PDA

View Full Version : Marele Premiu al Braziliei la F1, 23 - 25 septembrie



Profetu
14th September 2005, 14:06
Circuitul Interlagos din Brazilia a avut nevoie de succesul brazilianului Emerson Fittipaldi pentru a fi inclus in calendarul competitional al Formulei 1.
Construit in suburbiile orasului Sao Paolo, circuitului a avut lungimea initiala de 4,949 km
Suprafata este denivelata si necesita eforturi din partea pilotilor in a controla eficient masina. O sicana a fost instalata in primul viraj pentru a diminua vitezele care se formau de-a lungul liniei drepte din fata standurilor.

Senna nu a reusit sa castige "acasa" cu Williams. Totusi, e a devenit castigator la Interlagos in 1991 precum si in 1993.
Cursa din Brazilia era, in mod traditional, inainte sau dupa cea din Argentina, insa, odata cu scoaterea circuitului argentinian din calendarul Formulei 1, a devenit a doua cursa a sezonului , dupa Australia.

Fisichella a castigat pentru prima data in viata lui pe taram brazilian in editia din 2003, in ciuda faptului ca Raikkonen a fost initial declarat victorios. In acelasi an, Alonso si Webber au suferit accidente inspaimantatoare din care au reusit sa scape nevatamati.

"Deja" Istorie:

2004 : J. Montoya (Williams)
2003 : G. Fisichella (Jordan)
2002 : M. Schumacher (Ferrari)
2001 : D. Coulthard (McLaren)
2000 : M. Schumacher (Ferrari)
1999 : M. Hakkinen (Mclaren)
1998 : M. Hakkinen (Mclaren)
1997 : J. Villeneuve (Williams)
1996 : D. Hill (Williams)
1995 : M. Schumacher (Benetton)
1994 : M. Schumacher (Benetton)
1993 : A. Senna (McLaren)
1992 : N. Mansell (Williams)
1991 : A. Senna (McLaren)
1990 : A. Prost (Ferrari)
1989 : N. Mansell (Ferrari)
1988 : A. Prost (McLaren)

Statistici:
Anul debutului in F1: 1973
Mari Premii gazduite: 22
Capacitate spectatori aprox 120,000.
Lungime: 4,309 km
Numar de ture: 71
Numar te viraje: 13 - 9 stanga, 4 dreapta
Viteza maxima: 325 km/h
Setare aerodinamica: mare
Cel mai rapid tur: Montoya (2004 - Williams) 1.11.473

Pentru a castiga titlul in Brazilia, Fernando Alonso, care in momentul de fata are un avans de 25 de puncte, trebuie sa piarda cel mult 4 puncte in fata lui Raikkonen in aceasta cursa, ajungand sa aiba, inaintea ultimelor doua Mari Premii (Japonia si China), un avans de 21 de puncte.

Ayrton
14th September 2005, 17:02
Castiga Raikkonen. Iar Barrichello, ca de obicei la el acasa, va abandona (chiar si cand a plecat din pole a abandonat in trecut... si ma oftica, chiar daca eu nu tineam cu Ferrari, in Brazilia vroiam sa castige un pilot brazilian... si nici anul asta nu cred ca voi vedea asta... sau mai stii ce surprize vor sa faca Pizzonia sau Massa?)

bravoman
16th September 2005, 21:47
raikonen sau montoya

Sharkie
16th September 2005, 22:02
Chiar daca castiga Raikkonen,Alonso si Fisichella se vor clasa in puncte.....iar de Montoya de sunt convins ca va termina cursa....ori el ori kimi cred ca vor abandona....
In poll am votat cu Renault !
GO Alonso ! :ok: GO Renault ! :ok:

Sasuke Uchiha
17th September 2005, 15:54
McLaren are cele mai mari sanse, sper sa castige kimi si sa abandoneze alonso :D

cipan
20th September 2005, 01:43
Eu astept cu nerabdare sa mai culeg un sac de perle de-ale lui Danut,sa le pot posta punctual.

viorel 31
23rd September 2005, 11:21
La mare lucru nu ne putem astepta de la antepenultima cursa a sezonului 2005, Interlagos-Brazilia poate numai la faptul ca s-ar putea sa avem un nou campion mondial la F1.
Daca spaniolul Alonso urca pe podium are titlul mondial in buzunar si devine cel mai tanar campion din istoria F1, indiferent de ce reuseste finlandezul Kimmi R.
Singura lupta care inca se duce este cea pt titlul la constructori intre Renault si McLaren si aici daca si Montoya ar fi mai constant in rezultate castig de cauza ar avea echipa lui Ron Dennis.

Vom vedea ce va fi...
Un lucru este cert : ne apropiem de finele sezonului si ne va fi tare dor de F1 pana in martie anul viitor.

Sasuke Uchiha
24th September 2005, 19:46
clasificarea

1-alonso
2-m0ntoya
3-fisichella
4-button
5-kimi :headbang: :headbang:

sa speram ca alonso nu va reusi sa castige si nici sa termine in primii 3

hai kimi !

Sharkie
24th September 2005, 20:27
Asta speri tu...;)
Daca nu intervine vreo problema tehnica nu cred ca Alonso nu se va clasa pe podium...deci va castiga titlul!!!
Haide Alonso ! /hello

Tess
25th September 2005, 23:32
...intr`un final, podiumul a aratat cam asa:

1. JP Montoya (McLaren)
2. K Raikkonen (McLaren)
3. F Alonso (Renault)
4. M Schumacher (Ferrari)
5. G Fisichella (Renault)
6. R Barrichello (Ferrari)
7. J Button (BAR)
8. R Schumacher (Toyota)

...iar Alonso a devenit cel mai tanar Campion Mondial din istoria F1 -- depasind recordul lui Emerson Fittipaldi cu mai mult de un an.

"I am extremely happy and it is a very emotional day for me"
"I came from a country with no tradition in Formula One and I fought alone basically because I have not had any help from anybody all throughout my career.
"I arrived in Formula One thanks to the results in previous categories and my sponsors.
"This is the maximum I can achieve in my life and career."

realmadrid.com
25th September 2005, 23:53
Montoya incepe sa-si revina :D....daca n-ar mai face atatea greseli...ar avea sanse la titlu :ok:

Tess
25th September 2005, 23:59
...pai sper ca sezonul urmator chiar sa reuseasca ceea ce multa lume asteapta de la el :) , dar este dezamagitor ca nici macar locul 2 nu a reusit sa obtina (in cls.gen).

Sharkie
3rd October 2005, 21:33
/OLE/
FERNANDO ALONSO campion mondial !!! :ok: :ok: :ok:
Cel mai tanar din istorie ! :ok: :ok:
Incredibil ! :ok:
Bravo Alonso !!! /hello :ok: /OLE/

RedBaron
5th October 2005, 21:36
Bravo .. bravo Alfonso! Noa' mare noroc avusi ca nemtii s-au incurcat in prima faza cu steaua in 3 colturi... si or facut-o de 2 jumate.

Lasand gluma, bravo Alonso, esti bun, dar la anul nu cred ca reusesti dubla :)
Go Schumi! :)