PDA

View Full Version : Etapa a 7-a: FC Arges - FC Vaslui



Vulturul
18th September 2005, 16:06
Sambata, 24 septembrie 2005: FC Arges - SC Vaslui , ora 17:00
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

esku
19th September 2005, 00:17
Respect echipa celor din Vaslui, dar cred ca nu vom avea mari probleme ..... as zice un 2-0 sau 3-1 pt Alb-Violeti .... goluri Tanasa(2), Prepelita .... :ok:

@Cry: Tot nu ti`a trecut supararea dupa egalul din Giulesti? :D

Vi3rme_X
19th September 2005, 14:52
Normal k va castiga Argesul...as indrazni sa spun ca ar putea fi o victorie la scor...

ultravioletcanada
19th September 2005, 20:50
1 solist. rednic nu prea are cu cine.
p.s. nu putem sa nu remarcam consecventa cu care bietul cry tot voteaza impotriva noastra, doar doar s-or indeplini visele lui si ii va mai trece din frustare...
cry baby, cry...

esku
21st September 2005, 21:46
se pare ca am inceput saptamana cu stangul......eliminati de targoviste din cupa :o: .... sper sa nu urmeze o infrangere cu vasluiul.....DOAMNE FERESTE! ..... Macar avem o scuza....la Targoviste a aparat Negoita si chiar a aparat si un 11 m....:D

esku
21st September 2005, 23:59
FC ARGES - Vaslui 2-0 (Tase, Prepe) :ok:

ultravioletcanada
22nd September 2005, 00:03
ba nu, 4-0, sa cada ghiocelul in DEPRESIE :drak:

esku
22nd September 2005, 00:09
ma multumesc cu cele 3 pct.....astea sunt importante.....oricum e in DEPRESIE! :D

Cristy
22nd September 2005, 00:09
ba nu , 0 4 , sa moara toti suporterii satelitului :D

esku
22nd September 2005, 00:18
FC ARGES trebuie sa isi revina dupa esecul din Cupa, iar sambata este momentul ..... sper sa nu ne impiedicam de echipa lui Rednic si sa castigam toate punctele puse in joc pt ca avem nevoie de ele ca de aer....moralul jucatorilor este la pamant, iar o victoria contra moldovenilor ar fi ffff bine venita!.... FORZA VIOLA!!!

rhadoo
22nd September 2005, 01:06
E DUREROS?acum cateva zile asha a fosst shi pt noi.eu sper sa ii bateti pe moldoveni sa se duca unde le e locul
HAI JIUL!

ultravioletcanada
22nd September 2005, 01:52
@rhadoo nu, nu e dureros. asta e cupa, egal nu se putea termina, cineva trebuia sa piarda. asta e, au fost mai buni, au avut mai multa bafta, nu conteaza. rezultatul ramine.
treaba e ca se baga un neamu lu manivela sa spuna ce? ca daca ii urmaresc ultimele 100 de posturi, 95 nu au logica, doar FRUSTRARE. :ciocan:

rhadoo
22nd September 2005, 02:23
e dureros pt ca nu va ashteptati la asta ,la fel cum shi noi speram mai mult de la meciul cu voi avand in vedere ca veneam dupa victoria de la vaslui

esku
22nd September 2005, 13:02
nu ne asteptam, dar asta`i viata! Au fost mai buni! Au avut si noroc! Urmeaza meciu cu Vaslui in care sper sa luam cele 3 pct....:ok:

Cristy
22nd September 2005, 15:07
Nervi după meci
Înfuriaţi de rezultatul final, jucătorii piteşteni au lovit cu pumnii şi picioarele uşa de la vestiar şi au spart un geam, producînd pagube de cîteva milioane. Antrenorul Argeşului, Sorin Cîrţu, s-a recules la sfîrşitul partidei pe banca de lîngă vestiare, unde a rămas un sfert de oră, după care a adresat cuvinte triviale unor persoane din anturajul echipei din Tîrgovişte.

Vulturul
22nd September 2005, 16:41
Cry, sa iti povestesc eu ce a fost acolo. Intr-adevar, s-a spart un geam, dar nici vorba de a devasta vestiarul. Delegatul echipei, Oleg Iacomi, s-a oferit sa plateasca geamul spart, insa a fost refuzat de targovisteanul kare se plangea de paguba, tocmai pentru ca fusese ceva neinsemnat. A fost doar un schimb de replici intre cei doi, umflat de presa, k sa creada cei ca tine. Si autocarul echipei FC Arges a fost zgariat de niste suporteri localnici.
Si nu vad ce legatura are asta cu meciul nostru cu Vasluiul. Cati ani iti trebui sa accepti ca in Giulesti nu ati putut sa ne invingeti??? Si daca tot vorbesti de slugi si sateliti, zi-ne ce e cu stirea asta: http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=5331
Nu te agita sa raspunzi aici, ca iar o dam in off-topic

bobycox
22nd September 2005, 17:24
Cry ce te agiti asa? Vad ca degeaba hoinaresti pe Forumul Onlinesport ca nu ai invatat nimic. Pai de 6-7 ani incoace, nu stii pt cine sunt facute jocurile in Cupa Romaniei? Numai o minune poate schimba circul care se petrece in fiecare an in Cupa Romaniei. Anul asta oricum o sa-l terminati pe locul 4 pt ca e prea mare debandada in ograda voastra, ca sa nu faca urmari.

Vulturul
22nd September 2005, 18:33
Cand vorbim de frustrare nu ne gandim la rapidisti in general, ci la Cry, kare de cand a luat Argesul 1 punct in Giulesti e numai dupa noi sa se bucure cand nu ne merge bine.
Cu vestiarul ti-am mai explicat k nu a fost devastat, s-a spart doar un geam, sunt chestii umflate de presa sa le creada cine se nimereste.
On-topic: cred k o sa batem Vaslului, ar fi normal sa ne revenim dupa infrangerea neasteptata din Cupa .

Cristy
22nd September 2005, 20:16
Cand vorbim de frustrare nu ne gandim la rapidisti in general, ci la Cry, kare de cand a luat Argesul 1 punct in Giulesti e numai dupa noi sa se bucure cand nu ne merge bine.
Cu vestiarul ti-am mai explicat k nu a fost devastat, s-a spart doar un geam, sunt chestii umflate de presa sa le creada cine se nimereste.
On-topic: cred k o sa batem Vaslului, ar fi normal sa ne revenim dupa infrangerea neasteptata din Cupa .

hai ma lasa-ma ca sunt frustrat dupa meciul ala , trebuia sa fiu frustrat dupa meciu cu otelu sau national si uite ca n-am fost, cu voi a fost un simplu accident care nu se va mai intampla.
ps : speram sa cadem cu voi in cupa sa nu va mai bucurati atat da ...

bobycox
23rd September 2005, 01:43
Bai Cry uite facem un targ. Sa ne bata Vasluiul si sa te simti tu bine, iar in retur sa va dam un 4-0 scurt ca in vremea lui Mutu si Jean Barbu. Dar dupa meci sa nu ne mai plictisesti iar cu postari la fiecare etapa pe care o avem.

esku
23rd September 2005, 23:55
Nici nu ma gandesc ca am avea cum sa pierdem cele 3 puncte.... Tase si Prepe vor semna victoria Alb-Violetilor....2-0!!!

rhadoo
24th September 2005, 00:14
MACAR CUM A TI JUCAT CU NOI SA JUCATI SHI LE D ATI VREO 2 BUCATI!
am o boala pe porumboiu,singuru arbitru care a facut numai mizerii in fotbal shi acum se da corect,dar vad ca nimeni nu ia atitudine impotriva lui.nu are ce cauta in fotbal
HAI JIUL!!!

ultravioletcanada
24th September 2005, 04:43
lasa mai, ca nu e singurul badit. corpodean, anghelinei, huzu ana electronic, si lista e lunga. oricum, se pare ca se va juca mai degraba polo :P
off-topic: eskule, sigur era vorba despre bula? :drak:

Vulturul
24th September 2005, 10:44
Un singur obiectiv în meciul cu FC Vaslui:
Spălaţi ruşinea!
După înfrângerea din Cupa României, antrenorul echipei FC Argeş, Sorin Cârţu, a declarat că eliminarea reprezintă o mare ruşine, care va trebui spălată în campionat. Viitoarea adversară a Argeşului, FC Vaslui, a acumulat un singur punct în clasament, dar în ultimele două săptămâni s-a întărit vizibil, prin aducerea antrenorului Mircea Rednic şi a jucătorilor Nana Falemi şi Sabin Ilie. În plus, patronul Adrian Porumboiu a adus la Vaslui alţi doi jucători care au trecut şi pe la Naţionala României, Claudiu Răducanu şi Dan Lăcustă. Cu această veritabilă selecţionată FC Argeş va trebui să se gândească numai la cele trei puncte puse în joc, puncte care o vor sălta foarte mult în clasament, mai ales după victoria de la Petroşani.
Selecţionată mondială
Moldovenii vin după un succes destul de dificil în Cupa României, 2-1 cu Gloria II Bistriţa, după prelungiri. Pentru a nu-şi irosi forţele pe drum, Rednic a făcut un cantonament centralizat la Alba Iulia, de unde vineri a plecat spre Piteşti. Din lotul moldovean fac parte şi trei piteşteni care au evoluat şi pentru FC Argeş, la diferite niveluri: Ionuţ Badea, Dan Lăcustă şi Ilie Baicu, toţi fundaşi.

Selecţionată mondială
FC Vaslui nu s-a împăcat cu startul slab de campionat, şi a anunţat că va lupta pentru salvarea de la retrogradare. Primul pas pe care Porumboiu l-a făcut a fost să întărească echipa, transformând-o într-o veritabilă selecţionată mondială. Astfel au fost aduşi nu mai puţin de 11 jucători străini: Pesic, Pavlovic şi Jovanovic (Serbia), Horno şi Marvares (Uruguay), Da Lima şi Nivaldo (Brazilia), Sylla (Guineea), Brancevic (Croaţia), Kirilov (Bulgaria), Frunză (Moldova) şi românul de origine maghiară Tihamer Török.

Ilie Baicu: „Mioveniul e prima mea dragoste”
# Ilie, sâmbătă vei juca împotriva echipei FC Argeş, adică acolo unde nu ai mai fost dorit…
- Da, este o ambiţie în plus pentru mine să demonstrez că meritam să rămân la echipă. Nu vreau nimic altceva decât să joc bine şi să-mi ajut actuala echipă. Nu port resentimente faţă de nimeni de la FC Argeş, pentru că Piteştiul a fost ca o casă pentru mine timp de un an şi jumătate, locul unde am debutat în Divizia A şi mi-am făcut un nume în fotbal.
# Cum crezi că va fi revederea cu Mioveniul?
- Mă bucur foarte tare că o să jucăm în oraşul în care sunt iubit extraordinar de mult. Mioveniul este şi a rămas prima mea dragoste. Sunt sigur că va veni multă lume în tribune şi pentru mine, galeria sunt sigur că o să-mi scandeze numele. În plus, vor fi mulţi prieteni cu care mă voi întâlni cu această ocazie.
# Meciul cum crezi că va fi?
- Unul de luptă, mai ales că am auzit că a plouat continuu acolo, şi terenul va fi îmbibat cu apă. Fiecare echipă are interesul ei, şi va ieşi o dispută cu scântei. Ce să mai, va fi un meci greu…
# La Vaslui cum îţi este?
- A fost un început greu, pentru că fostul antrenor nu ne-am înţeles niciunul dintre noi. Cu Panduru nu aveam tactică, nu aveam sarcini, juca fiecare ce voia şi ce ştia. În plus, nu înţelegeam ce dorea de la noi, eram descumpăniţi. Acum este altceva, de la venirea domnului Rednic s-au schimbat multe. Ne pune bine în teren, avem o idee de joc, şi uşor-uşor sperăm să ieşim şi noi la suprafaţă. Iar prima ocazie e meciul cu FC Argeş!

FC Argeş – FC Vaslui
Mioveni. Stadion: „Municipal”. Ora 17
Formaţii probabile
FC ARGEŞ: Preda – Chiţa, Rohat, M. Radu, Negoiţă – Dobre, Prepeliţă, Murgan – Bilaşco, Năstăsie, C. Tănasă. Antrenor: Sorin Cârţu
FC VASLUI: Pesic – Buhuş, Falemi, I. Badea, Lăcustă, Baicu – Jovanovic, Nivaldo, S. Frunză – Cl. Răducanu, S. Ilie. Antrenor: Mircea Rednic
Arbitri: Alexandru Deaconu - Nicolae Marodin şi Florin Stănescu (toţi din Bucureşti)
Arbitru de rerervă: Liviu Cincă (Bals)
Observatori: Adrian Ionescu (Bucureşti) şi Gheorghe Constantin (Rm. Vâlcea)

Sursa:Top

esku
24th September 2005, 12:31
la cat a plouat e posibil sa vedem un meci de polo :D....
off-topic: :happy....nu sunt asa sigur.....:happy

ultravioletcanada
24th September 2005, 20:11
1-0 final, al saselea meci consecutiv in campionat fara infringere pentru fc arges. dupa venirea lui rednic si a lui falemi, se pare ca usor, usor vasluiul incepe sa isi revina.
off-topic: FRUSTRAREA unora probabil ca atinge cote ingrijoratoare :drak:

esku
25th September 2005, 01:07
Am meritat victoria! :ok:

apparte
25th September 2005, 01:33
Esku,corespondentul unui post de radio(pitestean)zicea si elca ati avut noroc ca ati castigat!

esku
25th September 2005, 01:43
mie mi s-a parut corect rezultatul final..... oricum....norocul face parte din joc...:ok:

bobycox
25th September 2005, 02:29
Apparte, corespondentii din toata tara , au zis ca era mai echitabila o victorie a noastra in meciul cu Steaua, dar in clasament, arata -3 la adevar. Asa ca ,mai bine sa lasam scorurile sa vorbeasca si nu chibitii de la coltul strazii. ( despre meciul cu Dinamo ce s-a scris ?)

Vulturul
26th September 2005, 13:02
FC Argeş dominată copios de o nou-promovată
Victorie dintr-o jumătate de ocazie
FC Argeş este, la ora actuală, cea mai ciudată echipă din Divizia A! În ultimele trei partide oficiale disputate a înregistrat tot atâtea rezultate contradictorii, după desfăşurarea ostilităţilor: la Petroşani a dominat categoric, dar a câştigat doar cu 1-0, deşi scorul putea să ia proporţii, la Târgovişte s-a făcut de râs în faţa unei modeste divizionare B, iar în jocul de sâmbătă a învins cu 1-0 deşi nu a avut nici o ocazie clară de a marca! Singurul gol al partidei a fost reuşit de Ciprian Tănasă în prelungirile primei reprize dintr-o fază care nu anunţa absolut nimic: o centrare proastă a lui Prepeliţă a fost „bărbierită” de Ionuţ Badea, mingea l-a lovit în cap pe Tănasă, a prins o traiectorie ciudată care l-a păcălit pe portarul Kajcsa, şi a intrat în plasă! De altfel, acesta a fost singurul şut pe poartă al Argeşului în această partidă!
În deplasare
FC Vaslui nu a arătat ca o echipă care a strâns doar un singur punct din şase etape. Aducerea lui Mircea Rednic pe bancă s-a cunoscut, moldovenii evoluând extraordinar de bine, având toate calităţile unei echipe mari. Prima repriză a fost dominată discret de oaspeţi, dar după primirea golului aceştia au intensificat presiunea la poarta lui Preda. Fără exagerare, dar FC Argeş a ieşit doar de 3-4 ori din propria jumătate de teren în ultimele 45 de minute, galeria moldoveană taxând evoluţia gazdelor cu scandarea „În deplasare / Voi sunteţi în deplasare”. Din fericire, FC Vaslui şi-a creat în toată această perioadă de dominare doar două mari ocazii de gol: o bară transversală a lui Falemi, o intervenţie salutară a lui Preda la bocancul lui Claudiu Răducanu, plus câteva şuturi periculoase de la distanţă. În concluzie, FC Argeş câştigă trei puncte destul de norocoase şi se instalează în prima parte a clasamentului.

FC Argeş – FC Vaslui 1-0 (1-0)
C. Tănasă (45+2)
Stadion: „Municipal”. Spectatori: 3.000. Şuturi pe poartă: 1-3. Şuturi în afara porţii: 4-12. Cornere: 4-7. Ofsaiduri: 3-2. Cartonaşe galbene: 3-0
FC ARGEŞ: Preda – Chiţa, Rohat, M. Radu – Dobre (53 Cr. Tănase), Prepeliţă (73 M. Sava), Negoiţă, Murgan, Poenaru – Năstăsie (62 Costescu), C. Tănasă. Antrenor: Sorin Cârţu
FC VASLUI: Kajcsa – Buhuş, Ir. Voicu, I. Badea, Baicu – Jovanovic, Falemi, S. Frunză (84 Torok), Ungureanu (64 S. Ilie) – Cl. Răducanu, V. Frunze (74 Sylla). Antrenor: Mircea Rednic
Arbitri: Alexandru Deaconu - Nicolae Marodin şi Florin Stănescu (toţi din Bucureşti)
Cartonaşe galbene: Rohat, Poenaru, Preda

Faze de TOP
# Min. 10 – Centrare a lui Negoiţă, lovitură plasată de cap a lui Năstăsie, dar mingea ocoleşte stâlpul porţii
# Min. 28 – S. Frunză destabilizează apărarea gazdă, pasează în partea dreaptă, şi de la marginea careului de 16 metri, în diagonală, Jovanovic şutează periculos
# Min. 34 – S. Frunză face o cursă senzaţională de la centrul terenului, şut puternic de la circa 18 metri, Preda boxează
# Min. 45+2 – 1-0 C. TĂNASĂ. Centrare a lui Prepeliţă, Badea şterge mingea, care ajunge pe capul lui Tănasă, lovitura acestuia prinzându-l pe Kajcsa pe picior greşit
# Min. 67 – Dintr-un corner mingea ricoşează la Falemi în mijlocul careului, şut foarte puternic al acestuia, dar bara transversală se opune egalării
# Min. 69 – Angajare în adâncime pentru Cl. Răducanu, Preda plonjează curajos la picioarele vasluianului şi reţine mingea în doi timpi

Antrenorii trimişi în tribune
Deşi nu a fost un meci greu pentru arbitrul bucureştean Alexandru Deaconu, cele două echipe fiind fair-play, ambii antrenori au fost trimişi în tribune. Primul care a urcat deasupra băncii de rezerve a fost Sorin Cârţu, eliminat de Deaconu pentru că a pătruns circa trei metri în teren. „Şi-aşa văd mai bine de acolo”, i-a spus Cârţu arbitrului, şi a avut perfectă dreptate, pentru că locul de unde a privit jocul era chiar deasupra băncii de rezerve. Până la finalul primei reprize şi Rednic a fost „exilat” în tribună, dar acesta s-a lăsat cu greu convins să plece de pe bancă.

Cârţu a stat pe bară
Chiar dacă a fost trimis printre spectatori, Sorin Cârţu s-a agitat la fel de mult şi în tribună, nu de puţine ori aplecându-se peste bara de siguranţă pentru a striga la jucătorii săi. Chiar şi colaborarea cu Irimescu a fost bună, deoarece au stat la câţiva metri distanţă. Cârţu a început meciul cu FC Vaslui într-un sistem inedit, 1-3-5-2, dar după ocazia din minutul 28 a lui Jovanovic, când partea stângă era tot timpul descoperită, l-a trimis acolo pe Poenaru. La finalul meciului, de bucurie că FC Argeş a câştigat toate punctele, a luat scunul de plastic pe care i l-au oferit organizatorii şi a aruncat cu el în teren!
# „Mă aşteptam ca jucătorii mei să fie un pic obosiţi, pentru că au venit după un meci de 120 de minute în Cupa României, şi s-au resimţit. Avem un lot restrâns, nu ne putem compara cu achiziţiile făcute de echipa din Vaslui, de aceea sunt mulţumit de rezultat, iar de modul cum am jucat nu fac caz. Important este că am luat trei puncte” – Sorin Cârţu

Porumboiu a văzut meciul în picioare
Patronul echipei FC Vaslui, Adrian Porumboiu, a văzut meciul de la una dintre lojele stadionului din Mioveni, alături de preşedintele Viorel Ilinca. Dacă în prima repriză a stat pe scaun, partea a doua, în care echipa sa a dominat categoric, a fost vizionată în picioare. La bara lui Falemi a tresărit aşteptând o minune, iar la lansarea în adâncime spre Răducanu, care putea aduce egalarea, a sărit în sus de nervi. Altădată foarte critic la adresa brigăzii de arbitri şi propriilor jucători, Porumboiu s-a dovedit a fi foarte calm la finalul meciului, probabil fiind mulţumit că jocul echipei sale s-a schimbat mult în bine de la venirea lui Rednic. „Indiscutabil a fost un joc deosebit făcut de fotbaliştii noştri, cel mai bun de la începerea campionatului. Din păcate rezultatul ne este defavorabil, poate ne lipseşte şi un pic de noroc, dar sunt convins că dacă vom juca tot aşa vom ieşi din subsolul clasamentului”.

Ioaniţoaia a rămas trăznit!
Unul dintre spectatorii surpriză ai partidei de la Mioveni a fost Ovidiu Ioaniţoaia, directorul cotidianului Gazeta Sporturilor şi realizatorul cunoscutei emisiuni Recursul etapei. Acesta a fost invitatul de onoare al patronului Vasluiului, Adrian Porumboiu, care l-a chemat special să urmărească modul în care echipa moldoveană este arbitrată. Porumboiu a început un război deschis cu Crăciunescu, preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, acuzându-l pe faţă pe acesta că „trimite arbitrii ca să-l facă!”. Ioaniţoaia nu a stat alături de Porumboiu pentru a nu fi influenţat, ci la altă lojă. Realizatorul celei mai po****re emisiuni de sport din România a urmărit cu mare atenţie jocul, şi a rămas trăznit (n.r. – exclamaţia îi aparţine) de jocul extraordinar de bun al Vasluiului.
Fără probleme de arbitraj
Chestionat în minutul 88 despre arbitraj, Ioaniţoaia a spus că a fost perfect, şi că nu va selecţiona nici o fază pentru emisiunea de duminică, deoarece toate au fost judecate corect de arbitrul Deaconu. Totuşi, exact când termina fraza, Cristian Tănase a fost trântit în careu, fază în urma căreia argeşenii au solicitat lovitură de la 11 metri. Ovidiu Ioaniţoaia a mai apucat doar să spună că în emisiune va lăuda echipa moldoveană pentru jocul prestat, deoarece o merită pe deplin.

Mircea Rednic: „Punctele sunt la FC Argeş”
# Domnule Rednic, FC Vaslui a surprins prin jocul extrem de bun…
- Mă mulţumeşte jocul, nu şi rezultatul, pentru că eu cred că am fi meritat mult mai mult, am demonstrat asta. E un lucru îmbucurător că echipa joacă din ce în ce mai bine, de la meci la meci. Ne mai trebuie concentrare în faza de atac, pentru că am avut multe ocazii şi ar fi trebuit să marcăm. A fost doar o mică ezitare, o greşeală colectivă şi am luat gol în minutul 46, exact când nu ai voie, în minutul de prelungire... O lipsă de concentrare în momentul acela ne-a costat. Ei au dat gol, după care au închis foarte bine jocul.
# Este FC Vaslui echipă de ultimul loc?
- La jocul pe care l-am făcut azi nu ne merităm locul. Am avut două deplasări grele cu echipe foarte bune, care cedează foarte greu puncte acasă, Farul şi Argeşul, dar acum avem meci acasă şi sperăm să câştigăm, pentru că suporterii care sunt alături de noi merită, pe lângă jocul bun, să mai adunăm şi puncte. Punctele contează, impresia artistică se uită a doua zi. Punctele sunt la FC Argeş. Adversarii au suferit în ultima parte, dar au urmărit să-şi menţină avantajul, şi să-şi apere victoria.
# Atacul pare a fi punctul slab, deşi aveţi acolo ouă nume importante, Răducanu şi Ilie…
- Nu obţinem puncte pentru că nu băgăm mingea în poartă. Nu mă judecaţi după doar două meciuri, pentru că am jucat bine şi la Constanţa, circa 60 de minute, dar şi aici, aproape 80 de minute. Asta e, avem probleme în atac. N-am reuşit să găsesc formula ideală, vedeţi că tot schimb… Pe Claudiu Răducanu l-am folosit mereu. Trebuia să joace Badea, dar i s-a blocat genunchiul la încălzire, şi a trebuit să facem o schimbare cu cinci minute înainte de începerea meciului, asta după ce toată săptămâna mi-am construit strategia pe cuplul Răducanu – V. Badea. Acum îl am şi pe Sabin, să vedem ce va urma.
# Aţi vrut trei puncte la Mioveni şi nu aţi luat niciunul…
- Am pierdut un pariu cu mine, aş fi vrut trei puncte în aceste două deplasări. Poate am vrut prea mult, prea repede.
# Sunteţi mulţumit de Baicu?
- Sunt mulţumit de Baicu, a făcut un joc foarte bun, a jucat bine. Am băgat în teren jucătorii care merită să joace. Nu m-a dezamăgit. Nici chiar Ionuţ Badea… A avut o ezitare la gol, se mai întâmplă. Am spus că în trei meciuri vreau să-i văd pe toi, şi apoi trag linie. Cine merită, joacă în continuare.

CULISE
# Spectatori. Bogdan Vintilă a urmărit meciul din tribună, fiind suspendat în urma cartonaşului roşu primit la Târgovişte, în Cupa României. El a stat alături de foştii săi antrenori Cornel Iliescu şi Constantin Stancu, şi a avut îndesată pe cap o şapcă. Tot în tribune au stat Raul Marincău şi Adrian Ionescu, jucători care nu au intrat în planurile lui Sorin Cârţu.
# Oneaţă la Mioveni. Noul antrenor secund al echipei naţionale de tineret, Ionel Augustin, a fost prezent în tribunele stadionului din Mioveni. Acesta a venit pentru a-i urmări pe jucătorii susceptibili de a fi convocaţi pentru ultima partidă din preliminarii, cea cu Finlanda. Cum de la Vasluieni nici un jucător nu mai poate evolua la tineret, Oneaţă şi-a îndreptat atenţia spre Prepeliţă, Năstăsie şi Cristi Tănase.
# Între prieteni. Fostul fundaş al echipei FC Argeş, Dan Lăcustă, a fost rezervă sâmbătă. El a dialogat în pauză cu câţiva cunoscuţi care au venit în tribună special pentru el, iar la finalul jocului s-a întreţinut cu foştii colegi de la FC Argeş Iulian Crivac şi Bogdan Vintilă, printre puţinii pe care îi mai cunoaşte. El a fost lăsat acasă o zi, lângă familie, de antrenorul Mircea Rednic, la fel ca şi ceilalţi piteşteni Ilie Baicu şi Ionuţ Badea.
# Pe acoperiş. Jucătorii Daciei Mioveni au văzut meciul cu FC Argeş dintr-un loc ciudat: de pe acoperişul cantonamentului, situat aproape de teren. Aceştia au ieşit din camere pe geam şi au stat pe vine sau în fund, neavând voie să părăsească stabilimentul.
# Rohat suspendat. Fundaşul central Gheorghe Rohat a primit sâmbătă al patrulea cartonaş galben şi va fi suspendat pentru următorul meci, cel din deplasare contra echipei FC Farul Constanţa. Cum soluţiile de înlocuire a acestuia sunt inutilizabile (Raul Marincău – nerefăcut 100%, Dragoş Radu – marginalizat de Cârţu, Ciprian Ionaşcu – prea tânăr), este posibil ca antrenorul Argeşului să-l re-reprofileze pe Negoiţă.
# Nemulţumit de joc. Preşedintele Consiliului Judeţean, Constantin Nicolescu, s-a declarat nemulţumit de jocul prestat de FC Argeş, echipă care a fost dominată categoric pe teren propriu. La finalul meciului i-a spus acelaşi lucru lui Viorel Ilinca, dar şi invitaţilor George Stanca şi Nicolae Dobrin.

Baicu a fost aplaudat la scenă deschisă
Deşi a jucat la echipa adversă, spectatorii neutri din Mioveni l-au avut ca favorit pe Ilie Baicu, încurajat de fiecare dată când acesta primea mingea. Pentru el a cântat special o fanfară, iar crainicul stadionului l-a primit cu câteva cuvinte frumoase. La finalul jocului galeria mioveneană l-a aplaudat la scenă deschisă, şi i-a transmis că oricând poate să se întoarcă la Dacia, deoarece va avea uşa deschisă.

Sursa:Top