PDA

View Full Version : Sarituri cu schiurile: Cupa Mondiala, Lahti, 9-11 martie a.c.



georg40
5th March 2007, 12:32
Programul competitiei:

vineri,9 martie, ora 18,30 : calificari
sambata, 10 martie, ora 16,15: intrecerea pe echipe
duminica, 11 martie, ora 13,45: intrecerea individuala

florin_vs
7th March 2007, 19:10
sper ca macar la el acasa Janne sa castige o etapa :ok:

georg40
9th March 2007, 20:34
Calificarile de azi nu au adus surprize. "Cei buni", ma gandesc la Ammann, Malysz, Kuettel,Jacobsen, Morgenstern etc. s-au impus. Altii, printre care si saritorii germani Schmitt, Späth, Hocke si Ritzerfeld s-au calificat pur si simplu pentru finala, Martin chiar cu o saritura frumoasa de 121 metri, care putea fi insa si ceva mai lunga. Sub asteptari Schlierenzauer si Ahonnen.

Maine are loc intrecerea pe echipe.

whisper
10th March 2007, 16:27
Ok.Ce ii linistea asta pe aici?
Go Morgi!:cheer: Go Austria!/OLE/

georg40
10th March 2007, 19:20
Formatia campioana mondiala cu cvartetul cel mai omogen s-a impus relativ clar, pentru mine revelatia intrecerii ramane insa un alt campion mondial, Simon Ammann care a aratat sarituri foarte frumoase.

Clasament:

1.Austria 1028,7 (Höllwarth, Schlierenzauer, Koffler, Morgenstern)
2.Norvegia 1017,0
3.Finlanda 967,1
4.Rusia 925,6
5.Germania 916,4 (Hocke, Späth, Ritzerfeld,Schmitt)
6.Elvetia 873,3

Maine are loc concursul individual.

lucian_iasi
10th March 2007, 20:41
Austria cred k ar castiga si daca ar participa cu a treia echipa..is cei mai buni :( :( :(

whisper
10th March 2007, 22:50
Da Ammann a fost foarte bun..din pacate ceilalti nu au ajutat echipa cat sa ocupe un loc bun.
Germania un loc 5 bunisor :cheer:
/OLE/ Austria!

Redboy
11th March 2007, 16:18
yeeeee
acu saream prin casa de bucurie >>> Podium pentru Martin Schmitt
yeeeeeeeeeeeeee
locul 3... thx God !!

peirsolgirl
11th March 2007, 16:18
AAAAAAAAAAAAAAAA!!
A reusit!Locul 3! bravo Martin!

Redboy
11th March 2007, 16:21
Kofler nu merita locul 2
ma enerveaza...
trebuia Schmitt sa ia locul doi dupa ce a sarit 126.5 m in a doua mansa... dar e foarte bine si asa...

ioanav88
11th March 2007, 16:22
/OLE/ a castigat Adam!!!!!!!!! yuuuuuupy ( am baut si un pahar de vin pe chestia asta desi nu obisnuiesc:D )

georg40
11th March 2007, 16:42
/OLE/ a castigat Adam!!!!!!!!! yuuuuuupy ( am baut si un pahar de vin pe chestia asta desi nu obisnuiesc:D )

Rosu ?

georg40
11th March 2007, 16:53
A fost azi un concurs neobisnuit la Lahti , o loterie in care trambulina si schiurile au jucat un rol secundar, "seful" fiind vantul ! Taria si directia acestuia s-au modificat la aproape fiecare saritura, ca urmare concurenti din esalonul secund ajungand in finala ,iar o seama de favoriti ca Morgenstern, Jacobsen sau Schlierenzauer ramanand doar cu rolul de spectatori. Altii, ca Ahonen sau Ammann au ajuns in finala, dar sansele lor de a ocupa un loc fruntas au fost minime.
In context, a surprins siguranta unor concurenti, ca Malysz, Koffler sau Martin Schmitt care din aceste conditii vitrege au realizat , totusi, excelente sarituri clasandu-se in final in aceasta ordine.
Ma bucur enorm pentru Martin, pe care sper ca acest succes sa-l catapulteze in acest rest de sezon spre alte locuri fruntase la valoarea si asteptarile sale.

O fraza despre echipa Rusiei. Cei patru: Ipatov, Kornilov,Rosliakov si Vasiliev au ajuns cu totii in finala avand in ansamblu o comportare buna, ca de altfel in intreg sezonul. Numai in treacat fie spus, ei sunt antrenati de germanul Wolfgang Steiert, la timpul respectiv antrenor si al echipei Germaniei si concediat pentru motive doar de federatie cunoscute. Asa se scrie istoria.

Incaodata, bravo Malysz, bravo Schmitt.

whisper
11th March 2007, 17:01
/OLE/ Martin!:cheer:
In prima mansa eram asa suparata in afara lui Martin ceilalti :( Trei Doamne si toti trei cum se zice :ras-plans: Ce o fi fost cu ei,probabil conditiile.
Si eu zic ca nu trebuia sa ia Kofler locul 2 dar e bun si asa..pentru prima data l-am sustinut pe Malysz..adica asa cat sa ramana el pe 1 ,pe doi Kofler si 3 Schmitt :cheer: daca mai mult nu s-a putut .:D

Xplosion
11th March 2007, 19:41
De ce sa nu merite Kofler locul 2??Dupa saritura din proba pe echipe de ieri si avand in vedere conditiile nefavorabile de azi locul 2 este bine meritat... ma bucur foarte mult pentru locul 3 ocupat de Schmitt, o revenire foarte placuta si asteptata.

whisper
11th March 2007, 20:05
Il merita ...dar mai bine era sa fie Schmitt pe 2.:D

Redboy
11th March 2007, 20:05
faza a fost ca m-a enervat Kofler ca "l-a luat" pe Schmitt dupa ce a sarit 121.5 m :| in a doua mansa... ar fi fost frumos : 1. Malisz 2. Schmitt , ca pe vremuri... (nici nu mai zic de un 1. Schmitt 2. Malisz)
dar, deh... cer prea mult :))

lucian_iasi
11th March 2007, 20:35
Malysz /hello /hello /hello /hello

Deja Malysz l-a intrecut pe Schlirenzauer si a ajuns pe locul 2 in clasamentul general :yeah: :yeah:

Iar diferenta pana la Jacobsen e de doar 134 puncte..se joaca :D :D

Hai Malysz ca se poate :yeah: :yeah:

georg40
11th March 2007, 21:30
Schmitt are un psihic putin zdruncinat dupa multe insuccese, fapt care este de inteles si de acceptat.
Eu sper ca acest succes de azi, oricum n-a mai urcat pe podium de o...vesnicie, sa-i dea curaj pentru concursurile urmatoare.Si atunci cine stie...


Mai sunt daca bine stiu 5 sau 6 concursuri, dintre care urmatorul chiar saptamana ce vine, pe 13 martie la Kuopio, tot in Finlanda.

Xplosion
11th March 2007, 22:17
sper sa fie aceleasi conditii meteo :) :) :)

adriana18p
11th March 2007, 22:42
sper ca macar la el acasa Janne sa castige o etapa :ok:

vrem cam multe..
macar un podium sa ia anul asta si e bine
sper la un sezon mai bun la anul

lucian_iasi
11th March 2007, 22:58
macar un podium sa ia anul asta si e bine


Deja vrei prea mult :ras-plans: :ras-plans:

Nu mai spun de florin,care spera la o victorie :ras-plans: :ras-plans:

SORENSEN
11th March 2007, 23:04
Schmitt pe podium...extraordinar...bravo...ma bucur...poate va iesi din calvar.

georg40
12th March 2007, 12:05
Schmitt pe podium...extraordinar...bravo...ma bucur...poate va iesi din calvar.

Dupa spusele lui, mai toate trambulinele din Finlanda ii priesc, nu este exclus sa prinda si maine o zi buna. Sunt foarte curios !

adriana18p
12th March 2007, 12:44
Deja vrei prea mult :ras-plans: :ras-plans:

Nu mai spun de florin,care spera la o victorie :ras-plans: :ras-plans:

ehh acuma ca a castiga malysz vb si domnul lucian_iasi... :D

georg40
12th March 2007, 17:43
@ adriana: iarta-ma, dar modul tau de exprimare ma descurajeaza, nu te inteleg, desi as raspunde cu placere...

whisper
12th March 2007, 19:56
Da cred ca ii priesc lui Scmitt trambulinele din Finlanda ,dar se pare ca nu si celorlalri :D Mai ales lui Gregor(e mai usor prenumele :P),Morgenstern si Jacobsen.

georg40
12th March 2007, 22:06
Da cred ca ii priesc lui Scmitt trambulinele din Finlanda ,dar se pare ca nu si celorlalri :D Mai ales lui Gregor(e mai usor prenumele :P),Morgenstern si Jacobsen.

Ciudat, dar daca e adevarat nici macar lui Ahonen nu-i plac trambulinele de la Lahti si Kuopio, si el este finlandez !

Redboy
13th March 2007, 13:49
Malisz a castigat si calificarile de la Kuopio :| nush ce sa mai zic..
Schmitt pe 8... e bine

LUCKY_AMARU
13th March 2007, 15:02
Mizez iar pe un podium ptr martin:D........de ce nu o victorie dupa atatzia ani cu putina concentrare.........

whisper
13th March 2007, 19:13
Ce bine ar fi!/hello
scuzati greselile din postul de mai sus. Acum le-am observat :P