PDA

View Full Version : Virgil Stanescu



vista
21st September 2005, 23:44
Am citit si eu ce ati scris pe aici si sincer vad ca unii habar nu au ce vorbesc. Stiu ca a fost cam nashpa cu Islanda, dar nu era un meci care conta.Nu ca asta ar fii o scuza,au vrut mai mult decat noi si ne-au calcat in picioare.Dar de aici pana la unele din mesajele voastre e mult.O SA VA LAS SA PUNETI INTREBARI DACA VRETI la care va voi raspunde cat de sincer pot.Am mai citit un mesaj in care se zicea ca eu joc la "Spartak si mai cum...".Intradevar,e o echipa de locul 8 in unul din cele mai tari campionate din europa.
Situatia echipei nationale e mai tragica decat ati exprimat-o voi. Nu exista interes din partea nimanui in echipa nationala,asta incluzand federatia,antrenorii si nu in ultimul rand jucatorii.Daca ma ia cineva cu "jucati pentru tara" ...etc va raspund ca multora le-a trecut de jucat pt tara,avand in vedere conditiile in care unii vor sa faca performanta.
Imi pare rau ca nu pot intra in fiecare zi,si acum sunt in Lituani,maine plec in Rusia,iar peste o saptamana in Franta,dar voi face tot ce-mi sta in putere sa va raspund daca aveti intrebari daca nu, unii sa nu mai incerce sa abereze cand nu stiu in ce situatii sunt altii...Virgil Stanescu

1/2Om1/2Belea
22nd September 2005, 00:23
I got ur back, dawg! ce pot sa zic? :) orice ar fi, io sunt fan. defapt creca toti de pe aici sunt, fie ca zic una sau alta. am o oarecare idee de lucrurile pe care le enunti tu, crede-ma, si oricum nu sunt genul, personal, care sa puna la zid jucatorii. bafta multa la spartak!
a, uite intrebare: ce zici de puiu stoica? :D am trecut si eu prin mana lui, la vremea respectiva, si m-am diftrat copiof, daca infelegi ce vreau fa vfic, hehehe!

P.S.: ma bucur ca scrii pe aici!

Irimus
22nd September 2005, 00:58
Pai ce sa zic....daca si pe tine te-am critica atunci...pe cine naiba sa laudam in baschetul romanesc?
Intrebarea mea e daca tu crezi sincer ca in urmatoarele calificari avem sanse reale de ne califica la turneul final.
ps:Succes la spartak

mishu
22nd September 2005, 01:31
Intrebari pentru Virgil:
1. Venirea la Dinamo a fost un regres pentru cariera ta? (nu ma refer la aspecte financiare, stiu ca au fost probleme, ma refer la jocul tau)
2. Care sunt principalele diferente, pe care le-ai simtit pe propria piele, intre modul de pregatire de la un club din Romania sau chiar de la nationala Romaniei si ceea ce se intampla in Europa sau in State (avand in vedere ca ai jucat in Belgia, Germania, Turcia si in colegiu in State... daca stiu eu bine)
3. Care sunt capitolele la care simti ca iti mai poti imbunatati jocul, bineinteles daca tu consideri ca e necesar acest lucru? (sau cu alte cuvinte care crezi ca sunt atuurile respectiv slabiciunile tale in joc)
4. Ai prefera un antrenor strain la echipa nationala?
5. Care ar fi conditiile ideale pentru ca jucatorii romani sa se prezinte la nationala? (si cum ar putea fi convinsi cei ca Bogdan Popescu de exemplu sa vina sa joace)
6. Care a fost rostul acelei declaratii dinaintea meciului cu Islanda? (cea cu o sa facem spectacol si nu o sa ne reziste mai mult de 20min)
7. Legat de intrebarea de mai sus... de ce nu s-a vazut si pe teren superioritatea afisata inaintea meciului (da, chestia cu nu mai conta chiar nu e o scuza... daca nu existau acele declaratii euforice dinainte de meci probabil ca nu s-ar fi facut atatea valuri... cel putin pe forum...)
8. Dupa un sezon in divizia A, dintre adversarii pe care i-ai avut... exista niste jucatori tineri de valoare care ar putea atinge intr-un an sau doi echipa nationala, dar la un nivel care sa ne permita niste rezultate pozitive?
9. Vei evolua in vre-o competitie europeana cu noua ta echipa Spartak Saint Petersburg? Daca da, care?
10. Crezi ca in urmatorii 10 ani vom mai avea un jucator in draftul NBA?

vista
22nd September 2005, 02:19
Asa cum am promis,voi incerca sa va raspund:
1/2belea: La Puiu Stoica am stat cam juma de an,dupa care am jucat in div a,deci nu stiu cat ar fi putut sa ajute...
irimus:Mersi pt incurajare,si referitor la intrebarea ta,trebuie sa se schimbe foarte multe ca sa ne putem califica,ceva ce nu vad a fi foarte curand.
Mishu:wow o gramada,o sa o iau cu inceputul
1.venirea la dinamo a fost un mare regres.Ma asteptam sa fie mai nasol,dar nu chiar asa.Conducerea clubului dinamo nu stie ce inseamna sa faci performanta.Pe cand Asesoftul juca cu echipe din europa,noi jucam volei cu saptamanile,ca uitau sa ne plateasca.De la venirea mea la din,nici un salariu nu a fost la tim(3-4 luni intarziere) si inca mai am de luat jumate din contract.Pe plan sportiv, nu am avut pregatire de nici o culuare si s-a resimtit.
2.In primul rand,un sistem organizat de antrenamente.Persoane calificate in pregatire fizica SI REFACERE.conditii in general.
3.Viteza de reactie si sutul de la semi-distanta s-a cam dus pe apa sambetei in ultima vreme.
4.NU EXISTA ANTRENOR ROMAN PT NATIONALA.
5.La aceasta convocare au au venit toti inafara lui bogdan care nu a fost lasat de club.Paradoxal,unii chiar fac ceva sacrificii ca sa vina la nationala.Pe antrenorii cluburilor noastre nu prea ii intereseaza de nationala romaniei...
6.Eu nu tin minte sa fii declarat asa ceva...Meciul cu Islanda a fost vandut unei firme de publicitate,care trebuia sa organizeze un show de zile mari.Ne-au chemat pe toti,chiar daca nu conta meciul "ca sa strangem bani pt juniori anul viitor".Ne-au luat masuri pt costume,au facut poze,ca sa aflam in ziua meciului ca a cazut treaba din cine stie ce cauza...
7.Echipa noastra are foarte mult talent...DAR NU ARE CONSTANTA.Cu 2 zile inainte i-am batut pe danezi la ei acasa,poate asta nu o stiu multi,ca a scris si in ziar :evil: (romania a batut danemarca-si asta a fost cam tot)
8.Cine sa ii formeze pe acesti tineri?De unde sa invete?Cand are sansa un tanar sa termine junioratul si sa fie capabil sa joace divizia A fara a se plafona?-Ti-am raspuns?
9.Nu,Spartak nu joaca nici o cupa europeana.Asta a fost un minus al echipei cand am luat in calcul oferta,dar e greu dupa un an in rom pe care nimeni nu il ia in calcul,nici macar pt cei de la asesoft care au castigat cupa.Imi pare rau sa spun ca nu intereseaza pe nimeni baschetul romanesc
10.Sper din toata inima.

wow,gata,am avut ceva timp,dar imi face placere...

SilverZeus
22nd September 2005, 02:41
....eu as avea o singura intrebare : "Obisnuiesti sa urmaresti meciurile NBA si cat de bine esti informat referitor la ce se joaca acolo???".

.....iti doresc tot ce e mai bine ptr tine (ca realizari profesionale si materiale)....desi nu am suferit niciodata pe Dinamo, paradoxal jucatorul meu preferat a jucat acolo (Carutasu)....insa ma bucur ca ai plecat de la Dinamo (cine nu-si apreciaza talentele, sa le piarda)

alexalex
22nd September 2005, 10:34
a existat o oferta de la Asesoft pentru sezonul acesta?
stiu ca esti foarte bun prieten cu Burlacu si cred ca ati fi reusit niste lucruri f. bune daca ati fi jucat impreuna in cupele europene .ar fi fost si Carutasu...
2. parerea ta despre jucatorii straini din Romania si despre numarul lor? adica trebuie adusi cat mai multi sau incercat numai cu jucatori romani. la fel si despre antrenori.

danrogojan
22nd September 2005, 13:20
eu am mai zis ca solutia pt refacerea acestui sport in romania este o investitie masiva in juniori si antrenori tineri. acestia ar trebui sa fie la curent non stop cu ce se intampla in basketul de afara, sa mearga la stagii de pregatire etc.

Pt. virgil

1.Ai pastrat o relatie buna ca cei de la colegiul pe care l-ai terminat?
2.Daca le recomanzi un junior beton din romania, tin cont de decizia ta?
3.Daca le propui un schimb de experienta
(sa zicem 5 studenti de la ANEFS specializati pe baschet petrec 2 saptamani in timpu verii ca sa urmareasca pe viu antrenamentele South Alabama, dupa care echipa americana vine in Romania si face niste meciuri de pregatire cu nationala sau demonstrative (pe banii federatiei care trebuie inplicata si ea) )
ar fi receptivi ?

mishu
22nd September 2005, 14:27
Mersi mult pentru raspunsuri... sincer nu ma asteptam sa fii asa deschis... a fost o supriza placuta... trebuie sa recunosc ca la majoritatea intrebarilor stiam cam jumate de raspuns sau il intuiam... insa am vrut doar ca un jucator al nationalei romaniei... care a fost sau este capitan, sa confirme unele lucruri... chestiile astea ar trebui spuse cu voce tare... si ar trebui adunati cei ca tine... ca ghita, ca tenter, ca bubu rojnafschi (sorry dar niciodata n-am stiut cum se scrie numele lui de familie) ca titi popa (pe unde o mai fi si el) adica cei care au avut contact un timp indelungat cu ceea ce inseamna performanta la cel mai inalt nivel... si sprijiniti sa schimbe ceva in baschetul romanesc...
mi-a placut ca a subliniat cuvantul REFACERE... asta e un lucru care nu trebuie sa lipseasca... cate echipe in romania fac organizat acest lucru? sauna, bazin, masaj, gimnastica de recuperare... io nu stiu cate echipe fac streching la sfarsitul antrenamentului (este foarte important chiar daca nu pare...)
oricum cred ca trebuia subliniata tot raspunsul: un sistem organizat de antrenamente.Persoane calificate in pregatire fizica SI REFACERE

Irimus
22nd September 2005, 15:06
Mersi mult.Nu ma asteptam sa fii atat de rapid dar se pare ca-ti pasa de fanii baschetului.Am o mica curiozitate:Cunosti personal(cat de cat bine) vreun jucator din nba?-ma refer la faptul ca poate ati fost colegi la colegiu sau asa ceva

just2play
22nd September 2005, 17:28
Cateva intrebari pentru Virgil Stanescu
1. La echipa nationala au fost convocati jucatori care sunt rezerve de lux la echipele de club. Chiar daca au valoare, Blidaru, Apostol si alti cativa nu pot face fata la nationala pentru ca nu au meciuri in picioare. Este selectia facuta gresit?
2. De ce a fost indepartat Mladen Jojic de la prima reprezentativa?
3. Cum stai cu pregatirea fizica?
4. Cum a fost posibil ca un singur jucator islandez sa bata Romania? Chiar nu avem deloc aparare? Da-ti un calificativ pentru meciul cu Islanda.
5. Ti se pare normal ca Helcioiu, care ar trebui sa fie conducatorul si creierul echipei, sa-si iasa din fire din cauza propriei neputintei, sa loveasca intentionat un adversar si sa arunge cu mingea spre arbitru cand este trimis la cabine?
6. Crezi ca Fometescu ar face o greseala daca ar ramane la Dinamo?
7. Cum te intelegi cu Burlacu in caciula?
8. M-a impresionat faptul ca si tu acuzi situatia mizerabila la nivel de juniori. Te gandesti ca in viitorul apropiat sa incerci sa ii ajuti pe copiii care viseaza sa iti calce pe urme si pentru care esti un model?
Cam atat. Este laudabil ca incerci sa ai o relatie buna cu suporterii. Sper ca iti va fi foarte bine in Rusia.

Sheed
22nd September 2005, 18:33
1.cite scheme defensive stie echipa nationala? Vreau numarul exact....
2.explica-ne si noua doua sau trei sceme de-astea(incazul in care aveti desi ma indoiesc sincer) ; stiu ca s-ar putea sa-ti ia cam mult , avind in vedere ca trebuie sa prezinti si si conditiile initiale inceperii aplicarii schemei dar, fa te rog un efort;(vreau sa fii sincer si sa spui adevarul pe care il intuieste toata lumea adica ---> 0) ;"cred ca vb cu un profesionist , deci nu vreau sa aud 3-2 sau 2-3 sau 2-1-2 sau 1-3-1";
3.cum a fost posibil in meciul cu islanda, avind in vedere diferenta colosala de talie, apararea noastra sa se pozitioneze atit de jos? nu era mai normal sa fortati jocul spre sus astfel incit coordonatorul de joc advers sa bata mingea in conditii de siguranta la peste 9 metri de cos? Nu crezi ca asta se datoreaza lipsei de mobilitate a pivotilor? Adica "in cazul unei penetrari a point guardului advers sunteti voi pivotii suficient de mobili pt a evita faultul si pentru a incomoda aruncarea adversarului(nu e nevoie de capac neaparat)"
4.au jucatorii din echipa nationala suficient bball IQ? sau macar potential pentru a si-l ridica? vezi helcioiu
5. repet intrebarea lui silver: te uiti la nba? daca da , ce oameni mari iti plac? ce oameni mari iti plac d.p. d. v. al offence-ului? dar al defence-ului? DE CE(pentru fiecare categorie in parte)?
6.Pe cine preferi? pau gasol sau ilgauskas? peja sau dirk? de ce?

Dumars
22nd September 2005, 19:15
Ok, nu avem antrenori romani care sa poata face performanta. Asta e clar.
Dar cine ar putea fi adus? Sau mai exact ar fi dispusa federatia sa plateasca un antrenor strain?

Si nu prea sunt jucatori tineri care sa aiba nivel de nationala. In afara de Silvasan, nu stiu nici unul sub 22-23ani care sa promita.
Chiar nu mai avem centre de juniori?

Si referitor la ce spunea mishu. Se incearca colaborarea cu jucatori care au evoluat in campionate puternice si care au fost jucatori ai nationalei? Federatia chiar e multumita ca nu suntem nici in primele 70 de tari din lume?

caseta
23rd September 2005, 01:59
pt restul: nu vreau sa fiu inteles gresit, nu zic ca virgil nu merita laude, la fel cum nu zic ca nu poate fi criticat. nu l-am urmarit, asa ca nu sunt in masura sa il judec. ce pot sa zic este ca are tot respectul meu pentru faptul ca se dovedeste atit de deschis fata de fanii basketului. mi se pare o mentalitate sanatoasa si de urmat de catre alti sportivi din RO. in special de "folbalistii" lu peste care cum sunt criticati, pun botic ca nijte copii prosti si nu mai vorbesc cu presa.

cred ca stia si el ca se expune unor critici si unor intrebari mai dificile, si sper sa nu evite raspunsurile la aceste intrebari.

nu am postat pina acum pe threadu asta pt ca nu urmaresc nationala si in general basketul din ro. dar citesc cu interes ce se posteaza. si sper ca virgil sa raspunda interbarilor lui sheed.

PS: virgile, iti urez si eu succes si sper ca exemplul tau sa fie urmat de cit mai multi sportivi/antrenori/oficiali

Raptor
23rd September 2005, 02:47
Si Adi Voinescu scria pe forumu frbaschet... care intre timp a fost desfintat. Si Cristi Craciun...

mishu
23rd September 2005, 02:52
cine e cristi craciun??

vista
23rd September 2005, 13:52
WOOWW
Baieti,azi am ajuns in rusia si sunt in biroul echipei.Inca nu am net acasa asa ca va trebui sa ma scuzati ca nu pot sta foarte mult.O sa raspund cat pot.
IN PRIMUL RAND,poate s-a inteles gresit,nu scriu aici ca sa ma scuz,sau ca sa invoc motive asupra unor insuccese!!!
Nu prea urmaresc NBA,pentru ca nu prea am posibilitatea(timp,foarte mare deschidere,sau un foarte mare interes)imi pare rau daca va dezamagesc.
Alexalex:a existat oferta de la Asesoft, dar daca as fii stat doi ani in Rom nu as mai fi putu pleca nicaieri,dar nici nu ar fii putut concura cu oferta rusilor si nu vorbesc material,ci ca nivel si ambitia mea de jucator.
jucatorii straini,dupa mine nu sunt destiu.Trebuie insa lucrat mult la recrutarea lor.Prin simplul fapt ca sunt straini,unii sunt adusi pe bani cam buni.Cluburile nu prea pun acceny pe recrutare.Cred ca ar trebui adusi mai mult,in detrimentul jucatorilor romani ca sa existe o concurenta mult mai mare.E parerea mea....
DanRogojan: Nu prea am pastrat legatura,pt ca s-a schimbat tot staful tehnic dupa plecarea mea.Am incercat sa vb cu fostii antrenori pt silva,dar se pare ca nu l-au ajutat prea tare.Am fost putin dezamagit.
Mishu:Stiu doar ca noi cu Dinamo nu am avut refacere organizata,sau la fel cu nationala.In rest nu prea am cunostinta,dar nu am auzit.
Irimus:prieten nu sunt cu nimeni din NBA,dar am cunoscut cativa,am jucat contra lor,dar nu la nivel de tinut legatura cu cineva...
Just to play:Din lipsa de timp o sa raspund mai amplu.Scuze:
Jucatorii de la nationala convocati acum,

eddy_jozsa
23rd September 2005, 14:01
cine e cristi craciun??

Cuuuuuuuum? Nu stii cine e cristi craciun? :D

Glumeam... n-ai de unde sa-l stii... e #15 de la CSU, joaca extrema.

Bine ca au desfiintat forumul federatiei, cenzura isi spune cuvantul... asa s-a desfiintat si forumul oficial CSU.

Oricum, am inteles ca Craciun mai citeste pe diferite forumuri, poate se inscrie si aici.

@Virgil Stanescu: Bine ai venit!

vista
23rd September 2005, 14:16
scuze,a trebuit sa eliberez computerul
deci:jucatorii convocati la nationala au fost dupa parerea mea cei mai buni din tara.Un singur alt jucator,dupa mine, ar fii trebuit sa fie cu noi:Nicu Toader.Chiar daca unii jucatori sunt rezerve,pot contribui mult mai mult decat altii de la alte echipe.Sunt jucatori de valoare.Cu Mladen,am pierdut sansa calificarii si nu stiu daca a fost vina lui,sau si a noastra ca nu ne-am putut adapta unui sistem.cu pregatirea fizica stau mult mai bine acum.Cu paul,e o situatie mult mai complicata,atata timp cat isi vede de treaba e un jucator foarte bun.El si fome,sunt cei mai buni din tara.Lui Fome ii place la Dinamo,Nu pot judeca daca a facut o gresala ramanand.Sunt sigur ca are prioritatile lui.Cu catalin ma inteleg bine.E un 4 mobil cu sut foarte bun.Cred ca ne putem completa unul pe celalalt.
Sheed:wow
La fe,voi da un raspuns general:
Sa fie un lucru clar! Scheme de aparare exista numai atunci cand tu ca echipa,respectiv antrenor,cunosti echipa adversa.Pentru asta iti trebuie anumite cai de "scouting".Trebuie sa stii ca ala trage de la 8m fara probleme si sa org apararea in asa fel.Noi stiam,ca acelasi ne-a batut si acolo dar nu s-a facut nimic.Au fost cam subestimati.Nationala dupa mine,are foarte mult potential.Nu exista interes.Personal,imi place dirk si gasol,ca pot juca atat de diversificat.
baieti,mai incerc sa intru maine sau cand pot.
VS

Sheed
23rd September 2005, 14:20
well , I rest my case ................

danrogojan
23rd September 2005, 15:06
parerea mea este ca in cel putin 2 saptamani apare mega stire la sport la pro tv:
virgil stanescu activeaza pe un forum de basket, unde confirma starea jalnica a basketului din romania. si totul va fi prezentat cu o voce dramatica.

eddy_jozsa
23rd September 2005, 15:15
nu suna destul de spectaculos... deci nu cred ca va ajunge la alde raluca arvat sau la omu ala care vorbeste prin nas.... poate daca ar incepe cineva din nationala sa se drogheze, ar avea un loc garantat la superstirile protv

mishu
23rd September 2005, 15:38
eu de asta am apreciat initiativa lui virgil... pentru ca a raspuns deschis la toate problemele... desi stia ca totusi e un forum ca oricine poate intra pe el... si ca da, poate aparea si in ziare... si de asta am zis ca totusi lucrurile spuse aici trebuie spuse cu voce tare... si ca el el o voce care ar putea fi ascultata...
in sensul asta am doua intrebari:
1. Cum ai aflat de forumul asta?
2. Ce te-a determinat sa intri pe forum si sa deschizi o discutie aici?
la care mai adaug 3:
3. De ce naiba te-ai intors sa joci in Romania? (ok... in afara de motivele pe care le stim cu totii cei care suntem departe de casa... familie, prieteni etc.)
4. La 28 de ani se spune ca esti in perioada ideala a carierei... totusi Jaskievicius a ajuns in NBA la 33 de ani... Crezi in puterea ta de a juca peste doi-trei ani, ok nu in NBA dar macar la o echipa de Euroliga?
5. Sunt multi pusti (ma refer si la cei care au 21-23 sa zicem) acum in romania care poate ar avea o sansa sa creasca mult mai mult valoric daca ar evolua undeva in europa? Care sunt sfaturile pe care le-ai da lor? Care sunt caile prin care ar putea ajunge acolo?

Sheed
23rd September 2005, 17:06
M-AM GINDIT FOARTE MULT INAINTE SA SCRIU POSTUL DE MAI JOS PENTRU CA NU VREAU SA FIU GICA CONTRA (ASTA VIZAVI DE PARERILE USERILOR DE MAI SUS)--dar totusi daca tot nu fac nimic pe la servici de ce nu? :)


IN PRIMUL RAND,poate s-a inteles gresit,nu scriu aici ca sa ma scuz,sau ca sa invoc motive asupra unor insuccese!!!

Wow,
nice,
Am si eu o mica nelamurire, de ce oare postezi aici? sincer nu am reusit sa imi dau seama pina acum din raspunsurile tale.

daca tot am timp sa iti spun o povestioara reala:
"eram la tara iar bunica mea il cheama pe preotul satului sa faca o slujba de primavara sau asa ceva. Termina baiatul treaba si, tata il invita la masa , la o discutie intre intelectuali, sau cel putin asa credeam noi.sincer eu eram curios pt ca voiam sa il provoc putin pe teme religioase sa vedem daca poate face fata argumentelor mele. Ajunsi la masa ---> STUPOARE popa era penal, nu putea sa discute decit despre bani: cum satenii nu dau bani la biserica; cum BOGATANII satului nu dau bani la biserica , cum bogatanii satului cu tractoare nu vin sa ia gunoiul din cimitir pe gratis, cum are el o ruda pe santierul naval nustiucare, care cistiga 1500E iar el cistiga asa de putin; inadmisibil ca preot sa cistigi asa de putin."

Acelasi lucru se intimpla si in cazul de fata: ce am inteles eu: dinamo nu i-a dat banii, se duce la spartak pt ca aia ii dau bani mai multi, nu ramine in romania pt ca daca sta un an sau doi aici o sa piarda orice idee de oferta de afara si nu o sa mai poata cistiga bani deloc. Practic discutia s-a transformat in "let's talk about me" discution. Nu am nimic impotriva sa iti faci calcule de astea , sa vb cu amicii despre ele la o bere, dar PE NOI NU NE INTERESEAZA cit cistigi tu sau cit ar tb sa cistigi ce oferte ai blabla (deocamdata nu ne intereseaza;ne intereseaza cit cistiga Vince sau Dirk dar deocamdata noi avem alte probleme si vrem sa discutam despre ele si nu despre cum te simti tu);pt noi este TRIVIAL faptul ca tu cistigi 60000 sau ceva de genul asta;

Daca ai venit sa vb despre TINE si nu despre ce se intimpla in baschet e lamentabil;raspunsurile tale vizavi de prob. baschetului rominesc sunt niste lozinci fumate de mult, pe care poate sa le scoata si un pusti 18 ani fara sa se gindeasca prea mult;


A doua problema este ceea cu baschetul din NBA. Nu ma uit pt ca nu ma intereseaza, baschetul e doar o profesie pentru mine, parca asa ai spus.

spun iar o povestioara , de data asta despre mine:

"eu sunt un "programator" cam penal daca e vorba sa recunosc la o firma de software. Aseara m-am intilnit cu un coleg de la fosta firma sa bem o bere, pe la ora 8 seara.Nu voiam sa stam decit o ora-doua sa pastram relatia. Am ajuns acasa pe la ora 5, pentru ca nu am putut sa ne desprindem de la masa, conversatia fiind aproape in exclusivitate despre programare; noile tehnci de programare, vechile proiecte la care am lucrat imbunatatite printr-o alta conceptie asupra intregului, etc "

Ce vreau sa spun este ca , chiar daca e un job pt. noi e captivant, si vrem sa stim absolut totul despre el, suntem pasionati la maxim.
Bineinteles ca nu toata lumea trebuie sa fie incintata de job si sa faca ce am facut noi aseara. Poti sa-ti urasti jobul, nici o problema, nu asta vreau sa spun.

Vreau sa spun ca in momentul in care esti un jucator de baschet pasionat de sportul asta si il iubesti; nu e doar un job si atit; stii ce inseamna aia nba, mai bine decit oricare de pe forumul asta. Bineinteles ca urmatorul pas este sa te duci pe forum si sa faci schimb de experienta cu ceilalti useri.

In continuare ma repet , daca nu e decit un job , nu e nici o problema, din pctul meu de vedere.

Asta ma aduce la ceea ce voiam sa zic de fapt: DE CE AI VENIT VIRGILE PE FORUMUL ASTA? PENTRU CA TU E CLAR CA NU INDEPLINESTI CONDITIILE DE MAI SUS (si nimeni nu te blameaza prea tare pentru asta).

Adrian
23rd September 2005, 17:22
Da, ca orice treaba romaneasca, un gest frumos a durat 3 zile sa fie balacarit de unii.
Virgil a facut un gest pe care nici un alt sportiv din Romania nu l-a facut/l-ar face: sa intre aici si sa discute deschis cu fanii, mai mult, pe un forum, unde orice mucos cu computer se da zmeu. Nu pup in fund pe nimeni si mi se falfaie daca cineva crede asta, nu am nici un interes in asta. Dar asta e adevarul.
O sa ii spun ceva lui Sheed, doar pentru ca respect parerile lui de pana acum de pe forum: omul a zis:



Nu prea urmaresc NBA,pentru ca nu prea am posibilitatea(timp,foarte mare deschidere,sau un foarte mare interes)imi pare rau daca va dezamagesc.

Daca l-ai fi citat asa cum fac eu acuma, nu ai mai fi putut sa ii intorci cuvintele cum vrei tu si cum fac toti gazetarasii nostrii de 2 bani. Unde vezi tu ca a zis ca "baschetul e doar o profesie"? Motivele sunt
1. Posibilitate. Asta poate presupune acces in primul rand. Daca traiesti in Ro cum crezi ca poti urmari NBA si sa si inveti ceva din el? Urmarind "live" pe nba.com?
2. Timp. Cand joci la un asemenea nivel, cu anternamente, mneciuri, etc, crezi ca ai timp sa freci manganu' cum faci tu la servici?
3. Deschidere. N-am inteles ce vrea sa zica.
4. De-abia aici a zis "un foarte mare interes". Deci "nu foarte mare". Uitate-te la baietii care joaca in turneele astea de streetball. Nici pe ei nu-i intereseaza NBA. Asta inseamna ca nu-i intereseaza baschetul?

In fine, discutia a degenerat foarte tare si eu ii sugerez lui Raptor sa stearga /modifice posturile care incep de la prezentatorii TV si alte kcaturi.Inclusiv asta.

mishu
23rd September 2005, 17:42
sheed, man, u're crazy! stop it!
he he... si tu care credeai ca ai vazut totul...

sheed sincer nu inteleg acest post al tau... dovedesti inca odata ca esti frustrat (asa cum ai facut si cu pistons)... pentru mine nu e deloc trivial ca virgil castiga 60.000 pe sezon (pe care oricum nu i-a luat pe toti)... bravo lui... de ce trebuie sa ne tragem la gioale pentru ca unul castiga mai mult decat altul... revino-ti omule... noi tindem catre capitalism... nu catre comunism... e sportiv... a jucat in campionate tari din europa... a jucat in euroliga... ce ai vrea sa ia salariul tau de programator... poate si altora li se pare trivial ca un programator are un salariu de 500e pe luna... si sa nu ma iei ca job-ul e unu asa de deosebit si ca trebuie sa ai IQ peste medie ca sa-l faci... nu e vorba de asta... daca crezi ca baschetul e asa usor... tare as vrea sa te vad facand un antrenament chiar si la noi la divizia A...
ca sa nu zic ca il acuzi pe virgil ca vorbeste prea mult despre el... si tu faci acelasi lucru impuindu-ne capul cu povestioarele tale moralizatoare de doi lei (vechi)...
si daca cineva e interesat... nu sunt avocatul lui virgil... sunt procurorul unor principii de viata care ma scot din minti mai ceva decat il scoate din minti bogdan stanculescu pe caseta...

SilverZeus
23rd September 2005, 17:47
....in sfarsit un thread in care dialogam cu o personalitate, si voi tre sa incepeti o alta cearta ????....mai, incercati sa fiti in primul rand prieteni si dupa aia sa va lasati personalitatea sa preia controlul

@virgil : 1....avand in vedere ca sunteti cam de aceeasi varsta, ce parere ai de Tim Duncan si de ce nu de Spurs ? ....cu toate ca ai raspuns deja ca nu prea apuci sa urmaresti meciuri NBA, te intreb: antrenorii, stufful tehnic, voi jucatorii, preluati ceva din Liga respectiva ????...o tactica, o schema def/offensiva, etc....te intreb ptr ca: in restul tarilor aud : "...visul oricarui baschetbalist e sa evolueze in NBA".....tu ai fost aproape, si poate stii cum e "gustul"...nu crezi ca toti (din Camp National) ar trebui sa aspire si sa se inspire din NBA (cum fac sarbii sa zicem) si atunci poate o alta mentalitate s-ar naste si ar aparea succese....

2. ....ce parere ai despre Carbochim C-Nap...Krstanovic ?????

3....ce ai inceput sa faci tu pe acest forum (nu conteaza motivele), arata ceva ce nu se prea vede la jucatorii Nationalei : PASIUNE....Jos Palaria si eu iti multumesc, ptr ca ITI PASA ...

caseta
23rd September 2005, 17:54
sheed, eu nu ti-am sarit in cap cind ai pus intrebarile alea, ba chiar am fost curios sa aud raspunsurile.

eu deja m-am lamurit cu modul tau de a posta, si cred ca aici nu ai dreptate.
omul a raspuns si el cit a putut (si mult mai mult decit ar fi raspuns probabil 99% din sportivii din ro).
iar chestiile legate de bani au fost, din cite am vazut, zise pt a justifica alegerile pe care le-a facut in cariera. sa nu ne cacam pe noi, ca si tu daca schimbi jobu si te intreaba cineva de ce ai facut asta, vei spune "aia nu ma plateau suficient, si imi mai si dadeau banii cu 6 luni intirziere, de mincam mielu de paste la craciun".
[mare paranteza]
sunt de acord cu idea ca nba-ul ar trebui sa fie un fel de mecca pt jucatorii de basket. nici eu nu inteleg de ce multi dintre ei sunt complet neinteresati de subiect (nu e vorba de virgil sau de X sau de Y, dar am auzit si eu destui) cind practic de acolo ar avea o tona de invatat.
era un articol pe net care spunea de duncan ca e un profesionist adevarat. si ca dovada, relata cum la un moment dat duncan statea in vestiarul echipei, fara casti (se stie ca lui carter i-au interzis sa poarte ipod-ul la incalzire), fara vreo alta jucarie, pur si simplu studia (cu orele) filme cu meciuri de basket. ale lui spurs si ale viitorilor adversari.
macar daca ai nostri ar studia propriile meciuri (inveti multe urmarindu-ti propriile greseli) si ale adversarilor. dar cum nu au scouting ca in nba, macar sa vada un meci de calitate, sa observe cit de mult se misca aia fara minge etc.
[/mare paranteza]
revenind, mai bine mai lasa omul sa mai raspunda la intrebari, poate cind o avea net acasa va scrie mai mult .... vedem. nu te grabi cu judecata ;)

MadSkillz
23rd September 2005, 17:54
Practic discutia s-a transformat in "let's talk about me" discution. Nu am nimic impotriva sa iti faci calcule de astea , sa vb cu amicii despre ele la o bere, dar PE NOI NU NE INTERESEAZA cit cistigi tu sau cit ar tb sa cistigi ce oferte ai blabla (deocamdata nu ne intereseaza;ne intereseaza cit cistiga Vince sau Dirk dar deocamdata noi avem alte probleme si vrem sa discutam despre ele si nu despre cum te simti tu);pt noi este TRIVIAL faptul ca tu cistigi 60000 sau ceva de genul asta;

Daca ai venit sa vb despre TINE si nu despre ce se intimpla in baschet e lamentabil

Topicul se numeste "Virgil Stanescu" doooooooooooh


ce am inteles eu: dinamo nu i-a dat banii, se duce la spartak pt ca aia ii dau bani mai multi, nu ramine in romania pt ca daca sta un an sau doi aici o sa piarda orice idee de oferta de afara si nu o sa mai poata cistiga bani deloc.
Ba , daca tu te duci la serviciu doar ca sa ai de unde naviga pe site-uri si forum-uri si sa agatzi pustoaice pe mirc, si in acelasi timp sa castigi bani de-o bere si o saorma, nu trebuie sa faca si ceilalti la fel.Poate unii vor si altceva de la viata, nu-s toti ingusti la mine si fara viitor, CA TINE.De-aia e tzara asta cum e (si implicit de aia o injuratzi totzi) , pentru ca sta lumea la serviciu si o freaca pe net crezandu-se Larry Brown si Gigi Becali.


raspunsurile tale vizavi de prob. baschetului rominesc sunt niste lozinci fumate de mult, pe care poate sa le scoata si un pusti 18 ani fara sa se gindeasca prea mult

Dupa mintea aia a ta creatza cine e in masura sa raspunda vis a vis de problemele baschetului romanesc? Kenny Smith?



Am si eu o mica nelamurire, de ce oare postezi aici?

ce voiam sa zic de fapt: DE CE AI VENIT VIRGILE PE FORUMUL ASTA?

Da` tu de ce mama dreq ai venit ma aici? De ce nu-ti vezi tu de berile prelungite cu programatorii si tacticile tale de aparare desprinse din cartile lui Del Harris pe care le folosesti cu atata succes in meciurile cu aceiasi programatori? Ramai la discutiile cu popa de la tzara despre cimitire!
Daca venea ultima rezerva de la Atlanta Hawks si deschidea un topic cu numele lui ti se inmuiau picioarele citind explicatiile lui privind starea echipei din Atlanta. De ex: "The Hawks need an impact player, not a project guy. They need someone with star power. Positional needs Center and Point guard..." etc etc etc.Si gata, deja aveai orgasm la faza asta.

ovi sibiu
23rd September 2005, 17:58
Ce mari tampenii s-au scris pe aici. Nu sunt mari diferente intre topicul legat de baschet si cel de fotbal. Credeam ca intre iubitorii de baschet exista mai mult respect.Da de unde! :no: Oricum, daca ''vista'' este cine se semneaza, atunci Virgil merita felicitat si cred ca toti am avea ceva de invatat de la el.
Am si eu 3 intrebari:
1. Nu crezi ca ar trebui redus numarul echipelor din A? (de exemplu: 8 echipe, fiecare cu fiecare sa joace doua meciuri acasa si doua in deplasare)
2. Unde e cea mai faina atmosfera din tara?
3. La ce echipa ti-ai dorit sa joci dar nu ai reusit?
Mersi!

danrogojan
23rd September 2005, 18:07
off the topic: profit de audienta acestui thread

la 18.00 in sport spirit cineva?
sfertul de finala 3?
bere?

Sheed
23rd September 2005, 18:09
ok, de-aia m-am gindit foarte mult inainte sa postez pentru ca anticipam asemenea raspunsuri.
Acum imi pare bine ca am postat, pt ca SINCER asta este parerea mea.
Poate ca nu ati citit suficient de atent ce am zis, poate ca m-am exprimat intr-un fel neinteligibil, eu nu ii contest lui Virgil decit urmatorul lucru : "Faptul ca a venit pe forum si nu a spus NIMIC." Asta e tot. Ca vrea sa se uite la nba sau nu ,e treaba lui.
Daca eu nu imi realizez taskurile sunt penalizat, ore suplimentare, concediat.
Daca Virgil&CO pierde de la islanda el isi ia banii in continuare (PE CARE EU CRED CA NU II MERITA).
Prea multi idioti cistiga o groaza de bani nejustificat in rominia ca sa imi fac eu probleme vizavi de salariul lui VS.
Tot ce vreau sa spun este ca daca vine aici si ne entuziasmeaza, trebuie sa ne si spuna ceva totusi nu?

In final, trebuie sa spun ca nu am vrut sa jignesc pe nimeni, a fost doar o opinie(iar povestile proaste e adevarat au fost menite sa sublinieze ce voiam sa zic mai jos; ok am inteles , renunt la ele pe viitor)

caseta
23rd September 2005, 18:11
@adrian, mishu - nu v-am acuzat ca pupati in fund pe nimeni. si nici nu as face-o. dupa cum se vede, si eu am comentat cind sheed a depasit limita (e, cred, specialitatea lui). numai ca 1/4 ala s-a bagat absolut aiurea. intrebarile lui sheed, macar parte din ele, erau foarte corecte si raspunsurile ma interesau. si, in ultimul rind, daca se simte jignit de intrebari sau nu vrea sa raspunda la ele, virgil va spune singur asta. e un om in toata firea (ba mai mult, e ditamai omul - cel putin asa parea acum 1-2 ani pe studentesc fata de noi, restul :P) si nu cred ca are nevoie de vreun catelandru ca 1/4 ca sa se gudure pe linga el si sa il apere de sheed cel rau si comentariile lui.

eu zic sa trecem peste acest moment si sa vedem in continuare ce are virgil de spus/raspuns.

prima mea intrebare pt virgil:
pe o scara de la 1 la 100, unde cotezi echipele de club din ro, cele din rusia si cele de colegiu din state dpdv al organizarii. nu ma refer la dotari, astea tin si de partea financiara. ma gindesc la cit de hei-rupisti sunt unii si altii. nu de alta, dar, din proprie experienta am vazut ca un pic de organizare cu finante mai putine poate aduce mai multe rezultate decit o circa de bani folositi fara nici un plan bine pus la punct.

mishu
23rd September 2005, 18:18
stai ma ca virgil and CO isi iau banii de la club... ei nu primesc nici un ban ca vin la nationala... si dupa cum ai auzit echipele de club... chiar si cele din europa (vezi cazul lui bogdan popescu) donŽt give a fuck despre nationala romaniei...
faptul ca nationala merge rau nu poate decat sa atraga mania fanilor... daca omul munceste la echipa de club si isi castiga banii nu vad un motiv sa fie blamat...
uite-te la nedved care a preferat sa nu mai vina la nationala cehiei deloc... pentru ca totusi banu gros vine de la juve (e primul exemplu care imi vine in minte... in fotbal sunt o gramada) uite-te la peja care nu vine la nationala ca nu are asigurare... si altii si altii...
si eu sunt curios cum si de ce a venit pe forum... dar trebuie apreciat ca totusi a rapsuns deschis si cred eu sincer la majoritatea intrebarilor

off topic: ce de afluenta aici la baschet... trei moderatori... o gramada de lume... avem audienta masurata mai mare decat tvr-ul cand da nba...:)

Raptor
23rd September 2005, 18:43
Corect. Eu zic ca faptul ca un jucator ca Virgil Stanescu se afla pe forum este deja ceva important. Insa mi se pare normal ca interactiunea cu el sa se desfasoare in limitele bunului simt, pentru ca, din cate stiu eu si vad, toti userii de pe forumul NBA,baschet sunt baieti destepti si nu-i/nu va vad aberand pe un astfel de thread.

Asa ca sa profitam de prezenta lui Virgil si sa facem ceva constructiv, atata cat putem, si poate cine stie ce se poate realiza.

vista
23rd September 2005, 19:48
Sincer ma asteptam sa fie si cineva gica contra.
sheed: Vad ca tu ai cu totul alte idei.Una e ce spun eu,alta e ce interpretezi tu.Eu am raspuns la intrebari.Imi pare rau ca interpretezi gresit.E treaba ta.
Tin sa MULTUMESC CELORLALTI.Sincer ma simt flatat ca restul mi-au luat partea si asta conteaza mai mult.MERSI

Mishu: De la Uche,de mai de multa vreme.Am mai intrat dar doar citind.Ce ma determinat sa scriu a fost ca am vazut ca multi spun lucruri de care nu stiu nimic si cum ma deranjaza faptul ca nu se scrie de baschet in ziare,m-am gandit ca ar fi interesant.Am venit in Rom si din cauza unor probleme personale,din aceasta cauza am ales Dinamo si nu Asesoft.A trebuit sa fiu in Buc.Sper sa mai pot juca cativa ani buni.Cred ca e foarte greu sa iesi ca baschetbalist din romania.Nu stiu ce sfat as putea sa dau.Eu am avut noroc.Am un prieten care a scris la colegii si pana la urma a fost acceptat in New York dar poate a contat si faptul ca are 2.20 :)
Silver Zeus. Nu ma intelege gresit, Dunkan e unul din cei mai eficienti jucatori.Personal nu imi place ca jocul lui este foarte serios si putin spectaculos.REPET, nu-mi place estetic,e unul dintre jucatorii cu cel mai mare "IQ baschetbalistic".E pacat ca noi nu avem pe cineva care sa fii jucat in NBA si sa fie un idol.Nu poti spune "as vrea sa fiu ca Ghita" pentru ca el are cat are.E unul din cei mai muncitori jucatori din cati am cunoscut,dar e greu sa fie exemplu.
Ovi sibiu: cred ca ar trebui redus nr echipelor si sa fie o superliga in care sa fie mult mai multe meciuri la un nivel mai ridicat.Pe de alta parte s-a facut de anul asta in divizia B,din cate am inteles,campionat de tineret,care ajuta mult.
Mie personal mi-a placut la Sibiu foarte mult,Cluj,Timisoara si Arad.
Trebuie sa plec la masa

ovi sibiu
23rd September 2005, 20:01
cred ca ar trebui redus nr echipelor si sa fie o superliga in care sa fie mult mai multe meciuri la un nivel mai ridicat

Mersi! Si eu sunt pentru un numar mai mic de echipe cu mai multe meciuri! Personal, cred ca am face un bine si nationalei, dar si suporterilor!

Raptor
23rd September 2005, 20:13
Virgil, cum ai fi alcatuit tu echipa daca ai fi fost antrenor? (in meciul cu Islanda).

juventuz
23rd September 2005, 23:09
asesoft nu tia propus niciun contract?

eddy_jozsa
24th September 2005, 00:58
Mie personal mi-a placut la Sibiu foarte mult,Cluj,Timisoara si Arad.

Inteleg ca ti-a placut cand ai fost cu Dinamo in deplasare in orasele acestea, nu??

La Dinamo ai jucat mai tot timpul cu sala goala. Intrebarea mea ar fi: pentru tine, ca jucator, este important sa ai multi spectatori care te sustin?? Si simti diferenta dintre, sa zicem un numar mare de spectatori, linistiti (gen nba-cluj) si intre un numar mare de spectatori dar mult mai activi (scandari, incurajari etc - exemplu arad, sibiu, grecia)??? Te influenteaza negativ daca esti primit foarte ostil intr-o sala (huiduieli, etc), sau te motiveaza si mai mult??

Numa bine.

vlad#41
24th September 2005, 01:38
Salut Virgil,
Nu vreau nici sa te laud, dar nici sa iti dau in cap. De jucat,s-a jucat slab,dar asta nu inseamna ca nu ati vrut.Atata putem la momentul de fata, nu vad unde este marea tragedie, cand noi la baieti nu am mai facut performanta cu nationala de un car de ani.....
Felicitari pt initiativa de a scrie pe forum

Kobe24
24th September 2005, 09:29
intrebari pentru virgil:
1. crezi ca ar fi o solutie buna naturalizarea unor straini din campionatul nostru?(cum ar fi clavon spre exemplu)
2. care crezi ca este cel mai bun jucator DIN Romania la ora actuala(nu neaparat sa fie roman) daca poti sa faci un top5
3. ai de gand dupa c te retragi sa te implici mai mult la juniori? sa incerc sa modernizezi antrenorii nostri de mult depasiti?(sau sa ii inlocuiesti)....(e evident ca trebuie ceva schimbat la grupele astea)
4. sunt antrenorii nostri mai colerici decat cei din afara??(din tribuna asa se vede)
in vestiar dupa o infrangere.....sau niste greseli fac "crize"??


in rest MULT SUCCES in continuare...si NU POT DECAT sa apreciez ceea ce faci aici pe forum. e de-a dreptul remarcabil. pe altii ii cam iau "ametelile" cand se uita in "jos" spre suporteri.

Raptor
24th September 2005, 12:42
Virgil, ce parere ai de antrenorul Ziguli?

vista
24th September 2005, 20:01
caseta:din punct de vedere organizatoric cred ca as da 20 echipelor romanesti.Inafara de deplasari si ora meciului,nu exista alte organizari si o sa vezi mai departe despre colegii.In Rusia am fost foarte impresionat pana acum,iar in colegii,as da 100.Vezi,dupa parerea mea nu NBA e la ce trebuie sa se uite cineva ca sa invete,repet ca sa invete pentru ca intradevar e cel mai spectaculos,dar daca as avea posibilitatea,respectiv programe cu meciuri din colegiu,ar fe senzational.Nu se compara cu nimic baschetul din colegii.La mine in colegiu,staful era compus din:antrenor principal,care tinea antrenamentele,3 antrenori secunzi,din care 2 se ocupau se scouting,adica erau plecati cam tot anul la diferite turnee si recrutau jucatori,TOT ANUL,si unul care se ocupa de vizionari video,respectiv de meciurile noastre,sa selecteze ce am facut in meciul respectiv,dar mai important,caseta cu adversarul urmator desfacuta pe jucatori.Omul iti spunea care e miscarea preferata a fiecaruia,ce stie sa faca,pe unde patrunde mai bine si fiecare schema de joc a respectivei echipe.Pe langa astia,mai aveam un preparator fizic,un doctor cu 2 -3 studenti ajutoare,si 3 manageri(copii cu prosoape,apa,echipament...).Pe langa toti astia,care erau in contact direct cu noi,respectiv baschetul,mai sund o gramada care se ocupa de toate sectiile sportive,responsabili cu presa,marketing...TU CUM AI COTA ROMANIA?
Mishu:pe langa faptul ca nu luam bani,nu ne ajuta cu nimic la cluburi,ba chiar din potriva,cea mai mare problema ar fii asigurarea medicala.Daca eu as pati ceva la nationala sunt somer!!!! Paul a avut acum 2 sau 3 ani menisc,la nationala si dupa multe promisiuni,si-a platit singur operatia!!!
Raptor:in acelasi format dar si cu Toader.
juventus:am mai raspuns odata mai sus
eddy:imi place foarte mult o sala exploziva.Nu ma deranjaza deloc sa fie impotriva mea,ba chiar ma ambitioneaza.Sa nu intelegi gresit,mi-as dori sa fie sala plina de ai mei...
Mertin:Sigur ar fii o idee buna naturalizarea unor jucatori,nu ar putea aduce decat o concurenta mai acerba,lucru care nu poate sa fie decat benefic.O sa trec peste intrebarea cu top5,pentru ca mi-ar fi foarte greu, sunt toti prietenii mei...Mi-ar placea sa ma implic in federatie dupa ce termin.Antrenorii trebuie sa gaseasca cai sa se impuna,iar asta ar fii singura lor cale in cazul de fata,pentru ca au deficiente mari in impunerea respectului.
raptor:Ca om,il cunosc foarte putin,dar e un om care iubeste baschetul.Nu este un antrenor pe placul meu.

caseta
24th September 2005, 22:10
Salut Virgil,
Nu vreau nici sa te laud, dar nici sa iti dau in cap. De jucat,s-a jucat slab,dar asta nu inseamna ca nu ati vrut.Atata putem la momentul de fata, nu vad unde este marea tragedie, cand noi la baieti nu am mai facut performanta cu nationala de un car de ani.....
Felicitari pt initiativa de a scrie pe forum
faptul ca nu s-a facut performanta de mult nu mi se pare o scuza pt ca acum sa zicem "e, si ce daca sunt ultimii din lume, oricum nu au fost mai buni nici in ultimii 50 de ani". e o mentalitate gresita. daca nu vrei sa fii cel mai bun, daca nu iti doresti din tot sufletul asta ...... atunci nu prea ai ce cauta in nici un sport, decit pe post de chibit

SilverZeus
24th September 2005, 22:44
.........dupa parerea mea nu NBA e la ce trebuie sa se uite cineva ca sa invete,repet ca sa invete pentru ca intradevar e cel mai spectaculos,dar daca as avea posibilitatea,respectiv programe cu meciuri din colegiu,ar fe senzational.Nu se compara cu nimic baschetul din colegii..

....nu indraznesc sa dau lectii, si nici macar nu imi permit sa te contrazic...insa, dupa parerea mea de fan, e taman invers....baschetul de colegii e mult mai spectaculos decat NBA....NBA-ull are o alta promovare, o alta imagine si e normal acest lucru....inca o data, iarta-ma ca ma bag undeva unde eu nu am fost (si nici nu am visat vreodata...:D): toti comentatorii, analistii sportivi sustin ca acest college-basketball e mult mai spectaculos datorita vitezei de joc, tineretii, dat. faptului ca offensul e mult mai apreciat decat defensul, and so on...pe de alta parte e normala atentia care se acorda NCAA-ului: uite ce spectacol si importanta se acorda draftului....insa toate astea se fac ptr a pompa si mai mult NBA-ul....urmaream un documentar despre Dennis Rodman si spunea acolo ca venea dintr-o familie cu multi copii, dezbinata, etc...a ajuns cu greu la college, unde a facut furori....sii cand a venit vremea draftului, nu a prins prima"tura de draft" si spunea ca a simtit o dezamagire ce i-a trezit sentimentul ca vrea sa renunte de tot la baschet...a venit apoi tura a 2-a, a fost ales de Detroit si a ajuns un jucator fantastic....

.....parerea mea ca NBA-ul te invata cel mai important lucru: DEFENSUL ....in NBA spectacolul e facut mai mult de coregrafiile arenelor si nu atat de jucatori....a cam trecut vremea echipelor boeme, iar Harlem GlobeTrotters s-au cam prafuit si ei (nu mai impresioneaza atat de mult "mingicarii", cat impresioneaza inelul )

vlad#41
25th September 2005, 01:26
DA....corect!.....TRE SA ITI DORESTI...da tre sa ai si cu cine.....

MadSkillz
25th September 2005, 02:43
Cred ca iar vreti amandoi sa spuneti acelasi lucru doar ca aveti probleme in a defini cuvantul "spectaculos" ;)

mishu
25th September 2005, 02:53
acest college-basketball e mult mai spectaculos datorita vitezei de joc, tineretii, dat. faptului ca offensul e mult mai apreciat decat defensul
cu viteza de joc sunt de acord... insa din ce tin io minte cand vedeam march madness pe nbc (asta era pe vremea cand mike bibby era in colegiu...) oamenii se aparau in draci... erau in stare sa joace juma de meci presing... si stiu ca nici scorurile nu erau asa mari... e adevarat ca nu am mai vazut de un car de ani un meci de colegiu... dar inclin sa cred ca totusi se pune mai mult accent pe aparare decat pe atac...

o intrebare la misto pt virgil (nu e nevoie sa raspunzi...) uce se ascunde paci pe forum pe undeva???:):) daca zici ca de la el stii...

si avand in vedere ca asa cum bine ai zis in ziare nu prea se scrie deloc de baschet (cu exceptia numita totalsport... dar care nu are asa mare tiraj) sper sa ne tii la curent aici pe forum cu evolutiile tale de la Spartak...

MadSkillz
25th September 2005, 02:56
Tine-ne la curent cu tot ce stii tu si noi nu stim :)
mishu hai sa incepem sa ghicim care ar putea fi Uche :)

mishu
25th September 2005, 03:02
sheed sigur nu e:):)

Raptor
25th September 2005, 05:09
Am auzit ca e bebe76...

nicks
26th September 2005, 02:33
Acuma am dat si eu de acest forum si ma bucur ca am ocazia sa adresez intrebari lui Virgil Stanescu.Sper sa mai apara si altii juc din campionatul intern.
Virgile care ti se pare cea mai vulcanica sala din romania? Sau cea mai frumoasa galerie din tara?(te rog sa nu nominalizezi mai multe).Astept raspunsul tau.Pana atunci multa bafta , sanatate si putere de munca.
mersi.pa

vista
26th September 2005, 13:22
NBA se bazeaza mai mult pe relatia de 1-1,pe cand in ncaa se face aparare.Nu vreau sa contrazic pe nimeni,e doar parerea mea si ce am vazut eu.Intradevar e mult mai rapid,e si normal datorita numarului mare de meciuri pe care NBA-ul il are.Toate programele din college dezvolta jocul de echipa.Sincer nu stiuu de la cine ai auzit,dar apararea colegiilor nici nu se compara cu NBA.Repet,jocul de 1-1 si spectaculozitatea NBA-lui e de necontestat.gandeste-te ca sunt aprox 360 echipe in prima divizie NCAA,dupa care urmeaza junior college (scoli de 2 ani) divizia 2,3...
Cred ca cel mai mult, anul trecut mi-a placut la Sibiu.

***
vroiam sa spun ca e mult mai rapid NCAA-ul

thekobe
26th September 2005, 14:29
in ncaa majoritatea trag tare ca sa prinda draftul de unde rezulta $ ca sa se asigure pe viata
in nba trag tare doar daca vor inele sau cand sunt in an de contract

si oricum multi tineri prefera ncaa pt ca se identifica intr-o oarecare masura cu jucatorii din punct de vedere al varstei / colegiului urmat / skill. e mai "aproape de pamant" decat nba-ul

Raptor
26th September 2005, 14:48
Totusi si in NBA ai motive sa tragi tare, chiar daca nu esti in situatie de ultim an sau sa castigi titlul, si anume pentru shoe contracts. Daca esti mereu un jucator bun si spectaculos in acelasi timp, poti sa-ti tragi niste shoe contracts de zeci de milioane de $ si nu cred ca e de neglijat...

mishu
26th September 2005, 15:01
stai ma ca la shoe contracts nu e vorba numa de tras tare... aici depinde foarte mult si de agentul pe care il ai... de ce relatii are el... cati jucatori din nba crezi tu ca au contracte de zeci de milioane cu firmele de echipament sportiv sau cu alte firme... eu zic ca sunt maxim 20... repet vorbim de contracte de zeci de milioane...

Raptor
26th September 2005, 15:20
Da da' oricum, daca ai niste medii de 25 ppg 5apg 5apg... iti vin contractele indiferent de agent... sau poate vin niste agenti mai buni la tine si ei iti aduc si contractele. Insa eu nu cred ca firmele de shoes stau dupa agenti... fac si ele scoutingul lor.

caseta
26th September 2005, 16:09
:rolleyes:
iverson o sa ia mereu mai multi bani din shoe-contracts decit duncan sau chiar kobe. chiar daca ajtia 2 au stats mai bune. jtii de ce, raptore ?
se numeste "street cred". pina si distrusu ala de marbury are mai multa "street cred" decit duncan, pt ca (din cite stiu eu) a crescut in ny si a jucat si in rucker park.
cind e vorba de vindut ghete, sunt mult mai multe in joc decit stats, raptore ;)

aaaa, si cica acum vin tare din urma ghetele si alte alea promovate de hip-hopperi. sunt jucatori care au "signature shoe", dar .... astia sunt o mica parte din numarul total de jucatori din nba. thekobe se referea la aia care daca prind si ei un contract de 4 ani si 9-12 mil sunt foarte multumiti. ba unii ar fi fericiti si cu 2 ani si "numai" 3 mil. sa nu uitam totusi ce inseamna 3 mil !!!!! chiar daca comparativ cu banii lui shaq sunt firimituri, mie 3 mil mi se par o caruta de bani si nu as zice nu daca mi i-ar oferi cineva :P

ovi sibiu
26th September 2005, 19:24
Cred ca cel mai mult, anul trecut mi-a placut la Sibiu.
:ok: :yeah:


La ce echipa ti-ai dorit sa joci dar nu ai reusit?

Vadim
26th September 2005, 19:49
vroiam sa spun ca e mult mai rapid NCAA-ul
E normal, e carne mai tanara. O data ce ajung in NBA, multi jucatori se blazeaza sau nu fac fata. Dupa parerea mea, cel mai valoros jucator din NBA la ora asta e Nowitzky. Mare lucru ca un alb sa fie in top, asa cum era pe vremea lui Larry Bird...

caseta
26th September 2005, 19:59
E normal, e carne mai tanara. O data ce ajung in NBA, multi jucatori se blazeaza sau nu fac fata. Dupa parerea mea, cel mai valoros jucator din NBA la ora asta e Nowitzky. Mare lucru ca un alb sa fie in top, asa cum era pe vremea lui Larry Bird...
nu vreau sa deraiez threadu asta, dar .... nu pot sa fiu de acord cu afirmatia ca dirk e cel mai bun din nba. ca e cel mai bun alb, poate. dar si aici ar trebui sa ne facem ca nu stim cine a fost mvp.
iar overall .... duncan, kg, lebron, nash, shaq, kobe, mcgrady, wade, kidd, iverson sunt, zic eu, peste dirk. si nu vorbesc doar de stats, ci si de ceea ce fac ei pentru echipa (vezi in special nash si kidd).

daca voiai sa zici cel mai valoros european din nba .... aici nu cred ca te contrazice nimeni.

Adrian
26th September 2005, 20:02
Vadim, vazusi si tu cateva meciuri (primele dupa alea cu Larry Bird?) si te dai sexpert:)..Te-a impresionat neamtul jucand cu agaricii astia si gata, il dadusi al mai tare...
Nowitzky e doar un jucator bun in NBA, sa zic al 4-5-lea asa pe pozitia lui (KG/ Fundamental, J. O'Neal, Amare...)
Later Edit. LOL, ce sariram pe bietul baiat:)

Raptor
26th September 2005, 21:27
Domnilor... acest thread se cheama "Virgil Stanescu". Va sugerez sa ne rezumam la a discuta despre el, si anume sa-i adresam intrebari/sa ne raspunda la intrebari. Sa ne intoarcem deci la asta, si daca apar alte "inceputuri" de subiecte interesante, sa facem threaduri separate. OK?

mishu
26th September 2005, 22:23
scuze pentru off topic: io vad ca la NBA Baschet scrie moderatori Gabriel si Raptor... Nu inteleg care e rostul pentru care alt moderator se baga... pana acum thread-ul asta a fost unul dintre cele mai civlizate... ok au fost mici scapari, dar pe care le-am rezolvat pana la urma intre noi... nu suntem nici fotbalisti si nici copii bezmetici care abia au invatat ce e un forum... drept urmare nu cred ca avem nevoie de un cenzor care sa ne rezolve conflictele stergand mesaje...

caseta
27th September 2005, 00:12
LooooooooooooooooL mishu. nu stiu daca o sa iti vina sa crezi, dar exact asta i-am zis si eu lui vadim intr-un pm acum 1-2 zile. ca ne autogestionam destul de eficient. gind la gind cu bucurie, cum de altfel vad ca am fost si cu adrian acu fo 4 ore. :D :D :D
<end offtopic>

Raptor
27th September 2005, 00:51
Suntem niste baieti foarte obraznici. STAPANA desdemona ne va biciui pe toti. Trecand insa peste acest lucru logic, sa revenim la ceea ce ar trebui sa fie acest subiect. END OFFTOPIC!!!

Asadar, de acum incolo, adresati intrebari lui Virgil si sa speram ca el va avea timp sa ne raspunda.

Prima intrebare din runda doi i-o adresez eu:

Crezi ca Bogdan Popescu se va reintoarce la nationala? Pentru ca eu cred ca este unul din cei mai valorosi jucatori romani la ora actuala, daca nu cumva chiar cel mai valoros.

caseta
27th September 2005, 11:37
imi cer scuze. am fost un *******. marbury este nu numai cel mai bun PG la momentul asta, ci cel mai bun PG ever. este un zeu. de altfel toate titlurile si victoriile sale in playoff ii atesta maretia incontestabila. as vrea sa ma plec in fata acestui demiurg, dar forumu asta nu are smiley-ul respectiv ..... pt cine il stie de pe yahoo .... ^ : ) ^
(fara spatii, da altfel forumu imi facea asa ceva: ^:)^ )

revenind la topic, virgil eu tin minte ca atunci cind ai terminat colegiul, se spunea ca era posibil sa te drafteze knicks, apoi se spunea ceva de atlanta.
1. a fost ceva adevar in asta ?
2. ai fost la vreun workout pt vreo echipa ?
3. in ce consta mai exact aceste workout-uri ?? ce anume te pune sa faci, ca banuiesc ca nu iti da sa faci 100 de ture de teren :P

spiritt23
27th September 2005, 12:58
Virgile, salut, Emil sunt! Imi pare bine ca ai intrat pe forum, ca sa vezi si tu cum gindesc fanii baschetului. Ai vazut cam ce are Sheed in cap, poti citi reactii violente la adresa lui Paul, asupra caruia s-a tunat si fulgerat ca nu e fan NBA, in general, forumul e un punct de plecare pentru cine vrea sa priceapa cit de cit percepctia asupra sportului pe care tu il practici si ceilalti il urmaresc. Eu vreau doar sa te intreb daca ai vazut meciurile de la Euro si daca da, ce parere ai? Si da-mi numarul de telefon pe sms ca sa te pot suna!

mishu
27th September 2005, 14:25
as vrea sa fac o scurta precizare referitor la fanii baschetului... cred totusi ca pe acest forum sunt niste oameni care ar putea constitui exact ceea ce lipseste in romania... adica un public specializat in baschet... sunt aici pe forum oameni care au jucat baschet, joaca baschet sau vor sa joace baschet... si pricep destul de multe din sportul asta... e adevarat ca unii nu au simtit pe propria piele ce inseamna baschetul organizat, la un club... dar au vazut sau au citit destul de multe ca sa fie in stare sa emita niste pareri pertinente... si la fel de adevarat e ca majoritatea sunt fani nba, cunosc foarte multe despre ce se intampla acolo si atunci cand raporteaza baschetul romanesc la cel de peste ocean pot aparea niste reactii ciudate...
referitor in special la sheed... recunosc ca majoritatea posturilor lui ma calca pe nervi... dar nu atat din modul de a privi baschetul cat din cauza tonului pe care il foloseste... si asta inclin sa cred ca se datoreaza unor anumite frustrari ale caror natura chiar nu am cum sa o stiu... totusi sheed pe langa unele tampenii pe care le spune... a avut niste posturi ca lumea... si pana sa o ia pe aratura pe topicul asta i-a demonstrat lui virgil ca nationala nu a pregatit nici o schema defensiva pentru meciul cu islanda... mai ales ca se cunostea adversarul...
rezumand... viziunea celor de pe forum asupra sportului pe care il urmarim cu totii (iar unii il si practica) as indrazni sa spun ca este elitista... oricum mult peste media majoritatii spectatorilor de baschet din romania (cateodata e incredibil ce iti poti auzi urechile stand in mijlocul tribunei)... faptul ca virgil a intrat aici... faptul ca emil mai posteaza din cand in cand nu face decat sa ofere si alte perspective ale jocului de baschet... si asta nu poate fi decat benefic...
legat de acest post si nu numai... urmatoarele mele intrebari pentru virgil sunt:
1. De crezi ca romania duce lipsa de un public specializat in baschet?
2. Care crezi ca e motivul pentru care Sibiul, Clujul, Aradul (care au avut dintotdeauna)si mai nou Ploiestiul au sali pline la meciurile de acasa pe cand echipele din Bucuresti (mai nou echipa din Bucuresti) au maxim 40-50 de spectatori cand evouleaza pe teren propriu?
3. Care e explicatia decaderii echipelor din Bucuresti, in special a unui nume de referinta, respectiv Steaua, paradoxal poate in conditiile in care in Capitala se invart cele mai bogate companii din Romania deci cei mai multi bani si cei mai multi potentiali sponsori?

vista
27th September 2005, 15:22
Raptor: Bogdan este genul de persoana care daca are posibilitatea sa vina la nationala,o va face.Cred ca e prima data cand nu a venit,din cauza antrenorului,dar a facut tot posibilul.Deci,sunt sigur ca va veni de cate ori va fi chemat.Avem nevoie de el.
Caseta:In ultimul meu an din colegiu am primit de la NY un fel de pachet informational,prin care imi spuneau ca sunt in atentia lor.De la ei nu a fost nimic altceva,dar in vara respectiva,deci dupa ce am terminat colegiul,am fost invitat la Atlanta,unde am fost chemati in total 20 de jucatori,pt antrenamente cu echipa,urmand ca 3 sa plece cu ei la Boston pt un summer league.Eu am fost unul din cei alesi si am plecat cu ei in Boston.In echipa erau cam toti jucatorii,mai putin starurile echipei.Scopul lor pt acest camp a fost ca jucatorii care nu joaca atat de mult in timpul sezonului,sa aiba ocazia sa joace acolo.Atlanta nu mai avea nevoie de jucatori,asa ca mergeam acolo doar ca sa pot fi vazut de alte echipe.Cam asta a fost cu NBA.Super marfa,ca conditii si antrenamente,dar nu am putut ramane.As mai fi putut incerca,dupa, si cu alte echipe,dar aveam deja oferte de contract din europa pe care le-as fi pierdut,asa ca m-am gandit ca poate anul urmator si...
Am vazut cateva dintre meciuri,pt ca am fost mai mult pe drumuri.Mi-a placut,dar ma asteptam sa fie Franta in finala.
Mishu:Pai atata timp cat toate ziarele,inafara de sport total care deabea a aparut, scriu mai mult de ce a facut un jucator din divizia T,la ce te astepti?Asta e educatia pe care publicul roman o primeste.Parerea mea este ca echipele/a din bucuresti nici nu incearca nimic pt a aduce spectatori.Am mai spus-o, unii nu inteleg ce inseamna performanta.Atata timp cat unii antrenori, care sunt totodata si manageri si secretara si doctor si...nu sunt schimbati,sau nu primesc un minim de educatie din parte federatiei (sa impuna anumite clinici,ca saracii n-au habar) unde sa avanseze echipa?

ovi sibiu
28th September 2005, 12:15
Virgil, in momentele cheie ale unui meci, cand antrenorul cere time-out, va implicati si voi in schema pe care o indica antrenorul? Intreb asta, pentru ca am vazut antrenori romani, in general, care reactionau urat cand un jucator comenta la o schema, indicatie, dar am vazut si jucatori care le spuneau antrenorului:"Lasa-ma ba sa joc!".

MadSkillz
28th September 2005, 12:20
Yep, "taci ma cand vorbesc eu!Nu esti tu antrenor! Ia treci tu pe banca!"

ovi sibiu
28th September 2005, 12:48
Da, chestii de genul asta, iar exemplul dat de tine este cel mai decent, sunt altele cu multe bip-uri.
Ca o exceptie, tin minte ce a declarat Jordan, dupa un meci din finala NBA cu Utah, cand a castigat Chicago printr-un cos de 3 pct. in ultima secunda marcat de Steve Kerr:" I-am spus lui Steve sa fie pregatit sa dea de 3, pt ca stiam ca John va dubla la mine!"-ceva de genul asta! Perechile erau asa Jordan -Russell si Kerr-Stockton!

caseta
28th September 2005, 14:05
nu a fost de 3. a fost de 2. de 3 a fost la paxon, dar atunci nu a dat jordan pasa ;)
e de altfel posibil ca schema sa fi fost doar: "mingea la jordan". iar de acolo jordan a dovedit ca are si un iq basketbalistic mare pe linga toate calitatile fizice. a intuit ce se va intimpla si l-a avertizat pe kerr "sa fie pregatit".
nu cred ca asta a fost schema, ci pur si simplu jordan a vrut ca in cazul in care el va fi dublat, sa se asigure ca cineva va fi "open" si pregatit sa arunce. probabil ca daca jordan ar fi simtit ca poate sa se duca spre cos, ar fi facut-o.

@virgil
1) din perspectiva ta, care echipa are anul asta sansele cele mai mari la tiltu ? (asta daca esti cit de cit la curent cu ce se intimpla in nba)
2) ai renuntat complet la visul de a juca in nba ?
3) crezi ca daca ramineai in state si ai fi jucat prin vreo liga mai mica, eventual in nbdl cind s-a format, ai fi putut prinde vreun contract ?

MadSkillz
28th September 2005, 15:15
Ar fi avut sanse si daca incerca in anii urmatori sa fie in draft, dar probabil s-a gandit ca are timp.
Cat despre faza cu Kerr, probabil ovi a vrut sa dea un exemplu in care jucatorul vorbeste la time-out :)

mishu
28th September 2005, 15:20
nu stiu exact care au fost cuvintele lui jordan dar kerr a spus: "if he comes up... IŽll be ready"... kerr a adus mingea... i-a pasat-o lui scottie... aparat de shandon anderson... scottie i-a lasat mingea lui jordan (hand off) incercand sa-l scape de russell... jordan a inceput sa dribleze in fata lui russell l-a trimis in dreapta cu o fenta dar cand a vrut sa arunce a venit stockton... si atunci i-a pasat lui kerr care dat de doua cu 5.3 sec inainte de final... un 15 footer cum zic americanii... faza e intr-un film care se cheama "jordan to the max"...

referitor la discutiile dintre antrenori si jucatori... in primul rand ca trebuie sa se stie clar cine e antrenor si cine e jucator... in mod normal la time-out intai vorbeste antrenorul... timp in care in mod normal nu ar trebui sa vorbeasca nimeni... apoi daca mai e timp pot vorbi si jucatorii... in general capitanul... sau ma rog cei care se impun in echipa... nu stiu daca ati observat asta... dar la time-out-urile nemtilor atunci cand baumann vorbea nici macar dirk nu zicea nimic... ca poate avea mai apoi ceva de zis alta e altceva... de altfel si in faza cu jordan si kerr... jordan ii vorbeste lui kerr ascunzandu-se oarecum dupa paharul de gatorade ca un elev care incearca sa sopteasca ceva si nu vrea sa fie prins de profesor...

Raptor
28th September 2005, 17:05
Mie nu mi se pare normal. Stiu ca antrenoru e antrenor si jucatorii sunt jucatori, insa trebuie sa existe o coeziune intre toti jucatorii. Ei stiu mai bine cum arunca, cum joaca si particularitatile fiecaruia... oricat ar incerca antrenorul sa le ghiceasca gandurile.

Trebuie, deci, dupa mine, sa existe o colaborare intre toti, iar unde nu exista, aceea nu este o echipa. Orice parere conteaza, pentru ca nu stii de unde poate veni o idee mai buna decat a ta, ca antrenor. Sigur, poti sa faci dupa capul tau si apoi sa iei toata responsabilitatea asupra ta, spre deosebire de in cazul in care ai fi folosit "skema" unui jucator si, in cazul unui esec, ai putea zice ca e vina acelui jucator.

So it's kinda complicated...

ovi sibiu
28th September 2005, 17:49
Se poate sa ma insel la faza cu Jordan si Kerr, dar ideea era ca sunt cazuri in care la un time-out se implica si jucatorii.Asa cum a spus si Raptor, jucatorii simt mai bine decat un antrenor cum arunca, joaca... celalalt. L-am intrebat pe Virgil, pentru ca el a avut mai multi antrenori si ne poate lamuri.

caseta
28th September 2005, 17:51
Mie nu mi se pare normal. Stiu ca antrenoru e antrenor si jucatorii sunt jucatori, insa trebuie sa existe o coeziune intre toti jucatorii. Ei stiu mai bine cum arunca, cum joaca si particularitatile fiecaruia... oricat ar incerca antrenorul sa le ghiceasca gandurile.

Trebuie, deci, dupa mine, sa existe o colaborare intre toti, iar unde nu exista, aceea nu este o echipa. Orice parere conteaza, pentru ca nu stii de unde poate veni o idee mai buna decat a ta, ca antrenor. Sigur, poti sa faci dupa capul tau si apoi sa iei toata responsabilitatea asupra ta, spre deosebire de in cazul in care ai fi folosit "skema" unui jucator si, in cazul unui esec, ai putea zice ca e vina acelui jucator.

So it's kinda complicated...
din ce zici tu aici ... o echipa ar putea sa se lipseasca de antrenor, daca tot stiu jucatorii mai bine cum joaca etc.
raptore, aici, zic eu, esti pe linga. antrenorul, de aia e antrenor, ca sa decida scheme, tactici si strategii. jucatorii, dupa cum le zice numele, sunt platiti sa joace, nu sa vorbeasca. desigur ca daca mai are unu ceva de zis, mi se pare ok sa il asculti. dar asta dupa ce termina antrenorul ce are de zis. de altfel la finala au dat citeva faze de pe banca lui spurs. cind vorbea pops, nu comenta nimeni. nici macar duncan. e adevarat ca ramin uneori 1-2-3 jucatori in afara "gramezii" si ei poate schimba citeva vorbe intre ei, dar .....

in plus mai e vorba de responsabilitati ... daca un jucator e mai mereu liber la 3p si rateaza, e vina lui. daca insa antrenorul nu are scheme cu care sa il aduca in situatia de a fi liber la 3p, e vina antrenorului.

pina una alta, se considera ca antrenorul are mai multa experienta si e acolo ca sa ia decizii. daca, jucator fiind, nu respecti schema, inseamna ca iti bati joc atit de antrenor cit si de coechipieri si ca nu poti sa faci parte dintr-o echipa.

Raptor
28th September 2005, 18:22
Mi se pare normal ce zici, insa nu sunt de acord cu stilul exclusivist. In schimb, sunt intru totu de acord cu ce zici, asa mi se pare normal. Poate nu am scris eu exact cum ar fi trebuit sa scriu.

EDIT: Sa nu ne abatem, totusi, de la subiectul threadului. :)

mishu
28th September 2005, 18:39
Orice parere conteaza, pentru ca nu stii de unde poate veni o idee mai buna decat a ta, ca antrenor.

da, dar daca antrenorul nu gestioneaza chestia asta ca lumea iese haos... trebuie sa se stie de la bun inceput cine are voie sa vorbeasca... cat are voie... daca antrenorul considera necesar poate sa ceara parerea jucatorilor... dar chestia asta poate sa-i scada din autoritate... chestia asta cu autoritatea e un fel de living on the edge... daca ai reusit sa-i scapi din mana... jucatorii ti se suie in cap... si se alege praful... daca ii tii prea strans risti sa-i pierzi si pe urma sa te lucreze... de aia de obicei cei mai buni antrenori sunt aceea care stiu cel mai bine sa gestioneze relatia asta cu jucatorii... niste scheme pe hartie oricare dintre noi stie sa deseneze...

virgile tu ce parere ai despre relatia antrenor-jucator??

MadSkillz
28th September 2005, 23:53
Mi se pare normal ce zici, insa nu sunt de acord cu stilul exclusivist. In schimb, sunt intru totu de acord cu ce zici, asa mi se pare normal. Poate nu am scris eu exact cum ar fi trebuit sa scriu.

EDIT: Sa nu ne abatem, totusi, de la subiectul threadului. :)

Si totusi, cand ai de gand sa zici ceva ?

Raptor
29th September 2005, 01:25
Si totusi, cand ai de gand sa zici ceva ?

Pai am zis. Citeste cateva posturi mai sus.

vista
29th September 2005, 16:38
O schema la timeout,nu numai pe final,o face doar antrenorul.Treaba antrenorului e sa cunoasca calitatile fiecarui jucator si sa formeze un sistem.e NUMAI treba lui sa organizeze acel sistem. orice schema se bazeaza pe miscarea organizata a tuturor jucatorilor si cu asta ma refer si la pozitionarea lor.Decizia jucatorului e pe teren,cand trebuie sa gaseasca solutia cea mai buna la schema aratata.Repet,dupa parerea mea,numai antrenorul decide schema.Jucatorii vorbesc doar cand antrenorul nu are autoritate sau daca a terminat ce are de spus.
In legatura cu NBA,cred ca San Antonio va castiga.
Nu am renuntat la NBA,doar ca devine din ce in ce mai greu.
Baieti,scuze ca intru rar,dar sunt in Franta si nu prea am acces.

ovi sibiu
3rd October 2005, 19:26
Virgil, te rog, faci un top 3 al celor mai buni jucatori straini si un alt top al celor mai buni romani de anul trecut din divizia A? Asa cum i-ai vazut tu din teren. La ce echipa din tara ti-ai dorit sa joci, dar nu ai apucat? (daca s-a intamplat asta).
Mersi fain!

Kobe24
3rd October 2005, 19:49
Virgil ce parere ai de Vlad Moldoveanu?? are sanse sa ajunga in NBA stii cumva cum este vazut acolo??

pt ovi "O sa trec peste intrebarea cu top5,pentru ca mi-ar fi foarte greu, sunt toti prietenii mei..."(V. Stanescu)
;)

ovi sibiu
3rd October 2005, 21:10
Asa e Mertin, mi-a scapat raspunsul asta, chiar tu l-ai intrebat! Dar totusi, Virgile, daca nu vrei sa faci un top 3 sau 5 la romani, desi nu cred ca s-ar supara cineva, macar la straini!
Topul meu e cam asa: Clavon, Krasic si Hatcher.

vlad#41
29th October 2005, 19:30
:) wow...ma simt flatat ca se vorbeste de mine la asa nivel...e mult de munca baieti....si aici mi se spune ca nu e ceva imposibil....dar trebuie muncit...eu nu pot sa va zic decat ca daca sunt sanatos eu joc 110%...dau tot ce e mai bun din mine de fiecare data....dar deocamdata am fost accidentat o luna si 2 sapt....dar nu va faceti griji..sunt deja gata pt noul sezon......virgile tie cum iti mai merge la Spartak?
Deocamdata pt mine urmatorul pas e sa merg la un colegiu bun cu un antrenor care sa ma faca sa joc undeva la nivel de NBA....deci NBA e o dorinta de a mea..dar e una pe termen lung....va multumesc din suflet ca v-ati gandit la mine si apreciez foarte mult intiativa....
Virgil...sper saa ne vedem la lot la anul..poate va pot ajuta si eu...:)...mai am de munca inca oricum...dar cine stie...

Dumars
29th October 2005, 20:39
Bine ai venit, Vlad!
Speram sa ne ti la curent cu ceea ce vei mai face.

Poate o sa revina si Virgil cu alte informatii .

Mult succes in continuare!

Raptor
29th October 2005, 21:55
Vlad, ma bucur tare mult ca ni te-ai alaturat.

Stii insa cam ce inseamna acest loc 14 (pe care te aflii) din urmatorul site: http://nbadraft.net/2005berlin001.asp ?

Este o ordine ierarhica (adica in functie de performante) sau pur si simplu intamplatoare? Tu esti pe locul 14 iar Titus Nicoara pe 22.

Stii ceva de Titus? Pentru ca eu n-am auzit de el dar din moment ce e pe lista aia eu zic ca... :rolleyes:

MadSkillz
29th October 2005, 22:02
Si cu el suntem 7 Vlazi.

mishu
29th October 2005, 22:42
din ce am gasit pe net titus nicoara e un junior de la oradea... mai multe nu stiu... juca la CA Oradea in divizia B... pe unde mai e acum habar n-am...
io sper ca vlad sa intre mai des pe aici si sa ne descrie mai pe larg cam ce se petrece acolo... ma gandesc ca ar putea sa deschida ochii pustilor care joaca baschet si care ar putea incerca sa-i urmeze exemplul... stiu ca situatia lui vlad a fost una exceptionala si ca parintii l-au ajutat foarte mult... dar se poate...

privind topul ala nu ma pot abtine de la o remarca... oare pe toti jucatorii de baschet din senegal ii cheama diop??? sau de sagana mai are doi frati baschetbalisti???

@mad... da voi in loc de I&#180;m glad... spuneti I&#180;m vlad...

vlad#41
29th October 2005, 23:34
hahah....eu o sa scriu cam de fiecare data cand pot...si va promit ca o data la doua zile maxim voi scrie....
ordinea aceea e ordinea din care s-a plecat...eu in aceea ordine am urcat in primii zece la un camp din italia....si in germania....nu m-am antrenat foarte mult datorita accidentarii la genunchi...si poate si de asta am ratat si all-starul in germania...dar asta e ceva ce imi reprosez mie si nu pot da vine pe genunchi...am plecat foarte relaxat de acasa....si era si cu o sapt inainte de a ma intoarce in state....dar asta e....sper sa mai fie si alte ocazii
titus e la oradea ...acum joaca in div A....mai departe sper sa primesc mai multe detalii de la voi.....in sensul ca sa imi spuneti cum se mai misca...
in rest eu acum m-am refacut si am inceput antrenamentele de individualizare si astept primul antrenament oficial....adica martia viitoare si sambata avem primul amical....abia astept.....aici imi pare rau ca baschetul in liceu tine foarte putin...adica sezonul e foarte scurt...dar asta....e si ritmul in care se joaca si atunci....poate de aceea....jucam doar 4 luni ceea ce nu imi place...dar mi-am gasit si o echipa de club cu care sa joc din februarie pana ma intorc acasa....
si din campul de la berlin tot ce stiu este ca alexis ajinca pare sa fie in draft la anul....

Raptor
29th October 2005, 23:41
Tu intentionezi sa te declari "eligible" pentru Draft? Si daca da, asta in ce an? Pentru ca ai vazut ca pe www.nbadraft.net sunt "mock drafts" adica drafturi "speculative" ca sa zic asa... in care se presupune cum ar arata draftul din acel an daca s-ar petrece acum.

mishu
29th October 2005, 23:50
41 e idolul tau? adica dirk?
daca ai vreme spune-ne ce-ti place la nba... ce nu-ti place...
Am vazut ca acolo la camp-ul de la berlin erai trecut centru... stiu insa ca ai mana foarte buna si de la trei... ce-ti place mai mult sa joci... C, PF sau SF...
sau ce urmeaza sa joci la liceul respectiv... aaa si cum se cheama liceul asta?

marinike
30th October 2005, 00:03
ce inseamna mai exact sa joci pt un liceu din afara romaniei? la noi stiu ca dc esti in echipa de baschet (sau in orice alta echipa) mai esti scos de la ore pt antrenamente si meciuri si trecut cu vederea la anumite materii la care cam "scartai", sa zic asa (sau cel putin asa era la mine in liceu). din punctul asta de vedere ai avantaje?
cum este organizat un campionat intre licee? cate echipe participa? cat de lungi sunt deplasarile?
cum sunt structurate antrenamentele?
cate antrenamente sunt pe saptamana?
cate ore pe zi lucrezi individual? e cineva care sa te indrume in pregatirea individuala specifica postului?(in afara de antrenor)
care este idolul tau si care este jucatorul preferat la ora actuala?

MadSkillz
30th October 2005, 01:47
@mad... da voi in loc de I&#180;m glad... spuneti I&#180;m vlad...
E veche...o foloseam in clasa a 9-a :D

din ce am gasit pe net titus nicoara e un junior de la oradea... mai multe nu stiu... juca la CA Oradea in divizia B... pe unde mai e acum habar n-am...
Probabil e tipul care ne-a batut (Granitul) de unul singur pe final in turneul semifinal de la Medias din 2003.Era clasa a 9-a atunci, si era cat mine.


la noi stiu ca dc esti in echipa de baschet (sau in orice alta echipa) mai esti scos de la ore pt antrenamente si meciuri si trecut cu vederea la anumite materii la care cam "scartai", sa zic asa (sau cel putin asa era la mine in liceu). din punctul asta de vedere ai avantaje?

Din cate stiu eu, daca nu ai note bune nu mai esti primit in echipa.Daca incepi sa scartzai, pierzi echipa.Dar n-o fi asa peste tot...

Raptor
30th October 2005, 03:09
Asta ca Vlad si Glad e un fel de "just wade and see" :D

Cat despre note, si eu stiu la fel... daca nu ai nush cat la grade... see Coach Carter :D

marinike
30th October 2005, 10:16
asta cu notele s-o fi practicand prin bucuresti sau alte orase mai mari si probabil numai in liceele care se respecta si ptr care pe primul loc este invatatura, insa in orasele mici pt sportivi e mult mai usor de facut pasul de la 4 la 5 decat ptr ceilalti elevi. nu mi se pare normal, dar asta e realitatea! :no:

MadSkillz
30th October 2005, 11:26
Eu ziceam cum e la americani.

Jason Kidd
30th October 2005, 16:36
Vlad, unde in US joci ? In ce stat si ce HS ?

kyoyf
30th October 2005, 17:10
... ma gandesc ca ar putea sa deschida ochii pustilor care joaca baschet si care ar putea incerca sa-i urmeze exemplul...
Eu as fi unul dintre pustii aia...si ceea ce m-ar interesa pe mine sa aflu d la vlad e cum pot participa la summer-campurile alea?...preferabil in europa, si nu de selectie ci de instructie...si cum isi declara un juc eligibilitatea?...yo as vrea sa urmez o bursa in state...sunt in clasa a 9-a...cam cand imi sugerezi sa incep sa caut?...crek am mai spus-o pe forum...ca la mine in bacau s-a desfiintat CSS-ul si ca tata impreuna cu antrenorul vor sa faca o asociatie sportiva(care e cam 60% gata...si mai avem timp fiindca campionatul de juniori 2 s-a amanat la noi din cauta gripei aviare:P )...fiindca generatia mea este practic ultima generatie jucatoare d baschet din bacau. eo impreuna cu vro 4-5 care suntem chiar bunicei(yo joc PG la 1.86:rolleyes: ) si am vrem sa jucam baschet profesionist...in acest sens ma gandeam ca poate si tu si domnul stanescu aveti niste sfaturi pentru noi!

just2play
30th October 2005, 17:26
Vlad, vreau sa te intreb urmatoarele chestii.
1.cum se desfasoara un antrenament la echipa unui liceu american?
2. la voi se dau norme de control inaintea de inceprea campionatului, asa cum s-au dat anul acesta la noi. adik, sunt niste probe pe care trebuie sa le iei ca sa joci la nivel de highschool?
3. vrei sa te intorci in tara, sa joci in divizia A?
4. ai mai avut ceva propuneri de la echipe din strainatate?
5. cum poate afla cineva mai multe informatii despre tine? site sau ceva de genu ai?
6. anul viitor as putea avea sansa sa merg la un camp in Serbia. cam cum stau lucrurile pe acolo? ce se intampla in cadrul unui asemenea camp?

vlad#41
30th October 2005, 22:36
Raptor-da intentionez sa ma declar pt draft....dar asta depinde....de ce statsuri am....eu mi-as dori dupa liceu...dar este prea mult....cred.....dar totul depinde...daca ma ajuta D-zeu si mai cres un inch sa ma fac 7'0" atunci imi cresc sansele.....:) ...
mishu- idolul meu este Tony....si va fi Tony...dar imi place foarte mult stilul de joc al lui de joc.....desi nu imi place jocul lui dirk "in the post"...este un 7 footer cum ii spun americanii...nu are voie sa arunce fadeaway-uri cu oameni mai mici de inaltime..se vede ca nu are scoala de baschet americana..eu un jucator de finesse nu de forta......
Eu acum joc la St. John's College High-School....in Washington DC...in WCAC(conferinta)...care este cea mai tare din tara...si puteti sa va dati seama doar prin faptul ca rivala noastre are web-site pt fiecare echipa./...totul este foarte bine organizat....adresa este www.demathabasketball.com si acolo s-ar putea sa puteti sa urmariti si meciul nostru cu ei in direct...dar nu sunt sigur....

Imi place sa joc C pt ca imi da avantajul de a iesi cu un on mare la 3 pct...si ii este mai greu sa ma tina de afara...

Viata este total diferita la un liceu privat aici in state....inseamna in primul rand 3000 oameni in spate care ori te sustin ori sunt impotriva ta...ceaa ce nu e placut deloc pt unii...eu iubesc sa joc in deplasare....de note este cheastia adevarata.,...observatorii au voie sa se uite la note inainte cu o zi de meci si decid daca sa il suspende pt meciul uramtor sau nu....nota minima cu drept de joc este C(2.0)....Scoala este mult mai usoara asa ca nu are rost sa vb despre asta...Campionatul este structurat in doua parti...noiembrie si decebrie jucam in Extra-Conference si ianuarie si feb jucam in conferinta.....incepem antre pe 8 noiembrie oficial...dar neoficial ne antrenam de 4 ori pe sapt...fizic....forta...shooting....ball handling...un fel de training camo...lucram la toate.....
kyoyf....campuri de instructie nu stiu doarte multe...eu am fost in serbia la acele YUBACURI si KACTA....si sincer...nu mi se pare cine stie ce....dar poti sa incerci.....cu bursa este greu sa pleci....daca ai casete incepi sa le trimiti la diferite licee....dar casete cu meciuri...daca ai asa ceva....imi poti trimiti si mie caseta....si eu pot vorbi cu ceva antrenori si sa le arat caseta.....cam cu atat te pot ajuta....aaaa...si cand ar trebui sa pleci?....clasa a 9 a.....eu asa as zice...sau a 10 a.....ai mai multe sanse sa prinzi o bursa la un colegiu bun...pe ca usually primul an e un an de acomodare.....si atunci daca pleci mai devreme ai mai mult timp dupa primul an...

just2play-1- antrenamentele sunt mult mai intense asta e diferenta...
2-nu avem asa ceva...daca sunt licee cu traditie in baschet echipa e hotarata deja...
3-nu..nu as vrea sa ma intorc in tara...
4-au fost ceva echipe...Bentton Treviso. Olimpia Ljubliana.Si echipe din Franta,Grecia si Spania( liga a 2 a)....dar prefer sa raman aici....
5-eu pot sa va tin la curent aproape tot timpul...orice doriti sa stiti doar imi spuneti sau imi dati un mail branisteanuvlad07@yahoo..com sau pe messenger pe aceeasi adresa.
6-sunt experiente unice...si toata lumea ar trebui sa le incerce....e o idee buna...dar depinde de nivelul unde esti....pt ca sunt campuri pt incepatori si pt avansati....cum ar veni.....asa ca depinde la ce camp te vei duce....bafta multa oricum...:)

Jason Kidd
30th October 2005, 22:55
Ghita Muresan vine sa te vada ? Sa te incurajeze ? Am inteles ca s-a mutat la doi pasi in Virginia.
Vrei sa spui ca nu a trebuit sa dati try out ca sa jucati for the varsity team ?

vlad#41
30th October 2005, 23:38
nu...pt ca la noi la sc se recruteaza...si atunci nu sunt locuri in varsity team...sunt jucatori doar adusi pt baschet....
Da cu ghita mai vb din cand in cand...ma ajuta si el cum poate ...

mishu
31st October 2005, 00:35
am mai discutat chestia asta si cu virgil... si despre alti jucatori de la noi aici pe forum... daca se uita sau nu la nba...
in cazul tau situatia e putin diferita... esti acolo... deci posibilitatile sunt nenumarate de a privi meciuri... si inca nu esti profesionist suta la suta... ceea ce inseamna cred ca ai ceva mai mult timp liber...
so... te uiti la nba? crezi ca e util sa te uiti la nba... crezi ca ai ce invata? (spun asta pentru ca de ex sunt jucatori care nu se uita... din lipsa de timp, de interes... sau sunt unii care prefera sa se uite la baschet european spunand ca e mai aproape de nivelul pe care pot ei... sau in general jucatorii de la noi din tara... sa-l atinga)

legat de antrenamente... la nivel de liceu acolo... cat accent se pune pe calitatile atletice (forta, viteza etc.) si cat pe tehnica (aruncare, dribling, pase etc.) ca banuiesc ca pe tactica nu se insista inca foarte mult...

si inca o chestie legata de fitness... urmezi un anumit program, e cineva care iti controleaza alimentatia de ex... vi se dau suplimente de alimentatie de genul vitamine, proteine, aminoacizi sau chestii dastea...

vlad#41
31st October 2005, 05:03
alimentatia nu imi e controlata inca....dar in colegiu alimeantatia se controleaza...cel putin eu asa stiu de la Rick Pitino (louisville).....la antrenamente nu se lucreaza asa mult tehnica....lucram mult scheme...pt ca normal trebuie sa stii baschet inainte de liceu....asta in timpul sezonului...in preaseason lucram individualizare..fiecare ce are nevoie.....
Eu urmaresc NBA de placere...sa ma relaxez..daca vreau sa invat o miscare noua...,.sa urmaresc un jucator , o echipa...felul in care se misca....daca am nevoie de ceva pe plan baschetbalistic urmaresc NCAA..
NBA=no defense!!....ceea ce nu ma ajuta cu nimic acum unde sunt eu.....in NBA se joaca numai 1x1.....este un campionat care ma amuza...imi place sa il urmaresc ...e spectacol...dar asta nu va castiga campionate mondiale sau olimpiade....Dream Teamul adevarat stia sa joace baschet pe bune caand trebuia....si pe langa asta apoape toti au avut experienta in colegiu....daca sar idin HS in NBA se creeaza o prapastie.....de ce e Wade mai bun decat Kobe si LB? Pt ca are acel colegiu care le lipseste celor doi....sigur LB va fi mai bun...dar acum in momentul asta LB invata ceea ce Wade a invatat in colegiu....cel putin asta e parerea mea....

MadSkillz
31st October 2005, 06:11
NBA=no defense!!.....in NBA se joaca numai 1x1..

Yes!!I knew it!!

vlad#41
31st October 2005, 07:34
da....stiam ca stiti...dar am vazut ca se vorbea mai devreme pe aici de asta..si am vrut sa spun ce am vazut anul trecut.....

Raptor
31st October 2005, 08:53
Cu greutatea cum stai? Pentru ca stii ca in general, greutatea optima se calculeaza ceva gen : 2.10 m - 1.00 = 1.10 => 110 kg e greutatea optima (de fapt ai vazut ca mai toti din NBA cam se invart in jurul formulei de mai sus).

Bine ca atunci cand sunt draftati majoritatea jucatorilor se afla sub asemenea valori pana intra in programul de alimentatie din NBA si mai "pun pe ei". Adevaru e ca musculatura se dezvolta intotdeauna sub un regim de suprahrana (over-feed state), si ma intreb daca ti-ai pus vreodata problema astfel. Pentru ca te-ar ajuta destul de mult sa ai "NBA ready body".

vlad#41
1st November 2005, 01:39
asta e problema mea acum....am 90...si vreau sa mai urc 10 kile...si atunci o sa imi fie totul mai usor.....dar sa vedem ce o iesi...

thekobe
1st November 2005, 23:47
de ce e Wade mai bun decat Kobe si LB?
bun la ce ?

Jason Kidd
2nd November 2005, 00:38
A iesit segnor Kobe del Tijuana din hibernare ?

thekobe
2nd November 2005, 00:54
am iesit sa iau o sticla de suc la cutie

mishu
2nd November 2005, 01:28
iese numa daca zici ceva rau de kobe...
altfel sta la el acolo si coace dastea gen sticla de suc la cutie...

vlad#41
2nd November 2005, 17:45
ma ierti daca te-am jignit..sau ti-am ofensat jucatorul favorit..dar sincer..kobe joaca doar pt el..nu il intereseaza nimeni altcineva..si de asta nu va fi o legenda.....o sa fie un jucator foarte bun si atat....ultima lui sansa sa devina un hall of famer e anul asta cu phil pe banca..altfel..pe kobe nu il vad bine.....ca sa iei titluri nu trebuie sa fi numai scorer...el nu stie sa fie leader....o mare problema...si sincer....kobe nu l-as lua nici pe fantasy..desi acolo e bun....dar ..arunca prea mult...si nu e singurul....

Jason Kidd
2nd November 2005, 18:18
TheKobe e foarte sensibil la toate chestiile negative despre Kobe.
Dar e unul dintre cei mai competenti forumisti (acuma nu ti-o lua in cap, take a sip and go ahead):) .

Vlad, care sint dupa parerea ta, diferentele majore dintre modul de abordare a antrenamentelor in US high school vs Europe (nu neaparat Romania) ?
Te intreb pentru ca, din cite am vazut eu in grupurile de virsta 12-16 ani in US (la toate nivelele :travel, HS, AAU) se pune mare accent pe fast break drills, lateral movement drills, shooting drills etc. Foarte putine echipe si antrenori (la nivelul asta) pun accent pe screens si pick and roll.
Voi faceti asa ceva ?

thekobe
2nd November 2005, 18:29
stai linistit ca nu m-ai jignit... nu e cazul. cat despre restul postului, fiecare cu parerea lui. a mea e diferita de a ta.

Jason Kidd
2nd November 2005, 19:18
TheKobe, cred ca Vlad e primul care isi cere scuze ca te-a jignit cu remarcile despre Kobe Bryant.
Nu-mi aduc aminte de nimeni altcineva. Ba din contra, cind te-au auzit ca il aperi, au inceput sa te urasca si pe tine. Ce lume, dom'ne ...

thekobe
2nd November 2005, 19:26
nu cred ca ma uraste nimeni, dar am inteles ce vrei sa spui. am observat si eu asta.

vlad#41
3rd November 2005, 20:56
Diferenta este mare intre AAU si high-schools...pt ca in liceu faci multe screen( pick and roll) si multe scheme....in AAU se joaca mai liber...mult mai mult fast-break si asta iti da sansa sa arati ce poti cu adevarat...in HS te vad daca poti sa joci organizat...in AAU ei vad ceea ce poti individual sau cum arunci si etc...
felicitari "the kobe" pt favoritul tau..nice buzzer-beater...haha...a aruncat cam slabut dar il iertam .,..e la inceput de sezon.... Ati vazut Bucks?.....super a jucat Redd...de senzatie...si Bogut foarte frumos...

mishu
4th November 2005, 12:57
daca te mai uiti din cand in cand la meciuri... sau la rezumate... join us pe thread-ul nba 2005-2006... acolo se dicuta numai nba...

vista
5th November 2005, 15:23
Salut Vlad.Ma bucur ca ai intrat si tu pe chat.Sunt multi care apreciaza lucrul asta si eu sincer am fost destul; de surprins.Baieti,ma scuzati,dar am avut o luna plina.Multe meciuri si mult de recuperat dupa un an in Rom....Vlad,ma bucur ca te gandesti mai mult la posibilitatile pe care le ai decat sa iei o hotarare pripita si sa vii in Europa.Eu am avut 6 meciuri din care am castigat 1 cu CSKA,dar suna mai rau decat este pt ca am pierdut cateva la cateva pct (ieri la 3p cu Dinamo SP,cu UNIKS la 4 p din cauza arbitrilor si DAA si aici sunt probleme cu arbitrii).
Vlad tu ai grije de tine si de sanatate ca restul vor veni de la sine.Sa vii la anu' la lot ca avem mare nevoie de "young blood"...
Spartak e marfa.Avem super conditii,si o sala foarte frumoasa.Am avut cca 6000 de dpectatori.Am fost surprins de calitatea spectacolului de aici.Avem meciuri in sali de top si cu spectacolul de rigoare.
Tu vezi-ti de treaba ca ai un drum lung si munca o sa inceapa odata cu colegiul.Ma bucur ca vei avea sansa de a alege un colegiu bun.E foarte important sa fii int-un big name program.

Dumars
5th November 2005, 15:51
Virgil, federatia rusa de baschet are un site si in engleza?


Ca asta de pe eurobasket mai are greseli uneori.
http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=RUS&Team=392

Si, la CSKA a jucat J.R Holden? Cel pe care l-am vazut in final four-ul euroligii?

Dar Papaloukas, cum a jucat?

vlad#41
5th November 2005, 21:12
Salut Virgil, nici nu se mai pune problema sa plec acum...nu are rost...m-am acomodat..si nu ar avea sens sa plec....La lot voi veni cu mare placere..dar trebuie sa fiu chemat mai intai...:D.... Despre colegiu...prefer sa discut dupa sezonul acesta...e anul meu de junior in HS si asta e foarte important....asa ca o sa vb dupa sezon despre asta mai mult...
Bafta multa in Rusia si sa auzim de bine...

eddy_jozsa
5th November 2005, 22:12
@virgil: detaliaza umpik atmosfera din jurul meciurilor... ce "spectacol"?? Zici de concursuri, majorete... etc, etc???

Dar fanii la echipa ta cum sunt? La CSKA Moscova stiu ca erau foarte calmi la F4-ul euroligii de anul trecut.

Dumars
9th November 2005, 09:09
http://www.spt.ro/?section=11&subsection=0&articol=1988


In ritm de NBA
Virgil Stanescu a reusit 24 de puncte si 13 recuperari in ultima etapa din Superliga rusa, intr-un meci pierdut de echipa lui, Spartak Sankt Petersburg, cu 92-95. Romanul cistiga 150.000 de euro pe sezon si este considerat cel mai bun recuperator al formatiei. Cu Stanescu in formula de baza, Spartak a invins pe celebra TSKA Moscova cu 84-75

Bravo Virgil!