PDA

View Full Version : Cerbul de Aur 2005



Vadim
22nd September 2005, 01:35
Va uitati? :) Am vazut miercuri noaptea concertul lui Joe Cocker, mi s-a parut reusit. A iesit la mai multe bisuri si a cantat, normal, live. Chiar daca e batran si gras are aceeasi prestatie si voce unica.

Gabriel
22nd September 2005, 13:38
si eu am vazut secvente din recitalul sau...si mi s-a parut super marfa. pana la ce ora a cantat ? eu n-am vazut decat vreo 30 minute.

mi-a placut si de italianca aia grasa care a cantat "Iti multumesc..." :D

Vadim
22nd September 2005, 15:23
A cintat pina la vreo 1 fara ceva.

Utilizator
22nd September 2005, 15:31
si cum a fost? joe cocker adica. ce-a fost deosebit in recitalul sau? declaratii ceva, i-a placut Romania? E din cate stiu a doua oara la noi.

Vadim
22nd September 2005, 15:32
A plecat si a zis "Romania, keep rocking and will be back". :) A cintat toate hiturile lui aproape. Declaratii nu stiu, nu urmaresc ce scrie in presa de "Golden stag". :D

Utilizator
22nd September 2005, 15:56
deci a fost recital super-marfa. cine mai e in concert la Caprior? :)

sun
22nd September 2005, 19:36
Natalie Imburglia dintre straini ( canta dupa gala laureatilor). Vor fi trupe din REP. Moldova , Analia Selis si Slang in urmatoarele zile . :ok:

Din pacate pentru Mihai Traistariu , a iesit destul de slabut prestatia sa. :(

Utilizator
22nd September 2005, 20:18
Woww, e un festival tare deci.
Mie Traistaru nu prea-mi place si as putea spune ca nu m-a impresionat niciodata prestatia lui.

Gabriel
23rd September 2005, 10:27
In ce zi si la ce ora este programata Natalie Imburglia ?

andreiush
23rd September 2005, 12:13
Azi, la 22:45. Asa scrie in program...

Gabriel
23rd September 2005, 12:54
Multumesc. abia astept sa o vad :D

desdemona
23rd September 2005, 12:58
Cred ca nu m-am mai uitat la Cerb de ani buni.... cu exceptia catorva recitaluri (putine) care au meritat. Acum ar fi meritat Cocker, dar nu e nici o tragedie ca l-am ratat, l-am tot vazut si auzit...

Tess
24th September 2005, 01:00
desi nu credeam ca o sa se intample, m`am uitat si eu la Cerb in seara asta...fascinata din nou de vocea Andrei si amintindu`mi cat de mult si de ce imi place Natalie Imbruglia, mai ales ca nu am mai vazut`o intr`un recital...desi ma asteptam sa`si incheie recitalul cu`torn`, iata ca se termina cu `big mistake`:ok: :D

cum era de asteptat, au fost si faze penibile, cum ar fi comentarii lipsite de orice umor (sau poate sunt eu superficiala) ale Cerbului-uman :D si incidentul pirotehnic :no: , survenit tocmai la premierea Lindei - reprezentata Italia, care a castigat trofeul...

andreiush
24th September 2005, 01:03
Reprezentanta Italiei a luat trofeul cel mare? Andra si restul romanilor ce au luat?

Tess
24th September 2005, 01:06
dap...Andra a luat Premiul 2 (cu o melodie superba, nu`i stiu titlul) si cel de la sectiunea videoclipuri (cu `Vreau sarutarea ta`)

Gabriel
24th September 2005, 11:03
mi-a placut si de italianca aia grasa care a cantat "Iti multumesc..." :D

ati vazut ce le stiu ? critic muzical...nu altceva :ok:

frumos si recitalul Nataliei...dar nu stralucit.

alin22
15th November 2005, 02:28
Din tot concursul , singurii care mi-au transmis ceva au fost Mihai Traistariu si aia din Vanuatu.
Andra nu prea m-a impresionat.
Nu stiu ce s-a scandalizat atat ca n-a luat decat premiul 2.Presa a scris despre ea ca inca e mica si ca nu traieste melodia.Ea canta doar tehnic.
Aceeasi senzatie am avut-o si eu.Nu m-a facut deloc atent.
Clasamentul meu era oricum altul.

Tess
6th December 2005, 16:20
cunoaste cineva titlul melodiei cu care a concurat Andra?

desdemona
20th December 2005, 13:24
Festivalul Cerbul de Aur va avea in fiecare an locatii diferite

Incepand cu anul 2006, Festivalul Cerbul de Aur va avea locatii diferite pentru fiecare editie, anunta printr-un comunicat Televiziunea publica.

Prin noul concept de organizare a acestui eveniment, TVR isi propune atat pastrarea unui brand deja cunoscut, cat si reinventarea lui, pentru a-l adapta la noua strategie editoriala si de dezvoltare a Televiziunii Romane. Echipa de organizare va face evaluarea posibilelor locatii si TVR va tine la curent publicul cu toate detaliile de organizare, pe masura ce acestea sunt puse la punct. (Gardianul)



''Cerbul de Aur'' are nevoie de un lifting

Aceasta este parerea directorului general al TVR, Tudor Giurgiu, care a luat decizia de a muta festivalul dintr-un oras in altul.

Decizia ca Festivalul „Cerbul de Aur” sa fie realizat în fiecare în alt oras are la baza o stratagema care tine de estetica.

Tudor Giurgiu, presedintele-director general al TVR, crede ca Festivalul „Cerbul de Aur” are nevoie de un „lifting” care sa îi aduca un public mai tânar, un nou concept, precum si po****rizare la nivel international. Una dintre ideile pentru schimbarea fetei Cerbului fi adoptate noi proceduri care sa permita unei companii sa se ocupe de repozitionarea Cerbului, iar organizarea festivalului sa revina alteia. „E o strategie proasta sa continui un format învechit la nivelul investitiilor televiziunii în acest festival. Iar efectele acestui festival asupra TVR ar trebui sa fie mai mari decât «satisfactiile unui rating»”, a explicat Giurgiu, care a acuzat lipsa unei politici de marketing care a dus la notorietatea scazuta a „Cerbului de Aur” la nivel international.

Mai mult, potrivit lui Giurgiu, Irina Radu nu va mai ocupa functia de director al festivalului, având în vedere ca este si directoarea postului TVR 1. „Am vorbit cu Irina Radu si i-am spus ca este un foarte bun manager, dar ca îmi doresc ca pe viitor sa foloseasca la nivel de constructie a postului aceste abilitati, si nu la evenimente”, a adaugat directorul TVR.
(Mirela LEONTE, AMOS News - Agenţie Independentă de Presă)

joao pinto
20th December 2005, 17:03
Intentia conducerii TVR de a muta locatia Festivalului International „Cerbul de Aur” de la Brasov a starnit protestele in lant ale oamenilor politici brasoveni.

Festivalul “Cerbul de Aur” nu mai este nimic fara Brasov !
Prima reactie si cea mai vehementa a fost cea a consilierului judetean Iancu Vespasian Augustin unul din oficialii care a contribuit la relansarea festivalului dupa anul 2000, de fapt primul din acest mileniu. Acesta a anuntat ca la urmatoarea sedinta de plen a Consiliului Judetean va cere autoritatilor locale si judetene mentinerea festivalului la Brasov.
„Avem obligatia de a face tot ce ne sta in putinta pentru a pastra acest simbol al orasului, pentru a sustine realizarea lui an de an. Voi propune infiintarea unei comisii mixte, care sa inceapa negocierile cu reprezentantii TVR in acest sens. In cazul in care discutiile vor esua, propun ca municipalitatea si Consiliul Judetean sa faca demersurile necesare pentru inregistrarea marcii «Cerbul de Aur Brasov», pentru ca ulterior sa organizam o licitatie in baza careia sa desemnam televiziunea care ne va fi partenera in proiect. In acest mod cu siguranta si bugetul alocat va scadea considerabil, poate la 10% din valoarea alocata pana acum din banii nostri”

Brasovenii sustin intr-un numar covarsitor festivalul
Intr-un sondaj realizat in anul 2004 peste 2/3 din brasoveni sustin festivalul intelegand ca acesta este un simbol al Brasovului.
Dupa reactia lui Vespasian au urmat multi oameni politici, acoperand aproape tot spectrul politic, care la unison critica demersul tvr, sprijinand prin demersul lor festivalul.
• Consilierul judetean ex-PSD, Toma Dobrogeanu, care a sustinut ca in acest mod brasovenii nu vor mai fi dispretuiti de conducerea TVR, „care a tratat intotdeauna Brasovul ca o localitate de provincie, ce trebuie sa stea la cheremul Bucurestiului”.
• Primarul George Scripcarucare s-a declarat recent, socat de decizia TVR-ului, anuntand si el ca se opune intentiilor TVR, deoarece festivalul este emblematic pentru orasul nostru.
• Ladislau Hathazi (PD) a sustinut astfel ca „reprezentantii TVR nu au decat sa caute o alta denumire care se potriveste mai multor localitati”.
• Ciprian Chiriches (PD) a mentionat ca „«Cerbul de aur» se identifica cu Brasovul”.
• Conducerea PRM Brasov a declarat ca va protesta public pentru ca aceasta idee sa fie uitata, oferind TVR chiar cateva variante de denumiri in cazul ca festivalul va fi organizatin alte localitati: „La Covasna sa se intituleze «Papricasul de Aur», la Dunare - «Pestisorul de Aur», in Oltenia - «Prazul de Aur», iar Dobrogea - «Piratul de Aur»”.
• Titus Corlatean, deputatul PSD a sustinut ca decizia TVR denota ca este o institutie politica, legata prin „firul rosu” direct de Palatul Cotroceni... Sper ca autoritatile brasovene sa faca toate demersurile mentinerii evenimentului in orasul nostru”.

Sursa: infobrasov.net

daughter ss
28th July 2006, 15:46
andra trebuia sa ia locul I... negresa nu avea vocea andrei... linda merita cerbul...