PDA

View Full Version : Ilie Floroiu se întoarce acasă, la CS Farul



kerosene
7th March 2007, 16:04
Președintele Federației Române de Atletism și-a prezentat demisia
Ilie Floroiu se întoarce acasă, la CS Farul



Președintele Federației Române de Atletism, Ilie Floroiu, și-a depus demisia, ieri, la secretariatul instituției, urmînd să mai rămînă în funcție pînă pe data de 4 aprilie, după care federația va fi condusă, pînă la alegeri, de un președinte interimar stabilit de Consiliul Federal. “Mi-am depus demisia la secretariat. Este un act unilateral, care nu trebuie aprobat de nimeni. Conform regulamentului, mai rămîn la federație pînă pe data de 4 aprilie, după care mă voi întoarce la Constanța. În locul meu, Consiliul Federal va numi un președinte interimar, care va conduce federația până la organizarea de noi alegeri”, a declarat Ilie Floroiu. Președintele FRA a adăugat că în regulamentul federației nu se precizează prea clar dacă interimatul trebuie asigurat obligatoriu de un vicepreședinte, sau dacă această funcție poate fi îndeplinită de orice membru al federației. Printre numele vehiculate pentru funcția de președinte interimar se numără vicepreședintele Gabriela Szabo și comandantul CSA Steaua, George Boroi, care este și membru în FRA. Ilie Floroiu a explicat de ce a ales să ia această deciziei: “Lucrurile nu au mers cum am vrut eu și am constatat că principiile mele nu-și găseau locul la această federație, așa că m-am gîndit că este mai bine să renunț. Demisia este un lucru firesc pentru o țară civilizată”. Demisia sa a fost anunțată în urmă cu aproximativ o lună, dar Floroiu a fost convins de președintele Agenției Naționale pentru Sport, Octavian Belu, să mai rămînă pînă după Campionatele Europene în sală de la Birmingham, în Anglia, încheiate în week-end-ul trecut, competiție la care atleții români nu au cucerit nicio medalie. “Nu au contat rezultatele de la Europene pentru că decizia era deja luată. Oricum, nu președintele face performanțe, ci sportivii și antrenorii. Eu trebuia să mă preocup de bani și de organizare, să fac management”, a spus fostul președinte al FRA.

După ce va încheia conturile cu FRA, Ilie Floroiu se va întoarce la Constanța, urmînd să preia frîiele CS Farul, grupare pe care a condus-o aproape două decenii. “Mă întorc la clubul meu drag. O să consider că cei doi ani cît am fost la București au fost doar un vis, iar prima zi de muncă mă voi comporta ca și cum aș fi venit după un week-end liber. Oricum, am spus-o în dese rînduri, nu am stat departe de CS Farul în această perioadă, m-am implicat și știu tot ce s-a întîmplat la club”, a explicat Ilie Floroiu. El va ocupa funcția de director general, ocupată după plecarea sa de Dumitru Mihăilescu, aflat în acest moment în concediu medical după ce a suferit un infarct.