PDA

View Full Version : Carti...necitite :D



Tess
24th September 2005, 15:56
Carti citite de prieteni si recomandate, cronici literare, lansari...in mai multe cuvinte, carti necitite (inca), dar care credem ca merita...iar cine le`a citit sa ne impartasesaca si 9 impresii, ganduri, citate...




...Ieri a fost lansat un nou volum semnat Mircea Cartarescu -- "Baroane!":
„M-am straduit sa scriu articolele din Jurnalul national, cuprinse in acest volum, pentru un public foarte larg, in asa fel incat parerile mele sa fie nu doar intelese, ci si, cumva, interiorizate de oamenii care le citesc. E usor sa fii lizibil, e mult mai greu sa fii credibil. Daca publicul acestui cotidian -- ca si cel, mult mai divers, al acestei carti -- simte ca, atunci cand am dreptate si atunci cand ma insel, scriu cu aceeasi buna-credinta, avand ca ghid doar bietul meu discernamant, inseamna ca nu-mi irosesc vremea degeaba cu niste randuri sortite sa traiasca o zi. Nu ma erijez, prin aceasta, nici in gazetar, nici in analist politic, nici in moralist. Ideologia (de orice fel) ! nu e partea mea tare. Veti gasi in paginile acestei carti simple pareri ale unui om care scrie, de un sfert de veac, tot felul de lucruri, avand clipa de clipa-n minte cuvintele lui Demetriu Ladima: «Eu sunt un om care scrie. Daca nu scriu ce cred, la ce sa mai scriu?»“ :ok:

Vadim
24th September 2005, 16:05
Personal mi se par inutile cartile facute "la comanda", cu articole strinse din ziare. Astea nu sint carti.

Tess
24th September 2005, 16:17
...este totusi un volum util pt o eventuala editie critica :D...Articolele lui Maiorescu, Eminescu sau Arghezi le citim sub forma unui volum,nu? va veni un moment in care va fi nevoie ca si articolele lui Cartarescu sa fie reunite intr`o singura carte...de ce sa n`o faca el, acum?

Vadim
24th September 2005, 16:23
Asa este, dar articolele lui Maiorescu, Eminescu sau Arghezi au fost publicate in editii postume. In timpul vietii nu interesau pe nimeni. Recunoasterea valorii vine postum. Balzac murea de foame.

Ca ai adus vorba de Arghezi, sper sa nu supar pe cineva, dar nu mi s-a parut niciodata o valoare. Poate are cateva poezii. Ca si Sadoveanu, a fost bagat in multe lucruri la nivel de stat, ceea ce i-au asigurat o pozitie in critica si ramanerea la o pozitie de referinta, se zice, in Istoria Literaturii Romane.

Tess
24th September 2005, 16:39
...pai asta spuneam si eu...tocmai publicarea antuma a volumului este insolita..
Dar oare intotdeauna recunoasterea valorii vine postum? din cate stiu, Cartarescu este cel mai tradus scriitor peste hotare, si valoarea scrierilor sale este recunoscuta nu numai de critica, dar si de publicul cititor...deja figureaza in manualele scolare (stiu ca asta nu reprezinta un criteriu de stabilire a valorii, dar este o modalitate de a evita uitarea)...sincer, imi este greu sa cred ca postum, scrierile lui Cartarescu vor fi lipsite de valoare...

Cat despre Arghezi, este adevarat ca multe dintre volumele sale au un evitent caracter ideologic, dar sunt unele poezii si majoritatea articolelor (cine a citit macar un nr sau doua din `Bilete de papagal`, a observat cu siguranta) geniale nu atat la nivelui ideilor, cat mai ales la cel al limbajului...

Tess
2nd November 2005, 22:28
mai a citit cineva cartea asta? din prezentarea pe care am primit`o mi`a trezit interesul prin subiectul pe care`l analizeaza...
...abia astept sa vina gaudeamus :D e prima pe lista :rolleyes:


"Cartea care l-a facut celebru pe Guillou urmareste evolutia adolescentului Erik intre14 si 17 ani –- si o face in doi timpi: mai intai anul final petrecut la gimnaziul din Stockholm, perioada in care locuieste "acasa" si in care au loc bataile crunte administrate de tatal vitreg; apoi, dupa exmatriculare, perioada petrecuta la internatul de la Stjarnsberg, in care are loc intalnirea cu supliciul de-privatizat, cu supliciul organizat si devenit institutional. In ambele ipostaze chipul Raului este violenta.

Erik afla pe acest parcurs ca violentei nu i se poate raspunde decat in doua feluri: fie prin supunere (asa cum fac toti colegii sai de la internat si el insusi cand isi da jos docil pantalonii in fata tatalui sau pentru a fi batut), fie! prin replica violenta si nimicitoare. Alegerea intre aceste doua cai este inevitabila, dar fiecare cale are pretul ei.
Pretul primeia este umilinta, al celei de a doua este caderea intr-un formidabil paradox: recursul la violenta.

Violenta nu poate fi combatuta decat prin violenta si, in felul acesta, rezulta ca, in lupta pe care o angajeaza, Binele nu poate triumfa in fata Raului decat recurgand la armele Raului.

Romanul lui Guillou este cu atat mai socant cu cat cititorului "i se da la pachet", prin aura care premerge lectura cartii, cheia sa autobiografica. Ce se petrece in carte nu este rodul unei imaginatii bolnave, ci redimensionarea literara a unui fragment de realitate: Jan insusi, ca adolescent, a stat in centrul acestui turbion al violentei pe care puterea noastra de reprezentare il refuza ca real." (humanitas)

Mihaela
3rd November 2005, 01:28
Erik afla pe acest parcurs ca violentei nu i se poate raspunde decat in doua feluri: fie prin supunere (asa cum fac toti colegii sai de la internat si el insusi cand isi da jos docil pantalonii in fata tatalui sau pentru a fi batut), fie! prin replica violenta si nimicitoare. Alegerea intre aceste doua cai este inevitabila, dar fiecare cale are pretul ei. Pretul primeia este umilinta, al celei de a doua este caderea intr-un formidabil paradox: recursul la violenta.
Mda, formidabil. Cu siguranta Erik al nostru va reactiona cu o violenta nimicitoare la actiunile tatalui, insitutului si intregii lumi care se va zgudui in fata lui. :rolleyes:

Violenta nu poate fi combatuta decat prin violenta si, in felul acesta, rezulta ca, in lupta pe care o angajeaza, Binele nu poate triumfa in fata Raului decat recurgand la armele Raului.
Separare superficiala alb/negru lipsita pe deasupra si de vreun simt moral autentic a Binelui.

Jan insusi, ca adolescent, a stat in centrul acestui turbion al violentei pe care puterea noastra de reprezentare il refuza ca real.
Destul de jignitor, presupune ca e cam saraca puterea noastra de reprezentare.

P.S. Sper ca volumul in sine e mult mai bun decat reclama, care la mine a avut un efect exact invers - m-a convins sa nu-l citesc.

Tess
8th November 2005, 01:29
Separare superficiala alb/negru lipsita pe deasupra si de vreun simt moral autentic a Binelui.


Destul de jignitor, presupune ca e cam saraca puterea noastra de reprezentare.

nu era vorba de puterea noastra de reprezentare, ci de cea a autorului care a transpus in roman trairile sale din adolescenta...
cat despre simtul moral autentic al Binelui...tocami aici este esenta cartii...vorbim de un tanar batut inca din copilarie de catre tatal sau, care, cand ar fi crezut ca a scapat, intalneste in internat acelasi tratament...intrebarea este: poate exista in acest copil un simt al binelui?

exista o alta solutie decat alegerea intre supunere sau raspunsul prin violenta?
daca ai gasit tu una, impartaseste`o...fii binefacatoarea atator copii batuti de parinti...

Tess
13th November 2005, 05:45
A citit cineva Barbatii sunt de pe Marte, femeile de pe Venus?

am auzit multa lume vbind de ea...si inainte s`o achizitionez....merita? :)

Mihaela
13th November 2005, 12:01
nu era vorba de puterea noastra de reprezentare, ci de cea a autorului care a transpus in roman trairile sale din adolescenta...
In reclama scrie clar "puterea noastra de reprezentare il refuza ca real.". Iar daca autorul nu e prost (si nu cred ca e) atunci ma indoiesc ca ii depasea si puterea lui de reprezentare din adolescenta. Cred ca am avut aprope toti cunoscuti/prieteni in copilarie/adolescenta care erau batuti de parinti si pot sa zic ca dupa ce treceau de anumita varsta (inainte de a iesi din adolescenta) rationau destul de exact abuzurile parintilor.


exista o alta solutie decat alegerea intre supunere sau raspunsul prin violenta?
daca ai gasit tu una, impartaseste`o...fii binefacatoarea atator copii batuti de parinti...

Imi displace profund genul asta de senzationalism comercial cu afirmatii tampite gen "violenta nu poate fi combatuta decat prin violenta". Parca ar fi scoase direct dintr-un film de actiune de categoria C. De obicei nu exista o alegere - copilul nu are capacitatea sa raspunda prin violenta, iar daca o face o incurca si mai rau. Eu nu prea am vazut copii batuti care sa aiba o forta fizica la fel de mare sau macar apropiata de parintele/autoritatea care il pedepseste. Cea mai buna solutie e incercarea de a intelege si a gasi cai de a evita bataia, o confruntare directa duce aproape intodeauna la o infrangere. Asta nu inseamna "supunere" ci apreciere corecta a situatiei. Daca te face sa te simti mai bine poti incerca sa te razbuni mai tarziu cand raportul de forte s-a modificat, dar pana la urma razbunarea e arma prostului...

Dorin
13th November 2005, 12:55
Ca de obicei pareri categorice si subiective fara a fi citit macar cartea. http://hem.passagen.se/guillou/ aici este un link despre activitatea literara a scriitorului. Cartea este extrem autobiografica si autorul nu s-a transformat intr-un violent cum s-ar crede. In schimb a scris multe carti istorice , de aventuri. Este direct si concret si nu se ascunde cind isi spune parerile. Un tip macho care vorbeste calm si la subiect.Ii place vanatoarea(ca si lui Sadoveanu...) dar nu pentru violenta in sine. Destul de controversat dar respectat pentru valoarea literara a creatiei sale si si pentru ca multe carti au fost filmatizate.Filmul despre "rautate" a fost chiar nominalizat la Oscar.:yeah: D

Mihaela
13th November 2005, 13:21
Eu vorbeam de prezentare, nu de carte, de aceea am si spus "sper ca volumul in sine e mult mai bun decat reclama".

Dorin
13th November 2005, 14:07
Corect. Reclama este sa atraga multi si sa vinda bine. Asa ca trebuie ceva exagerare ca sa fie reactie din partea cititorilor:yeah: D

Hidralazina
16th November 2005, 23:39
Nu ma pot abtine sa nu comentez, tardiv, asa este, afirmatiile lui Neica Vadim care ne incondeiaza niste axiome din tastatura+mouse, probabil wireless, ca altfel nu ne putem explica lipsa logicii....pai bine vericule, nu-i normal ca e
Eminescu si Maiorescu au fost apreciati dupa moartea, cati naiba citeau poezii si critica literara la 1900, cand se murea de diaree si gripa?? Cat despre Arghezi, probabil ca esti inca in clasa a X-a...de fapt, se vede din avatar ce in-"scriitor" favorit ai...

Tess
17th November 2005, 07:46
nu-i normal ca e
Eminescu si Maiorescu au fost apreciati dupa moartea, cati naiba citeau poezii si critica literara la 1900, cand se murea de diaree si gripa??

de fapt existau 'Convorbirile Literare' si alte mijloace de, sa zicem, afirmare...nu erau oamenii asa rupti de noutatile literare....si publicarea intr'un anumit ziar putea aduce celebritatea...

irinaidu
2nd February 2007, 14:02
apropo de carti necitite , mama mea tocmai a citit " usa interzisa " de gabriel liiceanu si ea zice ca nu se poate hotari daca i-a placut sau nu. cred ca o s-o citesc si eu sa vad care-i faza.
de asemenea am gasit undeva ( cred ca era siteul editurii random house ) un top cu cele mai bune 100 de carti conform parerii editurii si apoi conform parerii cititorilor editurii.
am observat ca sunt multe carti pe care nu numai ca nu le-am citit dar de unele nici nu auzisem. asa ca m-am dus la biblioteca constanta si am constatat ca si ei sunt in aceeasi stare ca mine, avand in vedere ca nu le-am gasit.
asa ca sunt curioasa a citit cineva " the satanic verses " de salman rushdie???

irinaidu
2nd February 2007, 14:38
uite si clasamentul editurii :

1.
ULYSSES by James Joyce

2.
THE GREAT GATSBY by F. Scott Fitzgerald

3.
A PORTRAIT OF THE ARTIST AS A YOUNG MAN by James Joyce

4.
LOLITA by Vladimir Nabokov

5.
BRAVE NEW WORLD by Aldous Huxley

6.
THE SOUND AND THE FURY by William Faulkner

7.
CATCH-22 by Joseph Heller

8.
DARKNESS AT NOON by Arthur Koestler

9.
SONS AND LOVERS by D.H. Lawrence

10.
THE GRAPES OF WRATH by John Steinbeck

11.
UNDER THE VOLCANO by Malcolm Lowry

12.
THE WAY OF ALL FLESH by Samuel Butler

13.
1984 by George Orwell

14.
I, CLAUDIUS by Robert Graves

15.
TO THE LIGHTHOUSE by Virginia Woolf

16.
AN AMERICAN TRAGEDY by Theodore Dreiser

17.
THE HEART IS A LONELY HUNTER by Carson McCullers

18.
SLAUGHTERHOUSE-FIVE by Kurt Vonnegut

19.
INVISIBLE MAN by Ralph Ellison

20.
NATIVE SON by Richard Wright

21.
HENDERSON THE RAIN KING by Saul Bellow

22.
APPOINTMENT IN SAMARRA by John O'Hara

23.
U.S.A. (trilogy) by John Dos Passos

24.
WINESBURG, OHIO by Sherwood Anderson

25.
A PASSAGE TO INDIA by E.M. Forster

26.
THE WINGS OF THE DOVE by Henry James


27.
THE AMBASSADORS by Henry James

28.
TENDER IS THE NIGHT by F. Scott Fitzgerald

29.
THE STUDS LONIGAN TRILOGY by James T. Farrell

30.
THE GOOD SOLDIER by Ford Madox Ford

31.
ANIMAL FARM by George Orwell

32.
THE GOLDEN BOWL by Henry James

33.
SISTER CARRIE by Theodore Dreiser

34.
A HANDFUL OF DUST by Evelyn Waugh

35.
AS I LAY DYING by William Faulkner

36.
ALL THE KING'S MEN by Robert Penn Warren

37.
THE BRIDGE OF SAN LUIS REY by Thornton Wilder

38.
HOWARDS END by E.M. Forster

39.
GO TELL IT ON THE MOUNTAIN by James Baldwin
40.
THE HEART OF THE MATTER by Graham Greene
41.
LORD OF THE FLIES by William Golding
42.
DELIVERANCE by James Dickey

43.
A DANCE TO THE MUSIC OF TIME (series) by Anthony Powell
44.
POINT COUNTER POINT by Aldous Huxley
45.
THE SUN ALSO RISES by Ernest Hemingway

46.
THE SECRET AGENT by Joseph Conrad

47.
NOSTROMO by Joseph Conrad

48.
THE RAINBOW by D.H. Lawrence

49.
WOMEN IN LOVE by D.H. Lawrence

50.
TROPIC OF CANCER by Henry Miller
51.
THE NAKED AND THE DEAD by Norman Mailer

52.
PORTNOY'S COMPLAINT by Philip Roth
53.
PALE FIRE by Vladimir Nabokov

54.
LIGHT IN AUGUST by William Faulkner

55.
ON THE ROAD by Jack Kerouac
56.
THE MALTESE FALCON by Dashiell Hammett

57.
PARADE'S END by Ford Madox Ford

58.
THE AGE OF INNOCENCE by Edith Wharton

59.
ZULEIKA DOBSON by Max Beerbohm
60.
THE MOVIEGOER by Walker Percy
61.
DEATH COMES FOR THE ARCHBISHOP by Willa Cather
62.
FROM HERE TO ETERNITY by James Jones

63.
THE WAPSHOT CHRONICLES by John Cheever

64.
THE CATCHER IN THE RYE by J.D. Salinger
65.
A CLOCKWORK ORANGE by Anthony Burgess

66.
OF HUMAN BONDAGE by W. Somerset Maugham

67.
HEART OF DARKNESS by Joseph Conrad

68.
MAIN STREET by Sinclair Lewis
69.
THE HOUSE OF MIRTH by Edith Wharton

70.
THE ALEXANDRIA QUARTET by Lawrence Durell
70.
THE WOOD WIFE by Terri Windling
71.
A HIGH WIND IN JAMAICA by Richard Hughes
72.
A HOUSE FOR MR BISWAS by V.S. Naipaul

73.
THE DAY OF THE LOCUST by Nathanael West
74.
A FAREWELL TO ARMS by Ernest Hemingway
75.
SCOOP by Evelyn Waugh

76.
THE PRIME OF MISS JEAN BRODIE by Muriel Spark
77.
FINNEGANS WAKE by James Joyce

78.
KIM by Rudyard Kipling
79.
A ROOM WITH A VIEW by E.M. Forster

80.
BRIDESHEAD REVISITED by Evelyn Waugh
81.
THE ADVENTURES OF AUGIE MARCH by Saul Bellow

82.
ANGLE OF REPOSE by Wallace Stegner
83.
A BEND IN THE RIVER by V.S. Naipaul
84.
THE DEATH OF THE HEART by Elizabeth Bowen
85.
LORD JIM by Joseph Conrad
86.
RAGTIME by E.L. Doctorow
87.
THE OLD WIVES' TALE by Arnold Bennett
88.
THE CALL OF THE WILD by Jack London
89.
LOVING by Henry Green
90.
MIDNIGHT'S CHILDREN by Salman Rushdie
91.
TOBACCO ROAD by Erskine Caldwell

92.
IRONWEED by William Kennedy

93.
THE MAGUS by John Fowles
94.
WIDE SARGASSO SEA by Jean Rhys
95.
UNDER THE NET by Iris Murdoch
96.
SOPHIE'S CHOICE by William Styron
97.
THE SHELTERING SKY by Paul Bowles
98.
THE POSTMAN ALWAYS RINGS TWICE by James M. Cain
99.
THE GINGER MAN by J.P. Donleavy
100.
THE MAGNIFICENT AMBERSONS by Booth Tarkington

irinaidu
2nd February 2007, 14:49
si lista cititorilor:

1.
ATLAS SHRUGGED by Ayn Rand

2.
THE FOUNTAINHEAD by Ayn Rand

3.
BATTLEFIELD EARTH by L. Ron Hubbard

4.
THE LORD OF THE RINGS by J.R.R. Tolkien

5.
TO KILL A MOCKINGBIRD by Harper Lee

6.
1984 by George Orwell

7.
ANTHEM by Ayn Rand

8.
WE THE LIVING by Ayn Rand

9.
MISSION EARTH by L. Ron Hubbard

10.
FEAR by L. Ron Hubbard

11.
ULYSSES by James Joyce

12.
CATCH-22 by Joseph Heller

13.
THE GREAT GATSBY by F. Scott Fitzgerald

14.
DUNE by Frank Herbert

15.
THE MOON IS A HARSH MISTRESS by Robert Heinlein

16.
STRANGER IN A STRANGE LAND by Robert Heinlein

17.
A TOWN LIKE ALICE by Nevil Shute

18.
BRAVE NEW WORLD by Aldous Huxley
19.
THE CATCHER IN THE RYE by J.D. Salinger

20.
ANIMAL FARM by George Orwell

21.
GRAVITY'S RAINBOW by Thomas Pynchon

22.
THE GRAPES OF WRATH by John Steinbeck

23.
SLAUGHTERHOUSE FIVE by Kurt Vonnegut

24.
GONE WITH THE WIND by Margaret Mitchell

25.
LORD OF THE FLIES by William Golding

26.
SHANE by Jack Schaefer

27.
TRUSTEE FROM THE TOOLROOM by Nevil Shute

28.
A PRAYER FOR OWEN MEANY by John Irving

29.
THE STAND by Stephen King

30.
THE FRENCH LIEUTENANT'S WOMAN by John Fowles

31.
BELOVED by Toni Morrison

32.
THE WORM OUROBOROS by E.R. Eddison

33.
THE SOUND AND THE FURY by William Faulkner

34.
LOLITA by Vladimir Nabokov

35.
MOONHEART by Charles de Lint

36.
ABSALOM, ABSALOM! by William Faulkner

37.
OF HUMAN BONDAGE by W. Somerset Maugham

38.
WISE BLOOD by Flannery O'Connor

39.
UNDER THE VOLCANO by Malcolm Lowry

40.
FIFTH BUSINESS by Robertson Davies

41.
SOMEPLACE TO BE FLYING by Charles de Lint

42.
ON THE ROAD by Jack Kerouac

43.
HEART OF DARKNESS by Joseph Conrad

44.
YARROW by Charles de Lint
45.
THE SUN ALSO RISES by Ernest Hemingway


46.
ONE LONELY NIGHT by Mickey Spillane

47.
MEMORY AND DREAM by Charles de Lint

48.
TO THE LIGHTHOUSE by Virginia Woolf

49.
THE MOVIEGOER by Walker Percy

50.
TRADER by Charles de Lint

51.
THE HITCHHIKER'S GUIDE TO THE GALAXY by Douglas Adams

52.
THE HEART IS A LONELY HUNTER by Carson McCullers

53.
THE HANDMAID'S TALE by Margaret Atwood

54.
BLOOD MERIDIAN by Cormac McCarthy

55.
A CLOCKWORK ORANGE by Anthony Burgess

56.
ON THE BEACH by Nevil Shute

57.
A PORTRAIT OF THE ARTIST AS A YOUNG MAN by James Joyce

58.
GREENMANTLE by Charles de Lint

59.
ENDER'S GAME by Orson Scott Card

60.
THE LITTLE COUNTRY by Charles de Lint

61.
THE RECOGNITIONS by William Gaddis

62.
STARSHIP TROOPERS by Robert Heinlein

63.
THE SUN ALSO RISES by Ernest Hemingway

64.
THE WORLD ACCORDING TO GARP by John Irving

65.
SOMETHING WICKED THIS WAY COMES by Ray Bradbury

66.
THE HAUNTING OF HILL HOUSE by Shirley Jackson

67.
AS I LAY DYING by William Faulkner

68.
TROPIC OF CANCER by Henry Miller

69.
INVISIBLE MAN by Ralph Ellison

70.
THE WOOD WIFE by Terri Windling

71.
THE MAGUS by John Fowles

72.
THE DOOR INTO SUMMER by Robert Heinlein

73.
ZEN AND THE ART OF MOTORCYCLE MAINTENANCE by Robert Pirsig

74.
I, CLAUDIUS by Robert Graves

75.
THE CALL OF THE WILD by Jack London

76.
AT SWIM-TWO-BIRDS by Flann O'Brien

77.
FARENHEIT 451 by Ray Bradbury

78.
ARROWSMITH by Sinclair Lewis

79.
WATERSHIP DOWN by Richard Adams

80.
NAKED LUNCH by William S. Burroughs

81.
THE HUNT FOR RED OCTOBER by Tom Clancy

82.
GUILTY PLEASURES by Laurell K. Hamilton

83.
THE PUPPET MASTERS by Robert Heinlein

84.
IT by Stephen King

85.
V. by Thomas Pynchon

86.
DOUBLE STAR by Robert Heinlein

87.
CITIZEN OF THE GALAXY by Robert Heinlein

88.
BRIDESHEAD REVISITED by Evelyn Waugh

89.
LIGHT IN AUGUST by William Faulkner

90.
ONE FLEW OVER THE CUCKOO'S NEST by Ken Kesey

91.
A FAREWELL TO ARMS by Ernest Hemingway

92.
THE SHELTERING SKY by Paul Bowles

93.
SOMETIMES A GREAT NOTION by Ken Kesey

94.
MY ANTONIA by Willa Cather

95.
MULENGRO by Charles de Lint

96.
SUTTREE by Cormac McCarthy

97.
MYTHAGO WOOD by Robert Holdstock

98.
ILLUSIONS by Richard Bach

99.
THE CUNNING MAN by Robertson Davies

100.
THE SATANIC VERSES by Salman Rushdie

Bumbescu
2nd February 2007, 15:15
apropo de carti necitite , mama mea tocmai a citit " usa interzisa " de gabriel liiceanu si ea zice ca nu se poate hotari daca i-a placut sau nu. cred ca o s-o citesc si eu sa vad care-i faza.
de asemenea am gasit undeva ( cred ca era siteul editurii random house ) un top cu cele mai bune 100 de carti conform parerii editurii si apoi conform parerii cititorilor editurii.
am observat ca sunt multe carti pe care nu numai ca nu le-am citit dar de unele nici nu auzisem. asa ca m-am dus la biblioteca constanta si am constatat ca si ei sunt in aceeasi stare ca mine, avand in vedere ca nu le-am gasit.
asa ca sunt curioasa a citit cineva " the satanic verses " de salman rushdie???

N-am citit versetele, am citit Furia(interesanta, captivanta la inceput, ulterior mai putin) si am inceput Rusinea dar nu am terminat-o.
Usa interzisa e excelenta, bine, are pasaje intregi f greoaie, in care povesteste exclusiv de traducerile din Heidegger, evident sunt pasaje cam plictisitoare; dar per total, ca jurnal e super cartea,stilul lui Liceanu find inconfundabil, serios, taios, ironic fin.

irinaidu
2nd February 2007, 16:05
mersi frumos, acum sunt chiar hotarata sa o citesc si eu.

Bumbescu
2nd February 2007, 18:39
Mare diferenta intre topul editurii si cel al cititorilor, mult mai serios ca sa zic asa cel al editurii.
Din topul cititorilor, din primele zece, in afara de 1984 si sa ucizi o pasare cantatoare, de restul nici n-am auzit.

jas2002ro
2nd February 2007, 21:30
Mare diferenta intre topul editurii si cel al cititorilor, mult mai serios ca sa zic asa cel al editurii.
Din topul cititorilor, din primele zece, in afara de 1984 si sa ucizi o pasare cantatoare, de restul nici n-am auzit.

Hai mai, de ce minti? N-ai auzit de The Lord of The Rings? :rolleyes: Daca intrebi orice mucos care-i cartea preferata, in 50% din cazuri asta e raspunsul (ceilalti fac parte din Harry Potter gang)....daca-l intrebi ce a mai citit, se uita pe furis in palma sperand la un raspuns salvator.
Topul cititorilor e irelevant, foarte multe carti fantasy/action/thriller.

Delia
3rd February 2007, 14:20
N-am văzut Versetele satanice în vreo librărie de la noi. De Rushdie am citit doar Furie, o carte destul de greoaie, interesantă la început, pe urmă nu așa mult, vorba lui Bumbescu. Sau poate nu-s eu obișnuită cu stilul lui Rushdie. Am primit de la taică-miu Pământul de sub tălpile ei, tot de Rushdie scrisă, dar 20 de pagini mi-au fost suficiente, pe urmă am lăsat-o baltă. :D

Topul cititorilor nu-mi zice nici mie mare lucru.

irinaidu
3rd February 2007, 15:15
dar apropo de topul cititorilor, eu in afara de un film pe hallmark despre viata ei, eu nu am vazut sau citit nimic de ayn rand. stie cineva ceva????

whisper
3rd February 2007, 15:46
Aoleu tre sa ma pun serios pe citit si cautat cartile pe care nu le am :D.

Bumbescu
4th February 2007, 16:54
Hai mai, de ce minti? N-ai auzit de The Lord of The Rings? :rolleyes: Daca intrebi orice mucos care-i cartea preferata, in 50% din cazuri asta e raspunsul (ceilalti fac parte din Harry Potter gang)....daca-l intrebi ce a mai citit, se uita pe furis in palma sperand la un raspuns salvator.
Topul cititorilor e irelevant, foarte multe carti fantasy/action/thriller.

Da, n-am observat, desi nu stiam ca-i si carte, credeam ca-i numai film(pe care dealtfel nu l-am vazut).
Irina: despre viata cui?

luma
4th February 2007, 23:02
dar apropo de topul cititorilor, eu in afara de un film pe hallmark despre viata ei, eu nu am vazut sau citit nimic de ayn rand. stie cineva ceva????
Am vazut si eu filmul. Atat...:(

irinaidu
5th February 2007, 00:11
Irina: despre viata cui?

a lui ayn rand.

Bumbescu
5th February 2007, 00:20
Aha, n-am auzit de ea:D

irinaidu
5th February 2007, 00:21
pai dupa cum spuneam nici eu, in afara filmului de pe hallmark. si eram curioasa. pt ca a avut o viata cu nabadai.

Bumbescu
5th February 2007, 00:26
Hmm, m-am uitat pe google, s-ar putea sa fie interesanta.
Initial am crezut ca e vreo sandra brown, dar nu e; e o rusoaica evreica, emigranta in state, influentata cica de de nietszche, kant,aristotel

bada_otelul
5th February 2007, 00:26
ca tot e forum specializat in primul rand in sport,pt cei care sunt interesati de fotbal sau care vor sa ii inteleaga pe cei interesati/obsedati de fotbal:nick hornby - febra stadioanelor(fever pitch),cartea e organizata sub forma unui jurnal in care tipul povesteste meciurile arsenalului intre 69 si 92,practic cum se desfasoara viata lui in functie de etapele din campionat/cupa

Bumbescu
5th February 2007, 00:31
Uff, m-am speriat ca au auzit otelarii de filosoafa asta....:D
Ontopic: am auzit de cartea aia, cred ca-i misto

irinaidu
5th February 2007, 00:34
am citit febra stadionelor si e prea tare. cel mai mult mi-a placut o faza, care defineste adevaratul obsedat de sport.
personajul pricipal vb despre un prieten de-al lui si zicea ca acesta se ducea sa vada meciurile rezervelor si nu dintr-un ciudat spirit de bascalie , ci pentru ca era intr-adevar interesat. mie mi s-a parut o carte f amuzanta, ca si celelalte carti ale lui hornby pe care le-am citit. amuzante si relaxante!

Bumbescu
5th February 2007, 00:38
Revenind la tipa aia e ciudata aparitia ei in topul cititorilor, as fi curios sa citesc o carte de-a ei; despre ce editura era vorba?

bada_otelul
5th February 2007, 00:38
helen fielding jurnalul lui bridget jones,sau prin cate chinuri trec saracele femei din cauza noastra,a porcilor de barbati:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:
trecand peste implicatiile socio-psihologice amuzanta cartea

Bumbescu
5th February 2007, 00:40
asta cred ca-i de coafeze:D

luma
5th February 2007, 00:40
dar apropo de topul cititorilor, eu in afara de un film pe hallmark despre viata ei, eu nu am vazut sau citit nimic de ayn rand. stie cineva ceva????
Filmul mi s-a parut ca o ridica in slavi intr-un mod pueril. Nu stiu mai nimic despre Any Rand dar ideile ei despre geniu, libertate, eroism...asa cum sunt prezentate in film mi se pare mai mult infatuare.
Asa cum am inteles eu, obiectivul moral al vietii (unui om) este urmarirea propriului interes, propria fericire. Adica, fiecare exista pentru sine...
Edit: e un fel de a spuna ca traiesti pentru tine insuti.

bada_otelul
5th February 2007, 00:41
asta cred ca-i de coafeze:D

depinde cum o privesti

irinaidu
5th February 2007, 00:42
sunt aproape sigura ca era random house, dar am gasit topul asta acum 1 an asa ca s-ar putea sa gresesc.
ok, am gasit linkul:
http://www.randomhouse.com/modernlibrary/100bestnovels.html

Bumbescu
5th February 2007, 00:44
Cred ca la noi n-a fost publicata, de asta n-am auzit de ea.
Luma: e un mod de a privi/gandi lucrurile si lumea:D

luma
5th February 2007, 00:50
Da ok, dar felul in care e prezentata Rand in film si ideile ei (ce despre asta vorbim)...parca asta ar fi cel mai bun mod de a vedea lumea...
Ma rog, este doar un film si oricat de biografic ar fi...este doar viziunea regizorului.:)

delaparis
5th February 2007, 00:51
" ... Becali, omul cu cartea ... Vagabondule, golanule, n-ai citit in viata ta doua carti! Nenorocitule! ..."

cine a zis asta ? :shocked:

Bumbescu
5th February 2007, 00:55
M-ati facut curios acum, dar nu cred ca a fost publicata la noi, ceea ce e destul de curios, tinand cont de faptul ca se publica o gramada de prostii prezentate pompos.
Pare o autoare interesanta, cu influente literare rusesti,cu viata petrecuta in america..
O sa incerc sa vad si eu ilmul ala pe halmark, desi tr sa recunosc ca nu e unul din posturile mele favorite

Delaparis: le rouge de bordeaux?:D

irinaidu
5th February 2007, 01:01
e viziunea regizorului si e hallmark. asa ca nici eu nu stiu ce sa zic.
dar in ceea ce ma priveste nu e singura de care nu am auzit. mai sunt carti pe care nu numai ca nu le-am citit dar nici nu am auzit de ele. cum ar fi :

DARKNESS AT NOON by Arthur Koestler

APPOINTMENT IN SAMARRA by John O'Hara

WINESBURG, OHIO by Sherwood Anderson

THE STUDS LONIGAN TRILOGY by James T. Farrell

GO TELL IT ON THE MOUNTAIN by James Baldwin

DELIVERANCE by James Dickey

THE MOVIEGOER by Walker Percy

A HOUSE FOR MR BISWAS by V.S. Naipaul

A BEND IN THE RIVER by V.S. Naipaul

THE DEATH OF THE HEART by Elizabeth Bowen

TOBACCO ROAD by Erskine Caldwell

IRONWEED by William Kennedy

WIDE SARGASSO SEA by Jean Rhys

THE GINGER MAN by J.P. Donleavy

THE MAGNIFICENT AMBERSONS by Booth Tarkington

Bumbescu
5th February 2007, 01:03
Faci pariu ca de"the magus" de john fowles ai auzit?:)

irinaidu
5th February 2007, 01:04
scuze mi-a scapat!!!! am incercat sa pun cateva titluri dand cu deleteul. acum ma mai uit o data pe ce am scris. :)
dar de retul chiar ca nu am auzit, decat daca nu cumva traducerea titlului in romaneste e diferita. hmm???
sunt curioasa despre ce o fi vorba in cartea numita " the moviegoer" .

Bumbescu
5th February 2007, 01:06
Nici eu n-am auzit de restul..o fi grav?:D ..nu cred
E vorba de o editura americana?

luma
5th February 2007, 01:08
Lista mea cu "neauzite" e mai mare....mai sunt si ceva "auzite" si "necitite". O fi grav? :D

Bumbescu
5th February 2007, 01:10
:D
Nu stiu:D

Nu e mai, mai ales cand e vorba de citite...
Voi cate carti cititi pe an in medie?

irinaidu
5th February 2007, 01:11
a, de cele necitite sa nu mai vorbim. cred ca e americana. am pus linkul. poate scrie acolo, eu nu am vazut. nu cred sa fie grav, eu vad ca stau bine cu pulsul, tensiune , colesterolul asa ca se pare ca nu m-a afectata prea tare. :)

irinaidu
5th February 2007, 01:14
sincer nu stiu cate carti citesc pe an. si am ani mai buni si mai rai. ultimii doi au fost rai datorita unui examen care mi-a ocupat f mult timp si nu mi-a oferit nici o satisfactie.
cat am fost la facultate am citit mult, datorita bibliotecii f aproape de mine si bibliotecarei f draguta.

Bumbescu
5th February 2007, 01:14
Daca-i editura americana atunci sigur nu-i grav:D....poate fi chiar bine:D

luma
5th February 2007, 01:14
:D
Nu stiu:D

Nu e mai, mai ales cand e vorba de citite...
Voi cate carti cititi pe an in medie?
Sa le includ si cele pentru scoala? :D
Sincer, rusinos de putine. Cam 6-7 carti pe an, pentru mintea si sufletul meu.

Bumbescu
5th February 2007, 01:16
Da, eventual si pe aia cu teste pt examenul auto:D
6,7-cam putin:D

irinaidu
5th February 2007, 01:17
la mine motivul pentru care nu citesc uneori e ca nu stiu ce si de unde sa iau cartea. e mult mai des asta, decat ca nu am timp. pentru ca asa cum stau acum pe forum as putea sa citesc. de fapt de maine chiar ma apuc de usa interzisa , ca e a vecinii mele de la 1 si o vrea inapoi. :) ( cartea , nu usa )
si sa nu fim asa de rai cu americanii ca au si ei momentele lor bune.

luma
5th February 2007, 01:22
Putin, putin si devine din ce in ce mai putin...
Teste auto nu; cand o sa-mi iau masina...:P:D
Si motivul cu timpul...da, in loc sa stau pe forum, citesc. Bun, dar ce te faci cu celelalte lucruri de care esti interesat?

Bumbescu
5th February 2007, 01:25
Asta cu forumule nasoala, se pierde timp mult dar asta e, e o tentatie; cel mai rau insa e cu revistele de tot felul aparute in ultimii ani, atat pt femei cat si pt barbati, sunt o nenorocire..slava Domnului ca asta nu m-a atins.
Oricum si eu sunt cam nemultumit, cu 15-20 de carti pe an, dintr care jumatate in concedii, dar asta e..
Acum cativa ani ma hotarasem sa nu mai citesc decat clasici, sa nu mai pierd timpul cu beletristica ieftina, facila, dar nu m-a tinut mult:D
Luma: hai sa fim seriosi cu forumul, cu lucrurile care te intereseaza...e vorba de sueta aici, nimic altceva, distractie daca vrei, nu te amagi aiurea:D

irinaidu
5th February 2007, 01:29
eu una am fost plictisita de multe carti clasice. si nu neaparat ce e nou e nonvaloare.
de reviste ma apara pretul. poate daca erau mai ieftine ma bagam si eu, dar asa ma rezum la 3-4 pe an si trebuie sa fie bineinteles un barbat f bine in ele ( ups trebuia sa zic articol bine scris, nu? ).

Bumbescu
5th February 2007, 01:36
Hai mai Irina, tu esti genul cosmopolitan?:D
Nu, nu tot ce e nou e nonvaloare, sunt f multi autori modeni interesanti, insa ideea e sa nu te lasi prins intr-o lectura facila gen coelho sau david lodge)

luma
5th February 2007, 01:39
Nu Bumbescu, informatia eu nu o iau de pe forum. Informatia o iau de pe siteuri si daca tot scormonesc dupa ea, o discutie cu prietenii virtuali nu strica. :D
Din pacate, concediul il iau doar pt. scoala. Ar trebui sa fiu premianta dar, uite nu sunt. Sincer vorbind.
Mi-am propus atatea, ca recitesc carti care mi-au placut, ca citesc din lista aia cu "stiute dar..."...si pot continua la nesfarsit. Cert este ca, din ce in ce mai rar, pun mana pe o carte si citesc si asta din tot felul de motive. Nu e o scuza, Doamne fereste! E doar o constatare la ce mi se intampla si nu-mi place. :)
Cu revistele de tot felul...sunt abonata la doua reviste on-line. Dar nici pe alea nu apuc sa le citesc...:D
@Irina, ai scris foarte bine! :ok::D

irinaidu
5th February 2007, 01:45
de david lodge am citit o singura carte al carei titlu nu mi-l amintesc acum ( uff batranetile ) si mi-a placut cum era scrisa dar nu avea nici un scop cartea. de coelhio ( hmm, am scris bine?) am citit trei carti ( si pentru ca iti ia f putin sa termini o carte scrisa de el ) si nu am inteles de ce trebuia sa imi explice ce citesc , ca era oricum evident.
iar apopo de reviste, mai citesc si eu una, dar prefer sa le ocolesc pe cele ce contin stiri politice. pentru asta ma uit la tv ( iar luna asta am renuntat ca nu ma mai tineau nervii la biletele )

Bumbescu
5th February 2007, 01:45
Despre barbatii din reviste?:P

Luma, cum nu iei informatia de pe forum? Pai numai cate prostii te-am invatat eu...:P

Irina: eu am fost fan lodge, am citit cred ca vreo 5-6 carti de el, dar dupa primele 3, schimb de dame, ce mica-i lumea si inca una pe care nu mi-o amintesc au inceput sa fie din ce in ce mai proaste si in final mi-am dat seama ca-i pierdere de vreme; dar primele 3 au fost chiar geniale as putea spune.

luma
5th February 2007, 01:50
Si asta numesti tu informatie? :P:D
Irina, vrei nu vrei tot de politica te lovesti, cu sau fara biletele.:D
Pupici dragii mei, ca eu maine dimineata ma duc la serviciu...offff!!
Noapte frumoasa! :)

Bumbescu
5th February 2007, 01:52
Noapte buna Luma!si Irina, ca ma duc si eu la culcare
Luma: tot informatie e si aia:D:P

irinaidu
5th February 2007, 01:55
noapte buna si de la mine ca serviciul ne mananca pe toti!!!!

bada_otelul
5th February 2007, 11:47
Despre barbatii din reviste?:P

Luma, cum nu iei informatia de pe forum? Pai numai cate prostii te-am invatat eu...:P

Irina: eu am fost fan lodge, am citit cred ca vreo 5-6 carti de el, dar dupa primele 3, schimb de dame, ce mica-i lumea si inca una pe care nu mi-o amintesc au inceput sa fie din ce in ce mai proaste si in final mi-am dat seama ca-i pierdere de vreme; dar primele 3 au fost chiar geniale as putea spune.

nu e pierdere de vreme,cred ca ai citit trilogia campusului universitar schimb de dame , ce mica-i lumea si meserie,celebra trilogia,sper sa nu devina si lodge un al doilea coelho,adik sa citeasca toata lumea ca @e la moda@
si-a schimbat foarte mult stilul de scris lodge,cea mai veche citita este muzeul britanic s-a daramat,la nivelul limbajului s-a schimbat mult,in primele pasajele pornografice lipsesc cu desavarsire,in trilogie sunt din abundenta si deja pe la astea mai recente gen terapia se raresc iar problemele luate in discutie variaza mult

Bumbescu
5th February 2007, 12:16
Da, schimb de dame, ce mica-i lumea si meserie au fost excelente, le-am citit acum vreo 7-8 ani.
De atunci a urmat o avalansa de romane ale respectivului, unele insa de o calitate indoielnica, gen "muzeul britanic s-a daramat".
Cred ca ultima carte buna a lui Lodge fost terapia,mie cel putin mi-a placut.

Jerry20cm
5th February 2007, 12:53
si mie mi-a placut:D

Bumbescu
5th February 2007, 12:55
ce anume jerry, terapia de soc?:D

Jerry20cm
5th February 2007, 12:57
:happy
si aia:D

bada_otelul
5th February 2007, 14:32
Da, schimb de dame, ce mica-i lumea si meserie au fost excelente, le-am citit acum vreo 7-8 ani.
De atunci a urmat o avalansa de romane ale respectivului, unele insa de o calitate indoielnica, gen "muzeul britanic s-a daramat".
Cred ca ultima carte buna a lui Lodge fost terapia,mie cel putin mi-a placut.

cronologic muzeul britanic s-a daramat a aparut mult inaintea trilogiei,nu pot uita o faza prea tare din cartea asta,tipul ramasese fara lenjerie curata si a imprumutat o pereche de chiloti de la nevasta-sa,iar la un moment dat tot incerca o dracoaica sa il dezbrace cand a vazut chilotii de dama a tras automat concluzia ca tipul e pe invers:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:
si eu care credeam ca noi toti barbatii mai purtam ocazional lenjerie de dama...:happy :happy :happy

Bumbescu
5th February 2007, 14:35
[QUOTE=bada_otelul;1076425]cronologic muzeul britanic s-a daramat a aparut mult inaintea trilogiei

Nu cred, au fost doua editii in Romania ale trilogiei, prima prin 98,99 , la editura univers, daca la asta te referi.
Editia 2 a aparut la Polirom parca.

bada_otelul
5th February 2007, 14:39
[QUOTE=bada_otelul;1076425]cronologic muzeul britanic s-a daramat a aparut mult inaintea trilogiei

Nu cred, au fost doua editii in Romania ale trilogiei, prima prin 98,99 , la editura univers, daca la asta te referi.
Editia 2 a aparut la Polirom parca.

eu ziceam de anii in care au fost scrise si se cunoaste si dupa felul cum au fost scrise,cand era tanar era mai pudic:D ,muzeul britanic s-a daramat e scrisa in 62 schimb de dame in 75 parca

Bumbescu
5th February 2007, 14:42
Aha, se poate, nu stiu; oricum cele mai bune sunt cele din trilogie, impudice cum or fi, nu se compara cu restul.

irinaidu
23rd February 2007, 02:02
in "usa interzisa " liiceanu spune despre cartarescu ca a scris o carte cu ilustratii " enciclopedia zmeilor". oare a aparut? si daca da, e prin librarii?
uite ce scrie acolo despre aceasta idee pe care o gasesc f simpatica.
liiceanu a vazut o carte despre pitici, in care acestia sunt tratati ca o materie scolara: vestimentatie, alimentatie, raspandire pe glob. si asa i-a venit ideea sa-ipropuna lui cartarescu sa faca o varianta autohtona cu zmei.
" zmeii sunt fiinte, complexe, grotesti si delicate deopotriva.mai toti par avea un interes aparte pt fetele de imparati din specia umana, cu precadere fecioare"......" n-am reusit sa exportam mamaliga( de ce in fond pizza si nu mamaliga cu branza si smantana?- e limpede ca lumea are ceva cu noi!), nici sarmale, nici folclorul, poate reusim cu zmeii".
funny!!!! daca stie cineva ceva, poate imi zice si mie!!!!