PDA

View Full Version : Se cauta vinovatii...



Bancaru
9th March 2007, 20:33
Trebuie sa fii poet ca sa mai crezi in salvarea de la retrogradare. Este firesc sa ai din cand in cand cate o tresarire de speranta, gandindu-te ca daca luam tot ne salvam. Dar noi am mancat bataie de la toti, iar greul acum urmeaza: Timisoara, Craiova, Steaua, Vaslui, Rapid sau Arges (disperati si ei). Eu sper sa facem baremul si mai sper sa plece de la echipa Forentin Dumitru, Panc si altii care fac umbra degeaba pe teren. Cand imi raceam eu gura cu Bundea si cu Mozacu... Nu sunt numai ei. De ce credeti ca am ajuns aici? Cine este principalul vinovat? Cine a mai pus osul la treaba ca sa ajute ceea ce multi isi doreau? Sa fim noi cei care sa plateasca pacatele capitalei in ochii provinciei? De ce nu gasim sustinere... ba nu, intelegere?
Si, in final, sa ne intrebam si noi ca porcii: ce este dupa Craciun?
Astept cate o parere despre care credeti ca sunt groparii. Cu argumente.

Platanu
9th March 2007, 21:04
In opinia mea,principalul vinovat este Constantin Iacov.Iata motivele:
1.L-a pus pe Marin Duna antrenor principal,si chiar daca se vedea clar dupa primele etape ca echipa nu joaca nimic,s-a incapatanat sa nu-l dea afara,si aici e si un pic vina lui Duna.Daca vedea ca nu e in stare sa motiveze jucatorii,macar ii zicea lui Iacov sa aduca alt antrenor in locul lui,iar el trecea secund.El a tras cu dintii sa ramana antrenor.
2.Dupa ce l-a demis pe Duna,a facut iar o gafa monumentala:l-a adus pe Jean Vladoiu antrenor principal.Eu zic ca daca atunci aducea un antrenor de valoare,cum este Cartu,acum inca mai speram sa ne salvam.Asa,el a adus o caricatura de antrenor.
3.Ideea cu aceste foste glorii aduse in Cotroceni nu a fost una rea(Cursaru,Lincar,Dragan etc.),in conditiile in care a functionat in sezoanele trecute.Dar daca a vazut ca doar numele e de acestia,de ce nu i-a vandut pe acestia si nu a cumparat alti jucatori de valoare?
4.Se cearta cu toti presedintii de club,de federatii,de ligi,cu jucatori etc.Cu toti se cearta,si asta nu poate sa-i aduca decat dusmani.Dusmani care se razbuna nu numai pe el,ci si pe National.

krapulax
9th March 2007, 22:51
aicea o sa raspund simplu, caragialian- habar n-am! sau sa zic: sistemul e de vina?

krapulax
10th March 2007, 09:15
revenind.... sigur ca prabusirea a fost subita si totala, dar asta cred ca este dat mai mult de refuzul lui iacov de a intra in sistemul ticalosit decat de incontestabila lui incompetenta. ca dovada, desi acum echipa nu mai e antrenata de un amator, rezultatele sunt tot cam alea. probabil din cauza ca se umbla si la jucatori. presa? ignorandu-ne, chiar atunci cand eram sus, ne-a facut mult rau, impiedicand cresterea numarului de suporteri. dar nu din cauza asta am clacat taman acu.

miril
10th March 2007, 09:52
La prima vedere Iacov este principalul vinovat ca am ajuns in situatia de a retrograda si asta, in opinia mea, exclusiv datorita faptului ca nu l-a pastrat pe Bergodi la echipa si nu l-a demis pe Duna imediat dupa meciul cu Otelul, din tur, cu inlocuirea acestuia cu un antrenor experimentat, la care se adauga si o campanie de "vanzari-cumparari" defectuoasa facuta in vara determinata probabil si din lipsa de capital solid la club. Restul, cu certurile, nu ar mai ar fi avut atata importanta daca echipa juca fotbal, chiar daca Mitica ne sapa din...interior, asiduu. Aici chiar il sustin ferm pe Iacov in lupta lui cu...morile de vant. Si, totusi, la fond, Progresul nostru este o victima, in primul rand, a sistemului ticalosit existent in societatea romaneasca, lucru care este manifest mai ales in fotbalul autohton. Numai asa se explica de ce o echipa frumoasa si de traditie ca Progresul nostru a fost mereu drenata de valori, furata din interior, inainte si dupa revolutie, ca in cele din urma sa-si piarda si miile de simpatizanti pe care ii avea pe vremuri desi pepiniera clubului nu a incetat nici macar o clipa sa produca valori pe banda rulanta, dar de care nu a beneficiat in mare parte pentru imbunatatirea palmaresul clubului. Numai asa se explica si de ce BNR, patronul din umbra, ca sa nu zic din umbre, al echipei de fotbal nu lasa Progresul nici sa moara dar nici sa traiasca, in ciuda faptului ca facilitatile de care dispune echipa de fotbal sunt, pentru conditiile din Romania, mai mult decat decente, cu un potential de dezvoltare excelent, zic eu. Sunt mai multe (detalii) de spus dar ma opresc aici.

georgemp
10th March 2007, 16:59
Daca e sa privim in spate,vina vine de la Gino.El si-a batut joc de echipa asta.A uitat ca ulciorul nu va merge de multe ori la apa.Dar totusi,pe vremea lui echipa totusi mergea.De ce?Pentru ca stia pe cine sa cumpere(antrenor si jucatori),avea spirit afacerist.Cea mai mare greseala a lui Gino a fost ca i-a dat echipa lui Iacov,care pana acum s-a dovedit un om neserios,lipsit de cunostinte in domeniul fotbalului.De aici a inceput adevaratul declin al echipei.Iacov a crezut ca daca va vinde si el jucatori echipa va merge tot bine,asa cum se intampla pe vremea lui Gino.
Iacov a adus la echipa niste rebuturi...I-a adus pe Duna si pe Vladoiu care erau paraleli...
A perseverat in greseala in aceasta iarna,pentru ca nu a intarit echipa cu jucatori valorosi si a adus tot rebuturi...
Ce ne asteapta dupa parerea mea:
Ramanem in LIGA 1,si continuam sa jucam pe Cotroceni cu Iacov patron (20%)
Cadem in liga 2 si continuam sa jucam pe Cotroceni cu Iacov patron (40%)
Cadem in liga 2 si vom juca pe alt stadion sau vom fuziona ,Iacov plecand si el de la echipa (30%).
Eu inca mai cred ca ne vom salva:
17 FC National Bucuresti 22 3 5 14 16 - 37 14
14 Unirea Urziceni 21 6 4 11 16 - 23 22
Deci,meciul viitor este foarte important.Trebuie sa invingem,si mai putem spera.Inca mai sunt sanse.

Oricum,daca vom pica in Liga 2 ,sper sa vina un patron cu adevarat interesat de soarta noastra,sau daca va ramane Iacov sa investeasca serios in echipa,sa continuam sa jucam pe Cotroceni si sa incepem sa lucram la echipa.Putem promova din prima.

Bancaru
10th March 2007, 21:17
Cred ca Iacov este un vinovat de conjunctura. Pentru ca nu gasim altul, sau chiar daca vrem sa il gasim, ba chiar il simtim, nu il vedem. Eu am ramas mut la prestatia lui Dumitru si a inca 2 sau 3. Sunt penibili. 3 goluri au fost date de langa fundas din interiorul careului. Ziceam ca Munteanu e nu stiu cum. Rectific: Munteanu e portar. Nu a fost vina lui. Nu stiu cate au fost goluri de portar. Sper sa nu ma insel, eu am vazut imaginile acelea mici, mici pe internet.
Jocurile sunt facute, baieti. Eu as discuta in acest moment cu Cartu si l-as intreba ce vrea sa faca. Daca vrea sa ramana l-as pune sa faca o echipa de pustani, le-as prelungi contractele, i-as da afara pe pisatii care stau cate 4 luni ca nu au ce face si m-as pregati batraneste de... promovare. Ma dau in cur si in cap sa vad ce fac cu baza, e alba sau e neagra, daca e neagra caut loc si imi vad de treaba. Aici vad eu vina lui Iacov. La ora asta el stie clar care e situatia cu BNR si tare imi este teama ca ii este frica sa admita ca i s-a dat cu flit.
Faptul ca se lupta cu sistemul il vad ca pe un lucru bun. Si ca sa va arat ca sunt un caz specific de inecat si ma agat de orice, sper sa continue razboiul de unde va fi, in B sau chiar C pentru ca altfel va pierde toti banii pe care i-a bagat. Ca a bagat ceva.
Ce imi pare rau de tot e ca murim urat. Adica jocurile sunt facute de asa natura incat sa nu se poata zice ca nu ne-au lasat arbitrii sau s-a pus mitica de-a curmezisul. La 5-2, de exemplu, ce naiba sa mai zici?
Herea e sanatos la cap? Ei mai spera?! Dar ce fac ei in rest?

be@
10th March 2007, 23:31
Iacov in primul rand. Pentru ca nu trebuia sa dea echipa pe mana unor antrenori fara experienta. Asta a fost marea lui greseala. Si apropo, pe Fl. Dumitru cine l-a adus la echipa? Oare ce-o fi avand omul ala in cap? Nu vede ca e expirat? Toata campania de transferuri a fost ratata. Chihaia ce mai misca si vad ca inscrie. Si din echipa l-as mai remarca pe Herea. Pun pariu ca nu mai ramane mult la noi.

Bancaru
11th March 2007, 11:09
Eu cred ca sunt jucatori care au deja situatia rezolvata, adica stiu sigur ca pleaca. Herea este unul dintre ei. Eu zic ca jucatorii poarta o mare parte din vina. Cartu a venit cand ica se mai puteau face chestii. El a venit impotriva vointei multora. Este clar ca dragomir a avut o tresarire de teama in momentul in care a aparut Cartu. Dar pun pariu ca a facut ca treburile sa il ajute sa doarma linistit. Somn usor!
Poate sa se dea Iacov in cur si in cap ca inca nu are ce sa le faca.