PDA

View Full Version : Recunoasteti autorul/artistul/cartea!



whisper
2nd March 2007, 23:53
M-am gandit ca poate un "trivia " axat numai pe literatura ,arta ar mai insufleti acest forum.:P
Cui ii apartine opera literara cunoscuta sub numele de :"Comedia umana"?

YoYoyOi
2nd March 2007, 23:54
ar fi mai interesant daca s-ar da detalii din carte iar cineva sa recunoasca acea carte:D

Sasuke Uchiha
3rd March 2007, 00:02
un fel de ghiceste filmu aici ghiceste cartea :D

Honoré de Balzac ?¿
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d1/HBalzac.jpg/180px-HBalzac.jpg

whisper
3rd March 2007, 00:05
Ok e bine si asa cum vreti :ok: Nu conteaza cum numai sa fie ceva activitatea pe aici :P
Dap e Balzac.

Sasuke Uchiha
3rd March 2007, 00:10
in ce carte apare personajul capitan nemo si cine a scris-o , evident ?¿ e usor, dar nu conteaza

whisper
3rd March 2007, 00:17
Jules Verne/20000 de leghe sub mari?

Sasuke Uchiha
3rd March 2007, 01:23
exact!

whisper
3rd March 2007, 06:59
:P Era foarte greu..bine ca am nimerit.
Care au fost "cele sapte minuni" ale lumii din antichitate?
Nu are legatura cu literatura intrebarea mea, dar cum forumul se numeste" literatura si Arta" merge.

irinaidu
3rd March 2007, 16:55
off, am avut o discutie aprinsa cu matusi-mea acum o luna pe tema asta. astea cred eu ca erau, sunt chiar curioasa ce o sa zici:
1. colosul din rodos
2. farul din alexandria
3 piramida lui giza
4. gradinile suspendate ale babilonului
5. statuia lui zeus
6. mausoleumul din halicarnas
7. templul lui artemis

whisper
3rd March 2007, 17:19
Gradinile sunt ale Semiramidei dar e din Babilon si merge, iar piramida e a lui Kheops din Giseh.Dar e bine asa ca pune o intrebare :D

irinaidu
4th March 2007, 02:22
nu am deloc inspiratie. recunoasteti scriitorul.
e mereu trist in lucrarile sale. si e de parere ca " in lumea asta n-a murit nimeni de suferinta altuia. iar acela care a zis ca moare pentru noi de fapt a fost omorat" si ca " nu este o tragedie in faptul de a fi om, adica un animal vesnic nesatisfacut, suspendat intre viata si moarte?"
a locuit in franta.

Sasuke Uchiha
4th March 2007, 03:17
"poti sa citesti cioran bietul e cioban" :D
Emil Cioran ?¿?¿

irinaidu
4th March 2007, 19:35
da. you're next.

Sasuke Uchiha
5th March 2007, 01:30
ce personaj, a plecat de mic din satul unde sa nascut , a calatorit prin europa si asia cu niste tigani de la care a invata musica, a devenit un expert in musica, a lucrat pt un important om din asia ca asasin si arhitect dupa care a revenit in tara lui natala, franta ?¿?¿?

irinaidu
5th March 2007, 12:47
habar n-am , dar suna interesant

Sasuke Uchiha
5th March 2007, 13:04
2) acum e usor

era un geniu muzical, si fiind arhitec a participat la construiera operei din paris

irinaidu
6th March 2007, 16:49
mai eu nu stiu. nu cred ca am citit-o ca nu imi suna deloc cunoscut.

Bumbescu
6th March 2007, 16:53
Garnier?

Sasuke Uchiha
6th March 2007, 21:06
credeam ca va prindeti...
3) se stabileste sub opera si mai tarziu se indregosteste de o tanara cantareata insa nu-l ajuta fața(niciodata mai bine zis)

whisper
6th March 2007, 21:17
Fantoma de la Opera?Da nu stiu cum il cheama de fapt.:ras-plans:

Sasuke Uchiha
6th March 2007, 21:25
exact, nu conteaza numele, putini il stiau, se numea Erik
continua...

whisper
6th March 2007, 21:46
Care dintre poetii romani a fost incununat ca "poet al latinitatii" si pentru care poezie?

Bancaru
9th March 2007, 12:48
Vasile Alecsandri - Cantecul gintei latine
Era și un cântec când eram mic...

whisper
10th March 2007, 17:01
Da:ok:

whisper
15th March 2007, 21:02
Cine a scris "Pe aripile vantului"?

r0bby
15th March 2007, 21:13
Margaret Mitchell

whisper
24th March 2007, 18:00
Da.

Vorpal
19th April 2007, 00:55
In opera carui mare scriitor roman apare ca si laitmotiv "strada Mantuleasca", considerata un loc magic al Bucurestiului, o veritabila "poarta" catre un alt timp si un alt spatiu?... Stiti?
:groggy:

Balaci
19th April 2007, 00:57
Mircea Eliade

Vorpal
19th April 2007, 01:51
Felicitari... Acum una mult mai grea... Reprezentant de marca al genului horror, scriitorul care a revolutionat acest gen prin crearea celebrelor mituri Cthulhu sau Necronomicomul.

irinaidu
19th April 2007, 02:07
in caz ca balaci vrea sa puna o intrebare, in mod normal ar fi randul lui, pt ca a raspuns corect la intrebarea ta. dar daca nu vrea, atunci go ahead!!!!

Vorpal
19th April 2007, 02:14
:) atunci pun intrebarea pe pause si ii predau "legatura" lui balaci.

irinaidu
19th April 2007, 03:06
atunci ca sa nu ramana pe pause iti zic ca eu cred ca autorul e h.p. lovecraft. am avut o vara in care singura carte din camera in care stateam era una enorma cu o gramada de povesti ale lui lovecraft si asa am aflat si eu de el ( din pacate cartea era in italiana, asa ca mi-a fost un pic mai dificil sa retin ce si cum se intampla pe acolo). erau si numele pe care le-ai mentionat tu pe acolo ( dar cred ca le-am vazut in prefata). ei, asta e, nu stiu prea stiu multe despre h.p. :P

Vorpal
19th April 2007, 04:06
Ai dreptate Irina; despre HP e vorba... oricum cerneala pe care o folosea el era mai valoroasa decat cea folosita de hp-uri :yes:
Hai ca va las pe voi sa continuati "caruselul";
Meritati!

Balaci
19th April 2007, 09:14
Prozator si dramaturg de origine irlandeza,stabilit in Franta,alaturi de Ionesco unul dintre parintii teatrului absurdului!

noir_desir
19th April 2007, 13:01
Samuel Beckett

Tyler Durden
22nd April 2007, 22:12
Balaci, trebuia sa adaugi ca era si unul dintre cei mai buni amici ai lui Cioran.

Universal
16th May 2007, 17:29
recunoasteti autorul?

iata articolul:

Verii Bula din Ardeal

Pana si in fotbalul asta al nostru captusit cu mediocritate, caducitate si faradelege, amatorismele stridente, strigatoare la cer, sunt anulate de zadarnicia din care s-au intrupat si de nimic altceva. In cazul celor de la CFR Cluj, ca indeosebi la ei ne refeream, ar fi culmea mitocaniei sa se invoce teribilele tare ale sistemului, intrucat tocmai de la adulmecarea si asimilarea acestora li s-a tras aparent blajinilor ardeleni falimentul pe care si l-au proiectat cu o inconstienta parca specifica. Dand-o putin dracului de obiectivitate de care mai toti ne cramponam, sa recunoastem ca asteptam de multa vreme sa se ridice o echipa, indeosebi din provincie, care sa mai zguduie putin din amploarea pe care si-au luat-o cele trei mari grupari din capitala. Cu Timisoara acelui Iancu ne-am lamurit de multa vreme, asa ca ne cramponaseram la un moment dat de amintitul CFR de la Cluj. Crunta si mare naivitate avuram, una pe care ar trebui sa ne-o reprosam macar ceva vreme, desi parca ne-ar fi stat la indemana cam toate premisele care sa ne conduca spre aceasta nasoala concluzie. De exemplu cuplul de conducatori Arpad P... si Iuliu M..., doi papitoi plini de ei si de ifosele aderente acestui soi de autosuficienti al caror simplu si simplist program se raporta numai la lozinci de genul: "Noi suntem ardeleni, deci cinstiti si corecti, vizam marea performanta, suntem profesionisti si nu vom apela nici de-ai dreacu' la metodele sudisto-miticiste pentru a ne atinge telul". Hai nu ma-nebuni, soro! Voi va gasirati sa va dedati la Liga Campionilor, cu toti dajghinatii pe care nici Jean Padureanu nu i-a mai suportat la Gloria aia puturoasa a lui, asta ca sa ne referim si la meciul direct - derby zonal, ce sa spun! - de alaltaieri seara. Asta ne-ar mai fi lipsit, sa-i vedem pe Jula, Minteuan si Coroian in Liga alaturi de Ronaldinho, Kaka si Rooney, ca-n rest le-aveam pe toate, ca-n bancul cu nea Bula. De parca nu ne-am aminti cu totii ca acum vreo doi, cand cu participarea aia revolutionara in fazele superioare ale celebrei competitii Cupa Intertoto i-am vazut pe niste adversari din strainatate spalandu-se cu furtunul dupa meci, imagini preluate in toata Europa. Asa, mai bine cu Gigi Becali. O radea lumea de noi si in cazul asta, dar macar sa rada sanatos si la standarde europene. Ca poate si asta e o cucerire a democratiei.

Tip: Este autor la un ziar romanesc

irinaidu
16th May 2007, 22:26
hmm, accept citatul doar daca tot ce va urma este ghicitul autorului. sper sa nu urmeze o cearta despre continutul articolului.

Lordul
12th June 2007, 14:39
Radu Baniciu

Tyler Durden
12th June 2007, 22:22
Radu Paraschivescu?

resita
21st June 2007, 19:42
Constantin Dinu :ok:

whisper
28th July 2007, 19:28
Ce mult a trecut de la ultima intrebare..cum cred ca raspunsul si intrebarea anterioara nu mai conteaza o sa pun eu o alta:)
Cine a pictat vestitul tablou "Cina cea de taina"?

Bumbescu
4th August 2007, 12:07
Leonardo da Vinci, pe peretele unei biserici milaneze, Santa Maria dele Grazie parca.

Delia
4th September 2007, 12:14
Bumbescu, e cazul sa pui o intrebare.

Tyler Durden
5th September 2007, 21:38
Bumbescu se pare ca nu e in stare sa puna intrebari, el stie doar sa raspunda la ele...:happy

Lordliv
5th September 2007, 22:25
intru si eu in acest joc,si po****rizez pe acest forum,cu voia voastra, care il veti recunoaste, un favorit al meu,reprezentant al traditionalismului romanesc interbelic,poet mistic,dar si un maestru al prozei fantastice ,aspatiale si atemporale,un rival mai putin mediatizat al lui eliade...

Tyler Durden
5th September 2007, 22:27
sa fie vorba de Vasile Voiculescu?

Lordliv
5th September 2007, 22:47
sa fie vorba de Vasile Voiculescu?

in proza fantastica romaneasca, l am descoperit mai intai pe voiculescu...eliade a venit apoi, de la sine...amandoi, mi au creat un univers in care " dispaream " cu voluptatea unui adolescent visator si flamand de cunoasteri atipice...

Lordliv
9th September 2007, 21:22
romancier si critic literar florentin,influentat de nietzche si rudolf steiner,bun prieten cu mussolini,interzis in romania comunista... un om sfarsit,gog...

Delia
9th September 2007, 21:25
Cred ca e vorba de Giovanni Papini, care, daca nu ma-nsel, l-a influentat mult (si) pe Eliade.

Bumbescu
9th September 2007, 21:29
Da, corect, eu tr sa recunosc ca prima data m-am gandit la D'annunzio

Delia
9th September 2007, 21:44
Lordliv a mentionat Gog si Un om sfarsit, de care am auzit, insa nu le-am citit. Altfel nu ghiceam asa usor. :)

Lordliv
9th September 2007, 21:45
am si acum ,editia din 1943 a cartii ,un om sfarsit , de papini, in traducerea lui stefan augustin doinas,carte pe care o citeam si reciteam ,when i was young...

Bumbescu
9th September 2007, 21:57
esti din ce in ce mai uimitor...:)

Lordliv
9th September 2007, 21:59
romancier englez,care a exploatat cu multa sarguinta subiectele spiritualiste ,ajungand la finalul vietii un mistic desavarsit..
punct si...
galben...
timpul are...
geniul si ...

a avut o mare influenta asupre perioadei " de inceputuri " a lui eliade!

Tyler Durden
9th September 2007, 22:03
cred ca e vorba de Huxley.
P.S. Influenta lui Nietzsche asupra lui Papini este problematica, in sensul ca ea se reduce la prima etapa a vietii acestuia, dupa cum probabil cunosti, Papini a avut o perioada in care se converteste la catolicism.

Bumbescu
9th September 2007, 22:09
Acum imi aduc aminte ca eliade s-a dus special in Italia pentru a se intalni cu papini..
E grea ultima intrebare a lordului

Tyler Durden
9th September 2007, 22:12
exact si chiar il intalneste. imi aduc aminte ca este chiar uimit de faptul ca nu corespunde imaginea de om urat pe care si-o creioneaza Papini despre sine in Un om sfarsit.

Lordliv
9th September 2007, 22:34
cred ca e vorba de Huxley.
P.S. Influenta lui Nietzsche asupra lui Papini este problematica, in sensul ca ea se reduce la prima etapa a vietii acestuia, dupa cum probabil cunosti, Papini a avut o perioada in care se converteste la catolicism.

aldous huxley. sigur ca el este!
romane precum,galben crom,punct si contrapunct,geniul si zeita,maimuta si esenta,insula sau frunze uscate sunt geniale!
toate acestea le am cumparat prin anii '90,dintr un anticariat londonez,foarte frumos legate,bineinteles in limba lui byron...


corect ,in partea finala a vietii ,papini l a desfiintat pe nietzche,in " amurgul filozofilor"


si i mi permit o a treia interventie care sa trezeasca interesul vostru:
scriitor britanic,reprezentant al postmodernismului,care in urma unei " sederi " in insula greceasca spetsai,a scris " the magus"

ps cand ii rostesc numele ma gandesc automat la miscarea in materii de spatii private,bauhaus, dar si la" bauhausul "lui peter murphy si daniel ash!

Bumbescu
9th September 2007, 22:35
fowles

Tyler Durden
9th September 2007, 22:36
e vorba de Fowles. eu nu-l gust prea tare.
eu sunt mort dupa Bauhaus. am vrut acum cateva luni sa ma duc pana la Montreal unde au avut concert ptr ei. dar...

Ess
9th September 2007, 22:37
le:nevermind

Bumbescu
9th September 2007, 22:40
scriitor roman interbelic, stangist fervent, care insa in ultima perioada a vietii devine in mod ciudat sustinator al dreptei

Tyler Durden
9th September 2007, 22:43
Petre Pandrea sau Petre Tutea?

Bumbescu
9th September 2007, 22:43
nu

Ess
9th September 2007, 22:45
C-tin Stere?

irinaidu
9th September 2007, 22:48
baieti, nu ca ar avea importanta, dar ar avea mai multa logica daca cel care ghiceste pune intrebarea urmatoare.
dar cum va place voua, don't let me rain on your parade!!!!

Bumbescu
9th September 2007, 22:48
C-tin Stere?

nu e el

irina: ultima data eu am ghicit


hai sa va ajut: desi se declara "neaderant" in final se si inscrie intr-un partid de dreapta

Tyler Durden
9th September 2007, 22:53
e ciudat, in afara scriitorilor de avangarda care au fost in marea lor majoritate de stanga, nu avem prea multi scriitori de stanga...Mihail Sadoveanu, Ion Calugaru, Beniuc, Zaharia Stancu...
P.S. Acu' mie imi este teama ca, cunoscandu-l pe Bumbescu, pentru el orice ganditor care nu a fost reactionar, sa fie considerat stangist si atunci lucrurile se complica.:D

Bumbescu
9th September 2007, 22:54
:)
Alt element ajutator: a vizitat pana si URSS-ul in anii 20-30

Tyler Durden
9th September 2007, 22:55
aha, e clar Panait Istrati. se inscrie in Cruciada Romanismului, partidul lui Mihail Stelescu.

Ess
9th September 2007, 22:55
oricum e un twister in capu' lui bumb. cred ca i se deschide scalpul pe a-i iesi ozeneul...

ultimul cartus, ciocoflendere: ibraileanu?

Bumbescu
9th September 2007, 22:56
aha, e clar panait istrati.

Da, cam tarziu stimabile:D-si scrie "Cruciada mea si a nostra"

Ess::yeah:-cu un nsingur deget ridicat insa:P

Tyler Durden
9th September 2007, 22:59
ce sa facem si noi, imbatranim si ne mai pararesc reflexele...:D
Intrebare: Scriitor roman interbelic, apropiat de cercurile avangardiste, bolnav de Tbc osos si mort din cauza asta, considerat de multi un Kafka roman.

Ess
9th September 2007, 23:00
Ess::yeah:-cu un nsingur deget ridicat insa:P

hmmm...ti-ai pus costumul alb si jlapii de pele... :P

Balaci
9th September 2007, 23:01
urmuz
LE: sau de fapt nu:D, Urmuz s-a sinucis

Tyler Durden
9th September 2007, 23:02
nu. ceva mai tanar decat Urmuz.
ofer un indiciu important: era de origine evreiasca.

Lordliv
9th September 2007, 23:05
e vorba de Fowles. eu nu-l gust prea tare.
eu sunt mort dupa Bauhaus. am vrut acum cateva luni sa ma duc pana la Montreal unde au avut concert ptr ei. dar...

prin fowles,am vrut sa fac conexiunea cu o formatie a ta favorita,bauhaus,( care au in comun curentul respectiv..)

burning from inside este un album magnific,iar cel live -gotham,dupa turneul din '98 ,este una din cele mai bune productii de acest gen...

pe peter murphy l am vazut impreuna cu mick karn, ex japan ( un grup favorit al meu)...au cantat chiar si she's in parties si sanity assasin...dar mai mult cateva melodii ale lui dead can dance si joy division...

Tyler Durden
9th September 2007, 23:07
pai in alta dezordine de idei, eu sunt fan Dead Can Dance. cat despre Joy Division...R.I.P Ian Curtis, imens personaj.

Lordliv
9th September 2007, 23:33
pai in alta dezordine de idei, eu sunt fan Dead Can Dance. cat despre Joy Division...R.I.P Ian Curtis, imens personaj.


atunci trebuie sa ti placa si the cure,sisters of mercy,siouxsie,the damned,alien sex fiend, cocteau twins,roseta stones,christian death,him,the shroud,mission...

ps. lisa de la dead ...este adorabila ( persian love song )
ps.2 curtis,urias...love will tear us apart,pe care o ascult acum,geniala...
ps3 nu m am putut abtine sa vorbesc de " bands " mele favorite... printre altele...

Tyler Durden
9th September 2007, 23:40
cred ca o ne omoare cu pietre Irina...:D
din ce ai enumerat tu pot spune ca imi plac foarte mult: Siouxsie & the Banshees, The Damned, Cocteau Twins, Cristian Death (asta chiar enorm de mult...).

irinaidu
9th September 2007, 23:43
ce bine daca ar fi fost niste oameni care sa faca un forum intreg si separat cu titlul " muzica " :P......

Lordliv
9th September 2007, 23:49
ce sa facem si noi, imbatranim si ne mai pararesc reflexele...:D
Intrebare: Scriitor roman interbelic, apropiat de cercurile avangardiste, bolnav de Tbc osos si mort din cauza asta, considerat de multi un Kafka roman.


mihai sebastian a murit calcat de masina,deci nu este... si nici nu are treaba cu kafka...
sa fie felix anderca ?

Tyler Durden
9th September 2007, 23:53
nu, nu este el. apropo de Mihail Sebastian, scriitorul de care vorbesc apare de nenumatate ori in Jurnalul lui Sebastian. Sebastian chiar il viziteaza pe acesta la Roman si este extrem de impresionat de suferinta atroce prin care acesta trecea.

Balaci
9th September 2007, 23:56
Max Blecher?

Tyler Durden
9th September 2007, 23:57
Max Blecher?

raspunsul corect.:D

Balaci
10th September 2007, 00:00
Ok
Intrebare:
Scriitor de origine poloneza, care a scris in engleza,tragandu-si "seva" din experientele lui ca marinar.
Una dintre cartile lui celebre a fost ecranizata cu mare succes de Francis Ford Coppola

Tyler Durden
10th September 2007, 00:03
Joseph Conrad.

Balaci
10th September 2007, 00:06
Corect

Lordliv
10th September 2007, 00:22
nu, nu este el. apropo de Mihail Sebastian, scriitorul de care vorbesc apare de nenumatate ori in Jurnalul lui Sebastian. Sebastian chiar il viziteaza pe acesta la Roman si este extrem de impresionat de suferinta atroce prin care acesta trecea.

este bine sa dam si niste " lucrari ,mai mult sau mai putin de referinta" ale celor pe care dorim sa i " identificam")

max blecher ( si mai il stia pe eliade...)

off.susan balhon ( siouxsie sioux) solista si la the creature,a implinit de curand 50 de ani...
elisabeth frazer,de la cocteau twins era o favorita de a mea...
legatura dintre the damned si sisters of mercy s a facut si prin " convietuirea lui vanian cu patricia morrison ,ex sisters...( deci trebuie sa ti placa si sisters...!)
desi nu a fost decat un an solist la damned,eu am " invatat " the damned cu gary holton!

Bumbescu
10th September 2007, 08:34
pai in alta dezordine de idei, eu sunt fan Dead Can Dance. cat despre Joy Division...R.I.P Ian Curtis, imens personaj.

----ca orice sinucigas:D
F tari Joy division, stare de transa veritabila:D...

Apropo de asta am vazut aseara pe descovery un reportaj despre sid vicious, se pare ca doza fatala i-a fost administrata de maica-sa:shocked:; el urma sa fie arestat si sa-si petreaca vreo 20 de ani in inchisoare, asa ca a fost un fel de euthanasiere...

Bumbescu
10th September 2007, 08:37
[QUOTE=lordliv;1561486]atunci trebuie sa ti placa si the cure,sisters of mercy,siouxsie,the damned,alien sex fiend, cocteau twins,roseta stones,christian death,him,the shroud,mission...

Interesanta lista...him cred ca ar trebui scos totusi din ea..

Siouxsie and the banshees fac parte oricand dintr-un top 10 al preferintelor mele.


On topic: scriitor roman exilat autor al unui superb roman(mult premiat in vest) despre exilul lui Ovidiu la Tomis.

Lordliv
10th September 2007, 08:54
moarte la tomis.jurnalul lui ovidiu. ( elemente "eliadiene"din belsug,in carte)
marin mincu

Tyler Durden
10th September 2007, 08:58
este clar vorba de romanul lui Vintila Horia -Dumnezeu s-a nascut in exil.
P.S. Refuz sa mai discut depre muzica aici pentru ca nu vreau s-o exasperez pe Irina.:D

Lordliv
10th September 2007, 09:10
intrebarea lui bumbescu are doua raspunsuri corecte!

vintila horia a primit premiul gouncourt,pentru romanul exilulului lui ovidiu.
marin mincu,a primit" premiul national pentru roman",in italia si premiul herder!

asa ca depinde la cine s a gandit bumbescu!

pe profesorul universitar marin mincu,din constanta,il cunosc personal si citindu i romanul de curand ,am mers pe aceasta pista!

ps. si marin mincu a fost o perioada exilat in italia!

Bumbescu
10th September 2007, 09:32
...la Vintila Horia

Lordliv
10th September 2007, 09:43
...la Vintila Horia

daca ai fi citit jurnalul lui ovidiu ( pe care ti l recomand ) ,cu prefata semnata de umberto eco,poate te gandeai si la ...marin mincu!

Bumbescu
10th September 2007, 09:58
Acum esti culmea, eu m-am referit la Vintila Horia si indiciile au fost destul de clare. Despre Vintila Horia chiar s-a vorbit ca despre un posibil castigator al premiului Nobel pt literatura(a fost tras inapoi insa de trecutul sau legionar), iar premiul Goncourt cred ca este mai important decat cel mentionat de tine.
Nu l-am citit pe Marin Mincu ca sa ma pot pronunta, dar am dubii ca se poate compara cu Vintila Horia, desi tot ce se poate.

Lordliv
10th September 2007, 10:22
Acum esti culmea, eu m-am referit la Vintila Horia si indiciile au fost destul de clare. Despre Vintila Horia chiar s-a vorbit ca despre un posibil castigator al premiului Nobel pt literatura(a fost tras inapoi insa de trecutul sau legionar), iar premiul Goncourt cred ca este mai important decat cel mentionat de tine.
Nu l-am citit pe Marin Mincu ca sa ma pot pronunta, dar am dubii ca se poate compara cu Vintila Horia, desi tot ce se poate.


sry,dar " indicile " erau valabile si pentru celalalt...ce sa ti fac eu daca exista doi scriitori romani,care au scris romane premiate ,despre exilul lui ovidiu ,si care amandoi au fost in exil?!
foarte bine nu am " nimerit " la ceea ce gandeai tu,dar asta nu inseamna ca nu exista si marin mincu si romanele lui...

ps. esti prea nervos in aceasta dimineata

Bumbescu
10th September 2007, 10:24
Bine domnule, fie ca tine...

Se poate...:D

Lordliv
10th September 2007, 10:41
Bine domnule, fie ca tine...

Se poate...:D

celalalt roman al lui vintila horia,"cavalerul resemnarii",are atatea in comun cu "un om sfarsit" al lui papini...

sry. nu am vrut sa te ofensez!

Bumbescu
10th September 2007, 10:44
Nu m-ai ofensat, dar chiar sunt putin stresat, am de prins un avion si de terminat un milion de kkt-uri(intre timp mai bag cate un ochi si pe aici:))

Vintila Horia are o trilogie, pe langa cele de mai sus mai e si "salvarea de ostrogoti"
N-am citit papini, dar cavalerul resemnarii mi-a placut f mult.

Lordliv
10th September 2007, 11:03
Nu m-ai ofensat, dar chiar sunt putin stresat, am de prins un avion si de terminat un milion de kkt-uri(intre timp mai bag cate un ochi si pe aici:))

Vintila Horia are o trilogie, pe langa cele de mai sus mai e si "salvarea de ostrogoti"
N-am citit papini, dar cavalerul resemnarii mi-a placut f mult.

:ok: si eu am o multime de hartii ,in fata,dar pc ramane deschis pe online sport!:ok:

Tyler Durden
10th September 2007, 12:36
il cunosti personal pe Marin Mincu? in multe medii are reputatia unui tip ticnit, tie ce impresie ti-a lasat?

Lordliv
10th September 2007, 22:29
il cunosti personal pe Marin Mincu? in multe medii are reputatia unui tip ticnit, tie ce impresie ti-a lasat?

geniile sunt socotite tacnite,de muritorii de rand!

l am intalnit in ' 97 cand mai era rector la constanta.
el si eugen barbu sunt singurii romani,detinatori ai premiului herder,din cate stiu eu...
am mai avut cateva intalniri legate de niste terenuri,la care a participat si el.
ii cunosc reputatia printre constanteni,dar mie mi s a parut ca interventiile lui au fost echilibrate si la obiect.

cartea,nu mi s a parut a fi scrisa de un tacnit....in biroul lui avea un tablou cu umberto eco,pentru care avea drepturile de autor,pentru romania,bulgaria si iugoslavia

cartea lui horia vintila, am citit o acum vreo 10 ani si nu prea m a impresionat... nici asta a lui mincu,dar era mult mai proaspata in memoria mea...

horia vintila a beneficiat si de statutul de exilat ,dar si de apropiat al fascismului,mai ales ca il stia bine pe giovani papini,din cate stiu...

mincu se da si el oprimat de regimul comunist,a predat prin italia ,unde l a intalnit pe eco,care i a si scris prefetele la cartile lui...

ce pot sa mai spun? daca nu era vorba de ovidiu si de " antichitati romane ",nu cred ca ma apucam sa citesc cartea,care este destul de greoaie si incarcata de misticismul lui eliade...

irinaidu
13th September 2007, 00:19
sunt suparata pe mine pt ca observ ca nu citesc decat cand ma trezesc in situatii fara tv si calculator. dar cum am fost zilele astea in situatia asta mi-am terminat cartile de la biblioteca. am terminat luni de fiere, usor de citit de altfel.niste nuvele dintr-o carte pe care nu stiu de ce am luat-o si care se numeste " taci, te rog ! " de raymond carver. tristute ele, iar unele chiar fara sare si piper.si am luat si o carte a lui milan kundera, pt ca v-am auzit pe voi pe aici. dar pe asta am abandonat-o la 1/2 pt ca nu m-a atras. era singura carte a acestui autor pe care am gasit-o la biblioteca. " viata e in alta parte ".

de ce oare este omul ( si prin omul vreau sa zic eu ) lenes, de ce, de ce????:headbang: