PDA

View Full Version : Noi curse in Asia, posibil in nocturna?



Elphax
5th March 2007, 17:29
Cica Bernie vrea mai multe curse in Asia. Se preconizeaza Abu Dhabi (EAU) , Coreea de Sud sau Singapore. Ideea ar fi ca aceste curse sa se desfasoare seara, ca sa fie mai usor de urmarit un Europa. (ex. Abu Dhabi e cu 3 ore mai tarziu decat CET)

http://www.onlinesport.ro/stiri/motor/f1/15178/ecclestone-vrea-curse-nocturne.htm

Totusi nu sunt cam multe curse deja? Vor fi de acord echipele?

AllexChyu
5th March 2007, 20:02
e cam deplasata afirmatia ...
amintiti-va de cursele din japonia si mai ales australia ... alea cat de usor sunt de urmarit in europa ?
chiar si un delay de 1H la start era bun in japonia ... da nici macar ala ... asa k nu stiu ce urmareste de fapt bernie cu asta ... poate sa aduca ceva nou in F1 ... eventual sa prinda la americani care ( dupa cum se observa si din articol ) urmaresc cursele disputate in nocturna

BMW Power
5th March 2007, 21:32
Nu cred ca vor fi prea multe curse. Pana la urma...ce e rau in asta. Pe noi, dupa parerea mea nu ne deranjeaza deloc, ba din contra, e spre binele nostru. Mai rau e pentru echipe care vor trebui sa alerge pe tot globul. Cu toate acestea, din cate stiu din anii trecuti, Bernie zicea ca va mari numarul de curse din campionalt, si ca nu va depasi 20 de curse pe sezon. Deci....inca 3 curse sunt binevenit, insa....care vor fi alea? Acum se vorbeste de astea 2-3 din Asia, dar acum 1-2 ani in urma, se zicea ca pe lista sunt: Rusia, Mexic, India si posibil o cursa din Africa. Deci.....pana la urma care intra si care iese?

AllexChyu
5th March 2007, 22:57
o varianta ar putea fi aceea in a extinde perioada competionala mai mult decat este acum ( martie-octobrie ) ... sa profite de incalzirea globala, sa nu ii mai auzim pe carcotasi ca nu e nimic bun de capu' ei :D

BMW Power
6th March 2007, 01:28
Ar fi si asta o idee, sa se extinda perioada la una mai lunga cum ar fi martie-noiembrie sau sfarsitul lui februarie-noiembrie.

Sorin Blaj
6th March 2007, 01:55
O sa se ajunga in curand la 20 de curse pe sezon.

Elphax
6th March 2007, 08:09
pai in asia se poate alerga cand e prea frig in europa , si organizatorii noilor curse pot fi conditionati sa faca circuite cu nocturna

in orientul mijlociu ar avea sigur tribune pline, aici principala distractie sunt sporturile cu motor

la abu dhabi este circuit, la dubai este circuit, la riadh este circuit + cel deja aflat in calendarul competitional - bahrain

AllexChyu
6th March 2007, 13:29
sa nu uitam circuitul de la kyalami, acolo ora de difuzare in europa ar fii perfecta

Elphax
22nd March 2007, 13:00
India ar urma sa gazduiasca primul Grand Prix in 2009, pe un circuit stradal amplasat la New Delhi, dupa modelul celui de la Monte-Carlo, ideea extinderii Formulei 1 in Asia fiind intens promovata si de boss-ul Marelui Circ, Bernie Ecclestone. Pentru 2010 a fost deja stabilit un Mare Premiu in Coreea de Sud, pe lista de asteptare aflandu-se si Singapore, cu un proiect de cursa nocturna.

Prezent in India pentru a promova interesele noului sponsor de la Toyota, Ralf Schumacher, unul dintre cei doi piloti ai echipei nipone s-a aratat incantat de conditiile gasite la Delhi. "Dupa ce am vazut aici, va fi, cu siguranta, un mare eveniment. Ma gandesc cu speranta ca se va realiza intr-o zi", a declarat Ralf.

BMW Power
22nd March 2007, 13:40
India ar urma sa gazduiasca primul Grand Prix in 2009, pe un circuit stradal amplasat la New Delhi, dupa modelul celui de la Monte-Carlo, ideea extinderii Formulei 1 in Asia fiind intens promovata si de boss-ul Marelui Circ, Bernie Ecclestone. Pentru 2010 a fost deja stabilit un Mare Premiu in Coreea de Sud, pe lista de asteptare aflandu-se si Singapore, cu un proiect de cursa nocturna.

Prezent in India pentru a promova interesele noului sponsor de la Toyota, Ralf Schumacher, unul dintre cei doi piloti ai echipei nipone s-a aratat incantat de conditiile gasite la Delhi. "Dupa ce am vazut aici, va fi, cu siguranta, un mare eveniment. Ma gandesc cu speranta ca se va realiza intr-o zi", a declarat Ralf.

Despre India.....se tot discuta de....2-3 ani. La fer si despre Rusia, care se zice ca are un plan maret in Moskova de gazduire a unui premiu. La un moment dat, se zicea ca vor intra impreuna in calendarul mareleui circ, dar se pare ca indienii le-a luat fata rusilor, sau ca interesul lui Bernie e mai mare in India.

Lordul
11th April 2007, 16:07
ar fi super sa fie mai multe Gp-uri ; este si-n Qautar o pista de Moto GP unde au loc curse. ..eu zik ca mere si pt Formula 1