PDA

View Full Version : Biatlon: Cupa Mondiala, Holmenkollen(Oslo) 8-11 martie a.c.



georg40
5th March 2007, 12:07
La finele saptamanii are loc langa Oslo, in Norvegia, in cunoscuta statiune Holmenkollen, o noua editie a Cupei Mondiale la biatlon.

Programul este urmatorul:

joi, 8 martie: sprint femei (7,5 km.) si sprint barbati (10 km.)
sambata,10 martie: urmarire femei (10 km.) si urmarire barbati (12,5 km.)
duminica,11 martie: cursa in bloc femei(12,5 km.)si cursa in bloc barbati(15 km.)

Intrecerile pot fi urmarite live pe Eurosport 1.

georg40
7th March 2007, 19:57
Pentru concursul de la finele saptamanii , ca si pentru intrecerea de inchidere a sezonului (15-18 martie) de la Chanti Mansijk (Rusia)au fost selectionati urmatorii sportivi:

Feminin:
Jenny Adler (WSV Oberhof)
Katrin Apel (SV Eintracht Frankenhain)
Simone Denkinger (SC Gosheim)
Martina Glagow (SC Mittenwald)
Andrea Henkel (SV Großbreitenbach)
Kathrin Hitzer (SC Gosheim)
Magdalena Neuner (SC Wallgau)
Ute Nitziak (SV Altenberg)
Kati Wilhelm (SCM Zella-Mehlis)

Masculin:
Andreas Birnbacher (SC Schleching)
Sven Fischer (WSV Oberhof)
Michael Greis (SK Nesselwang)
Michael Rösch (SSV Altenberg)
Carsten Pump (SV Altenberg)
Christoph Stephan (WSV Oberhof)
Alexander Wolf (WSV Oberhof)
Jörn Wollschläger (WSV Oberhof)

rob_din
8th March 2007, 13:18
Cel mai bun rezultat pentru Romania in acest sezon - locul 15 pentru Eva Tofalvi in proba de sprint

georg40
8th March 2007, 13:34
Intradevar, felicitari Evei Tofalvi, in rest concursul nu a auds nimic nou sub soare, decat oalta... victorie a Germaniei, care dispune de un lot atat de valoros ca indiferent cine...greseste, se gaseste intotdeauna cineva sa duca victoria pana la capat.
Azi a castigat Andrea Henkel urmata de rusoaica Ecaterina Iurieva si campioana mondiala, Magdalena Neuner. Sub asteptari azi, Kati Wilhelm, locul al 19-lea.

Intr-o ora urmeaza cursa de sprint a barbatilor.

georg40
8th March 2007, 15:57
S-a incheiat si intreceera baietilor, Raphael Poireé demonstrand din nou, la cea de 44-a victorie in Cupa mondiala, valoare pe care o detine. Pacat ca acesta este ultimul sau sezon, il asteapta insa "viata civila" si Liv-Grete cu cei doi copii...
Poireé a tras din nou fara greseala, devansand in final pe Michael Greis, Dimtri Iaroscenko si Ole Einar Bjorndalen, cu trei greseli,de data acesata , enorm de mult pentru o proba de sprint. Greis a venit la 5,5 secunde si daca luam in calcul tura de penalizare, el ar fi putut practic invinge...

Maine este zi de pauza.

georg40
10th March 2007, 14:09
Concursul de urmarire a fetelor a fost pana la urma...degradat intr-o intrecere de casa a ...echipei Germaniei, cursa castigata de campioana mondiala, Magdalena Neuner urmata de Andrea Henkel si Kati Wilhelm.
Buna clasarea pe locul 18 a Evei Tofalvi, care pare sa-si gaseasca ritmul, acum, la sfarsit de sezon. mai bine mai tarziu decat nicodata !

georg40
10th March 2007, 18:29
Bjorndaelen, Poireé, Greis - trioul dominant in Cupa Mondiala si-a disputat intaietatea si in proba de urmarire incheiata in aceasta ordine.


In clasamentul general al Cupei mondiale conduc : la femei Kati Wilhelm ,iar la barbati Michael Greis.

SORENSEN
11th March 2007, 10:48
In ultimul timp nu am mai resuit sa urmaresc curse de biathlon...dar sper ca astazi sa vad si eu cursele de mass-start.

georg40
11th March 2007, 11:11
Chiar vroiam sa spun ca ai cam lipsit in ultima vreme.
Mai avem o reuniune in Siberia si s-a cam termint sezonul...

georg40
11th March 2007, 14:24
Nici cursa feminina cu start in bloc nu a modificat datele problemei, dominare clara a sportivelor germane, de data aceasta impunandu-se tineretul.
A castigat campioana mondiala, Magdalena Neuner, urmata de Kathrin Hitzer si rusoaica Ecaterina Iurieva. In primele 12 locuri s-ai clasat alte 4 sportive germane: 5.Denkinger, 6.Wilhelm, 10.Henkel si 11. Apel ceea ce subliniaza aceasta superioritate.
Daca Magdalena Neuner va reusi sa se stabilizeze la acest nivel, atunci biatlonul feminin va avea pentru multi ani o reprezentata de mare clasa.

georg40
11th March 2007, 16:41
In intrecerea barbatilor am asistat la un palpitant duel Bjorndaelen - Poireé, decis la fotofinish cu o zecime de secunda in favoarea norvegianului. Pe locul al treilea, germanul Jens Fischer.
Michael Greis a ratat relativ repede cinci tinte abandonand, sansa de a puncta pentru Cupa mindiala devenind minime.

SORENSEN
11th March 2007, 16:49
Ce cursa a facut Magdalena ...si-a demonstrat marea valoare la o varsta asa frageda...
Poate avea o hegemonie lunga daca va fi un pic mai precisa in poligon...un mare brav si pt cealalta tanara Hitzer dar si pt Iourieva care a tras excelent...
La baieti nu am vazut cursa si asa vea o nelamurire cu Greis ..ce a aptit de a abandonat...

Apoi de remarcat si aproape victoria la general pt Kati Wilhelm...a doua consecutiv...Bravo...dar totusi sa asteptam si cursele din Rusia...unde rusii si rusoicele probabil vor face curse fff bune.

rob_din
11th March 2007, 17:46
Ce cursa a facut Magdalena ...si-a demonstrat marea valoare la o varsta asa frageda...
Poate avea o hegemonie lunga daca va fi un pic mai precisa in poligon...un mare brav si pt cealalta tanara Hitzer dar si pt Iourieva care a tras excelent...
La baieti nu am vazut cursa si asa vea o nelamurire cu Greis ..ce a aptit de a abandonat...

Apoi de remarcat si aproape victoria la general pt Kati Wilhelm...a doua consecutiv...Bravo...dar totusi sa asteptam si cursele din Rusia...unde rusii si rusoicele probabil vor face curse fff bune.

Greis a abandonat fiindca dupa 2 trageri era penultimul si ii convenea mai mult sa abandoneze astfel incat cursa se azi sa nu i se ia in considerare in clasamentul final.
Oricum cursa de azi a fost cea mai frumoasa pe care eu am vazut-o. Rar se intampla ca victoria sa se decida la fotofinish intre cei mai importanti trei sportivi ai ultimului deceniu

SORENSEN
11th March 2007, 23:02
Am vazut pana la urma partea finala...excelenta si palpitanta...Azi a fost ultima cursa pt Poiree asa am inteles..cred ca si Ficher se retrage la finalul sezonului...

georg40
12th March 2007, 12:02
Ce cursa a facut Magdalena ...si-a demonstrat marea valoare la o varsta asa frageda...
Poate avea o hegemonie lunga daca va fi un pic mai precisa in poligon...un mare brav si pt cealalta tanara Hitzer dar si pt Iourieva care a tras excelent...
La baieti nu am vazut cursa si asa vea o nelamurire cu Greis ..ce a aptit de a abandonat...

Apoi de remarcat si aproape victoria la general pt Kati Wilhelm...a doua consecutiv...Bravo...dar totusi sa asteptam si cursele din Rusia...unde rusii si rusoicele probabil vor face curse fff bune.

Magdalena are noroc ca este foarte buna pe schiuri. Daca va reusi sa se stabilizeze in poligon, atunci va fi in urmatorii cinci ani de neinvins.

georg40
12th March 2007, 12:03
Am vazut pana la urma partea finala...excelenta si palpitanta...Azi a fost ultima cursa pt Poiree asa am inteles..cred ca si Ficher se retrage la finalul sezonului...

Sunt probabil chiar mai multe retrager, pe linga Poireé, Fischer,Gros, chiar de la rusi mi se pare...

Sergiu
12th March 2007, 12:38
Daca stiti imi puteti spune cum se calculeaza clasamentul general la biatlon?
La fiecare disciplina stiu ca se anuleaza cel mai slab rezultat.
Dar la general se anuleaza cele mai slabe nu stiu cate rezultate, dar nu neaparat unul din fiecare disciplina. Puteti sa-mi spuneti cate rezultate se anuleaza?

rob_din
12th March 2007, 14:57
Daca stiti imi puteti spune cum se calculeaza clasamentul general la biatlon?
La fiecare disciplina stiu ca se anuleaza cel mai slab rezultat.
Dar la general se anuleaza cele mai slabe nu stiu cate rezultate, dar nu neaparat unul din fiecare disciplina. Puteti sa-mi spuneti cate rezultate se anuleaza?

Se anuleaza cele mai proaste 3 rezultatate, indiferent de proba. Spre exemplu, in acest moment in realitate Greis are cu 12 puncte mai putin.