PDA

View Full Version : Cupa Romaniei, saisprezecimi: FCM Targoviste - FC Arges



Vulturul
12th September 2005, 13:48
Miercuri 21 septembrie ora 16:00 meciul se joaca pe terenul divizionarei B.

Vulturul
13th September 2005, 12:19
FC Argeş va juca pe terenul unde se simte cel mai bine
FCM Târgovişte – FC Argeş în Cupa României
Miercuri, 21 septembrie, se vor desfăşura meciurile din următorul tur al Cupei României la fotbal, fază în care vor intra şi divizionarele A. Ieri, la Casa Fotbalului, a avut loc tragerea la sorţi a 16-imilor, fază în care formaţiile din primul eşalon, printre care şi FC Argeş, vor disputa meciurile pe terenurile adversarelor mai slab cotate. În acest an, nici o echipă amatoare din eşaloanele inferioare nu a izbutit să ajungă până aici, urmând a avea loc 16 confruntări „B” contra „A”. Meciurile se vor disputa de la ora 16 într-o singură manşă eliminatorie.
Dacia ar fi jucat cu Euro-Cluj
Dacă ar fi trecut de Universitatea Craiova, în meciul pierdut săptămâna trecută în prelungiri, Dacia ar fi adus la Mioveni pe una dintre cele mai în formă echipe la ora actuală, CFR Cluj. Formaţia antrenată de Dorinel Munteanu, care a eliminat pe Athletic Bilbao şi Lens, printre altele, ar fi fost o atracţie deosebită pe cochetul stadion de la Mioveni. Cele mai interesante dueluri ale „16-imilor”, de unde poate apărea surpriza, sunt Rapid II – Steaua, Univ. Craiova – CFR Cluj şi CS Otopeni – Poli Timişoara. În schimb, pentru Dinamo, Sportul, Rapid şi FC Farul meciurile par a fi o simplă formalitate, adversarele fiind nou-promovate din Divizia C.

Programul complet al meciurilor
FCM Târgovişte - FC Argeş
Rapid II - Steaua
FCM Reşita - Rapid
Dunărea Galaţi - Dinamo
Gloria Buzău - Farul Constanţa
CS Otopeni - Poli Timişoara
CFR Timişoara - FC Naţional
Univ. Craiova - CFR Cluj
Cetatea Suceava - Sportul Studenţesc
Gaz Metan Mediaş - Oţelul Galaţi
FC Braşov - FCM Bacău
Unirea Dej - Poli Iaşi
Petrolul Ploieşti - Gloria Bistriţa
Gloria II Bistriţa - FC Vaslui
FC Bihor - Jiul Petroşani
Callatis Mangalia - Pandurii Tg. Jiu

„Acasă” la Târgovişte
Cele mai mari succese în Cupa României ale echipei FC Argeş au fost înregistrate pe terenul de la Rm. Vâlcea. Trei calificări în semifinale, dar şi alte meciuri importante au fost disputate pe stadionul de sub Turnul Chindiei de fotbaliştii piteşteni, care de fiecare dată s-au simţit ca acasă în oraşul Cetate de Scaun. Într-un interviu acordat cotidianului TOP în urmă cu o jumătate de an, antrenorul Ion Moldovan povestea că echipele mari se fereau să joace împotriva Argeşului la Târgovişte, Universitatea Craiova (de două ori) făcând presiuni mari ca partidele din semifinale să nu se desfăşoare municipiul dâmboviţean.
Atenţie la prelungiri!
În istoria participării în Cupa României, FC Argeş a disputat 12 meciuri la Târgovişte, toate eliminatorii. Bilanţul este pozitiv, şapte calificări şi cinci înfrângeri. Culmea este că FC Argeş nu a jucat niciodată cu echipa gazdă, ci cu Dinamo, Steaua, Rapid, Sportul, Gloria Buzău şi Universitatea Craiova. În şapte dintre aceste partide a fost nevoie de prelungiri şi chiar de lovituri de la 11 metri (în trei rânduri). Interesant este că la Târgovişte, FC Argeş a eliminat de trei ori pe Steaua Bucureşti (!?) şi câte o dată pe Rapid Bucureşti, Dinamo Bucureşti, Gloria Buzău şi Danubiana Bucureşti.

Cârţu nu se uită la buturigile mici de pe drum
Antrenorul echipei FC Argeş a aflat cu plăcere adversarul pe care sorţii i l-au scos în cale în Cupa României, competiţie pe care Cârţu a tratat-o cu seriozitate maximă la toate echipele la care a antrenat. Ultima ispravă a lui Sorinaccio este finala din anul 2004, când a pierdut în faţa lui Dinamo, dar astfel a ajuns în cupele europene. „Este cel mai uşor mod de a ajunge să joci în Cupa UEFA”, spunea Cârţu, care a adăugat: „Suntem avantajaţi de faptul că este o deplasare uşoară, vom juca aproape de casă, nu ca alte echipe, care merg să joace departe de casă. În rest, nu pot să mă pronunţ, pentru că nu cunosc echipa, însă chiar şi aşa trebuie să batem. Nu e vorba de obiectiv la acest nivel, până la finala Cupei sau la câştigarea ei mai este mult, acum eu ştiu că întâlnim o echipă de B şi trebuie să o eliminăm. Nu o să fac experimente, în sensul că am să introduc jucători care au evoluat mai puţin până acum, voi juca cu toţi titularii, pentru că trebuie să trecem de FCM Târgovişte”.

Revedere cu fostul căpitan, Cristi Bălaşa
„Nu prea avem şanse”
De Târgovişte se leagă amintiri plăcute legate nu numai de calificările în dauna Stelei, trei la număr, ci şi de faptul că oraşul dâmboviţean a dat lui FC Argeş cel mai valoros contingent de jucători din ultimii 10 ani, cel cu care alb-violeţii s-au calificat pentru ultima oară în Cupa UEFA, în anul 1998. Antrenorul care a format „micul Ajax” la Târgovişte, Silviu Dumitrescu, i-a adus la Piteşti pe Remus Gâlmencea, Adrian Bogoi, Dan Mieluşică, Cristian Bălaşa, Vasile Bârdeş, Marian Jilăveanu şi Mircea Onisemiuc, plus preparatorul fizic Vasile Szilaghi. Bălaşa a avut viaţa cea mai lungă la FC Argeş, el fiind şi desemnat de către antrenorii Florin Halagian şi Ion Moldovan să poarte banderola de căpitan de echipă. Bălaşa s-a retras pentru o scurtă perioadă acasă, la Târgovişte, unde speră să pregătească un ultim asalt în fotbalul mare. Extrem de cinstit, Cristi Bălaşa declară că Târgoviştea actuală nu prea are şanse în faţa Argeşului, dar asta înseamnă că nu se predă.
# Cristi, de la Piteşti te deranjăm. Bănuiesc că ştii de ce…
- Da, tocmai mi-a spus soţia că am picat cu FC Argeş în Cupa României. Eu dormeam în momentul tragerii, iar acum mă pregătesc să merg la antrenament.
# Ce zici de reîntâlnirea cu FC Argeş?
- Ce să zic, mă bucur că am să-mi văd foştii colegi, pe Tănasă, Bilaşco, Vintilă, şi mulţi alţii, cu care am mai ţinut legătura telefonică. Mi-au rămas mulţi prieteni la Piteşti, m-am despărţit amiabil de FC Argeş, atunci când am ales să joc pentru Farul.
# Ce mai ştii de FC Argeş?
- Urmăresc cu mare atenţie jocurile ei, şi mă bucur că a venit un antrenor care poate să facă performanţă. Acum, ca adversar însă, n-o să mă preocupe prea mult soarta lui FC Argeş. În schimb, dacă e să dau anii în urmă, cele mai bune rezultate din cariera de fotbalist le-am obţinut cu FC Argeş, va fi o emoţie în plus să joc împotriva acestei echipe. Dar este un motiv în plus să joc bine.
# Are FCM Târgovişte şanse să elimine pe FC Argeş?
- Sincer? Dacă FC Argeş abordează meciul cu noi cu cea mai bună echipă, nu prea o să avem şanse. Dar Cupa României rămâne o competiţie în care echipele mici se mobilizează mai tare, te motivează astfel de meciuri, şi susţinearea publicului este alta, aşa că o să încercăm să punem probleme lui FC Argeş.
# De ce te-ai întors la Târgovişte, nu aveai variante să mergi mai departe?
- Mă pregătesc să prind ultimul tren din carieră, un contract în Italia, la o echipă din eşalonul doi sau trei. Aştept să-mi iasă actele, şi am aproape totul realizat. Târgoviştea a fost echipa mea de suflet, pe care m-am decis s-o ajut în această perioadă în care mă pregătesc să spun ultimul cuvânt în fotbal.

Cine e FCM Târgovişte?
FCM Târgovişte a promovat în Divizia B în anul 2004, având la activ un an pe al doilea eşalon valoric al ţării, cu noua echipă. Formaţia dâmboviţeană nu este în serie cu Dacia, ci în prima serie, unde se situează pe locul al şaptelea după patru etape. Din „micul Ajax” au mai rămas doar Cristi Ţermure şi Cristian Bălaşa, restul fiind tineri jucători pe care antrenorul Ivo Sash se bazează pentru evitarea retrogradării. Atracţia principală este japonezul Kimitoki Nogawa, venit din campionatul polonez, de la Gornik Zabrze. În meciul cu FC Argeş nu va juca sigur atacantul Paul Gheorghe, care la ultimul meci de campionat şi-a rupt mâna.
Echipa standard
Antonio Niţă – Marius Zidăroiu, Cristi Ţermure, Dragoş Ciolcă, Florin Constantin, Dragoş Necatu – Petre Budeanu, Kimitoki Nogawa, Cristian Bălaşa – Viorel Păştin, Răzvan Dobre.

Sursa:Top

i0nutz83
15th September 2005, 11:36
Intrarea la meciul FC Municipal Targoviste - FC Arges va fi LIBERA!

Cel mai probabil, suporterii divizionarei A vor ocupa sectorul de tribuna I dinspre Ruinele Cetatii.
In tribunele stadionului "Eugen Popescu" asteptam miercuri 5-6.000 de spectatori, in conditiile in care la ultimul joc de campionat, cel cu Portul Constanta (3-0), s-au strans aproape 2.000 de oameni.
De aproape un an si jumatate, Chindia, sau Municipal, cum vreti sa ii spuneti, nu prea mai are galerie, vestita Comando Dracula stingandu-se la promovarea in Divizia B din cauza unor conflicte interne..

PS: Stie cineva orientativ, cam cati suporteri vor veni de la Pitesti?

Vulturul
15th September 2005, 20:39
PS: Stie cineva orientativ, cam cati suporteri vor veni de la Pitesti?

Abia in cursul zilei de luni se va sti cati suporteri vor merge la Targoviste.Eu sper ca in jur de 3 autocare asta inseamna in jur de 150-200 de fani.

Vulturul
21st September 2005, 12:48
Un prim pas spre finala Cupei
Cu toate că obiectivul echipei FC Argeş în Cupa României este o evoluţie cât mai lungă, cel nedeclarat al antrenorului Cârţu şi al oficialilor piteşteni este atingerea ultimului act. După două semifinale pierdute consecutiv, alb-violeţii au dreptul să privească mai sus, iar finala poate aduce şi prezenţa într-o cupă europeană. Astăzi, de la ora 16, FC Argeş va juca la Târgovişte, în compania divizionarei B din localitate. Sorin Cârţu a anunţat că va folosi prima echipă, dar este greu de anticipat care va fi aceasta, în condiţiile în care acasă Sorinaccio evoluează în sistemul 4-3-3, iar în deplasare 4-4-2. De partea cealaltă, târgoviştenii nu vor conta pe fundaşul Florin Constantin, eliminat la ultimul meci din campionat (0-1 cu Ceahlăul Piatra Neamţ) şi pe atacantul Paul Gheorghe, care şi-a rupt mâna. În schimb, Cristi Bălaşa, fostul căpitan de echipă al Argeşului, va fi mai mult ca sigur în teren.

FCM Târgovişte – FC Argeş
Stadion: „Municipal”. Ora 16. Netelevizat
Formaţii probabile
FCM TÂRGOVIŞTE: A. Niţă – Zidăroiu, Ţermure, Ciolcă, Necatu – Budeanu, Nogawa, Manea, Bălaşa – Păştin, Dobre. Antrenor: Ivo Sash
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, Rohat, M. Radu, Negoiţă – Dobre, Prepeliţă, Murgan, Poenaru – Bilaşco, Năstăsie. Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Theodor Crăciunescu (Rm. Vâlcea) – Bogdan Medrea (Rm. Vâlcea) şi Sebastian Stoianov (Constanţa)
Observatori: Virgil Dridea (Ploieşti) şi Nicu Florescu (Sibiu)

Sursa:Top

Vulturul
22nd September 2005, 15:12
Prostie, ignoranţă, înfumurare
Ne-am bătut singuri!
Ce meci la Târgovişte! Ce destin! Ce desfăşurare dramatică! Un meci care ar fi trebuit să fie o simplă formalitate pentru FC Argeş a devenit un coşmar, datorită prestaţiilor incredibil de slabe a tuturor componenţilor echipei. Partida a început, aşa cum era normal, în nota de dominare a Argeşului, care a deschis scorul prin Costescu. Din nefericire, atitudinea total neprofesionistă a jucătorilor alb-violeţi, coroborată cu o prestaţie incredibil de slabă a arbitrului Theodor Crăciunescu, le-au dat aripi gazdelor, care au simţit, pe minut ce trecea, că „se poate”. Mai întâi „caricatura” de arbitru, fiul preşedintelui CCA, a mutat o lovitură liberă de la 16 metri în careu, iar Bălaşa a transformat. Partea a doua a fost o copie absolut fidelă a primeia. Argeşenii au început mai bine, au dat gol repede, şi apoi iar s-au retras în apărare. Târgoviştenii au mai revenit o dată, acum printr-un gol senzaţional al lui Ciolcă, iar în ultimele minute ale partidei s-a scris o istorie unică în analele fotbalului românesc.
Negoiţă a apărat un penalty!
În ultimul minut de joc, în loc să fie 3-2 pentru FC Argeş, Prepeliţă ratând o ocazie imensă, era gata-gata să fie eliminare pentru noi! Vintilă a pasat către Rohat, care a fost neatent, mingea a fot interceptată de Dobre, acesta a pătruns hotărât spre poarta piteştenilor şi a fost stopat de Vintilă la marginea careului. La fel ca şi în prima repriză, Crăciunescu a mutat lovitura liberă în careu, dar l-a şi eliminat pe Vintilă. Cum Cârţu făcuse toate schimbările, în poartă a intrat Negoiţă. Nimeni nu se aştepta ca acesta să facă ceva, dar a apărat magistral lovitura de pedeapsă şi a trimis Argeşul în prelungiri.

Negoiţă numărul 1
Indiscutabil, Liviu Negoiţă a fost jucătorul numărul 1, atât la propriu, cât şi la figurat, al echipei FC Argeş. El a intrat în poartă în minutul 90, luându-i mănuşile lui Prepeliţă, cel care iniţial a dorit să-i ia locul lui Vintilă în poartă pentru penalty. Culmea este că Negoiţă a apărat lovitura de la 11 metri, trasă nu foarte prost de Budeanu, şi a devenit erou pentru moment. În cele două reprize de prelungiri, fundaşul stânga piteştean a mai avut şi alte intervenţii strălucite, într-una dintre ele oprindu-l pe Dobre din situaţie de unu-contra-unu! Din păcate, Negoiţă a încasat un gol destul de uşor de apărat pentru un portar obişnuit, dar nu i se poate reproşa absolut nimic. „Tot ce pot să spun este că nu am mai apărat niciodată, am simţit că pot s-o fac acum. Nu vreau însă să dau declaraţii acum din respect pentru fanii piteşteni”, a spus Negoiţă, care a refuzat să fie comparat cu Pancu, cel care a apărat în mod similar la Beşiktaş, o lovitură de pedeapsă.

FCM Târgovişte – FC Argeş 3-2 (1-1, 2-2) după prelungiri
Bălaşa (40-penalty), Ciolcă (70), Bădoiu (102) – Costescu (19), Bilaşco (59)
Stadion: „Municipal”. Spectatori: 5.000. Şuturi pe poartă: 11-6. Şuturi în afara porţii: 4-10. Cornere: 7-6. Ofsaiduri: 4-7.
FCM TÂRGOVIŞTE: A. Niţă – Cernea, Ţermure, Ciolcă, Zidăroiu (60 Gae) - Budeanu, Necatu, Bădoiu, Bălaşa (Anton) – Păştin (90+1 Manea), Dobre. Antrenor: Ivo Sash Cernea, Bădoiu
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, Rohat, M. Radu, Crivac – M. Sava (61 Năstăsie), Murgan, Negoiţă, A. Neagoe (46 Prepeliţă) – Costescu, Bilaşco (74 C. Tănasă). Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Theodor Crăciunescu (Rm. Vâlcea) – Bogdan Medrea (Rm. Vâlcea) şi Sebastian Stoianov (Constanţa)
Cartonaşe galbene: Anton, Necatu, Cernea – Rohat, Chiţa
Cartonaş roşu: VINTILĂ (90)

Faze de TOP:
# Min. 3 – Corner bătut de Negoiţă, Rohat trimite cu capul din alergare puţin peste poartă
# Min. 9 – Şut senzaţional al lui Budeanu de la 25 de metri, Vintilă respinge cu greu în lateral
# Min. 19 – 0-1 COSTESCU. Lovitură liberă executată de pe partea dreaptă, portarul Niţă boxează în Cernea, mingea revine în portar şi ricoşează la Costescu, care înscrie fără probleme
# Min. 26 – Gol anulat Bilaşco. Un-doi superb Bilaşco-M. Sava care destabilizează apărarea adversă, mingea revine la Bilaşco, dar golul marcat de el este anulat pentru că pasa a primit-o în poziţie de ofsaid
# Min. 40 – 1-1 BĂLAŞA. Şutul lui Bălaşa de la 11 metri este respins prea uşor de Vintilă, mingea se scurge în plasă
# Min. 59 – 2-1 BILAŞCO. Centrare a lui Negoiţă, cap simplu al lui Bilaşco
# Min. 63 – Lovitură de cap a lui Năstăsie scoasă greu de portarul Niţă
# Min 70 – 2-2 CIOLCĂ. Lovitură liberă extraordinară, direct în vinclu, bătută de Ciolcă
# Min. 89 – Prepeliţă pătrunde în careu, de la 10 metri nici nu şutează, nici nu pasează, mingea trece prin faţa porţii
# Min. 90 – Penalty ratat. Incredibil, dar Negoiţă apără lovitura de la 11 metri executată de Budeanu
# Min. 102 – 3-2 BĂDOIU. Găsit liber în interiorul careului îl execută pe Negoiţă cu un şut din întoarcere
# Min. 106 – Gae, scăpat singur în careu, nu-l poate învinge pe Negoiţă!

Neagoe titular în premieră
După ce meciul trecut, în campionat cu Jiul, Sorin Cârţu l-a titularizat în premieră pe Cristi Tănase, la partida cu FCM Târgovişte a venit rândul altui junior de doar 18 ani să intre în prima echipă a Argeşului: Andrei Neagoe, fratele lui Robert Neagoe, împrumutat pentru un an la Royal Antwerp. „Andone” nu a avut trac în prima repriză, ba chiar a încercat câteva devieri şi pase subtile, nerecomandate pe terenul greu de la Târgovişte. Neagoe a fost la un pas de gol în minutul 29, când a scăpat pe contraatac singur de la centrul terenului. Pentru că a fost ajuns de un fundaş la marginea careului, a încercat o evoluţie pretenţioasă, nereuşită însă. Cârţu l-a aplaudat, după care i-a arătat cum ar fi trebuit să procedeze.

Cârţu îi va amenda drastic
Poză 5124
# Sorinaccio a ţinut o şedinţă „grea” de 45 de minute
Imediat după terminarea partidei, Sorin Cârţu i-a închis pe jucători în vestiar, nimeni neavând dreptul nici măcar să facă duş. Antrenorul Argeşului le-a reproşat jocul sub aşteptări, infatuarea cu care au tratat meciul şi faptul că nu au reuşit să revină de la scorul de 2-2. Sorinaccio nu a ţipat, dar jucătorii au ieşit într-un târziu cu capetele plecate, semn că cearta a fost dură. „Vor fi penalizaţi rău de tot”, a apucat doar să spună unul dintre oficiali. „Le-a reproşat că nu e posibil să te bagi cu fundul în poartă, de la 1-0, în faţa unor pârliţi”, a mai continuat acesta.
Sorin Cârţu: „Am declarat înainte de meci că orice înfrângere a unei divizionare A în faţa unei divizionare B este o ruşine. Asta am fost noi azi, o ruşine. Ce vreţi să vă mai spun? Nu mai e nimic de zis… Poate doar să căutăm gradul de ruşine la care am ajuns”.

Crăciunescu, o „caricatură” de arbitru
Aşa cum era de aşteptat, Theodor Crăciunescu, fiul preşedintelui CCA, Ion Crăciunescu, a făcut meciul praf. Incompetenţa s-a a mai fost o dată scoasă în faţă, la meciul cu FCM Târgovişte. Practic, şi din cauza lui FC Argeş a fost eliminată din această fază a Cupei României. Penibilul a atins maximul în minutul 40, atunci când Păştin şi M. Radu au avut un duel în afara careului, care nici măcar fault nu a fost. Crăciunescu, aflat la mare depărtare de faza respectivă, a dictat lovitură liberă. Oaspeţii au protestat încercând să-i atragă atenţia vâlceanului că nu a fost nimic, dar Crăciunescu s-a fâstâciot, şi a dictat 11 metri! Incredibil! Chiar şi faza celui de-al doilea penalty a fost interpretabilă, în primul rând că Vintilă a respins mingeam, şi nu l-a faultat pe Dobre, şi în al doilea rând pentru că faza s-a petrecut în afara careului, din nou! Sorin Cârţu, cu toate că este finul lui Ion Crăciunescu, l-a bălăcărit rău de tot, şi de câteva ori chiar a intrat în teren pentru a-l certa, sau a-i da o brichetă cu care a fost ochit.

Gâlmencea şi Bârdeş nu şi-au agăţat ghetele în cui
Dacă Bălaşa mai poate să joace la nivel înalt, cu toate că s-a dus pentru o perioadă în Divizia B, ceilalţi fotbalişti care au făcut istorie la FC Argeş s-au retras din activitate, sau sunt pe cale să o facă. Remus Gâlmencea evoluează la liderul seriei a patra a Diviziei C, Petrolul Târgovişte, şi vineri a împlinit vârsta de 32 de ani. Fostul fundaş de fier pe care FC Argeş i l-a furat Stelei are cel puţin 10 kilograme în plus faţă de acum şapte ani, când făcea performanţă la Piteşti. Într-o situaţie asemănătoare se află şi golgheterul Sică Bârdeş (37 de ani), care evoluează numai din plăcere la Sportul Orăşenesc Fieni, în campionatul orăşenesc.

Sursa:Top

Vulturul
23rd September 2005, 13:40
„Negoiţă pentru noi este Pancu 2”
Galeria Ultra Viola deplasată la Târgovişte a fost foarte activă, până în minutul 70, când a intervenit căderea fizică şi psihică a Argeşului, fiind superioară celor 5-6 mii de spectatori Târgovişteni. Cei aproximativ 50 de ultraşi şi-au încurajat echipa civilizat, dar au mai fost momente şi când au intrat în dialoguri mai puţin ortodoxe cu fanii gazdelor. În prima repriză chiar a avut loc un incident între suporterii piteşteni şi forţele de ordine, dar care a intervenit dintr-o joacă a doi ultraşi. Aceştia se împingeau pe trepte, moment în care un jandarm le-a cerut să se potolească. De aici a izbucnit un mic conflict, aplanat până la urmă în faşă.
Portarul aplaudat
Ultraşii nu le-au reproşat jucătorilor piteşteni înfrângerea ruşinoasă de la Târgovişte, dar nici nu i-au felicitat… Singurul căruia i s-a strigat numele a fost Liviu Negoiţă, portarul de complezenţă al Argeşului, cel care a intrat în istoria clubului ca fiind primul jucător de câmp care a apărat un penalty într-un meci oficial. Fanii alb-violeţi au strigat la final „Negoiţă pentru noi este Pancu 2”, aluzie la faptul că mijlocaşul echipei naţionale a apărat şi el o lovitură de pedeapsă în meciul Fenerbahce - Beşiktaş.

Verdict: greşeală
Vintilă va fi suspendat şi amendat
Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal l-a suspendat o etapă şi l-a amendat cu suma de 2.450.000 de lei pe portarul Bogdan Vintilă, după ce acesta a fost eliminat în minutul 90 al partidei FCM Târgovişte – FC Argeş, din Cupa României. „La experienţa lui este nepermis mai întâi să dea pasă la adversar, şi apoi să faulteze în poziţie de ultim apărător. Nu mai contează dacă infracţinuea a fost în afara careului sau înăuntru. În plus am luat iar gol dintr-o lovitură liberă de la o distanţă apreciabilă”, a spus antrenorul cu portarii, Vasile Stan, referindu-se la evoluţia lui Bogdan Vintilă. Acesta nu va apăra în meciul cu FC Vaslui, portarul titular urmând a fi Ştefan Preda, iar rezervă – Ionuţ Boşneag.

Scandal la vestiare
În afara scandalul pe care Sorin Cârţu l-a făcut la vestiare jucătorilor proprii, alte două confruntări verbale au mai avut loc la finalul meciului. Mai întâi, şeful centrului de juniori al clubului FCM Târgovişte i-a reproşat lui Oleg Iacomi faptul că fotbaluiştii piteşteni au spart un geam şi au distrus uşa de la vestiarul copiilor săi de nervi. „Faci tot ce se poate pentru ca oaspeţii să se simtă bine, că doar e o echipă de Divizia A cu nume, şi ei vin şi sparg tot. Ce dacă sunt supăraţi? Să fie supăraţi pe ei înşişi, că nu au fost în stare să dea un 3-0 scurt ăstora… Mai bine îi lăsam să se ducă la vestiarl oaspeţilor, unde nu au căldură şi nici apă caldă”, a comentat acesta. Vădit deranjat de comentarii, Iacomi s-a oferit să plătească din propriul buzunar daunele, dar a fost refuzat.
Autocarul zgâriat
În replică la acuzele gazdelor, piteştenii au făcut şi ei scandal, acuzând că autocarul a fost zgâriat de la un capăt la altul. „Nu e posibil aşa ceva, le-am spus jandarmilor să aibă grijă, dar nu m-au ascultat. L-am prins pe unul zgâriind cu cheia, l-am dat pe mâna forţelor de ordine, care i-au dat drumul”, s-a plâns observatorului partidei şoferul Vasile Olteanu. Mircea Dridea a căutat zgârieturile, dar n-a găsit decât două foarte mici, pe care le-a notat în raportul ce va fi prezentat Comisiei FRF. „Ce vă mai tocmiţi, vopsiţi autocarul şi veniţi cu devizul la Târgovişte”, a concluzionat Sorin Cârţu.

Faza zilei
Cu toate că multe faze au fost inedite pe un teren de fotbal la acest meci nebun, totuşi faza zilei s-a petrecut în minutul 75, la scorul de 2-2. Portarul Niţă a ieşit în afara careului să degajeze o minge, a făcut-o din faţa lui Bilaşco, dar din inerţie nu s-a mai putut opri şi a intrat în balta de pe marginea terenului. Dându-şi seama că poarta este goală, iar Bilaşco deja luase mingea în mâini s-o repună de la margine, direct din băltoacă Niţă a făcut un salt spre atacantul piteştean, pe care l-a pus la pământ cu un placaj perfect, ca la rugby. Pentru fapta sa nemaivăzută pe un teren de fotbal, portarul târgoviştean a primit cartonaşul galben, deşi o eliminare pentru gest nesportiv ar fi fost mai indicată.

După război…
„Dacă jucăm zece meciuri nu ne mai bat”
Vizibil afectat după eliminarea ruşinoasă din Cupa României, antrenorul Vasile Stan a declarat, la unison cu jucătorii piteşteni, că „dacă mai jucăm zece meciuri de acum încolo cu FCM Târgovişte îi batem la 2-3 goluri diferenţă. Ne-a bătut o echipă modestă de Divizia B, am păţit o ruşine mare de tot. S-a luat jocul prea uşor, adversarul a fost subestimat. Am condus cu 1-0 şi 2-1 dar pe slăbiciunile noastre gazdele au venit peste noi, iar publicul i-a încurajat frenetic”.
Trebuie spălată ruşinea
Despre meciul cu FC Vaslui, de sâmbătă, de la Mioveni, Vasile Stan spune că trebuie spălată ruşinea din meciul de cupă. „Trebuie să ne concentrăm asupra acestei întâlniri, pentru că Vasluiul s-a întărit foarte mult în această săptămână, prin aducerea lui Falemi şi Sabin Ilie. În plus, sistemul de joc s-a schimbat radical odată cu venirea lui Rednic. Neşansa noastră este că echipele cu care jucăm noi nu au suspendaţi sau accidentaţi ba, mai mult, se mai şi întăresc”, a declarat secundul Argeşului.

Sursa:Top