PDA

View Full Version : Liga Nationala de Hockey pe Gheatza

07Ex
14th October 2003, 04:08
Stie cineva cand incepe si in Romania campionatul de hochei? Parca era vorba sa inceapa weekendul asta dar vad ca nu a inceput nimic. :)

Gabriel
14th October 2003, 09:58
Era vorba...dar in Bucuresti nu exista patinuar. Mihai Flamaropol sta sub semnul intrebarii. Steaua si Dinamo nu au unde juca.
Mie imi pare foarte rau...pentru ca sezonul trecut am fost un obisnuit al patinuarului...aproape week-end de week-end mergand la cele doua meciuri...unul vineri seara , celalalt sambata seara.
Imi este foarte dor sa o aud pe crainica patinuarului : "Dragi spectatori, buna seara ! In cadrul etapei * din Liga Nationala de Hockey , grupa A ..se vor intalni echipele...... . Va prezentam cele doua formatii...."

:(

sickboy
27th October 2003, 11:32
Steaua a jucat week-end-ul trecut la Gheorghieni.

Cred ca toti care au fost pe Patinoarul din Bucuresti,nu au putut scapa neobservat pe fostul sef al galeriei lu' Steaua,Jean Pavel...Il cunosc pe Jean si am vorbit cu el in saptamina trecuta si mi-a spus ca vrea sa preia,sa desparta deparatamentul de hochei de clubul mama,adica se faca Hochei Club Steaua...prima oara am fost socat cind am auzit,dar cred ca Jean poate;tocmai facuse rost de echipament pt. echipa(60 milioane),trebuia sa plece la Gheorghieni si mi-a spus ca e in tratative pt. atragerea unui sponsor,investitor pt. clubul de hochei.

Jean imi spunea ca ar trebui in jur de 100 mil./luna pt. club si ca e deschis tuturor celor care vor sa ajute proiectu' asta;a facut o lista cu cei care dau bani pt. echipa,incepid cu sume de la 100.000 lei si spunea ca cei care dau bani pot cistiga,prin tragere la sorti,transport gratuit la meciurile din deplasare ale Stelei(adica unul din sustinatori/pe saptamina).

Io am incredere in proiectul asta,cred ca e un lucru bun si sper sa reuseasca...asa ca cine vrea sa ajute,pot sa vorbesc cu Jean pentru mai multe detalii... :yeah:

07Ex
3rd November 2003, 03:19
A inceput si LNH din Romania. Bineanteles ca Steaua si SCMC sunt in frunte, celelalte echipe ne reusind sa castige nici macar un punct. :?
Nu inteleg dece nu fac o liga in care sa joace doar Steaua si SCMC si alta in care sa joace restul echipelor. :)

Gabriel
12th November 2003, 01:36
stiie careva vre'un site care sa dea clasamentul si rezultatele din LN de hockey pe gheatza ? anul trecut ma uitam pe un site suedez dar acum nu mai este .

habar nu am ce se intampla in actuala editie. ce jucatori sunt....ce echipe.

07Ex
12th November 2003, 19:58
Incearca linkul asta: http://hem.bredband.net/hochei/

Este cel mai bun site de hochei romanesc. :happy

Gabriel
12th November 2003, 22:23
sir , yes , sir ! :P

super siteul . merci mult !

nici nu stiam ca grupa A are 5 echipe in acest an. ce pacat ca bucurestenii sunt lipsiti de acest privilegiu care este hockey-ul pe gheatza urmarit la fatza locului.

07Ex
13th November 2003, 00:16
Intr-adevar mare pacat ca nu se joaca meciuri in Bucuresti. Din cate stiu eu Steaua si Dinamo joaca la Galati meciurile de acasa, Sportul nu stiu. :?
Cat despre faptul ca in divizia A sunt acum 5 echipe eu consider ca Sportul NU trebuia sa intre in A deoarece nu are fason de divizia A. In acelasi timp ma gandesc ca anul trecut cand au evoluat in B au castigat toate meciurile asa ca ... :rolleyes:

Gabriel
30th November 2003, 00:53
Am inteles ca incepand cu ianuarie 2004 se va juca di'nou la Bucuresti. Abia astept. Am o pofta nebuna de a vedea un meci de hockey la patinuar. Ganditi-va cat de mult imi lipseste acest sport....mie care anul trecut am urmarit peste 20 de meciuri de la fatza locului.

07Ex
9th December 2003, 14:54
Sper ca cei de la liga de hochei sa nu faca promisiuni pe care sa nu le poata tine si patinuarul din Bucuresti sa se deschida cat de curand.

Gabriel
11th December 2003, 18:22
Dar ma intreb daca s-or fi facut lucrari de consolidare la patinuar. Eu stau la 5 minute de Mihai Flamaropol si trec zilnic pe langa el....dar nu am vazut absolut nimic.
Daca nu s-a lucrat la el...atunci de ce echipele bucurestene nu au jucat in Bucuresti ?

07Ex
14th December 2003, 12:15
Pai am vazut prin ziarele de pe internet ca cica s-ar lucra sau se VA lucra la patinuar cert e ca in ianuarie vor sa-l deschida. Vom trai si vom vedea.

Gabriel
5th February 2004, 00:35
Patinuarul Mihai Flamaropol s-a redeschis. Dar din pacate meciurile returului LNH 2003-2004 se vor juca fara spectatori. Totusi iubitorii de hockey vor putea urmari meciuri din LNH pe TV Sport. Asa se zvoneste.
Pacat ca in Romania nu se pune pretz pe acest frumos sport.

Ultras
17th February 2004, 12:05
Ieri a inceput turneul de la Bucuresti la patinoarul Mihai Flamaropol. Primele meciuri:

Sportul Studentesc - Dinamo 2-8
Progym Gheorghieni - SC Miercurea Ciuc 4-6

Ultras
17th February 2004, 12:15
Astazi sunt programate meciurile:
Sportul Studentesc - SC Miercurea Ciuc (15.00)
Steaua - Progym Gheorghieni (18.00)

Se transmit in direct la TVSport.

Ultras
18th February 2004, 10:15
Rezultatele de ieri:
Sportul Studentesc - SC Miercurea Ciuc 2-5
Steaua - Progym Gheorghieni 11-2

Ultras
18th February 2004, 10:16
Programul meciurilor de azi:

Steaua - Sportul Studentesc (ora 15.00)
Dinamo - SC Miercurea Ciuc (ora 18.00)

Gabriel
18th February 2004, 11:30
Ultras, nu e cazul sa faci posturi consecutive. Plus de asta nu ne zici nimic nou. Avem si noi televizoare si stim cand sunt meciurile si cu ce scor se termina. Daca vrei sa faci comentarii...fa-o. Dar forumul nu este site de livescore, ci este pentru discutii.

Iar subiect despre campionatul de hockey era deja facut.

Multumesc pentru intelegere.

Ultras
18th February 2004, 11:40
Nici o problema, Gabriel. Nu am observat thread-ul. In ceea ce priveste televizoarele chiar daca le au toti, nu acelasi lucru se poate spune de cei care receptioneaza TVSport. Mai ales "afara". Cat de comentat nu prea am cum pentru ca ajung acasa destul de tarziu si mai prind decat cel mult o ora din al doilea meci. Totusi, trebuie remarcat numarul scazut de spectatori de la patinoar. Aceasta se datoreaza in primul rand modului in care au fost programate meciurile. Oricum renunt sa mai trec aici rezultatele. Cu toate ca nu le-am vazut in alta parte.

Gabriel
18th February 2004, 12:18
Numarul scazut al spectatorilor de la patinuar se datoreaza faptului ca meciurile se joaca cu usile inchise, nu din cauza orelor de programare a meciurilor. Nu este permis accesul spectatorilor in incinta patinuarului.

Ultras
18th February 2004, 12:27
Din comentariul de la TVSport (din ce am prins) am inteles ca usile sunt larg dechise, spectatori nu prea. In imagini chiar am vazut cateva zeci de persoane. Nu cred ca nu este permis accesul. Vineri termin mai devreme si s-ar putea sa ma duc.

LaVey
18th February 2004, 22:33
Am fost azi la patinoar si am vazut meciurile Sportul - Steaua 2-9, Dinamo - Miercurea Ciuc 4-1. Intrarea este libera.

Gabriel
19th February 2004, 21:02
Am fost si eu in seara asta si am vazut Dinamo - Steaua 2-12. Nu imi vine sa cred ca Dinamo au invins pe Ciuc cu 4-1. Ma asteptam la un derby maine seara. In confruntarea de azi Dinamo a semanat cu o echipa de copii. Nu le-a iesit nimic. Steaua a creat numeroase faza scoala si combinatii ca la antrenamente...soldate cu goluri.
Oricum...mi-a facut placere sa vad un meci pe viu...dupa aproape 1 an de zile.

Gabriel
20th February 2004, 23:30
Am asistat si la meciul din aceasta seara care s-a ridicat la pretentiile de etern derby in hockeyul romanesc. Dupa ce Steaua a condus cu 3-0...ciucanii au egalat la 3...in final meciul terminandu-se 5-5.

Publicul destul de nesportiv. De remarcat scandarea : "unguri spurcatzi...de pu*a sa ne luatzi ! " .

LaVey
21st February 2004, 03:06
Mi-a placut meciul de azi mai ales portarul ciucanilor care a aparat excelent in special in repriza a 3-a. Rezultatul a fost echitabil. Cit despre public :rosu:

Gabriel
21st February 2004, 10:33
Stie cineva ce mai urmeaza in Liga Nationala de Hockey ? Cate etape mai sunt pana la play-off ?

LaVey
22nd February 2004, 10:54
Din cite stiu eu mai este un turneu care se va juca la Miercurea Ciuc si dupa aia Play off

Gabriel
15th January 2005, 14:27
Guitz...scrie si tu aici despre LNH...ca d'aia e subiect special.

Cand e finala cupei ? Maine ? La ce ora ? Am auzit pe TV Sport...dar n-am prins exact ora. Am inteles ca vine Basescu sa premieaze castigatoarea...iar primul angajament il va face gimnasta Catalina Ponor. E adevarat...sau zic prostii aia la TV Sport ?

Guitz
15th January 2005, 15:28
La ora 11 o sa fie...transmis de TV SPORT
cica intradevar ar veni nenia Base' si niscaiva gimnaste din lotul national
Hai ca mai incolo pun programu' play off-ului
Acum ma duc sa ma plimb o leaca cu bicla!

Gabriel
15th January 2005, 17:56
Dar de ce l-au pus la ora asta de emci de fotbal din Divizia B ? :(
Oamenii poate duminica vor sa doarma mai mult. Trebuiau sa-l puna si ei pe la 5-6 dupa-masa....sa vina lumea la patinuar. Asa..iar o sa fie 18 spectatori...printre care...eu,tu, Basescu, omu' care face gheatza si inca cativa suporteri :D

later : a...vad in semnatura ta ca e 50 mii intrarea. deci urmaresc la TV :D

Guitz
16th January 2005, 15:18
Ma...lume a fost...chiar daca s-au **** pe noi cu biletul de 100.000 lei...cu care puteau sa intre 2 persoane...asa ca a trebuit sa gasesc pe cineva venit singur!!!
Au fost si vreo 2 autocare de ciucani cred...si restu' familiile jucatorilor, reporteri si cam o jumatate de peluza de ghencea de stelisti.
Se pare ca nici la tv n-ai prins loc :D

iulian
16th January 2005, 17:01
Echipa Steaua Bucureşti a cīştigat Cupa Romāniei la hochei pe gheaţă, după ce a īnvins, azi, cu scorul de 4-3, după prelungiri, formaţia Sport Club Miercurea Ciuc, īn finala competiţiei, disputată pe patinoarul "Mihai Flamaropol", din Bucureşti.

Gabriel
16th January 2005, 17:18
Guitz...bravo. Ti-am citit si cronica de pe fc.
Mi se pare o idiotenie sa pui bilet de 2 persoane.
Nu m-am uitat nici la tv...ca astia nu prea stiu sa faca transmisiuni de hockey...si n-as fi inteles nimic.

fia
16th January 2005, 17:43
Desi am tinut cu Steaua (prietenii stiu de ce :D), mi se pare ca arbitrii iau cam furat pe ciucani...

Mihai
16th January 2005, 17:46
Am si eu o intrebare pentru cunoscatori... de ce au anulat golul ciucanilor? Am tinut cu Romania, dar nu voiam ca Steaua sa castige in halul asta:D

Guitz
16th January 2005, 17:55
Au fost 2 goluri anulate...care dintre ele?Unul a fost anulat pt ca a intrat in poarta din patina unui jucator parca!

Guitz
16th January 2005, 17:58
Dati pe OTV acum!

Mihai
16th January 2005, 17:59
Exact ala! A fost anulat pe nedrept! Ce daca eu bag mingea la mine in poarta cu mana se anuleaza golul??? s-a vazut la reluare ca un stelist a dat cu piciorul in ea...

Guitz
16th January 2005, 18:05
Eu am fost la meci si nu am vazut faza decat o data...
Sincer nu stiu care e treaba calumea!!!
o sa mai intreb si eu pe "cunoscatori"

Mihai
16th January 2005, 18:09
Abia astept ....

Guitz
16th January 2005, 18:13
Pana atunci dai pe OTV
ca e E.Pana la emisiunea lui Puscas si se discuta despre hoxchei

sickboy
16th January 2005, 21:35
Fost la meci,singur(nu a vrut nimeni sa mearga cu mine sa inghete de la ora 11,duminica),dar am gasit repede pe altu singur sa luam 1 bilet!

Atmosfera a fost mai frumoasa fata de alte meciuri,datorita si invitatiilor mai speciali.
Din cauza asta s-a facut totu ca Steaua sa castige cu orice pret,de fata cu Basescu...la primu gol anulat,nu am inteles de loc de ce,iar la al 2 lea,arbitrii au justificat ca poarta fost miscata inainte ca pucul sa intre in poarta,ceea ce nu s-a intimplat,a fost gol clar...sunt stelist dar ma deranjeaza ca tot timpu se dau loviti,ca Ciucul joaca intodeauna mai dur,de fapt ei sunt cei care simuleaza cel mai mult,asta ca sa nu mai zic de ajutorul zebrelor.In rest meciul a fost spectaculos,tensionat,jucat cu pasiune,alea,alea...cel mai mult mi-a placut Timaru,pentru pasiunea cu care joaca,actiunile lui de la o poarta la alta si pt. cele mai reusire bodycheck-uri...

Guitz
16th January 2005, 21:49
Mie mi-a placut de Zabludovskiy(44)
La golul de aur a facut praf apararea ciucana...
Per total...super meci!!!
Pacat ca nici macar 10% din suporterii de fotbal ai Stelei veniti la patinoar nu stiu cu ce se mananca hocheiul!!!

Guitz
16th January 2005, 22:49
Pt cei care au pierdut meciul(Gabriel&CO) maine de la ora 16:30 cica e in reluare la TVSPORT!!!

axterix
17th January 2005, 07:24
adevaru e ca Steaua a fost ajutata de arbitrii, e exact ca la fotbal, mai intai capitala apoi provincia :(

Cainele
17th January 2005, 08:36
Faza de luat in seama: la sfarsitul jocului jucatorul Stelei Adorjan , era cam "suparat" ...nu s-a bucurat cu restul echipei...ci a stat de vorba cu galeria ciucanilor...oferindu-le chiar crosa cu care a jucat.

Mihai
17th January 2005, 10:44
Super gest din partea lui! Cred ca se simtea si el cu musca pe caciula!
Cat despre intai capitala apoi provincia, mai bine zis era intai romania si dupa ai Ungaria:D

axterix
17th January 2005, 11:57
Super gest din partea lui! Cred ca se simtea si el cu musca pe caciula!
Cat despre intai capitala apoi provincia, mai bine zis era intai romania si dupa ai Ungaria:D
a deci vrei sa zici ca juma din echipa nationala e juma de Ungaria :happy

axterix
17th January 2005, 12:25
inca ceva ref. la "intai capitala apoi provincia"
chiar si Basescu a recunoscut ca a fost furt pe fata
daca ai vazut a felicitat galeria ciucana iar pe cei de la FRH nici nu ia bagat in seama /hello
asta e problema la noi, castiga anumite echipe, cu ajutorul arbitrilor :rosu: iar cand ajung sa joace meciuri internationala nu reusesc sa faca nimic, ca acolo arbitru e neutru

Cainele
17th January 2005, 12:29
Din pacate asta e adevarul...dak in zona respectiva (Covasna , Harghita) dupa ce da zapada , o mare parte a tineretului joaca hochey... asta e ...

Guitz
17th January 2005, 13:23
Axterix...FRH e federatia romana de handbal...cea de hochei se prescurteaza FRHG :|
Uita-te mai atent ce a facut SCMC in Cupa Continentala anul trecut cand a castigat si cupa si campionatul Romaniei!
Nu e vorba ca furi in tara si ti-o furi in afara...e nivelul hocheiului fff scazut la noi!
Bati campioana Bulgariei si cand treci sa joci cu straini o iei cu 13-1 si 15-0

axterix
17th January 2005, 13:39
FRH sau FRHG, dar tot furt a fost:)

sickboy
17th January 2005, 14:37
Faza de luat in seama: la sfarsitul jocului jucatorul Stelei Adorjan , era cam "suparat" ...nu s-a bucurat cu restul echipei...ci a stat de vorba cu galeria ciucanilor...oferindu-le chiar crosa cu care a jucat.

Da,dar ciucanii l-au injurat,stiu asta ca am stat in spatele lor...normal daca te gandesti ca Adorjan a fost unul dintre cei mai buni jucatori cind juca la Ciuc si acum a venit la rivalii lor de-o viata.

axterix
17th January 2005, 15:01
ceva gen Danciulescu care s-a dus la Dinamo

Cainele
17th January 2005, 15:12
mie mi s-a parut ca Adorjan (inafara de golul pe care l-a dat) a fost cam "inexistent' as risca sa zic ca a fost "blat"

Guitz
17th January 2005, 17:15
Vedeti ca e meciul dar reluare acum pe TvSport

Guitz
17th January 2005, 17:53
Si daca ar trebui sa spun de cine nu mi-a placut cum joaca la Steaua...l-as nominaliza pe V.Nicolescu!
A inceput repriza a 3a...sa fiu atent la faze!

Gabriel
27th January 2005, 14:43
dar stiu ca rusii sunt f.buni la hochei.avem si noi in tara cativa jucatori rusi.ma insel?

rusi nu avem. doar ukrainieni :D

Guitz
27th January 2005, 22:14
Avem vorbitori de limba rusa :D si vorbesc chiar foarte bine limba lui Putin :)

sickboy
28th January 2005, 23:20
Ce teapa am luat...am fost azi la 17.30 la patinoar sa vad meciul 2 dintre Steaua si Dinamo si cea am gasit...erau copii pe gheata,nici vorba de meci...si mai luasem si un prieten dupa mine si aparatu foto sa fac niste fotografii... :degete: FRH.

Guitz
29th January 2005, 00:48
Bai...scuzele mele!!!
Au schimbat nebunii orele...azi cica s-a jucat pe la 11 sau 11:30 :|
Progym 2-9 ScMC
Dinamo-Steaua 3-14

Maine se joaca tot de dimineata cica...un meci de la 11-11:30 si unu de la 15:00 ... te-ai uitat cumva in programul afisat la intrarea din spate?

sickboy
29th January 2005, 00:55
NU e vina ta...m-am uitat la program,dar nu prea am inteles,cred ca e maine dimineata.

Guitz
1st February 2005, 19:19
Circ total: trei autogoluri la un meci

La hochei, circul continuă. Sīmbătă, īnainte de repriza a treia a meciului Progym Gheorgheni - SC Miercurea Ciuc, din semifinalele play-off, gazdele au refuzat să mai intre pe gheaţă, din respect pentru spectatori. Progym īi acuză pe ciucani că au făcut noncombat, īn ideea de a amīna cu o săptămīnă finala cu Steaua. Semifinala s-a disputat pe sistemul trei din cinci, scorul general īnaintea acestei partide fiind 2-0 pentru harghiteni.
Patinoarul din Gheorgheni a fost aproape neīncăpător la partida dintre echipa locală, Progym, şi rivala harghiteană, SC Miercurea Ciuc. O īntīlnire care stīrneşte de fiecare dată orgolii nebănuite. La jumătatea reprizei a doua, lucrurile parcă s-au rupt brusc. Timp de aproape nouă minute, pe gheaţă parcă se aflau nişte amatori. Goluri gata făcute, care nu au fost materializate tocmai din cauza jucătorilor, trei autogoluri ale gazdelor, īntr-un cuvīnt un adevărat circ. Repriza s-a īncheiat cu scorul de 9-6 īn favoarea oaspeţilor.
La īnceputul reprizei a treia, gazdele au refuzat pur şi simplu să mai intre pe gheaţă, motivīnd că Ciucul şi-a bătut joc de hochei, de spectatori, practicīnd un noncombat.

"Nu acceptăm jocuri trucate"

Preşedintele grupării din Gheorgheni, Lazăr Erno, crede că Ciucul a făcut intenţionat un antijoc. “Ciucanii au venit la patinoar cu doar 40 de minute īnainte de joc. Nu au venit cu jucătorii de bază. Īn timpul meciului, pe banca lor de rezerve s-au aflat la un moment dat mai mulţi civili decīt jucători. Noi nu acceptăm meciurile trucate. Ăsta este motivul pentru care ne-am retras de pe gheaţă”, a declarat Lazăr.

Ce spun federalii

Preşedintele FRHG, Marian Negoiţă, a declarat referitor la această situaţie: “Īn prima şedinţă de birou federal vom analiza cele īntīmplate. Īn mod normal, īn conformitate cu ceea ce scrie īn regulament, echipa care se retrage de pe gheaţă pierde jocul la masa verde cu 5-0. Vom vedea dacă īntr-adevăr Ciucul a făcut noncombat”, a spus Negoiţă care, pentru o astfel de situaţie, nu ştie dacă echipa acuzată poate fi sancţionată prin regulament.

Kurko se apără

Īn legătură cu aceste acuzaţii, Janos Kurko a precizat: “Doi jucători au fost accidentaţi, doi sīnt răciţi şi alţi doi īnvoiţi”. Patronul ciucanilor recunoaşte faptul că de la jumătatea reprizei a doua nu s-a mai jucat nimic. “Gazdele şi-au dat chiar şi cīteva autogoluri. Un jucător de la Gheorgheni a şutat provocator spre banca noastră, iar antrenorul nostru le-a cerut jucătorilor să fie calmi, pentru a nu se isca un scandal”, a declarat Kurko.

Preluat PROSPORT

Guitz
1st February 2005, 20:45
Comisia de disciplină a Federaţiei Romāne de Hochei pe Gheaţă (FRHG) a decis sancţionarea cu avertisment a echipelor Progym Gheorgheni şi HC Miercurea Ciuc pentru retragere de pe gheaţă, respectiv pentru lipsă de respect faţă de spectatori, adversar şi competiţia naţională.
Membrii Comisiei de disciplină a FRHG au omologat rezultatul partidei numărul trei dintre cele două echipe, contīnd pentru semifinalele Ligii Naţionale, cu scorul de 5-0 īn favoarea echipei HC Miercurea Ciuc. Secretarul general al FRHG, Eduard Pană, a declarat că, iniţial, s-a propus şi amendarea echipei din Miercurea Ciuc pentru "comportament ruşinos". "Am renunţat īnsă pentru că am constatat că această sancţiune nu este prevăzută īn regulament. Am căutat şi īn regulamentul federaţiei internaţionale, am vorbit cu mai multe personalităţi īn domeniu din cadrul altor federaţii şi nu există aşa ceva", a mai spus Pană.
Potrivit lui Pană, SC Miercurea Ciuc s-a prezentat la Gheorgheni cu o echipă descompletată. "Au venit fără slovaci, fără ucraineni şi fără alţi doi- trei jucători şi, chipurile, vroiau să piardă meciul. Ajungeau singuri cu portarul şi dădeau pase īnapoi, nu vroiau să dea goluri. Lumea a īnceput să fluiere şi conducerea de la Progym Gheorghieni a luat decizia de a scoate echipa de pe gheaţă, pentru a nu se face de rīs īn faţa suporterilor, forţīnd astfel victoria formaţiei din Miercurea Ciuc cu scorul de 5-0, conform regulamentului", a spus oficialul FRHG.
Echipa Proghym Gheorgheni s-a retras de pe gheaţă, la scorul de 6-9, īnaintea īnceperii reprizei a treia a partidei Progym - HC Miercurea Ciuc din cadrul semifinalelor Ligii Naţionale, acuzīnd jucătorii echipei adverse de non-combat. Semifinalele s-au disputat īn sistemul trei din cinci, scorul general īnaintea acestei partide fiind de 2-0 pentru harghiteni.
Īn urma deciziei Comisiei, formaţia din Miercurea Ciuc s-a calificat īn finala Ligii Naţionale, unde va īntīlni pe Steaua Bucureşti.
Comisia de Disciplină a FRHG a analizat aspectele negative de la jocul dintre Progym Gheorgheni şi SC Miercurea Ciuc, disputat pe 29 ianuarie, la Gheorgheni, şi a decis următoarele sancţiuni: echipa din Gheorgheni a pierdut jocul cu 5-0, iar ambele echipe au primit un ultim avertisment.

Guitz
3rd February 2005, 21:27
Maine...4 februarie de la ora 21 pe Flamaropol...primul meci al finalei Play-off intre Steaua si Sport Club
Meciul va fi transmis si pe TvSport!

Ce am mai auzit:
Program of the Finals
04.02 21:00 Steaua - SCMC
12.02 18:30 SCMC - Steaua
18.02 21:00 Steaua - SCMC
19.02 18:30 Steaua - SCMC
25.02 21:00 SCMC - Steaua
26.02 18:30 SCMC - Steaua
04.03 21:00 Steaua - SCMC

si:
The Federal Bureau of the FRHG empowered Stelian Rusu (coach-coordinator for the north-east zone of the country) to control, help, and verify the activity of the ice hockey sections in Moldova. Rusu's assignement is to reset the activity for children and juniors in Galati, Radauti and Suceava (including to set national preparation centers in these cities). The fed also wants to obtain the sympathy and the help of the local authorities in Braila and Iasi for founding ice hockey sections.

Guitz
5th February 2005, 00:59
In primul meci al finalei Ciucul a castigat cu un gol de aur!(5-4) dupa ce Steaua a condus cu 4-1

DIXX
5th February 2005, 13:35
Si tzaranoii din galeria stelei i-au agresat pe niste jucatori de fotbal de la Rapid care venisera linistiti sa vada un meci de hochei.Bineinteles ca s-a scandat si afara cu ungurii etc.Cred ca toata aceasta gloata de tzaranoi redusi mintal e influentata si de patronul clubului de fotbal jiji ciobanul care a declarat ca el nu vrea straini la echipa.Mare pacat,am jucat si yo hochei timp de 10 ani si n-ar trebui sa amestecam hocheiul cu fotbalul si sa fim influentati de nationalisti de genul ciobanului incult.

axterix
7th February 2005, 08:22
aaa, nu stiam ce se intampla, io am vazut meciu la tv si acolo nu prea era clar ce naiba fac "suporterii" stelei
de la jiji la ce sa te astepti?
se crede buricu romaniei:)

Gabriel
7th February 2005, 09:06
Guitz...cat a costat biletu la primu meci al finalei ?

DIXX
7th February 2005, 21:03
Auzi zicea la tv ca dadeau pervers si erau 200 contra 8,astia zic si yo jmekekeri.

Guitz
8th February 2005, 05:14
Extraordinarul bilet de 2 persoane a costat 100.000 lei romanesti :)

Gabriel
12th February 2005, 19:02
astia sunt handicapati cu biletele lor de doua persoane ? eu n-am cu cine merge la patinuar...si ma duc singur. ce fac ?

in alta ordine de idei...ce naspa e transmisia de pe tv sport. nu se aude deloc sunetul din patinuar...si se vede si nasol. am renuntat sa ma mai uit. hockey-ul nu e sport de vazut la televizor !

Guitz
12th February 2005, 19:10
SCMC 1-3 Steaua dupa 20 de min.
Chiar ca e aiurea sa te uiti la Tv
Nu prea prind astia pucul in cutie :no:
HAI BAIETI!!!
Sa fie 3-1 dupa cele 2 meciuri de la noi!!!!

apparte
13th February 2005, 01:57
Victorie clara a stelistilor cu 4-2 dupa un meci pe care l-au controlat in permanenta!

Guitz
13th February 2005, 03:09
Ma au batut intr-adevar cu 4-2 dar partea cu "controlatul in permanenta" scartzaie!
Numai fazele de 3contra5 daca le revezi...primele minute ale partidei...ne cam tremurau chilotii...
e o victorie mare totusi dar suntem obligati sa batem pe 18 si 19 aici!

apparte
13th February 2005, 03:42
Pai la cate superioritati au avut...cand au avut doar un om in plus nu prea au intrat in treimea noastra(ai dreptate,am uitat de perioada de 5-3),dar am vrut sa spun ca am controlat tactic meciul obligandu-i sa joace cam ce-am vrut noi.Nu pot sa uit totusi ca rusul ala nu i-a dat pedeapsa de meci lui Papp Szabolcs care i-a lovit cu cotul si cu crosa in figura pe Geru si Lupascu.

ASP
19th February 2005, 16:37
toata presa face caz ca se striga afara afara cu aia din tara, iar ieri la patinoar s-a spus ca se intrerupe meciul daca se continua cu strigarile astea. dar presa nu face acelasi scandal cand la ciuc se striga tiganii si alte tampenii sovine iar despre intreruperea meciului la ciuc pentru ca se strigau mizerii din astea nici atat. intotdeauna ungurii au fost ajutati pentru simplul fapt ca sunt unguri...asa ca valoarea vine pe locul 2. cand ia ciucul bataie iese iures ca i-a furat arbitrul ca le-au scos extraterestrii pucul din poarta si alte bombe din astea. asta va e valoarea ba baietilor, ca acum nu mai aveti nici un motiv sa dati vina pe arbitrii. cat despre chestia cu afara din tara, asta e realitatea: atata timp cat veti striga tiganii vor exista unii care va vor vrea afara din tara. in concluzie: lasati-o mai moale ca nu aveti valoarea pe care credeati ca o aveati.

DIXX
20th February 2005, 13:56
Pai se face caz ca numai voi strigati asa ceva si pur si simplu nu stiu ce aveti cu ei pt ca sint curati,cinstiti,modesti si muncitori.Aia cu tiganii au strigat-o probabil ca raspuns la strigarile voastre si cred ca esti constient ca fara tigani ar ramine steaua fara galerie.Oricum in Ardeal unde ungurii sint iubiti n-aveti nici o sansa cu strigarile astea,veti fi sparti de garda si de public.Apropos era sa uit v-ajunge patru sau voiati mai multe?

axterix
21st February 2005, 09:35
bravo dick:D
apropo e tare ce au strigat suporterii stelei fata de zenga si jiji:D

axterix
21st February 2005, 09:39
Meciul 3 Steaua-Miercurea Ciuc 5-2 (2-1,1-0, 2-1)
Marcatori: Cătălin Geru (min. 10), Corduban (min. 28), Timaru (min. 9, 42), Andruşcenko (min. 57) pentru Steaua, S. Szabolcs (min.16), Elekeş (min. 43), pentru Miercurea Ciuc

ba da ce tampiti sunt unii dintre ziaristi
de ce tre sa scrii Elekeş cand e numai Elekes, la fel si cu Andruşcenko
ce naiba e cu traducerea asta tampita a numelor?
atunci ori traduci fiecare nume starin ori il scrii cum tre
mi-ar placea sa vad Georgi Buş:D

ASP
21st February 2005, 19:17
Pai se face caz ca numai voi strigati asa ceva si pur si simplu nu stiu ce aveti cu ei pt ca sint curati,cinstiti,modesti si muncitori.Aia cu tiganii au strigat-o probabil ca raspuns la strigarile voastre si cred ca esti constient ca fara tigani ar ramine steaua fara galerie.Oricum in Ardeal unde ungurii sint iubiti n-aveti nici o sansa cu strigarile astea,veti fi sparti de garda si de public.Apropos era sa uit v-ajunge patru sau voiati mai multe?
DICK, nickul tau spune totul, cam asta ai tu in loc de creier . ai fost vreodata la un meci de hochei? sau nu vezi nimic de mantinela? ungurii sunt iubiti in ardeal?!?!?!?!!? uita-te la toate postarile userilor din ardeal si vei vedea ca e exact invers asa cum e si la mine (tot ardelean "iubitor de unguri curati,cinstiti,modesti si muncitori". nu stau sa-ti fac istoria scandarilor ca e clar ca esti paralel. :rosu:

ASP
21st February 2005, 19:18
apropo nu sunt stelist

Corrado*
26th February 2005, 21:31
A batut Steaua!

E 3-3!

Finala finalei se va juca la Bucuresti! FORZA STEAUA

mistress of ice
27th February 2005, 01:28
care sunt numele juniorilor de la dinamo/dunarea????shi dak stiti cand sunt programate urmatoarele meciuri in care joaca???

andreiush
27th February 2005, 01:34
I-auzi la dea... da ai pus ochii pe ceva junior?:D
Iar referitor la intrebarea in sine... nu cred ca stie cineva numele juniorilor... cred ca nici macar ale seniorilor :)

Corrado*
27th February 2005, 01:35
nu apare pe internet nici un nume al juniorilor!
dar de ce intrebi?

mistress of ice
27th February 2005, 16:04
probabil...ca nu sunt cunoscute numele juniorilor.dar mi se pare k ar fi frumos sa fie sustinuti ...doar sunt juniori
shi cred k ar trebui sa fie sustinuti :ok: :)

Guitz
1st March 2005, 00:19
Sunt sustinuti de parinti! :D
Va anunt ca in perioada 21-27.03 pe hochei.ro/forum se desfasoara un concurs de pronosticuri iar castigatorul va primi un joc original de PC NHL 2005
Asa ca dati pe-acolo...scrieti cate ceva despre hochei pe topicurile existente...iar pe 21 cand incepe campionatul aici la Bucuresti...bagati si un pronostic...cine stie...poa' sunteti inspirati!

WishMaster
3rd March 2005, 16:51
Nu stiu de ce suporterii stelei sunt suparati cand ciucanii le striga tiganii.A! stiu , adevarul doare......

mistress of ice
3rd March 2005, 18:23
Nu stiu de ce suporterii stelei sunt suparati cand ciucanii le striga tiganii.A! stiu , adevarul doare......

ai vreo dovada pentru a demonstra ca toti suporterii stelei sunt "tigani"?? si vreau sa precisez ca tiganii fac parte dintr-o etnie asa k nu prea are legatura cu comportamentul stelistilor daca la asta vreti sa va referiti cand strigati tiganii.daca mai vine si un grup de rromi (tigani) dandu-se suporteri stelisti numai ca nu au ce face mai bun nu ai nici un drept "sa ii bagi pe toti in aceeasi oala".
P.S. sunt romanca(k sa nu zici k le i-au aprarea) :yeah:

Mihai
4th March 2005, 22:25
3-2 pentru Steaua! Doamne si ce pumni s-au dat p-acolo! si mai sunt vreo 5 minute din repriza a doua!

Corrado*
4th March 2005, 23:09
4-2! Muhahahaha!

Mihai
5th March 2005, 00:00
S-a terminat 4-3! Si acum face striptease fata ... Cred ca dupa ce se inchide camera o pun de un gang bang cu Silvia :evil:

Corrado*
5th March 2005, 00:19
:lol: gangbang
le ai cu filmele xXx mihaie!

Mihai
5th March 2005, 00:23
Eeee am citit si eu la radio despre d-astea! :evil:
Da vad ca si tu! Ce face internetu asta la copii astia mici (de 16 ani) :evil: :evil:

apparte
5th March 2005, 13:22
Ciucanii striga asta pt ca stiu ca pe jucatorii Stelei ii enerveaza asta!La fel si scandarea stelistilor:"Afara cu ungurii din tara",ii enerveaza pe ei la culme!Pt ca te vad f interesat de subiect stii cumva ce galerie a scandat"la romani,m..e la romani"?

Mihai
5th March 2005, 14:02
Nu pot sa cred ca cei de la Ciuc au strigat asa ceva...

remus
5th March 2005, 14:27
Meciul nu a fost foarte spectaculos.S-a ratat mult,s-au dat pumni multi... Timaru a scapat de vreo 5 ori singur cu portarul si a dat doar 2 goluri.
E bine ca totusi exista o astfel de rivalitate ( doar pe gheata ) , poate asa o sa ridicam nivelul hocheistilor romani (iara exista "faza" ca Ciucul are straini kklau ).

calu
5th March 2005, 14:45
La meciurile din Ardeal,indiferent daca joaca Progym sau SC Miercurea Ciuc,in numeroase rinduri se striga .."ria-ria-hungaria....tiganii,si m... la romani"..de asemenea se arboreaza cu mare mandrie steagul unguresc. nu mai vorbim ca refuza sa vorbeasca romaneste,asa ca poeziile cu ungurii sunt baieti de gasca nu au acoperire in realitate.cind jignesti tara in care te-ai nascut si traiesti,nu meriti respect.nu sunt stelist,dar mi-am dorit din suflet ca Steaua sa cistige si a cistigat! Bravo lor!

relax
5th March 2005, 17:29
si ce daca aia din Ciuc striga ce striga? is niste prosti si mai ales inculti care inca(si poate pt totdeauna) sunt la nivelu de nationalism, altfel zis sunt looser da ma simt bine ca sunt nationalist, si pot sa strig la aceste meciuri ce vreau. si cam la fel cu stelistii, nici mai bine nici mai rau.

si la fel aia care le iau urma si tin cu o echipa numai ca ceilalti is romani sau unguri.

asta e baieti! traieasca nationalismu macar nu se vede in ce stare se traieste acasa in romania. de esti roman de esti ungur.

DIXX
5th March 2005, 19:09
Nu pot sa cred toata viata mea ca ciucanii au stigat asa ceva.Astea sint doar niste nascociri ale unor minti bolnave pt a intarita spiritele.Traiesc departe de casa de multi ani si stiu foarte bine cum e sa fi tratat ca minoritate.Terminati odata cu prostiile astea ca nu aduc nimic bun.

uti2102
5th March 2005, 19:41
Se pare ca politzia shi jandarmii iar shi-au facut numarul. Sau mai bine zis nu shi l-au facut. Mai multzi fani ciucani au fost lasatzi de izbelishte prin Bucureshti, mai mai sa fie matrashitzi de nishte brute. :mda:

apparte
6th March 2005, 01:58
Nu pot sa cred toata viata mea ca ciucanii au stigat asa ceva.Astea sint doar niste nascociri ale unor minti bolnave pt a intarita spiritele.Traiesc departe de casa de multi ani si stiu foarte bine cum e sa fi tratat ca minoritate.Terminati odata cu prostiile astea ca nu aduc nimic bun.
Din pacte,e adevarat Dick!Ciganyok,e dulce pe langa alte mizerii care se striga din tribuna!

axterix
7th March 2005, 07:26
tot ce se striga la meciurile de hochei se striga pt. iritarea suporterilor adversi
deja sunt niste chestii obisnuite in tara
din faptul ca se striga tiganii nu inteleg de ce tre sa se faca mare tam-tam
vezi ce se striga la rapidisti, sau la un derbi steaua dinamo, la fotbal, desigur
apropo, cine a inceput faza cu tiganii? din cate stiu eu au fost prietenii francofoni la CM
cu toate ca daca te uiti la nationala lor de fotbal, e destul de "intunecata"

daca comportamentul jandarmilor din ciuc ar fi fost la fel ca cel dupa meciul cu steaua, si stelistii ar fi primit o bataia cum au primit unii ciucani atunci 1 sapt. la toate posturile de tv am fi vazut doar acest lucru, dar cum acest lucru s-a intamplat invers, nu am auzit decat o mentionare scurta referitor la acest lucru si atat!

mistress of ice
8th March 2005, 14:30

itzi zic ca la ultimul meci am stat langa suporterii ciucani shi am auzit foooarte clar ce ziceau si atunci cand stelistii au cantat Imnul erau toti cu mainile pe sus mai bine zis cu anumite degete insinuand ceva.......

axterix
11th March 2005, 12:22
apropo, stelistii si alti suporteri la meciurile nationalei ce fac cand se intoneaza imnul altei tari?

GoPens
19th March 2005, 17:02
si uite-asa se ajunge, ca sa fie difuzate emisiuni in canada, despre hockey in RO sub titlul "hockey in exotic countries"

Dani3l
15th August 2007, 01:03
Montreal Canadiens e echipa cu cele mai multe titluri Stanley Cup?

markcj
18th August 2007, 03:17
Fa tu socoteala http://www.nhl.com/cup/champs.html

georg40
24th September 2007, 12:25
Apropo , daca threadul este dedicat hocheului (intern) din Romania doresc sa stiu cand incepe campionatul ?
Nu de alta dar in Germania a inceput deja de 3 saptamani...(Pentru informarea celor interesati dupa 6 etape conduce Nürnberg,urmata de Frankfurt si Berlin).

07Ex
9th October 2007, 22:59
Apropo , daca threadul este dedicat hocheului (intern) din Romania doresc sa stiu cand incepe campionatul ?

Am citit in ProSport ca cica ar fi inceput campionatul dar meciurile se joaca cam cand decid cluburile sa joace si nu exista nici un program. Ca la noi la nimeni.

effect
10th October 2007, 11:44
O mare bataie de joc ceea ce se intampla la noi . Mi-e rusine !

GoPens
10th October 2007, 12:01
campionatul a inceput...
dar steaua si galati trebuie sa joace in deplasare ca n-au gheata.
se pare ca echipele se inteleg cum ma inteleg io cu diaspora romaneasca din Frankfurt sa merem la un fotbal: prin telefon.
functioneaza numai patinoarul de la Ciuc si de la Gheorgheni.
intre timp, Sportklub si Csikszerda joaca in liga ungara.

la mine-n cartier, patinoarul s-o deschis pentru "largul" public in 15 septembrie...
rad si curcile.

dumy84
10th October 2007, 14:45
Am citit in ProSport ca cica ar fi inceput campionatul dar meciurile se joaca cam cand decid cluburile sa joace si nu exista nici un program. Ca la noi la nimeni.

Federatia organizeaza joi o conferinta de presa la ora 14, la patinoarul Mihai Flamaropol. Probabil ca se va vorbi despre noul sezon si se va prezenta si structura campionatului.

07Ex
15th October 2007, 16:54
Federatia organizeaza joi o conferinta de presa la ora 14, la patinoarul Mihai Flamaropol. Probabil ca se va vorbi despre noul sezon si se va prezenta si structura campionatului.

... si pana la urma ce s-a intamplat joi, sau nu a fost joia trecuta?

Radu
1st December 2007, 09:22
Haideti toti ROMANII adevarati azi la 17:30 la flamaropol intrarea libera sa le rupem capul la unguri!MANDRU CA SUNT ROMAN!:ok:

axterix
13th February 2008, 21:16
ieri
Sport Club MC - Steaua 7-2
azi
Sport Club MC - Steaua 8-2
no comment :D

axterix
17th February 2008, 14:47
Finala: Ciuc vs Ciuc :D
steaua who?
:lol:

effect
17th February 2008, 15:16
Steaua aia , cea mai galonata echipa din hocheiul mondial :)

GoPens
17th February 2008, 19:40
Steaua -Csikszerda HC 2-5. cu asta Steaua nu prinde finala, ci joaca pt. locul 3 cu Gheorgheni.

lopez
18th February 2008, 02:24
In Romania 2 echipe unguresti isi disputa un titlu ..rusine,mizerabil si dezgustator .Tineam si cu rapid sau dinamo daca existau numai sa nu vad bataia asta de joc.

GoPens
18th February 2008, 13:12
bataie de joc? o buna parte din componenta lu' Steaua is "ungurii" aia. pana una alta Miercurea Ciuc da cu 3 echipe 40% din hocheiul din Romania, pe langa faptul ca mai joaca cu 2 echipe in campionatul unguresc unde au sanse sa castige de asemenea.
au bagat bani in hockey si s-au tinut de treaba. faptul ca joaca in 2 campionate in paralel, da jucatoriilor experienta de joc si le ridica nivelul. rezultatele s-au vazut anul asta.
bataie de joc arata altfel. de exemplu, cand incepe un sezon si n-ai patinoar functional, desi sazi in capitala.

effect
18th February 2008, 18:09
Nu exista bani si suficient sprijin pentru clubul Steaua . Nu exista nici macar interes din partea mediei sau suporterilor ...e situatia foarte grava , pacat pentru ca in ultimii ani Steaua reusise cateva performante bune in Europa .

GoPens
18th February 2008, 18:49
amu bine ca-i portarul de vina.
cica:
"Din pacate, Catrinoi a fost de nerecunoscut in ultima parte a campionatului. Am pierdut pe mana lui cel putin cinci meciuri din cauza unor greseli impardonabile pentru un portar al echipei nationale"
si
"Se stie ca in hochei 60-70 la suta dintr-un meci il face portarul. Greselile facute de Catrinoi i-a demoralizat si pe ceilalti. Inaintea meciurilor de la Bucuresti, cu SC Miercurea Ciuc, aveam o diferenta linistitoare in clasament. Le-am pierdut pe ambele din cauza lui Catrinoi. Practic, calificarea s-a jucat aici. In meciul de astazi (n.r. - duminica) am luat doua goluri tot pe gafele lui".

apai nici manageru' lu' Detroit n-ar fi zis vreodata ca Hasek face 60-70% dintr-un meci. ca mai is si vreo 21 de alti jucatori care mai apar din cand in cand pe gheata si dau goluri. brusc e important portarul. ce-o fi oare cu apararea care tre' sa impiedice faze clare? sau PK-ul?
afirmatia spune multe despre spiritul de echipa. totuna cine joaca bine sau nu, castigi ca echipa/pierzi ca echipa. nicaieri mai mult ca la hockey.
unde mai pui ca steaua avea de fapt un portar mai bun, Hricina. se pare ca n-a fost pe placul filierei jocatoriilor romani de la Steaua, care, spre deosebire de cei straini, il preferau pe Catrinoi, cum era de citit ieri pe onlinesport.
bine ca-i importanta nationalitatea in loc de performanta.

effect
18th February 2008, 19:07
Hricina apara senzational la Ciuc , cand a venit la Steaua a scazut foarte mult si nu s-a mentinut pe aceeasi linie . Catrinoi e un portar bun , dar sa spui despre el ca e principalul vinovat pt ratarea obiectivului mi se pare comic si penibil in acelasi timp .

GoPens
25th February 2008, 12:14
stiri despre al 2-lea meci al finalei (4-2 pt. SC) sau Steaua vs. Gheorgheni (2-0 la meciuri), ioc, in schimb un articol despre potentiala desfintare a sectiei de seniori la Steaua; stire care are si ea deja 2 sapt. vechime. actualitatea, bat-o vina...