PDA

View Full Version : Helmuth Duckadam



Liviu
28th February 2007, 20:55
"Eroul de la Sevilla" . Nascut la data de 1.04.1959 la Semlac (Arad) , Helmuth a fost eroul celei mai mari performante a unei echipe de club romanesti - castigarea CCE in finala de la Sevilla cu CF Barcelona .

A inceput fotbalul la Arad , prima echipa la seniori fiind Constructorul . Remarcat de concitadinii de la UTA , Helmuth debuteaza in prima divizie in 1978 , insa la finele acelui sezon retrogradeaza cu echipa in liga secunda . Revine in 1981 in prima liga si isi castiga postul de titular . Chair daca UTA iar retrogradeaza la finele sezonului , Helmuth ramane in Divizia A prin transferul la Steaua Bucuresti . Primele doua sezoane sunt mai grele , joaca mai putin . Din 1984 devine titularul postului . Finala de la Sevilla cu cele 4 penaltyuri consecutiv aparate au constituit apogeul carierei lui Helmuth , la scurt timp dupa finala fiind nevoit sa renunte temporar la activitatea fotbalistica din cauza unor probleme medicale . Se legitimeaza in 1989 la Vagonul Arad pentru care insa nu mai joaca si decide in 1991 sa se retraga .

La echipa nationala are doua aparitii , ambele in 1982 .

Activitate ca jucator :

1977-1978 Constructorul Arad (C)
1978-1979 FC UTA Arad 19 partide
1979-1980 FC UTA Arad (B) -
1980-1981 FC UTA Arad (B) -
1981-1982 FC UTA Arad 34
1982-1983 Steaua București 7
1983-1984 Steaua București 10
1984-1985 Steaua București 31
1985-1986 Steaua București 32
1989-1990 Vagonul Arad (B) -
1990-1991 Vagonul Arad (B) -

Sevilla86
28th February 2007, 21:29
Intr-adevar un jucator care a intrat in istoria Stelei si in Cartea Recordurilor in urma finalei CCE din '86 :ok: A aparat patru penalty-uri consecutive, unul in timpul regulamentar de joc si inca trei la loviturile de departajare.
Acele penalty-uri nu au fost ratate, ci au fost aparate! Toate suturile au fost pe spatiul portii :yeah:

Gontel
9th March 2007, 22:57
ce vrei sa zici cu sintagma asta: "A aparat patru penalty-uri consecutive, unul in timpul regulamentar de joc si inca trei la loviturile de departajare". nu am inteles nimic. :confused:

YoYoyOi
9th March 2007, 23:01
hmmm, acum vad si eu :hmm:

au fost 4 la loviturile de departajare....

Sevilla86
9th March 2007, 23:05
ce vrei sa zici cu sintagma asta: "A aparat patru penalty-uri consecutive, unul in timpul regulamentar de joc si inca trei la loviturile de departajare". nu am inteles nimic. :confused:

Adica intre astea 4 aparate, nu a luat nici un gol din penalty care sa-i intrerupa sirul. Prin consecutive nu am vrut sa spun unul dupa altul deodata... puteau sa fie si in meciuri diferite. Daca apara doua penalty-uri intr-un meci si alte doua in alt meci, se putea spune ca "portarul a ajuns la 4 penalty-uri consecutive aparate"... asa cum se spune despre echipe "a ajuns la al treilea meci consecutiv fara infrangere". E cam acelasi lucru.

Gontel
10th March 2007, 01:28
Adica am inteles ce vrei sa zici.
Adica la Sevilla Duckadam a aparat 4 penalty-uri consecutiv la loviturile de departajare. Nu a fost niciunul in timpul regulamentar de joc.

Sevilla86
10th March 2007, 07:44
Din cate stiu a fost un penalty in timpul regulamentar de joc si inca 3 la loviturile de departajare. Parca asa imi amintesc.

Liviu
10th March 2007, 11:00
Nu a fost niciun penalty in cele 120 de minute la Sevilla . Cele 4 consecutive au fost numai la loviturile de departajare , aparate in fata lui Alesanco , Pedrazza , Pichi Alonso si Marcos .

Acum vad . Din 2004 , Duckadam este vicepreședinte PNG si președinte Filiala Județeană PNG Arad . :)

Sevilla86
26th March 2007, 21:32
Helmuth Duckadam se căsătorește!

Dupa o iubire de trei ani, Helmut Duckadam si Alexandra Lincar s-au hotarit sa-si oficializeze relatia, informează "VIP".

Evenimentul este programat pe data de 3 iunie, la Arad, iar nasi le vor fi familia Petru Tarchila, fostul sef de la Politia de Frontiera, acolo unde a activat si Helmut. Petrecerea se va desfasura intr-un cadru intim, muzica din play-list-ul calculatorului urmind sa tina loc lautarilor. Alexandra si-a ales rochia de mireasa, o creatie Eli Laslean, in timp ce Helmut isi va cumpara costumul de la Paolo Rossi. Cei doi isi doresc sa-i aiba la nunta lor pe fostii colegi ai lui Duckadam, dar si pe actualul sef de partid, Gigi Becali. Mirele are si o surpriza pentru invitati: ii va intimpina cu tuica din productia proprie.

O surpriza de 1 aprilie

Pina la fericitul eveniment, Helmut pregateste o alta surpriza, pe 1 aprilie. Si nu e pacaleala, chiar in aceasta zi el isi va sarbatori ziua de nastere, asa ca va fi un bun prilej pentru a inaugura si casa de vacanta, el aflindu-se pe ultima suta de metri in ceea ce priveste finalizarea acestui proiect.

Alexandra Lincar are 28 de ani si este purtator de cuvint la Oficiul Fortelor de Munca din Arad. Ea a terminat doua facultati: Jurnalistica/Engleza si Administratie Publica, la cea din urma sustinindu-si si masteratul.


Casa de Piatra.
Si-a gasit una tinerica :D

YoYoyOi
26th March 2007, 21:34
s-a scos mosul cu o puicuta tanara :D

resita
1st April 2007, 11:14
La Multi Ani Helmutk

:bere: :bere: :bere: :bere: :bere:

YoYoyOi
1st April 2007, 11:18
La multi ani, maestre.:cheer:
Sa ne traiesti 100 de ani fara reparatii...capitale:D

dede
1st April 2007, 11:24
LMA! :D

cati ani are? :P

Sevilla86
1st April 2007, 12:06
La Multi Ani Helmuth Duckadam /hello
Cred ca implineste 48 de ani.

Snake_21
1st April 2007, 18:39
La multi ani Helmuth Duckadam :) :D

Liviu
7th May 2007, 17:25
Eroul de la Sevilla , dupa 21 de ani : "Ne-am întâlnit după 20 de ani, mai așteptăm nouă ani, să vedem cine o să mai trăiască, să ne întâlnim iar. Normal că te gândești la ce ai realizat când se apropie ziua de 7 mai. Am devenit prea ocupați, timpul se scurge și vrând-nevrând, uităm. Ne aducem aminte doar când vedem că fotbalul românesc este departe de o asemenea performanță" .

Despre eventualitatea reeditarii acestei performante : "Dacă va mai ajunge vreo echipă românească în finala actualei Ligi a Campionilor? Niciodată să nu spui niciodată, dar mi-e greu să cred că va avea vreo echipă de la noi forța necesară. Cea mai mare performanță a unei echipe românești în viitor va fi poate să treacă de grupele LC, dar nu știu când" .

Cu partea de final nu prea sunt de acord . Nu stii ce iti rezerva viitorul...:ok:

Snake_21
7th May 2007, 23:43
Asa e :D

Liviu
8th May 2007, 00:36
Am revazut aseara acel meci de la Sevilla si am revazut si faza de la final , dupa apararea penaltyurilor cand copii de mingi (?) il asaltasera pentru a primi acele manusi . Duckadam nu le-a dat atunci ci de abia acum cativa ani cand le-a vandut din motive de lipsuri financiare pentru atentie ... 3000 USD . O suma ridicola , cat ar valora acum manusile unui portar care apara 4 penaltyuri consecutive in finala CL si intra in Cartea Recordurilor ?

Anormala situatia in care ajunsese Duckadam atunci . Era vorba si de niste pensii viagere date de Becali eroilor de la Sevilla . Totusi de data mai recenta , dar oare cat valoreaza aceste pensii si mai ales , se dau ?

YoYoyOi
8th May 2007, 00:43
Da... din cate stiu eu se dau. Si nu sunt neglijabile. Adica sunt ceva mai mult decat salariul mediu pe economie, ceea ce e ceva.
Chiar anul trecut a fost un caz cand GG zicea ceva de pensiile astea, ca il plateste pe Dukadam fara sa faca nimic. Si unii au sarit si i-au reprosat ca a zis asta. Dar GG voia de fapt sa spuna ca el ii plateste acea pensie, dar ar fi asteptat un fel de implicare a lui la club pt banii aia si poate pt mai multi bani...
Sper ca nu incurca personajele sau situatia, dar eu asa am retinut.

Liviu
8th May 2007, 00:46
"Eroul de la Sevilla" . Nascut la data de 1.04.1959 la Semlac (Arad)

Helmut pregateste o alta surpriza, pe 1 aprilie. Si nu e pacaleala, chiar in aceasta zi el isi va sarbatori ziua de nastere
Inedit . De fapt nu e nascut pe 1 ci pe ... 2 Aprilie , a fost trecut gresit in acte ... :D

becaligr
29th June 2007, 23:40
Eu il admir pe Duka dar sa stiti k nu a fost mare portar!!! fata de coman nu se apropia a avut o seara magica si un portar ca cernea asea mai avea si o gafa da era sigur pe el bun da nu iesit din comun.Dar respect toata viata pentru seara de atunci bvo Duka sansa a fost cu tine atunci si meriti tot respectul.Nu te supara pe mine dar nu ai fost super star!!!

Elvis81
30th June 2007, 06:21
iti si imaginezi cum citeste Duckadam postul de mai sus si incepe sa planga si cand il intreaba lumea ce are sa zica virgula ca e suparat pe becaligr:happy:happy

Liviu
30th June 2007, 19:29
Sunt multi care l-au prins jucand si care mi-au spus acelasi lucru, cum ca nu era exceptional, se prea poate. Dar ceea ce a facut in acea seara valoreaza cat 1000 de alte cariere. A atins apogeul carierei atunci cand trebuia. 5 minute cat o cariera.

Snake_21
1st July 2007, 02:44
Corect el ramane eroul de la Sevilla :D

Darius_Mihai
1st July 2007, 11:46
o legenda!

fiscu
25th July 2007, 01:03
inca nu l a intrecut nimeni:ok:

costivoicumic
2nd August 2007, 20:36
:rosu:PANA MAI IERI AM FOST UN SUPORTER FIDEL AL STELEI.AZI OBSERV CA STEAUA NU MAI E CE-A FOST,NU MAI EXISTA ADEVAR,NU MAI EXISTA DREPTATE,NU MAI EXISTA ONOARE,NU MAI EXISTA UN MINIM DE RESPECT,NU MAI EXISTA GLORIA DE ALTA DATA(CARE PROBABIL VA RAMANE TOTUSI ACOLO,UNDEVA,IN INIMA MEA),NU MAI EXISTA DEMNITATE UMANA, NU MAI EXISTA NICI UN MOTIV SA MAI SUSTI STEAUA,DAR NICI UNUL(poate Hagi).PUNCT.AM UN GOL IN STOMAC CAND SCRIU ACESTE RANDURI,DAR ASTA E,ASA NU SE MAI POATE.CU TIMPUL PROBABIL O SA INVAT SA FIU DINAMOVIST(?!),NU STIU;ORICUM,DINAMO,MA BUCUR CA EXISTATI,SUNT SIGUR CA STATUTUL DE DINAMOVIST SE APROPIE MAI MULT DE STATUTUL DE ROMAN,CA DE STATUTUL DE STELIST M-AM SATURAT,STATUT DE AUROLAC(?!),CE NAIBA.NU STIU DACA AM SA POT SA FIU DINAMOVIST,CHIAR DACA IMI DORESC LUCRUL ASTA,DAR CU SIGURANTA VA VOI RESPECTA,SI MA VOI BUCURA DE SUCCESELE VOASTRE,ATAT PE PLAN INTERN,CAT SI PE PLAN EXTERN.BAFTA DINAMO.

Snake_21
2nd August 2007, 21:56
Rusine omule nu esti suporter adevarat daca gandesti asa :( imi pare rau pt tine dute si tine cu echipa ta :lol: valoroasa dinamo :lol:

dede
2nd August 2007, 22:05
PANA MAI IERI AM FOST UN SUPORTER FIDEL AL STELEI.
serios? :cry:

si ce legatura are asta cu Duckadam? :happy

Sorin Blaj
7th August 2007, 01:55
"Duckadam e și mai sus"

ANGLIA - 7.08.2007 00:20

de Theodor Jumătate



După ce a apărat 3 penaltyuri la rînd în Supercupa Angliei, olandezul Van der Sar și-a amintit de legenda Stelei. A închis poarta la penaltyuri. Calm, fără să se miște pe linie, a intuit exact direcția șuturilor, blocînd trei lovituri consecutive: două în dreapta, ale lui Pizarro și Lampard, una în stînga, a lui Wright-Phillips. Duminică, Van der Sar a fost un înger pentru United și Supercupa Angliei e la Manchester, după 1-1 și 3-0 la 11 metri cu Chelsea.

"N-am mai apărat trei la rînd niciodată", a declarat olandezul, amintindu-și imediat de recordmanul penaltyurilor. "L-am văzut pe Helmuth Duckadam în 1986. El e și mai sus. A avut patru și le-a scos pe toate. Și era în finala Cupei Campionilor Europeni. Performanța lui a însemnat mult mai mult, dar sînt fericit și cu această Supercupă".

Totuși, Van der Sar recunoaște: "În ultimii patru-cinci ani am învățat cum trebuie să reacționez la penaltyuri. Pînă duminică, scorul nu-mi era favorabil la 11 metri, era 2-5 în întreaga carieră, însă încep să recuperez. Acum, la bătrînețe". Batavul, pe care îl vom reîntîlni în octombrie în preliminariile Euro 2008, are 36 de ani.



Se retrage?
Acesta ar putea fi ultimul sezon pentru Van der Sar. Contractul cu Manchester se încheie pe 30 iunie 2008, iar goalkeeperul se gîndește la retragere. "E posibil ca în 2008 să scot mănușile", a mărturisit Van der Sar.

Îi studiază
Alex Ferguson, managerul lui Manchester, a dezvăluit că "Van der Sar pregătește atent penaltyurile. Își studiază întotdeauna adversarii. Pe Lampard, de exemplu, îl știe foarte bine. Iar analizele sale dau rezultate".
Si înainte, și în timpul meciurilor, înaintea loviturilor. Pe Lampard, de exemplu, îl știe foarte bine.



Sursa: http://www.gazetasporturilor.ro/Fotbalul-mare/Duckadam-e-si-mai-sus.html?a=3399/47932

Snake_21
7th August 2007, 12:57
Mare performanta :D nu cred ca o mai egaleaza nimeni in curand dar nu se stie niciodata ;)

APPopescu
11th December 2007, 17:17
Apara Duckadam! Hai Duckadam! Duckadam apara! Apara si Duckadam! Duckadam apara Duckadam apara! in fiecare 7 mai am imaginiile in cap si imi suna vocea comentaturului ... Lung si Stangaciu au fost mai buni, dar Duckadam tot erou ramane!

dede
1st April 2008, 21:34
Eroul de la Sevilla, Helmuth Duckadam, a împlinit 49 de ani!

Portarul care a aparat patru lovituri consecutive de la 11 metri in finala Cupei Campionilor din 1986, disputata de Steaua contra echipei FC Barcelona, isi aniverseaza azi ziua de nastere in comuna sa natala, Semlac.

La multi ani :D

Liviu
1st April 2008, 22:24
Intr-o zi in care pe toate site-urile sportive sunt date numai titluri pompoase cu litere de o schioapa si bineinteles false, ca doar e 1 aprilie (asta nu inseamna ca de obicei se relateaza adevarul ;)), o mica stire, trecuta la "si altele", pentru care trebuia sa scobesti adanc in site, mi-a adus aminte de Duckadam si de ziua sa de nastere. Candva, vom incepe sa trecem la "si altele" si un 5 februarie poate si 5 aprilie, asta e viata.

Helmuth pana la urma e nascut pe 2, eu asa stiu ca a fost trecut gresit in acte. Oricum ar fi, sa ne traiesti Helmuth ! :ok:

Geografu
2nd April 2008, 13:12
Sa traiesti maestre si sa fii sanatos ! :yeah:

Gontel
2nd April 2008, 21:08
Cu intarziere, dar mai bine mai tarziu decat niciodata: La Multi Ani, Helmuth Duckadam!

Mefisto
7th May 2008, 14:43
Din cate stiu a fost un penalty in timpul regulamentar de joc si inca 3 la loviturile de departajare. Parca asa imi amintesc.
:lol:
:happy:happy:happy si te mai autointitulezi si "sevilla86" :rosu:

Shinnok
1st April 2013, 07:34
La multi ani, Duckadam!

RiXgSXstYZY

aLLiin
1st April 2013, 08:00
La multi ani si multa sanatate!

Snake_21
1st April 2013, 14:43
La multi ani, Duckadam!!!

delaoltenia
1st April 2013, 16:59
La multi ani!

delaoltenia
1st April 2016, 19:43
Eroul de la Sevilla implineste azi 57 de ani.

La Multi Ani si multa sanatate Helmut Duckadam!

delaoltenia
1st April 2018, 16:46
La Multi Ani, campionule!
RESPECT!

Johnny D
1st April 2018, 16:51
Da, e om bun si respectuos! La multi ani si de la mine! :ok:

iulian_1976
2nd April 2018, 00:43
Apara Dukadam:ok:

delaoltenia
1st April 2019, 17:37
La Multi Ani senini, sanatosi si fericiti eroului de la Sevilla!

delaoltenia
1st April 2020, 12:59
La Multi Ani, Helmut Duckadam!
RESPECT!

delaoltenia
1st April 2022, 20:56
EROUL DE LA SEVILLA - 63 de ani!
LEGENDA STELISTA care a avut o contributie decisiva la castigarea Cupei Campionilor Europeni, in anul de gratie 1986!

LA MULTI ANI, DOMNULE HELMUTH DUCKADAM!

Calandrinon
4th April 2022, 13:02
Baiatul asta merita cu prisosinta:yes:

Novac
4th April 2022, 13:16
poate parea surprinzator dar sunt total de acord cu cetateanul Calandrion :yes:

manusile norocoase le-a praduit pe nimic, a slujit la Gigi becali peste 5 ani pentru un pumn de arginti, a dat declaratii de presa surprinzatoare pentru un om de (calibrul si) etatea lui deci DA! individul acesta se miceste pe masura ce trec anii peste el asadar trebuie musai felicitat :rosu:



LA MULTI ANI, DOMNULE HELMUTH DUCKADAM!
asa este domnule Dario doar ca eu nu mai percep o cat de mica diferenta intre el si Lutu - same sheet!

Johnny D
4th April 2022, 16:18
poate parea surprinzator dar sunt total de acord cu cetateanul Calandrion :yes:

Perfect. Numa ca-l cheama Calandrinon. Deci nu "on", ci chiar in revers "non".
Dar nu te stresa, aveti o traditie stelista de-a citi numele si regulamentele tot pe dos.
E un fel de daltonism al moralitatii aproape genetic, deci n-am cum sa te critic ca nu e vina ta, doar sa-ti amintesc realitatea.

Capitanu.Burcea
4th April 2022, 18:36
Baietii astia au facut performanta, au primit de 20 de ori mai mult decat oricine facea performanta la locul de munca. Care sigur nu avea conditiile, facilitatile si pupatul in țur de la stăpânire avut de ei. Baietii s-au lăfăit, au schimbat cateva perechi de neveste, au petrecut - mai pe scurt, i-a durut la plă, anii au trecut si acum trebuie sa pupe in țur pt o rentă, ca altceva oricum nu sunt in stare să facă. Ai respect pt o mică portiune de cv, pt restul ai maximum rupere de plă.

Respect sa avem pt antrenorul Mircea Lucescu, care la 80 de ani inca isi castiga painea prin forte proprii, nu trebuie sa pupe dosuri si sa vanda ierburi pt sculătoare, sa se intrețină :ok:

delaoltenia
1st April 2023, 19:01
La Multi Ani ani eroului de la Sevilla!
La Multi Ani celui ce nu a tradat niciodata echipa de fotbal infiintata in 1947 si privatizata in 1998!

La Multi Ani Helmuth Duckadam!

delaparis
1st April 2023, 22:45
La multi ani, da.

Cel mai slab portar din istoria Stelei, dar care a performat atunci cand trebuia. Bravo lui.
Nu i-a ajuns nici macar la sosete lui Vasile Iordache.

PS. Ce s-a intamplat dupa finala la Sevilla de a disparut 3 ani? :cool:

Capitanu.Burcea
2nd April 2023, 21:02
A avut o operatie la braț. Un cheag de sange care i-a facut probleme, era chiar sa isi piarda brațul. L-au salvat relatiile si banii lui Vadim si Eugen Barbu. A fost operat de o somitate, prof CĂąndea de la spit militar, nu ajungea orike sarakie acolo. Asta e avantajul de a fi cineva in Romania si poate oriunde. El a spus ca nu a primit decat un aro de la comunisti si niste bani. Fals, a primit viață si toate avantajele ce decurgeau din statutul de fotbalisti ai poporului, platite de popor. Dar e putin, desigur. El merita doua vieti, poate si doua pule. Putea sa isi mai ia o nevasta. Facea colectie.

Numero Dieci
3rd April 2023, 10:33
La multi ani, da.

Cel mai slab portar din istoria Stelei, dar care a performat atunci cand trebuia. Bravo lui.
Nu i-a ajuns nici macar la sosete lui Vasile Iordache.

PS. Ce s-a intamplat dupa finala la Sevilla de a disparut 3 ani? :cool:

Iar exagerari de 2 lei.Auzi cel mai slab din istorie.De Tibi Lung ai auzit vreodata?

Duckadam a avut ghinionul sa se accidenteze la 27 ani in plina glorie si aia a cam fost cariera sa.

Daca nu era asta si avea si o cariera lunga si probabil cativa ani afara ar fi fost vazut ca unul dintre cei mai mari portari din Ro daca nu chiar cel mai mare.Ar fi prins si semifinala UCL in 88,finala din 89,ar fi mers la Mondial in 90,ar fi prins si ceva ani de jucat in afara,etc.

delaparis
5th April 2023, 22:17
Am zis din istoria Stelei si ma refer la istoria aia ... unde se juca fotbal in Romania. Si nu sunt "anti" deoarece l-am citat pe Iordache. Asta a fost talentat cu adevarat ... pt cei care l-au apucat pe vremuri la Steaua si la nationala.
Tu aduci pe Tibi Lung? Pai asa poti cita pe toti care au urmat. Cu cat mai recent cu atat "cel mai slab din istorie". In perioada asta avem record la toate cluburile din Romania. :)

Si sa revin la Duckadam. Tu l-ai vazut cu adevarat? Adica nu acolo pe youtube in rezumat Finala, dar ani de zile cand a devenit titular ... cand s-a accidentat Iordache :rolleyes: din 1984. Pai baibajete, Ducka lua gol la coltul scurt din sut din afara careului. Nu iesea la centrari nici sa-l spanzuri. Dar bine facea deoarece cand iesea avea sapun pe manusi si scapa mingea fie in plase fie in capul adversarului. Adversar care urma sa inscrie un gol fenomenal din 2 metri :))
Duckadam era omul care se zicea ca e de ajuns sa dai mingea spre poarta ca o baga el sigur. :ok:

Dar cu timpul a devenit legenda. S-a uitat toata "performanta" sa si s-a retinut doar Finala '86. Da, e bine pana la urma pt el. Statistica zice ca un penalty e 50% ratat/reusit de jucator si 50% aparat/luftat de portar. Deci Duckadam a reusit sa apere 2 penalty in cariera sa, si alea in Finala CL '86 /hello
La nationala nu avea loc nici de departe. Erau acolo Lung sr. si Moraru care au venit dupa ... inegalabilul Iordache, iar :rolleyes:

delaoltenia
1st April 2024, 22:08
La Multi Ani fericiti eroului de la Sevilla!

Prea mare pentru noi, prea mici ptr el! GgB, clubul, nimic, in schimb si-a amintit UTA. Rusine, baaa, golanilor! :(

Lordul
3rd April 2024, 22:21
La Multi ani Fericiti Binecuvantati !

Din pacate dupa Sevilla au aparut si problemele de sanatate.