PDA

View Full Version : Analiza - Cum primim golurile?



ady51a
26th September 2005, 23:48
Dupa primele 7 meciuri din acest sezon Farul a primit 8 goluri adica o medie de 1.15 goluri pe meci.
Va propun sa analizam in acest thread modul cum a primit Farul gol cu mentiunea ca este singurul thread pe care-l deschid si in care doresc sa nu se scrie nimic pana la finalul campionatului desi este imposibil (si ma gandesc ca o sa vina un dinamovist sa posteze ceva aici si nicidecum ca o sa primeasca Farul gol, :happy).
Et 1 - Pandurii - Farul 1 - 2. Farul a luat gol de la Vintilescu dupa o centrare de pe dreapa si o eroare la marcaj.
Et 2 - Farul - Sportul 2 - 2. 2 goluri marcate de Sportul, ambele dupa erori in grup ale faristilor (Schiopu, Barbu, Curca)
Et 3 - Dinamo - Farul :D 0 - 1. Am luat doar un gol cand Zicu a dejucat pasul la offside, l-a driblat pe Curca si a marcat cu lejeritate :D :D .
Et 4 - Farul - Jiul 1 - 0 - Un meci destul de greu pentru apararea noastra, sa nu uitam de bara din final a "minerilor".
Et 5 - Poli Iasi - Farul - 3 - 1 Forma excelenta a lui Miclea a facut diferenta - un gol pe centru apararii, unul de langa Farmache, visator, din vole, iar ultimul cu o executie superba - nici o vina pt Stanca la nici unul din goluri.
Et 6 - Farul - FC Vaslui - 2 - 1 Gol Raducanu din penalty dupa un fault in careu produs de Schiopu desi dupa mine vasluianul s-a cam aruncat fortand putin caderea.
Et 7 - FC Bacau - Farul - Gol primit "in tunelul de acces pe gazon" in min 2, Centrare Trofin de pe dreapta apararii noastre printre Farmache si Pascovici (ce facea Pascovici pe dreapta? :mda:, ce facea Farmache pe teren ?
:mda: ) , balonul trece printre Schiopu si Barbu si ajunge la Gheorghiu care incrie din 4 m.
Acestea au fost cele 8 goluri primite de Farul pana in etapa a 7 a
:no: , unele dintre ele primite cu foarte multa usurinta si o crasa lipsa de concentrare si ma gandesc aici la ambele goluri cu Sportul si la golul de la Bacau in primul rand. :ciocan: .

Asta este, cu speranta ca o sa relatam cat mai putin pe aici :P , sa le uram Faristilor "Sa inchida poarta"!!! :ok:

ady51a
27th September 2005, 16:34
In sezonul trecut Farul s-a clasat la final pe locul 5 si a primit 28 de goluti in 30 de meciuri (7 pe teren propriu, 21 in deplasare)
In acest sezon din cele 8 goluri primite 3 au fost primite la Constanta iar 5 in deplasare.

Klingon
27th September 2005, 22:42
Uite un thread tehnic, cum ii place lu' tata. :D

Cred ca ar face pereche buna cu un thread "Cum marcam golurile?"

Daca in 7 etape am primit 8 goluri inseamna ca in 30 de etape vom primi cca 34 de goluri, adica cu 6 goluri mai mult ca anul trecut, adica 21% mai mult. Desi avem exact aceeasi linie de aparare, ba chiar si exact aceeasi linie de mijloc.

Dupa ce am vazut si revazut meciul cu Bacaul, mi se pare clar ca apararea Farului ia apa pe dreapta. Pe partea lui Pascovici nu se trece, n-a fost nici o centrare de acolo, nici o patrundere. Au incercat bacauanii, dar n-au reusit. Pascovici a mers ca un piston pe partea lui: recuperarea mingiei si apoi plecat la atac cu ea. Acum inteleg de ce a spus Bosanceanu ca e netransferabil. Dar nu e la fel de bun la marcaj in careu: el nu te lasa sa ajungi acolo cu mingea, insa daca n-o ai poti sa mergi in careu si sa primesti o pasa din zona Farmache.

Ca sa termin cu meciul cu Bacaul, mi se pare ca Pascovici nu era pe dreapta la gol ci era acela care il marca "strans" pe bacauanul care a dat golul. Centrarea a plecat de langa Farmache, ca toate centrarile, a trecut pe langa Schiopu care a luftat, a trecut si pe langa Pascovici care era 2 metri prea avansat si a ajuns la bacauanul care a inscris. Se observa intr-adevar cain dreapta lui Farmache mai erau doi faristi, ceea ce nu ma surprinde: cum am zis, e clar ca si Grigoras si echipa au vazut ce poama e Farmache si incearca sa-l ajute. Ceea ce schimba configuratia echipei in teren si ne strica jocul pe partea dreapta, unde nu numai ca luam goluri dar nici nu atacam prea mult (o sa vedem asta cand analizam cum marcheaza Farul golurile).

Si Schiopu a contribuit cel putin la 2 goluri din cele 8: penalty cu Vaslui si luft la Bacau.

Am vazut ca Lungu este un jucator important pentru faza defensiva, recupereaza mingii si apoi paseaza in fata. Poate Farul mai are nevoie de un inchizator ca el pe dreapta, care sa-l ia de mana pe saracul Farmache. Credeam ca asta e treaba lui Senin, dar la Bacau el a jucat ofensiv. Si Todoran si Apostol la fel. Daca Farul ar mai avea un Lungu, ar putea juca in modernul 4-2-3-1: Curca/Stanca - Farmache/?, Barbu, Schiopu/?, Pascovici - Lungu1, Lungu2 - Apostol/Cristocea, Gurita, Todoran - Moldovan/Baicu.

Seahawk
28th September 2005, 10:21
Nu neaparat inca un Lungu, ci o rezerva mai buna pt. cuplul de fundasi centrali. Posteuca nu cred ca este jucator de Divizia A, daramite pt. Farul...
Pe langa un fundas dreapta ne mai trebuie si unul central, sa le asigure concurenta.
Din vina lui...sau nu, Stanca a luat 5 goluri in 3 meciuri...in vreme ce George a luat doar 3 goluri in 4 meciuri. Chiar daca nu a fost vina lui... le-a primit...eu cred ca , cu Georgica in poarta ne descurcam mai bine...abia astept sa-si revina

tchibos
1st October 2005, 19:48
mai greu primim golurile cand e Curca in poarta...

/hello /hello /hello nu va fie frica...
...apara Georgica/hello /hello /hello

ady51a
1st October 2005, 23:28
Farul - Fc Arges 2-0. A fost primul meci din acest sezon cand Grigoras nu l-a folosit deloc pe Farmache (acesta fiind apt de joc, cu exceptia accidentari din debut de sezon) si a jucat intr-un sistem 3-5-2 in unele momente cu Pascovici, Schiopu si Barbu si cu 4-4-2 cu Gurita (toata repriza a 2 a) si Apostol in cateva momente din repriza 1, fundasi dreapta.
Arges a avut 2 ocazii mari de gol, o balbaiala in prima repriza intre Lungu si Apostol si un sut blocat de Sciopu si a doua in finalul meciului dupa un corner o lovitura de cap scoasa excelent de Curca. Destul de bun randamentul lui gurita ca fundas, dar parca mult mai bine se descurca acolo sus in atac. In prima repriza a ratat o ocazie mare de a marca, in momentul cand a fost urcat la mijloc in locul lui Apostol, coborat fundas dreapta.
Ce o sa facen insa cand o sa jucam un meci fara Barbu sau Schiopu?Probabil o sa coboare Lungu si o sa suferim la inchidere.:headbang:

Seahawk
2nd October 2005, 05:26
eu sper sa trebuiasca sa postam cat mai putin pe thread-ul asta :D :ok:

Kooler
4th October 2005, 23:00
Luam gol cand apararea doarme. O echipa care stie sa se apere e buna Farul stie sa se apere dar greseste mult unele faze Pascovici e excelent la fel si barbu. Schiopu e neconstant in joc iar Farmache trece primtr-o perioada nefasta de cateva lunii

tchibos
5th October 2005, 22:20
e gai ca nu doarme ...sa nu exageram, poate mai inchide ochii din cand in cand iar uneori ii deschide dupa final

tchibos
22nd October 2005, 20:44
Luam gol cand apararea doarme.

eu zic ca prin greseli individuale s-au luat cele mai multe goluri

ady51a
24th October 2005, 17:00
Din pacate in ultimele 2 etape am luat 5 goluri
Farul - Steaua 1-4
National-Farul 1-0

Dupa 10 meciuri in campionat am primit 13 adica o medie de 1,3 goluri pe meci.
Dintre cele 13 goluri primite 7 au fost primite acasa si 6 in deplasare.

ady51a
28th October 2005, 00:01
Apărarea a comis erori enorme

FC Farul a primit foarte multe goluri în ultimele trei meciuri, nu mai puţin de opt. Potrivit lui Grigoraş, deranjant este faptul că acestea au venit şi din pricina greşelilor personale ale unor jucători care, sezonul trecut, dădeau o mare siguranţă echipei. „Nu mai suntem formaţia împotriva căreia adversarii îşi creau foarte puţine situaţii de gol şi căreia îi dădeau destul de rar gol. Dacă, anul trecut, apărarea era punctul forte al Farului, acum toată linia de fund, începând cu portarul, a comis erori enorme. Dar am încredere defensiva noastră îşi va reveni, iar la meciul de duminică îşi va arăta cealaltă faţă, cea bună“, a declarat tehnicianul „rechinilor“. Cuget Liber!

tchibos
28th October 2005, 00:10
Apărarea a comis erori enorme

Potrivit lui Grigoraş,
...şi din pricina greşelilor personale ale unor jucători...

asta spuneam si eu acum cateva zile ( vezi postul meu de mai sus ) :)

ady51a
28th October 2005, 00:14
Pai la tine ma refeream tchiboras :happy :D :D :D :evil:

tchibos
28th October 2005, 00:19
am inteles... a fost doar o greseala de tipar :happy

ady51a
30th October 2005, 21:37
A spus-o si Grigoras la conferinta de presa de dupa meciul cu Rapid:FOARTE USOR!!!

9' - Buga profita de o greseala in lant a apararii adverse, patrunde in careu, trece de Curca si trimite balonul in poarta goala din 7 metri !:headbang:
15' - Niculae, nemarcat, inscrie din plonjon, cu capul, dupa o centrare de pe partea dreapta, la coltul lung din 8 metri ! Curca :rosu: fara replica !:headbang:
Am ajuns la 15 goluri primite in campionat in 11 meciuri! :ciocan: :rolleyes:

ady51a
7th November 2005, 14:19
Etapa a 12 a Poli Timisoara - Farul 3 - 2

Min. 11, V. Moldovan transformă penalty-ul acordat la faultul în careu al lui Farmache asupra lui G. Coman, faristul atingând însă întâi mingea dupa parerea mea.
Min. 71, Caramarin înscrie direct din lovitură liberă de la 25 m. Portarul Stanca nu schiteaza nici un gest :o: :ciocan: .:no:
Lovitura libera a fost dictata pt un hent dubios la Gurita care a sarit la cap sa joaca balonul iar un jucator timisorean s-a aplecat. Interesant este faptul ca dupa ce Serea a fluierat timisoreanul se indrepta rapid catre propriul teren fiind convins ca s-a dat fault pt Farul!:headbang:
Intreb si eu cum a faultat Gurita la faza respectiva??? :mda: :o: :rosu: Serea.
Min. 88, G. Bucur marchează din faţa porţii, după ce Moldovan a centrat, iar Stanca a prins balonul, dar l-a scăpat, după ce s-a ciocnit de Barbu.

Pana acum in 12 meciuri am primit 18 goluri. Doar Otelul are o aparare mai slaba decat Farul, galatenii primind 20 goluri.
Avem anul asta a 15 aparare din campionat!!!:o: :headbang: :ciocan:

adi_cta
7th November 2005, 14:35
Intrebare Cum primim golurile?
Raspuns Numai Stanca stie.

ady51a
7th November 2005, 14:37
Si Curca e bine informat din punctul asta de vedere. Mai nou era sa primim si de pe la 40 m daca ne gandim la sutul lui Buga dupa devierea lui Georgica.

Klingon
7th November 2005, 19:09
Raspunsul meu este: prosteste.

Am ajuns sa avem a treia aparare din campionat. Din coada, adica. Asa nu ajungem nicaieri. Nu vreau sa facem antijoc ca Arges sau (spun unii) Cluj, dar in jocul de fotbal exista si faza de aparare. Saracu' Todoran alearga o repriza sa dea o pasa de gol iar Barbu il anuleaza in 5 secunde cu un luft de cascadorii rasului.

adi_cta
7th November 2005, 20:26
Eu tot mai am increderea ca aceasta aparare, una din cele mai bune campionatul trecut, isi va reveni. Nu este tarziu inca sa ne revendicam pozitzia in campionat, undeva acolo sus pe podium.

Seahawk
7th November 2005, 21:39
Degeaba e "cea mai buna aparare din campionatul trecut" daca anul asta nu joaca deloc. Am mai zis-o la inceputul campionatului, in aparare suntem subtirei de tot. Avem nevoie de cel putin 2 fundasi (1 central si 1 dreapta) in plus.

ady51a
7th November 2005, 22:42
Sa pumen totul pe situatia de la echipa, adica unii hais si altii cea, poate si asta e un raspuns nu?
sa vedem ce o sa fie in urmatoarele 3 meciuri + cel cu jiul dic cupa si apoi mai vorbim.

tchibos
7th November 2005, 22:55
ce sa mai vedem nu a fost destul ca sa ne formam o parere?.. suntem jalnici si daca mergem tot asa ajungem de rasul lumii cu pretentii mari si potential mic

Kooler
8th November 2005, 17:51
Da e clar nu ne mai aparam ca anul trecut. Din ce am vazut eu asta pentru ca nu mai recuperam mingi la mijlocul terenului sau in terenul advers dupa un atac esuat (sper sa nu ma insel dar anul trecut acest lucru era in baza lui Lungu si Todoran acum ei sunt preocupati numai in faza de atac). Nici stoperii nu isi mai fac treaba bine. Am luat gol pentru ca au venit jucarori adversi in careul nostru nemarcati la faze de contraatac Daca rezolvam aceste probleme se va rezolva si atacul

adi_cta
8th November 2005, 18:35
Schimba nenea Olaroiu tactica si se mobilizeaza echipa. Rabdare.

tchibos
8th November 2005, 19:14
mai intai sa vina

adi_cta
9th November 2005, 23:24
Vine, vine ca momentan altceva mai bun decat Farul nu gaseshte. Si stie ca Farul este o echipa puternica, chiar a si laudat-o inainte de meciul direct. Este o echipa in care isi poate pune si el amprenta si valoarea, doar nu vrei sa se duca la Otelul.

tchibos
9th November 2005, 23:59
daca vine Olaroiu sigur pune si niste conditii si ma intreb daca mai marii Farului sunt dispusi sa "onoreze" respectivele conditii

adi_cta
10th November 2005, 22:54
Sper sa se bage si conducerea in hora. Sa faca din Farul o echipa unde orice antrenor din Romania si-ar dori sa antreneze, chiar si Hagi. Poate atunci s-ar ridica la pretentziile lui.

ady51a
24th November 2005, 00:06
Etapa a 13 a Farul - Gloria 3-0

In sfarsit inca un joc in care nu am primit gol (al 3 lea in acest campionat - Dinamo, Jiul, Gloria)
Pana acum in 13 meciuri am primit 18 goluri adica o medie de 1.38 goluri / meci sau mai exact un gol la fiecare 65 minute jucate.:headbang: Cam mult pentru o aparare care a jucat si anul trecut in aceeasi componenta :headbang:

Kooler
24th November 2005, 10:55
Cred ca e meciul al patrulea pentru ca nici in meciul cu FC Arges nu am primit gol

ady51a
24th November 2005, 14:34
Asa este am uitat de asta. Corect Kooler!

ady51a
28th November 2005, 00:23
Otelul - Farul 0-1
Meciul cu nr. 5 din campionat in care nu primim gol si al doilea din deplasare si al doilea consecutiv.
Nici un gol primit de cand este Marinof antrenor.

tchibos
3rd December 2005, 11:06
Nota lui Marinof

Nota lui Marinof
Antrenorul Farului le acordă jucătorilor săi calificative maxime pentru evoluţiile din ultimele doua etape. Numit interimar după plecarea lui Petre Grigoraş, Lucian Marinof (foto) are un parcurs perfect pînă acum, cu două victorii în două etape: 3-0 cu Gloria şi 1-0 cu Oţelul. Antrenorul a dezvăluit secretul succesului său: "Nu ai cum să pierzi dacă nu primesti gol, aşa că am pistonat pe apărare, bazîndu-mă şi pe faptul că avem fundaşi cu experienţă. Jucătorii au înţeles ceea ce le-am cerut şi a ieşit bine. Dupa cum au luptat în teren le-aş da o notă între 9 şi 10"

GSP

ady51a
4th December 2005, 00:27
"Nu ai cum să pierzi dacă nu primesti gol, aşa că am pistonat pe apărare, bazîndu-mă şi pe faptul că avem fundaşi cu experienţă. Jucătorii au înţeles ceea ce le-am cerut şi a ieşit bine. Dupa cum au luptat în teren le-aş da o notă între 9 şi 10" Marinof inainte de meciul cu CFR


Ce pistonare tare de tot pe aparare in meciul asta cu CFR
Barbu accidentat la ora meciului desi cu 2 zile inaite era dar valid iar Schiopu inlocuit la pauza din motive necunoscute.
Cand au mai jucat Lungu si Pascovici impreuna fundasi centrali?


Concluzie la pistonare: CFR 5 ocazii mari de gol in repriza intai cu apararea Farmache Schiopu Pascovici Florea si doar un gol
si inca alte 3 4 incursiuni periculoase in repriza a doua cand jucau cu un om mai putin
Aparare in repriza a 2 a : Farmache Lungu Pascovici Florea si un penalty la Turcu - Curca cand Pascovici era pe undeva pe dreapta in atac si Florea avansat pe stanga.


am primit doar 2 goluri intr-un meci in care puteam sa primim cel putin de 3 ori mai multe.

Klingon
4th December 2005, 00:56
A propos de Pistoanele lui Marinof (asta ar putea fi numele unui film artistic cu santiere si ingineri agronomi, ca pe vremuri), as vrea sa dau si eu cu o butada in antrenor: "Nu ai cum sa castigi daca nu dai gol." :evil: Il rog sa ia aceasta ca pe un raspus la butada lui si la noul stil de joc al Farului, care reflecta acea butada.

N-am inteles ce s-a intamplat cu Barbu si Todoran, ca joi sau vineri a scris Cugetul ca toata lumea e OK. Iar acum Marinof spune ca astia doi au ruptura din cauza meciului de la Galati?! Tovarasi Chiforeni, mai minte omul dar mai bea si apa... :rolleyes:

ady51a
19th March 2006, 21:54
1-0: Varga trimite o diagonală către Nae, Barbu iese în întâmpinare, Nae pasează la Mazilu, care pătrunde în careu, îl evită elegant pe Farmache şi, de la 13 m, trage cu stângul la vinclu l 2-0: C. Gheorghe centrează în careu de pe stânga, Farmache încearcă să oprească mingea, însă intervine greşit, balonul ajungând la Mazilu, care şutează plasat de la 10 m l 3-1: Ferfelea execută repede o lovitură liberă la Mazilu, care îi trece mingea printre picioare lui Şchiopu şi apoi trage imparabil din careu. Lovitura a fost acordată însă gratuit.


Farul a primit in 17 meciuri 23 de goluri.