sus !

Bekbrau
5th November 2002, 13:20
Uiti ca e Yao la Houston. Chiar daca e "rookie", Yao o sa imfrupte cu cereale americane si sa o da ii dea "in your face" lui Shaq.

Gabriel
5th November 2002, 13:46
Yao nu va avea nici o sansa in NBA. Houston au facut o mare greseala sa il achizitioneze.
Va fi un fel de Ghitza Muresan. Nu are cum sa se compare cu pivotzi precum Shaquille O'Neal,Dikembe Mutombo sau Tim Duncan.

Un pivot alb,care imi place foarte mult se afla la Philadephia 76'ers. Todd McCulloch. Ala da pivot de valoare.

Vadim
5th November 2002, 18:00
Gabriel, cred ca nu este nevoie sa iti spun parerea mea. Cred ca stii cine este cel mai bun jucatori si cine va castiga campionatul? :D

Gabriel
5th November 2002, 18:13
Da. Nu mai e nevoie sa imi spui. :( Sunt sigur ca nu te-ai referit la Stockton si Malone cand ai zis "cei mai buni jucatori" . :(

Eu tot sper..ca odata si odata...cineva ii va opri pe Lakers astia. Vorba aia..nici Bulls n-au luat 4 campionate consecutive.
Oricum..au existat cazuri si mai "grave" decat Lakers. Boston Celtics au castigat 8 titluri consecutive !

Toma...tu ce mai zici ? Am sa itzi dau 2 beri,de la finala vestului de anul trecut ! Fianala castigata cu marsevie de Lakers ai vostrii . :(

Vadim
5th November 2002, 18:24
Citeam pe ESPN, in timpul sezonului trecut, ca o echipa care vrea sa bata Lakers trebuie sa faca trei lucruri:
1. sa il opreasca pe Shaq
2. sa reuseascre mai multe recuperari defensive
3. sa preseze mai mult in aparare, pentru ca Lakers sa nu isi faca jocul si sa se aseze in teren.

E cineva care sa poata sa faca asa ceva? Sincer, nu cred.

Uita la clasament: din 5 partide Lakers are 3 voctorii si 2 infrangeri. Si asta ar putea continua. Insa, ei anuntau sa Shaq va reveni dupa cele 5 meceiuri de inceput de sezon. Sa vedem daca joaca in noaptea asta.

Gabriel
6th November 2002, 10:30
Ha,ha,ha..doar 70 de puncte contra lu' Cleveland !
Pai si daca imi fac eu cu 4 baietzi de la bloc echipa....si tot inscriem mai mult contra lu' Cavs. :D

Suntetzi mortzi fara Shaquille ! Daca nu o sa revina..nici play-off-ul,nu il prindetzi,Vadime !

toma
7th November 2002, 14:45
da kidd si de cand te asteptam la colt... vreau bere, si vreau sa beau si la anu. inca 2.

Gabriel
7th November 2002, 16:22
Anu' asta nu mai castigi nimic ! E clar ca nu mai castiga Lakers.

Cred ca vom avea parte de o finala Dallas vs. Orlando

Dallas sunt mult prea buni. Steve Nash deja a devenit un "top-scorer". Mai e si Finley si Nowitzky si La Frenz care momentan e accidentat. Si Nick Van Exel. Si multzi altzii.

Iar Magic....sunt pur si simplu "magici"..cu Tracy Mac si Grant Hill ! Cine sa le stea in cale ? Doar sa nu se accidenteze.
Grant Hill asta prea a avut ghinion in ultima vreme !

Iar Utah ai mei cu sigurantza nu vor mai prinde play-off-ul !

O sa tin cu Clippers in acest sezon.Poate prind ei un loc 8.
Stie cineva de ce nu joaca Lamar Odom ? E unul din favoritzii mei !

Vadim
7th November 2002, 23:01
Gabriel, eu nu sunt cu Lakers, de fapt ma enerveaza la culme. Stii ca eu sunt fan Jordan, asa ca din obligatie, tin cu Wizards. Jordan e singurul sportiv al carui fan am fost si sunt...

Cat despre bere, merge cu friptura...

Gabriel
23rd November 2002, 10:51
M-a surprins foarte placut Yao Ming,primul ales la draftul din acest an. Cand a fost ales...mi-am zis ca nu va face nimic in NBA....ca o sa fie mare si prost.
Dar iata cam-am inselat. In ultimul meci a dat 18 puncte,acum doua meciuri a dat 30 de puncte si a facut 16 recuperari. Saptamana trecuta...21 de puncte.
Se pare ca este chiar bun.

Houston vor prinde cu sigurantza play-off-ul in acest an. Steve Francis e printre cei mai buni coordonatori la ora actuala. Cuttono Mobley e de mare valoare. A revenit si celebrul Glenn Rice. Mai e si Moochie Norris.
Vor ajunge departe anul asta....zic eu. :happy
Sper sa nu se accidenteze vre'unu dintre ei.

Cristian
23rd November 2002, 19:06
SALUT,
Anul asta LAL. vor castiga campionatul.
Coby Bryan si Shak Onel sunt in forma mare .
Celealte echipe n-au nici o sansa la titlu.
Forzza LAL. :happy

Vadim
23rd November 2002, 19:32
Lakers trebuie intai sa revina din mocirla in care e acum. Dupa aceea, sa vedem cat il tine degetelul pe Shaq.

toma
24th November 2002, 05:11
nu cred ca conteaza prea mult ce fac lakers in sezonul regulat. nici anul trecut nu s-au stresat... ei traiesc pentru play-off, acolo o sa rada totul. sau spera cineva ca nu se califica? :D

Gabriel
24th November 2002, 13:07
toma,anul asta pariez cu tine pe o lada de Ursus..ca Lakers nu vor mai lua campionatul. :thinkso:
E anul celor de la Dallas Mavericks. 8)

rasheedkpenny
25th November 2002, 17:23
Dallas nu e nici pe departe o echipa invincibila. O sa vedeti mai devreme sau mai tarziu! Considerati ca echipa de acum a Dallas-ului e mai buna decat Bulls-ul din 1997? Eu nu cred. Desi se tin destul de tare cu 11 Victorii - 0 Infrangeri... o sa ia si ei bataie destul de curand!
Cat despre titlul NBA lupta e deschisa, totusi nu cred ca Lakers vor castiga si anul asta. Cine stie, vreo echipa din Est? Mutombo e la NJ Nets... si daca anul trecut au ajuns in finala fara el, anul asta... vom vedea!
Rares N.

Gabriel
25th November 2002, 23:12
Dallas au 13-0 ,nu 11-0. Au al treilea start bun din istorie. Cel mai bun start parca a fost 18-0. Dar nu mai stiu cine l-a avut.
Iar Chiacago a avut 15-0. Nu,Vadime ?

Deocamdata eu sunt bucuros pentru Jazz ai mei ,care au 4 victorii consecutive. A inceput sa joace bine.Matt Harpring. Eu il stiu pe Harpring din anul sau de debut...cand avea evolutzii incantatoare la Orlando Magic.

rasheedkpenny
26th November 2002, 17:55
Ok! Respect faptul ca iti place Utah; totusi nu stiu ce ti se pare extraordinar la aceasta echipa?
Ok, reformulez... nu era nimic extraordinar la aceasta echipa... mie asa mi se pare! Tot ce stiau era Stockton to Malone si 3pointer by Hornacek. Cam "fad" nu ti se pare?

In ultimii ani lucrurile s-au mai schimbat, in bine! Au adus un Matt Harpring de la Philadelphia, l-au adus pe Mark Jackson... si au draftat destul de bine. Mie mi se cam pare ca ar fi cazul ca Stockton si Malone sa se retraga! Nu crezi? Asa o sa dea sansa unor tineri dornici de afirmare sa faca ceva deosebit in Salt Lake City.

Apropo de Matt Harpring, el nu avea nici pe departe "evolutii incantatoare" cand era la Orlando(sunt fan Magic)... cresterea spectaculoasa a facut-o cand a ajuns la Cleveland! Urmatorul salt spectaculos l-a facut cand a venit la Utah. Acum e un jucator cu adevarat bun.

...parerea mea!

Gabriel
27th November 2002, 14:32
M-am uitat un pic peste statisticile lui Matt Harpring si am vazut ca in anul sau de debut,la Orlando Magic a avut in 50 de jocuri o medie de 8.2 puncte pe meci si 4.3 recuperari. A jucat ca titular in 22 de partide.
Deci nu a fost un sezon rau.

Acum,de cand e la Utah vad ca joaca mai bine ca niciodata. Aseara a dat 30 de puncte,contra lui Clippers !

Pai....Utah imi place tocmai pentru Stockton & Malone. Ce intrebari potzi pune si tu ! Nu e cazul sa se retraga. Las' sa mai joace un sezon.

rasheedkpenny
27th November 2002, 17:47
Chiar noaptea trecuta a luat Lakers bataie de la Miami Heat, cu tot cu Shaq pe teren. Au dublat baietii la Shaq si a dat doar 5-15 in actiune. Miami l-au tinut si pe Bryant la 21 de puncte. Incredibil pentru o echipa lipsita de superstarul lor, Alonzo Mourning.

Urmatorul meci al celor de la Lakers e la Orlando!!!

rasheedkpenny
27th November 2002, 17:53
Tot in noaptea asta revine pe teren si "half-man half-amazing, "AirCanada", Vince Carter intr-un meci @ NY KNICKS. Numai meciuri interesante in NBA: Dallas @ Detroit, Sacramento @ Minnesota... si cele mentionate mai sus + altele! Ce pacat ca noi nu putem vedea nici unul!

27th November 2002, 18:16
Rectificari cu privire la cel mai bun start in NBA:

1948-49 Washington Capitols 15-0
1993-94 Houston Rockets 15-0
1957-58 Boston Celtics 14-0
2002-03 Dallas Mavericks 13-0
1982-83 Seattle SuperSonics 12-0
1996-97 Chicago Bulls 12-0
1964-65 Boston Celtics 11-0
1990-91 Portland Trail Blazers 11-0
1997-98 Atlanta Hawks 11-0
1997-98 Los Angeles Lakers 11-0
1972-73 Boston Celtics 10-0
1993-94 Seattle SuperSonics 10-0
2000-01 Philadelphia 76ers 10-0

so far...

toma
28th November 2002, 07:14
pai as pune pariu si pe 2 lazi, dar inca n-am vazut berile de anul trecut :( lakers rules!
cat despre Utah, de acord 100%, si mie daca imi dai stockton to malone nu mai imi trebuie alte scheme sincer. da sa-mi dai la televizor :)

rasheedkpenny
28th November 2002, 10:06
Si uite ca Dallas Mavericks au 14-0... mai au un meci si egaleaza recordul de 15-0! Urmatorul meci este la Indiana. O sa fie un spectacol adevarat! In ultimul meci vs. Detroit cel care s-a remarcat a fost Finley cu 42 de puncte marcate.

Lakers la a doua infrângere consecutiva de cand s-a intors Shaq de data aceasta in fata echipei Orlando Magic. McGrady & Bryant au marcat fiecare câte 38 de puncte! Soarta meciului a fost decisa de rezervele echipei. Rezervele echipei din Orlando au marcat 24 de puncte, in timp ce rezervele de la Lakers au marcat doar 7. :)

Gabriel
28th November 2002, 11:40
Iar Ben Wallace a realizat 24 de recuperari as'noapte. Ca pe vremea lui Wilt Chamberlain si Bill Russell.
Pacat ca nu inscrie si el o medie de 17-18 puncte pe meci. Atunci cu sigurantza ar fi fost o super-vedeta. Asa este doar cel mai bun jucator la recuperare.

rasheedkpenny
29th November 2002, 15:57
Dupa cum scrie si in articolul postat pe Onlinesport.ro Dallas a fost infrânta dupa 14 meciuri castigate... si era normal ca acest lucru sa se intample!
Intrebarea care se pune acum este: vor reusi ei sa bata recordul din sezonul 1995-1996 al echipei Chicago Bulls de 72 de meciuri castigate si 10 pierdute? Ramane de vazut!

Gabriel
29th November 2002, 16:32
Dupa cum scrie si in articolul de pe site , Indiana este o adevarata echipa. Nu exista lider. Joaca ca niste adevaratzi coechipieri. Plus ca a revenit si Reggie.
Daca vor continua asa...ajung in finala NBA....iar Dallas vor avea sansa sa isi ia revansa. :P

In alta ordine deidei...ce performantza uluitoare a realizat Andre Miller de la Clippers. 37 de puncte si 16 pase. Bun rau. Anu' trecut am impresia ca a fost cel mai bun pasator din liga.
Sper sa il vedem la All Star Game in acest an.

Imi plac mult Clippers. E bun si Brand,sezonul asta a inceput sa joace si Olowokandi. Pacat de Lamar Odom. Mare pacat. Eu sper sa revina cat mai curand.

3rd December 2002, 09:46
Merg pe o finala Dallas-Sacramento...(in West, ca estul tot nu conteaza)

Cred ca Lakers n-are suficiente resurse pe banca, rezervele ei sint foarte slabe, comparativ cu cele 2 echipe sus mentionate...Dallas are un record de 15-1, dar de abia si-a activat 3 jucatori in ultimul meci...
Sacramento joaca cu al doilea pointguard, iar Weber e mai mult pe margine decit in joc...
Adevarul e ca nimeni nu se omoara prea mult in timpul sezonului, dar LA a avut sansa si arbitrii sezonul trecut, nu-i vad sa treaca de primul round in play-off...
Houstonul poate fii interesant, fara sa zic ca ar trece in al doilea tur de play-off, dar daca Yao Ming invata sa stea departe de faulturi, si daca mai prinde niste kilograme, atunci pot incurca si ei socoteli....

Raspuns final...Sacramento....e rindul lor!

rasheedkpenny
9th December 2002, 11:17
In legatura cu meciul Lakers-Mavericks, uite punctele marcate in ultimul sfert Lakers 44-15 Mavericks... incredibil, nu?

Chiar e o intrebare pe NBA.com... daca victoria asta inseamna revirimentul celor de la Lakers? Raspuns, in prezent: 57% DA, 43% NU!

Noaptea trecuta LA Lakers 110 - 101 Utah Jazz... adica al treilea meci castigat de LA din ultimele 4.
Sorry Gabriel! Lasa ca o sa ia bataie Lakers de la Jazz cand o sa vina din nou in Salt Lake, prin februarie, ...ca doar au mai luat bataie de la Jazz sezonul asta. Nu?

Gabriel
9th December 2002, 16:31
A jucat Malone slab. Doar 3 din 15 din actiune parca. In rest..Kirilenko 30 de puncte , Harpring 24 . Ce imi pot dori mai mult ?

Ma enerveaza rau Cheainy ala. Nu stiu de ce l-or fi luat. Mai bine ar juca de DeShawn Stevenson titular. Utah au avut si ghinion ca li s-a accidentat debutantul. Spaniolul..Raul Lopez...un fundash destul de talentat din cate am inteles eu.

rasheedkpenny
12th December 2002, 18:47
A treia infrangere pentru Dallas... si probabil, in curând lucrurile vor intra in normal! De mentionant ca Dallas a jucat fara Dirk Nowitzki!

Gabriel
14th December 2002, 12:59
1.Cine este acest Ricky Davis de la Cleveland Cavaliers ? Are o medie de 21.5 puncte in acest sezon !


2.Cand vom urmari si noi un meci NBA la televizor ??? :evil:

Azur89
15th December 2002, 07:26
Intrebarea pe care ar trebui sa o pui este cine sint acesti Cavaliers?

Oricine in NBA care ajunge sa aibe 33 de shoturi intr-un meci, normal ca poate sa aiba o medie 20 puncte pe meci... Din toata echipa numai Tyrone Hill e mai trecut prin liga....Izskaunas are vechime, dar nu si meciuri, e tot accidentat...In rest sint o sleahta de copii iesiti din College, si care au fun ...Dar nu te lua dupa puncte, sint inselatoare.... Am vazut un meci de al lor, acum 2 saptamini parca, si nu cred ca ar iesi campioni nici in Romania (:-))...

Iar a doua intrebare, uite aici un articol despre NBA LIVE in CHINA!!!
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A47796-2002Dec12.html

Ai incercat sa formezi niste numere de telefon? Pe la cite o televiziune? Ma gindesc ca se pleaca de la ideea ca baschetul nu prinde in Romania, dar e si datorita calitatii..Poate tocmai NBA-ul ar ajuta la relansarea (sau mai bine zis LANSAREA!) baschetului romanesc.

Toate bune.

Gabriel
15th December 2002, 11:09
Na , ca au batut Cleveland aseara...pe altzi napastuitzi ai soartei : Denver Nuggets. La Denver chiar nu gasesc un jucator mai de valoare. Howard e apus in rest tot asa..tineri de care nu a auzit nimeni.

Ilgauskas e un pivot extraordinar. Sper sa nu se mai accidenteze...ca numai ghinioane a avut. In 2-3 ani..va fi un pivot ca pe vremuri !
A revenit si preferatul meu..Darius Miles la Cavs.
Si am mai descoperit un mester : Dajuan Wagner. Debutant. O medie de 19.4 puncte/meci.
Or sa fie buni si ei...peste cativa ani !

La fel si Grizzlies. Asta imi place in NBA....ca datorita draftarilor...echipele mici se ridica ...iar echipele mari cad ! Nu ca in campionatul nostru de fotbal..de castiga mereu aceeleashi echipe !

07Ex
15th December 2002, 20:28
Gabriel, cred ca nu este nevoie sa iti spun parerea mea. Cred ca stii cine este cel mai bun jucatori si cine va castiga campionatul? :D
Vadim, daca te referi intr-adevar la Jazz nu-ti dau dreptate. Cred ca echipa care are cele mai mari sanse sa castige campionatul este Sacramento. Singurii care ii pot opri pot fi Lakers insa fara O'Neal ...
In privinta celui mai bun jucator e greu sa ma pronunt. La ora actuala cred ca cel mai in forma este T Mac. Parerea mea!

Ayrton
18th December 2002, 15:56
Vad ca sunteti cativa "disperati" dupa NBA p-aici...
Am si eu o echipa preferata, dar nu cred ca va face vreo branza anu' asta: New Jersey Nets; si asta pentru ca acolo joaca cel mai bun coordonator din baschetul mondial: Jason Kidd. Si mai imi place un jucator mult de tot: Alan Iverson!
Si mie imi pare extrem de rau ca nu avem NBA la tv, pacat... mare pacat...
Si pt Gabriel: nu cred ca in NBA o sa castige vreo echipa mica titlul... tot LA vor fi campioni... desi imi doresc sa ma insel!

Gabriel
18th December 2002, 16:46
He,he..eu am maieu cu Jason Kidd. Chiar daca e cu numarul 32 si e de la Phoenix mie imi place....si vara umblu numai in el. :happy

Kidd dat aseara 39 de puncte....dar au pierdut Nets ! Pacat ca l-au dat pe Van Horn & MacCulloch pe Mutombo...care nu a facut nimic sezonul asta.

ayrton..da-mi exemplu de 3 echipe mici in NBA !

rasheedkpenny
18th December 2002, 19:26
Nu conteaza asa de mult cum joaca echipele in timpul sezonului... important e sa intre in play-off... In play-off e cu totul altceva. Orice echipa e capabila sa furnizeze surprize. Cat despe New Jersey... sunt destul de buni! este Kidd, este Mutombo - momentan accidentat, este Kenyon Martin, Jefferson, Kittles, Childs - accidentat. Au totusi o echipa buna! Mie asa mi se pare!


*si eu am maieuri... doar cu Orlando Magic: cu Shaq O'Neal(negru cu dungi albe), cu Penny Hardaway(alb), cu Tracy McGrady(albastru)... pe langa o "caruta" de bluze si geci tot cu Magic!!!

Azur89
19th December 2002, 07:26
echipe mici in NBA.... Cleveland, Denver, Memphis, Golden State, Atlanta and Clippers....scriele pe o hirtie, si de azi in 20 de ani vor cistiga tot atitea titluri in NBA cite ia Botosani-ul in Romania (oras fara echipa)...

Mai sint echipe slabe, dar nu mici, care iar nu fac nici o brinza in urmatorii sa zicem 10 ani... Dar daca in cazul primului grup, scopul patronilor este sa cistige bani, in celelalte cazuri (NY, Boston, Dallas, Sacramento) se vrea performanta cu ORICE pret...
Au si ei Bistritele lor, nu va temeti...

PS..cine pune un pariu...Clevelan, Golden State, Bulls, Nugets, Heat, Memphis ...toate vor fii undeva la 20-25 de victorii...Este goana dupa loterie, cu cit mai slab te clasezi, alegi mai bine (mai corect, ai mai mari sanse)...Asa ca incepind din perioada asta incep sa se trinteasca meciuri...Toti lupta, iar in ultimele 2 minute se impiedica...


Aici ar trebui adus Dragomir, toata lumea stie dar nimeni nu protesteaza...lol!

Ayrton
19th December 2002, 11:35
Asa e: Denver, Memphis, Golden State si mai sunt...
Credeti ca poa' sa atinga finala in vest Houston? Ca am ramas cu nostalgia lor de la Hakeem si Clyde Drexler... mai ales ca citesc numai lucruri frumoase despre chinezul ala! Are puterea sa-i duca pana in ultimul act al conferintei?

Gabriel
19th December 2002, 13:00
Da,Rockets ar putea fi surpriza. Fundasii sunt excelentzi (Francis si Moubley) ...pivotul dupa cum se vede ..surprinzator de bun.
Ce le mai trebuie ? Un Glenn Rice ca pe vremuri ! :happy

Rasheed..maieulmeu cu Phoenix este alb..deci de acasa. Daca ar mai fi sa im iau un maieu mi-ash lua cu oricare dintre urmatorii 3 : Elton Brand , Lamar Odom , Antawn Jamison.

Despre echipele mici : Grizzlies se vor ridica in 5-6 ani ,daca isi pastreaza debutantzii. E Pau Gasol , e Gooden ...si ce or sa mai ia anul asta . Deci in viitor...ar putea fi buni de tot.

Clippers nu sunt o echipa mica. Sunt o echipa foarte buna. Pariez cu tine Azur..ca la anu' or sa joace in play-off. Brand,Odom,Olowokandi,Miller. 4 mari jucatori !
Nici Warriors nu sunt mici. Jamison e mare jucator. Si mai au fundasii aia tineri..Arenas si celalalt care am uitat cum il cheama.
In viitor vor fi obisnuite ale semifinalelor si finalelor.

rasheedkpenny
20th December 2002, 11:02
Clippers au echipa, nu gluma. Sunt ei cam fara experienta, dau au dorinta jocului. Sa ne uitam putin la numele mai cunoscute din echipa lor:

42 Elton Brand - de 3 ani in NBA
20 Marko Jaric - in anul de debut in NBA
50 Corey Maggette(accidentat) - de 3 ani in NBA
24 Andre Miller - de 3 ani in NBA
7 Lamar Odom(accidentat) - de 3 ani in NBA
34 Michael Olowokandi - de 4 ani in NBA
44 Cherokee Parks(accidentat) - de 7 ani in NBA
52 Eric Piatkowski - de 8 ani in NBA
3 Quentin Richardson - de 2 ani in NBA
16 Zhizhi Wang - de 2 ani in NBA

Au ceva echipa, nu?

Pentru prima data in ultimii(mai multi) ani LA Clippers(11v-15i) sunt inaintea celor de la LA Lakers(10v-17i)!!!

Azur89
20th December 2002, 11:13
Hei Jazz, uita-te pe lista West....si spune-mi acum pe cine vezi tu in play-off la nul...sau mai exact, pe cine nu vezi, ca sa faci loc lui Clippers si la Golden State...

Pe hirtie, toti copii arata bine...Dar trebuie sa intelegi, ca nu poti juca NBA ca virtual manager intr-un joc de computer.... CA sa ajungi acolo sus se cauta cel putin un SUPERSTAR!!!... Ca sa cistigi iti trebuie 2 SUPERSTARURI si macar un jucator foarte bun...
LA Clippers exista acel foarte bun, tot ce mai lipseste sint superstarurile...

Cazul Houston, te uiti la ei anul trecut au cistigat in tot anul tot atitea meciuri cite au cistigat pina acum anul asta... Si daca nu au noroc sa stea toti sanatosi, n-au sa prinda play-offul anul asta...
Ming e fantastic, dar mai are de pus pe el vreo 30-40 de kilograme, si atunci o sa poti vorbi de superstar...

PIna una alta, Clippers e tot echipa a 11-a ca valoare in West... Iar la anul, probabil va urca peste Utah (care va devenii o alta Denver Nuggets), dar fiind a 10 nu foloseste nimanui...

Vom trai, si vom vedea....

rasheedkpenny
20th December 2002, 15:44
In Vest lupta e mai stransa... vom vedea cine va merge in Play-off.

Despre Houston... hmm ce pot sa zic? Am auzit multe in ultima vreme de Yao Ming. Nu prea ma incanta tipul asta de jucator... cred ca nu prea imi plac jucatorii inalti, probabil si din cauza ca Big Ghitza, care nu "a rupt gura târgului". Inca nu l-am vazut pe Yao jucand si probabil de aceea nu prea imi pot da seama. Nu stiu de ce e capabil, am auzit ca are un procentaj destul de bun. La fel avea si Ghitza. Parerea mea e ca s-a facut destul de mult caz cu venirea lui in NBA. Acum ramane de vazut. Pana acum:

24 meciuri jucate
14 meciuri in primul 5
25.2 minute / meci
59.9% la cosuri marcate(pe locul I in NBA, cum a fost si Ghitza)
76.5% la aruncari libere
7.70 rebound-uri /meci
1.1 assist-uri / meci
0.25 steal-uri / meci
1.92 block-uri / meci
2.13 turnovers(mingi pierdute) / meci
3.10 faulturi / meci
12.7 puncte / meci

Destul de impresionant pentru un rookie + voturile de la All Star!

Vom trai si vom vedea! ...cu siguranta nu va fi un al doilea JORDAN!

Azur89
21st December 2002, 03:19
Apreciez faptul ca recunosti ca nu l-ai vazut jucind pe YAO, ca altfel comparatia pe care o faci cu Ghita (chiar Ghita???) mi se pare ridicola...

Ghita avea o priza la minge ridicola... Prindea in cel mai bun caz 1 pasa din 3... L-am vazut si pe el aici, si trebuie sa spun ca a facut cea mai mare greseala venind in NBA... El este ok ptr. viteza din Europa, aici e forta, viteza, indeminare.... Acolo sint excelenti suteuri...

Ce pot sa spun este ca Ming nu ajunge la cosul advers dupa expirarea celor 24 de secunde ptr. atac (cum patea Ghita, ca el tot timpul era in jurul mijlocului terenului, mereu in contratimp), iar aruncarile pe care le face plus fentele ii garanteaza un IQ cel putin dublu fata de Ghita...

Cit despre comparatia cu Jordan, nu, niciodata nu va fii Jordan, ii lipseste acel instinct de KILLER, jordan avea o pasiune in a te distruge, ptr. Ming baschetul e ceva ce face ca multi altii de altfel, din placere... N-o face sa demonstreze ceva, sa se arate mai bun ca ceilalti, sa-i ingenuncheze pe ceilalti... Nu are acele priviri (vezi Koby, Shaq, Iverson, Jordan), e mai degraba in genul Kidd sau Duncan...

De fapt daca ar fii sa-l aseman cu cineva in NBA, este Duncan... Deocamdata nu este la valoarea lui, dar in 2-3 ani, daca este sanatos, va fii unul din superstarurile din NBA.

Gabriel
22nd December 2002, 13:13
Cine este singura echipa de pana acum care i-au batut pe Mavericks in Dallas ? :P
_____________

Azur..vad ca te pricepi la comparatzii. Cine crezi ca este urmasul lui Karl The Mail Man Malone ?

Si spune-ne cate ceva si despre centrul nigerian ..Michael Olowokandi ,ales primul la draft..la fel ca si predecesorul sau nigerian..Olajuwon.

____________

Mah...mie imi place de Suns. Cat de bine merg ! Marbury - Marion este un tandem fantastic dupa parerea mea.
Oare Penny Hardaway..d c nu mai e ca pe vremeuri ? Ce s-a intamplat cu jucatorul care facea furori la Orlando ?

Azur89
23rd December 2002, 08:50
urmasul lui Malone? NIMENI! A lipsit 3 meciuri parca, in 15 ani!!!! E unic in felul lui... Mourning putea sa-i calce pe urme, dar nu mai e cazul.... :(

Cit despre Suns, Marbury e super, dar are toane...In functie de "doze"...Asa ca nu te culca pe urechea aia, si nu ma intelege gresit, imi place de el... L-am urmarit meci de meci, 2 ani de zile, juca de unul singur in NJ, si chiar daca cistiga rar un meci, acolo era 85% meritul lui...

Anul trecut a avut de furca cu politia de 2 ori in Phoenix, acum sint curios cit il tine anul asta... Ca persoana e mizerabil, de aia nu vad sanse multe...

Gabriel
3rd January 2003, 11:28
Eh,cine credetzi voi ca a revenit in noul an....dupa o lunga accidentare ? Pai....Lamar Odom . Are deja doua meciuri jucate. Imi place mult acest jucator.
As'noapte cu Mavericks....20 de puncte si 9 recuperari.

rasheedkpenny
9th January 2003, 10:41
Nu a aparut nimic despre Jordan - player of the week...

La aproape 40 de ani a jucat 53 de minute, marcand 41 de puncte, inregistrand 12 rebound-uri, 4 assist-uri si 3 steal-uri in victoria 107-104(cu prelungiri) vs. Indiana Pacers.

REMARCABIL!!!

rasheedkpenny
9th January 2003, 10:47
Apoi performanta lui Kobe... cu cele 12 cosuri de 3 puncte marcate vs. Sonics....

Gabriel
9th January 2003, 10:51
Iar in aceiasi seara Karl Malone inscria 33 de puncte. Iar aseara a dat 24 de puncte.

In actualul sezon :

Michael Jordan : 17.6 ppg , 5.3 rpg , 3.4 apg
Karl Malone : 18.8 ppg , 8.3 rpg , 4.0 apg

Mail Man este net superior lui Jordan. Dar toata lumea il lauda pe Jordan. De Malone nu spune nimeni nimic.

Sa va fie rusine ! :evil:

Malone este cel mai bun !

rasheedkpenny
9th January 2003, 11:18
Ai si tu dreptate pe undeva.... insa JORDAN e JORDAN chiar si cu 17.6 ppg , 5.3 rpg , 3.4 apg... deoarece are 6 inele de campion!!! Cate spuneai ca are Malone???
:D

I'm just teasing you!

Gabriel
17th March 2003, 07:27
Cum e posibil ca Utah sa piarda la scor..cu Cleveland Cavaliers ? :(

rasheedkpenny
17th March 2003, 10:48
Utah au avut 5 meciuri consecutive in deplasare pe o durata de 9 zile... poate erau si ei obositi. Oricum cand o echipa adversa, fie chiar si Cleveland Cavaliers marcheaza 122 de puncte e destul de greu sa ii bati. Uita-te pe foaia de joc sa vezi cum stau lucrurile, ok?

CLEVELAND: Ricky Davis 28 pct., Jumaine Jones 23 pct., Milt Palacio 20 pct., Chris Mihm 19 pct., Zydrunas Ilgauskas 14 pct., Darius Miles 12 pct. ... nu prea poti face multe cand o echipa marcheaza asa!
-> 60,2% la field goals si 63,6% de 3 puncte (adica 7 din 11 de la 3 puncte)

JAZZ: Malone doar 17 puncte (5 din 12, 7 din 8 la libere), Harpring 20 pct., Massenburg 20 pct.
-> 43,2 la field goals si 25% de 3 puncte(adica 3 din 12)

La asemenea procentaje la field goals si 3 pct. cum a avut Jazz e normal sa pierzi... :(

Baccardi
17th March 2003, 10:48
Cavs n-au ecipa rea, au jucatori buni, doar ca nu au interes sa puna prea mult suflet pentru echipa, joaca mai mult pentru stats, conducerea echipei, nu isi propune nici macar sa atinga playoffu

BTW Gabriel ziceai ca itzi place Macculloch, da e super meserias omu, si are un super caractyer pe teren ( calm , linistit, ca un urs ), din pacate sufera de o boala (se pare incurabila), ceva pe sistem nervos, care ii afecteaza incheieturile de la maini si picioare, am vazut un reportaj despre el, se chinuie in draci saracu, da' concluzia a fost ca nu vrea sa renuntze la baschet desii medicii, i-au recomandat asta.

mishu
18th March 2003, 11:12
Poate nu va vine sa credeti dar luni 17 martie la ora 00.45 ora României ma uitam la Dallas cu Sacramento!!! Unde? In Romania, in orasul Turnu Magurele. Ei bine cei de acolo beneficiaza, prin cablu, de Canal Plus, varianta olandeza, care transmite regulat meciuri din NBA (2 sau 3 pe saptamana). Nu pot sa descriu senzatiile prin care am trecut (nu mai vazusem un meci din NBA de pe vremea cand transmitea TVR 2), exceptand all-starul din 2001 care mi l-a adus cineva pe o caseta.
Am avut noroc si de un meci supertare cu prelungiri, cu un Novitzki, care dupa ce ca a jucat cu entorsa, a avut 34 de pct si 18 rec si cu Nash, care dupa ce i-a bagat pe dallas in prelungiri (cos de trei cand mai erau 2 sec de joc) a inceput OT cu 5 puncte consecutive. Desi mi se pare ca Sacramento au un lot mai tare decat Dallas (dovada ca i-au ciocanit de trei ori pana acum) daca shooterii de la Dallas sunt on fire nu-i oprește nimeni. Dallas mizeaza foarte mult pe aruncari din afara spatiului de trei secunde dar Sacramento da o gramada de "points in the paint" (la naiba cu Pruteanu). Sunt doua stiluri total diferite. M-a mirat ca LaFrentz s-a apărat la Webber și Dirk la Divac dar stia Don Nelson ce stia... Webber m-a dezamăgit... a aruncat de cateva ori total aiurea... nu stiu cum se poate numi procedeul folosit de el... azvarlire la cos poate... Si inca o chestie... din cei zece titulari 6 (7 daca vreti sa-l punem si pe doug christie) sunt albi... inestetici intr-adevar... dar incredibil de eficienti (Novitzki si cu Peja au o mana fantastica... iar Peja a trecut de vreo cateva ori de Finley lejer de tot)... cred ca sunt prea extaziat... o sa ma opresc aici rugandu-ma ca TELESPORTUL sa se lanseze o data (am auzit varianta ca trebuiau sa comenteze, de proba, acest Dallas-Sacramento, dar... AU AMÂNAT)... PÂNĂ CÂÂÂÂÂÂÂNDDDD?????? :(

rasheedkpenny
18th March 2003, 15:03
Am vazut si eu pe Canal+ All-Star-ul de anul trecut(2002)... stiam ca transmit NBA... oricum e un canal pay-per-view! Din pacate nu e bagat in grila de programe, cel putin nu in Brasov! Tot telesportul trebuie sa il asteptam! :(

Azur89
22nd March 2003, 07:33
[quote="Azur89"]

PS..cine pune un pariu...Clevelan, Golden State, Bulls, Nugets, Heat, Memphis ...toate vor fii undeva la 20-25 de victorii...Este goana dupa loterie, cu cit mai slab te clasezi, alegi mai bine (mai corect, ai mai mari sanse)...Asa ca incepind din perioada asta incep sa se trinteasca meciuri...Toti lupta, iar in ultimele 2 minute se impiedica...
quote]

Nu departe de adevar pe 17 Decembrie.

Azur89
22nd March 2003, 07:35
Mah...mie imi place de Suns. Cat de bine merg ! Marbury - Marion este un tandem fantastic dupa parerea mea.




????

Azur89
22nd March 2003, 07:37
Cit despre Suns, Marbury e super, dar are toane...In functie de "doze"...Asa ca nu te culca pe urechea aia, si nu ma intelege gresit, imi place de el... L-am urmarit meci de meci, 2 ani de zile, juca de unul singur in NJ, si chiar daca cistiga rar un meci, acolo era 85% meritul lui...

Anul trecut a avut de furca cu politia de 2 ori in Phoenix, acum sint curios cit il tine anul asta... Ca persoana e mizerabil, de aia nu vad sanse multe... Decembrie 23.


:yeah: In ciuda unui alt meci fenomenal impotriva lui Jordan...

Azur89
22nd March 2003, 07:43
si mai una cu LA clippers, dar aia e prea de tot, cineva paria ca ei ajung in play-off.... :happy

Ce bine ca aici nu se retrogradeaza.... :yeah:

Gabriel
28th March 2003, 21:54
Baietzi , vreau sa va intreb si eu ceva. Ce mai face Marcus Camby ? Pe vremuri era unul dintre jucatorii mei preferatzi. Slamuri ca in vremea lui Doctor J. , cate 20 de puncte si 15 recuperari pe meci. Plus o gramada de blocaje.
Acum pe unde mai joaca ? La Nuggets ? Se mai aude ceva de el ?

Azur89
29th March 2003, 10:57
Cind te gindesti ca a fost si preferatul meu citeodata.... Adevarul ca i-a lipsit NY-ului anul acesta, dar e adevarat si ca recordul lui e de 60 de meciuri intr-un sezon....

De altfel si anul acesta, de abia a reintrat, si sincer mi-e teama de ziua cind NY merge la Denver peste o saptamina.


O sa iasa cu scintei. :ciocan:

rasheedkpenny
30th March 2003, 13:35
Din pacate cred ca transferul la Denver a fost pentru Camby un pas inapoi! In ultimul meci vs. Houston Rockets, Camby a facut un meci destul de bun: 18 pct. si 15 rebound-uri. But things will never be the same again for him! Potential are baiatul, pacat ca nu are o echipa mai buna!

Gabriel
5th April 2003, 10:46
Cateodata nu inteleg NBA-ul. Adica...batzi pe Blazers in deplasare ..si pierzi cu Knicks acasa. Cum este posibil asa ceva ? In fotbal nu se intampla asemenea surprize , domnilor.

Lakers iar sunt norocosi..si castiga cu Grizzlies la un singur punct...dupa ce au fost condusi cu o gramada.

Nu-i nimic. Jucam cu Sacramento in primul tur....la fel ca anu' trecut. :happy

Las' sa joace Lakers cu San Antonio sau Dallas.

Azur89
5th April 2003, 22:19
Nu ca vreau sa-ti laud Jazz-ul, dar au fost varza... Sacramento in 4!!!

Pe portland nu i-a batut Utah, ci ei unii pe altii (la propriu si la figurat!!!). Altii ptr. care play-off-ul se termina inainte de a incepe....

Gabriel
6th April 2003, 00:32
Altii ptr. care play-off-ul se termina inainte de a incepe....

Pai parca Minnesota nu trecea de primul tur ? :happy Crezi ca sezonul asta realizeaza premiera ?

Baccardi
6th April 2003, 07:05
Cateodata nu inteleg NBA-ul. Adica...batzi pe Blazers in deplasare ..si pierzi cu Knicks acasa. Cum este posibil asa ceva ? In fotbal nu se intampla asemenea surprize , domnilor.


THAT'S WHY IT'S THE GREATEST SHOW ON EARTH

Azur89
6th April 2003, 18:11
Presupun ca Minesota o sa cada pe 6, Lakers vor termina pe 5, ar avea cel mai usor drum ptr. finala vestului... Portland si Dallas.......

I-am vazut ieri pe Garnett and Co, si zau ca nu-i vad niciunde, dar Portland a inceput o lupta de strada in vestiare, si in loc sa se linisteasca, ei isi promit revanse si razbunari...

mishu
7th April 2003, 14:30
am și eu o întrebare... întrebătoare:
KG la 16 puncte (8-15), 14 rec și 12 ast, tot individualist e?

Azur89
7th April 2003, 19:24
...se vorbeste de MVP tot mai mult, asa ca stie el ce face.... Trebuie sa recunosc insa, ca anul acesta Garnett a fost un alt Garnett, iar rezultatele se vad, nu-i asa? 8)

Gabriel
8th April 2003, 09:30
Fii serios , Azur ! Minnesota nu va cadea pe 6 ! Pe 6 o sa termine Lakers..si o sa aibe un drum foarte,foarte greu pana in finala. San Antonio si Sacramento ! Sau Dallas si Sacramento !

Ayrton
9th April 2003, 12:34
Bai fratilor, numai de vest vorbiti?!?
De favoritii mei din New Jersey nu mai spune nimeni nimic?!? Ca sunt pe primul loc in Est, si vor fi campioni ai conferintei! :yeah:

Gabriel
10th April 2003, 12:05
Asadar ,usor-usor...tiptil-tiptil...San Antonio Spurs a ajuns pe primul loc in Vest....pe care se pare ca il va castiga.
Specialistul nostru,Azur89....ne va explica daca Spurs au vreo sansa la titlu in acest an...si cum ii vede el in play-off.

Da,ayrton. Nu stiu de ce...dar am impresia ca anul asta NJ nu vor mai ajunge in finala. Ii vad acolo pe Philadelphia .

Azur89
10th April 2003, 19:55
Asa e, Spurs e sus, iar MVP nu e Duncan?

Daca compari primi 5 din Sacramento cu primi 5 din San Antonio, eu zic ca SA e mult mai buna... Insa rezervele avantajeaza pe Kings....

Cea mai interesanta faza mi se pare Dallas, echipa care a condus tot sezonul, si are sanse sa piarda in 4 meciuri inca din primul tur...

PS... SA are 10 victorii consecutive...Spune si asta ceva nu?

Baccardi
11th April 2003, 08:38
totusi cred ca MVP o sa ia cel mai egoist dar in acelasi cel mai determinat jucator din NBA, kOBE!!!!!! Il urasc dar trebuie sa recunosc ca merita din prisma efortului pe care-l depune si a intensitatii cu care joaca fiecare meci; desi Tim Duncan ii da lectii la sportu asta DE ECHIPA.

oricum watch for the little man in da playoffs(AI)

07Ex
11th April 2003, 17:20
Baccardi cred ca are dreptate. Kobe va castiga MVP-ul anu' asta. Si eu il urasc dar trebuie sa recunosc ca e al naibii de bun. Si ieri seara dupa un inceput slab cu Kings, in repriza a 2-a si-a dat drumul si pana la urma a dat 30 si ceva de puncte.

Azur89
12th April 2003, 06:01
Cum poti numi un MVP un jucator care arunca la cos din spatele panoului?
Hai sa fim seriosi macar o secunda, Kobe l-a vazut pe Jordan acum doua seri cu o faza in care se preface ca arunca, dar ascunde mingea, si ce sa vezi minune, a doua zi hop si el (ce-i drept ca nu i-a iesit asa bine, dovada ca nici de papagal nu-i bun).

Si care mai veniti cu idei ca meciuri cu peste 40 de puncte, etc, spuneti-mi si recordul lui LA cit au fost fara Shaq, ca acusa ii descalificau astia pentru inferioritate...

Si inca ceva, n-a fost Kobe cel care a facut diferenta aseara cu Kings, a fost Fisher, a fost Shaq( care o sa aiba o portie de distractie cu Dallas daca-i prinde) si au fost acei Sacramento Queens, care cu exceptia lui Bibby au aratat precum o trupa de femei de servici de la Athene Palace...

Asadar, ptr. cei care iubiti LA la fel de mult ca mine, HAI SAN ANTONIO!!!! :yeah:


PS...Jordan a ratat play-off-ul...

mishu
12th April 2003, 09:23
Nu pot să cred că Kobe l-a copiat pe Jordan. E penibil.
OK și Jordan l-a copiat pe Dr. J dar a făcut-o mult mai bine și io zic că l-a și depășit în multe.
Oricum Kobe cred că e disperat să-l recunoască lumea la fel ca pe Jordan (și nu e singuru care suferă din chestia asta). Mi-aduc aminte că la all-staru de anu asta a venit îmbrăcat în maieu Bulls #23.
Asta e și vina presei americane și a celor din NBA care, în disperarea după bani și po****ritate, cum apare unu mai rărsărit, gata: VIITORUL JORDAN. Și fâââââssss. E cazu ca NBA-ul să își construiască imaginea pe alte staruri...

am văzut și io acu ca MJ a pierdut playoff-ul. :(

Mă îndrept acum către Dallas și NJ...

Gabriel
12th April 2003, 11:10
Azur iar a avut dreptate. Lakers a trecut pe 5...si o sa joace cu Portland.
O sa fie o semifinala pe cinste : Lakers vs. Spurs . Si inca o semifinala marfa : Jazz vs. Dallas. :happy (am glumit....cu Jazz)

Dar aseara..Utah a batut la Dallas. :) Daca nu pierdeau stupid cu GS si NY...acum erau ei pe 5...si intalneau pe Portland....si ajungeau in semifinale.
Of,of...sa pierzi acasa cu NY....pe care ii bat si eu impreuna cu 4 dintre prietenii mei. :happy

Kobe...nu e viitoarul Jordan. E si el un jucator..ca oricare altul..gen Garnett , Vince Carter sau McGrady.
Daca oricare dintre cei 3 enumeratzi de mine...l-ar fi avut coechipier pe Shaq....ar fi fost si ei triplii campioni NBA. Am dreptate , mai Azur ?

07Ex
13th April 2003, 04:25
Kobe...nu e viitoarul Jordan. E si el un jucator..ca oricare altul..gen Garnett , Vince Carter sau McGrady.
Daca oricare dintre cei 3 enumeratzi de mine...l-ar fi avut coechipier pe Shaq....ar fi fost si ei triplii campioni NBA. Am dreptate , mai Azur ?

Ai dreptate! Daca oricare dintre cei 3 enumerati de tine ar fi jucat cu Shaq ar fi iesit campioni.

Cat despre Kobe, asa cum am spus-o si mai inainte, desi il urasc, nu cred ca este un jucator oarecare. Da, nu se compara cu MJ, dar nu putem spune ca este un jucator oarecare, cum nu putem spune nici de Garnett, VC sau TMac ca sunt jucatori oarecare.

Raptor
12th May 2003, 00:05
Imaginati-va ce ar fi iesit daca era un duet Shaq - The Answer (Allen Iverson)...

raja_bell
8th May 2006, 04:56
hihihi! din nimereala am dat peste un topic vechi de 3 ani! am gasit o chestie destul de amuzanta!

gabriel:

Yao nu va avea nici o sansa in NBA. Houston au facut o mare greseala sa il achizitioneze.
Va fi un fel de Ghitza Muresan. Nu are cum sa se compare cu pivotzi precum Shaquille O'Neal,Dikembe Mutombo sau Tim Duncan.

Un pivot alb,care imi place foarte mult se afla la Philadephia 76'ers. Todd McCulloch. Ala da pivot de valoare.

:happy :happy :happy
ok, e un pic unfair acum dupa multe luni, dar e totusi amuzant sa citesti o astfel de prognoza! :D :D
btw, ce mai face "scotianul"? :drak:

caseta
8th May 2006, 10:14
a avut o boala ceva .... nu a mai putut juca. da nu juca rau la vremea aia.
daca l-ar fi avut shaq coechipier pe iverson, se certa cu el mai rau decit cu kobe. parerea mea.

Gabriel
13th May 2006, 07:48
M-a surprins foarte placut Yao Ming,primul ales la draftul din acest an. Cand a fost ales...mi-am zis ca nu va face nimic in NBA....ca o sa fie mare si prost.
Dar iata cam-am inselat. In ultimul meci a dat 18 puncte,acum doua meciuri a dat 30 de puncte si a facut 16 recuperari. Saptamana trecuta...21 de puncte.
Se pare ca este chiar bun.


hai mah...ca am revenit pe urma :ok:

Irimus
18th May 2006, 23:21
a avut o boala ceva .... nu a mai putut juca. da nu juca rau la vremea aia.
daca l-ar fi avut shaq coechipier pe iverson, se certa cu el mai rau decit cu kobe. parerea mea.

Iverson si Shaq sunt prieteni buni...stau impreuna mereu la all-staruri..de certat nush daca se certau dar nici de inteles pe teren nu stiu daca s-ar fii inteles.

KingMJames
19th May 2006, 14:11
oricum,cel mai tare post e tot al lui gabriel (cred,dar nu bag mana in foc;ma scuzati dc gresesc) care spune ca dejuan(sau cum s-o scrie :P ) wagner va avea un viitor stralucit in nba.a fost pe aproape pronosticul,pt ca acum este un star...dar in NBDL :)) :D :)...

Raptor
7th April 2010, 00:29
E incredibil sa ajungi sa citesti ce era acu' 7-8 ani (!) si sa vezi ca au trecut atatia (ani) de atunci.