PDA

View Full Version : Muzica inves: mesaje subliminale



Vadim
11th September 2005, 23:46
Mi-a dar un prieten un site care m-a pus pe ginduri. Pasaje din melodii cunoscute, ale unor formatii cunoscute, ascutate invers au fel de fel de mesaje ciudate. De la mesaje sataniste in Stairway to heaven, pana la cuvintele lui Yoko Ono care spune ca "I shot John Lennon". Asta e linkul, ascultati cu casti. In Pink Floyd, in "I wish you were here", este un mesaj satanist. Bolnavi rau la cap baietii.

http://jeffmilner.com/backmasking.htm

Gonzo
11th September 2005, 23:52
oare niste manele asculate invers cum s-or auzi? :o:

t.b.
12th September 2005, 00:11
In Pink Floyd, in "I wish you were here", este un mesaj satanist.


:o:
Aia-i una dintre melodiile mele preferate

Triphat
12th September 2005, 00:33
Deci daca imi iau un program, si pun o gramada de piese in reverse, tot aflu si eu ceva "mesaje". Dar ala de la Pink Floyd "contratulations, you have found a secret message..." e scary...

Gonzo
12th September 2005, 00:34
stai linistit si asculati melodiile preferate...

eu le-am ascultat pe toate din link-ul respectiv... ori sunt eu mai greu de cap ori cel care le-a facut e un descreierat... pai nu au nici o legatura melodiile pe invers cu cele originale... iti induce el prin texte inventate si prin melodia originala, poate si prin niste interventii asupra piesei ascultate invers senzatia ca e asa cum spune el... astfel multa lume il crede...

am curaj sa fac pariu pe oricat ca nu exista ceea ce incearca el sa sugereze

Sharkie
12th September 2005, 00:36
Are dreptate Gonzo...sincer nu inteleg cum a "intors" textele de la piese.

Gonzo
12th September 2005, 00:50
uite eu am pe telefon un program care inverseaza sunetele... dupa ce va spuneti toti parerea eu va dau verdictul... inregistrez acel pasaj care il da el si va spun daca se aude la fel cu il da el invers... si bineinteles daca se inteleg cuvintele care le da el

din pacate acum nu pot pt ca imi este descarcat telefonul :headbang:

desdemona
12th September 2005, 00:50
Nici nu e nevoie sa ascult, treaba-i veche si nu o cred, la fel cum nu am crezut-o de prima data. Ce sa-ti povestesc, mesaje sataniste, auzi! :happy

t.b.
12th September 2005, 01:02
Si totusi e acelasi timbru vocal... nu prea cred ca cineva poate imita atat de bine :rolleyes:

Gonzo
12th September 2005, 01:38
bey dar voi sunteti fantastici... pai crezi ca sta el sa se chinuie sa-i imite? sau crezi ca a gasit pe unu talentat? :happy

treziti-va e secolul 21... orice e posibil... cu ce se lauda asta si se da mare eu am pe telefon si el explica de parca ar fi descoperit gaura la macaroana... prin procedee numai de el stiute a reusit sa inverseze melodiile... ce draq sa fim seriosi sunt lucruri banale, normal ca e acelasi timbru :D

si cam cu ce aparatura ai investigat tu t.b. ca e acelasi timbru :happy

desdemona
12th September 2005, 01:41
Hai ma, chiar nu ati gasit un subiect mai bun? :happy

t.b.
12th September 2005, 01:46
si cam cu ce aparatura ai investigat tu t.b. ca e acelasi timbru

Cu urechea proprie si personala :D
Acuma ma gandesc ca a putut sa copieze sunet cu sunet si sa le rearanjeze... fie ce-o fi tot n-o sa ascult manele si nici nu o sa-mi schimb preferintele muzicale

desdemona
12th September 2005, 01:48
fie ce-o fi tot n-o sa ascult manele
Aha! Deci asta era scopul threadului? :evil:

@t.b., apropo.. ce asculti? :)

Vadim
12th September 2005, 01:49
Pink Floyd cu "you have found a secret message" e clara. Apoi la Pink Floyd, Led Zeppelin si Eagles e clar ce au vrut sa spuna. :) Ca au o fraza acolo.

Gonzo
12th September 2005, 01:51
Acuma ma gandesc ca a putut sa copieze sunet cu sunet si sa le rearanjeze...

crede-ma t.b. ca mie mi-e mai greu sa formez un numar pe telefon decat sa inversez o melodie.... ma crezi? :D

desdemona
12th September 2005, 01:51
Hai mai Vadime, tu chiar nu ai mai auzit de faza asta? Ca erau la moda discutiile pe tema asta - cand eram eu in generala si liceu. Stiu ca au fost articole mari in Pop, Rock & Show si-n alte reviste si ziare de genul asta...

Gonzo
12th September 2005, 01:53
iti ezplic eu cum e treaba cu asta... e ca un clasa a patra la desen cand faceam o pata pe hartie, impatuream hartia in doua si ne intreba ce vedem... eu ziceam ca un inger si toata lumea imi dadea dreptate: da e un inger :happy

desdemona
12th September 2005, 02:11
Gonzo :o: cand erai mic vedeai ingeri? :P :rolleyes:

Leo_
12th September 2005, 11:37
Bai frate, bine ca m-ati avertizat...de azi nu mai ascult rock....auzi colo, satanistii astia de la Floyd si Zeppelin, ce ne ziceau ei de fapt...adevarate mesaje subliminale. Multumesc pe aceasta cale celui care a deschis acest thread "deschizatori de ochi".

@Gonzo: Daca pui o manea pe reverse, tot aia se aude :D

Gonzo
12th September 2005, 12:07
atunci nu mai ascult manele :happy :happy :happy

DanielAndrei
12th September 2005, 12:31
stiam eu ca ceva nu e in regula cu rockerii astia...