PDA

View Full Version : Minaur Baia Mare



Pages : [1] 2 3 4

andreiush
11th September 2005, 01:47
HC Minaur Baia Mare :ok:

Discutii, stiri, rezultate, palmares, amintiri. Totul despre una dintre cele mai titrate echipe din istoria handbalului romanesc, pe acest thread :ok:

Hai MINAUR! :yeah:

andreiush
11th September 2005, 01:54
Hai ca incep eu, punand aici palmaresul echipei :)

- castigatoare a titlului de campioana nationala: 1998 si 1999
- vicecampioana nationala de 8 ori
- medaliata cu bronz de 15 ori
- castigatoare a Cupei Romaniei: 1978, 1983, 1984, 1989, 1990
- castigatoare a Cupei Federatiei Internationale de Handbal: 1985 si 1989
- semifinalista in Cupa Cupelor: 1979, 1981, 1986
- castigatoare a numeroase trofee interne si internationale; participare constanta in cupele europene

BornWild
11th September 2005, 01:59
Echipa care a trait si va muri odata cu Lascar Pana.
Suporteri patimasi, intr-un oras in care este cea mai bine plasata echipa.
Repet............aceasta echipa va muri odata cu Lascar Pana!

andreiush
11th September 2005, 02:03
Nu va muri odata cu Pana! Poti sa fi linistit... E echipa fanion a sportului baimarean si asa va ramane :D Daca nici Minaur n-ar mai fi... atunci chiar s-ar duce de rapa tot sportu maramuresean...

BornWild
11th September 2005, 02:07
Vei vedea.......

andreiush
11th September 2005, 02:10
Pai eu sper sa nu vad :D

BornWild
11th September 2005, 02:14
Iti spun eu ca asa va fi.Lascar Pana a avut si are meritul de a stii cum sa faca sa mearga lucrurile.
Cat timp a fost plecat in Grecia ( daca stii ) , lucrurile la Baia-mare n-au mers tocmai bine :cool:

andreiush
11th September 2005, 02:16
Da, stiu ca a antrenat in Grecia. Si a mai avut o pauza la Minaur, cand a antrenat nationala Romaniei. Acuma.. cat de rau au mers lucrurile fara el.. asta nu mai stiu... :D

BornWild
11th September 2005, 02:19
Minaur ajunsese in mijlocul clasamentului........
Ce-i al lui e al lui......stie cum sa faca lucrurile sa mearga

andreiush
11th September 2005, 02:20
Adica vrei sa zici ca e un fel de... Jean Padureanu? :D:D

BornWild
11th September 2005, 02:29
Crezi ce vrei.
Hai sa zicem ca e o opinie........

andreiush
11th September 2005, 02:36
Pai nu... da' asa vrei tu sa-mi sugerezi ca e...
Nu stiu cate a invartit Pana la viata lui... da is sigur ca nici adversarii n-au stat cu mainile in san ;) Si aici ma refer la Steaua si Dinamo... ca in toate sporturile, de altfel...
Dar na... in fine... Noi si Pana sa fim sanatosi :D

BornWild
11th September 2005, 02:41
Mda.......ma refeream strict la Baia-Mare.....daca vrei sa arati cu degetul in alte parti e grav.
Hai sa ti-o spun pe romaneste:
"Lascar Pana este un foarte bun conducator.......el face rost de bani pt echipa..........gaseste jucatori.......sta in spatele acestei echipe efectiv..........ceea ce e f bine "
Tu vad ca incepi sa bati campii.........e treaba ta.
Have fun

andreiush
12th September 2005, 11:12
Nu s-a schimbat mare lucru din sezonul trecut

• Steaua Bucuresti - HC Minaur Baia Mare: 34-28 (17-14)

Sala "Lucian Grigorescu" din Bucuresti. Spectatori cca 200. • Steaua: Laufceag (12 interventii bune), Ciobanu (2) - Gheorghe, Alin Sania 5, Novanc 6, Mazilu 5 (2 din 7m), Bogdan Voina, Mihăilă 2, Pancu 9, Cian 4, Preda 2, Birtalan 2 (unul din 7m), Răpciugă. Antrenori: Vasile Stîngă si Nicolae Munteanu. • HC Minaur: Apostu (9 interventii bune), Iordan (8, a apărat 2 de 7m) - Vizbovsky 8 (2 din 7m), Kauka 5, Zinciuck 3, Kupcenko 4, Sabou 5, Varady, Nedelcu, Soancă, Csepreghi 2, Bondar 1 (din 7m), Muresan. Antrenori: Lascăr Pană si Ioan Chircu. • Aruncări de la 7m: 6-3 (transformate: 3-3; au ratat: Mazilu, Birtalan, Voina) • Minute de eliminare: 14-10 • Au arbitrat: Toma Plesa - Octavian Pripas (ambii din Rîmnicu Vîlcea).

Este mai bună echipa de acum decît cea din sezonul trecut? După acest prim meci nu putem răspunde sub nici o formă, dar sigur sezonul trecut aveam jucători mai valorosi. Că n-au făcut ei o echipă mai bună, asta este altă problemă. Orice meci mai tare, decisiv, disputat în deplasare a fost pierdut de vechea echipă, de multe ori la scoruri impardonabile. Rămîne de văzut dacă cei de acum vor reusi să cîstige meciurile de pe teren propriu, la fel cum au făcut-o ceilalti.
Minaur a început în formula cu care începuse si la meciurile din Cupa Minaur, cu Apostu în poartă, cei patru ucraineni în teren, la care s-au adăugat Varady si Sabou. Chiar era interesant de văzut cum se vor descurca trei dintre ucraineni, deoarece despre Vizbosvky stiam că poate. După meci, concluzia e clară: Vizbovsky poate, mai poate si Kupcenko cîte ceva (mai ales pe contraatac), dar Kauka si mai ales Zinciuk au mari probleme. Minaur n-a excelat deloc în faza de atac, unde a ratat 8 situatii de singur cu portarul, precum si multe alte atacuri. Mai rău este că nici replierea după aceste atacuri n-a functionat, băimărenii primind 9 goluri pe contraatac. Apărarea n-a mers deloc bine, iar aceasta în conditiile în care Apostu si Iordan au scos 20 de mingi de gol împreună. În apărare, partea noastră stînga a mers slab, nici Zinciuk, nici Varady nereusind să se descurce la Pancu si Cian (a mai fost si Nedelcu, iar el s-a descurcat mult mai bine). Mai mult, si Sania a venit pe acea parte să arunce la poartă. În atac, cea mai mare problemă am avut-o pe pivot: indiferent de calitatea angajărilor, nici Varady si nici Soancă n-au reusit să înscrie, mai mult, nici nu tinem minte să fi aruncat la poartă. Lui Soancă îi este imposibil să arunce la poartă pentru simplu motiv că nu prinde mingea. Dintre cele 28 de goluri marcate de echipa noastră, trei goluri au fost marcate de pe inter cu adevărat: unul Zinciuk, două Csepreghi. În rest, aruncări de pe picioare, la care doar Vizbovsky este realmente periculos. Uneori si Kauka. Zinciuk, în schimb, are un procentaj dezastru: 3 goluri din 9 încercări, la care se adaugă si două angajări aiurea si o minge scăpată din mînă.
Nu se pot face minuni peste noapte, nici într-o săptămînă. Urmează partida cu HCM Constanta, una dintre favoritele la titlu si jocul trebuie abordat la victorie, cu mult curaj si cu mult mai multă dîrzenie în apărare.

BornWild
12th September 2005, 13:30
Soanca nu va fii niciodata un jucator de atac!Asta e clar.

Vad ca la Steaua a mai venit Bogdan Voina, sezonul trecut in liga a doua in Franta, dar vinde mingi in dusmanie.

andreiush
12th September 2005, 13:33
Normal. Soanca si Nedelcu trebuie sa joace doar in aparare. Uneori il mai baga si in atac pentru ca nu avem pivoti :(

andreiush
14th September 2005, 00:05
La mulţi ani, domnule Pană!

(Plus cîteva sugestii)

Inaugurarea Porţilor de Fier (I). Eveniment de rezonanţă pentru România acelor vremuri • Avînd zi liberă de la redacţie, plecasem la ţară. La mama şi la surorile mele. Trăiau, atunci. Cineva de la Sfatul po****r mă anunţă că am fost căutat la telefon din Baia Mare. (Nici vorbă de mobile şi nici de fixe, acasă!). M-am dus, cu sentimentul unei iminente nenorociri care mă va aştepta la destinaţia de oraş. • Bănuieli nefondate. Mă aştepta antrenorul Pană. Primise un cadou pentru proaspăta promovare în primul eşalon al handbalului românesc. După un an şi ceva de mărşăluire prin B-ul încordat şi crîncen. Minaur urma să reprezinte România la manifestările cultural-sportive de la Cladovo - malul sîrbesc al barajului. Un snop de premiere: Prima ieşire a Minaurului în străinătate, sub noua conducere tehnică. Prima plecare a mea dincolo de hotarele patriei. Prima delegaţie care a trecut în zorii zilei peste podul ce urma să fie inaugurat în prezenţa lui Tito şi Ceauşescu • Pe malul sîrbesc, noi fiind singurii români, am avut acces pînă la un metru de Tito - nume ultracunoscut pe glob. La fel ca şi Ceauşescu • Cînd ne-am întîlnit cu Reprezentativa Serbiei, la masa dinaintea meciului, l-am văzut pe Pană devenind albastru: în formaţia iugoslavă erau, printre alţii, Lazarevici şi Pokraiaţ. Celebrităţi mondiale! Minaur a fost învinsă la limită, după un meci de mare luptă. A fost prima confruntare internaţională a Minaurului. Onorabilă. Cu anticipări de carieră lungă şi sănătoasă. • De ce evoc azi acest episod? Deoarece astăzi este zi aniversară pentru domnul Pană. 71 de ani! Arc peste timp. Atunci era (eram) cu cîteva decenii mai tînăr (tineri). Arc peste timp. Împodobit cu strălucitoare realizări. Cu irizări olimpice şi europene • Paradox. Prin comportamentul rebel şi irevocabil al timpului, gloria a apăsat greu pe umerii şi inima dvs (la fel ca pe a mea). Privim lumea de azi (după cîteva decenii bune) cu mîna tremurîndă pe cutia cu nitroglicerină (o ultimă şansă - probabilă - pentru cardiaci) • Domnule antrenor emerit, după peste un sfert de secol în care am însoţit "Diamantul de Maramureş" prin România şi pe Continent, daţi-mi voie să vă spun: 1.) Gloria (mai ales în sport) este EFEMERĂ. 2.) Vindecaţi-vă de obsesia "duşmanilor" care vă "sabotează". Sînt duşmani invizibili. La fel ca teroriştii din decembrie. La fel ca "armele secrete din Irac". 3.) Vă mărturisesc cu mîna pe o inima ce a luat-o razna: sînteţi şi veţi fi apreciat. Cu condiţia: ca şi dvs să-i respectaţi pe cei din jur • La mulţi ani, domnule Pană!

Ion P. POP

desdemona
16th September 2005, 08:37
@andreiush, ne pregatiti ceva surprize la intrarea in oras? Hai, ca ne punem la drum cu tot arsenalul, mai putin Azdic..... :evil:
Fii atent: avem pretentia covorului rosu .... pentru campioana 2005-2006 /hello :drak:

andreiush
16th September 2005, 12:36
Surprize la intrarea in oras? Nu... Le pastram pentru sala :drak:
Dupa ce atmosfera a fost la meciul fetelor cu Zalaul... cred ca duminica se rupe sala :D

STEAUA-MANIA
16th September 2005, 13:19
Duminica de la ce ora?Poate vin si eu la meci :D

andreiush
16th September 2005, 13:21
Duminica de la 11 :yeah:

STEAUA-MANIA
16th September 2005, 13:23
Duminica de la 11 :yeah:
Poate vin...desdemona,vii la meci?Dai o fuga pana in UE? :D :yeah:
Ce au facut Selmont cu zalau?

andreiush
16th September 2005, 13:24
A castigat Zalaul
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=8625&page=2

desdemona
16th September 2005, 15:50
@Steaua-mania, duminica eu lucrez :mda: Dar sper sa fiu pe faza cand or da astia de la televiziunea locala inregistrarea meciului, ca vreau sa va vad, chiar daca o sa stiu deja scorul! :)

@andreiush, vad ca alte comentarii nu ai facut :P deci esti de acord cu tot ce am spus eu in rest :yeah:

andreiush
16th September 2005, 15:57
Stiu ca Baia Mare nu are sanse la titlu, si-atunci sper sa-l ia Constanta :yeah:
Totusi, il veti lua fara cele 2 puncte de duminica :D

desdemona
16th September 2005, 16:09
:yeah: Multumim pentru sustinere! Dar imi pare rau sa te dezamagesc, luam tot :P

andreiush
16th September 2005, 18:09
Dar sper sa fiu pe faza cand or da astia de la televiziunea locala inregistrarea meciului, ca vreau sa va vad, chiar daca o sa stiu deja scorul! :)

TV Sport
Duminica, ora 11:00 Handbal masculin
HC Minaur Baia Mare - HCM Constanţa. LIVE

Desde, vei putea trai si tu meciul asa cum trebuie, fara sa stii scorul :yeah:

STEAUA-MANIA
16th September 2005, 18:11
Da,chiar asa..o sa vedeti un oras care "traieste" pentru handbal.

desdemona
16th September 2005, 18:18
Mersi, mersi, stiam........ problema e ca la ora aia am niste treburi care m-ar impiedica sa ma uit la televizor (sunt la munca) :(. In fine, vad eu cum ma descurc :)

andreiush
19th September 2005, 12:23
Am jucat doar o repriza

HC Minaur Baia Mare - HCM Constanta 34-40 (20-19)

Sala Polivalenta "Lascar Pana". Spectatori: peste 2.000.
HC Minaur: Daniel Apostu 2 interventii bune, Mircea Iordan 12, a aparat o aruncare de la 7 m - Alexandru Sabou 9, Dimitri Zinciuk 7, Daniel Muresan, Alin Bondar 5, Iuri Kauka 2, Iuliu Varady 2, Alexandr Kupcenko 1, Florin Soanca, Alexandru Csepreghi-Pop, Georgian Nedelcu, Yan Vijbovski 8 (6 din 7 m), Raul Fotonea. Director tehnic: Lascar Pana. Antrenor: Ioan Chircu.
HC Municipal: Ionut Stanescu 12 interventii bune, a aparat o aruncare de la 7 m, Mihai Popescu - Mircea Saulescu, Mihai Timofte 2, George Buricea 2, Florin Nicolae 4, Silviu Baiceanu 5, Marius Stavrositu 4 (3 din 7 m), Laurentiu Toma 4, Bogdan Soldanescu, Sandu Iacob 11, Dragicevic Milutin 4, Kazic Miodrag 4 (3 din 7 m), Butulja Boian. Antrenor: Aihan Omer.
Aruncari de la 7 m: 7-9; transformate 6-6. Au ratat: Yan Vijbovski, respectiv Silviu Baiceanu, Marius Stavrositu si Kazic Miodrag. Minute de eliminare: 12-6. In minutul 40, Iuri Kauka a primit cartonas rosu pentru un fault la Florin Nicolae si in minutul 59 si 50 de secunde a primit cartonas rosu Mihai Timofte, pentru un fault la Alexandr Kupcenko. Au arbitrat: Alin Cirligeanu (Bucuresti) si Ghiocel Bejenariu (Pitesti).

Baimarenii au inceput jocul negasind calea spre gol, astfel ca, dupa trei minute de joc, portarul Stanescu avea deja cinci interventii bune, dar reusesc sa egaleze, 6-6, in minutul 10 si dupa inca sapte minute se desprind la doua goluri in urma unei superbe angajari a lui Bondar la Varady, 12-10. Oaspetii revin pe fondul greselilor gazdelor si conduc cu 15-13, dar la vestiare se intra cu un avantaj de un gol. In repriza secunda conducem pina in minutul 37, 23-22, apoi primim doua goluri, ne "fac" arbitrii, cind suferim doua eliminari, dobrogenii se duc la 25-28 si meciul este jucat. Cu sapte minute inainte de final, oaspetii conduceau cu sase goluri, 28-34, diferenta mentinuta pina la ultimul fluier. Constanta este o echipa buna, care a adus inca trei jucatori sirbi, dar spre deosebire de Minaur, care are patru ucraineni, acestia nu alcatuiesc nucleul de baza al echipei. Si in acest joc, la Minaur s-a vazut ca relatiile de joc intre jucatori sufera acut, apararea este varza si indiferent de sistemul incercat, precum si de jucatorii folositi, luam goluri foarte usor. Nu putem sa spunem ca jucatorii stau bine nici la capitolul daruire, deoarece si in acest meci, ca si in cel cu Steaua, dupa ce s-au vazut condusi, nu au mai avut puterea sa se "bata". De remarcat afirmatia lui Alexandru Sabou din timpul jocului: "Ce, ma, daca ne fura arbitrii, noi nu trebuie sa mai jucam?". Apropo de arbitraj, cei doi au apasat pe pedala pentru oaspeti in minutul 40, dupa care nu a mai fost nevoie de prea mult ajutor. (Informatia zilei)

PS L-am auzit pe Sabou cand a strigat acele cuvinte, venea spre banca :)

După două etape, HC Minaur Baia Mare - fără puncte

Meci extrem de disputat şi de tensionat. Aşa cum au fost mai toate partidele din ultima vreme dintre cele două formaţii. Arbitraj slab cu multe scăpări de ambele părţi. Eliminări dictate total aiurea. La constănţeni, în ultimele secunde din meci. Minaur a început foarte bine meciul, ţinînd piept echipei din Constanţa, cotată ca principală favorită. Se merge cap la cap, atît băimărenii cît şi HCM aflîndu-se la conducere. Totuşi, la pauză noi avem avantaj minim. După pauză ceva se întîmplă. Băieţii se concentrează mai puţin, procentajul finalizărilor avînd mult de suferit. Sandu Iacob, cel mai bun constănţean, este ţinut om la om: spre sfîrşitul meciului sînt luaţi om la om atît Iacob cît şi Stavrositu. În min. 54 Iordan încearcă să înscrie din poartă în poartă dar nu reuşeşte. Mediocru în teren, Băiceanu se manifestă de pe bancă, scoţînd în evidenţă caracterul lui infect şi lipsa celor şase ani de acasă. Noi ratăm mult, constănţenii înscriu rapid pe contraatac, distanţîndu-se. Finalul de meci îi găseşte pe ai noştri jucînd fără tactică, pe valoarea fiecăruia. Am pierdut şi al doilea meci, dar avînd în vedere că am jucat la Steaua şi cu Constanţa, două favorite la titlu, nu ne puteam aştepta la mai mult. Aveam nevoie de victorie: pentru moral şi pentru minunatul public băimărean care a fost de nota 10. Mergem la Iaşi, de unde trebuie să venim cu puncte. Minaur trebuie să cîştige şi credem că o va face. Mult succes! (Graiul Maramuresului)

danikunyak
21st September 2005, 21:14
:rosu: pentru STEAUA SI DINAMO pentru hotiile din handbal,pentru titlurile furate inainte de 89' celei mai frumoase echipe:"rgina balului"-MINAUR BAIA MARE,O STARE DE SPIRIT!!!!1Ultima data am fost furati la Sighisoara,in farsa numita finala cupri Romaniei!!!!!
Noi vom fi alaturi de MINAUR si am dovedit asta si la necaz,dupa infrangerea de la Sighisoara cand am scandat minute in sir dupa incheierea partidei!!!!Pentru noi aceea a fost o victorie!!!!!!1Bravo baieti!!!!!!Si toata lumea trebuie sa recunoasca ca vulcanul din sala din Baia Mare este unic!!!O sala de 2500 de locuri care la celebrele victorii in Cupele Europene si la derbyurile cu bucurestenii a gazduit chiar si 5000 de spectatori!!!!!!!!!!

Irimus
21st September 2005, 21:53
E echipa fanion a sportului baimarean si asa va ramane :D Daca nici Minaur n-ar mai fi... atunci chiar s-ar duce de rapa tot sportu maramuresean...

Echipa fanion a Maramuresului este si va ramane pe veci F.C. Baia Mare -fotbalul va fi intotdeauna mai presus.Minaur e si ea..p'acolo

andreiush
21st September 2005, 21:55
Da... mai ales in momentu de fata... fix FC-u e echipa fanion...
Cand va avea FC-u titluri de campioana si cupe europene castigate atunci poate va fi... dar pana atunci... MINAUR :ok:

andreiush
22nd September 2005, 13:16
Minaur are nevoie de victorie la Iasi

Astăzi se vor disputa jocurile celei de-a treia etape din Liga Natională masculină de handbal. HC Minaur Baia Mare va juca în deplasare, cu Politehnica Iasi, un meci care nu se anuntă nici pe departe usor, dar în care echipa noastră trebuie să obtină victoria. Nu va fi usor, la fel cum nu a fost nici în campionatul trecut, cînd băimărenii au terminat la egalitate în disputa de la Iasi.
În primele două etape, HC Minaur a pierdut de două ori, dar nici adversarii n-au fost foarte accesibili, echipa noastră jucînd în deplasare cu Steaua si pe teren propriu cu HCM Constanta. Iesenii au pierdut si ei ambele jocuri: 25-28 cu Poli Izometal Timisoara (pe teren propriu) si 24-29 în deplasarea de la Cluj. În clasamentul momentului, cele două echipe sînt una lîngă alta, cu iesenii pe 12 si Minaur pe 13, despărtite doar de golaveraj. Să sperăm că după etapa de astăzi lucrurile se vor modifica în bine pentru Minaur.
Antrenorii Lascăr Pană si Ioan Chircu au la dispozitie următorii jucători: Daniel Apostu, Mircea Iordan - portari; Alin Bondar (6 goluri marcate în primele două etape); Alexandru Csepreghi (2), Raul Fotonea, Radu Ghiurcănas, Aleksandr Kupcenko (6), Florin Mates, Daniel Muresan, Georgian Nedelcu, Alexandru Sabou (13), Octavian Schultz, Florin Soancă, Iuliu Varady (2), Yan Vizbovsky (16), Yuri Kauka (7), Dmitri Zinciuk (11). Dintre acestia vor fi alesi cei 14 jucători care vor figura si pe foaia de arbitraj a meciului de la Iasi.
Dacă despre Yan Vizbovsky stim că este un jucător de certă valoare, ceilalti trei ucraineni din lotul lui Minaur vor trebui să dovedească în meciurile următoare că au valoare si că n-au fost adusi degeaba la echipa noastre. Deocamdată, niciunul dintre acestia nu ni se pare peste ceea ce a avut Minaur în sezonul trecut. Desigur, mai este nevoie de omogenizare si de comunicare între jucători, mai ales că în afara lui Vizbovsky ceilalti ucraineni nu vorbesc limba română.
Iesenii au la dispozitie următorii jucători: Marius Bondar (7), Ionut Caciuc, Marius Ciocoiu (5), Radu Crăescu, Claudiu Dediu (13), Florin Dimofte (4), Gabriel Elisei (4), Răzvan Ifrim, Liviu Mironescu (4), Constantin Moraru, Chike Onyejkwe (5), Bogdan Pralea, Florin Spiridon (1), Eusebiu Tancău (5), Constantin Turcu, Andrei Velicu (1). De la echipa oaspete, cei mai buni jucători sînt de departe interul Claudiu Dediu si pivotul Eusebiu Tancău, ultimul dintre acestia fiind si cel mai experimentat jucător din lot, el trecînd si pe la echipa Fibrexnylon Săvinesti în vremea cînd aceasta era o fortă în handbalul românesc.

veleavlad
22nd September 2005, 15:25
Sigur FC Baia Mare ii echipa fanion a Dealului Florilor. Nu poti sa spui asa ceva despre o echipa care a adus faima si glorie orasului Baia Mare si a intregului judet. Intradevar anul asta nu va fi nici printre primele 4 dar veti vedea anul viitor, echipa este in reconstructie. Au adus strainii pentru ca nu aveau ce jucatori sa bage pe teren, este de moment, insa anul viitor vor juca Muresan si Cepreghi la adevaratul lor potential. Intotdeauna Minaur va reprezenta Maramuresul pe plan sportiv. Aveti rabdare si veti vedea.

Cosmin Salajan
22nd September 2005, 15:56
andreiush bate sigur minaur la iasi , ca nus buni aia

andreiush
22nd September 2005, 16:04
Mersi de informatie :P
Sper sa facem in sfarsit primele puncte din sezonul asta. Ce-a fost greu a trecut :D rau da' a trecut :rolleyes:

danikunyak
22nd September 2005, 18:02
irimus esti dus cu capu!!!!!!!!

danikunyak
22nd September 2005, 18:09
ce o castigat fc?

veleavlad
22nd September 2005, 21:09
Brovo Kunyak!!!! /hello
Irimus ii dus cu capu' , au tu ma FC Baia Mare, bine ca nu ii Deportivo laCoriua. Oricum, nu ii ce o fost dar va reinvia din propriai cenusa. Pacat totusi ca nu iau adus mai repede pe astia din ucraina sa se lege echipa.

STEAUA-MANIA
22nd September 2005, 21:37
Doamne,cati rapidisti in baia mare bleah...Fc-ul is varza...simbolul MARAMURESULUI:HC MINAUR BAIA MARE!

danikunyak
22nd September 2005, 22:07
Dane esti cam singur aici asa-i?
Chiar n-ai dreptate!!!La Minaur o fost plina sala si cu Iasu!!!!!!!

STEAUA-MANIA
22nd September 2005, 23:25
Dane esti cam singur aici asa-i?
Chiar n-ai dreptate!!!La Minaur o fost plina sala si cu Iasu!!!!!!!
Scuze...nu te urmaresc,cu ce nu am dreptate?

andreiush
22nd September 2005, 23:30
Cu irimus vorbea... el e Dan... dar se pare ca si tu :)

andreiush
23rd September 2005, 11:07
Minaur a învins la Iasi

În cea de-a treia etapă a Ligii Nationale masculine de handbal, HC Minaur a învins cu 29-23 (14-9) pe Politehnica Iasi, într-un meci pe care l-a dominat de la un capăt la altul. Minaur a obtinut astfel prima victorie în acest campionat, după cele două înfrîngeri suferite în dauna echipelor Steaua si HCM Constanta. Cu aceste prime două puncte cucerite în campionat, Minaur va urca putin în clasament, părăsind fatidicul loc 13.
Pentru Minaur au evoluat: Iordan, Apostu - Sabou 8, Kupcenko 7, Vizbovsky 5, Zinciuk 4, Bondar 3, Varady 2, Fotonea, Nedelcu, Ghiurcănas, Muresan, Soancă. N-au făcut deplasarea: Kauka (accidentat - a fost operat), Csepreghi (bolnav).
Duminică, de la ora 11.00, în Polivalenta băimăreană, echipa noastră va întîlni pe Uztel Ploiesti, într-un meci contînd pentru etapa a IV-a a Ligii Nationale.

Irimus
24th September 2005, 00:11
Brovo Kunyak!!!! /hello
Irimus ii dus cu capu' , au tu ma FC Baia Mare, bine ca nu ii Deportivo laCoriua. Oricum, nu ii ce o fost dar va reinvia din propriai cenusa. Pacat totusi ca nu iau adus mai repede pe astia din ucraina sa se lege echipa.

F.C. Baia Mare a adus pe Real Madrid la Baia Mare.Minaur nu va face performanta atata timp cat o fosila este antrenor iar un om valoros precum Omer a plecat din cauza lui.Dupa ce scapam de Pana poate o sa fie iar performante....dar echipa fanion NICIODATA!

andreiush
24th September 2005, 00:17
Hai ca tie trebuie sa-ti desenez.

palmaresul echipei:

- castigatoare a titlului de campioana nationala: 1998 si 1999
- vicecampioana nationala de 8 ori
- medaliata cu bronz de 15 ori
- castigatoare a Cupei Romaniei: 1978, 1983, 1984, 1989, 1990
- castigatoare a Cupei Federatiei Internationale de Handbal: 1985 si 1989
- semifinalista in Cupa Cupelor: 1979, 1981, 1986
- castigatoare a numeroase trofee interne si internationale; participare constanta in cupele europene

FC-u a fost finalista a cupei Romaniei si a adus pe Real la Baia Mare. Bravo /hello Dar cam atat a facut.
Minaur a adus pe Barcelona la Baia Mare. Dar nu stii tu ce e Barcelona in handbal, si nici ce e handbalul pentru Baia Mare :ok:

PS Chiar n-are rost sa mai continuam... :ok:

BornWild
24th September 2005, 00:54
.Dupa ce scapam de Pana poate o sa fie iar performante....dar echipa fanion NICIODATA!
Vorbesti ca sa te aflii in treaba!!!!!
Este o mare bazaconie ce ai spus!
Iti vei da seama mai tarziu :no:

veleavlad
24th September 2005, 17:03
Ba lasati biserica si targu auto, ne vedem duminica la meci !!!!!
[B]Hai Minaur !!!!

danikunyak
25th September 2005, 12:52
irimusule minaur nu exista fara pana!!!!stie born wild ce zice!!!si omer chiar nu o plecat din cauza lui pana!!!diferenta dintre fc si minaur ii ca la fc o fost plin stadionu ca sa vada numa echipele mari si in plus in deplasari nu o putut umple stadioane!!!minaur unde mergea erau salile arhipline!!!!!!!!!scuze...born wild poate sa confirme

STEAUA-MANIA
25th September 2005, 14:29
Ce a facut vs uztel ploiesti?

desdemona
25th September 2005, 14:37
A scris si andreiush pe handbal 2005-2006 (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=376301&postcount=276):

HC Minaur Baia Mare - Uztel Ploiesti: 25 - 25 (13-13)

@Steaua-mania, nu te-ai dus la meci?

danikunyak
25th September 2005, 15:43
practic am pierdut!!da macar o fost aproape plina sala!!!nu ne-o furat arbitrii da unu fluiera ceva si celalalt altceva!!!oricum nu avem ce comenta!!!daca cineva imi zicea acum 5 ani ca o sa faca egal cu ploiestiu acasa ziceam ca ii nebun!!!!am trait sa vad pt prima oara pe minaur incasand 40 de goluri acasa si facand dupa aia egal cu uztel care in mod normal ar trebui sa bata pe dinamo acasa

veleavlad
25th September 2005, 15:48
Ba lasatil pe ala cu folbalu lui, nu stie inca cei handbalu, atat ca se joaca in sala :D (Scuze danutz). Anul asta va soma Minaur, dar nu pentru mult timp. Adevarul ii ca o fost o mare lovitura pt minaur plecarea jucatorilor la Bistritza. Lasa ca nu murim noi asa de repede, vom ajunge sa vedem minauru pe podium din nou. Eu va promit :ok:

STEAUA-MANIA
25th September 2005, 15:49
desdemona,nu...eram la Astra-sport-bets:)Jenibil...egal cu ploiesti..ploiesti who?

andreiush
25th September 2005, 15:51
am trait sa vad pt prima oara pe minaur incasand 40 de goluri acasa si facand dupa aia egal cu uztel
Bun sezon se anunta pentru noi... :sleep: Sa fie oare unul dintre acei putini ani cand nu prindem Europa? Eu sper ca nu. Mai sunt multe meciuri, si ce trebuie Pana sa faca, este sa-i sudeze pe jucatori! Sper ca pe 20 noiembrie, cand avem cu Dinamo acasa, sa joace altfel echipa asta!

danikunyak
25th September 2005, 15:56
prindem europa!!!neaparat altfel ma impusc

desdemona
25th September 2005, 15:58
desdemona,nu...eram la Astra-sport-bets:)Jenibil...egal cu ploiesti..ploiesti who?
Hai mai ca Uztel nu joaca asa rau... il au si pe golgheterul de anul trecut, Ionut Georgescu... il au pe Macri, pe Dimache.... anu' trecut au terminat pe 5, dupa Dinamo, HCM Constanta, Minaur si Steaua... au fost semifinalisti in Cupa... :rolleyes:
Ca se putea si mai bine.. asta e. Eu sper intr-o revenire a voastra :ok:

andreiush
25th September 2005, 16:00
Pai nu joaca rau Uztelu, da si noi jucam prost :D
4 aruncari de la 7m ratate + vreo 5 bare ... cat era scorul :sleep:

desdemona
25th September 2005, 16:54
@andreiush, sper ca tu ai fost la meci :D Ca am o treaba cu tine :P

andreiush
25th September 2005, 16:57
Normal ca am fost la meci :ok: Dar fara aparat :D

desdemona
25th September 2005, 17:01
:happy Foarte rau, dar nu asta era problema acum.... ca azi nu aveam nici un interes.... :rolleyes:

Zi-mi si mie cum juca Uztelu, ca nu-i vazui sezonul asta inca si o sa avem si noi cu ei peste cateva etape :evil: Crezi ca ne-ar putea pune probleme? :cool:

andreiush
25th September 2005, 17:12
:lol: Eu aia am crezut ca e problema :D

Uztelu... nu juca stralucit, ti-am zis, am jucat noi prost. Am ratat 4 lovituri de la 7m, deci puteam castiga lejer. De la ei s-a remarcat Eliodor Voica. A prins asta cateva bombe de la 9 m si plasate. Georgescu a inscris cand a fost jucat, dar nu foarte mult.
Acum, dupa ce am vazut si Constanta si Uztelu la Baia Mare... eu nu cred ca o sa aveti probleme cu ei :ok:
Am vazut ca acum in tur aveti la ei... acolo s-ar putea totusi sa va fie mai greu :D Anul trecut parca ati pierdut acolo? Minaur stiu ca a pierdut, iar Dinamo a castigat... asa cum a castigat :D si asa cum o va face si etapa viitoare... :sleep:

veleavlad
25th September 2005, 17:28
Lasa bai andreiush ca nu au fost deloc buni!!! Adevarul este ca noi neam pierdut meciul, ce sa castigi cand ratezi (dai pe langa poarta) 4 aruncari de la 7m, care reprezinta goluri sigure, plus nici un contra-atac, fugea Sabau singur pe teren si nu o primit nici pasa decisiva. In plus am zis si la sala le-o facut meciul Marchis Tamas care o scos foarte bine. Lasa ca urmatoarele meciuri is destul de usoare pana la ala cu Resita,Caracalu si Medgidia, poate poate or schimba ceva in joc. Parca o jucat niste pensionari. :headbang:
In concluzie meciul "so pierdut pe mana noastra", so ratat enorm, plus alte 5-6 bari care erau esentiale.

andreiush
25th September 2005, 17:32
Meciuri usoare zici? Acum avem la Targu-Jiu... 4 victorii in 4 meciuri. Nu stiu cat de usor e...

leo.mocanu
25th September 2005, 17:47
Anul trecut Constanta a facut egal la Ploiesti. Au fost egalati in ultimele secunde.
Imi pare rau pentru Minaur, dar acolo intotdeauna a fost echipa valoroasa atunci cand oamenii au fost legati sufleteste de ceva, cand au jucat si cu mintea si cu bratele si cu sufletul. Ucrainenii sunt buni dar parca nu prea pun osul la bataie si se moaie cam repede. Aveti nevoie de un lider in teren. La Dinamo este Bibirig, la Constanta este Iacob, a fost Piriianu, la Steaua este Mazilu. La Baia Mare a fost Alexandru. Apostu este un jucator foarte serios, dar are caderi cand apararea nu-l ajuta si nu este jucator de camp, iar asta se simte. Va trebuie un Maricel Voinea, un Porumb, chiar un Ghionea, un jucator care sa traga echipa dupa el, care sa fie primul in atac si primul in aparare.
Iar intre sarbi si ucraineni este diferenta mare. Sarbii au disputa in sange, ucrainenii sunt cam ca noi, poate mai putin talent, dar dau inapoi cand simt greutatile.
Eu sunt convins ca Minaurul poate sa-si revina.

andreiush
25th September 2005, 18:01
Desde, leo... multumim de sustinere /hello
Eu deocamdata pun rezultatele slabe pe seama lipsei omogenitatii. Nu e usor sa faci o echipa cu 3 titulari veniti la Minaur spre sfarsitul acestei veri. De asemenea, lotul este subtirel, nu prea avem rezerve. Sunt 2 interi tineri, Muresan si Cepreghi, dar ei trebuie sa creasca, deocamdata le tremura mana.
Ceea ce spune leo este adevarat. Nu avem un lider in teren. Jan Vizbovski, ucraineanul care a fost si anul trecut in lotul lui Minaur, are executii si partide foarte bune, in care poate inscrie 8-10 goluri, dar are si meciuri in care e la pamant (ca si cel de azi).
Nici sezonul trecut nu pot spune ca am avut un lider, dar a fost e echipa bine inchegata, exact opusul celei de acum. Alexandru a fost accidentat o mare parte a campionatului, iar Ghionea, chiar daca a marcat multe goluri, nu stiu daca poate fi considerat inca un lider.
Oricum eu ma gandesc la cate echipe a format Lascar Pana la Baia Mare. De aceea, sper ca va mai reusi inca o data :ok:

veleavlad
25th September 2005, 20:21
Cu scuzele de rigoare, handbalul nu se joaca doar de un om, ci de o echipa, 6 oameni pe teren + 1 portar. Eu am invatat ca in handbal un portar bun poate reprezenta chiar si 70% din valoarea echipei. Apostu este un portar bun, insa daca el nu este sprijinit de aparare nu face nimik, sa vazut si in meciul cu Uztel. Adevarul asta este, ca fiecare asteapta sa dea celalalt gol, celalalt sa fuga, celalalt sa dea pasa. S-a vazut foarte clar ca nu avem conditie fizica, si in meciul cu Constanta(vezi scorul la pauza) si in meciul cu Uztelul. O eventuala revenire a Minaurului va fi in retur poate, daca vor efectua un cantonament pe cinste. Eu zic ca este o echipa bunicica dar neinchegata cum trebuie.

andreiush
26th September 2005, 01:41
Meciul din tribunal dintre Minaur Şi Alexandru a fost cîstigat de club

dar meciul poate continua...

Accidentat aproximativ la începutul sezonului trecut, Iulian Alexandru a avut numeroase probleme de sănătate. Pe perioada accidentării, interul nu a mai primit banii sti****ţi în contract (nr. 123 / 16 iulie 2004), aşa că a contactat un avocat şi a formulat două notificări către conducerea clubului, în dorinţa de a rezolva amical conflictul. Notificările au fost ignorate. În consecinţă, Alexandru s-a văzut pus în situaţia să dea în judecată clubul. Dosarul 4706/2005. Alexandru solicita achitarea de către Minaur a drepturilor financiare pe perioada februarie - aprilie. Circa 6.000 de euro. La care se adaugă dobînda legală şi cheltuielile medicale aferente intervenţiilor chirurgicale şi perioadei de refacere (22.975.190 lei). Clubul Minaur a fost acţionat în instanţă în cursul lunii mai. O singură înfăţişare a avut loc, în 1 iunie, şi cauza a fost cîştigată de jucător. Hotărîre civilă 3814/ 1 iunie 2005. La acea oră, avocatul jucătorului, Mihăiţă Orza, ne-a declarat: “Minaur trebuie să plătească jucătorului 6.000 euro la cursul BNR în ziua plăţii, plus dobînda legală de la scadenţă pînă la achitarea integrală a datoriei, plus 22.975.190 lei reprezentînd cheltuielile medicale, plus onorariul avocatului şi taxele judiciare”. Din partea clubului Minaur a urmat, însă, o cerere în anulare, care a fost admisă de instanţă.

“Ce se întîmplă este strigător la cer!” (Alexandru)

“Reprezentantul legal al clubului a recunoscut în instanţă în prima fază datoria despre care se vorbea în dosar, atît în ceea ce priveşte salariul pe trei luni, cît şi suma menită să acopere intervenţia chirurgicală şi tratamentul ulterior” a punctat avocatul Mihăiţă Orza, contactat ieri telefonic. Uimirea la aflarea deciziei instanţei nu a fost mică nici pentru avocat, nici pentru jucător. “Am rămas surprins de decizia dată. Înclin să cred că pe undeva cineva a intervenit în legătură cu acest caz, altfel nu îmi explic cum am pierdut. Ce se întîmplă este strigător la cer! Urmează să mă interesez ce cale pot alege şi cred că voi continua lupta. Dacă există o speranţă în acest caz, atunci voi lupta pentru ea. Nu sînt nici primul şi cred că nici ultimul jucător al Minaurului care păţeşte aşa ceva. Am vrut, prin gestul meu, să trag un semnal de alarmă vizavi de această situaţie” a declarat Iulian Alexandru, care a admis că dacă sumele restante ar fi fost plătite, el nu ar fi plecat de la Minaur.

“Este o hotărîre judecătorească pe care nu o voi comenta” (Pană )

Contactat telefonic în cursul zilei de ieri, Lascăr Pană a declarat că nici nu ştia hotărîrea din instanţă, de sîmbătă, 24 septembrie. “Este o hotărîre judecătorească pe care nu o voi comenta. Dacă instanţa aşa a hotărît înseamnă că aşa stau lucrurile!” a punctat tehnicianul. Menţionăm că schimbarea de 180 de grade din instanţă

s-a datorat faptului că contractul lui Alexandru era semnat de jucător, era semnat şi parafat de federaţia de resort, dar nu avea semnătura nici unui oficial din partea Minaurului. “Eu n-am nici o vină că acest contract a fost luat în considerare chiar dacă nu a fost semnat. La acea oră preşedinte era Anghel şi pînă recent, cînd avocatul nostru a observat absenţa semnăturii, nimeni de la club nu a ştiut că acest contract nu este valabil. N-a fost un gest făcut intenţionat! Iar jucătorul a avut un exemplar, ar fi putut el să sesizeze absenţa semnăturii în timp util şi să vină să ne spună”, a declarat Lascăr Pană.

andreiush
26th September 2005, 01:50
Unde sînt atacurile de altă dată?...

HC Minaur Baia Mare - Uztel PloieŞti 25-25 (13-13)

Sala polivalentă “Lascăr Pană”. Aproximativ 700 de spectatori (au fost mai multi maaa!)• Minute de eliminare: 8-10 (Milea a primit cartonaş roşu în min. 60, la a treia eliminare) • Aruncări de la 7m: 8-3 (transformate 4-2, au ratat Vizhbovskyy - 2, Bondar şi Zinchuk, respectiv Georgescu) • MINAUR: Apostu (4 intervenţii bune), Iordan (6), Kupcenko 9 (3 din aruncări de la 7m), Varady 4, Vizhbovskyy 4 (1), Zinchuk 3, Sabou 2, Bondar 2, Nedelcu 1, Şoancă, Mureşan, Csepreghi - Pop, Fotonea, Ghiurcănaş. Director tehnic: Lascăr Pană. Antrenor: Ioan Chircu • UZTEL: Marchiş (15 intervenţii, a apărat o aruncare de la 7m), Macri (3 intervenţii, a apărat o aruncare de la 7m), Iordăchiţă, Voica 7, Georgescu 6, Cîrstoaia 5 (2), Dimache 3, Savlovski 2, G. Ghizdănescu 1, Marin 1, Roaua, Milea, M. Ghizdănescu, Stanciu. Antrenori: Valentin Samungi - principal, Ion Ene - secund • Au arbitrat braşovenii: Remus Cojocaru / Nicolae Coman.

Meci greu se anunţa cu Uztel şi Minaur ar fi avut nevoie de victorie ca de oxigen în faţa propriilor suporteri. Din păcate, nici a doua etapă acasă nu a echivalat cu două puncte pentru gruparea de pe Valea Roşie. Nenumărate şi exasperante ratările din faze clare de finalizare - aceasta este marea problemă cu care Minaur s-a confruntat în etapa de ieri (parafrazînd poetul francez, ne întrebăm - retoric - unde sînt atacurile de altă dată?...). Două aruncări de la 7 m au fost ratate nu din cauza inspiraţiei portarilor adverşi, ci din cauză că mingea nu s-a îndreptat spre spaţiul porţii. Vizhbovskyy, lipsit de sclipire în confruntarea cu Uztel-ul, a determinat - automat - un atac fără inspiraţie. La prestaţia ternă a băimărenilor s-au adăugat - de parcă mai era nevoie - şi bîlbele unor arbitri braşoveni care s-au uitat la meciuri diferite, pentru că nu o dată decizia unuia a fost “cea” şi a celuilalt a fost “hăis”.

În prima repriză reuşim să ne aflăm la cîrma jocului, chiar dacă ploieştenii turează motoarele şi ne suflă în ceafă în permanenţă. 9-5 (min. 11) - aceeasta a fost diferenţa cea mai mare înregistrată pe tabela de marcaj. Din păcate, mai apoi este nevoie de zece (!) minute pentru ca Minaur să mai găsească spaţiul porţii. Răstimp în care oaspeţii înscriu patru goluri consecutive, la 9-9 tehnicianul Pană solicitînd time-out. Urmează o triadă minauristică, iar scorul evoluează la 12-9. Din păcate, la vestiare se iese sub povara unui fatidic egal la 13.

Fatidic pentru noi, pentru că după reluarea jocului Uztel reuşeşte să înscrie şi să conducă pentru prima oară. De la 13-14 (min. 31), băimărenii reuşesc să reîntoarcă balanţa în favoarea lor: patru goluri consecutive şi scorul se aranjează frumos - 17-14. Publicul renaşte, galeria scandează “Minaur”. Bucuria, însă, nu ţine mult: minutul 41 aduce iar egal pe tabela de marcaj. Superioritatea numerică nu ne ajută nici ea, deoarece încasăm două goluri cînd Milea este tras pe tuşă (Dimache şi Cîrstoaia instalează egalitatea la 21), lucru repetat şi cînd este eliminat mai apoi Voica (G Ghizdăvescu egalează la 23, iar Cîrstoaia aduce avantajul unui gol pentru Uztel). În min. 58, Kupcenko reinstalează egalitatea, Samungi cere time out. Georgescu finalizează în min. 59, iar lui Vizhbovskky arbitrii îi scot golul din poartă şi dictează aruncare de la 7m: Kupcenko transformă - 25-25. Ultimul atac le revine ploieştenilor, care beneficiază de o aruncare de la 9m. Meciul se termină cu egal, spre bucuria celor de la Uztel. Şi spre deznădejdea spectatorilor băimăreni...

“...această generaţie riscă să ştirbească tradiţia...”

"Meciul l-am pierdut noi, ajutaţi şi de fluieraşi. Sîntem clar vinovaţi de acest semieşec, deoarece este nepermis să ratezi atîtea situaţii singur cu portarul şi patru aruncări de la 7m. Dacă continuă să joace cu aceeaşi indiferenţă ca şi azi, atunci îşi riscă banii, pentru că vom trece la penalizări. Asta fiindcă eu consider că jucătorii nu şi-au făcut datoria faţă de echipă şi prin modul cum abordează meciurile această generaţie riscă să ştirbească tradiţia clubului Minaur. Minaur nu este echipa străzii, iar dacă au semnat contracte cu noi, atunci trebuie să respecte renumele Minaurului!" (Lascăr Pană )

STEAUA-MANIA
30th September 2005, 22:14
Cu gandul la un vin fiert,2-3 castane prajite...jucatorii lui HC Minaur Baia Mare vor juca in oltenia....Energia Lignitul Pandurii Tg.Jiu - HC Minaur Baia Mare...
HAI MINAUR!

desdemona
30th September 2005, 22:17
Putin offtopic, dar ma roade curiozitatea.... ca nu mai stiu... cand e festivalul castanelor? Acum in septembrie sau in ce luna? Parca asa...

STEAUA-MANIA
30th September 2005, 22:29
Azi a inceput....http://www.castanet.ro/ sau http://www.castanet.ro/program2005.pdf
Azi au cantat:Salamandra,Mandinga,Aktiv si Phoenix!:yeah: :yeah:
Iti trimit o castana pe mail?:):D

andreiush
3rd October 2005, 18:16
Oooo, Desde cand vii la o castana? :)

PS De unde stii de sarbatoarea asta? :D

On-topic
MINAUR, TREZIREA!!!!!

desdemona
3rd October 2005, 22:05
@Steaua-mania, daca s-ar putea..... :)
@andreiush.. pai eu stiu multe :P Ce sa zic, am niste rude prin zona si multi prieteni... si am petrecut ceva timp pe traseul Cluj - Satu Mare... Fiind pe acolo, mai stiu si eu chestii, am mai fost pe ici pe colo :P Am fost o singura data la festivalul castanelor, dar eram in trecere prin zona si nu am stat... era in timpul zilei si stiu ca am mancat castane si am baut bere. A fost singura daca in viata mea cand am mancat castane :D Nu am mai gasit "preparate" in zona noastra, pe aici.... :P Alea fierte aveau gust dulce si alea coapte/prajite sunt mai seci asa... si mai crocante.... Erau bune... adica na, ceva deosebit, din moment ce am mancat numai o data in viata :)

on topic: Minaur, trezirea!!! :)

andreiush
5th October 2005, 02:33
Vlad Caba este noul antrenor al echipei Minaur

Iata ca dupa etapa a V-a, Lascar Pana a renuntat la functia de director tehnic si a ramas in continuare presedintele gruparii de pe Valea Rosie. Surprinzatoare este numirea in functia de antrenor a timisoreanului Vlad Caba, insa Lascar Pana a motivat ca jucatorii au nevoie de o mina forte care sa instaureze disciplina. Iata ca dupa plecarea masiva din vara a jucatorilor si antrenorului Ioan Palko, dupa cinci etape, Minaur nu a reusit sa acumuleze decit trei puncte, iar solutia cu cei patru ucraineni s-a dovedit a nu fi viabila cel putin pina in momentul de fata. Ieri dupa-amiaza, la Sala Polivalenta a avut loc o conferinta de presa in care Vlad Caba a declarat ca s-a simtit onorat sa antreneze o echipa de traditie precum Minaur si spera ca va schimba ceva in jocul formatiei, dar acest lucru nu se poate face peste noapte, ci va dura. Vlad Caba a fost antrenor la Poli Izometal Timisoara timp de patru ani, dupa care a antrenat o perioada in liga a doua din Germania si lotul de tineret al României.
Lascar Pana a declarat ca impreuna cu Consiliul de Administratie al clubului s-a luat in calcul si numirea unui antrenor baimarean, dar nici unul dintre ei nu corespunde cerintelor.

:thinkso::thinkso::thinkso:

andreiush
8th October 2005, 02:27
HC Minaur - CSM Leonardo Oradea, primul meci sub directivele lui Caba

Sîmbătă, începînd cu ora 13.30, la Sala polivalentă "Lascăr Pană" va avea loc întîlnirea handbalistică dintre HC Minaur Baia Mare şi CSM Leonardo Oradea. Meci contînd pentru a şasea etapă a Ligii Naţionale. Pentru handbaliştii de la Minaur, etapa are conotaţii aparte, deoarece va fi primul meci avîndu-l pe banca tehnică pe noul antrenor principal, timişoreanul Vlad Caba, secondat de Ioan Chircu. După cum v-am informat, luni după masa, postul de director tehnic la echipa Minaur a fost anulat, prin demisia lui Lascăr Pană, care a ales să ocupe de acum doar funcţia de preşedinte al Clubului Minaur. Schimbarea de pe banca tehnică s-a produs după un debut nefast în sezonul competiţional 2005/2006, minauriştii avînd după primele cinci etape o singură victorie şi un egal în contabilitatea clasamentului, adică doar trei puncte şi un incredibil loc X ocupat în ierarhia naţională. Adversarii noştri de azi ocupă locul VIII în clasament, avînd patru puncte. Meciul cu proaspăta promovată în ligă, CSM Leonardo Oradea, va fi arbitrată de cuplul Lupu / Lupşa. Un bilet costă 30.000 lei. Caba şi Chircu au la dispoziţie întregul lot pentru meciul de mîine, singurul incert fiind Csepreghi-Pop, accidentat în ultima etapă, la Tg. Jiu. Khaukha va putea fi folosit în confruntarea cu Oradea. Minaur va intra în cantonament începînd de azi. "Echipa s-a adaptat foarte bine la cerinţele noului antrenor. Şi era normal să fie aşa pentru că în teren nu este vorba despre Pană sau despre Caba, ci este vorba despre handbal. Minaur trebuie să învingă în acest meci, pentru că dacă nici pe orădeni nu-i batem, atunci mă întreb de la cine ne vom obţine punctele?! Eu zic că o echipă proaspăt promovată nu are cum să facă probleme Minaurului" a declarat preşedintele Pană.

STEAUA-MANIA
8th October 2005, 13:16
Of,God...cine mai e si Caba asta?

andreiush
8th October 2005, 13:36
Trebuia schimbat ceva. Insa, eu zic ca nu antrenorii erau de vina... ci jucatorii... n-au valoare...

robbertRZ
8th October 2005, 21:33
Un nou antrenor dar nu si o noua echipa. Oradea este o echipa modesta iar Minaurul nu putea avea probleme cu aceasta echipa. Cu toate astea,pana la sfarsitul celei de a II a parti,Minaur nu a aratat prea multe...aceleasi ratari unu la unu...ucrainieni nu sunt nici pe departe la fel de buni ca Irimescu sau,in special, Iulian Alexandru....asta e, jucam cu ce avem....

desdemona
12th October 2005, 02:37
Ca tot intreba nu stiu cine pe alt thread :)

Articole pe aceasta tema:

E.Piriianu : "Baia Mare ressemble à Créteil" (http://www.uscreteilhandball.com/asp/zon_actualites/act_det.asp?actid=10097)
11 Octobre 2005

Alors que Créteil jouera contre le club roumain de Baia Mare pour le troisième tour de la Coupe EHF, le néo-cristolien Eremia Piriianu a accepté de nous donner ces impressions sur ce futur adversaire des Val-de-Marnais. Des adversaires qu'il connaît bien pour les avoir affrontés plus d'une fois dans son pays natal.

Eremia Piriianu :
Baia Mare est un bon club du championnat roumain. Il ressemble à Créteil d'ailleurs dans l'esprit, avec les mêmes vertus. (draguta comparatie) Cet été, les dirigeants de Baia Mare ont pas mal changé l'effectif, avec l'arrivée notamment de 3 joueurs Ukrainiens. Donc je ne peux pas dire exactement le niveau du groupe, vu qu'il est modifié. En tout cas, si Jean-Luc me le demande, je lui donnerai un maximum d'informations sur Baia Mare pour bien préparer notre déplacement.

si

Ivry au Portugal, Créteil en Roumanie (http://www.handzone.net/asp/mai_actualites/act_det.asp?actid=10095)
11 Octobre 2005

Pour Créteil, c'est le Handball roumain que ce troisième tour leur offre. exempté du deuxième tour, le club roumain ex-grand d'Europe pourrait se révéler un adversaire de taille pour l'USC, mais nul doute qu'Eremia Piirinaiu et Adrian Petra pourront donner de précieux renseignements sur ce club formateur si il en est.

andreiush
12th October 2005, 10:25
:thinkso:
Sper sa putem trece de Creteil. Vad ca nici ei n-o duc foarte bine in campionat. Locul 13 cu 7 puncte dupa 5 meciuri.

Hai Minaur! Macar in Europa sa facem o figura frumoasa :yeah:

Jucatorii echipei US Creteil:
http://img293.imageshack.us/img293/4971/creteil9wn.jpg (http://imageshack.us)

http://img295.imageshack.us/img295/909/creteilpoza2uk.jpg (http://imageshack.us)

desdemona
12th October 2005, 14:37
asa, asa... :) vad ca te-a prins campionatul francez :D Poate dai o tura din cand in cand si pe aici (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=8704) :P

andreiush
12th October 2005, 20:58
Pai... interesu' poarta fesu' ;)
Am vrut sa ma informez si eu de echipa cu care jucam :D

desdemona
12th October 2005, 21:14
Mi-ar fi placut sa te tzina si dupa aia :P

andreiush
12th October 2005, 21:16
E destul de greu cu franceza :D

Darkslowstar
17th October 2005, 10:52
Bravo Dinamo Brasov, Brasov- Minaur 28-27, prima victorie a lor din campionat. :D

desdemona
17th October 2005, 11:11
Da, scor strans totusi.... la pauza a fost egal.
Mai ..Dark, ce-ti place sa invarti cutitul in rana :P :D

Darkslowstar
17th October 2005, 11:45
Nu m-am putut abtine :D

andreiush
17th October 2005, 16:08
:mad::mad::mad:
Si Brasovu ne-a batut... e de rau... :(

desdemona
17th October 2005, 16:12
:o:
Dark, vezi ce ai facut???? :mda: Ai suparat baiatul :ciocan: :rolleyes: :evil:

andreiush
17th October 2005, 16:15
Nu m-a suparat el... :( :(

Darkslowstar
17th October 2005, 16:20
Dinamo Brasov sunt vai sthoia lor :D, e de rau pt Minaur, anul acesta nu cred ca veti face mare branza. Brasovul va fi foarte fericita daca scapa de retrogradare.

andreiush
17th October 2005, 16:26
Si eu sper sa scapam de retrogradare :ok:

Darkslowstar
17th October 2005, 16:41
Sa fie chiar asa de rau? Ma indoiesc, sunt multe echipe mai slabe ca voi. La Brasov ati prins prob o zi mai proasta.

PS asa e bine Des?

desdemona
17th October 2005, 16:45
@Dark, pentru mine e bine oricum :) Am glumit si eu :P

andreiush
18th October 2005, 00:04
Sa fie chiar asa de rau? Ma indoiesc, sunt multe echipe mai slabe ca voi. La Brasov ati prins prob o zi mai proasta.

Chiar la retrogradare nu ne vom bate... ziceam si eu doar asa...
Zi proasta la Brasov...? Cam dese aceste zile proaste in acest tur de campionat...
Explicatia mea este: NU AVEM JUCATORI DE VALOARE!

Si... cu o mica intarziere... un articol despre meciul nostru...

Am mai pierdut o bătălie, "războiul"continuă

Dinamo Braşov - HC Minaur Baia Mare 28-27 (13-13)

Sala sporturilor "D. Popescu Colibaş" din Braşov. Circa 100 de spectatori. • Aruncări de la 7m: 8-5 (transformate 6-4, au ratat Dragnea şi Frăţilă, respectiv Varady) • Minute de eliminare: 10-10. Frăţilă a primit cartonaş roşu după terminarea meciului • DINAMO: Borodi (13 intervenţii), Dragnea 10, Frăţilă 5, Manea 4, Grigoraş 3, Jeler 2, Năftănăilă 2, Kiss 2. Antrenori: Dorin Cian, Benone Niculescu • MINAUR: Apostu (3), Iordan (5), Vizhbovskyy 8 (4 din 7m), Kupchenko 4, Varady 4, Bondar 4, Csepreghi 2, Fotonea 2, Sabou 1, Mureşan 1, Khaukha 1, Zinchuk, Nedelcu, Ghiurcănaş. Antrenori: Vlad Caba - principal, Ioan Chircu - secund • Au arbitrat: David / Belean (Mureş).

Braşovenii aveau toate motivele să lupte pentru victorie, dat fiind că după şase etape nu reuşiseră decît un fragil egal, obţinut pe propriul teren, în faţa universitarilor de la Timişoara. O zestre anemică de puncte îi îndemna şi pe băimăreni să lupte pentru cele două puncte aruncate în joc la Braşov. Dintre cele două combatante, Dinamo a avut nu numai avantajul propriului teren, ci şi o dorinţă mai mare de victorie. Minaur, de cealaltă parte, a avut ghinionul ca Apostu să se accidenteze în prima repriză şi nu a avut deloc curaj în atac.

Cap la cap s-a jucat timp de 60 de minute. În min. 18, minauriştii reuşesc să se distanţeze la două goluri (8-10). În rest, un echilibru aproape incredibil dacă este să ne luăm după pretenţiile diferite ale celor două combatante. Despre tradiţie ce să mai vorbim... În min. 59, braşovenii aveau un gol avantaj, portarul Borodi apără atacul băimărean, iar gazdele nu ratează ocazia lor de a se distanţa la maxim două goluri: 28-26. Arbitrii elimină doi braşoveni. Un final cu atacuri furibunde din partea oaspeţilor, care nu mai au timpul necesar să schimbe destinul meciului. "La Braşov era meci de luat puncte. Meciul a fost pierdut pe final, pe fondul unor erori comise de jucători importanţi pentru Minaur. Ca să sintetizăm meciul de la Braşov, a fost vorba despre frică în atac şi despre lipsă de bărbăţie în apărare" a punctat antrenorul Caba.

Nici de la Braşov Minaur nu aduce puncte. Urmează meci acasă pentru Baia Mare, în faţa timişorenilor de la Poli. "Este o echipă cu jucători tineri, dornici de afirmare, care - în lumina recentelor evoluţii ale Minaurului - au simţit că nu este imposibil să obţină la Baia Mare puncte. Aşa că pentru confruntarea cu Poli trebuie mobilizare maximă!" a avertizat Caba.

BornWild
21st October 2005, 22:38
Nu am citit tot, dar am vazut ca e vb de retrogradare pt Baia-Mare.Stati linistiti, va asigur:ok:

andreiush
24th October 2005, 00:58
Pentru Minaur, dubla europeană se joacă în Franţa

În ceea ce priveşte parcursul Minaurului în Cupa E.H.F. din acest an, acesta va fi foarte scurt. Ambele meciuri cu US Creteil programate de turul III se vor juca în Franţa, în 5 şi 6 noiembrie, de la ora 16.00 (ora Franţei). Meciurile vor fi arbitrate de croaţii Tihomir Kasunic / Drazen Matovina, delegat fiind Francis Leon Donven (Luxemburg). Decizia a fost dictată nu numai de raţiuni materiale, ci şi din motive de diferenţă de valoare între cele două combatante. “Sorţii ne-au fost dublu potrivnici: atît din punctul de vedere al adversarei, cît şi din cel al ordinii meciurilor. Jucăm primul meci acasă, iar în aceste condiţii doar o echipă super reuşeşte să se califice. Aşa era Minaurul de odinioară, pentru care nu conta ordinea meciurilor... Cu echipa pe care o are clubul la această oră, nu pot spune că putem intra în Europa handbalistică. Încă la nivelul lotului mai există nişte lacune” a declarat preşedintele clubului, Lascăr Pană, imediat după tragerea la sorţi. “Vom întîlni o echipă de top dintr-un handbal de elită. (...) Adversara noastră ne depăşeşte la toate nivelurile, este o echipă de elită într-un handbal în continuă ascensiune, în timp ce handbalul românesc se află la această oră în căutări... Este o echipă cu o formulă consolidată, în timp ce Minaur se află în etapa de construcţie”, declara Caba la ora aflării adversarei.
(Graiul Maramuresului)

:no::no::no:

desdemona
24th October 2005, 01:38
Ce ... realist e Pana.... "Cu echipa pe care o are clubul la această oră, nu pot spune că putem intra în Europa handbalistică." Bine bine, adversarii sunt favoriti, inteleg ca se asteapta sa ia bataie, dar mie nu mi-au placut niciodata cei care pleaca asa capul dinainte, ca o avanpremiera pentru declaratiile de dupa... Bine ca n-a zis si ca vrea sa faca economie la buget si, in conditiile asttea, nu are rost sa mai faca deplasarea in Franta :mda:

andreiush
24th October 2005, 01:43
Ce sa-i faci... din pacate acesta e un an negru pentru Minaur... Toate merg prost pentru noi... in campionat vai de noi... in Europa ne autoeliminam dinaintea meciurilor... va urma si cupa Romaniei, unde, tot asa, vom iesi repede (ca sa economisim bani...) si toate acestea datorita lotului lipsit de valori pe care-l avem... si probabil din lipsa banilor... De fapt de aceea e lotul acesta, pentru ca nu avem bani de jucatori mai buni...

andreiush
24th October 2005, 19:13
Două puncte necesare ca aerul

• HC Minaur Baia Mare - Poli Izometal Timisoara: 34-33 (17-15)

Sala Polivalentă din Baia Mare. Spectatori cca 600 • Minaur: Apostu (6 interventii bune, a apărat un 7m), Iordan - Bondar 1, Kupcenko 3, Muresan 2, Zinciuk 7, Sabou 4, Csepreghi 5, Kauka 1, Vizbovsky 6 (unul din 7m), Varady 5, Soancă. Antrenori: Vlad Caba si Ioan Chircu • Timisoara: Cucuiet (5 interventii bune, a apărat un 7m), Viman (4, a apărat un 7m) - Bota 4 (unul din 7m), Grasu 2, Botos, Coajă, Fenici 8, Gîlcă 3, Sadoveac 1, Mrakic 6, Cristescu 2, Păius 7, Cîtu. Antrenor: Ionică Carabas • Aruncări de la 7m: 3-2 (transformate: 1-1; au ratat: Vizbovsky, Kupcenko / Bota) • Minute de eliminare: 6-12 (în 49', Gîlcă a primit cartonas rosu pentru trei eliminări) • Au arbitrat: Bogdan Starc (Bucuresti) si Romeo Stefan (Ploiesti)
Mii de emotii am avut si la acest meci... Minaur a cîstigat după un meci de uzură, cu goluri multe, dar fără veleităti. Nici nu era nevoie de veleităti, ci doar de cele două puncte. Să scăpăm de ideea că toată lumea vine să ia puncte în Baia Mare sau că totul se poate prăbusi aiurea.
N-o să încercăm să-l întelegem pe antrenorul Vlad Caba decît putin mai tîrziu, după ce va fi familiarizat cu această echipă. Dar un lucru trebuie să fie foarte clar: Minaur are nevoie de puncte, chiar si chinuite, nu de încercări... N-am înteles de ce Nedelcu a fost în tribună, cînd este, probabil, unul dintre cei mai buni apărători. N-am înteles nici o anume asezare în faza de apărare, la fel cum n-a înteles-o nici Varady, care s-a enervat degeaba lîngă colegul său si pe bună dreptate. Pe final, acest lucru l-a enervat si pe Apostu, care i-a cerut antrenorului ceva. Nu dezvoltăm subiectul. A mai fost un haloimas desăvîrsit si la multiplele schimbări, în căutările unor roluri noi în sistemul de joc. Iar acest lucru s-a resimtit serios în apărare, acolo unde nici Soancă, atît cît a jucat, nu ne-a demonstrat nimic. Nici portarii n-au avut o zi bună, prima interventie reusită venind abia în minutul 24.
Au fost si lucruri bune, au fost si lucruri rele, dar peste toate rămîne importanta celor două puncte cucerite duminică. Cu multă muncă si cu multă transpiratie. Din păcate, nu mai speriem pe nimeni, dar cu muncă si transpiratie putem obtine punctele necesare. Cele 34 de goluri marcate ne spun că atacul merge binisor, dar e de lucru foarte mult în apărare, unde se iau goluri nepermis de usor.
Meciul a început slab pentru Minaur: Kupcenko a scăpat mingea în aut, iar apoi Sabou a tras peste poartă pe un contraatac. Oaspetii s-au dus la 1-3 (6'), dar Minaur a revenit si a marcat de trei ori la rînd: 4-3 (8'). Un semicerc la Kupcenko si un picior la Muresan si trei goluri pentru oaspeti, care se duc la 4-6 (11). Pînă la 13-13 (25') se merge cap la cap, moment în care Apostu reuseste singurele sale două interventii din prima repriză, iar atacurile noastre sînt fructificate: 15-13 (27'). Oaspetii egalează la 15, timp în care Kupcenko ratează un 7m, iar Csepreghi trimite un balon în aut, dar intrăm la cabine cu două goluri avantaj, acelasi Csepreghi închizînd tabela.
După reluare treaba merge bine, Muresan si Zinciuk înscriu si ne ducem la 19-15 (32). Culmea, ne grăbim aiurea în atac si nu putem păstra diferenta de patru goluri, care scade pînă la 22-21 (37) sau 25-23 (41). Avem doi oameni în plus pe teren, dar nu ne desprindem, ci rămînem la două goluri: 26-24. Iar se intră în criză de idei si oaspetii întorc rezultatul: 27-28 (48), moment în care Vlad Caba cere time-out. Urmează cel mai bun moment al jocului pentru Minaur, care punctează de patru ori consecutiv, Apostu avînd din nou cîteva interventii bune, astfel că în 52' era 31-28. Părea că finalul va fi fără probleme, mai ales că în 58' aveam 34-31. Păius înscrie pentru 34-32, Sabou încearcă o smecherie singur cu portarul si ratează de pe semicerc, iar Păius înscrie din nou: 34-33. Avem mingea, dar trebuie multă atentie. Intrăm si în pasiv cu 15 secunde înainte de ultimul fluier, se aruncă la poartă în disperare de cauză, iar cele opt secunde rămase de atac pentru timisoreni nu sînt suficiente si Minaur cîstigă partida.
Urmează partida de la Cluj si calificativul nostru pentru toate jocurile: unul foarte greu. În ultimii ani, Minaur a cîstigat mereu la Cluj. Să vedem dacă va putea face acelasi lucru si acum. După experienta Brasov, ne temem...
(Glasul Maramuresului)

Echipa merge prost, dar ucrainenii se distrează

Nu este prima oară cînd înaintea unor jocuri oficiale vedem anumiţi jucători de la Minaur prin cluburi de noapte. Şi aceştia care le frecventează sînt cei patru ucraineni. Aşa s-a întîmplat şi joi spre vineri (20/21 octombrie), cînd, la ora 1.30, într-un club din centrul oraşului, au poposit ucrainenii de la Minaur. Însoţiţi de soţii şi prietene. Pe lîngă faptul că echipa merge cum merge, jucătorii au chef de distracţie. Sigur, este viaţa lor personală, dar se mai miră lumea că ucrainenii nu joacă nimic. Pe deasupra, aceştia şi-au negociat şi salarii mari, în timp ce jucători mai vechi la echipă sînt plătiţi mai modest. Conducerea clubului ar trebui să ia măsuri împotriva indisciplinaţilor, mai ales că HC Minaur trece prin cea mai neagră perioadă din istoria clubului. Alţii au chef de distracţie, dar muncă nu! Măcar de s-ar mişca pe semicercuri cum se mişcă pe ringul de dans...
(Graiul Maramuresului)

andreiush
25th October 2005, 02:03
Iata ca in presa baimareana se insista cu distractia ucrainienilor...

E treaba fiecãruia cum se distreazã!

În mod normal, la orice jucãtor profesionist - care trãieste din sportul pe care-l practicã!!!!!! - nu trebuie sã existe probleme în ceea ce priveste viata din afara spatiului de antrenament si joc. În plus, este viata privatã a fiecãruia si si-o poate ordona sau dezordona exact asa cum doreste.
N-ar trebui sã intereseze pe nimeni ce face celãlalt în timpul liber, dar acest lucru nu se poate înlãtura în nici o tarã din lumea asta. Mai mult, paparazzi sînt pe fazã la orice miscare gresitã a vedetelor sau mãcar a presupuselor vedete, gata oricînd sã apeleze la orice mijloace.
Cînd se întîmplã toate aceste lucruri? De preferintã în momentele în care echipa sau individul nu mai are rezultate sau dacã la are nu sînt la nivelul asteptãrilor. Simplul spectator se poate distra alãturi de sportivi într-un loc anume, dar în momentul în care rezultatele dispar sau sînt foarte modeste, acel spectator va pune pe seama vietii extrasportive rezultatele proaste. Si are toate motivele sã o facã. Cunoastem nume destule de sportivi care n-au fost tocmai usã de bisericã în afara stadionului sau sãlii, dar pe teren erau spirt. Colectiile ziarelor stau mãrturie cã “operatiunile” lor au fost taxate la momentul cu pricina. De asemenea, sînt zeci de astfel de manifestãri contrare legilor sportului, care n-au apãrut si nu vor apãrea niciodatã prin ziare. Din diverse motive.
Nu ne intereseazã sub nici o formã cã unii jucãtori de la Minaur au alte preferinte decît cele sportive pentru petrecerea timpului liber. Dar ne intereseazã foarte mult rezultatele pe care echipa Minaur le obtine în campionat si în cupele europene. La fel, nici pe spectatorii care vin sistematic la meciuri. Dar aceste rezultate nu sînt deloc frumoase sau în concordantã cu ceea ce se urmãreste la Minaur de ani de zile. Este vorba de un palmares impresionant care trebuie apãrat, de un blazon care nu meritã sã fie cãlcat în picioare aiurea. La fel de bine, jucãtorii se pot întîlni la unul dintre ei acasã si sã facã acelasi lucru fãrã sã fie vãzuti de cineva. Dar repetãm, este treaba lor dacã merg în cluburi sau la restaurant. Nu sîntem nici zbiri si nici paznici.
Mãcar în ce priveste ziarul nostru, am încercat de fiecare datã sã vedem doar partea sportivã a lucrurilor, deoarece în aceastã paginã este sport, nu povesti despre sportivi. Nu mã intereseazã nici dacã vreo jucãtoare de la HCM este prietenã cu cineva, nici dacã vreun jucãtor de la Minaur merge la vreun bar, nici dacã vreun antrenor stã prin alte locuri decît în salã. Dar mã intereseazã rezultatele. Si pe mine si pe spectatori. Atîtia cîti sînt ei, care plãtesc sau care se orienteazã la intrare, care strigã sau stau foarte calmi. Cã nu ne intereseazã aceste aspecte este evident si din faptul cã nu dãm nume.
Fãrã îndoialã, handbalul din Baia Mare nu este deloc la nivelul celui cu care ne-am obisnuit. Nici prin rezultate si nici prin jocul prestat. Cã îsi poate reveni este o altã problemã. Ne doare cã în tot judetul ãsta au mai rãmas doar douã echipe de seniori si acestea au reale dificultãti financiare. Dacã nu sînt rezultate, nici imaginea cluburilor nu poate fi pozitivã, iar sponsorii potentiali n-au nici un motiv sã investeascã. Iar dacã imaginea clubului este obturatã si de alte aspecte care nu tin de handbal, atunci interesul va fi si mai mic. Si din partea sponsorilor si din partea spectatorilor. Din partea oricui...
În numãrul de ieri am întrebat de ce nu este folosit Nedelcu. Am gãsit o singurã explicatie: îi expirã contractul în luna decembrie a acestui an si nu doreste sã-l prelungeascã.
(Glasul MM)

andreiush
25th October 2005, 02:10
Si-acum mare anunt mare :D:D (scuzati consecutivul;))

Duminica, 30 octombrie, ora 17:00, Cluj, Universitatea Cluj - Minaur Baia Mare :yeah::yeah::yeah:
Baimareni!!! Haideti la Cluuuj!!! :D Sa facem galerie! :D:D

desdemona
25th October 2005, 02:12
Haha, vezi ca poate vin si eu ;)

andreiush
25th October 2005, 02:14
Hai, hai :yeah: Ar fi tare :D
S-ar reuni axa CT-CJ-BM in materie de handbal (cum zicea cineva :D) :ok:

desdemona
25th October 2005, 02:23
Eh... nici o axa :D ca nu vin cu jucatorii dupa mine :rolleyes: vin numai eu :D
Dar sa stii ca se apropie rau e tot ziua de care-ti spuneam... de aia zic ca s-ar putea chiar duminica asta sa fiu in zona :)
Ar fi fain :D vb. ta :yeah:

andreiush
25th October 2005, 02:28
Nu era vorba de jucatori :D:D

desdemona
25th October 2005, 02:39
Lasa ca jucam noi dupa aia un meci, cu niste beri ceva :P

andreiush
25th October 2005, 02:44
Da clar.. ce... numai ucrainienii sa joace cu berile? :D

STEAUA-MANIA
25th October 2005, 13:39
Si-acum mare anunt mare (scuzati consecutivul;))

Duminica, 30 octombrie, ora 17:00, Cluj, Universitatea Cluj - Minaur Baia Mare :yeah::yeah::yeah:
Baimareni!!! Haideti la Cluuuj!!! :D Sa facem galerie! :D:D
Pai..daca pui un anunt in Hasdeu/Obs..cred ca ne-am strange vreo 2000-3000/OLE/ Vin!/hello
Referitor la ucrainieni...vizbovsky ala mi se pare cel mai "rasarit"

desdemona
25th October 2005, 13:56
@Steaua-Mania, vii la meci?

STEAUA-MANIA
25th October 2005, 13:59
@Steaua-Mania, vii la meci?
Da,insa o sa fiu mic,mic...asta daca mai vreau sa termin faculta:D ..altfel...
HAI MINAUR!/OLE/

andreiush
25th October 2005, 15:13
De ce mic, mic ma? In galerie ma duc :yeah: Fularu cu Minaur mi l-am adus duminica :yeah:

PS Chiar ma, buna ideea cu anuntu :D

STEAUA-MANIA
25th October 2005, 15:20
Avem fular cu MINAUR?Wow..daca mergeam mai des acasa..atc imi cumparam abon la Minaur.
Echipa din Baia Mare are cel mai frumos nume:MINAUR!:)

andreiush
25th October 2005, 15:22
Eu am fular :D

andreiush
26th October 2005, 09:20
Si iata anuntul pus de mine in caminul meu :D:D

STEAUA-MANIA
26th October 2005, 11:05
Si iata anuntul pus de mine in caminul meu :D:D
HAHAHA Tare!Lipseste ceva...nr tau de tel+ camera unde poti fi gasit:D
Voi fi prezent la meci!Hai Minaur!Batem!Sigur!:yeah:

andreiush
26th October 2005, 21:47
Si ce crezi ca mi-ar face astia din camin.. si daca mi-as da nr de la camera... ca doar nici ei nu-s clujeni ;)

Batem!:D Dar nu sigur :yeah:

desdemona
26th October 2005, 22:02
Ha ha, andreiush... tare... anuntul :D :ok: Pana la urma nu te-ai lasat :)

andreiush
26th October 2005, 22:36
Da normal :D Cand am venit azi pe la 20, era lipit ceva peste jumate din el. L-am aranjat eu pe ala :cool:

andreiush
30th October 2005, 10:21
Hai, hai la meci azi! /hello
Toti baimarenii din Cluj la meci la ora 17 :D
Vine MINAUR:yeah:

STEAUA-MANIA
30th October 2005, 10:24
Pentru cei care nu poti fi prezentati la meci...Meciul va fi transmis de TVR Cluj incepand cu ora 17.Hai MINAUR!

andreiush
30th October 2005, 19:29
Cluj - Minaur 32 - 32

Tocmai am venit de la meci!
Pacat ca am facut doar egal la o echipa slaba, zic eu. Clujul are un singur jucator. Nu-i stiu numele, dar e bun. El arunca, el paseaza, angajeaza pivottul, el face totul in echipa. Si cu toate astea nu i-am putut invinge, pentru ca avem, asa cum zicea cineva, cea mai slaba echipa din istoria clubului. Pacat!

Meciul a fost echilibrat... au condus clujenii o buna perioada de timp, dar in ultimele 20 de minute Minaur a preluat initiativa, a ajuns si la 5 goluri avans, dar... spre final s-au pierdut prea multe mingi... si mai ales de... ucrainieni!

In ultimul minut aveam un gol avans, dar au egalat clujenii. Si totusi, mai aveam timp de un atac, vreo 15 secunde, dar, s-a gasit unul dintre ucrainieni sa traga el de la mijlocul terenului cand mai erau vreo 8 secunde! Datorita acestei greseli, puteam si pierde meciul, noroc cu interventia lui Iordan, care, desi iesit din poarta, s-a repliat si s-a intins la maxim (s-a si lovit de bara).

Un rezultat just as zice, dar ramane amaraciunea pentru baimareni ca au condus spre final si cu 5 goluri, iar apoi au fost egalati.

De remarcat galeria baimareana (compusa din galeria venita de la Baia Mare + studenti :D). Am fost clar peste clujeni la toate capitolele... ca numar (15 oameni - asta-i galerie la voi?!), ca prestanta, repertoriu, tot :ok: La noi s-a cantat 60 de minute intr-una... la ei... vreo 10 minute per total.

Oricum:

Trup si suflet noi mereu vom fi
Pentru Minaur!
Vom canta la bine si la greu
Pentru Minaur!

danikunyak
30th October 2005, 21:10
Sezonu se poate salva indiferent de locul in clasament daca batem pe Dinamo!!!!!!!

andreiush
30th October 2005, 21:31
N-avem cum sa-i batem ma Dani. Au jucat slab si azi... cu o echipa slaba... Nu mai e ca altadata, ca se mobilizau exemplar in meciurile cu Constanta, Dinamo, Steaua... ucrainienii astia nu stiu ce inseamna Minaur si nu au fata de Minaur!

desdemona
31st October 2005, 00:30
Deci doar egal? slabutz....

andreiush
31st October 2005, 00:45
Foarte slab! Nu slabut!

andreiush
31st October 2005, 16:00
Ne e dor de adevãratul Minaur

• “U” Cluj-Napoca - HC Minaur Baia Mare: 32-32 (19-16)

Sala sporturilor “Horia Demian” din Cluj-Napoca. Spectatori cca 600 • Minaur: Apostu (16 interventii bune, a apãrat un 7m); Iordan (1; 1) - Vizbovsky 3, Sabou, Varady 6, Zinciuk 6, Kupcenko 11 (6 din 7m), Kauka, Nedelcu, Muresan, Csepreghi, Bondar 3, Fotonea 3. Antrenori: Vlad Caba si Ioan Chircu • Aruncãri de la 7m: 7-7 (transformate: 5-6; au ratat: Marian, Boancã / Vizbovsky) • Minute de eliminare: 10-16 • Au arbitrat: Laurentiu Pop si Viorel Mocany (ambii din Hunedoara)
Incredibil cum s-a putut pierde un punct în acest meci. Sã conduci cu patru-cinci goluri, Apostu sã apere un milion de mingi si tot sã pierzi un punct. Cu cine? Cu “U” Cluj, o echipã care are ca obiectiv salvarea de la retrogradare si care a folosit tot meciul trei jucãtori accidentati, iar unul dintre ei, Burcã, ne-a dat nouã goluri, toate din actiune.
Minaur a jucat foarte modest în prima reprizã, cînd a fost condusã mereu, la 2-4 goluri diferentã. Cînd speram sã ne revenim, iar se duceau clujenii departe. Probleme mari au fost în apãrare, cu precãdere pe partea noastrã dreaptã, locul pe unde s-a marcat cel mai mult. Aceeasi problemã de mai multe etape.
În partea a doua, Minaur începe sã joace handbal si, dupã 10 minute, reuseste sã conducã pentru prima oarã: 23-24. Ne ducem la 23-26, nu dãm gol cînd adversarii sînt în trei oameni, dar nici clujenii nu se descurcã deloc. Cu nouã minute înainte de final, Minaur conduce cu cinci goluri (25-30) si nu credeam cã se mai poate întîmpla ceva neplãcut. Se ajunge însã la 28-30, în conditiile în care Apostu a prins tot ce se putea. Avem 31-29 si mai sînt trei minute, Zinciuk aruncã de la 10m absolut aiurea, în blocaj, primim gol si este 30-31. Avem mingea, Vizbovsky aruncã, dar portarul Raul Adam scoate si gazdele se duc în atac, dupã un time-out. Clujenii folosesc doi pivoti, Dãncilã aruncã de pe semicerc, Apostu scoate, dar arbitrii acordã 7m (Zinciuk era în semicerc, dar nu a faultat). Apostu comenteazã si este eliminat. Raul Marian însecrie si avem atacul. Kauka este faultat pe semicerc si Kupcenko înscrie din 7m. Înscrie apoi si Senocico, egaleazã la 32 si avem atacul. Zinciuk aruncã la poartã complet aiurea, desi mai erau 6 secunde de joc. Este blocat, Adam prinde mingea, aruncã din poartã în poartã si Iordan izbuteste sã scoatã mingea printr-un plonjon de portar de fotbal.
Un nou punct pierdut la o echipã de pluton. Domnule Caba sînteti antrenor la aceastã echipã de o lunã. N-am vãzut nimic nou în aceastã lunã... Ba da, pe Fotonea, plus “unu” în apãrare, o idee bunã. Felicitãri pentru Apostu, Kupcenko si Varady... ceilalti trebuie sã arate cã meritã (sau nu) sã evolueze la Minaur.

(Glasul Maramuresului)

andreiush
1st November 2005, 20:49
Doar doi dintre ucraineni vor pleca în Franta

La finele sãptãmînii, HC Minaur va disputa cele douã meciuri din turul III al Cupei EHF cu US Créteil (Franta), ambele în deplasare.
Avînd în vedere rezultatele modeste obtinute de echipa noastrã în campionat, precum si valoarea adversarului, conducerea clubului a hotãrît ca Minaur sã dispute ambele jocuri în deplasare. Plecarea spre Paris se va face vineri dimineata, mai întîi cu autocarul pînã la Budapesta, iar de acolo cu avionul pînã la Paris (varianta cea mai ieftinã).
Dintre cei patru jucãtori ucraineni care sînt acum la Minaur, doar doi vor face deplasarea în Franta, obtinîndu-se si documentele de cãlãtorie necesare. Este vorba de Yan Vizbovsky si de Dmitri Zinciuk. Ceilalti doi, Alexandr Kupcenko si Yuri Kauka vor rãmîne în Baia Mare si rãmîne de vãzut care va fi “soarta” lor la Minaur în zilele de dupã deplasarea din Franta.
(Glasul MM)

Buuun... deci mi se confirma zvonul cum ca se incearca indepartarea ucrainienilor. Poate e un prim lucru bun sezonul acesta...

andreiush
2nd November 2005, 21:36
Sanse foarte mici pentru Minaur

Sîmbãtã si duminicã, HC Minaur va juca în turul III al Cupei EHF cu US Créteil Handball (Franta), ambele jocuri în deplasare. Sansele echipei noastre de a se califica în turul urmãtor sînt extrem de reduse si nu neapãrat pentru cã jucãm ambele meciuri în deplasare. Francezii au un campionat mai tare decît al nostru, la Créteil joacã patru “internationali”, iar Minaur nu merge deloc bine în întrecerea internã.

US Créteil s-a înfiintat în anul 1964 si a activat în ligile inferioare din Franta pînã în sezonul 1985/1986, cînd a reusit promovarea în prima divizie, acolo unde este si acum. Créteil îsi disputã jocurile de pe teren propriu în Palais des sports “Robert Oubron” din localitate.
Echipa din Créteil a cucerit primul si singurul sãu titlu de campioanã în 1989. A cîstigat de douã ori Cupa Frantei (1989 si 1997) si o datã Cupa Ligii Frantei (2003). Vicecampioanã nationalã în anii 1997 si 2004. A mai jucat de trei ori finalã Cupei Frantei si o datã finala Cupei Ligii. În 1989, an de referintã pentru gruparea francezã, a disputat finala Cupei Cupelor. În palmaresul extern figureazã si o semifinalã de Cupa Cupelor (1990) si o semifinalã de Challenge Cup (2003).

Echipa francezã: Fabien Arriuberge (31 ani - portar); Frederic Bakekolo (18 ani - extremã stînga); Bruno Camerol (19 ani - centru); Stéphane Crepin (25 ani, extremã dreapta); Geoffroy Donatien (17 ani - pivot); Bjarni Fritzson (25 ani, international islandez - extremã dreapta); Benoît Henry (29 ani - extremã stînga); Sédrick Ignol (28 ani - inter stînga); Guéric Kervadec (33 ani - pivot); Nicolas Lemonne (29 ani - international francez, portar); Yannick Limer (25 ani - pivot); Benoît Mallet (19 ani - inter stînga); Thomas Molliex (30 ani - inter dreapta); Adrian Petrea (27 ani - international român, inter stînga); Eremia Pîrîianu (30 ani - international român, pivot); Sébastien Quintallet (28 ani - centru); Pierre-Yves Rigault (29 ani - inter stînga); Guillaume Roche (26 ani - pivot); Abdoulaye Sarr (19 ani - inter dreapta)
Antrenori: Jean Luc Le Gall (principal) si Christophe Esparre (secund - el coordoneazã si actvitatea centrului de copii si juniori).

Dupã primele sase etape din campionatul francez, US Créteil ocupã locul 10, cu 10 puncte, dupã o victorie, douã rezultate de egalitate si trei înfrîngeri. Viitoarea adversarã a echipei noastre a jucat asearã tîrziu cu Angers (ultima clasatã), în etapa a VII-a, si, probabil, va mai urca în clasament.
În cele sase jocuri, pentru Créteil au evoluat urmãtorii jucãtori: Lemonne si Arriuber (portari) - Fritzson (6 goluri), Henry (33), Pîrîianu (17), Kervadec (7), Petrea (7), Molliex (19), Bakekolo, Roche, Limer, Crepin (6), Ignol (6), Quintallet (8), Rigault (11).

Antrenorii echipei noastre, Vlad Caba si Ioan Chircu, se vor putea baza pe urmãtorii jucãtori: Daniel Apostu si Mircea Iordan - portari; Alexandru Sabou, Raul Fotonea (extremã stînga), Dmitri Zinciuk, Alexandru Csepreghi (inter stînga); Alin Bondar, Radu Ghiurcãnas (centru), Iuliu Varady, Florin Soancã, Georgian Nedelcu (pivoti), Daniel Muresan, Yan Vizbovsky (inter dreapta), Constantin Brãdãtean (extremã dreapta).
Dupã cum se poate observa, din lotul echipei noastre lipsesc Yuri Kauka si Alexandr Kupcenko. Ei nu vor face deplasarea în Franta si este mai mult ca sigur cã se va renunta la serviciile lor chiar în aceastã sãptãmînã.
(Glasul MM)

andreiush
5th November 2005, 01:34
Şanse infime
Dintre echipele româneşti angrenate în cupele europene, băimărenii au cele mai mici şanse la calificare, mai ales că au acceptat să joace ambele manşe din turul 3 pe terenul francezilor de la Creteil. "Pe noi ne interesează mai mult situaţia din campionat. Era greu să ne calificăm şi dacă jucam în România", a declarat preşedintele lui Minaur, septuagenarul Lascăr Pană. Nici Creteil nu a avut un start lansat în Franţa, echipa internaţionalilor români Eremia Pîrîianu şi Adrian Petrea aflîndu-se pe locul 11 din 14 echipe, după primele 7 etape. Primul meci se va disputa azi, de la ora 17:00, iar returul mîine, de la aceeaşi oră.
(gsp)

andreiush
6th November 2005, 10:38
HC Minaur Baia Mare : US Creteil Handball 21:32 (11:16)

No comment

BornWild
6th November 2005, 12:46
Si Creteil e puscarie in campionat

andreiush
6th November 2005, 18:59
Stiu, tocmai de aceea, n-are rost nici un comentariu.
Da' e clar, nu trebuie sa ne calificam mai departe, cica economisim bani :sleep:

andreiush
6th November 2005, 21:05
HC Minaur Baia Mare : US Creteil Handball 31:32 (14:16)
:lol: :lol:

Uite ca acum au putut sta aproape de francezi :lol:
Oare pentru ca am jucat... acasa? :D

BornWild
6th November 2005, 21:09
nu...mentalitatea asta e de vina.......dar si Créteil nu prea s-a omorat cu firea

andreiush
6th November 2005, 21:27
Born, cred ca nici un component al delegatiei baimarene nu s-a gandit o clipa la: "oare ce-ar fi daca i-am bate, oare ce-ar fi daca ne-am califica". S-a plecat din start cu ideea: "nu putem, nu ne calificam, nu avem bani si pentru Europa".
Probabil acum, in al doilea meci, au zis ca sa-si spele un pic din rusine...

BornWild
6th November 2005, 22:12
lasa-ma sa spun si cumparaturile din gandul sportivilor sau eventualul negot.....spun asta din surse sigure:)

andreiush
6th November 2005, 23:44
Asa o fi :)
Oricum, ideea e ca anul asta e dezastruos si rusinos pentru Minaur. Pe toate fronturile...

BornWild
6th November 2005, 23:45
mai bine asa decat 40-17:D

Cainele
6th November 2005, 23:57
da...decat nimic , mai bine 17-40 :P

andreiush
7th November 2005, 00:00
Bine, nu e vorba doar de aceasta dubla cu Creteil. Aici nici nu ma asteptam la mai mult. E vorba in general, de tot sezonul acesta. Dinamo a mers rau doar in CL, adica, asa cum ziceai si tu, asta le e valoarea. In campionat sunt pe locul 2, totusi.

Tudose
8th November 2005, 00:23
Discutam recent cu cativa prieteni care sunt activi pe forumul de handbal despre o finala de Cupa IHF disputata de Minaur in compania lui Zaporoje, in 1985. Imi amintesc bine, caci am vazut-o la TV. Nu mai am ziarul de atunci, spre rusinea mea, insa am gasit ceva informatii pe Net:

Finala cu SII Zaporoje (din 1985) va ramane in istoria handbalului. In Baia Mare, in fata unui public vulcanic, Minaur a invins cu 22-17 o echipa care avea in componenta numerosi internationali sovietici. La Zaporoje, cand mai erau doar 4 secunde de joc, gazdele isi aranjau deja vitrina pentru a face loc cupei. A fost clipa in care Alexandru Stamate a inscris senzational de la 18 metri (aproape de la jumatatea terenului!) in poarta lui Alexandr Sipenko, valorosul portar al URSS. Si Minaur a invins, rescriind istoria!
"La inceput, nu mi-am dat seama ce vrea sa faca Stamate. Apoi nu-mi venea sa cred ca mingea a intrat in poarta", si-a amintit Gheorghe Covaciu. Gazdele au contestat valabilitatea golului, motivand ca a fost inscris dupa timpul regulamentar. Au urmat 50 de minute infernale, de incercare a modificarii normalitatii. In cele din urma, golul a fost validat. In tot acest timp, minauristii au jucat... fotbal!

http://gazetademaramures.ro/fullnews.php?ID=968&PHPSESSID=490e46b0b7a2b8455db37be7c0564733

Alte informatii aici:
http://gazetademaramures.ro/fullnews.php?ID=1694&PHPSESSID=c08289be6704ab80936d9ccdbd701502

andreiush
8th November 2005, 01:51
Intr-adevar, cele 2 cupe IHF castigate, reprezinta momentele de glorie ale clubului baimarean. Ce mi-ar fi placut si mie sa vad acea finala cu Zaporoje... macar la TV, daca nu chiar in sala :)
Excelente si cele 2 articole despre istoria si izbanzile Minaurului (spre rusinea mea, nu le-am gasit si citit pana acum). Ce vremuri...

A mai vazut cineva de pe forum acea finala?

In zilele urmatoare va voi prezenta si eu amanunte din campania europeana a Minaurului din 1988, incheiata de asemenea cu castigarea cupei IHF.
Daca in prezent nu mergem prea bine, trebuie sa ne indulcim viata cu victoriile din trecut. Multumim Tudose pentru ca ai deschis un subiect foarte placut pentru noi baimarenii si cred ca interesant pentru toti iubitorii handbalului.

BornWild
8th November 2005, 13:33
Hai sa va spun un fapt inedit!!
In handbalul actual............face furori mingea care loveste podeaua in fata portii dand senzatia ca iese din cadrul acesteia , dar intra in poarta ( se numeste "invartita" ............Ia ghiciti cine a inventat-o:D

andreiush
8th November 2005, 14:50
Maricel Voinea!

BornWild
8th November 2005, 17:50
corect:)

P.S
La Voinea am vazut prima oara o masina personalizata cand a plecat in Suedia!
I-au dat suedezii un Volvo ultimul model , la vremea aceea, si scria pe partile laterale ceva de genul......... Volvo este incantata sa fie condusa de Maricel Voinea.......si numele era ingrosat si scris cu alta culoare.Am ramas cu gura deschisa........era ceva extraordinar la vremea respectiva...nu mai vazusem

andreiush
8th November 2005, 18:15
Am gasit si un articol despre Maricel Voinea.
Nelu Petrusan - Gazeta de Maramures


Maricel Voinea, cel mai valoros si iubit handbalist maramuresean

Maricel Voinea este cel mai valoros handbalist pe care l-a avut Maramuresul. Stabilit in Germania, Maricel revine cu dragoste in Baia Mare, locul in care a cunoscut cele mai mari satisfactii ca jucator. Maramuresenii nu l-au uitat si il intampina cu aplauze si afectiune, pentru ca "Minunea blonda" si-a rezervat un loc aparte in inima lor.

Carte de vizita

S-a nascut pe 17 martie 1959, la Galati. In 1972 isi incepe ucenicia in handbal la Scoala sportiva Bacau (joaca la Stiinta Bacau pana in 1976). Intre 1977-1989 activeaza la HC Minaur. Traseu sportiv: 1989-1992: Avidesa Valencia (Spania); 1992-1994: Leutershausen (Germania); 1994-1998: Northorn (Germania); 1998-2000: Ibbenburen (Germania), antrenor-jucator, reuseste promovarea; 2000-2002: Lansberg (Germania), antrenor-jucator, reuseste promovarea; 2002-2004: Furstenfeldbruk (Germania). Dublu campion mondial universitar (1982 si 1985), medaliat cu aur la Supercupa campionilor mondiali si olimpici (1983), doua medalii de bronz la Jocurile Olimpice (1980 si 1984) l Este inventatorul unui efect care-i poarta numele l Desemnat al doilea sportiv maramuresean al secolului XX l Casatorit cu Eugenia l Are un fiu, Bogdan (19 ani), student anul II.

Maricel Voinea se inalta, pluteste, infinit parca!, si atunci cand imponderabilitatea devine plictisitoare, arunca in poarta jucaria pe care pana atunci o mangaiase intre palme. Din piepturile celor pe care i-a vrajit pentru inca o eternitate se aude o descatusare de bucurie. De aceea, handbalistul cu bucle blonde va ramane in sufletul suporterului. Si poate, pentru ca a inventat efectul Maricel (o aruncare cu efect prin care, in contact cu podeaua, mingea descrie un arc de cerc, ocolindu-l pe portar).

Reporter: Ce mai face Maricel Voinea?

Maricel Voinea: Locuiesc la Furstenfeldbruk, o localitate situata la 15 km distanta de Munchen. Lucrez in administratia publica locala, post rezolvat de conducerea clubului unde am activat ultima oara ca antrenor.

Rep.: Pe plan sportiv?

M.V.: Pana in ianuarie 2004 am pregatit echipa din Furstenfeldburk, din liga a IV-a a Germaniei. Am renuntat, m-am gandit ca trebuie sa fac o pauza.

Rep.: Motivul renuntarii?

M.V.: Am ajuns sa avem prea multi jucatori accidentati si nu a fost posibil sa-i inlocuim. Mie imi place sa castig, si de aceea am renuntat. Deocamdata, ma odihnesc.

Rep.: E o renuntare definitiva?

M.V.: Este destul de greu... Nu stiu, trebuie sa ma mai gandesc. Intre timp, am inceput sa scriu o carte despre handbal (impresii din Romania, Spania, Germania si pe unde am mai umblat cu echipele la care am jucat).

Rep.: Ce loc ocupa handbalul in viata dvs.?

M.V.: Handbalul este viata mea. De copil si pana acum am trait cu handbalul, am jucat, am antrenat. Handbalul este familia mea.

Rep.: Cea mai mare satisfactie din cariera sportiva?

M.V.: Am cunoscut multe satisfactii, cele mai multe in Baia Mare. Un episod frumos a fost finala de la Zaporoje, din 1985. A fost extraordinar, fantastic golul lui Stamate.

Rep.: Dumneavostra i-ati pasat.

M.V.: Nu aveam alta solutie. Adversarii au venit direct spre mine, ma cunosteau. Stamate mi-a cerut mingea, i-am dat-o. Ia-o, sa vedem ce-o iesi! am spus. Si a iesit cum nu se putea mai bine. N-o sa uit niciodata acel moment.

Nasterea efectului Maricel Voinea

Rep.: Cum s-a nascut efectul Maricel?

M.V.: La inceput din joaca. Aveam 6-7 ore pe zi mingea in mana. Am muncit foarte mult la antrenament pana am lansat pe piata acest efect. In alta parte, in Germania si Rusia, spun ca ei l-au inventat. Nu ma supara acest lucru. Important este ca eu l-am lansat. Se dau foarte multe goluri cu aceasta tehnica.

Rep.: Cum s-a realizat transferul in strainatate?

M.V.: M-au vazut niste impresari spanioli cand Minaur a jucat cu Barcelona in semifinalele EHF din 1988. Cu multe interventii la Partid am reusit sa ma transfer la Valencia. Era in 1989, pe vremea aceea era foarte greu sa mergi legal la o echipa din strainatate.

Rep.: Cum a fost acomodarea?

M.V.: Dificila. La Valencia am stat trei ani. Spaniolii au vrut sa ma mai tina, dar eu n-am acceptat. N-am vrut sa stau pe bani putini, Valencia avand atunci mari probleme financiare.

Rep.: Unde se practica cel mai puternic handbal?

M.V.: S-au schimbat foarte multe in handbalul international. Este un alt stil, mai dur, mai rapid fata de cel pe care il practicam eu. Cred ca cel mai puternic handbal se joaca in Germania, Franta si Spania.

Rep.: Despre regresul handbalului romanesc?

M.V.: Consider ca este un proces normal. Dupa Revolutie, s-au schimbat toate sistemele care guvernau miscarea sportiva. S-a distrus tot ceea ce traditional producea jucatori de valoare, capabili sa castige pe plan international. Cred ca ar fi bine readusi in tara fostii mari jucatori si antrenori, care merg in strainatate numai din motive financiare.

Dezvaluiri in premiera

Rep.: De ce ati ales Baia Mare?

M.V.: Jucam cu dubla legitimare la juniorii Bacaului si la Stiinta, in divizia A. Fratele meu era in Baia Mare si mi-a spus sa vin alaturi de el. Aveam oferte de la Steaua, Dinamo... Am stat in cumpana, dar m-am hotarat sa vin la Minaur. A fost cel mai mare noroc al meu.

Rep.: Ofertele de la echipele bucurestene au continuat?

M.V.: Bineinteles, in permanenta. A fost un moment, prin 1987, cand am intentionat sa plec si sa joc la Steaua (era un moment de criza la Minaur). Pana la urma, am ramas la Baia Mare. E un fapt pe care-l dezvalui in premiera, nici macar ne Pana nu-l stie!

Rep.: Diferenta intre Minaur din anii 80 si echipa de azi?

M.V.: In primul rand, diferenta consta in palmares, Minaur din 1980 s-a afirmat mult pe plan international. Dupa aceea, e stilul de joc. Noi am vrut sa facem spectacol, acum este mai mult angajament fizic, lupta, duritate.

Rep.: Ce impresie v-a lasat Minaurul actual?

M.V.: Am ramas foarte impresionat! Echipa joaca un handbal modern, in viteza, goluri foarte multe. In urma cu doi ani i-am vazut intr-un meci de campionat la Cluj si am fost deceptionat. Lucrurile s-au schimbat in bine. Mi-au placut mult Ghionea, Irimescu, Alexandru.

Rep.: Va considerati un om multumit?

M.V.: Da. Sunt multumit de tot ceea ce am facut.

andreiush
11th November 2005, 00:13
A doua cupa IHF castigata de Minaur Baia Mare – editia 1987/1988
Iata traseul Minaurului

I SAISPREZECIMI
• Tur (27 septembrie 1987):
Minaur – Tatran Presov 32 – 21 (18-11)

Spectatori: aproximativ 3.000
Debut viguros al Minaurului in noua editie a competitiei europene dotata cu Cupa IHF. Baimarenii au condus in permanenta, asigurandu-si inca din finalul primei reprise o diferenta de scor promitatoare. Maricel Voinea, in mare verva, a punctat necrutator. Covaciu si Porumb l-au secondat cu brio. Stamate a reusit 2 goluri simbolice, dintre care golul final, in ultima secunda de joc, ca la Zaporoje!

• Retur (4 octombrie 1987):
Tatran - Minaur 21 – 26 (13-14)

Desi cele 11 goluri diferenta din primul meci de la Baia Mare constituiau zestre mai mult decat promitatoare pentru calificarea in turul urmator, un mic grup de suporteri, prieteni buni ai Minaurului, prezenti la Presov, au dorit sa fie alaturi de baimareni, sa-i incurajeze.

II OPTIMI
• Tur (1 noiembrie 1987):
HK Drott – Minaur 29 – 19 (13-9)

Am ramas total nedumerit cand in min. 43 tabela electronica din Halmstad indica incredibilul scor de 24-13, adica 11 goluri diferenta! Mai erau 17 minute de joc si refuzam sa cred ca baimarenii nu vor reduce din handicap, macar pana la limite rezonabile. Cand, la sfarsit, spectatorii, imbujorati de satisfactie, paraseau sala nu ne venea sa credem ca o asemenea infrangere catastrofala i s-a putut intampla Minaurului. A fost cel mai slab meci al formatiei baimarene!

• Retur (8 noiembrie 1987):
Minaur – HK Drott 28 – 18 (11-9)

Senzatie in Europa handbalistica!
Sala Sporturilor Dacia. Spectatori: aproximativ 4.000
Ceea ce parea imposibil, s-a realizat. Minaur si-a dovedit, inca o data, vocatia de invingatoare. Baimarenii au reusit o calificare incredibila, spectaculoasa, fantastica! In meciul acesta toti cei care au intrat pe teren au slujit cu cinste culorile Minaurului. Tribunele scandeaza: MINAUR! MINAUR! In vreme ce numele rostit intra din nou intre legendele handbalului mondial.

III SFERTURI
• Tur (21 februarie 1988):
HIK Copenhaga – Minaur 25 – 20 (11-6)

Luat in sine, jocul Minaurului n-a fost mai prejos decat al gazdelor. Si daca n-ar fi existat numeroasele erori, danezii inscriind multe goluri pe greselile noastre, rezultatul putea fi mult mai strans. Si asa, diferenta e recuperabila!

• Retur (28 februarie 1988):
Minaur HIK – Copenhaga 24 – 16 (10-6)

Spectatori: aproximativ 4.000
Din min.2 pana la fluierul final a condus Minaur. Era necesara o detasare cat mai timpurie, spre a realize diferenta de golaveraj care sa asigure calificarea in faza urmatoare, semifinala. “Un asemenea public merita o echipa de talia Minaurului”, spunea conducatorul delegatiei daneze, Michael Hjalsted.

IV SEMIFINALE
• Tur (3 aprilie 1988):
FC Barcelona – Minaur 22 – 21 (11-11)

In partida-tur cu FC Barcelona, echipa de handball Minaur Baia Mare a obtinut in Palau Blaugrana din localitate un rezultat sensational. Apreciere a numerosilor ziaristi spanioli. Generoasa si tandra, echipa Minaur ne ofera o noua semifinala europeana, ca un buchet de flori de primavera.

• Retur (10 aprilie 1988):
Minaur – FC Barcelona 24 – 22 (11-13)

Spectatori: aproximativ 4000.
Asadar, a fost mai greu de recuperate un gol decat 10, dupa cum declarase si antrenorul Lascar Pana. Ultimul minut! 24-22! Minaur, in atac. Maricel Voinea rateaza (atacul mai putea fi prelungit). Mai sunt cateva secunde! Spaniolii se napustesc, inclusive cu Rico, spre poarta lui Nesovici, dar nu reusesc sa inscrie golul ce le-ar fi adus izbanda. Fluier final! Minaur s-a calificat – pentru a doua oara – intr-o finala europeana!

V FINALA
• Tur (14 mai 1988):
Granitas Kaunas – Minaur 21 – 20 (8-11)

La Palatul sporturilor din Kaunas, in prezenta a peste 5.000 de spectatori, s-a desfasurat prima mansa a finalei Cupei IHF dintre actuala detinatoare a trofeului si Minaur Baia Mare.
Cu toate atacurile disperate ale gazdelor, apararea Minaurului a fost la inaltime, baimarenii incheind repriza cu un avantaj de 3 goluri. In repriza secunda, aceeasi disputa epuizanta, cu o mare risipa de energie, in care Minaur a stralucit din nou, pastrand minute in sir avantaj de 3-4 si chiar 5 goluri. Finalul partidei a fost incandescent si de un dramatism rar intalnit, in care gazdele au facut eforturi deosebite pentru a-si apropia victoria. Gazdele reusesc sa egaleze si cu 40 de scunde inaintea incheierii jocului Kaucikas inscrie golul victoriei. Pentru admirabila prestatie a baimarenilor, felicitari jucatorilor si antrenorilor. Cu toate ca n-a fost victorie, Minaur a luptat eroic in acest meci, obtinand un rezultat care ii acorda prima sansa in dobandirea trofeului continental.

• Retur (22 mai 1988):
Minaur – Granitas 23 – 20 (10-11)

Sala sporturilor Dacia, sala arhiplina!
O sala arhiplina a intampinat pe cele doua finaliste in partida hotaratoare pentru dobandirea Cupei IHF. Meciul decisive a constat dintr-o confruntare de maxim angajament, epuizanta pentru jucatori si chiar pentru spectatori, castigatoarea competitiei europene fiind decisa in secundele de foc si de mare tensiune ale ultimelor minute de joc. Ultimul egal, 19-19, in minutul 55. Baimarenii, cu ultimele resurse, cu o daruire si ambitie totale, inscriu de patru ori! 23-19! In secundele ramase soarta trofeului nu mai poate fi schimbata, chiar daca oaspetii inscriu. Explozie de bucurie si de entuziasm: Cupa IHF ramane din nou la Baia Mare! Bravo Minaur!
Sala sporturilor Dacia din Baia Mare, ca un imens vulcan de inimi batand in acelasi ritm, a fost pentru prima data gazda finalei competitiei europene dotate cu Cupa IHF. Dupa consumarea celor 60 de minute sufocante de joc, trofeul a fost inmanat Minaurului, in cadru festiv, si in aclamatiile neintrerupte ale publicului.



Toate informatiile, citatele, pozele din acest post si din urmatoarele sunt luate din cartea
"Minaur - Diamant de Maramures" de Ion P. Pop

andreiush
11th November 2005, 00:19
LOTUL MINAUR

1. Petran Mircea
2. Nesovici Nicolae
3. Ionescu Danut
4. Andronic Gheorghe
5. Radulescu Sorin
6. Covaciu Gheorghe
7. Voinea Maricel
8. Iacob Dorel
9. Halmagyi Attila
10. Pavel Liviu
11. Cosma Gabriel
12. Coman Costel
13. Porumb Doru
14. Marta Ioan
15. Stamate Alexandru
16. popovici Adi
17. Cuc Sorin
Antrenori:
Lascar Pana (principal)
Petre Avramescu (secund)

Autorii de goluri de la Minaur:
1. Maricel Voinea 78
2. Gheorghe Covaciu 52
3. Doru Porumb 32
4. Alexandru Stamate 24
5. Ioan Marta 19
6. Gheorghe Andronic 16
7. Liviu Pavel 6
8. Sorin Radulescu 4
9. Dumitru Cojocar 3
10. Attila Halmagyi 2
11. Sorin Cuc 1

http://img471.imageshack.us/img471/3070/img71382ep.jpg (http://imageshack.us)

andreiush
11th November 2005, 00:44
http://img210.imageshack.us/img210/4441/maricel7zu.jpg (http://imageshack.us)http://img461.imageshack.us/img461/6334/nesovici9hd.jpg (http://imageshack.us)http://img461.imageshack.us/img461/7623/andronic3ud.jpg (http://imageshack.us)http://img201.imageshack.us/img201/9726/petran1zh.jpg (http://imageshack.us)
http://img211.imageshack.us/img211/324/cojocaru4jx.jpg (http://imageshack.us)http://img201.imageshack.us/img201/5349/radulescu9vf.jpg (http://imageshack.us)http://img211.imageshack.us/img211/6505/stamate6ry.jpg (http://imageshack.us)
http://img486.imageshack.us/img486/8023/covaciu3vk.jpg (http://imageshack.us)http://img486.imageshack.us/img486/7388/marta3ac.jpg (http://imageshack.us)

andreiush
11th November 2005, 00:47
http://img494.imageshack.us/img494/6011/piramida2ls.jpg (http://imageshack.us)

http://img494.imageshack.us/img494/2966/porumb8jr.jpg (http://imageshack.us)

http://img494.imageshack.us/img494/1963/minaurkaunas3vm.jpg (http://imageshack.us)

leo.mocanu
11th November 2005, 06:37
Marta este acel jucator firav care nu avea mai mult de 1,80 inaltime si care arunca peste blocajul jucatorilor de peste 2 m? Daca da, mi-l amintesc de prin anii 80, cand a jucat in turneele de sala ale CN la Galati.

andreiush
11th November 2005, 09:28
Cred ca la el te referi. Avea 1,71 inaltime :ok:

leo.mocanu
11th November 2005, 16:48
In 1982 prima parte a campionatului s-a disputat sub forma unor turnee de sala la Galati si Braila. La Galati au venit Dinamo, Minaur, Marsa, Timisoara, Aradul si Oradea. Atunci l-am vazut pe Marta inscriind peste interi precum Bedivan, Grabovschi sau Birtalan. La Minaur jucau si fratii Voinea, Porumb, precum si alti jucatori extrem de valorosi.
La Dinamo ti se increteste parul: Redl jr., Bedivan, Grabovschi, Durau, Omer, Tase. Mocanu era mic copil. Au jucat jumatate de repriza numai pentru el, l-au angajat din toate pozitiile si asta a ratat tot.
Erau jucatori valorosi, erau antrenori pasionati... Miercuri l-am vazut pe Albici, care tine in spate echipa Lignitului. Si asta e frate cu timpul.
Ce creste...jucatori buni, dar capriciosi. Ori fortati cand nu trebuie. Un exemplu: fratii Sania. Alin este valoros, dar parca prea cu nasul pe sus, ca a prins juma' de sezon in Slovenia.
Darius, cand a venit la Constanta, spargea avioane. Rupea plasa. Din pacate, parca a crescut prea repede. Este extrem de fragil. A tinut-o din accidentare in accidentare. Mana rupta, picior rupt. Are oase de plastelina.
Pacat, pentru care o explozie fenomenala in brat, are detenta. Ar fi fost excelenti pentru Minaur. Sau pentru orice alta echipa.
Din pacate, parca stilul nostru de joc, al romanilor, este prea distructiv, fara a fi completat prin forta de atac.
Dam greu gol din pozitional, pentru ca nu avem jucatori care sa joace fara minge, sa se demarce, sa-i lase pe adversari fara suflet. Ce iese, iese la plesneala, sau pentru ca adversarii se plictisesc.
Uite, miercuri Lignitul nu a inscris pana in minutul 14. Cat a stat Iacob in teren, Filip a dat doua goluri. Dar in ce priveste meciurile noastre internationale, trebuie sa pastram proportiile.

krysty_b1984
15th November 2005, 19:02
Bai BornWild,daca nu stii nu vorbi,Mianur nu va muri niciodata,cu sau fara Pana,va ramane echipa nr 1 a Romaniei,Constanta este o aparenta trecatoare,le mai dau inca maxim 2 ani de top,Steaua si Dinamo sa nu uitam ca in vremea comunistilor a castigat toate titlurile din cauza influentelor politice,iar Minaur ca era echipa de provincie trebuia sa se multumeasca cu locul 3,la Baia-Mare ,sa stii si tu,handbalul este sportul nr 1!!!!!!!!!Stai linistit ca la anul Minaur va fii CAMPIOANA!!!!o sa vezi ce transferuri se vor face in vara la Baia-Mare!!!!!!!!!!

Minaur Forever The Best!!!!!!!

andreiush
15th November 2005, 21:55
@krysty_b1984... zi si mie de transferurile alea din vara de la Baia Mare. Sa stiu si eu...


O victorie care ne mentine în zona “europeanã”

Cu toatã sinceritatea, n-am asteptat mare lucru de la meciul pe care HC Minaur l-a sustinut duminicã dimineata la Resita.
Speram într-o evolutie multumitoare, dar nu credeam într-o victorie, mai ales cã Resita s-a întãrit serios încã din campionatul trecut, iar Minaur a pierdut foarte multi jucãtori în ultimul timp. Singurii care, probabil, au crezut în sansa lor au fost jucãtorii de la Minaur si antrenorii Caba si Chircu. Surprinde însã si diferenta de scor cu care a fost cîstigat acest meci, cea mai mare diferentã pe care a realizat-o Minaur în acest tur de campionat.
Partea foarte bunã a acestei victorii vine din faptul cã bãimãrenii s-au apropiat de zona cupelor europene. Dacã se pierdea la Resita, existau probleme serioase pentru atingerea acestui deziderat, deoarece ar fi existat o distantã de minimum cinci puncte între echipa noastrã si locul V, cel care poate asigura, mãcar teoretic, prezenta în Challenge Cup. Desigur, mai existã si varianta Cupei României, acolo unde sezonul trecut am jucat finala. Dar baza este tot campionatul, deoarece un loc între primele cinci poate aduce linistea. Mãcar pentru traditie si este foarte importantã participarea an de an a echipei noastre în cupele europene intercluburi. La “aspectele tehnice” trebuie sã adãugãm si aspectul moral al victoriei de la Resita, jucãtorii de la Minaur cãpãtînd încredere dupã evolutia bunã.
Fatã de alte echipe, Minaur are un program mai avantajos în retur, cu sapte jocuri pe teren propriu, dintre care cele mai grele ar fi cu Steaua si cu Resita. Iar din deplasare, existã sanse reale de a se obtine puncte la Oradea, la Timisoara sau la Medgidia în ultima etapã. Mai existã si posibilitatea ca antrenorii echipei noastre sã poatã face o pregãtire bunã în pauza de iarnã, care va începe de pe 11 decembrie, data ultimului meci din tur, si care va dura pînã pe 5 februarie 2006, cînd vom disputa jocul din optimile Cupei României, iar apoi, pe 12 februarie, cînd vom întîlni pe Steaua (pe teren propriu), în prima etapã a returului.
Mîine, pentru Minaur, este o zi foarte importantã. Elevii antrenati de Vlad Caba si Ioan Chircu vor întîlni pe teren propriu, de la ora 17.00, pe Dinamo Baumit Bucuresti, campioana en-titre a României. Un meci care se anuntã extrem de interesant. Fãrã îndoialã, Dinamo Baumit este principala favoritã la cîstigarea acestui meci, chiar dacã evolutia bucurestenilor din jocurile grupei F din Liga Campionilor n-a fost chiar de cea mai bunã facturã. În nici un caz nu trebuie sã facem comparatii cu acele meciuri, deoarece în Liga Campionilor se practicã, parcã, un altfel de handbal. Campionatul este una, iar Liga este alta.
Pentru meciul de mîine este necesarã o mobilizare comparabilã cu cea de la Resita. Mai mult, existã si avantajul terenului propriu, extrem de important pentru echipa noastrã. Acest avantaj poate fi concretizat doar printr-o prezenta masivã a spectatorilor la acest meci, lucru de care nu ne îndoim. Suporterii echipei noastre trãiesc meciurile cu mizã si dacã a existat o neîncredere pînã acum, este posibil ca rezultatul jocului de la Resita sã schimbe putin optica tuturor.
Dinamo este deja în Baia Mare, venind în orasul nostru direct din Slovacia, acolo unde a disputat meciul cu Tatran Presov. Nu stim cît va conta oboseala acumulatã de bucuresteni dupã periplul româno-european din ultimele sãptãmîni, cert este cã nu va trebui sã ne bazãm nici pe acest argument.(glasul MM)

leo.mocanu
15th November 2005, 22:48
Stimate domn krysty_b1984, bine ai venit pe cel mai civilizat subforum al onlinesport, unde oamenii stiu sa se respecte dincolo de afinitatile lor pentru o anume echipa. L-am contrat mai demult pe unu' de se lauda cu niste morti, dar spune-mi, te rog, cumva a castigat Ceausescu de doua ori Cupa Campionilor? la handbal, bineinteles.
Iar daca acel 1984 inseamna anul nasterii tale, atunci nu incerca sa vinzi castraveti gradinarilor, povestindu-ne cam cum era pe vremea comunistilor.

danikunyak
16th November 2005, 13:46
ba terminati cu povesti cu comunisti!!!ca indiferent de anul nasterii oricui se stie ca dinamo si steaua erau cele mai bune echipe dar daca nu beneficiau de nici un ajutor nu se stie ce era!!!cupa campionilor a fost castigata datorita faptului ca jucatorii nu plecau afara(la fel s-a intamplat si la fotbal) si toti jucatorii buni din tara erau la steaua si dinamo!!!!din pacate si dupa 89 arbitrajele erau clar pro bucuresti si asta chiar nu poate nimeni contesta(cu handbalul am crescut si stiu) si iti trebuia super echipa ca sa domini handbalul(vezi fibrex si minaur)!!!
Sper ca am fost civilizat!!!!!!

p.s.:astazi 16.11.2005 infernul se muta in sala sporturilor din baia mare si cine tine la handbal tineti pumnii minaurului sa ii invingem pe dinamo sa evitam sa ia un nou titlu sa nu ne faca iar de ras!!!!!Forza constanta!!!!!11


Domnule leo,nu ma lua cu vorbe dinastea si nu conteaza anul nasterii mele,ca se stie bine ca pe vremea lui "impuscatu" nimeni nu se putea pune cu Steaua si Dinamo!cred ca esti de acord cu mine?

andreiush
16th November 2005, 19:12
krysty_b1984, esti din Baia Mare? Ai fost cumva azi la meciu cu Dinamo?


Minaur va castiga al treilea titlu de campiona din istoria sa!!!!
Sezonul acesta sau cel viitor?:D Ca sa stau si mai linistit.

Nu stiu scorul. Dar stiu ca a fost egal.

krysty_b1984
16th November 2005, 19:23
Sezonul viitor,anul asta ce sa faci cu echipa de acum,ei fac tot posibilul baietii,dar daca campania de transferuri din vara s-a dovedit a fii un esec total!!!!!


Andreiush,stai linistit si asteapta pana la vara,va fii o surpriza placuta.....Minaur va castiga al treilea titlu de campiona din istoria sa!!!!

Sunt din Baia-Mare,nu am fost la meci ,as fii vrut eu,dar nu sunt in tara.stii cumva scorul final,ca inca pe www.frh.ro nu au pus rezultatul

andreiush
17th November 2005, 17:02
Un egal cît o victorie

• HC Minaur Baia Mare - Dinamo Baumit Bucuresti: 27-27 (16-14)

Sala Polivalentã din Baia Mare. Spectatori cca 1.900 • HC Minaur: Apostu (4 interventii bune, a apãrat un 7m), Iordan (10 interventii bune, a apãrat 4 de 7m) - Sabou 2, Csepreghi 4, Nedelcu 1, Bondar 4 (din 7m), Vizbovsky 10, Muresan 5, Varady 1, Soancã, Fotonea. Antrenori: Vlad Caba si Ioan Chircu • Dinamo: Bârzã (10 interventii bune, a apãrat un 7m), Dragomir (9 interventii bune, a apãrat un 7m) - Bibirig 4, Purcãrea 7, Muraru 3 (2 din 7m), Balea 1, Skyba, G. Nicolae, Armanu 2, B. Voica 3 (unul din 7m), Cozma 1, Ghionea 3 (unul din 7m), Jurcã 2. Antrenori: Constantin Stefan si Ioan Gãnãu • Aruncari de la 7m: 6-9 (transformate: 4-4; au ratat: Sabou, Bondar / Purcãrea, Muraru, Armanu, Ghionea, B. Voica) • Minute de eliminare: 12-14 • Au arbitrat: Toma Plesa si Octavian Pripas (ambii din Rîmnicu Vîlcea).
Minaur a confirmat evolutia bunã din deplasarea de la Resita la doar trei zile dupã acel meci, doar cã adversarul echipei noastre a fost campioana en-titre, Dinamo Baumit Bucuresti. Minaur a obtinut un rezultat de egalitate extrem de muncit, în conditiile unei subtirimi evidente a lotului. Nu acelasi lucru se poate spune despre Dinamo, care a avut pe bancã jucãtori care ar putea evolua relaxat titulari la echipa noastrã. Din fericire, a existat o mobilizare exemplarã si un public de exceptie si echipa noastrã s-a bãtut de la egal la egal cu Dinamo, ba chiar putea sã obtinã ambele puncte. Nu vrem însã sã-l mîniem pe Cel de Sus, asa cã ne multumim si cu egalul.
Minaur începe minunat si conduce cu 2-0 (3'), dar echilibrul se restabileste imediat si se merge cap la cap, cu avantaj de un gol pentru una sau pentru cealaltã echipã. În ultimul minut al primei reprize este 14-14, Ghionea rateazã singur cu Iordan (excelent), în timp ce Vizbovsky a marcat. A ratat apoi B. Voica un 7m (din nou Iordan meserie), iar Bondar închide tabela cu o aruncare de la 7m: 16-14.
Dupã reluare echilibrul este evident. Dupã 8 minute, scorul este 19-19 si urmeazã o perioadã cu foarte multe ratãri si greseli de ambele pãrti. La un moment dat jucãm în 4 oameni de cîmp, iar Fotonea atacã cu curaj poarta, obtine un 7m si o eliminare la 19-20. Egalitatea se mentine pînã spre final: 22-22 (45), 25-25 (53).
Ultimele minute sînt extrem de tensionate. Bondar face 26-26 din 7m (57.46). Sabou este foarte atent în apãrare, reuseste sã recupereze un balon, pleacã pe contraatac si înscrie peste Bârzã: 27-26 (58.28). Dinamo revine rapid în atac, iar Muraru puncteazã si el: 27-27 (58.48). Minaur are mingea, dar intrã în pasiv. Muresan se sacrificã sã arunce la poartã, cu podeaua, dar balonul trece peste (59.23). Dinamo are atacul si 37 de secunde la dispozitie, iar Stefan cere time-out pentru ultimele sfaturi. Bucurestenii pregãtesc un atac pentru Armanu, Sabou faulteazã si este eliminat douã minute cu 8 secunde înainte de final. Schema este tot pentru Armanu, dar acesta este penalizat în ultima secundã cu fault în atac (altã decizie nu putea fi decît 7m pentru Dinamo).
Am remarcat jocul excelent al lui Vizbovsky în prima reprizã si pe cel al portarului Iordan, cea a apãrãtorilor Nedelcu si Soancã. Tinerii Muresan si Csepreghi s-au strãduit dupã puteri si uneori le-a si reusit. Pînã la urmã, un egal care poate fi cît o victorie, în conditiile în care Dinamo bate pe toatã lumea în afara echipei din Constanta. Duel care nu ne poate interesa acum.(Glasul MM)

leo.mocanu
17th November 2005, 21:07
Krysty, chiar Minaur a fost o echipa care s-a pus cu Steaua si Dinamo. Si a facut-o bine. Eu am vrut sa spun ca, desi erau sustinute de structurile de partid si de ministere puternice in interior, aveau rezultate si pe plan international. Era o adevarata provocare sa te lupti cu ele la orice sport. Si o mare satisfactie sa le bati. Asa simt eu acum pentru Constanta.
Din pacate, in ziua de azi performante fara bani, numai cu entuziasm, nu mai exista. Entuziasmul nu tine de foame. Ce este pacat, atunci cand ai bani, sa-ti bati joc de ei si sa-i cheltui aiurea. Minaur i-a dat pe Gheonea, Irimescu si Alexandru, ca sa aduca ucraineni. Au fost astia mai ieftini?

andreiush
17th November 2005, 22:49
Leo, probabil ca or fi fost mai ieftini. Dar hai sa-ti zic ceva. Pe Ghionea l-au dat pentru a obtine ceva bani (oficial s-a anuntat o suma mica de transfer, neoficial.. nu se stie cat a fost). Daca nu-l vindeau, pleca pe gratis. Cu Iulian Alexandru, clubul a fost in proces, pe care pana la urma l-a castigat Minaur. Oricum, e clar ca nici Alexandru n-ar mai fi ramas la Baia Mare. Lui Irimescu i-a expirat contractul parca, iar daca a primit o oferta mai buna... clar ca s-a dus.

krysty_b1984
17th November 2005, 23:48
Leo,ucrainenii au costat mai mult ca aveau salarii de 1500euro!!!!!!!!Asta a fost alegerea clubului,daca i aduceau acasa din Italia pe jucatorii Popovici,Petre Pop,Razvan Pop si Baban,Minaur acum se batea la titlu,dar asta e,sa speram ca la anul se va trezi conducerea si va face transferuri mai bune.Si puteau sa-i tina si pe Ghionea,Irimescu si pe Alexandru(la Alexandru daca-i dadeau banii ramanea acasa).Ia gandeste-te cum ar fi aratat echipa,cred ca termina usor ori pe 1 ori pe 2!tu ce zici?

andreiush
18th November 2005, 11:53
Un pas pentru reconstructia HC Minaur

Acum douã sãptãmîni, dacã ne spunea cineva cã HC Minaur va obtine trei puncte din patru în meciurile cu Universitatea Resita si cu Dinamo Baumit îl puteam trimite linistit sã se caute la cap.
Aveam argumentele primelor opt etape din întrecerea internã, în care orice se poate spune, numai cã Minaur s-a descurcat bine, nu. A venit meciul de la Resita, unde bãimãrenii au învins la nouã goluri diferentã, iar miercuri seara, egalul cu Dinamo de pe teren propriu. Un rezultat surprizã, care este confirmat de un alt rezultat surprizã. Asta înseamnã automat cã nu mai este vorba despre o surprizã, ci de o confirmare cã se poate face treabã bunã în continuare. Minaur are un blazon care trebuie onorat, iar acest lucru începe sã se vadã si în atitudinea jucãtorilor din ultimele jocuri.
Unul dintre principalele merite pentru ultimele rezultate le are fãrã îndoialã antrenorul Vlad Caba. Recunoastem cã ne-am îndoit la început de capacitatea sa în a conduce o echipã care vrea sã pluteascã în vîrful ierarhiei, dar am apreciat calitãtile noului antrenor de a se face înteles. Aceleasi îndoieli le-am avut si dupã o primã lunã de muncã, în care rezultatele nu au apãrut si dupã care ne-am pus niste întrebãri.

Acum este rîndul sã spunem cã Vlad Caba a fãcut o treabã bunã dacã este sã luãm la general activitatea sa de pînã acum. A stiut sã-si mobilizeze jucãtorii, a stiut sã gãseascã o tacticã potrivitã pentru meciurile cu Resita si cu Dinamo. Iar la toate acestea se adaugã si cele trei puncte mari obtinute de Minaur în aceste jocuri.

Vlad Caba are însã o misiune foarte grea în continuare. N-avea sens sã întrebãm de ce l-a folosit pe Fotonea extremã dreapta, cînd Raul este prin excelentã un jucãtor de bandã stînga. Dacã ne uitãm pe bancã, e clar cã nici nu avea pe cine sã introducã. Cel putin în meciul cu Dinamo nu credem cã Brãdãtan (un tînãr talentat dar fãrã experientã) s-ar fi descurcat mai bine. Era prea multã lipsã de experientã în teren dacã intra si Brãdãtan, deoarece aveam deja pe Csepreghi si pe Muresan titulari pe postul de inter.

Caba are un plus desãvîrsit pentru faza de apãrare, acolo unde a încercat mai multe variante. Cea de acum se dovedeste a fi cea mai folositoare: Varady în fata apãrãtorilor de pe semicerc, Nedelcu si Soancã în centrul apãrãrii. Ultimii doi au jucat foarte bine în meciul cu Dinamo, în conditiile în care Minaur trebuia sã facã fatã unui plus enorm de masivitate de partea bucurestenilor.
În fine, Caba a fost inteligent în meciul cu Dinamo. L-a lãsat pe Varady sã ducã o luptã incredibilã cu centrul apãrãrii oaspetilor, iar pivotul echipei noastre a “construit” numeroase culoare pentru Vizbovsky sau pentru cei doi interi. Practic, Minaur a orientat jocul pe centru, cãtre forta de aruncare (atîta cîtã este ea), dar nu la modul “sari si arunci” si la unul mai destept în care au primat pãtrunderile pe lîngã masivii dinamovisti.

Atît Csepreghi, cît si Muresan au avut fiecare de executat cîte o schemã. Muresan a “învãtat” o deplasare care sã-i permitã ori sã arunce la poartã ori sã paseze bine spre centru (remarcabile cele douã goluri marcate de pe extremã), iar Csepreghi a “ajuns la lectia” cum sã evitãm un apãrãtor de talia lui Bibirig, prin întoarcere pe lîngã el. N-a iesit de fiecare datã, dar acestea sînt plusuri care odatã învãtate pot constitui arme de valoare.

Dacã la Resita a marcat un singur gol, de aceastã datã Vizbovsky a punctat de 10 ori. Iar asta pentru cã asa s-a dorit. Trebuia speculatã abilitatea lui Yan, care înscrie niste goluri incredibile, fãrã a arunca foarte tare.
Dinamo a încercat tot felul de metode si a schimbat jucãtori pe bandã rulantã. Asta pentru cã au si o bancã de rezerve pe care se pot baza.

Vlad Caba trebuie sã fie ajutat în continuare. Ar fi minunat dacã în pauza de iarnã ar putea fi ajutat cu doi-trei jucãtori (extremã dreapta, un inter si un pivot - cam asta se citeste cã e nevoie). Mai mult, el are sprijinul conducerii, iar mai nou, dupã frumoasele rezultate obtinute în ultimele douã etape, o dozã mare de simpatie din partea suporterilor. Ori asta înseamnã cã pe foaia sa de parcurs a apãrut deja zona drumului cel bun.
Sursa: Glasul Maramuresului


Interesanta analiza a jocului si a... "lectiilor" celor doi tineri interi :)





Altceva decît cronica meciului

“Accesul cîinilor interzis” • Aceasta este textul inscripţionat pe pancarta cu care galeria Minaurului i-a întîmpinat pe dinamovişti, care au fost fluieraţi copios încă de la prezentarea lotului. Excepţie a făcut Valentin Ghionea, care a fost aplaudat de sala întreagă pentru faptul că - în sezonul trecut - a fost golgeter detaşat al echipei Minaur. • “Trădătorul!” • Galanteria suporterilor faţă de Ghionea a ţinut cam trei minute. Adică tot atîtea minute de joc cîte s-au scurs pînă fostul minaurist a transformat aruncarea de la 7m dictată în favoarea echipei Dinamo. • “Gheonea” • Am mai spus-o şi o repetăm: în angrenajul echipei campioane, Ghionea şi-a pierdut strălucirea pe care o avea la Minaur. Explicaţia ne-a fost dată mai demult de preşedintele Lascăr Pană, care a mărturisit că anul trecut întreaga strategie de joc a Minaurului urmărea să-l pună în valoare pe golgeterul grupării de pe Valea Roşie. De altfel, nici măcar numele nu îi era scris corect pe tricoul ex-minauristului, în viziunea capitalei el fiind “Gheonea”... • Minaur, iubire constantă • E mult de cînd sala sporturilor din Baia Mare nu a mai fost plină. De mult de cînd entuziasmul scandării numelui acestei echipe a contaminat şi restul spectatorilor, depăşind graniţele galeriei. De mult de cînd, de exemplu, domnul Viorel Maier nu a mai avut emoţii în preajma semicercurilor pe care evoluează minauriştii. Meciul de miercuri a demonstrat că - indiferent cîte probleme ar măcina echipa, indiferent cîte puncte ar fi în zestrea din clasamentul intern şi indiferent cît de scurt ar fi drumul european parcurs - Minaur mai este în stare să umple o sală de spectatori şi să ne provoace emoţii duse pînă în preajma tensiunii explozive. • Iordan şi frumoasa nebunie a portarilor • În meciul cu Dinamo, portarul Mircea Iordan a jucat cu ambiţie nemaiîntîlnită. Poate nu întîmplător, dat fiind că portarul a ajuns la Minaur de la clubul de pe Ştefan cel Mare. A apărat patru aruncări de la 7m, exasperîndu-i pe dinamoviştii care s-au succedat la linia de 7m. Purcărea, Ghionea, Voica şi Armanu au ratat rînd pe rînd. În plus, Iordan a avut şi alte zece intervenţii pe parcursul meciului.
Sursa: Graiul Maramuresului

danikunyak
18th November 2005, 12:32
super analiza a jocului!!!!super atmosfera!!!este singura sala din tara unde sala este plina indiferent de locul din clasament!!!!!bravo baia mare!!!daca vine inapoi ghionea petru pop si inca vreo 2 bag mana in foc ca ne batem la titlu!!!!si inca ceva-meciul putea fi castigat cu mai multa atentie la superioritatile numerice unde lipsa de experienta si-a spus cuvantul!!!!hai minaur!!!!1bravo baieti!!!

leo.mocanu
18th November 2005, 22:20
Imi cer scuze, si eu am scris tot Gheonea, asa cum era scris pe tricou!

andreiush
18th November 2005, 22:28
:lol:E rusinos pentru Dinamo sa-i scrie gresit numele. Da-o-ncolo de treaba... daca nici atat nu stiu :lol: Sa-l dea inapoi la Baia Mare :D ca nu merge prea bine la Dinamo.

STEAUA-MANIA
18th November 2005, 23:24
Doamne,Adi Popovici mai joaca handbal?Petru Pop era un titular de baza al nationalei!Mama,ce extrema super e/ra Petru Pop!Ce echipa de vis a avut MINAUR in anul castigarii camp:Apostu,Ciorata,Iulian Alexandru,Petru Pop,Mihaila(asta nu-s asa sigur),ADI POPOVICI,Paraianu.
BAIA MARE TRAIESTE PT HANDBAL!Doar daca vii la un meci in sala "Lasca Pana" sa auzi cum spectatorii striga "MI-NA-UR!MI-NA-UR"ti se face pielea gaina..Acu cativa ani,aveam abonament la MINAUR...
MINAUR BAIA MARE,MANDRIA NORDULUI!
ps tot rapidistii aia sunt "galeria" lui MINAUR?Simi Marcovici mai e sefu?

andreiush
18th November 2005, 23:39
Da. Tot Simi e sefu de galerie :)

krysty_b1984
18th November 2005, 23:42
Adi Popovici mai joaca si joaca ffff bine,in vara s-a antrenat cu baietii de la Minaur si i-a cam "zapacit" ,cand jucam intre noi(si eu ma antrenez cu ei cand sunt acasa)i dadea niste vincluri la Apostu ca nici nu le vedea,Adi joaca linistit in campionatul Romaniei.
Da,Simi e sefu' galeriei.

andreiush
18th November 2005, 23:53
Krysty, unde joaca Adi Popovici?

krysty_b1984
19th November 2005, 08:18
Adi joaca la Noci in Italia in Serie A2

krysty_b1984
3rd December 2005, 00:31
Speram sa castige baietii la Caracal!!!
MINAUR FOREVER!!!

andreiush
3rd December 2005, 00:37
Sa speram! :yeah:
Si daca tot ai pomenit de acest meci, hai sa mai punem si un articol despre Minaur, ca nu am mai pus de mult :)

Minaur vrea să continue seria rezultatelor pozitive

După o perioadă de pauză, cauzată de participarea echipei nationale la jocurile de la Trofeul Carpati, Liga Natională masculină de handbal se reia duminică, o dată cu disputarea jocurilor din cadrul etapei a XII-a, penultima a returului.
HC Minaur Baia Mare va juca în deplasare cu Romvag Caracal, unde va încerca să continue seria rezultatelor pozitive, începută cu victoria de la Resita si continuată cu egalul de pe teren propriu cu Dinamo Baumit. În acest moment, Minaur ocupă locul 7 în clasament, cu 11 puncte, după 4 victorii, 3 rezultate de egalitate si 4 înfrîngeri. Romvag Caracal ocupă pozitia a 12-a, cu 5 puncte, după 2 victorii, un egal si 8 înfrîngeri. În deplasare, Minaur a avut o evolutie oscilantă. A pierdut cu Steaua în prima etapă (28-34), apoi a cîstigat la Iasi (29-23), a pierdut la Tîrgu Jiu (27-29), a pierdut la Brasov (27-28), a făcut egal la Cluj (31-31) si, în ultima deplasare, a învins la Resita (40-31).
Pe teren propriu, echipa din Caracal n-a avut deloc o evolutie bună, pierzînd primele cinci jocuri: 31-34 cu Resita; 30-31 cu Medgidia; 30-38 cu Constanta; 29-30 cu Uztel; 30-33 cu Oradea. Abia în etapa a 10-a, Romvag a obtinut primele sale puncte pe teren propriu, după victoria cu 31-25 în fata celor de la Poli Timisoara.

Antrenorii Vlad Caba si Ioan Chircu au la dispozitie următorii jucători: Daniel Apostu, Mircea Iordan, Ionut Irimus - portari; Alin Bondar (27 goluri marcate pînă acum), Constantin Brădătan, Alexandru Csepreghi (30), Raul Fotonea (9), Radu Giurcănas, Florin Mates, Daniel Muresan (19), Georgian Nedelcu (3), Alexandru Sabou (54), Florin Soancă, Iuliu Varady (35), Yan Vizbovsky (68), Dmitri Zinciuk (34).
Gazdele jocului de duminică se bazează pe următorii jucători: Ciprian Alesu (19), Manuel Anca, Andru Bucur (13), Bogdan Cocean (50), Costin Dumitrescu (8), Iulian Emancipatu (portar), Adrian Fojică (3), Florin Gavrilă (41), Mihai Marinescu (5), Marin Marinică (12), Ionut Mocanu (11), Radu Radovici (12), Iulian Ruseanu (8), Ionut Rusu (portar), Florin Stîngă (36), Mădălin Truică (68).
Fără îndoială nu va fi deloc un meci usor, echipa din Caracal avînd nevoie mare de puncte pentru a nu pierde contactul cu plutonul care încearcă să scape de la retrogradare (pică ultimele patru clasate). Nici Minaur nu-si poate permite pasi gresiti dacă mai are pretentii pentru o cupă europeană.

Sperăm că iarna va fi un sfetnic bun pentru clubul băimărean, care se pare că va mai pierde doi jucători: Georgian Nedelcu (îi expiră contractul în această lună si va pleca la Resita), Dmitri Zinciuk (se va renunta la serviciile sale). E clar că echipa noastră va avea nevoie de întăriri în această iarnă, chiar dacă intentia clubului este să se meargă pe mîna jucătorilor tineri. Alături de acestia trebuie să se afle si jucători cu experientă, care pot face ordine în joc.

Glasul Maramuresului


Buuun. Deci se renunta si la Zinciuk, adica la al 3-lea ucrainian adus in aceasta vara. Asadar, in vara a fost o campanie de transferuri esuata. Pacat ca va pleca si Georgian Nedelcu. Era foarte bun in aparare. In acest tur nu a fost folosit prea mult, deoarece nu a vrut sa-si prelungeasca intelegerea cu Minaur. Si asta e o cauza a rezultatelor din acest campionat. E rau ca pierdem in continuare jucatori. Sa vedem cine va veni la echipa in iarna, ca sigur trebuie adusi jucatori.

krysty_b1984
3rd December 2005, 01:07
Ce sa facem daca Gica pleaca,banii sunt bani,Resita plateste f bine.Sa speram ca vor aduce ceva in iarna,campania de transferuri din vara a fost un esec total!!!Sa speram ca la vara se vor trezi si vor aduce jucatori care sa aduca Minaurul la locul ei in tara si in europa.

andreiush
3rd December 2005, 01:17
Pana la urma la Resita se face un Minaur 2 :)
Alexandru, Irimescu, Nedelcu ... si toti jucatori buni...

robbertRZ
3rd December 2005, 17:08
E de urmarit Resita,paron,Minaur 2,are super jucatori!!
E o echpa binevenita in lupta provinciei cu echipele din capitala.
Hai Minaur!!

robbertRZ
8th December 2005, 18:43
A auzit cineva despre evenimentele petrecute la Caracal?...am auzit k nu a fost tocmai o atmosfera placuta...nu spun mai multe fiind ca nu stiu sigur....dar am auzit k nu au fost fair-play deloc!!

andreiush
11th December 2005, 11:50
Minaur a incheiat turul cu o victorie in fata echipe din Medgidia, scor 30-27.
Trebuie sa ne intarim in aceasta iarna!

krysty_b1984
11th December 2005, 13:28
Sa speram ca se vor face intariri,ca 2 deja se stie ca pleaca Nedelcu si Zinciuk......dar nu stiu pe cine vor putea aduce....

andreiush
11th December 2005, 18:06
Zinciuk foarte bine ca pleaca. Nu are valoare de Minaur! Nedelcu da, era un stalp al apararii noastre. Asta estem.

economic
11th December 2005, 18:59
Minaurul va fi mereu in fruntea handballului romanesc ! Vin juniorii din urma ! pentru cei care nu shtiu finala din 2005 la Juniori 2 s-a disputat intre Extrem Baia Mare si CS Marta Baia Mare !!!!!

danikunyak
11th December 2005, 19:42
ai mare dreptate!!!deja incepe sa se vada un cepregi(marta),un irimus si muresan(css)!!!!si vlad caba are mi se pare intentia de a continua in ritmul asta!!!!

krysty_b1984
11th December 2005, 22:45
Da,dar doar sa nu dispara din baia-mare ca generatiile 82-83-84,ca si ele tot timpul au fost campioane la juniori iar jucatorii acum sunt toti afara din baia-mare,doar Sabau a mai ramas,sa va aduc aminte,asa,in generatia de 82:Stamate-in Franta,Ilies-Tg Jiu,Truica-Caracal,Mihai-in Germania,generatia 83:Alin Sania-Steaua,generatia 84:Darius Sania-Constanta,Ghionea-Dinamo,Baban- in Italia,Albu-Bistrita,Pop- in Danemarca......si altii...toti pe care i-am enumerat faceau parte din loturile de juniori la vremea aceea..daca erau tinuti toti acasa unde era Minaurul acum?

andreiush
11th December 2005, 22:59
Undevaa... departeee... Intr-adevar Baia Mare are scoala de handbal. Scoate multi jucatori buni, dar asa cum zici si tu, nu-i pastreaza.
Krysty, tu de ce crezi ca pleaca jucatorii de la Minaur dupa ce termina junioratul? Banii sa fie problema?

krysty_b1984
11th December 2005, 23:47
Poate si banii,dupa parerea mea baimarenii sunt mult mai bine apreciati in alta parte decat la Baia-Mare,nu vezi ca la Baia-Mare se prefera mai mult sa se importe jucatori in loc sa-ti mentii ce ai crescut......nu stiu daca juniorii de acum se ridica la valoarea celor din generatiile de juniori de atunci,un exemplu,Alin Sania la 18-19 ani castiga un meci pe spatele lui,Csepreghi ma indoiesc ca poate castiga un meci pe umerii lui.....si uita-te mai sus,cati dintre ei joaca deja in strainatate,acolo nu ajungi daca nu ai valoare....
Si alti baimareni joaca in tara,un exemplu grupul de baimareni ce s-a dus la Bistrita(Surducan,Zenoviu,Kovacs,Cosma,Viman),,si altii si altii,dar la baia-mare se prefera sa se aduca ucrainieni.....care dupa 2 -3 luni i dai afara........

andreiush
12th December 2005, 00:35
Mda, asa e. Nu stiu de ce, dar cred ca la Pana e cauza acestor lucruri...

krysty_b1984
12th December 2005, 09:36
E bine ca ai spus-o tu........

danikunyak
12th December 2005, 17:25
o fi el de vina da si exagerati!!!!nu exista nici o echipa aproape care sa-si tina jucatorii pentru o perioada mare de timp(majoritatea pe care i-ai enumerat o jucat destul aici)

andreiush
12th December 2005, 21:38
HC Minaur mai are de muncit pînă la performantele din sezonul trecut

Chiar dacă mai sînt două jocuri de disputat din Liga Natională masculină de handbal, clasamentul primei divizii nu poate suferi modificări substantiale. HC Minaur a terminat turul pe locul VI, unul mai slab decît cel pe care încheia anul trecut (2). În Cupa României este la fel, în sensul că băimărenii n-au disputat nici un meci în acest sezon, la fel ca anul trecut. Terminînd pe locul VI, echipa noastră va avea ca adersară în optimile cupei echipa clasată pe locul 11 în Liga Natională, la finele turului, respectiv CSM Leonardo Oradea. Si sezonul trecut am jucat tot cu Oradea, doar că atunci bihorenii erau în divizia secundă, pe primul loc în seria Vest. Cît priveste cupele europene, si aici stăm mai modest ca în precedentul sezon. Anul trecut reuseam să trecem de tururile de iarnă din Challenge Cup, acum am fost eliminati în 16-imile de finală din Cupa EHF (una mult mai bună decît Challenge Cup).

• Liga Nationala

În cele 13 etape ale turului din Liga Natională, HC Minaur a obtinut 14 puncte, după 5 victorii, 4 rezultate de egalitate si 4 înfrîngeri.
1. Steaua Bucuresti - HC Minaur: 34-28 (17-14). Minaur: Apostu, Iordan - Vizbovsky 8, Kauka 5, Sabou 5, Kupcenko 4, Zinciuk 3, Csepreghi 2, Bondar 1. Arbitri: Plesa / Pripas (Rîmnicu Vîlcea).
2. HC Minaur - HCM Constanta: 34-40 (20-19). Minaur: Apostu, Iordan - Vizbovsky 8, Zinciuk 8, Sabou 8, Bondar 5, Kauka 2, Varady 2, Kupcenko 1. Arbitri: Cîrligeanu / Bejenariu (Bucuresti / Pitesti).
3. Politehnica Iasi - HC Minaur: 23-29 (9-14). Minaur: Apostu, Iordan - Sabou 8, Kupcenko 7, Vizbovsky 5, Zinciuk 4, Bondar 3, Varady 2. Arbitri: Starc / Stefan (Bucuresti).
4. HC Minaur - Uztel Ploiesti: 25-25 (13-13). Minaur: Apostu, Iordan - Kupcenko 9, Vizbovsky 4, Varady 4, Zinciuk 3, Sabou 2, Bondar 2, Nedelcu 1. Arbitri: Coman / Cojocaru (Brasov).
5. Lignitul Tîrgu Jiu - HC Minaur: 29-27 (14-14). Minaur: Apostu, Iordan - Csepreghi 8, Vizbovsky 6, Kupcenko 5, Sabou 3, Varady 2, Bondar 1, Muresan 1, Zinciuk 1. Arbitri: Dobre / Fînată (Bucuresti / Arad).
6. HC Minaur - CSM Oradea: 36-29 (15-13). Minaur: Apostu, Iordan - Vizbovsky 8, Kupcenko 8, Sabou 7, Kauka 5, Zinciuk 3, Varady 3, Fotonea 1, Csepreghi 1. Arbitri: Lupu / Lupsa (Resita).
7. Dinamo Brasov - Minaur: 28-27 (13-13). Minaur: Apostu, Iordan - Vizbovsky 8, Varady 4, Kupcenko 4, Bondar 4, Csepreghi 2, Fotonea 2, Sabou 1, Muresan 1, Kauka 1. Arbitri: David / Belean (Tîrgu Mures)
8. HC Minaur - Poli Timisoara: 34-33 (17-15). Minaur: Apostu, Iordan - Zinciuk 7, Vizbovsky 6, Varady 5, Csepreghi 5, Sabou 4, Kupcenko 3, Muresan 2, Kauka 1, Bondar 1. Arbitri: Starc / Stefan (Bucuresti).
9. “U” Cluj-Napoca - HC Minaur: 31-31 (19-16). Minaur: Apostu, Iordan - Kupcenko 11, Zinciuk 6, Varady 6, Vizbovsky 3, Bondar 3, Fotonea 2. Arbitri: Pop / Mocany (Hunedoara).
Î10. Universitatea Resita - Minaur: 31-40 (16-18). Minaur: Apostu, Iordan - Sabou 13, Csepreghi 8, Muresan 8, Varady 5, Fotonea 4, Bondar 1, Vizbovsky 1. Arbitri: Starc / Stefan (Bucuresti).
11. HC Minaur - Dinamo Baumit Bucuresti: 27-27 (16-14). Minaur: Iordan, Apostu - Vizbovsky 10, Muresan 5, Csepreghi 4, Bondar 4, Sabou 2, Varady 1, Nedelcu 1. Arbitri: Plesa / Pripas (Rîmnicu Vîlcea).
12. Romvag Caracal - HC Minaur: 29-29 (17-11). Minaur: Iordan, Apostu, Irimus - Sabou 7, Bondar 6, Varady 5, Vizbovsky 4, Muresan 4, Csepreghi 2, Fotonea 1. Arbitri: Harabagiu / Stănescu (Moreni).
13. HC Minaur - CSM Medgidia: 30-27 (15-12). Minaur: Apostu, Iordan, Irimus - Varady 7, Vizbovsky 7, Bondar 6, Csepreghi 5, Fotonea 2, Soancă 2, Nedelcu 1. Arbitri: Tîlvîc / Cîndea (Sibiu).

• Cupele europene

Datorită locului III obtinut la finele stagiunii precedente si a faptului că HCM Constanta s-a înscris în Cupa Cupelor, HC Minaur a obtinut dreptul de participare în Cupa EHF. În urma rezultatelor bune din ultimele sezoane, Minaur a fost desemnată cap de serie, echipa noastră intrînd în competitie abia în turul III, faza 16-imilor de finală. Aici sortii nu au fost foarte îngăduitori cu noi, avînd ca adversară pe US Créteil Handball (Franta). Cum lucrurile nu mergeau formidabil la echipa noastră si nici bani nu prea erau, Minaur a acceptat să joace ambele partide în deplasare.
1. US Créteil - HC Minaur: 32-21 (16-11). Minaur: Apostu, Iordan - Vizbovsky 7, Bondar 5, Varady 3, Zinciuk 3, Brădătan 1, Sabou 1, Fotonea 1.
2. US Créteil - HC Minaur: 32-31 (16-14). Minaur: Apostu, Iordan - Vizbovsky 9, Bondar 8, Zinciuk 4, Varady 4, Muresan 4, Fotonea 2.

• Conducerea tehnica

În primele cinci etape ale campionatului Ligii Nationale, conducerea tehnică a fost asigurată de Lascăr Pană si de Ioan Chircu. Antrenorul emerit Lascăr Pană a decis să se retragă după acele cinci etape, locul său la conducerea tehnică fiind luat de Vlad Caba. Chircu a rămas în continuare antrenor secund.

• Lotul de jucatori

În acest tur, HC Minaur a folosit 18 jucători. Doi dintre acestia au dispărut la jumătatea întrecerii din Liga Natională, clubul renuntînd la serviciile jucătorilor ucraineni Kauka si Kupcenko. Dintre cei 16 rămasi la echipă, altii doi se pare că vor pleca în pauza de iarnă: Nedelcu (la Universitatea Resita) si Zinciuk (în Ucraina).
1. Daniel Apostu – portar
2. Mircea Iordan – portar
3. Ionut Irimus - portar
4. Yan Vizbovsky (78 goluri marcate în campionat + 16 în cupele europene)
5. Yuri Kauka (14 - nu a mai făcut parte din lot pentru jocurile din cupe)
6. Alexandru Sabou (60 + 1)
7. Oleksandr Kupcenko (52 - nu a mai făcut parte din lot pentru jocurile din cupe)
8. Dmitri Zinciuk (35 + 7)
9. Alexandru Csepreghi (37 + 0)
10. Alin Bondar (37 + 13)
11. Iuliu Varady (46 + 7)
12. Georgian Nedelcu (3 + 0)
13. Daniel Muresan (21 + 4)
14. Raul Fotonea (12 + 3)
15. Florin Soancă (2 + 0)
16. Constantin Brădătan (0 + 1)
17. Florin Mates (0 + 0)
18. Vlad Rogoz (0 + 0).

• Am pierdut multe puncte usor

În nici un caz nu se poate spune că Minaur a avut o evolutie foarte bună. Mai degrabă undeva de la stadiul de mediocritate spre bun (raportat la ceea ce se asteaptă mereu de la această echipă). Am avut parte de surprize neplăcute (egal acasă cu Uztel, înfrîngere la Brasov, egal afară cu Caracal si cu Cluj), dar au fost si măcar două rezultate surpriză (victoria de la Resita si egalul acasă cu Dinamo). Evolutia ascendentă s-a remarcat în ultimele cinci etape, cînd băimărenii nu au pierdut nici un meci (3 egaluri si două victorii). Noi zicem că se puteau obtine cel putin încă patru puncte din meciurile acestui tur, puncte care ne-ar fi adus în zona cupelor europene.

• Ce urmeaza?

În primul rînd ar trebui să urmeze foarte multă muncă în pauza de iarnă. Antrenorul Vlad Caba stie că are multe probleme de rezolvat si stie că trebuie să se muncească serios. De asemenea, stie si că lotul trebuie primenit în conditiile în care se cere performantă. Există două variante de urmat: ori cresterea unei noi echipe cu jucători localnici în cea mai mare parte) ori aducerea unor jucători în vacanta de iarnă si încercarea de a prinde în ultima instantă un loc care să ne permită participarea în cupele europene la anul.
Despre o medalie la finele sezonului noi zicem că nici nu poate fi vorba, deoarece echipele de pe podium s-au distantat considerabil în prima parte a campionatului.
Mai există si sansa unui rezultat bun în Cupa României, dar este nevoie cel putin de calificarea în finală pentru un loc european.

Sursa: Glasul Maramuresului

MariusTR
13th December 2005, 08:31
Avem echipa mare in Baia Mare.
Fortza Minaur, suntem langa tine cu sufletul /hello

krysty_b1984
14th December 2005, 18:43
Dani,jucatorii ce i-am enumerat acolo mai sus se putea tine in baia-mare ,fara nici un fel de probleme,au jucat mai mult in timpul junioratului deja pt Minaur,unii dintre ei chiar inainte sa termine junioratul au luat drumul altor cluburi sau tari.......

andreiush
22nd December 2005, 00:45
Minaur a pierdut la masa verde

In ultima etapa a turului Ligii Nationale de handbal masculin, HC Minaur a invins pe teren propriu pe CSM Medgidia cu scorul de 30-27. In acel joc, pe raportul de arbitraj au fost trecuti si juniorii Ionut Irimus, Vlad Rogoz si Iuliu Csepreghi. Conform regulamentului FRH, o echipa poate sa inscrie pe raportul de arbitraj doar doi juniori cu dubla legitimare, in caz contrar, pierde jocul cu scorul de 0-10 si este penalizata cu un punct. Comisia de competitii a FRH a luat aceasta hotarire in cazul sus amintit, astfel ca echipa din Medgidia s-a vazut cu doua puncte in plus, in timp ce Minaur a fost depunctata cu un punct. In acest sens am luat legatura cu presedintele gruparii de pe Valea Rosie, Lascar Pana, care ne-a declarat: "Regulamentul este foarte clar in ceea ce priveste dreptul de a utiliza juniorii cu dubla legitimare, insa cei care au judecat acest caz si au dat verdictul nu au tinut cont de un lucru. Jucatorii Ionut Irimus si Vlad Rogoz sint intr-adevar cu dubla legitimare la CSS 2 Minaur, insa Alexandru Iuliu Csepreghi este jucator transferat la Minaur de la CS Marta si el nu mai evolueaza in campionatul national al juniorilor I. In acest sens voi depune un memoriu si sint convins ca in urma judecarii lui, va ramine valabil rezultatul din teren".

Sursa: Informatia zilei


Exact asta ne mai lipsea... sa pierdem jocuri si la masa verde :headbang:

andreiush
4th January 2006, 20:42
Lascar Pana director tehnic la Dinamo!

andreiush
5th January 2006, 01:03
Lascăr Pană la Dinamo!

Preşedintele lui Minaur Baia Mare, Lascăr Pană, este de ieri noul director tehnic al campioanei României, Dinamo Baumit Bucureşti. Septuagenarul tehnician, care a cucerit cu echipa ardeleană Cupa EHF în 1985 şi 1988 (si nu 89 cum scrie in ziar:D), a mai negociat trecerea sa la Dinamo în vară, dar atunci a fost convins de autorităţile maramureşene să rămînă la Minaur. Lascăr Pană vrea să cîştige cu Dinamo campionatul, împreună cu antrenorul Constantin Ştefan, dar bucureştenii au 21 de puncte, cu 5 mai puţin decît liderul HCM Contanţa.

GSP


Vise Pana! Nu castigi tu nimic la Dinamo! :cya:

desdemona
5th January 2006, 01:24
Dinamovistul asta ...mic... :happy s-a dus pana la urma unde va ameninta ca se duce :D
Vise, taica, vise... nu ia dinamo nik anu' asta... o simt in sange...le baietilor nostri :D Luam noi tot :) Mai are de asteptat Pana pana ajunge unde ar vrea el sa ajunga :evil: De ce nu s-a dus macar anul trecut la ei? Sau macar in vara, cand zicea... Calca pamantul sfant inainte sa inchida ochii.... Acu' asta e... Macar aveti mila de un om batran si menajati-l cand o veni in deplasare la Baia Mare... sa nu-i stea inima .... si sa dea coltul inainte de termen :) Nu-i ucideti sperantele :D

STEAUA-MANIA
5th January 2006, 01:28
Prin plecarea lui pana la dinamo,Cristian Anghel ar trebui sa schimbe numele salii sporturilor din Baia Mare!Asa cum au facut si cei de la Farul!

desdemona
5th January 2006, 01:31
@Steaua-Mania...... vorba lui Pana... "Baia Mare e Baia Mare".... :evil: deci Baia Mare nu e Constanta, cu siguranta..... logic, orase diferite :happy

Of, andreiush, si iarna nu-i ca vara :P

andreiush
5th January 2006, 01:33
Pai da nu?:D Vara nu s-a dus la Dinamo, iar iarna da:D
Ce zic eu... :rolleyes:

desdemona
5th January 2006, 01:47
Mai, andreiush, pai daca s-a dus iarna la Dinamo... e frig acu', sper ca si-a luat izmenele cu el sa se incalzeasca... :evil:
Nu vreau sa sune ca si cand au zis-o altii... si s-au facut valuri... dar cu Pana la Dinamo si cu relatiile lui Pana in.... teritoriu... nu va e putin asa ca poate veti fi considerati oficial satelitul lui Dinamo?

danikunyak
5th January 2006, 01:48
ce prostie mare!!!trebuia sa mearga in vara si sa faca acuma o echipa competitiva care sa nu se chinuie cu o echipa de tineri(baimarenii stiu de ce) pt un egal si sa fie batuta de cenusa si alexandru de unii singuri!!!s-a dus acum cand stie ca va lua titlul constanta si cu amxim de puncte o va face!!!oricum la baia mare nu il voi putea fluiera!!!va insemna mereu ceva pt minaur!!!dar de ce tocmai la militieni,la cel mai urat club de pe fatza pamantului????!!!!!oricum nu se pot isca alt gen de comentarii pt ca ne-am aparat corect sansele cu dinamo!!!!HAI MINAUR!!!!SALA POLIVALENTA SIMI MARCOVICI!!!!!

andreiush
5th January 2006, 01:52
Acu sa-l vedeti pe grasu de Nurhan cum sare iar :D Oricum nu conteaza ce spune el...

In ceea ce priveste numele salii... nu-l vor schimba, si-asa Pana imediat trece... dincolo... nu face el multi pureci la Dinamo. Anu asta e clar, Constanta, iar apoi... tre sa mai treaca inca un an... greu :D

Asta cu SIMI e buna de tot :lol: Prietenii stiu de ce! :D

desdemona
5th January 2006, 01:58
dar de ce tocmai la militieni,la cel mai urat club de pe fatza pamantului????!!!!!oricum nu se pot isca alt gen de comentarii pt ca ne-am aparat corect sansele cu dinamo!!!!
Bineinteles.... eu nici nu cred asta. Ce am scris mai sus se referea pentru viitor... cat o mai trai Pana... Nu pentru acum, nu pentru ce a fost :)

danikunyak
5th January 2006, 15:05
io am scris sa fie scris ca paote citeste si nurhan:))

andreiush
6th January 2006, 01:07
Şi-a abandonat creaţia

La 32 de ani după ce a înfiinţat Minaur, primul club exclusiv de handbal din România, Lascăr Pană a plecat la Dinamo

Plecarea lui Lascăr Pană la Dinamo a şocat. De numele său se leagă înfiinţarea grupării, în 1974, prima exclusiv de handbal din România. Imediat după aceea, tehnicianul a schimbat radical stilul de antrenament, insistînd pe tactică şi pe şedinţe de pregătire epuizante. Imediat, "stilul Lascăr Pană" a dat rezultate. În 32 de ani echipa s-a clasat o singură dată mai jos de locul 4 în campionatul naţional, poziţie calificantă în cupele europene.
Lascăr Pană şi-a explicat succint motivele plecării, insistînd pe instabilitatea financiară şi fiind deranjat de criticile care au survenit clasării pe locul 8 la finalul turului. "Cînd lucrurile se vor reglementa la Minaur, voi reveni. Oricum, stau cît vreau la Dinamo. Nu am semnat nimic", a mărturisit ieri tehnicianul. Pe de altă parte, Pană a părăsit echipa în cel mai dificil moment din istoria sa, după un tur în care s-a clasat abia pe poziţia a 8-a.

"La Baia Mare am fost tot timpul atacat, iar acest lucru a contat în luare deciziei de a accepta funcţia de director tehnic la Dinamo"
Lascăr Pană

Campioni olimpici cu Pană
Lascăr Pană a fost antrenor al Naţionalei la Olimpiada din 1980, cîştigată de România după o partidă dramatică. La pauza finalei, URSS conducea cu 15-9 şi părea că se îndreaptă spre o victorie facilă. În repriza secundă, România a recuperat uluitor, încasînd doar 4 goluri şi înscriind 13. Scorul final a fost 22-19.

Negocieri intense
Pană a negociat cu Dinamo, începînd cu vara trecută. Atunci, tehnicianul şi-a dat acordul pentru funcţia de director tehnic, renunţînd, însă, în ultima clipă. În toamnă, Lascăr Pană a discutat din nou cu Dinamo, făcînd cu această echipă şi deplasarea de la Presov. De altfel, Minaur a fost acuzată în campionatul trecut de constănţeni că este "echipa lui Dinamo". Cu formaţia bucureşteană, Pană are ca obiectiv cîştigarea campionatului. În clasament cunduce HC Constanţa, la 5 puncte distanţă de Dinamo.

"Ne-a luat prin surprindere"
Cu toate că ştiau de negocierile lui Pană cu Dinamo, conducătorii lui Minaur nu au crezut că tehnicianul va pleca. "Deşi discută de multă vreme cu ei, nu am crezut că, pînă la urmă, chiar va pleca. Ne-a luat prin surprindere acestă decizie", a declarat Răducu Pop, membru în Consiliul de Administraţie al clubului. "Nu am ştiut nimic. Această chestiune m-a surprins, am fost complet pe dinafară", a spus, la rîndul său, antrenorul Vlad Caba.

4 trofee a obţinut Lascăr Pană la Minaur, două cupe IHF (1985 şi 1988) şi două titluri naţionale (1998 şi 1999)

Palmaresul lui Minaur
- două titluri naţionale: 1998 si 1999
- de opt ori vicecampioană
- de 15 ori medaliată cu bronz
- de 5 ori cîştigătoare a Cupei României: 1978, 1983, 1984, 1989, 1990
- dublă cîştigătoare a Cupei IHF: 1985 si 1989
- de trei ori semifinalistă a Cupei Cupelor: 1979, 1981, 1986

6 ianuarie 2006
GSP Dan Brie, Marius Cîmpian (Baia Mare)

danikunyak
6th January 2006, 03:12
apropo cum a ramas cu medgidia?
am pierdut la masa verde sau nu?

andreiush
6th January 2006, 10:16
Eu n-am mai auzit nimic de meciul ala. Habar n-am. Clasamentul pe site-ul federatiei e pus cu penalizarea noastra, deci posibil sa fi ramas infrangerea la masa verde.

andreiush
6th January 2006, 15:17
A dat Minaurul pentru Dinamo

Antrenorul emerit Lascar Pana, presedintele HC Minaur Baia Mare, a parasit miercuri gruparea de pe Valea Rosie, pentru functia de director tehnic al echipei Dinamo Bucuresti. Iata ca, dupa ce in vara echipa a fost parasita de nu mai putin de 12 jucatori, la inceputul campionatului s-a facut o infuzie de patru jucatori ucraineni, care s-a dovedit a nu fi benefica, astfel ca trei dintre ei au fost trimisi acasa. Echipa baimareana se afla intr-o situatie critica si dupa pierderea celor trei puncte la masa verde in meciul cu CSM Medgidia (pentru folosirea a trei juniori) se lupta pentru evitarea retrogradarii. L-am contactat telefonic pe Lascar Pana, care ne-a acordat un scurt interviu.

- Ce v-a determinat sa parasiti Minaur, salariul oferit de Dinamo?
- Nu, Doamne fereste. La ora actuala in Baia Mare nu sint conditii si nu este echipa pentru a face performanta, asa ca am ales Dinamo, care este cel mai puternic club din tara.
- Aveti sanse sa luati campionatul?
- Nu cred ca cineva o mai poate opri pe Constanta in campionat, dar sa nu uitam ca mai este si Cupa României, care este obiectivul nostru pentru acest an.
- Veti schimba staff-ul tehnic, veti face transferuri de jucatori?
- Voi lucra in continuare cu Stefan, iar despre transferuri vom discuta abia din vara.
- Ce sanse ii dati Minaurului in lupta pentru evitarea retrogradarii?
- Va fi un retur dificil, dar cred ca nu se pune problema retrogradarii.

* * *

Punem si noi citeva intrebari despre evenimentele petrecute in clubul fanion al judetului nostru. Cine a stricat atmosfera? Din cauza cui au plecat jucatorii in vara? Cine i-a adus pe ucraineni? Din cauza cui s-a pierdut meciul la masa verde? De ce nu vor sa mai vina jucatori la Minaur?
Va lasam pe dumneavoastra sa dati raspunsurile, deoarece noi le stim.

Sursa: Informatia zilei



"La ora actuala in Baia Mare nu sint conditii si nu este echipa pentru a face performanta, asa ca am ales Dinamo, care este cel mai puternic club din tara."
Mi se pare aiurea o asemenea explicatie din partea lui Pana. Adica.. acum e greu la Minaur, hai sa ma duc unde e cald si bine, ce sa ma mai chinui eu...

Bune si intrebarile acelea...

De retrogadat nu se poate vorbi. Sunt echipe mult mai slabe decat noi in campionat. Deci nu e asta o problema pentru noi. Formarea unei echipe la Minaur, asta trebuie!

HAI MINAUR!!! :yeah:

Darkslowstar
6th January 2006, 15:56
Lasa ca e mai bine asa, pt ca impresia mea este ca Lascar Pana era problema la voi. Nu-mi fac grija pt Minaur pt ca aveti o pepiniera foarte productiva, numai un antrenor bun sa aveti care sa reconstruiasca echipa.

andreiush
6th January 2006, 16:06
In ultimul timp cam el era problema. Adica din vara, cand au fost lasati mult prea usor jucatori buni sa plece si au fost adusi in locul lor niste.. anonimi.
Reconstructia echipei a inceput inca din tur, de cand echipa a fost preluata de antrenorul Vlad Caba. Au fost trimisi acasa ucraienii si au fost introdusi baimarenii. Si uite-asa am facut egal acasa cu Dinamo si am batut la Resita (echipa buna, care-i are pe Iulian Alexandru si Irimescu). Deci se poate. Si asta fara Pana, care a fost in ultimul timp presedinte sau director tehnic, ca nici nu mai stiu ce functii a avut...

leo.mocanu
7th January 2006, 07:13
Şi-a abandonat creaţia

Campioni olimpici cu Pană
Lascăr Pană a fost antrenor al Naţionalei la Olimpiada din 1980, cîştigată de România după o partidă dramatică. La pauza finalei, URSS conducea cu 15-9 şi părea că se îndreaptă spre o victorie facilă. În repriza secundă, România a recuperat uluitor, încasînd doar 4 goluri şi înscriind 13. Scorul final a fost 22-19.

6 ianuarie 2006
GSP Dan Brie, Marius Cîmpian (Baia Mare)

Draga Andreiush, La multi ani!
Imi pare rau pentru cei care scriu acest articol, dar numai in paragraful citat sunt doua erori (chiar mai multe):
Romania nu a castigat Olimpiada din 1980 (de fapt nu a castigat niciuna). Am fost in grupa cu URSS si Iugoslavia. Ne-au batut sarbii la doua goluri, i-am batut pe rusi cu 22-19 (la pauza 9-16 si nu 9-15), dar rusii au batut pe sarbi la patru goluri, inscriind controversat in ultimele secunde. Rusii au jucat finala mare si au castigat, iar noi am jucat cu Ungaria (parca) pentru bronz. Am iesit pe trei la olimpiada aia.
Te rog transmite-le "ziaristilor profesionisti" de la GSP (care nici nu erau nascuti pe atunci - probabil) sa mai citeasca arhivele.

andreiush
7th January 2006, 13:01
La multi ani si tie, Leo :ok:
Da, imi pare rau ca am gresit cu acel articol, dar nici eu nu stiam :( L-am luat de bun, asa cum era scris acolo, pentru ca am cautat orice articol despre plecarea lui Pana de la Baia Mare. Asta ma interesa pe mine.
Bine ca ai corectat:ok:

Leo, ce parere ai despre aceasta plecare a lui Pana la Dinamo?

leo.mocanu
7th January 2006, 16:54
Am in memorie imaginea lui Pana la acel meci despre care vorbeam, imaginea lui Pana din multe alte meciuri memorabile. Imi este greu sa judec ce inseamna Pana pentru Baia Mare pentru ca nu sunt de acolo. Incerc o comparatie. Sper sa fie cat mai reala: Pana reprezinta un simbol al Minaur-ului, asa cum cuplul B&B este pentru gimnastica romaneasca a ultimilor decenii.
Discut numai si numai de simbol.
In ce priveste Minaur, cred ca trebuie sa priviti in viitor. Sigur, este nevoie de bani, multi bani pentru a sustine o echipa performanta, dar fara a pune suflet, nimic nu este posibil.
Asa cum l-am vazut pe Pana in ultimii ani, la conferintele de presa, mi-a dat impresia ca traieste tot mai adanc in trecut. Minaur are nevoie de prezent si in primul rand de viitor. Si pentru ca am facut comparatia de mai sus, revin la ea: cand familia Caroly a plecat in America, noi, romanii, am zis ca totul s-a terminat in gimnastica. S-a vazut ca nu a fost asa, iar marea greseala a fost a lor, cei care nu s-au mai intalnit cu aceleasi performante ca in Romania.
Sper ca Pana sa poata face o echipa competitiva la Dinamo, dar...nici chiar atat de competitiva precum Constanta. Sa ia Constanta Liga Campionilor, invingand in finala pe Dinamo si totul este perfect. Sau s-o ia Baia Mare, ca oricum nu ma supar.
Ii urez succes, dar asa cum spuneam, parca prea are vendete cu toata lumea si vede conspiratii pe toate drumurile. Sa-i dea Dumnezeu sanatate, iar voi, baimarenii, incercati sa ramaneti cu ceea ce a facut bun pentru orasul vostru mai bine de patru decenii. Stiu, cine iubeste bine, pedepseste bine, dar voi, cei care iubiti Baia Mare, dati-i o lectie si primiti-l cu flori in Valea Florilor. Atunci va simti cu adevarat parere de rau.

andreiush
7th January 2006, 17:04
Leo, e clar ca Lascar Pana va fi aplaudat de intreaga sala a sporturilor din Baia Mare. E normal, Minaur se confunda cu Pana, si invers. Din acest punct de vedere nu-mi faci nici o grija. Lascar Pana va fi la fel de apreciat de iubitorii handbalului din Baia Mare ca si pana acum.

Sa-i dea Dumnezeu sanatate, iar voi, baimarenii, incercati sa ramaneti cu ceea ce a facut bun pentru orasul vostru mai bine de patru decenii. Stiu, cine iubeste bine, pedepseste bine, dar voi, cei care iubiti Baia Mare, dati-i o lectie si primiti-l cu flori in Valea Florilor. Atunci va simti cu adevarat parere de rau.
Foarte frumos spus:ok:

leo.mocanu
7th January 2006, 17:22
Ultimelor decenii, vroiam s aspun, dar ma imbia sotia cu o tuica fiarta.

andreiush
7th January 2006, 17:41
Tuica fiarta de Maramu' ? :D

leo.mocanu
7th January 2006, 17:50
Aia e pacat s-o fierbi. E de pe la Galati.

danikunyak
7th January 2006, 17:52
bravo leo!!!!asa vom face!!!!va simti diferenta intre o sala cu 100 de spectatori si una cu 2000 care il aplaudau indiferent de vremuri!!!chestia cu conspiratiile ii pe undeva indreptatita la ce arbitraje am trait chiar si la baia mare(pe teren propriu) si dupa 90(vezi dinamo in principal) si in finala cupei de la sighisoara(scuze leo):((

andreiush
7th January 2006, 17:57
@Steaua-Mania
Titlul threadului e HC Minaur Baia Mare, iar eu am zis de tuica de Maramu' :D
Ce nu e bine?:D Imi permit si eu sa mai glumesc cu oamenii care scriu aici pe handbal. Intern-ul e alta mancare de peste... Hai sa nu le amestecam. Ti-am mai zis... nu te mai da... "accidentat", ca ti se pare:ok:

STEAUA-MANIA
7th January 2006, 19:32
da,sigur,cand tu incalci regula,e permis,pentru altii se aplica la sange..baiete,crezi ca prin "functia" de moderator l-ai prins pe DUMNEZEU de picior?Stai lejer,si nu mai face pe sefu,ca nu e cazu..respecta si vei fi respectat.

andreiush
7th January 2006, 21:02
Ii respect pe toti membri forumului si sunt respectat de aproape toti:ok:

Si cu asta chiar ca incheiem cu off-topicul:D Eu unul nu voi mai raspunde, sper ca nici tu :ok:

andreiush
10th January 2006, 02:07
Previziuni sumbre pentru handbalul băimărean

HC Minaur Baia Mare n-a avut un început de sezon extrem de grozav. “Măcinarea” a început în vară, cînd nu mai putin de 10 jucători au plecat la alte echipe, majoritatea aflati la final de contract. Momentan, Minaur nu se poate lăuda cu mare lucru. Locul 6 sau 8 la finalul turului si o instabilitate care trebuie rapid rezolvată.

• Doar unul pe bani

S-au luat niste bani pe Valentin Ghionea, golgeterul echipei, în urma unei clauze pe care Vali o avea în contractul său cu Minaur de la început. Au fost discutii pentru Ghionea să plece în Spania, la Ciudad Real, dar afacerea a căzut, Dzomba (considerat cea mai bună extremă dreapta din lume) prelungindu-si întelegerea cu spaniolii. De altfel, nici Ionut Georgescu (Uztel) n-a avut mai multe sanse, transferul lui la echipa spaniolă însemnînd o nouă nereusită. Pînă la urmă, singurul jucător pentru care s-au luat niste bani a fost Ghionea.

• Legiunea Bistrita

Apoi au mai plecat Iulian Alexandru (după un litigiu financiar cu clubul băimărean, pierdut pînă la urmă din cauza unei semnături - nu a jucătorului) si Gheorghe Irimescu, ambii la Resita. Un contingent important, de cinci jucători, a luat calea Bistritei, acolo unde conditiile financiare erau mai bune, chiar în conditiile în care HCM Bistrita activează în liga secundă. Plecarea băimărenilor la Bistrita s-a văzut, HCM fiind pe prima pozitie în seria Vest, fără nici o înfrîngere. Vă interesează cine joacă acum la Bistrita? Simplu: Sebastian Albu, Horatiu Balint, Costică Buceschi, Bogdan Cozma, Zenoviu Cristian, Marius Kovacs, Iulian Steriu, Silviu Surducan, Cristian Telehuz si Vasile Viman. Nu mai putin de 10 fosti jucători ai echipei Minaur. Au mai fost si cei doi portari, Ludovic Varo si Ghiulai, ambii părăsind echipa în vară, la final de contract sau după expirarea împrumutului pentru primul dintre acestia.

• Ucrainenii

Vara i-a prins descoperiti pe cei de la Minaur, numărul jucătorilor fiind extrem de redus. S-a luat decizia aducerii a patru jucători din Ucraina. Unul dintre acestia, Yan Vizbovsky, jucase pentru Minaur si în returul campionatului trecut, iar valoarea sa nu o poate contesta nimeni. Initial, alături de Yan a venit Dmitri Zinciuk, un inter stînga. Lucrurile nu mergeau cum trebuie si alti doi ucraineni au apărut în echipa Minaur: Alexandr Kupcenko si Yuri Kauka. Dintre cei patru ucraineni, în partea a doua a campionatului va rămîne doar Vizbovsky. Kauka si Kupcenko au fost trimisi acasă la jumătatea sezonului, iar Zinciuk a plecat si el după terminarea turului, în conditiile în care oricum n-a fost folosit deloc în ultimele două etape de campionat.

• Putini ramasi

Fată de editia precedentă de campionat, la Minaur au rămas foarte putini jucători. A rămas portarul Daniel Apostu, extrema stîngă Alexandru Sabou, pivotii Iuliu Varady, Florin Soancă si Georgian Nedelcu, centrii Alin Bondar, Radu Ghiurcănas si ucraineanul Vizbovsky. În jurul lor, s-a încercat construirea unei noi echipe. Au apărut cîteva nume noi: Ionut Irimus, Alexandru Csepreghi, Daniel Muresan, Raul Fotonea, Florin Mates, Constantin Brădătan, Vlad Rogoz, portarul Mircea Iordan si cei trei ucraineni. Dintre acestia, ucrainenii au plecat deja (cu exceptia lui Yan), iar Nedelcu a semnat deja pentru Universitatea Resita, deoarece în decembrie i-a expirat contractul cu Minaur.

• Schimbare de antrenor

Minaur a început sezonul cu Lascăr Pană si Ioan Chircu în postura de antrenori. După etapa a cincea, cînd Minaur a pierdut la Tîrgu Jiu, Lascăr Pană a luat decizia să se retragă de la cîrma echipei, în locul său venind antrenorul Vlad Caba. Acesta a fost ajutat în continuare de Ioan Chircu.

• De unde vine penalizarea

În ultima etapă a turului Ligii Nationale, HC Minaur a întîlnit pe propriul teren pe CSM Medgidia. Victoria de pe teren a fost anulată de Comisia de Competitii, iar echipei noastre i-a fost dat meci pierdut cu 10-0 si depunctarea din clasament cu un punct. Ce spune regulamentul: Echipele participante in Liga Nationala masculina au dreptul sa inscrie in Raportul de joc 14 jucatori, dintre care minimum 12 sportivi sa fie de virsta senioratului, ceilalti 2 (doi) putind fi juniori I proprii sau cu dubla legitimare, nascuti in anul 1987. În cazul in care in Raportul de joc sint inscrisi mai putini jucatori, numarul de sportivi juniori se va micsora (Ex. 13 sportivi: 12 seniori Si un junior). Nerespectarea acestei cerinte va conduce la pierderea jocului cu 10-0 si la scaderea unui punct in clasament. Acesta este regulamentul si el poate fi consultat fără probleme chiar pe site-ul FR de Handbal. În jocul cu Medgidia, Minaur a înscris pe foaia de arbitraj trei jucători născuti în 1987: Irimus, Csepreghi si Rogoz, adică cu unul mai mult decît prevede regulamentul. Clubul băimărean a depus un memoriu la FRH, care urmează să fie analizat în zilele următoare. În cel mai rău caz se va ajunge ca memoriul să fie judecat chiar în Consiliul de Administratie al FRH.

• Locul 6 sau 8?

În functie de discutarea memoriului si rezultatul acestuia, Minaur poate ocupa la finele turului locul 6 sau locul 8. Dacă rezultatul este favorabil, băimărenii vor termina turul pe locul 6, cu 14 puncte. În caz contrar, Minaur va termina turul pe locul 8, cu doar 11 puncte. Locul din clasament este important si pentru jocurile din Cupa României, deoarece “tintarul” a fost deja stabilit. Initial, spuneam că Minaur va juca în optimile Cupei României cu CSM Leonardo Oradea (un singur meci pe terenul echipei mai slab clasate). Acum, trebuie să luăm în calcul o altă variantă, cea cu Poli Izometal Timisoara (locul 10 după tur) adversară în optimi, un adversar mai dificil decît Oradea.

• Lascar Pana a plecat la Dinamo

Începînd cu acest an, fostul presedinte al clubului Minaur, Lascăr Pană, va fi director tehnic la clubul Dinamo Baumit Bucuresti, acolo unde va lucra alături de Constantin Stefan si Ioan Gănău. Pană a ajuns la o întelegere cu comandatul clubului, chestorul Marcel Popescu. Pană va fi director tehnic la Dinamo cel putin pînă în vara acestui an si doreste să cîstige titlul si cupa cu Dinamo. Dacă la cupă este mai usor să se gîndească, la campionat este ceva mai greu, deoarece HCM Constanta are cinci puncte mai mult în clasament după terminarea turului.

• Cine vine presedinte?

Iată o întrebare la care nu este lesne de răspuns. Consiliul de Administratie al clubului băimărean va trebui să se reunească foarte devreme pentru a stabili numele noului presedinte, ba chiar si o strategie pentru viitor. Momentul actual este destul de delicat pentru Minaur, avînd în vedere lipsa lichiditătilor, datoriile existente (cu precădere pentru folosirea Sălii Polivalente) si lipsa unui om care să cunoască real ceea ce a fost la Minaur.
Consiliul de Administratie va trebui să cumpănească foarte bine si să aleagă cît de repede un presedinte, pentru a înlătura orice suspiciune sau chiar dorinta jucătorilor de a pleca la alte cluburi din cauza instabilitătii.

Sursa: Glasul Maramuresului

andreiush
11th January 2006, 14:25
Viorel Maier este presedintele Minaur

http://img468.imageshack.us/img468/5521/viorelmaier7fz.jpg (http://imageshack.us)

In urma plecarii lui Lascar Pana la Dinamo Bucuresti, Comitetul Director al gruparii de pe Valea Rosie s-a reunit luni dupa-amiaza si a hotarit ca presedinte executiv al clubului sa fie Viorel Maier. Pentru iubitorii mai in etate ai handbalului baimarean, acest nume nu este necunoscut. Viorel Maier este omul care din "umbra" si-a adus contributia la toate marile realizari ale clubului. El a venit la HC Minaur in anul 1975, a contribuit la cistigarea celor doua Cupe Europene si, din pacate, a parasit clubul in luna mai 1998, cind s-a pensionat, singurul sau regret fiind acela ca nu a cistigat nici un titlu de campion national.

- Iata ca dupa aproape opt ani ati revenit la Minaur.
- Pentru mine este o datorie de onoare sa incerc sa redresez situatia critica prin care trece clubul, avind in vedere ca 23 de ani din viata mi i-am dedicat Clubului Minaur.
- Care sint prioritatile dumneavoastra?
- In primul rind, trebuie asigurata o situatie financiara stabila pentru a putea sa facem performanta. Pentru aceasta, pe linga finantatorii pe care-i avem in momentul de fata, vom incerca si cred ca vom reusi sa mai atragem si pe altii, avind in vedere ca Minaur este cel mai reprezentativ club al municipiului nostru si al judetului Maramures. Trebuie ajutate cele trei cluburi baimarene care se ocupa de cresterea juniorilor (CSS 2, CS Marta si CS Extrem), deoarece nu mai trebuie sa se ajunga in situatia de a se aduce non-valori din strainatate, mai putin Vijbovski. Aceste trei cluburi de juniori cred ca vor putea asigura baza de jucatori pentru inalta performanta. Trebuie sa mai umblam la mentalitatea unor jucatori pentru a aduce Minaurul acolo unde ii este locul.
- S-a vehiculat aducerea pe banca tehnica a lui Sabin Dacau de la CSM Leonardo Oradea.
- Dupa cite am inteles, Sabin Dacau si-a oferit serviciile, dar la Minaur antrenori sint Vlad Caba si Ioan Chircu.
- Veti face transferuri in aceasta perioada?
- Impreuna cu cei doi tehnicieni, am intocmit o lista de jucatori, dar deocamdata nu pot sa va dau mai multe detalii.
- Il veti aduce pe fiul directorului tehnic de la HCM Baia Mare, Cristian Baban?
- Daca vrea sa vina nu avem nimic impotriva. Chiar postul pe care joaca el (nr. extrema dreapta) este un post deficitar, poate sa joace titular, dar vreau sa va spun ca la Minaur nimeni nu va juca pentru ca este fiul unuia sau altuia. La Minaur fiecare jucator trebuie sa-si cistige locul in echipa pe valoare.
- Care va fi programul echipei in continuare?
- Antrenorii au venit cu un plan de pregatire, in care este prevazut un semicantonament, mai multe jocuri de pregatire, printre care un turneu puternic la Tirgu Jiu, alaturi de alte trei echipe din Liga Nationala.

Sursa: Informatia zilei

andreiush
23rd January 2006, 15:28
O victorie si o înfrîngere pentru Minaur

După stagiul de pregătire centralizat, HC Minaur Baia Mare a sustinut vineri si sîmbătă două jocuri de pregătire, în deplasare, cu HCM CSM Bistrita, lidera la zi a Divizia A, seria Vest (fără înfrîngere). În prima partidă, Minaur a reusit să se impună cu 33-28, pentru ca în jocul al doilea să fie 36-30 pentru gazde.
Antrenorii Vlad Caba si Ioan Chircu nu au putut deplasa la Bistrita decît 12 jucători: Daniel Apostu, Mircea Iordan - Alexandru Sabou, Iuliu Varady, Raul Fotonea, Alexandru Csepreghi, Yan Vizbovsky, Alin Bondar, Constantin Brădătan, Florin Soancă, Florin Mates si Cristian Băban. Ionut Irimus si Vlad Rogoz au rămas acasă pentru a participa cu CSS 2 Minaur la turneul de juniori I, iar Daniel Muresan a fost bolnav. În primul meci, Brădătan s-a accidentat, astfel că Minaur n-a putut conta decît pe 11 jucători. O noutate în lotul echipei noastre, extrema dreaptă Cristian Alexandru Băban (jucător de bratul stîng), fiul directorului tehnic de la HCM, Ioan Băban, care a jucat ultima oară în Italia, la echipa Sporting Club Gaeta (22 de ani).
Antrenorul Vlad Caba consideră că aceste două meciuri au fost extrem de utile în procesul de pregătire, Minaur întîlnind o echipă care poate face fată fără probleme în Liga Natională. De altfel, în trupa antrenată de Ioan Palko se regăsesc acum nu mai putin de 10 jucători care au evoluat în decursul anilor si la echipe din Baia Mare: Sebastian Albu, Iulian Steriu, Vasile Viman, Marius Kovacs, Bogdan Cosma, Silviu Surducan, Costică Buceschi, Zenoviu Cristian, Horatiu Balint si Cristian Telehuz.
Pregătirile echipei noastre vor continua pînă joi în Baia Mare, zi în care se va pleca la Tîrgu Jiu, acolo unde Minaur va participa la un turneu foarte puternic. Vineri, echipa noastră va întîlni pe Dinamo Baumit Bucuresti, sîmbătă dimineata va juca împotriva Lignitului Tîrgu Jiu, iar după-amiază, cu Steaua Bucuresti.
Primele meciuri oficiale din acest an se vor disputa pe 5 februarie, dată la care sînt programate optimile de finală ale Cupei României: HCM CSM Bistrita - HCM Constanta; CSM Leonardo Oradea - HC Minaur Baia Mare; Poli Izometal Timisoara - Universitatea Resita; Dinamo Brasov - Steaua Bucuresti; Poli Iasi - Lignitul Tîrgu Jiu; Romvag Caracal - CSM Medgidia; Armătura “U” Agronomia Cluj-Napoca - Uztel Ploiesti; Bucovina Suceava - Dinamo Baumit Bucuresti. În cazul în care va trece de acest prim tur, Minaur ar urma să întîlnească în sferturi cîstigătoarea partidei dintre Bistrita si Constanta, pe 15, respectiv 19 februarie.
După omologarea clasamentului din Liga Natională, surprinzător, Oradea a trecut înaintea echipei din Timisoara, unica explicatie fiind că FRH a luat în considerare pentru departajare meciul direct dintre cele două echipe, cîstigat de orădeni. Astfel, adversara echipei noastre nu va mai fi Timisoara, ci Oradea. În plus, trebuie să mentionăm că punctele pierdute după meciul cu CSM Medgidia n-au fost restituite si nici nu credem că se va întîmpla acest lucru. Returul Ligii Nationale va debuta pe 12 februarie, dată la care Minaur va juca pe teren propriu cu Steaua Bucuresti. Urmează apoi o deplasare la Constanta, pe 16 februarie, după care un nou meci acasă, cu Poli Iasi, pe 19 februarie.

Sursa: Glasul Maramuresului

andreiush
25th January 2006, 10:29
Vlad CABA: "... numele şi renumele Minaurului te onorează"

- "Dacă banii nu ar fi o problemă... Ghionea ar fi o primă opţiune"

• Dacă plecarea lui Lascăr Pană nu s-a resimţit insistent la nivelul băncii tehnice, venirea lui Viorel Maier cum se simte?
• Venirea lui Maier dă o notă de optimism. Rezultatele anterioare obţinute de Viorel Maier în calitate de preşedinte al Clubului Minaur ne îndreptăţesc să credem că echipa este pe mîini foarte bune. Ce va fi? Timpul va confirma...

• Ipotetic vorbind, să spunem că sezonul transferurilor ar fi acum în plin apogeu şi că banii nu ar fi o problemă. Pe cine aţi aduce la Minaur?
• (zîmbeşte Caba, zîmbim amîndoi...) Dacă banii nu ar fi o problemă... Ghionea ar fi o primă opţiune. Deşi nu am lucrat cu el, am referinţe foarte bune în ceea ce-l priveşte. Poarta e rezolvată cu tripleta Apostu, Iordan, Marchiş, astfel avem una dintre cele mai tari porţi din Ligă. Tinereţea lui Marchiş se va îmbina cu experienţa lui Apostu şi cu maturitatea lui Iordan. Fireşte că dacă vorbim ipotetic nici pe Stănescu nu l-aş da afară... (glumeşte tehnicianul) Îmi doresc cu siguranţă un jucător de nouă metri. Îmi pun mari speranţe în Csepreghi şi Mureşan, dar - în aceeaşi idee - sînt conştient că evoluţiile lor nu sînt trase cu liniarul şi că ne putem aştepta la fluctuaţii foarte mari datorită vîrstei. Mai mult nu putem cere. Mai este nevoie de un jucător de valoare pentru linia de nouă metri, care să facă atît faza de atac, cît şi pe cea de apărare. Mă gîndesc de asemenea la un jucător pe postul de extremă stîngă, care să-i creeze concurenţă reală lui Sabău, care este un jucător de valoare, dar care de o vreme stagnează. Sigur că mă gîndesc şi la un post de pivot, pentru că trebuie să iau în considerare vîrsta lui Varady. Mi-ar plăcea ca Ilieş să revină acasă, deoarece dă un randament bun la Tg. Jiu. Eu sper să-l fac pe Şoancă un apărător de bază, deoarece are aproape tot ce-i trebuie. După cum vedeţi, nu caut nume supersonice, deoarece îmi place să lucrez cu tinerii. Mai am în vizor cîţiva jucători de la lotul de tineret: pe unii poate reuşim să-i aducem chiar din acest retur la Baia Mare, sub formă de împrumut, dacă şi ei vor dori treaba aceasta. Dacă nu, voi face tot ce pot să-i aduc de la vară. Aici nu-i nici un secret: este vorba despre o extremă dreaptă, Andrei Mihalcea, de la Odorhei, şi despre un inter dreapta, Botond Ferenczi, tot de la Odorhei. Sînt jucători care promit foarte mult. Am şi eu ambiţia mea de a forma jucători şi de a nu-i lua gata formaţi. De fapt eu zic că şi Ghionea nu este gata format, ci a demonstrat doar că are un potenţial deosebit. Pentru a concluziona, sînt adeptul muncii cu jucători care sînt dispuşi să înveţe şi să facă efort maxim pentru a progresa. Sînt convins că o dată cu jucătorii tineri pe care-i formez, cresc şi eu în valoare pe zi ce trece, pe măsură ce progresele lor se văd în teren.

- "Vreau să practicăm un handbal modern, adaptat la... realitatea românească"

•Sărăcie în lada de zestre a clubului, sărăcie pe banca de rezerve a echipei, sărăcie de puncte în clasament. În acest context, care mai este obiectivul Minaurului pentru acest sezon?
• Nu mai avem nici un obiectiv. Totuşi, în ceea ce priveşte clasamentul, obiectivul ar fi să ne situăm la finele returului în prima jumătate a ierarhiei, chiar şi la mijlocul acesteia. Deşi prin muncă foarte grea am reuşit să urcăm pe locul VI, greşeala de interpretare a acelui paragraf în legătură cu utilizarea juniorilor ne-a privat de trei puncte obţinute cu mari eforturi şi în mod cinstit. În condiţiile în care am fi rămas pe VI cu punctele obţinute în mod real, poate am fi fixat ca şi obiectiv ocuparea locului V. Locul V ar fi sunat mai bine pentru potenţialii investitori şi contactul cu Europa handbalistică ne-ar fi fost util. Ajungînd pe locul VIII în mod nejustificat, nu ne rămîne decît speranţa să ne situăm undeva în jurul locurilor VI sau VII. Eu, ca antrenor, mi-am trasat nişte linii metodice concrete şi am stabilit un obiectiv în ceea ce priveşte stilul de joc. Vreau să practicăm un handbal modern, adaptat la... realitatea românească. În primul rînd, vreau să avem un sistem de apărare de bază, care să funcţioneze şi care să ne dea garanţia că şi dacă avem evoluţii mai slabe în atac, putem compensa prin jocul de apărare. Din păcate se pune accent foarte puţin, din cîte ştiu eu, pe jocul de apărare la pregătirea echipelor de juniori. Pentru că apărarea este "sora bună" a jocului de contraatac, ar trebui să profităm de calităţile unor jucători ca Sabău, pentru că Minaur este o echipă predispusă la joc de contraatac. Pentru jocul de atac îmi doresc ca jucătorii să-şi însuşească principiile generale ale atacului, în funcţie de diferitele sisteme de apărare. Vreau să scot cît pot jocul schematizat şi să-l înlocuiesc cu un joc spontan, bazat pe automatismele create din însuşirea principiilor de bază.

Ramona-Ioana Pop (Graiul Maramuresului)


Revenirea portarului Tamas Marchis ar fi primul transfer al Minaurului.

andreiush
30th January 2006, 20:43
Minaur a pierdut, dar nu s-a făcut de rîs

Vineri si sîmbătă, la Tîrgu Jiu, a avut loc un puternic turneu de handbal masculin, la care a participat si HC Minaur Baia Mare. A fost, poate, cel mai puternic turneu din pauza competitională pe plan intern, deoarece pe lîngă Lignitul (locul III la finele turului în Liga Natională) si HC Minaur (locul 8) au mai participat Dinamo Baumit Bucuresti (locul 2) si Steaua Bucuresti (locul 4).

Echipa noastră a pierdut toate cele trei jocuri, dar nu s-a făcut deloc de rîs, în conditiile în care antrenorii Vlad Caba si Ioan Chircu au deplasat la Tîrgu Jiu doar 12 jucători, adică exact atîtia cîti există în acest moment în lot. În primul meci, Minaur a pierdut cu 36-42 în fata celor de la Dinamo, apoi a urmat un 35-37 cu Lignitul Tîrgu Jiu si, în fine, în ultimul meci, 36-42 cu Steaua.

HC Minaur s-a prezentat la Tîrgu Jiu cu următorii jucători: Daniel Apostu si Tamas Marchis - portari; Alexandru Sabou, Raul Fotonea, Alin Bondar, Alexandru Csepreghi, Yan Vizbovsky, Daniel Muresan, Vlad Rogoz, Iuliu Varady, Florin Soancă, Florin Mates. Din păcate, Sabou n-a putut juca decît în prima zi, deoarece a suferit o puternică viroză respiratorie. Constantin Brădătan nu a făcut deplasarea, deoarece are piciorul imobilizat într-o fasă gipsată, după accidentarea din meciul de pregătire de la Bistrita, de la începutul săptămînii trecute.

Antrenorul Vlad Caba ne-a declarat: “În conditiile în care n-am putut deplasa decît 12 jucători, iar Sabou n-a putut juca decît un singur meci, la care se adaugă si Rogoz care evoluează încă în divizia scolară, eu zic că ne-am descurcat onorabil. Mai mult, nici Daniel Muresan nu a fost la potential maxim, el resimtindu-se după o accidentare mai veche. Pot spune fără nici o teamă că mă declar multumit de modul în care s-au descurcat băietii în conditiile date”.

Mai sînt foarte putine zile pînă pe 5 februarie, dată la care Minaur va juca în Cupa României (optimi) cu CSM Leonardo Oradea. Apoi, peste o altă săptămînă va urma partida cu Steaua, de pe teren propriu, din prima etapă a returului Ligii Nationale. Momentan, lotul de jucători nu poate fi nici pe departe satisfăcător, dar conducerea clubului se străduieste să umple golurile lăsate de plecarea unor jucători. După ce Nedelcu (a plecat la Resita) si Zinciuk (a plecat în Ucraina) au părăsit echipa, a venit si rîndul portarului Mircea Iordan să se întoarcă la Dinamo. A fost un caz de fortă majoră, deoarece unul dintre portarii bucurestenilor, Sorin Bârză, s-a accidentat la o actiune a lotului national, iar Iordan a fost nevoit să se întoarcă la Dinamo, fortat fiind de cei de la MAI, acolo unde este angajat.

Conducerea clubului băimărean încearcă să ajungă la o întelegere cu HCM CSM Bistrita pentru împrumutul pînă în vară a doi jucători (ambii fosti la Minaur). Este vorba de doi jucători de 9m si gîndurile noastre se îndreaptă către Cristian si Surducan, doi interi cu multă experientă. De asemenea, s-a luat legătura cu Bernicu (CSM Oradea), un jucător care ar veni la Minaur fără pretentii (extremă stînga). Un alt jucător care ar putea evolua la Minaur din retur este Cristian Băban, despre care Vlad Caba ne-a spus că “poate reprezenta o solutie pe extrema dreaptă”. Rămîne ca Băban să se înteleagă cu conducerea clubului, în caz contrar el urmînd să plece din nou în Italia.

Băimărenii îsi vor continua antrenamentele în localitate, iar marti seara si miercuri dimineata vor sustine două partide de pregătire cu HCM Bistrita. După aceea urmează partidele oficiale.

Sursa: Glasul Maramuresului

--------

Asadar, am mai pierdut un jucator, portarul Mircea Iordan. Chiar imi pare rau ca a plecat. E un portar cu experienta, tot timpul determinat, si care daca prinde o zi buna, scoate tot :)

andreiush
3rd February 2006, 02:25
Csepreghi şi Mureşan au înscris din toate poziţiile

HC Minaur Baia Mare - CSM HCM Bistriţa 43-32 (22-15)

• Meci cu furt la vestiare!

Sala polivalentă "Lascăr Pană" Baia Mare. Spectatori: aprox. 200. • Aruncări de la 7m: 2-1 (1-1, a ratat Băban). • Minute de eliminare: 8-4. • Minaur: Apostu 3 intervenţii bune, Tamaş 9 intervenţii bune, Irimuş 2 intervenţii bune, Csepreghi 13 (unul din 7m), Mureşan 9, Vizhbovskyy 5, Sabou 4, Băban 4, Şoancă 3, Varady 3, Fotonea 1, Mateş 1, Bondar. Antrenor Vlad Caba. CSM HCM: Viman 8 intervenţii bune, Lungu 3 intervenţii bune (a apărat o aruncare de la 7m), Cosma 10, Surducan 5 (unul din 7m), Kovacs 6, Telehuz 3, Steriu 3, Albu 2, Băciuţ 2, Gabor Kovacs 1, Ţermure, Marinca, Bondriş. Antrenor: Ioan Palko. • Arbitraj bun: Ionuţ Marta şi Ştefan Hendrea (Baia Mare).

Meci bun de pregătire (în după-amiaza de 31 februarie) pentru cei de la Minaur Baia Mare care a avut de toate: faze spectaculoase şi rapide, încercări de aeriene, ceva nervi, Bondar sărind la bătaie după ce Telehuz l-a prins de mînă. Asta pe final de meci şi, bineînţeles, căruţa de goluri înscrise de băimăreni. O impresie bună au lăsat-o Csepreghi, Mureşan şi Băban, jucători care vor aduce un plus de prospeţime echipei. Pe de altă parte, nici un moment nu s-a pus prolema învingătoarei, ci doar a scorului, acesta neavînd oricum nici o relevanţă. Sigur că cele două echipe se cunosc bine avînd în vedere că Bistriţa are un lot de jucători care aproape toţi au trecut pe la Minaur, în frunte cu antrenorul Palko. În rest, despre meci, nu prea avem ce comenta, aşteptînd primele confruntări din Liga Naţională. A! Şi să nu uităm. În timp ce în sală se juca handbal, la vestiarele polivalentei operau hoţi, urmaţi de poliţişti care cercetau modul de operare al infractorilor. Aici ne ridicăm un semn de întrebare cu privire la siguranţa vestiarelor şi a perimetrelor din zonă, avînd în vedere că oricine poate avea acces aici. Doar noi cronicarii sportivi mai sîntem cîteodată luaţi pe sus cu fulgi cu tot (pardon că e gripă aviară) de cei care asigură paza. Bine ar fi să se întîmple invers: borfaşii să fie umflaţi şi noi să fim lăsaţi să ne facem meseria. Revenind la Minaur, vă mai spunem că gura lumii, slobodă cum e, vorbeşte de revenirea sub formă de împrumut pînă la vară a lui Zenoviu Cristian şi a lui Silviu Surducan.

Graiul Maramuresului

andreiush
4th February 2006, 01:10
Patru jucători noi pentru HC Minaur

Mai sînt doar două zile pînă la debutul oficial în noul an pentru Minaur si nouă zile pînă la începutul returului Ligii Nationale.
Duminică, băimărenii vor juca la Oradea cu CSM Leonardo, în optimile de finală ale Cupei României, iar apoi, pe 12 februarie, vor întîlni pe teren propriu Steaua Bucuresti, în prima etapă a returului. Comparativ cu luna decembrie a anului trecut, cînd s-au disputat ultimele partide din tur, HC Minaur a pierdut trei jucători: portarul Mircea Iordan (plecat la Dinamo Baumit, care rămăsese cu un singur portar după ce Sorin Bârză s-a accidentat la una dintre actiunile lotului national); Georgian Nedelcu (i-a expirat întelegerea cu clubul si a preferat să semneze pentru Universitatea Resita); Dmitri Zinciuk (s-a renuntat la serviciile sale, plecînd în Ucraina). În perioada de pauză, Minaur a sustinut două meciuri de pregătire la Bistrita (unul cîstigat, unul pierdut), apoi a participat la un turneu puternic la Tîrgu Jiu (a fost învinsă de Dinamo Baumit, Steaua si Lignitul) si, în fine, a mai disputat o dublă pe teren propriu cu HCM Bistrita (ambele cîstigate).

Dacă am pomenit despre plecări trebuie să vorbim si despre sosiri, deoarece ele există. Transferul portarului Tamas Marchis de la Uztel a fost deja înregistrat, el fiind în pregătiri de o perioadă mai lungă de timp. Conducerea clubului băimărean a trimis actele necesare federatiei europene pentru transferul lui Cristian Băban de la echipa italiană Gaeta si există sperante că de săptămîna viitoare va fi bun de joc pentru Minaur. E clar, Băban nu va putea evolua în partida din Cupa României, deoarece formalitătile nu vor fi terminate în timp util. Un alt transfer ar fi cel al lui Andrei Bernicu (ultima oară la CSM Oradea), un jucător de 23 de ani, care a semnat deja cererea de transfer pentru gruparea băimăreană. Tot de la Oradea va veni si Dan Boescu (jucător care a crescut în Baia Mare), sub formă de împrumut pînă în vară. Cît priveste împrumutul unor jucători de la Bistrita, “mingea” este în terenul celor de acolo, care se vor întîlni astăzi pentru a stabili dacă vor da drumul vreunui jucător. Din cîte ne-a precizat presedintele executiv al clubului băimărean, Viorel Maier, există tratative pentru ca un jucător de la Bistrita să vină la Minaur.
(Glasul Maramuresului)

andreiush
7th February 2006, 01:49
“Eu fac apel la iubitorii Minaurului să vină în număr cît mai mare la meci...” (Viorel Maier)

Duminică va avea loc prima etapă a returului Ligii Naţionale, meci în care Minaur va întîlni echipa Steaua Bucureşti. După ce în prima etapă din tur Minaur pierdea la Bucureşti cu 28-34 confruntarea cu Steaua Bucureşti, în luna ianuarie, la turneul de la Tg. Jiu, întîlnirea dintre cele două veşnice adversare s-a finalizat tot cu victoria steliştilor, de data aceasta cu scorul 36-42. Şase goluri diferenţă între Steaua şi Minaur de fiecare dată. Duminică ar fi prilejul ideal pentru ca Minaur să îşi ia revanşa şi să înceapă cu dreptul returul acestui sezon. “Eu fac apel la iubitorii Minaurului să vină în număr cît mai mare la meci, pentru a-şi susţine echipa favorită în acest meci foarte dificil. De asemenea, fac apel la spectatori să-şi cumpere cît mai mulţi bilete la meci, astfel ajutînd şi financiar Minaurul” a punctat preşedintele clubului, Viorel Maier.

După cum v-am mai informat, trei componenţi ai echipei CSM Leonardo Oradea au ajuns deja la Baia Mare şi efectuează antrenamentele la polivalentă, alături de Minaur. Este vorba despre Răzvan Bernicu (23 ani), care a semnat un contract cu Baia Mare; Daniel Boescu (21 ani), care va evolua la Minaur sub forma unui împrumut pe perioada returului şi mai este vorba despre Florin Apostol (24 ani), care se află în aceste zile în perioada de probe. În cazul în care antrenorii Caba şi Chircu îl vor considera util pentru Minaur, acesta va evolua la echipa băimăreană tot sub forma unui împrumut pînă la vară. Pe lista celor veniţi înainte de retur figurează de asemenea portarul Tamaş Marchiş (Uztel Ploieşti) şi extrema dreaptă Cristian Băban (Gaeta Italia).

În ceea ce priveşte mult vehiculatele transferuri dinspre Bistriţa spre Minaur, acestea nu s-au finalizat. Cei doi vizaţi, Cristian şi Surducan, nu vor reveni la Baia Mare. Cel puţin nu deocamdată. De altfel, Cristian şi-a rupt piciorul în meciul de duminică, din Cupa României, disputat în compania echipei HCM Constanţa.

Reamintim că după finalizarea turului de la Minaur a plecat al treilea ucrainean, Dimitrij Zinchuk, singurul “stranier” din configuraţia Minaurului rămînînd Yan Vizhbovskyy. De asemenea, au mai plecat Georgian Nedelcu (la Reşiţa) şi Mircea Iordan (la Dinamo Bucureşti). Informaţii furnizate de preşedintele Clubului Minaur, Viorel Maier.
(Graiul Maramuresului)

krysty_b1984
8th February 2006, 00:11
Sa speram ca v-om bate pe steaua duminica!DOAMNE AJUTA!

andreiush
8th February 2006, 00:26
Oooo... bine ai revenit pe forum krysty :) Cam lunga absenta ta de pe forum.
Ce ne mai zici tu de nou?:)

Din pacate nu voi putea vedea meciul cu Steaua, fiindca luni am examen si nu pot sa ma duc in Baia Mare:(

krysty_b1984
8th February 2006, 22:34
Am fost ocupat in ultima vreme,ce sa zic,sper din tot sufletul sa castige baietii duminica cu steaua,hai Minaur!

alex-hcm
8th February 2006, 23:18
Sa Bateti Pe Steaua Dar Si Pe Dinamo! Asta Va Doresc Cel Mai Mult! La Constanta, Nu Vreau Sa Supar Ca Din Contra Admir Echipele Din Provincie, Nu Aveti Nici O Sansa! Din Pacate Ati Dat Peste Noi Si In Cupa Romaniei - Reeditatarea Finalei De Anul Trecut-... Trebuie Sa Va Reveniti Si Voi Ca Numai Constanta Sa Faca Fata Contra Lui Dinamo Si Steaua E Cam Greu.. Oricum Nu Ne Pot Invinge Oricat De Mult Ar Vrea Si Ar Vorbi, Numai Vorba E De Ei... Ca Echipe Din Provincie Am Vazut Ascensiunea Lignitului Tg.jiu Dar Nu Cred Ca Va Face Fata. I-am Vazut In Meciul De La Constanta Si Nu Par Deloc O Echipa Tare.. I-am Condus Cu 10-0 Dupa 15 Min. ... Si Medgidia Merge Bine Si Sper Sa Ajunga Si Ei In Cupele Europene.. 2 Echipe Din Dobrogea.. Forzza Hcm Constanta@@@@

andreiush
9th February 2006, 00:58
Krysty, stii ca imi promiteai ceva anul trecut? :rolleyes:

Hai Minaur, sa castigam meciul cu Steaua. Ar fi excelent pentru moralul echipei, pentru moralul tinerilor baimareni care formeaza acum echipa.

Cred ca voi auzi acest meci la... telefon :D

krysty_b1984
9th February 2006, 17:19
Stiu ce ti-am promis,dar site-ul inca nu mi l-am facut pt ca efectiv am fost f ocupat,poate pe la vara cand voi avea mai mult timp liber,iar sa-ti spun cine sunt o sa-ti spun la momentul potrivit,ok?:)

andreiush
11th February 2006, 11:59
Un prim derby al returului

Duminică, 12 februarie, de la ora 11.00, Sala Polivalentă va fi gazda partidei dintre HC Minaur si Steaua Bucuresti, din prima etapă a returului Ligii Nationale masculine de handbal. Se vor întîlni ocupantele locului 8 în prima divizie (Minaur), respectiv 4 (Steaua), distanta dintre cele două fiind acum de 9 puncte, după ce Minaur a pierdut trei puncte la “masa verde”. Indiferent de situatia din clasament a celor două echipe, un meci dintre Minaur si Steaua va constitui un derby. Acum, băimărenii încearcă să încropească o echipă cît mai solidă pentru a se bate sezonul viitor la cupele europene. Acest sezon este compromis, dar asta nu înseamnă că Minaur nu va da totul pentru a obtine victoria. Sperăm că si numărul celor care vor veni să încurajeze echipa, alături de galeria lui Simi Marcovici, va fi la fel de mare ca si în precedentele jocuri cu Steaua.
Steaua BucureSti (antrenori Vasile Stîngă si Nicolae Munteanu): Stefan Birtalan (10), Andrei Cian (60), Ionut Ciobanu, Cristian Gheorghe, Stefan Laufceag, Viorel Mazilu (92), Ovidiu Mihăilă (15), Marius Novanc (57), Mihut Pancu (30), Alexandru Petre (2), Cristian Preda (25), Marian Răpciugă (12), Alin Sania (67), Iulian Stamate (37), Marius Tudor, Adrian Vasile (1), Bogdan Voina (31).
HC Minaur (antrenori Vlad Caba si Ioan Chircu): Daniel Apostu, Tamas Marchis (venit de la Uztel Ploiesti), Ionut Irimus - Alin Bondar (39), Constantin Brădătan, Alexandru Csepreghi (37), Raul Fotonea (12), Florin Mates, Daniel Muresan (23), Alexandru Sabou (61), Florin Soancă, Iuliu Varady (40), Yan Vizbovsky (79), Cristian Băban (venit în această iarnă de la Gaeta - Italia), Andrei Răzvan Bernicu (Oradea), Dan Boescu (Oradea).

Sursa: Glasul Maramuresului

STEAUA-MANIA
12th February 2006, 09:09
Hmm,astazi joaca STEAUA la Baia Mare vs MINAUR BAIA MARE..m-as duce la meci,insa cand ma gandesc ca am sa-i vad pe rapidistii din "galeria" lui MINAUR cu cata patima injura pe STEAUA...mai bine nu ma duc,altfel ma iau in gura cu fanii rapidului...rapidistii fiind fiinte complexate,abia asteapta meciurile vs STEAUA,dinamo,ca sa se poate "descarca".

andreiush
12th February 2006, 12:56
Victorie Minaur azi cu Steaua!

Bravo Minaur! :yeah:

danikunyak
12th February 2006, 13:05
genial!!!stanga ii un penibil si mazilu ii "genial" pt adversari!!!a gresit executarea unui 7 m si vrea la nationala!!!!o stat vreo 5 secunde pana sa dea si stanga o protestat ca nu so acordat golu desi o fost o decizie cat se poate de corecta!!!minaur a facut un meci super si in sala a fost exact ca pe vremuri!!!!bravo baieti si bravo publicul!!!!!

andreiush
12th February 2006, 13:09
Stiam eu ca va fi sala plina, mai ales la un asa meci...
Bravo baietii!!! :yeah:

andreiush
13th February 2006, 11:55
La Baia Mare nu străluceşte decît MINAUR!

HC Minaur Baia Mare - Steaua Bucureşti 32-30 (17-15)

Sala polivalentă “Lascăr Pană”. Peste 2.000 de spectatori • Aruncări de la 7m: 4-5 (transformate 3-1, au ratat Bondar, respectiv Voina, Şania şi Mazilu) • Minute de eliminare: 14-12 (au primit cartonaşe roşii la a treia eliminare Şoancă şi Vizhbovskyy) • MINAUR: Apostu (22 intervenţii, a apărat o aruncare de la 7m), Marchiş (a apărat două aruncări de la 7m), Bondar 8 (3 din aruncări de la 7m), Sabău 7, Csepreghi 6, Băban 4, Varady 3, Vizhbovskyy 2, Fotonea 1, Mureşan 1, Şoancă, Apostol, Boescu, Mateş. Antrenori: prof. Vlad Caba - principal, prof. Ioan Chircu - secund • STEAUA: Ciobanu (5), Laufceag (8, a apărat o aruncare de la 7m), Novanc 6, Voina 5, Şania 5 (1), Mazilu 4, Cian 3, Stamate 2, Preda 2, Pancu 2, Mihăilă 1, Vasile, Birtalan, Răpciugă. Antrenori: Vasile Stîngă - principal, Nicolae Munteanu - secund • Au arbitrat buzoienii Vasile Pavel / Marian State.

Atmosferă de mare derby ieri în polivalenta băimăreană, spectatorii venind în număr impresionant să asiste la ceea ce prof. Vlad Caba promitea în avancronică să fie ori o victorie la scor, ori o luptă pe viaţă şi pe moarte. Sîmbătă la prînz, citind declaraţia antrenorului băimărean, Vasile Stîngă a zîmbit cu îngăduinţă...Victorie la scor ar fi putut fi, dacă băimărenii nu ar fi greşit în cîteva situaţii clare de gol şi dacă nu ar fi existat nişte momente de derută. A fost, în schimb, o luptă aprigă timp de 60 de minute, în care steliştii s-au străduit din răsputeri să arate că - încă - mai strălucesc, iar băimărenii au demonstrat că au potenţialul necesar să provoace valoroase victorii şi impresionante schimbări de situaţii.

Ex-minauristul Şania a fost cel care a deschis scorul. Vizhbovskyy în stilu-i caracteristic, Varady cu boltă, Csepreghi “din parcare” sînt cei trei minaurişti care au înscris la foc automat. Steliştii revin şi egalează: 3-3 (min. 9) Din egal în egal se scurg următoarele minute. În min. 12 Mazilu aduce pentru prima oară avantajul în favoarea steliştilor: 6-7. La scorul de 8-8, Stîngă solicită time out pentru

a-şi redresa jucătorii. La 9-10 (min. 17) este rîndul băimărenilor să asculte de sfatul antrenorilor la time out. Patru goluri consecutive reuşesc minauriştii (trei purtînd semnătura lui Bondar, unul înscris de Sabău pe contraatac) şi aduc scorul la 15-12 (min. 24). În min. 27, cu titlu de gratuitate, Steaua primeşte o aruncare de la 7m, pe care Marchiş o apără cu nonşalanţă. Maxim patru goluri a reuşit Minaur să pună între ea şi Steaua: 17-12 (min. 28). Cu două goluri avantaj ieşind la vestiar, visul antrenorului principal devenea incredibil de aproape de realizare...

Din păcate repriza secundă debutează cu două reuşite steliste: 17-17 (min. 32). Urmează şase minute de graţie pentru Minaur, minute în care băimărenii fac antrenament cu public în compania steliştilor, înscriind spectaculos şapte goluri consecutiv. Sabău fură mingea, Bondar “desenează” o boltă, Băban ţîşneşte pe contraatac, Varady şi Csepreghi nu ocolesc nici ei poarta stelistă. Bucureştenii se ceartă între ei, asistînd neputincioşi la un Minaur descătuşat. Publicul se ridică în picioare şi scandează numele echipei favorite, în timp ce Stîngă solicită time out... În min. 38, tabela electronică indica scorul de

25-18 pentru gazde. Aerele de vedetă ale echipei mereu obişnuită cu podiumul se dizolvă într-o polivalentă transformată în infern pentru jucătorii lui Stîngă şi Munteanu. În min. 44, Mazilu întîzie prea mult transformarea aruncării de la 7m, golul fiind anulat. Trei reuşite consecutive ale oaspeţilor, un gol al lui Sabău şi apoi o altă dublă stelistă readuc scorul în ape destul de mişcătoare: 26-23 (min. 48). Time out pentru Baia Mare. Bucureştenii se apropie la maxim două goluri în minutele care urmează. În min. 57, cînd Baia Mare avea trei goluri avantaj, protestele lui Stîngă îi aduc două minute de eliminare. O eroare care îi pune echipa în dezavantaj. Min. 58, de cealaltă parte, lui Caba i se arată cartonaşul galben. În ultimul minut de joc, sala este în picioare, iar pentru Mihăilă abia începe meciul, ex-minauristul scăpînd pe contraatac: 32-29. Cian este cel care închide tabela de marcaj, în ultimele secunde, după ce Apostu apără aruncarea de la 7m a lui Mazilu.

Zi de mare inspiraţie pentru portarul Apostu, care a apărat inclusiv cu capul (min. 24, la aruncarea lui Mazilu). Zi de debut cu dreptul în meci oficial pentru extrema Băban. Zi în care Sabău a reuşit din nou să sporească spectaculozitatea meciului, atît prin reuşite deosebite, cît şi prin ratări incredibile. Zi în care Bondar a reuşit cîteva faze impresionante. Zi în care Csepreghi nu s-a lăsat intimidat de renumele adversarilor, plasîndu-le cîteva “torpile”. O zi în care antrenorul Caba a bifat primul succes răsunător pe banca tehnică băimăreană. O zi pe care toţi cei prezenţi la sală o vom ţine minte: ziua în care un Minaur tînăr, în plină reformă, a dovedit - încă o dată - că Steaua Bucureşti nu străluceşte pe cerul băimărean!

“Mă bucur că n-am dezamăgit aşteptările publicului băimărean...” (CABA)

“A fost un meci foarte, foarte greu. Şi am obţinut o victorie foarte, foarte mare. Mă bucur că n-am dezamăgit aşteptările publicului băimărean, care a fost - aşa cum am sperat - alături de noi pe tot parcursul meciului. Cu puţin mai multă atenţie şi cu un plus de experienţă, puteam obţine o

victorie mult mai clară. Au existat cîteva momente de cădere pentru Minaur, dar au fost şi momente în care am dominat. Steaua a dovedit din nou că este o echipă bună, care are jucători capabili să întoarcă soarta unui joc în favoarea lor, dar experienţa jucătorilor mai maturi de la Minaur s-a echilibrat cu tinereţea celorlalţi, astfel încît sperăm ca drumul pe care ne aflăm să fie în continuare ascendent” a declarat antrenorul Vlad Caba.

Sursa: Graiul Maramuresului

STEAUA-MANIA
13th February 2006, 21:04
Acum, tl+ transmite inreg meciului MINAUR BAIA MARE VS STEAUA BUCURESTI.

andreiush
15th February 2006, 14:07
Greu să ne gîndim la puncte

Astăzi, de la ora 18.00, HC Minaur va juca în deplasare cu HC Municipal ConstanTa, într-un joc din etapa a 15-a a campionatului Ligii Nationale masculine de handbal.
Chiar dacă rezultatele din ultima etapă ne-ar îndreptăti, este greu să ne gîndim că Minaur ar putea obtine punct(e) pe Litoral. În primul joc din retur, Minaur a învins cu 32-30 Steaua, în timp ce “marinarii” au terminat la egalitate, 34-34, meciul din deplasarea de la Cluj. Datele problemei vor fi însă altele, deoarece constăntenii vor avea avantajul terenului propriu. De asemenea, elevii antrenati de Aiham Omer sînt la această oră liderii la zi ai întrecerii interne, au un lot puternic, numeros si omogen. Sîntem convinsi că nu vor suporta să nu cîstige un al doilea meci consecutiv. Minaur ne-a demonstrat în partida cu Steaua că este pe un drum bun, ne-a mai demonstrat si că este capabilă de surprize (vezi meciul de la Resita), dar noi preferăm să fim realisti. Asta nu înseamnă că nu ne vom bucura dacă totul va iesi bine. Aihan Omer are la dispozitie următorii jucători: Ionut Stănescu, Mihai Popescu - Alexander Adzic (16 goluri marcate pînă acum); Denis Ali (13), Silviu Băiceanu (38), Bojan Butulja (2), George Buricea (46), Paul Nemenco, Florin Nicolae (46), Ionut Oselinche (1), Miodrag Kazic (28), Milutin Dragicevic (48), Sandu Iacob (77), Ionut Săulescu (23), Marius Stavrositu (53), Mihai Timofte (43), Laurentiu Toma (43). HCM Constanta dă si cei mai multi jucători la lotul national de seniori: Stănescu, Timofte, Stavrositu, Toma, Săulescu. De cealaltă parte, antrenorii Vlad Caba si Ioan Chircu au la dispozitie următorii jucători: Daniel Apostu, Tamas Marchis, Ionut Irimus (portari) - Yan Vizbovsky (73), Alexandru Csepreghi (38), Iuliu Varady (42), Raul Fotonea (11), Alexandru Sabou (67), Florin Soancă, Dan Boescu, Alin Bondar (39), Cristian Băban (4), Răzvan Bernicu, Florin Apostol, Daniel Muresan (22), Florin Mates, Vlad Rogoz. În contabilizarea golurilor marcate nu figurează si partida cu CSM Medgidia, pierdută de Minaur la “masa verde”. De asemenea, nu există concordante între ceea ce ne oferă site-ul FRF si numărul real de goluri marcate de jucătorii echipei noastre. Din fericire, putem tine si noi o evidentă. În partida tur, Minaur a pierdut cu 34-40, după ce la pauză conducea cu 20-19. Pentru echipa noastră au marcat: Bondar 5, Zinciuk 8, Sabou 8, Kauka 2, Vizbovsky 8, Varady 2 si Kupceko 1.

Sursa: Glasul Maramuresului

STEAUA-MANIA
15th February 2006, 15:19
Hmm,din cate vad,mai avem ucrainieni..nu sunt aceeasi de la inceputul campionatului?

andreiush
15th February 2006, 15:40
Il mai avem doar pe Yan Vizbovsky. Cei care au venit in vara au plecat toti. Si bine au facut... Sau mai bine zis, bine a facut conducerea, ca a scapat de ei. Acum se pune baza pe jucatori tineri, jucatori baimareni, si asa si trebuie, decat niste ucrainieni anonimi si fara valoare, mai bine sa se acorde credit baimarenilor!

STEAUA-MANIA
15th February 2006, 15:57
Ce vorbesti?Kauka a jucat si in vara...sau nu?Hmm...

danikunyak
15th February 2006, 19:57
andreiush tre sa te corectez pt ca valoare individuala aveau dar nu s-au adaptat la fel a spus si Caba