PDA

View Full Version : Lumini de frana in Formula 1?



Sorin Blaj
6th March 2007, 12:40
Luni, 05.03.2007


Purtatorii de cuvant de la Ferrari si Renault au confirmat ca au fost printre echipele care au testat, in Bahrain, luminile de frana pe monoposturi. Exista numeroase speculatii care sustin ca luminile de frana vor fi introduse de FIA in viitorul apropiat, pentru a mari gradul de siguranta pe circuite. Oficialul Ferrari a declarat:” Da, am testat luminile de frana, dar pentru viitor, nu pentru acest an”.
Purtatorul de cuvant de la Renault: ”Am vorbit cu inginerii si mi-au zis ca intr-adevar le-am testat”.


Sursa: formula1.automarket.ro

Elphax
6th March 2007, 12:47
f. bine, urmeaza faruri pt cursele in nocturna :)

dar parca masinile au o lumina rosie in spate - aia nu e pt. frana?

AllexChyu
6th March 2007, 13:25
nu, aia din spate se foloseste in conditii de vizibilitate redusa, si de asemenea mai semnalizeaza si anumite "decizii" luate de CPU-ul' masinii.

Sorin Blaj
6th March 2007, 13:33
Da, nu sunt niste lumini de frane clasice.

Elphax
6th March 2007, 14:26
Sources report that runners for Super Aguri, Toyota, McLaren, Renault and Ferrari - and possibly others - trialled the innovation at the Sakhir circuit. The news is sure to spark speculation that the governing body could implement brake lights on the grounds of safety.


Further information is not available at this time, but it is clear that the single rain light below the rear wing glowed red when the drivers braked into corners.


Not so long ago this subject was brought up, but F1 drivers at the time considered it unreasonable to make their braking technique known to other drivers.

And we aren't convinced that this is for day time driving.... At night they would make an interesting added visual effect.

Lordul
6th March 2007, 15:11
lumina din spate se foloseste is pe ploaie

thanathos
6th March 2007, 16:06
io astept cu interes obligativitatea semnalizarii in depasiri....
tampiti astia de la FIA...si parca se prostesc pe zi ce trece.
Restrictii de schimbat traiectoria cand esti depasit, lumini de frana...probabil si semnalizare, ma astept la impunerea portbagajului pentru carat 1 stingator in caz de incendiu, trusa medicala si papuci de schimb.

fu*kin' morons:confused:

AllexChyu
6th March 2007, 17:06
sa nu criticam FIA prea devreme. introducerea acestor lumini de frana ar putea sa creasca numarul depasirilor in cursa, asta deoarece pilotul din spate poate "studia" mai bine locul in care cel din fata incepe sa franeze ( nu intotdeauna e evident ca un pilot incepe sa franeze ). desigur pentru ca asta sa fie posibil ar trebui ca luminile sa fie obligatorii si in timpul curselor disputate pe lumina

thanathos
6th March 2007, 17:30
daca nu te duce mintea sa-l citesti pe cel din fata altfel, decat cu stegulete , becuri, reclame luminoase si alte magarii care sa te anunte cand franeaza sau accelereaza ala, apoi nu meriti sa-l depasesti :headbang:.
Asta-i ceva de genul: "hai sa handicapam pe toata lumea, sa nu se simta handicapatii marginalizati". Da-o dracului de treaba. Tre' sa-ti cunosti limitele si conditia si sa o accepti si apoi sa incerci sa devii mai bun prin ceea ce poti face nu prin a handicapa pe altii sa ai si tu o sansa.
Mi se pare ca F1 tinde sa devina un sport de don'soare fandosite sub scutul unor " safety regulations " de care rad si cainii. Senna si Villeneuve s-ar rasuci in mormant daca ar stii la ce le sta mintea astora acuma.
Ti-e frica sa mori, fa-te bibliotecara, nu te forteaza nimeni sa intrii in F1.
Ai ajuns acolo? f bine. Contractele nu-s pe viata. Nu-ti place riscul , retrage-te dupa 1-2-3 ani and that's it

Elphax
6th March 2007, 17:52
sa nu criticam FIA prea devreme. introducerea acestor lumini de frana ar putea sa creasca numarul depasirilor in cursa, asta deoarece pilotul din spate poate "studia" mai bine locul in care cel din fata incepe sa franeze ( nu intotdeauna e evident ca un pilot incepe sa franeze ). desigur pentru ca asta sa fie posibil ar trebui ca luminile sa fie obligatorii si in timpul curselor disputate pe lumina

nu e chiar asa, ca se poate regla momentul in care se aprinde lumina aia, cat timp nu poti deduce din far cat de puternica e frana, totul e ca si inainte: te bazezi pe simturile educate si pe experienta ...

STEELMAN
6th March 2007, 17:55
un portbagaj pt cartofi pe cand?:D

thanathos
6th March 2007, 18:51
nu-i departe. Se vorbea de adaugarea de greutate suplimentara acum 3-4 ani...ceva gen WTCC...:evil:

oaspetele
7th March 2007, 13:25
da, parca faptul ca o masina e mai competitiva sau pilotul mai bun trebuie pedepsit. sint de acord, se egalizeaza un pic treaba, dar nu e corect sa penalizam un team ca si-a facut temele mai bine...

Sorin Blaj
7th March 2007, 13:35
Oaspetele.

Pe unde ai umblat, ca nu te-ai mai "vazut" de mult pe Ols?

oaspetele
7th March 2007, 13:39
eh, am mai scris eu una alta, da aproape ca m-am retras si eu ca Schumi.
:)

Sorin Blaj
7th March 2007, 19:15
Foarte rau. Vezi ca incepe un nou sezon de Formula 1. Te asteptam cu comentarii.