PDA

View Full Version : Craiova judecata dupa interese....?!?!?!?



ayo
15th September 2005, 21:42
Luat din Editie....

Oricât de drastică şi de lipsită de temei a fost hotărârea Comisiei de Disciplină a FRF prin care Universitatea a fost obligată să joace partida cu Juventus Bucureşti cu porţile închise, unora nu li s-a părut de ajuns. Şi parcă pentru a confirma faptul că, atunci când este vorba despre Universitatea, dreptatea nu se poate împărţi decât cu măsuri măsluite şi în funcţie de interese, comisia lui Ursu a mai comis-o o dată. Oficialii grupării Progresul Corabia au înaintat la FRF un memoriu prin care cereau clubului craiovean suma de 90 de milioane de lei, reprezentând daunele produse de suporterii Universităţii în partida de Cupă. Este vorba, nici mai mult, nici mai puţin, decât de repararea unui gard. Nimeni nu a luat în considerare regulamentul. Aflat la Bucureşti, Ovidiu Costeşin, directorul executiv al Universităţii, a fost prezent ieri la Comisia de Disciplină a FRF, pentru a afla decizia în respectivul caz. Fără să mai mire pe cineva, aceasta a fost contra grupării craiovene. Un lucru la care ar trebui să ne aşteptăm şi în lunile următoare, fiindcă Universitatea a devenit ţinta predilectă a unor grupuri care din răzbunare sau invidie doresc în acest moment numai răul Universităţii. Fără îndoială, tot amicul viceprimarului Nedelescu (medalion), Doru Viorel Ursu (foto), a fost acela care a înclinat balanţa în decizia luată împotriva grupării alb-albastre. O nouă coincidenţă? În primul rând, regulamentul spune că echipa gazdă trebuie să aloce suporterilor oaspeţi un număr de locuri care este dat în funcţie de biletele rezervate fanilor grupării vizitatoare. Acest lucru nu a fost luat în considerare de Comisia de Disciplină a FRF. În al doilea rând, regulamentul prevedea ca înainte de meci Universitatea să semneze un act prin care devenea răspunzătoare pentru eventualele daune produse de proprii suporteri. Nici unul din aceste puncte nu a fost respectat de organizatori, adică de oficialii grupării Progresul Corabia. Şi totuşi, Universitatea a fost găsită din nou vinovată şi va trebui să plătească o penalitate de 45 de milioane de lei. Adică jumătate din suma cerută de clubul din Corabia. Nedelescu ştie oare ceva? :rosu:

ASP
16th September 2005, 15:00
nedelescu probabil.... si cine o mai fi pe acolo

EDMOND_
17th October 2005, 15:58
Universitatea Craiova va fi nevoita sa dispute urmatoarele doua meciuri de acasa, cu CS Otopeni si Dacia Mioveni, pe stadionul Ion Oblemenco cu portile inchise... oltenii fost amendati cu 80 de milioane, in vreme ce Petrolul a luat doar 20 de milioane de lei amenda si un avertisment.

Nu discut sanctiunea, insa ce repede se dadu sanctiunea in cazul Craiovei... si ce greu cand este vorba de Dinamo! Vad ca pe site frf se anunta doar ce s-a hatarat in cazul Craiovei, de ceea ce s-a intamplat pe Dinamo nu se spune nimic... probabil nu sunt dovezi suficiente....
Daca tot s-au intilnit , nu inteleg de ce nu au discutat si evenimentele petrecute pe stadionul lui Dinamo. Data trecuta , la evenimentele de la meciul Dinamo - Steaua au clasat cazul, parca lipsa de probe....

Darkslowstar
17th October 2005, 16:02
E o sanctiune blanda Edmond, pt ca sunteti recidivisti, la a nus stiu cata abatere. Se putea ajunge si mai rau, depunctare sau neprogramare si se va ajunge daca huliganii vostri nu se potolesc. Este inadmisibil ca galerie sa patrunda pe terenul de joc, pt astfel de fapte trebuie luate sanctiuni drastice. Si la Dinamo trebuie suspendat terenul, dar la echipele tanchiste nu se aplica regulamentul obisnuit. Probabil Dinamo o sa scape cu un ultim avertisment.

Leo_
17th October 2005, 16:05
Sambata, Dinamo a facut exact acelasi lucru ca si noi: au intrat pe teren, s-au batut cu jandarmii, erau recidivisti. Daca ei primesc o alta pedeapsa, ceva acolo la Comisie nu e in regula...

EDMOND_
17th October 2005, 16:14
E o sanctiune blanda Edmond, pt ca sunteti recidivisti, la a nus stiu cata abatere. Se putea ajunge si mai rau, depunctare sau neprogramare si se va ajunge daca huliganii vostri nu se potolesc. Este inadmisibil ca galerie sa patrunda pe terenul de joc, pt astfel de fapte trebuie luate sanctiuni drastice. Si la Dinamo trebuie suspendat terenul, dar la echipele tanchiste nu se aplica regulamentul obisnuit. Probabil Dinamo o sa scape cu un ultim avertisment.


Nu stiu daca este blanda sau nu, stiu insa ca la meciul Steaua - Dinamo au fost batai intre suporteri ( cam ca la Corabia, ziarele au aratat suporteri raniti si plini de sange) ...poate imi spui tu ce sanctiuni au primit cluburile? Poate nu ai observat ca eu nu am discutat sanctiunea ci faptul ca o grupare bucuresteana nu a fost judecata in acelasi mod, adica astazi sa fi anuntat si sanctiunea respectiva....
Ce sa inteleg, ca au amanat pe martea urmatoare , sa mai uite lumea?
Mai astept, poate inca se discuta , sedinta nu s-o fi terminat!:)

Darkslowstar
17th October 2005, 16:19
Perfect de acord cu tine, pe voi v-au judecat cu o masura iar tanchistele cu alta. Dar parca ar fi ceva nou sub soare? Din pacate nu cred ca va fi altfel si azi, din motive ce nu mai merita enumerate.

Pe mine ma ingrijoreaza escaladarea violentei in galeria olteana. De acord ziarele de sport denatureaza si mint, dar ceea ce nu poate fi negat este ca aproape etapa de etape sunt incidente si ma tem ca jocul bun al echipei sa nu fie in zadar din motive extrasportive. Ca aveti o groaza de "prieteni" si nu trebuie sa asteptati clementa de la FRF si LPF

dragosblue
17th October 2005, 17:08
Gasesc incredibila si nejustificata aceste sanctiuni.
In primul rind clubul si-a facut datoria angajind jandarmii, acestia fiind cei care nu si-au facut treaba.
Daca oltenii faceau ce au facut gazarii, in deplasare, sint convins ca tot Craiova ar fi fost pedepsita !!!
E clar ca avem viata grea cu buCURestiul, iar suporterii ar trebui sa inteleaga asta.
Le-a fast frica sa ne trimita sa jucam la X km de Craiova, pentru ca si acolo am fi avut zeci de mii de spectatori.
:degete: :degete: :degete: ursu, frf, gunoiul sporturilor si celorlalti care se stiu ei bine.

Darkslowstar
17th October 2005, 17:14
Dragos, aici v-ati facut-o cu mana voastra. Clubul nu e absolvit de vina daca angajeaza bodyguarzi, jandarmi, etc, pt. ca raspunderea apartine in primul rand gazdelor. Daca clubul va considera ca jandarmii nu si-au facut datora\ia se poate intorce importiva Jandarmeriei si sa-i solicite daune. Regulile sunt clare si au fost incalcate. Problema nu este ca Stiinta a primit o astfel de sanctiune, altfel destul de blanda, ci ca Steaua si Dinamo nu sunt tratate cu aceasi unitate de masura. Aici va dau drepatate

EDMOND_
17th October 2005, 17:22
Mister Dark , Corabia si Motru au fost organizatorii celorlalte doua meciuri cu probleme. Au primit vreo sanctiune cele doua cluburi?

Darkslowstar
17th October 2005, 17:37
Eu vorbesc de meciul acesta. Ar fi fost normal ca si gazdele celor doua meciuri sa primeasca macar un avertisment. Nu mai aduc aminte de toate detaliile, dar e clar oricum ca sunt cu ochii pe voi si sambata le-ati dat motive beton sa va suspende terenul.

inter
17th October 2005, 17:51
dark ... problema e ca se judeca cu unitati diferite de masura .... ai nostrii au raspuns , dupa ce toata repriza I-a au fost luati in ..... de gazari prin scandarile lor .... pai cat sa fie de ingaduitori cu niste ........... sa suporte tot ce debitau handibelii aia?

ne-au suspendat si gata ... nu ne vaicarim ca altii ca nu trebuie , alea, alea...

multa :degete: :degete: :degete: pt. capsomanii din "conducerea" asazisului fotbal romanesc!

ASP
17th October 2005, 17:51
penibil si de toata jena. pentru unii muma pentru altii ciuma. noi suntem suspendati 2 etape iar altii nu primesc nimic

DanielAndrei
17th October 2005, 17:54
sa asteptam decizia in cazul lui Dinamo si atunci vom vedea cine este judecat dupa interese... ;). cainii s-au batut si cu steaua, s-au batut si la Iasi, s-au batut si sambata...astia chiar sunt chiori?

inter
17th October 2005, 18:09
chiar nu ma intereseaza ce fac altii ... e treaba lor , daca se "bat" au ei un motiv ... nu e vina lor ca nu sunt "penalizati" sau "premiati"!

Darkslowstar
17th October 2005, 18:10
Nu sunt chiori sunt rau intentionati. ASP tare de tot :D:D:D, o sa tin minte faza pt o folosire ulterioara.

Inter, ai dreptate, au fost provocati, dar asta tot nu-i scuza. Aici au gresit si arbitrul, observatorii si jandarmii. Cei de la Petrolul trebuiau sa fie evacutati de fortele de ordine afara din stadion si arbitrul ar fi trebuit sa opreasca meciul daca se scandeaza obscenitati din tribune. La fel si pt observator.

Pacala
17th October 2005, 18:15
1. n-am inteles declaratia lui costesin dupa meci...ca si cand ar fi stabilit el
2. dinamo are la degetul mic acei banditi din comisii.....au facut acelasi lucruri dar nu vor fi suspendati
3. ursu si nedelescu abia asteptau sa ne loveasca iar.....
4. cei 100 de negri veniti de la ploiesti ne-au injurat, apoi au inceput sa arunce neprovocati cu scuane...jandarmii n-au intervenit, s-au dus si niste craioveni, majoritatea nu erau din Peluza Sud....craiovenii au rupt cateva scaune dar ei platesc nu ploiestenii.......dupa meci au intrat cativa copii sa acompanieze jucatorii care faceau turul de onoare...e scandalos verdictul
5.ne mutam pe polivalenta ...vor fi mesaje antifederatie...baietii vor simti incurajarile suporterilor oricum
6.sa faca recurs...ciudat ca s-a judecat atat de devreme..parca se judeca miercuri
7. :degete: liga , frf si slugile lui giovani becali de la gs care vor sa acapareze
tot fotablul romanesc inclusiv conducerea frf

propunere de troc: lpf renunta la suspendare iar jandarmii vor primi casca aia inapoi ,ok? :D

confusion
18th October 2005, 00:34
Mai in gluma... daca am veni pe stadion (ca pe vremea cand Ceasca scotea lumea pe strada cu stegulete si portrete etc.) si am face coregrafii de genul celor d'atunci - dar cu portrete d'ale lu' nea Mitica si d'ale lui Ursu si Nedelescu, poate nu ne-ar mai "arde" baietii asa rau :D.

Mai in serios... poate ca o parte din vina o purtam si noi, suporterii, dar se exagereaza in judecarea si luarea deciziilor LPF in privinta clubului Universitatea. Parerea mea.
N-am decat sa urez d-lor Ursu si Nedelescu multa, multa :degete: cu multa caldura! Oameni fara caracter, condusi probabil de prosteasca dorinta de razbunare (care o fi aia?).
Ce v-a facut Craiova ??? V-a aratat cum se joaca fotbal atatia ani de zile; v-a adus prea multi bani la buget si la "buzunarel" din drepturi de televizare si alte taxe?

Che Guevara
18th October 2005, 14:33
Sper ca la recurs clubul va fi repezentat de cineva cu forta psihica mai mare si cu mai putina dorinta de a se caciuli prin fata comisiei de disciplina a FRF. Nu-mi plac fraierii si cu atat mai mult nu-mi place sa fie luat de fraier clubul nostru de fiecare data.:ciocan:

EDMOND_
18th October 2005, 16:08
hai Che fii serios! Lasa-ne cu povestile astea.... eu ma asteptam sa jucam fara spectatori cel putin trei etape, adica pana la sfarsitul turului.
Insa tinand cont ca avem meci cu Dinamo II in ultima etapa, probabil dupa meciul ala vom juca acasa abia pe la sfarsitul lui aprilie, inceputul lui mai!

ASP
18th October 2005, 20:42
boc a dat vina pe jandarmi pentru incidentele de la dinamo.
pe noi s-a dat vina si pentru corabia si motru si ploiesti si katrina si rita si cutremurul din pakistan si tot ce se intampla rau pe lumea asta.

dragosblue
19th October 2005, 00:46
Ursule, ministrule,
:degete: :degete: :degete: risule !!!

Che Guevara
19th October 2005, 01:39
hai Che fii serios! Lasa-ne cu povestile astea.... eu ma asteptam sa jucam fara spectatori cel putin trei etape, adica pana la sfarsitul turului.
Insa tinand cont ca avem meci cu Dinamo II in ultima etapa, probabil dupa meciul ala vom juca acasa abia pe la sfarsitul lui aprilie, inceputul lui mai!
Si de ce trebuie sa adoptam toti o tinuta umila si obedienta asa cum faci tu de fiecare data cand vine vorba de Bucuresti? Ce merite suplimentare au ei fata de noi? De ce trebuie sa ne judece cum vor ei. Regulamentul este unul singur si e acelasi pentru toti. O astfel de judecata se face pe baza de probe nu pe impresii. Trebuia ca oamenii de la comisia de disciplina a FRF sa vina cu probe iar ai nostri sa le demonteze. La final se tragea o concluzie. Ai nostri s-au dus acolo ca mielul la taiere. De-aia suntem cei mai suspendati!

EDMOND_
19th October 2005, 01:58
Du-te mah si te plimba, unde ai vazut tu tinuta aia la mine, legat de Bucuresti!? Cred ca ai probleme majore, la ora asta nu iti lucreaza bine "sistemul".
De unde stii tu cum s-au dus ai nostri al Bucuresti? si mai lasa-ma ca m-am lamurit, doar gura este de tine. Esti ca pustii aia de au sarit gardul doar sa fie si ei in bataia reflectoarelor. Nu am nimic cu tine, dar ma enervezi cand incepi sa debitezi tot felul de aiureli.

Adrian
19th October 2005, 03:36
Ce cred eu este ca astfel de evenimente s-au intamplat si se vor intampla intotdeauna pe stadioane...Mi se pare chiar puerila initiativa astora de a interzice trivialitatile si micile batai pe stadioane. Pai pune 10 000 de barbati infierbantati la un loc, suparati pe sef sau ca n-are ce ii da copilului de mancare, etc, care vine la stadion sa-si verse naduful...si pune-l sa aplaude la fiecare actiune...zau asa....



Cred ca mi s-a facut de un ban...ia aruncati un ochi aici :
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=9527

inter
19th October 2005, 08:12
n-are cum sa-ti iei ban pt. asa ceva...

confusion
19th October 2005, 12:20
Editie Speciala, 19.10:

“Bucureştiul, şi nu numai, e împotriva noastră”, spunea luni patronul Universităţii, când a aflat decizia Comisiei de disciplină a FRF în cazul incidentelor petrecute la jocul de vineri seara, dintre formaţia craioveană şi Petrolul Ploieşti. Şi mare dreptate avea! Spunem asta nu din cauză că suntem subiectivi, ci pentru că este purul adevăr. Atunci când la comisie ajunge Universitatea se taie în carne vie, iar când este vorba de o altă formaţie totul trece neobservat. Vă amintiţi “cazul Timişoara”? Iar ieri, Dinamo, deşi recidivistă, s-a ales doar cu o etapă fără spectatori. Nu este pentru prima dată când Craiova e pusă la zid de un “Urs”. În acest sezon au mai fost luate măsuri drastice împotriva alb-albaştrilor. Însă ce frapează şi probează faptul că “toată lumea e-mpotriva noastră” (ca să cităm şi versuri dintr-o manea la modă, care se potrivesc ca o mănuşă situaţiei în care se găseşte Bănia acum) este că acest “Urs”, brun, argintiu sau de ce culoare vrea el să fie, ia decizii după cum i se şopteşte la ureche. Şi de această dată a omis faptul că suporterii craioveni au fost provocaţi de cei ploieşteni, dar “găzarilor” le-a dat o mică mustrare, că altfel nu pot fi numite avertismentul şi cele 25 de milioane amendă. Dar, deh, Mititelu nu este Borcea, Neţoiu sau Giovanni! Nu are influenţa acestora la Bucureşti, pentru că este oltean dintr-o bucată şi spune lucrurilor pe nume. În plus, cum poate fi stopată Universitatea din ascensiune, dacă fotbalistic a demonstrat că are valoare? Interzicând cel de-al doisprezecelea său jucător - publicul! Până când? Probabil până ce acest “Urs” şi acoliţii săi vor decide că Universitatea trebuie să nu mai joace deloc, că prea bate pe toată lumea! Dar pentru a evita alte neplăceri trebuie să ne ajutăm singuri. Cum? Simplu. Să nu le mai dăm motive de judecată. Să fim cei mai fierbinţi dintre suporteri, dar să nu mai avem treabă cu ce fac ceilalţi, să încurajăm Universitatea. Atunci să vedem ce motive ne mai găsesc!

Adevarat, nu?

Che Guevara
19th October 2005, 15:55
Du-te mah si te plimba, unde ai vazut tu tinuta aia la mine, legat de Bucuresti!? Cred ca ai probleme majore, la ora asta nu iti lucreaza bine "sistemul".
De unde stii tu cum s-au dus ai nostri al Bucuresti? si mai lasa-ma ca m-am lamurit, doar gura este de tine. Esti ca pustii aia de au sarit gardul doar sa fie si ei in bataia reflectoarelor. Nu am nimic cu tine, dar ma enervezi cand incepi sa debitezi tot felul de aiureli.
1. Tinuta aia razbate din faptul ca accepti cu atata usurinta o decizie nedreapta numai pentru faptul ca ei sunt bucuresteni iar noi suntem din alt oras.
2. Sistemul imi merge perfect 24h din 24
3. Ce inseamna doar gura este de tine? Ce ar trebui sa fac eu si nu fac?
4. Ce treaba am eu cu aia care au intrat pe teren? Stii ca la meciul asta era sa il bat pe unul ca l-am vazut cum alerga prin tribune cu scaunul in mana? Tu ce faceai? Produceai dovezi pentru Nedelescu fotografiind incidentele?

corto
19th October 2005, 16:17
Craiova judecata dupa interese? Nu. Dinamo, Steaua judecate dupa interese ... DA. Eu cred ca in cazul nostru si-au adus aminte sa aplice regulamentul. Mai bine ar fi ca suporterii sa-i bata pe adversari afara din stadion. Au rulat aia Fotball Factory la Patria degaba ca ai nostri n-au invatat nimic din film :P

Che Guevara
19th October 2005, 19:35
Pai cum e posibil ca lui Mititelu sa-i dea 3000 de Euro pentru o declaratie facuta in afara stadionului, iar aluia de la Campina sa ii dea cateva milioane de lei pentru ca desi era suspendat a stat pe banca la meciul echipei lui? In primul rand ca Mititelu nu este oficial la Craiova asa ca nu vad in ce calitate in amendeaza si in al doilea rand ce spune omul in presa e treaba lui. Poate Condescu sa il dea in judecata daca nu este de acord cu vorbele lui dar nu vine FRF sa ingradeasca dreptul la libera exprimare. :degete: Ca nu e de competenta lor nu de alta.

EDMOND_
19th October 2005, 20:24
Astea sunt aberatii. Mititelu este oficialul numarul 1 la Craiova!

dragosblue
24th October 2005, 21:53
dupa sanctiunile aplicate rapidului si stelei, ne dam seama ca este foarte adevarat ca sintem judecati cu o alta unitate de masura.
ursule, risule, !!!!:degete: :degete: :degete: :degete: :degete: :degete: :degete: :degete: :degete: :degete:

Gonzo
24th October 2005, 22:10
http://img.photobucket.com/albums/v687/silviub/banner1.jpg

vasi_florescu
7th November 2005, 19:25
In primul rand explicatia sanctiunilor consta in interesul federatiei de a aduna cat mai multi bani,inclusiv din amenzi aplicate aiurea.Nu este mai putin adevarat ca oamenii din comissiile federale sunt destul de abili sa nu dea sanctiuni cluburilor cu influenta din buc.