PDA

View Full Version : Marele Premiu al Belgiei



fia
10th September 2005, 19:39
Calificarile au fost, cam asa arata grila:

1. J. P. Montoya McLaren Mercedes 1:46.391
2. K. Raikkonen McLaren Mercedes +0.049
3. G. Fisichella Renault +0.106
4. J. Trulli Toyota +0.205
5. F. Alonso Renault +0.369
6. R. Schumacher Toyota +1.010
7. M. Schumacher Ferrari +1.085
8. F. Massa Sauber +1.476
9. J. Button BAR Honda +1.587
10. M. Webber Williams-BMW +1.680
11. T. Sato BAR Honda +1.962
12. D. Coulthard Red Bull +2.117
13. R. Barrichello Ferrari +2.159
14. J. Villeneuve Sauber +2.498
15. A. Pizzonia Williams-BMW +2.507
16. C. Klein Red Bull +2.603
17. R. Doornbos Minardi +3.388
18. C. Albers Minardi +3.451
19. T. Monteiro Jordan +5.107
20. N. Karthikeyan Jordan +5.284

Fisichela a schimbat motorul deci pleca cu 10 pozitii mai in spate.
Sunt sanse mari de ploaie pentru maine, deci e posibil sa avem o cursa spectaculoasa.

Alonso are toate sansele sa devinca campion mondial in urma acestei curse. Are nevoie de 4 puncte doar, deci locul 5. Daca nu abandoneaza nu este nici o problema.

oaspetele
11th September 2005, 10:09
unde sa-l postez ?? nu mergea la stiri si nouatati.
asa ca am zis ca e mai bine asa..

Crash was my fault, Coulthard admits

July 7 2003

David Coulthard fears a fatality in formula one if young drivers fail to act responsibly on the track.

Speaking at the French Grand Prix at Magny-Cours, the Scot also accepted for the first time that he was to blame for a 1998 collision in Belgium that left a raging Michael Schumacher accusing the McLaren driver of trying to kill him.

Coulthard compared that incident to one last week when he almost ploughed into the back of Spaniard Fernando Alonso's Renault at the European Grand Prix. Alonso denied "brake testing" Coulthard, by slowing early to throw his rival off, but the Briton felt the full story had not been told.

"It could have been a much more severe accident," he said, citing previous examples of track collisions, including the 2001 Australian Grand Prix when a marshal died after Jacques Villeneuve's BAR flew over Ralf Schumacher's Williams.

"I was that close to getting one of those. As sure as we are all sitting here, there will be a fatality in motor sport at some time in the future.

"Let's hope it's not any time soon and that it never happens. But it's a dangerous business and you can't just brush these things under the carpet."

At Spa in 1998, Schumacher's Ferrari ploughed into Coulthard's car in heavy spray while the German was leading and trying to lap Coulthard. The Scot vehemently denied he had braked early at the time.

"I'm not doing a Fernando-beating thing," Coulthard said. "But I realised on reflection ... when Michael ran into the back of me, his reaction was that I'd brake tested him or tried to kill him and all that sort of thing.

"The stewards looked at the data and I hadn't braked, so it was just all brushed under the carpet. The reality is that I lifted to let him pass me, but I lifted in heavy spray on the racing line. You should never do that. I would never do that now.

"In 1998, I didn't have the experience and the knowledge, and I had never had someone run into the back of me.

"The minute I knew he was there, and I was told by the team that he was and was trying to allow him to pass me, I should have made a smarter decision."

Coulthard said he had learnt from the experience and that drivers such as Alonso would have to learn as well.

"The risk is that it could have been a very dangerous accident for Michael and Nurburgring could have been a very dangerous accident for me," he said.

"Eventually, somewhere down the line, eight or 10 years from now, a young guy will come in and it will happen to Fernando and then he will feel slightly different about it."

Reuters

This story was found at: http://www.smh.com.au/articles/2003/07/06/1057430084085.html

fia
11th September 2005, 11:08
Da, interesant, cand nu mai ai performante si incepi sa imbatranesti incepi sa te gandesti si la aspectele astea...

oaspetele
11th September 2005, 11:36
chiar nu inteleg unde vreii sa bati .... sa ma fac ca nu inteleg.
probabil ca te referi la monopostul ferrari ???

Ady
11th September 2005, 11:48
Pur si simplu kimy merge cu mashina pana ii explodeaza cauciucul , si isi pune viata in pericol , si dupa cursa spune ca nu regreta , ca ar face-o din nou , doar pentru ca exista acea mica sansa ca pneul sa reziste si ca el sa castige . In acelasi timp pilotii experimentati au spus toti ca ar fi facut o oprire la boxe si ar fi schimbat pneul , sacrificand astfel un posibil rezultat bun , dar pentru a se feri de o posibila iesire in decor ...

Sharkie
11th September 2005, 20:42
Din pacate n-am vazut cursa,insa am auzit ca a fost una spectaculoasa.
Desi a condus 33 de tururi,Montoya a abandonat intr-un accident cu Pizzonia.
Kimi a preluat conducerea si a castigat,urmat de Alonso si Button.
Mai sunt 3 curse,cu diferenta de 25 de puncte intre Alonso si Raikkonen.Dupa calculele mele,ar trebui ca finlandezul sa le castige pe toate 3,iar Alonso sa abandoneze in 2 dintre ele iar intr-una sa nu se claseze mai mult de pozitia a 4-a.Aproape imposibil...:rolleyes:

fia
12th September 2005, 14:06
Montoya si-a aratat din nou valoarea :(
Iar despre Sato ce sa zic, un kamikaze :(
Numai pareri de rau pentru cursa asta, singurele lucruri bune: ca a fost ploaie, deci ceva mai mult spectacol, ceva depasiri, si ca nu s-a incheiat lupta si la constructori ca altfel... booooorring!

fia
13th September 2005, 10:14
La Spa, pilotul japonez de la BAR Honda l-a percutat din spate, pe Michael Schumacher.
Din partea lui Schumi, Sato s-a ales cu o ploaie de critici, iar din partea comisarilor de cursa - cu o penalizare ce va fi aplicata la Interlagos. Japonezul Takuma Sato va fi retrogradat cu 10 locuri pe grila de start a Marelui Premiu al Braziliei, ca urmare a accidentului provocat de pilotul BAR Honda in cursa de duminica, de la Spa Francorchamps. In turul 14 al Marelui Premiu al Belgiei, masina de interventie a parasit pista, cursa a fost relansata, iar in acul de par La Source, Sato l-a percutat, din spate, pe Michael Schumacher (Ferrari). Ambii piloti au fost obligati sa abandoneze.


Dupa incheierea intrecerii, comisarii de cursa i-au audiat pe cei doi piloti si l-au indicat pe Sato ca fiind unicul vinovat de producerea accidentului. Ceea ce nu l-a incalzit insa pe Schumi, care sarise deja la gitul pilotului nipon imediat dupa consumarea accidentului. „Vreti sa stiti ce i-am spus cind m-am repezit la el? N-ar fi corect sa repet asta in public; poate sint copii in fata televizoarelor acum”, a explicat campionul mondial de la Ferrari. „Nu de putine ori, in trecut, am asistat la reactii tip hara-kiri din partea sa, iar astazi a mai facut-o o data. Am vorbit cu el mai demult. Nu stiu ce gen de tratament l-ar putea ajuta”, a tunat Schumi, imediat dupa incheierea cursei. „Am blocat frinele si n-am reusit sa ma opresc la timp”, a incercat sa se scuze Sato, aparat ulterior si de directorul sportiv al celor de la BAR Honda, Nick Fry, care a catalogat incidentul drept „nefericit”. Un alt accident din timpul etapei de la Spa, cel dintre columbianul Juan Pablo Montoya (McLaren Mercedes) si „intirziatul” Antonio Pizzonia (Williams BMW), s-a soldat cu abandonul amindorura si cu o amenda de 8.000 de dolari pe care comisarii de cursa i-au aplicat-o pilotului brazilian.

www.spt.ro

viorel 31
13th September 2005, 11:20
In alta ordine de idei cursa belgiana cred ca a demonstrat ca si schimburile de pneuri pot aduce situatii de urmarit in curse...Montoya prin intrarea la boxe a lasat locul lui Raikkonen. Am vazut piloti care au trecut pe pneuri de uscat cand pista era inca uda si apoi au cam iesit in decor sau au revenit la boxe pt "intermediare".
Pacat ca MS nu a putut sa termine cursa. Este unul dintre circuitele favorite ale germanului si era si pe ploaie, si poate avea sanse sa urce pe podium cu o strategie adecvata. Nu a mai fost cazul ( la ajutat Sato sa termine cursa mai devreme ).