PDA

View Full Version : Fanii lui Everton au fost bătuţi la Bucureşti



Gonzo
21st September 2005, 14:08
Fanii lui Everton au fost bătuţi la Bucureşti

http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/09/21/home/1254079017d3ab3396a80_200_200_.jpg

Excursia fanilor lui Everton la Bucureşti nu a fost una foarte liniştită. Ieri, pe site-ul unei grupări de suporteri ai “caramelelor”, “Born to be blue”, Mark McKenna, unul dintre cei care au însoţit echipa joia trecută pentru meciul cu Dinamo, a povestit clipele groaznice prin care a trecut în centrul capitalei României. “Pe drumul dinspre Piaţa Romană spre stadion am fost atacaţi de un grup de 15-16 persoane, înarmate cu bâte de baseball şi cu feţele acoperite cu fulare ale lui Dinamo. Doi dintre noi ne-am refugiat după porţile unei ambasade, altul în curtea unui spital, iar celălalt s-a adăpostit într-o farmacie”, a povestit, terifiat, englezul. Mark McKenna (foto) încă poartă pe corp urmele corecţiei aplicate de fanii “câinilor roşii”. prosport

cum se face ols ca de bataia asta nu ati aflat? ia spuneti este mai grava ca cea de la Corabia din care ati facut atata caz? cam care este imaginea suporterului roman in Europa acum?
sunt fanii lui Dinamo oameni sau animale? in 4 zile s-au batut de cate ori au avut ocazia... sa vedem FRF si UEFA ce vor zice despre aceste evenimente...

Sergio
21st September 2005, 19:12
Mai era o poza si mai faina cu spatele tipului. :drak:

stefanm14
21st September 2005, 19:45
uite ca stirea asta nu mai e pe prima pagina ( ca aceea cu "tricou stelist plin de sange la craiova " :D )...si nu mai e mare subiect..se vede clar tendinta OLS-ului ...acum de ce nu ati scris "locuitor al tarii reginei Elisabeta batut de dinamovisti " :D :P

lupisor lupetto
21st September 2005, 20:15
Este pentru prima oare cand aud acest lucru, probabil este la fel si pentru Onlinesport.

Pacat de aceste acte de violenta.

Triphat
21st September 2005, 20:21
15 contra 1... sa-i vad pe caini 15 vs 15 huligani de la everton..

Sergio
21st September 2005, 21:38
Nu cred ca ai vrea. Sau... :drak:

stefanm14
21st September 2005, 21:42
cred ca au avut emotii .... :drak:

Ioca10
21st September 2005, 21:53
Sa vezi ca nici nu calca cateii in anglia :D

SORENSEN
21st September 2005, 23:14
Daca merg grupati toti s-ar putea sa ramana intregi , macar aia de la mijloc :D
Asa fac cainii musca in haita unu singur , orice asemanare cu realitatea de langa circ e pur intamplatoare :D

claudio25ro
21st September 2005, 23:38
si daca va arat o poza de-a mea cand mi-am spart capul...pot sa zic si eu ca m-au batut aia de la Everton? hai mah...la ce ati patit voi de la UEFA cu scandarile alea nu m-ar mira o sanctiune ptr. Dinamo....sa fim seriosi..ca UEFA e cu ochii pe noi!

SORENSEN
21st September 2005, 23:45
A aparut cam tarziu si pare cam ciudata povestea , dar asta nu inseamna ca nu poate fi adevarata

old lord
22nd September 2005, 10:15
si daca e adevarata ce?
nu din anglia vin celebri ULIGANI sau dracu mai stiu io cum le zice

SORENSEN
22nd September 2005, 10:25
<<Suporterul rapidist s-a alaturat galeriei steliste, formata din 150 de fani, exact in momentul in care aceasta trecea pe sub Podul Grant si se indrepta spre stadion.

El a lovit cu pumnul un stelist si apoi a fugit, suporterul gruparii din Ghencea prabusindu-se la pamant. Urmarit de jandarmi, fanul rapidist a fost prins la benzinaria de pe partea opusa stadionului. in momentul in care era incatusat de jandarmi, un grup de suporteri feroviari a intervenit incercand sa-l elibereze.

S-a creat o busculada intre fani si reprezentantii fortelor de ordine, care nu s-a soldat insa cu incidente. Suporterul rapidist a fost transportat catre cea mai apropiata sectie de politie si a fost amendat. Fanul "ros-albastrilor" a fost dus pe brate de alti suporteri in incinta stadionului "Valentin Stanescu".>>OLS

Inca o mostra de civilizatie de data asta rapidista .

Utilizator
22nd September 2005, 10:34
Pare inventata povestea asta. Nu spun ca n-ar fi fost posibil, dar cand se intampla asa ceva de obicei stirea apare a doua zi nu cand iese 'agresatul' din convalescenta.
Eu stiu de alt caz opus cand suporterii lui Dinamo si cei ai lui Everton s-au intalnit inainte de meci la o bere.

Sergio
22nd September 2005, 12:10
Si dupa ce s-au imbatat s-au luat la bataie. :drak:

Utilizator
22nd September 2005, 12:17
orice e posibil, dar mie mi se pare dubios ca n-au reclamat agresiunea dupa meci. Eu cred ca e un flaps, mai ales ca spune ca s-a intamplat in drumul spre stadion, de la Piata Romana, probabil pe Dorobanti. Pe bucata aceea de Dorobanti sunt vreo 2 ambasade mici (a Turciei parca e una) cum spune si el si inainte de meci sunt destui militieni prin zona. Asa cum descrie fanul agresiunea se cheama ca a fost ceva ca-n codru, ceea ce mi se pare putin probabil. Sincer sa fiu am mers destul prin zona aia, inainte sau dupa meciuri si nu numai, si pe cuvant daca am vazut vreodata persoane care sa merga pe strada cu bate de baseball ca in filmele cu KKK.

Edgar
22nd September 2005, 14:12
Full story (http://borntobeblue.co.uk/content/view/787/87/)

Utilizator
22nd September 2005, 14:33
am citit si eu povestea, pe dinamomania.net e textul integral cu tot cu poze.
Da' tot neplauzibila imi pare.

Gonzo
22nd September 2005, 14:44
ia explicati-ne voi cum a cazut pe scari... :D :D :D

utilizator astea sunt fenomene paranormale ce li s-au intamplat iti spun eu... nu i-au batut dinamovistii... a cazut deodata din cer un sac de bate si l-au nimerit pe baiat direct in spinare... :happy

face parte din acelasi ciclu de fenomene paranormale in care se incadreaza alcoolemia lui Semeghin care a scazut cu peste 1%o sau aparitia din cer a unui mort sub masina lui Iordache...

Utilizator
22nd September 2005, 14:47
Gonzo simt ironia :), n-am zis ca a cazut pe scari, dar tie nu ti se pare ciudata ca se 'raporteaza evenimentul' dupa 4-5 zile? De obicei tot ce s-a reclamat pana acum despre Romania aparea daca nu din seara intamplarii a doua zi musai.

N-am negat, poate fi real, dar mi se pare ciudat din motivele spuse mai sus.

bob
22nd September 2005, 16:11
gonzo, draga, au cazut pe scarile de la avion! odihneasca-se in pace de fraieri!

uti2102
22nd September 2005, 16:13
Asta o sa va spuna ei voua joi seara ! :evil:

stefanm14
22nd September 2005, 19:05
adica....o sa ii doboare pe scari ? :D

bob
22nd September 2005, 19:21
draga alpopa, sectiunea celor care pierd cu septagenarii si semi-rapizii e mai la dreapta! go!
la cit scandal au facut prin europa, meritau si incultii aia o corectie!

Paul
22nd September 2005, 19:44
adica....o sa ii doboare pe scari ? :D

le da 4-0 :evil:

soreen
24th September 2005, 00:16
Revin.Gonzo voi l-ati bagat pe ala in coma tata.Nu e tot aia.Shi de cand atata compasiune pt un huligan englez care mai era shi beat mort pe deasupra?meciul ala de trista amintire era la corabia nu era meci direct steaua-craiova.

Gonzo
24th September 2005, 01:36
nu am ma nimic cu voi ca stiu ce puteti... sezi!!!!!! :D :D :D

am vrut sa scot in evidenta ca Ols nu a tratat acesta stire ca pe cea de la Corabia.... acolo era un meci amarat intre o echipa de B si una de C pe un stadion plin cu tzarani, iar ols a publicat stirea pe prima pagina cu sunete si trambite... voi ati jucat in cupa UEFA si i-a durut in dos de voi...

a fost un test... acum mi-am dat seama de ce Ols da atentie Craiovei... pai un subiect despre noi strange 50 de pagini in 2 zile, iar despre Dinamo 2 pagini in 50 de zile... n-ai ce-i face asta e realitatea... de acum voi fi mandru cand se va se scrie despre noi... fie ca e de bine sau de rau... avem o echipa iubita cu suporteri patimasi si suntem in centru atentiei chiar si in divizia B... OTV trimite echipa la Craiova sa faca emisiunea iar pe Borcea il cheama in pauza publicitara... cam asta e diferenta dintre o echipa iubita si una oarecare sa nu-i zic hulita ca nu as gresi :D

leku
24th September 2005, 02:39
mai, astia care vedeti ata alba cusuta, lasati-o mai moale! pana si in ziarele noastre de 2 lei (gsp si ps), intr-unul din ele, in ziua de dupa meciuri a fost scris un randuletz, ceva de genul "fanii dinamovisti au batut cativa suporteri englezi". dar binenteles ca nu s-a dezvoltat subiectul ca nu e in interes national! daca s-ar putea consulta arhiva ziarelor, s-ar gasi textul respectiv (de fapt un rand scris pe coloanele mici alaturate articolelor mari)! dar dinamovistii au in sange tehnica ********ica a dezinformarii, chiar inainte unul a scris ca englezul era "mort de beat" desi in articolul de pe site-ul englezilor nu se pomeneste nimic despre betia cuiva! dar de la o galerie careia ii recupereaza jandarmii bannerul nu poti sa te astepti decat la metode militienesti!

soreen
24th September 2005, 02:55
pai cum dreaq crezi tu bai asta ca puteau aia sa scrie despre omul lor ca era mort de beat?ai fost la meci?sti cumva cat de beti erau englezii?Nu cred.Atunci nu iti mai da cu parerea.Gsp si prosportul nu au tratat subiectul cu atata atentie pt ca a contat mai mult faptul ca "taranul"ala de la corabia era roman.shi pt ca sursa de la corabia era mult mai sigura decat forumul unei echipe penale care voia razbunare?Ai intrat macar de curiozitate pe forumul lui everton sa vezi poarerea lor despre romani?deci shi despre voi implicit?Ce ata alba cusuta ma?Un om in coma pe moarte datorita unor huligani e o poveste cusuta cu ata alba?Nu cred.Bai gonzo singurii tarani de la corabia voi ati fost.conteaza ce meci era?viata unui om e aceasi indiferent daca era liga campionilor sau divizia onoare.Baga bine la cap.O sa va vina si randul vostru shi o sa va plangeti atunci peste tot cum ati mai facut-o in trecut

stefanm14
24th September 2005, 11:04
soreen esti partinitor si dezinformat......s-au scris deja n pag de forum pe acea tema...daca le-ai citit bine..daca nu, nu stau io sa-ti reamintesc acum cum a fost cu acel fan........


Gsp si prosportul nu au tratat subiectul cu atata atentie pt ca a contat mai mult faptul ca "taranul"ala de la corabia era roman

conteaza ce meci era?viata unui om e aceasi indiferent daca era liga campionilor sau divizia onoare

hm..principiul tau functioneaza un pic cam greu...chiar conta daca era roman ? aa...si cu atat mai rau ca era strain, asa ii primim noi ...uitasem....

Gonzo
24th September 2005, 12:40
conteaza ce meci era?viata unui om e aceasi indiferent daca era liga campionilor sau divizia onoare.Baga bine la cap.O sa va vina si randul vostru shi o sa va plangeti atunci peste tot cum ati mai facut-o in trecut

nu ai inteles nimic desi ti-am explicat pe larg... ma las pagubas... nici nu stiu ce a fost in capul meu sa incep o discutie cu un posibil jandarm... :D

jos
24th September 2005, 13:01
http://44471.aceboard.net/44471-1588-9519-0-Dinamo-Everton.htm

povestea spusa de romani nu prea seamana cu cea a englezilor. este din data de 16.09... sunt si mai multe poze cu englezul ala... l-au facut cam varza...
oricum e penibila actiunea lor. mai intai povestesc cum se uitau cu frica, respect si admiratie la top lads si cum s-au reorientat... catre cetateni... pt ca s-au prins ca nu au sanse cu cei mari...

vlad1607
24th September 2005, 13:46
15 contra 1... sa-i vad pe caini 15 vs 15 huligani de la everton..

1.de unde ai scos-o pe asta cu 15 la 1 nici tu nu stii da vb numa prostii
2. nimic nu stii ma...fanii lui everton nu sunt huligani da tu ce stii...nu iti zic cum sunt pt ca asta inseamna sa invetzi un cuvant nou si iar o sa-l folosesti prost.

jos
24th September 2005, 17:40
gigele... interesanta semnatura... pot sa intreb ce iti spune tie numele de Omonia? si asta e doar ultimul episod... daca vrei ma apuc sa insir toate mini-echipele care s-au distrat cu voi... nu zic ca nu a fost penibil ca am pierdut cu Rosenborg, dar pe urma astia au batut in CL... deci nu sunt chiar ultimele petarde... acum pe bune, chiar nu pot sa inteleg cum poti sa te lauzi cu camp intern, cand si un copil de 5 ani poate sa-ti spuna cum sta treaba cu eventurile voastre.

si btw... ce ai cu oamenii daca nu au auzit de casuals?:)

vlad1607
24th September 2005, 17:52
jos sus stanga dreapta ce imi spune omonia am zis la momentul oportun pe topicul respectiv...dc iti doresti asa mult sa vezi "baga" un ochi acolo

dc pt tine lads = casuals e clar :D

jos
25th September 2005, 01:46
hai sa dezvoltam putin... tu ai spus ca nu sunt huligani... daca nici casuals nu sunt... ce vrei sa zici? sunt ultrasi? :D
si oricum... daca citesti articolul ala... o sa afli ca fratii tai de sange salivau dupa tricourile de firma pe care le purtau englezii. iar Lacoste si Paul&Shark sunt clasice pt ei... un fel de trademark pt casuals.
"The cult of Casual began to grow as English football fans returned from trips to continental Europe following clubs such as Nottingham Forest, West Ham and in particular Liverpool and Everton"

iar despre top lads si casuals... am vazut de multe ori si in multe locuri asocierea asta... poate imi explici si mie care este problema.