PDA

View Full Version : Cupele europene - un inceput de civilizatie



AStefan
12th September 2005, 23:19
Avem meci cu Vaalerenga. Sincer sa va spun, unul din cele m ai neplacute momente pentru mine cand merg, mai ales in ultimii ani, pe Ghencea la cupele europene este acela cand incep scandarile la adresa rivalilor din campionat.
In afara limbajului suburban care este un dat, se pare, al multor suporteri as vrea sa va intreb: ce legatura poate avea un meci in cupele europene, sa zicem cu Vaalerenga, cu Dinamo? Va spun eu, nici unul. Mie mi se par de-a dreptul jenante si penibile aceaste momente si va asigur ca pe vremea echipei mari a Stelei aceste momente erau reduse la minimum, ba chiar la limita as putea spune ca nu existau. Am auzit ca la Rosenborg au fost pancarde cu injurii la adresa lui Dinamo. Nu inteleg cum naiba de acesti oameni nu isi dau seama cat de penibili sunt! Chiar nu putem sa dam si noi odata dovada de un minim de civilizatie si de logica (chiar daca suntem suporteri) si sa terminam odata cu aceste momente umilitoare si degradante?
Incerc pe aceasta cale un indemn spre fair play si spre o redefinire a suporterului roman: macar in cupele europene sa fim si noi suporteri adevarati: fara jigniri, fara scandari la adresa echipelor rivale din campionat care nu au absolut nici o legatura cu aceste meciuri care ar trebuie sa fie adevarate sarbatori ale fotbalului nostru si nu ar trebui sa fie murdarite in acest fel.
Prin urmare, haideti sa auzim, ca pe vremuri cand se juca in cupele europene, asfel: pe Ghencea Haide Steaua, in Stefan cel Mare Hai Dinamo si in Giulesti HAi Rapid!

AStefan
16th September 2005, 11:34
Exact ce spuneam. IN stefan cel Mare, la sfarsitul meciului am auzit la televizor "**** Steaua". Lumea a treia am fost, lumea a treia ramanem. Bravo!