PDA

View Full Version : Sistemul Competitional Romanesc



premierall
7th March 2007, 01:22
Ultimile ordonante privid regulamentul competitional la copii si juniori,un dezastru total.
Deschid acest thread pentru a aduce la cunostinta tuturor celor ce isi desfasoara activitatea fie ca sportivi fie ca sponsori ai sportivilor ,in sistemul tenis din romania.Imi arat indignarea cu referire la noul regulament al competitilor din tara noastra regulament impus de o mina de antrenori ,si anume cei din comisia de antrenori care nu au facut altceva decit sa distruga inca o data ,dar de data asta total , tenisul de performanta si de inalta performanta din romania.
Pentru ca sa intemegem mai bine ceea ce spun sa o luam sistematic.
Privind regulamentul de desfasurare al turneelor cit si turneele aparute in calendarul competitional imi dau seama cu dezamagire ca regulametul nu este facut pentru sportivi si parintii acestora ,cum ar trebui intrucit ei reprezinta materia prima ce sta la baza acestui regulament si mai degrama ,regulamentul este facut pentru antrenorii de tenis din romania care au in plan cistiguri cit mai mari cu riscul ca performanta si inalta performanta din tenisul romanesc poate fi distrusa.
Regulametul prevede ca inscrierile sa se faca prin fax la o data fixa.O.K. decizie buna.Turneele sunt trecute in calendarul competitional anual ,iar acestea sunt formate din tabloul principal ce cuprinde 16 sau 32 de jucatori inscrisi in ordine clasamentului.O.K. sunt de acord si cu asta.Pina aici nimic nou.Unele turnee pot avea tablou de calificar de ,si aici trebue subliniat,de fix 32 sau 64 jucatori ce vor fi inscrisi evident tot in ordine clasamentului.Aceasta regula e valabila la ori ce tip de turneu,fie de cat.3,4,sau 5.Bun si ma intreb acei copii care nu au clasament dar vor sa intre in sistemul competitional oare pot juca la turneele de cat.3?Evident nu vor avea loc de cei clasati in fruntea clasamentului.O.K.vor incerca sa joace la turneele de categorie inferiora 4 sau 5 pentru a face puncte de cat.3.
Mare problema e urmatoarea.Dupa o examinare a turneelor trecute pe siteul FRT am observat ca turneele de categoria 5 ,cele mai slabe ,cuprind tabblouri principale de maxim 16 jucatori si tablouri de calificar,iar acici doar citeva din turnee,de maxim 32 jucatori.Daca la tabloul principal trecem doar 10 jucatori urmind ca 4 sa vina din calificar si doi sa intre prin wilcard observam ca in total in astfel de turneu nu se pot inscrie decit 42 de jucatori.Subliniez ,la turneele in care se gasesc tablurile de calificari.tinid cont ca din acesti jucatori cel putin trei treimi au clasament rezulta ca circa 10 jucatori nu au clasament.Asta intro situatie fericita.Toti acesti jucatori daca nu fac tabloul nu vor lua puncte.In cajul in care un jucator fara puncte nu ar face tabloul ce sanse ar mai avea acesta sa ajunga un jucator bun?Numarul lui de turnee ar fi foarte mic ,deci puncte putine ,deci lipsa de experienta .E clar ca performanta la acest nivel e compromisa.O alata situatie o reprezinta neconcordanta puntelor acordate cistigatorilor la turnee la cele 3 categori de valoare.Un sportiv cu putine puncte care cistiga un turneu de cat.5 ia 50 de puncte.Cite turnee tre sa joace sa obtina un clasament bun pentru a putea juca la cat.4.Va spun eu .Consultind clasamentul si consultind tablourile competitionale la turneele de cat.4 pe 2006 ii trebuie minim un clasament de primii 80 asta ca sa prinda calificarile.Aci iar trebuie amintit ca nu ia puncte decit pe tablou.Tragem o concluzie si observam ca un copil care nu are clasament ,si e antrenat destul de bine si e dotat ii este ,dupa noil sistem ,foarte greu sa urce in clasament.El tre sa se intreaca cu copii care au un clasament bun si care joaca turnee de cat.3 unde cistiga mult mai multe puncte decit el in acelasi numar de turnee.in decurs de un an acestora le va fi imposibil sa ajunga in primii 30 pe tara numai datorita faptului ca primii 30 vor avea destul de multe puncte pentru a nu mai fi ajunsi de cei ce joaca turnee de cat 4 sau 5 ce poate sunt mai buni ca ei dar nu au puncte.Luam situatia in care sportivul schimba categoria de virsta.Sa admitem ideea ca jucatorul respectiv nu e altul decit campionul Romaniei la 12 ani si trece la 14 ani fara sa aibe puncte.Valoarea lui este de prii 40 din tara la aceasta categorie.El nu va atinde acest nivel decit poate in anul doi de categorie adica mai exact la 14 ani cind va fi dinnou lider de virsta.Oare e corect ca acest copil care la 12 ani ar fi fost in primii 40 din tara la 13 ani ar fi in primii 10 sa stea sa astepte pina la 14 ani sa ajunga in fruntea clasamentului?Nu este oare tinut pe loc?Nu este oare tras in jos fiind obligat sa joace la turnee de cat.5 in loc sa joace cu cei mai buni la cat.3?Sa ne uitam in ograda altor tari.La 16 ani unii jucatori joaca turnee atp.Dupa sistemul propus de comisia de antrenori acestia vor fi tinuti pina la virsta de 18 ani la cat.lor de virsta itrucit trebuie sa isi astepte rindul.Si asta numai datorita unui sistem care incearca sa menajeze anumite valori ,nu contest acest fapt,ce sunt in fruntea clasamentelor.Se observa ca in timp cei bine clasati se vor departa la puncte foarte mult fata de ceilalti pentru siplu fapt ca au dreptul sa joace turnee de cat. 3 in care cistega de 5 6 ori mai multe puncte decit cei ce joace cat.5 di de 2,3,ori decit cei ce joaca cat.4Am inceput prin remarca "acest sistem competitional e facut pentru antrenori".E simplu de dedus ca fata de anul trecut foarte multi jucatori nu vor mai putea juca multe turnee sau chiar deloc.Acesti sportivi nu vor avea de facut decit sa se antreneze.Deci e clar antrenorii au cu cine lucra.Sunt antrenor dar nu pot concepe aceasta idee.De ce?
Consider ca munca noastra se reflecta prin rezultatele copiilor.Deci sunt adeptul truneelor.Vreu sa fac bani ma las de performanta si fac agrement si initiere.Vreu rezul;tate imi trimet copii la turnee.Sunt copii care pot confirma mai tirziu valoarea.Ei ce fac?Asteapta sa atinga acea valoare?Dar oare cind vor atinge acea valoare vor avea experienta necesara sa devina jucatori de top prin sistemul asta?Sa ne gindim si altfel domnilor antrenori.In proportie de 60 % din parintii care isi dau copii la acest sport doresc sa intre intr-un cadru competitional.Oare or sa mai aiba ei satisfactia de a juca copii lor turnee in care sa cistige fie si doar un meci?O sa observam ca in timp acestia vor renunta la tenis datorita lipsei de rezultate,rezultate ce sunt foarte ingreunate de acest sistem,si in timp o sa ne trezim ca facem doar agrement.
Nu pot fi de acord cu toate aceste si cer tuutror anrenorilor sa parintilor de jucatori sa faca o scrisoare catre comisia de conducere a federatiei in care sa prezinte aceste nereguli.Eu unul am si trimes.Acest regulament trebuie urgent schimbat pina nu e pre tirziu.Solutii sunt o gramada.Putem lua regulile federatilor altor tari ce dau rezultate.Putem in cel mai rau caz pe acest sistem de reguli sa dam drumul macar la categoriile de turnee 4 si 5 ca tabloul de calificari sa fie open nr. de sportivi ce se inscriu.Nu trebuie sa tragem un zid intre cei ce la ora actuala au rezultate bune ca sportivi si cei ce sunt mai slabuti.Poate peste citva ani acestia care sunt acum buni se vor lasa de tenis iar cei ce acum sunt slabuti sa ajunga mult mai buni decit cei ce sunt acum.
Si acestora trebuie sa le dam sansa de a se intrece alaturi de cei buni numai asa pot confirma ca pot ajunge alaturi de cei buni.Am un elev care a urcat 180 de locuri intr-un an .Daca exista acest sistem de reguli cu siguranta nu am mai fi ajuns in primii 10 intr un an si ar fi ramas undeva intre locurile 50 si 100.
Inchei aici cu rugamintea expresa de a ne stringe toti cei ce vor sa faca ceva pentru sportul asta inainte ca el sa ajunga sa moara ca alte sporturi.
Cu deosebita stima Premierall

printulmiskin
7th March 2007, 09:09
De faptul ca vor sa elimine total de la anul turneele la categ.8-10 ani,ce parere ai?

premierall
8th March 2007, 00:59
Nu am o parere buna.Cele 12 turnee erau suficiente.Nu sunt nici adeptul multor turnee la aceasta virsta dar nici deloc.Consider ca experienta se capata prin joc si concursuri si daca asta incepe la virsta mica,atunci cind copilul e inconstient din lipsa de ratiune , il ajuta sa treaca mai usor atunci cind va fi mai mare peste starile emotionale care apar in momentul unui meci.