PDA

View Full Version : Marius Lacatus



Liviu
28th February 2007, 20:35
Marius Mihai Lacatus este o adevarata legenda vie a echipei Steaua Bucuresti . Nascut la data de 5.04.1964 la Brasov , Marius a inceput fotbalul la formatia din localitate - FCM , unde a evoluat pana in momentul plecarii sale la Steaua , in 1983 . La Steaua a cunoscut performanta , atat pe plan national cat si european . In cele doua perioade ale sale in Ghencea 1983-1990 si 1993-2000 a castigat nu mai putin de 10 titluri de campion al Romaniei , de 7 ori Cupa Romaniei , o Cupa a Campionilor Europeni si o Supercupa a Europei . Are 357 meciuri pentru Steaua in prima divizie si 98 goluri iar in cupele europene 72/17 .

La echipa nationala are 84 de jocuri si 13 goluri . A participat la 3 turnee finale : CM 1990 , CE 1996 si CM 1998 .

In 1990 a parasit Steaua pentru o aventura in Il Calcio la Fiorentina , unde a stat un an , plecand apoi in Spania la Oviedo . Insa nicaieri nu s-a simtit mai bine decat la Steaua , unde a revenit in 1993 .

Finalul carierei l-a prins la FC National , unde si-a incheiat cariera de jucator .

A devenit apoi antrenor , pe rand la FC National (secund) , Farul Constanta , FC Brasov , Romania (secund) , Ceahlaul P.Neamt , Inter Gaz Bucuresti iar in prezent se afla sub contract cu prim-divizionara UTA Arad . A avut o scurta perioada la finele lui 2005-inceputul lui 2006 in care a detinut functia de presedinte la FC Steaua .

Activitate ca jucator :

1981-1982 FCM Braºov 11 partide/2 goluri .
1982-1983 FCM Braºov 34/3
1983-1984 Steaua Bucureºti 32/13
1984-1985 Steaua Bucureºti 29/8
1985-1986 Steaua Bucureºti 31/7
1986-1987 Steaua Bucureºti 27/9
1987-1988 Steaua Bucureºti 30/9
1988-1989 Steaua Bucureºti 28/10
1989-1990 Steaua Bucureºti 23/3
1990-1991 AC Fiorentina 21/3
1991-1992 Real Oviedo 26/4
1992-1993 Real Oviedo 25/3
1993-1994 Steaua Bucureºti 17/5
1994-1995 Steaua Bucureºti 29/8
1995-1996 Steaua Bucureºti 27/9
1996-1997 Steaua Bucureºti 22/5
1997-1998 Steaua Bucureºti 31/8
1998-1999 Steaua Bucureºti 25/4
1999-2000 Steaua Bucureºti 6/0
1999-2000 FC Naþional Bucureºti 12/0

YoYoyOi
28th February 2007, 20:45
Faptul ca a castigat de 10 ori titlul de campion este unic pentru un jucator roman.
Cel mai important gol din cariera sa a fost cel din finala Cupei Campionilor din 1986, dintre Steaua ºi FC Barcelona, cand Lacatus a marcat primul penalty dintre cele doua care au adus victoria echipei Steaua.

Este jucatorul emblematic al Stelei, cel mai drag suporterilor echipei, chiar daca a avut activitate si la alte cluburi.

whisper
2nd March 2007, 23:30
/hello Ce ma bucur ca are in sfarsit un thread dedicat.Il merita.:ok:
Este cel mai important jucator din istoria Stelei..desi ma cam suparat cand o zis ca atunci cand era mic tinea cu Dinamo :)

YoYoyOi
2nd March 2007, 23:32
visase urat atunci;)
:happy

whisper
2nd March 2007, 23:58
:) Ar fi bine sa fie asa .
Dar nu ii nimic sunt obisnuita cu fotbalisti care inaite sa ajunga la o echipa spun ca tin cu alta..cazul Neaga,Dica..din ce stiu eu inainte sa ajunga la Steaua ziceau ca vor sa joace la Dinamo :thinkso:
Dar nu credeam ca si la Lacatus a fost posibila faza asta :P

YoYoyOi
3rd March 2007, 00:01
era mic si prost cand gandea asa:P mai apoi s-a desteptat:D

dede
3rd March 2007, 00:04
eh, si Gigi a avut ceva legaturi cu dinamo in copilarie... dar Gigi nu intra in aceasi categorie cu Lacatus :rolleyes:

whisper
3rd March 2007, 00:11
:ras-plans:
ei Gigi ca Gigi..poate sa zica si acu ca nu m-ar deranja asa de tare..da' Lacatus:)
Nu m-a deranjat nici faza cu Dan Petrescu cu drapelul rapidist.(bine nu asa mult :mda: :D)

MIREL6RADOI
3rd March 2007, 01:33
Inima noastra bate de sapte ori : L-A-C-A-T-U-S
Te asteptam acasa .

pinki
5th March 2007, 17:38
sa vina laca :D :cheer:

YoYoyOi
5th March 2007, 19:43
a fost...dar a plecat :(

pinki
5th March 2007, 20:20
sa vina pe "viata la steaua" :lol:

Sevilla86
5th March 2007, 20:33
Deocamdata e Oli pe viata :D asa cum a fost si Piturca si tot asa cum poate ca o sa fie candva si Lacatus.

pinki
5th March 2007, 20:49
eh, lasa, ca se trezeste el jiji cu fatza la cearceaf intr-o zi si=l trimite la plimbare pe oli pt laca :cheer:

Ioca10
5th March 2007, 20:54
Gata nu ne mai certam pt olaroiu ;;)important e sa sustinem STEAUA:D

pinki
5th March 2007, 21:05
la-ca, la-ca! :cheer:

Ioca10
5th March 2007, 21:07
Intradevar face parte din Steaua dar nustiu cat ne mai redreseaza cinava asa ca sa o dregem cum putem:D

YoYoyOi
16th March 2007, 23:22
Lacatus: ''M-aº duce sã antrenez pe Steaua''


Antrenorul echipei UTA, Marius Lãcãtuº, a declarat, vineri, într-o conferinþã de presã, cã în acest moment nu se poate întoarce la Steaua dacã ar fi chemat ca tehnician, din cauza faptului cã nu o poate pãrãsi pe acutuala sa formaþie, UTA, care trece printr-o perioadã dificilã.
http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/steaua/15671/lacatus-m-as-duce-sa-antrenez-pe-steaua.htm

nici nu are dupa ce veni acum, mai ales dupa jocul prestat de UTA cu noi, sau in general. Cu astfel de asezare in teren si cu un asemenea sistem de joc.... :groggy:

Liviu
16th March 2007, 23:24
Din pacate Lacatus nu e privit de Becali ca un antrenor . Nu cred ca acesta este doar neincrezator in capacitatile lui Laca...Cine stie...exista varianta ca nu doreste un antrenor care sa aiba mai multa priza la suporteri decat el . Lacatus chiar ar merita o sansa .

YoYoyOi
16th March 2007, 23:26
nu cred ca e vorba de asta... Steaua nu-si permite sa formeze antrenori... ei trebuie sa vina gata formati. Nu avem timp sa acordam antrenorilor sa invete, sa castige experienta... despre asta e vorba.

dede
16th March 2007, 23:29
Lacatus, la cat de mult a pregatit echipa sa castige cu Steaua, asa de putin a facut-o cu rapid... si probabil si cu dinamo va fi la fel...

Lacatus nu e antrenor de Steaua... inca :D

Liviu
16th March 2007, 23:45
nu cred ca e vorba de asta... Steaua nu-si permite sa formeze antrenori... ei trebuie sa vina gata formati. Nu avem timp sa acordam antrenorilor sa invete, sa castige experienta... despre asta e vorba.
Daca e sa vorbim de experienta ca antrenor , Lacatus are cel putin la fel de multa decat Olaroiu .
Iar Van Basten sau Rijkaard sunt dovezi ca se poate si fara o experienta de antrenor deosebita .

Snake_21
17th March 2007, 09:29
Pai daca toata lumea nu poate sa vina la Steaua :( e naspa, sa vedem ce zice Grigoras :D

Snake_21
5th April 2007, 00:39
La multi ani Marius Lacatus ! Mare jucator :) si pentru nationala si pentru Steaua :D :D

YoYoyOi
5th April 2007, 09:34
Laca implineste azi 43 de ani. Ii uram LA MUTI ANI, simbolului echipei Steaua, cel mai emblematic jucator al clubului.
Sanatate multa si cat mai multe impliniri! :ok:

Sevilla86
5th April 2007, 10:03
La Multi Ani Lacatus! Sa ti se indeplineasca toate dorintele, sanatate multa si mult succes in cariera de antrenorat!

pinki
5th April 2007, 10:51
/OLE/ laca!!! :cheer: la multi ani!!!! :cheer:

si sa-l vedem in curand la steaua :D

apparte
5th April 2007, 12:20
Multi ani traiasca!

dede
5th April 2007, 21:29
La Multi Ani!!! :yeah:

Liviu
5th April 2007, 23:37
La Multi Ani Laca !

Am avut doi idoli sau mai bine spus doi jucatori mai mult decat preferati in copilarie , stiam totul despre ei , le urmaream pe cat posibil toate meciurile lor , fie pe stadion sau la tv . Ei sunt Marius Lacatus si Gheorghe Hagi . Coincidenta face ca fiecare sa se fi nascut pe data de 5 - in aprilie Laca si in februarie Hagi . :)

Cand oare vom avea din nou la Steaua un jucator ca Lacatus care sa traga echipa dupa el si care sa insemne 30-40% din echipa (parerea mea) cum a fost perioada de la mijlocul anilor 90 ? :(

YoYoyOi
5th April 2007, 23:41
Un astfel de jucator poate fi considerat Radoi, doar ca el e fundas si nu iasa in fata atat de mult ca un atacant.

Liviu
5th April 2007, 23:43
Nu . Ca Laca nu va fi niciodata nimeni din lotul actual .

Gontel
7th April 2007, 11:59
Lacatus e unic. Nu va mai fi niciodata un jucator ca el la Steaua.

pinki
7th April 2007, 12:10
da, laca e unic. :cheer: respect :cool:

Snake_21
7th April 2007, 14:41
Poate Dica :P

whisper
7th April 2007, 19:39
OOOPS! Cam tarziu..asta e am uitat:P
LA MULTI ANI ,LACATUS!

Liviu
7th April 2007, 22:05
Stadionul azi iar i-a scandat numele lui Laca in timpul meciului cu Dinamo , luati-o cum vreti , un mod de a se cere capul lui Olaroiu , un mod de a le reaminti razboinicilor de azi de predecesorul lor sau doar pentru ca joi a fost ziua numarului 7 . In Ghencea mereu va fi iubit ... Nicaieri nu e ca acasa .:ok:

YoYoyOi
14th April 2007, 09:57
Lãcã poate!

"Fiara" s-a antrenat ieri ºi e pregãtit sã intre în teren pe finalul jocului UTA - Poli Timiºoara, din penultima etapã. Are 43 de ani ºi vreo 20 de kilograme peste normã. În rest, Lãcã e acelaºi: rebel, determinat, "fiarã". Ieri, Marius Lãcãtuº a revenit în teren, îmbrãcînd un tricou galben, de antrenament, peste treningul roºu al "Bãtrînei Doamne". A sprintat pe dreapta, scãpînd uºor de adversar, ºi a centrat direct pe vîrful Dãnãlache, cum o fãcea pe vremuri, cînd în careu era Piþurcã. A jucat 15 minute în atac, dupã care s-a retras în apãrare, unde l-a chinuit pe portughezul Edson. A rãmas în joc 45 de minute, arãtînd cã poate "duce" o reprizã.

Lãcãtuº s-a legitimat ca jucãtor la începutul sezonului. "N-a avut parte de-o retragere, i-o vom face noi", a anunþat preºedintele arãdenilor, Nicolae Bara. Iar meciul ales e cel cu Poli Timiºoara, programat pe 19 mai, în etapa a 33-a, ultimul pe teren propriu pentru UTA în acest sezon. "Intru dacã avem 3-0", a fentat confirmarea Marius, care a jucat ultima datã la FC Naþional, în sezonul 1999 - 2000.

chiar as mai vrea sa-l vad pe Laca jucand, chiar daca si pentru o alta echipa. Ar fi interesant acum de urmarit, dupa atata inactivitate si cu atatea kg acumulate :D

Pacat ca nu a avut parte de o ceremonie de retragere, de un "ultim meci" la Steaua :(
merita pe deplin acest lucru :ok:

Liviu
14th April 2007, 11:42
"Intru dacã avem 3-0", a fentat confirmarea Marius, care a jucat ultima datã la FC Naþional, în sezonul 1999 - 2000.
Mai precis , ultimul meci a fost un FC Naþional - CSM Reºiþa 5-1 pe 10.05.2000 .

Pacat ca Marius nu s-a retras la Steaua , pacat de acel incident cu Ardeleanu si cele 12 :groggy: etape de suspendare primite atunci . Din ce imi aduc aminte , la Steaua , ultimul meci a lui Lacatus a fost in iunie 1999 , la Ploiesti , cu Astra .

Snake_21
14th April 2007, 11:54
Pacat ca nu a beneficiat si el de un meci de retragere, merita :D :D din plin

pvf_07
21st April 2007, 12:33
"Frumos si benefic ar fi sa-l vedem pe Lacatus antrenor la Steaua":yeah:

legenda

Snake_21
21st April 2007, 13:05
da si eu as vrea sa i se dea o sansa, dar nu cred ca o sa fie curand asta :(

Liviu
7th May 2007, 17:37
"Nu trebuie neapãrat sã mã gândesc în fiecare an la data de 7 mai, ce a fost rãmâne în suflet pe vecie, dar acum încercãm sã trãim din prezent. Ce sã facem acum, sã sãrbãtorim în fiecare an? Oricum performanþa e unicã. Sãrbãtorim ºi noi la ani mai rotunzi. Sincer, mi-aº dori sã ne egaleze cineva, dar la sistemul actual al competiþiei, la valoarea echipelor, e foarte greu, e diferenþã mare. Mircea Rednic sã-ºi vadã de treaba lui ºi sã vorbeascã despre echipele unde a jucat. Invidia doare".

Pana la urma , acel penalty executat in forta , bara transversala-gol a fost o executie "premeditata" , asa a vrut sa traga - sub bara pe mijloc , sau in nebunia tineretii , Laca a tras o "ghiulea" la risc ? :D

YoYoyOi
7th May 2007, 18:13
am revazut si eu azi repriza a doua si loviturile de la 11 m :D

si iar m-a bufnit rasul la penaltiul lui Marius. Amaratul ala de portar nu vazuse ca mingea a intrat in poarta si apoi a iesit si s-a intins s-o indeparteze si se uita disperat spre banca sa afle daca a fost gol sau nu :happy

a fost o faza superba :ok:

Snake_21
7th May 2007, 23:42
Da super faza, mare curaj a avut Lacatus sa bata asa penalty ul :D

fiscu
25th July 2007, 01:08
locul lui e la steaua unde intr un final va si ajunge
steaua inseamna lacatus si lacatus inseamna steaua

AlexStefan
25th July 2007, 13:45
locul lui e la steaua unde intr un final va si ajunge
steaua inseamna lacatus si lacatus inseamna steaua

adevar graita/i :cool:

danutzuu
1st September 2007, 23:18
fortza steaua sai hai a il uitam pe oli k acum a venit regele hagi ...... dar e si a fost si oli un antrenor fff bun:*:*:*:* echipa steaua si succes in champions league

Liviu
22nd September 2007, 23:27
Mascarada mare azi-dimineatza inaintea meciul cu UTA. Branza-Voievod a promis ca in cazul in care la sfarsitul turului, UTA va fi cel putin pe locul 7, il va aduce pe Lacatus la Steaua. Tocmai el, ciobanul care ani de zile a refuzat orice dialog pe tema unei numiri a lui Lacatus ca antrenor, pe motiv ca habar nu are ca antrenor (nici asta). Normal, cand a deschis si el un ziar (nu stiu insa daca stie sa citeasca) si vede ca il ataca toata lumea, psihologul de Branza-Voievod arunca praf in ochii suporterilor. Brusc, Lacatus a devenit bun de Steaua. :rolleyes: Mantie de vreme rea, aia are Becali nevoie. Iar o legenda intre el si suporteri.

Mai mult ca sigur ca nu il vrea cu adevarat, nu vrea legende, vrea sa salveze situatia de moment, aruncand azi in fata un nume agreat de suporteri. Ce m-a enervat la culme e cum a motivat Becali interesul pentru Lacatus :"Acum e bun, nu mai are nici probleme cu bautura"...Am ramas perplex... :angry:

YoYoyOi
23rd September 2007, 10:31
pai cand a avut Laca probleme cu bautura? :angry: iar vorbeste cretinul :headbang:

Liviu
24th September 2007, 12:08
Nesimtitul dezminte ca l-a facut betiv pe Laca, daca nu il vedeam chiar eu la tv la conferinta aia PNG de la Arad, poate ca nu credeam.

Ce zicea tiranul acum un an si jumatate dupa ce Lacatus a renuntat la presedentia Stelei : "Lãcãtuº nu putea sã fie preºedinte la Steaua, funcþia asta nu e pentru orice papagal" :angry:

YoYoyOi
24th September 2007, 13:01
Doamne nu vreau sa-l vad pe Laca sub comanda cretinului... n-as indura asa ceva :(

Snake_21
24th September 2007, 17:04
Si ar bate joc de Laca cum si a batut joc de Hagi :(

YoYoyOi
9th October 2007, 16:27
"ªi lui Lãcãtuº îi voi da o ºansã, însã la un început de campionat, pentru cã în caz cã duce armata la ghilotinã, sã o pot redresa dupã cinci-ºase etape. Nu pot risca acum la mijlocul campionatului. ªi Marius va fi odatã la Steaua, dar nu acum. Dacã duce echipa la masacru, generalul Becali salveazã situaþia", a declarat Gigi Becali.


sa speram ca pe cand va ajunge Laca la Steaua noi vom sarbatori parastasul preaminunatului GG :evil:

Liviu
9th October 2007, 18:20
Doamne fereste sa ajunga Lacatus antrenor in acest moment ! A fost idolul meu de la Steaua, cum a fost Hagi la nationala, nu as mai suporta sa vad inca o legenda umilita de cel mai ******* dintre pamanteni. Si de ce pana la urma l-ar aduce Becali pe Lacatus ? Doar l-a luat de nenumarate ori la misto pe antrenorul Lacatus.

Nu ramane Marius mult timp somer, chiar daca CV-ul sau de antrenor nu e foarte convingator, a condus (cu mai mult sau mai putin succes) numai echipe de la retrogradare. Are si o scoala de fotbal ce-i poarta numele deci slava Domnului, are o ocupatie. :D

Bafta in continuare Laca, ramai in inimile noastre ! :ok:

pinki
10th October 2007, 17:36
"ªi lui Lãcãtuº îi voi da o ºansã, însã la un început de campionat, pentru cã în caz cã duce armata la ghilotinã, sã o pot redresa dupã cinci-ºase etape. Nu pot risca acum la mijlocul campionatului. ªi Marius va fi odatã la Steaua, dar nu acum. Dacã duce echipa la masacru, generalul Becali salveazã situaþia", a declarat Gigi Becali.


sa speram ca pe cand va ajunge Laca la Steaua noi vom sarbatori parastasul preaminunatului GG :evil:


n-ar putea generalul becali s-o salveze iesind la pensie, trecand in rezerva? :D

cat despre laca, nici eu n-as vrea sa-l vad tavalit de cretin ca saracutu' hagi....

myke
11th October 2007, 11:33
daca vine laca si e tot asa batjocorit de cioban eu renunt la orice speranta de salvare a acestei echipe si imi caut alta prin divizia c... sa ramana becali cu samantarii si cetatenii lui sa iubeasca steaua, eu asa ceva nu as putea sa mai suport. auzi sa iti bati joc de cel mai mare stelist si ceilalti sa accepte asta. e ca si cum s-ar caca in cupa campionilor castigata in 86...

YoYoyOi
27th October 2007, 21:19
"Daca domnul Becali ma suna si imi va propune sa preiau Steaua, voi accepta sa am o discutie cu dansul. Asa este normal. Totusi, haideti sa nu mergem prea departe deoarece domnul Becali nu mi-a propus inca functia de antrenor al Stelei" a declarat Marius Lacatus pentru Prosport.

stai ma omule in banca ta, ca bine stai. Te-ai cretinizat si tu? Ce sa cauti la FC Becali?

Ioca10
28th October 2007, 14:06
Succes Laca!!!!!!!!

whisper
28th October 2007, 14:09
/hello Succes Laca! :cheer:
Sper din tot sufletul sa nu pateasca acelasi lucru ca Hagi.
P.S.: Cum de s-o fi hotarat sa vina ?:)

Ioca10
28th October 2007, 14:21
Pai iubeste foarte mult clubul....si fanii au jucat un rol determinant:)

dede
28th October 2007, 14:24
„Mi-am dorit dintotdeauna sa antrenez Steaua, echipa care a insemnat si inseamna totul pentru mine. Ma bucur pentru faptul ca mi s-a oferit aceasta ocazie si sper ca, impreuna cu echipa si staff-ul tehnic, sa readucem Steaua acolo unde ii este locul, in fruntea clasamentului. Am incredere in suporterii adevarati ai Stelei, le multumesc pentru sprijinul acordat dintotdeauna si pentru ca si-au dorit ca eu sa ajung aici. Ii rog sa ne sustina cu toata puterea si de acum incolo, fiindca avem nevoie de ei", a declarat "Fiara" in exclusivitate pentru site-ul oficial al Stelei, www.steauafc.com

sa speram ca va avea mai mult succes decat ultimii 2 antrenori :D

Liviu
28th October 2007, 14:28
Inca o legenda care va fi umilita...

2006
Becali: "Lacatus nu e facut sa fie conducator, nu e nascut sa faca asa ceva. Nu poti sa pui orice papagal sa fie conducator"
Lacatus: "Poate s-a referit la altcineva. Papagalii sunt cei care stau pe langa sef si repeta ce spune el"

septembrie 2007
Becali : "Lacatus mai trebuie sa demonstreze ca e si antrenor, fiindca pana acum n-a avut rezultate. De asemenea, sper sa se fi lasat de bautura"

acum 3 saptamani
Becali : "O sa ii dau o sansa si lui Marius Lacatus, dar nu asa la mijlocul campionatului. Daca e, el o sa preia echipa la inceputul unui campionat, asa vreo cinci, sase sau sapte etape, ca sa vad eu daca poate sa faca treaba. Ca daca nu merge echipa, sa am eu timp sa intervin si sa redresez situatia"

dede
28th October 2007, 15:25
Finantatorul echipei Steaua, Gigi Becali, a dezvaluit pentru TVR 1 care va fi salariul noului antrenor al echipei, Marius Lacatus, si ca inca spera ca ros-albastrii sa termine pe pozitia secunda in grupa G a Ligii Campionilor. "Lacatus va avea un salariu de 200.000 de euro. Pentru castigarea campionatului va primi un bonus de inca 200.000 de euro. Vreau inca locul secund in grupa Ligii Campionilor, mai ales ca Steaua are acum un antrenor sustinut 100% de suporterii din Ghencea", a spus Becali.

De asemenea, Becali a dezvaluit in cadrul unei intalniri ad-hoc cu jurnalistii ca nu a discutat cu Emeric Ienei preluarea functiei de antrenor si a recunoscut ca s-a consultat cu Cosmin Olaroiu in alegerea noului tehnician. "N-am vorbit nimic cu Ienei dar daca il vrea Lacatus n-am nimic impotriva. Am vorbit cu Olaroiu aseara si mi-a zis ca Lacatus este cea mai buna alegere", a declarat Becali. (prosport)

tot olaroiu :headbang:

ducus
28th October 2007, 17:01
Ii urez succes lui Lacatus la Steaua, dar de ce tocmai el? Vrea sa fie si el umilit precum Hagi? Altul nu se gasea sa antreneze Steaua, ci musai foste mari glorii ale Stelei? Probabil ciobanul n-a gasit in momentul asta pe altcineva mai bun ca Lacatus liber de contract. Cat timp e Becali patron Lacatus n-avea ce sa caute la Steaua, sa fie clar! Fiindca stie prea bine ce-i poate pielea machidonului! O sa vedeti daca n-o sa se inteleaga cu Becali ce balacareala o sa iasa pe urma, mai ceva decat cu Hagi! :(

Liviu
28th October 2007, 18:24
"Am vorbit cu Olaroiu aseara si mi-a zis ca Lacatus este cea mai buna alegere", a declarat Becali
Una din primele reactii pe care le-am avut a fost sa ma intreb despre rolul acestuia in numirea lui Lacatus. Ma mir ca 'Eminenta' a fost de acord, ma asteptam sa-l propuna pe Strizu (tot e pe val cu satelitul), ca sa-i tina locul cald. Unul din cei mai hulti oameni care au trecut prin Ghencea le-a hotarat in scurt timp destinele a celor mai iubite glorii steliste. Lacatus si Hagi. Lacatus, ca si Hagi, a fost liderul vestiarului, lucru care nu este pe placul actualului vestiar din Ghencea. Ei au nevoie de un Olaroiu.

Oricum, e un moment important, ori e laie ori balaie. Ori gandacul se potoleste, poate si constrans de nevoia de voturi (putin probabil, nebunul ramane nebun fara tratament) ori vom asista la umilirea lui Lacatus (evident, dupa euro-parlamentare) si incepe revolutia. Jucatorii sunt acum cei pusi sub presiune, cati antrenori trebuie sa vina ca sa fie intelesi de un Neaga sau Petre Marin, cate scuze mai trebuie sa asculte gandacul de la vestiar ? Daca nici acum nu va merge treaba e clar ca e in primul rand vina lor. Si va incepe adevarata curatenie. Sau li se vor mari din nou salariile, poate au nevoie de 1 milion salariu ca sa-si poata masura fortele cu U Cluj.

Spunea cineva ca numirea lui Lacatus va aduce liniste si ca ii va impaca pe suporterii cu gandacul. Un pur gest electoral. Daca se va retrage din viata politica si va inceta sa se creada si sa se comporte ca un dictator, atunci ar fi un prim pas.

Steaua are acum un antrenor sustinut 100% de suporterii din Ghencea", a spus Becali.
Mai putin, sunt unii care il pun in aceeasi oala pe Lacatus si pe Hagi. Ca, deh, au fost "mari jucatori" si "nu inseamna ca sunt si antrenori". Multi (inclusiv eu) se asteptau la un refuz al lui Lacatus, si un <embargo> al antrenorilor romani fata de gandac. Sa ramana cu Olaroiu si cu Strizu. Decizia lui Lacatus vine ori dintr-un curaj nebun, intr-un moment dificil pentru Steaua ori din disperarea ca e poate singura sansa de a antrena Steaua. Oricum ar fi, din partea mea are sustinere totala si nu-l voi critica de la primul meci cum or sa procedeze altii (cum au facut altii, chiar si la victorii, cu Hagi). Va avea o misiune grea, sa urcam in clasament, ca in iarna sa nu fie considerat antrenor de talia lui Bolborea, antrenor de locul 7. Si sa vina cel de locul 4.

Snake_21
28th October 2007, 18:36
Sper sa nu si bata joc ciobanu si de Laca ca ar fi prea mult :angry:

whisper
28th October 2007, 19:29
Daca pateste si Lacatus ce a patit Hagi...e de rau si eu cred ca suporteri nu il vor mai rabda mult pe jiji...dar totusi el da banii si nu vad ce am putea face.

myke
28th October 2007, 19:57
Din pacate nu pot sa fiu alaturi de Laca la primul meci in campionat si nici la primul in cupele europene. Am o sansa unica sa vad Deep Purple si o piesa de teatru cu o distributie de exceptie in zilele meciurilor cu Otelul si Sevilla, sper insa ca aceste doua meciuri sa nu fie sansa unica sa il vad pe Lacatus antrenor la Steaua. Ii urez toata bafta si indiferent de rezultate, sunt sigur ca Lacatus va reprezenta inceputul unei noi ere in Steaua. Cred cu tarie ca va fi sfarsitul actualei conduceri, pentru ca de Lacatus nu poti sa iti bati joc si sa ramai la Steaua. Old no.7 is back :D

pinki
28th October 2007, 22:11
laaacccaaaaaa :cheer: /OLE/ :dance:

YoYoyOi
29th October 2007, 00:27
de cand am asteptat sa-l vad pe Laca acolo unde ii este locul, la conducerea Stelei.

Ce rau imi pare ca a ales tocmai acest moment :(

resita
29th October 2007, 18:01
cand spui Marius Lacatus te gandesti la Steaua.

Cel mai important jucator al Stelei a venit acasa, dar din pacate pentru el nu intr-un moment favorabil. Daca jiji isi bate joc si de Lacatus atunci e clar ca-i lipseste o bucata importanta din creier.

Singurul jucator pe care l-am respectat de la Steaua si il respect si-n continuare este Marius Lacatus :ok:

YoYoyOi
29th October 2007, 18:13
ms resita :kiss:

mai rar asa oameni :rolleyes:

Vladek
29th October 2007, 18:21
Bafta Lacatus ! Pacat ca numirea asta nu a venit in alt moment ...

Prioritatea ta numarul unu insa trebuie sa fie vestiarul. Pune dracului biciul pe vedetele noastre, ca trei sferturi intra cu asa o sila in teren ...niste fite in cap de zici ca au castigat CL de trei ori la rand si acum e o jignire sa-i pui pe ei sa joace cu Clujul sau Mioveniul. Iar in iarna curatenie generala, aruncam peste bord incapabilii si aia care nu mai au chef.

PS : Draga oligofren mincinos, nesimtit si scrantit la cap. Daca ai cumva impresia ca "i-am pacalit, ha, ha", te inseli amarnic. Zdrentele si hahalerele alea de suporteri isi vor face in continuare de cap pe globuri si site-uri. Pregateste-te de umilinte la alegeri, pentru ca din propaganda, Steaua va fi de fapt subiect de contrapropaganda.

Universal
29th October 2007, 18:30
Bafta Lacatus ! Pacat ca numirea asta nu a venit in alt moment ...

Prioritatea ta numarul unu insa trebuie sa fie vestiarul. Pune dracului biciul pe vedetele noastre, ca trei sferturi intra cu asa o sila in teren ...niste fite in cap de zici ca au castigat CL de trei ori la rand si acum e o jignire sa-i pui pe ei sa joace cu Clujul sau Mioveniul. Iar in iarna curatenie generala, aruncam peste bord incapabilii si aia care nu mai au chef.

PS : Draga oligofren mincinos, nesimtit si scrantit la cap. Daca ai cumva impresia ca "i-am pacalit, ha, ha", te inseli amarnic. Zdrentele si hahalerele alea de suporteri isi vor face in continuare de cap pe globuri si site-uri. Pregateste-te de umilinte la alegeri, pentru ca din propaganda, Steaua va fi de fapt subiect de contrapropaganda.

Un mare adevar ai grait Vlad, Steaua va fi chiar un subiect de contrapropaganda impotriva gandacului imbecil.

Eu sper sa-l aranjeze bine Laca, sa-i dea peste nasul acelsa sus si nesimtit.

Snake_21
30th October 2007, 10:09
Asa sper si eu Laca nu e omu care sa se lase calcat in picioare :D

Ioca10
30th October 2007, 11:23
Ardoare!!!

A intrat în vestiar, ºi-a pus treningul de antrenor, a încãlþat o pereche de ghete albe, marca Mizuno, dupã care a ieºit pe teren. Cu pieptul înainte ºi cu vreo 15 kilograme mai mult decît pe vremea cînd era jucãtor.
Cînd toþi jucãtorii s-au adunat lîngã el, s-a bãgat în mijlocul lor. Le-a împãrþit maiouri ºi a dat drumul unui joc în care pasele erau date cu mîna, iar golurile cu capul. "Haideþi, vreau miºcare, vreau sã nu staþi o clipã!", le-a spus Lãcãtuº pe un ton dur. "Dã-i ºi pleacã, Dicanio! Nu sta, miºcã-te mereu!", "Hai, la loc, Baciule, nu te opri!" au fost îndemnurile "Fiarei", care a ridicat mereu tonul la elevii sãi, parcã dorind sã arate cine e ºeful.

Chiar dacã a pãrut cã vrea sã-i domine ºi sã fie autoritar, lui Lãcãtuº nu i-a lipsit nici o secundã zîmbetul. A fãcut glume cu Neaga, s-a bãgat la joc în ciuda gabaritului sãu, s-a simþit bine între fotbaliºti.

gsp

YoYoyOi
28th January 2008, 08:51
Fratii Ioan si Victor Becali vor sa-l aduca pe Dan Petrescu antrenor la Steaua, iar Gigi nu ar zice nu, daca Lacatus nu bate CFR-ul în etapa a doua.

Campania sustinuta de achizitii se poate întoarce ca un bumerang împotriva lui Lacatus. Renumit pentru faptul ca nu are prea multa rabdare atunci când vrea sa îsi vada concretizate dorintele, Gigi Becali spune ca doreste schimbari majore în jocul Stelei. Cât mai rapid...

Patronul echipei s-a tinut de cuvânt si i-a pus la dispozitie antrenorului pentru turneul din Cipru lotul pe care se va baza în ultimele 15 etape. In schimb, i-a cerut sa vada o formatie schimbata radical, cu un apetit ofensiv care sa compenseze faptul ca Steaua are o medie rusinoasa, de 1,05 goluri înscrise pe meci. In sensul acesta, partida cu CFR Cluj ar fi un veritabil examen pentru Marius Lacatus, care daca nu va fi trecut, ar putea avea consecinte radicale: demiterea "Fiarei".

Totul se leaga de un alt zvon din tabara stelista, care spune ca Giovani Becali insista, dupa ce s-a împacat cu varul sau, pentru instalarea lui Dan Petrescu pe banca tehnica a formatiei din Ghencea. Chiar daca la ora actuala se afla sub contract cu Unirea Urziceni, fostul jucator stelist a spus de multe ori ca spera ca într-o zi sa-si antreneze echipa de suflet, pe care a învins-o deja de doua ori în acest sezon. Daca nu acum, macar din vara... Prosport


Sper, chiar ma rog sa nu cumva sa-l apuce crizele si sa se ia de Laca :angry:

Liviu
28th January 2008, 23:02
Nu e prima datã când aud aºa ceva, vocile care susþin asta sunt din ce în ce mai numeroase ºi nu te-ar mira ca vãrul biºniþar sã vrea sã-ºi punã omul lui antrenor, l-a dat afarã pe Rednic de la Rapid, ce sã mai vorbesc de Andone când mergea treaba biniºor la Dinamo. Nu are nicio limitã. Doar e un Becali.

Biºniþarul vrea un om de-al lui ca antrenor, gândacul nu vrea o personalitate iubitã ca Lãcãtuº, mai mult, atunci când a plecat Zenga chiar s-a negociat cu Petrescu, pupãtorul de steaguri viºinii...

PS: Gândacul s-a dus sau a fost chemat în Cipru (vezi Olanda, în varã) ? Doamne fereºte... :sad:

YoYoyOi
29th January 2008, 10:14
eu stiu ca s-a dus, nu ca a fost chemat...

Nico21
29th January 2008, 10:24
Nu va impacientati...va pupa si steagul vostru !!!:lol::lol::lol:

resita
29th January 2008, 11:55
[B]Fratii Ioan si Victor Becali vor sa-l aduca pe Dan Petrescu antrenor la Steaua, iar Gigi nu ar zice nu, daca Lacatus nu bate CFR-ul în etapa a doua.



Nu va impacientati...va pupa si steagul vostru !!!:lol::lol::lol:


:happy:happy:happy:happy:happy

nu cred eu ca gigi o sa-l demita in an electoral, dar mai sti.

YoYoyOi
5th April 2008, 09:35
LA MULTI ANI, LACA
http://i191.photobucket.com/albums/z24/ns-mymyspacelayouts/happy-birthday-glitter.gif

Gontel
5th April 2008, 11:14
LA MULTI ANI, MARIUS LACATUS!

pinki
5th April 2008, 12:39
la multi aaannniii!!! :cheer: :dance:

Novac
5th April 2008, 12:52
Rupe-le capul LACA, Rupe-le capuuul! 3236232363 La multi ani si sa ne traiesti 100 de ani!

Geografu
5th April 2008, 13:21
LACA LA MULTI ANI ! :yeah:
Sa dea Dumnezeu sa stai la Steaua cat mai multi ani si sa cuceresti cat mai multe trofee ! :yes:

Nico21
5th April 2008, 13:44
Cum puteti sa ii urati La multi ani lu' ala care se pare ca si-a lasat tatal sa moara prin canale?

Bumbescu
5th April 2008, 13:46
Puteam sa jur ca despre asta o sa pomenesti.....:no:

Nico21
5th April 2008, 13:48
Putea sa fie si cel mai mare rapidist...pentru mine tot un animal ar ramane...scuze de off topic...:(

Snake_21
5th April 2008, 14:27
La multi ani Marius Lacatus!:)

moty
5th April 2008, 18:12
La Muti Ani, Laca!

Universal
5th April 2008, 18:19
O,La Muti Ani Laca ;)

sa ne traiesti, si sa ne aduci titlul ;)

whisper
5th April 2008, 20:51
La Multi Ani, Marius Lacatus!
http://www.1001cartes.com/perso/images_perso/happy_birthday.jpg

dede
5th April 2008, 21:55
La multi ani! :D

Andrew27
1st August 2008, 20:25
Merita sa fie antrenorul stelei pe cuvant. Bine ca nu lau luat altii.

vatavu
28th August 2008, 00:35
Marius Lacatus a pregatit super bine dubla mansa cu Galatasary..drept urmare Steaua e pentru al 3-lea an consecutiv in grupele UCL
Tine'o tot asa Laca'

Snake_21
28th August 2008, 00:48
Multumim Lacatus pentru a treia calificare in Champions League :D

pinki
28th August 2008, 14:43
laca laca! :D

YoYoyOi
28th August 2008, 20:56
de la 10 e pe Telesport:D

Liviu
29th August 2008, 02:08
de la 10 e pe Telesport:D
Savuros Marius aseara, mai ales partea cu filmele. link (http://www.fanatik.ro/vezi-care-sunt-pasiunile-lui-lacatus-s6717.html) :) :D


Multumim Lacatus pentru a treia calificare in Champions League :D
Si ar merge si o calificare din grupe, asta ca sa-l si depaseasca pe Olaroiu. :drak:

Snake_21
31st August 2008, 21:15
De acord cu tine Liviule :D ar merge si inca bine:D

Novac
31st August 2008, 21:24
Savuros Marius aseara, mai ales partea cu filmele.

da Liviu, ai dreptate - savuros, sincer si ... foarte uman :yeah: MARIUS LACATUS! /OLE/

YoYoyOi
31st August 2008, 21:29
nu degeaba il iubesc unii la nebunie (printre care si eu) :D

Marius
31st August 2008, 22:02
:rolleyes:

YoYoyOi
31st August 2008, 23:58
tu sat ap din gura, uraciosule :limba:

YoYoyOi
2nd September 2008, 21:44
Antrenorul Stelei, Marius Lãcãtuº, a fost invitat de cãtre UEFA la Forumul Antrenorilor de Elitã, eveniment care se va desfãºura în perioada 4-5 septembrie la Nyon. Consfãtuirea din Elveþia va fi prezidatã de Directorul Tehnic al UEFA, Andy Roxburgh ºi va aniversa în acest an cea de-a zecea ediþie.

Pe lista antrenorilor care vor onora invitaþia UEFA se mai aflã nume mari din fotbalul european, cum ar fi Sir Alex Ferguson (Manchester United FC), Arsene Wenger (Arsenal FC), Luiz Felipe Scolari (Chelsea FC), Dick Advocaat (Zenit Sankt Petersburg), Claudio Ranieri (Juventus), Josep Guardiola (FC Barcelona), Jurgen Klinsmann (FC Bayern Munchen), Claude Puel (Olympique Lyonnais) sau Jesualdo Ferreira (FC Porto).



Cu aceastã ocazie, antrenorii din UEFA Champions League îºi vor putea prezenta opiniile cu privire la tendinþele actuale, precum ºi în legaturã cu subiectele care afecteazã în sens pozitiv sau negativ fotbalul european, informeazã steauafc.com.

resita
2nd September 2008, 21:50
nu se face asa ceva, o bila neagra pt. lacatus

" Nu voi mai incerca varianta Banel Nicolita pe postul de fundas dreapta pentru ca din cauza asta am pierdut campionatul la meciul cu Dinamo. Asta e, inveti la fiecare meci"

chiar daca el asta crede nu trebuia sa si spuna

Marius
2nd September 2008, 21:52
:rolleyes:

Zabriskie
2nd September 2008, 21:55
Kkt, citeste mai atent si vezi pe cine invinovateste. Speculatii si scoateri din context, nimic nou in peisajul media de la noi. Un exemplu pertinent http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/steaua/37526/am-pierdut-campionatul-din-cauza-lui-banel.htm

resita
2nd September 2008, 21:59
Kkt, citeste mai atent si vezi pe cine invinovateste. Speculatii si scoateri din context, nimic nou in peisajul media de la noi.

:thinkso::thinkso::thinkso:

am citit si tot n-am inteles http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/steaua/37526/am-pierdut-campionatul-din-cauza-lui-banel.htm si ma refer doar la ceea ce a declarat lacatus nu la ceea ce a scris cel care a facut art.

poate tu sti mai multe dar eu asta inteleg din ceea ce este pe sait

Zabriskie
2nd September 2008, 22:07
Nu stiu daca stiu mai multe, dar stiu ca Lacatus nu a zis mizeria asta: "Am pierdut campionatul din cauza lui Banel" ci " ...Banel Nicolita pe postul de fundas dreapta pentru ca din cauza asta am pierdut campionatul ... Asta e, inveti la fiecare meci" ceea ce e cu totul altceva, Lacatus isi reproseaza o mutare tactica si anume mutarea unui jucator pe alt post decat pe ala care joaca, se invinovateste pe el, nu il critica in niciun fel pe Banel :rolleyes:

YoYoyOi
2nd September 2008, 22:08
bine ma... lasa-i pe unii sa inteleaga ce vor... atat ii duce capul :mda:

Snake_21
2nd September 2008, 22:10
Asa cred ca a inteles toata lumea faza cu Nicolita omu a precizat clar ce vroia sa spuna ;)

Marius
2nd September 2008, 22:11
Deci Lacatus a recunoscut ca el a pierdut campionatul? :shocked:

Clar, in seara asta ma imbat! :cool:

resita
2nd September 2008, 22:14
Nu stiu daca stiu mai multe, dar stiu ca Lacatus nu a zis mizeria asta: "Am pierdut campionatul din cauza lui Banel" ci " ...Banel Nicolita pe postul de fundas dreapta pentru ca din cauza asta am pierdut campionatul ... Asta e, inveti la fiecare meci" ceea ce e cu totul altceva, Lacatus isi reproseaza o mutare tactica si anume mutarea unui jucator pe alt post decat pe ala care joaca, se invinovateste pe el, nu il critica in niciun fel pe Banel :rolleyes:


si eu ce am scris? :thinkso::thinkso: nu tot asta

ai vazut tu la mine in mesaj " Am pierdut campionatul din cauza lui Banel"


citeste mai atent ce scriu



nu se face asa ceva, o bila neagra pt. lacatus

" Nu voi mai incerca varianta Banel Nicolita pe postul de fundas dreapta pentru ca din cauza asta am pierdut campionatul la meciul cu Dinamo. Asta e, inveti la fiecare meci"

chiar daca el asta crede nu trebuia sa si spuna

Zabriskie
2nd September 2008, 22:17
da am citit atent, spre deosebire de tine.


nu se face asa ceva, o bila neagra pt. lacatus

chiar daca el asta crede nu trebuia sa si spuna

resita
2nd September 2008, 22:19
pai se face asa ceva?

ok, fiecare cu parerea lui

YoYoyOi
2nd September 2008, 22:23
normal ca se face... omul si-a asumat niste greseli facute de el ca antrenor... care-i problema?

Snake_21
3rd September 2008, 01:30
E chiar de apreciat ca nu a incercat sa dea vina pe cine stie ce si a fost destul de barbat sa si recunoasca greseala mai rar oameni asa ;)

pinki
4th September 2008, 19:15
pai daca nici lacatus nu mai e barbat nush cine o mai fi... :)

Snake_21
4th September 2008, 20:20
Pai asa am zis si eu:P

YoYoyOi
5th September 2008, 11:06
UEFA organizeazã în aceste zile, la spectaculosul sãu sediu din Nyon (foto, jos), cea de-a zecea ediþie a Forumului antrenorilor de elitã din Europa. Practic, toatã crema tehnicienilor de valoare, de la cele mai importante cluburi, s-a adunat aici pentru douã zile, la invitaþia forului european. Anul trecut a fost Hagi, în acest an, de pe selectiva listã aleasã de UEFA face parte un alt antrenor român, Marius Lãcãtuº. Tehnicianul Stelei a ajuns în Elveþia asearã ºi de la aeroportul din Geneva a venit direct la ºedinþa de la sediul UEFA. „Nici n-am avut timp sã mai trec pe la hotel sau sã mã mai bãrbieresc, am venit direct aici, cu bagajul dupã mine”, a declarat asearã Lãcãtuº pentru ProSport, singurul ziar din România prezent la eveniment.

Spaletti: „Aº fi vrut revanºa!”

Îmbrãcat elegant, la costum, Marius Lãcãtuº a ajuns la sediul UEFA împreunã cu omologul sãu de la AS Roma, Luciano Spaletti, din acelaºi microbuz mai coborând ºi alte nume grele, precum Arsene Wenger sau Felipe Scolari.
În pauza de cafea, antrenorul Stelei s-a salutat cu Claude Puel, antrenorul lui Lyon, dar ºi cu Spaletti, cu care recent s-a întâlnit ºi în Ghencea. „Pãcat cã nu am picat în aceeaºi grupã, sã ne luãm revanºa, dar poate ne vedem dupã grupe”, a glumit antrenorul Romei.

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7957/3126547/1/grup.jpg

Novac
5th September 2008, 11:59
hehe, tinerel Marius al nostru ... are timp sa mai creasca :ok:

Snake_21
5th September 2008, 13:23
Ce mi ar placea sa se adevereasca gluma antrenorului Romei si sa ne intalnim dupa ce iesim din grupele Champions League cu Roma mai departe in competitia asta;) :D

YoYoyOi
6th September 2008, 11:43
Dupã încheierea forumului UEFA cu elita antrenorilor europeni, Marius Lãcãtuº a acceptat sã vorbeascã pentru ProSport despre cele douã zile petrecute în Elveþia, dar ºi despre relaþia cu Victor Piþurcã sau recenta calificare a Stelei în Champions League. Pe terasa superbã a UEFA, aflatã chiar pe malul lacului Leman, Lãcãtuº a recunoscut cã s-a simþit onorat în compania marilor antrenori europeni ºi a descoperit cu plãcere cã la intrarea în sediul UEFA se afla emblema Stelei.

Marius, nu putem rata poza lângã emblema echipei tale... Te aºteptai sã o gãseºti chiar aici?
Este o surprizã plãcutã ºi îmi face mare plãcere, este, dacã vrei, o recunoaºtere a numelui ºi a valorii clubului Steaua.

Apropo de valoare... În sala de ºedinþe te-am vãzut uitându-te la trofeul Ligii Campionilor, care era expus acolo. Ai simþit ceva emoþii? Acum 22 de ani îl ridicai deasupra capului...
Da, sigur cã m-am gândit la acele momente, n-ai cum sã nu te gândeºti, deºi a trecut ceva timp... Sunt mulþi pe aici care au câºtigat tot felul de cupe, nu numai eu...

Da, dar nu prea mulþi au ridicat, ca tine, deasupra capului chiar cupa cea mai importantã...
Aºa o fi, dar ºtii cum e, trecutul se cam uitã repede, important este prezentul ºi ce rezultate ai în clipa de faþã...

Pãi nici aici nu stai rãu, tocmai ai calificat Steaua în grupele UCL.
Da, dar nu este doar meritul meu, ci mai ales al echipei...

Nu renunþi deloc la modestie... Acum o sã îmi spui probabil ºi cã presa a exagerat cã, dupã aceastã calificare, poþi fi considerat un antrenor bun, chiar mare...
Da, aºa este, mai am mult pânã acolo... Mai am de muncã. O calificare nu rezolvã cariera unui antrenor, sã îl facã „mare”... Trebuie sã arãt ºi continuitate de-acum, altfel...

„Am învãþat multe aici”

Dar cum te-ai simþit aici, lângã atâþia antrenori de elitã?
(râde) Sincer? Cam... micuþ... Dar a fost foarte frumos, e o senzaþie plãcutã sã ai asemenea companie.

Ce aþi tot vorbit, atâtea ore?
Au fost douã reuniuni, s-a vorbit despre actualitatea din fotbal, despre ce a fost la Euro, despre arbitraje, cu al patrulea arbitru, despre faze de joc, aspecte moderne...

Ai avut ce învãþa?
Cum sã nu? Sunt foarte încântat de ce am auzit ºi mai ales de la CINE am auzit...

Un jurnalist de la Marça ne întrerupe câteva momente ºi Lãcãtuº îi rãspunde într-o spaniolã fluentã, apoi revenim la discuþia noastrã.

N-ai uitat deloc spaniola...
(râde) Pãi tot exersez ºi acasã, cu toþi jucãtorii de la echipã, cu care trebuie sã comunic în spaniolã...

Cu Puel ai apucat sã vorbeºti?
Da, dar din pãcate prea puþin.

„Eu mi-am apãrat interesul”

Vorbim puþin ºi despre dialogul din ultima vreme cu Piþurcã? Noi i-am zis chiar conflict...
Ei, nu e chiar aºa, aþi exagerat... Am avut un dialog cu el, atât, fiecare și-a apãrat punctul de vedere ºi interesele...

Dar v-aþi contrat...
S-a înþeles greºit. Ce am spus eu a fost doar despre jucãtorii mei. Eu n-am zis cã nu mi-i lasã în pace, ci doar cã depinde doar de ei. Adicã, în funcþie de personalitatea ºi de conºtiinþa fiecãruia, ei pot lua cum vor ce li se spune. Când li se sugereazã, de la naþionalã, „sã aibã grijã”, cei mai puternici fac cum ºtiu cã e mai bine ºi dau totul, cei mai puþin puternici cedeazã mesajului ºi preferã sã nu riºte, asta e...

Practic, fiecare îºi apãrã interesul?
Pãi e normal sã am reacþia asta, cã doar ºi Piþi îºi apãra clubul ºi echipa când era aici, nu? E foarte normal...

Liviu
29th September 2008, 00:16
Dupa 17 ani de la inchierea aventurii italiene a lui Marius, subiectul acesteia revine in actualitate, printr-un interviu luat fostului antrenor din acel sezon al echipei toscane, Sebastiao Barroso Lazaroni, actualmente antrenor in Qatar.


„Marius era un revoluþionar, în felul lui!“

Domnule Lazaroni, ce amintiri vã trezeºte numele Marius Lãcãtuº?
Sebastiao Lazaroni: Lãcãtuº? Forte! Am lucrat un sezon cu el la Fiorentina. Avea determinare, era foarte motivat, chiar se enerva ºi era nemulþumit, dar asta arãta rãutatea lui în joc. Era un revoluþionar, în felul lui! Nu lipsea de la antrenamente, se comporta ca un profesionist. A sosit odatã cu mine la echipã ºi a plecat dupã un sezon. Juca bine în meciurile de pregãtire ºi în partidele oficiale.

Totuºi, de ce nu s-a adaptat la Firenze?
I-a fost destul de greu acolo... Situaþia a stat în felul urmãtor: s-a schimbat echipa în anul în care am venit eu ºi Lãcãtuº la Firenze. Au plecat Baggio, Batistini ºi au fost aduºi jucãtori din Serie B ºi din Serie C. Aveam ca obiectiv salvarea de la retrogradare. Din acest motiv, el a jucat pe postul de vârf avansat, deºi era jucãtor de bandã. Îi plãcea mai mult sã joace pe margini.

Atunci de ce nu l-aþi folosit pe postul lui favorit?
Fiindcã n-aveam altul mai bun care sã joace vârf împins! Am preferat sã-l bag pe el acolo.

Se spune cã nu prea l-aþi avut la inimã ºi cã aveaþi alt jucãtor preferat pentru postul de „aripã“...
Nu este adevãrat. Mi-a plãcut jucãtorul Lãcãtuº. Lucrurile stau aºa cum vi le-am spus.

Ce statut avea Marius la Firenze?
Preºedintele Mario Cecchi Gori l-a iubit enorm. A insistat sã-l aducã la echipã. De asemenea, Lãcãtuº beneficia de încrederea suporterilor. Pãcat cã echipa suferea în acele vremuri, nu fãcea performanþã. A nimerit într-o perioadã de tranziþie. Singurele valori de la Fiorentina erau Dunga ºi Lãcãtuº. Echipa nu era la acelaºi nivel cu valoarea lui Lãcãtuº. El era peste media formaþiei. A fost prea mare pentru Fiorentina acelor vremuri! Din acest motiv, el ºi Dunga aveau cele mai mari salarii din echipã.

Atunci de ce a fost vândut la Oviedo, dacã era bun?
A fost decizia clubului. Sã rãspundã la aceastã întrebare cei care conduceau Fiorentina! Eu n-am avut mereu ultimul cuvânt la echipã. În cazul lui Lãcãtuº, nu eu am decis. Dupã ce a plecat el de la echipã, la ºase luni am plecat ºi eu de la club. Fiorentina a picat apoi în „B“.

Cum vedeþi meciul Fiorentina - Steaua, de mâine? Ce pronostic daþi?
Va fi un meci tare, de luptã. Fiorentina s-a schimbat mult în bine faþã de perioada în care eram eu. Îl are acum pe Mutu, care ºi-a revenit dupã suspendarea dictatã în urma perioadei de dopaj. Nu sunt mag, sunt antrenor, aºa cã nu pot spune cât va fi scorul. Îi urez succes lui Lãcãtuº.

Credeþi cã fanii de la Fiorentina îºi vor mai aminti de Lãcãtuº?
N-am dubii. Veþi vedea cã va fi bine primit la Firenze. Acolo e un public cald, cu oameni buni, care au mult bun-simþ.

Care este imaginea cu care aþi rãmas dupã colaborarea cu Lãcãtuº?
O persoanã simpaticã. Chiar am venit în România, pentru o partidã amicalã. Am luat masa cu el... (evz)

YoYoyOi
29th September 2008, 00:18
frumos :)

Snake_21
30th September 2008, 01:34
Da, frumos :) Laca a lasat impresie buna intr un singur sezon jucat acolo asta spune multe :D

andreidaniel
25th November 2008, 00:43
Am venit cu ganduri pasnice, dar din pacate cu o veste trista.

Marius Lãcãtuº a fost internat la Spitalul Militar, cu probleme cardiace.
Veste ºoc! Fostul antrenor al Stelei, Marius Lãcãtuº a fost internat la Spitalul Militar din Bucureºti, din cauza unor probleme cardiace
Fostul mare fotbalist este supravegheat în permanenþã de medici ºi probabil va mai sta în spital cel puþin pânã mâine. Conducerea Spitalului Militar a refuzat sã facã orice declaraþie despre starea lui Marius Lãcãtuº.
Fostul antrenor al Stelei n-a mai avut pânã acum probleme medicale, dar demisia din funcþia de antrenor de la Steaua ºi perioada tensionatã petrecutã acolo l-au afectat foarte mult pe idolul din Ghencea.

Sper sa nu fie nimic foarte grav...
http://www.realitatea.net/marius-lacatus-a-fost-internat-la-spitalul-militar--cu-probleme-cardiace_398406.html

Snake_21
25th November 2008, 13:10
Si din cate am aflat in urma cu cateva minunte in urma a fost externat :D si nu are nimic grav :D

andreidaniel
25th November 2008, 13:50
Cica pana la urma ar fi avut niste probleme digestive. :D

YoYoyOi
5th April 2009, 14:46
http://static.fcsteaua.ro/images/user_galleries/1050/1011257436_P1010161.JPG


La Multi Ani, Laca :cheer: :cheer: :cheer:

Roddicted
5th April 2009, 19:14
La multi ani Lacatus:D:D

Snake_21
5th April 2009, 19:26
La multi ani Lacatus :D!!!

Ella14
5th April 2009, 20:03
La multi ani, Marius!!!!! /hello

pinki
5th April 2009, 20:55
la multi ani laca :cheer: :dance: :bere: /OLE/

dede
5th April 2009, 21:14
la multi ani!

moty
5th April 2009, 22:31
la multi ani!

Gontel
5th April 2010, 19:15
La multi ani, Marius Lacatus!

razwan_vs
5th April 2010, 20:23
LA MULTI ANI si cadou de ziua lui Campionatul sau Cupa :D

Snake_21
5th April 2010, 21:36
La multi ani! ;)

moty
5th April 2010, 23:03
La multi ani, Laca!

Roddicted
5th April 2010, 23:33
sa ne traiesti Lacatus

delaoltenia
6th April 2010, 08:47
La multi ani Marius!!!

Shinnok
13th January 2011, 22:25
Criticat în mai multe rânduri de patron, care a spus cã Steaua are echipã ºi cã totul depinde acum de antrenor, bântuit de fantoma lui Olãroiu, Lãcãtuº spune cã este ultima datã când mai antreneazã în Ghencea. "A treia oarã nu mai revin! Nu vreau sã ajung ca Piþurcã", spune Fiara.

"În nici un caz nu mai revin a patra oarã la Steaua. La mine s-a reîncãlzit ciorba de douã ori, a treia oarã nu se mai poate. Nu þin neapãrat de scaun cã am fost eu stelist. Important e sã mi se comunice. Nu vreau sã ajung ca Piþurcã, sã mã trezesc cã nu pot sã intru la antrenament", a spus Marius Lãcãtuº la ProTV.

Shinnok
5th April 2013, 01:01
La multi ani, MARIUS LACATUS!

http://costidiniasi.files.wordpress.com/2010/04/marius_lacatus.jpg

delaoltenia
5th April 2013, 09:51
La multi ani,Marius!

Shinnok
5th April 2013, 17:31
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/533603_529690927081348_881100354_n.jpg

aLLiin
5th April 2013, 17:41
La multi ani,Celui mai mare simbol: MARIUS LACATUS!

Snake_21
5th April 2013, 22:24
La multi ani, Marius Lacatus!!!

delaoltenia
2nd April 2014, 10:01
Sambata, 05.04.2014, Marius Lacatus schimba prefixul . La implinirea frumoasei varste de 50 de ani ii urez inca de acum multa sanatate si fericire, implinirea tuturor dorintelor si mult noroc in viata .

LA MULTI ANI, LACA ! :bere:

phife
5th April 2014, 11:25
:(
Mi-e dor de Steaua.
LA MULTI ANI MARIUS LACATUS !

delaoltenia
5th April 2015, 20:14
Când zeii poartã "șapte"


Trecut-au anii si astazi „fiara” implineste 51 de ani. „One club man” e o deviza invatata din fotbalul international si Marius Lacatus este personajul autohton din istoria recenta a ros-albastrilor, care tinde sa explice pe intelesul tuturor ce inseamna acest lucru. Sigur, confuzia generala intre „one man club” si „one club man”, nu e deloc intamplatoare, in cazul nostru fiind greu de distins intre „Laca” si culorile in care a scris istorie. Poate nici el nu se astepta (cum nici intreaga suflare „militara” nu a facut-o) ca un tanar brasovean, fascinat in copilarie de forta dinamovistilor din perioada lor de glorie, sa ajunga sa se identifice cu istoria....rivalilor traditionali ! Ce destin ! Ce ironie !

Pentru orice stelist, „numarul sapte” va avea intotdeauna o semnificatie aparte. Indiferent de numele ce au purtat acest numar in trecut, cu siguranta Marius Lacatus este cel care l-a consacrat si care a ridicat la rang de arta asteptarile stelistilor, atat cu „fiara” in teren, cat si cu cei ce aveau sa-i poarte „povara” ulterior. Daca stelismul ar fi o religie politeista, atunci Lacatus ar fi „zeul suprem” in Olimp-ul ros-albastru. Nu are sens sa ne limitam la cele 357 de meciuri jucate in tricoul ros-albastru si nici la nebunia tinereasca de la Sevilla („tare si pe centru”) ; putem vorbi intr-o maniera infinita despre pasiunea si spiritul de sacrificiu pe care „legenda” ni le-a oferit in vasta sa cariera stelista. Despre nenumaratele generatii de tineri care au inteles ce inseamna Steaua, multumitalui, omul a carui inima va arata pe vecie ca intr-un atlas de anatomie, jumatate rosie, jumatate albastra.” Templul” nu avea sa fie niciodata un templu adevarat, daca n-ar fi tremurat precum Partenonul la fulgerele lui Zeus, atunci cand „fiara” intra pe teren .

Si-a dedicat aproape in integralitate cariera profesionista clubului „militar”, club care avea sa-l faca mare si pe care avea sa-l faca mare. N-ai cum sa vezi un numar sapte in rosu si albastru si sa nu te gandesti la el, jucatorul Marius Lacatus. N-ai cum sa spui „Steaua Bucuresti” si sa nu te gandesti coplesit de emotie , la omul Marius Lacatus.


.........................


-Domnule Lãcãtuº, dacã azi, la 51 de ani, v-aþi alege douã DVD-uri sau casete video cu meciurile Stelei, pe care le-aþi alege?
-Ha, ha. Cred cã-mi dau seama unde baþi, dar sã ºtii cã n-aº avea timp sã vãd toate meciurile preferate de ziua mea. Sunt multe, multe amintiri frumoase, Steaua avea o echipã foarte puternicã atunci, dar sã ºtii cã poate zilele astea mã voi uita ºi la meciul cu Sparta Praga (n.r. 5-1 în Cehia, sezonul 88-89, turul manºei inaugurale din CCE) ºi la partida cu IFK Goteborg (n.r. 5-1 la Bucureºti, sezonul 88-89).


...........................


http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/43205/



La multi ani, MARIUS LACATUS !

delaoltenia
6th April 2016, 08:33
La Multi Ani, Marius!

delaoltenia
5th April 2017, 21:24
Cu un total de 10 titluri de campion al Romaniei (1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998), 7 Cupe ale Romaniei (in anii 1985, 1987, 1988, 1989, 1996, 1997, 1999), o Cupa a Campionilor Europeni (1986) si Supercupa Europei (1987), Lacatus este cel mai titrat jucator din istoria clubului. Cel mai important gol din intreaga sa cariera de jucator ramane cel marcat in poarta catalanilor de la FC Barcelona, pe data de 7 mai 1986, cand Steaua obtinea cea mai mare performanta din istoria fotbalului romanesc: castigarea Cupei Campionilor Europeni. A evoluat aproape toata cariera pentru Steaua, facand doar o pauza de trei ani, intre 1990 si 1993, cand a jucat pentru AC Fiorentina si Real Oviedo. S-a retras din fotbalul profesionist in 2000, evoluand in acel an pentru FC National.

De-a lungul timpului, a evoluat in 414 meciuri din Divizia A si a marcat 103 goluri, in timp ce in Cupele Europene a jucat cu Steaua in 72 de meciuri si a inscris de 17 ori.

La Multi Ani, Marius Lacatus!

phife
5th April 2017, 21:49
7 till infinity in pwla mea.
LA MULTI ANI LACATUS!

delaoltenia
5th April 2018, 16:07
La Multi Ani, Laca!
RESPECT!

delaoltenia
5th April 2019, 22:26
La-ca!
La-ca!
La Multi Ani!

Johnny D
5th April 2019, 22:31
Stii ca el e cu Steaua, nu? Aia de-ai refuzat-o tu si ai tai, si continuati s-o refuzati!:D

Sevilla86
5th April 2019, 22:45
Mars de aici! Doar pe Offtopic pentru STELISTI si prieteni ai voie sa postezi.

Johnny D
5th April 2019, 22:53
Tocmai asta e, ca acolo N-AM CUM sa postez!:))

:D

Cu scuzele de rigoare, ma retrag. Cica "Mars de aici!", scuze ca am patat onorbila!:rasc:

delaoltenia
5th April 2020, 10:19
Cand spui STEAUA spui MARIUS LACATUS, cand spui STEAUA spui ROMANIA. Nici un fotbalist din Romania nu si-a lasat amprenta asupra echipei la care a jucat ca MARIUS LACATUS .
LA MULTI ANI, MARIUS LACATUS!!!

Tyler Durden
6th April 2020, 12:39
la multi ani!

Numero Dieci
6th April 2020, 16:06
la multi ani!

Nah,Lacatus a fost BO$$.

delaoltenia
5th April 2022, 07:30
5 aprilie, an dupa an...La Multi Ani, Laca!

delaoltenia
5th April 2023, 21:09
La Multi Ani, Fiara! Multa sanatate!

Johnny D
5th April 2023, 21:59
La Multi Ani!

Capitanu.Burcea
6th April 2023, 13:25
La Multi Ani celui care si-a batut poola de dinamu! ;)

Johnny D
6th April 2023, 15:34
Mi-a editat postu, al dracu, ca l-am felicitat si eu cum se cuvine.:))

delaoltenia
5th April 2024, 18:36
La multi ani, MARIUS LACATUS!!!

Lordul
5th April 2024, 19:15
Sa nu uitam ca i-a incheiat cariera lui Ardeleanu de la FCM Bacau.

La multi ani Fiara ! La mulți pentru ca a promovat cu CSMS Iasi in Liga 1 ! Acum 10 ani ! Eram la stadion la meciul promovarii ! La final am intrat cu totii pe stadion sa sarbatorim! Si am avut ocazia sa-i strang si mana !