PDA

View Full Version : Internet fara fir (wireless) in Romania



Vadim
27th September 2005, 15:17
Connex asigura acces prin serviciul Net Zone la hotelurile Marriott, Athenee Palace Hilton, Crowne Plaza, la Romexpo, Plaza Romania Mall, hotelurile Anda si New Montana din Sinaia, Best Western Savoy si Iaki din Mamaia, Clubul Lac de Verde din Breaza, Pensiunea Cheile Gradistei din Zona Bran Moeciu, hotelul Timisoara din Timisoara, hotelurile Continental din Bucuresti, Arad, Oradea, Targu-Mures, Turnu Severin, Cluj, Portile de Fier, Suceava, Sibiu

Orange are serviciul Wirefree Zone in Bucuresti, la trei hoteluri: Grand Plaza Hotel, Parc Hotel, Sofitel si, de asemenea, are acoperire Wirefree Broadband in zona Pipera-Iancu Nicolae.

Hotspot: prescurtare de la wireless Internet hotspot, loc public cu afluenta, clar delimitat (cafenele, hoteluri, gari, aeroporturi, biblioteci), cu acces la o retea fara fir care permite utilizatorilor terminalelor mobile sa se conecteze la Internet.

Paul
27th September 2005, 16:39
Vadim eu am wireless de 3 ani.
Acu 2 ani (nov 2003), cand in Bistrita era doar Astral si mergea naspa , RDS printr`un provider local (Karma) www.karma.ro , avea wireless.

Banda garantata 128 kbps , maxim 1024 kbps (1 Mbps) , pret 30 $.
Pretul antenei : 180 $ (eu mi-am cumparat-o si in 2 ani am amortizat investitia) ... sau chirie ... cred ca 10 $ / luna :D

Vadim
27th September 2005, 16:50
Tu folosesti wireless pe post de internet fix? Ideea din thread e pentru cei care folosesc wireless pe laptopuri, sa stie unde beneficiaza gratis de acest serviciu, sa stie unde se afla hot-spoturi in Bucuresti sau in tara.

Paul
27th September 2005, 16:57
pai nu am decat sa `mi montez antena pe masina , si in masina cu laptopul sa navighez pe net :D

Apolini
27th September 2005, 19:35
CUM???? Internet wirreless dor 30 $ pe LUNA???
Wow!!! Eu am vrut sa imi pun si ma cost 250 Euro antena si cel mai ieftin era 70 $ pe luna!!! Ce marfa! O sa ma interesez ca eu oricum calatoresc mult si ar fii marfa sa mergi cu laptopul in masina si sa stai pe forum si pe messenger. :D

Paul
27th September 2005, 20:14
wireless acasa !!! cu acces point pe o raza de 60 km :D

fia
27th September 2005, 20:18
Eu ma pot conecta cu telefonul prin bluetooth. Unde e acoperire 3G, 2Mbits/s, unde e doar GSM... mai slab. E o solutie super comoda, ai net absolut oriunde (practic peste tot unde exista GSM).... Singura problema e ca te cam rupe la bani, daca faci trafic mult.

Paul
27th September 2005, 20:26
sau direct pe mobil cu doar 5 $ / luna la Orange :D

Trafic nelimitat , insa doar pe mobil merge pe wap :D

fia
27th September 2005, 20:56
Iti dai seama ca merge si direct de pe mobil... dar aici era vorba de cum iti poti lega calculatorul (laptopul de fapt) la net.

Paul
27th September 2005, 21:08
Da , dar direct pe mobil si avand abonament fix platesti fix 5 $.
Deci nu e asa scump ...

fia
27th September 2005, 23:14
Da mai dar e viteza mult prea mica, nefolosibil.

GoPens
28th September 2005, 13:48
oare este deja UMTS in RO?
vazui acu 2 ani la un demo in Stuttgart. ii ziceau "mobile DSL" (desi era UMTS). aveau un downstream de 768kbps si un upstream de 128kbps.
ping-ul era cam nasol (50-75 ms pina-n backbone), asa ca, ioc counterstrike :drak:.

dar, zic io, solutie faina pt. zonele une n-apuca sa puna DSL sau zone suprasaturate de retele WLAN.

vlad1607
6th December 2007, 19:59
Tu folosesti wireless pe post de internet fix? Ideea din thread e pentru cei care folosesc wireless pe laptopuri, sa stie unde beneficiaza gratis de acest serviciu, sa stie unde se afla hot-spoturi in Bucuresti sau in tara.

ba mocangeala....moka gratis free of charge....ba in orice loc civilzat cu oameni civilzati se plateste pt un serviciu ...da na...moka la romani....bleahh...

Orange Broadband rulllzzzzzzzzzzz :D recomand modem Icon 3 :ok:

ionut_cluj
6th December 2007, 22:22
ba mocangeala....moka gratis free of charge....ba in orice loc civilzat cu oameni civilzati se plateste pt un serviciu ...da na...moka la romani....bleahh...

Orange Broadband rulllzzzzzzzzzzz :D recomand modem Icon 3 :ok:

in orice loc civilizat exista internet wireless free. In germania pana si in parcuri ai wireless. La fel si in Cluj, in centru este wireless gratis peste tot, in mall-uri este si intr-o gramada de cafenele. Poate la voi la capitala nu s-a auzit inca de asemenea minunatie.

vlad1607
6th December 2007, 23:24
stimabile ionut educat si ...spalat....eu condamnam atitudinea asta ieftina de umblat cu limba scoasa dupa moka....da na....ce sa pricepi tu.....normal ca exista astfel de locuri in tarile civilizate si sunt multe nu ca la noi...rare....dar de ce dreaq sa te duci la mall ca taranu snob ca sa te dai moka pe net cand o poti face si de la o terasa sau de la un gratar sau dintr-o peco aflat sa zicedm intre Satu Mare si Baia Mare...da na...moka vrei moka esti....

Bumbescu
7th December 2007, 08:54
tzaran prost, in orice loc civilizat exista internet wireless free. In germania pana si in parcuri ai wireless. La fel si in Cluj, in centru este wireless gratis peste tot, in mall-uri este si intr-o gramada de cafenele. Poate la voi la capitala nu s-a auzit inca de asemenea minunatie.

Auzi amice, pana una alta voi aveti un mall si asta de cateva saptamani(nu mall-uri) asa ca las-o mai moale; asta nu inseamna ca mall-ul ar fi vreun etalon de prosperitate.....dar taraneala asta cu "la voi la capitala" merita taxata.

On topic: afara ai wireless in unele locuri publice, pt atragerea clientilor sau in hotelurile ieftine/medii.
Peste un anumit standard nu prea mai e nimic gratis.

GoPens
7th December 2007, 09:42
in parcuri in germania? in unele, ca peste tot. iar in aeroport e pe bani. in multe hoteluri e pe bani.
nu prea-s multe locuri unde-i gratis.
in Timisoara, cica-i in Unirii. n-am incercat, daca zicea un amic de-al meu. io sper sa-i tina.

Elphax
7th December 2007, 10:10
sunt mai multe locuri in Timisoara cu hotspoturi

si in aer liber si in localuri

TaciAcolo
7th December 2007, 10:14
a inebunit lumea...mai lasati netu` macar cand iesiti in natura, baruri etc

GoPens
7th December 2007, 12:30
daca tu n-ai nevoie, nu inseamna ca altii n-au nevoie.

TaciAcolo
7th December 2007, 12:41
o sa ajungem sa ne implantam un cip in cap sa avem conexiune permanenta...cum era un sondaj la americani daca ar face asa ceva:groggy:

Elphax
7th December 2007, 12:50
oricum eu ma dau direct de pe telefon daca e ceva urgent :D

Balaci
7th December 2007, 13:18
Auzi amice, pana una alta voi aveti un mall si asta de cateva saptamani(nu mall-uri) asa ca las-o mai moale; asta nu inseamna ca mall-ul ar fi vreun etalon de prosperitate.....dar taraneala asta cu "la voi la capitala" merita taxata.

On topic: afara ai wireless in unele locuri publice, pt atragerea clientilor sau in hotelurile ieftine/medii.
Peste un anumit standard nu prea mai e nimic gratis.


Sunt doua mall-uri in Cluj (Iulius si Polus). Atat am avut de spus:D

Bumbescu
7th December 2007, 17:09
Nu stiam ca au terminat si Iulius-ul, oricum nu conteaza, acum doua luni nu era nici unul....

ionut_cluj
7th December 2007, 19:05
Auzi amice, pana una alta voi aveti un mall si asta de cateva saptamani(nu mall-uri) asa ca las-o mai moale; asta nu inseamna ca mall-ul ar fi vreun etalon de prosperitate.....dar taraneala asta cu "la voi la capitala" merita taxata.

On topic: afara ai wireless in unele locuri publice, pt atragerea clientilor sau in hotelurile ieftine/medii.
Peste un anumit standard nu prea mai e nimic gratis.

prietene, pana una alta avem 2 malluri. Si luam mall-ul ca exemplu, nu ca un fel de lauda, oricum ma p*s pe ele malluri ca nu eu le-am construit. Cat despre hoteluri nu cred ca stii despre ce vorbesti. Exemplu concret: Grand Hotel Wien (Vienna) 5 stele, internet wireless gratis. Nu e nici ieftin nici mediu. Este absolut evident ca oferta de internet wireless free e pentru atragerea clientilor, ma scoate din sarite acest cliseu. Ai impresia ca ofera pentru ca sa fuga clientii?

ionut_cluj
7th December 2007, 19:06
stimabile ionut educat si ...spalat....eu condamnam atitudinea asta ieftina de umblat cu limba scoasa dupa moka....da na....ce sa pricepi tu.....normal ca exista astfel de locuri in tarile civilizate si sunt multe nu ca la noi...rare....dar de ce dreaq sa te duci la mall ca taranu snob ca sa te dai moka pe net cand o poti face si de la o terasa sau de la un gratar sau dintr-o peco aflat sa zicedm intre Satu Mare si Baia Mare...da na...moka vrei moka esti....

ultima data cand am fost la Bucuresti m-am oprit la o benzinarie Aral si aveam internet free. Apoi pe valea prahovei undeva, la o terasa, iar free. M-a surprins placut. Stii cum e, prietene...se spune ca "cele mai bune lucruri sunt gratis". Pana la urma nu e nimic rau in a prefera sa nu platesti decat sa platesti pt ceva, nu?

Bumbescu
7th December 2007, 19:21
prietene, pana una alta avem 2 malluri. Si luam mall-ul ca exemplu, nu ca un fel de lauda, oricum ma p*s pe ele malluri ca nu eu le-am construit. Cat despre hoteluri nu cred ca stii despre ce vorbesti. Exemplu concret: Grand Hotel Wien (Vienna) 5 stele, internet wireless gratis. Nu e nici ieftin nici mediu. Este absolut evident ca oferta de internet wireless free e pentru atragerea clientilor, ma scoate din sarite acest cliseu. Ai impresia ca ofera pentru ca sa fuga clientii?

Sa mori tu ca nu stiu despre ce vorbesc?
Vezi ca s-ar putea sa am mai multe nopti pe la hoteluri smechere decat ai tu "numere" cu prietena ta:)
Tu de fapt nu stiai cum sa spui pe forum ca te-au dus mamica si taticu la hotelul ala, nu?

...dar in fine, nu o sa ma apuc sa dau exemple pt ca nu e genul meu sa arat unde am stat, dar atata iti spun, afara hotelurile de 5 stele cu internet for free sunt f rare, eu unul nu-mi amintesc sa fi intalnit vreunul pana acum

In alta ordine de idei, inca nu e momentul sa fie laudat Clujul din punct de vedere al "modernitatii", deocamdata se simt inca traumele perioadei Funar cand toti investitorii erau pusi pe fuga.

Balaci
7th December 2007, 19:46
Sa mori tu ca nu stiu despre ce vorbesc?
Vezi ca s-ar putea sa am mai multe nopti pe la hoteluri smechere decat ai tu "numere" cu prietena ta:)
Tu de fapt nu stiai cum sa spui pe forum ca te-au dus mamica si taticu la hotelul ala, nu?

...dar in fine, nu o sa ma apuc sa dau exemple pt ca nu e genul meu sa arat unde am stat, dar atata iti spun, afara hotelurile de 5 stele cu internet for free sunt f rare, eu unul nu-mi amintesc sa fi intalnit vreunul pana acum

In alta ordine de idei, inca nu e momentul sa fie laudat Clujul din punct de vedere al "modernitatii", deocamdata se simt inca traumele perioadei Funar cand toti investitorii erau pusi pe fuga.

:headbang::headbang::headbang:

Bumbescu
7th December 2007, 20:18
Iata cum CEL MAI UMILIT USER DIN ISTORIA OLS revine in forta si o cauta cu lumanarea....:D

Balaci
7th December 2007, 20:29
In fata topeniei, nu pot ramane tacut:(
P.S. S-ar putea sa ai dreptate legat de noptile la hoteluri smechere. Pe de alta parte, cam toti avem mai multe nopti la hoteluri smechere decat ai tu numere cu "prietena" ta. Mentionez ca nu se pun la numaratoare numerele cu curve.:D

ionut_cluj
7th December 2007, 20:35
Sa mori tu ca nu stiu despre ce vorbesc?
Vezi ca s-ar putea sa am mai multe nopti pe la hoteluri smechere decat ai tu "numere" cu prietena ta:)
Tu de fapt nu stiai cum sa spui pe forum ca te-au dus mamica si taticu la hotelul ala, nu?

...dar in fine, nu o sa ma apuc sa dau exemple pt ca nu e genul meu sa arat unde am stat, dar atata iti spun, afara hotelurile de 5 stele cu internet for free sunt f rare, eu unul nu-mi amintesc sa fi intalnit vreunul pana acum

In alta ordine de idei, inca nu e momentul sa fie laudat Clujul din punct de vedere al "modernitatii", deocamdata se simt inca traumele perioadei Funar cand toti investitorii erau pusi pe fuga.

Sa moara strada ta. Vezi ca s-ar putea sa n-ai;)
Eu de fapt nu stiam cum sa spun mai bine ca ma doare in sfanta pedala de parerea ta. Daca n-ai intalnit pana acu un hotel de 5 stele cu internet gratis, atunci cum barba profetului poti sa spui ca ai fost la mai multe hoteluri "smechere"???

Parca esti batut in cap, jur. Iti place tie sa te contrazici pe orice subiect...ca un om mare.
Scuteste-ma de comentarii, oricum nu ma intereseaza experienta ta de viata.
Keep the internet free! (cunosti expresia asta?)

Daca totusi doresti sa continuam, propun s-o facem pe un ton civilizat, fara sa devina personal. Daca nu, atunci vei vorbi singur.

Bumbescu
7th December 2007, 20:36
Da, cea mai mare toapa a forumului nu poate ramane tacuta in fata topeniei:happy:

Oare e adevarat ceea ce vad?
Oare e adevarat ca balaci aka oltenia for all aka "imi bag p--- in ....", ma ataca din nou?
Oare e adevarat ca protagonistul unor threaduri memorabile in care toata lumea a dat cu el de pamant, in care a fost pus la punct pana si de cei care cat de cat il bagau in seama pana atunci are tupeul sa revina?

Nu cred ca e posibil, probabil am vedenii, nimeni nu poate fi atat de vierme......asa ca de acum inainte nu o sa-i mai raspund, saui cel putin o sa incerc:D



Ionut: 22 de ani, cluj.....incep sa vad legatura cu toapa balaci

Referitor la "ce stiu", cu siguranta pot sa-ti spun ca esti la fel de inteligent ca statuia lui avram iancu....un sfat pt viitor: evita-ma si bucura-te ca am decis sa nu mai ma cert prea mult cu toti cretinii...

Balaci
7th December 2007, 20:40
Sa moara strada ta. Vezi ca s-ar putea sa n-ai;)
Eu de fapt nu stiam cum sa spun mai bine ca ma doare in sfanta pedala de parerea ta. Daca n-ai intalnit pana acu un hotel de 5 stele cu internet gratis, atunci cum barba profetului poti sa spui ca ai fost la mai multe hoteluri "smechere"???

Parca esti batut in cap, jur. Iti place tie sa te contrazici pe orice subiect...ca un om mare.
Scuteste-ma de comentarii, oricum nu ma intereseaza experienta ta de viata.
Keep the internet free! (cunosti expresia asta?)

Daca totusi doresti sa continuam, propun s-o facem pe un ton civilizat, fara sa devina personal. Daca nu, atunci vei vorbi singur.

Frumos zis:ok:

Bumbescu
7th December 2007, 20:44
estetism de caracal....

vlad1607
7th December 2007, 20:46
unde te-ai nascut bumbescule?

ionut_cluj
7th December 2007, 20:47
Ionut: 22 de ani, cluj.....incep sa vad legatura cu toapa balaci

Referitor la "ce stiu", cu siguranta pot sa-ti spun ca esti la fel de inteligent ca statuia lui avram iancu....un sfat pt viitor: evita-ma si bucura-te ca am decis sa nu mai ma cert prea mult cu toti cretinii...

Fi-ti-ar basca roz de haiducu mamii, cum stii tu sa etichetezi pe toata lumea:). Mai ca ma si mir ca nu esti presedinte. Hai, trage repede un gat de apa ca faci praf, si sa ne dam iar cu parerea despre internet wireless free care la mine exista si de tine se ascunde. Chiar in momentul asta am wireless moka de la vecina de sub mine, daca se pune.

Balaci
7th December 2007, 20:48
Ionut: 22 de ani, cluj.....incep sa vad legatura cu toapa balaci

Referitor la "ce stiu", cu siguranta pot sa-ti spun ca esti la fel de inteligent ca statuia lui avram iancu....un sfat pt viitor: evita-ma si bucura-te ca am decis sa nu mai ma cert prea mult cu toti cretinii...

Vai, stapanul in maretia sa a decis sa ne crutze astazi, ce fericit pot fi:happy
ce sigur esti pe afirmatii. Va cunoasteti cumva de o viata de pot sa ii ghicesti iq-ul din 2 replici? Sau esti adevarata mama Omida?

ionut_cluj
7th December 2007, 20:51
Vai, stapanul in maretia sa a decis sa ne crutze astazi, ce fericit pot fi:happy
ce sigur esti pe afirmatii. Va cunoasteti cumva de o viata de pot sa ii ghicesti iq-ul din 2 replici? Sau esti adevarata mama Omida?

tu de ce te bagi? ai internet wireless free sau vrei sa-ti masturbezi constiinta?

Bumbescu
7th December 2007, 20:53
Vlad, desi pare incredibil, din cate imi aduc aminte aici parca am "sarit" in ajutorul tau....:D

Ionut: te-am etichetat si pe tine?deci acolo vorbeam si de tine? ce chestie, nici nu mi-am dat seama...
Hai ca te etichetez daca tot insisti: esti genul clasic de "----less", in fata poti sa pui ce vrei(brain de exemplu):D

vlad1607
19th December 2007, 21:04
si tot nu ai raspuns :D unde te-ai nascut bumbescule? :D

julia80
1st June 2008, 15:46
Vadim eu am wireless de 3 ani.
Acu 2 ani (nov 2003), cand in Bistrita era doar Astral si mergea naspa , RDS printr`un provider local (Karma) www.karma.ro , avea wireless.

Banda garantata 128 kbps , maxim 1024 kbps (1 Mbps) , pret 30 $.
Pretul antenei : 180 $ (eu mi-am cumparat-o si in 2 ani am amortizat investitia) ... sau chirie ... cred ca 10 $ / luna :D

buna paul, imi spui te rog care e providerul tau de internet wireless si de unde esti?