PDA

View Full Version : Situatia echipei nationale



Pages : [1] 2

just2play
12th September 2005, 12:12
E primul thread pe care il propun, asa ca v-as ruga sa ma luati usor (daca se poate) :cool: . Vreau sa discutam aici numai despre meciurile primei reprezentative, despre componentii ei, despre cine merita, si cine nu, sa joace la nationala, si despre situatia jalnica in care ne aflam. Am ajuns sa bage Islanda juniorii in teren ca sa fie meciul mai echilibrat :rosu:
Daca considerati ca este un subiect neinteresant...topic off.

1/2Om1/2Belea
12th September 2005, 17:05
ba, nu stiu daca prea are rost topicu in masura in care nationala o sa o cam arda la rece multa vreme de acuma incolo. situatia echipei nationale este de calificativul, cum zice un amic de-al meu mai avizat, "nu-s pregatiti, ce sa le faci, nu-s pregatiti". parte in parte sunt toti jucatori cu pretentii, de cupe europene, de zeci/sute de mii parai pe an, impresii, etc. o sa se schimbe si antrenorul, care io zic ca nu e printre cei mai meseriasi posibil, or sa se schimbe mai multe. da lent, ca si cu tot baschetul din tara. cum sa fie nationala mai tare decat baschetul tarii? daca avem campionat intern in care accentu se pune de departe pe sarbi trecuti de prima tinerete, ce vreti mai mult? ca fapt divers, sa ma pish pe mine, auzisem ca Kuzmanovic a semnat anu asta numa pt cupe, hehehe. supertare. cred ca se plictiseste in campionatu nostru.
sunt multe de zis.
pt dosar, aia de la islanda, de sambata, nu erau deloc juniori. erau cu o medie de... 23-24 de ani, sau cam asa ceva. oricum pustani pe langa ai nostri. dar jucau. gunnarson ala, sau cum s-o scrie, care a luat MVP-ul este nascut ceva de genu '84 parca... sau 82. oricum tanar, ca toti. au si vo 2 veterani care nici n-au venit. aia sunt 77, 76 nascuti. jucau baschet totusi.
nu e neinteresant topicu, zic io.

spiritt23
12th September 2005, 17:15
Baschetul romanesc are o mare problema. Antrenorii. E cea mai grava situatie posibila. Avem jucatori, vezi prestatia lui Burlacu si a lui Helcioiu in Cupa FIBA, avem posibilitati, vezi ASESOFT, dar n-are cine sa-i puna in teren. Asta e drama. Din pacate, din generatia care a facut istorie in anii 80, n-a iesit nici un antrenor. Costel Ioan e OK dar nu la Nationala. Uitati-va in Divizia A unde antreneaza Ziguli care injura ca la usa cortului si-si da jos pantalonii la meciuri! Uitati-va la fostul antrenor al Nationalei, care nu stie nimic! Suntem in lumea a treia la nivel de antrenori!

eddy_jozsa
12th September 2005, 17:35
...nu stie nimic? :P detaliaza ideea, ca sunt curios...

just2play
12th September 2005, 17:51
Ar mai fi o idee....de ce a fost indepartat Mladen Jojic de la echipa nationala tocmai cand echipa incepuse sa se sudeze? Vedeti bine ca nu a fost vorba de convocarea jucatorilor de la CSU Asesoft. Blidaru, Apostol, Burlacu etc. sunt inca la prima reprezentativa.
Eu spun ca acest topic ar trebui sa ramana...Astept in continuare parerile voastre. Ramane sa decida mai-marii acestui forum daca ii dam off.

Raptor
12th September 2005, 18:34
Vulc ce mai face? Mircea Cristescu ar fi bun ca antrenor?

eddy_jozsa
12th September 2005, 19:10
intrebari peste intrebari... raptor ai mai fost ieri la meci?

Raptor
12th September 2005, 19:27
La ce meci? Poate alaltaieri.

CinstitCuPanoul
12th September 2005, 19:43
Eu cred ca Helcioiu nu merita sa fie titular.Voi ce parere aveti?

eddy_jozsa
12th September 2005, 19:44
dada... alaltaieri... scuze :D

(inca un post degeaba... bine ca e pe gratis :headbang: )

Raptor
12th September 2005, 20:10
Eu am fost la meci. Mi-am expus parerile in doua threaduri de pe forum.

mishu
12th September 2005, 20:22
off topic: bai nene ce e cu forumul asta... am scris un post si cand i-am dat post reply mi-a zis invalid thread specified... si am pierdut tot ce am scris... la naiba ca scrisesem destul... o sa revin mai tarziu cu postul ca sunt prea nervos acum sa-l iau de la capat inca odata

Raptor
12th September 2005, 20:31
Acum intelegi de ce, INTOTDEAUNA INAINTE DE A APASA "REPLY", selectez tot textul si dau CTRL+C sau click dreapta COPY. Ca sa ramana in clipboard si daca da eroare dau back si paste la loc. Si tot asa pana merge. Sau daca vad ca nu merge acuma, deschid un documenti in Notepad si dau paste acolo si salvez in desktop si revin mai tarziu cu ce am vrut sa scriu.

Eu va sfatuiesc pe toti sa facetzi la fel indiferent pe ce forum sunteti sau ce mail scrieti. O sa va scuteasca de multi nervi.

#15
12th September 2005, 20:34
Eu cred ca Helcioiu nu merita sa fie titular.Voi ce parere aveti?
nu stiu exact ce sa zic de treaba asta, sunt deacord cu tine cam 50% caare fazele lui cand o ia razna cu totii stim asta, dar cine sa joace in locul lui ca nu avem nici un jucator mai "american" sa joace unu zic eu, tu probabil ca ai pe cineva in cap(pe cine?).Eu zic ca avantajul lui e ca totusi joaca la campioana si ca experienta internationala are un atu(meciuri tari in cupe europene).Nu cred ca ne permitem sa jucam fara el

1/2Om1/2Belea
12th September 2005, 21:28
fometescu ii da clasa la mai tot ce tzine de conducator. chiar daca e deja putin... downhill. poate fome nu patrunde asa de bine si in fortza, dar ce nevoie am io, sau oricine altcineva, de conducator de 1.80 care sa-mi dea de sub panou... asta poate in baschetul de liceu.

mishu
13th September 2005, 00:13
incerc sa-mi adun ideile din nou (si de data asta o sa dau un ctrl C... raptor stie de ce...)
1. Antrenori: la partea asta ii dau dreptate lui emil... si as adauga ca motivul pentru care din generatia anilor 80 nu a iesit nici un antrenor ca lumea este pentru ca cei care s-au apucat de antrenorat au preluat metodele de antrenament si ideile de joc de la cei care pe vremea aia erau antrenori... si astfel desi teoretic ar fi trebuit sa fie o noua generatie de tehnicieni practic a fost vechea generatie reloaded... si daca pe vremea aia mai miscam ceva... lucrurile au evoluat... si cu metodele de atunci nu mai facem nimic... mergand mai departe pun lipsa calitatii antrenorilor romani de baschet pe o lene crasa de a se informa... daca inainte de 90 era destul de greu sa fii conectat la ce se petrece afara... majoritatea celor care au devenit antrenori din generatia veche au facut-o spre sfarsitul anilor 90... cand deja sursele de informare erau oriunde...
am o curiozitate... oare cati antrenori romani stiu in mometul de fata ca intre 20-22 septembrie la belgrad se va desfasura un seminar pentru antrenori??? lectori la acest seminar vor fi: J. Colangelo (presedintele de la Phoenix Suns), Mike D'Antoni (asta nu cred ca trebuie sa zic cine e... da ma rog pt cei ce nu stiu... e doar antrenorul anului trecut in nba... de la phoenix), R. Magnano (antrenor argentinian care antreneaza in italia), S. Pešic (antrenor sarb care antreneaza in italia), S. Krdžalic (antrenor responsabil cu pregatirea fizica al sarbilor), Panagiotis Janakis, celebrul jucator grec care am impresia ca e si el antrenor acum... banuiesc ca antrenorii romani au ce invata de la oamenii astia nu credeti... si mai adaug ca taxa de participare e doar 200e... daca mai pui drumul, casa si masa pt doua zile... nu sari de 1000e in cele mai de lux conditii... plus ca o sa aiba sansa sa asiste si la meciuri de la camp european... alta sursa de informare... ca e altceva sa fii la fata locului decat la televizor... repet oare cati antrenori romani stiu de chestia asta si mai mult cati o sa fie acolo daca cumva afla de seminarul asta???

2. Jucatori: io zic ca cu cativa jucatori nu poti sa faci nationala... e clar ca jumate de jucatorii care sunt acolo acum nu au fata de nationala... dar la fel de adevarat e ca nici nu avem altii... si din urma nici nu mai vin altii... daca in trecut mai aveam jucatori care jucau prin colegiile americane... acum nu mai avem nici unul dupa stiinta mea... la fel daca in trecut mai aveam jucatori prin europa... acum s-au rarit simtitor (ma refer la jucatori care poa sa vina la nationala...)
in afara de cei de la asesoft restul nu au experienta internationala... iar afara se joaca altceva... apararile sunt mult mai dure... se joaca foarte pe fizic... nu merge ca la noi sa zici la asta nu trebuie sa ma apar suta la suta ca e cam varza... acolo toti abia asteapta sa gaseasca un aparator slab sa profite de el si sa se faca remarcat in ochii antrenorului... pentru ca asta inseamna profesionism... fiecare lupta pentru locul lui in echipa, pentru bani si pentru rezultate...
s-a vazut si declaratia islandezului (care nici macar nu e profesionist)... a zis ca nu si-a propus da dea 22 de puncte... dar daca apararea l-a lasat ce putea sa faca...
3. federatia: sunt curios cine va fi adus in locul lui ioan constantin... plus ca federatia ar trebui sa puna la punct loturile de tineret si de juniori care sunt varza din cate stiu eu... stiu ca parca carmen a schimbat niste antrenori federali daia care oricum frecau menta la federatie... da nu stiu cine a venit in loc... sunt niste antrenori tineri care sunt ok... stiu ca tudor costescu e bun si mai si stefan sandulache... fratele lui mihai... care parca a si avut niste rezultate cu o echipa de fete... junioare...

nu ma intind mai mult... sunt o gramada de spus dar mai astept si alte pareri...

Raptor
13th September 2005, 00:24
Islandezul ala chiar a jucat bine... ii ziceam eu lu Nightfly ca are fatza de copil asa... ca si pivotu lor ala cel mai inalt care avea mainile pana la genunchi... cred ca avea "wingspan" de vreo 2.60 cam asa. De altfel, cel care a fost desemnat MVP a fost foarte modest si a avut dreptate in ceea ce a zis. Eu am urmarit cand i s-a luat interviul etc.

Mai era unu blond, coordonator, osos dar rapid (ca mai toti islandezii care au jucat...), dribla bine si avea cea mai buna viteza de pe teren... a si dat cateva cosuri clare pe contra atac.

Noi pe contra atac eram niste distrusi frate. Scapa Uce singur sau altcineva, era Hell-"coiu" ... gata "calma" jocu in loc sa paseze la ala liber si cos. Pai daca nu esti in stare sa-ti asumi responsabilitatea de a da pasa aia... scuza-ma... dar ce dracu mai cautzi la nationala??? Calma jocu si pe urma pierdeam mingea :happy :headbang: . Mai bine dadea pasa aia gresita si tot era ceva. N-am pomenit asa ceva... a fost... zic eu... cel mai slab meci care mi-a fost dat sa-l vad... EVER!

Frumos e ca inainte de meci declaram tot ce ne vine prin cap... in loc sa ne tzinem ciocu si sa declaram pe urma, daca avem ce!

mishu
13th September 2005, 01:04
pei esenta baschetului modern e jocul de tranzitie... cred ca numai jojic stie ce e aia la noi... stiu eu cum e la noi... zice antrenorul jucati cinci la cinci fara dribling... chipurile pentru dezvoltarea jocului rapid... da nu le zice cum... unde trebuie sa se duca fiecare... sau ce situatii pot aparea in functie de aparare...
plus ca majoritatea echipelor au cel putin un sistem care se joaca pe atac rapid... adica conducatorul de joc nici nu anunta schema... e clar ca daca a fost atac rapid se joaca schema respectiva... abia daca nu iese asta se joaca pozitional... iar atac rapid inseamna sa ajungi in cel mult 7-8 sec la cosul advers... ca in caz ca nu finalizezi sa mai ai 16-17 sec sa faci un pozitional...
iar cu contraatacul... care trebuie sa fie maxim trei pase... raptor are dreptate... trebuie sa-ti asumi niste riscuri... e adevarat ca in baschet e intotdeauna vina celui care a dat pasa... dar altfel nu ajungem sa jucam nimic...

s-killed
13th September 2005, 01:32
okay.. parere dintr-un oras cu basket mai putin dezvoltat( la nivel de liceu, fete, mai merge). nu asta conteaza.
la antrenori nu ma bag.. insa un antrenor trebuie sa " citeasca " meciul si sa schimbe tactica dupa cum decurge meciul..contratac... nimic.. insa nu s-a luat nici o masura in ceea ce priveste apararea noastra. altceva.. ratezi doua faze consecutiv, iei trei cosuri.. si nu ceri time out?! in fine. daca a ajuns antrenor la nationala sigur stie mai bine ca mine care e treaba pe-acolo.( si m-am bagat si la antrenori)
jucatori..( care jucatori?>!) .. pai in primul rand.. de ce si-a taiat ciocul burlacu? acum nu mai seaman cu el( la cioc.. inaltime.. mai imi trebuie a lot)..prea multe ratari din faze clare.. ideea e ca nu erau obisnuiti cu asa pressing.. dse pare ca au nevoie de mult spatiu de manevra. si antrenorul adversarilor a observat asta... desi jucatorii pareau ca. cel putin la incalzire.. pareau ca sunt la un meci intre licee..in conclzie.. poate mai revin de fapt.. nationala cu potential..insa... orice diamant trebuie slefuit cu rabdare.. si cu aceeasi metoda..

#15
13th September 2005, 01:55
e clar ca astia doi sunt acolo primii care se bat pe locul de titular insa nu cred ca e o diferenta atat de mare intre ei incat sa se poata spune ca asta ii da clasa lu' astalalt, raman la parerea ca helcioiu are mai multe meciuri tari jucate

Kobe24
13th September 2005, 05:28
si din urma nici nu mai vin altii...

din urma nu vine NIMIC.....e JALE la juniori



3. federatia: sunt curios cine va fi adus in locul lui ioan constantin... plus ca federatia ar trebui sa puna la punct loturile de tineret si de juniori care sunt varza din cate stiu eu...
loturile de juniori(e adev..fara cei mai buni 3 oameni...dar oricum...E LOTU NATIONAL...teoretic cei mai buni jucatori) sunt invinse la 20 de puncte de echipele de club....e rusine ce se intampla acolo.
sunt facute p pile....p bani.....a au ajuns in lot tot felu de indivizi care NICI NU STIU SA BATA MINGEA :headbang: :headbang: :headbang: (e adev ca au peste 1,95 dar nici sub panou nu se descurca......dau 5/10 de sub cos :headbang: :headbang: )


pei esenta baschetului modern e jocul de tranzitie... cred ca numai jojic stie ce e aia la noi... stiu eu cum e la noi... zice antrenorul jucati cinci la cinci fara dribling... chipurile pentru dezvoltarea jocului rapid... da nu le zice cum... unde trebuie sa se duca fiecare... sau ce situatii pot aparea in functie de aparare...
se bazeaza DOAR p creativitatea jucatorilor :rosu: :no:
zic ceva de genu"jucati bai ceva....fiti mai creativi" si daca nu merge bine...jucatorii sunt devina :jerk: :headbang:
antrenorii nostri sunt cu metode VECHI si fara pedagogie....poate ca ar trebui importanti altii mai buni :rolleyes:

Raptor
13th September 2005, 14:55
Ca Biciniggar asa...

Dumars
13th September 2005, 19:22
S. Pešic (antrenor sarb care antreneaza in italia), S. Krdžalic (antrenor responsabil cu pregatirea fizica al sarbilor), Panagiotis Janakis, celebrul jucator grec care am impresia ca e si el antrenor acum... banuiesc ca antrenorii romani au ce invata de la oamenii astia nu credeti...


S. Pešic (cel cu urechile clapauge) a antrenat si nationala Germaniei. Si cred ca a castigat cu ei titlul de campioni europeni in 1993.
Iar Panagiotis Janakis, din cate stiu eu, era antrenorul Greciei la Olimpiada de anul trecut.



am o curiozitate... oare cati antrenori romani stiu in mometul de fata ca intre 20-22 septembrie la belgrad se va desfasura un seminar pentru antrenori???


Cred ca le ceri cam mult. Au ei alte probleme pe cap, in afara de baschet :) Un caz concret. Antrenorii echipei nationale, chiar la recenta deplasare pt meciul cu Danemarca, au pierdut avionul din cauza ca au stat prea mult la sprituri la un restaurant din aeroport. O sa imi ziceti ca a meritat din moment ce au castigat meciul.

De acord cu Mertin, ca antrenorii romani au unele lipsuri (marcate) la capitolul pedagogie. (Pe langa cele tehnico-tactice corespunzatoare campionatului in care au jucat.)

Jojic e un antrenor bun, chiar f.bun, dar si Jojic a cam comis-o cand a fost principal la nationala tot in campania tocmai incheiata.
Pe final de meci aveam avantaj de un punct si a uitat sa le zica baietilor
sa faulteze. Sau eventual sa ceara un time-out imediat dupa cosul primit si nu sa lase sa se scurga ultimele secunde si sa arunce Uce in disperare de cauza de la 3. Sau de ce nu si-a lasat un timeout pt final de meci in caz ca nu mai avea?
Intrebari retorice, deoarece il puteam avea antrenor si pe Larry Brown si jucatorii tot aveau nevoie de zece ani ca sa se califice.

SilverZeus
13th September 2005, 20:25
....orice comentarii s-ar face despre antrenori (care intr-adevar, pur si simplu au ramas la un stadiu de "anii 80-90"), insa pe islandezii astia ar fii trebuit sa-i batem si daca era nadia Comaneci pe banca ca antrenor....pai marcatorul lor principal era un supra-ponderal (asa se vedea la tv) si in plus, fizic eram cu muuuult peste ei....(ai facuse cineva observatia asta inainte)...foarte ciudat: trimiteam permanent 2 oameni mari (mult mai mari decat ai lor) sub panou, iar restul jucau handbal: pasau la nesfarsit la semicerc, nu angajau deloc (dar deloc) pivotii, intrau in criza de timp si aruncau ...incredibil cat de jenant au aratat la tv: si nici macar nu parea ca lor le pasa vreun pic...adik, mah, inteleg ca pleci greu la drum (psihic vb) cand urmeaza un meci vs Lituania sau Argentina, dar la Islanda??...pur si simplu revoltator: sa te bata Islanda acasa...nu cred ca mai e loc de explicatii, ptr ca suntem undeva la fundul borcanului cu muraturi stricate...si sa mai aud dupa asta ce jucator exceptional este helcioiu, cat talent are el si cum joaca el impotriva unora din cei mai buni PG din lume,etc....el nu se uita la NBA ca nu are de ce...pai nici nu are de ce: venim dintr-o alta lume, o lume in care sportul nu este "pe moarte", ci este intr-o faza avansata de putrefactie....

recall
13th September 2005, 20:25
Ba belea,daca si Fometescu e jucator bun...ma impusc.Nu e nici in primii 8 conducatori de joc din campionatul nostru super-slab.Si in orice caz Paul H. e mai bun.

Raptor
13th September 2005, 20:36
Chiar Attila Veres ce mai zice. E roman? :D

Adrian
13th September 2005, 20:58
Din pacate sunt departe de bachetul din Romania, dar intr-o tara in care toate, inclusiv sportul, merg cum merg, de ce baschetul ar face exceptie?

mishu
13th September 2005, 21:18
Ba belea,daca si Fometescu e jucator bun...ma impusc.Nu e nici in primii 8 conducatori de joc din campionatul nostru super-slab. zi-mi tu opt conducatori de joc din tara si demonstreaza-mi ca 7 dintre ei sunt mai buni decat fometescu... (romani... pentru ca vorbim de nationala...)
cat despre comparatia fometescu-helcioiu... se completeaza unul pe altul... ar iesi un super conducator din cei doi pusi la un loc... paul e mult mai atletic... patrunde mult mai bine... pe cand fome are sut mai bun de afara... si e ceva mai cerebral... au fost multe momente cand dinamo juca cu amandoi in teren acu cativa ani... adica cu paul pe sg... si era super ok...

1/2Om1/2Belea
13th September 2005, 21:57
asa e, pusi impreuna plus inca vo 10-20 de cm ar face un superjucator. dar... io ziceam de CONDUCATOR. nu zic, creaca helcioiu il face muci pe fome la un unu la unu, fie si numai pe rautate. dar cand vine vorba de un joc in echipa, pe postul de CONDUCATOR... helcioiu a inceput de foarte multa vreme sa o ia la vale. de multi ani. la dinamo inca parca mai juca. da frate, nu e chiar la inceput de cariera omu. are cam 28 de ani, da-o in ma-sa!
iar cand vine vorba de primii opt conducatori in romania printre care fometescu nu se afla... recall draga, nu prea stii ce vorbesti, fara suparare. mai ales ca io as zice ca nu cred ca EXISTA mult mai mult de 8 conducatori in toata tzara. :)) te contrazic si eu si te contrazice o federatie intreaga, astfel incat fome se pare ca ESTE, in cel mai rau caz, al doilea din tara. dupa multi, mai avizati ca noi, e primul. pe cine mai vrei sa aduci in discutie? blidaru? lupusavei? straini n-are rost, e vb de nationala.

Kobe24
13th September 2005, 22:17
aici e o discutie care se imparte in 2.
conducatori DIN romania sau conducatori ROMANI...
daca e vb de a2-a categorie nu incape discutie....clavon e p primul loc(in cond in care hatcher nu mai e)

1/2Om1/2Belea
13th September 2005, 22:39
ce rost are sa vb despre conducatori NEROMANI, din mom ce ne referim aici la, citez, "situatia echipei nationale" ma gandesc eu, a ROMANIEI...?

brany
14th September 2005, 03:07
Ma iertati ca m-am trezit asa tarziu,dar eu sunt dupa alt fus orar.......nationala....e in prapastie de ceva timp...de ce?jucatorii roamani sunt supra licitati......jojici e supra solicitat...el a avut jucatorii de partea lui.....kuzmanovici Krasic...etc....sarbii in principal....pt ca nationala a plecat cu el in egypt si a luat batai dupa batai de le echipa mai "bune" ca Islanda......SI apropo....pescari nu mai exista de ceva timp in nici un sport....cu mici exceptii....si aia nu sunt islandezii.....islandezii au jucator care e legitimat la unicaja malaga...asa ca mai usor.....ai nostrii unde sunt legitimati?spartak si mai cum?de unde?....sau popescu care a refuzat nationala?.....hai mai dati si in ei...ca degeaba joaca.....sau nu joaca la echipa de club...antrenori daca luam numai sarbi...evident ca la fund ajungem si noi.....pe ce loc a iesit Serbia la olimpiada?.........primele......8...sau 20.....haha :yeah: ...am boala pe sarbi......sunt supra licitati.....si nu merita....... :ciocan: .....Va promit ca o sa ne calificam, si noi curand.......maxim 8 ani..... :) :ok:

CinstitCuPanoul
14th September 2005, 04:30
Nu avem nici conducatori ,nici extreme...am avea niste pivoti...stanescu,carutasu,burlacu///dar nici astia nu sunt cine stie ce.mi-aduc aminte ca acum 2 ani parca se zvonea ca stanescu ar putea ajunge in nba...ce dracu sa caute acolo?la dinamo a dezamagit ,la nationala la fel.
Si ce ma doare cel mai mult e ca "jucatorii" nostri nu apreciaza o selectie la nationala...poate ca s-au obisnuit sa fie chemati chiar daca nu merita.
Cat despre conducatori de joc,recall io zic sa te impusti.
Nu sunt mare fan Fometescu dar omul joaca,isi face treaba.E constant spre deosebire de Helcioiu care nu marcheaza mai nimic daca echipa lui e condusa...sau de momentele penibile in care desi liber la 3 puncte da pase unui alt coechipier pt ca mai ratase 9 aruncari meciul ala.E ridicol,mai ales la nivelul asta.
Mai sunt si alti conducatori ,ce vin din urma..ar fi Lupusavei si Blidaru.Dar trebuie sa joace mai mult la echipele lor pt a putea emite pretentii.

mishu
14th September 2005, 13:11
ca veni vorba de posturi... as mai adauga ceva... o alta mare problema e ca noi nu avem talie... ok in meciul cu islandezii am dominat... dar asta nu e un termen de comparatie...
uitati-va pe net la loturile echipelor care participa la CE... sa vedeti ce medie de inaltime au... dau numai cateva exemple... la croati cel mai mic om are 185... la turci 187... iar lituanienii nu au om mai mic de 192... pei noi vorbim de conducatori de joc... ai nostri sunt toti sub 180... cred ca paul e cel mai inalt... 178 parca are... in rest fome... lupusavei... blidaru... sunt pe la 175 din cate stiu eu... (daca stie cineva mai bine... sa spuna...)
mai departe... la extreme... noi avem extreme de 190 maxim 195... pe cand altii au extreme de 2m... cu aceeasi rapiditate...
la pivoti iarasi suntem mici... bine in afara de dragusin baiatul ala de care ati pomenit, dar pe care io nu l-am vazut jucand pana acum... cel mai inalt e stanescu care are 2.08... pe aproape fiecare echipa are cel putin un pivot la 212-215... daca nu si mai mult...
faza e ca nici nu avem mobilitate mare... ok cu o talie mai mica se poate juca un joc rapid... un run&gun... da cu cine sa faci run&gun... cand lor le e frica sa paseze si au procentaje dezastruoase...

am boala pe sarbi......sunt supra licitati.....si nu meritaadevaru e ca sa fii campion mondial sau campion european inseamna sa fii supralicitat... si sa ai scoala de baschet pe care o ai iarasi inseamna sa fii supralicitat... pana una alta ei sunt in stare dupa atatea belele pe capul lor sa organizeze un campionat european... pana una alta asesoft n-ar fi castigat fiba cup fara ei... si pe mine ma enerveaza cateodata ca au impresia ca stiu tot despre baschet... si uneori sunt aroganti... dar pana la urma au de ce... si nu vorbesc fara acoperire... asa ca poate ca tu ai boala pe ei... dar cand vine vorba de baschet ne dau lectii... si te-ai gandit ca poate daca jojic ar fi avut macar doi sarbi la nationala romaniei ar fi avut alte rezultate...

1/2Om1/2Belea
14th September 2005, 13:20
brany, my dawg, nu o mai baga pe asta cu "spra licitati" in plm, te rog, ca nu da bine pe langa overrated sau over whareva, intelegem bine ce vrei sa zici. e drept ca nu joaca ai nostri, n-ai ce sa le faci. dar sa vezi si generatiile urmatoare, alea or sa fie si mai si, promit! vorba ta, macar pana in 2008, hehehe... io nu am boala pe sarbi, sarbi au o scoala de baschet care face legea in europa. n-au ei banii americanilor sau astea, dar, ma rog... scoala au. cel putin la noi, sarbi expirati sunt jucatori de superclasa, prin campionat.
stanescu..... sincer, era de NBA acum cativa ani, trasese de el. nu era negru, dar juca. toata problema lui e ca el n-a trebuit sa faca nimic, decat poate sa isi iasa cu totul din forma, si sa devina un hot dog pe teren, astfel incat, de la nivelul la care era, in Romania sa ramana tot cel mai bun om de pe teren. sa vedem cum il mai biciuesic aia la Sankt Petersburg, ce mai scot din el, ca n-are chiar 50 de ani.
despre conducatori... frate, Lupusavei NU. n-are cum, nu se misca. blidaru, poate, dar nu e genu de jucator de viitor. nu va fi niciodata un superstar. poate doar o rezerva de incredere intr-o nationala buna. poate ma insel, dar io atat ii dau.
apoi: am auzit ca Branisteanu a convins Federatia sa impuna niste sanctiuni, de acum inainte, pt cei convocati la lot, care nu se prezinta, din motive aiurea. mi se pare normal. nu stiu exact ce sanctiuni, am uitat, dar cred ca se refera la dreptul de joc in afara.

@mishu: nu stam prost la talie. nu e o problema. stanescu are intr-adevar 2.08, patrupite e cel mai inalt, se duce spre 2.20, burlacu e ditai calu 2.10, iar conducatorii au peste 1.80. fome creca are 1.83, hecioiu si blidaru tot acolo. extremele rup, uce, szijarto 1.93 asa, silvasan 1.95, si joaca tot afara. apoi mai sunt carutasu, bogdan popescu, toti se duc mult peste 2, la 2.10 lejer. problema e cu mobilitatea lor, la marimea asta. adica pe la noi prin campionat, e clar ca sunt cei mai buni. dar io zic ca burlacu e printre putinii care se misca superbine, avand in vedere ca e si urias. la fel era stanescu, incredibil de rapid, cand a venit in Romania. in rest nici tehnica nu-i ajuta pe multi. n-au aruncari ca lumea. stiu ca daca ii pui sa o tzinteasca, baga 10 de 3 la rand, 20. dar in meci tre sa arunci repede. uce nu poate nici la 3 la 3 sa o puna ca lumea, de exemplu. silvasan imi place. multi il critica, dar mie mi se pare ca in teren nici nu are creier (in sensul bun al expresiei), adica nu se gandeste la nimic altceva decat sa ia mingea, si cand o are, sa o puna. si o pune in momente foarte importante.e ca o masina, de multe ori.
insa jocul de echipa, pase, asezarea in teren, apararea organizata. la jocul 1 la 1 stau bine baietii. dar e o parte prea mica din baschet, la nivelul asta, din pacate.

Raptor
14th September 2005, 13:21
No way man... eu am 1.82 si Fome e mai inalt ca mine... Hell-cioiu are 1.78-1.80... Lupusavei am jucat cu el si are vreo 1.85... deci nu e chiar asa. Nu stiu Blidaru cat are... pare mic.

mishu
14th September 2005, 13:40
extremele rup, uce, szijarto 1.93 asa, silvasan 1.95, si joaca tot afara. apoi mai sunt carutasu, bogdan popescu, toti se duc mult peste 2, la 2.10 lejer.
ok... cu burlacu si stanescu... ok si cu conducatorii de joc... desi sunt echipe nationale care au conducatori de 1.90-1.95 cu o mobilitate super... dar extremele de afara sunt clar la 2m si peste... si cand vorbesc de extreme ma refer la sf... si la pf... deci fara fundasi...(desi bodiroga are 2.03 si e sg)
popescu are 2.01... iti spun sigur... iar gila nu are mai mult de 2.04...

1/2Om1/2Belea
14th September 2005, 13:49
pai da frate. gila e mai degraba pf decat centru. iar burlacu la fel, burlacu joaca si 3 lejer. doar ca e el putin nebun la cap, dar poa sa joace. iar cu 1 si 2 de 1.80 si ceva si 2 de 1.90 si ceva, io zic ca inaltimea nu mai e o problema asa mare. doar daca nu te bati cu americani.

Raptor
14th September 2005, 13:52
E corect ce zici 1/2... ceea ce ai zis despre Silvasan impartasesc si eu. Din oamenii mari cu mobilitate amintesc pe Carutzashu si Burlacu. Noua ne trebuie un "fast-release" shooter... care se gaseste greu.

CinstitCuPanoul
14th September 2005, 15:13
In ce sens extremele rup???Mie mi se pare ca uce si szijarto nu prea mai joaca.uce n-are aruncare(precisa nu altceva///ca de sarit sare la stop sut 80 de cm:D) si szijarto a frecat banca prea mult din pacate la asesoft:(

just2play
14th September 2005, 15:43
Din cate vad eu Szijarto nu va prinde prima echipa la Asesoft nici in sezonul acesta. Poate doar in campionat, dar, oricum, destul de putin. Vreau sa va spun parerea mea despre jocul lui Blidaru cu Islanda. A jucat doar cateva minute, dar mie chiar mi-a placut. A facut cateva recuperari bune, a jucat colectiv si cu ambitie. Helcioiu si-a lovit adversarul in stomac, iar cand a fost trimis la cabine i-a dat cu mingea in spate arbitrului. Ca a dat-o cu pamantul, ca nu i-a dat tare etc. chiar nu conteaza.
Eu cred ca nu va semna cu Asesoft prelungirea contractului. Iar singura problema in aducerea lui Fometescu ar fi aceea ca Dinamo ii ofera lui Fome si postul de secund, exact ceea ce isi doreste jucatorul. Oricum, 5-ul Asesoftului va arata cam asa, in situatia in care nici Fome, nici Paul nu semneaza: Sasha Ocokoljic (rezerva Adi Blidaru), Krasic (Avlijas Aleksandar), Kuzmanovic (Levente Szijarto), Burlacu, Carutasu (Rares Apostol). Lui Burlacu nu i-am gasit rezerva. Poate ma ajutati voi.
Sunt 5 jucatori de la echipa nationala. Dintre care, 3 sunt rezerve. Ar mai trebui ei convocati?

Raptor
14th September 2005, 15:55
Eu i-am zis lu Nightfly de prin sfertul 2 ca ar fi mai bun Blidaru pe teren... dar "VAX".

Sheed
14th September 2005, 15:58
uce nici nu trebuie sa stie prea multe, el este un fel de Bowen al nationalei.
E obligatoriu ca el sa fie titular pt ca e singurul jucator atletic cu adevarat si poate anihila principala arma ofensiva a adversarilor din backcourt.Trebuie sa ii fie acordate citeva aruncari pt a-l mentine happy ; in rest nu el e responsabilul cu punctele ci mai ales supervedetele celelalte. Din pacate pt uce el nu prea are creier in defensiva, dar sa speram ca dupa ce mai creste poate sa-si mareasca iq-ul baschetbalistic. Ca exemplu l-as da pe doug christie care nu e un jucator ofensiv bun, as putea spune under average , dar la finalul carierei(cu un iq baschetbalistic mare) a reusit sa faca o shot selection foarte inspirata care ii ascundea practic labilitatea ofensiva; a reusit deasemenea sa ia presiunea de pe Bibby ca conducator de joc, ordonind atacul lui sacramento foarte inspirat(era mai inalt decit bibby si putea angaja pivotii mult mai usor in cazul unui screen&roll);alt exemplu ar fi Scottie pippen din perioada portland;
Ce vreau sa zic este ca nationala rominiei are in momentul asta dupa parerea mea un singur jucator acceptabil (uce); din pacate acest lucru este aproape egal cu 0 pt ca nationala nu are nici o idee de defense, in primul rind pt ca antrenorii nu se pricep si apoi datorita faptului ca jucatorii sunt prea vedete ca sa se agite in defensiva.

Ca o alta parere vizavi de opiniile de mai sus : cred ca meciul l-a pierdut Frontcourtul , pt ca nu e posibil sa pierzi meciul avind o asemenea diferenta de talie; pur si simplu pivotii sunt PENALI;

am citit mai sus ca stanescu ar fi fost eligibil de nba acum citiva ani (atunci cind a terminat colegiul); PLEEEEEEEEEEEASE probabil ca cel care a postat nu stie prea bine care e ideea cu cine ajunge in nba; ii spun eu : daca nu esti in prima runda a draftului (ceea ce stanescu nu a facut, a fost chiar la mare distanta de asta) nu ai practic nici o sansa sa fii oprit pe rosterul de 15. Iti sunt oprite drepturile de a juca pt alta echipa in nba si apoi esti trimis la o echipa din europa cu promisiunea de a fi rechemat daca esti bun. in cea mai mare parte a cazurilor jucatorul in cauza nu a mai fost rechemat.

well, stanescu nu a ajuns nici macar in aceasta faza. Singurul lucru pe care l-a facut e ca a jucat in colegiile americane.

just2play
14th September 2005, 16:33
e foarte interesant ce spui tu Sheed despre Uce. Eu sunt de parere ca antrenorii sunt principalii vinovati pentru evolutiile mai slabe ale nationalei. si am sa dau cateva motive:
1. dupa victoria cu Danemarca, jucatorii se credeau cine stie ce vedete. antrenorii trebuie sa-i tina pe jucatori cu piciorele pe pamant. moralul este foarte important intr-un meci, si asta s-a vazut cu islanda, cand ne-am tratat adversarii de sus.
2. voi i-ati vazut pe Burlacu, pe Stanescu cum arata? Sunt grasi ca niste porci. Burlacu nici nu putea sa alerge pe teren. eu zic sa facem o echipa de sumo cu astia. ne-am baza pe pumnii lui Helcioiu si pe picioarele lui Stanescu.
3. schimbarile s-au facut total aiurea. cum bine a spus raptor, blidaru ar fi trebuit sa joace mai mult.

danrogojan
14th September 2005, 17:31
parerea mea este ca pana nu se investeste serios in juniori si in antrenori tineri, vom ramane la fel varza. orice alta solutie este carpeala. nu ne putem ascunde dupa sarbi de 35 de ani care vin si fac legea in campionatul nostru.


daca ash avea putere de decizie, primul lucru pe care l-ash ar fi sa investesc intro generatie de studenti de la anefs din anul 1.

i-ash pune sa semneze un contract care sintetizat ar suna cam asha

1.frb va trimite pe parcursul a 4 ani de facultate la cat mai multe stagii de pregatire, iugoslavuia, state etc.
2.dupa facultate va dam grupe de juniori sa-i angtrenati cu bonusuri salariale foarte motivante, in functie de rezultate.
3.dupa facultate, sunteti obligati sa antrenati in tara sa zicem trei ani.

danrogojan
14th September 2005, 17:35
aaaaa. si sa nu uit.
obligatoriu studentii ar trebui sa urmareasca minim 10 ore de nba pe saptamana.

brany
14th September 2005, 20:50
ok...sarbii sunt super tari...dar sunt in cadere libera!!!numiti-mi 5 sarbi care joaca in Nba si fac fata.....in afara de peja.....ei au avut o super generatie..dar aia s-a dus.....peja si radmanovici....si cam atat....ca restul sunt la un pas de retragere....sincer...super aparatori...super jucatori...super echipa....dar nu mai e....s-a dus....tot respectul pt dejan,vlade si compania....la fel ca si americanii...au avut gnearatia de aur..si cam atat....si acum au super jucatori..dar refuza nationala....la fel ca si cateva "super vedete" de la noi....jucatorii care stau pe banca la club nu au ce cauta la nationala....cand devin titulari...pot sa vina la lot....din spate vine ceva....va spun sigur.... /hello

SilverZeus
14th September 2005, 21:11
...solutia lui Dan, tre sa recunosc e super atractiva.....dar .....dar.....

....la noi, un sportiv nu creste pe ideea "fac performanta si devin celebru", nu se motiveaza ca altzii "...voi fi cel mai bun"; ci dimpotriva: "...sper sa joc bine, CA SA IES AFARA"...."ca acolo voi castiga bine"....asta e tzelul nostru...ptr asta lupta sportivul roman si nu e vina lui...ptr ca noi (ma refer la natie) am uitat sa ne nastem ptr a invinge, noi stim ca ne nastem ptr a putea supravietui (altzii nu prea au gandurile astea-n cap si pot sa-si conduca viata dupa idealuri )...trebuie sa depasim intai aceasta bariera de inferioritate psihica pe care situatia "geo-politica" ne-o inmaneaza inca de la primele trairi pe aceasta lume...ne uitam la altzii ce joaca si visam (noi astia la care ne place fenomenul)....cei de la Nationala nici macar nu se mai uita....

Raptor
14th September 2005, 21:15
Intr-adevar... noi nu avem acea "nesimtire" benefica... nu avem "winning drive"... dar nici nu suntem sustinuti. Daca antrenorii ar fi pedagogii care ar trebui sa fie, alta ar fi mentalitatea jucatorilor.

1/2Om1/2Belea
14th September 2005, 21:24
io cred ca innebunesc, fratilor! nu mai rezist in primul rand cu atatia oameni care vorbesc ca din NBA pe aici (vezi Sheed). Uce sare, ce pot sa zic, e de culoare, dar, la naiba!!! iar despre Stanescu, sa fii tu linistit, ca stiu destul de bine situatia cu el si cu sansele lui de NBA. si ce s-a intamplat ulterior.
cat despre stimulare, nu vad stimulare mai buna decat banii... incepand cu antrenorii, evident.

mishu
14th September 2005, 21:31
problema e ca istoria ne-a invatat sa fim underdogs... si nu ne sta bine sa facem declaratii pompoase... noi nu avem psihologia americanilor care fie ca sa joaca la clippers fie ca joaca la SA isi propun inainte de inceperea sezonului sa castige titlul... si cand aveam generatie de aur la fotbal ne placea sa plecam cu sansa a doua intr-un meci...
mi-a placut postul lui sheed... si ideea lui dan rogojan...
cat despre ce zice brany... pei zi-mi tu mie cinci jucatori de aceeasi natie care fac fata super bine in nba... nici croatii n-au, nici lituanienii... nu mai vorbim de nemti, greci sau mai stiu eu ce... uite ce-a mai mare vedeta de la europene o sa fie dirk... dar e singurul neamt in nba... sarbii de bine de rau au vreo 5 in locul actual... in conditiile in care peja nu vine si nu sunt sigur nici de radmanovic...

Raptor
14th September 2005, 21:32
Intr-adevar... trebuie sa se gaseasca cineva care sa aibe si bani si sa aibe si o dragoste neobisnuita pentru baschet.

In general cei care au bani sunt oameni destepti, iar in general cei care joaca basket sunt oameni destepti (luati-o ca pe o axioma)... deci ar trebui sa se gaseasca in catziva ani... sa nu uitam ca basketul a plecat ca sport universitar (ma refer, acolo se jucain cel mai mare volum).

Asadar, odata cu schimbarea de generatzii, cu o posibila mediatziare media, cu turnee genul celor organizate de michelle si RebelYell, cu o noua generatie de antrenori (care sper sa nu fie paleo-reloaded)... avem sanse cat de cat.

SilverZeus
14th September 2005, 22:33
....foarte frumos mishu...pur si simplu ma incanti cand vad cat de succint si clar prezinti tu ceva ce eu m-am chinuit atat sa scriu.... :ok: ...sper ca posturile mele sa nu mai fie asa de lungi, atunci cand vreau sa imi expun si eu parerea...

...referitor la frecventa natiilor in NBA, te contrazic, insa doar putzin si poate e acea exceptie ce intareste regula: Argentina !!!....Manu, Oberto, Delfino, Nocioni (totzi sunt fff competitivi, mai ramane Oberto sa confirme)...is 4, insa sa nu uita ca "painea calda" la ora actuala e Scola, pe care nici macar campioana nu si-l poate permite

Dumars
14th September 2005, 22:45
ok...sarbii sunt super tari...dar sunt in cadere libera!!!numiti-mi 5 sarbi care joaca in Nba si fac fata.....in afara de peja.....

Zarko Cabarkapa Golden State Warriors
Vlade Divac L.A. Lakers
Predrag Drobnjak Atlanta Hawks
Marko Jaric L.A. Clippers
Nenad Krstic New Jersey Nets
Darko Milicic Detroit Pistons
Aleksandar Pavlovic Cleveland Cavaliers
Vladimir Radmanovic Seattle SuperSonics
Zeljko Rebraca L.A. Clippers
(Predrag "Peja" Stojakovic Sacramento Kings)

+jucatori imprumutati la alte echipe de catre echipe din NBA:
Dejan Bodiroga Sacramento Kings
Mladen Sekularac Golden State Warriors
Milos Vujanic Phoenix Suns

As mai aduaga palmaresul la europene: (doar medaliile)

8aur
5argint
4bronz

Si la CM desfasurate chiar in SUA la Indianapolis i-au batut pe americani. Si au fost campioni mondiali de mai multe ori (5).
Si "viitorul suna bine". Adica au jucatori ce vin din urma. Gârlă.

Deci cred ca trebuie sa ramanem cu carnetelul si sa luam notite.
With all due respect.

Raptor
14th September 2005, 23:57
Mai e si Primoz Brezec daca nu ma insel... care a primit facial-ul de la Josh... :D

brany
15th September 2005, 03:15
ok..sunt o mie de sarbi...dar joaca???vreo 5 dintre ei stau in tribune meci de meci......milicic nici nu cred ca se antreneaza..cred ca el se uita la ceilalti....si apropo..sarbi sunt cam urati in state.....si divac saracu mai joaca doar daca se joaca cineva nba live cu lakers si il baga in teren....macar altii au avut mai putini,da buni nene....ex-dirk,jaskevicius,sabonis,schrempf...etc......cati sarbi au candidat la mvp anul trecut?...0!..cati sarbi au fost numiti in primele echipe NBA....0!......asa ca degeaba sunt multi...decat multi si prosti(pt NBA).......pt europa sunt ok....brezec e sloven....apropo fiecare cu preferatii lui...sunt sigur ca si voi aveti o tara pe care nu o suportati.....

SilverZeus
15th September 2005, 07:18
...esti mult prea subiectiv....sarbii, nu trebuie ignorati...tie iti par inutili si fara valoare doar ptr ca le urasti natia, insa asta e un argument foarte pueril....insuficient motiv :mda:

danrogojan
15th September 2005, 09:45
http://s37.yousendit.com/d.aspx?id=2MEPOQETJZ0ZT3PV3J9Z7NMZ3P

descarcati negresit. ca sa relaxam putin atmosfera pe acest thread tensionat.

Dumars
15th September 2005, 09:57
apropo fiecare cu preferatii lui...sunt sigur ca si voi aveti o tara pe care nu o suportati.....

Ok, atunci altfel se pune problema. E dreptul tau sa nu îi ai la suflet pe sârbi.
Nu stiu exact pe ce fus orar esti, daca esti in state sau nu, dar eu cand am fost anul asta in Sacramento chiar nu am avut impresia ca Peja era urat, catusi de putin. Chiar din contra, era privit foarte bine, avand in vedere ca nu a avut un sezon prea stralucit anul asta.

De Vlade, ai spus ca la momentul asta (cand are mari probleme cu spatele) si nu te refereai la cariera lui per ansamblu. Asa ca nu o sa detaliez.

Milicic a dezamagit mult. De antrenat cred totusi ca se antreneaza :) Pacat de talentul lui si de faptul ca a fost selectat la draft de pe pozitia a DOUA.

Selectiile pentru All Star Game se pun?

Ok, tu esti adeptul calitatilor exceptionale ale unui jucator. Pe cand eu apreciez mai mult jocul de echipa. Germania i-a avut pe Schrempf si Nowitzki, dar rezultate cu echipa nationala nu prea au avut. Sarbii, asa cum spui tu, nu au avut jucatori exceptionali (desi e relativa chestia), dar au contat ca echipa tot timpul.

Raptor
15th September 2005, 13:27
Si Jermaine O'Neal a inceput NBA-ul ca Milicic...

Adrian
15th September 2005, 15:55
Si tot in spatele lui Sheed. Bine, ca Milicic e cam centru...

Bicinigar
15th September 2005, 16:30
yo personal nu intzeleg de ce pe toate thredurile tre sa deviatzi de la subiect ???
probabil ca ye una din problemele majore puterea de concentrare
poate shi antrenoru natzionalei s-a gandit ce ar fi mai bine pentru echipa dar pe urma a inceput sa vorbeasca despre politica shi fotbal shi a uitat de la ce idee plecase
cat despre antrenorii tineri pe 20-23 septembrie la izvorul mureshului ye stagiu de pregatire pentru yei
cu putzin noroc o sa fiu shi yo p'acolo shi sa va zic despre ce se discuta in asemenea cercuri "selecte" :headbang:

Sheed
15th September 2005, 16:54
+jucatori imprumutati la alte echipe de catre echipe din NBA:

jucatorii nu sunt imprumutati de catre echipa din nba cum e la fotbal;

practic daca vrea sa joace in nba trebuie sa joace la echipa care ii detine drepturile; daca vrea sa joace in alta parte(in nba) trebuie sa negocieze cu echipa care ii detine drepturile; un ex clar este pustiul asta draftat de orlando fran vasquez parca (nu tin minte exact si mi-e lene sa verific) care a refuzat sa joace anul acesta in nba considerind ca e "necopt". Daca anul viitor sau peste citiva ani va dori sa joace in nba el nu va putea decit la orlando sau la alta echipa doar cu acordul lui orlando(aici presupune eventuale tradeuri in care el sa fie un throw in pentru matchuparea salariilor; sau pur si simplu direct)


deci bodiroga (nu stiam ca sacramento are drepturile asupra lui) nu poate juca decit la sacramento daca vrea in nba , in schimb poate juca oriunde pofteste in afara nba-ului

just2play
15th September 2005, 16:56
bine punctat bicinigar. eu as propune sa ne dam cu parerea care ar fi 5-ul perfect pentru nationala, in momentul de fata. eu ii propun pe urmatorii: Fometescu, Uce, Burlacu, Carutasu (sau Stanescu, sincer, nici nu ma pot hotari), Szijarto. Oricum, pe Levi l-am pus provizoriu. In locul lui ar avea loc un aruncator bun de la 3 puncte. Silvasan parca le stia pe-astea. Spuneti-va parerea si in priviinta postului de antrenor.

1/2Om1/2Belea
15th September 2005, 17:31
e bine zis, doar ca, din mom ce tot n-avem un supertreiar, iar pe silvasan nu l-as pune in primii 5, mai bine i-as lasa in teren, cum zici, pe AMANDOI, stanescu si carutzasu. oricum carutasu se descurca pe 4.

Raptor
15th September 2005, 18:27
Sau Bogdan Popescu...

Ardelean si astia ce dreq fac... pe unde sunt ei acuma prin America p-acolo...?

1/2Om1/2Belea
15th September 2005, 18:32
io ash vrea sa-l vad pe Capushan! ce se aude de el ?

just2play
15th September 2005, 19:27
nu se mai aude nimik...din pacate...cred ca ar trebui sa purtam o discutie si sa votam cine este cel mai bun aruncator de la 3 din tara...ma refer la jucatorii romani. din ce spui tu 1/2 om 1/2 belea, reiese ca burlacu ar trebui sa stea pe banca, ceea ce nu cred ca se va intampla. hai sa vb si despre cine ar trebui sa fie antrenor.

Bicinigar
15th September 2005, 20:17
lasa ca de sezonu asta toate echipele de divizia A sunt obligate sa tzina statistica la meciuri , statistica ce va fi centralizata la federatzie shi pe care o sa o putem accesa shi noi
atunci o sa vedem care ye shooteru ala nemaipomenit

brany
15th September 2005, 20:37
o sa fie marjinovic ca de obicei...nu cu toti sarbii am ceva....doar aia care nu isi merita statuturile de vedete....peja,vlade,dejan,....si inca cativa...merita cu prisosinta statutul de vedeta...dar drobnjak si etc.....sa ne mai lase....peja e foarte iubit in sacramento...dovada ca e plecat webber si nu el....la lot.....fome-burlacu,carutasu.....restul sa se bata sa prinda echipa.....avem nevoie de 2 extreme zic eu.....cata ne-ar putea ajuta mai mult daca joaca cu un om mare si il scoate afara,la fel si gila....deci eu as juca cu amandoi pe sub panou...ca sa imi scoata oamenii mari afara....am dreptate?.....fome e cel mai bun conducator din tara.....avem nevoie de 2 extreme bune.....si vin din spate....va spun sigur.....
:)......in rest...pacat ca si-a batut joc de nationala asesoftu....l

alexalex
16th September 2005, 08:36
avem nevoie de 2 extreme (2,3) si de 1. Helcioiu nu face fata mai ales in meciurile importante si fometescu e cam batran. cat de despre cauze, principala vina o au jucatorii si apoi federatia, antrenorii etc.. asesoft nu prea vad cum si-a batut joc de nationala.

just2play
16th September 2005, 13:08
pt brany. am spus sa ne referim la jucatori romani care sa dea bine de la 3. si explica-ne si noua cum si-a batut asesoftu joc de nationala.
Fometescu a semnat cu Dinamo. Asta e...

Bicinigar
16th September 2005, 15:24
Helcioiu nu a semnat cu nimeni inca
shi yeri parca , a fost ultima zi de transferuri pentru jucatorii romani

SilverZeus
16th September 2005, 15:42
...Helcioiu asteapta un contract din NBA...acolo inca nu s-a incheiat perioada de transferuri.... :drak:

1/2Om1/2Belea
16th September 2005, 20:55
milian marjanovic joaca lejer la anu in nationala !!! hehehe, va promit io ca poate! iar de 5-u nationalezi ziceam: fome uce burlacu carutzasu stanescu. hehehe, poate vine pe 2 marjanovic, la anu, in locu lu uce, ca isi ia cetatzenie! ar fi ceva. daca nu s-ar apropia de 60 de ani insa, la draq, hehehe!

brany
17th September 2005, 02:49
De ce si-a batut joc Asesoftul de natioanala?...Ce s-a intamplat cu Levi dupa ce l-a luat Asesoftul?....Ce s-a intamplat cu Toader dupa ce l-a luat Asesoftul?........De ce a trebuit sa il luati pe Adita de la BV?.....ca sa il tineti pe banca.....interesant.........nu am nici o problema cu asesoftul sa jocae cu 12 sarbi sau ce n atie vor ei...da dati-le drumul daca nu aveti nevoie de ei(romani)...ii tineti ca sa ce?...sa joace cu iasiul si rapidul?

mishu
17th September 2005, 10:53
stai ma brany ca nu e chiar asa... stii si tu care e situatia cu banii la celelalte echipe de club... pei cand vine ghita si iti zice iti dau 1000 sau 1500 de para pe luna pe doua sezoane in conditiile in care tu nu ai mai mult de 500-600 tu cam ce ai zice... si oricum nu cred ca blidaru ar fi progresat mai mult la brasov... totusi la ploiesti s-a antrenat cu niste jucatori de valoare... peste media campionatului... e adevarat ca statul pe banca te face psihic... dar gandeste-te ca la varsta lui poti sa fii un an doi rezerva daca vrei sa ajungi undeva... uite daca helcioiu nu semneaza poate sa aiba sansa sa fie back-up pt sarbi si sa primeasca mai multe minute... mie imi place blidaru si l-as juca mai mult la nationala... chiar in primii cinci...
cat despre toader... la fel... la ploiesti a fost concurenta pe posturi... cine a fost mai tare a jucat... ma refer dintre romani... oricum toader nu mi s-a parut niciodata un jucator exceptional... a prins niste meciuri bune la rompetrol... dar atat... sa vedem anul asta cum o sa joace la timisoara (parca acolo s-a dus nu?)
desi s-a mai discutat despre starting lineup la nationala... io as zice asa...
blidaru,uce-silvasan,popescu-burlacu... in conditiile in care popescu poate o sa vina totusi... ideea ca trebuie sa se construiasca un nucleu de 6-7 jucatori care sa fie stabili si in jurul lor sa fie incercati altii noi...

just2play
17th September 2005, 11:53
asa cum a spus si mishu, jucatorii nu au fost obligati sa semneze cu Asesoft. A fost si alegerea lor, in primul rand. Oricum, Blidaru va juca mai mult sezonul acesta dupa plecarea lui Helcioiu. Va fi rezerva bosniacului Sasha Ocokoljic, pe care l-am vazut vara asta la antrenament si va pot spune ca nu este extraordinar. Toader a plecat la Timisoara. Este foarte bine, atat pentru club, cat si pentru jucator. Toader statea prost la f multe capitole. Doar dupa talie poti spune ca este baschetbalist :) Levi este un jucator valoros si va evolua mai mult in sezonul acesta. Despre cum joaca Szijarto ne poate spune mai multe Danila care a jucat impotriva lui la streetball. Sper sa il vedem si pe Apostol jucand mai mult, macar in campionat. Apoi, daca ne-am uita mai atenti la transferurile facute de Asesoft in aceasta pauza, am ajunge la concluzia ca acest sezon poate fi al jucatorilor romani. Kuzmanovic si Krasic, mi se pare, vor juca doar in cupele europene.

brany
17th September 2005, 16:39
Pai va bateti joc de toti mah..........cum adica sa joace doar in CUPELE EUROPENE?.....e vreunul LeBron si nu stiam?......mai lasati-ne si voi si afacerile voastre murdare de la Asesoft.....Luati-va titlurile si lasati-ne........puteti sa castigati campionatul romaniei si cupa pacii aia in care ati jucat anul trecut de 1000 de ori.....sa va vedem anul asta...ca in cupa asta nu se mai poate sa fiti ajutati de arbitrii....ca in campionat si cupa pacii aia.....ca daca nu jucati acasa....va bateau toate....

just2play
17th September 2005, 17:02
dupa cum vorbesti....tii cu dinamo...:)...doar aia sunt asa ofticati...faci niste afirmatii pe care nu poti sa le sustii...
pai daca jucau Krasic & Kuzma in campionat, chiar ca nu avea cine sa ne bata...
Oricum, sa ne spui si noua daca tii cu Dinamo, ca sa stim cum sta treaba...no offence dar prea esti invidios...plus ca topicu era despre echipa nationala si tu nu faci decat sa ii ataci pe cei de la Asesoft

1/2Om1/2Belea
17th September 2005, 18:28
damn, brany, ce plm esti asa indarjit?! chill, man! adica si io sunt mai degraba cu Dinamo, tre sa recunosc, astea, dar dreq, relaxeaza-te! si nu te mai lua de echipa lu asesoft, pt prostiile in care sunt implicati cei care baga bani in ea (vezi ghitza, etc). bine macar ca de pe urma respectivelor afaceri, baschetu are de castigat, zic io.

Raptor
17th September 2005, 22:41
Cred ca brany incearca sa zica faptul ca, da... basketul are de castigat... dar nu basketul romanesc :happy

alexalex
18th September 2005, 00:07
am si eu o intrebare pentru toti contestatarii astia inversunati (mai bine zis frustrati) : exista un lucru bun facut de cei de la Asesoft? sau tot ce nu va place voua e murdar, urat, furat etc... uneori atunci cand cineva realizeaza ceva frumos singurul lucru pe care trebuie sa il faci este sa te ridici in picioare si sa aplauzi nu sa arunci tot felul de rautati si prosti inventate de unii si de altii.

mishu
18th September 2005, 00:24
puteti sa castigati campionatul romaniei si cupa pacii aia in care ati jucat anul trecut de 1000 de ori.....sa va vedem anul asta...ca in cupa asta nu se mai poate sa fiti ajutati de arbitrii....ca in campionat cupa aia a pacii e pana una alta singurul trofeu european castigat vreodata la baschet de o echipa din romania... se stie clar ca in romania titlul a fost decis aproape de fiecare data de arbitrii... si cand dinamo castiga cu west petrom... si cand west petrom castiga cu dinamo... si cand sibiul castiga cu steaua...
problema e ca poate asesoft au fost ajutati de arbitrii in unele meciuri... dar lotul oricum era cinci clase peste oricare din romania... si din cate stiu eu in finala s-a arbitrat ok... cineva care nu tine cu ploiesti sau cu dinamo sa confirme daca poate...

brany
18th September 2005, 04:03
ok....sincer eu nu tin nici cu dinamo si nici cu Asesoft....Din Romania simpatizez West Petromul...acuma fac pariu ca toti o sa imi sara in cap ca vai doamne cum a castigat WP campionatul acum, cativa ani....si rasp meu o sa fie prin acelesi metode prin care le-a castigat Asesoftul...de la sponsori...pana la jucatori arbitrii etc.....Si uite unde e WP.....Eu zic ca e foarte ciudat cum apar echipe super-bune peste noapte.....asta e intrebarea mea....si bine zis raptor...jos palaria pt Asesoft....a promovat baschetul a facut a dres....DAR.....nu baschetul romanesc!...in special echipa nationala.....mi se pare chiar ca a dar in cap echipei nationale...si acuma sincer...intreb pe toti sustinatorii baschetului romanesc.....Vi se pare normal ca Krasic si Kuzmanovic sa joace doar in cupe?......Pai sa vedem ca daca merge asa....o sa ii invatam pe astia din NBA o tehnica noua.....De ce sa joace Shaq in sezonul regulat ca oricum e Wade acolo si intra in playoff...nu e problema.....Daca vor sa joace...sa joace dar sa joace si in campionat.....si apropo Alex Dunn era o mare parasuta bine ca nu l-au luat...am avut "norocul "sa il vad anul trecut....live.... :ciocan: :headbang: cam asta merita.....vreti un jucator bun.....Steven Leven...Wyoming Cowboys...aceeasi echipa ca si Dunn..... :yeah:

SilverZeus
18th September 2005, 11:01
...nu vad care e problema...sau mai bine zis am impresia ca nu mai avem despre ce discuta din baschetul romanesc si ne luam de Asesoft.....s-a pus deja intrebarea si o pun si eu: Prin ce distruge Asesoftul Nationala?????....ca-si ia sarbi in loc de romani ?...pai bine face, va spun eu....si cei mai vechi de pe forum stiu ca deja e o discutie cu iz de "deja-vu": jucatorii sarbi sunt mult mai buni, mult mai multi si mult mai ieftini decat romanii (daca ne referim la rapotrtul varsta/pret/calitate)....cum a spus just2play "jucatorii nu au fost obligati sa semneze cu Asesoft".......apoi e treaba echipei ca vor dori sa isi joace anumiti jucatori cand au ei chef....nu inteleg ce e asa de greu sa intelegi ca e decizia conducerii tehnice si cu asta basta (cu toate ca eu ma indoiesc ca vor avea o echipa ptr campionatul intern si alta ptr cupe)

....si ma intorc la Nationala: pai ce sa mai distruga ASesoftu ????....nu ai vvazut cat de distrusi, impotenti (din perspectiva calitatilor baschetbalistice) si cat de nesimtiti, dar umflati in pene ne sunt jucatorii de la Nationala?????....pai auzeam (cu ocazia acestui CE) ca nu suntem intre primele 70 de natiuni la baschet; ne iau fata natiuni ca Indonesia, Gabon, si vb lui Raptor probabil ca si tari ca Tara de Foc si probabil si Insula Groenlanda sau disparuta Atlantida....ma uit ma la CE si vad ca bulgarii joaca de la egal la egal cu forte mari europene, Slovenii au vreo 3-4 jucatori in NBA, etc.....si noi ne legam de Asesoft ca vezi Doamne ei is cannncerul din Romania...c'mon, un pic mai multa decenta si respect, plssss !!!!!!!...ca si eu ii huidui pe ploiesteni cand vin in "Horia Demian", insa la sfarsit ii aplaud ptr ca sunt singurii care merita ....ia-te si de CSU Sibiu, ca distrug Nationala aducand americani trecuti de prima tinerete: pai fara Darnell, baschetul romanesc ar fi penibil, PENIBIL....din partea mea, sa aduca toate echipele romanesti numai sarbi si americani, care stiu cum e jocul, ca poate asa se uita si forurile abilitate romane, se uita si publicul tanar, e atras spre baschet vazand un jucator ca Darnell, decat unu ca Helcioiu....

mishu
18th September 2005, 11:32
@silver...

asa cum a spus si mishu, jucatorii nu au fost obligati sa semneze cu Asesoft.

off topic... am deschis la diverse un thread... sper sa fie interesant... va astept... http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=370187#post370187

just2play
18th September 2005, 12:27
da....mishu isi revendica pe buna dreptate drepturile de autor:)...io zic sa incheiem cu acuzatiile astea...intr-adevar Ghita nu face banii tocmai cinstit, dar macar ii baga in baschet. Poate o sa imi spuneti ca si Becali - Jiji- face la fel in fotbal. Doar daca ne uitam un pic la cei doi, ne dam repede seama ca sunt total diferiti. Totusi, Jiji & Ghitza au acelasi scop:sa isi faca o imagine buna prin sport, si sa scape mai usor de controalele de la fisc, garda financiara etc. invocand ca baga bani in baschet, repectiv fotbal.
Alexalex ne intreba daca exista un lucru bun facut de Asesoft, prin Ghita. Fara sa ii tin o pledoarie patronului ploiestea pot mentiona ca:
- au pus 2-3 panouri de basket in fiecare scoala
- organizeaza anual streetballuri
- au stiut cum sa aduca lumea la sala (f. buna politica de marketing...au oferit spectatorilor esarfe, tricouri etc etc cu stema si culorile echipei)
- a lasat intrarea libera la meciuri (chiar si in cupele europene)
Am gasit si minusuri
- nu investeste deloc in juniori.. :rosu: .nu le-a dat nici macar bani de cantonament, 15 mil, spunand ca are datorii :no:
- nu l-a adus pe wayne clark, fiindca a decis ca nu are nevoie de spectacol. :headbang:
- ar mai fi cateva... :D ... dar cred ca m-am abatut deja prea mult de la subiectul acestui thread

Raptor
18th September 2005, 13:18
Oricum, Carutzashu, cel mai important transfer la Asesarb de sezonu asta, zic eu, o sa fie titular... zic eu :D. Si zic eu ca o sa aibe destul de multe mai ales ca, zic eu, Asesoft au nevoie de un PF mobil ca, zic eu, Virgil Carutzashu.

Asadar, zic eu, Carutzashu o sa se impuna ca 4 la Asesarb.

Zic eu.

SilverZeus
18th September 2005, 13:20
...ok, sorry mishu...a fost fara intentie ...mai greseste omul, nah ce sa-i faci....doream si eu sa accentuez ideea ca Asesoftul nu incearca sa distruga ceva anume...ba mai mult pana acum ei sunt singurii care au reusit ceva ptr baschetul romanesc (...chiar cu juc sarbii ce i-au locul romanilor...pe buna dreptate zic eu)

alexalex
18th September 2005, 13:28
NU ESTE TREABA Clubului Asesoft sa ajute nationala. daca e sa urmam logica expuse de cineva mai sus trebuie sa scriem aici ca toate cluburile mari din lume au distrus nationalele tarilor lor (peste tot in Europa si nu spun numai despre fotbal exista cluburi gen Real madrid, TSKA Moscova, Maccabi care joaca cu mult mai multi straini ).
la fel si cu povestea cu Clark. care e problema ? oamenii astia fac cele mai bune contracte si aduc ce jucatori vor ei. daca clark este asa de bun de ce nu il ia alta echipa?
daca din fotbal se pot castiga si bani si imagine la baschet este putin mai greu. acum cativa ani o perioada mare de timp nici macar nu erau transmise meciuri la tv. cat despre banii facuti de Ghita trebuie sa spun ca fiind din ploiesti stiu mai multe variante (depinde de ziarele pe care le citesti si de cine scrie). oricum asta conteaza cel mai putin. cel mai interesant pentru mine este de exemplu ca Asesoft a reusit sa semneze contractul cu TVR1!!! si ca meciurile din cupe vor fi transmise in direct pe o televiziune cu acoperire nationala.

just2play
18th September 2005, 13:49
da...am uitat sa mentionez treaba cu transmisia meciurilor de catre TVR.
Raptor, buna asta cu Asesarb, dar pentru campionat io zic ca va ramane Asesoft. Cu exceptia conducatorului, or sa joace numai romani. sa vedem pe cine pun pe extrema daca Krasic nu joaca. A venit un bosniac bun...
Revenind, celebrul cuplu de la nationala a plecat mi se pare, nu? Cine credeti ca va fi pus antrenor?

SilverZeus
18th September 2005, 13:55
...dragule, Asesarb e o denumire deja veche.... :D :ok:

just2play
18th September 2005, 14:01
:rosu: pt mine. .oricum...e misto gluma :P

brany
18th September 2005, 17:04
Asesarb..........hahaha....asta e buna...imi pace.....Pt mine intrebarea despre Ghita este cum de a intrat in probleme exact cand s-a schimbat partidul de guvernamant......ciudat.....Felicitari Asesarbului ce a facut anul trecut si in anii trecuti.....dar asta nu ma faca sa ii simpatizez....

mishu
18th September 2005, 19:16
ghita nu a intrat in probleme de cum s-a schimbat partidul de guvernamant... ghita a fost si in trecut tinta unor campanii de presa si a unor controale... a fost acuzat ca si-a facut primii bani din afaceri ilegale cu petrol... si alte chestii de genul asta... asta a fost in ziua anul trecut (si cum ziua e controlata de liviu luca se poate sa fi fost vorba de un razboi pe plan local transpus intr-un ziar national)..
revenind la oile noastre... nu cred ca conteaza foarte mult de unde vin banii atat timp cat se duc in sport... voi credeti ca pe ahmetov sau pe patronii de la kiev ii intreaba cineva cum au facut banii???... sau pe abramovic???... sa fim seriosi...

cat despre noua pereche de antrenori de la nationala... eu cred ca ar trebui adoptat modelul de la federatia de rugby... adica un antrenor strain... si nu e neaparat nevoie sa fie unul sarb... poate sa fie si american... as prefera ca federatia sa investeasca intr-un antrenor ca lumea... si eventual sa-i dea some extra money ca sa tina niste cursuri...

zicea bicnigar ca e nu stiu ce seminar pt antrenori la izvorul muresului... as fi si eu curios cine o sa fie lectori... sper ca cineva sa posteze un rapsuns aici...

vista
21st September 2005, 22:38
Am citit si eu ce ati scris pe aici si sincer vad ca unii habar nu au ce vorbesc. Stiu ca a fost cam nashpa cu Islanda, dar nu era un meci care conta.Nu ca asta ar fii o scuza,au vrut mai mult decat noi si ne-au calcat in picioare.Dar de aici pana la unele din mesajele voastre e mult.O SA VA LAS SA PUNETI INTREBARI DACA VRETI la care va voi raspunde cat de sincer pot.Am mai citit un mesaj in care se zicea ca eu joc la "Spartak si mai cum...".Intradevar,e o echipa de locul 8 in unul din cele mai tari campionate din europa.
Situatia echipei nationale e mai tragica decat ati exprimat-o voi. Nu exista interes din partea nimanui in echipa nationala,asta incluzand federatia,antrenorii si nu in ultimul rand jucatorii.Daca ma ia cineva cu "jucati pentru tara" ...etc va raspund ca multora le-a trecut de jucat pt tara,avand in vedere conditiile in care unii vor sa faca performanta.
Imi pare rau ca nu pot intra in fiecare zi,si acum sunt in Lituani,maine plec in Rusia,iar peste o saptamana in Franta,dar voi face tot ce-mi sta in putere sa va raspund daca aveti intrebari daca nu, unii sa nu mai incerce sa abereze cand nu stiu in ce situatii sunt altii...

vista
21st September 2005, 22:39
Am citit si eu ce ati scris pe aici si sincer vad ca unii habar nu au ce vorbesc. Stiu ca a fost cam nashpa cu Islanda, dar nu era un meci care conta.Nu ca asta ar fii o scuza,au vrut mai mult decat noi si ne-au calcat in picioare.Dar de aici pana la unele din mesajele voastre e mult.O SA VA LAS SA PUNETI INTREBARI DACA VRETI la care va voi raspunde cat de sincer pot.Am mai citit un mesaj in care se zicea ca eu joc la "Spartak si mai cum...".Intradevar,e o echipa de locul 8 in unul din cele mai tari campionate din europa.
Situatia echipei nationale e mai tragica decat ati exprimat-o voi. Nu exista interes din partea nimanui in echipa nationala,asta incluzand federatia,antrenorii si nu in ultimul rand jucatorii.Daca ma ia cineva cu "jucati pentru tara" ...etc va raspund ca multora le-a trecut de jucat pt tara,avand in vedere conditiile in care unii vor sa faca performanta.
Imi pare rau ca nu pot intra in fiecare zi,si acum sunt in Lituani,maine plec in Rusia,iar peste o saptamana in Franta,dar voi face tot ce-mi sta in putere sa va raspund daca aveti intrebari daca nu, unii sa nu mai incerce sa abereze cand nu stiu in ce situatii sunt altii...Virgil Stanescu

Raptor
21st September 2005, 23:24
Eu zic ca deja inseamna ceva faptul ca te implici in felul asta... si e laudabil, cu adevarat.

Insa, fiind in miezul evenimentelor, ai putea sa ne dai niste informatii despre ce se pregateste in viitor... si ce se poate face, dupa parerea ta, pentru ca echipa nationala sa devina o echipa mai puternica.

caseta
22nd September 2005, 00:04
nu cred ca conteaza foarte mult de unde vin banii atat timp cat se duc in sport... voi credeti ca pe ahmetov sau pe patronii de la kiev ii intreaba cineva cum au facut banii???... sau pe abramovic???... sa fim seriosi...
aici nu pot sa fiu de acord cu tine. daca sunt banii din impozitele pe care le platesc eu si se duc in buzunarele unuia care pina la urma chiar daca investeste, o face in ideea de a face profit .... eu nu sunt de acord.

alexalex
22nd September 2005, 09:57
povestea cu Ghita si cu ce au dat astia pe realitatea, si in Ziua:
eu am reusit sa citesc cartea lui Gabi Dobre (un jurnalist local, care si-a scris memoriile inainte sa moara de cancer): acum vreo 3-4 ani Ghita cumparase licenta pentru televiziunea locala Alpha, intre timp Luca (de la PetromService -sindicatul din petrol - poate il stiti mai bine din reportajele de la Antena1 mai nou)a decis sa-si construiasca un trust media si a achizitionat Realitatea, ,mai multe ziare si toate televiziunile Alpha din tara. La Ploiesti Ghita nu a vrut sa cedeze si a inceput un razboi intre cei doi, in cartea amintita mai sus fiind descris exact dialogul dintre cei doi in care Luca il ameninta ca o sa apara peste tot in ziare si la televeziune. si de altfel cam asa s-a si intamplat singurele ziare si televiziuni care au dat stiri cu Ghita fiind cele controlate de Luca (de ce nu s-a zis nimic pe Antena1, proTV, TVR1?). si asta se intampal cand era psd , nu cu noua guvernare.

- si ceva legat tot de subiectul asta : de ce credeti voi ca in ziare apar tot felul de stiri despre fotbalisti (masini, iubite, case), stiri care nu au nici o legatura cu fenomenul sportiv, si despre baschet nimic? probabil pentru ca la fotbal exista tot felul de impresari, presedinti etc care dau o gramada de bani la unii ziaristi si astia scriu ce le este dictat.

mishu
22nd September 2005, 23:14
mersi ca mi-ai confirmat banuielile... asta e clar... pei pentru toate reportajele alea despre chivu la roma sau mutu la londra cine credeti oare ca a suportat mare parte din cheltuieli...

Dumars
1st October 2005, 20:39
Realizarile noastre nu au fost de exceptie dar prima conditie este sa participam, am facut-o tocmai pentru a testa nivelul international al echipelor noastre.
Concluzia a fost ca reprezentarea internationala nu a corespuns investitiei din ultimii ani in echipele nationale, pentru ca nu cunoastem nivelul si modelul de joc international, nu suntem adaptati baschetului modern, motiv pentru care se impune ca obligatorie realizarea conceptului unic de pregatire si instruire a antrenorilor si jucatorilor de baschet din Romania.
In ceea ce priveste activitatea seniorilor, calificarea a fost ratata in 2004 la Campionatele Europene 2005, prin pierderea jocului cu Danemarca, la Cluj Napoca si a avut ca si consecinta scurtarea perioadei de pregatire si verificare a tricolorilor. Nu se justifica jocul slab impotriva Islandei, dupa ce invinsesera in Danemarca, decat prin lipsa de competitivitate si daruire.

Sursa: Carmen Branisteanu - FRBaschet (http://www.frbaschet.ro/index.php?page=articole&id_articol=651)

Dumars
6th December 2005, 18:44
Chiar daca inca nu este in echipa de seniori,(din cate stiu eu) cu siguranta va fi foarte curand.


Bate la portile NBA
Vlad Moldoveanu este comparat de presa americana cu Dirk Nowitzki. Romanul a fost liderul celor de la St. Johns College, cu 29 de puncte inscrise, in meciul pe care gruparea din Washington l-a cistigat cu 71-46 in fata celor de la Osbourn Park. Antrenorul Paul DeStefano crede ca elevul sau poate face pasul spre Liga Profesionista.

...
"In fiecare dimineata ma trezesc la ora 6:00. Maninc repede ceva si pornesc spre scoala. Zilnic am cite doua antrenamente si ajung acasa dupa ora 22:00. Ritmul este infernal, dar incerc sa-i fac fata."
...
Cautat de echipe
Vlad a fost contactat pina acum de mai multe echipe din NCAA, de la care poate face pasul cel mare spre NBA. Acestea sint: Clemson, Stanford, Wake Forrest, Penn State, American University, dar si o echipa din Franta.
Sport Total (http://www.spt.ro/?section=11&subsection=0&articol=3245)

caseta
6th December 2005, 19:20
cred ca nu i-ar prinde rau daca ar ajunge la georgetown ....
din cite stiu, georgetown au un program bun pt "big men". de la ei au ajuns in nba ewing, mutombo si zo. e adevarat ca tot de la ei a ajuns si iverson, asa ca nici la G nu stau rau :P

Dumars
6th December 2005, 19:32
Eu as prefera sa mearga la Stanford.
Daca mai merg la San Francisco, sa pot da o fuga sa-l vad. :)

Tot referitor la echipa nationala, un articol despre Gil:

http://www.prosport.ro/index.php?c=15&a=82332

eddy_jozsa
6th December 2005, 20:27
...cam trist ca nu va juca niciodata in divizia A :( toti jucatorii romani aparuti dupa 2000 sunt mana moarta (vezi #6 Cristi Ban de la noi).... singurele exceptii fiind Silvasan si Moldoveanu

Dumars
6th December 2005, 21:08
Eu zic sa mai ai rabdare 2-3 ani, si sa-l uramresti pe Catatlin Baciu de la Cluj. Are doar 17 ani, dar eu cred ca va deveni foarte bun.

Si Dinamo, a mai adus la Cluj, 3 juniori care nu erau rai deloc. Nu au jucat, dar se vede ca au potential. Depinde doar de ei sa nu o ia razna.

Din pacate, la noi, multi raman la stadiul de speranta.

PS La sport la TVR, Emil a prezentat un reportaj despre Stanescu (si datoriile de peste 50.000$ ale clubului Dinamo).

danrogojan
6th December 2005, 22:07
Si Dinamo, a mai adus la Cluj, 3 juniori care nu erau rai deloc. Nu au jucat, dar se vede ca au potential.
varzaaaaaaaaaaaaaaaa

mishu
6th December 2005, 22:10
de ce erau varza dane. poti sa imi explici???

Danila
6th December 2005, 23:44
dan are dreptate...singurul totusi la care vad un pic...dar un pic de potential este jiscanu...in rest...

danrogojan
7th December 2005, 14:31
am avut onoarea sa joc cu unu din ei.
iar ceilalti 2 dadeau 1 din 10 la incalzire, in pauza meciului.
argument auxiliar: fizic plapand.

12timez
7th December 2005, 16:10
Dane...ai dreptate...din cei 3 la ora actuala doar Jiscanu ar avea shanse kiar sa joace la dinamo, piticu mai are mult de munca daca vrea sa compenseze lipsa fizicului kiar dak are detenta :shock: shi inca ce detenta :shock: iar alin...ala "mic" de 2 m e junior 2...deci mai ashteptam ...ku toate k....:no:

danrogojan
7th December 2005, 17:22
nu tre sa facem un caz din asta.
ideal ar fi ca toti 3 sa ma contrazica si sa ii confirme supozitia lui dumars.
insa ash paria o gramada de bani acuma ca n-o sa iasa jucatori din ei.

Stefan Lecca
7th December 2005, 17:27
hai mai baieti ca ma faceti sa pierd timpul.
in loc sa citesc despre fome, paul, gila sau pampers ....vad discutii despre niste no name.
sunt varza frate, 0 barat!!!:jerk:

Dumars
7th December 2005, 17:55
Am vorbi si de Pampers & co, dar tot asteptam ceva rezultate. Pe site la FIBA insa nu exista o rubrica pentru Romania si nicicum nu aparem in primele 75 de tari din lume.
Asa ca speram sa apara un LeBron James pe plaiurile mioritice. :) Sau sa-si schimbe nationalitatea originalul. :D
Cam astea cred ca sunt sperantele.

Cei 3 de la Dinamo, clar ca nu sunt de nationala si probabil nu vor fi niciodata. Dar si Sipos si Menteanu in cativa ani, ar putea sa aiba valoare de Divizia A, daca, repet, isi vad de treaba lor.

Danila
7th December 2005, 19:08
eu tocmai de ei doi nu cred ca o sa faca asa ceva...

cristane
8th December 2005, 11:35
Mai stie careva cind mai are nationala meciuri?

Din cite stiu, oficiale mai sint doar in august 2006, in Divizia B a Eurobasketului. Dar pina atunci, nimic?

MT
22nd December 2005, 09:48
In 2006 nationala de baschet masculin va disputa meciurile pe teren propriu la Cluj.


* Clujul, gazda "nationalei" de baschet masculin


Echipa reprezentativa a Romaniei la baschet masculin va disputa meciurile din preliminariile Campionatului European din 2007 la Cluj, dupa cum a anuntat presedintele Federatiei Romaniei de Baschet, Carmen Branisteanu. Echipa nationala, pentru care joaca clujenii Mihai Silvasan si Flavius Lapuste, evolueaza in grupa a doua valorica, iar pentru a se califica la turneul final din Spania trebuie sa castige grupa de calificare, iar apoi sa-si adjudece un turneu de baraj, programat cu o saptamana inaintea "europenelor.
"S-a decis ca meciurile echipei nationale feminine sa se dispute in trei orase, Targoviste, Arad si Bucuresti, iar ale reprezentativei masculine, la Cluj. Ambele echipe vor disputa meciuri in preliminariile Campionatului European din 2007, cu diferenta ca fetele vor evolua in prima divizie valorica europeana, iar baietii in cea de-a doua", a declarat presedintele F.R.B., Carmen Branisteanu.
Programul loturilor nationale pe anul 2006 mai include gazduirea Campionatului European under 18 (divizia a doua valorica), la Sibiu, in perioada 26 iulie-8 august, competitie la care vor lua parte 19 echipe. "In urma inspectiei efectuate de secretarul general al FIBA, Nar Zanolin, in orasele propuse de noi, forul european a decis ca Sibiul sa gazduiasca meciurile CE under 18", a explicat Branisteanu. O alta competitie, dar la feminin, este Campionatul Balcanic under 16, care va fi gazduit de Timisoara, in intervalul 8-15 iulie, cu participarea a noua echipe.


A.S.

eddy_jozsa
22nd December 2005, 11:00
de ce la feminin se joaca in 3 orase diferite, si la masculin doar intr-unul singur? :mda:

MT
22nd December 2005, 12:47
...si ala e si Clujul pe deasupra...se vede continuarea ta nerostita :P

Cateva presupuneri:
1. Ca sala/orasul au trecut testele FIBA Europe anul asta cu ocazia partidelor din Challenge ale lui U
2. Ca probabil vor fi ceva clujeni in nationala.
3. Ca exista studio teritorial de televiziune :P si meciurile se pot retransmite usor pe postul national sa le vada toata tara
4. Ca e aproape de Sibiu si pot veni si fanii Clavon&Evans sa vada cum arata niste baschetbalisti romani in carne si oase ;)
5...

:D

marinike
11th February 2006, 21:54
Sambata, la Madrid, a avut loc tragerea la sortii a grupelor preliminare pentru Campionatul European feminin si masculin din 2007. Campionatul European la masculin se va disputa, in septembrie 2007, in Spania.
Grupele preliminarii vor avea loc in Palma de Mallorca, Alicante, Granada si Sevillia, iar finala in Madrid. Competitia rezervata fetelor se va tine in Italia, la Chieti.
Dupa rezultatele modeste din ultimii ani, nationala noastra masculina se afla abia in esalonul secund si se va lupta pentru promovarea in prima divizie, neputand participa astfel la Campionatul European din 2007.

Reprezentativa feminina se afla intr-o postura mai fericita, se afla in elita baschetului continental si are sanse serioase de o obtine o noua calificare la un turneu final al unui campionat european, dupa ce la ultima competitie din Turcia s-a clasat pe ultimul loc(12).

Nationala masculina se afla in Grupa A a Diviziei B:


Grupa A


1. Romania
2. Elvetia
3. Irlanda
4. Cipru


Nationala feminina se afla in Grupa D a Divizie A


Grupa D


1. Finlanda
2. Romania
3. Serbia si Muntenegru

BAK
11th February 2006, 22:33
ar fi foarte bine pt nationala daca branisteanu ar putea aduce jucatorii care nu au venit la national in ultimii ani si aici ma refer in primul rand la MARCEL TENTER care este la 35 de ani de departe cel mai bun conducator de joc roman(cu mult peste helicioiu coiu' si fomistu)

BAK
11th February 2006, 22:34
nu is sigur de faza ai cu 35 de ani..poate are mai multi?!

Dumars
5th July 2006, 21:31
¤ Afluenta de clujeni la loturile nationale de baschet ¤

In luna septembrie a acestui an, se vor derula intrecerile din cele patru grupe preliminare ale grupei B valorice a CE de baschet masculin, finalitatea acestor jocuri fiind locul intii, care asigura prezenta la startul unui turneu de calificare in elita, in vederea participarii la „europenele“ de anul viitor. Reprezentiva Romaniei va evolua in grupa A, alaturi de Cipru, Irlanda si Elvetia. Ea va disputa meciurile de acasa in Sala Sporturilor „Horia Demian“: pe 3 septembrie, in compania echipei Ciprului, iar pe 16 septembrie, cu Elvetia. Pe data de 9 septembrie, „tricolorii“ vor evolua la Dublin, in compania selectionatei Irlandei.
In lotul largit al echipei Romaniei si-au gasit locul si cinci jucatori clujeni ai echipei BU Poli-Mobitelco, vicecampioana nationala. Este vorba despre Mihai Silvasan, Tudor Dumitrescu, Flavius Lapuste, Paul Chetreanu-Don si Mihai Racovitan. Antrenorul federal Nicolae Danetiu ii va mai avea la dispozitie pe: Rares Apostol, Adrian Blidaru, Catalin Burlacu, Andrei Capusan, Virgil Carutasu, Ionut Dragusin, Claudiu Fometescu, Paul Helcioiu, Ucechuckwu Iheadindu, Brice Kalala Kabengele, Andrei Mandache, Ionut Mocanu, Viorel Mocanu, Dan Paltinisanu, Octavian Popa Calota, Bogdan Popescu, Isleam Shenai, Virgil Stanescu, Szíjártó Levente si Lucian Vergu.

Monitorul de Cluj

just_me
5th July 2006, 23:04
ar fi foarte bine pt nationala daca branisteanu ar putea aduce jucatorii care nu au venit la national in ultimii ani si aici ma refer in primul rand la MARCEL TENTER care este la 35 de ani de departe cel mai bun conducator de joc roman(cu mult peste helicioiu coiu' si fomistu)

eu sunt curios cat de valoros esti tu incat sa-ti permiti sa-ti bati joc de ei..praf ce esti:mda:

Nightfly
5th July 2006, 23:17
Chiar ma mira cum de pentru ca s-a spus ca Stern este evreu s-au luat avertismente iar pentru jigniri directe nimic...

just_me
5th July 2006, 23:43
bai liceean, unde vezi tu jignirea..io am facut o constatare

si, ca sa vezi surpriza, afirmatiile rasiste, sovine, antisemite sunt mai grave decat ce am facut io, cred..daca nu putin imi pasa

Raptor
5th July 2006, 23:43
Eu cred ca moderatorul e de vina.


bai liceean, unde vezi tu jignirea..io am facut o constatare

si, ca sa vezi surpriza, afirmatiile rasiste, sovine, antisemite sunt mai grave decat ce am facut io, cred..daca nu putin imi pasa

Nightfly se referea mai degraba la BAK ^^^ nu la tine.

just_me
5th July 2006, 23:45
eu sunt curios cat de valoros esti tu incat sa-ti permiti sa-ti bati joc de ei..praf ce esti:mda:

raptor, te rog sa imi stergi astfel de posturi, caracterizate de o impertinentza strigatoare la cer..:headbang:

Nightfly
5th July 2006, 23:53
MDA Eu vorbeam de BAK si de "Helcioiu c**u" dar ma rog fiecare intelege ce vrea.... Nu ma mai bag de acum puteti sa va certati toata ziua si nu o sa imi mai pese, ca tot degeaba va certati

Raptor
6th July 2006, 00:02
Cam asa ceva ^^^ :D

Finally someone with common sense.

just_me
6th July 2006, 00:08
in cazu asta scuzele de rigoare..da' macar foloseste quote, ca io sunt mai lent:D

Raptor
6th July 2006, 00:09
Eu cred ca ai ramas cu simptome "post-dunk-contest" :D

just_me
6th July 2006, 00:10
dupa ce am vazut cum dau de sus maimutele

BAK
6th July 2006, 02:21
Chiar ma mira cum de pentru ca s-a spus ca Stern este evreu s-au luat avertismente iar pentru jigniri directe nimic...

pai s-a "fluierat" in compensatie...... daca am luat atunci avertisment degeaba, nu am luat acum........( adica acum vreo 5 luni cand am scris mesajul ala)........ "hai pa" just me......

Dumars
28th July 2006, 08:59
* Chetreanu, asteptat la lotul reprezentativ



Dupa Mihai Silvasan, care se afla deja de trei zile in pregatiri cu echipa nationala a Romaniei de baschet masculin, un alt jucator al "U"-Mobitelco, Paul Che-treanu, este asteptat de selectionerul Liviu Calin la lot. Chetreanu a fost surpriza placuta a echipei clujene in sezonul recent incheiat, suplinind, in multe randuri, absenta lui Predrag Mijuskovic pe postul de fundas, desi pozitia sa este cea de extrema. Plecat in vacanta in Statele Unite ale Americii, jucatorul de 21 de ani va face jonctiunea cu lotul la inceputul saptamanii viitoare. La lot va ajunge si Marcel Tenter, a carei convocare a starnit o mica discutie. Dupa ce a fost pus absent nemotivat la prima zi a pregatirilor, cea de luni, Tenter a sustinut ca nu a fost anuntat in mod oficial de nimeni ca trebuie sa se prezinte la Medias, locul de desfasurare al cantonamentului. Dupa mai multe convorbiri telefonice cu antrenorul Liviu Calin, noul jucator al "U"-Mobitelco si-a dat acordul sa se prezinte in timp util la "nationala". "Din cate stiu eu, Marcel nu a fost anuntat de convocare, iar clubul nu a primit nici o hartie oficiala din partea Federatiei. Am discutat cu el si mi-a spus ca, pana la urma, se va prezenta la echipa", ne-a declarat presedintele executiv al "U"-Mobitelco, Mircea Cristescu. Echipa Romaniei se pregateste pentru debutul preliminariilor Campionatului European din 2007, unde va intalni Elvetia si Cipru la Cluj-Napoca, respectiv Irlanda la Dublin. Pana la debutul meciurilor oficiale, "tricolorii" mai au programata, tot la Cluj, pe 22 august, o partida de verificare in compania echipei Georgiei.


A.S.

Ziua de Cluj

Dumars
22nd August 2006, 13:54
* Nationala joaca astazi in Horia Demian

Liviu Calin i-a reprosat clujeanului Silvasan ca este supraponderal

Reprezentativa Romaniei la baschet masculin va juca, astazi, de la orele 20.00, primul si singurul meci amical la Cluj inaintea debutului preliminariilor Campionatului European din 2007, care sunt programate intre 3 si 7 septembrie. Echipa, antrenata de Liviu Calin si din randurile careia fac parte clujenii Marcel Tenter si Mihai Silvasan, vine dupa doua turnee de pregatire in Polonia si Ucraina, unde a disputat cinci meciuri amicale, impotriva reprezentativelor celor doua tari. Bilantul nu este deloc imbucurator, cinci esecuri, din care trei la diferente mari de scor, in fata unor echipe care, la fel ca Romania, isi vor incepe drumul din preliminarii tot in luna septembrie, si tot in divizia a doua valorica. In meciul doi, in fata ucrainenilor, componentul U Mobitelco, Marcel Tenter (37 de ani), a fost cel mai bun marcator al Romaniei, cu 10 puncte. Antrenorul Romaniei, Liviu Calin, a declarat, ieri, ca jucatorii sai sunt lipsiti de profesionalism si ca rezultatul meciului amical cu echipa Georgiei, de astazi, nu conteaza, pentru ca, momentan, reprezentativa tricolora se afla la coada Europei. Nu sunt profesionisti in adevaratul sens al cuvantului, nu se pregatesc asa cum ar trebui. De exemplu, Mihai Silvasan a venit la lot avand 110 kilograme. E inadmisibil. A stat doua luni dupa terminarea campionatului si nu s-a antrenat. La fel au facut aproape toti. Astfel, ne va fi foarte greu sa crestem valoric, a declarat antrenorul Liviu Calin, dupa antrenamentul sustinut in Sala Sporturilor Horia Demian.
Baza pe NBA

Nationala Georgiei are, ca si Romania, obiectivul de a promova in Divizia A valorica a Campionatului European. In acest sens, Federatia de specialitate a apelat la serviciile lui Jay Triano, antrenor canadian, care face parte din staff-ul celor de la Toronto Raptors, echipa din NBA. Adevarata lovitura a fost data prin naturalizarea lui Tyrone Ellis, jucator ce va semna un contract cu Minnesota Timberwolves, echipa din Liga Profesionista Nord-Americana. Tot in NBA mai evolueaza Zaza Pachulia (Atlanta Hawks), Nikoloz Tskitishvili (Phoenix Suns) si Viktor Sanikidze (San Antonio Spurs). Lotul este completat de baschetbalisti care evolueaza la formatii puternice din Europa, precum Vladimir Boisa, jucator la Montepaschi, in Italia, Giorgi Tsintsadze (Dinamo Moscova, Rusia) si Shammond Williams (FC Barcelona, Spania). Partida dintre Romania si Georgia este programata in Sala Sporturilor Horia Demian, cu incepere de la ora 20.00. Organizatorii au anuntat ca intrarea spectatorilor este libera.


Alin SUTEA

Ziua de Cluj

Aseara lotul Romaniei s-a antrenat in sala Vasile Geleriu din parcul Babes.

vasi
22nd August 2006, 23:34
Am fost la meci azi, din pacate nu a prea fost lume, si am ramas cu cateva impresii
1. Romanii, din pacate, tot romani... pana si in meciurile amicale,m arbitrajul a a fost de partea gazdelor
2. Burlacu, tot Burlacu... daca nu era Stanescu sa il calmeze la o faza, cred ca se batea cu georgienii
3. Pachulia... la varasta pe care o are, are toate sansele sa devina un Center de top class in lume... la Cluj numai s-a distrat si a marcat 21 pts, a avut 12 rebs, 6 ast si 3 bl... not bad, nu???

vasi
22nd August 2006, 23:36
Aseara lotul Romaniei s-a antrenat in sala Vasile Geleriu din parcul Babes.

Marti seara, lotul Georgiei s-a antrenat in Sala Sporturilor "Horia Demian"... drept sparring-partner si-au ales nationala Romaniei :cool: :drak:

BAK
23rd August 2006, 00:01
vad ca georgia are vreo 2 americani de top naturalizati.Noi de ce nu putem naturaliza cativa jucatori americani.......zi-ne paul, noi nu naturalizam jucatori pentru ca suntem patrioti si buni romani.din pacate nationala Romaniei e varza si cred ca ar trebuie sa se forteze intrarea in nationala mare a lui Moldovan,Baciu si Nicoara pentru ca ei sunt de viitor iar jucatori cu foarte mult experientza precum tenter (care la 37!!! de ani e de departe cel mai bun conducator de joc roman) ii pot ajuta sa creasca

SilverZeus
23rd August 2006, 00:08
1....jalnica situatia Nationalei....cu jucatorii din actualul lot, actuala generatie....= VARZA
2....jalnica mediatizarea evenimentului....mie imi pare inacceptabil ca atunci cand vine un jucator ce joaca deja in NBA, plus inca 2-3 ce sunt detinuti de catre echipe din NBA, presa nationala sa nu zica nici un cuvant....tara asta cred ca a ajuns sa traiasca numai din fotbal si manele....dezgustator si jenant
3. ....subscriu la ce a spus si vasi.....Georgia s-a antrenat azi, in fata unui adversar penibil....sunt in aceeasi grupa valorica ca si noi, insa au cel putin o clasa peste
4....totusi, as avea cate un cuvant de bine pentru Senai si pentru Capusan....atat!

MT
23rd August 2006, 00:21
Parerea mea:

Stanescu a fost OK. Capusan a "ars" mult prea repede. Burlacu destul de bun. Sporadic au avut sclipiri (dar extrem de rare) Senai, Helcioiu si Brice . In rest...varza a la Cluj. La miutele la un singur panou din spatele blocului jucate de pustii de 14 ani probabil se vad mai multe scheme/ desene tactice.

Concluzia personala: nu avem ce cauta in Europa. Cel putin nu cu nationala asta.

Galushca
23rd August 2006, 00:22
Sincer?....:no: foarte grav ce am vazut azi la sala sporturilor! Acolo nu a jucat o echipa...ci doar niste oameni care vroiau sa iasa in evidenta prin deosebita lor valoare! De erorile facute de arbitri erati curiosi?...nenumarate!....Cine Burlacu?...dupa ce a fost la un pas de o bataie de toata frumusetea, in finalul meciului din cauza ca nu mai incapea lumea din sala de el a lovit cu mana un arbitru...de 2 ori...o data fara sa il vada si a 2-a oara pentru ca ''s`a bagat in fata lui"...urat! Sper sa se sesizeze antrenorul si sa le administreze niste antibiotice sa le treaca starea de gripa care o au in momentul de fata!:headbang:

Dumars
23rd August 2006, 00:50
din pacate nationala Romaniei e varza si cred ca ar trebuie sa se forteze intrarea in nationala mare a lui Moldovan,Baciu si Nicoara pentru ca ei sunt de viitor iar jucatori cu foarte mult experientza precum tenter (care la 37!!! de ani e de departe cel mai bun conducator de joc roman) ii pot ajuta sa creasca

Si eu sunt de aceeasi parere. De cand i-am vazut live pe cei U18, am zis ca trebuie sa se inceapa o reconstructie a echipei nationale. Sa tot petecim cu cate un jucator care a ajuns sa joace la ceva echipa de locul 8 prin ceva campionat, nu cred ca se rezolva mare lucru.

Vlad Moldoveanu, a aratat ca are o tehnica foarte buna si a lucrat foarte mult. Chiar daca poate nu este inca peste jucatorii din actuala echipa nationala, cu siguranta ii va depasi foarte curand. Si eu i-as da aceasta sansa de a juca inca de acum. Ca atunci cand are 24-25 ani sa joace fara prea mult stres. Cam cum si Hagi era in echipa nationala de la 17 ani (cred).
Apropo, astazi Vlad Moldoveanu a fost in sala alaturi de Claudiu Fometescu.

Si Nicoara arata ca are foarte mult talent si cred ca este un alt jucator in care merita sa se investeasca.

Daca se merge in continuare din inertie, riscam sa ratam inca o calificare si sa ramanem in acelasi punct.

Mai exista si reversul medaliei, daca li se da incredere si ajung foarte buni poate ca nu o sa mai raspunda la convocari. :)

Astazi toti au jucat cu mult sub potential. Poate ca sunt iesiti putin din forma, dar cred ca si antrenorul este putin cam dur si prea ii desfinteaza ori de cate ori prinde ocazia. Sper sa ma insel si sa obtina rezultate, dar ma cam indoiesc.

PS Paulică săracu a greşit la mingi ... Şi mai şi dribla de multe ori câte 12 sec până să se uite şi la coechipieri. Tare bine ar prinde ceva naturalizat pt acest post (Ex Evans, etc ...)

Intr-adevar jalnica mediatizarea. In afara de ziare si posturile de radio locale, cam pauza. Nu tu afise, nu tu anunt pe site la frbaschet.ro, nimic. Pacat.

thekobe
23rd August 2006, 01:49
si Shammond Williams (FC Barcelona, Spania).

a jucat ?
nu de alta, dar e noul conducator de joc de la lakers (backup)

Razvan P
23rd August 2006, 09:29
M-ati rupt , macar un scor sa ziceti ca de statistica nu poate fi vorba (sau nu a contat scoru' :) ). Poate la meciurile oficiale de la Cluj sa fie mai multa lume, ca daca nu ,,, stiu eu un loc unde lumea vine la sala indiferent daca e tineret sau echipa mare.

Dumars
23rd August 2006, 09:50
@ the Kobe:
Nu a jucat Williams.

Scor final Romania - Georgia: 65-75.


Pe sferturi:

15-17, 31-33, 44-51, 65-75

vasi
23rd August 2006, 10:34
si statistica gasesti pe www.halfcourt.info

thekobe
23rd August 2006, 11:04
ok ms

BAK
24th August 2006, 02:53
M-ati rupt , macar un scor sa ziceti ca de statistica nu poate fi vorba (sau nu a contat scoru' :) ). Poate la meciurile oficiale de la Cluj sa fie mai multa lume, ca daca nu ,,, stiu eu un loc unde lumea vine la sala indiferent daca e tineret sau echipa mare.

si ti-a placut cand te-am rupt? locul ala unde merge lumea indiferent ca e nationala mica sau mare, merge pentru ca din lipsa unor performante a echipei lor de suflet, ei spera ca macar asa pot vedea si ei un meci de baschet adevarat.....deocamdata voi va puteti multumi cu juniorii , mai aveti pana sa ii gazduiti pe seniori......

Razvan P
24th August 2006, 09:26
.....deocamdata voi va puteti multumi cu juniorii , mai aveti pana sa ii gazduiti pe seniori......

asta e, traiesc cu speranta, pana atunci sper ca nationala mare sa fie sustinuta acolo unde joaca, fie ei sustinatorii echipei cu f. multe performante, dar eu cred ca ei pot vedea baschet adevarat si la nationala :)

MT
24th August 2006, 09:30
Oradenii au ocazia sa vada incepand de azi nationala in 3 meciuri ale memorialului "Toni Alexe". Poate vom avea cateva informatii de la cei care vor viziona la fata locului partidele...

virtual
24th August 2006, 10:15
Man, 2 vorbe despre Liviu Calin. El vine din Germania si are pretentii. Dar:

1. Sunt jucatori pe care nu ii place si gata. Nu ii lasa sa joace (si nu ma refer la Silvasan).
2. In relatie cu Silvasan, pot sa va spun ca toata vara facea 2 antrenamente pe zi. Si asta v-o spun pt ca l=am vazut la treaba, nu fiindca mi-a spus cineva. Cu siguranta nu a fost in forma, dar nici sa zici o chestie pe care o scoti din burta. Ca doare minciuna... Si nici nu are 110 kg!
3. In alte tari se joaca pe diurna la nationala (cam 100 euro... si vb de tari din divizia b valorica!). Ghiciti cat se plateste aici la noi? Mai are sens sa va spun...... ca stiti si voi... patriotism si atat. Ca daca te lovesti si te rupi si nu mai joci un sezon, iti da frb de mancare. Da da=i inainte cu patriotismul Paul!
4. Respect pt Burlacu! A jucat bine, a inceput binedispus, cu chef de joc si respect pt coechipieri! Ca unii nesimtiti din sala au inceput sa il injure ca la usa cortului e alta. Imi venea sa intru in pamant de rusine. WTF, juca pt echipa nationala. Si cand nimanui nu ii intra nimic, a aruncat de la semi de 2 ori si a bagat 4 pct care ne-au apropiat de georgieni.
5. Mi-a placut mult Stanescu. In opinia mea el e liderul echipei!

MT
24th August 2006, 10:32
Stai linistit, nu cred ca a muscat nimeni la povestea cu "Fatboy Silva" :) . Despre antrenor...hmmm...in momentul in care l-a luat in suturi pe Brice in timp ce-l chema pe banca pentru o gresala am avut o senzatie de "deja-vu"... Si sincer in afara de apararea care a fost cat de cat energica am vazut ca atacul a dus lipsa la greu de scheme care sa puna in valoare oamenii, dand senzatia de improvizatie permanenta.
Stanescu intr-adevar leaderul "de facto" al echipei, mi-a placut cu cata discretie si autoritate l-a calmat de cateva ori pe Burlacu care era sa muste din arbitrii... :) In afara de cei doi si Senai (+ Capusan dar doar la inceput) restul nu s-au remarcat prin (mai) nimic. Iar ca si clujan si suporter U, de marti seara incoace am inceput sa am un semn mare de intrebare asupra unui post din echipa ...sper din tot sufletul sa gresesc.

vasi
24th August 2006, 10:47
cred ca nu gresesti... si e grava situatia

MT
24th August 2006, 11:04
Ehh, eu zic ca (daca i se da posibilitatea sa joace) anul asta va fi anul in care va exploda cu adevarat -vorba lui Perisic- Mitzu. ;)

virtual
24th August 2006, 12:47
Pe mine nu m-a convins inca inlocuitorului lui Zoki.
Sunt mai pesimist de felul meu, dar sper sa ma insel!

De la meciul asta am ramas cu un singur gand de bine> ca am facut cunostinta cu Vasi. MT, u're next!

MT
24th August 2006, 14:30
OT:
Intrebare: cine erau oamenii cu notebookurile ? (programul de stats si inca cineva)

virtual
24th August 2006, 18:06
pai unu era vasi. ceilalti nu stiu.
iar cele doua fete erau de la antena 1 si pro tv. nu stiu cat baschet stiau, dar ma rog!

MT
24th August 2006, 18:12
Bun, inseamna ca am fost foarte aproape. Data viitoare ne intalnim (3 sept. ?)

SilverZeus
24th August 2006, 18:58
Iar ca si clujan si suporter U, de marti seara incoace am inceput sa am un semn mare de intrebare asupra unui post din echipa ...sper din tot sufletul sa gresesc.


....am inteles ca se negociaza totusi cu un fundas sarb

MT
24th August 2006, 23:03
OT: True, dar eu zic sa ne mutam calabalacul pe topicul dedicat Clujului...

On: Cine stie ce a facut nationala azi la Oradea? Baiatul bleg? ;) ...someone ?... anyone?

vasi
24th August 2006, 23:23
Bun, inseamna ca am fost foarte aproape. Data viitoare ne intalnim (3 sept. ?)

Pe 3 sept nu... din pacate
Plec si eu in concediu...

vasi
24th August 2006, 23:24
OT:
Intrebare: cine erau oamenii cu notebookurile ? (programul de stats si inca cineva)

ala cu stats eram eu... cel de langa mine, un coleg de la Gazeta Sporturilor

vasi
24th August 2006, 23:25
iar cele doua fete erau de la antena 1 si pro tv. nu stiu cat baschet stiau, dar ma rog!
de la antena 1, da, era una
cealalta era de la TVR Cluj...

MT
25th August 2006, 14:09
De pe Bihor Online, despre memorialul "Toni Alexe"
BC Ergonom Nis - Georgia 68:64 ?!? (chiar fara Pachulia...orsicat...)
Romania - Vadkakas Debrecen 115:65


Sala Sporturilor „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 250
România - Vadkakas Debrecen 115-65 (30-14, 24-13, 31-18, 40-20)
România: Stãnescu 21, Helcioiu 8, L. Szijártó 6, Uche Iheadindu 9, Kabengele 12, B. Popescu 13, Burlacu 12, Þenter 3, Shenai Isleam 10, V. Mocanu 9, Cãrutasu 3, Silvãsan 9. Antrenori: Liviu Cãlin (principal), Dan Calancea, Mihai Corui (secunzi)
Debrecen: Takács 5, Likár 9, Miros 17, Gregory 1, Papp 3, Tóth 15, Miklós 15, Adam. Antrenori: Rajko Toroman, Walke Károly
Arbitri: Radu Bucerzan - Alin Faur (ambii Timisoara), Alin Rosu (Oradea)
Descalificãri: - Gregory '30, pentru 5 greseli personale

vasi
25th August 2006, 15:57
macar am castigat si noi un meci dupa muuuulta, muuuulta vreme

MT
25th August 2006, 16:28
Yap. Vad ca ungurii au venit cu 8 (opt) jucatori si au ramas si fara unul dupa aceea pe motiv de foul trouble. Sper macar sa fi fost un antrenament reusit... peste doar 9 zile e pe bune....

virtual
26th August 2006, 10:44
3 sept pare ok pt mine la ora actuala. vb pe private cum ne intalnim, MT!

vasi
27th August 2006, 11:55
HEEEELLLLPPPP
ma ajuta si pe mine cineva cu rezultatul din meciul al doilea al nationalei, cu Ergonom Nis??????
Apropo, in ultimul meci de la Oradea, Georgia - Romania 81-62

cristane
29th August 2006, 11:40
Campionatul European de Baschet Masculin - Eurobasket 2007

Preliminarii - Divizia B

Grupa A
Romania
Cipru
Irlanda
Elvetia

Program meciuri

Etapa 1 - 03.09.2006
Romania - Cipru (Cluj-Napoca)
Elvetia - Irlanda (Geneva)

Etapa 2 - 09.09.2006
Irlanda - Romania (Dublin)
Cipru - Elvetia (Nicosia)

Etapa 3 - 16.09.2006
Romania - Elvetia (Cluj-Napoca)
Irlanda - Cipru (Dublin)

* Etapele 4,5 si 6 (meciurile retur) vor avea loc in septembrie 2007.
* Echipele clasate pe primul loc in cele 3 grupe, si echipa cu cel mai bun punctaj de pe locul 2, se califica intr-un playoff. Cele doua cistigatoare ale play-off-ului promoveaza in Divizia A a preliminariilor Eurobasket (cu alte cuvinte, la urmatoarele preliminarii ale campionatului european, din 2009, chiar vor lupta pentru calificarea la turneul final)

MT
29th August 2006, 12:28
Duminica 3 sept. va fi meciul 1, cu Cipru ... daca sunt amatori si din alte parti poate aranjam o intalnire prin sala/ pe langa sala :) ...oricum cei din Cj ar trebui sa ne vedem.

vasi
29th August 2006, 12:29
dupa cum se prezinta nationala noastra, o sa avem mari probleme duminica imptriva ciprului
sper sa ma insel si sa se trezeasca si sa joace baschet adevarat

MT
29th August 2006, 12:29
avem 20% sanse...parerea mea...dar nu se stie niciodata.

cristane
29th August 2006, 12:31
Meciul e duminica, de la ora 20.00, in direct pe TV Sport.

vasi
29th August 2006, 12:51
sau duminica, de la 20, in sala spoturilor "Horia Demian", pt cei care vor si pot sa ajunga

MT
3rd September 2006, 14:30
This is the D-Day! Sa vedem nationala la lucru in primul meci oficial. Greu va fi cu mancatorii de telemea mai mici, speram totusi la un rezultat bun.
Hai Romania!

cristane
3rd September 2006, 18:01
Mai sint 2 ore. Abia astept. Multumim TV Sport pt transmisie ;) Sper sa se umple sala la Cluj.

Raptor
3rd September 2006, 21:35
Hehe... ii cam macelarim :D

paul*
3rd September 2006, 22:15
Victorie meritata ptr. Romania dar din pacate daca nu se va renunta urgent la Paul Helcioiu echipa aceasta nu va avea nici un viitor.Este pacat sa ratam si anul acesta.Este o gaura si una foarte mare.Aceasta echipa nu poate fi o echipa in adevaratul sens al cuvantului cu acest binecunoscut individualist.

MT
3rd September 2006, 22:31
Meci destul de frumos, controlat de la un cap la altul de ai nostri. Bineinteles ca spre sfarsit lipsa de concentrare...nu mai conteaza :)
Mancatorii de telemea mai mici unsurosi ca toti din zona, la pauza si-au schimbat tricourile (13 parca stransese deja 4 PF si a facut schimb cu 15 care era imaculat), s-au jucat vreo doua minute pana cineva de la masa si-a dat seama... :D Interesant sa vezi asa ceva intr-un meci oficial... :D

In celalalt meci al grupei Elvetia:Irlanda 59:57 !! (eu zic ca e o mica surpriza), saptamana viitoare meciul de la Dublin devine extrem de important, daca reusim o victorie Irlanda se scufunda si avem mari sanse sa speram mai departe....

just_me
3rd September 2006, 22:36
mie unul, ai nostri mi s-au parut sloppy daca nu chiar varza la recuperari defensive..in rest un meci bun facut de baieti, poate mai putin de stanescu care lasa impresia ca daca nu-i dai pasa la piept el nu se oboseste se se aplece putin sau sa se intinda dupa minge..si au mai fost niste patrunderi ale nr.7(nu mai stiu numele) la care Stanescu si Burlacu stateau si admirau oferitele(crek innebunea Uche cand ii vedea ca nu fac nici cel mai mic dorinta efort pt a pune un capac)
in rest BRAVO:yeah: /hello :ok:

MT
3rd September 2006, 22:42
Am uitat, omul meciului - de departe - Popescu. A fost ziua lui, i-a iesit aproape orice in atac si s-a aparat bine.

just_me
3rd September 2006, 22:49
si kabengele a jucat bine..5 sau 6 de 3

MT
3rd September 2006, 23:07
Au aparut statisticile meciului pe fibaeurope.com:

BoxScore (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_khcZ9zVjI0g7MLWnTrb7z2.compID_qMRZdY CZI6EoANOrUf9le2.season_2007.roundID_4948.teamID_. gameID_4950-A-1-1.html)

ultras79
3rd September 2006, 23:08
Victorie meritata...!! Sa speram ca vom face un meci bun la DUBLIN. HAI ROMANIA.

SilverZeus
4th September 2006, 00:10
...de acord cu MT la omul meciului...Popescu a jucat foarte bine....Uche insa mi-a parut ca trage tot timpul echipa dupa el....a pus mult suflet azi....Helcioiu a dezamagit iar....Tenter mi-a placut mult: joaca cu multa energie si patrunderile sunt acceptabile...restul au jucat in nota obisnuita

virtual
4th September 2006, 09:16
Bravo Uche!

tudor89
4th September 2006, 09:22
un joc bun per ansamblu.exceptie mare fiind ca de obicei helcioiu care parea ca nu se integreaza sub nici o forma in jocul echipei.bine jucat pt tenter,kabengele,burlacu shi popescu(cu mici exceptii,dar e bun:) )

Galushca
4th September 2006, 09:36
Meci bun...daca il comparam cu cel impotriva Georgiei. Se poate si mai bine...since nu`mi place atitudinea multor jucatori de la noi care nu trag pentru echipa ci doar pentru imaginea lor! Ex: Helcioiu, Burlacu(care a ramas cu aceasi atitudine...aplaudati...da stiu sunt cel mai bun!) Per general...da bravo Tenter,Popescu,Kabengele,Uche...frumos jucat. Pacat de Silva care nu prea a miscat nimic...mai mult curaj ca se poate! Hai Romania!

MT
4th September 2006, 10:04
Hai sa recunoastem ca Burlacu e intr-adevar un jucator valoros, si in afara de cateva "scapari" sa-i zicem asa de egoism a jucat aseara pentru echipa. De aceea a si fost rasplatit de spectatori cu aplauze indelungate in momentul iesirii. In antiteza insa, Helcioiu nu reuseste nicicum "chimia" cu sala din Cluj, dupa ce a mai aruncat din coltul gurii niste poole catre o parte a tribunei a devenit in mod cert oaia neagra a nationalei :)

cristane
4th September 2006, 10:24
Meci peste asteptari al nostru, victorie mai clara decit o arata scorul. Am mari sperante pentru meciul din Irlanda - n-au cum sa fie astia prea buni, cu tot cu americanii lor, cit timp au luat-o in Elvetia. Avem sanse sa cistigam grupa, pacat ca anul asta se joaca doar 3 meciuri iar celelalte 3 sint in septembrie 2007! Si playofful pentru promovare va fi tot atunci, deci sper ca toamna viitoare sa ne prinda in forma.

virtual
4th September 2006, 10:29
@ Galushsca: ce sa miste Silva cand a jucat 1.22 min? A pus mana de 2 ori pe minge. O pasa la Helcioiu si o pasa la Burlacu. Nu a primit decat doua pase de la Helcioiu si atunci fiindca acesta era prins in capcana. Nu stiu daca stii juca baschet dar daca arunci 1-2 fara sa intri putin in meci (sa nu mai vb de incalzire, ca era pe finalul sfertului 2), ai sanse mici sa inscrii. Si daca mai si rata dupa ce arunca, atunci ce spuneai? Nu ca nu a miscat nimic, ci ca a fost varza...

@ MT: De acord cu tine, Burlacu a jucat foarte bine! Nu inteleg aversiunea clujenilor fata de Burlacu. Acum a fost ok, dar la meciul cu Georgia o gasca de ultrasi de aia vechi gen 60 de ani a inceput cu celebrele deja "gunoiule" etc. Wtf, e in tricoul galben!

Cat despre Helcoiu, trebuia schimbat ca nu era in vana. Alea 3 pct. de la 9m. au fost date in criza (mai erau cateva sec din atac si nu el gasea nici cum om). Sincer cred ca nu se simte bine in CLuj. No kidding!

Ady Micinic
4th September 2006, 11:45
La irlandezi a jucat Pat Burke, in schimb noul jucator al lui Chicago Bulls - Thabo Sefolosha nu a jucat pentru elvetieni. Burke a ratat ultima aruncare a meciului, care ar fi dus meciul in prelungiri. Probabil ca jucatorul lui Phoenix Suns va juca impotriva Romaniei.
Hai Romania!

Galushca
4th September 2006, 11:48
@VIRTUAL ...nu am nimic cu Silva...nu sari ca si ars...nu am nimic de comenta asupra lui ci doar ca nu a avut sansa sa joace si sa arate ce stie.(chiar sunt fan Silva) Nu te simti atat de atacat. Cat de Burlacu...atata timp cand te poti si ai o atitudine mizera fata de suporteri nu te supara...culegi ce semeni. (La meciul cu Giorgia a avut o atitudine super aiurea, iar la final a lovit un arbitru intentionat daca ai fost pe faza...nu te supara...esti marele Burlacu dar nu toata lumea se invarte in jurul si din cauza ta)

SilverZeus
4th September 2006, 11:53
@ galushca si virtual: de ce va certati voi degeaba?.....ieri, Burlacu a parasit de 2 ori terenul in uralele spectatorilor din Horia Demian, aplaudand si facand bezele intr-una spre fani.....ca sunt si cativa care nu-l plac, e posibil....insa ieri, eu nu am auzit pe nimeni sa-l injure, apostrofeze sau sa-l huiduie pe Burlacu

virtual
4th September 2006, 13:17
@ galushca: nu am sarit ca ars. Am incercat doar sa corectez o afirmatie care nu mi s-a parut corecta. Una relativ la Silva, alta la Burlacu. Care facea bezele si aplauda fiindca era fericit si multumea salii pentru suport, nu ii indemna sa il idolatrizeze. Sincer sunt unul care am aplaudat frenetic, fiind deosebit de multumit de jocul lui. Si aceasta in conditiile in care, din motive lesne de cunoscut, nu il am deloc la inima.

@Silver: cand o sa ajungi sa ma cunosti mai bine, vei vedea ca eu sunt foarte pasnic, deloc certaret. Tot timpul vesel si fan baschet.

SilverZeus
4th September 2006, 13:26
@Silver: cand o sa ajungi sa ma cunosti mai bine, vei vedea ca eu sunt foarte pasnic, deloc certaret. Tot timpul vesel si fan baschet.

....asta e impresia care mi-ai lasat-o de la inceput......ramai asa: fan baschet si fan "U"

tchibos
4th September 2006, 19:05
C R I T I C A !!!

ovi sibiu
5th September 2006, 12:44
si kabengele a jucat bine..5 sau 6 de 3

Asa este, a jucat destul de bine, chiar daca a primit putine mingi, mai ales Helcioiu a fost cel care l-a ignorat. Romania a jucat peste asteptari, sa speram ca o sa continue in aceeasi nota si cu Irlanda, o echipa mai buna decat Cipru!

In alta ordine de idei, anuntam lansarea unui nou site dedicat baschetului, http://www.csufans.ro/ , cu sectiuni in limba engleza si germana!

woody
5th September 2006, 14:42
E, unele parti sunt in constructie, mai dureaza cateva zile pana o sa fie pus total la punct....

mishu
5th September 2006, 14:50
frumos, mai ales ideea de al traduce si in engleza si in germana...
si contrar ideilor unora echipa de la www.halfcourt.info (http://www.halfcourt.info) e bucuroasa ca apar astfel de site-uri...
din cate am auzit si clujenii pregatesc ceva... si asteptam si bucurestiul cu astfel de initiative...

MT
5th September 2006, 15:04
In cu totul alta ordine de idei, in afara de livescoring pe siteul FIBA banuiesc ca nu este nici o sansa sa vedem pe undeva meciul de la sfarsitul saptamanii IRL:ROM de la Dublin ?

LE O buna analiza a echipei Elvetiei facuta pe Eurobasket de catre un cipriot. Pare-se ca intr-adevar avem sanse si cu Tara Cantoanelor...de unde rezulta ca meciul de la Dublin e vital.


Eurobasket Qualifiers: An inside analysis of the Swiss NT, the next opponent of Cyprus NT - Sep. 5, 2006 - by Chris Mammides
The big basketball star of Switzerland Thabo Sefolosha (196-G-84, agency: ACMT) will not play in the EuroBasket qualifiers since he has been drafted by Chicago Bulls and he will miss the entire qualifying campaign, is a pain less for Head Coach Kyriakos Yiangoulis .
The Swiss team is rather the same size (heights) as the Cyprus NT. The main characteristics of Coach Emmanuel Schmitt’s team is that they base their game in their combo guards players since the vast majority of the points comes from the four players in the 1 and 2 positions (against Ireland 41 out of 59 points came from the 1-2 positions nearly 70%). They are excellent free throw shooters (3 out of 7 guards have 85% in the FT).
The Swiss Coach is using mostly the players of BBC Monthey as five players playing in the team so they know each other’s game perfectly. They do not have strong forwards and power forwards even though their centers (especially) Oliver Vogt (209-C-80) (209-C-80) is a good three point shooter and very often plays as a forward. Against Ireland, the Swiss NT had 11 steals and 10 assists which definitely illustrate that their game is mostly on the peripheral. The top scorer in their last game was Nicolas Porchet who scored 12 points in 31minutes, grabbed 2 rebounds and 1 assist his weak point the free throws as he has only 50%! Second scorer was Oliver Vogt (209-C-80) (209-C-80) who scored 11 points in 26 minutes dashed down 6 rebounds (1 offensive) and gave 1 assist.
The starting five against Ireland were: (game against Ireland)
Jaquier 20 minutes 5 points, 3 assists, 4 rebounds, 2 steals
Nattiel 17 minutes 6 points, 1 assists, 1 rebound
Porchet 31 minutes 12 points, 1 assist and 2 rebounds
Sefolocha 33 minutes 3 points, 1 assist, 5 rebounds and 1 steal
Vogt Oliver 26 minutes 11 points, 6 rebounds and 1 assist

MT
8th September 2006, 11:25
Evolutia scorului live pentru meciul de maine , de la 17.30, va putea fi urmarita AICI (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.gameID_4950-A-3-2.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2007.roundI D_4948.teamID_.html).

Speram cu totii intr-o victorie care sa mareasca sansele Romaniei de a intra in playofful de calificare in prima divizie europeana...
Hai Romania!

LE Misto poza lui Tenter :D

mishu
8th September 2006, 15:02
ai nostri au pierdut aseara cu BS Energy in Germania 60-71... o sa fie foarte greu in Irlanda... eu l-am vazut acum doi ani pe Pat Burke in actiune aici in Slovacia, pe vremea aia juca la Real Madrid...
E super strong sub panouri... si nu ezita sa o rupa de sus chiar si cu doi oameni langa el... si baga bine din varful caciulii stop sut... cam ala e principala amenintare... si mai au un pusti 84 nascut, fundas, care anul trecut a avut 15.1ppg, 2.0rpg, 2.7apg in NCAA la Providence si anul asta a semnat in Italia in Serie A...

deko
9th September 2006, 12:14
este meci astazi ? spuneti-mi si mie daca e transmis !

mishu
9th September 2006, 18:32
omania a inceput bine partida cu Irlanda cu doua cosuri de trei puncte marcate de Helcioiu si Popescu. Tricolorii au jucat bine recuperarea ofensiva, Popescu si Stanescu introducand mingea in cos pe ratarile coechipierilor.
Ai nostri s-au distantat pe finalul primului sfert cand Popescu a facut o interceptie, i-a pasat lui Helcioiu care l-a servit excelent pe Kabengele pentru un slam dunk pe contratac. Acelasi Popescu, cel mai bun jucator de pe teren in prima jumatate a mai marcat doua puncte pentru a duce scorul la 21-10 pentru noi cand mai era un minut jumatate din primul sfert. Burlacu a incheiat cum nu se putea mai bine un sfert excelent pentru noi marcand de trei puncte din pasa lui Tenter si Romania conducea la Dublin 24-11 dupa primul sfert.
Larnagga cu doua aruncari de trei puncte si McGrath incearca sa-i readuca in meci pe verzi in debutul sfertului doi. La 26-20 pentru ai nostri Burlacu il capaceste pe Burke iar pe atacul imediat urmator Helcioiu puncteaza din spatele semicercului. Imediat il imita Burlacu si tricolorii luau din nou avantaj pe tabela, 32-20.
Acelasi Larrnaga insa, cel mai bun jucator al irlandezilor in aceasta jumatate mai marcheaza inca o data de la trei puncte. Isleam introdus in locul lui Stanescu rateaza doua libere, insa irlandezii nu se concentreaza si gresesc doua atacuri la rand dand posibilitatea lui Kabengele si Popescu, sa mentina o diferenta linistitoare pentru ai nostri, 38-25 cand mai erau ceva mai mult de doua minute de joc.
Popescu insa joaca fenomenal atat in atac cat si in aparare. Nu poate fi oprit decat prin fault de catre irlandezi si reuseste in aparare interceptie dupa interceptie. Mai mult il hraneste pe Stanescu cu o pasa decisiva si acesta zguduie instalatia cu un dunk.
Romanii sunt de neoprit pe finalul sfertului, Kabengele mai marcheaza doua libere si Liviu Calin cere time-out cu 22 de secunde pana la final pentru a desena ultimul atac al Romaniei.
Irlandezii faulteaza, Helcioiu nu greseste de la libere si irlandezii rateaza ultimul atac. Scor la pauza: 45-25 pentru Romania

MT
9th September 2006, 20:26
Victorie excelenta, Irlanda:Romania 62:81 ! Am invins favorita grupei, in deplasare, si cel ,mai important - fara dubii!.
Sambata cu Elvetia, din nou la Cluj, speram cu totii ca Romania sa incheie impecabil - cu a 3-a victorie din tot atatea meciuri - parcursul international din toamna asta.

deko
10th September 2006, 11:28
foarte tare , felicitari echipei nationale ! si cine stie poate in viitorul apropiat vom participa si noi la vo ' competitie de amploare .

Ady Micinic
10th September 2006, 12:09
Pana atunci mai avem de jucat cu Elvetia, de castigat grupa preliminara, de castigat playoff-ul de promovare si pe urma sa intalnim echipe precum Rusia, Bosnia sau Israel pe care va trebui sa le invingem pentru a ne califica la o competitie de amploare. Idea e ca suntem jos de tot, dar preliminariile acestea au inceput imbucurator insa sunt sperante prin prisma rezultatelor (in primul rand) dar si a jocului prestat (pe alocuri) de a ne califica cel putin pentru playoff (ar fi un prim pas foarte mare).

cristane
10th September 2006, 18:59
Elvetia a batut si ea foarte convingator in Cipru, asa ca au si ei 2 victorii in primele 2 meciuri. Deci confruntarea directa de simbata este foarte, foarte importanta. Dar avind in vedere ca si noi sintem in forma, am incredere ca vom cistiga. Ce ma enerveaza pe mine e sistemul asta cu totul tembel de desfasurare al meciurilor. Pina la anul in septembrie nu se mai joaca nimic. Anyway... batem pe Elvetia, la anul cistigam grupa, apoi playofful, si din 2008 vom fi in Divizia A si vom juca preliminarii cot la cot cu echipele mari ;)

SilverZeus
10th September 2006, 22:42
...s-apoi umilim Argentina si pierdem in over-time cu USA :rolleyes: :sleep:

Cosmin Salajan
10th September 2006, 23:59
nu ... ne bate Szwazilland cu un cos de sub panoul propriu in ultmima zecime de secunda

MT
14th September 2006, 16:55
Ziua de Cluj

Victoria din Irlanda îi aduce pe tricolori în situatia de a încheia turul pe primul loc, în cazul unui succes în jocul de sâmbata

Revenind la campania de calificare, Calin a spus ca, dupa ultimele doua victorii, în fata Ciprului si Irlandei, reprezentativa Elvetiei a devenit principala contracandidata a României la calificarea din grupa. În ciuda tuturor interpretarilor, Elvetia a ajuns concurentul numarul unu pentru calificare. Am vazut pe o caseta video meciul lor cu Irlanda si pot spune ca e o echipa foarte puternica. Au un joc foarte bine controlat, stabil, complet, deci va fi un meci foarte dificil. Sunt foarte bine structurati, ca echipa. Multi dintre jucatorii lor evolueaza în Italia sau în campionatul elvetian, pe care-l consider la nivelul celor din Cehia, Slovenia sau Slovacia, a declarat Liviu Mihai. În opinia sa, dar si a capitanului, Virgil Stanescu, Irlanda ramâne una din principalele forte ale grupei, însa, spre deosebire de elvetieni, acestia se remarca prin individualitati, precum Pat Burke, jucator în NBA la Phoenix Suns.

Din punct de vedere individual, irlandezii ramân mai puternici. În meciul nostru, pe care l-am câstigat la Dublin, în fata Irlandei, m-a impresionat prestatia baietilor nostri. N-au lasat nici un spatiu liber în aparare. S-a jucat foarte agresiv, iar la recuperare si-a facut toata lumea treaba, a mai spus antrenorul echipei nationale a României. Pe aceeasi linie a continuat si pivotul Catalin Burlacu, acesta spunând ca reprezentativa Elvetiei se aseamana, prin joc, cu echipa noastra. În ultimii ani n-am avut prestatii prea bune si n-am stiut sa profitam de meciurile în care întâlneam adversari mai slabi cotati. Astfel, am ajuns sa ne zbatem în aceasta grupa B valorica. Liviu Calin a stiut sa faca din mai multe individualitati o echipa valoroasa, cred ca aici se face diferenta între baschetul pe care-l jucam pâna acum, si evolutiile noastre din prezent a spus Burlacu, unul din remarcatii primelor doua jocuri, cu Cipru si Elvetia, ambele încheiate cu victorii.

România va întâlni Elvetia sâmbata, de la ora 200, în Sala Sporturilor Horia Demian, în ultimul meci din cadrul turului calificarilor, urmând ca returul sa se dispute în toamna anului viitor. Biletele pentru meci s-au pus în vânzare în aceasta dimineata, iar pretul unui tichet este de 5 lei, intrarea generala.


Mentiune: Meciul e de la ora 21.00.

paul*
14th September 2006, 21:39
Szwazilland!!!?????:)

paul*
14th September 2006, 21:41
nu ... ne bate Szwazilland cu un cos de sub panoul propriu in ultmima zecime de secunda
Africanii din Szwazilland nici nu cred ca au echipa nationala....!!!!!!??

SORENSEN
16th September 2006, 23:42
Romania-Elvetia 68-59
Serbia-Romania 65-57

MT
16th September 2006, 23:48
Bine ca am castigat. Un meci bleg, asta-i adevarul, important este ca am intrecut elvetienii si poate la anul reusim sa pastram locul intai in grupa.
Pana atunci...sa inceapa campionatul! :)

Efficiency
17th September 2006, 02:46
Cred ca in sfarsit revenim in lumea buna a baschetului european !

vasi
17th September 2006, 11:17
mai avem mult pana sa revenim in luema buna, dar suntem pe drumul bun... asta e important acuma

Kobe24
17th September 2006, 13:43
va rog eu nu-i mai bagati in seama pe "fotbalisti"...ca prind curaj...si ne "bantuie" din ce in ce mai des:ciocan:

Efficiency
17th September 2006, 14:12
Te-a intrebat cineva ceva, navodarule? Atata timp cat singurul tau post in topicul asta e "Clavon e cel mai bun PG din Romania", nu cred ca esti tu in masura sa-mi judeci presupunerile vis-a-vis de situatia echipei nationale a ROMANIEI. Ca la alte nationale am vazut ca esti secund/scout cel putin ...

Kobe24
17th September 2006, 15:10
:lol::lol::lol::lol::lol:
m-am uitat si eu din curiozitate..cand am zis ca clavon e cel mai bun PG din romania....:lol: septembrie 2005(raportat la sezonu 2004-2005).....damnn....
:lol: no sasha no evans...iar de elliot nu se stia pe unde se duce....

Efficiency
17th September 2006, 15:31
Pai poate ai avut motive bune sa nu mai postezi de-atunci incoace si s-ar putea sa fie la fel de inspirat gestul de a nu posta nici in viitorul apropiat. Sau poate mai cresti si incepi sa accepti fotbalul si ca sport, nu doar ca circ.

BAK
17th September 2006, 19:19
cred ca fiecare are dreptul sa zica ce vrea pe forum.....si la baschet si la fotbal

vasi
17th September 2006, 20:52
corect, BAk, dar putina decenta nu ar strica....

cristane
18th September 2006, 00:12
Bine ca am batut, pacat ca se termina anul pentru nationala. Sper ca in 2007 momentul meciurilor decisive pt promovarea in Divizia A sa ne gaseasca in forma maxima.

Ady Micinic
18th September 2006, 07:07
Problema e ca, daca Romania si Elvetia castiga meciurille cu Cipru si Irlanda, atunci meciul din ELvetia devine decisiv pentru castigarea grupei. In aceste conditii daca pierdem la o diferenta de 10 puncte (sau mai mult) in Elvetia pierdem locul 1 in grupa.
Altfel, daca castigam grupa mergem in playoff-ul de promovare in Divizia A. Acolo (dupa cum stau lucrurile in celelalte grupe) vom intalni Finlanda (care a batut Georgia - 91:81 la Helsinki), echipa care ii are in componenta pe Teemu Rannikko si Hanno Mottola (jucatori la echipe importante in Europa si fosti jucatori in NBA) si pe Olanda. In plus cel mai bun loc 2 cred ca e Georgia in momentul de fata. Deci chiar daca ignoram faptul ca mai avem inca 3 meciuri foarte grele in grupa preliminara, nu putem sa nu observam ca in playoff ne asteapta ceva si mai si.

MT
18th September 2006, 08:06
Parerea mea e ca n-are rost sa ne panicam de ce echipe ne asteapta (daca ajungem) in playoff ci sa ne bucuram de faptul ca in sfarsit se misca ceva-ceva si la nivelul nationalei.

Kobe24
18th September 2006, 09:38
nu cunosc echipa finlandei...dar in fata georgiei nu stiu cate sanse avem...
nu stiu cand se joaca playofful....in caz ca se suprapune cu nba-ul jucatorii lor de acolo nu vor veni....si poate poate....:)

MT
18th September 2006, 09:45
Stop whining.
In playoff vom juca cu o singura echipa din cele 3 posibile. Asa ca daca picam cu Finlanda, nu o sa jucam cu Georgia. Sau daca intalnim Georgia, nu o sa jucam cu Austria. Etc.
Va fi un tur-retur de totul sau nimic si gata. Iar nationala, in zi buna, poate sa depaseasca intr-o dubla mansa oricare din posibilii adversari.

Kobe24
18th September 2006, 10:09
pai si crezi ca echipa in forma maxima poate sa bata o Georgie cu TOTI jucatorii??

MT
18th September 2006, 10:49
Pai daca plecam de la premisa ca nu putem bate o "Georgia cu toti jucatorii", sau o "Finlanda venita dupa un concert de Sibelius (n-am gasit alta rima :) )" atunci mai bine stam frumos acasa si nu ne mai chinuim cu meciurile de calificare. ;) Speranta moare ultima, nu vad de ce sa nu mizam pe sansa unei calificari (poate surprinzatoare) in fata unei echipe mai bine cotate.

BAK
18th September 2006, 22:18
MT are dreptate...mai bine hai sa nu ne mai prezentam la meciurile pe care le mai avem cu irlanda, cipru si elvetia si banii pe care ii economisim ii putem investii in viitorul baschetului romanesc....poate o ceremonie de inmanare a unor diplome de merit pentru antrenori plus o masa festiva...macar asa banii vor fi investiti intr-un mod benefic

Ady Micinic
18th September 2006, 22:33
Pai nici n-ar fi o idee rea sa se investeasca in viitorul baschetului romanesc. Sa investesti in tineri. Asta e chiea succesului.

MT
19th September 2006, 06:58
Ironia din postul lui BAK :ok: era evidenta..viitorul baschetului romanesc finantat dupa cum arata viziunea unora "de sus"...adica niste diplome lucioase date unor "emeriti" si niste crapelnitza festiva.

MT
23rd September 2006, 22:33
Prin victoria de azi cu Finlanda, Romania a terminat pe locul 2 in grupa de calificare D, in urma Serbiei. Cum pentru turneul final se califica direct cele 5 castigatoare ale grupelor si cele mai bine clasate 4 ocupante de loc secund, iar in grupa E locul 2 (Belgia) are 6 puncte din 4 meciuri fata de Romania care a terminat grupa D cu 7 puncte tot din 4 partide, rezulta ca suntem mai sus decat (cel putin) belgiencele, deci calificarea este 100% obtinuta, chiar daca mai sunt meciuri care inca nu s-au incheiat la ora asta in celelate grupe (de 4 echipe).
Felicitari fetelor!

MT
14th February 2007, 23:41
Zice siteul FRB:

...Echipa Natioanla de seniori disputa returul de Calificare in Grupa valorica A, Campionatului European, in Cipru, Elvetia si respectiv cu Irlanda la Sibiu, 1 septembrie 2007.
So, dupa cele 2 meciuri din toamna lui 2006 castigate la Cluj (cu Elvetia si Cipru) se pare ca meciul decisiv va fi disputat de nationala la Sibiu.

MT
20th August 2007, 10:09
Pe 25 august nationala reia campania de calificare, cu meciul in deplasare cu nationala Ciprului. Urmeaza apoi partidele cu Irlanda - acasa si Elvetia - in deplasare.
Seria de 3 victorii din 3 de anul trecut trebuie confirmata acum. Primele 2 locuri din grupa (daca echipa de pe 2 e cea mai bine clasata fata de omoloagele din celelalte doua grupe) au dreptul sa dispute barajul de calificare, in format tur-retur, cu cate una din cele doua echipe clasate in fruntea celorlalte grupe.

Desi atitudinea este una optimist-rezervata, parerea mea este ca in afara de partida cu Irlanda de la Sibiu selectionatei noastre ii va fi foarte greu sa invinga in Cipru si Elvetia. Dar speranta moare ultima... ;)

MT
24th August 2007, 10:52
Se pare ca nationala starneste o emulatie fara precedent. :D (pe forum, normal)
A mai ramas doar o zi pana la partida oficiala din Cipru si toata lumea e cu sufletul la gura :D, comenteaza, face pronosticuri, etc.

Pentru cei (se pare ca foarte putini) interesati, sunt sanse ca pe siteul FIBAEurope (http://www.eurobasket2007.org/en/cid_BqypGFJPHy-Nw4lwIAq,v3.pageID_UPlI3HrKG,kfxUt3eUZwG0.compID_q MRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2007.html) sa existe o transmisie play-by-play a partidei, de la ora 20.00 parca.

fodo
25th August 2007, 20:20
Se mai transmite meciul ca eu nu gasesc nimic pe fibaeurope.com

MT
25th August 2007, 21:51
Cipru - Romania 65-68 :)

Pentru .ro nu sunt trecute statisticile, dar ce e sigur e ca am castigat un singur sfert(3) :D dar la diferenta de 14 puncte ceea ce a compensat suficient pierderea celorlalte 3 sferturi.

BAK
25th August 2007, 23:18
hehehe, MT, parca erai unul dintre sceptici.....uita ca sunt si altii mai slabi ca noi.....oricum, pana acum rezultatele sunt bune in partidele oficiale, in amicale parca suntem mai mult la plimbare

MT
26th August 2007, 00:52
Sunt putin sceptic in continuare ;) Cipru e lanterna rosie a grupei si noi am pierdut 3 sferturi cu ea. Problema mare e meciul cu Elvetia (pe irlandezi nu avem cum sa nu-i batem), partida care va decide castigatoarea grupei.

Dar imi place sa cred ca e strategia antrenorului Liviu Calin care dozeaza efortul pentru atingerea unei forme bune a echipei pe o traiectorie ascendenta care va culmina cu barajul. :D

BAK
26th August 2007, 08:50
Dar imi place sa cred ca e strategia antrenorului Liviu Calin care dozeaza efortul pentru atingerea unei forme bune a echipei pe o traiectorie ascendenta care va culmina cu barajul. :D


aaaaaaaaaaaaa.........that makes sense:happy....strategia sportivilor romani de dozare a efortului....am si uitat de planul asta diabolic din arsenalul mioritic......

cristane
27th August 2007, 14:58
Pe 1 septembrie jucam acasa cu Irlanda, stie careva, unde se joaca si daca va fi transmis la tv?

dolby
27th August 2007, 15:21
se joaca la Sibiu. nu stiu daca va fi transmis la tv, posibil, celelalte meciuri de acasa au fost televizate.

MT
27th August 2007, 17:43
Sport.ro, sambata 1 septembrie, ora 18.30, direct.

M_ovidiu
28th August 2007, 21:41
CSU Sibiu-Romania 86-79

Jocul colectiv al sibienilor a ingenunchiat nationala Romaniei(un joc slabut al nationalei).60% din punctele marcate de sibieni au fost dinafara semicercului(din pacate nu avem nici o schema de atac pt pivot).O evolutie buna a tanarului Calota care dupa parerea mea de amator la cam eclipsat pe mult mai titratul Helcioiu.

Cred ca maine va fii crima si pedeapsa in meciul Asesoftului cu nationala noastra.