PDA

View Full Version : Regulament - propuneri



georgebz
26th February 2007, 20:01
Aici puteti face propuneri pentru regulamentul editiilor urmatoare.

georgebz
26th February 2007, 20:19
Voi incepe eu cu prinicpalele schimbari/propuneri pentru editia urmatoare.

Cei ce eventual vor fi exclusi din aceasta editie nu mai au drept de participare la urmatoarea.

Cei ce vor termina pe locurile 1-4 in fiecare grupa vor fi "capi de serie" atunci cand vor fi stabilite grupele [ daca unul din cei clasati pe aceste locuri nu va mai participa locul ii va fi luat de urmatorul clasat ... ]

Numarul maxim al participantilor va fi de 16 [ daca vor fi mai multi inscrisi se vor juca meciuri eliminatorii , de calificare in grupe ( intre userii noi sau intre userii noi si ultimii clasati la editia aceasta ) ]

Inscrierile vor dura maxim 1 saptamana [ maxim 20 useri ]

Durata de desfasurare va fi cu siguranta mai scurta.

Astept pareri despre cum ar trebui facuta alegerea echipelor [ "draftul" este exclus ] ... eventual vom face clasamentul pe useri , si fiecare va juca cu ce echipa vrea [ fiecare isi alege echipa la inceput si joaca cu ea toate meciurile ]

mtfk
26th February 2007, 20:42
"si fiecare va juca cu ce echipa vrea."
toate meciuri right?...sau vrei sa faci ca in campionatu dp diseara.ro...

georgebz
26th February 2007, 20:45
da mtfk daca ar fi sa facem asa , toate meciurile din campionat cu aceeasi echipa [ am dat edit acum ] ;)

Zabriskie
26th February 2007, 22:11
propun eu altceva. incepand cu editia viitoare sa se aleaga echipele in ordinea clasamentului final. astfel o sa fie o mica motivatie in joc (posibilitatea de a juca cu echipa preferata, pt cei care au asa ceva bineinteles). iar eventualii noi inscrisi sa aleaga in ordinea postarii pe forum
e mult mai atractiv asa, parerea mea, decat ca fiecare sa joace cu cine vrea, o sa fie maxim 4-5 echipe utilizate.

little_earl
26th February 2007, 22:11
mie mi-a palcut o idee pe care am auzit-o mai demult, si anume: echipele sa se aleaga in ordinea descrescatoare a locului ocupat; userul de pe ultimul loc isi alege primul echipa cu care vrea sa joace

Zabriskie
26th February 2007, 22:12
loool little earl :happy :D
aceeasi idee in acelasi minut :)

le: ah nu e chiar la fel, defapt e chiar opusa :)

little_earl
26th February 2007, 22:29
si mie mi s-a parut la fel cand am inceput sa citesc :P zicea lumea ca ne-am vorbit dinainte :P

georgebz
26th February 2007, 22:29
draftul este o oportunitate foarte buna pentru echipele din NFL sa isi imbunatateasca loturile ... insa in cazul acesta ar fi o schimbare radicala ... adica se schimba intreaga echipa , de la o echipa buna poti trece la una foarte slaba ... Dau si un exemplu concret : un user termina pe ultimul loc si alege echipa X sa zicem ( o echipa cu jucatori buni pe toate posturile ) ... faptul ca beneficiaza de o echipa mai buna acum nu ii va imbunatati neaparat jocul si poate termina sezonul respectiv tot pe unul din locurile de la urma clasamentului ... iar un user ce poate profita de calitatile anumitor jucatori ai acestei echipe , este nevoit sa joace cu o echipa Y cu care probabil nu are cum sa faca fata indiferent cat de bine cunoaste jocul ....

Concluzia este ca aplicarea acestei reguli nu ar duce la o echilibrare , ci mai degraba la o foarte mare scadere in calitate a jocului.

little_earl
26th February 2007, 22:44
pai atunci pt a creste nivelul jocului sa lasam mai multi useri sa joace cu aceeasi echipa, sa joace 8 cu colts, 7 cu seahawks si eu cu ravens :D

georgebz
26th February 2007, 22:57
vor fi cel putin 4 si cu Patriots ;)

Voi pune un Poll si sa vedem ce doreste lumea :D ... se vor lua in considerare numai voturile participantilor !

Optiunea 1 - primul clasat va alege primul , apoi al doilea ... etc
Optinuea 2 - ultimul clasat va alege primul , apoi penultimul ... etc
Optiunea 3 - fiecare user isi alege la inceputul campionatului o echipa cu care va juca [ se poate alege aceeasi echipa de mai multi useri ]

Sinisther
27th February 2007, 08:56
propunere:

primii 4 clasati in campionat au dreptul sa aleaga primii echipele(pt motivatie)
restul jucatorilor aleg in ordine inversa a clasarii(gen draft)... nu stiu voi dar eu tot cu packers o sa joc chiar daca se poate alege aceeasi echipa de mai multe ori.... daca nu facem gen draft o sa pierdem jucatori .... iar pt cei nou veniti..... ce ramane

iar limitarea la 16 oameni nu imi prea convine...as prefera un campionat pe divizii... gen NFL.... chiar daca as juca cu una din echipele slab cotate.... dar asta depinde in primul rand de nr de jucatori...daca ne strangem 24 3x8 sau 6x4(4x6) ar fii mai interesant(cu meciuri intre grupe)

georgebz
27th February 2007, 09:15
Limitarea la 16 jucatori este o certitudine ... cu cat creste numarul jucatorilor cu atat vor aparea mai multe probleme ...

Despre propunerea cealalta propunere ... pot sa zic ca e interesanta

A.k.a
27th February 2007, 10:38
Da ar fi bine cum a zis sinisther, optiunea cu 2 aceasi echipa mi se pare nasoala, is mai mult de 16 echipe bune in joc, asta nu inseamna ca daca i-si alege pe steelers de ex, cred ca is cei mai bine cotati va castiga automat.

georgebz
27th February 2007, 12:18
E o parere cu care sunt si eu de acord A.k.a ... sa vedem care va fi rezultatul Poll-ului si apoi eventual va mai fi unul cu 2 optiuni ... cea care va fi cea mai votata acum si propunerea lui Sinisther ( insa cu precizarea ... primii 8 vor alege primii [ nu stiu daca Sinisther s-a referit la primii 4 la sfarsitul campionatului sau primii 4 din fiecare grupa ] )

cris21
27th February 2007, 17:08
draftul este o oportunitate foarte buna pentru echipele din NFL sa isi imbunatateasca loturile ... insa in cazul acesta ar fi o schimbare radicala ... adica se schimba intreaga echipa , de la o echipa buna poti trece la una foarte slaba ... Dau si un exemplu concret : un user termina pe ultimul loc si alege echipa X sa zicem ( o echipa cu jucatori buni pe toate posturile ) ... faptul ca beneficiaza de o echipa mai buna acum nu ii va imbunatati neaparat jocul si poate termina sezonul respectiv tot pe unul din locurile de la urma clasamentului ... iar un user ce poate profita de calitatile anumitor jucatori ai acestei echipe , este nevoit sa joace cu o echipa Y cu care probabil nu are cum sa faca fata indiferent cat de bine cunoaste jocul ....

Concluzia este ca aplicarea acestei reguli nu ar duce la o echilibrare , ci mai degraba la o foarte mare scadere in calitate a jocului.

Daca ala care termina pe ultimu loc joaca cu una buna, poate sa il bata pe unul bun cu o echipa mai slaba. Asta inseamna un campionat echilibrat.

Daca unu incepator joaca cu echipa slaba, care sunt sansele sa il bata pe unul bun cu o echipa buna? Nici una, sau foarte mici, asa ca o sa avem un campionat gen liga1 unde doar dinamo, steaua si rapid castiga booooooooooring.

A.k.a
27th February 2007, 17:22
Atunci primii 4 sa joace cu echipe din NFL Europe :P

georgebz
27th February 2007, 18:41
Buna asta A.k.a ... o varianta pe masura celei propuse de tine ... cine isi termina primul meciurile alege primul :D ... ca aproape a trecut o luna si sunt unii ce au doar 2 meciuri jucate :rosu: , poate asa vor avea o motivatie in plus ;)

Maine seara voi anunta data limita pentru jucarea celorlalte meciuri si incheierea sezonului regulat ( 9 martie probabil ) si 99% scoaterea lui kobe_linkin din campionat

mtfk
28th February 2007, 01:23
aw man..si am jucat doar primu sfert cu kobe si sa term 9-0..nu se poate sa se faca cv sa se adune scoru asta la acela de 10-0 pentru fiecare meci p care"la jucat"??:D

r0bby
28th February 2007, 10:40
Am vorbit cu George iar Regulamentul se va schimba foarte mult in Editia a lll-a.Sa speram ca va fi o organizare mult mai buna.

georgebz
28th February 2007, 10:42
Organizarea este buna si acum :D ... numai ca majoritatea profita de perioada foarte lunga de timp stabilita pentru jucarea meciurilor .. asta va fi schimbarea majora editia viitoare

georgebz
28th February 2007, 12:07
Rezultatul final al poll-ului ( 14 voturi ) [ kobe_linkin si mast3r_p nu au votat ]

5 voturi - optiunuea 1 si 3
4 voturi - optiunea 2

Voi face unul nou cu variantele 1 si 3 + propunerea lui Sinisther

georgebz
1st March 2007, 19:59
Asadar s-a incehiat si cel de-al doilea vot si varianta agreeata de majoritate (6/14 ) useri a fost "fiecare alege ce echipa vrea" ...

ElectroShock si-a schimbat votul asadar varianta votata de majoritate ( 6/14 ) este : 1,2,3,4...7,8,16,15,...,10,9

ElectroShock
1st March 2007, 20:52
nuuuuu...sa-si aleaga fiecare ce echipa vrea da sa nu fie aceiasi echipa de 2 ori!!!!!!!!!

georgebz
1st March 2007, 20:57
pai tu ce credeai ca inseamna " Fiecare user isi alege ce echipa vrea " cand ai votat ... ???

ElectroShock
1st March 2007, 21:05
ca se va proceda exact ca la campionatul in curs....si cum la actuala editie au avut intaietate veteranii la viitoru campionat sa aiba cei clasati sus in clasament ( mda si asta cam inseamna prima varianta a votului)

georgebz
1st March 2007, 21:07
pai pentru aia erau celelate optiuni .. pentru a stabili ordinea in care se alege .. am si explicat in un post ... .. ( 1,2... erau pozitiile din clasament .. nu inteleg cum ai putut intelege altceva .. )

ElectroShock
1st March 2007, 21:11
eu tot traiesc cu impresia ireala ca la un draft liber o mare parte isi va alege cu cine tin si nu neaaparat una din echipele de top.....

georgebz
1st March 2007, 21:15
nici eu nu sunt de acord cu alegerea unei echipe de mai multi useri , dar am decis sa tin cont de optinunile participantilor , de aceea am si pus poll-ul pentru vot

georgebz
1st March 2007, 22:29
Pentru viitoarea editie userii participanti isi vor alege echipele astfel : in ordinea 1,2,3,4,5,6,7,8,16,15,14,13,12,11,10,9 { si abia apoi userii noi } , NU se va putea alege aceeasi echipa de 2 useri .

Eventualele meciuri de calificare/ramanere in campionat se pot juca cu orice echipa ...

georgebz
8th March 2007, 14:54
Cel mai probabil editia viitoare va avea o perioada de desfasurare de 3 saptamani [ si cateva zile probabil ] a sezonului regulat ( astfel incat tot sezopnul sa se incheie intr-o luna ) , insa obligatoriu un minim de 2 jocuri / saptamana ... oricum voi anunta regulamentul exact inainte sa inceapa inscrierile , astfel ca cei care stiu ca nu se incadreaza sa nu se mai bage degeaba :D

r0bby
13th March 2007, 09:06
...

georgebz
6th April 2007, 08:32
pentru a nu mai supara pe nimeni ma gandesc sa nu mai ma ocup de organizare de la editia urmatoare ( voi participa in continuare cu placere si voi ajuta cu moderarea pe acest subforum pentru a asigura o desfasurare buna ) ... deci daca sunt persoane ce doresc sa se ocupe de organizare , pot fi si persoane neutre sau chiar participanti , insa ce au activitate pe forum sa isi exprime intentia de a deveni organizator pe acest thread

mtfk
6th April 2007, 12:58
i think i'll take over this, dar o sa am nevoie de tine, dak vrei/poti, sa pui rezultatele p site si alte chesti legate d campionatele noastre d madden.

georgebz
8th June 2007, 16:51
avand in vedere ca editia ce va urma ( a 5-a ) va fi probabil ultima ce se va juca in Madden 07 ... propun ca in aceasta editie , fiecare sa joace cu ce echipa vrea , sau sa jucam toti cu aceeasi echipa :D .... astept pareri si sugestii ;)

little_earl
8th June 2007, 20:17
eu n-am nimic impotriva, chiar vroiam sa propun alta ordine de selectie a echipelor pt ca cea actuala nu prea are logica

Raven Jaguar
8th June 2007, 22:00
Si eu sunt de acord,ca fiecare sa joace cu ce echipa vrea.....eu unul desi stiu ca earl a zis ca intra cu Ravens eu am zis ca mai particip doar daca joc cu Ravens.....daca nu pot sa-mi aleg preferatii....nu mai pot participa....
Din 2005 joc franchiza numai cu preferatii mei(bine..cu transferurile de rigoare dar in general raman oamenii de baza)..so...astept sa vad ce se decide.:) .....in legatura cu alegerea echipelor....si eu care ma gandeam ca o se ajunga poate la mai multi competitori.....eventual 32..lol

little_earl
8th June 2007, 22:01
decat sa pierdem un participant, mai bine aleg eu alta echipa :P

Raven Jaguar
8th June 2007, 22:15
Lol earl........nu vreau sa par "mofturos"...dar asa pot juca mai bine si parca "mai vin de acasa".....sper ca nu am ofensat pe nimeni si desi mi-ar place ca regulamentul sa fie ceva mai exigent(eventual 3-4 meciuri obligatoriul pe saptamana) sunt nerabdator sa incep urmatoarea editie.....apropo.....chiar am vb cu un prieten si cred ca si lui i-ar place sa intre in competitie...abia a facut rost de Madden 07 si incerc sa il conving sa participe si el....:P ......so....ar putea fi si editia a 5?...ceva vesti?

cojanu
8th June 2007, 22:19
o sa fie si editia a 5-a evident
din pacate vad ca degenereaza spre fifa
adica spre PGL.
exact asa a evoluat si fifa in cadru pgl
speram sa nu se ajunga aici :D

Raven Jaguar
8th June 2007, 22:38
o sa fie si editia a 5-a evident
din pacate vad ca degenereaza spre fifa
adica spre PGL.
exact asa a evoluat si fifa in cadru pgl
speram sa nu se ajunga aici :D

Ai participat si la fifa Florine?

Raven Jaguar
8th June 2007, 22:40
decat sa pierdem un participant, mai bine aleg eu alta echipa :P

uitasem earl sa zic.....tu oricum joci cu orice echipa bine.....lol:P ....experienta si talentul isi spun cuvantul in cazul tau...

georgebz
8th June 2007, 22:47
sper ca nu am ofensat pe nimeni si desi mi-ar place ca regulamentul sa fie ceva mai exigent(eventual 3-4 meciuri obligatoriul pe saptamana) sunt nerabdator sa incep urmatoarea editie.....apropo.....chiar am vb cu un prieten si cred ca si lui i-ar place sa intre in competitie...abia a facut rost de Madden 07 si incerc sa il conving sa participe si el....:P ......so....ar putea fi si editia a 5?...ceva vesti?


cu siguranta va fi mai strict regulamentu ( cred ca o sa fie ceva d genu ... cine nu joaca 3 meciuri in prima saptamana e eliminat direct , fara avertismet .. si tot asa ... ) de aceea ii rog de pe acum pe cei ce stiu ca nu vor putea sa respecte regulilece le voi anunta , sa nu se bage degeaba ;)

Raven Jaguar
8th June 2007, 23:33
Perfect de acord george..:ok: ...bine spus!:)

cojanu
9th June 2007, 02:21
am participat si la fifa. in prima editie am terminat pe 2
in urmatoarele 2 nu mai stiu exact ce am facut
dar dupa m-am lasat. nu prea mai imi ardea de fifa
si oricum se imputise treaba.

madden ar trebui sa fie diferit. pt k aici diferentza intre echipe ar
trebui sa fie f mica. daca o sa joace fiecare cu ce echipa doreste ...
probabil o sa avem colts vs colts, si cateva mici exceptii ...

little_earl
9th June 2007, 08:41
daca o sa joace fiecare cu ce echipa doreste ...
probabil o sa avem colts vs colts, si cateva mici exceptii ...

eu n-o sa joc niciodata cu colts pt ca au aparare prea slaba pt gusturile mele, cei doi CB au viteza de 88 si 87 si sunt buni doar pt Cover 2 deoarece nu trebuie sa acopere in adancime, dar asta ar insemna ca doar un safety sa fie responsabil cu mingile lungi iar mie imi place sa tin mereu un safery deep si un CB om la om cu WR-ul rapid (harrison de ex) .. daca tine lumea cont de asta probabil ca va alege si alte echipe cu aparari bune, gen Eagles, Ravens sau Bears

georgebz
13th June 2007, 12:53
mi-a venit o idde acum pe moment :D ... in noua editie , fiecare joaca cu ce echipa vrea ( insa nu pe toata durata campionatului ) ... adica ... nu poate juca cu aceeasi echipa in doua meciuri ;) ... [ EX : in primu meci ai jucat cu Patriots , apoi nu vei mai putea juca cu ei in alt meci ... ]

astept reactii , insa eu zic ca ar fi interesant din mai multe puncte de vedere

1. echipele bune nu vor fi folosite de jucatorii mai experientati , pastrandu-le pentru PlayOff ... asa gandesc eu ca ar face majoritatea .... astfel ar rezulta meciuri mai echilibrate

2. s-ar mai iesi din monotonia in care parca s-a intrat in ultima vreme cu campionatul ...

...

little_earl
13th June 2007, 14:07
eu n-am nimic impotriva
- are ceva daca ambii concurenti joaca cu aceeasi echipa?
- echipa ti-o alegi inaintea meciului? sau inaintezi lista cu echipele la inceputul campionatului (in prima etapa joc cu x ... in superbowl joc cu z) ?

georgebz
13th June 2007, 14:15
echipa se va alege inaintea meciului , fara o programare anterioara :) ... astfel vei putea alege echipa in functie de adversar dar si de importanta meciului :D ... nu stiu ce credeti voi dar mie mi s pare chiar interesant

cristane
13th June 2007, 18:05
Si mie mi se pare misto. Dar ar trebui facut cumva sa nu poata juca ambii cu aceeasi echipa. Ar fi aiurea.

mtfk
13th June 2007, 18:50
ar fi interesant, pt ca asa vezi capacitatiile ambilor jucatori, chiar daca joaca cu aceasi echipa, eu mas baga in camp asa, dar tot cu steelers voi juca toate meciurile:P

georgebz
13th June 2007, 20:52
Si mie mi se pare misto. Dar ar trebui facut cumva sa nu poata juca ambii cu aceeasi echipa. Ar fi aiurea.

in momentu asta nu vad nici o solutie pentru a impedia acest lucru , fara a dezavantaja unul din jucatori ... oricum nu cred ca ar fi multe aceste cazuri ....

cristane
13th June 2007, 23:44
dar tot cu steelers voi juca toate meciurile:P

Pai tocmai asta e ideea, n-o sa poti :D

mtfk
13th June 2007, 23:46
poate jucati cu steelers doar ca sa imi faceti in ciuda>:P

cojanu
15th June 2007, 22:03
am o propunere !
sa se joace pe all madden :D

georgebz
15th June 2007, 22:16
inainte de ed a 2-a am ajuns la concluzia ca All Pro este nivelul cel mai bun pentru jocul online ...

little_earl
17th June 2007, 20:18
in momentu asta nu vad nici o solutie pentru a impedia acest lucru , fara a dezavantaja unul din jucatori ... oricum nu cred ca ar fi multe aceste cazuri ....

pai solutia ar fi ca ordinea alegerii echipei sa fie data de rezultatul de la editia recent incheiata, unul cu record 5-4 sa aleaga echipa primul. inaintea unuia cu record 0-9 .... sau invers cum vreti :P

mtfk
17th June 2007, 20:29
o propunere: sa nu mai fie lasat earl sa castige campioantu :P :D kidding

little_earl
17th June 2007, 20:30
pot sa joc dar n-am voie sa dau gol :P

mtfk
17th June 2007, 21:57
o propunere serioasa, dc nu facem campionatul la nivelul all madden? lasand d o parte faptul ca am ajuns noi p vremuri la concluzia ca era mai bine sa jucam all pro online, c'mon suntem la a5a editie, ar tre sa fim mai pro dekt allpro

cycloneclau
18th June 2007, 09:07
ALL MADDEN ALL MADDEN ALL MADDEN ALL MADDEN ALL MADDEN oare v-ati dat seama la ce ma refer? :P

georgebz
18th June 2007, 10:19
totusi placerea acestui joc consta in faptul de a marca puncte , nu neaparat in a opri atacurile adversarului ( cam asa ar arata camp la all madden ) ... si trebuie sa ne gandim la toti participantii , unii fiind relativ noi si fara multa experienta ...

btw : mtfk nu te vad printre cei inscrisi deocamdata ;)

cojanu
18th June 2007, 11:50
ALL MADDEN !
toate meciurile jucate pe all madden pana acu
au fost ... "DEMENTIALE"

mtfk
18th June 2007, 12:24
inca mai ma gandesc daca sa ma inscriu...cand se termina inscrierile?

georgebz
18th June 2007, 13:08
pai se pot face inscrieri pana vineri inclusiv

mtfk
18th June 2007, 16:46
mai am o propunere, finala + playofful sa se joace cu acceasi echipa din primul meci jucat d unu din concurenti, dak nu va convine si playoffu si finala, atunci makr finala

little_earl
18th June 2007, 17:15
:mda: nu vad de ce ne-am complica asa, o echipa - un meci, fie ca e finala sau al 5-lea meci ... sunt destule echipe bune in jocul asta, nu se supara nimeni daca joaca o singura data cu echipa favorita

georgebz
18th June 2007, 17:27
d acord cu little_earl :ok:

dumboss_yo
18th June 2007, 19:22
avand in vedere ca acesta va fi un campionat "anti-plictiseala", sunt si eu de acord cu little_earl, dar la cele de Madden 08 trebuie sa jucam fiecare cu o anumita echipa toate meciurile (echipa ce va fi aleasa dupa un sistem stabilit de organizator)...am inteles ca asa va fi, nu george ?! :o:

georgebz
18th June 2007, 20:13
da asa va fi .. dar mai avem d asteptat :D

mtfk
19th June 2007, 20:34
hai ma sa jucam la all madden...totusi e ultimu camp d madden 07

Patriots
20th June 2007, 11:49
hai ma sa jucam la all madden...totusi e ultimu camp d madden 07

Si eu sunt de acord sa jucam la all-madden , chiar daca eu o sa fiu ultimul din grupa , dar nu conteaza.Si asa e ultima editie Madden 07 si makr sa fie all-madden.

mtfk
20th June 2007, 13:54
dak nu va convine all-madden, atunci sa jucam la all-rookie

:P

mtfk
21st June 2007, 01:01
...deeeeci dupa c scoruri sunt la all madden, si meciuri stranse si frumoase, ramane campionatul la nivelul all madden????:D

georgebz
21st June 2007, 07:59
ti-am zis ca sunt si useri ce nu s descurca la all madden ... PlayOfful daca e se va juca la All Madden ...

Patriots
21st June 2007, 11:31
ti-am zis ca sunt si useri ce nu s descurca la all madden ... PlayOfful daca e se va juca la All Madden ...

Eu unul nu ma consider ca un player care se descurca la all-madden , dar tot vrea sa jucam pe all-madden.E mai interesant asa si mai ales e si ultima editie si sa o facem sa fie si cea mai frumoasa.

georgebz
21st June 2007, 11:57
o sa ii intreb si pe ceilalti care nu prea intra pe aici daca sunt de acord sa jucam all madden ... si daca nu s opun , asa vom juca

Raven Jaguar
21st June 2007, 14:40
sau am putea face un poll....ca sa vedem cati sunt de acord..si cati nu....eu n-am nimic impotriva sa jucam la all maden dar totusi parca ar fi mai bine sa jucam la all pro....la all madden intr-adevar scorul poate fi mai strans si este mult mai echilibrat...dar se pierde si din frumusetea jocului.....un poll ar decide avand in vedere ca este ultima editie....sau...george...daca tie iti este mai usor sa intrebi pe fiecare pe mess....este ok....:) ...deci..pana la urma cati o sa fim?.....10 oameni?:P

mtfk
21st June 2007, 15:09
dar se pierde si din frumusetea jocului....
se vede ca nu prea ai jucat la all madden, la all pro nu prea se vede frumusetea jocului, pasa lunga pe stanga prinsa imediat, chiar dak e un om p el sau 2...
dar e buna ideea, fa un poll george

georgebz
21st June 2007, 15:19
nu cred ca e chiar asa jocu la All Pro mtfk , poate il confunzi cu PRO ;) ...

pai daca bason si mast3r_p sunt de acord vom juca la all madden , restul cred ca sunt toti d acord

georgebz
21st June 2007, 19:04
deci..pana la urma cati o sa fim?.....10 oameni?:P

pana acum suntem doar 12 , insa nici nu prea ma asteptam la multi participanti avand in vedere ca e vacanta si mai pleaca lumea ... asta inseamna doar 5 meciuri in sezonul regulat :( .. cred ca le joc intr-o zi :D

mtfk
21st June 2007, 22:24
dak e..facem ca la madden europa? cu 2 meciuri, tur retur? dar cu conditia sa fie jucate cu aceleasi echipe amble meciuri

georgebz
21st June 2007, 22:28
nu ... daca ar fi facem ... jucam fiecare cu fiecare , impartiti in 2 grupe :D ... primii 3 se califica in playoff ... ????

Patriots
22nd June 2007, 09:50
nu ... daca ar fi facem ... jucam fiecare cu fiecare , impartiti in 2 grupe :D ... primii 3 se califica in playoff ... ????


Cred ca ai vrut sa zici ca primii 4 se calificain playoff.Ca daca se duc primii 3 o sa fie 3 semifinale si in finala vor ajunge 3 persoane

georgebz
22nd June 2007, 10:34
NU ... am vrut sa zic exact 3

Playoff de genul :

2a-3b ( meci 1 )
2b-3a ( meci 2 )

Semifinale

1a-castigator meci 2 ( meci 3 )
1b-castigator meci 1 ( meci 4 )

Finala

castigator meci 3 - castigator meci 4

little_earl
22nd June 2007, 10:44
exact, castigatorii grupelor au bye week

Patriots
22nd June 2007, 11:09
da e bine si asa ;)

cojanu
25th July 2007, 12:45
Pentru urmatorul campionat propun o statistica mai buna
adica fiecare jucator sa aiba 1 singura echipa
si datele inregistrate de fiecare jucator ( rush , pasa, catch )
(doar la cei ofensivi :p ) sa fie tinute

adica sa avem un clasament pt jucatori:
cei mai multi yardzi alergati
pase primite
td
pase de td

cred k ar fi de ajuns pt primu campionat
apoi mai tarziu sa bagam si pentru defensiva :D
adica
sacks, interceptii , panckakes :D

eu zic ca ar fi frumos sa avem un astfel de campionat

Patriots
25th July 2007, 12:47
E foarte buna ideea Cojane.Si la sfarsit sa acorde premiul de cel mai bun pasator , cel mai bun receiver etc . Cam asa ceva nu ? :D

little_earl
25th July 2007, 13:02
ar fi o idee foarte buna, si eu vroiam sa-mi tin statisticile la meciurile din campionat, dar in fiecare editie am avut cel putin un meci in care jocul s-a intrerupt si n-am apucat sa fac poze

georgebz
25th July 2007, 13:13
asta e problema .. care a spus-o little_earl .. e de ajuns sa nu s ia statisticile la 1-2 meciuri si deja nu mai au nici o valoare cellalte ...

uite eu mi le-am tinut in editia a 2-a : http://onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=1145520&postcount=45 .. si mai avem si altele

cel mai bine e ca fiecare sa fie interesat sa si le tina pe ale sale ... si astfel macar unii ar trebui sa le aiba complete ...

mtfk
25th July 2007, 16:21
E foarte buna ideea Cojane.Si la sfarsit sa acorde premiul de cel mai bun pasator , cel mai bun receiver etc . Cam asa ceva nu ? :D

si cine da premiile?

cojanu
25th July 2007, 17:29
pai in primu rand mtfk nu merita nici un raspuns .

apoi stiu ca sunt sanse sa fie meciuri care sa nu
se termine normal, dar putem incerca.

ar fi o solutie interesanta in cazul in care se intrerupe sa se mai
joace un meci complet si rezultatul inregistrat in meciul intrerupt
sa se adauge la meciul complet
iar statisticile sa fie luate doar din meciul complet

acuma sper sa nu apara oameni care sa iasa intentionat din meci

alta solutie ar putea fi , pentru inceput, sa urmarim
urmatoarele date:
- total offensive yards
- total defensive yards allowed

mtfk
25th July 2007, 18:05
pai in primu rand mtfk nu merita nici un raspuns .
pai at de ce ne mai strofocam sa strangem toate statisticile alea?

Patriots
25th July 2007, 18:12
pai at de ce ne mai strofocam sa strangem toate statisticile alea?

Daca nu vrei sa le strangi e treaba ta , nu esti obligat.Dar ca sa fie mai interesant , sa vedem si noi cam cine paseaza cel mai mult , cine alearga cel mai mult etc. la fel ca in NFL.

mtfk
25th July 2007, 19:06
..dar pana acum nu am facut lucrul asta? bn in afara de ultima editie a campionatului (ca acum nu prea sau mai urcat screenurile)

cojanu
25th July 2007, 23:24
pai daca ne iei la misto cu "cine da premiile"
ti-as da eu tie un premiu ...

georgebz
14th August 2007, 18:06
in cat timp vreti sa incepem inscrierile pentru prima editie de 08 ?

real23
14th August 2007, 18:49
ma bag si eu cand incepe :)

little_earl
14th August 2007, 18:53
mai intai sa-si ia toate vedetele jocul si dup-aia :P

georgebz
14th August 2007, 19:29
campionatul se va juca fiecare cu 1 echipa , All Pro , 4 min sfertu , 4 grupe din care merg mai departe primii 2 ( se va juca fiecare cu fiecare din grupa sa si cu cei din o alta grupa ) ..

daca nu aveti alte propuneri cum sa facem, alegerea echipelor , cam asta va fi ordinea ( cei ce nu s inscriu vor fi "sariti" )


cojanu
little_earl
dumboss_yo
patriots_4_ever
sinisther
cycloneclau
georgebz
mtfk
cristane
raven_jaguar
bason
cristi_master
oqs
zabriskie
panda89
biggie
bobeala
trashd
aka
metaforik
electroshock
redstarro
cris21
si apoi cei noi veniti in campionat , in ordinea inscrierii

( clasificarea am facut-o in functie de rezultatele de la Ed 5 , apoi 4 , ..etc )

Raven Jaguar
14th August 2007, 21:51
Perfect de acord George:ok:....acum nu mai ramane decat sa ne facem rost de joc:)....si pe urma sa facem inscrierile.Ma gandeam la un lucru....crezi ca la 5 minute sfertul si nivelul all pro ar fi de acord toata lumea?Ma gandesc sa trecem la nivelul All Madden editia urmatoare si prima editie de 08 sa jucam la nivelul pe care l-ai propus(all pro) ca sa ne acomodam cu jocul.:)

eNt
14th August 2007, 22:24
All Madden 7 minute.

Zabriskie
15th August 2007, 00:44
adica aproape 40-45 de minute pentru un meci? :groggy::scared:

georgebz
15th August 2007, 00:47
mai mult de 4 minute nu cred ca are rost sfertul deoarece in meciurile care sunt dezechilibrate , dupa 2-3 sferturi deja cel ce e condus nu prea mai are chef si unii chiar incep sa joace "la mishto" ... asa ca parerea mea e ca 4 min sfertul este mai mult decat suficient pentru un joc

eNt
15th August 2007, 01:22
da..am vazut ca sunt unii care arunca in fata...poate poate e reciverul ala mai bun si o prinde...
Cand ai stilul asta de joc e normal sa ti se para mult...

mtfk
15th August 2007, 01:56
dc sa nu jucam la all madden 5 minute? ca e super bine, unii s-au obisnuit din ultima editie cu all madden si acum trecem la all pro..:(

georgebz
15th August 2007, 01:57
s-au obisnuit unii .. dar vor fi si cativa nou-veniti .. care abia au trecut la All Pro

cristane
16th August 2007, 12:09
Eu zic prima editie s-o facem la All-Pro sa ne obisnuim cu jocul, si dupa aia sa trecem la All-Madden. La urma urmei sint multe features noi pe care trebuie sa le invatam ;)

georgebz
16th August 2007, 12:15
Eu zic prima editie s-o facem la All-Pro sa ne obisnuim cu jocul, si dupa aia sa trecem la All-Madden. La urma urmei sint multe features noi pe care trebuie sa le invatam ;)

pai All Pro va fi , mai ales ca vor fi si cativa jucatori noi ;)

mtfk
16th August 2007, 12:24
e mult prea usor all pro pe madden 08, nu exista reciever care sa nu iti fie liber daca are alta ruta in afara de cea dreapta...


! SAY NO TO ALL-PRO !

eNt
16th August 2007, 12:30
ALL-Pro dauneaza grav sanatatii.In caz de efecte secundare adresati`va gradului de dificultate ALL-Madden...

georgebz
16th August 2007, 12:31
nu cred ca esti in masura sa vorbesti ... din moment ce te-ai retras ;)

little_earl
16th August 2007, 12:38
am jucat eu un amical cu george la all-pro, 4 minute, si s-a terminat 17-7 parca
deci nu e chiar pase-pase-gol

comancer
16th August 2007, 12:41
Intradevar e mai usor la All-PRO , dar si jocul este mai spectaculos :) / cel mai frumos ar fi ALL-PRO 15 minute

Zabriskie
16th August 2007, 12:44
15 minute meciul?

georgebz
16th August 2007, 12:44
a zis si el ... vorba aia " sa se afle in treaba" :P ... si 5 min mi se pare mult

little_earl
16th August 2007, 12:46
la 15 minute sfertul dureaza 2 ore meciul

georgebz
16th August 2007, 12:48
mai mult de 2 cu siguranta ... mai ales daca sunt multe pase incomplete

mtfk
16th August 2007, 14:19
la 5 minute dureaza aprox 1 ora, dar ai parte de mai multa actiune.


! SAY NO TO 4MIN !

comancer
16th August 2007, 14:35
Sunt Pro 5 minute :rolleyes:






SAY YES TO 15 MINUTES

georgebz
16th August 2007, 14:47
la 5 minute dureaza aprox 1 ora, dar ai parte de mai multa actiune.


! SAY NO TO 4MIN !


nu vreau nici macar sa imi inchipui un meci de 5 min sfertu cu tine de ex daca pe la pauza ai fi condus cu 35-7 sa zicem :P

dumboss_yo
16th August 2007, 15:11
eu zic sa jucam acum la All Pro 4 min pentru ca sunt oameni noi (daca punem la 5 min vor fi scoruri fluviu, in special cu acesti oameni noi), iar cand vom trece la All-Madden putem face sfertul de 5 min pentru ca se alearga mai mult si stai si ceva mai mult timp sa alegi schema, pentru ca AI e mult mai bun in defensiva ...

mtfk
16th August 2007, 16:17
nu vreau nici macar sa imi inchipui un meci de 5 min sfertu cu tine de ex daca pe la pauza ai fi condus cu 35-7 sa zicem :P

sa nu reamintim nimic de cele 2 meciuri jucate azi:P :-$... >:) tot tiam am facut un drive cu punteru drept quarterback, si culmea a marcat mai rpd ca #7

georgebz
16th August 2007, 16:21
nu am zis de meciurile de azi ... am vorbit in general .. daca meciu e dezechilibrat ... este mare riscul ca cel ce e condus sa joace "la mishto" ... si eu unul nu as rezista 10 minute sa se plimbe vreunu cu jucatorii prin terenu meu sau sa ii vad cum ii urca prin tribune :))

real23
16th August 2007, 16:27
n-ar fi mai bine sa se joace pe sistem knock-out ?

georgebz
16th August 2007, 16:29
no way ... in primu rand ca lumea vrea sa joace cat mai multe meciuri ... si poti avea ghinion in un meci si ramai pe "dinafara" ;)

georgebz
16th August 2007, 22:58
avand in vedere ca sunt gruope de cate 5 .. o sa modific playoff si o sa mearga primii 3 mai departe ;) ... gen editia trecuta

georgebz
4th September 2007, 17:54
Ce spuneti de asta ca regulament la Provocari :

Cel ce face provocarea alege setarile cu care se va juca meciul ( timp si nivel ) si poate alege si echipa cu care sa joace adversarul. Daca adversarul pierde are dreptul la revansa , in care va face el alegerile. [ daca cel ce a facut provocarea pierde , nu poate cere revansa ! ]

Un user nu poate face mai mult de 3 provocari pe saptamana , insa poate fi provocat de oricate ori. ( nu poate provoca un user de 2 ori in aceeasi saptamana ) [ revansa nu se considera provocare , deci nu va fi inclusa in cele 3 , insa se va pucta la fel ca o provocare ]

Punctaj :

provocare neacceptata ( -1 ) [ in situatia in care un user refuza o provocare in care trebuie sa joace cu o echipa ce are record inferior cu mai mult de 4 victorii fata de cel ce l-a provocat , nu va fi depunctat ( EX : cineva cu Colts ( 12-4 ) provoaca pe cineva sa joace cu Falcons ( 7-9 ) , daca cel provocat refuza nu va fi depunctat ) .......... la fel si in cazul in care cel provocat este pus sa joace cu o echipa cu "record" negativ , in timp ce acela care provoaca joaca cu echipa cu "record" pozitiv ]
cel ce a facut provocarea castiga ( + 1 )
cel ce a fost provocat castiga ( + 2 )
cel ce a facut provocarea pierde ( -2 )
cel ce a fost provocat pierde ( -1 )
in revansa punctajul va fi la fel

Niveluri acceptate : all pro , all madden
Timp maxim acceptat : 5 minute/sfert

Se va tine un clasament detaliat pe puncte.

cristane
4th September 2007, 17:59
Misto ideea :)

georgebz
4th September 2007, 20:29
pai asa vor avea si meciurile pana acum amicale o miza mult mai mare

Oqs
4th September 2007, 20:55
O idee f buna...si am o propunere pt provocari...sa se faca si o lista cu cei care vor sa participe ca sa se stie cine poate fi provocat...nu sa ii plictisim p altii din lista de mess cu provocari...de exemplu eu care am lipsit editia asta nu mai stiu cine joaca, cine nu joaca, care e nou si dornic d meciuri etc...deci propun ca daca faci un thread cu provocari cine vrea sa-si dea acolo acordul

georgebz
4th September 2007, 21:02
da ... si eu ma gandeam la ceva in sensul asta , dar ai spus bine ... voi face un thread pe care sa se inscrie , care va ramane deschis , oricine se poate alatura pe parcurs ...

georgebz
10th September 2007, 13:14
avand in vedere ca sunt unii ce s-au calificat in PlayOff cu record 2-6 , ordinea pentru alegerea echipelor in editia urmatoare se va face astfel :

1. castgator SB
2. finalist
3. semifinalist cu record mai bun in sez regulat
4. semifinalist cu record mai slab in sez regulat
.................................................. ............
in ordine dupa recordul din sezonul regulat

STEVIC1982
9th October 2007, 20:41
george
eu propun daca mai ramanem asa putini sa faci o singura grupa sa putem juca mai multe meciuri

georgebz
9th October 2007, 20:47
vom vedea cati se inscriu pentru noua editie ... dar nici prea multe meciuri nu e bine , pentru ca apar mai multe probleme ...

georgebz
17th October 2007, 14:17
deci iata ce idee mi-a venit pentru desfasurarea acestei editii , avand in vedere ca suntem doar 14 si ar fi cam putine meciuri :D

2 grupe a 7 echipe ( aste e clar )
din fiecare grupa merg mai departe primii 3 direct , iar locul 4 joaca meci de baraj
astfel merg mai departe 7 care vor forma o noua grupa ( se joaca iar fiecare cu fiecare )
semifinalele se vor juca locurile 1-4 , 2-3 ... si apopi Superbowl


se opune cineva ? ;)

comancer
17th October 2007, 14:23
Buna ideea :) sper sa fie cat mai echilibrate grupele:yes:

dumboss_yo
17th October 2007, 15:45
e misto asa ... se implineste dorinta celor care vroiau sa se joace cat mai multe meciuri in cadrul unei editii ;) ... bine gandit George :P ...

dragoos82NFL
17th October 2007, 23:00
foarte buna ideea,bv george

georgebz
9th November 2007, 20:05
cred ca editiile viitoare vor fi "cupa" , sistem direct eliminatoriu ....

dumboss_yo
9th November 2007, 22:34
asta inseamna ca vom avea foarte putine meciuri intr-o editie ... cam nasol ... dar decat sa fie cu grupa si sa ne lalaim, ba chiar sa nu se jaoce toate, mai bine asa ...

georgebz
10th November 2007, 09:39
pai de ex editia asta ... am inceput 14 , 2 au iesit cum au iesit ... iar din restul de `12 doar 3 si-au jucat toate meciurile ...

dumboss_yo
10th November 2007, 13:42
dap, ai dreptate ... nici macar eu nu am reusit sa le joc pe toate ... ma rugam mereu de Noodleborg si nu vroia, apoi s-a retras, iar de addicted2nfl nu a reusit sa dea nimeni ...
gandeste-te cum e mai bine in asa fel incat sa nu ne mai lungim atataaa ! :D

little_earl
10th November 2007, 14:59
poate ar fi bine sa se mai amane putin urmatoarea editie, sa lasam cateva saptamani de pauza, 2 sau 3, si dup-aia sa se intoarca lumea cu chef de joc ... multi s-au plictisit jucand in continuu

georgebz
10th November 2007, 21:20
ar fi si asta o solutie ....

dumboss_yo
10th November 2007, 21:44
dap, e o idee buna ... eu unul sunt de acord :) ...

Sinisther
12th November 2007, 11:30
as avea si eu o propunere....dar nu stiu daca e posibila pt ca nu am incercat niciodata....sa facem o grupa in care sa jucam doar cu echipele care au 99 overall.... nu stiu daca le poti folosi in online matchups

daca nu sa facem un campionat in care sa fie o restrictie de genul ... fara echipe care au la cel putin 1 din categ mai mult de 86(OVR/OFF/DEF) rateing

georgebz
12th November 2007, 23:17
ma voi gandi dupa ce se termina editia asta cum facem exact

sinisther , nush daca jucand cu echipe slabe am rezolva ceva , decat mai multi nervi ... prima idee poate fi luata in considerare

mtfk
13th November 2007, 15:55
ar mai fi 2 variante:
1. sa jucam cu o echipa dar nu cu jucatorii actuali ci cu all X, asa dak jucam ar fi ca un next level al jocului. all madden +..
2. sa jucam cu cei mai vechi jucatori ai unei echipe (ex: steelers '65)

Sinisther
13th November 2007, 16:00
ar mai fi 2 variante:
1. sa jucam cu o echipa dar nu cu jucatorii actuali ci cu all X, asa dak jucam ar fi ca un next level al jocului. all madden +..
2. sa jucam cu cei mai vechi jucatori ai unei echipe (ex: steelers '65)

singura problema e ca pt mine e deranjanta lipsa numelor... se pot edita dar nu stiu daca se pot exporta...eu fiind dispus sa editez toate echipele de la Packers si sa le transmit celorlalti

mtfk
13th November 2007, 20:36
singura problema e ca pt mine e deranjanta lipsa numelor

fi serios nu poti juca daca nu le apar numele jucatorilo?:))

georgebz
18th December 2007, 11:37
la 1 an de la prima editie as vrea , daca sunt de acord ceilalti 7 participanti care au jucat si la primul campionat sa reeditam acea cupa , insa sistem eliminatoriu , pentru a nu fi multe jocuri , sa fie ceva mai mult simbolic :) ... astept raspunsuri

mtfk (STEELERS)
georgebz (COLTS)
cristane (GIANTS)
A.k.a. (BENGALS)
Zabriskie (PANTHERS)
litle_earl (FALCONS)
cojanu (COWBOYS)
Sinisther (PACKERS)

Setari : sfertul 4 minute , dificultate PRO

little_earl
18th December 2007, 11:39
no vick, no falcons :P

cojanu
18th December 2007, 12:10
eu sunt pentru ! :D

A.k.a
18th December 2007, 13:41
Ok, is si eu de acord desi stiu ca o sa imi fac multi nervi :D

Sinisther
18th December 2007, 13:54
Eu nu o sa fiu disponibil incepand de vineri....dar daca se va incepe campionatul la anul count me in....sper ca pana atunci sa se faca un update la joc ca sa aiba si ai mei o echipa decenta :D

mtfk
18th December 2007, 15:15
im in:D

Zabriskie
18th December 2007, 15:18
2 cuvinte: Julius Peppers

da, joc :D

georgebz
18th December 2007, 15:30
Eu nu o sa fiu disponibil incepand de vineri....dar daca se va incepe campionatul la anul count me in....sper ca pana atunci sa se faca un update la joc ca sa aiba si ai mei o echipa decenta :D


pai avand in vedere ca va fi eliminatoriu in max 2 zile il putem termina ( doar finalistii vor juca 3 meciuri , semifinalisti 2 si cei ce vor fi eliminati din prima runda 1 .. deci va fi chiar scurt )

@ earl ... ar fi fost frumos sa jucam tot cu echipele alea , dar la tine chiar ma gandeam ca e f slaba echipa ... cu Titans te multumesti ?

little_earl
18th December 2007, 16:06
o sa joc cu falcons, naspa ca nu putem rejuca in aceleasi conditii ... stupid dog fights :P

mtfk
18th December 2007, 16:29
aw man e la nivel pro:)) c macel o sa iasa

Zabriskie
18th December 2007, 16:45
pai jucam si noi mai relaxat, doar e o editie aniversala, incercam scheme noi, etc. nu e nevoie sa bubuim tot meciul mingi deep doar pt ca Wr'ul o sa le prinda in proportii foarte mari. sigur e important sa castigi dar poti sa o faci mai artistic :D, parerea mea :P

eu nu cred ca am mai jucat vreodata cu panthers de la acel campionat :)

cristane
18th December 2007, 17:15
I'm in too :)

Sinisther
18th December 2007, 18:27
at te rog ca pana maine sa pui cine cu cine va juca ca sa putem juca maine resp joi mecurile

georgebz
18th December 2007, 18:53
in seara asta rezolv ... asteptam sa confirme si cristane

cristane
18th December 2007, 21:27
in seara asta rezolv ... asteptam sa confirme si cristane

Pai n-am confirmat mai sus? :D

georgebz
18th December 2007, 21:41
ba da ... am zis ca asteptam ( eu ) .. nu ca ... (mai) mai asteptam ( noi) .. :D

georgebz
4th January 2008, 21:28
dupa cum am observat cu totii in ultima vreme numarul celor ce joaca a scazut , sunt sigur ca multi s-au plictisit ... de aceea pentru placerea de a juca Madden cel mai bine ar fi sa gasim 32 jucatori ( nu cred ca ar fi o problema asta , daca s-ar juca 1 meci pe saptamana , cu alegerea echipelor prin tragere la sorti inainte de inceperea competitiei ) si sa jucam dupa programul NFL dintr-un an oarecare

cu siguranta mai aveti prieteni ce joaca si pe care i-ati putea aduce sa participe ( stiu ca de la Warriors sunt cativa ce joaca si nu au participat la nici un campionat )

astept pareri , comentarii si raspunsuri ( poztive ori negative ) din partea celor ce au participat macar la o editie pana acum :)


si cei ce nu au jucat pana acum ... sunt sigur ca 1 meci pe saptamana in acest format ar fi o placere de jucat ;)

cojanu
4th January 2008, 21:36
eu m-as baga :D

Oqs
4th January 2008, 21:37
suna klumea...numai sa se stranga 32

georgebz
4th January 2008, 21:41
pai eu zic ca s-ar putea strange .. nu am facut un calcul exact , dar cu siguranta am fost mai multi ce au participat pana acum ... si sper sa mai fie si "rookies"

little_earl
4th January 2008, 21:53
si cum s-ar imparti echipele? tot in ordinea cu care ne-am obisnuit? (conteaza si turneul asta jucat la pro? :P )

eu as fi de acord, numai sa se gaseasca atatia, si sa fie dispusi sa-si joace toate meciurile (ai auzit dumbo?)

georgebz
4th January 2008, 21:56
echipele prin tragere la sorti ca sa nu fie suparare ( apropo de asta la pro .. poate il terminam :P )

Zabriskie
4th January 2008, 21:57
nu se gasesc 32, sau daca se strang or sa fie sigur 1-2 care se vor lasa pe parcurs...

mtfk
4th January 2008, 22:11
im always playing this game, im in

Sinisther
5th January 2008, 18:58
count me in

Patriots
5th January 2008, 21:25
ma bag si eu daca se strang atatia :D

A.k.a
5th January 2008, 22:06
I'm in

georgebz
7th January 2008, 21:43
mda .. se pare ca sansele de reusita ale acestui gen de campionat sunt mai mici ca 0 :)

o sa dau drumu la inscrieri si dupa ce vad cati mai sunt dispusi sa joace voi anunta si sistemul exact

ca sa nu fie iarasi monotonie , cred ca se va juca la fel ca in acea editie cand puteai juca cu orice echipa , insa nu ai voie sa o folosesti de 2 ori :)

Sinisther
8th January 2008, 16:39
uite o idee mai traznita care ar putea fi interesanta

daca printr-un miracol ne adunam 32 am putea combina cele 2 formate... in sensul ca fiecare va juca 16 meciuri. Fiecare meci se va juca cu o echipa difeita. Meciurile se vor juca conform meciurilor din etapele sezonului actual. La inceputul sez se vor stabili aleator cele 16 meciuri conform unor conferinte/divizii. practic in fiecare etapa se va stii cine cu cine joaca userul da nu si echipele. Echipele sunt la alegerea utilizatorilor(nu se poate alege de 2 ori aceeasi echipa). Jucatorul care joaca "acasa" alege echipa(8 alegeri) adversarul fiind obligat sa joace cu echipa adversa din etapa resp.Alegerea meciurilor dintr-o sapt se va face prin roatie in fiecare sapt

exemplu:
in sapt 1: sa zicem ca eu pic cu george.... george@sinisther ..... eu aleg NE .... el e obligat sa ia Jets.... eu nu mai pot folosi NE si el Jets.... e avantajul ca aici un jucator mai neexperimentat poate sa obige un veteran sa joace cu o echipa mai slaba pt a avea un avantaj sau un jucator poate sa oblige pe altul sa joace cu o echipa buna pt a nu o putea folosi in ultimele etape cand se decid playoffs

plus ca pot exista situatii in care nu poti alege un meci f favorabil pt ca jucatorul a jucat deja cu echipa slaba.... de ex daca in etapa a 12-a cojanu are de jucat cu george si vrea sa joace cu cowboys nu va putea pt ca george a jucat deja cu Jets

....anyway.... e doar o teorie

georgebz
8th January 2008, 19:40
ar fi un miracol sa ne strangem 16 :P

oricum ideea e destul de buna , pentru ca nu stiu cine ar fi rezistat sa joace 16 meciuri cu Raiders ... asa ar fi avut toti sanse relativ egale ...

Zabriskie
8th January 2008, 19:57
Imi place si mie ideea, vor porni in dezavantaj cei care joaca mult cu o singura echipa, schemele de joc difera destul de mult la unele echipe, seahawks nu au shotgun mi se pare, de pe vremea cand erau run heavy :). Sigur, poti juca cu playbook de la echipa cunoscuta...

georgebz
8th January 2008, 20:01
pai poti folosi playbookul echipei cu care esti obisnuit ... eu intodeauna am jucat cu playbook de la Colts , indiferent de echipa ;)

kazzaku
10th January 2008, 00:57
salut!...as vrea sa ma inscriu si eu in campionat..dar ca sa inteleg...meciurile se joaca in madden08, pe direct ip si regulamentul cel propus de sinisther?

georgebz
10th January 2008, 01:18
se va juca madden 08 , la nivel all madden , 4 minute sfertul

participantii vor fi impartiti in 2 grupe , se va juca fiecare-cu-fiecare in grupa ... sistemul ala era valabil pentru 32 participanti , dar cu siguranta nu vom fi atatia

lasa un mesaj pe threadul de inscrieri daca vrei sa participi

georgebz
13th February 2008, 14:48
pentru editia cu nr 10 m-am gandit la o schimbare majora , si aceea de a permite transferuri de jucatori intre participanti , si 1 , 2 sau 3 runde de draft ( jucatori alesi din echipele ce nu participa ) inainte de inceperea sezonului


pentru acest "proiect" am nevoie numai de oameni care au aratat intodeauna ca le place jocul si s-au tinut de treaba ... conditii de participare ...
*sa fi participat la cel putin 4 din editiile anterioare
* sa nu fi fost exclus din vreo competitie anterioara
* sa fie activ pe forum
* imi rezerv dreptul sa nu primesc un anume participant , daca nu a fost serios vreuna din editiile anterioare



Programul va fi facut pe saptamani , si se va juca un singur meci pe saptamana , conform programului competitional .

Alegerea echipelor se va face astfel : fiecare alege o echipa ... daca sunt mai multi ce vor aceeasi echipa vor juca meciuri intre ei , cu aceeasi echipa si castigatorul o va pastra ( cel/cei ce au pierdut vor alege alta , dar nu din cele alese 1 singura data ... Exemplu ... mtfk e singurul care alege Steelers .. georgebz si dumboss_yo aleg Colts ... pierzatorul dintre cei doi nu mai poate opta pentru Steelers ) ...

ordinea echipelor in draft va fi stabilita dupa recordul ce l-au avut echipele participante in sezonul regulat 2006 !!!


cei ce vor sa participe sa isi exprime optinuea aici , echipa ce o aleg , si eventuale sugestii

numar maxim de participanti 10 !!!


.

cojanu
13th February 2008, 15:05
eu ma bag. inca nu m-am decis ce echipa sa aleg
intre cowboys si broncos :D
as vrea sa vad ce echipe se aleg dar
daca e nevoie de o alegere acuma as zice cowboys

Sinisther
13th February 2008, 15:14
count me in ..... Packers of course

mtfk
13th February 2008, 15:29
eu joc, steelers..
dar sa explici mai exact cum se va face draftu (in afar de partea cu "jucatorii sunt draftati de la echipele care nu participa") si cum putem sa jucam cu noii jucatori ai echipei online, ca am vazut cand mai jucam cu cineva ca aparea anuntu: roster do not match bla bla

georgebz
13th February 2008, 15:44
ordinea in draft se va face exact ca in NFL , in functie de recordul victorii-infrangeri ale echipelor ce participa ( in functie de clasamentul acesta se va stabili ordinea : http://www.nfl.com/standings?category=league&season=2006-REG&split=Overall ) cea mai slab cotata echipa va alege prima , cea mai buna ultima ( in prima runda ... in a 2-a invers , exact ca in NFL )

rosterul il voi modifica eu inainte de inceperea competitiei in functie de mutarile facute , si apoi il voi da la fiecare , il va baga in My Documents/../ Rosters si il va alege ca roster atunci cand joaca in campionat ;) ... si la orice transfer ce se va afce ulterior voi proceda la fel ...

over1
13th February 2008, 16:52
vreau si eu sa ma bag insa sunt nou-venit... discriminare anyone? :)

dumboss_yo
13th February 2008, 17:02
si eu particip ... probabil voi alege Colts, insa si mai probabil ma voi "bate" cu JORJ pentru potcoave :D ...
George, eu iti sugerez sa il lasi si pe over1 sa participe, chiar daca nu are nicio editie la activ, insa mie mi se pare serios si cu adevarat pasionat de Madden NFL ;).

uti2102
13th February 2008, 18:37
De ce-ati inchis thread-ul de inscrieri ? Joc si io, cu Dolphins, in competitia "standard" ! In ceea ce priveshte aia pentru veterani, nou propusa, cred ca mai ashtept :D

Zabriskie
13th February 2008, 18:57
vreau si eu, ideea e super, vroiam sa propun si eu o editie cu trade'uri da' dureaza ceva pana pui la punct rosterul si am zis "lasa" :D

echipele se aleg pe apucate? oricum daca e cu draft si trade'uri nu conteaza prea mult, o sa ai posibilitatea sa iti acoperi pozitiile slabe.

dumboss_yo
13th February 2008, 20:18
De ce-ati inchis thread-ul de inscrieri ? Joc si io, cu Dolphins, in competitia "standard" ! In ceea ce priveshte aia pentru veterani, nou propusa, cred ca mai ashtept :D
Thread-ul de inscrieri este inchis pentru ca momentan este in desfasurare o editie a campionatului ... nu stiu daca, dupa incheierea ei, se va merge in paralel cu editia "moderna" (asta cu Draft Picks) si cea "old-school", sau se va renunta la aceasta din urma ;).

Oqs
13th February 2008, 20:42
eu ma bag cu Saints...

georgebz
13th February 2008, 21:32
vreau si eu sa ma bag insa sunt nou-venit... discriminare anyone? :)


va mai fi si o competitie normala in paralel ( va incepe mai tarziu decat asta ) , unde cei ca vor iesi pe primele locuri vor juca meci de baraj impotrive celor ce termina pe ultimul loc in campionatu cu tradeuri

uti2102
13th February 2008, 21:49
Suna interesant :D

georgebz
13th February 2008, 22:14
echipele se aleg pe apucate? oricum daca e cu draft si trade'uri nu conteaza prea mult, o sa ai posibilitatea sa iti acoperi pozitiile slabe.



am spusin #187 cum se face alegerea .. tu exprima-ti prima optiunea .. daca mai e careva cu ea , se joaca intre ei , si cel/cei ce pierde va alege alta in afara celor alese deja

mtfk
13th February 2008, 22:29
doar 3 jucatori pot fi draftati?? :((
draftul cam cand il incepem? dupa ce se termina campionatul in desfasurare?
presupun ca nu e nevoie sa dam la skimb jucatori pt cei pe care ii alegem..

Zabriskie
13th February 2008, 22:32
pai intai sa vada ce echipe raman ...
anyway, cred ca o sa merg pe Cardinals, cu cateva ajustari poti face o echipa interesanta :D

georgebz
13th February 2008, 22:34
doar 3 jucatori pot fi draftati?? :((
draftul cam cand il incepem? dupa ce se termina campionatul in desfasurare?
presupun ca nu e nevoie sa dam la skimb jucatori pt cei pe care ii alegem..



cred ca 4 vor fi ... mai multi nu are rost :)


draftul dupa ce se termina cu inscrierile


in schimbul unui jucator luat , trebuie sa dai unul care joaca pe acelasi post ( dinaia slabi , nu conteaza ) ... si nu stiu exact cum e faza cu salary cap in madden , probabil nu pot fi luati 4 jucatori foarte buni , si cedati 4 jucatori slabi .. dar nu stiu exact :D

mtfk
13th February 2008, 23:25
mia zis azi florin, ca se poate sa skimbi un jucator slab cu unul bun, numai dak echipa cu jucatorul bun vrea sa il cedeze pt altul mai slab, sau ceva de genu asta, nu mai stiu exact:D
asa ca nu cred ca o sa fie vreo problema

5 jucatori cred ca ar fi de ajuns pt draft

Zabriskie
14th February 2008, 00:19
Tradeurile dezechilibrate vor fi vetoed...

Patriots
14th February 2008, 11:05
Ma bag si eu cu Patriots

georgebz
14th February 2008, 11:30
eu o sa ii aleg pe Chargers :D

georgebz
14th February 2008, 11:34
Acestia 8 vor fi participantii la aceaste editie cu tradeuri :

cojanu - Cowboys
Sinisther - Packers
mtfk - Steelers
georgebz - Chargers
dumboss_yo - Colts
zabriskie - Cardinals
oqs - Saints
patriots_4_ever - Patriots

georgebz
14th February 2008, 11:35
participantii sa isi exprime aici optiunea privind cate runde sa fie in draft : 3 , 4 sau 5 ( majoritatea decide )

Sinisther
14th February 2008, 11:41
pt mine nu conteaza atat numarul atata vreme cat e un nr par pt a nu fi dezanavtajati cei care aleg ultimii in prima runda ... daca cele trei sunt optiunile posibile at votez 4

Oqs
14th February 2008, 11:42
idem....4

georgebz
14th February 2008, 11:45
si eu tot la 4 ma gandeam

Patriots
14th February 2008, 12:27
4 e cel mai bine ca sa nu fie dezavantajat nimeni cum zicea si sinisther

cojanu
14th February 2008, 13:11
3 e mai bine
4 e prea mult

mtfk
14th February 2008, 13:13
5 e cel mai bine

georgebz
14th February 2008, 13:22
deci vor fi 4 runde , ca la fantasy :) ... o sa fac thread separat pentru draft

mtfk
14th February 2008, 13:28
numai noi 8 jucam in campionatul asta??

georgebz
14th February 2008, 13:34
yup .. pai in primu rand avem nevoie de oameni seriosi care sa se tina se treaba ... nu cred ca vroiai sa stai dupa vreunu 2 zile numa s aleaga un jucator in draft ;)

uti2102
14th February 2008, 17:03
:(( Railor ! :D Sa nu uitatzi de campionatul pentru "amatori" :p

georgebz
14th February 2008, 17:04
nu uit .. o sa fie si acela .. dar intai sa s termine ed IX .. sa inceapa asta nou .. si dupa 2-3 etape o sa fac inscrieri si pentru ala

mtfk
15th February 2008, 11:38
la draft, daca cineva cedeaza un jucator, urmatorii au voie sa il aleaga pe cel cedat?

georgebz
15th February 2008, 11:46
da , nu vad care ar fi problema ;)

Oqs
15th February 2008, 20:35
Mi se pare ideea ca draft-ul probabil cea mai inspirata pt cupa OLS de la trecerea la All-Madden...dar am cateva sugestii:

- cum sunt putine runde, eu zic ca atunci cand aduci un jucator nou sa poti sa dai la schimb doar titularul postului care il va ocupa noul jucator (ca deobicei se face trade post pe post), asta in cazul posturilor cu un singur titular (fara scheme gen "eu joc shotgun tot timpu si am 2 HB titulari" )...in cazul posturilor duble (gen WR, CB) sa se poata da la schimb nu neaparat cel mai bun, ci oricare din cei 2 care sunt titulari...eu zic ca asa e mult mai REALIST si se evita crearea unot loturi prea puternice

-cand un jucator are anumite probleme si nu isi spune optiunea la draft in max 24 d ore (vezi dumboss p care l-a furat elodia din prima runda:D...no offense) ori lasa dinainte o optiune (si 1 sau 2 back-upuri in caz ca s-a luat jucatorul dorit) pt 1 sau mai multe runde pe care adminul o va citi doar cand vine randul absentului (mail, msj p mobil, porumbel mesager etc) ori pick-ul va fi facut la sfarsitul rundei sau al draftului per total dupa un vot al celor participanti...ca sa nu facem un draft cu 4 runde care dureaza o sapt.

Bagati si voi o parere

georgebz
15th February 2008, 21:00
in primul rand legat de partea a 2-a a mesajului ... nu am pus nici o conditie legata de timp , deoarece inca este in desafsurare editia IX si nu este nici o graba , pentru ca pana aceea nu se va termina nu va debuta editia pentru care se face draft ...

o sa ii dau un SMS lui dumboss sa ii spun ca va faceti griji pentru el :P


si legat de prima ... pana acum s-a vazut ca fiecare incearca sa isi acopere posturile deficitare din echipa ... nu cred ca cineva care are RB bun ar sacrifica un pick sa mai ia un RB cand el ar avea nevoie de jucatori pe alte pozitii

Oqs
15th February 2008, 21:16
Nu ma refeream neaparat la draft-ul asta ca am vazut ca s-au trade-uri cat de cat corect si nici cu timpul nu stam rau...dar mi se par niste sugestii bune pt editiile viitoare (eu doresc implementarea draft-ului definitiv pt toata lumea) cand o sa intre si jucatorii noi.

PS: M-ai intrebat tu george daca sunt sigur ca il dau p Colston...puteam sa dau p Moore, Patten sau Meachem dar mi se parea mult mai realist sa dau p Colston (Henderson imi trebuie ca e iute de picior si nu il dau nici pe 3 de "Ocho-Cinco" + un Moss)

georgebz
15th February 2008, 21:41
Nu ma refeream neaparat la draft-ul asta ca am vazut ca s-au trade-uri cat de cat corect si nici cu timpul nu stam rau...dar mi se par niste sugestii bune pt editiile viitoare (eu doresc implementarea draft-ului definitiv pt toata lumea) cand o sa intre si jucatorii noi.



se va juca cu draft doar in aceasta serie de 8 ( sau poate o vom mai extinde in functie de cerinte ) ... va mai fi un campionat unde primii clasati vor avea sansa sa joace baraj pentru a se califica in acest campionat cu draft ( sau sa intre direct )


daca tot am deschis o dicutie aici ,iata cum mi-am propus sa se desafsoare aceasta editie :

echipele impartite in 2 grupe AFC ( Steelers , Patriots , Colts , Chargers ) si NFC ( Cowboys , Packers , Saints , Cardinals ) ... [ nu cred ca ati observat dar avem cate o echipa din fiecare divizie :ok: ] .... in playoff se vor califica primele 2 din fiecare grupa si urmatoarele 2 echipe cu cel mai bun record ( echipele de pe primul loc vor avea "bye" in prima runda a playoffului ) .... echipele clasate pe ultiemle 2 locuri vor da baraj , daca va fi cazul

in grupe se va juca fiecare-cu-fiecare , adica 7 meciuri de echipa

mtfk
15th February 2008, 21:53
in playoff vor fi 3afc si 3 nfc, right? dar cum se va juca in playoff, stil nfl, adik afc vs afc pana la afc championship sau ca pana acum, 2AFC cu 3NFC etc?

george stiu ca team mai intrebat asta p mess odata, dar poate vor si ceilalti un nou sistem al playoffului..

Oqs
15th February 2008, 22:00
mie imi suna mai klumea stil NFL...afc vs afc si nfc vs nfc pana in superbowl

Continuare la propuneri draft:

Sa fie acceptate:
-Schimbarile de pick-uri cum vor participantii (pick 2 runda 2 la schimb pick 7 din runda 4 daca asa vor ei);
-Schimbarile de un pick dintr-o runda mai din fata pt 2 sau mai multe mai din spate
-Schimbarile de jucatori pe pick-uri si de pick-uri (sau draft choice cum vreti voi sa-i spuneti) pe jucatori
-Schimburi de jucatori intre participanti
-Toate alte variante si combinatiile la propunerile de pana acum.

Totul desigur comunicat intr-o sectiune separata, confirmat de amandoi participantii, aprobat de organizator si facuta schimbarea in roster.

georgebz
15th February 2008, 22:04
daca ai fi citit atent ce am scris ai fi observat ca pot fi 3 din fiecare grupa sau 2 dintr-o grupa si 4 din alta ....

in playoff se vor face meciurile in functie de record ...

3-6
4-5

1-cel mai slab record ramas
2-cel mai bun record ramas

SB

Sinisther
18th February 2008, 15:47
ar fi cineva tentat de un campionat full draft...adica fiecare jucator sa isi aleaga in sistem draft fiecare jucator din ofensiva defensiva.Ceva in gen fantasy football cu draft online la o oara la care suntem toti disponibili si cu roster-urile de madden in fata

georgebz
18th February 2008, 16:52
gandeste-te cate runde ar trebui sa fie in draft :groggy:

ceea ce am putea face la urmatoarea editie este sa marim numarul de runde , daca va dori majoritatea

mtfk
18th February 2008, 16:54
sa marim treptat rundele, dar sa pastram jucatori din editiile precedente..
ca daca ar fi sa o luam de la 0 sigur neam plictisi pana la jumatate...

Oqs
18th February 2008, 18:12
nici sa pastram rosterul asta nou nu prea putem in alte editii cu draft ca in 2 editii se termina totii jucatorii klumea si se formeaza 5 sau 10 echipe super-puteri...yo as zice sa marim numarul de jucatori si de runde de draft dar tot cu original roster

mtfk
18th February 2008, 19:57
daca pastram rosterul default si marim numarul de runde, unii poate au sansa sa isi aleaga aceasi jucatori cu care va juca editia a10a si apoi doar sa adauge jucatori unde ii mai trebuie si tot ajungem la super echipe...
sau
putem sa luam toti echipe slabe si apoi sa ne alegem jucatorii, o sa fie mai convenabil asa, decat sa iti iei o echipa cu 90+ ovr rating @ qb wr rb fb te cb fs etc si sa adaugi jucatori cu 90+ rating
o sa fie cam tricky partea asta