PDA

View Full Version : Rachete



prestige
2nd March 2007, 17:23
Discutii despre marci, serii, modele, specificatii etc

prestige
2nd March 2007, 17:32
Buna
am propus thread-ul acesta pentru a discuta despre rachetele noastre, despre modele, pentru a schimba impresii date tehnice etc.
Eu joc cu Head Prestige Mid. Este racheta mea preferata. Din fericire am trei modele - Prestige Pro, Prestige Tour si i.prestige - ceea ce mi-a permis sa ma conving de calitatile seriei.
Va invit sa schimbam impresii.
:)

Ady
2nd March 2007, 19:13
salutare si bine ai venit pe forumul Onlinesport
o sa mut thread-ul pe sectiunea secretele tennisului unde poti gasi mai multe subiecte de genul asta :ok:

Ady
2nd March 2007, 19:21
un thread asemanator este asta : http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=8758

dupa cum am zis si acolo eu folosesc momentan un prince, de care am fost foarte multumit cand am inceput sa joc ... este o racheta foarte buna pentru incepatori ... ceea ce ma deranjeaza pe mine acum : tensiunea din racordaj, ea vine racordata la aproximativ 28 kg si de cate ori am racordat-o am facut-o la fel ... vreau sa incerc sa o racordez mai slab sa vad daca reusesc sa obtin ceva forta in plus in lovituri, daca nu (si cred ca asta o sa fac) o sa ies la cumparaturi :D

prestige
3rd March 2007, 14:31
Iti multumesc pentru urarile de bun venit.
Am jucat de cateva ori cu Prince, insa niciodata cu modelul cu care joci tu. Si eu am jucat mai demult cu modele oversize, insa de aproximativ doi ani joc numai cu mid (la inceput cu mid plus). Merita sa le incerci, daca joci un tenis bunicel (ceea ce cred ca este mai mult decat cazul).
Iti pot recomanda cateva modele pentru demo, cel putin. Desigur, in conceptia unora exista doar doua rachete: Wilson ProStaff 6.0 Original ;i Head Prestige Classic. E adevarat, insa tot mai ramane loc. :)

catamari
11th June 2007, 21:26
buna, deocamdata am o promisiune, dar nu m-as supara sa-mi dati orice informatie, legata de pret, locatie, etc. .. am inteles ca de exemplu o racheta fisher de 1.15 ar fi foarte buna pentru ea... cred ca asa ceva are la antrenament... dar de unde as putea cumpara ceva asemanator..

Multumesc.

Optimistul
11th June 2007, 22:22
Ce inseamna racheta Fischer de 1.15 ?

catamari
16th June 2007, 18:21
am gasit wilson 21 si sunt multumit pentru vara asta, acum caut un partener cu care sa pot juca in resita...nu mai caut rachete.. fisher 1.15 ... spunea vanzatorul.. habar n-am ce zicea el acolo.. asa ca am renuntat si eu sa cumpar ceva ambiguu..

Optimistul
16th June 2007, 22:00
O racheta de juniori Fischer 1.15 inseamna ca juniorul poate sa aibe o inaltime de 1.1-1.2 m.

catamari
19th June 2007, 16:21
fetita mea are 1.14 m si racheta care am luat-o, wilson 21, imi spune ca e pt. copii pana la 1.19 m . cred ca pentru vara asta e super. oricum am cumparat deja si racheta wilson 23, pentru perioada de varsta urmatoare si am asigurat pentru ea racheta pana la 9 sau 10 ani. sper sa jucam cat mai des tenis. oricum ea alege.

pentru mine, inca mai caut un partener in resita cu care sa ma potrivesc la timpul liber

amprenta14
6th September 2007, 21:35
salu sunt incepator am nevoie de un sfat nu stiu ce sa aleg intre wilson sting sau wilson impact puterea sau contrlul ??? eu am 1.88 am putere tind sa cred ca e mai bun stingu...

amprenta14
6th September 2007, 21:36
need help

Optimistul
6th September 2007, 22:30
Rachetele astea din ce generatie sunt ?
Poti sa dai niste detalii ale rachetelor ?

rodlaver
7th September 2007, 18:26
Parerea mea ca daca esti incepator nu conteaza prea mult sting sau impact.
Ca sugestie alege-o pe cea care are capul mai mare, greutatea de 260-270 gr. si tensiunea de racordare in jur de 25 kg. Mai importanta mi se pare grosimea manerului care tinand cont de dimensiunile tale sa fie cel putin 4 1/2.
Sunt simple pareri, alegerea iti apartine.

mihail61
7th March 2008, 09:52
Eu am schimbat mai multe rachete. Am avut prin '98 o racheta Wilson Sting, 610cm2, 317g, 310cm-balance, apoi prin 2004 mi-am luat Head Inteligence, la care am renuntat prin 2006. De cand am posibilitatea de a achizitiona online, le cam schimb. Am jucat cu Head Prestige mid, insa este destul de dificila, pt ca imi oboseste mana destul de repede. Loviturile sunt grozave, controlul este foarte bun, insa...este o racheta pt cei ce lovesc aproape perfect. Mi-am tras apoi Babolat Pure Drive Cortex, insa acum joc cu o racheta Babolat DriveZ Tour, care este minunata. Insa ma bate gandul sa incerc Wilson K Blade.

arslan
7th July 2008, 10:17
Salut.
As vrea sa fac o schimbare in ceea ce priveste racheta mea.
Ajutati-ma sa aleg dintre un:
http://www.tenisplaza.ro/racquets/racquets_info.php?product_id=1038&termek=Babolat(Babolat AeroPro Drive Cortex)
http://www.tenisplaza.ro/racquets/racquets_info.php?product_id=1240&termek=Head(Head Microgel Radical Pro)
Sau daca dvs ati alege alta racheta specificati-mi va rog frumos. Mai mult de 730 lei nu sunt dispus sa dau.
Inca o intrebare:
Rachetele vin racordate? Ati mai comandat de aici?

Optimistul
7th July 2008, 23:44
Dupa mine cele mai performante rachete actuale sunt cele din gama K factor de la Wilson - o racheta buna de aici nu depaseste 730 lei . Cauta ceva ce ti se potriveste ! Te asteptam cu alegerea !

arslan
8th July 2008, 12:02
Imi place sa joc in forta si cu mult topspin.
In momentul de fata am un Fisher Magnetic Speed ca acesta : http://www.shopix.ro/Rachete-Fischer-Magnetic-Speed-98_p_29851.html
Sunt un jucator care imi place sa joc cu top spin si control( nu vreau neaparat o racheta de putere ).
Va rog frumos daca ati putea sa imi dati un link cu o racheta RACORDATA. Peste tot le vad neracordate sau racordate optional de catre firma respectiva ( eu vreau racordajul din fabrica cu emblema firmei: Babolat, Head, Wilson, etc.).
Eu optam spre un AeroPro Drive CORTEX deoarece imprima foarte mult efect, am mai jucat cu o racheta mai slabuta din seria Aero si este bestiala.

arslan
10th July 2008, 22:15
Am fost astazi intr-un magazin si m-am uitat atent la niste rachete.
Erau : -Babolat AeroPro Drive Cortex
-Babolat Pure Drive
-Wilson [K] Factor Team
Aceste 3 mi-au sarit in fata.
Fac o greseala daca cumpar Babolatul? Mie mi se pare o racheta belea:D.
Daca veti considera ca alta racheta din cele 2 este mai buna, specificati va rog si de ce considerati asta, deoarece nu vreau sa dau +600 lei aiurea.

arslan
10th July 2008, 23:35
Poate o sa radeti de mine, dar pot sa ma aleg cu un fake din magazine gen Intersport?

vassy
11th July 2008, 00:44
Poate o sa radeti de mine, dar pot sa ma aleg cu un fake din magazine gen Intersport?

cred ca iti dai seama si dupa pret cat de veritabila e racheta

blorin
11th July 2008, 10:27
Magazinele de tip multibrand (Intersport, Sport Experts, Decathlon, etc.) comanda produse special fabricate pentru ei. Asta inseamna fie produse iesite din oferta curenta a magazinelor monobrand (colectii mai vechi), fie produse dedicate sportului de masa si nu celui profi. Profesionistii au canale proprii prin care isi procura echipamentele, de obicei prin reprezentantii oficiali.
A doua categorie, cele dedicate, poate fi recunoscuta dupa "desenul" neregasit in prezentarea oficiala a marcii, de pe site-ul propriu, chiar daca modelul respectiv exista (vezi cazul schiurilor).
In aceste conditii marii retaileri pot oferi preturi mult mai mici decat magazinele specializate, monobrand.
In plus, pentru modelele medii si submedii negociaza preturi de achizitie de la producatori mult mai mici prin volumele mari pe care le comanda.
O alta strategie consta in achicitionarea unor modele fabricate in China, special destinate keyaccounts-silor, cele cu origine mai "nobila" fiind destinate magazinelor de marca - calitatea superioara generand si un pret mai mare.
Dar sunt sigur ca nu sunt produse contrafacute!

arslan
11th July 2008, 12:31
cred ca iti dai seama si dupa pret cat de veritabila e racheta

700 lei

vassy
11th July 2008, 12:58
700 lei

Dupa mine e veritabila, oricum cred ca nu si-ar strica imaginea cu produse contrafacute

arslan
24th July 2008, 22:14
Am ales un Babolat AeroPro Drive Cortex +
Racheta dupa parerea mea e chiar bunicica, respinge foarte bine si se potriveste stilului meu de joc.
Toate bune si frumoase pana acum.

bilusa
29th July 2008, 20:04
Eu am racheta mea cea veche : Un dunlop ( nu stiu ce si cum) si e facuta din carbon & titanium:confused: e buna de ceva ?
am 70 kg si 1.75

monica91
7th November 2008, 21:20
salut.am si eu o intrebare...wilson titanium3 e buna pt un incepator de 17 ani ca mn?daca nu ce alt model mi-ati recomanda,tot wilson daca se poate?multumesc anticipat

Optimistul
10th November 2008, 18:34
Rachetele se impart in 2 mari categorii : pt. placere si pt. performanta . Cele de sus sunt din categoria placere ...
Cat despre care e cea mai buna , n-am pus pana pe ele ca sa-ti pot face o recomandare .