PDA

View Full Version : Remember : UTA-Feyenord Rotterdam



micutzu
15th September 2005, 14:45
In ultimele 2 zile, cel putin pe PRO TV (cu ocazia jocului dintre Rapid si Feyenord), s-a adus aminte de performanta aradenilor din 1970 .
Se pare ca totusi performantele UTA-ei nu au fost uitate.
Fac apel la cine are imagini, poze, fragmente din ziar despre acest meci sa le publice pentru ca merita, zic eu.

RedBaron
16th September 2005, 22:35
Eu am vazut ceva in ProSport parca... dar atat. Si acolo 3 randuri asa. In fine, a fost demult. Pare mai mult o poveste pentru unii.
Cat despre meci, eu am vazut secvente din el :)

Sergio
17th September 2005, 11:51
Si in timpul meciului au tot pomenit de asta, de ziceai ca UTA juca cu olandezii, nu Rapid. :D

RedBaron
17th September 2005, 19:05
Pai eu zic ca UTA a jucat cu olandezii si Rapid nu. Probabil au sa vina olandezii in Giulesti si apoi tot ei or sa mearga si in grupele UEFA.

Sergio
17th September 2005, 21:45
Sa nu cobim. :D N-ar fi spre binele fotbalului romanesc. :P

RedBaron
30th September 2005, 21:48
Astăzi se împlinesc 35 de ani de când UTA a eliminat marele Feyenoord
30 septembrie 1970 - o dată înscrisă cu litere de aur în istoria echipei UTA şi în istoria echipelor de club din România. După 0-8, la Varşovia, cu Legia, UTA a primit doi ani de restricţie în întâlniri internaţionale. «Şocul» Varşovia s-a resimţit, UTA terminând turul campionatului 1969/70 pe locul cinci. Returul a fost însă unul de vis, au fost 12 jocuri fără înfrângere. “Omul surpriză“ a fost Otto Dembroschi, care era cât pe ce să ajungă golgeter al campionatului, jucând numai în retur, cu cele 15 goluri înscrise. UTA câştigă campionatul, pentru a şasea oară, avându-i la timonă pe cei mai buni antrenori din istoria clubului - Nicolae Dumitrescu III şi Ioan Reinhardt. Sorţii îi aduc în faţă, la a doua participare în Cupa Campionilor Europeni, tocmai pe Feyenoord Rotterdam, câştigătoarea Cupei Intercontinentale şi bineînţeles a C.C.E., ediţia 1969/70. Federaţia aflată în faţa faptului împlinit - UTA campioană - ridică suspendarea şi permite clubului arădean să evolueze în Cupa Campionilor Europeni. În 15 septembrie 1970, UTA obţine un rezultat de senzaţie: 1-1 (1-1). Golul arădenilor a fost înscris de Florian Dumitrescu. UTA avea nevoie aşadar de un 0-0, la finalul a 90 de minute pentru a se califica. Austriacul Enst Happel, antrenorul olandezilor, declara că numai o minune va face ca formaţia sa să piardă calificarea. Minunea a avut loc, 22.000 de spectatori au asistat la acest meci devenit memorabil: 0-0 la Arad, în 30 septembrie 1970. Eroii meciului au fost următorii (cu notele acordate de trimisul revistei “Fotbal”): Gornea 10, Biró 8, Poszonyi 10, Leretter 10, Brosovszky 9 – Petescu 9, Domide 8, Kalinin 6 (Sima 7), Axente 8, Otto Dembrovschi 7, Florian Dumitrescu 9. Aradul a fost în sărbătoare după acest meci. La hotelul “Astoria” unde erau cazaţi olandezii “Happel, Happel, ha, ha, ha” a fost lozinca cea mai scandată.

RedBaron
2nd October 2005, 14:00
Talismanul

35 de ani. Aceasta este distanta între două calificări memorabile ale unor echipe de fotbal românesti, în dauna unui nume cu greutate în Europa, olandezii de la Feyenoord. Prilej pentru arădeanul Flavius Domide de a trăi joi seara, în Giulesti, clipe emotionante, greu de descris în cuvinte. Invitat de onoare - împreună cu un alt utist al acelor vremuri nostalgice, Florian Dumitrescu - la returul de „UEFA”, dintre Rapid si Feyenoord, „Roscovanul” a fost primit cu multă simpatie în Grant, semn că suporterii bucuresteni stiu să aprecieze la justa valoare un rezultat istoric, la acea vreme, chiar si obtinut de o grupare provincială. Mai mult, jucătorul Nicolae Grigore a avut onoarea de a înmâna celor doi oaspeti de seamă câte un tricou si-un fanion cu însemnele clubului. Să nu uite că sunt pretuiti pentru uluitoarea performantă din septembrie 1970. Atunci, „Bătrâna Doamnă” elimina detinătoarea Cupei Campionilor Europeni si a Cupei Intercontinentale, obtinând cel mai bun rezultat intercluburi al unei echipe românesti. După o dublă mansă de povestit nepotilor, cu Domide si al său har pe post de orator.Cel supranumit „Roscovanul” s-a dovedit a fi un adevărat talisman pentru rapidisti, care au izbutit să producă marea surpriză. Una, după care, Feyenoord poate să spună că suferă de complexul românesc. Cel putin o dată la 35 de ani...

Delia
5th October 2005, 16:51
35 de ani de la UTA – Feyenoord, în Cupa Campionilor Europeni…



Ce poate fi mai dificil decât atunci când sorţii îţi hărăzesc ca adversar, încă din primul tur, tocmai pe deţinătoarea en-titre a Cupei Campionilor Europeni, care cu o săptămână înaintea primei manşe îşi îmbogăţise palmaresul cu încă un trofeu preţios, Cupa Intercontinentală! Aşadar, campioana României din ediţia 1969/70, UTA, urma să dea piept cu formaţia care câştigase în acel an finala C1 în faţa lui Celtic(!), iar apoi i-a înfrânt şi pe argentinienii de la Estudiantes la Plata! În speţă echipa ce domina pe atunci fotbalul european intercluburi, Feyenoord. Antrenată de austriacul Ernst Happel, trupa din „Ţara Lalelelor” avea jucători de mare calibru, precum van Hanegem, Moulijn, Israel, van Duivenbode, Hasil sau Kindvall. Ce mai puteau să spere arădenii în aceste condiţii? Decât să nu piardă la scoruri „astronomice”, gândindu-se că, oricum, vor pica de pe un „cal frumos”.
Şi totuşi, în seara de 16 septembrie 1970, la Rotterdam, în faţa a peste 60 000 de spectatori, „Bătrâna Doamnă” a reuşit un rezultat neverosimil, 1-1, în faţa celor de la Feyenoord! Atacantul Florian Dumitrescu a deschis scorul în minutul 14, trimiţând cu capul în plasă, la o centrare a lui Axente, pentru ca gazdele să egaleze zece minute mai târziu, prin W. Jansen. După acest prim joc, principalul arădenilor, regretatul Nicolae „Coco” Dumitrescu, declara: „ De când sunt antrenor, niciodată nu mi s-au realizat, aşa cum am gândit, planurile tactice ca în acest joc!”. Iată ce ne-a povestit vinerea trecută(la exact 35 de ani de la consfinţirea calificării) fostul mare internaţional al alb-roşiilor, Flavius Domide: „Practic, noi ne-am pregătit să nu primim mai mult de două goluri. Tocmai de aceea am jucat câteva meciuri cu formaţii tari. Succesul echipei a constat în unitatea deosebită dintre cei 12-13 jucători, tactică excelentă a antrenorilor, dar şi forma de zile mari a portarului Gornea. De fapt, ne-am autodepăşit cu toţii!”.
Şi a urmat meciul retur, pe 30 septembrie, la Arad. Cei de la Feyenoord, care consideraseră rezultatul din tur un simplu accident pentru ei, au venit convinşi că se vor califica, chiar antrenorul Happel susţinând că „doar dacă se va întâmpla o minune vom fi eliminaţi. Dar aşa ceva nu se va întâmpla”. Ei bine, cea de-a opta minune a lumii(aşa cum era redată în presă calificarea arădenilor) s-a întâmplat. Susţinută frenetic de aproximativ 20 000 de spectatori, UTA a făcut faţă cu brio atacurilor în valuri ale vizitatorilor, terminând meciul nedecis, 0-0, scor care le-a conferit calificarea!
Se ştie, săptămâna trecută Feyenoord a fost eliminată surprinzător, din nou, de o echipă din România, şi anume Rapid, dar din Cupa UEFA de această dată. Joi, la returul din Giuleşti, conducerea feroviarilor i-a invitat pe doi dintre eroii „Bătrânei Doamne” din 1970, Domide şi Florian Dumitrescu. Din nou, Flavius Domide, despre trecut, prezent şi viitor: „Acel succes al nostru a fost un fel de deschidere de pârtie pentru toate echipele româneşti. Noi am eliminat o echipă ce era practic o campioană mondială! Ca să fac o paralelă cu meciul de aseară( n.r. – de joi seara), din Giuleşti, pot să spun că atât UTA, cât şi Rapid, în calitate de echipe gazdă, şi-au făcut pe deplin datoria. Aş dori ca fotbalul românesc să ajungă din ou sus, rezultatele de ieri fiind de bun augur. Fiindcă prea mult am dispărut din fotbalul european, ce să mai vorbesc de cel mondial…”.

micutzu
5th October 2005, 17:09
Delia multzam faina. Esti o dulce.

Delia
5th October 2005, 21:04
Tot din Fotbal Vest-ul de săptămâna aceasta:




Curiozităţi

-pe atunci, denumirea corectă a adversarei arădenilor era Feijenoord, schimbată ulterior în Feyenoord, aşa cum se numeşte şi cartierul din Rotterdam în care îşi are sediul;
-cu un an înainte, UTA pierduse, tot în CCE, cu 0-8, La Varşovia, cu Legia, după ce scorul primei reprize fusese egal! Alb-roşiii au plutit pe gazon în partea secundă, deoarece la pauză medicul echipei le-a pus în cafea o substanţă halucinogenă! FRF a suspendat pentru un an activitatea externă a grupării de pe malurile Mureşului, dar în cele din urmă interdicţia a fost ridicată la timp;
-fiindcă înaintea meciului retur cu Feyenoord au existat mai multe cereri de bilete decât era capacitatea stadionului, organizatorii au adus sute de scaune de la un cinematograf din apropiere, astfel că s-a stat şi pe pistă!;
-olandezii primeau câte 3000 de dolari în cazul unei calificări, în vreme ce Lereter&Co. au fost recompensaţi cu câte 6000 de lei(cam trei salarii la acea vreme), oferiţi de Întreprinderea Textilă, de club şi de Ministerul Industriei Uşoare;
-după meci, jucătorii olandezi au aşteptat minute bune în şir la uşa vestiarului, până a apărut maseurul lor, la care se afla cheia!;
-bucuria calificării a fost sărbătorită pe străzile Aradului, până noaptea târziu….

Ce fac în prezent protagoniştii

Gheorghe Gornea – decedat
Eugen Pozsony – trăieşte în Oradea
Gavril Birău – pensionar, trăieşte în Arad
Iosif Lereter – trăieşte în Germania
Ladislau Broşovschi – decedat
Mircea Petrescu – impresar
Dumitru Calinin – decedat
Mircea Axente – observator FRF, trăieşte în Arad
Flavius Domide - observator FRF, trăieşte în Arad
Otto Dembrovschi – pensionar, trăieşte în Arad
Florian Dumitrescu – observator FRF
Viorel Sima – antrenor la centrul de copii UTA

Antrenorul Nicolae Dumitrescu IIII a decedat

RedBaron
5th October 2005, 22:12
@Delia
Ma bucur ca ai revenit cu aceste mesaje chiar aici pe subforumul Batranei (dar etern tanara :P ) Doamne.
Din pacate trecutul e glorios, prezentul e dezastruos si viitorul... viitorul e incert. Oricum, trecutul nu il poate sterge nimeni.
Feyenoord e punctul culminant al performantelor externe a UTA-ei. Ne amintim (cei care au fost prezenti, restu ascultam povestiri) cu placere...