PDA

View Full Version : Jucatorul vostru favorit din NFL



Seahawk
14th September 2005, 11:11
Hai sa mai largim discutia asa putin cate putin... sa speram ca mai multa lume o sa se alature in viitorul apropiat :) Evident cei care cunosc fenomenul asta...


Eh uite dati voi jucatorul vostru favorit din NFL. Poa' sa fie orice post, defense, offense... dar explicati-ne si noua de ce l-ati ales tocmai pe respectivul :ok:

NY_giants05
14th September 2005, 12:04
Hmm..jucatorul meu prefereat...Jeremy Shockey :ok:
Yo cred k e unul dintre cei mai buni de la Giants shi poate chiar din NFL...El este mai tot timpul printre primii care il felicita pe jucatorul care a dat touchdown sau a mai avansat cu ceva yarzi, shi cred k el e cel care pastreaza buna dispozitie in echipa..
Shi m-a ajutat foarte mult shi cand ma jucam Madden..era foarte greu de pus la pamant, reuseam sa trec cu el de 1-2 jucatori..cateodata chiar de 3! :ok:
Din cate am vazut, el este un TE...adik Tight End, nu? (sa-mi spunetzi dak gresesc...)..Shi, ce anume face un TE ??? :thinkso:
Ce sa fac..tre' sa invat shi yo cat de cat ! :)

FatFrumos
14th September 2005, 12:54
Giants sucks this year, one word Tom Brady is the man to bring home 2 superbowls in the row!.....New England Patriots will go again to the superbowl.

Mihai13
14th September 2005, 14:53
Tight-endul se aliniaza la capatul liniei ofensive (la stinga sau la dreapta), si face doua lucruri: 1. fuge patterns ca sa prinda pase, ca un wide receiver, sau 2. sta si blocheaza, ca un jucator de linie. De obicei tight-endul este un jucator inalt (1m95) si mult mai greu decit WR-ii, dar mai usor decit jucatorii de linie.

Ontopic: Jucatorul meu favorit all-time este Kurt Warner. El a avut cel mai mare efect asupra mea, poate din cauza faptului ca admir cel mai mult pozitia de QB. Iar Warner in prime-ul lui era fenomenal. Insa ce m-a impresionat si mai mult a fost ca nu l-a draftat nimeni, dar el a continuat sa joace si pina la urma a devenit bun, MVP type of bun :D . Mi s-a rupt inima cind a pierdut acel Super Bowl in care Rams erau favoriti cu 17 puncte, insa nu s-au prezentat la meci (mai erau si alti factori, ca de exemplu Belichick vs Martz (enough said :mda: ), arbitrii care au lasat pe alde Ty Law si ceilalti trisori sa-i agreseze fizic tot meciul pe Holt si Bruce... dar povestea asta o sa v-o spun alta data). Mi-a luat destul de mult timp sa-l accept pe Bulger, si asta numai dupa ce m-am convins clar ca Warner nu mai e ce-a fost.

NY_giants05
14th September 2005, 18:43
Tight-endul se aliniaza la capatul liniei ofensive (la stinga sau la dreapta), si face doua lucruri: 1. fuge patterns ca sa prinda pase, ca un wide receiver, sau 2. sta si blocheaza, ca un jucator de linie. De obicei tight-endul este un jucator inalt (1m95) si mult mai greu decit WR-ii, dar mai usor decit jucatorii de linie.


Merci de explicatie... :ok:
Deci..pana akum am invatat TE, QB, WR shi ala cu degajarile alea luuuuuuuungi....punt kicker sau cum se numeste...

Mihai13
14th September 2005, 19:51
Punter. Kicker e ala care trage Field Goals

titans_rulez
14th September 2005, 20:35
oooooooooof...pai asta e o discutie al dracului de grea...mai ales pentru noi cei din romania....
totul se reduce la un fantasy footbal...oricate comentarii si cronici ai citii...
am multi jucatori preferati si recunosc ca nu m-am gandit niciodata la unul singur pe care sa imi pun toti banii....am citit atat de multe si de frumos despre vince lombardi, despre montana etc...am analizat cat am putut eu pe peyton, pe mcnabb, pe terrel, pe daunte...si pot sa va spun ca am ajuns la o singura concluzie...daca ar fi sa aleg doar unul atunci si eu as alege tot un qb...si ii strang mana fericit lui mihai....mi se pare ca intr-adevar qb este postul cel mai important...nu ca incerc sa denigrez celelalte posturi caci imi este super clar ca fara ele nu se poate...dar ca la soccer cine da gol...e vedeta....
qb nu da goluri multe...:P prefera Td-urile...si pasele geniale pentru Td....
asa ca intre peyton, daunte, mcnabb,mcnair, palmer, byron, warner...etc...aleg sa mai analizez macar si anul acesta...mi se pare ca sunt inca prea crud in ale nfl-ului ca sa pot sa spun cu siguranta ...EL E....mai vedem...mai gandim, mai ne imprietenim...:P:P:P

Seahawk
14th September 2005, 20:52
titans, e vorba de jucatorul favorit. nu trebuie el sa fie cel mai bun slava domnului. doar sa argumentezi DE CE l-ai ales pe acela...intelegi? Nu trebuie sa te documentezi pt. asta, ci zii jucatorul tau favorit. Asa daca stam sa ne gandim cei mai buni sunt : Joe Montana, Jerry Rice, Jim Brown, Steve Young, Terri Bradshaw, Troy Aikman ...iar Tom Brady o sa fie acolo langa ei. Aici am numit numai hall-of-fameri, evident. Dar nu, threadul asta se refera numai la jucatorii nostrii favoriti... atat. Daca tie iti plac Leftwich si Palmer, asta nu inseamna ca ei sunt printre cei mai buni, nicidecum... in fine... sper ca ai inteles ce'am vrut sa zic.

Cat despre mine, jucatorul meu favorit din NFL, de cand am venit aici in state...si pana in prezent, un viitor hall-of-famer deasemenea este Tony Gonzalez. Dap, tight end-ul din Kansas City mi se pare mie una din cele mai puternice arme pe care le are vreo echipa in NFL in momentul de fata. Este o masina de touchdown-uri in the end-zone, poate sa alerge cu 2-3 in carca la el. Mai joaca si basket... asta vara l-am vazut intr-o echipa cu Magic Johnson si dadea dunk dupa dunk. E super-puternic... are si viteza considerabila pt. marimea lui. Are vreo 6'5" si 251 de lb... pentru mine el este exact what you call a football player. Cand vorbesti de un football player, si vrei sa-i arati cuiva what you're talkin about, il arati pe nenea Tony si s-a rezolvat.
Tony Gonzalez nu este neaparat vital unei formatii, nici nu trebuie sa fie, dar cine il are in echipa au un avantaj enorm cel putin in terenul adversarului. El este doar jucatorul meu favorit din NFL (vezi numele thread'ului :ok: )

Putini de tot au detenta lui (inchipuiti-va cat de sus sare daca poate sa dea dunk)si pot sa prinda mingea asa de bine cum o face el... iar un alt motiv pt care l-am ales pe el este ca eu la scoala joc WR, si mi-ar place sa joc si TE, desi inca n-am greutatea unui TE... poate si de asta l-am ales pe el... si nu un QB...so yeah
Cred ca am argumentat destul...

Again, nu confundati "jucatorul favorit" cu "cel mai bun jucator din NFL"...

titans_rulez
14th September 2005, 21:43
gata bre am priceput...atunci jucatorul meu favorit...haahhaha la draq ca nu e qb....anul acesta nu ne onoreaza cu prezenta...este running backul celor de la minnesota onterio smith...
de ce?...mi-a super placut debutul lui in nfl...anul sau de rookie a fost unul cu un impact bun...pacat ca a facut ceea ce a facut...

codrutc
15th September 2005, 23:10
Al meu este bineinteles Peyton Manning. De ce imi place ? Primul criteriu de selectie este faptul ca joaca pentru Colts, echipa locala. Bineinteles ca este mai mult decat asta, performantele lui personale nu are rost sa le mai amintesc, de 2 ori MVP, recordul de TD-uri intr-un sezon (49), recordul de "pass rating" (121.1), 6 sezoane consecutive cu peste 4000 yardzi., dar cel mai mult il apreciez pentru inteligenta sa. Parerea mea este ca Peyton este un tip foarte inteligent, si eu asta apreciez foarte mult la sportivii care joaca in jocuri de echipa cum este fotbalul.
Daca ar exista un doctorat in fotbal probabil ca baiatul ar fi PhD (o sa fie pe aproape la vreo 4-5 ani dupa retragere cand va intra in Hall Of Fame").
Probabil ca multi stiti cum schimba Peyton schemele in timpul jocului la "line of scrimmage" atunci cand considera ca este cazul.
Imi mai place si pentru ca se implica in foarte multe evenimente caritabile in comunitate, cu sau fara publicitate.

Seahawk
16th September 2005, 10:07
:drak: pe mine ma seaca accentul lui :))

titans_rulez
16th September 2005, 11:45
cu accent fara accent este evident ca peyton face diferenta...ceea ce a facut sezonul trecut cu greu va mai putea gi egalat si singurul capabil sa o faca cu scuzele de rigoare dar il cheama tot peyton manning....

codrutc
16th September 2005, 18:21
:drak: pe mine ma seaca accentul lui :))

LOL, ah, voi astia de pe west coast :)

titans_rulez
20th September 2005, 23:27
ma fratilor....care mai stiti ce se intampla cu eddie george?...i love eddie...unde doamne iarta-ma mai e?...a iesit din circuit?...l-au luat pe sclifositu' asta de travis henry in loc sa aduca legenda acasa....

codrutc
21st September 2005, 07:31
Eddie George s-a retras. L-am vazut la TV comentand, daca nu ma insel, chiar
la meciul de deschidere dintre Pats si Raiders.

titans_rulez
22nd September 2005, 23:10
uite asa se sting legendele....EDDIE, EDDIE....

Seahawk
23rd September 2005, 11:23
e dilema mare acum la tennesee... chris brown sau travis henry :))

titans_rulez
23rd September 2005, 19:14
dilema ne-dilema...eu cred in continuare in chris desi multa lume il considera un "tremura-deste"....

Seahawk
25th September 2005, 02:57
degeaba crezi tu, antrenorul il favorizeaza pe Henry deocamdata. Sincer, Henry e mai bun decat Brown...

codrutc
26th September 2005, 17:17
Baieti, cred ca puteti amana dezbaterea pe tema asta pentru cel putin 4 saptamani, pentru ca pe atat a fost suspendat Henry pentru consum de droguri.

Seahawk
26th September 2005, 21:43
chiar acum cand incepea sa-l "titularizeze"... saracii Titans.. Brown a jucat binisor contra lui Rams...dar Rams sunt cam slabi...

CAMATARU 9
26th September 2005, 21:55
Giants sucks this year, one word Tom Brady is the man to bring home 2 superbowls in the row!.....New England Patriots will go again to the superbowl.

damn right ....Tom Brady is the man !!! not only Pats will go again to the superbowl they will win it big time !!

pats-pittsburg 23-20 ...sweeeeet :evil:

Seahawk
26th September 2005, 21:59
mai camatarule... daca tot intri pe la noi... scrie si tu peste tot... stai mai des..c'avem nevoie de mai multi oameni care stiu fotbal...si mai adu :)

codrutc
26th September 2005, 22:27
damn right ....Tom Brady is the man !!! not only Pats will go again to the superbowl they will win it big time !!


Adevarul este ca nu poti paria impotriva lor pana nu se dovedeste contrariul.
Asta fiind zis, va fi greu de tot fara Rodney Harrison. Tocmai a aparut o stire in Boston Globe ca ar fi "done for the season". La asta se mai adauga si lipsa deja
stiuta a lui Tedy Bruschi. Se pare ca si Matt Light va lipsi vreo 8 meciuri.
Stiu ca si anul trecut au castigat fara Ty Law, dar totusi Rodney Harisson
reprezinta altceva pentru ei, parerea mea.

Seahawk
27th September 2005, 07:21
totul e impotriva lor, iar ei castiga la Pittsburgh acasa. Ciudat nu? :evil: Sa-i urmarim in continuare...

titans_rulez
27th September 2005, 12:21
este incredibil ceea ce fac patriotii.pur si simplu incredibil.cand crezi ca sunt gata, sunt terminati...nu mai au nici o sansa...atunci iti dau peste nas...
sunt fara cuvinte...patriotii o dovedesc inca odata ca sunt o ECHIPA de fotbal...

Seahawk
28th September 2005, 03:22
Nu e de ajuns ca pierdusera o gramada de oameni, s-au mai accidentat si Harrison si cu Light...Oricum niciodata sa nu care cumva sa-i uitati...pentru ca astia-s dati dracului...
Dar deviem deja... era vorba de jucatorul favorit din NFL...

Al meu e Tony Gonzalez... dar il pun acolo la "egalitate de puncte" si pe Shaun :evil:

http://www.baltimoresun.com/media/photo/2003-11/10349459.jpg

Mihai13
28th September 2005, 03:46
Stiu ca voi fi catalogat ca un "om cu suflet de ciine", dar faptul ca Rodney Harrison s-a accidentat grav si va pierde anul provoaca o bucurie josnica in mine. Acuma stie si el ce simt altii care au gustat din medicina lui, si pe care i-a terminat cu cheap shot-urile lui. El si cu McGinnest sit cei doi jucatori pe care ii URASC din tot sufletul, si mi-as dori sa-si petreaca, nu chiar restul vietii, dar o buna bucata de timp in cirje sau cu o comotie cerebrala. Daca vreti sa stiti cauza urii mele, amintiti-va de Super Bowl-ul din 2002...

Seahawk
28th September 2005, 05:26
Mihai, te inteleg... Rodney e genul de jucator criminal dar cu fata de copilash, mereu zambaret...sau plangea cand au castigat superbowl'ul...
Acum nu pot sa-i zic "bine'i trebuie"...o sa-i urez insanatosire grabnica, dar pe tine te inteleg...
McGinest e si mai rau... si tot asa de "sfant" este



later edit:
favoritul meu, Alexander The Great

http://i.a.cnn.net/si/2005/players/01/04/first_person0110/lg_alexander.jpg

mtfk
27th September 2006, 03:34
nu prea am avut timp sa ma documentez despre jucatori..dar cred ca las alege p Ben Roethlisberger sau Vinatieri..am vz ca si Vick "le are":D, cam astia ar fi deocamdata

Seahawk
27th September 2006, 10:10
Vinatieri? Interesant. Esti primul care spune ca unul din jucatorii lui favoriti e un kicker. Dar intr-adevar Adam a avut un rol extrem de important in castigarea Superbowl-urilor de catre Patriots. Deocamdata e accidentat saracul insa, si cred ca stii ca joaca pentru Indianapolis acum

mtfk
27th September 2006, 17:08
am auzit eu mai demult ca vinatieri isi va gasi alta echipa, dar nu stiam ca e colts, mc.

Seahawk
28th September 2006, 09:32
Cu placere :) De asta suntem aici. Pentru orice nelamuriri, comentarii si orice altele... pt impatimitii acestui sport...si nu numai.

A.k.a
28th September 2006, 11:51
Brandon Jacobs de la Gaints incepe sa imi placa foarte mult, sper sa il foloseasca cat mai mult, ar putea fi "urmasul" perfect a lui Tiki. mai imi place Joey Porter si Chad Johnson

Seahawk
28th September 2006, 12:22
Brandon e insa un tip diferit de running back fatza de Tiki. Dar are muuuuuulte de invatat de la barbier :D care e spre finele carierei

A.k.a
28th September 2006, 16:05
Da da imi place ca se baga in joc , nu ocoleste,nu ii e frica de contact din cate am vazut in meciu cu colts si atunci cand a sarit peste nu stiu care jucator. Imi place stilul lui. Numa in ritmul asta nu stiu cat timp va trece pana se va accidenta. Apropo de Chad ati vazut ce lovitura a primit in meciul cu Browns? Si apoi la interviu dupa meci zici ca nu mai stie pe ce lume ii, plange, apoi zambeste, apoi iara plange...
http://www.youtube.com/watch?v=dgNREzBAnY4

si o faza tare cu joey porter :D http://www.youtube.com/watch?v=yG****1UJgg Beeeyaa

Cucu
29th September 2006, 02:29
BRIAN URLACHER .... cel mai vandut tricou in USA ... nu degeaba ... 54 rules

Zabriskie
4th October 2006, 11:18
7 Michael Vick
81 Anquan Boldin
17 Plaxico Burress
55 John Abraham
97 Patrick Kerney
80 Jeremy Shockey
52 Ray Lewis

little_earl
28th November 2006, 15:04
salutare fani ai fotbalului american, imi pare bine sa vad ca sunt destui cunoscatori ai fenomenului in romania
eu sunt abia la inceput cu acest sport, mai exact de vreo 2 luni am devenit obsedat :rolleyes:
si cand erau transmise meciuri pe tv sport acum cativa ani ma uitam cu interes (mai ales datorita filmelor gen Any Given Sunday sau Remember the Titans, chiar si Jerry Maguire care mi-au placut) dar dupa ce au incetat transimisiunile am pierdut contactul cu sportul.....cu doua luni in urma m-a intrebat un tovaras daca vreau jocul Madden 07, am zis da, si asa a inceput..:P.....ca un autodidact ce sunt am ales mai intai sa ma documentez in privinta regulamentului si apoi sa joc; dupa 2 ore de citit pe wikipedia, am intrat in joc, si pot spune ca asta a fost poate cel mai bun mod de a invata principiile acestui sport, un joc de 5 minute sfertul, in comentariul lui Al Michaels si al lui John Madden m-a facut sa inteleg mai multe decat toate meciurile urmarite la tv sport, sau toate filmele vazute...
de atunci am devenit obsedat, iar site-ul nfl este printre cele mai accesate pe computerul meu.....
...evident, primele simpatii le-am dezvoltat datorita jocului pc (reggie bush, michael vick, shaun alexander) insa in cele din urma un clip de pe youtube m-a facut sa ma opresc la o anumita echipa, Baltimore Ravens...un clip cu secvente memorabile ale lui Ed Reed....este jucatorul care-mi place cel mai mult deoarece pune enorm de mult suflet, si pe deasupra este si charismatic (site-ul celor de la ravens este foarte bine pus la punct in sectiunea multimedia, proiectul ravens wired aratand fata off the field a jucatorilor)
...din cate am citit pe-aici, nu prea mai sunt fani ai celor de la ravens, poate fani ai lui ray lewis, sper sa nu fiu eu oaia neagra aici....

codrutc
28th November 2006, 17:29
Hei, bun venit little_earl ! Interesant nume.
Te asteptam la discutii de substanta.
Dupa cate imi aduc eu aminte mai este cineva pe forum fan Ravens.
Eu sunt fan Colts dupa cum se vede. Sezonul acesta ambele echipe sunt bune asa ca imi doresc sa ne "duelam" in playoffs :)

little_earl
28th November 2006, 19:42
am stat si m-am gandit la un nume ce ar avea legatura cu fotbalul american, pana am gasit unul mai subtil: eu sunt mai masiv de felul meu :P asa ca mi-am ales porecla atribuita unor Big RBs din NFL ce ne aduc aminte de Earl Campbell (si jamal lewis a fost poreclit asa pe la inceputul carierei)

r0bby
28th November 2006, 19:53
Carson Palmer&Michael Vick...si ar mai fi cativa insa astia sunt preferatii !

Seahawk
29th November 2006, 08:30
salutare fani ai fotbalului american, imi pare bine sa vad ca sunt destui cunoscatori ai fenomenului in romania
eu sunt abia la inceput cu acest sport, mai exact de vreo 2 luni am devenit obsedat :rolleyes:
si cand erau transmise meciuri pe tv sport acum cativa ani ma uitam cu interes (mai ales datorita filmelor gen Any Given Sunday sau Remember the Titans, chiar si Jerry Maguire care mi-au placut) dar dupa ce au incetat transimisiunile am pierdut contactul cu sportul.....cu doua luni in urma m-a intrebat un tovaras daca vreau jocul Madden 07, am zis da, si asa a inceput..:P.....ca un autodidact ce sunt am ales mai intai sa ma documentez in privinta regulamentului si apoi sa joc; dupa 2 ore de citit pe wikipedia, am intrat in joc, si pot spune ca asta a fost poate cel mai bun mod de a invata principiile acestui sport, un joc de 5 minute sfertul, in comentariul lui Al Michaels si al lui John Madden m-a facut sa inteleg mai multe decat toate meciurile urmarite la tv sport, sau toate filmele vazute...
de atunci am devenit obsedat, iar site-ul nfl este printre cele mai accesate pe computerul meu.....
...evident, primele simpatii le-am dezvoltat datorita jocului pc (reggie bush, michael vick, shaun alexander) insa in cele din urma un clip de pe youtube m-a facut sa ma opresc la o anumita echipa, Baltimore Ravens...un clip cu secvente memorabile ale lui Ed Reed....este jucatorul care-mi place cel mai mult deoarece pune enorm de mult suflet, si pe deasupra este si charismatic (site-ul celor de la ravens este foarte bine pus la punct in sectiunea multimedia, proiectul ravens wired aratand fata off the field a jucatorilor)
...din cate am citit pe-aici, nu prea mai sunt fani ai celor de la ravens, poate fani ai lui ray lewis, sper sa nu fiu eu oaia neagra aici....




Bine ai venit Little Earl :D Din cate stiu eu si DaEdge, alt membru al acestui forum este cu este fan Ravens asa ca nu esti singurul :D (Edge corecteaza-ma daca gresesc...)

Welcome to the family :)

DaEdge
30th November 2006, 18:17
Da intradevar, sunt un mare fan Ravens, poate ca nu las de multe ori sa se vada acest. lucru dar cu siguranta altimore Ravens este echipa care imi place cel mai mult.
Little Earl,(Stewie:) ) BUN VEnIT pe forum.

Despre Ed Reed, jucatorul tau preferat, trebuie sa te aprob. Este probabil cel mai bun safety din liga,si intradevar un jucator care isi da sufletul pe teren, numai ca echipa sa castige. Si Ray Lewis era la fel la inceputul carieriei si se pare ca inca este, desi multa lume nu-l vedea sa-si mai reina vreodata la forma dupa accidentarea din sezonul trecut. iata ca ray, desi a lipsit 2 meciuri sin insezonul asta, le-a dat peste nas criticilor si e din nou in varful piramidei.

Despre ravens, jamal se pare ca si-a reventi in mare masura, mai ales dupa etapa a 6-a cand a fost concediat jim fassell (offensive coordinator) iar brian billick a preluat atributile acestuia dandu-i mingea mai des lui"the Truck"(porecla lui jamal- ca tot vorbeai de rb masivi) iar acesta a inceput sa ne aduca aminte de acel sezon 2003 cand nu-l opreai nici cu tancu':) . in rest ce sa mai zic, cea mai buna defensiva din liga far doar si poate, a castigat un meci, cu saints aproape excuisv din puncte venite pe urma unor interceptii...etc.
in final ce sa mai zicem despre steve mcNair, probabil ca daca cumva ravens iau super-bowlul anul asta(lucru foarte greu dar au sanse)el va fi hall of famer, pentru ca a avut o cariera mare in tennessee.

cam atat...uite aici dac vrei sa dwnld-ezi super bowlul castigat de ravens, daca cumva nu l-ai vazut....http://www.demonoid.com/files/details/541683/2325666/.

peace si multa bafta

STEAUA-MANIA
30th November 2006, 19:03
Tre sa fie inca in activitate?Daca "nu" atunci,THE ALL MIGHTY :TROY AIK8MAN!:great: /OLE/
In caz ca l-ati uitat...priviti-l in toata GLORIA SA!
http://img263.imageshack.us/img263/3564/sctroyaikmanphotojw0.jpg
si
http://img407.imageshack.us/img407/2319/10107980db6.jpg
GO COWBOYS,GO COWBOYS!

DALLAS COWBOYS THE PROUD OF THE SOUTH!:yeah:

cris21
1st January 2007, 16:40
Ce bine e sa vad ca exista oameni care stiu cate ceva despre nfl. Credeam ca sunt singuru caruia ii place acest sport :)
Tin cu Titans de vreo 4 ani de cand am pus mana madden, prima mea intalnire cu nfl`ul (stiti voi in romania era doar soccer la tv). Din pacate nu prind sport1 asa ca ma uit la ncaa, si trag de pe net nfl primetime.
Jucatorul meu favortit este vince young #10, un rookie foarte promitator.

A.k.a
1st January 2007, 17:35
Bine ai venit

Seahawk
3rd January 2007, 10:06
Ce bine e sa vad ca exista oameni care stiu cate ceva despre nfl. Credeam ca sunt singuru caruia ii place acest sport :)
Tin cu Titans de vreo 4 ani de cand am pus mana madden, prima mea intalnire cu nfl`ul (stiti voi in romania era doar soccer la tv). Din pacate nu prind sport1 asa ca ma uit la ncaa, si trag de pe net nfl primetime.
Jucatorul meu favortit este vince young #10, un rookie foarte promitator.

Bine ai venit domnu' sef :D Sa stii ca celalalt moderator al forumului (si anume titans_rulez) este tot fan titans evident si in special vince young :D

Welcome to the family ;)

r0bby
3rd January 2007, 12:26
Bine ai venit domnu' sef :D Sa stii ca celalalt moderator al forumului (si anume titans_rulez) este tot fan titans evident si in special vince young :D

Welcome to the family ;)

Suna un pic mafiot..gen Nasu':D

Seahawk
3rd January 2007, 14:56
Exact :D Clanul Soprano haha

ElectroShock
5th January 2007, 22:01
pana acum ceva timp jucatoru meu favorit era randy moss( acum este la raiders asa ca am lasato mai moale)...in prezent nu stiu ce jucator sa spun...

apercele
8th January 2007, 20:41
eu sunt mare fan MICHIGAN WOLVERINES deci toti care au terminat acolo, devin "smecheri" in ochii mei..de la tom brady, ty law, etc toti sunt favoritii mei

dar peste toti este charles woodson...ce facea asta in college...

Sinisther
8th January 2007, 21:21
dar peste toti este charles woodson

pacat ca nu a ajuns in ProBowl... inca nu pot sa inteleg la ce s-au gandit americanii astia cand nu i-au trimis in Hawaii nici pe Wodson nici pe Al Harris

cu cartele perforate am inteles in 2000 ca nu se descurca dar probabil un ProBowl ballot consuma prea multi neuroni pt ei

Good luck America.... you've put Bush in the White House and Romo in the ProBowl... what else can go wrong? --- citat din mine

aLEX_U_1919
8th January 2007, 21:27
Travis Henry si Chris Brown :ok:

titans_rulez
8th January 2007, 22:02
cris 21 si alex u 1919....am sa va rog sa mai postati macar o singura data altfel o sa creada lumea de pe forum ca am luat-o razna si postez sub diferite id-uri jucatorii titanilor...
:happy :happy :happy :happy :happy
wellcome....si mai ales stati printre noi

georgebz
9th January 2007, 01:28
iata un topic acre mi-a scapat pana acum ... ce sa spun jucatorul meu preferat este Peyton Mannig ..... de fapt "dragostea" mea pentru NFL isi are originea intr-un tricou cu nr 18 pe spatele caruia scria MANNING ..... curiozitatea m-a calauzit spre NFL.com pentru a afla cine este acest Manning si observand ca este un jucator emblematic am devenit instantaneu fan , am inceput sa urmaresc meciuri ale celor de la Colts si am ajuns intr-un final sa apreciez acest sport si tot ceea ce este legat de el.

apercele
9th January 2007, 01:34
nu strica sa ai 2 receivers cu numele de HARRISON si WAYNE

intr-adevar au un offense impresionant....

AdrianCards
21st January 2007, 19:28
ecipa favorita e Arizona Cardinals(stiu ca au fost varza sezonul asta, da' l-au concediat pe d. green si l-au adus pe whizzzz)
Jucatorii favoriti:
Offense:Anquan Boldin
Deffense: Adrian Wilson
:yeah:

baluba
27th January 2007, 20:00
fan Giants, nu am jucatori favoriti.
Stiti vreun manager de fotbal am. online gen hattrick

georgebz
27th January 2007, 20:10
salut

nu stiu nimik , doar Fantasy Football ( gen Echipa fantastica)

GreenBayPacker
18th February 2007, 16:44
Am vazut ca avem un fan Cardinals... Baietii astia din Arizona au printre primele alegeri in draft de cativa ani buni (semn ca termina sezonul pe locuri nu tocmai onorabile:( ) dar nu reusesc sa-si adjudece jucatori capabili sa-i duca in play-off. It's still a mistery to me...
Ca sa-i raspund lui Sinisther la intrebarea "what else can go wrong besides Bush in the White House and Romo in the ProBowl?"... Bush outside the White House trying to receive a pass from Romo:shocked: :D It's too scary to think about, actually. A, da, si jucatorii mei preferati sunt Brett Favre (mai sta un an cu noi, yiiipeeee), Tom Brady, Carson Palmer, Deuce McAllister, LaDainian Thomlinson(very impressive this season), Peyton Manning, Tony Gonzalez, Dante Hall (la cum alearga Devin Hester, sigur a vazut multe meciuri cu Hall) si poate am mai lasat pe dinafara pe cativa. Dintre cei care s-au retras, thumbs up pt Joe Namath, Joe Montana, Terry Bradshaw,Dan Marino si John Elway

Sinisther
18th February 2007, 18:53
hey...another cheeshead.... that makes 3....daca am numarat bine :P

panda89
18th February 2007, 21:07
LE - Luis Castillo #93 San Diego Chargers ......e Line man de-al meu si mi se pare cel mai bun....traiasca echipa noastra de fotbal american:D:D:D:Dvom fi vedete

Raven Jaguar
12th March 2007, 14:40
Jucatorul meu preferat este Ray Lewis......jucator de "suflet",coordonator al defensivei si un jucator foarte important pentru cei de la Ravens.De obicei majoritatea prefera un QB sau un WR sau TE.....dar fotbalul fara defensiva nu ar fi fotbal!(valabil si pentru ofensiva si special teams,of course).
Abil,tenace,Ray Lewis a incurajat intodeauna echipa in momentele cele mai grele si a fost sufletul pe teren,jucator cu vitalitate,energic,calitatile sale tehnice l-au propulsat printre cei mai buni jucatori in NFL......dupa parerea mea(si nu numai a mea!)...Ray este o legenda vie si Ravens sunt foarte norocosi ca il au in team-ul lor!......Peyton...este o legenda la fel...dar Ray este magnific!....GO RAVENS!!!!!!!!!:yeah:

Raven Jaguar
13th March 2007, 10:44
.......in afara de Ray Lewis....pe care il admir(tipul de LB la cel mai inalt nivel),am alti 2 jucatori preferati: Deangelo Hall si Dante Hall.....DeAngelo pentru ca este pentru mine tipul de CB perfect(bine...mai este McAlister,si alti Cb poate mai buni),speed,vision,cu tacklingul sta mai slab dar are timp sa se puna la punct....si Dante...deoarece este unul dintre cei mai agili din NFL,5.8,mic de inaltime dar rapid,agil,si "greenbaypackers" avea dreptate...altii incearca sa-l imite in punt return sau kick return....schimbari de directie,etc...
desigur...as putea sa pun un intreg "dream team" din jucatorii preferati dar acestia 3 sunt la "loc de cinste" in sufletul meu.....mereu:)

effect
13th March 2007, 10:53
Jucatorul meu preferat este Ray Lewis......jucator de "suflet",coordonator al defensivei si un jucator foarte important pentru cei de la Ravens.De obicei majoritatea prefera un QB sau un WR sau TE.....dar fotbalul fara defensiva nu ar fi fotbal!(valabil si pentru ofensiva si special teams,of course).
Abil,tenace,Ray Lewis a incurajat intodeauna echipa in momentele cele mai grele si a fost sufletul pe teren,jucator cu vitalitate,energic,calitatile sale tehnice l-au propulsat printre cei mai buni jucatori in NFL......dupa parerea mea(si nu numai a mea!)...Ray este o legenda vie si Ravens sunt foarte norocosi ca il au in team-ul lor!......Peyton...este o legenda la fel...dar Ray este magnific!....GO RAVENS!!!!!!!!!:yeah:


Total de acord.Ray Lewis pwnz :yeah:

little_earl
13th March 2007, 11:16
fac si eu un update :P n-am mai scris aici de la primul meu post pe forum
nr.1 a ramas Ed Reed bineinteles, dar au mai aparut cativa jucatori pt care am simpatii:
- Lavar Arrington OLB
- Jonathan Vilma MLB
- Keith Bulluck OLB
- Brian Dawkins FS
- Ernie Sims OLB
tot partea defensiva ma atrage mai mult :D
in offense, bineinteles Chad Johnson "Ocho Cinco", chiar daca joaca la rivala Bengals, cred ca s-ar descurca binisor in stand-up :D ... ar mai fi Marvin Harrison, un profesionist 100% si LT care se aseamana cu Marvin in privinta caracterului si-n plus mai e si cel mai bun jucator din NFL

n-am mai trecut jucatorii de la Ravens pt ca se subintelege ca-s printre preferatii mei

Raven Jaguar
13th March 2007, 11:17
Ma bucur ca vad fani Ravens.....nu poate decat sa creasca inima in mine:yes: de bucurie!!!Go Ravens...oricum...Ray is the best of the bests..and allways Ravens:yeah:

little_earl
13th March 2007, 11:23
f bine, la mai mare :D din cate stiu eu suntem vreo 4 fani Ravens, daca nu ma insel suntem cei mai numerosi :evil:

Raven Jaguar
13th March 2007, 12:12
..super!......Baltimore Ravens 2.....sau 3...4......sau 29-a echipa.....acum privind experienta noastra suntem bebei,dar poate inchegam o aparare in genul "Ravens"....presure,agresive and tenace!...lol

bason
26th March 2007, 18:50
Mie imi place de :
1. Ahman Green
2. Keith Bulluck
3. Chad Johnson

r0bby
26th March 2007, 19:31
Mie imi place de :
1. Ahman Green
2. Keith Bulluck
3. Chad Johnson

Al treilea fan Chad Johnson de pe forum dupa mine si A.k.a.:D

gomez11
30th March 2007, 22:40
Eu as zice Tom Brady dar parca tot mai multa ma incanta Jabar Gaffney.

A.k.a
30th March 2007, 23:25
Bine ai venit gomez. Pe morticia unde ai lasato? :P

alexvictor
31st March 2007, 17:28
Haideti sa il spun si eu pe al meu. Polamalu... va spune ceva?
Un dur in teren, dar pare un ingeras pe banca. Meserie, un jucator cu suflet. Imi place genul asta.
Poti sa fii adversar al lui Manning, poti sa il urasti, dar sa spui ca nu e un jucator mare mi se pare o exagerare. (Am si o rugaminte fata de codrutc, spunea ceva mai devreme pe thread, adica acum vreo 2-3 ani, cred, daca stim cu schimba Manning play-ul in timpul derularii fazei sau inainte de snap. as fi curios cum face. mersi codrutc, sau... oricare imi poate explica)
Al treilea ar fi Ray Lewis. Criminal...

cojanu
1st April 2007, 02:00
am si eu cativa jucatori preferati
terrel owens , tom brady ( cine nu ar vrea sa fie ca
el ???? ) . plaxico burres, damarcus ware si ray lewis
cred k si randy moss mi-ar place, dar l-am vazut f putin

codrutc
2nd April 2007, 16:37
Am si o rugaminte fata de codrutc, spunea ceva mai devreme pe thread, adica acum vreo 2-3 ani, cred, daca stim cu schimba Manning play-ul in timpul derularii fazei sau inainte de snap. as fi curios cum face. mersi codrutc, sau... oricare imi poate explica)


De obicei QBul primeste play-ul, identificat printr-un nume de cod , prin radio de la coordonatorul ofensivei. In cazul in care jucatorii se strang cu totii inainte de play (huddle) QB-ul comunica play-ul la ceilalti jucatori care vor stii ce ruta sa alerge (wide receiverii) sau in cazul centrului ce schema de blocaj sa comunice la colegii din linia ofensiva. In cazul in care se joaca fara huddle, QB-ul incepe sa strige codul play-ului sau sa-l comunice prin semne. Centrului care e mai aproape, il poate chiar comunica direct. Apoi acesta din urma isi instruieste guarzii si tackles.
Oricum, in ambele cazuri , huddle sau no huddle, QBul poate schimba playul daca , dupa ce s-a uitat la cum e asezata apararea, realizeaza, sau asa crede el cel putin :), ca play-ul nu va avea succes si decide sa cheme alt play prin semnale sonore si vizuale ( cu mainile). Nu este numai play-ul care se tine secret, dar si momentul snap-ului. De exemplu , QB-ul zice "hut" de mai multe ori dar de cate ori pana se da drumul la minge nu stiu decat ai lui. Un alt exemplu, daca e galagie mare in stadion, hut este acompaniat si de niste plame date centrului pe fund, pentru ca acesta sa stie numaratoarea.

In cazul lui Manning, am inteles ca, in general, primeste 3 plays de la coordonatorul Moore. In functie de asezarea initiala a apararii Peyton decide cu care sa mearga. In caz ca jucatorii din aparare schimba si ei pozitia, el poate decide sa schimbe play-ul inainte de snap. Remember, sunt 40 de secunde intre play-uri, asa ca e timp.

alexvictor
2nd April 2007, 16:44
Mersi codrut pentru explicatii.
Inteleg deci ca Qb are in casca si un dispozitiv radio. Te / va intreb el poate sa comunice cu antrenorul sau nu_? Adica doar primeste denumirea playului sau ii poate spune antrenorului "nu, parerea mea e ca nu tb sa mergem pe playul asta"

codrutc
2nd April 2007, 17:04
Buna intrebare, stiu sigur ca poate aude ce zice antrenorul dar daca poate spune si el ceva nu sunt sigur, as zice totusi ca da. A, stai putin, uite aici o intrebare pusa de cineva si un raspuns, este in engleza din pacate:

"Would you please clarify what the rules are regarding the communication between the offensive coordinator and the quarterback by the way of the offensive coordinator's headset and the radio in the quarterback's helmet? If I understand correctly, communication is allowed until 15 seconds remain on the play clock. If this is correct, how is the communication cut off between the two? What is the penalty if it is discovered communication continues between the offensive coordinator and the quarterback go past the 15-second mark on the play clock?

At each NFL game there is a game clock operator, a play clock operator, and a coach-to-quarter back operator. The coach-to-quarterback communication is controlled by the coach-to-quarterback operator via a switch. When a play ends, the operator opens the channel by turning the switch, thus allowing the coach to communicate with the quarterback. You are correct that at 15 seconds the switch is turned off and communication between the coach and quarterback is suspended. The teams have no control and mistakes are never made in this area. Good question."

alexvictor
2nd April 2007, 17:40
este clar. mersi codrut

Sinisther
2nd April 2007, 22:36
din sezonul 2007 am inteles ca s-ar putea introduce o astfel de metoda de comunicatie si la un jucator din defensiva

A.k.a
3rd April 2007, 11:45
Ar fi tare. La MLB cel probabil

codrutc
4th April 2007, 01:54
din sezonul 2007 am inteles ca s-ar putea introduce o astfel de metoda de comunicatie si la un jucator din defensiva

A fost numai o propunere dar nu am auzit sa se fi aprobat la recenta
conferinta a NFL.
Ar fi corect ca si defensiva sa beneficieze de comunicare intre antrenor si MLB de exemplu.

Raven Jaguar
10th April 2007, 13:37
Sincer...ma mir de ce nu s-a aprobat pana acum transmisia si in cazul defensivei.....mie unul mi se pare foarte normal....de pilda coordonatorul ofensivei observa asezarea defensivei comunica repede QB-ului.....QB are un avantaj si banuieste cum poate apararea reactiona sau cam ce au de gand sa faca....un blitzz,cover,etc....ramane doar ca apararea sa-si schimbe repede play-ul si sa surprinda adversarul...dar asta nu se poate intampla la fiecare play.....pot aparea si greseli de comunicare....de aceea cred ca ar fi cel mai bine ca si MLB sa aiba o comunicare cu defensive coordinator....nu?
Credeti ca se poate pierde si spectaculozitatea jocului?.....sau va fi mai greu pentru ofensiva sa castige yarzi sau sa puncteze?....eu zic ca nu....dimpotriva...chiar daca va fi mai dificil va fi mai frumos:P

A.k.a
10th April 2007, 14:10
Nu cred ca ar fi mai greu, pt ca apararea si asa se aranjeaza in functie de atac. O modificare rapida ar fi mai rau pt aparare, pt ca atacul poate porni playul daca sunt gata si ii pot prinde nepregatiti pe cei din aparare

plex23
18th April 2007, 10:54
Walter Payton (1954-1999)
NFL Player of the year in 1977 si in 1985;
- 7 ori cistigatorul trofeului de ALL PRO e ALL NFC;
- 9 ori selectionat ptr Pro Bowl;
- de 5 ori(dal 1976 al 1980)cistiga titlul de ce la mai bun rusher NFC;
- in 1986 cistiga Superbowl XX la New Orleans impotriva la New England (Chicago-NE 46-10).
ptr mine ramine unul dintre cei mai buni rb care au existat pina acum...
respect

Bronco
19th May 2007, 23:38
Greu de zis aici...
Imi place foarte mult Michael Vick, desi in ultimul timp a fost in atentia altora din orice alte motive, dar fotbal nu...
Imi mai plac Vince Young, DeAngelo Hall, Reggie Bush, Terrell Owens, Donovan McNabb, Shaun Alexander, Santana Moss, Steve McNair, Michael Jenkins, Warrick Dunn, si mai sunt altii, multi, dar nu imi mai aduc aminte acum...
Insa mi-a placut foarte mult Jerry Rice (am mai apucat sa il vad jucand pt.49ers), Steve Young (49ers), Tommy Dorssett (cowboys),Troy Aickman (cowboys), jucatori pe care i-am vazut ce le putea pielea...si erau cei mai buni la echipele lor... Joe Montana, etc...:yes:

r0bby
20th May 2007, 12:15
Joe Montana e o legenda,spuneai ca urmaresti F.A din 1992.Ce tare ca ai prins acei jucatori,poti face o comparatie cu cei din ziua de azi.

Raven Jaguar
23rd May 2007, 16:00
Nu cred ca ar fi mai greu, pt ca apararea si asa se aranjeaza in functie de atac. O modificare rapida ar fi mai rau pt aparare, pt ca atacul poate porni playul daca sunt gata si ii pot prinde nepregatiti pe cei din aparare


Apropo de situatii rapide......intr-adevar,apararea stiu ca se aranjeaza in functie de atac.....am vazut recent in cateva meciuri cand apararea a fost surprinsa cu 12 oameni pe teren:P ,si total nepregatita de ceea ce a urmat...si asta nu am vazut doar intr-un meci.....ci in 3 meciuri (deocamdata...)din sezonul trecut.Sa zicem ca,coordonatorul ofensiv aranjeaza ca de obicei apararea in functie de atac......ok....spune schema stabilita(dime,blitzz,weak,trap,strong,etc...).... .apararea observa asezarea atacului si isi poate schimba pozitia defensiva,si indiferent ca avem "man to man","in zone" sau blitzz,etc........erori se pot face datorita multiplelor scheme din ofensiva......acum...daca MLB primeste prin casca defense-play-ul inainte de asezarea atacului pe pozitii...are ceva?(daca si MLB-ul ar avea un mijloc de comunicare ca QB-ul)...poate ca "in ultima instanta" un alt defensive-play ar avea mai mult succes decat cel inintial:D

A.k.a
23rd May 2007, 16:54
Nu au in aparare, cel putin asa se spunea mai demult pe forum aici. Oricum MLB-ul ii responsabil de obicei cu audiblesurile, de ex si Urlacher poate ai vazut ca are pe mana lista cu audibles. El cred ca spune apararii ce modificari sa faca. Apararea nu cred ca se pozitioneaza inainte de atac, intotdeauna urmaresc cum sunt cei din atac pozitionati, si apoi se pozitioneaza si ei

Raven Jaguar
23rd May 2007, 17:31
A.K.A......cred ca nu m-am exprimat cum trebuie....stiu ca apararea se pozitioneaza in functie de asezarea ofensivei si ca MLB-ul "dicteaza" schemele on the field(inainte coordinatorul defensiv daca are timp si comunica cu MLB-ul),dar nu comunica exact cum o face QB cu ofensive coordinator......la asta faceam referire.....ar strica daca si MLB ar avea un sistem de comunicare iar defensive coordinator i-ar spune play-ul necesar?......uite...coordonatorul ofensiv comunica din loja cu head-coach,acesta din urma dicteaza schema,ii poate comunica jucatorului sau coordinatorului ofensiv si poate exploata o anumita slabiciune din aparare pe care a vazut-o dupa cateva first-down-uri.....atacul are un as in maneca......apararea nu face decat sa se aseze in functie de atac si poate schimba in ultim moment asezarea si play-ul......right?
In o gramada de meciuri am vazut ca apararea cand a luat aceasta decizie nu a fost tocmai corecta(ori coordinatorul defensiv ori MLB-ul) si au aparut erori de marcaj sau play-ul gresit.......eu ma refeream la faptul ca....daca coordinatorul defensiv(bineinteles head-coach-ul) ar colabora cu MLB prin acelasi sistem(mai ales ca stiti prea bine pe unele stadioane este un vacarm de nedescris si e greu sa te intelegi pe teren)...ar avea un efect mai bun pentru aparare?......sau nu ar schimba nimic?:evil:

P.S.-acum cateva posturi s-a discutat aceasta chestiune pentru ca exista zvonul ca se poate introduce mijloc de transmisie si la MLB nu numai la QB dar nu cred ca a fost aprobat sau va fi aprobat vreodata de catre comisie in NFL,probabil crezand ca se pierde din spectaculozitatea meciurilor si apararea ar fi imbatabila si am asista la scoruri foarte mici.....sau cine stie ce alte motive....:)

Raven Jaguar
23rd May 2007, 17:44
Apararea nu cred ca se pozitioneaza inainte de atac, intotdeauna urmaresc cum sunt cei din atac pozitionati, si apoi se pozitioneaza si ei


Apararea din cate stiu eu......vede ce sistem folosesc cei din atac(de ex. 2TE,1 RB si 2 WR) si merg si ei pentru un play de ex cu asezarea normala 4 linemani,3 LB si 4 DB.....right?......iti dai seama ca daca vad ca la "hudlle" se strang 5 WR....se stie ca se pregateste ceva "deep",long pass,etc.....si in aparare nu poti sa mergi cu aceeasi formula de aparare ci cu 4 CB,un MLB si 2 safety....ca sa poti contra aceasta schema.....
Nu inainte sa intre in the hudlle,apararea vede ce oameni foloseste pentru urmatorul play ofensiva si decide ce tip de oameni are nevoie pentru play defensiv ce va urma....deci....se pregateste inainte de a se aseza ofensiva pentru ca altfel ar risca sa aseze alti oameni decat cei necesari pentru stoparea unui play(in fortza,run,etc...)....dar de asemenea poate schimba si play-ul daca i se pare ceva MLB ca nu e bine......:)

Bronco
23rd May 2007, 22:31
:)
Din fericire am avut sansa sa-i vad, si pe Clasicii din NFL....
Am avut ocazia sa vad ultimul SuperBowl castigat de 49ers, cu Jerry Rice, Steve Young, nu imi venea sa cred cat de minunati erau... nu stiu daca mai exista altii ca ei...
La un moment dat imi placeau foarte mult Adami Toomer sau Terrelll Owens, sunt si acum jucatori buni, dar mai buni ca cei din generatia anilor 80, nu cred ca se mai gasesc...
Cris Collinsworth, Boomer Esiason, Phil Simms, Art Monk, Gary Clarke, Mark Bavarro, Walter Payton, Darrell Greene, etc...:ok:

brettfavre
7th October 2008, 04:34
Atari Bigby

alex2006
20th December 2008, 00:54
tom brady, cel mai bun jucator al deceniului nostru!
are inca timp sa devina cel mai bun QB din istorie

Bronco
20th December 2008, 01:21
tom brady, cel mai bun jucator al deceniului nostru!
are inca timp sa devina cel mai bun QB din istorie

No way...Daca ar fi fost in stare sa-si duca echipa la victorie in cel mai important meci al sezonului ( Super Bowl XLII ), poate ar fi devenit cel mai bun din istorie...Dar a esuat lamentabil. Poate sa revina, dar nu cred ca il va ajunge vreodata pe Joe Montana. Parerea mea...

campuscodi
20th December 2008, 10:58
Dar cine a spus ca Montana e cel mai bun ?
Dupa ce am vazut documentarele legate de Sammy Baugh, am indoieli asupra lui "Chicken Legs"
Il prefer pe vechiul 2-way record-setting punter-CB-QB #33 Redskin

Sinisther
20th December 2008, 13:28
Stiu ca ti-a placut articolul despre Sammy. Toate articolele de spre jucatorii din anii de inceput a fotbalului in america sunt asa nostalgice, dar nu ar trebui sa te influenteze mai ales cand vine vorba de a propune pe cineva din perioada aceea ca si "cel mai bun" pe o anumita pozitie. Sammy era bun ...dar nu era un QB.... era un "aruncator" de minge...e drept...o arunca mai bine decat altii dar era un aruncator de minge si nimic mai mult, iar chestia aia cu 2-way record-setting punter-CB-QB e BS....toti jucau off si def atunci. Practic la pozitia de QB din perioada pre-Superbowl.... singurul care merita sa intre in discutie e Johny Unitas(dupa parerea mea ar si castiga).

Acelasi lucru se poate spune despre toti jucatorii din anii de dinainte de al doilea razboi mondial(cu o singura exceptie). Fotbalul era altceva atunci... si toti marii jucatori de atunci sunt laudati pt realizarile lor nu numai ca si jucator(in general stilul dur de joc rezistenta fizica si determinarea) si ca persoanalitate in incercarea de a po****riza un sport putin mediatizat la acea vreme(Curly Lambeau,George Hallas,Bronco Negursky,John "Blood" McNally etc).

Dintre toti exceptia e Don Hutson(si nu pt ca a jucat pt Packers). De ce? ... Ca sa pornesc de la Sammy Baugh... si articolul lui de pe NFL.com in care se spunea ca in primul lui an a stabilit un record pt QB de 8 pase complete pe meci si ca doar 6 QB de atunci aveau o medie de mai mult de 3 pase complete pe meci. Pe scurt 15 incercari de pasa pe vremea aceea era MULT...... pase complete ce va si mai rar. Hutson a jucat 10 ani in NFL...timp in care a reusit 99 receptii de TD. Al doile jucator ca nr de TD receptionate in aceeasi perioada are undeva in jur de 30. Pe atunci se jucau in medie 10 meciuri pe sezon...la 99 de TD asta inseamna 1 TD pe meci.Daca pui o medie de 10 pase/meci .... asta inseamna ca tot la a 10-a pasa a QB-ului Hutson reusea un TD.Mai mult.... in cariera are 488 de recetpii...asta inseamna ca 1 din 5 pase receptionate era TD si daca cineva crede ca era doar un om bun in redzone si prindea doar pase scurte se inseala .... are 7991 yarzi receptionati adica o medie de 16.3yds/receptie.

P.S si pt ca tot era vorba de 2-way players ... juca Safety si in ultimii 6 ani din cariera a avut 30 de interceptii(8 in 1943 in doar 10 meciuri). In plus era si K pt extra points....172 de XP reusite + 7 FG

georgebz
12th January 2010, 12:41
Up !

andreidan
12th January 2010, 13:01
"Congratulations Brett Favre on Setting the NFL Record for Incomplete Retirements !!!"

Lol, se mira lumea ca a fost pe locul 3 parca la Comeback Player, 'he came back from retirement'.

Ca sa comentez si la subiect, dupa ce am citit reply-urile anterioare, la cultura mea in sportul asta as spune prostii. :)

Zabriskie
12th January 2010, 14:04
LOL, dintre jucatorii care imi placeau acum 4 ani 2 au ajuns la puscarie.

georgebz
12th January 2010, 14:10
si Lewis ar trebui arestat pentru ce i-a facut lui Brady duminica :P

WAX
12th January 2010, 17:45
Maurice Jones-Drew ,Adrian Peterson ,Wes Welker, Larry Fitzgerald,Ray Lewis si cateodata Tom Brady :P

dumboss_yo
12th January 2010, 19:44
Maurice Jones-Drew ,Adrian Peterson ,Wes Welker, Larry Fitzgerald,Ray Lewis si cateodata Tom Brady :P

Mai putin cand da piept cu Ray Lewis, unul din jucatorii tai preferati ... ce ironie :groggy:

Patriots
12th January 2010, 19:59
Pai preferatul meu din NFL la ora actuala este clar Vick ,desi nu prea joaca. Altii ar mai fi Brady, Moss, AP,Ed Reed, Ochocinco, Vrabel, Dawkins.

il_dotore
13th January 2010, 09:01
PEYTON MANNING... motivil e simplu e unul din cei mai buni QB din NFL, daca nu chiar cel mai bun:d

gaby23k
13th January 2010, 20:42
iata un topic acre mi-a scapat pana acum ... ce sa spun jucatorul meu preferat este Peyton Mannig ..... de fapt "dragostea" mea pentru NFL isi are originea intr-un tricou cu nr 18 pe spatele caruia scria MANNING ..... curiozitatea m-a calauzit spre NFL.com pentru a afla cine este acest Manning si observand ca este un jucator emblematic am devenit instantaneu fan , am inceput sa urmaresc meciuri ale celor de la Colts si am ajuns intr-un final sa apreciez acest sport si tot ceea ce este legat de el.

frumoasa conjunctura, eu am ajuns sa ma uit la fotbal american datorita sport1. dar nu ma prind de ce apare la avatarul tau your friend Bill?

alex2006
13th January 2010, 21:23
Pentru eternitate: Tom Brady !

Bronco
13th January 2010, 21:34
Sa-mi reactaulizez lista: :D

Peyton Manning, Jay Cutler, Philip Rivers, Ben Roethlisberger ( quarterbacks ), Chris Johnson, Thomas Jones, Knowshon Moreno, Rashard Mendenhall, Steven Jackson ( running backs ), Reggie Wayne, Brandon Marshall, Steve Smith - Panthers, Vernon Davis, Hines Ward ( receivers and tight ends ), Jon Beason, Elvis Dumervil, Curtis Lofton, London Fletcher ( linebackers )...

Cam astia sunt jucatorii care ii urmaresc constant...

Nici un patriot sau vacar...

dumboss_yo
13th January 2010, 21:47
Nici un patriot sau vacar...

AMIN to that :ok:

codrutc
14th January 2010, 02:14
Am ascultat de dimineata la radio in masina un interviu cu Lawrence Jackson de la Seattle Seahawks. Foarte articulat baiatul, am fost cu adevarat impresionat.
L-am adaugat pe lista mea de jucatori favoriti, chiar daca nu stiu prea mult cum joaca.

shinyori
14th January 2010, 12:47
Brett Favre, Nate Burleson, Demarcus Ware, Aaron Rodgers, Kurt Warner, Clay Matthews, Al Harris, Donald Driver, Ed Reed, Darnell Docket, Bart Scott, Jason Witten

gaby23k
15th January 2010, 14:07
de cateva saptamani ma impresioneaza constant un rookie ...(e doar o coincidenta ca pozele sunt din meciul cu Colts...ba nu:D)
http://www3.pictures.zimbio.com/gi/New+England+Patriots+v+Indianapolis+Colts+bDaZemwH hPUl.jpg
http://photos.upi.com/slideshow/lbox/380168b17917417087e78d1ccd91eccf/NFL-Patriots-Colts.jpg

georgebz
15th January 2010, 14:19
si ce e asa de special la el de a ajuns sa te impresioneze ? ... apropo, meciu cu Colts l-ati pierdut mai bine alegeai pozele din alt meci :P

dumboss_yo
15th January 2010, 14:49
si ce e asa de special la el de a ajuns sa te impresioneze ?

Probabil faptul ca a fost singurul care "a miscat" cat de cat in duelul cu Ravens din WildCard :P.

Zabriskie
15th January 2010, 15:25
si ce e asa de special la el de a ajuns sa te impresioneze ? ... apropo, meciu cu Colts l-ati pierdut mai bine alegeai pozele din alt meci :P

a jew athlete. you don't see that every day.

Sinisther
15th January 2010, 16:29
Din jucatorii care m-au impresionat in ultimul sezon cred ca cel cu cea mai "feel good story" e Spencer Havner(TE/LB). Omul e cu Packers de prin 2006 ca si LB dar tot timpul a fost doar prin practice squad...pana anul asta...cand din cauza unor accidentari au fost nevoiti antrenorii sa il foloseasca pe postul de TE .... si surpriza....nimeni nu reusea sa il tina...statisticile pt el sunt un pic de domeniul SF(gen Vrabel) avand in vedere ca joaca in ofensiva 1-2 faze pe meci si nu doar goal line ca Vrabel... anul asta(cu tot cu playoffs in care a inscris iar un TD)... are 9 receptii....din care 5 is TD-uri

gaby23k
16th January 2010, 17:57
si ce e asa de special la el de a ajuns sa te impresioneze ? ... apropo, meciu cu Colts l-ati pierdut mai bine alegeai pozele din alt meci :P

nu de asta am pus pozele, dar nu stiu de ce se afla in endzone, altele nu am gasit cu el....

gaby23k
16th January 2010, 17:58
Probabil faptul ca a fost singurul care "a miscat" cat de cat in duelul cu Ravens din WildCard :P.
asa e , am avut mai multa incredere in el decat in Moss , avand in vedere in ce conditii s-a jucat meciul cu Ravens

murdocitu
16th January 2010, 18:44
un jucator ca m-a uns pe suflet David Tyree :D

Geog
1st February 2010, 15:57
Nu ma pricep, nu stiu, nu cunosc ....
Am vazut in schimb filmul The Blind Side. Fantastica poveste de viata a lui Michael Oher de la Baltimore Ravens.