PDA

View Full Version : Liga Nationala 2005-2006 - Feminin



Pages : [1] 2 3 4

andreiush
11th September 2005, 01:29
Daca tot este subforum de handbal, haideti sa-l si organizam :)

Am zis ca sa fac un thread si pentru Liga Nationala - Feminin, poate atragem si fanii Oltchimului, ai Silcotubului, ai Jolidonului... sau ai oricarei alte echipe feminine (si nu numai ;) ) sa scrie despre handbal.

Asadar, rezultate, discutii, stiri despre Liga Nationala - Feminin, sezonul 2005-2006, aici :ok:

andreiush
11th September 2005, 01:31
PROGRAMARE ETAPE

TUR


Etapa I-a – 10.09.2005

Tomis Constanta - HC Dunarea Braila 31 - 23
HCM Roman - Oltchim Rm. Valcea 25 - 23
CSM Cetate Deva - Rulmentul Brasov 22 - 24
CSM Sibiu - Univ. Jolidon Cluj 26 - 35
HCF Piatra Neamt - Astral Posta Calnau 29 - 40
HC Otelul Galati - Rapid CFR Bucuresti 27 - 23

Reprogramare in 15.09.2005 HCM Baia Mare - Silcotub Zalau

ETAPA a II-a 17.09.’05
HC Dunarea Braila - Rapid CFR Bucuresti
Astral Posta Calnau - HC Otelul Galati
Silcotub Zalau - HCF Piatra Neamt
Univ. Jolidon Cluj - HCM Baia Mare
Rulmentul Brasov - CSM Sibiu
Oltchim Rm. Valcea - CSM Cetate Deva
Tomis Constanta - HCM Roman

ETAPA a III-a 21.09.’05
HCM Roman - HC Dunarea Braila
CSM Cetate Deva - Tomis Constanta
CSM Sibiu - Oltchim Rm. Valcea
HCM Baia Mare - Rulmentul Brasov
HCF Piatra Neamt - Univ. Jolidon Cluj
HC Otelul Galati - Silcotub Zalau
Rapid CFR Bucuresti - Astral Posta Calnau

ETAPA a IV-a 24.09.’05
HC Dunarea Braila - Astral Posta Calnau
Silcotub Zalau - Rapid CFR Bucuresti
Univ. Jolidon Cluj - HC Otelul Galati
Rulmentul Brasov - HCF Piatra Neamt
Oltchim Rm. Valcea - HCM Baia Mare
Tomis Constanta - CSM Sibiu
HCM Roman - CSM Cetate Deva

ETAPA a V-a 01.10.’05
CSM Cetate Deva - HC Dunarea Braila
CSM Sibiu - HCM Roman
HCM Baia Mare - Tomis Constanta
HCF Piatra Neamt - Oltchim Rm. Valcea
HC Otelul Galati - Rulmentul Brasov
Rapid CFR Bucuresti - Univ. Jolidon Cluj
Astral Posta Calnau - Silcotub Zalau

ETAPA a VI-a 05.10.’05
HC Dunarea Braila - Silcotub Zalau
Univ. Jolidon Cluj - Astral Posta Calnau
Rulmentul Brasov - Rapid CFR Bucuresti
Oltchim Rm. Valcea - HC Otelul Galati
Tomis Constanta - HCF Piatra Neamt
HCM Roman - HCM Baia Mare
CSM Cetate Deva - CSM Sibiu

ETAPA a VII-a 22.10.’05
CSM Sibiu - HC Dunarea Braila
HCM Baia Mare - CSM Cetate Deva
HCF Piatra Neamt - HCM Roman
HC Otelul Galati - Tomis Constanta
Rapid CFR Bucuresti - Oltchim Rm. Valcea
Astral Posta Calnau - Rulmentul Brasov
Silcotub Zalau - Univ. Jolidon Cluj

ETAPA a VIII-a 26.10.’05
HC Dunarea Braila - Univ. Jolidon Cluj
Rulmentul Brasov - Silcotub Zalau
Oltchim Rm. Valcea - Astral Posta Calnau
Tomis Constanta - Rapid CFR Bucuresti
HCM Roman - HC Otelul Galati
CSM Cetate Deva - HCF Piatra Neamt
CSM Sibiu - HCM Baia Mare

ETAPA a IX-a 29.10.’05
HCM Baia Mare - HC Dunarea Braila
HCF Piatra Neamt - CSM Sibiu
HC Otelul Galati - CSM Cetate Deva
Rapid CFR Bucuresti - HCM Roman
Astral Posta Calnau - Tomis Constanta
Silcotub Zalau - Oltchim Rm. Valcea
Univ. Jolidon Cluj - Rulmentul Brasov

ETAPA a X-a 07.01.’06
HC Dunarea Braila - Rulmentul Brasov
Oltchim Rm. Valcea - Univ. Jolidon Cluj
Tomis Constanta - Silcotub Zalau
HCM Roman - Astral Posta Calnau
CSM Cetate Deva - Rapid CFR Bucuresti
CSM Sibiu - HC Otelul Galati
HCM Baia Mare - HCF Piatra Neamt

ETAPA a XI-a 14.01.’06
HCF Piatra Neamt - HC Dunarea Braila
HC Otelul Galati - HCM Baia Mare
Rapid CFR Bucuresti - CSM Sibiu
Astral Posta Calnau - CSM Cetate Deva
Silcotub Zalau - HCM Roman
Univ. Jolidon Cluj - Tomis Constanta
Rulmentul Brasov - Oltchim Rm. Valcea

ETAPA a XII-a 21.01.’06
HC Dunarea Braila - Oltchim Rm. Valcea
Tomis Constanta - Rulmentul Brasov
HCM Roman - Univ. Jolidon Cluj
CSM Cetate Deva - Silcotub Zalau
CSM Sibiu - Astral Posta Calnau
HCM Baia Mare - Rapid CFR Bucuresti
HCF Piatra Neamt - HC Otelul Galati

ETAPA a XIII-a 28.01.’06
HC Otelul Galati - HC Dunarea Braila
Rapid CFR Bucuresti - HCF Piatra Neamt
Astral Posta Calnau - HCM Baia Mare
Silcotub Zalau - CSM Sibiu
Univ. Jolidon Cluj - CSM Cetate Deva
Rulmentul Brasov - HCM Roman
Oltchim Rm. Valcea - Tomis Constanta

Darkslowstar
11th September 2005, 11:10
Rulmentul Brasov va castiga probabil anul acesta. Au un buget de 800.000 EUR, un lot valoros si un cuplu de antrenor foarte valoros, Tarca - Rosca.

Cosmin Salajan
11th September 2005, 20:44
nu-mi vine sa cred , fetele din cluj , pe locul 2?
la deva au furat arbitrii pentru brasov , sa vedem ce face miercuri zalaul la baia mare

andreiush
11th September 2005, 21:35
Pierde Zalaul :evil:

BornWild
11th September 2005, 21:39
Gara, daca vrei sa organizezi acest subforum, nu ar strica sa te informezi si din strainatate pt ca si la handbal ca si la fotbal sunt jucatori de clasa mondiala precum Zidane la fotbal.
Handbalul nu inseamna numai Lascar Pana cu Gatu sau Paraianu, Soanca si Laufceac.
Have fun!

Cosmin Salajan
13th September 2005, 15:09
andreiush , sa vedem , cine stie ? poate bate :)

Fair-play
14th September 2005, 11:14
Zalaul bate clar la Baia Mare....si Selmontu o sa piarda si la Cluj sambata....Tadici o sa fie supravegheat cu camera video... Site-uri de handbal: www.ujolidon.tk www.rohandbal.tk www.cetatedeva.tk www.clubulsportivoltchim.ro www.selmont.ro/handbal www.handbalgalati.tk www.silcotub-handbal.go.ro www.valu.tk ...Enjoy !

andreiush
15th September 2005, 00:01
Noul site al echipei HCM Baia Mare: http://www.hcmbaiamare.ro/
Apropo... nu mai e Selmont :cool:

Darkslowstar
15th September 2005, 11:33
nu-mi vine sa cred , fetele din cluj , pe locul 2?
la deva au furat arbitrii pentru brasov , sa vedem ce face miercuri zalaul la baia mare


De unde ai mai scos-o si pe asta? Ai vazut cumva meciul? Avem de departe cea mai buna echipa si e normal sa batem o echipa ca Deva.

Cosmin Salajan
15th September 2005, 11:38
darklowstar , nu am vazut meciul , antrenor la deva e liviu jurca fost antrenor la cluj , m-am intalnit luni cu el prin cluj si mi-a zis ca "arbitraju ca de obicei" , da echipa din brasov e buna , nu am ce comenta , dar gandeste-te ca si deva nu a putut folosi golghetera de anul trecut , cartas , ca a suspendat-o gatzu in razboiul lui cu patronul de la deva , in rest eu zic ca dupa 3, 4 etape ne putem da seama de fiecare echipa din sezonul asra , oltchim parca e tot in sezonul trecut joaca "ciudat"
andreiush , da ce nu mai da fabrica de salam bani la echipa ? nu mai e sponsor sau s-a schimbat sponsorul?

andreiush
15th September 2005, 15:14
Selmont (adica Marcel Maris) nu mai e sponsor la echipa. S-a retras sezonul trecut dupa meciul cu Silcotubul.

Cosmin Salajan
15th September 2005, 19:10
aha , si cum a fost meciul de azi , nu ai fost la el?

Darkslowstar
15th September 2005, 19:30
Cosmin, la mai toate meciurile de handbal cei care pierd de plang de arbitraj :). Cum n-am vazut meciul nu ma pot pronunta. Presa din Brasov n-a zis nimic de arbitraj. La noi printre altele joaca si fosta vedeta a Devei Elena Avadanei :ok:

desdemona
15th September 2005, 19:46
la mai toate meciurile de handbal cei care pierd de plang de arbitraj :).
Nu numai la cele de handbal...... asa-i sta-n fire omului, sa caute vinovati intotdeauna in alta parte, sa-si gaseasca scuze etc. :rolleyes:

BornWild
15th September 2005, 23:00
Nu........haideti sa nu mai acoperim arbitraju...........una este sa comiti o eroare si alta e sa actionezi numai intr-o directie.........in handbalul romanesc sunt unele cupluri de arbitrii care actioneaza dupa anumite interese......

andreiush
16th September 2005, 00:21
HCM Baia Mare - Silcotub Zalau 24 - 27
Superb meci, iar atmosfera din sala.. :yeah:
Un meci in care am condus la 3, am fost condusi la 3, am revenit, iar ne-au condus si am pierdut. Cu un arbitraj mai corect, eu zic ca am fi putut castiga meciul. DAR, am pierdut pe mana noastra, adica am ratat nepermis de mult. Tadici, bineinteles, a facut ce stie el mai bine, sa puna presiune pe arbitri, iar acestia, normal ca s-au intimidat (n-au fost arbitri internationali, desi se stia ce a fost la ultimul meci Baia Mare-Zalau). Interesant a fost ca arbitri au gresit in favoarea Zalaului doar atunci cand era nevoie...
Oricum, e clar, Tadici asta e nebun:D Dupa fiecare minge nefavorabila a echipei sale, intra in teren, se ducea la masa si facea scandal. Nu mai zic de faptul ca a stat in interiorul suprafetei de joc tot timpul...
Dar, omul stie ce vrea, si obtine... :mda:
Spectatorii... adevarati ca intotdeauna:D la meciurile de handbal, dar mai rar a fost o astfel de atmosfera la un meci de fete.
Pacat ca am pierdut...

leo.mocanu
16th September 2005, 01:03
Victorie constanteana in avanpremiera etapei a doua

In primul meci al celei de-a doua etape a superligii feminine de handbal, disputat in devans, CS Tomis Constanta a invins pe teren propriu, echipa HCM Roman, care sambata furnizase prima surpriza a campionatului, trecand de Oltchim Ramnicu-Valcea. Scorul final a fost 26-23 (15-8).

Partida s-a disputat joi dimineata, la o ora total improprie pentru o competitie sportiva de superliga (11.00), cand in afara de a trage „gogoloiul” peste inca un meci jucat, scopul de po****rizare a spectacolului handbalistic avea sa fie nul, cei aproximativ 100 de spectatori din tribune fiind acolo „cu interes”, adica antrenori, profesori de sport, jurnalisti sau pensionari, plecati de acasa sa scape de gura nevestei sau a nurorii.
Elegant, antrenorul Dumitru Musi a spus ca echipa a fost obligata de programul salii sa joace joia, oaspetii au acceptat data, dar au impus ora din considerente de transport interurban. „Nu stiu de ce handbalul feminin nu este iubit la Constanta, desi este singura ramura sportiva feminina care este prim-divizionara si calificata in Europa” a incheiat cu amaraciune vulcanicul tehnician constantean.
Cumva avertizata de rezultatul din prima etapa, cand moldovencele trecusera de Oltchim Rm-Valcea cu 25-23, echipa constanteana a declansat un joc extrem de agresiv in aparare si inventiv in atac, ducand scorul la 4-1, apoi la 5-2, in numai sase minute de joc. Diferenta avea sa creasca pana la pauza, ajungand la 15-8 dupa 30 de minute.
In repriza a doua, cand Dumitru Musi a incetat sa-si mai strige indicatiile de pe banca, fetele din Constanta au dat semne de slabiciune, iar romascanele s-au apropiat la 12-15. Dupa un time-out inspirat solicitat, constantencele s-au desprins din nou la cinci-sase goluri, gestionand avantajul pana cu zece minute inainte de final.
Ultimele zece minute au fost incendiare, gazdele au ratat mai multe aruncari, inclusiv de la 7 metri, dupa care scorul a ajuns 25-23, iar oaspetele au avut atacul. Demeterca, dupa ce inscrisese sapte goluri, a aruncat telefonat, iar gazdele au mai inscris o data, conservand victoria si punctele in clasament.
Arbitrajul craiovenilor Ciurea si Barcan a aratat, fara sa influenteze rezultatul, de ce suntem penibili in strainatate: la o neregularitate de „semicerc”, unul dintre „cavaleri” a aratat „aut de poarta”, desi mingea ramasese in teren, iar apoi ii dadea explicatii antrenorului din Roman, neintelegand de ce acesta nu se lasa convins: „a fost semicerc”. Confirmam.

CS Tomis Constanta-HCM Roman: 26-23 (15-9)
Cele mai eficace jucatoare: Petrache (8), Mateescu (7), Vaduva si Jerebie (cate 4) – Constanta, respectiv Demeterca (7), Paval (6) si Toader (5) – HCM Roman.

desdemona
16th September 2005, 01:12
@leo, ai fost la meci? :) E asa cum scrie in articol - public format din 3 profesori de sport si 10 pensionari plecati de acasa sa scape de gura nevestei? :D

leo.mocanu
16th September 2005, 06:40
Cred ca au fost 100-150 de spectatori. Tomis a avut si o galerie formata din sase persoane, dintre care unul este turcu' ala cu un picior mai scurt de nu lipseste de la nici un meci, iar ceilalti pe masura. Am fost vreo opt jurnalisti, baietii de la HCM (numai in prima repriza), cativa elevi care chiuleau de la scoala si cei direct implicati sau cu interes profesional.

desdemona
16th September 2005, 07:02
Ok, mersi... la fete nu am fost niciodata si nu stiam cum e publicul :)

leo.mocanu
16th September 2005, 09:30
De regula vine lumea. La un meci important se strang aproape o mie de spectatori. Anul asta joaca in Challenge Cup, asa ca e posibil chiar sa fie spectatori. Echipa joaca frumusel, iar Musi inseamna fantastic pentru aceasta trupa fara vedete. Cu doua-trei exceptii, abia au terminat junioratul, nu au o talie deosebita, dar sunt destul de abile cu mingea si asculta de antrenor, care, fie vorba intre noi, este un mic tiran.
Numai ca le prinde bine.
Din pacate, financiar nu stau grozav. Gheorghe Slabu este singurul care baga bani in echipa. Cum acesta a avut un accident groaznic in primavara si a stat mai bine de sase luni in carucior cu rotile, probabil ca si afacerile lui au avut de suferit. Ar mai trebui unul-doi sponsori puternici, care sa sustina echipa.
Musi spunea ieri la conferinta de presa ca ii este foarte dificil. Nu a facut nici un transfer de valoare (dealtfel nu a facut nici unul), iar rezervele sunt mult sub valoarea titularelor. Performantele au doua explicatii majore:
1 - abnegatia jucatoarelor
2 - scaderea nivelului valoric al handbalului autohton, astfel ca echipele cu pretentii dau mai mult din gura, decat joaca handbal.

andreiush
16th September 2005, 12:33
• HCM Baia Mare - Silcotub Zalău: 24-27 (14-12)

Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare. Spectatori circa 1200. • HCM: Cetăteanu (6 interventii bune), Sabou (7; a apărat 2 de 7m), Vulturar - Pomohaci 2, Geiger 7 (2), Herman 1, Negria, Kengyel 7 (4), J. Pop, Hentiu, Buceschi 3, M. Pop 1, Balint 3 (1), Stoica. Antrenori: Ion Gherhard si Sorin Rădulescu. • Silcotub: Tolnai (17 interventii bune, a apărat un 7m) - Morari, A. Pop, Gayzel 2 (1), Viscreanu 3, Crap 9 (5), Farcău 10 (4), Ivan 2, Puscas, Bologa 1, Berar. Magician pe semicercurile Mesesului si oriunde în tară: Gheorghe Tadici. • Aruncări de la 7m: 8-12 (transformate: 7-10; au ratat: Kengyel / Farcău 2) • Minute de eliminare: 8-6 (în 53', Crap a primit cartonas rosu pentru trei eliminări) • Au arbitrat: Coreliu David si Claudiu Belean (ambii din Tîrgu Mures) • Inspector FRH: Jan Mateescu (Bucuresti).

Ce rău este cînd numai doi dintre arbitri din România nu au serviciu si FRH nu are pe cine delega. Altfel, nu ne putem explica ce-au căutat David si Belean la acest meci. Toti au încercat să-si ia măsuri de precautie, gazde sau Tadici, numai FRH nu. S-a scos că l-a trimis pe Mateescu inspector? Deloc. Nemuritorul circ la care a apelat Tadici întotdeauna s-a repetat si de această dată. Si pentru toate a primit un pricăjit de cartonas galben. Lui Tadici, pe lîngă lipsa unei elementare cuviinte, i-au lipsit si cîteva jucătoare. Iar pentru HCM era o pîine bună de mîncat. Si chiar am crezut o bună bucată de vreme că o vom si mînca. Din păcate nu ne-am ajutat noi pe noi, fetele antrenate de Gherhard ratînd cît pentru două meciuri (nu mai putin de 12 situatii de singur cu portarul - doar în două am obtinut 7m, unul fiind însă ratat).
Jocul a fost ciudat, cu multe răsturnări de scor. HCM a început mai bine, a condus cu 2-0, iar apoi cu 7-4 (9'), după care concentrarea fetelor noastre s-a diluat si în doar cinci minute s-a făcut 7-8. Silcotub profită de degringolada gazdelor si se duce la 8-11 (17'). Gherhard nu poate suporta idea si le cheamă pe fete la un timp de odihnă. Unul care le-a priit, deoarece în minutele rămase pînă la pauză au marcat de sase ori la rînd, primind gol abia în ultimele secunde, din 7m.
În partea a doua se începe haotic, cu multe ratări si cu trei goluri din 7m: 15-14 (36). Sălăjencele înscriu de alte două ori, după care HCM punctează de două ori. Este 18-18 (44'). Aici au fost două mingi penibile acordate de arbitri pentru echipa din Zalău, HCM a ratat din orice pozitie si Silcotub s-a dus la 18-23 (51'). Am recuperat pînă la 22-23 (54'), dar i-ar apărut o multime de ratări din situatie de unu la unu cu portarul. Silcotub nu ne-a impresionat cu nimic, dar ne-a bătut. Nici Tadici nu ne-a impresionat cu nimic, deoarece si accesele lui se repetă în fiecare meci.

Fair-play
16th September 2005, 19:06
Bun site-ul www.hcmbaiamare.ro .... maine dim la Cluj Baia-Mare va pierde iar....spre deosebire de Zalau Ujolidon are jucatoare, Silcotub are antrenor.

andreiush
16th September 2005, 19:08
Mda... nici 48 de ore intre meciul cu Zalaul si cel cu Clujul! Asta e Tadici!

Cosmin Salajan
16th September 2005, 19:39
maine dimineatsza o sa fie meci interesant , prin aceasta dezaprob decizia federatiei ca meciurile sa se desfsoare intre intervalul 9-14 , asa nu vine lumea la sal , de exemplu in cluj toata suflarea "U" ista o sa fie pe stadion , deci in loc sa promoveze handbalul federatia ce face?
maine bate clujul , asta e sigur , argumente? senocico , deac , dogaru , barsan , toncean si amariei , care sunt in vizorul gigantului de pe meses sau au fost , restul comentariului maine ,
in legatura cu programarea meciului de joi , nu cred ca tadici e de vina , el numa sia urmarit scopul

andreiush
16th September 2005, 19:48
Baia Mare a propus ca meciul sa se desfasoare miercuri de la ora 17. Tadici a refuzat si a zis ca meciul sa se joace joi. Si joi s-a jucat!
Nu zic ca asta ar influenta in mod deosebit rezultatul de maine, dar si de aici se poate vedea cate face in handbalul romanesc acest tadici...

Cosmin Salajan
16th September 2005, 19:54
andreiush era sezonul trecut un pivot bun la voi , laura craciun , mai e in lot?

andreiush
16th September 2005, 20:32
Nu, nu e in lot.

Tot despre meciul de ieri, din Gazeta Sporturilor. Asta am uitat sa va spun. Tadici a fost filmat tot meciul cu o camera :lol: La inceput tot punea cartonasul de time-out pe obiectivul camerei si nu a vrut sa-l lase pe cameraman in pace, dar pana la urma nu a mai avut ce sa faca.

"Tehnicianul Zalăului şi al "naţionalei" feminine, Gheorghe Tadici, a avut parte de o primire specială la Baia Mare. Pentru a se asigura că nu provoacă publicul, organizatorii l-au filmat tot meciul pe Tadici, supraveghindu-i fiecare mişcare cu ajutorul unei camere video. Chiar şi în aceste condiţii, antrenorul lui HC Zalău şi-a făcut "numărul" obişnuit, protestînd vehement la unele decizii ale arbitrilor C. David şi C. Beleanu (Tîrgu Mures). De asemenea, a încercat să-l convingă şi pe observatorul Jean Mateescu, şeful Comisiei Centrale a Arbitrilor, că aceştia nu-şi cunosc meseria. După ce a ignorat tot meciul camera de luat vederi, Tadici a spus la final că nu a fost deloc deranjat de prezenţa acesteia. "Îmi pare rău că nu mi-am adus şi familia aici, ca să devenim cu toţii vedete de televiziune", a declarat Gheorghe Tadici." (gsp)

Hai sa pun si o poza facuta de mine :D Acolo, in teren a stat cam tot meciul si ala din spate cu camera pe el ;)
http://img158.imageshack.us/img158/1086/tadici7lf.th.jpg (http://img158.imageshack.us/my.php?image=tadici7lf.jpg)

Cosmin Salajan
16th September 2005, 22:32
aha , dupa cate am auzit la valcea iar e "deranj mare" sa vedem maine ce fac

t.b.
16th September 2005, 23:35
Hai "U" - maine batem la toate sporturile /hello

Cosmin Salajan
17th September 2005, 02:35
T.B. maine inainte de meci se semneaza listele , batem la fotbal , handbal , fotbal in sala , si duminika bat si baietzii la handbal

Fair-play
17th September 2005, 15:41
Meci egal Ujolidon - HCM Baia Mare...se pare ca un antrenor valoros (tadici) e mai important ca un lot de jucatoare valoros (ujolidon).

Cosmin Salajan
17th September 2005, 21:53
da , numai ca jucatoarele care au fost in teren nu au jucat nimik , in afara de amariei mika si barsan ( tolo ai vazut meciu )

andreiush
17th September 2005, 21:57
Am facut egal la Cluj? :o: Chiar suntem buni :D Inca imi pare rau de meciul cu Zalaul, il puteam castiga...

Cosmin Salajan
18th September 2005, 15:45
andreiush , echipa din baia mare sta prost la capitolul pregatire fizica ,
nu au jucat asa bine , dar cluju nu a jucat nimik , parca ar fi fost primul meci impreuna al jucatoarelor , toncean , senocico , dogaru , deac nu au jucat nimik .
asta e sa vedm ce fac in continuare ,
azi am fost la sala , la baietzi , joc destul de bun , iasiul a picat de tot in repriza a 2 a , am remarcat extrema stanga de la iasi , fost junior la cluj

andreiush
18th September 2005, 23:02
Rezultate etapa a II-a

HC Dunarea Braila - Rapid CFR Bucuresti 29 - 23 (14-6)
Astral Posta Calnau - HC Otelul Galati 29 - 22 (15-10)
Silcotub Zalau - HCF Piatra Neamt 37 - 28 (21-11)
Univ. Jolidon Cluj - HCM Baia Mare 21 - 21 (11-14)
Rulmentul Brasov - CSM Sibiu 36 - 11 (15-5) :o:
Oltchim Rm. Valcea - CSM Cetate Deva 29 - 26 (15-12)
Tomis Constanta - HCM Roman 26 - 23 (15-8)

Darkslowstar
19th September 2005, 12:08
Ce ti se pare asa de curios Andreiush? Anul acesta Rulmentul defileaza in campionat si sper si in cupele europene. Vezi si tu ce lot avem, ce antrenori si o sa vezi de ce nu avem adversar. :ok:

andreiush
19th September 2005, 12:14
Am ramas :o: cand am vazut cate goluri a inscris Sibiul la pauza si la final :) De asta ma miram eu. De voi stiu ca aveti lot bun anu asta ;)

Cosmin Salajan
19th September 2005, 16:05
miercuri e etapa intermediara

Darkslowstar
19th September 2005, 16:31
Andreiush, explicatia e foarte simpla si va fi fatala multor echipe sezonul acesta :D:

"Teodor Florescu, sponsorul echipei, le-a transmis fetelor că vor lua primă doar dacă nu primesc mai mult de 15 goluri, iar diferenţa va fi de minimum 20 de goluri. În aceste condiţii, elevele Marianei Tîrcă au jucat extrem de serios şi nu şi-au luat adversarele la „preţ de matineu“. Au arătat ca o adevărată echipă şi s-au distanţat lejer pe tabela de marcaj. Sibiencele au reuşit să înscrie primul gol după 10 minute, ele nereuşind să treacă prea des de agresiva apărare a braşovencelor. Şi cînd au depăşit defensiva, s-au trezit în faţă cu portarul Ionica Munteanu, care a scos 25 de mingi şi a dat 5 pase de gol." Din presa locala, Monitorul de azi.

andreiush
19th September 2005, 18:07
Poate voi vedea miercuri meciul vostru de aici de la Baia Mare :cool: Sa vad ce puteti :D

Darkslowstar
19th September 2005, 18:33
Te astept cu o relatare completa amigo si cu punctele pe tava :D

andreiush
19th September 2005, 19:06
M-am cam obisnuit sa dau puncte pe tava. Duminica i le-am dat Desdemonei :D Poate poate ne agatam cumva de voi si nu castigati :cool:

Cosmin Salajan
19th September 2005, 22:43
bate rulmentu la scor , da "U"rcan vreo 5
jucatoarea sarba 6

andreiush
20th September 2005, 22:09
Băimărencele încearcă să învîrtă Rulmentul :D:D

Maine, de la ora 17.00, la Sala Polivalentă se va disputa meciul dintre HC Municipal Baia Mare si Rulmentul Brasov, din etapa a III-a a Ligii Nationale feminine de handbal. N
Un meci extrem de interesant, între ocupanta primului loc după două etape, Rulmentul Brasov (două victorii, golaveraj 60-33) si ocupanta locului 10, HC Selmont (un punct, golaveraj 45-48).
Echipa brasoveană este considerată în acest sezon principala favorită la cucerirea titlului national, datorită faptului că dispune de cel mai valoros lot si are cel mai mare buget din România, undeva la un milion de dolari.
Formatia antrenată de Mariana Tîrcă si Aurelian Rosca s-a întărit înaintea campionatului cu cinci jucătoare: portarii Mihaela Crăcană (venită de la Dunaffer - Ungaria) si Ionica Munteanu (de la VfB Leipzig - Germania), jucătoarea de origine sîrbă Sladana Dronic (ultima oară în Danemarca, la FK Copenhaga), Roxana Aiacoboaie (Remin Deva) si Aneta Gheorghe (Rapid Bucuresti).
În campionatul trecut, Rulmentul Brasov a cîstigat în Baia Mare cu 21-26 (11-12), dar au beneficiat de un arbitraj părtinitor (cuplul Stănescu - Harabagiu din Moreni), care a influentat rezultatul final prin numeroase decizii care au iritat la maxim publicul băimărean. De altfel, brigada de arbitri a părăsit sala sub protectia jandarmilor.
Antrenorii Mariana Tîrcă si Aurelian Rosca au la dispozitie următoarele jucătoare: Mihaela Crăcană, Ionica Munteanu, Daniela Molfea - portari; Roxana Aiacoboaie (9 goluri în primele două etape) - Elena Avădanii (7), Raluca Avram, Cosmina Rus Damian (4), Sladana Dronic (6), Ramona Geană, Aneta Gheorghe (4), Ana Maria Hanciuc, Alina Măerean (1), Cristina Niculae, Ecaterina Nită, Mădălina Pirnea, Valentina Radu (5), Mihaela Seifer (1), Adina Tănase, Gabriela Szabo, Mihaela Urcan (9), Codruta Zavragiu (5).
De cealaltă parte, antrenorii Ion Gherhard si Sorin Rădulescu au la dispozitie următorul lot: Claudia Cetăteanu, Luciana Sabou, Flavia Vulturar, Diana Cupse - portari; Camelia Balint (3), Carmen Buceschi (4), Ioana Ferent, Melinda Geiger (10), Violina Hentiu (1), Oana Herman (1), Magda Kengyel (14), Olimpia Moldovan, Ioana Negria, Sorina Osan, Raluca Pomohaci (2), Jenica Pop (8), Maria Pop (1), Anca Stopica (1).
Un bilet de intrare la acest meci costă 40.000 lei vechi (4 RON), în această sumă intrînd si programul de meci. De asemenea, se pot procura abonamente, la pretul de 350.000 lei vechi (35 RON).

Cosmin Salajan
21st September 2005, 14:18
la cluj e intrarea gratis , ioi ce ma enerveaza sunetu ala de pe fundal de la site , gratis si la fete si al baietzi , cu zalaul si cu deva la fete s-au realizat reciprocitatzi , la baia mare toyt timpul ma pun sa platesc :(( , ultima data si pe un ziarist lo pus sa plateasca , si dupaia io facut de tot k.k.t in ziarele din cluj

andreiush
21st September 2005, 14:32
Pai da clar, aici se plateste. Fara exceptii :D Cate 4 lei biletu, si la Minaur si la fete :)

danikunyak
21st September 2005, 21:37
Si mi se pare normal!!!!!

andreiush
21st September 2005, 21:44
Normal normal... da' sa ne dea banii inapoi dupa un meci ca asta de azi :D

HCM Baia Mare - Rulmentul Brasov 18-26
Meci dezastruos pentru Baia Mare. O prima repriza cu doar 6 goluri pentru noi... asta spune multe. Nici nu sunt prea multe de comentat despre meciu asta :D

Dark, aveti echipa foarte buna in aparare, dar in atac scartaie. Silcotubul, cu Tadici in rolul principal, cred ca o sa va creeze mari probleme.

andreiush
21st September 2005, 23:10
Rezultate etapa a 3-a:

HCM Roman - HC Dunarea Braila 23 - 19 (8-10)
CSM Cetate Deva - Tomis Constanta 27 - 32 (11-18)
CSM Sibiu - Oltchim Rm. Valcea 13 - 25 (3-12)
HCM Baia Mare - Rulmentul Brasov 18 - 26 (6-11)
HCF Piatra Neamt - Univ. Jolidon Cluj 25 - 28 (13-11)
HC Otelul Galati - Silcotub Zalau 21 - 24 (12-10)
Rapid CFR Bucuresti - Astral Posta Calnau 25 - 30 (12-13)

Clasament

1 Rulmentul Brasov 3 3 0 0 86 51 6
2 Astral Posta Calnau 3 3 0 0 99 76 6
3 Tomis Constanta 3 3 0 0 89 73 6
4 Silcotub Zalau 3 3 0 0 88 73 6
5 U Jolidon Cluj 3 2 1 0 84 72 5
6 HCM Roman 3 2 0 1 71 68 4
7 Oltchim Rm.Valcea 3 2 0 1 77 64 4
8 HC Dunarea Braila 3 1 0 2 71 77 2
9 Otelul Galati 3 1 0 2 70 76 2
10 CSM Baia Mare 3 0 1 2 63 74 1
11 CSM Cetate Deva 3 0 0 3 75 85 0
12 Rapid CFR Bucuresti 3 0 0 3 71 86 0
13 HCF Piatra Neamt 3 0 0 3 82 105 0
14 CSM Sibiu 3 0 0 3 50 96 0

desdemona
21st September 2005, 23:21
Ce ma, au obosit de atata invartit la Rulment? :P

andreiush
21st September 2005, 23:22
Cam da :P Titlul acela de articol a fost bun. Dar cam atat :D

Cosmin Salajan
22nd September 2005, 00:16
tiam zis andreiush ca baia mare joaca prost , iar rezultatul de la cluj a iesit numai din cauza lipsei de experientza a jucatoarelor din cluj , (media e 22 ani)
in rest rezultatele care se asteptau , ramane sa vedem etapa viitoare de sambata

andreiush
22nd September 2005, 00:25
Baia Mare joaca prost, dar puteam bate Zalaul acasa (chiar era de batut) si puteam bate si la voi, din ce am citit eu...
Azi au jucat prost... antrenorul nostru aproape ca plangea... i-am vazut fatza... nu mai stia ce sa faca. In atac am fost varza... fara idei... la limita pasivului de prea multe ori... iar cand ajungeam pe semicerc, ratam. Adevarul e ca Brasovul are o aparare beton, si asta se vede si la numarul de goluri primite in 3 etape... doar 51 de goluri, fata de restul echipelor...

Cosmin Salajan
22nd September 2005, 12:20
si anul trecut brasovul excela in aparare , se vede mana antrenoarei , se vad sii jucatoarele pe care le are care aproape toate is de valoare ridicata , din echipa de acum 3 ani au ramas foarte putine jucatoare . sambata iar etapa , azi meci mare de la 5 pe tv sport

Fair-play
22nd September 2005, 13:15
Meciurile cele mai importante din tur vor fi in 22 si 26 octombrie: (in paranteza pronosticurile mele)

Astral Posta Calnau - Rulmentul Brasov (2)
Silcotub Zalau - Univ. Jolidon Cluj (1)

Rulmentul Brasov - Silcotub Zalau (2)
Oltchim Rm. Valcea - Astral Posta Calnau (2)

Cosmin Salajan
22nd September 2005, 13:23
tolontane de le nimeresti a murii ioanitzoia de ciuda iar io te imbat de umblii biat prin cluj vreo 2 saptamani , nu-ti mai trebe sa mierji la folbal pe cotton 2 luni ase rupt ii fii
(scuzatzi limbaju da cu aista vb ardeleneste de la coda vacii )

Cosmin Salajan
23rd September 2005, 23:33
maine clujul joaca cu galatziu , sper sa iasa rezultat bun

andreiush
24th September 2005, 17:01
Rezultate etapa a 4-a

HC Dunarea Braila - Astral Posta Calnau 30 - 29 (16-16)
Silcotub Zalau - Rapid CFR Bucuresti 31 - 21 (14-12)
Univ. Jolidon Cluj - HC Otelul Galati 28 - 26 (14-15)
Rulmentul Brasov - HCF Piatra Neamt 34 - 22 (20-9)
Oltchim Rm. Valcea - HCM Baia Mare 28 - 23 (15-12)
Tomis Constanta - CSM Sibiu 28 - 17 (18-8)
HCM Roman - CSM Cetate Deva 23 - 21 (15-12)

Clasament

1 Rulmentul Brasov 4 4 0 0 120 73 8
2 Tomis Constanta 4 4 0 0 117 90 8
3 Silcotub Zalau 4 4 0 0 119 94 8
4 U Jolidon Cluj 4 3 1 0 112 98 7
5 Astral Posta Calnau 4 3 0 1 128 106 6
6 HCM Roman 4 3 0 1 94 89 6
7 Oltchim Rm.Valcea 4 3 0 1 105 87 6
8 HC Dunarea Braila 4 2 0 2 101 106 4
9 Otelul Galati 4 1 0 3 96 104 2
10 HCM Baia Mare 4 0 1 3 86 102 1
11 CSM Cetate Deva 4 0 0 4 96 108 0
12 Rapid CFR Bucuresti 4 0 0 4 92 117 0
13 HCF Piatra Neamt 4 0 0 4 104 139 0
14 CSM Sibiu 4 0 0 4 67 124 0

Cosmin Salajan
24th September 2005, 19:00
de remarcat e infrangerea lui astral posta calnau in fata unei nou promovate , iar cetate deva , echipa cu pretentii la a 4 a infrangere

Darkslowstar
28th September 2005, 10:09
M-am distrat enorm cu GSP care a scris ca Posta Calnau are mari sanse la titlu. :D. Tare de tot. Pe cat punem pariu ca nu are sanse macar la o cupa europeana, dapai la titlu?

Cosmin Salajan
28th September 2005, 11:02
mai ales ca olariu nu mai joaca ca e insarcinata . busuioceanu , olariu , pelin si mai este un inter bun , au echipa destul de buna , dar daca mai capoteaza asa cum o sa piarda miercuri la cluj o sa fie vai si amar de ele

Darkslowstar
28th September 2005, 11:14
De la o echipa destul de buna, pana la titlu e un drum luung de tot. Mai ales cand mai sunt si Rulmentul, Silcotub, Oltchim si Rapid.

Bdw, la meciurile de acasa ale Rulmentului tribunele sunt arhipline. In we asta au fost mai multi ca la FC Brasov (ma rog, vremea a fost mizerabila)

andreiush
28th September 2005, 13:23
Pai voi ati avut galerie si cand ati jucat in Baia Mare :D
15 spectatori galagiosi, echipati cu talangi si imbracati in galben :)

Darkslowstar
28th September 2005, 14:53
Au o galerie veche, condusa de vreo 3 tipi mai varstnici. Daca vrei iti dau un link cu un articol dintr-un saptamanal sportiv brasovean, Ultrasport.
Nu ma mira ca vin pana la Baia Mare. E frumos sa mergi prin deplasari cand stii ca sansele de victorie sunt mari :ok:

andreiush
28th September 2005, 14:57
Pai am vazut ca erau si mai in varsta. Si chiar m-am mirat :)

Cosmin Salajan
28th September 2005, 19:41
da , dar e mai frumos sa mergi in delasari cu trenu cu nashu , nu cu microbuz , autocar pus la dispozitie de club , asa numai esti suporter adevarat , esti "dator" sa cantzi , nu ai voie sa comentezi la deciziiile clubului un exeplu este o grupare din valcea , care s-a separat de galeria mare si isi suntine punctul de vedere , eu de asemenea ma duc in deplasari pe banii mei , nu vreau sa fiu "sclavul " lor . daca echipa merge prost pot sa le injur linistit , sau sa protestez fara sa mi se reproseze ceva.
p.s. anul trecut am fost la : deva , zalau , baia mare , roman , valcea , la bv acum 2 ani

Darkslowstar
29th September 2005, 10:08
Nu cred ca aia de la Bv sunt platiti de club, mai ales ca sunt de mult pe acolo si au mers ind eplasari si cand echipa statea prost cu banii. Dar mai stii?

Cosmin Salajan
29th September 2005, 17:45
nu sunt platiti , dar li se ofera un autocar sa mearga in deplasari , anul asta cand a jucat romania cu cehia li s-au cumparat si bilete in sala , acum 2 ani cand a fost la brasov nu a venit numai unul din galerie din falk ultra si acela sa se intalneasca cu ine , meciul era de la ora 17 ,miercurea.
nu stiu eu zic numai ce vad

Cosmin Salajan
3rd October 2005, 21:44
miercuri intermediara , cluju joaca cu posta calnau , "candidata la titlu"

Darkslowstar
4th October 2005, 10:23
Si Rulmentul a trecut de hopul de la Galati si este in frunte, numai cu victorii la activ :ok:

andreiush
4th October 2005, 10:36
Si aici am uitat de rezultate si clasamente :D

Rezultate etapa a 5-a

1 Rulmentul Brasov 5 5 0 0 146 97 10
2 Oltchim Rm.Valcea 5 4 0 1 143 114 8
3 Tomis Constanta 5 4 0 1 140 115 8
4 Silcotub Zalau 4 4 0 0 119 94 8
5 HCM Roman 5 4 0 1 119 105 8
6 U Jolidon Cluj 4 3 1 0 112 98 7
7 Astral Posta Calnau 4 3 0 1 128 106 6
8 HC Dunarea Braila 5 2 1 2 125 130 5
9 CSM Baia Mare 5 1 1 3 111 125 3
10 Otelul Galati 5 1 0 4 120 130 2
11 CSM Cetate Deva 5 0 1 4 120 132 1
12 Rapid CFR Bucuresti 4 0 0 4 92 117 0
13 HCF Piatra Neamt 5 0 0 5 131 177 0
14 CSM Sibiu 5 0 0 5 83 149 0

andreiush
4th October 2005, 10:37
Si aici am uitat de rezultate si clasamente :D

Rezultate etapa a 5-a

CSM Cetate Deva HC Dunarea Braila 24 - 24 (10-12)
CSM Sibiu HCM Roman 16 - 25 (10-13)
HCM Baia Mare Tomis Constanta 25 - 23 (15-12)
HCF Piatra Neamt Oltchim Rm. Valcea 27 - 38 (13-21)
HC Otelul Galati Rulmentul Brasov 24 - 26 (12-14)

Clasament

1 Rulmentul Brasov 5 5 0 0 146 97 10
2 Oltchim Rm.Valcea 5 4 0 1 143 114 8
3 Tomis Constanta 5 4 0 1 140 115 8
4 Silcotub Zalau 4 4 0 0 119 94 8
5 HCM Roman 5 4 0 1 119 105 8
6 U Jolidon Cluj 4 3 1 0 112 98 7
7 Astral Posta Calnau 4 3 0 1 128 106 6
8 HC Dunarea Braila 5 2 1 2 125 130 5
9 HCM Baia Mare 5 1 1 3 111 125 3
10 Otelul Galati 5 1 0 4 120 130 2
11 CSM Cetate Deva 5 0 1 4 120 132 1
12 Rapid CFR Bucuresti 4 0 0 4 92 117 0
13 HCF Piatra Neamt 5 0 0 5 131 177 0
14 CSM Sibiu 5 0 0 5 83 149 0

Astia de pe frh.ro nici macar numele echipelor din divizia nationala nu il pot scrie corect... tot CSM Baia Mare scrie... in loc de HCM... :mad:

Darkslowstar
4th October 2005, 14:44
Numai Rulmentul si Silcotub au numai victorii, dar Silcotub are un meci mai putin si anume cu Rapid, care pare ciuca batailor anul acesta. Poate isi revine in meciul cu zalauancele :ok:

Cosmin Salajan
4th October 2005, 15:18
au meci mai putin zalaul cu posta calnau , cluju are cu rapidul , sambata in bucuresti . de la rapid 3 jucatoare joca amu la cluj , dogaru , toncean si paraschiv , din echipa de anu trecut rapidu mai are 3 jucatoare

andreiush
6th October 2005, 02:26
Rezultate etapa a 6-a:

Univ. Jolidon Cluj Astral Posta Calnau 28 - 28 (12-10)
Rulmentul Brasov Rapid CFR Bucuresti 35 - 16 (19-8)
Oltchim Rm. Valcea HC Otelul Galati 23 - 23 (11-12)
Tomis Constanta HCF Piatra Neamt 40 - 30 (21-13)
HCM Roman HCM Baia Mare 30 - 25 (20-13)
CSM Cetate Deva CSM Sibiu 34 - 17 (18-4)


Clasament:

1 Rulmentul Brasov 6 6 0 0 181 113 12
2 Tomis Constanta 6 5 0 1 180 145 10
3 HCM Roman 6 5 0 1 149 130 10
4 Oltchim Rm.Valcea 6 4 1 1 166 137 9
5 Silcotub Zalau 4 4 0 0 119 94 8
6 U Jolidon Cluj 5 3 2 0 140 126 8
7 Astral Posta Calnau 5 3 1 1 156 134 7
8 HC Dunarea Braila 5 2 1 2 125 130 5
9 CSM Cetate Deva 6 1 1 4 154 149 3
10 Otelul Galati 6 1 1 4 143 153 3
11 CSM Baia Mare 6 1 1 4 136 155 3
12 Rapid CFR Bucuresti 5 0 0 5 108 152 0
13 HCF Piatra Neamt 6 0 0 6 161 217 0
14 CSM Sibiu 6 0 0 6 100 183 0

Darkslowstar
6th October 2005, 10:56
6 victorii din 6 meciuri pt Rulmentul! Bravo fetelor si bravo Oltchimelor care au facut egal acasa. Stie cineva de ce nu a jucat Silcotubul? Au plecat deja sa ia bataie in Norvegia?

Cosmin Salajan
6th October 2005, 14:58
au pierdut un meci in norvegia si unu au castigat
zalaul joaca azi dupa cate stiu
www.ujolidon.tk si www.ucluj.ro este un comunicat care se adrseaza conducatorilor echipei din cluj

Cosmin Salajan
7th October 2005, 14:37
maine (sambata) se disputa partidele restante , rapid-"U" jolidon , si astral posta calnau- HC zalau , ultimul meci e transmis pe tv sport de la orele 15

Darkslowstar
7th October 2005, 15:10
Hai Astralu'! :D Daca se vrea pretendenta la titlu ar trebui sa bata pe Zalau. De unde au mai aprut si astea? Le stiu de anul trecut (sau acum 2 ani), parca, cand au promovat, dar cine le sustine, pt ca Posta Calnau e o comuna?

Cosmin Salajan
7th October 2005, 16:12
joaca parca la buzau ,, sunt pretendente la titlu si la noi abia au scos un egal , cei drept ca a noastre nu stiu juca a 2 a repriza , parca atunci o pus prima oara mana pe minge

andreiush
8th October 2005, 02:23
Demisii... demisii... demisii... in Baia Mare.. si la masculin si la feminin... slab inceput au avut ambele formatii baimarene :(

Liviu Bala a demisionat din funcţia de vicepreşedinte al echipei H.C.M. Baia Mare. "Sînt dezamăgit de rezultatele echipei. M-am implicat foarte mult, în dauna altor activităţi şi nu a ieşit bine. Poate alţii vor reuşi să facă mai mult", a declarat Bala. Pornite cu gînduri mari la începutul sezonului, băimărencele au acumulat doar 3 puncte în primele 6 etape şi ocupă în acest moment locul 11 în clasamentul Ligii Naţionale.

Cosmin Salajan
10th October 2005, 15:05
campionatul feinin este intrerupt pana in data de 22 octombrie deoarece echipa nationala participa in olanda la cula lucardi

SlamDuck
17th October 2005, 21:16
Oltchimul are un adversar destul de dificil...nu prea cred ca o sa treaca de echipa din Spania...in rest, sper ca celelalte sa treaca mai departe...multa bafta Rapidului, care e o echipa decimata...formata din junioare :mda:

Cosmin Salajan
19th October 2005, 22:23
da oltchimu are adversar tare in cupe , in rest sambata se reia campionatul , poate imi face o surpriza jolidonul si bate la zalau

Darkslowstar
20th October 2005, 11:39
Ar fi super, asa scapa Rulmentul singur in frunte. Hai jolidones!

BornWild
21st October 2005, 22:40
Ba, sunteti la handbal feminin.Uitati-va ce declara Amariei ca spune multe adevaruri!Cititi si voi printre randuri:cool:

SlamDuck
22nd October 2005, 13:29
Amariei stie ea ce vorbeste, dar nimeni nu o asculta...astazi am vazut un super meci intre Rapid si Oltchim, dar (fara suparare fanilor Oltchim) Rapidul a cam fost deasupra, singur arbitrul facand diferenta de 3 goluri in favoarea oaspetelor...:headbang: :degete: :headbang:
Rapidul cu junioarele a reusit sa se tina in plasa valcencelor, a facut si cateva greseli specifice lipsei de experienta, dar daca joaca in continuare in acest fel, va pune probleme anul viitor, si se va implica in lupta pentru primele locuri...sper sa joace in continuare la fel...:drak:
MULTA BAFTA JOLIDON AZI!!!/hello
p.s. are cineva idee cum pot atasa poze?!am si 2 goluri de la 7m pentru doritori ... :) unul de la Oltchim (Gasca) si unul de la Rapid...

Cosmin Salajan
23rd October 2005, 23:40
la zalau nu a castigat echipa oaspete de vreo 123167346186164 ani , glumesc dupa cate stiu prin 2000 au pierdut ceva meci acasa de atunci nu au pierdut in campionat sau cupe europene , cat despre amariei , carmen , ca mai are o sora care joaca la cluj , pot sa spun ca datorita sistemului care ea il critica a ajuns unde e acum dar "daca mai trag un tun cum le-am tras-o la astia de la slagelse m-am asigurat" asa nu se poate , parerea mea ca se considera mai mare jucatoare decat este , nu ii contest valoarea dar dupa parerea mea este cel putin unul sau doi interi stanga din romania , care sunt peste valoarea ei . intrebati-va la slagelse de ce joaca inter dreapta? ca numai acolo prinde loc in echipa ca pe stanga e petrovic , cel mai bun inter stanga din lume.
miercuri la brasov meci mare intre zalau si brasov

andreiush
23rd October 2005, 23:46
Rezultate etapa a 7-a:

CSM Sibiu - HC Dunarea Braila 18 - 35 (6-19)
HCM Baia Mare - CSM Cetate Deva 27 - 27 (13-16)
HCF Piatra Neamt - HCM Roman 26 - 31 (11-16)
HC Otelul Galati - Tomis Constanta 23 - 23 (13-15)
Rapid CFR Bucuresti - Oltchim Rm. Valcea 21 - 24 (9-11)
Astral Posta Calnau - Rulmentul Brasov 26 - 33 (11-15)
Silcotub Zalau - Univ. Jolidon Cluj 31 - 19 (14-9)

Clasament:


1 Rulmentul Brasov 7 7 0 0 214 139 14
2 Silcotub Zalau 7 7 0 0 204 162 14
3 HCM Roman 7 6 0 1 180 156 12
4 Tomis Constanta 7 5 1 1 203 168 11
5 Oltchim Rm.Valcea 7 5 1 1 190 158 11
6 U Jolidon Cluj 7 4 2 1 190 181 10
7 Astral Posta Calnau 7 3 1 3 206 193 7
8 HC Dunarea Braila 7 3 1 3 185 176 7
9 CSM Cetate Deva 7 1 2 4 181 176 4
10 Otelul Galati 7 1 2 4 166 176 4
11 CSM Baia Mare 7 1 2 4 163 182 4
12 Rapid CFR Bucuresti 7 0 0 7 153 207 0
13 HCF Piatra Neamt 7 0 0 7 187 248 0
14 CSM Sibiu 7 0 0 7 118 218 0

Darkslowstar
24th October 2005, 19:21
Rulmantul a trecut fluierand de candidata de la titlu (:D) Astral Posta Calnau. Mai mare rasu, Posta Calnau :p.
Miercuri mare meci mare la Brasov, vine Silcotubul lui tauca Tadici si cine bate se instaleaza comod in frunte.

andreiush
24th October 2005, 19:27
Bate clar Rulmentul. Eu am vazut ambele echipe la Baia Mare impotriva noastra. Zalaul chiar il puteam bate, dar Rulmentul in nici un caz :D Asadar, pronostic sigur, 1 ;)

Darkslowstar
25th October 2005, 17:46
Sa te audac Allah. N-am mai avut de mult un titlu national la jocurile pe echipa, la seniori. Hai Rulmentul.

PS n-am apucat sa le vad inca pe fete, ca joaca la aceasi ora ca Steagu. Multi de la fotbal merg acum la fete la ora 11.

Darkslowstar
27th October 2005, 09:25
Si te-a auzit 33-26 si suntem lideriiii solitari :ok:

andreiush
27th October 2005, 09:28
Ti-am spus ca bateti sigur :ok: Ai fost la meci? :)

Darkslowstar
27th October 2005, 10:10
Meciul s-a disputat la Brasov, din pacate eu stau 160 de km mai la sud :(. Am prieteni care au fost asa ca stept un feedback. Presa locala a spus ca fetele au defilat.

Fair-play
28th October 2005, 02:10
Am meciul inregistrat integral....au fost mult mai motivate brasovencele..mai ales financiar...200 Euro de caciula.

Darkslowstar
28th October 2005, 11:50
A fost difuzat la TV? Oricum nu as fi putut sa ma uit, dar sa stiu ce am pierdut. Poate ne poti spune mai multe de joc, presa a fost destul de evaziva.

andreiush
30th October 2005, 12:03
HC Zalău - Oltchim Rîmnicu Vîlcea 23 - 24

Bombă la Zalău

Oltchim Rm. Vîlcea a cîştigat ieri pe terenul campioanei României, după o pauză de 7 ani

În 1998 Oltchim Rm. Vîlcea, pregătită atunci de Petre Berbecaru, reuşea primul şi ultimul succes la Zalău, acolo unde formaţia lui Gheorghe Tadici făcea legea. În rest, succese pe linie ale ardelencelor, echipă care nu a mai pierdut apoi nici un punct pe teren propriu vreme de 7 ani! Bomba a explodat ieri, vîlcencele repetînd succesul după ce au trecut de campioana României cu 24-23. "Fetele au jucat cu mare ambiţie. Apărarea a dus greul. Am făcut cel mai bun meci de cînd sînt eu la conducerea echipei", a declarat Cornel Bădulescu, tehnicianul care a preluat echipa de patru etape.

De partea cealaltă, Gheorghe Tadici s-a plîns de faptul că elevele sale nu şi-au revenit după eşecul suferit miercuri la Braşov, 26-32 cu Rulmentul. "Loviturile şi vînătăile de la Braşov au rămas şi acum. Nu am avut cum să le montez psihic pe fete", a spus Tadici.

Lumea handbalului vorbeşte însă de o înţelegere tacită şi de faptul că Tadici ar ajuta Oltchimul să cîştige din nou campionatul. Astfel, prin victoria de la Zalău, Oltchim rămîne în lupta cu Rulmentul Braşov. "Astea-s răutăţi. În handbal a venit vremea trepăduşilor. Clanul Tîrcă vrea să facă legea în handbalul românesc! Pe mine nu mă mai interesează, eu sînt conectat două sute la sută la pregătirea echipei naţionale pentru Campionatul Mondial din luna decembrie", a încheiat Tadici.

Tadici, momit de Vîlcea
"Bădulescu e un domn, dar nouă ne trebuie un om mai dur. Am vrut să-l luăm pe Tadici în vară. Dar vrem şi acum. Uşa îi este deschisă la Rîmnicu Vîlcea", a declarat preşedintele clubului din Vîlcea, Ion Gavrilescu. Tadici a respins însă ideea oricărei înţelegeri. "Poate să rămînă deschisă uşa lor. Pe mine mă interesează uşa Zalăului, chiar dacă aici e greu să mai faci performanţă. Nu doresc să plec la Vîlcea, sînt speculaţii", a spus Tadici.

Holhoş în conflict
Adriana Holhoş, una dintre cele mai promiţătoare jucătoare din lotul Zalăului, a vizionat meciul din tribună. Ea se află în conflict cu antrenorul Gheorghe Tadici, care îi reproşează absenţa de la antrenamentul de vineri şi randamentul scăzut la antrenamente. Jucătoarea i-a explicat tehnicianului că a fost la şcoală. Pe de altă parte, Tadici a avut la dispoziţie ieri doar 13 jucătoare. Dana Morari a evoluat, deşi a avut febră de 39.

Tîrcă felicită Vîlcea
Mariana Tîrcă nu a vrut să comenteze un eventual noncombat al Zalăului în meciul cu Oltchim de pe teren propriu. "Nu am văzut meciul, nu ştiu ce a fost acolo. În orice caz, Tadici m-a atacat în ziarele din Transilvania, dar el e prea mic în handbal", a spus Tîrcă. Cei doi tehnicieni s-au certat violent şi la meciul de miercuri, de la Braşov. În pauza partidei Sorin Tîrcă, soţul Marianei, a fost la un pas să se ia la bătaie cu Tadici, fiind opriţi de jandarmi.
(gsp)

Darkslowstar
31st October 2005, 12:24
Presa scrie ca au fost suspiciuni de blat la Valcea?! Sa se dea Zalau la o parte pt Valcea? Ar fi plauzibil daca vine Tadici la Zalau la iarna. Dar tot n-au sanse in fata Rulmentului, in mod normal.
Intre timp am invins si la Cluj, 27-30 :ok:

andreiush
31st October 2005, 15:38
Ai ma... dar de ce n-ati zis nici unul ca joaca Brasovul cu Cluju? :mda:

Darkslowstar
31st October 2005, 15:50
Eu am fost atat de ocupat sapt trecuta ca nici n-am avut timp sa ma uit pe program. Erai in Cluj si te-ai fi dus la meci, nu ? :D

andreiush
31st October 2005, 15:53
Da :D
Da' stiu ca m-am uitat cu vreo doua saptamani in urma pe program sa vad cand are Clujul acasa si cu cine. Si am remarcat atunci ca va veni Rulmentul... dar am uitat :sleep:

Cosmin Salajan
7th November 2005, 16:42
acu ca este pauza vezi andreiush ca este trofeul carpatzi in cluj !!!

Cosmin Salajan
8th November 2005, 15:52
http://www.ziarulcn.com/article/aid/11258/CLUJENII-FAC-RECLAMA-HANDBALISTELOR/

SORENSEN
4th January 2006, 20:56
Oltchim negociază transferuri cu toate componentele echipei naţionale



Preşedintele secţiei de handbal a clubului Oltchim Râmnicu Vâlcea, Andrei Luca, a declarat miercuri, pentru MEDIAFAX, că negociază cu toate componentele echipei naţionale, în vederea încheierii unor transferuri din vara acestui an.

Numit în funcţie marţi, Andrei Luca, soţul căpitanului naţionalei feminine, Steluca Luca, s-a declarat încântat de noua sa misiune. "Mi-am dat seama că asta este ceea ce îmi doresc. Vrem să formăm o mare echipă şi nu pierdem timpul. Am început deja negocieri cu toate jucătoarele din echipa naţională. Până acum nu am răspunsuri ferme, dar nici refuzuri. Sunt convins că Oltchim va avea din nou un cuvânt greu de spus nu doar în handbalul românesc, ci şi în cel european", a declarat Luca.

Oficialul vâlcean a afirmat că prima pe lista de transferuri este soţia sa, urmată de Narcisa Lecuşanu. "Sper ca Steluţa să vină acasă, pentru că nu vom putea sta despărţiţi. Eu aici şi ea în Danemarca. Vom vedea ce rezultate vor avea discuţiile cu clubul ei", a precizat Andrei Luca.

Dintre componentele lotului lărgit al naţionalei, Carmen Amariei Lungu este decisă, deocamdată, să rămână la Slagelse, în Danemarca, şi spune că nu se pune problema să accepte o ofertă de la Oltchim. "Mai am treabă aici încă. Am contract pe trei ani şi nu se pune problema să mă întorc acasă. Oricum, dacă aş face-o, m-aş întoarce pentru a juca în oraşul meu natal, Cluj", a comentat Amariei, care se afla miercuri în compania Steluţei Luca, în Copenhaga, la cumpărături.

Steluţa Luca: „Vreau să mă întorc acasă”



Căpitanul echipei naţionale de handbal feminin, Steluţa Luca, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că îşi doreşte să revină în ţară şi speră ca actualul său club, FCK Handbolds, din Danemarca, să-i permită transferul la Oltchim Râmnicu Vâlcea din vara acestui an.

"Stau mai mulţi factori la baza deciziei mele. Unul dintre aceştia se leagă de starea de sănătate a mamei lui Andrei, soţul meu. Este în vârstă, bolnavă şi vrem să fim alături de ea", a declarat căpitanul naţionalei, Steluţa Luca.

Aflată în Danemarca, Steluţa Luca a precizat că în următoarele zile va discuta în mod oficial cu conducătorii echipei sale. "La începutul săptămânii viitoare, împreună cu soţul meu, vom discuta cu conducerea clubului. Am semnat cu FCK un precontract până în vara anului 2008, dar sper să fie înţelegători şi să-mi dea drumul", a explicat handbalista în vârstă de 30 de ani, care a cucerit medaliile de argint cu echipa României la CM din Rusia, din luna decembrie.

Steluţa Luca a mai jucat în Danemarca la echipa Randers, din martie 2003 până în decembrie 2004, când s-a transferat la FCK. În Danemarca a ajuns de la echipa de primă ligă italiană Dossobuono, unde s-a transferat de la Oltchim Râmnicu Vâlcea, în mai 2002.

andreiush
4th January 2006, 21:26
Man not Machine, am vazut ca esti pasionat de handbal :) De aceea te intreb, tu cu ce echipe tii din campionatul intern?... ma refer la feminin si la masculin... daca ai ceva preferinte... :)

SORENSEN
4th January 2006, 23:32
Fiind stelist e clar zic eu la masculin, la feminin nu am una net dar Oltchim si Rapid imi sunt mai aproape (chiar dc ar putea intra oarecum in conflict cu stelistul din mine dar la HANDBAL E ALTCEVA).
LA nivel de cluburi nu prea ma intereseaza pt ca pare ca nu se vrea sau nu se poate face performanta.
La nationale m-am uitat decand ma uit la fotbal adica de peste 15 ani, de fapt mai bine zis aproape 20 de ani

Darkslowstar
5th January 2006, 11:13
Rulmentul a trecut lejer la Braila de echipa locala cu 25-14. Defilarea continua, sa vina Oltchimul! :ok:

SORENSEN
5th January 2006, 12:01
Vor rusoaice şi coreene!
În funcţie de româncele care se vor transfera la Oltchim, conducerea clubului vîlcean va negocia transferul la gruparea olteană şi a unor jucătoare străine. Este foarte posibil ca două handbaliste ruse, campioane mondiale cu echipa ţării lor luna trecută, să ajungă la Rm. Vîlcea. De asemenea, Oltchim tratează cu sud-coreeanca Sun-Hee Woo, cea mai bună extremă dreapta din lume în 2005. Pe lista Oltchimului se mai află şi o unguroaică din echipa naţională.

Cat vor fi promisiuni aiurea ,vise sau chiar se vor intampla vom vedea...

andreiush
5th January 2006, 12:18
Hmmm... de unde au atatia bani?:o:

E ceva de genul Poli Timisoara :) Deocamdata doar in ziare.

Darkslowstar
5th January 2006, 12:39
Eu cred ca e bluff ce fac aia de la Oltchim, ca sa se consoleze ca au pierdut titlul. Mai curand o sa vina fetele la Brasov, unde vor juca in Liga Campionilor si unde sunt bani mai multi ca la Valcea, unde este doar gura.

andreiush
5th January 2006, 13:09
La asta ma gandeam... de ce nu ar merge la Brasov...?
Vom vedea ce si cum va fi.

SORENSEN
5th January 2006, 13:32
Mai bine la Valcea ,nu e bine sa fie doar un pol de putere.
Foarte bine ar fi sa vina si la Oltchim dar si la Rulmentul ca la Rapid mai greu .....
Macar de-ar fi bani sa aducem macar 4-5 fete in tara ...
Ar fi excelent sper sa nu fie doar euforia post-Mondiale...

Fetele vizate sunt : Luminiţa Huţupan Dinu, Paula Rădulescu, Tereza Tamaş, Steluţa Luca, Ramona Maier Farcău, Ionela Gîlcă, Narcisa Lecuşanu, Simona Gogîrlă, Aurelia Brădeanu şi Valentina Elisei.
Si se pare ca afara de Luca care are contract pana 2008 (dar ea ar vea sa revina la Oltchim avand in vedere ca sotul ei este pres. la sectia handbal de acolo) restul au CONTRACTE PANA IN 2006 in vara ..
ASA CA HAI DA-TI BANUL SA VINA FETELE IN TARA (Brasovul,Valcea si alti hai ...)

later edit : Tamas,Farcau sunt deja in tara :ok:
Oare o veni Tadici la Valcea asta e intrebarea daca vin atatea jucatoare cate s-au promis ar fi ABSOLUT NECESAR :ok:

andreiush
5th January 2006, 13:34
Pai Dark normal ca le vrea la Brasov, ca doar e brasovean :D Si eu le vreau la Baia Mare(bine, oricum nu se poate:P)... cine mai tine cont de poluri de putere in acest caz;)
Asa.. ca spectator neutru, da. Sa vina in tara, la mai multe echipe, sa avem un campionat mai valoros.

Darkslowstar
6th January 2006, 10:06
Ar fi bine sa fie mai multe echipe tari, pt ca acum este o diferenta valorica foarte mare intre primele 3 si restul.
Pana sa le aduca acasa pe fetele noastre de aur Rulmentul a adus o unguroica: Transilvania Expres de azi:

„Rulmentistele” se intaresc
Presedintele CS Rulmentul, Radu Leta, a afirmat ieri ca formatia brasoveana a reusit legitimarea handbalistei Irma Melinda de la echipa maghiara DVSC Kezilabda. Sportiva nascuta in anul 1979 poate evolua atat inter stanga, cat si inter dreapta.

SlamDuck
6th January 2006, 16:04
Darkslowstar, am auzit ca Rulmentul vrea sa o aduca pe Elisei, e valabila treaba?:ok:

andreiush
6th January 2006, 16:08
Daca Rulmentul se intareste cu vreo 2 jucatoare din nationala Romaniei, atunci chiar isi face echipa tare, care sa se bata si in Liga Campionilor.

razvy
6th January 2006, 20:31
Pana una-alta .... s-a lansat site-ul www.uhandbal.ro dedicat echipei U Jolidon. Este 80% terminat si 79% finisat :)
Pentru link-uri catre site-urile voastre adresati-va webmasterilor.

Toate cele bune in anul 2006!

Darkslowstar
6th January 2006, 22:02
Nu stiu inca, dar am pe cineva la Brasov foarte apropiat de Rulmentul si o sa-l intreb. Oricum, cei de acolo sunt foarte discreti pana efectueaza transferul, asa ca prob o sa aflam dupa :)

SlamDuck
7th January 2006, 13:01
Doamne-ajuta!!!Sa fie, la Brasov, la Valcea, oriunde, dar sa vina in Romania...si sa nu pice Rapidul, ca sa pot vedea meciuri...ce inseamna managementul prost :headbang: :headbang: :headbang:

ovi sibiu
7th January 2006, 14:45
Prima victorie a Sibiului! Toate au un inceput!
http://img221.imageshack.us/img221/8844/p10003370bb.th.jpg (http://img221.imageshack.us/my.php?image=p10003370bb.jpg)http://img221.imageshack.us/img221/6466/p10003567ss.th.jpg (http://img221.imageshack.us/my.php?image=p10003567ss.jpg)http://img221.imageshack.us/img221/3638/p10003961mq.th.jpg (http://img221.imageshack.us/my.php?image=p10003961mq.jpg)http://img221.imageshack.us/img221/3642/p10004032yv.th.jpg (http://img221.imageshack.us/my.php?image=p10004032yv.jpg)

SlamDuck
7th January 2006, 19:00
Quick Question...Cum se pica din Divizia A la fete?Ce loc joaca la baraj?
Sa vad si eu ce sanse avem sa ramanem in A...ptiu...sa fii pe ultimul loc si sa joci in Cupa Cupelor...

andreiush
7th January 2006, 20:58
Cad ultimele 4.

leo.mocanu
7th January 2006, 21:10
REGULAMENT DE DESFASURARE AL LIGII NATIONALE

masculin si feminin - 2005-2006
Liga Nationala se va organiza in cadrul unei serii cu 14 echipe masculine si a uneia cu 14 echipe feminine, care vor juca tur-retur, numai in sala.

Echipa clasata pe locul I la terminarea competitiei va fi declarata campioana, iar echipele clasate pe locurile 11, 12, 13 si 14 vor retrograda in Divizia A.

SlamDuck
7th January 2006, 21:20
Super :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

andreiush
7th January 2006, 21:23
De pe www.frh.ro -> Info -> Regulamentul Ligii Nationale editia 2005-2006 :ok:

SlamDuck
7th January 2006, 22:37
Question:
Se scrie despre 4 serii EST-VEST la Divizia A, care nu apar pe site...Apare doar o serie cu 12 echipe.
Mi-e greu sa cred ca exista pentru Divizia a IIa 48 de echipe.
Ar trebui sa stie cineva sau sa fie mai expliciti.Nu pot sa cred ca din acea Divizie A prezentata pot urca 4 echipe, si din Liga sa cada 4.
In fine, om trai si om vedea.Multumesc oricum.

andreiush
7th January 2006, 22:50
In sezonul urmator se trece iar la sistemul cu 12 echipe.
La masculin sunt 2 serii de Divizia A(adica a doua liga): Est, Vest. Cad ultimele 4 din Liga Nationala si intra prima din fiecare serie
La feminin e o singura serie. Cad ultimele 4 si promoveaza primele 2 din a doua liga.
Sper ca ai inteles:)

SlamDuck
8th January 2006, 17:52
Nu stiam.Anul trecut parca tot 12 au fost in Liga, de aia nu inteleg gestul.
Bun, deci Rapidul are crucea pusa.Asta daca nu exista echipa de divizia A care sa nu reziste financiar in liga...

SORENSEN
8th January 2006, 23:30
Incredibil ce s-a petrecut sau ce se petrece la RAPID .O echipa cu traditie in pragul promovarii...

Darkslowstar
9th January 2006, 00:45
De fapt stie cineva exact ce se petrece la Rapid?

andreiush
9th January 2006, 01:17
Incredibil ce s-a petrecut sau ce se petrece la RAPID .O echipa cu traditie in pragul promovarii...
In pragul retrogradarii...

SORENSEN
9th January 2006, 11:20
Scuze :drak: in cazul retrogradarii.
Din cate am auzit nu m-ai au aproape pe nimeni sa sustina echipa si asa au plecat toate jucatoarele valoroase ,in afara de Alina Dobrin(care a nascut) si acum se pare ca in lot sunt doar jucatoare tinere ,fara experienta.

SORENSEN
9th January 2006, 20:15
I-au dat buget gras
Tiberiu Marc, presedintele Consiliului Judetean Salaj, l-a determinat pe Tadici sa renunte la Oltchim Rimnicu Vilcea.
Antrenorul tricolorelor a fost decis sa preia in vara formatia Oltchim Rimnicu Vilcea. Auzind ca Tadici intentioneaza sa plece de la Zalau, Tiberiu Marc, presedintele Consiliului Judetean Salaj, a alocat 4,5 miliarde de lei vechi echipei de handbal Silcotub pentru anul 2006.

"Formatia va evolua sub numele de HC Zalau, intrucit patronul formatiei a decis sa schimbe denumirea cu o noua titulatura. In functie de rezultate, vom gasi un sprijin financiar si mai consistent", ne-a declarat Marc.

De cealalta parte, Tadici a mentionat: "Daca vroiam sa ajung la Vilcea, n-ar fi fost nici o problema. As fi putut fi deja antrenor acolo. Cei de la Consiliul Judetean Salaj m-au facut sa ma razgindesc. Eram hotarit sa plec, mai ales ca la Vilcea sint conditii incomparabile cu cele de la Zalau.

As fi fost intr-un cantonament continuu cu echipa de club si cu nationala. Daca as fi plecat, probabil ca s-ar fi distrus Zalaul. Cu banii pe care i-am primit de la presedintele Marc, le-as aduce la Zalau pe Narcisa Lecusanu si pe Steluta Luca".

Primarul Radu Capalnasoiu, fost handbalist si elev al lui Tadici pina in clasa a zecea, va sprijini si el Silcotubul prin intermediul institutiei pe care o conduce: "Voi da echipei 2,5 miliarde de lei vechi, intr-o prima faza. Sper ca hotelul Sport sa intre in custodia noastra. In acest sens, am putea caza gratuit formatiile care vin sa joace la Zalau, intrucit chiriile sint foarte piperate".

Victorie in cupe
Echipa lui Tadici a invins, ieri, pe propriul teren, 30-29 (19-17), pe Havelsan Ankara (Turcia), in prima mansa a turului III al Cupei EHF. Zalaul va disputa restanta din etapa a X-a a Ligii Nationale feminine, la Constanta, miercuri, 11 ianuarie.

In celelelate meciuri din campionatul intern: Roman - Posta Cilnau 20-29, Deva - Rapid 29-25, Sibiu - Galati 31-29, Baia Mare - P. Neamt 28-24, Oltchim - "U" Cluj 29-24 si Braila - Brasov 14-26.
Autor: Cristian Hubali, George Parvan
Publicat pe www.spt.ro Luni, 9 Ianuarie 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 190.
SPT.ro

SORENSEN
10th January 2006, 11:54
"Vin la Oltchim!"
Luminita Dinu a anuntat ca doreste sa-si incheie cariera la Oltchim Rimnicu Vilcea. Cel mai bun portar al Mondialelor de la Sankt Petersburg a refuzat sa-si prelungeasca intelegerea cu actuala sa formatie, Krim Ljubljana, care expira in vara. Clubul oltean mai are in vizor alte jucatoare de nationala, printre care Luca, Ardean si Lecusanu.
Sport Total: In ce stadiu sint tratativele cu Oltchim?

Luminita Dinu: Am ajuns la o intelegere cu formatia din Rimnicu Vilcea si imi doresc sa ma intorc acasa. Aveam si alte oferte, dar am ales Oltchim, pentru ca m-am saturat sa fiu peste hotare. De sase ani nu mai stiu cum este sa ai sarbatori si ii vad pe cei dragi mai mult in fotografii. Din vara, voi fi la Vilcea!

Aveai si alte oferte?

Evident. Imediat dupa Mondialele din Rusia, am discutat cu presedintele lui Krim Ljubljana, care m-a rugat sa-mi prelungesc contractul cu ei, care se incheie in aceasta vara. Am refuzat, fiindca planurile mele de viitor se leaga de acum de Oltchim.

Este adevarat ca vei fi colega cu Luca, Ardean si cu Lecusanu?

Nu stiu ce sa zic. Am auzit ca se discuta si cu ele, unii spun ca s-ar fi ajuns chiar la un acord, dar nu pot sa fiu sigura. Bineinteles ca eu mi-as dori acest lucru, dar nu depinde de mine. Pina la urma, eu imi doresc sa fiu coechipiera si la club cu aceste fete extraordinare.

Dupa Mondiale, spuneai ca te vei retrage, fiindca iti doresti un copil. Cum te-ai razgindit?

Imi doresc cu ardoare un copil, dar asta nu ma va impiedica sa ajung la Rimnicu Vilcea. Le-am spus celor de acolo ca, la un moment dat, voi avea un copil, iar ei au acceptat. Oricum, la un an dupa venirea pe lume a copilului, voi reveni pe teren la Oltchim. Ai mai evoluat ani de zile la Oltchim.

Unde te-ai simtit, totusi, cel mai bine de-a lungul carierei tale?

Intotdeauna m-am simtit grozav la echipa nationala, dar mi-a placut foarte mult si la Oltchim. De asemenea, nici la Krim Ljubljana nu este rau, chiar si la Kometal Skopje, dar, pina la urma, nicaieri nu este ca acasa!

Citi ani vei mai ramine de acum pe teren?

Atit timp cit va fi nevoie de serviciile mele, dar, mai ales, atit cit ma voi simti in stare. Este greu de spus cu exactitate. Important este ca acum ma simt bine si fac fata oriunde, la orice nivel. Cindva voi decide sa spun adio acestui sport, dar stiti ce este important? Important este ca avem portari de valoare, iar asta o demonstreaza colegele mele Paula Radulescu si Tereza Pislaru, care pot face oricind meciuri excelente.

Slagelse, peste Knjaz Milos
Detinatoarea Champions League, Slagelse DT, a invins in deplasare pe Knjaz Milos (Serbia-Muntenegru) cu 33-24. Carmen Lungu a marcat cinci goluri pentru formatia daneza, iar Valentina Ardean a inscris de patru ori pentru sirboaice, echipa la care mai este legitimata si Melinda Toth. Slagelse DT este pe primul loc in grupa.

Va evolua impotriva lui Soit
Krim Ljubljana va juca simbata cu formatia spaniola Elda Prestigio, la care evolueaza si internationala romanca Oana Soit. Luminita Dinu spune ca o va trata si pe Soit la fel cum a facut-o cu Cristina Varzaru. "Le voi spune colegelor si antrenorului tot ce stiu despre Oana si voi face totul ca sa o blochez. Inainte si dupa meci vom povesti, ii voi face si un mic cadou si ii voi ura succes", sustine Dinu.

Rivale pentru o ora
Colege de camera la echipa nationala si bune prietene, Luminita Dinu si Cristina Varzaru (foto) s-au confruntat, duminica seara, in meciul dintre Krim Ljubljana si Viborg HK, incheiat cu victoria slovencelor (34-28). Portarul tricolorelor a pus umarul serios la victoria formatiei sale, reusind sa apere 17 aruncari ale adversarelor. Cele doua internationale rom<nce au facut schimb de cadouri inaintea meciului.

"Cristina mi-a dat o minge, ciocolata, suc si biscuiti, iar eu i-am oferit o crema de corp pe care si-o dorea, dar care nu se gaseste decit in Slovenia, apoi am discutat de-ale noastre", sustine Luminita. Jucatoarea celor de la Krim Ljubljana a marturisit ca le-a facut un instructaj coechipierelor sale, explicindu-le cum trebuie blocata Cristina Varzaru.

"Le-am spus cum trebuie neutralizata Cristina si au inteles foarte bine. Din pacate pentru ea, nu a fost ajutata nici de colegele ei, pentru ca Jurack si Thomsen au fost prea individualiste", a explicat Dinu. SPT.ro

Excelent ,bravo Luminita hai acasa ...
Sigur (sau aproape sigur) va veni si Luca asa ca este fff bine pt Oltchim./hello

Darkslowstar
10th January 2006, 12:36
Nu si pt noi, dar e bine ca se intoarce in Romania. Asta il va obliga si pe taica Florescu sa ridice stacheta si sa scoata mai multi bani. Oricum in ritmul acesta va creste si mai mult distanta intre primele 3 echipe si restul plutonului.

DeathRipple
10th January 2006, 15:59
de ce dati voi ca sigura venirea lui luca la valcea? e singura care are contract pana in 2008.

si mai e o chestie: oricat mi-as dori eu sa se intample, nu stiu daca roibu face bine ca arunca cu bani pe jucatoare trecute de 30 de ani (lecusanu, luca, hutupan). luca, varzaru, bradeanu, gogarla, hutupan - toate au jucat la oltchim....si nu prea au facut mare lucru. dintr-un singur pct de vedere mutarea mi s-ar parea buna: ca cele care vin din urma (oltchimu' inca mai aduna multe jucatoare tinere) sa aiba o motivatie si sa fie obisnuite cu victoria.

astept comentarii...

nu-i nimica...tot e mai bine decat in austria, macedonia sau slovenia unde nu exista concurenta.

leo.mocanu
10th January 2006, 16:24
Si nu vezi ce rau o duc? Castiga cupe europene pe banda rulanta. sau macar sunnt acolo sus.

DeathRipple
10th January 2006, 16:37
Si nu vezi ce rau o duc? Castiga cupe europene pe banda rulanta. sau macar sunnt acolo sus.

la ce faci referire?

Darkslowstar
10th January 2006, 16:44
de ce dati voi ca sigura venirea lui luca la valcea? e singura care are contract pana in 2008.


Pt ca sotul ei este presedintele sectiei de handbal de la Oltchim. O gasi el ceva argumente sa o convinga. Dar sa vedem daca ii da drumul clubul. Eu n-as fi sigur de asta. Si sa vedem daca va avea Oltchimul bani sa le plateasca.

Daca vin toate jucatoarele enumerate mai sus, eu nu vad unde ar mai avea loc jucatoarele tinere de acuma. probabil vor pleca o buna parte pe la alte echipe pt ca nu cred ca la valoarea pe care o au deja vor accepta sa faca tusa.

DeathRipple
10th January 2006, 17:53
bun. faptul ca sotul ei este presedintele sectiei de handbal a clubului nu are nici o relevanta. s-ar intoarce si daca nu ar fi. relevant este daca o lasa sau nu clubul. sa continui....poate nu am fost destul de clar in postul anterior.

deocamdata la vl sunt 2-3 jucatoare care au valoare, restul nu. dar eu vorbeam de junioare. sa-ti dau si un mic exemplu. varzaru, bradeanu, raceala si durac (ultimele 2 din prima echipa actuala a oltchimului) faceau tusa big time cand erau junioare. singura varzaru mai prindea LOTUL oltchimului, dar pe teren a intrat destul de tarziu. revenind, eu vorbeam deci de junioarele care vor primi un imbold stiind ca se poate face performanta la cel mai inalte nivel, ca se vor antrena cot la cot cu jucatoarele care produc acea performanta, ca vor fi obiesnuite cu succesul etc.

panimaisi acuma?

Darkslowstar
10th January 2006, 17:58
Am inteles de la inceput ce ai vrut sa spui, dar nu sunt sigur ca ai dreptate. Cu toate veteranele in lot, la varste nu foarte inaintate, nu prea vad cum pot creste junioarele alea fara jocuri tari in picioare. Si in Challenge Cup sau EHF nu poti sa faci inalta performanta pt ca sunt putine echipe cu adevarat tari. Si in Liga Campionilor va juca Rulmentul :D

DeathRipple
10th January 2006, 18:15
n-as da ca invingatoare rulmentul. oltchimul joaca fara tel. asta le lipseste deocamdata. vom vedea ce va fi la finalul campionatului. nici oltchimu' nu are fata de campioana, dupa cum nici zalau'. n-am vazut rulmentul cum joaca inca.

dar....nu cred c-ai inteles pe deplin. vorbesc de junioare de 15-16-17 ani, care sa vina la vl si sa se sudeze intr-o echipa...asta nu inseamna sa joace la anu'...poate peste 2-3-4 ani...de meciuri vor avea parte, nu e problema. in timp... vorbea presedintele clubului de un spirit european. pai asta inseamna: prezent cu bataie spre viitor, investitie in juniori, dar constructia unei echipe care sa nu mai plece de acolo de sus. deocamdata oltchimul nu e sus...

in fine...mai e pana la vara....sa vedem. citisem prin ziare ca e aproape sigura venirea celei mai bune extreme dreapta a camp mondial, o coreeanca (nu i-am retinut numele) :) hehe...mai vedem. eu nu sunt prea optimist.

Darkslowstar
10th January 2006, 18:29
Unde sa vina, la Oltchim? Eu am auzit ca cea mai buna extrama stanga va veni la Rulmentul.
Joaca foarte bine Rulmentul, a facut treaba foarte buna Tarca. O sa ai timp sa le vezi :)

andreiush
10th January 2006, 18:35
Am vazut eu Rulmentul, la Baia Mare:D Aveau o aparare beton! Mi s-a parut o echipa mult peste Silcotub, pe care de asemenea am vazut-o.

Darkslowstar
10th January 2006, 18:43
Si nu ti s-a parut ca si altele de la Rulmentul, in afara de Mihaela Urcan-Tivadar ar merita la nationala? Avadanei evident.

andreiush
10th January 2006, 18:47
Acum nu pot sa-ti zic... meciul a fost prin septembrie :) Nu stiu, nici nu cunosteam prea bine jucatoarele...

DeathRipple
10th January 2006, 18:54
Unde sa vina, la Oltchim? Eu am auzit ca cea mai buna extrama stanga va veni la Rulmentul.
Joaca foarte bine Rulmentul, a facut treaba foarte buna Tarca. O sa ai timp sa le vezi :)

oi fi tu suporter al rulmentului, dar eu am vb de extrema dreapta, nu stanga...
http://www.gsp.ro/index.php?a=30838&shift=1
http://www.spt.ro/?section=12&subsection=0&articol=4287

n-am nimic cu echipa, insa rulmentul este departe ca valoare de ceea ce se joaca in europa acum. campionatul romanesc este parca mai slab decat niciodata, iar tivadar, cu toata parerea de rau, nu m-a impresionat la mondiale cu nimic.

o echipa buna se sudeaza in ANI. in afara de asta, parerea mea este ca rulmentul a strans pentru moment tot ceea ce era cat de cat mai bun prin tara si occidentul nu le-a vrut. zavragiu este un centru care n-a jucat niciodata la o echipa mare, la fel ca si avadanii, care este lenta pentru o extrema. de fapt deva nu a ajuns anii trecuti acolo sus pt ca ar fi avut cine stie ce individualitati, ci pt ca au jucat multi ani in aceeasi formatie si s-a realizat O ECHIPA.

mai vorbim

SlamDuck
10th January 2006, 19:05
sper sa se realizeze toate aceste transferuri...daca ar fi 3-4 echipe care sa se bata acolo sus, sa fie mai puternice, ar fi ideal...nici campionatul Sloveniei (in afara de Krim) sau cel al Macedoniei (exceptand Kometal) nu sunt extrem de puternice...asa ca daca vom avea 3 echipe la care se vor baga bani, poate vor fi motivati si altii de rezultatele acestora...:ok:

leo.mocanu
10th January 2006, 20:12
la ce faci referire?
Pai la ce sa fac? Nu conteaza ca valoare este concentrata la o echipa pentru campionatul intern. Au rezultate in CL. Normal, pe plan intern apare o frustrare ca nu exista concurenta, ca o echipa bate tot. Am avut si noi asa ceva: Fibrexul. Din pacate, a fost "refuzata" la export.

SORENSEN
10th January 2006, 22:43
1.Cu junioare nu o sa ajungem nicodata in LC
2.Avadanii fara probleme avea loc la Mondiale
3.Varzaru s-a lansat parca la Rapid
4.Luca a zis ca vrea sa vina la Valcea si a zis ca va face tot posibilul sa-si rezilieze contractul .
5.Am vazut Rulmentul pana in Mondiale cu Hypo ---au echipa buna dar au multe de pus la punct .Daca ar juca in prel. LC sigur nu ar ajunge in grupe ---la jocul ,repet, de pana in mondiale ...iar rezultatele din Ungaria de anul nou nu sunt incurajatoare --sorry dark dar echipa trebuie sa se imbunatateasca mult pt a spera ...
6. Problema cea mare o reprezinta, paradoxal, tocmai faptul ca Romania este pe locul doi in lume. Motiv pentru care pretul tuturor jucatoarelor a crescut brusc si foarte mult.
Ca urmare a medaliei de argint cistigate de romance la CM si a faptului ca Oltchim vrea jucatoarele din martie, pretul acestora a crescut simtitor. Pentru cele aflate sub contract pina in vara, cluburile unde sint legitimate cer intre 7.000 si 12.000 euro ca sa le lase sa plece inca din aceasta iarna.
7.Sun-Hee Woo, cea mai bună extremă dreapta din lume în 2005 daca am aduce-o pe coreeanca ar extraordinar dar o asemena jucatoare WORLD CLASS nu cred ca ar putea veni in Romania.Am vazut-o cum joaca ...e FANTASTICA.

Planuri mari,vise de asemenea ...ASTEPT LUCRURI CONCRETE

DeathRipple
11th January 2006, 11:06
1.Cu junioare nu o sa ajungem nicodata in LC
2.Avadanii fara probleme avea loc la Mondiale
3.Varzaru s-a lansat parca la Rapid
4.Luca a zis ca vrea sa vina la Valcea si a zis ca va face tot posibilul sa-si rezilieze contractul .


1. hmm...poate ai vrea sa te uiti la primul 7 al campioanei mondiale, sa vezi ce varste au. sau probabil vrei sa te uiti la buducnost, sa vezi jucatoare nascut in 87.
2. asta nu o va face o extrema mai valoroasa. niciodata nu va juca in danemasrca, de ex.
3. wrong. mai studiaza daca nu ma crezi pe cuvant. varzaru si intregul lot national de junioare au venit la oltchim din primul an de liceu.
4. repet ultima oara, tine de club, nu de ea.



Pai la ce sa fac? Nu conteaza ca valoare este concentrata la o echipa pentru campionatul intern. Au rezultate in CL. Normal, pe plan intern apare o frustrare ca nu exista concurenta, ca o echipa bate tot. Am avut si noi asa ceva: Fibrexul. Din pacate, a fost "refuzata" la export.

fibrex-ul a facut exact ce fac romanii de obicei. si a aratat ce nu are. mentalitate.

si conteaza si un campionat puternic. din meciurile pe care le-am vazut pana acum, pot spune ca avem un campionat slab, echipele sunt din ce in ce mai slabe. asta pt ca pleaca multe inainte de vreme, evident, in cautarea a ceva mai bun.

leo.mocanu
11th January 2006, 15:43
echipele sunt din ce in ce mai slabe. asta pt ca pleaca multe inainte de vreme, evident, in cautarea a ceva mai bun.


Apropos, care este, in opinia ta, vremea cand jucatoarele ar trebui sa plece? Campionatul este clar ca este din ce in ce mai slab. Acum doi ani scriam un articol in care apreciam ca notiunea de liga nationala este un bluff. O faceam dupa un meci Tomis-Otelul, in care jucatoarele mai aveau putin si mureau pe teren. Nu din daruire, ci din lipsa de calitati. Pepiniera este slaba, tinerii nu se indeamna catre sport, pentru ca este nevoie de multe sacrificii, iar cariera este cumva ca o loterie. Hidrotehnica din anii 88-90 era pe locul 4-5 in campionat cu jucatoare precum Rosu, Iacob, Raita, Iovanescu, Camui, abonate constant la selectia in loturile nationale. Acum Tomisul este tot pe 5, dar cu jucatoare care atunci nici sacul de antrenament nu l-ar fi carat celor de mai sus. Ultima mare valoare a Constantei s-a chemai Ionela Gilca, jucatoare din vanzarea careia clubul a trait un tur de campionat.

SORENSEN
11th January 2006, 15:57
Nu stiu unde a jucat ca junioare ,dar Varzaru a jucat ca senioara la Rapid .

Cat despre Campionana mondiala :
portaritele :Alizar 26 si Sidorova 25,alte jucatoare :Poltoraskaya 26,Romenskaya 29,Polenova 22 ,Bodnieva 27,Marenikova 22,Turey 21,Kareeva 28,Sidorova 25 .Experienta +tinerete dar tu ai zis junioare ....

La Romania : Hutupan 34,Radulescu 25,Maier 26,Gatzel 25,Bradeanu 26,Lazer 26,Luca 30,Lecusanu 29,Gogarla 30. LA VARSTA MATURITATII.

DeathRipple
11th January 2006, 17:39
Nu stiu unde a jucat ca junioare ,dar Varzaru a jucat ca senioara la Rapid .


:) damn, e ultima oara cand te mai corectez. varzaru a jucat la vl, alaturi de luca, bradeanu, gogarla si hutupan pana in 2001 sau 2002 (nu mai stiu exact), cand echipa a fost vanduta. dupa finala pierduta in fata lu' lada togliati. fa tu calculele.

rusia a inceput fiecare partida aproape cu: postnova (84), bliznova (86), polenova (84), marenninkova (83), turey (85) - ti-am spus 5 din primele 7...daca vrei sa faci o demonstratie, n-o opri la jumatate. sa nu mai vorbim ca nu te-ai uitat la buducnost.



Apropos, care este, in opinia ta, vremea cand jucatoarele ar trebui sa plece? Campionatul este clar ca este din ce in ce mai slab. Acum doi ani scriam un articol in care apreciam ca notiunea de liga nationala este un bluff. O faceam dupa un meci Tomis-Otelul, in care jucatoarele mai aveau putin si mureau pe teren. Nu din daruire, ci din lipsa de calitati. Pepiniera este slaba, tinerii nu se indeamna catre sport, pentru ca este nevoie de multe sacrificii, iar cariera este cumva ca o loterie. Hidrotehnica din anii 88-90 era pe locul 4-5 in campionat cu jucatoare precum Rosu, Iacob, Raita, Iovanescu, Camui, abonate constant la selectia in loturile nationale. Acum Tomisul este tot pe 5, dar cu jucatoare care atunci nici sacul de antrenament nu l-ar fi carat celor de mai sus. Ultima mare valoare a Constantei s-a chemai Ionela Gilca, jucatoare din vanzarea careia clubul a trait un tur de campionat.

nu-mi rastalmaci cuvintele. am spus ca jucatoarele vor pleca si campionatul va deveni tot mai slab, ceea ce nu e bine. nu am spus ca e o varsta optima pentru plecare. sunt mai multe aspecte:
1. se pleaca pt bani in primul rand, nu pt ca nu au loc la echipele de club = cariera = placerea jocului, daca vrei (spre ex. gabi tanase(hobjila acum) a plecat de la oltchim la podravka - si cine era atunci podravka - pt ca nu avea loc in echipa, nu din alt motiv; la fel is raceala, care acum e jucatoare de baza la oltchim - nici una din ele nu prindea nici macar banca de rezerve)
2. e normal sa se plece, e anormal sa ne mai asteptam la rezultate la nivel de club si nationala.
3. baza de selectie este din ce in ce mai mica. numai o serie extraordinara de rezultate ale echipei nationale va readuce copiii la sala. care sala e goala de multa vreme de spectatori.
4. nu exista un program clar la nivel juvenil si al investitiilor in infrastructura...
5. nu vad placerea jocului (unde sunt vremurile cand verigeanu dadea gol pe la spate si ridica tribunele in picioare). nu vad destindere, vad crispare, vad teama...un nespecialist poate trage repede concluzia ca nu avem antrenori didacti...

...etc

in nici un caz un sportiv nu atinge maturitatea la 20 de ani. nu la sporturile de echipa. daca pleaca afara la varsta asta, pleaca pt bani si 2-3 ani va fi bun pt ca a fost omorat cu antrenamentele grele la nivel de juniori, dar dupa aia este terminat. are toate sansele sa fie pierdut pentru nationala si sa devina un mercenar. sunt destule exemple.

razvy
11th January 2006, 19:41
http://dreamteam.webcentret.dk/Carmen%20ny.wmv

Interviu cu Carmen Amariei ... da-ti-va si voi cu parerea ...
Eu zic ... ca ... nush ce sa zic. :)

Are cam 35 de mega, dar merita vazut. Sa vedeti si ce antrenamente face Slagelse.

SORENSEN
11th January 2006, 20:20
ZRK Buducnost MONET CBM Astroc Sagunto 23 : 28
Dar macar Yugoslavia are 2 echipe in LC nu ca noi care avem... 0

SORENSEN
12th January 2006, 12:17
Ochi oblici la Vilcea
Oltchim este foarte aproape sa obtina transferul celei mai bune extreme dreapta din lume, sud-coreeanca Woo Sun-Hee. Tratativele cu actualul ei club, Samcheok City Hall, sint intr-un stadiu avansat, dar ramin anevoioase. Asiatica va ajunge in Romania, cel mai probabil, din vara, desi era dorita inca din aceasta iarna.
Cea mai titrata echipa de club din Romania este foarte aproape sa dea o lovitura pe piata transferurilor prin achizitionarea celei mai bune extreme dreapta din lume, sud-coreeanca Woo Sun-Hee. Ceea ce parea la inceput un simplu zvon, are sanse foarte mari sa se concretizeze din aceasta vara, cind Oltchim Rimnicu Vilcea spera sa poata anunta public realizarea citorva transferuri-bomba.

Tratativele cu Samcheok City Hall, club la care activeaza jucatoarea asiatica, au ajuns intr-un stadiu avansat. Cu toate acestea, ele nu sint deloc usoare, mai ales ca mentalitatea sud-coeeana difera extrem de mult de cea din Europa.

"Discutam cu ei mai mult prin intermediul Internetului si mi se par extrem de dificile. Chiar daca jucatoarea ar fi de acord sa vina la noi, cei de la clubul ei ne pun o multime de intrebari ciudate. Spre exemplu, ne-au intrebat cum este vremea in Romania, cine sintem noi de fapt, ce palmares si ce obiective avem, de parca nu puteau sa gaseasca aceste informatii pe Internet. Probabil ne confunda cu Gabonul sau mai stiu eu ce tara din lumea a treia, dar se insala. Le-am demonstrat acest lucru mai ales cind am abordat probleme concrete, cum ar fi salariul pe care il are pregatit, care, aproape sigur, este peste ceea ce primeste in Coreea", a declarat Andrei Luca, noul purtator de cuvint al Oltchim.

Sotul celebrei Steluta Luca a admis ca se poarta o serie de discutii si pentru achizitionarea altor jucatoare de calibru, dar a refuzat sa dea prea multe amanunte. "Am avut deja neplaceri pentru ca au aparut in presa fel de fel de nume de jucatoare care, spun ziaristii, sint aproape de un transfer la noi. In realitate, cu unele dintre ele am discutat, dar cu altele nu, insa cluburile lor au aflat ca sint in vizorul nostru si le-au facut o multime de neplaceri", a motivat Steluta Luca.

Carte de vizita
WOO SUN-HEE
Data nasterii: 1 iulie 1978
Locul nasterii: Daegu
Inaltime: 1,72 m
Greutate: 58 kg
Club: Samcheok City Hall
Post: extrema dreapta
Palmares: vicecampioana olimpica in 2004, bronz la CM din 2003, doua titluri de campioana asiatica, patru titluri de campioana nationala in Coreea de Sud

Dinu, prima reusita
Luminita Dinu a deschis lista transferurilor la Oltchim, dupa ce a anuntat ca va veni in vara la Rimnicu Vilcea. Cel mai bun portar de la CM din Rusia a refuzat oferta actualei sale formatii, Krim Ljubljana. Dinu va semna cu formatia din Vilcea un contract pe un an, cu drept de prelungire pentru inca un sezon.

Trio de vis in Zavoi
Oltchim are sanse foarte mari sa-si asigure, din vara, transferul a trei jucatoare incluse in All Star Team CM din Rusia. Clubul oltean le va avea in formatie pe Luminita Dinu (cel mai bun portar al lumii), pe Valentina Ardean (cea mai buna extrema stinga) si pe Woo Sun-Hee (cea mai buna extrema dreapta). SPT.ro

Si o poza cu Sun-Hee Woo

DeathRipple
12th January 2006, 12:50
nu era mai simplu sa dai direct link-ul catre site? :)

SORENSEN
12th January 2006, 18:29
Pai mie unu imi era mai simplu dar de ce sa se mai duca cineva pe link cand poate sa-l citeasca direct aici.

desdemona
12th January 2006, 18:50
Eu cred ca e bine ca ai pus articolul aici. Probabil ca puteai pune si linkul... pentru cei care vor sa se duca si pe site :)
Personal, mie imi place sa citesc direct chiar pe forum tot felul de informatii (cat timp nu transformam OLS in revista presei si nu se exagereaza cu articolele, dar pe Handbal nu e cazul :) ), decat sa citesc eu pe diverse siteuri :ok:

DeathRipple
12th January 2006, 18:52
este o chestie de preferinta...irelevant totusi....devenim offtopic

SORENSEN
12th January 2006, 19:35
Luca a obtinut acordul lui FCK Handbolds de a se transfera la Oltchim
Capitanul nationalei Romaniei, Steluta Luca, care semnase un precontract pina in 2008 cu FCK Handbolds, va evolua din vara la Oltchim.
Anuntul a fost facut, joi, de Andrei Luca, sotul jucatoarei, si totodata, presedintele lui Oltchim Rimnicu Vilcea. "Am participat la cele doua runde de negocieri impreuna cu Steluta. Prima data danezii au fost surprinsi de dorinta Stelutei de a se intoarce acasa, la Oltchim. Au fost rezonabili si au inteles ca motivele ei tin si de probleme personale si si-au dat acordul. Acum ramine sa mai discutam daca au vreo pretentie financiara", a declarat Andrei Luca la revenirea din Danemarca.

Steluta Luca va reveni la Oltchim Rimnicu Vâlcea din vara acestui an, la patru sezoane dupa ce a parasit clubul, pentru un contract in Italia, la Dossobuono, si alte doua contracte in Danemarca, la Randers si acum, la FCK Haandbolds.

Oficialul clubului vilcean a mai afirmat ca doua dintre transferurile pe care spera sa le materializeze au cazut. "Este vorba despre jucatoarea maghiara Eszter Siti, care este coechipiera cu Steluta la FCK. Am vorbit cu ea si pina la urma a declinat oferta, motivind ca vrea sa se intoarca acasa, in Ungaria, si i-ar fi greu s-o ia de la capat cu invatarea limbii intr-o noua tara. Al doilea transfer era al interului coreean Young-Sook Huh, care a semnat cu KIF Kolding", a declarat Andrei Luca.

El a mai precizat ca, la capitolul jucatoare straine, Oltchim asteapta un raspuns din partea federatiei coreene in privinta transferului extremei dreapta Sun Hee Woo, aleasa in echipa lumii la CM din Rusia de luna trecuta.
/OLE/
:ok: deocamdata au comfirmat Hutupan-Dinu si Luca /hello
Anul asta vreu sa cred ca avem sanse sa jucam in CL probabil mai intai cu Rulmentul(desi sezonul e lung Brasovul "porneshte" ca "favorite") care cred ca nu va sta mai prejos si se va intari pentru a face fata "concurentei" :D

A sa nu uit link-ul : http://www.spt.ro/?section=12&subsection=0&articol=4633

razvy
14th January 2006, 15:32
U Jolidon Cluj - Tomis Constanta 29-26 (pauza 10-17 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Pentru detalii intrati pe http://www.uhandbal.ro

Incredibila revenirea formatiei clujene!!!

SORENSEN
14th January 2006, 17:12
Cum ...:o: chiar pareau in forma fetele lui Musi :rolleyes: sau erau in forma slaba fetele lui Tadici :rolleyes:

razvy
15th January 2006, 00:22
Nu e chiar asa ... Tadici le-a scos in repriza a doua pe titulare si a bagat junioare. FFFFF ciudat, dar cred ca stie ca nu mai are sanse la titlu.
Io inca nu imi explic de ce nu s-o batut pt liga campionilor.
N-are buget?

Daca vreti sa vedeti filmul de la Cluj cu Constanta intrati pe www.uhandbal.ro (http://www.uhandbal.ro) - interviu cu Covaciu si salutul galeriei

Darkslowstar
15th January 2006, 00:33
Stie ca titlul merge la Brasov anul acesta. Noi avem buget pt CL si sa vadeti ca multe internationale vor veni sa duca Rulmentul in grupele CL si mai departe :ok:

danikunyak
15th January 2006, 12:10
Ba da ce ghinion o avut Zalau!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Darkslowstar
17th January 2006, 01:23
Slajena Dronic s-a intors la Brasov si a fost reprimita de Mariana Tarca in lotul Rulmetului, ea avand contract pana la vara.

DeathRipple
17th January 2006, 15:09
STII de fapt ca ce se intampla acum la bv reprezinta practic razboiul unor oameni care cred sau nu in mariana tarca si care vor sa demonstreze ca au avut dreptate, nu?

andreiush
18th January 2006, 01:39
Azi, la Brasov, derby-ul Rulmentul - Oltchim.
:ok:

DeathRipple
18th January 2006, 08:46
il transmite cineva?

SORENSEN
18th January 2006, 09:52
tv sport de la ora 17:00

DeathRipple
18th January 2006, 11:08
pacat, ma sare...

Darkslowstar
18th January 2006, 11:23
Stie careva un site unde am putea sa vedem meciul live pe net?

de_kid
18th January 2006, 15:52
Handbalistele de la CSM Rulmentul nu se gîndesc decît la diferenţa de scor în meciul cu Oltchim * Partida CSM Rulmentul - Oltchim Rm. Vîlcea se va disputa, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor „D. Popescu-Colibaşi“

meciul il poti vedea live pe TV SPORT nu iti trebuie altceva decat un televizor , e mult mai simplu :))))

de_kid
18th January 2006, 15:55
Ieri, la Viena, s-au tras la sorţi adversarii pentru cupele europene. În „Challenge Cup“, competiţie în care participă şi Rulmentul Braşov, sorţii au decis ca gruparea braşoveană să joace în compania echipei Podatkova Academia Irpin, din Ucraina. Meciul tur se va juca în 11 sau 12 februarie, la Braşov urmînd ca returul să se desfăşoare o săptămînă mai tîrziu. Mariana Tîrcă, antrenoarea principală a echipei Rulmentul Braşov, spune că nu îşi poate exprima momentan o părere despre adversare, deoarece nu ştie nimic despre această grupare. „În acest moment îmi este greu să spun ceva despre ele. Nu avem nici o informaţie în ceea ce le priveşte, dar vom încerca să aflăm situaţia lor cît mai repede posibil“, a spus antrenoarea. Mariana Tîrcă a preferat să nu comenteze dacă şi-ar fi dorit un alt adversar: „Acum nu mai are nici o importanţă ce adversar ne-am fi dorit. S-a tras la sorţi şi am picat cu echipa din Ucraina. Sperăm să fie bine şi să trecem şi de acest tur“.

Lidia
18th January 2006, 18:31
Handbalistele de la CSM Rulmentul nu se gîndesc decît la diferenţa de scor în meciul cu Oltchim

1 gol :D

Darkslowstar
18th January 2006, 18:35
S-a terminat? Fie-ti mila de un pacatos aflat inca la munca :)
Pune si tu scorul plssssss

Lidia
18th January 2006, 18:37
Darkslowstar: pentru tine oricand... :)
CSM Rulmentul - Oltchim Rm. Vîlcea 26-25

da eu tot cu Zalaul tin :D

Darkslowstar
18th January 2006, 18:44
Esti o bomboana :D. Daca am batut numai la un gol diferenta inseamna ca nu am jucat stralucit. Dupa cum le-am vazut sambata cu spanioloaicele, Oltchimul era de batut, mai ales pt nivelul la care am jucat pana acum.

alejandro
18th January 2006, 18:44
Felicitari,Dark:)

Lidia
18th January 2006, 18:47
Darkslowstar: sincer nu pot sa-ti spun cum au jucat ca am vazut doar ultimele 2 min... abia intrasem si eu in casa... serviciul bata-l vina :(

Darkslowstar
18th January 2006, 18:51
Mde, e un fel de dus rece, noi toti ne asteptam la un galop de sanatate, dar totusi e o victorie, a 11 consecutiva, cu 0 egaluri si infrangeri. Nu-i rau, totusi.

Lidia, mie imi spui, eu inca sunt prins la work :(

Lidia
18th January 2006, 18:56
Darkslowstar: completari... cica la pauza Brasovul a condus cu cu 16-12

DIXX
18th January 2006, 19:13
Dark prima repriza am facut show ca de obicei dar odata cu trecerea timpului fetele erau tot mai mult apasate de tensiunea meciului si a salii,in plus potarul de la Valcea a fost in forma mare.Pe finalul meciului am fost si condusi si credeam ca o sa pierdem dar fetele si-au revenit si am batut la un gol desi puteau sa fie mai multe.Oricum dusul asta care putea sa fie rece le-a prins bine pentru ca pe viitor vor trata altfel meciurile.Vestea buna e ca s-a intors sirboaiaca aia tare dar mai trebuie antrenata si a mai venit o macara de la unguri care promite mult,yo zic ca cu astea doua spargem tot.
:yeah: /hello :yeah: /hello :yeah:

Darkslowstar
18th January 2006, 19:58
Ai vazut meciul? Misto! Si mie imi pare bine ca a revenit Dronic. A jucat bine in toamna, asa ca e un castig pt noi. Pana la urma e bine ca am invins si campionatul e tot mai aproape. Nu vad cine ne-ar mai putea opri!

danikunyak
18th January 2006, 21:26
povestiti careva pls ultimele minute-evolutia scorului

DeathRipple
19th January 2006, 00:25
imi pare rau pt suporterii brasovului, dar aia nu e echipa. si-mi mai pare rau s-o spun, dar au castigat cu arbitrii. cu 10 min inainte de final oltchimu' conducea la 2 goluri. de-atunci incolo au jucat numai in cinci...pasive nefluierate, faulturi imaginare etc....

Lidia
19th January 2006, 01:13
nu contest lucrul acesta dar handbalul se joaca pe goluri...
eu nu tin nici cu Brasovul si nici cu Valcea... ca o Zalauanca ce sunt, Silcotub Zalau e echipa mea de pe vremea cand se numea Textila Zalau si nevasta lui Tadici era pe teren :)

DeathRipple
19th January 2006, 08:16
se joaca pe goluri, normal, insa eu am vazut aseara 25 de minute jalnice de joc. daca oltchimul stiam ca nu poate, brasovul mi-a lasat un gust amar. n-au pic de viziune asupra jocului, habar n-au ce-i ala joc colectiv, nu stiu ce sa faca cu mingea....daca intalneau o formatie mai inchegata, maturau cu ele pe jos...dar oltchimul este la ora actuala in aceeasi situatie. n-am vazut nici o sclipire de inteligenta, nici un moment, la nici o jucatoare.

eu in locul oltchimului sau a altor echipe cu pretentii la titlu nu as considera ca fiind terminat campionatul. brasovul va lua mai mult ca sigur bataie de la zalau si oltchim in retur....problema mea este insa alta...valoarea campionatului. care este cel mult modesta.

edit: statistica spune ca primii trei interi ai oltchimului au marcat impreuna 5 goluri. fara alte comentarii.

SORENSEN
19th January 2006, 12:13
LIGA NATIONALA DE HANDBAL
Etapa a XI-A, feminin,
Partide jucate pe 14 ianuarie
HCF Piatra Neamt - Dunarea Braila 21-23
Otelul Galati - HCM Baia Mare 27-21
Astral Posta Cilnau - Cetate Deva 26-23
"U" Jolidon Cluj - Tomis Constanta 29-26
Rapid - CSM Sibiu 36-28
Silcotub Zalau - HCM Roman 29-22
Rulmentul Brasov - Oltchim Rm. Vilcea 26-25

CLASAMENT
1. RULMENTUL 11 11 0 0 327 231 22
2. Oltchim 11 8 1 2 292 250 17
3. Silcotub Zalau 11 8 1 2 310 268 17
4. HCM Roman 11 8 0 3 276 256 16
5. Tomis Constanta 11 6 2 3 310 277 14
6. "U" Jolidon Cluj 11 6 2 3 298 293 14
7. Astral 11 6 1 4 307 283 13
8. HC Dunarea Braila 11 4 2 5 267 268 10
9. CSM Cetate Deva 11 3 3 5 289 274 9
10. HCM Baia Mare 11 3 3 5 267 271 9
11. HC Otelul Galati 11 2 3 6 270 283 7
12. Rapid 11 1 0 10 260 320 2
13. HCF Piatra Neamt 11 1 0 10 287 355 2
14. CSM Sibiu 11 1 0 10 224 355 2

Rulmentul - Oltchim 26-25(16-12)
RULMENTUL: Cracana - Niculae (3), Tivadar (4), Zavragiu (4), Erdos (2), Avadanii (1), Barcan (1) Au mai jucat: Munteanu - Dronici, Geana, Rus, Radu (3), Damian (4), Maerean (4) Antrenor: M. Tirca

OLTCHIM: Guiu - Raceala (3), Meirosu (2), Braniste (7), Grigore (1), Gasca (1), Manea (5) Au mai jucat: Bistriceanu - Dospin, Tilvic (2), Gheorghe (4), Mojoiu, Vadineanu Antrenor: C. Badulescu
Arbitri: A. Cirligeanu (Bucuresti) - Gh. Bejenariu (Pitesti)

SORENSEN
19th January 2006, 13:28
Pentru sezonul 2006-2007 Romania s-a clasat pe locul 9 avand un coeficient de 40,08 si a cazut un loc de pe 8 ,loc ocupat in 2005.
Pastram acelasi nr si aceeasi repartizare in cupe:
1 LC, 1 EHF ,1 CC ,2 C Challenge
Pt o alta repartizare ar trebuie atins locul 7 acum ocupat de Germania cu un coef de 46,25. repartizarea ar fi : 2 CL,2 EHF,1 CC,0 CChallenge.
Se i-au in calcul sezoanele 2002/2003,2003/2004,2004/2005.

DIXX
19th January 2006, 16:19
Dark poate ne mai opreste vreo echipa de rugby pt ca in campionat nu vad cine ar putea sa o faca.Pacat ca nu am maturat cu oltencele si a ll-a repriza pe jos asa cum am facut in prima,nu mai aveau "expertii" teme de casa dar precis le vom bate rau si la ele acasa.Cine zice ca la meciul asta abitrajul a fost partinitor nu stie sa piarda...dar de,obiceiuri de la tara.

de_kid
19th January 2006, 17:07
(www.prosport.ro)

Rulmentul a învins pe Oltchim cu 26-25 în derby-ul Ligii Naţionale. Mariana Târcă şi Theodor Florescu, antrenoarea şi finanţatorul echipei din Braşov, şi-au luat revanşa faţă de oraşul care i-a lansat.

Alexandru ENCIU
Marius HUŢU
(Braşov)
Braşovul a înfipt ieri bile de rulment în orgoliul Vâlcei. Liderul campionatului s-a impus cu 26-25 în faţa Oltchimului, în cel mai frumos meci al sezonului.
Prime fără egal, orgolii nemăsurate şi garnituri valoroase au fost ingredientele celui mai aşteptat meci al turului de campionat. Braşovul era la trei puncte avans în faţa Vâlcei şi o victorie i-ar fi dat dreptul să spere la un titlu de campion pe care nu l-a mai cucerit din 1981.
Oltchim nu avea voie să greşească pentru a păstra intacte ambiţiile finanţatorului său, Constantin Roibu, de a participa în Liga Campionilor, în ediţia viitoare. Dorinţa acestuia s-a lovit însă de un sponsor chiar de la Vâlcea, Theodor Florescu, şi o antrenoare care a făcut istorie pentru acelaşi oraş, Mariana Târcă. Vâlcea a bătut ieri Vâlcea!
Braşovul a început ca la mai toate meciurile importante printr-o apărare avansată, undeva la 10-12 metri de poartă. A surprins Oltchimul şi s-a desprins în prima parte. La pauză, a fost 16-12 pentru Braşov, dar nimeni nu se gândea la un scor-fluviu, mai ales că în ediţia trecută, Vâlcea reuşise să întoarcă rezultatul în meciul direct de la cinci goluri la pauză. Aşa a fost şi acum!
Manea, Branişte, dar mai ales Roxana Gheorghe au dus Oltchimul în avantaj: 23-21 în min. 50! Braşovul a egalat, iar portarul Crăcană a reuşit să pareze o aruncare de la şapte metri, în inferioritate. A fost începutul sfârşitului pentru bravele jucătoare de la Oltchim, care s-au autodepăşit. Măierean a marcat golul victoriei, iar într-un final tensionat tabela s-a încăpăţânat să rămână neschimbată: 26-25. Cu lacrimi în ochi, Mariana Târcă a salutat tribuna, care a scandat minute în şir cam-pio-nii! Campionatul este departe de a fi jucat.

"Oltchim ne-a dat o replică bună. Am obţinut al 11-lea succes consecutiv şi nimic nu ne mai poate opri din drumul nostru spre titlul naţional. Fetele vor fi recompensate pe măsură, însă cea mai mare primă este victoria."
Theodor Florescu, finanţator Rulmentul

"A fost o bună propagandă făcută handbalului, iar diferenţa nu a fost de 10-15 goluri, aşa cum s-au exprimat oficialii braşoveni. După cum s-a desfăşurat repriza secundă, era mai echitabil un rezultat de egalitate. Ne jucăm şansa până la finalul campionatului."
Cornel Bădulescu, antrenor Oltchim

Darkslowstar
19th January 2006, 17:25
DeathRipple, numai pe tine te-am vazut sa spui ca arbitrii au viciat rezultatul, nici macar oficialii valceni nu au spus nimic. Nu am vzut meciul din pacate, dar prefer sa le dau crezare celor care au vzut meciul si au spus ca arbitrajul a fost oki. Probabil ca Valcea era obisnuita sa primeasca ceva cadouri, dar n-am mai fost cazul acuma. Trebuie sa va obisnuiti cu gandul ca a inceput era Rulmentul! :ok:

Lidia
19th January 2006, 17:51
Darkslowstar:... si cum toti rulmentii romanesti, daca nu sunt unsi cum trebe incep sa scartaie repede... asa ca era Rulmentul se va reduce la maxim 1 an :D

Tot mai trainice sunt tevile romanesti de la Zalau... au termen de garantie 50 de ani :P

Darkslowstar
19th January 2006, 18:05
La Brasov s-au pus niste temelii destul de trainice, exista o implicare foarte activa a autoritatilor locale, asa ca am speranta ca va duar mai mult decat un an. Florescu are ambitii mari cu Rulemntul pt CL, asa ca viitorul pare luminos acum.

DeathRipple
19th January 2006, 18:27
Darklowstar, este parerea mea proprie si personala pe care nu ai cum sa mi-o contesti, fie ca-ti convine, fie ca nu. mai ales in conditiile in care eu am vazut aproape jumatate din meci, iar tu nu. la asta se mai adauga si vreo 14 ani de sport de performanta pe care am avut placerea sa-l practic, lucru care-ti formeaza ochii un pic mai bine, zic eu. nu am spus ca arbitrajul a decis soarta meciului, daca te uiti in spate, am spus ca nici una dintre cele doua formatii nu arata a echipa.

in alta ordine de idei, eu nu m-as mandri asa de tare ca a trebuit sa vina oameni dintr-un oras asa de mic cum e rm valcea ca sa faca treaba intr-un oras asa de mare cum e brasovul. faptul ca tin cu o echipa sau alta nu are nici o relevanta si nici nu ajuta cu nimic un campionat din ce in ce mai slab. brasovul va castiga probabil campionatul si apoi....ce? va pierde la fel cum se intampla de 4 ani incoace, in turul 3 preliminar. poate sa cumpere orice jucatoare, o ECHIPA nu se formeaza peste vara.

si dl florescu, si dl roibu sunt oameni sufletisti care au inverstit sentimental si material in acest sport, dar daca nu vor fi sprijiniti, nu stiu cat vor mai reusi sa se mentina la nivelul actual.

in incheiere, o victorie este o victorie, fie ea la un gol, fie la 10...MODUL in care obtii acea victorie conteaza...


Dark poate ne mai opreste vreo echipa de rugby pt ca in campionat nu vad cine ar putea sa o faca.Pacat ca nu am maturat cu oltencele si a ll-a repriza pe jos asa cum am facut in prima,nu mai aveau "expertii" teme de casa dar precis le vom bate rau si la ele acasa.Cine zice ca la meciul asta abitrajul a fost partinitor nu stie sa piarda...dar de,obiceiuri de la tara.

iti dai seama ca nu voi "cadea" niciodata la nivelul limbajului practicat....numai bine.

Cosmin Salajan
19th January 2006, 18:40
n"U"mai sa nu inceapa jocurile de culise din handbalul romanesc , nu mai sunt asa evidente dar sunt . pana atunci sambata o noua etapa
www.uhandbal.ro

Darkslowstar
19th January 2006, 18:58
Nici nu incerc sa ti-o schimb, stai linistit. Eu am recunoscut de la inceput ca nu am vazut meciul, deci nu o sa ma apuc sa comentez arbitrajul.
Nu ma mandresc cu Florescu, dar nici nu mni-e rusine ca a venit cineva de afara, nu vad care-i problema. Roibu e patronul Oltchim, eu stiam ca e doar director general, presedinte?
Echipa nu s-a format peste noapte ci formarea a inceput in sezonul trecut, transferurile de acum sunt mai mult plombe pe un schelet existent. La turneul din Ungaria Rulemntul s-a batut de la egal la egal cu echipe titrate si apoi am jucat foarte bine cu Hypo, deci am motive temeinice sa sper ca vom ajunge macar in grupele CL.

dragosh_vl
19th January 2006, 20:09
Dark poate ne mai opreste vreo echipa de rugby pt ca in campionat nu vad cine ar putea sa o faca.Pacat ca nu am maturat cu oltencele si a ll-a repriza pe jos asa cum am facut in prima,nu mai aveau "expertii" teme de casa dar precis le vom bate rau si la ele acasa.Cine zice ca la meciul asta abitrajul a fost partinitor nu stie sa piarda...dar de,obiceiuri de la tara.


Cu cine ce sa maturati ma???????????????
Sa va bucurati dak luati anu asta campionatul ca ateptati dupaia tot 25 de ani . Pt ca la anu nu o sa mai aveti nici 0,1 % sanse la titlu va dati seama de ce nu .

Forzza Valcea. Forzza Oltchim

Darkslowstar
19th January 2006, 20:32
Nu crede chiar tot ce spun ai vostri. In afara de Luca, pt. ca sotul ei e sef acolo (daca va putea sa vina) nu e sigur deloc ca vin la voi, inca o data, daca vin, sau vin la Rulmentul. La noi au posibilitatea sa joace in CL, la voi, cel mai probabil in Challenge, ca sa nu mai vorbim de posibilitatile financiare care sunt clar mai mari decat la Oltchim.

Lidia
19th January 2006, 20:45
dupa cum spune proverbul... cand doi se bat, al treilea castiga...
vad ca Rulmentul cu Olchim se bat... concluzia: Silcotub va fi campioana :D

Darkslowstar
19th January 2006, 22:28
Daca mai ramane cineva la Zalau la vara, ptca am vaga impresie ca va veni Taidici cu juma de echipa la Valcea, nu stiu de ce am impresia asta :D

Lidia
19th January 2006, 23:27
E doar impresie :D

DeathRipple
19th January 2006, 23:42
Nu crede chiar tot ce spun ai vostri. In afara de Luca, pt. ca sotul ei e sef acolo (daca va putea sa vina) nu e sigur deloc ca vin la voi, inca o data, daca vin, sau vin la Rulmentul. La noi au posibilitatea sa joace in CL, la voi, cel mai probabil in Challenge, ca sa nu mai vorbim de posibilitatile financiare care sunt clar mai mari decat la Oltchim.

da-mi voie sa-ti spun ca iar te inseli amarnic. nu ar fi prima data. in fine. dar sa sti ca a fi suporter al unei echipe inseamna in primul rand a fi corect fata de ceilalti.

ia de aici pt inceput: http://www.spt.ro/?section=12&subsection=0&articol=4986

Darkslowstar
20th January 2006, 00:54
Misto de voi ca vine Galca, dar ramane de vazut daca celealalte o sa vina si daca ma insel sau nu. Nu am pretins niciodata ca as fi infailibil sau ca sunt un mare specialist in handbal. Nu-i nevoie sa fii asa incrancenat. Aici nu exista decat o rivalitate prieteneasca.

DeathRipple
20th January 2006, 08:20
Misto de voi ca vine Galca, dar ramane de vazut daca celealalte o sa vina si daca ma insel sau nu. Nu am pretins niciodata ca as fi infailibil sau ca sunt un mare specialist in handbal. Nu-i nevoie sa fii asa incrancenat. Aici nu exista decat o rivalitate prieteneasca.

http://www.spt.ro/?section=12&subsection=0&articol=5024 - mai citeste-l si p-asta

:) nu sunt deloc incrancenat. dimpotriva. dinu, luca si lecusanu sunt aproape de finalul carierei (uita-te la varsta lor). mai mult, primele doua au casa si familia in valcea. din moment ce dinu refuza sa-si prelungeasca intelegerea cu krim, e clar ca vrea sa vina acasa, nu? nu are nici o logica sa refuze krim pt...brasov :) ganditi si voi putin inainte de a va ambala. se zvoneste ca din vara la valcea va fi antrenor voina, al carui fiu este nimeni altul decat actualul iubit al narcisei lecusanu. de ce ar veni la....brasov de acolo de unde e ea acuma? e ca si cum chivu ar lasa campionatul italiei sa vina sa joace la...rapid de ex.

o precizare...eu n-am spus ca brasovul nu ar trebui sa se mandreasca cu ceea ce fac niste valceni acolo. eu spuneam ca ma surprinde neplacut faptul ca un oras asa de mare are atat de putine de spus in sportul romanesc. imi place de ex ce se intampla la constanta, la ploiesti, unde exista echipe de handbal, volei, baschet, rugby, fotbal atat la fete, cat si la baieti. chiar imi place ascensiunea constantei de cativa ani incoace. nu-mi place nici ce vad la craiova, ma asteptam la mai mult din partea clujului...ca sa nu mai vorbim de timisoara, bacau, iasi...

si inca ceva...valcea si zalaul sunt singurele formatii cu prezente constant bune in campionatul intern si in cupele europene. sunt orase care nu au decat unul sau doua sporturi, fiind orase mici. acolo exista traditie si va exista mereu. oamenii sunt cunoscatori si le place ceea ce vad...se mai itesc sporadic si alte echipe, mai sunt oameni care vor sa faca ceva (vezi rapid, brasov, piatra neamt la baieti), insa nu sunt sprijiniti si la un moment dat vor renunta...traditia se face greu, cu multe sacrificii de-a lungul timpului, dar mai ales cu consecventa.

in speranta ca de data aceasta vei citi cu mai multa atentie randurile mele, eu iti urez numai bine..

SORENSEN
20th January 2006, 10:59
Galca la Valcea /hello
100 % acum la Valcea Hutupan si Galca /hello
Lecusanu si Luca peste 50 % /hello

dragosh_vl
20th January 2006, 11:56
Nu crede chiar tot ce spun ai vostri. In afara de Luca, pt. ca sotul ei e sef acolo (daca va putea sa vina) nu e sigur deloc ca vin la voi, inca o data, daca vin, sau vin la Rulmentul. La noi au posibilitatea sa joace in CL, la voi, cel mai probabil in Challenge, ca sa nu mai vorbim de posibilitatile financiare care sunt clar mai mari decat la Oltchim.

Imi pare rau dar nu cred ca bugetul rulmentului pe sezonul viitor va fi mai mare decat al oltchimului 1,5 milioane de euro.si la anu 100% nu mai poate rata titlu . Oricum in romania nu e echipa mai tare ca oltchimul si nici in urmatorii 10 ani nu o sa fie.

Forzza Oltchim .

Darkslowstar
20th January 2006, 12:23
Haida-de, astea sunt cifre fantasmagorice. Pana nu vad nu cred asa ceva. Cat a avut Oltchimul anul acesta? Cateva sute de mii probabil, daca s-a scris ca bugetul Rulmentului, de 800.000, parca, este cel mai mare din tara. De la marele combinat? Dau si autoritatile locale?

DeathRipple
20th January 2006, 13:11
@dragosh_vl: hai sa pastram un nivel decant al discutiei....se poate?

DIXX
20th January 2006, 16:18
Auzi bai Dragosvl dar de unde poate poate sa stie un biet pieton ca tine cine va cistiga titlul in urmatorii zece ani,ia zi ai fost la ghicitoare sau crezi ca daca faceti cimitir de elefanti acolo se predau toti in fata voastra.Aculta si tu la domn expert in ale sporturilor care dupa 14 ani de sport vrea sa pastrezi "un nivel decant al dicutiei".Am inteles ca acum cind v-am luat titlul de la nas oftica e mare si nu va mai ramane decit sa ne amenintati cu planuri de viitor dar ce sa faci asa e viata...si pe locul doi primesti medalie doar ca nu-ti cinta imnul asta e singura diferenta.

leo.mocanu
20th January 2006, 16:40
Haida-de, astea sunt cifre fantasmagorice. Pana nu vad nu cred asa ceva. Cat a avut Oltchimul anul acesta? Cateva sute de mii probabil, daca s-a scris ca bugetul Rulmentului, de 800.000, parca, este cel mai mare din tara.
Curat cifre fantasmagorice!
HCM Constanta a abordat Liga Campionilor si competitiile interne cu un buget de juma' de milion de Euro, are in lot jumatate din "nationala" Romaniei si face turnee in Germania, unde joaca cu echipe de supertop.
Anul acesta HCM are un buget declarat intre 250-300.000 Euro, are patru sarbi in lot si joaca in "sferturile" Cupei Cupelor.
Cred ca 800.000 este o suma imensa, raportata la performanta echipei, prin comparatie cu HCM, iar daca este asa, cineva (nu stiu cine) spune minciuni. Eu stiam ca fetele sunt [mai] scumpe, da' nici chiar asa!

desdemona
20th January 2006, 17:51
De fapt, la inceputul campionatului, bugetul declarat al HCM Constanta fusese 200.000 euro parca, cu mentiunea ca acesta poate creste in functie de parcursul echipei in toate competitiile in care e angrenata. Pana acum a mers "stas" peste tot :P , nu stiu insa modificarile de buget de la inceputul campionatului si pana acum :)

Cat priveste fetele, un domeniu pe care am mai zis de multe ori ca nu-l prea urmaresc - deci nu sunt "la zi" cu bugetul fiecarei echipe si prea multe amanunte, pot spune un singur lucru:
Citeam undeva ca HCM Roman (locul 4 in campionat, nu?, la doar un punct de Oltchim si Silcotub) are unul dintre cele mai mici bugete din Liga (poate cel mai mic...), undeva in jurul sumei de 5 miliarde lei pe anul 2005. Asta inseamna mai putin de 150.000 euro...
Facand o comparatie, ce aud aici mi se pare SF de-a dreptul. Oltchim 1,5 milioane euro? Si pentru Rulmentul mi se pare multicel 800.000 euro, dar daca e de unde, de ce nu?.... :D Insa 1,5 milioane?? Fiti seriosi :) Pai daca cel mai mic e putin peste 100.000, cel mai mare de vreo 800.000 (si e deja maricel).... Oltchim vrea sa acopere bugetul intregii Ligi? :)

leo.mocanu
20th January 2006, 17:58
Pai mai bine muta HCM-ul la Valcea (ii strang de gat!), ii plateste de sase ori mai bine si joaca semifinale CL la masculin. Daca nu avem paine, mancam cozonac.

SORENSEN
20th January 2006, 19:04
Dar n-ar fi frumos ca o echipa romaneasca sa poata sa aiba un buget de 1,5 mil euro.Pana acum Oltchim este campioana la promisuini.Astept la vara sa faca conform zicalei "put your money where your mouth is" sau ceva in genul asta...
Pai daca ar dispune de un astfel de buget comparabil cu cel putin 1/2 din echipele Div A la fotbal ar fi extraordinar dar macar jumate si tot ar fi fff bine.

razvy
20th January 2006, 20:06
Am chef sa laud echipa Uhandbal.ro azi :)

Suntem singurul site din Romania (in afara de cel al federatiei) care si-a facut loc pe celebrul handball.hu, printre mult mai renumitele site-uri ale formatiilor care joaca in liga campionilor.

Asa ca ... cu toata increderea: www.uhandbal.ro (http://www.uhandbal.ro)

dragosh_vl
20th January 2006, 20:53
Pai sa va explic cum sta treaba la valcea. se vorbeste de 9 jucatoare pe care vor sa le aduca la valcea (costa cateva sute de dolari + salarile + prime de joc ) s-a ajuns la aceasta cifra pe care oficialii oltchimului la conferinta de presa nu au infirmato. Este un buget mare pt o echipa de handbal. NUmai salariu lui Luca care va veni la oltchim va fi de 80000 $ . jucatoarele vor fi transferate la vara si prima adusa este Galca. Dar oricum Brasovul ar face bine sa nu se culce pe o ureche pt ca nu a luat campionatul.

Forzza Oltchim

pt informatii intratii pe www.clubulsportivoltchim.ro

de_kid
20th January 2006, 22:32
Meciul dintre Rulmentul şi Oltchim a fost mai mult decît special. Sînt mulţi care nu văd cu ochi buni ascensiunea echipei braşovene şi ar face orice pentru a le opri pe „rulmentiste“. Astfel, nici arbitri nu au fluierat întîmplător, ele acordînd mai mult de 10 % oltencelor. Dar, să crape toţi de ciudă, Rulmentul a învins şi galopează spre titlu.

Erdos a debutat cu dreptul

Aflată la debut, sub culorile Rulmentului şi într-un meci atît de important cum a fost cel cu Oltchimul, interul Melinda Erdos şi-a recunoscut emoţiile trăite la intrarea pe teren. În ciuda acestora, jucătoarea a avut tăria de caracter ca la 24-23 pentru Oltchim, să execute o aruncare de la 7 metri, pe care a transferat-o şi a adus egalitatea pe tabelă. „Am avut mari emoţii. După opt ani reveneam acasă şi nu mi-a fost deloc uşor să joc pentru prima dată într-un meci oficial şi în faţa unei săli arhipline. Mi-au trecut enorm de multe prin cap cînd am luat mingea în mînă şi m-am îndreptat către linia de şapte metri. M-am uitat la tabelă, la bancă şi mi-am dat seama că ar fi groaznic să ratez. M-am concentrat şi am înscris. A fost un gol important şi pentru echipă dar şi pentru mine“, a povestit Melinda ce a trăit în teren la meciul cu Oltchim.

DIXX
21st January 2006, 09:59
FORZA RULMENTUL!!!
/hello :yeah: /hello :yeah: /hello :yeah: /hello

dragosh_vl
21st January 2006, 10:07
Eu nu stiu dar am inteles exact contriul tau de kid ca sa fluierat mai mult pt rulmentu pt ca eu nu am vazut meciul.

FORZZA OLTCHIM

Darkslowstar
21st January 2006, 13:23
Singurele referir pe care le-am vazut in presa ce- drept locala de la noi) e ca s-a fluierat intr-o directie, si anume pt Valcea. probabil arbitrajul a fost corect si cel mai bun a castigat :D

ovi sibiu
21st January 2006, 13:52
CSM Sibiu- Astral Posta Calnau 29-39 (Data 21.01.2006)

http://img17.imageshack.us/img17/7813/p10102222vq.th.jpg (http://img17.imageshack.us/my.php?image=p10102222vq.jpg)http://img17.imageshack.us/img17/1673/p10102372yq.th.jpg (http://img17.imageshack.us/my.php?image=p10102372yq.jpg)http://img17.imageshack.us/img17/1350/p10102655cp.th.jpg (http://img17.imageshack.us/my.php?image=p10102655cp.jpg)http://img17.imageshack.us/img17/4315/p10102692lq.th.jpg (http://img17.imageshack.us/my.php?image=p10102692lq.jpg)

leo.mocanu
21st January 2006, 13:53
Tomis-Rulmentul: 24-25 (10-14)

ovi sibiu
21st January 2006, 13:54
CSM Sibiu- Astral Posta Calnau 29-39 (Data 21.01.2006)

http://img17.imageshack.us/img17/5220/p10102733nj.th.jpg (http://img17.imageshack.us/my.php?image=p10102733nj.jpg)http://img17.imageshack.us/img17/1900/p10102773za.th.jpg (http://img17.imageshack.us/my.php?image=p10102773za.jpg)http://img17.imageshack.us/img17/9038/p10102782nv.th.jpg (http://img17.imageshack.us/my.php?image=p10102782nv.jpg)http://img17.imageshack.us/img17/6599/p10102793zd.th.jpg (http://img17.imageshack.us/my.php?image=p10102793zd.jpg)

leo.mocanu
21st January 2006, 13:59
In cadrul celei de-a 12-a etape a Ligii Nationale Feminine de handbal, Rulmentul Brasov si-a pastrat invincibilitatea si la Constanta, castigand cu 25-24 (la pauza 14-10).

Dupa un inceput slab, in care gazdele au condus cu 4-1, brasovencele si-au revenit si au avut disputa sub control, pana pe finalul partidei. Diferenta a fost uneori de sase chiar sapte goluri.

Intr-un final de infarct, constantencele au speculat numeroasele eliminari dictate impotriva adversarelor lor, precum si greselile tehnice ale acestora si au egalat in minutul 59, dar au ratat sansa de a trece in avantaj si au primit golul decisiv in inferioritate.

Maciul s-a terminat cu ambele echipe avand cate o jucatoare mai putin pe teren, iar victoria a apartinut vizitatoarelor, care au fost mai lucide trei sferturi din durata jocului.

Arbitrii Harabagiu si Stanescu, prin maniera uneori curioasa de a fluiera, au aratat, fara a influenta rezultatul final, de ce privesc jocurile din Liga Campionilor la televizor.

De la brasovence, cea mai prolifica a fost Dronic, cu 11 goluri, in timp ce de la gazde Petrache (7), Stefan si Mateescu (cate 5) au fost cele mai active.

DIXX
21st January 2006, 14:11
Pai daca n-ai vazut meciul ce te mai bagi aiurea-n zeama,scoti doar imbecilitati.In nici un ziar si chiar nici pe site-ul vostru nu zice nimeni nimic de arbitrii doar tu si celalalt profesor veniti cu tot felul de tampenii sa induceti lumea in eroare.Nu stiti sa pierdeti si de fair-play iar sinteti straini.Pentru cultura ta "forza" se scrie cu un singur "z".

leo.mocanu
21st January 2006, 14:27
Alo, nenea, te-ai aprins cam tare. Toceste putin acul la viespea aia, ca nu e frumos. Apropos de ortografie, vezi ca in contextul tau, arbitri se scrie cu un singur i. Brasovencele au castigat pe merit, dar puteau s-o faca mult mai clar, fara sa fie nevoie de atatea discutii.
Si cu Oltchim si cu Tomis au condus la diferente mari, iar daca bateau la 4-5 goluri, nimeni nu le-ar fi acuzat de nimic. Cu ce e de vina Rulmentul ca fata aia a ratat 7 metri in penultimul minut? I-o fi facut Bejinariu ochi dulci.
Brasovencele dau impresia ca stapanesc jocul, dar uneori asta le pacaleste si pe ele. Intra intr-un fel de transa, de unde ies cu noroc. Daca analizezi varstele jucatoarelor, sunt multe explicatii. Sunt destul de tinere, iar lipsa de experienta vorbeste.
Azi la Constanta nu m-a impresionat Avadanii. A inscris de trei ori, de doua ori dupa plecari in "circulatie" pe semicerc, o data pe contraatac. Adversara ei directa, Vaduva-Stefan a marcat de cinci ori.
Jos palaria pentru galeria Rulmentului, dar sper sa-i tina "si la rau", asa cum ei au spus-o.

DIXX
21st January 2006, 15:46
Ai dreptate Leo m-am cam aprins dar cum sa n-o faci cind la fiecare postare cei care recunosc ca n-au vazut meciul sau doar o singura repriza arunca cu noroi peste victoria fetelor sustinind sus si tare ca arbitri ne-ar fi bagat cele doua puncte in buzunar.Aici sint oameni care intra scurt si citesc un post sau doua sa-si faca o impresie despre meci dupa care au iesit si spun si ei mai departe ce-au vazut pe net si uite asa se duce vorba peste tot ca Brasovul are arbitrajul in spate.Nu sint deloc violent dar nu pot sa vad cum niste oameni lipsiti total de fair-play vor sa stirbeasca voit munca unei echipe si de ce nu bucuria noastra a brasovenilor si a tuturor celor care tin cu echipa noastra.
S-auzim numai de bine.

de_kid
21st January 2006, 16:28
Rulmentul Brasov castiga la Constanta

In cadrul celei de-a 12-a etape a Ligii Nationale Feminine de handbal, Rulmentul Brasov si-a pastrat invincibilitatea si la Constanta, castigand cu 25-24 (la pauza 14-10).

Asa am trait: Romania-Rusia, 23-28
CM 2006: Echipa Romaniei | Rezultate Romania | Toate rezultatele si clasamentele
Forum: Handbal | CM Rusia 2005


Dupa un inceput slab, in care gazdele au condus cu 4-1, brasovencele si-au revenit si au avut disputa sub control, pana pe finalul partidei. Diferenta a fost uneori de sase chiar sapte goluri.

Intr-un final de infarct, constantencele au speculat numeroasele eliminari dictate impotriva adversarelor lor, precum si greselile tehnice ale acestora si au egalat in minutul 59, dar au ratat sansa de a trece in avantaj si au primit golul decisiv in inferioritate.

Maciul s-a terminat cu ambele echipe avand cate o jucatoare mai putin pe teren, iar victoria a apartinut vizitatoarelor, care au fost mai lucide trei sferturi din durata jocului.

Arbitrii Harabagiu si Stanescu, prin maniera uneori curioasa de a fluiera, au aratat, fara a influenta rezultatul final, de ce privesc jocurile din Liga Campionilor la televizor.

De la brasovence, cea mai prolifica a fost Dronic, cu 11 goluri, in timp ce de la gazde Petrache (7), Stefan si Mateescu (cate 5) au fost cele mai active.

Onlinesport: Leonard Mocanu

inca odata pt cine n-u a inteles...

leo.mocanu
21st January 2006, 16:40
OK. Bateti tot si iesiti campioni. Am vazut azi la conferinta de presa, este multa patima, dincolo de orgoliul firesc al fiecarui om. Mariana Tarca are polite de platit. Isi doreste rezultate, doreste sa dovedeasca faptul ca a fost tratata cum nu merita. Sper ca acest orgoliu sa fie in beneficiul handbalului.
Imi amintesc ca acum cativa ani, cand HCM-ul incerca sa ridice capul, eram mereu catalogati ca "...aia care nu inseamna nimic in handbal. Noi, care am castigat titluri, care am luat cupe. Cine e Constanta de vrea si ea sa castige?" Asa se intrebau alde Pana si altii. Era un sacrilegiu sa joci undeva si sa castigi. Sigur aveai noroc, sigur te-au ajutat arbitrii.
Si acum cand joaca cu Constanta sunt antrenori (vezi Stanga, Craciun, etc) care sustin ca au pierdut cu arbitrii sau cu altceva. Acum doi ani Constanta a castigat cu Steaua in ultimele secunde, iar Ionescu, antrenor atunci, a inceput sa se planga. Omer i-a spus sa stea linistit, ca la Bucuresti o sa-l bata clar, fara dubii. Am castigat la cinci goluri.
O sa auziti multe din astea, nu le dati importanta (simplu de zis, nu?). Aveti echipa buna, dar cred ca trebuie sa creada mai mult in potentialul ei.
Pe de alta parte, am exemplul unor oameni care au fost in stare sa "bage" bani in sport si sa obtina rezultate, dupa care, nesustinuti (sau din alte motive), au clacat. Vezi Paleu, vezi Dichiu la baschet (Farul) anul trecut, vezi sponsorul lui Deltacons. Atunci cand in spatele lor nu exista o vointa puternica, ei rezista putin, chiar daca la inaltime si renunta.
Sa speram ca la Brasov Rulmentul este bine "gresat", pentru ca asa ceva sa nu se produca. Eu cred ca se vehiculeaza si altfel de bani. Mi-e greu sa cred ca cei aproape 100 de suporteri de la Brasov au "costat" clubul Rulmentul numai motorina pentru cele doua-trei autobuze. Sau ca ei sunt atat de dezinteresati in a urma echipa meci de meci. Ca sunt atat de patimasi de si-au cumparat tricouri ale echipei, ca i-au "tocmit" pe Los Platanos, etc. Nu este caz singular, si altii fac la fel. Nu le dai, etapa viitoare te huiduie.
Mariana Tarca a spus ca nu este problema ei ca se intareste Oltchimul. Este foarte bine pentru handbalul romanesc, pentru ca ii va creste valoarea. Oare? Va putea Valcea sa scoata an de an (cel putin) 1,5 milioane de Euro sa sustina echipa, sau se va ajunge la un "fass" de un tur de campionat? Se vor multumi valorile echipei nationale sa vina la Valcea sa joace din patriotism, sau vor pleca unde vor vedea cu ochii, atunci cand punga va seca, sau domnul Roibu nu va mai gasi formula magica?


@Kid, vezi ca am postat trei "gauri" mai sus, atunci cand am trimis articolul la OLS.

razvy
21st January 2006, 16:55
Tomis - Rulmentul 24-25 (10-14)
Rulmentul : Dronic 11, Tivadar 3, Niculae 3, Avadanii 3, Damian 2, Maerean 2, Chitulescu 1.
Tomis : Petrache 7, Vaduva 6, Mateescu 5, Jerebie 2, Mazur 2, Strungaru 2.
---------------
Dunarea Braila - Oltchim 25-25
Oltchim: Gasca 6, R.Gheorghe 5, Nanita Grigore 5, Tilvic 2, Raceala 2, Meirosu 2, Braniste 2, Manea 1.
------------------
Cetate Deva - Silcotub 23-32
Cetate Deva: Cartas 7, Filip 5, Sovar 3, Tataran 3, Nica 2, Mitrea 2, Bordi 1.
Silcotub Zalau: Crap 9, Gatzel 6, Ivan 5, Farcau Maier 5, Holhos 4, Bologa 2, Bese Motogna 1.
------------------
Baia Mare - Rapid Buc. 28-25
Baia Mare: Geiger 10, Kengyel 5, Buceschi 4, J.Pop 3, Stoica 3, M.Pop 2, Negria 1.
Rapid: Moise 10, Nicolescu 8, Dinca 4, Nitu 1, Doica 1, Dinu 1.
---------------
HCM Roman - Jolidon Cluj 30-21
Roman: Paval 10, Demeterca 7, Moldovan 7, Tita 4, Stoleru 1, Ciobanu 1.
Jolidon Cluj: Senocico 7, Barsan 3, Pasca 3, Gherman 3, Drilea 2, Amariei 1, Cotarla 1, Tudorache 1.
---------------
CSM Sibiu - Astral Calnau 29-39
Posta Calnau: Busuioceanu 7, Goran 7, Neghea 5, Rimbu 5, Lipan 4, Aldea 4, Diana Patru 4, Cucu 1, Ivana 1, Petre 1.

Pt mai multe informatii .... www.uhandbal.ro (http://www.uhandbal.ro)

Darkslowstar
21st January 2006, 17:21
leo, galeria Rulmentul e de mult pe langa echipa, si si-au incurajat echipa si cand nu erau banii de acum si nu erau performante. Acuma probabil ii ajuta si clubul dar multe le fac si singuri.
Aem o serie fabuloasa de 14 victorii consecutive (2 sezonul trecut), cum nu cred ca s-a mai vazut in andbalul romanesc :ok:

Later edit: meciul e in reluare acum pe tv sport

jay
21st January 2006, 18:00
Meciul e acum in reluare pe TV Sport.

Fiindca se tot vorbeste de galeria fetelor noastre, vad destule fulare galben-negre pe-acolo. Asa era si pe vremea cand vedetele echipei erau Mariana Tarca si Rodica Marian, iar antrenor Draganescu. Apropo, interesant e ca unii "uita" ca noi am lansat-o pe Mariana Tarca promovand-o de la Fagaras, nu Stiinta Bacau sau Chimistul (ulterior Oltchim) Rm. Valcea!

Hai Rulmentul!

leo.mocanu
21st January 2006, 18:18
Da, galeria Rulmentului a fost net superioara. Constantenii s-au agitat abia cand ale noastre au ajuns sa egaleze. Cat despre seria victorioasa, imi amintesc de Fibrex, iar mai nou HCM Constanta. N-am apucat sa vad meciul in reluare, am avut treaba, dar nimic nu-mi schimba opinia: Rulmentul a castigat pe merit, dar trebuie sa-si elimine sincopele din joc.

DIXX
21st January 2006, 21:28
Il stiu pe unul din galerie care vine si la Steagu,baiatul a zis ca Florescu le vorbeste frumos si dupa meci au cite o bere,mai mult nu,sint sigur ca daca era mai mult imi spunea.Stiu cum era la Steagu cind juca in cupe,tot stadionul era plin de steaguri,fulare si de fumigene nu din banii conducerii ci ai nostri.Oamenii sint stresati si necajiti iar cind se ridica vreo echipa din oras victoriile sint ca un fel de descatusare,sint sigur ca e vorba doar de patima si de bucuria victoriei nu de alti bani.

alex-hcm
21st January 2006, 23:57
O Echipa Buna Nuu Are Nevoie De Ajutorul Arbitrilor Ceea Ce A Fost Clar Pe Unele Faze De Atac Ale Rulmentului. Faulturi In Atac Nesanctionate, Eliminarii Foarte Tarziu Pt Rulmentul Ceea Ce Le-a Avantajat Mai Ales Ca Rulmentul In Superioritate Numerica A Aratat Ca Nu Poate Fi Invinsa. Tomisul Nu Stiu Daca Merita Un Egal Dar Puteau Sa-l Obtina Daca Arbitrii( Pt Mine Niste Ilustrii Necunoscuti- Care Totusi Arbitraza De Ani Buni In Liga Nationala) Ar Fi Fost Obiectivi Si Daca Am Fi Avut Si Putin Noroc. Oricum La Acest Rezultat Mic Pot Sa Spun Ca Rezultatul A Fost Influentat De Arbitraj... Asa A Fost Si Cu Oltchim Care Dupa Parerea Mea A Fost Dezavantajata Cu Rulmentul.. Dar Asta E Banii Dicteaza!!!

Iata Totusi Ca Tomis Demonstreaza Ca La C-ta Oricine Are Meci Greu.. Fie Ca Vor Sau Nu Domnii Arbitrii.. Si Cu Silcotub Am Facut Egal Cu Rulmentul Am Pierdut Si Sper Ca Oltchimul Sa Piarda Aici In Ultima Etapa A Returului Chiar Daca Va Pierde Poate Locul2 Sau Locul 3.. Ca De Locul 1 Cred Ca E Clar Cine Il Va Lua.. Oricum Pt Tomis Va Fi O Lupta Apriga Pt Locul 5 Cu Roman, Calnau, Cluj Si Doar Una Va Iesi Invingatoare .. Sper Sa Fie Tomisul Mai Ales Ca Jucam Cu Astral Posta Calnau La C-ta Precum Si Cu Clujul.. Oricum Anul Asta Ne Asteapta Cupele Europene Dupa Multi Ani La Fete.. Sper Sa Ajunga Pana In Semifinale Tomisul Macar.. Ar Fi Superb Pt Aceste Fete Care In Primul Rand Au Nevoie De Exp[erienta Pt Ca Degeaba Joci Multi Ani Impreuna Daca Nu Ai Experienta Internationala. Asadar Brasovul Domina La Fete Si Constanta La Baieti! Marea Si Muntele! Bucurestiul E Departe

de_kid
22nd January 2006, 10:15
ce-mi place ultima fraza :D... anti buCUResti !!!!!!

DIXX
22nd January 2006, 11:11
N-am vazut meciul deci nu pot sa ma exprim dar daca as vedea ca ne avantajeaza vreodata arbitri as fi primul care care as sesiza.Nu-mi plac chestile astea in nici un sport si nici in viata(pile).Succes in continuare.

desdemona
22nd January 2006, 11:30
Am vazut si eu azi-noapte, pe la 2-3 A.M. (aprox.) in reluare pe TV Sport cam ultimul sfert de ora din Tomis-Rulmentul (de cate ori l-au reluat?). Pacat de fete(le noastre), am vazut ca au recuperat pe final o diferenta serioasa (de vreo 6 goluri), ajungand sa fie la egalitate in ultimul minut cu brasovencele. Pacat de ratarile de pe final (balbe, o minge pierduta pe faza de atac, cand eram si in superioritate numerica) - de ambele parti, e adevarat.... tot in ultimul minut am avut o bara ghinionista la care puteam egala din nou, dar asta a fost sa fie. Oricum, frumoasa revenire a fetelor, pacat ca nu au mai putut inca... putin :cool:

Darkslowstar
22nd January 2006, 12:05
Eu am vzut repriza a doua, dar nu mi s-a parut ca Rulmentul a fost avantajata. Arbitrii a luat decizii in defavoarea ambelor echipe si cred ca sunteti de acord ca Rulmentul a arata pe teren ca e echipa mai buna. Daca nu ar fi luat pedala de pe acceleratie ar fi castigat lejer. Mi-a placut Tomisul, nu cred ca vor castiga multe echipe la Constanta. Mai ales Stefan-Vaduva, o excelenta extrema stanga. Am lua-o noi, daca nu am incerca sa aducem o anumita jucatoare de la Cnaj Milos :)

SlamDuck
22nd January 2006, 16:53
:no: nici o problema de arbitraj in derby.slab meci pentru rulmentul pe ultima parte.stau prost cu psihicu brasovencele.

Darkslowstar
22nd January 2006, 17:15
Mda, nu sunt foarte in forma fetele, dar o sa-si revina ele. Bine ca a revenit Dronic, care asa nepregatita cum e acum, este mult peste valoarea campionatului. Sper sa continuie si din vara cu noi, pt ca are valoare incontestabila, sarboaica.

SlamDuck
22nd January 2006, 18:00
Sper sa dati lovitura si sa o aduceti pe Elisei (desi prefer un dublu de extreme de vis la Viborg) pentru ca alaturi de Avadanei si Dronic ar fi de neoprit Brasovul.Sa vedem cu ce "sar" la vara.
Oricum, sper sa inceapa sa isi bage mintile in cap si sa lase relaxarea, ca au mari sanse in Cupa Challange, si ar fi pacat sa dam cu piciorul la o asa sansa, mai luam niste puncte, ceva.

DIXX
22nd January 2006, 18:02
Poate stau si cu pegatirea fizica slab,dar nu-i problema batem tot in ultimele 30sec.Unguroaica aia mare n-a jucat?

bvforever
22nd January 2006, 22:05
Poate stau si cu pegatirea fizica slab,dar nu-i problema batem tot in ultimele 30sec.Unguroaica aia mare n-a jucat?

Erdos a jucat putin pe final..Parerea mea este ca motivele pentru care Rulmentul nu a castigat clar ultimele doua meciuri sunt crisparea (in cazul meciului cu Oltchim) si oboseala (in cazul meciului cu Tomis). Se face prea mare tam-tam pe seama arbitrilor...nimeni nu a oprit-o pe Braniste sa dea gol din 7 m la 25-25 (adica a oprit-o Cracana..) si la Constanta, la fel...nu a fost fructificat nici atacul de la scor egal si nici cel pentru egalare. Chiar daca Dronic a jucat f. bine 40 de minute din meci, cred ca Mariana Tarca nu trebuia sa insiste pe final cu ea dupa ce a gresit grav in cel putin 4-5 atacuri (fault in atac). Trebuie umblat putin si la psihicul jucatoarelor, dar cred ca oboseala fizica acumulata dupa multe meciuri ale Rulmentului in ultima perioada si-a spus cuvantul la Constanta (3 meciuri la Gyor in 27-29 decembrie iar in ianuarie 2 in campionat + 2 in cupe unde oboseala drumului a contat).
Despre suporteri..nu este vorba de o remunerare a acestora. Pur si simplu este vorba de rezultate si de organizare..La meciul cu Oltchim, sala a fost ocupata mult peste capacitate (au fost aprox. 3000 spectatori)..portile au trebuit sa fie inchise cu mai mult de o jumatate de ora inainte de start si desi din imaginile de la tv poate nu se deduce toata sala a fost o galerie. Nu cred ca a platit cineva atata lume..Este adevarat ca fiecare spectator a gasit pe locul lui materiale specifice (unele sectoare esrfe galbene altele albastre, diferite instrumente de facut zgomot - de genul celor folosite mai ales de nordici pentru a amplifica bataia din palme) dar asta e o chestie de organizare care deocamdata merge f. bine la Brasov. O dovada in plus a freneziei ce a cuprins Brasovul o data cu revenirea echipei in elita handbalului (spun revenire pt. ca Brasovul a luat titlul in 1981, cu mult inaintea primului titlu al Oltchimului/1989 sau Zalaului/2000 parca) este si faptul ca majoritatea participantilor la aceasta sectiune a forumului sint brasoveni.