PDA

View Full Version : CV - jucatorii de la Farul de ieri si de azi



ady51a
19th September 2005, 23:33
CV - urile fostilor si actualilor jucatori de la Farul

ady51a
19th September 2005, 23:38
NUME\PRENUME: Gurita Mihai

AN NASTERE: 01.02.1973
INALTIME: 1,77 m
GREUTATE: 75 Kg
STEAREA CIVILA: casatorit
NATIONALITATE: romana
ANUL DEBUTULUI IN FOTBAL: 1991
ANUL DEBUTULUI LA FC FARUL: 2004
POST \ NUMAR: atacant \ 14
POST PREFERAT: atacant
HOBBY-URI : tenis , schi , pescuit.
PRIMUL ANTRENOR: Mircea Crainiciuc
NUMAR JOCURI DIV. A\GOLURI: 200/37
NUMAR JOCURI DIV.B\GOLURI: 200/40
PROVINE DE LA : Otelul Galati
ECHIPE LA CARE A EVOLUAT: Bucovina Suceava, Foresta, Otelul Galati

SELECTII LOTURI,NATIONALE\GOLURI: -

ady51a
19th September 2005, 23:44
Un capitol aparte din prestigioasa cariera fotbalistica pentru unul dintre cei mai talentati fotbalisti constanteni il reprezinta, totusi,"episodul Steaua".

Stefan Petcu a fost alungat de la gruparea din Ghencea cu doar cateva luni inaintea ca echipa militara sa castige Cupa Campionilor


Stefan Petcu a fost unul dintre marii fotbalisti ai Constantei.

Daruit de Dumnezeu cu un talent urias, a facut parte din categoria jucatorilor "rasati" . Driblingurile si pasele sale au incantat publicul, care l-a iubit mereu. Viata a facut ca un astfel de jucator sa plece de la Steaua chiar in sezonul in care echipa militara a castigat Cupa Campionilor Europeni. Format de F.C. Farul, Petcu a debutat in Divizia A pentru echipa constanteana in 1975. A marcat primul gol intr-un meci cu C.S.M. Resita si a evoluat pentru Farul pana in 1983. La finele sezonului 1982/83, F.C. Constanta retrograda in Divizia B. El s-a transferat la Steaua Bucuresti, echipa aflata in plin proces de restructurare a lotului, dovada ca formatia militara a cucerit un nou titlu de campioana abia in sezonul 1984/85, dupa o pauza de sapte ani. Petcu a gasit la Steaua o mare familie. "Ma intelegeam perfect cu toti colegii, cu Tataran, Iovan, Bumbescu, Lacatus si Piturca. N-am avut niciodata probleme", povesteste Petcu.

Tentativa de blat
Intrebat daca a facut blaturi la Steaua, Petcu rade cu subanteles. "Mi-aduc aminte doar de un meci cu Galatiul, care era la retrogradare. In tur ne batusera cu 3-1 si acum voiau sa le dam meciul. A venit Ilie Ceausescu si ne-a sugerat sa ne dam batuti. Eu, fiind capitan de echipa, m-am opus. "Cum sa faca Steaua asa ceva?! Nu le dam nici un meci! Pai, ce noi cand am avut nevoie ei ce-au facut? Am pus osul la treaba, am dat doua goluri si i-am batut cu 4-2. Au si picat in B pana la urma. Ilie Ceausescu nu a mai zis nimic." Intrebat despre alte meciuri strategice zambeste iar cu subanteles si cere sa trecem la alt subiect.

Gesturi obscene la adresa lui Alecsandrescu
La finele sezonului 1984/85, Steaua a cucerit titlul de campioana. "In 85, dupa ce castigasem campionatul si Cupa Romaniei, trebuia sa primim tricourile de campioni. Atunci, tricourile se dadeau la primul meci din campionatul urmator. Si s-a nimerit ca eu si Lacatus sa fim rezerve la meciul ala, asa ca tricourile au fost inmanate titularilor". Tribuna a inceput sa strige numele Petcu si Lacatus. "Colegii care intrasera pe posturile noastre au venit si ne-au dat noua tricourile. A fost un moment emontionat." Partida care a urmat cu Corvinul lui Klein si Mateut, a fost cu greu castigata de militari. In partea secunda a fost introdus si Fane Petcu. "La primul contact cu mingea, am driblat si am sutat la vinclu. Am catigat cu 1-0. Cand am dat golul, am avut asa un gest de descarcare nervoasa spre banca de rezerve, considerat de unii obscen. Gestul era la adresa lui Ion Alecsa-drescu, care statea in spatele bancii. S-a interpretat si s-a comentat ca am facut semnul respectiv la adresa lui Ienei, petru ca nu ma bagase titlura. Dar eu nu puteam sa am nimic cu nea Imi"

A lovit un soldat
Inevitabil se ajunge la momentul rupturii de Steaua. Fane ofteaza adanc si incepe sa povesteasca. "A fost inaintea meciului tur cu Vejle B.K. din Cupa Campionilor Europeni. Dupa antrenament, domnul Ienei ne-a dat drumul acasa. Mai tarziu m-a sunat acasa Anton (n.r. Weissenbacher) si mi-a spus "hai sa iesim!" Am fost la Melody, am baut o sticla de vin si am plecat acasa. Am ajuns pe la zece si jumatate si, fiindca ne era foame, am sunat soldatul-bucatar de la club sa ne aduca mancare. Si ala m-a injurat!" Suparat si foarte nervos, Fane s-a imbracat in trening si s-a dus la stadion, unde l-a gasit pe soldat.L-am prins langa usa si i-am dat o palma. Nu l-am lovit tare, dar s-a izbit de usa, din inertie! Am plecat imediat acasa si m-am culcat linistit".

3 zile de arest
A doua zi, la antrenament, a fost anutat ca este chemat la Ion Alecsandrescu. La inceput nu a vrut sa se duca. "Mai avusesem niste ciocniri din cauza unor bani restanti. Au venit insa, Lacatus, Stoica si Iovan si m-au convin ca e mai bine sa merg." Cand a intrat in biroul <<Sfinxului>> l-a intampinat toata conducerea: ministrul, antrenorii si chiar Valentin Ceausescu, care statea mai retras. "Le-am zis ca am gresit, ca eram nervos. Degeaba. Mi-au spus sa predau echipamentul si mi-au dat trei zile de arest, pe care le-am facut. Asta a fost!" Era in septembrie 85. Peste 8 luni Steaua castiga Cupa Campionilor, Fane privind de departe succesul fostilor sai colegi.

Petcu mai avusese probleme si inainte
Banderola de capitan i-a fost retrasa, pentru ca vorbea prea mult si nu respecta formula de adresare"tovaras X, permiteti sa raportez". "Se adunasera mai multe. A trebuit sa plec" adauga Fane. A mai jucat fotbal , la F.C. Bihor si la Farul, dupa care s-a dedicat antrenoratului, la centrul de juniori Farul. Este foarte mandru de echipa cu care a catigat in 1996 titlul de campioana la cadeti. Si are ambitia sa promoveze cat mai multi dintre acesti jucatori in echipa mare a Farului

Bara cu A.S. Roma
In toamna anului 1984 Steaua nu a reusit sa treaca de A.S. Roma, in dubla mansa din Cupa Cupelor, rezultat general 0-1, motiv de suparare pentru Fane Petcu care a rata o mare ocazie cand scorul era egal. In minutul 60, mi-a venit o minge buna si am sutat din
vole. Tancredi a atins-o cu varful degetelor si s-a dus in bara! Daca dadeam gol atunci ne calificam, ca la Bucuresti a fost 0-0. Asa a dat gol Lanna, din ofside, si s-a dus Roma mai departe."

Prieten cu Lacatus
De Marius Lacatus isi aminteste cu placere, dar si cu o unda de amaraciune pentru ca vremurile de glorie au trecut. "Laca avea niste calitati extraordinare, ca daca nu le avea nu il facea nimeni fotbalist. Ii dadeam pase bune, cu exteriorul, la intalnire, ceea ce se potrivea bine cu viteza lui. Cand mai greseam, nu zicea nimic, tacea di gura." Rugat sa povesteasca un episod din "colaborarea" cu Lacatus, spune: "
Sa vedeti ce s-a intamplat odata! Jucam acasa, parca in compania Argesului, si in meciul ala nu ne iesea nimic. Nu mergea deloc: cand eu ii dadeam scurta, Laca pleca la lansare; cand il lasam, iesea la scurt! Ne-am enervat amandoi de era sa turbam. La pauza am cerut ambii schimbare si echipa a castigat cu 2-0"
Narcis Gavan - farul.ro

ady51a
19th September 2005, 23:57
NUME\PRENUME: Pascovici Mihai Cosmin

AN NASTERE: 12.04.1978
INALTIME: 1,87 m
GREUTATE: 81 Kg
STEAREA CIVILA: necasatorit
NATIONALITATE: romana
ANUL DEBUTULUI IN FOTBAL: 1997
ANUL DEBUTULUI LA FC FARUL: 2003
POST \ NUMAR: fundas \ 4
POST PREFERAT: fundas central
HOBBY-URI : muzica, masinile
PRIMUL ANTRENOR: Ion Manu
NUMAR JOCURI DIV. A\GOLURI: 30/8
NUMAR JOCURI DIV.B\GOLURI: 70/5
PROVINE DE LA : FC Petrolul Ploiesti
ECHIPE LA CARE A EVOLUAT:Dinamo, Rocar,Poli Iasi, Foresta Falticenim FC Baia Mare, Petrolul

SELECTII LOTURI,NATIONALE\GOLURI: 3/-