PDA

View Full Version : Stadionul Stelei, suspendat. A procedat bine UEFA?



Pages : [1] 2

Mio
9th September 2005, 18:17
UEFA a decis să amendeze echipa antrenată de Oleg Protasov cu 40.000 de franci elveţieni şi să suspende terenul pentru o etapă.

Steaua nu poate juca următorul meci pe teren propriu, cel cu Valerenga, la o distanţă mai mică de 250 km de Bucureşti. Variantele Stelei pentru teren sīnt pe stadionul de la Bacău sau cel de la Constanţa.

Gigi Becali a reactionat astazi dur la aflarea vestii suspendarii terenului Stelei.
"Este numai vina presei si a hahalelelor care m-au parat la UEFA. Au spus de mine ca sunt nazist, rasist, m-au facut in toate felurile", a afirmat Gigi Becali.

Ce parere aveti de decizia Uefa. Este corecta?

t.b.
9th September 2005, 18:25
:o: E o decizie eronata a UEFA, e total aiurea sa suspende terenul pt scandari rasiste...

E bine totusi ca pot sa joace pe alt stadion, nu cu portile inchise... probabil la Bacau o sa joace

andreiush
9th September 2005, 18:27
Mai stiti vreun caz in care sa se fi suspendat terenul pentru asa ceva? Ca eu sincer nu am auzit... si mi se pare aberanta decizia asta... mai ales ca n-a fost vorba de rasism...

Hard
9th September 2005, 18:33
baieti eu sunt in anglia acum si credeti-ma , tarile este europene sunt privite foarte rau pe aici, nu ma mira decizia luata.suntem vai de mama noastra.

Ayrton
9th September 2005, 18:33
era mai grav daca jucau cu portile inchise... asa nu e nici un dezavantaj.

Cainele
9th September 2005, 18:41
"lasa ma ca merge ashea" :D

merge bine...oricum in provincie e ca si acasa ;)...prietenii stiu de ce :P

Adrian 23
9th September 2005, 18:41
Asta e o decizie stupida. Astia de la uefa sunt tampiti :rosu:

jay
9th September 2005, 18:42
In cazul rasismului, nimic nu mi se pare exagerat! Decizia este corecta!!! Puteam sa ne fi nascut noi in Mozambic, Iraq, putea apartine unei minoritati nationale, puteam avea o alta culoare a pielii. Numai un frustrat sau un om ale carui orizonturi bat nu mai departe de prima comuna suburbana a urbei in care isi are domiciliul se poate lega de un alt individ pentru ca religia, sexul sau rasa lui sunt "non-standard". Am doi colegi, unul provine dintr-o familie de origine africana, celalalt este suedez. Amandoi sunt placuti, volubili, exceptionali in domeniul in care-si desfasoara activitatea!

In tara, din motive care-mi scapa, se adreseaza diverse "dulcegarii" cu nuante peiorative la adresa tiganilor. A generaliza este absurd! Hai sa-i stergem din manuale pe Grigoras Dinicu si pe Ion Voicu, sa uitam ce au insemnat pentru fotbalul romanesc Ion Dumitru, Marius Lacatus, Ilie Dumitrescu si atatia altii, ce ziceti?...

Pan' la urma, ce preferati, sa fiti victimele devalizatorilor Bancorex-ului, fratii Paunescu, sau sa va fure o tiganca portofelul in piata?...

All different, all the same!

STEAUA-MANIA
9th September 2005, 18:43
Daca cei de la Uefaar merge si la Dinamo.Se stie fff bine ca galeria lui Dinamo,adica 300 de persoane venereaza pe nazisti. ..Bine,ca cei de la Uefa sa ajunga pe acel asa zis stadion,ar trebui ca Dinamo sa joace mai mult de 2 meciuri in cupele europene.
Decizie aiurea...

Paul
9th September 2005, 18:44
unde e rasismul tatae ?

Cainele
9th September 2005, 18:44
@Claudiu tu narezi asa frumos din Romania...sau de undeva "mai departe"?

vlad1607
9th September 2005, 18:45
merge bine...oricum in provincie e ca si acasa ;)...prietenii stiu de ce :P

eu propun sa joace la Ploiesti sau Cluj ! :happy

Paul
9th September 2005, 18:48
eu propun sa joace la Ploiesti sau Cluj ! :happy

hehe , nu e clar ... 250 km de Bucuresti
Si daca joaca la CJ nu are unde ...
In Gruia nu e voie;
Pe Ion Moina nici atat ...

Parerea mea este ca ar trebui sa joace la Constanta ...


ar trebui ca dinamu sa joace mai mult de 2 meciuri in cupele europene.
Decizie aiurea...
pe ce faci mah nene , le suspenda terenul 2 ani , sau 2 meciuri acasa ... ca e tot una ?
e prea mult...

STEAUA-MANIA
9th September 2005, 18:48
doaga,cei de la STEAUA nu si-au ucis propriul jucator...du-te in pace!
Claudiu,unde ai auzit scandari rasiste la meciul cu rosenborg?

Cristy
9th September 2005, 18:49
Becali: ''Totul e din cauza hahalelelor!''

Este numai vina presei si a hahalelelor care m-au parat la UEFA. Au spus de mine ca sunt nazist, rasist, m-au facut in toate felurile", a afirmat Gigi Becali.


asta e tampit rau frate , doamne ...

AStefan
9th September 2005, 18:52
Eu zic ca este corect.
Din astfel de decizii poate se iau masuri astfel incat pe stadioane sa nu te simti ca in lagar sau ca in alt loc plin de oameni rai si violenti.
Nu stiu ce sanse avem si noi sa vedem un stadion plin cantand ca in Anglia sau alte tari civilizate dar nu incetez sa sper. Sportul e pentru astfel de oameni nu e un focar de violenta si rautate.

Paul
9th September 2005, 18:52
Catelu este vesel ca ne-au suspendat noua terenul ...
Voua v-ar face un bine , ca v`ar trimite sa jucati in provincie ca s-asa va e gol stadionu in Bucale ....
Macar aveti si voi spectatori (>1000 ) in provincie ... jucati la Oradea sau la TG Mures si e ok

Cainele
9th September 2005, 18:59
Catelu este vesel ca ne-au suspendat noua terenul ...
Voua v-ar face un bine , ca v`ar trimite sa jucati in provincie ca s-asa va e gol stadionu in Bucale ....
Macar aveti si voi spectatori (>1000 ) in provincie ... jucati la Oradea sau la TG Mures si e ok

un bilet dus - intors Bucuresti - Bistrita ( la vagonul de dormit) reprezinta cam 5 % din venitul meu lunar...eu zic ca merita cheltuiala...tu incerci sa te mai abtii? :ciocan:

Cristy
9th September 2005, 19:05
alooo Steaua , da de neaga drogatu ai auzit ?
oare de ce nu a fost suspendat ?
era mitica acolo , iar pe vremea aia erau prieteni buni becai cu mitica .

bogho
9th September 2005, 19:07
cuvinte rasiste s-au zis mai pe toate stadioanele romanesti.
intr-un fel e bine venita aceasta suspendare. poate se trezesc si romanii ca nu iti incurajezi echipa proprie injurand echipa adversa, jucatorii, suporterii,etc...

mai naspa e ca acesta decizie pare a fi luata mai mult datorita articolelor din presa engleza si, mai grav, unui raport facut din Romania, raport care a fost muuuult exagerat.

vlad1607
9th September 2005, 19:12
@steauamania:Dc tu stii ca mitica e dinamovist e clar ca nu ai absolut nici o treaba cu fotbalul ! Intre pe forumuri de gatit poate te descurci mai bine.
O Decizie fireasca !

Triphat
9th September 2005, 19:26
Nu e corect... eu unul n-am auzit nimic cand m-am uitat la meci. Uefa face tot posibilul sa pedepseasca echipele din Europa de Est cat mai rau. Daca tot e vorba de rasism, hai sa luam Spania, cand in meciul cu Anglia au facut sunete de maimuta tot timpul cand atingea un jucator negru de la Anglia mingea, shi se auzea clar... o amenda shi atat. La CSKA doar o amenda.. au fost cazuri si la Real Madrid. Au fost cazuri la echipe mari.. si lor de ce nu le-a suspendat terenul ?

bogho
9th September 2005, 19:27
Cam ce reactii au avut stelistii

George Ogăraru a spus că este posibil ca jucătorii Stelei să poarte tricouri inscripţionate cu mesaje de protest faţă de deciziei UEFA de a suspenda terenul pentru un meciul īmpotriva formaţiei Valerenga. "Īmi aduc aminte că şi naţionala Romāniei a procedat īn acest fel, deci este posibil să purtăm şi noi astfel de tricouri. Decizia UEFA reprezintă un mare dezavantaj pentru noi, pentru că este ca şi cum ai juca două meciuri īn deplasare. Nu este drept, pentru că pe alte stadioane se īntāmplă lucruri mult mai grave."


Oleg Protasov a spus că vestea a căzut pe nepregătite şi că a reprezentat o surpriză neplăcută. "Nu am idee de ce s-a hotărāt asta şi pe ce bază, dar suntem obligaţi să acceptăm decizia forului european. Nu putem spune că este un abuz, dar va fi mai greu pentru noi, pentru că este diferenţă foarte mare īntre a juca pe teren propriu şi a evolua īn altă parte", a precizat tehnicianul ucrainean.


Gabriel Boştină consideră că numai o echipă din Romānia ar fi putut fi sancţionată īntr-un asemenea mod. "E o aberaţie, e absurd! După ce că echipele romāneşti dispută puţine meciuri īn cupele europene, acum le mai jucăm şi īn altă parte decāt pe propriul teren", a precizat Boştină

rt_trujohn
9th September 2005, 19:36
Mie mi se pare corect si bine, si sint nemaipomenit de fericit ca mam saturat de ce se intimpla in fotbalul din Rominia, am ajuns sa fimi vazut ca niste nimicuri, niste jeguri. Ce drept avem noi sa fimi rasisti? si sa jignim lumea, TREZIREA ROMINIA SINTEM IN SECOLUL 21 macar de near fi dat afara si din cupa uefa, aia iara miar place. Ca vad ca nu se satura nimeni, toti in Rominia au ceva de comentat, adevarul este ca Rominia este o tara frumoasa, pacat cai locuita.

BRAVO ROMANIA HAIDE INCONTINUARE, DE CE NU PROTESTATI PE TRICOURI CUM A ZIS ALT PROST CARE JOACA LA STEAUA. Peste tot in lume unde am fost nu am inteles de ce Romini sint asa prost vazuti, nu intelegeam, nici o natie nui cum sintem noi. Si uite ce am observat.

In Brisbane Australia 90% din comunitatea Romina vind mai multe droguri ca ori care combinat impreuna, a fost articol mare in ziar ca sint cei mai mari vinzatori de droguri.

Romini sint cei mai mari hoti, cei mai mari derbedei, cei mai mari rasisti, nu sint buni de nimica numa de sapat unu pe altu si de furat, mintit si atita tot, deci cind ma intreaba unu de unde vin pun capul jos zic Transivania si sper ca nu stie geografie.

IMI CER SCUZE DACA AM SUPARAT PE CINEVA AM SPUS NUMA CUM VAD EU ADEVARUL

vlad1607
9th September 2005, 19:39
rezumat : terenul stelei suspendat Corect ! urmeaza o lunga serie de : miorlaituri si victimizari !
bleahhhhhhh !

Paul
9th September 2005, 19:42
vlad ... vezi ca lumea va venii la meciul Steaua - Dinamo , sa incurajeze echipa si pentru meciul de duminica , si in avans pentru meciul din UEFA ...
asa ca nu va vad bine ...

vlad1607
9th September 2005, 19:44
@paulica:ce vrajeala ieftina(fara suparare)

Bravo UEFA ! mare dreptate are trujohn !

Paul
9th September 2005, 19:48
poate vreti duminica viitoare o demonstratie de rasism la adresa lui Dauda ...
sa aruncam toti cu banane in teren ... aia e rasism ...

Neamtu
9th September 2005, 19:48
Gigi are dreptate, sunt cativa "binevoitori" prin tara care au vorbit aiurea pe la uefa. Nu m-ar mira ca giovani sa fie unul dintre ei.
Din moment ce aia de la uefa au auzit ca pe la noi sunt pancarte cu hitler si corneliu zelea codreanu la meciuri :o: :headbang: , e clar ca cineva din spatiul mioritic si-a bagat coada.
O sa mergem la Constanta si o sa ne calificam. Oricum, acolo o sa ne simtim ca in Ghencea. Nu mai trebuie sa vina vina fanii Farului in Ghencea, asa cum au facut-o la meciul cu Villareal. :ok:

rt_trujohn
9th September 2005, 19:49
Mersi Vlad ca miai dat dreptate, sper ca lumea intelege ca MI SE RUPE INIMA sint foarte patriot dar ........ mai bine am duce toti fobalisti Romini cu antrenori, patroni, federatia Rominia de fotbal la Jerry Springer sa le iase aierele din cap :D:D:D

Vadim
9th September 2005, 19:49
Galeriile din Romania au nevoie de un soc. Din pacate nu cred ca se rezolva, pentru ca multi oameni pusi pe harta merg la stadioane, iar cei de bun-simt stau acasa la televizor. Schimbarea trebuie facuta nu punand pumnul in gura huliganilor, ci aducand lume de calitate. Ceea ce e greu.

Paul
9th September 2005, 19:50
O sa mergem la Constanta si o sa ne calificam. Oricum, acolo o sa ne simtim ca in Ghencea. Nu mai trebuie sa vina vina fanii Farului in Ghencea, asa cum au facut-o la meciul cu Villareal. :ok:
Exact , io unu vin la meci daca e la Constanta , poate prind si o zii de plaja ...

Sa ne amintim ca in ziua lui Steaua - Villareal , se jucau National - Dinamo si Farul - Craiova , iar faristii erau in Ghencea !!!

Celtic
9th September 2005, 19:50
Dinamo se bucura ca niste ca ne-a fost suspendat stadionul. Ei spera ca macar anul asta sa nu mai fie obligati sa suporte bucuria stelistilor. Atat le-a mai ramas, raul altuia.
Cata dusmanie puteti avea in voi! :rosu:

@vlad incearca sa iesi din casa, sa iti faci prieteni, chiar daca esti asa cum esti pentru toti exista o sansa. Lasa comentariile despre fotbal ca n-ai nici o treaba cu subiectul.

joao pinto
9th September 2005, 19:51
Mie mi se pare o pedeapsa exagerata. O amenda, mai treaca-mearga dar suspendarea terenului...
E oricum mai bine decat sa joace fara spectatori.
Si ca o gluma de suporter craiovean, pacat ca nu poate juca pe "Oblemenco"...
Sa fi vazut acolo suporteri !!!

Paul
9th September 2005, 19:52
Dica a fost suspendat;
Terenul ne-a fost suspendat;
Oare cand urmeaza Jiji ?

Vadim
9th September 2005, 19:53
Ai spus un adevar. Singurul care merita "suspendat" e Gigi. Nu terenul sau jucatorii.

Paul
9th September 2005, 19:53
parca il vad ca in loc sa joace la Constanta cu intrarea libera, ne duce la Bacau ... :(

bogho
9th September 2005, 19:53
glumind, as spune ca ar putea sa joace pe stadionul "Ion Oblemenco", dar din Corabia.

Paul
9th September 2005, 19:54
glumind, as spune ca ar putea sa joace pe stadionul "Ion Oblemenco", dar din Corabia.

din pacate tehnic nu se poate juca nici la Craiova
aeroport international nu ... adios ;

joao pinto
9th September 2005, 19:55
vrei sa se aleaga cu capul spart?

Vadim
9th September 2005, 19:55
Se va juca la Bacau, la prietenul Seche. E clar.

bogho
9th September 2005, 19:55
din pacate tehnic nu se poate juca nici la Craiova

aici tre' sa te contrazic. Aeroportul din Craiova e international, dar in Corabia nu au aeroport.

Paul
9th September 2005, 19:56
Se va juca la Bacau, la prietenul Seche. E clar.

Nu e asa clar;
Se va juca la Constanta ... decat in Moldova mai bine la Constanta ...

Oriunde s-ar juca , daca facem un rezultat bun in Norvegia , in Romania vom juca cu stadionul plin fie in Ghencea , fie la Bacau , fie la Constanta , fie la Sibiu sau si la Timisoara ...

Pacala
9th September 2005, 20:02
mi se pare o decizie cu iz politic dirijata de persoane care doresc sa puna bete in integrarea Rom in UE amestecata cu o razbunare a forumul UEFA impotriva lui Mircea Sandu, ajutati din interior de "prieteni" ai stelei si ai lui gigi becali.
In urma carui meci, UEFA a decis suspendarea terenului stelei?
doar pentru meciul cu iralandezii s-au luat masurile, a trecut peste el si dubla cu rosenborg. Poate johansson vrea sa dea o mana de ajutor scandinavilor lui de la valerenga. Decizia este scandaloasa
iar la cati tigani sint la steaua, este chiar ridicola. Ciudata aceasta pedeapsa.
Poate cineva sa spuna precis pentru ce , mai exact, a fost suspendat stadionul stelei
tocmai acum? despre neregulile de la care meci se vorbeste?

Vadim
9th September 2005, 20:08
De la meciul cu Rosenborg, cand un jucator adversa de culoare ar fi fost facut "tigan".

Mai sint si altele. Vezi articolul asta care iti explica: http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=5037

Paul
9th September 2005, 20:10
mi se pare o decizie cu iz politic dirijata de persoane care doresc sa puna bete in integrarea Rom in UE amestecata cu o razbunare a forumul UEFA impotriva lui Mircea Sandu, ajutati din interior de "prieteni" ai stelei si ai lui gigi becali.
In urma carui meci, UEFA a decis suspendarea terenului stelei?
doar pentru meciul cu iralandezii s-au luat masurile, a trecut peste el si dubla cu rosenborg. Poate johansson vrea sa dea o mana de ajutor scandinavilor lui de la valerenga. Decizia este scandaloasa
iar la cati tigani sint la steaua, este chiar ridicola. Ciudata aceasta pedeapsa.
Poate cineva sa spuna precis pentru ce , mai exact, a fost suspendat stadionul stelei
tocmai acum? despre neregulile de la care meci se vorbeste?

vicepresedintele UEFA este norvegian asta spune tot;
la meciul cu rosenborg l-au suspendta pe dica , puteau sa-i dea o etapa , nu 3...

Neamtu
9th September 2005, 20:13
Mai sint si altele. Vezi articolul asta care iti explica: http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=5037
Eu ma duc de 5 ani in galeria Stelei si n-am vazut portrete cu Hitler. :mda:
Totul e facatura a infectilor de nordici.

Paul
9th September 2005, 20:13
la dinamo erau portrete cu hitler , si cu antonescu (DInamo - Rapid 2= , "antonescu de traia , pe tigani in omora")

Pacala
9th September 2005, 20:16
dupa mine, aici este clar abuz de putere si favorizare fatisa a celor de la valerenga.
in primul rand ca nu este o jignire daca ii spui unui tigan pe nume, unui roman pe nume unui norvegian pe nume. Pe urma steaua are in echipa pe nicolita si p.marin si nimeni de la steaua nu le-a spus nimic, tocmai se terminase discutia dintre timisoara-banel niciolita, ce ironie a sortii.

In schimb suspendarea lui Dica si cea a stadionului sint vizibil cusute cu ata alba.
sint departe de a fi suporter al stelei dar la aceasta dubla cu valernga si-au castigat un suporter :) pentru ca sint convins ca tot acest circ este dirijat in primul rand din ratiuni financiare, trafic de influenta, abuz de putere a lui johanson care vrea sa impinga valerenga mai departe.Sint convins de asta.Iar gigi becali i-a dat motiv, i-a dat un cap de ata de care johansonul sa se prinda si sa incerce sa traga presul de sub picioarele stelei.
Hai Steaua, elimina norvegienii

Triphat
9th September 2005, 20:18
http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/8/20527/banner-1218593676d5a59e7defe_512_251_.gif

metallic_rain
9th September 2005, 20:19
Un tigan i-a turnat pe stelisti la UEFA! Pardon...rrom

Vadim
9th September 2005, 20:20
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=5039

Aceasta este persoana care a denuntat Steaua.

Pacala
9th September 2005, 20:21
aiurea, daca johansson ar fi fost negru steaua nu ar fi fost suspendata, dar jucand cu valerenga si johanson a fost platit sa le puna bete in roate.N-are nici o legatura rasisimul aici, este vorba de bani si trafic de influenta, sa trag sfori din greu pentru ca valerenga sa se califice si anumite razbunari contra frf

Triphat
9th September 2005, 20:23
Si se mai intreaba ei de ce unele persoane au boala pe rromi...

metallic_rain
9th September 2005, 20:25
Sa ia UEFA tziganii sa ii mute la ei in sediu ca sunt satul de ciocolatii care fura ca niste nemernici ca mai apoi sa se planga ca sunt discriminati! Ii urasc din tot sufletul!!!

Vadim
9th September 2005, 20:26
N-are nici o legatura rasisimul aici, este vorba de bani si trafic de influenta, sa trag sfori din greu pentru ca valerenga sa se califice si anumite razbunari contra frf
Sint de acord ca nu are nimic de a face cu rasismul. Nu cred insa ca Valerenga este miza, ci unele rafuiele politice contra lui Becali.

cip_81
9th September 2005, 20:29
la dinamo erau portrete cu hitler , si cu antonescu (DInamo - Rapid 2= , "antonescu de traia , pe tigani in omora")

Care portret cu Hitler a fost in galeria lui Dinamo, sau voi nu mai sunteti sanatosi la cap? Te iei dupa ziaristii aia de la EVZ?



http://img183.imageshack.us/img183/4492/untitled11ed.jpg (http://imageshack.us)

Intr-adevar, a fost portretul lui Antonescu la un meci cu Rapid, la "Lectia de Istorie"...acum vreo 4-5 ani se petrecea asta (Dinamo-Rapid 3-2).

claudio25ro
9th September 2005, 20:33
ala era la "lectia de istorie"...cu antonescu...cuza.....decebal...

viole(n)t
9th September 2005, 20:46
Si eu cred ca pedeapsa aplicata Stelei este mult prea aspra, insa n-am ce la face: au picat de fraieri... :)

cam asa am vazut ca se procedeaza in occident: orice manifestare extremista este eradicata din fasha. Pedeapsa aplicata Stelei are mai mult putere de exemplu (ceva de genu': "vedeti ce patiti daca nu sunteti cuminti")... Cum spuneam, le-au trebuit niste fraieri pe care sa-i pedepseasca si au gasit stelistii.

Kainsashiki
9th September 2005, 20:48
DOAMNE ASTIA S-AU TICNIT !!

CUM SA FIE IUBITI TIGANII CAND VALERIU NICOLAE ASTA ISI PARASTE TZARA CARE L-A ADOPTAT LA UEFA!?!?! S-a vazut si el in Parlamentul European si acu e mare smeker a uitat de unde a plecat. Le zice la astia de la UEFA ca vine lumea cu portrete cu Hitler la meciuri, dar la cat de incult si doritor de rau e n-a mai zis si la meciuri! Ce legatura are Steaua cu Dinamo ? Si asta se intampla acum cativa ani buni!! Cum sa zici ca nu s-a facut nimic impotriva rasismului cand si Steaua si Rapid au jucat cu portile inchise , si Timisoara era sa pateasca la fel...!!

si Lennart Johansson asta ... este un om de nimic !! sunt simple coincidente faptul ca, au suspendat 3 etape cel mai important jucator inainte de meciul cu o echipa din Norvegia, si au suspendat terenul tot inainte de meciul cu o echipa din Norvegia.

...nu mai pot de nervi !

SilverZeus
9th September 2005, 21:01
...extraordinar !!!!!!!!!!!!...ratatzii astia de europeni se (beep) pe noi ori de cate ori au ocazia...nu conteaza cum, unde, cand....pur si simplu ptr ei nu conteaza: vor sa ne-o traga numa ptr ca suntem mici si fara putere....este de-a dreptul strigator la cer sa acuzi o formatie ca face scandari rasiste la adresa tziganilor, cand cel mai iubit jucator al acetsor suporteri este:....un tzigan ...nici nu mai stiu ce sa cred, insa mi-e scarba de forul ala de infecti si handicapati...isi spun UEFA....eu nu sunt stelist (cel mult simpatizez cu Steaua), insa ii avertizez pe cei care se bucura acum (dinamovisti, rapidisti, timisoreni, clujeni, etc) ca exact asa ii asteapta si pe ei...decizia asta de toata jena nu e impotriva Stelei, ci e impotriva tuturor romanilor: e o palma "parinteasca" prin care ni-i se spune sa stam dracului in banca noastra ca nu avem dreptul sa stam in calea lor....PENIBIL :rosu: :rosu: :rosu:

Vadim
9th September 2005, 21:05
Nici mie nu mi-e clar cum s-a luat decizia UEFA, pe ce dovezi. Nu cred totusi ca numai pentru ceea ce a scris sau a dat cu ciocu' acest domn de etnie rroma prin reviste europene. Acum, hai sa recunoastem: e jale la noi pe stadioane. Este o mica aventura sa mergi la meciuri. :no:

SilverZeus
9th September 2005, 21:07
Care portret cu Hitler a fost in galeria lui Dinamo, sau voi nu mai sunteti sanatosi la cap? Te iei dupa ziaristii aia de la EVZ?



http://img183.imageshack.us/img183/4492/untitled11ed.jpg (http://imageshack.us)

Intr-adevar, a fost portretul lui Antonescu .

...mai !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....asta e portretul lui Catalin Haldan....ce Hitler, mai, nu sunteti intregi la minte ????????????

ady51a
9th September 2005, 21:09
Gigi a anuntat acum. Se va juca la Bacau!

t.b.
9th September 2005, 21:09
Asa scria in presa engleza, ca asta e Hitler :thinkso:

Dorin
9th September 2005, 21:10
Bravo UEFA ! Macar pe voi nu v-a cumparat Gigi !Rasismul este orbitor in Romania si numai cine nu este acolo nu vede. :yeah:

Vadim
9th September 2005, 21:13
Asa scria in presa engleza, ca asta e Hitler :thinkso:
Au si astia niste jurnalisti de ti se scoala parul de pe limba...

apparte
9th September 2005, 21:14
Si eu cred ca pedeapsa aplicata Stelei este mult prea aspra, insa n-am ce la face: au picat de fraieri... :)

cam asa am vazut ca se procedeaza in occident: orice manifestare extremista este eradicata din fasha. Pedeapsa aplicata Stelei are mai mult putere de exemplu (ceva de genu': "vedeti ce patiti daca nu sunteti cuminti")... Cum spuneam, le-au trebuit niste fraieri pe care sa-i pedepseasca si au gasit stelistii.
Ai grija ca avand exemplul asta(cu revenirea asupra unei decizii) s-ar putea ca echipa ta sa aiba stadionul suspendat si sa joace la Resita,Hunedoara sau Oradea!

cip_81
9th September 2005, 21:27
...mai !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....asta e portretul lui Catalin Haldan....ce Hitler, mai, nu sunteti intregi la minte ????????????

Pai, eu ce zic? Asa a aparut in "The Daily Telegraph", iar *******ii astia de la EvZ au preluat intocmai, inclusiv poza aia nevinovata. E clar, exista niste ciripitori care au parat la UEFA.

viole(n)t
9th September 2005, 21:30
adevaru-i ca seamana cu hitler mai degraba decat cu haldan

andreiush
9th September 2005, 21:32
Seamana din cauza ca e ceva negru acolo deasupra gurii... care poate in conceptia lor ar fi mustata lu hitler.

cip_81
9th September 2005, 21:35
Publicatia aia ar trebui data in judecata.

Numai un necunoscator sau un ignorant poate sa spuna ca seamana cu Hiler, numai daca ne uitam la freza. :D

Vadim
9th September 2005, 21:37
Voi va aduceti aminte ca Hildan sa fi avut mustata? E mai jos o poza cu el. Mie ala din coregrafia lui Dinamo mi se pare Stan, din filmele cu Stan si Bran. :) Oricum, nu are nici o logica sa fie Hitler, hai sa fim seriosi.

SilverZeus
9th September 2005, 21:44
...,mai Vadime, e umbra piramidei nasului sau narile....oricum, trebuie analizata imaginea, insa eu sunt de parere ca de fapt e un tribut ptr catalin haldan.....in orice caz, daca erau stelisti, puneau poza lui hitler pe fond albastru, nu pe fond alb flancat de 2 benzi rosii (adik, c'mon man, acolo e o imagine in alb-rosu, nu ros-albastra )

Vadim
9th September 2005, 21:50
Din cite stiu coregrafia aia a fost a galeriei lui Dinamo. Sau nu?

Ai dreptate, e umbra, nu mai incape indoiala. Oricum, la orice galerie ar fi fost, nu avea nici o logica sa fie Hitler. :rosu: Niste iresponsabili aia care au scris asta... Oricum, pun pariu ca 75% dintre cei care merg la stadion nu stiu cind a trait Hitler si cine a fost. Cu atit mai putin sa afiseze ditamai coregrafia... cu Hitler... :headbang:

vagus
9th September 2005, 21:51
ca si stiu aia de la UEFA cine-i Haldan ... :happy Iar chestia aia neagra deasupra gurii seamana clar cu mustata lui Hitler, ca doar nu s-o gandi cineva ca-i murdar de la ciocolata ... :happy

apparte
9th September 2005, 21:56
Bah,e vorba de Steaua nu de Dinamo!!!!Ce are a face Steaua cu Dinamo?Sa-i suspende si pe Milan si pe Juve pt ce au facut fanii lui Inter?Cica au fost suspendati pt ca i-ar fi fluierat mai mult pe jucatorii de culoare de la Shelbourne...pai daca aia erau singurii capabili sa dribleze si tineau mai mult mingea... :degete: johansson!

SilverZeus
9th September 2005, 22:08
....adevarul e ca ai dreptate, Vadim: la cata cultura e pe stadioane, putzin probabil sa stie ei cine a fost Hitler (si mai mult: ce a reprezentat), si cu atat mai mult Codreanu (care a fost si el invocat)....

....si ce daca nu stiu cine a fost Haldan: pai sa afle, nu sa se foloseasca asa de puterea care o au...ca devine abuz

....astia de la Steaua cica acuza cotidianul Ev. Zilei cum ca ei ne-ar fi turnat....ar fi un lucru deloc surprinzator ca un roman sa-l.... pe altul si parca asa e mai explicabila decizia "europeeana"...Dumnezeule !!!, ce am ajuns noi romanii....ne macam de vii noi intre noi ptr o mana de balega data cu scarba de niste "europeni" infatuati


Cica au fost suspendati pt ca i-ar fi fluierat mai mult pe jucatorii de culoare de la Shelbourne!

...mai, ptr asta au primit deja amenda de 25.000 de franci elvetieni...acu i-au sanctionat ptr meciul cu Rosenborg

Vadim
9th September 2005, 22:13
Nu poti da o suspendare pentru ceea ce a suflat cineva pe la urechile oficialilor UEFA. Si eu cred ca este o lovitura politica, directionata. Sa vedem ce va urma. Reactiile lui Dumitru Dragomir au fost violente. Este posibil ca el sa fie tinta a doua, iar suspendarea dubioasa a terenului Stelei sa fie numai inceputul. Practic, Mitica pastoreste o atmosfera de promiscuitate in fotbal, ceea ce se traduce prin majoritatea publicului. Iar pentru asta nu are ce cauta acolo unde este.

DanielAndrei
9th September 2005, 22:14
decizie absolut corecta; acum e la latitudinea suporterilor sa decida daca sa mai continue cu scandarile si cu diversele inscriptii. Stiu ca nu ar trebui sa faca asemenea comparatii, dar la Iasi cand se injura la adresa arbitrului si a portarului :D, am primit avertisment de la Comisia de Disciplina iar la urmatoarea abatere ni se suspenda terenul, dar spectatorii au inteles si acum e bine ;). Follow the example !!!

SilverZeus
9th September 2005, 22:22
@trineo: sa inteleg ca tu ai vazut pozele cu Hitler pe Ghencea, nu?....ptr ca asa argumenteaza uefa decizia

DanielAndrei
9th September 2005, 22:25
De fapt eu nu le-am vazut...dar se vedeau la meciurile Stelei cateva insemne fasciste

P.S. :degete: pt toate ziarele si publicatiile din Romania, care ne mananca pe noi romanii

alamar
9th September 2005, 22:28
Pe thread-ul "Si ce daca e Timisoara" am scris aceste cuvinte care mi se par potrivite si in acest caz:

(Exact ce am anticipat dimineata. UEFA se baga si incepe sa ia masuri. Si noi in loc sa condamnam pe cei cativa tampiti care se caca in drum, ne dam rotunzi ca vezi Doamne, nici usturoi n-am mancat nici gura nu ne miroase. Mai oameni buni vreti sa nu mai jucam in cupele europene in Romania? Lasati-o dracu de vrajeala si sa ne vedem de echipele cu care tinem si sa nu ne mai uitam la adversari si sa le gasim tot felul de epitete si defecte inchipuite. Incurajati doar echipa favorita si doar atat. Si pentru cei din Timisoara, da legea este una pentru toti iar o masura luata intr-un caz trebuie sa se ia in toate cazurile care urmeaza. Este vorba de precedentul creat. Asta intr-o tara normala cu o justitie normala si mai ales oameni de justitie normali. La noi se vede ca inca "mai este mult pana departe", inclusiv la Timisoara.)

Vadim
9th September 2005, 22:32
Uitati aici articolul exlpicativ de la UEFA:

http://www.uefa.com/uefa/Keytopics/kind=512/newsId=337924.html

Angelina Jolie
9th September 2005, 22:44
deci cind ma intreaba unu de unde vin pun capul jos zic Transivania si sper ca nu stie geografie.

Pe mine cand ma intreaba unul de unde vin ridic capul si spun raspicat Romania/Transilvania, si prin comportamentul meu le demonstrez ca sunt si romani de calitate.

ricky
9th September 2005, 22:46
In momentul in care MM da m*** unor suporteri rapidisti (sau rapidistilor !) ce mai vrei ?
Se cauta un tap ispasitor ! S-a gasit un rrom !
Ei si ? Bine a facut !
Suntem o tara care traim momentul cu injuratura pe buze !

Ce dracu' ne mai miram atata ? Doar nu traim pe luna ?!

P.s. Nu cred ca EVZ, Pro Sport sau Gazeta sunt de vina !
de vina suntem toti cei care acceptam, zi de zi, ceas de ceas, sa se injure ca la usa cortului !
Sa-mi fie cu iertare ! Trebuia sa se intample mai demult !
s-a intamplat in elvetia, Germania, Spania etc.
Acum suntem noi la rand si facem pe...fetele mari !

Ia intrati pe pagina scrisa de "romanii nostrii saracii", dupa meciul cu Danemarca, si vedeti ce ne poate gusa !

Ce sa mai astepti de la Sandu & CO !? Toti suntem la fel ! :jerk:

Quartz@nu
9th September 2005, 22:49
decizie corecta din partea UEFA.
urmeaza sper timisorenii ... "civilizatia intruchipata a Romaniei" :degete:

Paul
9th September 2005, 22:51
Eu unul sunt printre acei suporteri , deranjat de limbajul stadioanelor.

Nu sunt adeptul peluzei , cand merg in Ghencea stau la tribuna (insa merg doar la meciurile mari (Cupe Europene , derby-uri), cand nu exista notiunea de galerie. Atunci toti striga/canta , singura diferenta fiind ca cei din peluza afiseaza bannere , iar cei de la I ii admira.

Daca acest eveniment nefericit va aduce o schimabre in bine , pe viitor toti vor avea de castigat .
In primul rand Steaua.

Steaua este echipa cu cei mai multi suporteri din Romania, nu intram in amanunte situatia e evidenta. Cei mai multi dintre suporterii Stelei , ar vrea stadioane civilizate.
In Romania nu se poata asa ceva (exceptia Timisoara , cat de cat) , insa pe viitor se poate ceva.

S-au suspendat terenurile din Ghencea si Giulesti . Ok , au suspendat Steaua . Ok , vor mai fi suspendari de terenuri , insa sper sa se invete minte acesti suporteri ...
Evident ca si eu injur la meciuri. Poate ca la Bistrita fiind am strigat si eu "cioroiule" dupa Dossey , sau Dauda.
Insa nu cu idei rasiste.
Faptul ca strig dupa Semeghin "betivule" , dupa Olah "Pepe" , dupa Paraschiv "mortule" , dupa Dragomir "Garcea" sau dupa Dossey "cioroiule" nu inseamana ca sunt rasist.
Pur si simplu e o forma de a jignii adversarul ...

Poate ne invatam minte , inca 5 terenuri suspendate si se va face ceva bine.

Sper sa jucam la Constanta , si mai ales in Norvegia sa facem un rezultat bun.
Vom avea un stadion plin (de recunostiinta) , si ne vom simtii ca acasa.
Adevaratii stelisti vin si la Constanta.
Pentruuuuuuuuuuu Steaua / Ne dam viataaaaa!

SORENSEN
9th September 2005, 22:59
Steaua poate merita sa fie amendata, dar rasismul specificat de UEFA adica "monkey sounds" la adresa unui jucator de culoare de la Shelbourne nu mi se pare ca a existat.

<<Valeriu Nicolae a anuntat UEFA ca portretul lui Hitler este afisat pe stadioanele din Romania, iar la meciul Steaua-Shelbourne un jucator irlandez de culoare a fost numit "tigan" de catre fani.

Nicolae a publicat aceste lucruri si in presa straina, subliniind de asemenea ca intreg fotbalul romanesc este dominat de rasism: "Mircea Lucescu este facut <<tigan>> la ordinea zilei de catre fratii Becali si nimeni nu le zice nimic. In plus, scandarile rasiale sunt frecvente pe stadioanle din Romania".

Seful Biroului European de Informare a Rromilor este partener UEFA. "Am spus totul la UEFA", a declarat Nicolae. "In Romania, tiganii sunt invinuiti de orice. Daca nu avem lumina, tiganii sunt de vina".

Ce nu stie Valeriu Nicolae este ca portretul lui Hitler de care vorbeste (afisat la o partida a lui Dinamo), era de fapt o reprezentare grafica a lui Catalin Haldan.>>OLS :mda:

Dar daca tin bine minte,si tin minte, la doua meciuri contra FRANTEI unul in preliminariile pt EURO 96 la Paris si intr-un amical dupa 2000 parca am fost extrem de violent si pe parcursul intregului meci/uri am fost facuti : TIGANI si NESPALATI iar in buletinul meciului amical ca imagine reprezentativa aparea un TIGAN CU O VIOARA CANTAND :degete:
UEFA nu a intervenit ,desi stiu ca dupa meciul amical FRF a trimis o reclamatie la forul TICALOS.

NU CRED CA E O DECIZIE CORECTA .
Faza cu portretul nazist e HILARA daca nu de-a dreptul PENIBILA :headbang:

Aha ,interesant:

"First time
At its meeting in Nyon, the Appeals Body increased the fine awarded to Steaua to €19,500, and the club have been ordered to play their next UEFA Cup home game in a stadium 250km away. It is the first time a stadium has been closed as a disciplinary measure for a racist act."
INteresant "first time" iar romanii sunt cei mai rasisti si trebuie executati :headbang:

Motivul :

"Fan misconduct
The original fine of €16,500, imposed on Steaua by the UEFA Control and Disciplinary Committee, was prompted by supporters making "monkey sounds" at Irish side Shelbourne FC's substitute Joseph Ndo in the final minutes of the UEFA Champions League second qualifying round second leg. It was acknowledged at the appeals hearing, on the basis of the evidence submitted, that the club did not do enough against this kind of misconduct among its fans."

Mda decideti voi , dar fiti obiectivi si romani. :mda:

SilverZeus
9th September 2005, 23:00
Pe mine cand ma intreaba unul de unde vin ridic capul si spun raspicat Romania/Transilvania, si prin comportamentul meu le demonstrez ca sunt si romani de calitate.


...absolut. :ok: ..cum adik, sa bagi capul in Pamant ptr ca esti roman ....ptr toti cei care fac asa LE DORESC SA SI-L PIARDA !!!!!!

cip_81
9th September 2005, 23:01
Bah,e vorba de Steaua nu de Dinamo!!!!Ce are a face Steaua cu Dinamo?Sa-i suspende si pe Milan si pe Juve pt ce au facut fanii lui Inter?Cica au fost suspendati pt ca i-ar fi fluierat mai mult pe jucatorii de culoare de la Shelbourne...pai daca aia erau singurii capabili sa dribleze si tineau mai mult mingea... :degete: johansson!

Poate ca nu are, dar acel portret (probabil si altele) a amplificat si mai mult aceasta stare si a contribuit si mai mult la decizia de suspendare a terenului, mergandu-se pe ideea ca este vorba de niste manifestari in masa si care au loc regulat...nimic mai fals. E clar, am fost luati la ochi si suntem trecuti pe o lista neagra.

Paul
9th September 2005, 23:01
mai este o cale apelul...

Quartz@nu
9th September 2005, 23:04
.....

Sper sa jucam la Constanta , si mai ales in Norvegia sa facem un rezultat bun.
Vom avea un stadion plin (de recunostiinta) , si ne vom simtii ca acasa.
Adevaratii stelisti vin si la Constanta.
Pentruuuuuuuuuuu Steaua / Ne dam viataaaaa!
din pacate ciobanu` a ales moldova ...cica seche promite stadionul plin .. :evil:

Paul
9th September 2005, 23:07
:(

Merge dracu la Bacau ... trebe sa schimbi trenuri si prostii de alea.

Pe cand la Constanta ... Satu Mare - Mangalia , tren rapid , face Bistrita - Constanta in 10 ore.

Desi in echipa cu Cristea, Baciu , Goian si Lovin ...

apparte
9th September 2005, 23:11
Acum am ascultat la radio:inca nu e stabilit,jucatorii inclina se pare spre Timisoara!!!!!YUPIIIIIIIIIII!Prezent la meci!

Paul
9th September 2005, 23:12
Decat la Bacau mai bine la Timisoara ...

viole(n)t
9th September 2005, 23:17
Aveti grija ca Bega e mai rece in septembrie

saphicus
9th September 2005, 23:19
mi se pare o decizie cu iz politic dirijata de persoane care doresc sa puna bete in integrarea Rom in UE amestecata cu o razbunare a forumul UEFA impotriva lui Mircea Sandu, ajutati din interior de "prieteni" ai stelei si ai lui gigi becali.
In urma carui meci, UEFA a decis suspendarea terenului stelei?
doar pentru meciul cu iralandezii s-au luat masurile, a trecut peste el si dubla cu rosenborg. Poate johansson vrea sa dea o mana de ajutor scandinavilor lui de la valerenga. Decizia este scandaloasa
iar la cati tigani sint la steaua, este chiar ridicola. Ciudata aceasta pedeapsa.
Poate cineva sa spuna precis pentru ce , mai exact, a fost suspendat stadionul stelei tocmai acum? despre neregulile de la care meci se vorbeste?
Foarte corect, Manstein!
Asta este esenta problemei !! Scandaloasa putin spus !! Si pe deasupra vine si stirea de astazi ,pe OLS :

"Valeriu Nicolae a anuntat UEFA ca portretul lui Hitler este afisat pe stadioanele din Romania, iar la meciul Steaua-Shelbourne un jucator irlandez de culoare a fost numit "tigan" de catre fani.
Nicolae a publicat aceste lucruri si in presa straina, subliniind de asemenea ca intreg fotbalul romanesc este dominat de rasism: "Mircea Lucescu este facut <<tigan>> la ordinea zilei de catre fratii Becali si nimeni nu le zice nimic. In plus, scandarile rasiale sunt frecvente pe stadioanle din Romania".
Seful Biroului European de Informare a Rromilor este partener UEFA. "Am spus totul la UEFA", a declarat Nicolae. "In Romania, tiganii sunt invinuiti de orice. Daca nu avem lumina, tiganii sunt de vina".
Ce nu stie Valeriu Nicolae este ca portretul lui Hitler de care vorbeste (afisat la o partida a lui Dinamo), era de fapt o reprezentare grafica a lui Catalin Haldan."

Calea spre adevar este desigur JUSTITIA!!
Clubul Steaua ar trebui sa actioneze in instanta pe Valeriu Nicolae, care dupa opinia mea , a amestecat rau de tot lucrurile, sa ceara dovezi in instanta cu motivele pentru care UEFA a suspendat terenul Stelei, amendand-o si cu o suma substantiala si sa ceara daune morale vinovatilor !! Daca UEFA a balmajit lucrurile invinuind Steaua pentru toate informatiile pe care le-a primit, sa fie si ea actionata la Tribunalul de la Haga.
Nu trebuie sa ne jucam cu asemenea acte IRESPONSABILE din partea oricui ar veni, pentru ca acest lucru creeaza o imagine intunecata a unei Romanii si asa bolnava! Toata problema are iz politic si de razbunare. UEFA prin ramolitii care conduc fotbalul european, sa analizeze serios si cu mare grija toate actiunile de acest fel si sa nu dea verdicte aberante si neverificate cu probe,ba mai mult, sa redeschida un dosar daja clasat !!
ESTE PUR SI SIMPLU SCANDALOS CE SE POATE INTAMPLA!!Daca nimeni din cei lezati, nu va face lumina in acest caz, atunci isi merita soarta, iar pe viitor ne putem astepta sa avem si mai mari "surprize" din partea echipelor straine care ne vor vizita si chiar din partea unor "binevoitorii" interni!

Dar sper ca adevarul sa triumfe in acest caz!! :( :( :(

apparte
9th September 2005, 23:26
Aveti grija ca Bega e mai rece in septembrie
Va razganditi pana la meci :D !

ultras_sportul
9th September 2005, 23:30
Cei de la UEFA au amestecat toate informatiile primite si au concluzionat ca Steaua este vinovata pentru toate prostiile din lume... deci exista minti crete si printre suedezii ce conduc coooperativa europeana de fotbal :rosu:


Ma mira si semnele afisate pe steagurile timisorenilor la meciurile din deplasare

http://foto.neogen.ro/servpic.php?%0A%17%0E%050%0B%10%00%19%0BMi%5EU%02G T%5E%02D%3E%0AW

SORENSEN
9th September 2005, 23:32
Acum am ascultat la radio:inca nu e stabilit,jucatorii inclina se pare spre Timisoara!!!!!YUPIIIIIIIIIII!Prezent la meci!
Nu cred ca timisorenii ne "primesc" , asa ca nu are rost sa luam in calcul varianta.

saphicus
9th September 2005, 23:33
Pai, eu ce zic? Asa a aparut in "The Daily Telegraph", iar *******ii astia de la EvZ au preluat intocmai, inclusiv poza aia nevinovata. E clar, exista niste ciripitori care au parat la UEFA.
OK !!
Si The Daily Telegraph sa fie actionat in INSTANTA!! Au ei de unde sa plateasca daunele pricinuite de publicarea pozei si comentariul tendentios care o insoteste!!

Ultras
9th September 2005, 23:35
Decizie e corecta. Doar ca vine cam tarziu...

Kainsashiki
9th September 2005, 23:35
sper k steaua sa se califice in grupe , si sa joace cu rosenborg in grupe..

sa vad atunci ce mai face johansen asta, ne interzice sa jucam in Romania?

andreiush
9th September 2005, 23:39
Cu rosenborg nu mai poate juca in grupe... eventual dupa grupe... daca steaua s-ar califica din grupe si daca rosenborg ar iesi pe locu 3 in grupa in CL.

SORENSEN
9th September 2005, 23:39
Cei de la UEFA au amestecat toate informatiile primite si au concluzionat ca Steaua este vinovata pentru toate prostiile din lume... deci exista minti crete si printre suedezii ce conduc coooperativa europeana de fotbal :rosu:


Ma mira si semnele afisate pe steagurile timisorenilor la meciurile din deplasare

http://foto.neogen.ro/servpic.php?%0A%17%0E%050%0B%10%00%19%0BMi%5EU%02G T%5E%02D%3E%0AW
Am fost la acel meci , pana la pauza fiind prea plictisitor am plecat
Dar si eu am observat acele steaguri care au desene ce a duc cu zvastica. :o:
Acum nu stiu ce reprezinta , dar semanau izbitor cu insemnul acela nazist.

viole(n)t
9th September 2005, 23:44
Ma mira si semnele afisate pe steagurile timisorenilor la meciurile din deplasare

http://foto.neogen.ro/servpic.php?%0A%17%0E%050%0B%10%00%19%0BMi%5EU%02G T%5E%02D%3E%0AW

Semnul ala nu e neaprat nazist. Nazistii doar l-au "po****rizat"... Semnul este foarte vechi, din cultura orientala... are si o semnificatie. Imi scapa acum!

cip_81
9th September 2005, 23:45
OK !!
Si The Daily Telegraph sa fie actionat in INSTANTA!! Au ei de unde sa plateasca daunele pricinuite de publicarea pozei si comentariul tendentios care o insoteste!!

Asta am zis si eu, dar ce te faci cand un anume Valeriu Nicolae scrie asta:

http://i16.photobucket.com/albums/b22/floringabriel_80/untitled1.jpg

cea din urma fiind si poza care a aparut in presa din Anglia.

Danok the Great
9th September 2005, 23:46
Vine Steaua La Bacau

uti2102
9th September 2005, 23:59
Incredibil ce au facut nenorocitzii de la UEFA ! Nishte ignorantzi ordinari !!!
Shi mai incredibil e ce-a facut nenorocitul ala de Valeriu Niculae : in primul rand ca bannere ca primele n-au mai aparut pe stadioanele din Romania in ultimii 5 ani !!! Iar in al doilea rand ultima poza nu-l prezenta in nici un caz pe Hitler !

Kainsashiki
9th September 2005, 23:59
cei de la uefa si fifa prea exagereaza cu lupta asta impotriva rasismului.

daca o echipa are in galerie suporteri negrii si huiduie un jucator negru, ce se intampla ? tot rasism e ? tot suspenda terenul ?

probabil ca au inventat un dictionar al huiduielilor ei si stiu cand se huiduie din rasism sau cand se huiduie din antipatie..

mai bine si-ar vedea de echipe gen Andorra sau Shelbourne care numai fotbal nu joaca..

t.b.
10th September 2005, 00:01
http://www.ac-nancy-metz.fr/pres-etab/Charlema/Bac9euro/dossier1/images%5Callemagne%5Chitler.jpg

Al naibii ce seamana :headbang:
Pai mai dinamovistilor n-ati gasit un pictor mai talentat :)

SORENSEN
10th September 2005, 00:02
Asta am zis si eu, dar ce te faci cand un anume Valeriu Nicolae scrie asta:

http://i16.photobucket.com/albums/b22/floringabriel_80/untitled1.jpg

cea din urma fiind si poza care a aparut in presa din Anglia.
Pai primele doua sunt clare-RASISM
A treia nu stiu e putin Haldan si macar mustat lui Hitler deci nu e bine :o:

Cra10veanu
10th September 2005, 00:02
"Blackburn a confirmat ca un spectator a fost condus in afara stadionului pentru un gest de natura rasista la adresa lui Yorke. Cele doua cluburi au demarat propria lor ancheta asupra faptelor.

Yorke, care a parasit Blackburn pentru Birmingham in luna august, a fost huiduit si la intrarea in stadion.

Miercuri, la Madrid, suporterii spanioli au fost autorii unor acte rasiste /imitand strigate de maimuta/ la adresa jucatorilor de culoare ai echipei Angliei in timpul meciului amical cu Spania /0-1/.

Federatia internationala /FIFA/ a decis deschiderea unei anchete in urma incidentelor de la Madrid, dupa ce presedintele Joseph Blatter s-a aratat socat de recenta recrudescenta a actelor rasiste in fotbal."

http://sport.rol.ro/stiri/2004/11/162631.htm

Nu se intampla numai la noi se intampla si in alte tari, si FIFA are grija de fiecare, asa ca Steaua ati facut-o, deci o meritati.

uti2102
10th September 2005, 00:08
Craiovene, tu pe ce lume traieshti ?! Ce am facut ?! Shi ce anume meritam ?!
Nu intzelegi ca totul e o facatura shi ca nu a existat nici un fel de comportament rasist pe Ghencea la meciul cu Shelbourne ?! Shi la nici un alt meci european de cand ma duc eu la stadion !!!
Nu mai luatzi de gata toate articolele shi shtirile. Acele "comportamente" sunt de fapt "presupuse comportamente". Totul e fabricat.

Paul
10th September 2005, 00:10
A treia nu stiu e putin Haldan si macar mustat lui Hitler deci nu e bine :o:
Acu m-am uitat mai atent la imaginea cu Haldan , si pentru un necunoscator (cum sunt englezii) , chiar pare a fi Hitler...

:headbang: , si ce vina are Steaua in toate astea ?

BAD_Slick
10th September 2005, 00:13
Bine le-a facut!Cum ne asternem asa dormim!daca suntem prosti, sa jucam ca prostii!

uti2102
10th September 2005, 00:14
Dinamovishtii ne-au tras-o la faza asta, cu Antonescu shi cu Hitler :D :drak:

SORENSEN
10th September 2005, 00:14
"Blackburn a confirmat ca un spectator a fost condus in afara stadionului pentru un gest de natura rasista la adresa lui Yorke. Cele doua cluburi au demarat propria lor ancheta asupra faptelor.

Yorke, care a parasit Blackburn pentru Birmingham in luna august, a fost huiduit si la intrarea in stadion.

Miercuri, la Madrid, suporterii spanioli au fost autorii unor acte rasiste /imitand strigate de maimuta/ la adresa jucatorilor de culoare ai echipei Angliei in timpul meciului amical cu Spania /0-1/.

Federatia internationala /FIFA/ a decis deschiderea unei anchete in urma incidentelor de la Madrid, dupa ce presedintele Joseph Blatter s-a aratat socat de recenta recrudescenta a actelor rasiste in fotbal."

http://sport.rol.ro/stiri/2004/11/162631.htm

Nu se intampla numai la noi se intampla si in alte tari, si FIFA are grija de fiecare, asa ca Steaua ati facut-o, deci o meritati.
Diferenta ca acele sunete sau auzit si nu au fost unele izolate ,si majoritatea au scos acele sunete , a incitat si declaratia antr. ARAGONES care i-a spus lui J A Reyes ca "ar trebui sa tragi tare si te lupti sa devi titular ca esti mai bun decat CIOARA aia(adica Henry)" iar incredibil UEFA miscata ca Aragones si-a cerut scuze nu l-a suspendat :o:
Asta da justitie
Asta e UEFA.

BAD_Slick
10th September 2005, 00:16
Semnul ala nu e neaprat nazist. Nazistii doar l-au "po****rizat"... Semnul este foarte vechi, din cultura orientala... are si o semnificatie. Imi scapa acum!
E din mitologia chinezeasca si e un semn pt noroc!

vagus
10th September 2005, 00:28
Onlinesport:
"Polonezul Michal Listkiewicz, observatorul acelei partide, a scris in raport ca publicul a imitat zgomotele maimutelor cand cei doi (negrii) atingeau mingea. "

Daca este asa si s-a putut demonstra, sanctiunea este justa. Este cam aceeasi chestie cu ce scria unul mai devreme despre aruncarea bananelor in teren ... :happy

ady51a
10th September 2005, 00:30
Imposibil asa ceva. Eu unul nu pot sa cred.

t.b.
10th September 2005, 00:35
Acum nu stiu ce reprezinta , dar semanau izbitor cu insemnul acela nazist.

Zvastica provine de la legiunile romane, a fost preluata mai apoi de catre nazisti
Pe fularele/steagurile timisorenilor nu este zvastica e alt simbol, care mai este folosit si de ceva grupari extremiste.
De altfel si crucea celtica este folosita de catre organizatii neonaziste.

viole(n)t
10th September 2005, 00:41
http://www.hostultra.com/~Exidor/Swastika/Swastika.html

SORENSEN
10th September 2005, 01:02
http://www.hostultra.com/~Exidor/Swastika/Swastika.html
Destul de convingator site-ul , dar nu cred ca dc UEFA ar vedea insemnele alea ar fi prea ingaduitori (dc a-ti fi in vreo cupa europeana ma refer,ipotetic vorbind)
Ideea e dc un simbolcare semnifica un lucru bun, a acum dc e folosit are conotatii negative .At dc eu folosesc un cuvant ca de ex tigan ca un sens negativ(adica hot,combinator,shmenar,marlan,slinos etc..) chiar dc el reprezinta o etnie cum trebuie luat? adica de ex Steaua trebuia suspendata dupa meciul cu Rapid .
Stelisti ii in injura pe rapidisti cu apelativul "tigani" nu ca o injurie rasista ci ca o expresie ce are o semnificatie enumerata ma i sus.
De ex expresia : "Un milion de ciori, un singur raspuns: Antonescu" e plina de ura rasiala ,RASISM PUR :rosu:
Fanii francezi la un meci cu romania: "Tiganii"(traducere libera, "mots a mots", etc..) RASISM -s-a auzit pe tot stadionul chiar si fotbalisit care s-au declarat indignati , unde-i suspendarea sau macar atentionarea :o:

dyuletz
10th September 2005, 01:11
Bai fratilor voi ati inebunit, cum puteti ma sa spuneti ca decizia este justa, mai laso naibii de treaba, doar suntem romani si stim bine cum este pe stadione , cum se injura si tot ce se intampla, este ceva absolut normal, ati vazut voi oare ce se intampla la meciurile din Turcia, Argentina, chiar si Italia (unde am fost la 2 partide a lu Inter) si va spun ca injura de nu mai pot si aia, fac urat si chiar la una din partidele la care am fost eu Inter-Messina, (Messina fiind o echipa din Sicilia), le strigau "Bien venuto a Italia aleee" adik tot un fel de rasism da la scara mai mica.
Oricum ideea e ca tiganii pt romani, tot niste jigodii imputie care fura si fac tara de ras in lume vor ramane, si indiferent ca se numesc rromi acuma tot niste ciori sunt pt noi, pt ca stiti bine cum ne fac de ras in lume si ce fac si pe la noi.
Nu sunt rasist si nu am nimik cu ei, dar 80% din ei sunt doar niste ciorditori si asa vor fi mereu, asa ca decizia uefa este de tot rahatu si ar trebuii sa protestam, nu sa lasam capu jos si sa inchidem ochii, pt ca ei vor proceda asa mereu, mereu ne vor fura arbitrii, mereu ne vor sanctiona cum vor muschii lor si tot asa, deci la lupta mai fratilor, hai sa le demonstram ca nu suntem cu nimica mai jos decat ei si din experienta va zic ca suntem o natie superioara multor din cele occidentale, numai ca am avut un sistem imputit care ne-a tarat in jos atata, cam asta e... !!!

Tiger_Sonny
10th September 2005, 01:38
pot sa spuna ca...da decizia celor de la UEFA a fost corecta...poate nu era cazul ca suporterii Stelisti sa faca asa mare Tam-Tam in acel meci...dar laurma urmei totzi suntem suporterii unei echipe...
Forzza "C.F.R." :drak:

vagus
10th September 2005, 02:04
cand un negru este la minge si publicul face ca maimutele .... lasand subiectivismul la o parte, este f. clar ca este vorba de rasism. Un suporter stelist spunea pe acest thread ca daca s-ar fi aruncat cu banane pe teren ar fi fost o dovada clara de rasism ...
Acum spuneti voi care-i diferenta intre a face ca maimutele sau a arunca cu banane pe teren? :happy

Ce ramane de discutat este daca cei de la UEFA au avut dovezi pentru a incrimina Steaua ... Eu cred ca raportul observatorului nu ar trebui considerat o dovada ci mai degraba o instiintare. Pentru ca altfel observatorii de la noi vor copia modelul si declaratiile lor vor deveni "dovezi suficiente" pentru a pune bete-n roate cu orice pret unor echipe din Divizia A.

FatFrumos
10th September 2005, 02:12
Mi se pare foarte corect decizia UEFA......mai avem de a invatat cum sa ne comportam cu alte civilizatii.

alsign
10th September 2005, 02:34
Vorba lui Porumboiu "s-a deschis Cutia Pandorei ... "

Cei care spun ca nu este justa sunt stelisti , ceilalti anti-stelisti. Pe romani cand ii prind cu ceva cum ii arata cu degetul. Dar cel mai inspaimantator lucru ii ca cel care a informat a fost un roman ....

Iar cei care au puterea de la UEFA a luat o masura putin hilara .. probabil ca toti sunt vorbitori de limba romana si sunt mari cunoscatori de cultura si civilizatie romaneasca .

Sa speram ca o astfel de decizie vor motiva suplimentar jucatorii Stelei , iar cei care iubesc cu adevarat echipa asta se vor bucura de inca o calificare in grupele UEFA .

livaches
10th September 2005, 03:05
Ar trebui ca UEFA sa mai ia o decizie la fel de inteleapta si sa elimine cuvantul "Tigan" din DEX. Si daca tot se ocupa de problema asta, sa infiinteze o comisie permanenta care sa supravegheze activitatea Academiei Romane si sa controleze la sange lexicul romanesc. Eventual, sa fie permisa utilizarea limbii romane numai cu acordul expres al UEFA. Rusine nesimtitilor!!! :rosu:
Mai mult,propun sa fie pedepsita cu moartea folosirea apelativelor "tiganule", "romanule", "norvegianule", "europeanule" si similare.

casinower
10th September 2005, 03:12
in Moldova, STEAUA este acasa, e ca in Ghencea

Nea Vasile
10th September 2005, 03:20
Lasind la o parte ca toata tevatura asta cu articolele de ziare (straine si romanesti) care vorbesc despre portretele lui Hitler (haida de!), Antonescu, insemnele Garzii de Fier si lozincile anti-tiganesti de pe banerele/din scandarile de pe stadioanele campionatului intern, care oricum n-au nici o importanta in decizia de suspendare a Stelei din momemt ce "nu ne putem amesteca īn competiţiile interne, dar nu vom permite astfel de reacţii īn cupele europene - William Gaillard, directorul de presă al UEFA" (deci, in esenta e doar mincatorie de rahat gazetareasca, gaz pe foc, vezi poza incriminatoare cu "Hitler" din Evenimentul Zilei de azi, parca), ce ramine este simplul fapt ca spectatorii de pe Ghencea s-au maimutzarit cind niste jucatori negri dadeau cu piciorul in minge.

Cum, atit? Pentru asta a fost penalizata Steaua cu suspendarea terenului?

Daca da, atunci am si eu niste intrebari pentru filfizonii manierati de la UEFA:
1. Daca spectatorii faceau ca ciorile, se mai primea pedeapsa?
2. Aveau voie spectatorii sa faca ca maimutele cind un jucator ALB era la minge?
3. In general, care sunt animalele agreate de UEFA care pot fi imitate de catre tribuna? Pot face dinamovistii "ham-ham" si stelistii "mamelor din lumea'ntreaga" la meciurile internationale?
4. Cind tribuna de pe Old Traford face "uh-uh-uh" dupa fiecare gol al lui Ruud van Nilsteroy, nu cumva asta e o manifestare rasista pasibila de suspendarea terenului? Daca portarul caruia ia marcat golul Ruud este negru, mai au voie sa faca "uh-uh-uh"?

As mai avea destule intrebari pt desteptii de la UEFA dar poate va plictisesc. In orice caz, astept cu infrigurare reactia vehementa impotriva UEFA a organizatiilor ecologiste care militeaza pt drepturile animalelor dupa principiul "si animalele sunt tot oameni". Cum adica, este o rusine sa fii comparat cu o maimutza?

Daca as fi suporterul Stelei m-as duce la stadionul din Bacau cu un banner pe care ar scrie "FOCK Lennartsson!" (nu e nimic rasist in politetea asta, nu?)
si in timpul meciului i-as spune observatorului UEFA cam cum fac boul si capra: "MUUUUU...EEEEEEE".
Ca uite asa, eu iubesc animalele.

Cra10veanu
10th September 2005, 03:53
faceti ma ca oile, e mai reprezentativ ;)

guguman
10th September 2005, 04:10
intr-un fel e bine. la noi pe stadioane se aud prea multe scandari urate la adresa altora. daca ai copii ti-e si jena sa ii duci la un meci de footbal.inainte era altfel pe stadioane.trebuie respectati jucatorii, ei isi fac numai meseria.

Pacala
10th September 2005, 05:16
dorm toti moderatorii si au uitat sa stearga niste mesajele unui iesean intrat in calduri pentru ca steaua ar putea juca la..bacau :D moldoveni in suferinta

Clubul steaua ar trebui sa dea in judeca uefa
sint multe minciuni si aberatii in aceasta sanctiune, insasi comunicatul oficial este unul ambiguu.
deci este vorba de o rejudecare a cazului(la cererea cui,a stelei?) la care s-a dat o pedeapsa si mai severa, cresterea amenzii pe baza unor informatii false, masluite
rauvoitoare. Mai mult , in comunicat se spune ca steaua este primul club pedepsit cu suspendarea terenului pentru un astfel de act, si se sugereaza cumva ca actele savarsite de bulgari, desi condamnate, nu sint pedepsite dar agraveaza gesturile stelistilor.Intreg comunicatul este ridicol si ambiguu.
Interesant ca romanii ori sint acuzati ca sint tigani ,ori sint acuzati ca sint rasisti
cand occidentali ne fac tigani chiar la posturi tv, nu se deranjeaza nimeni, cand un tigan si un ungur trimit niste minciuni, ele devin probe agravante daca steaua joaca cu o echipa norvegiana iar presedintele frf se numeste mircea sandu.
este evitent ca frf este "iubita" in mod special de uefa ,relatia johansson-m sandu fiind una foarte speciala in urma ultimelor alegere.fiind o tara mica johansson vrea sa dea un exemplu celorlalti conducatori de federatii, un avertisment, priviti ce patesc cei care inclaca consemnul si ca la la Dumnezeu(fifa) te mamanca ingerii(uefa)
daca mai punem si obisnuitele piedici pe care si le pun romanii intre ei si "ajutorul" permanent pe care ni l-au dat tiganii si ungurii la construirea imaginii exterioare pe care o are romania, nu ne vom mira daca in cativa ani nu vom fi pedepsiti daca romanii vor mai invata in scoli despre Mihai Viteazul, Vlad Tepes sau nu cumva tablorui cu ei vor fi considerate hitleriste.
Steaua ar putea iesi castigata daca gigi becali si mm stoica invata ceva din aceasta intamplare si daca va fi concediat de exemplu acel mascarici care este crainic la stadionul lor.

Angelina Jolie
10th September 2005, 05:50
Semnul ala nu e neaprat nazist. Nazistii doar l-au "po****rizat"... Semnul este foarte vechi, din cultura orientala... are si o semnificatie. Imi scapa acum!
E de-a dreptul zvastica neonazistilor. Numai ca e pe fond violet in loc de rosu.
http://www.adl.org/hate_symbols/neo_nazi_swastika_flag_var.asp

vagus
10th September 2005, 06:08
un lucru este clar: stelistii nu vor mai face ca maimutele la adresa vreunui jucator negru :happy ... ceea ce este bine, nu? Dar daca fac ca oile la adresa lui Jiji, tot rasism se cheama? :rolleyes: ... :happy

Steaua + Dobrin
10th September 2005, 06:58
Microbisti din toate judetele ... ginditzi-va !!!

Desi este unica prin ceea ce reprezinta decizia mi se pare foarte drastica.
Se pare ca se vrea a fi o lectie. Si din pacate, lectia este primita tocmai de catre echipa care a adus cele mai mari onoruri (Cupe, puncte, valoare samd) fotbalului romanesc. Este ca si cum ai pune la coltz premiantul clasei ca a fluierat in scoala ...

Eu traiesc departe de tara ... in lumea lor ... Nu le mai dati apa la moara, ca de-abia asteapta !! Aici TOTI sint rasisti, sovini si nationalisti. Dar traiesc intr-un climat de "intelegere" si pace intre ei. Se pune un mare pret pe "apatenta". In ceea ce ne priveste trebuie sa ridem cu ei si sa ... lacrimam ca voi. Ne desconsidera si ne privesc arogant spunind despre noi ca sintem lumea a 3-a. Nu va asteptati la minuni. Romani, NIMENI nu va iubeste !! Si daca mai vine cite-un ungur (de-ala rau !! caci au fost si multi de mare valoare ... mai ales la Steaua ), care pune cite-o contra ... aia sintem !! Britzii ori nemtzii ori ... oricare din Vest ... asta asteapta, si ne frig !!!
Asa ca aveti mare grija, ca doar se vrea intrarea in Europa !! Dar fiti atenti ca parlamentul de la Budapesta este copie fidela cu cel de la Londra ( deci 1-0 pentru ei !! stiti voi cine).
Nu strica un pic de orientare in ... spatiu si mai multa intelegere intre ROMANI !! Uitati cind este vorba de meciuri cu echipe de afara de apartenenta de club. Este foarte daunatoare pentru noi toti .

Incercati sa-i bateti cu armele lor: munca, fatarnicia, seriozitatea si constiinta.

Hai STEAUA !!! Campioana Europei !!
HAI DOBRIN - Geniul fotbalului Roamnesc !!

rt_trujohn
10th September 2005, 08:01
Marilyn_Monroe

Mosule ai dreptate sint si Romini de calitate, dar eu nu mam referit la Romini de calitate, sint unpic suparat in sufletul meu ca vad ca forbalul din Rominia pe zi ce trece se duce mai rau in jos, stau aicia in australia toata nopate pe net sa incerc sami suport echipa nationala sau echipa de club pe care este steaua, si nu numa steau cind joaca ori ce echipa Romineasca intrun turneu european stau toata noaptea in cur pe scaun si suport echipa, chiar daca mine trebe sa ma duc la munca sau la universitate, aia este inmaterial eu sint acolo si urmaresc meciu. Si cind vad timpeni dinastea iti dai seama ma ienrveaza, si zic ca nu ma ma uit, pina data viitoare, asta este bola microbistului.

o zi buna toata lumea

serginho003
10th September 2005, 08:06
Steaua sufera si totul e din cauza presei din Romania,care nu are alte treburi de facut decat sa faca din tintar armasar.Uitati aici se vede distanta dintre prescolarii "Gazetei" si galacticii de la "Gazzetta dello sport" si vin aici cu o gramada de argumente:cuvinte extraordinare au fost scrise despre azzuri dupa victoria din Belarus si ce adjective adreseaza ei alor nostri chiar si dupa o victorie,indiferent cat de categorica sau cat de chinuita a fost aceasta.Asta e nivelul nostru poate in fotbal ,dar clar in presa.Apar "juniori" in presa sportiva care vor sa para incendiari,copie si ei saracii modele din filmele americane,dar de fapt nu fac decat rau........asta ne e nivelul si tragem ponoasele de pe urmele de pix ale unor "desculti" ca sa citez alt "as" contemporan al fotbalului nostru mult iubit.Rusine pt ceea ce ati facut Stelei-----fanionul fotbalului romanesc pe veci..... :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu:

vlad1607
10th September 2005, 08:55
la dinamo erau portrete cu hitler , si cu antonescu (DInamo - Rapid 2= , "antonescu de traia , pe tigani in omora")


ba tu esti nebun la cap? dupa ce ca nu stii prea multe mai si vb aiurea non stop ! unde ai vazu tu hitler ma la DINAMO ???? :rosu: te iei dupa fitzuica aia numita evz? culca-te baiete !
Cu Antonescu a fost ceva in cadrul coregrafiei "LEctia de Istorie" de acum vreo 4,5 ani da dc itzi zic ce "figuri" mai apareau in acea coregrafie te bag in ceatza
nu mai vb ma ca sa te afli in treaba. :rosu:

apparte
10th September 2005, 10:02
Cati ati urmarit meciul Stelei cu shelbourne?Spuneti daca ati auzit "monkey sounds",eu unul n-am auzit asa ceva la TV!Aaa!Si inca ceva:ziceau cei de la UEFA de faptul ca jucatorii de culoare au fost fluierati mai mult decat ceilalti!Pai astia de la UEFA sunt chiar *******i!Pai aia doi erau singurii in stare sa dribleze si tineau mai mult mingea!

GeKuRA
10th September 2005, 10:15
intr-un fel e bine. la noi pe stadioane se aud prea multe scandari urate la adresa altora. daca ai copii ti-e si jena sa ii duci la un meci de footbal.inainte era altfel pe stadioane.trebuie respectati jucatorii, ei isi fac numai meseria.
serios ??
imi povestea tata(care nu e prea microbist, adoarme la meciuri) cand era mai tanar si a fost cu bunicu la Stadion la Iasi... s-a speriat de ce injuraturi tragea bunicu' ! :D:D
de injurat se injura muuuult mai mult ca acu...

dar se trezira niste oameni destempti sa gaseasca ceva impotriva noastra...

Gabriel
10th September 2005, 10:28
eu zic ca era destul amenda. oricum..nu prea sunt de acord cu manifestarile astea rasiste....asa ca nici incorecta nu mi se pare decizia.

SORENSEN
10th September 2005, 12:41
"Acuzaţii după ureche

Aşadar, Lennart Johansson declară că "sīntem foarte īngrijoraţi de rasismul din Romānia", iar ziarul londonez Daily Telegraph, gazda recentelor afirmaţii ale preşedintelui UEFA, īmpinge lucrurile şi mai departe, pretinzīnd că suporterii noştri ar afişa pe stadioane pīnă şi tabloul lui Hitler?! O īngrijorare fără temei, dar şi, să mă scuze confraţii englezi, o prostie fără margini, căci portretul incriminat de cotidianul amintit aparţinea regretatului fotbalist dinamovist Hāldan, nicidecum criminalului ce a ordonat gazarea a milioane de oameni.

Sigur, e dreptul lui Johansson să se alarmeze, chit că mai normal era să fi intervenit atunci cīnd, īn repetate rīnduri, arbitrii delegaţi de forul pe care-l conduce au furat ca-n codru "naţionala" tricoloră. Cu prilejurile respective n-a mişcat un deget, iar acum face din ţīnţar armăsar, mergīnd pīnă acolo īncīt solicită, fireşte, prin intermediul unor subordonaţi, o sancţiune mai aspră pentru Steaua, şi ea īnvinovăţită de rasism la meciul cu Shelbourne?! Īmi permit să-l informez pe şeful fotbalului european că greşeşte, aşa cum greşeşte oricine inculpă pe cineva după ureche, īn lipsa unor probe concludente. Dacă le-ar fi reproşat suporterilor din Romānia că mai īncalcă regulile decenţei, ba uneori şi pe ale civilizaţiei, Johansson ar fi avut dreptate. Aşa īnsă n-are, deoarece spectatorilor noştri li se pot imputa multe, că-s pătimaşi, slobozi la gură, miştocari etc., dar nu şi c-ar fi rasişti. Cine-i acuză de asta, exagerează, ridicīnd unele manifestări izolate, şi nedorite, la rangul de fenomen."Ioanitoaia GSP

Cam asta ar fi de zis .

Danok the Great
10th September 2005, 12:45
Poate ca tebuie sa facem ca oile la fiecare fluier al arbitrului la Steaua-Valerenga

cata
10th September 2005, 13:32
Fara a avea antipatii ros-albastre, mi se pare o decizie corecta.
In primul rand, poate se va depolua atmosfera de pe stadioanele noastre. Cineva scria mai devreme ca se injura si pe vremuri; nu prea este asa, in tribunele anilor '70 mai auzeai de necuratu' ... dar cam atat - puteai merge linistit si cu copiii si cu sotia/prietena/soacra cu siguranta participarii la un spectacol sportiv; poate prin divizia sateasca se se mai fi amintit si de mama sau de rudele defuncte. Cand este vorba de onoarea propriei mame toti sunt barbati, insa cand incurajarile trec de la "pe ei, pe ei" la "pe mama lor" lucrurile se simplifica, este mama lor nu a noastra. Nu sunt un puritan, care sa puna egal intre publicul de teatru si cel sportiv. In plus, detest masurile coercitive, insa daca pentru a nu mai vedea hartii pe jos trebuie date amenzi - hai sa o facem. A fi civilizat este o chestie de educatie, de auto-control insa si de impunere daca altfel nu se poate.
In al doilea rand, pentru cei mai multi dintre noi rasismul ca si hartuirea sexuala, de exemplu, sunt luate in zeflemea. Vezi un tigan -sau rrom in limbaj european- cu Mertanul si ghiulul indesat pe deget si subconstientul iti zice ca este un borfas. Vezi un negru mai destupat si gandesti " al dracu' cioroi". La serviciu mai pui de o glumita sexuala cu o colega si nici nu iti vine a crede ca in occident ai putea plati daune mari pentru hartuire. Sunt convins ca ceea ce s-a intamplat pe Steaua (si cu irlandezii si cu Rapid) sau la Timisoara sau pe orice alt stadion se va repeta. Paradoxul este ca nici unul dintre cei care fac "cra-cra" nu se considera rasist, ci doar simpatic. Pur si simplu este o manifestare de gasca in public. Cred ca pe un rrom nu il deranjeaza ca este facut tigan, insa asocierea cu o maimuta sau cu o cioara este intr-adevar degradanta. Cei care striga ar trebui sa se puna si in pozitia (ca sa nu zic pielea) jignitului.
Tragand linie, cred ca UEFA a dorit sa dea un exemplu dur, intr-o zona geografica in care inca respectul fata de cel de langa noi este inca mic. Am avut ghinionul sa fie Steaua...
PS Sunt de acord cu toti cei care cred ca este si o razbunare a boss-ului UEFA pe M.Sandu, care a facut pipi impotriva vantului. Un motiv in plus ca Nasul sa plece.

strainu
10th September 2005, 13:37
un lucru este clar: stelistii nu vor mai face ca maimutele la adresa vreunui jucator negru :happy ... ceea ce este bine, nu? Dar daca fac ca oile la adresa lui Jiji, tot rasism se cheama? :rolleyes: ... :happy

RASĶSM n. 1) Teorie social-politică care susţine inegalitatea biologică şi intelectuală a raselor umane. 2) Acţiune de discriminare rasială.
Sursa: www.dexonline.ro

Deci nu, daca fac ca oile la adresa lui Gigi nu e rasism. Probabil ca se va sesiza Comisia Nationalade Aparare a Animalelor Domestice, sectia Boi :P

In legatura cu sanctiunea: a face ca maimuta la adresa jucatorilor negri si a ne numi pe noi tigani tot rasism se cheama; asa ca sanctiunea e pe deplin meritata

vlad1607
10th September 2005, 13:47
Cati ati urmarit meciul Stelei cu shelbourne?Spuneti daca ati auzit "monkey sounds",eu unul n-am auzit asa ceva la TV!!

eu unul sper sa nu gresesc dar sunt 99%sigur ca am auzit.

t.b.
10th September 2005, 13:49
Dragomir vorbeşte de o răzbunare a lui Johannson

Preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a comentat declaraţiile şefului UEFA, Lennart Johannson: "Īn Romānia nu există rasism. Ştiţi ce s-a īntīmplat? Johannson s-a răzbunat pe cei din estul Europei pentru acele declaraţii ale selecţionerului Bulgariei, Hristo Stoicikov, care l-a acuzat pe şeful UEFA, şi de-asta a cerut suspendarea". Varianta lui Dragomir nu stă īn picioare deoarece tot ieri, īn aceeaşi şedinţă īn care terenul Stelei a fost suspendat, echipei bulgare ŢSKA Sofia, acuzată de rasism pentru că suporterii ei l-au fluierat pe Cisse la meciul cu Liverpool, i-a fost menţinută amenda de 19.400 de euro şi nu s-a trecut la sancţiuni mai drastice


Cine a pīrīt-o pe Steaua?

Deşi Gigi Becali a spus că din cauza ziariştilor romāni a fost suspendat terenul, ieri, preşedintele Biroului european de informare a rromilor, Valeriu Nicolae, a recunoscut pentru ProTV că el a informat UEFA de manifestările rasiste ale suporterilor din Romānia. "Eu am trimis la UEFA materialele care arătau cum īn tribune sīnt afişate mesaje cu chipul lui Antonescu şi Hitler şi cele care făceau trimitere la ţigani", a spus Nicolae

gsp.ro
Oare Valeriu Nicolae ala, cu cine tine :P

viole(n)t
10th September 2005, 14:17
chiar ma contraziceam cu cineva, poate voi ma ajutati:

a mai suspendat UEFA/FIFA pana acum vreun teren doar pentru ceea ce s-a strigat?

Din cate stiu eu, terenurile au fost supendate pentru ca s-a aruncat in teren, violentze in tribune, intrari pe teren, etc. dar niciodata nu-mi amintesc sa se suspende un teren pentru ceva ce s-a strigat in tribune.

Daca am dreptate, inseamna ca e a doua decizie istorica pe care un for fotbalistic international o ia saptamana asta, dupa ce FIFA a hotarat rejucarea meciului ala...

P.S.: Nu ca mi-ar fi mila de Steaua, dar nu-mi place panta asta pe care se aluneca. Ce dracu', stadionul nu-i biserica. Eu zic ca se pierde din frumusetea fotbalului daca ingradesti spectatorul sa se manifeste pe stadion!!! iar astfel de decizii asta fac.

SORENSEN
10th September 2005, 14:52
Pe site-ul uefa ,in comunicat se foloseste cuvantul "first" :

"First time
At its meeting in Nyon, the Appeals Body increased the fine awarded to Steaua to €19,500, and the club have been ordered to play their next UEFA Cup home game in a stadium 250km away. It is the first time a stadium has been closed as a disciplinary measure for a racist act."

Cu noi s-au gasit , romanii au mari probleme de civilizatie dar pana la rasim sau a fi cei mai rasisti e mult.

FITUITILE romanesti spun ca nu ar fi prima suspendare , dar comunicatul zic eu eclar din acest pct de vedere.

Triphat
10th September 2005, 15:39
Ce corect ma Vald ? Asa ceva nu e corect, o amenda era destul. Adevarata discriminare e decizia luata de UEFA. Cate echipe striga asa si nu ii trimite la 250km de casa ? Multe iti zic eu... nu facea UEFA ce a facut daca tiganul ala nu vorbea aiurea de noi... cu portretele lui hitler din imaginatia lui.

uti2102
10th September 2005, 15:40
Steaua ar putea iesi castigata daca gigi becali si mm stoica invata ceva din aceasta intamplare si daca va fi concediat de exemplu acel mascarici care este crainic la stadionul lor.
Ce legatura are crainicul stadionului cu cele intamplate ?!?!?! Eshti pe dinafara !!!


a face ca maimuta la adresa jucatorilor negri si a ne numi pe noi tigani tot rasism se cheama; asa ca sanctiunea e pe deplin meritata
Bine mai straine, shi ce-ai vrea ?! Sa va cantam din toata inima "Am avut shi vom avea mereu boala pe rromi !" ?!?! E mai bine asha ?! E mai bine sa va zicem rromi decat tzigani ?! Sa vina Corsicanu' shi sa declare public ca sa nu mai fie suparare. Sunt sigur ca de-a doua zi nu se va mai auzi varianta cu "tziganii" ci cea cu "rromii".

Triphat
10th September 2005, 16:16
Nu cred ca cuvantul "tigan" e rasist. Pana cand si Valeriu Nicolae a vorbit folosind cuvantul "tigan". Deci nu vad care e problema. Acest cuvant nu e un termen rasist. Totusi, nu vad unde este sensul prezentu in decizia asta, cand Steaua a fost suspendata si din cauza coregrafiilor dinamovistilor.

vlad1607
10th September 2005, 16:22
sterge moshule sterge tot ce te deranjeaza......da-mi si ban pe 14 zile...."mare" caracter esti pe cuvant !

Kainsashiki
10th September 2005, 16:46
cum ar trebui sa arate un meci perfect in viziunea celor de la uefa:

toata lumea sa vina la stadion cu masini ford
sa isi cumpere un amstel platind cu mastercard
publicul sa se aseze in sir indian pe scaune
sa aplaude tot meciul
sa isi sustina echipele adverse

sunt penali astia, ei nu-si dau seama ca din ce in ce mai multe echipe fac antijoc si de asta sunt huiduite. credeti ca dorinel munteanu mai era aplaudat cand a fost schimbat la bilbao daca cfr nu facea un joc bun si stateau in careul lor tot meciu si trageau de timp ?

Mariusmadmax
10th September 2005, 17:02
Mesaj ptr Dinamovisti , Rapidisti , etc etc :
"Bucurati-va !"
Sunt sigur ca romanii nu sunt rasisti !
Stelistii sunt si ei romani !
... si timisorenii sunt romani , si din tigan , cioara , si strigate de maimuta nu l-au scos pe Banel ...
"Maine Europa va suspenda si alte stadioane din Ro ... bucurati-va !"

vlad1607
10th September 2005, 17:15
marisu nu e nevoie sa ma sfatui tu sa ma bucur...m-am bucurat din prima clipa in care am auzit ca jucatzi cu Valerenga la mama dreaq...e ura prea mare....pacat ca eram cam junior pe 10 mai 1997 si nu am fost acolo !

the_one_&_only
10th September 2005, 18:07
decizie corecta, atata timp cat spectatorii din ghencea au inceput sa scoata pe gura sunete de maimuta cand a intrat pe teren un jucator de culoare de la rosenborg, primim penalizare si meme stoica se gaseste sa faca contestatie asupra deciziei. trebuia sa lase ochii in pamant, sa recunoasca ca exista anumite fractiuni rasiste printre suporterii din ghencea si basta. bulgarii de aia nu au primit o penalizare in plus pentru ca nefacand apel la prima decizie a uefa si-au recunoscut oarecum greseala. noi romanii totdeauna am fost mai destepti ca ceilalti. de aia suntem si acolo unde suntem. nu meritam cu asemenea suporteri sa fim in europa, in champions league, sau in orice competitie care se respecta.

vlad1607
10th September 2005, 18:08
corect...

vagus
10th September 2005, 20:26
RASĶSM n. 1) Teorie social-politică care susţine inegalitatea biologică şi intelectuală a raselor umane. 2) Acţiune de discriminare rasială.
Sursa: www.dexonline.ro

Deci nu, daca fac ca oile la adresa lui Gigi nu e rasism. Probabil ca se va sesiza Comisia Nationalade Aparare a Animalelor Domestice, sectia Boi :P

In legatura cu sanctiunea: a face ca maimuta la adresa jucatorilor negri si a ne numi pe noi tigani tot rasism se cheama; asa ca sanctiunea e pe deplin meritata
:happy

A spune "tigan" unei persoane care nu este de etnie rroma, nu este rasism. Are sensul de hot, murdar, necivilizat, needucat ... Dar a spune acest lucru unei persoane de etnie rroma .... situatia devine confuza :happy

claudio379
10th September 2005, 20:40
Hai sa fim putin seriosi! Credem ca in Europa se judeca altfel decat in America! Insa se vede clar! Ne-am dat dupa ei! (sau s-au dat dupa ei, pt ca noi nu suntem in Europa!)... pai cum sa fie vorba de rasism bai frate cand in Ardeal se striga : m..e la olteni, moldoveni,etc. in Oltenia : m..e ardeleni,etc etc, ... iar daca la tigani li se spune "TIGANI" cineva se supara! Bai frate e de rasul curcilor!
Sa nu le mai zici oamenilor pe nume?! Daca esti alb ... esti negru sau ce?... ca eu nu mai inteleg?
Pai, sa ne fie rusine ca suntem ce suntem!!! Daca in Africa s-ar juca un meci
cu o echipa din Romania si s-ar striga ceva de genul : Albicosule! , Romane!, etc. noi trebuie sa consideram asta o forma de rasism???
Sa nu se inteleaga ca eu as fi rasist! Eu nici macar nu inteleg termenul! Culoarea pielii e o chestie de adaptare la mediu! Restul e in mintea unora, a caror
inteligenta nu trece de nivelul mediu(fara suparare)!
:headbang:

DanielAndrei
10th September 2005, 20:55
chestie interesanta azi la Otelul - Rapid: galatenii ar putea fi acuzati de rasism, deoarece in timpul transmisiei s-a auzit un " la tigani, m*** la tigani" :D. Oare Uefa nu i-a auzit ???

andreiush
10th September 2005, 20:57
Au aratat si la stiri galeria(deci nu 3-4 oameni) Otelului care scanda: "Am avut si vom avea mereu boala pe tigani"

SORENSEN
10th September 2005, 21:04
decizie corecta, atata timp cat spectatorii din ghencea au inceput sa scoata pe gura sunete de maimuta cand a intrat pe teren un jucator de culoare de la rosenborg, primim penalizare si meme stoica se gaseste sa faca contestatie asupra deciziei. trebuia sa lase ochii in pamant, sa recunoasca ca exista anumite fractiuni rasiste printre suporterii din ghencea si basta. bulgarii de aia nu au primit o penalizare in plus pentru ca nefacand apel la prima decizie a uefa si-au recunoscut oarecum greseala. noi romanii totdeauna am fost mai destepti ca ceilalti. de aia suntem si acolo unde suntem. nu meritam cu asemenea suporteri sa fim in europa, in champions league, sau in orice competitie care se respecta.
Poate ai fost tu la stadion si ai auzit sunetele.
La tv 100% nu s-au auzit aceste strigate sau ce or fi.
Tevatura a fost facuta de arogantul ala Pat nu stiu cum antrenor de una bucata melteni fara treaba cu fotbalul ,fiind foarte suparat ca a pierdut meciul , iar declaratia lui nu a inclus acele sunete rsiste ci a zis ca spectatorii au fluierat la intrarea un jucator de culoare si apoi pe parcursul partidei circa 10 minute(cred ca atat a jucat respectivul) a fost fluierat omu' dar pa cine sa fluieri daca el era singurul care putea sa tine mingea la picior mai mult de 10 secunde.

"...bulgarii de aia nu au primit o penalizare in plus pentru ca nefacand apel la prima decizie a uefa si-au recunoscut oarecum greseala..."
Mda asta zici tu dar ia uite ce zice UEFA :
<<Racist conduct
In another case, UEFA's appeal has been rejected by the Appeals Body in a hearing dealing with the racist conduct of Bulgarian team CSKA Sofia's supporters at another Champions League qualifier.

Fine confirmed
European football's governing body had asked the Appeals Body to reconsider the punishment handed down by the Control and Disciplinary Committee which saw CSKA fined €19,500 for the behaviour of their fans during the home leg of the third qualifying round tie against Liverpool FC. The fine has been confirmed.

Racist abuse
It was established that there were various incidences of firecrackers being let off at the stadium, and it was noted that Liverpool striker Djibril Cissé came in for racist abuse during the latter stages of the game. Nevertheless, the panel also took into consideration the improper conduct of the Liverpool player prior to the chants of the crowd.>>

Cred ca am afisat msj de la UEFA de cateva ori dar se pare ca unii vorbesc fara sa se informeze. :ok:

Ioca10
10th September 2005, 21:32
1 mi se pare aberanta decizia uefa da asta e norvegieni trbuie avantajati
2fie vorba intre noi ori televizorul meu era prea bun si am auzit acele sunete ori asta era noua sonorizare de pe Ghencea :D

saphicus
10th September 2005, 21:48
INJUST ! UEFA A PEDEPSIT ROMANIA INVENTAND UN CAZ DE RASISM! SUSPENDATI DEGEABA ! GSP- Prima pagina!

UEFA a suspendat stadionul din Ghencea pentru manifestari rasiste. Stelistii
vor protesta impotriva acestei "decizii aberante" PROSPORT

Rasistii de la UEFA dau Steaua afara din Ghencea !!FANATIK :ciocan: :ciocan: :ciocan:

enron
10th September 2005, 21:51
problema nu este daca au strigat sau nu stelistii(probabil ca au facut-o, e normal) sau daca pe altii nu i-au pedepsit atat de serios, ci ca toti paduchii astia de la fifa sau de la uefa sug la ... tata rasismului. e dreptul meu sa fiu rasist sau orice imi trece prin cap si sa ma manifest, atata timp cat nu comit vreo infractiune, ca atare. pe principiul ca, daca un singur om are o anumita opinie, faptul ca autoritatile nu sunt de acord cu ea nu le da dreptul sa ii inchida gura s-a fondat civilizatia europeana
asa ca cei care nu respecta dreptul la opinie al celorlati, indiferent cat de simplu sau vulgar este exprimata (e vorba de un stadion si oricum uefa nu se ataca la vulgaritate sau jigniri in general)

vlad1607
10th September 2005, 21:55
vai de capu vostru suntetzi .....

Ioca10
10th September 2005, 21:58
Marfa concluzie acum poti sa nu ne mai onorezi cu prezenta :D

apparte
10th September 2005, 22:16
Au aratat si la stiri galeria(deci nu 3-4 oameni) Otelului care scanda: "Am avut si vom avea mereu boala pe tigani"
Corect,provocati de galeria giulesteana care a scandat:"Moldoveni m..e moldoveni"!Cauza si efect!Si nu a strigat doar galeria ci si o parte din tribuna(unele voci se auzeau clar,fiind plasate probabil langa cabina comentatorilor).

uti2102
10th September 2005, 22:19
Au aratat si la stiri galeria(deci nu 3-4 oameni) Otelului care scanda: "Am avut si vom avea mereu boala pe tigani"
Shi care e problema ?! Acum nu mai e voie nici cu "M**e" ?! Nu mai ai voie sa-tzi injuri adversarii ?! Sau ce ?! :o:

andreiush
10th September 2005, 22:26
Am zis doar ce s-a intamplat si ce au aratat! Timisoara a fost judecata pentru ca au strigat cativa oameni... aici a strigat galeria... asta ziceam... In cazul vostru la fel... voci razlete... si vezi ce a iesit...

uti2102
10th September 2005, 22:31
Pai stai nitzel ca treaba e diferita. Timishoara l-a atacat pe Banel ! Iar la Steaua s-a considerat ca prin acele onomatopee a fost atacat jucatorul de culoare, Ndo !
La Galatzi nu a fost in nici un caz vorba de atac cu tenta rasiala asupra unei persoane ! A fost pur shi simplu o scandare impotriva echipei Rapid, asha cum "M**e Dinamo" e impotriva lui Dinamo ! Nu vad incarcatura rasiala in aceasta scandare ! Iar daca chiar deranjeaza, am spus-o mai sus : sa vina Corsicanu shi sa o spuna ! De a doua zi, cel putzin in Ghencea, se va auzi o versiune in care "tzigan" e inlocuit de "rrom".

Sincer sa fiu mi-ash dori ca aceste comisii sa se sesizeze la orice fel de scandare triviala. Sa se inceapa sa se dea amenzi ! La toate echipele ai caror suporteri fac asha ceva. Iar la 2-3 amenzi sa se suspende terenul. DAR SA FIE ACEEASHI LEGE PENTRU TOATA LUMEA ! Pana atunci otzelarii sunt nevinovatzi.

Vadim
10th September 2005, 22:45
Mi se pare ca lipseste ceva esential in treaba asta. Daca la Nicolita au fost niste audieri si el a zis ca nu a fost asa, in cazul celor de la Shelbourne nu am auzit sa fi fost interogati oficial sportivii in cauza. Aia era cea mai buna marturie, daca ei au auzit ca unii din tribune faceau ca maimutele cind ei atingeau mingea. Daca nu au auzit, auguri. Or UEFA a stat la mana unor declaratii dubioase ale unora (printre care acel rrom) sau a unor articole din presa mai mult sau mai putin adevarate (vezi tampenia aia cu coregrafia legata de Hildan)...

S2K
10th September 2005, 22:50
Foarte bine s-a facut. Asa o sa se invete minte cu totii, si "fanii" si conducerea. Fecali e cel mai mare rasist ... si joaca si in piesa unde hotul striga hotii.

Daca eram la UEFA ii scoteam direct din competitie.

Eu unul m-am saturat sa aud "tiganii", "m*ie", etc.

Putin offtopic ... De ce s-a strigat la meciul Steaua - Valencia "m*ie dinamo"?
Ce legatura avea dinamo cu acel meci? Sau a jucat Radoi mai bine cand a auzit astfel de scandari?!

SORENSEN
10th September 2005, 22:58
Mi se pare ca lipseste ceva esential in treaba asta. Daca la Nicolita au fost niste audieri si el a zis ca nu a fost asa, in cazul celor de la Shelbourne nu am auzit sa fi fost interogati oficial sportivii in cauza. Aia era cea mai buna marturie, daca ei au auzit ca unii din tribune faceau ca maimutele cind ei atingeau mingea. Daca nu au auzit, auguri. Or UEFA a stat la mana unor declaratii dubioase ale unora (printre care acel rrom) sau a unor articole din presa mai mult sau mai putin adevarate (vezi tampenia aia cu coregrafia legata de Hildan)...
Asa ar fi fost corect , dar UEFA a spus ca arbitrul ?!?!? si obervatorul au facut "rapoarte speciale" ??!?!?!? pe baza carora s-a luat decizia .Dar viciile de procedura in acest caz sunt numeroase iar in instanta ar fi o sansa.Dar dupa declaratii Oierul habar n-are zice ceva de "hahalere" iar OITA CEA VITEAZA zisa si MeeeMeee e speriata si nu cred ca se vor lua masuri .
Mult riscam noi Steaua , numai atingem 1/8 ce pierdere ? fata de minciunile si acuzatiile fara sens gen nazism etc... :mda:




Foarte bine s-a facut. Asa o sa se invete minte cu totii, si "fanii" si conducerea. Fecali e cel mai mare rasist ... si joaca si in piesa unde hotul striga hotii.

Daca eram la UEFA ii scoteam direct din competitie.

Eu unul m-am saturat sa aud "tiganii", "m*ie", etc.

Putin offtopic ... De ce s-a strigat la meciul Steaua - Valencia "m*ie dinamo"?
Ce legatura avea dinamo cu acel meci? Sau a jucat Radoi mai bine cand a auzit astfel de scandari?!
Pe cine sa scoata ma din competitie , pai treaba cu supendarea miroase urat si treaba cu oierul e treaba autoritatilor romane care trebuie sa traga la raspundere nu UEFA. :degete:
PAI tu nu sti ca Steaua e prima echipa impotriva s-au luat sactiuni din cauza unor exprimari rasiste de catre UEFA. :degete:
Pai habar n-ai ce s-a intamplat la Fc Brugges sau Lazio (desi zic idiotii din gazeta stad nu a fost suspendat din cauze rasiste ci din cauza violentelor--asa scrie pe comunicatul UEFA) de exemplu.

DIXX
10th September 2005, 23:08
Oricum e nasol sa fi tigan,sa stai in tribuna si sa auzi tot timpul cum dau altii bot.Daca iesi pe dincolo intr-o discoteca si zici k esti roman 90% dintre fete au decolat de linga tine in min unu.Sclavii au gasit si in sfirsit altii mai slabi k ei...sinteti la vale rau si mai rau e k nu va dati seama.

the_one_&_only
10th September 2005, 23:33
problema e ca in capul suporterului roman e mai important sa iti hulesti echipa rivala decat sa iti incurajezi favoritii. asta e mentalitate tipic romaneasca. la cate meciuri de ale lui chelsea ati auzit ca strigau impotriva lui arsenal de pilda? la cate meciuri de ale lui barca, unde apropo merg atatia suporteri cat la noi in 5 etape pe toate stadioanele, ati auzit ca striga impotriva lui real? si exemplele pot continua. ce le lipseste romanilor de pe stadioane e civilizatia si o excursie la cateva meciuri in strainatate. sa vada si ei ce inseamna fenomenul fotbalistic intr-o tara civilizata.

Nexus
10th September 2005, 23:38
Un tigan mizerabil al carui nume nici macar nu il pronunt ne-a "ajutat" turnind la UEFA si e si mindru de chestia asta vedea l-as cu pantofi de carton si cai mascati la poarta.
Ce l-as mai servi cu niste ghete in cap aaaaahhhh....

SORENSEN
10th September 2005, 23:38
problema e ca in capul suporterului roman e mai important sa iti hulesti echipa rivala decat sa iti incurajezi favoritii. asta e mentalitate tipic romaneasca. la cate meciuri de ale lui chelsea ati auzit ca strigau impotriva lui arsenal de pilda? la cate meciuri de ale lui barca, unde apropo merg atatia suporteri cat la noi in 5 etape pe toate stadioanele, ati auzit ca striga impotriva lui real? si exemplele pot continua. ce le lipseste romanilor de pe stadioane e civilizatia si o excursie la cateva meciuri in strainatate. sa vada si ei ce inseamna fenomenul fotbalistic intr-o tara civilizata.
Daca nu stiai de ex fanii barcei sunt extrem de violenti uneori : cazul urei lor pt Figo :rolleyes: dupa care au aruncat diverse obiecte contondente si dc imi aduc bine aminte si o sticla de wisky (din pacate era goala )
Asa ca n-am inventat noi violenta si suntem departe de adevarat violenta a celor de la PAO,PARTIZAN,LAZIO,MAN CITY sa dau doar cateva exemple :ok:

the_one_&_only
10th September 2005, 23:44
au aruncat dupa figo si cu un cap de porc, insa niciodata la meciurile cu celelalte echipe din spania in afara de real, nu striga impotriva realului. de ce la noi la steaua-valencia se striga m**e dinamo? asta eu nu pot sa inteleg.

WebMan
11th September 2005, 02:19
Asta e cānd alte naţii īşi bagă coada īn ţara noastră...

Azi la SEMAFOR, la un "colorat" i-am spus să se ducă la NEAMUL LUI la cerşit...

N-am cuvinte...

ANTO, de ce te-ai dus ????????

alsign
11th September 2005, 02:27
In concluzie, ... cu aparatul laser ( din dotarea "NATO" ) se va masura distanta intre centrul Bacaului si centrul Bucurestiului si va aparea marmota care va afisa un banner impotriva rasismului ... ( rasolului ... sau ce inseamna asa ceva , pentru ca pentru limba romana oricum este un neologism :) :) si domnii de la UEFA pot sa fie dati in judecata de domnul de la Romania Mare "Pruteanu" provine din francezul ( fr.) "racisme" sau polonezul (pol.) segregaţionism )

Tocmai pe noi ne-au gasit care nu am avut nici o expansiune externa , se pare ca cei de la UEFA su corijenti la istorie :) si nu au invatat ca romanul este frate cu "codru" ( codru de paine ?????? ) (Am fost rasist cu cineva ??? ) Daca se injura cand iti pica ceva de la o pasare si o injuri inseamna ca esti sovin ? rasist ? cu pasarea ??????????????????

Probabil este o repetitie ( cu public ) pentru ca poporul roman sa asimilize cuvantul in proportie de 100% :o:


Pe stadionul din Bacau .... isi va face aparitia "Stefan cel Mare" si spune unde sunteti plaiesii mei ..... Si STEAUA va face un meci istoric pe care il vor tine minte generati de generatii . Parca in Moldova au pierdut si nemtii frontul pe linia Namoloasa ..... chiar si guvernul Romaniei s-a retras la Iasi in perioada primului razboi mondial , dar asa ceva nu se invata in manualul de istorie din Suedia sau Norvegia

Parerea mea este ca trebuie sa ne adaptam situatiei. Cred ca cei de la prezidiul UEFei nici nu au fost prin Romania , ce sa stie sa si pronunte numele echipei noastre de suflet ... :)

Ar merita o victorie la un scor neverosimil 10-0 . Sau altceva .... Un moment de reclama pentru clubul Steaua . Astia habar nu au ca STEAUA este cel mai iubit club din Romania si oriunde ar juca sunt "ACASA" :) :) :) /hello


Este momentul sa le reamintim ca suntem a 7- a tara din europa ca marime , ca pot sa ne mute si la 700 de km ca tot suntem in Romania si ca Steaua a castigat trofeul CAMPIONILOR pe care nici o echipa din Norvegia nu l-a pupat macar , ..... ce sa mai aibe vise "erotice" cu el :evil:


Eu cred ca ne-au ajutat , ne motiveaza.... ( mamaliga romaneasca care nu face .... fissssssssssssssssssss )

babuinu
11th September 2005, 02:34
problema e ca au suspendat doar pe steaua si nu si pe dinamo
ca doar dinamo foloseste bannere...se vede ca au coregraf cu facultate...
la steaua nu are cine sa le faca...ca le-ar face...dar nu-l(i) duce mintea

sa nu mai victimizam degeaba.
"am avut si vom avea mereu....boala pe tigani"[B][I]
e un refren pe care suporterii stelei il intoneaza si la meciuri internationale, si la meciuri amicale, cine neaga asta e chiar mincinos. pur si simplu le place cantecul asta

asa ca nu va mai plangeti degeaba.
astept uefa sa suspende pe mai multi ani si terenul lui dinamo...pentru ca , daca cineva merita mai mult...cu siguranta e dinamo

babuinu
11th September 2005, 02:41
mai alexe catalin...ai fost tu la roma, la londra sau la manchester...????sau auzi de la tv
???
cand o sa te duci acolo sa te informezi sa imi spui si mie.
englezii stau ca la teatru in tribune...si in roma 9 din 10 oameni tin cu as roma. sa imi arati si mie pe zidurile romei vreo inscriptie nazista a lui lazio. nu exista iti spun eu...

numai ca voua...asa zisilor ultras va place sa faceti comparatii cu locuri pe care nu le-ati vazut.

iar chestia cu fanii barcelonei e chiar penibila. barcelona e unul din cele mai civilizate orase ale europei. ceea ce au facut ei cu figo e o nimica toata. au aruncat cu un cap de porc in el nu cu o sticla de wisky cum zici tu...asta ca sa isi arate durerea ca a plecat la rivala... si l-au fluierat. atat. unde oi fi vazut tu fanii barcelonei rasisti nu stiu?!!
in fond eto'o, ronaldinho....

Angelina Jolie
11th September 2005, 02:44
Marilyn_Monroe

Mosule ai dreptate sint si Romini de calitate, dar eu nu mam referit la Romini de calitate, sint unpic suparat in sufletul meu ca vad ca forbalul din Rominia pe zi ce trece se duce mai rau in jos, stau aicia in australia toata nopate pe net sa incerc sami suport echipa nationala sau echipa de club pe care este steaua, si nu numa steau cind joaca ori ce echipa Romineasca intrun turneu european stau toata noaptea in cur pe scaun si suport echipa, chiar daca mine trebe sa ma duc la munca sau la universitate, aia este inmaterial eu sint acolo si urmaresc meciu. Si cind vad timpeni dinastea iti dai seama ma ienrveaza, si zic ca nu ma ma uit, pina data viitoare, asta este bola microbistului.

o zi buna toata lumea
N-am prea inteles exact ce ai vrut sa zici dar pot sa iti spun un lucru: EU SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN, MANDRU CA SUNT ARDELEAN. In Cluj, in Bucuresti, in San Francisco sau oriunde altundeva ma mandresc cu asta. Si niciodata in viata mea nu am ascuns nationalitatea mea nimanui.
HAI CFR!

alsign
11th September 2005, 02:49
moshule esti tare cu reclama ta (CFR-ul domina Clujul ) :ok: Dar la nici o terasa in oras nu poti sa vezi meciul cu CFR , toti va iubesc :)

babuinu
11th September 2005, 02:50
acuma sincer sa fim referitor la pozele de pe situl incriminat
este zelea codreanu, sunt crucile...pacat ca nu au surprins si zvastici

dar se uita ceva...astea erau poze din anii 90, cand dinamo avea mii de steaguri cu cruci gemate, celtice, si zvastici. da chiar mii . am fost la un meci, in care s-au iimpartit asemena steaguri. colegii mei de facultate aveau in camin asa ceva. insa , dupa 2000 aceste steaguri au fost interzise. de ce sa nu recunoastem. e usor sa punem niste poze.
de exemplu, cea cu 1 milion de ciori e de la o semifinala de cupa romaniei dinamo -rapid pe cand la rapid era mircea lucescu. sunt 6 ani de atunci. acum nu mai exista aceste bannere explicite, dar tot se folosesc cele cu aluzii

sa nu ne facem iluzii. restrictiile oficiale au facut ca aceste bannere si steaguri sa dispara...spiritul lor e acelasi.

iar ultima poza din stanga jos
http://www.erionet.org/FotbalPoze.htm
e chiar haldan...chiar daca unii il vad hitler.
din pacate, savantul profesor de geografie care a facut coregrafia i-a facut si o umbra sub nas...care aduce, de la departare, fara a privi prin teleconvertoare si lentile o alta figura, mult mai celelbra.
tot haldan ramane si asa...dar se poate interpreta si altfel. oare profesorul de geografie nu asta isi dorea???

dinamovistii cred ca inteleg.

babuinu
11th September 2005, 02:56
si inca ceva
au si jucatorii stelei partea lor de vina
mai tineti minte dupa meciul cu tska sofia (toate stirile au prezentat imagini)
stelistii cantau in vestiar ..in frunte cu valorosul radoi

am avut si vom avea mereu.....


eu sincer cred ca e si inconstienta...adica e un refren care place. dar trebuie sa placa si consecintele.

Triphat
11th September 2005, 03:01
Mai pe scurt Steaua a fost suspendata ca dinamovistii au venit la stadion cu semnele alea...

alsign
11th September 2005, 03:03
si inca ceva
au si jucatorii stelei partea lor de vina
mai tineti minte dupa meciul cu tska sofia (toate stirile au prezentat imagini)
stelistii cantau in vestiar ..in frunte cu valorosul radoi

am avut si vom avea mereu.....


eu sincer cred ca e si inconstienta...adica e un refren care place. dar trebuie sa placa si consecintele.


Bine ca nu a aprut un hit a lui O-zone prin Europa cu



Am avut si vom avea mereu.....


ca ii molipseam pe toti :evil: si isi puneau toti la telefonul mobil ring-tone cu melodia preferata :ok:

No1 Top 10 Europe ....de un an de zile ....... Am avut si vom avea mereu.....
( femei mai frumoase ... politicieni mai corupti .... boala pe .... indiferenta fata de ... sindromul Miorita !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Si UEFA poate fi acuzata ca a oprit ascensiunea unui "HIT" al galeriei Stelei /hello


Sau poate ca suporterii "Stelisti" au dorit sa reafirme continuitatea poporului roman pe meleagurile carpatine ... si UEFA se opune la dreptul la libera exprimare a identitatii nationale .... :D

Pacala
11th September 2005, 07:01
chiar ma contraziceam cu cineva, poate voi ma ajutati:
a mai suspendat UEFA/FIFA pana acum vreun teren doar pentru ceea ce s-a strigat? .
niciodata..se spune chiar in comunicatul lor, steaua este precedentul creat.indiferent ce -sar striga, daca vor sa suspende terenul cuiva, se fac ca inteleg gresit, aduc poze cu alte galerii, de acum s-a creat un precedent extrem de periculos, la fel cum a fost si rejucarea meciului bahreinului cel cu multi petrodolari


Daca am dreptate, inseamna ca e a doua decizie istorica pe care un for fotbalistic international o ia saptamana asta, dupa ce FIFA a hotarat rejucarea meciului ala.... da, exact asa stau lucrurile, s-au luat niste decizii foarte periculoase in aceasta saptamana,


Nu ca mi-ar fi mila de Steaua, dar nu-mi place panta asta pe care se aluneca. .ai pus punctul pe i
am aceleasi sentimente fata de steaua ca si tine :evil: dar ce se intampla acum deschide drumul oricarui abuz, oricat de ridicol si aberant ar fi el.

iar in cazul de fata este de mai multe ori ridicol, as putea paria pe orice ca johansson chiar este rasist inveterat dar este indeajuns de parsiv , pe cand gigi becali sau alti cativa stelisti sint doar niste idioti, daca ar fi fost rasisti, nicolita,p.marin,lacatus, i.dumitrescu,aliuta n-ar fi jucat niciodata la steaua
si nici falemi

ady51a
11th September 2005, 11:36
Dinamo, focarul rasismului?
Pe site-ul Informarii Europene a Rromilor sunt postate o sumedenie de poze edificatoare. Singurul aspect de remarcat este ca aceste apartin in proportie de 99% galeriei Dinamo! Steaua sufera acum tocmai din cauza rivalilor de moarte! Pe langa portrete ale lui Antonescu si Hitler, ori inscrisuri cu zvastica afisate de “Nuova Guardia”, mai multe bannere sunt edificatoare: “Daca paduchii ar fi fosforescenti, Giulestiul ar fi Las Vegas”, “Mori, tigane!”, “Un milion de ciori, o singura solutie: Antonescu”, “Atentie, acum muta albii”, “Steaua, echipa de bozgori, tigani si kosovari”, “Giulesti: sfarsit de Bucuresti, inceput de tiganie”.
Comentarii ...?

Paul
11th September 2005, 11:37
Cel mai grav e portretul lui Antonescu ...

vlad1607
11th September 2005, 11:38
unde dreaq Hitler ma? voi chiar traitzi pe alta planeta??? TREZIREA ma ADORMITZILOR MANI****TZI de cateva fitzuici colorate cu pretentzii de ziar!

Paul
11th September 2005, 11:39
ok, HItler nu , desi seama grozav c Haldan , dar Antonescu ??

Ai vazut in ziarul englez ce apare ...

vlad1607
11th September 2005, 11:52
seamana pe dreaq...nuam un blonav ca ala de la fitzuica aia de 2 abni eVz poate sa debiteze asa ceva..si numai unii ca tine pot sa fie de acortd cu asta...

cu Antonescu ti-am explicat de 2 sau 3 ori..in aceeasi coregrafie "lectia de istorie" apar si Eminescu parca si Stefan cel MAre si alte figuri ale istoriei noastre...

dc nici acu nu pricepi e clar ca esti pierdut....

Bravo forului european !

apparte
11th September 2005, 12:21
Anul trecut Steaua a jucat cu cateva echipe care aveau negri(oops,rasism)jucatori de culoare in echipa!Ma refer la Standard(aia aveau o gramada),Besiktas,Valencia!N-au fost probleme!
Babuinule,am impresia ca tu vorbesti din auzite!Adu-ti aminte aminte doar de:"You are from Senegal/Your mom is a canibal" adresata lui Vieira!Iar la Anglia -Turcia(preliminariile euro 2004) nu-mi aduc aminte cu exactitate dar mi se pare ca a fost ceva de genul"I'd rather be a paki than a turk"!Si striga tot stadionul!Iar versurile unor cantece...sa nu vorbim!Exemplu:la acelasi meci,pe melodia celor de la Right Said Fred,Stand up,s-a cantat:Stand up if you hate the turks!Cu ce e mai rasist "am avut..."?Inutil sa va spun ca federatia engleza n-a primit nici o pedeapsa!

SORENSEN
11th September 2005, 13:44
mai alexe catalin...ai fost tu la roma, la londra sau la manchester...????sau auzi de la tv
???
cand o sa te duci acolo sa te informezi sa imi spui si mie.
englezii stau ca la teatru in tribune...si in roma 9 din 10 oameni tin cu as roma. sa imi arati si mie pe zidurile romei vreo inscriptie nazista a lui lazio. nu exista iti spun eu...

numai ca voua...asa zisilor ultras va place sa faceti comparatii cu locuri pe care nu le-ati vazut.

iar chestia cu fanii barcelonei e chiar penibila. barcelona e unul din cele mai civilizate orase ale europei. ceea ce au facut ei cu figo e o nimica toata. au aruncat cu un cap de porc in el nu cu o sticla de wisky cum zici tu...asta ca sa isi arate durerea ca a plecat la rivala... si l-au fluierat. atat. unde oi fi vazut tu fanii barcelonei rasisti nu stiu?!!
in fond eto'o, ronaldinho....
Tu ai fost , dar asta nu ma impiedicat sa-l vad la tv pe Di canio cat saluta galeria lui Lazio cu un SALUT NAZIST iar aproape toata galeria i-a raspuns tot cu un SALUT NAZIST ,imagini la tv reluari scandal in presa italiana tot tacamul.
Nu rasism neaparat ,ci violenta sau nazism.GOT IT ? :mda:
Dar as paria ca nu esti pasionat de fotbal ca altfel ai sti de rasismul din Anglia , pt ca nu pot suspenda o echipa din anglia pt ca federatia este prea puternica si pt ca orice sanctiune gen suspendarea un sezon din cupele europene(desi ar trebui la violenta de acolo ) s-ar sparge "buba" G14 (daca ai auzit de el) printre ele ManU,Arsenal,Chelsky lupta si vor sa organizeze o competitie cu cele mai puternice echipe din europa cum este la basket-ul european in care ca sa ai acces trebuie sa ai mai intai un buget foarte mare si o audienta in tara la fel de mare
ASA ca nici o echipa din europa MARE nu va pati prea multe doar daca se intampla la INTER sau la Feyenord sau Lazio(dc vrei informeazate ce s-a intamplat acolo si vezi acolo adevarata fata a fotbalului vestiv) ceva foarte grav.La incidentele de acolo noi nu mai vedeam europa cel putin un an TOTI. :ok:
Asat-i EUROPA CARE NE ASTEAPTA cu un FUCK YOU intre dinti.

"Papa Lennart al nuştiucītelea

Episodul 1. Supăraţi nevoie mare că echipa lor n-a făcut decīt 1-1 īn Malta, suporterii croaţi au făcut scandal pe stadionul din La Valletta, īncăierīndu-se cu localnicii şi atentīnd chiar la integritatea fizică a oficialilor locali. A doua zi, federaţia croată a ticluit un comunicat de iertăciune īn genunchi, iar guvernul de la Zagreb a scris şi el la Nyon, promiţīnd că-n cel mai scurt timp īi va identifica pe făptaşi şi-i va sancţiona exemplar. Pentru cei ce nu ştiu, Croaţia luptă pentru calificarea directă la Mondiale cu Suedia, cele două echipe fiind despărţite īn fruntea grupei de un singur punct.

Episodul 2. Īn aceeaşi grupă de calificare, Bulgaria pierde cu 3-0 īn Suedia - toate se īnvīrt, după cum observaţi, īn jurul Suediei -, iar Hristo Stoicikov, cel decorat īn repetate rīnduri de UEFA, face urīt la adresa arbitrajului, acuzīndu-l că ar fi tras cu nordicii din slugărnicie faţă de suedezul Lennart Johansson. De īndată, federaţia bulgară se aşază īn genunchi, dezicīndu-se cu lacrimi īn ochi de nesăbuitul Hristo şi promiţīnd că nu va mai atinge vreodată nici măcar cu o floare forul continental.

Episodul 3. Īn 2002, cīnd o Europă īntreagă a votat cu Johansson la preşedinţia FIFA, Mircea Sandu a introdus īn urna de la Seul (acolo au avut loc alegerile, īn preambulul Mondialului asiatic) numele lui Blatter. Romānia a procedat ca majoritatea ţărilor africane şi ca multe dintre atolurile Pacificului care au federaţii naţionale. Elveţianul a cīştigat alegerile pentru forul mondial, iar Johansson a rămīs să conducă treburile Europei. Iar acum se poartă cu noi aşa cum te porţi īn general cu trădătorii. Am simţit-o pe pielea noastră cīnd cu Urs Meier, o simţim acum cu suspendarea terenului Stelei şi o s-o mai simţim ori de cīte ori ne va fi lumea mai dragă.

Episodul 4 şi ultimul. Sancţionată īn primăvară pe plan naţional pentru instigare la ură de rasă, Steaua nu s-a potolit. A dat īn judecată Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării, nepricepīnd nici o clipă că asemenea instituţii nu sīnt create pentru a te război cu ele īn instanţă, ci pentru a te sancţiona ele pe tine. Fireşte că a pierdut procesul, pentru că instituţia sus-amintită a fost creată tocmai pentru a cīştiga toate procesele īn care este implicată.

Concluzie. UEFA e un fel de Vatican strămutat, unde obiceiul numărul unu e pupatul inelului Papei Lennart al nuştiucītelea. Pontiful de la Nyon e blīnd cu cei ce-i sărută mīna şi neīnduplecat cu ceilalţi. Că aceştia sīnt rasişti sau nu, contează mai puţin. Croaţii vor fi iertaţi că s-au bătut, bulgarii vor fi mīngīiaţi pe creştet după ce şi-au cerut scuze. Romānilor va continua să li se caute nod īn papură, dar aşa păţesc toţi cei care atunci cīnd trebuie să procedeze europeneşte, se comportă aidoma celor din bantustane."Alin Buzarin GSP

t.b.
11th September 2005, 19:39
Un articol interesant

http://www.prosport.ro/index.php?c=50&a=75638

uti2102
11th September 2005, 20:27
Cred k clubul din Ghencea ar trebui sa-shi angajeze un cameraman shi un specialist in sunet pe care sa-i foloseasca pentru a strange dovezi la meciurile de pe teren propriu dar mai ales la cele din deplasari. Aceshti oameni sa aiba rolul de a inregistra toate manifestarile galeriilor adverse (in cazul deplasarilor) shi ale galeriei proprii (in cazul meciurilor de acasa). Sunt sigur ca se va gasi ceva, oricat de mic, astfel incat dupa meciuri cu Shelbourne, Rosenborg, Valerenga sau mai shtiu io ce echipe sa se poata face o sesizare impotriva acelor echipe..... O injuratura catre Nicolitza, o scandare de genul "fuck you romanians" scapata printre dintzi....etc etc.... Sunt sigur ca se gaseshte ceva. Iar Steaua ar trebui sa gaseasca shi sa trimita dupa fiecare astfel de meci memoriu la UEFA. Sa vedem ce-or mai face atunci marii tolerantzi europeni...... :jerk:

the_one_&_only
11th September 2005, 20:31
sunt destul de nou pe aici si nu stiu stiu cum sa quote, deci am dat copy&paste. in fine. apropo de ce zice marylin monroe:
"EU SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN, MANDRU CA SUNT ARDELEAN. In Cluj, in Bucuresti, in San Francisco sau oriunde altundeva ma mandresc cu asta. Si niciodata in viata mea nu am ascuns nationalitatea mea nimanui."
toti suntem niste patrioti cand ne aflam departe de tara, si ne iubim tara asa de mult cand emigram. daca suntem chiar asa de patrioti si ne place asa de mult faptul ca suntem romani de ce plecam din tara la greu?

SORENSEN
11th September 2005, 22:15
Un articol interesant

http://www.prosport.ro/index.php?c=50&a=75638
Mda oare mai are rost sa ne lamentam ,decizia e luata iar baza pe care s-a luat e cel putin bizara .In rest e ceva care ne-a ocupat cateva msj in ultimile zile. :mda:

alsign
12th September 2005, 02:16
Mda oare mai are rost sa ne lamentam ,decizia e luata iar baza pe care s-a luat e cel putin bizara .In rest e ceva care ne-a ocupat cateva msj in ultimile zile. :mda:

Acuma nu fi si tu prea , prea .... O fi jucat te pomeni Gigi "poker" si a pierdut.

Se mai intampla si la case mai mari . Vorba lui "AlPopa" sa fim mai atenti . ( Un cameraman . o televiziune , ...) Eu unul m-as bucura sa fie la OTV meciurile Stelei pentru ca au audienta la public si patronii se simt bine si este gratis , dar in economia de piata , nu da bine . As prefera o echipa mai puternica in Ghencea si as prefera sa ne batem an de an pentru un trofeu European , pentru ca la cel national oricum suntem candidati :evil: .

Viata merge inainte , daca ne place fotbalul si mai suntem si suporteri stelisti trebuie sa invatam . Nimeni nu s-a nascut atotstiutor .

SUNTEM CAMPIONI! /hello

"23 este aproape :) :ok: "

t.b.
12th September 2005, 02:26
Cel mai grav e portretul lui Antonescu ...

In cazul in care te referi la a 3-a poza de aici, ala e Zelea Codreanu, cu Antonescu nu e portet e caricatura
http://www.erionet.org/FotbalPoze.htm



Uita ce gasii, am cautat cu google, nu intru eu pe site-uri dinamoviste

http://www.boysdinamo.pisem.net/Pagina/nationalism.htm

Diodude
12th September 2005, 03:41
Eu un lucru nu il intzeleg.
De ce este considerata o expresie rasista cand ii faci pe tzigani ,ciori??Ce e rau in a fi cioara care este o pasare??Spre exemplu daca ii zici unuia "porumbel", "canar" sau "papagal" de ce nu e nimic iesit din comun,iar daca ii zici cioara ,esti rasist???? Iar alta chestie ,nu intzeleg de ce ii deranjeaza pe unii(vezi Lucescu) sa ii faci tzigani daca mama lor asha i-a facut???Ce ,eu nu recunosc ca sant roman???

Triphat
12th September 2005, 03:55
Diodude tiganii sunt facuti ciori din cauza culorii lor. Deci da... este un termen rasist in acest caz.

Pacala
12th September 2005, 04:25
diodude, ai grija cum injuri, tocmai in asta consta rasismul, adica daca se striga: la tigani, mu..... la tigani nu e rasism
tigan este numele lor iar urarea este una stramoseasca :D
dar daca se striga: la cioroi, mu ...la cioroi atunci este rasism pt ca se face aluzie la culoarea pielii si se asociaza culorile.... asta desi pana la urma, reprezinta realitatea. Este o metafora.
la fel si imitatul maimutelor. Deci puteau sa-i injure in engleza cu fuck... pe acei "irlandezi" sau sa-i bage in ...ma-sii stramoseste :D
nu in asta se masoara rasismul.
s-a gasit un pretext stupid pentru a se razbuna pe mircea sandu si frf, pentru a ajuta valerenga impotriva stelei , pentru ca nu inghite esteuropenii avand chiar un puseu de ura dupa acuzatiile lui stoickov, pentru a ascunde ca este rasist, acuza pe altii de asta, lezeaza si politic romania pe drumul ei spre UE.
a lovit serios lenard johansson

cel mai rau este ca cetateni romani au ajutat din interior.
s.r.i. ar putea acorda atentie acestor persoane pentru ca eu cred ca aici sint interese mai mari decat par la prima vedere, ma refer la acel tigan, nicolae si la astalosh nu mai stiu cum. Mie mi se pare o palma data romanilor, nu stelei.
Asta desi cred ca romanii sint unul dintre cele mai tolerante popoare europene daca comparam cu ce se intampla la altii.Dar tocmai romanii platesc.
Trecand peste reactia la adresa acelor negri de la shelbourne si la tigani, in discutie sint bagati evreii, desi nimeni n-a spus nimic despre evrei. ce legatura au evreii? Hitler era Haldan,
Antonescu ramane un mare patriot, el era folosit de dinamovisti, nu de stelisti,si cu o aluzie la tigani.
Maine vom fi acuzati ca am jignit chinezii si vietnamezii pentru ca steaua are orezarie , nu gazon si s-ar putea interpreta ca o metafora rautacioasa :D

Angelina Jolie
12th September 2005, 04:31
Ba da aveti un cap astia care scrieti articolele pe ols de rupeti. Dupa toata discutia de aici astia scriu un articol in care iar se pomeneste de portretul lui Hitler. Sunteti de rasul lumii nu altceva. Saracul Haldan se rasuceste in mormant.
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=5061

be@
12th September 2005, 08:44
Decizie corecta luata de UEFA !
Sa mai cantati si de-acum "am avut si vom avea.."
:drak:

uti2102
12th September 2005, 14:19
Mai tanti, tu iar eshti pe dinafara. Mai lasa-ne !
Shi fii sigura ca o sa cantam, nu e o scandare rasista. Shi din cate shtiu UEFA n-a interzis scandarile la adresa adversarilor.

jay
12th September 2005, 14:26
Pai chemati-i in fata galeriei, sa cante cu voi, si pe Banel, P. Marin si ceilalti "arieni" din echipa stelei, poate si ei au avut si vor avea mereu...:)

uti2102
12th September 2005, 14:29
Vezi ca n-ai intzeles nimic din scandarea aia ?! La fel cum n-au intzeles nici granatzii cu coregrafia lor.......Ceva de genul : "Atzi avut shi vetzi avea mereu boala pe : Lacatush, Panait, Ilie Dumitrescu ....etc etc". Pai baietzii lui Corsicanu' n-au intzeles un lucru : cei enumeratzi de ei n-au fost niciodata rapidishti !!!

suporterita
12th September 2005, 14:38
Mai tanti, tu iar eshti pe dinafara. Mai lasa-ne !
Shi fii sigura ca o sa cantam, nu e o scandare rasista. Shi din cate shtiu UEFA n-a interzis scandarile la adresa adversarilor.

Popica cu tot respectul pe care ti-l port,nu pentru ca esti STELIST ci pentru cultura ta fotbalistica,nu este corect ce se intimpla,chiar si izolate fiind cazurile,dar nu sunt,te anunt ca asa de la "tara" cum sunt eu caci nu prea am contact cine stie ce cu stadionul, in Bucuresti se striga la greu aproape stereotip jigniri de tipul celor mentionate de UEFA.pacat ca Steaua a fost prima sanctionata,merita si restul echipelor din Bucuresti si din tara la fel.

be@
12th September 2005, 14:53
Mai popa, eu atat te intreb. Dupa ce ati jucat cu portile inchise in campionat, iar in UEFA aveti terenul suspendat, va mai tine sa cantati binecunoscutul cantec?

Zapada
12th September 2005, 16:08
Becali: ''Totul e din cauza hahalelelor!''

Este numai vina presei si a hahalelelor care m-au parat la UEFA. Au spus de mine ca sunt nazist, rasist, m-au facut in toate felurile", a afirmat Gigi Becali.


asta e tampit rau frate , doamne ...


hahaha, se aude ca borcica sa suparat pe ciobanica si la dat in gat la UEFA

e normal ca UEFA sa suspende terenurile care nu corespund ca sa protejeze jucatorii straini (ca de altfel si pe cei romani)

ce mare problema e daca Steaua va juca pe terenul Nationalului?

SORENSEN
12th September 2005, 16:36
Ce nu inteleg totusi cum Steaua e bagata in treaba cu hitler,antonescu sau codreanu ,sau inscriptii cu tenta rasiala desi pe Ghencea nu sunt astfel de idiotenii.
Da sunt injuraturi (cam prea mult as spune) dar nu rasism , acum dupa cate am inteles au fost unele per de la Tribuna 1 care ar fi facut acele sunete rasiste :headbang: (sunt destui idioti :mda: ) poate meritam doar o amenda pt ca totusi probabil au fost cateva zeci de suporteri nu mii sau intreg stadionul
PS Pe alte stadioane intregi galeri au facut gesturi mult mai grave(rasiste) si au fost doar amendati .... :mda:

uti2102
12th September 2005, 18:02
Mai popa, eu atat te intreb. Dupa ce ati jucat cu portile inchise in campionat, iar in UEFA aveti terenul suspendat, va mai tine sa cantati binecunoscutul cantec?
Tu nu intzelegi ca am fost suspendatzi pentru altceva ?! E atat de greu ?!
Din punctul meu de vedere ar fi bine ca de maine sa nu se mai injure deloc organizat pe stadion. Fara MOOIE shi alte asemenea. Dar sa se aplice pentru toata lumea.

PS : sunt curios daca suspenda cineva Dinamo ca striga "Mooie Steaua". Sau Rapidul. Sau mai shtiu eu cine....

ricky
12th September 2005, 18:44
Nu cred ca problema cu rasismul este o problema DOAR a echipei STEAUA.
Cred ca este o problema, o tema, care ne priveste pe noi toti.
Candva, anul trecut sau in 2003, mi-am pus intrebarea intr-un mesaj daca
"Suntem noi, romanii, au popor rasist ?"
Am concluzionat ca nu suntem nici PREA-PREA dar nici MAI decat altii.
Cine a vrut (si a...putut) sa citeasca printre randurile mele si-ar fi dat
seama ca, de fapt, trasesem un semnal de alarma.

Iata ca astazi suntem in mijlocul unui uragan pe care il...alimentam UNII
dintre noi, cu energia negativa.

Subscriu si eu la parerea celor care sustin ca o avertizare sau chiar o
amenda ar fi fost de ajuns pentru STEAUA .
Dar, ca in atatea alte dati si...sectoare, nu cred ca avertismentul ar fi
miscat ceva.
Normal, daca intr-adevar ne-am fi gandit ca s-ar putea sa se intample si la
noi, ar fi trebuit sa luam pedepsirea unor straini ca un avertisment.

ACUM, cand UEFA a hotarat, incepem, ca de obicei, sa ne lamentam :
"n-am facut nimic", "aia de ne-au dat in gat sunt tradatori de TARA si de
neam" etc...etc...

Ca de obicei, lansam sloganurile care ne mobilizeaza si ne unesc : "Europa
nu ne vrea !", "Vor sa-i califice pe norvegieni!"
(Apropos ! Etapa trecuta tot UEFA, VESTUL si...CEILALTI au fost de vina ca
n-am bagat-o in "atele" celor de la ROSENBORG ?)

Pentru UNII dintre noi, nascuti si traiti in ROMANIA, a fost ceva normal ca
sa ne injuram : de la mic la mare !
"Ba, tigane !", "Bozgor imputit", "Roman ordinar" , "Nazistule! "
Aproape in fiecare zi, in ziare si la TV asisti la o intreaga mascarada !
Oameni de diferite profesii si varste se jignesc fara ca sa se ia vreo
masura.
TV si ziarele se intrec in a da astfel de stiri.
Unii dintre noi reactioneaza cu un zambet (ca deh ! nu e el, personal, cel
vizat), altii se scarbesc si o parte ramane indiferenta !

S-auzim de bine ! :ok:

Nea Vasile
12th September 2005, 19:36
Tu nu intzelegi ca am fost suspendatzi pentru altceva ?! E atat de greu ?!....

Observ si eu ca lumea amesteca lucrurile aiurea. UEFA nu a santionat Steaua (putea fi orice alta echipa romaneasca) pentru articolele din ziare si banerele anti-tiganesti, portretele lui Antonescu, "Hitler" (de fapt Hildan), scandarile cu "mu...e" etc etc., ci pentru simplul fapt ca pe stadion s-au auzi "monkey sounds" cind era un negru la minge. (De altfel repet, UEFA a zis clar ca nu o intereseaza manifestarile "rasiste" din campionatul intern in aceasta afacere, ci doar incidentul de pe Ghencea. Restul e deci palavrageala).

Deci daca cineva scoate "monkey sounds" cind un negru e la minge, asta inseamna rasism. Voua care aplaudati aceasta logica vi se pare normal? Nu s-a scandat "moarte ciorilor", nu "afara maimutele din Europa", nu s-au vazut bannere care postulau explicit ca negrii sunt inferior intelectual albilor, ca albii sunt mai cu motz si mai frumosi, ca negrii sunt "sub-umani" genetic vorbind, ca negrii sunt responsabili cu toate nenorocirile din lume si trebuie facutzi sapun, etc etc etc. etc

Nu, oamenii au facut ca maimutza cind era un negru la minge. De ce? Simplu: pentru ca vroiau sa-l jigneasca si sa-l timoreze, si in felul asta sa-si dea cu stingul in dreptul si Steaua sa cistige meciul. Absolut nimic personal. Exact asa cum oricine poate jignii pe cineva mai inalt spunind "Ia uite-o ba si pe girafa asta" , sau pe altul mai gras cu "boule", sau "pachidermule", sau pe o tzatza proasta cu "gisco" sau "vaco", sau pe un mocofan cu "berbecule", etc etc. Asta e rasism?

"Monkey sounds" e 100% comportament necivilizat, si eu sunt de acord ca e mult rahat si detest gradul de mitocanie al tribunei/peluzei de pe stadioanele noastre, din care cauza rar ma mai duc la meciuri. Dar asta nu e rasism ! Daca UEFA are ceva cu mitocania din scandarile suporterilor, atunci sa ia masuri pentru asta, dar sa nu-mi vina cu logica asta de 2 lei si sa acuze o echipa romaneasca de rasism (orice echipa, in cazul de fata Steaua, al carei cel mai iubit jucator - si pe drept - e astazi...o "cioara": Banel :) ).

Cei care se bucura de nenorocirea Stelei uita prea usor, luati de valul lui "sa moara si capra vecinului", ca acest abuz al UEFA poate sa i se intimple oricarei echipe romanesti angrenata in cupele europene, asa ca ii sfatuiesc sa se gindeasca de 2 ori inainte de a poza in "europeni". Daca sunt corecti cu ei insisi.

Cristy
12th September 2005, 20:46
a fost foarte corecta decizia , si in favoarea comunistilor deoarece ghena nu era plina la meciu cu valerenga , iar la bacau o sa fie plin stadionu pentru ca bacauanii vor sa vada un meci de cupa europeana.

uti2102
13th September 2005, 00:14
Iar tzi-ai dat cu stangul in dreptu' ! Chiar tu, comunistul cel dinainte sa vina comunishtii ! Chiar tu, suporterul echipei care a avut doar 3000 de spectatori pe Lia Manoliu in preliminarile CL ! Chiar tu, cel numit dupa sunetul corbilor strivitzi sub rotzile trenurilor..... "craaa...iiiiiiiiiiii".......

SORENSEN
13th September 2005, 00:38
a fost foarte corecta decizia , si in favoarea comunistilor deoarece ghena nu era plina la meciu cu valerenga , iar la bacau o sa fie plin stadionu pentru ca bacauanii vor sa vada un meci de cupa europeana.
Nu-ti fa griji de nr spectatorilor pe Ghencea , sunt destui ,media pe Steaua anul trecut nu cred sau avea loc f greu pe Rapid ca sa numai spun pe Dinamo.... :ok:
Acum la Bacau vor fi foarte bucurosi sa-si vada fii risipitori :D

PS Semnatura ta e chiar stupida : iti inteleg bucuria pt eliminarea cu "bunicii" dar ce nu inteleg e parte comunista sa-i spunem.
Pai de ce zici tu ca Steaua ar fi comunista.Bine Steaua a fost nascuta in comunism , cine s-a nascut 45-89 s-a nascut in comunism ok deci toti am fi comunisti nu ? Sau tu nu esti nascut in comunism si esti nascut in capitalismul dupa 90 si astfel se explica confuzia ta.

Europa ne va primi cu un capitalism de nu-l putem duce , si vom primi in freza destule bobarnace meritate sau nu... :mda:

Angelina Jolie
13th September 2005, 07:05
O chestie frumoasa dintr-un articol din gsp:
" Acum aproape patru ani, la unul dintre derbyurile de după moartea lui, galeria Stelei a strigat: «Hīldan, Hīldan / Are uşa īn tavan!».
... După aproape patru ani, Hīldan le-a dat steliştilor un brīnci de 250 de kilometri cu «uşa de la tavan»".
FORZA CFR!

old lord
13th September 2005, 09:54
Dupa Articolul Citit Adineauri Cred Ca Decizia A Fost Meritata

Cristy
13th September 2005, 11:48
PS Semnatura ta e chiar stupida : iti inteleg bucuria pt eliminarea cu "bunicii" dar ce nu inteleg e parte comunista sa-i spunem.
Pai de ce zici tu ca Steaua ar fi comunista.Bine Steaua a fost nascuta in comunism , cine s-a nascut 45-89 s-a nascut in comunism ok deci toti am fi comunisti nu ? Sau tu nu esti nascut in comunism si esti nascut in capitalismul dupa 90 si astfel se explica confuzia ta.

Europa ne va primi cu un capitalism de nu-l putem duce , si vom primi in freza destule bobarnace meritate sau nu... :mda:

nuuuuu e stupida deloc e purul adevar.
m-am nascut in comunism si ma bucur ca am scapat de el si nu-l sustin prin nimic, pe cand tu sustii comunismul prin o echipa creata de comunsiti , RUISNE!

ps supara adevaru si doare doare tare rau of of ...

Nea Vasile
13th September 2005, 13:05
a fost foarte corecta decizia , si in favoarea comunistilor deoarece ghena nu era plina la meciu cu valerenga , iar la bacau o sa fie plin stadionu pentru ca bacauanii vor sa vada un meci de cupa europeana.

He, he, tare. Am postat din nou mesajul tau pt ca e deosebit de inteligent. Ce legatura exista intre comunism, ghena (de gunoi sau a Apocalipsei?) si bacauani cu decizia arbitrara a UEFA impotriva unei echipe romanesti numai tu intelegi.

Nenorocirea celor mani, bucuria celor mici. La caracter, fireste.

Cristy
13th September 2005, 13:08
n-am chef sa-ti desenez ca sa intelegi si tu , da voi sunteti mari , mari comunisti rasisti sau ce vrei tu .
ps si ce ai vrea sa tin cu comunistii tai ? de parca tu ai tine cu RAPID in meciu cu feyenoord sigur mda...

Nea Vasile
13th September 2005, 13:25
Sunt foarte impresionat, (far) cry. Continua. :P

jay
13th September 2005, 14:09
decizia arbitrara a UEFA impotriva unei echipe romanesti
Eu as reformula, "impotriva unei echipe care reprezinta Romania". steaua numai echipa romaneasca nu e...

Cristy
13th September 2005, 14:28
foarte foarte foarte corect !
nea vasile si daca continui ce ai impotriva , zic niste adevaruri.

Irimus
13th September 2005, 15:26
Decizia de a suspenda stadionul mi se pare prea exagerata dar sa nu apara un gunoi precum meme stoica care nu face altceva decat sa se linguseasca pe langa jiji si sa spuna ca stelistii sunt:'Against the racism' atata timp cat etapa de etapa scandeaza :'Am avut si vom avea mereu boala pe tigani....rapid'.Sa vina unu pe forum acum si za-mi zica ca nu a auzit niciodata scandarea asta pe ghencea!Cred ca totusi decizia e prea aspra pt. ca in cupele europene adversarii sunt mai putini injurati decat in divizia A.

fia
13th September 2005, 15:27
Tolontan, gsp:


Mesaj sosit pe mail de la Sergiu, un suporter dinamovist.

"Salut! Din cīte am văzut, la dosarul de suspendare a terenului Stelei pentru meciul cu Valerenga a contat şi o «probă» luată īn considerare de UEFA cu o exactitate demnă de Radio Erevan: coregrafia pe care am făcut-o īn primăvară īn Ghencea. Atunci am realizat portretul lui Hīldan, din plăcuţe albe şi negre.

Aşadar, nu galeria Stelei, ci a noastră şi nu portretul lui Hitler, ci al lui Hīldan.

... Acum aproape patru ani, la unul dintre derbyurile de după moartea lui, galeria Stelei a strigat: «Hīldan, Hīldan / Are uşa īn tavan!».

... După aproape patru ani, Hīldan le-a dat steliştilor un brīnci de 250 de kilometri cu «uşa de la tavan»".

Īntr-adevăr, povestea cu portretul lui Hitler, care-i de fapt al lui Hīldan, va rămīne dintre cele mai stranii şi dureroase confuzii din fotbalul nostru. Că-i revanşa destinului pentru insulta de atunci, că-i ignoranţa celor de la Combaterea Discriminării sau că e, pur şi simplu, greaţa UEFA faţă de orice PIB / locuitor mai mic de 20.000 de euro pe an, asta nu vom şti niciodată. Uneori, soarta decide pentru noi.

Nea Vasile
13th September 2005, 15:57
@claudiu:

Steaua e totusi o echipa romaneasca, ca doar nu o fi una chinezeasca :). Faptul ca a fost infiintata la comanda unui regim criminal impus cu forta de bolshevici e insa alta mincare de peshte, si se poate discuta pe alt topic.

@ cry:

He, he, vad ca ai adoptat un ton mai conciliant si nu mai incerci sa desenezi :)
Unele din lucrurile pe care le spui sunt adevarate, si oricind te pot sustine in anti-comunismul tau (daca este veritabil, si nu doar o "boala" contra echipelor din Bucuresti, no offense anyone :) ). Dar noi vorbim aici daca este corect ce a facut UEFA, plecind de la o premiza atit de subtire (monkey sounds). Nu pt bannere timpite, nu pentru scandarile din campionat cu "'Am avut si vom avea mereu boala pe tigani....rapid' " (asta e si pentru irimus), nu pentru comportamentele de taranoi al lui Gigi sau Meme, ci pentru "monkey sounds". Eu detest toate astea ca si voi (daca sunteti chiar sinceri oripilati in fata mitocaniei de pe stadioane, desi dupa semnatura lui cry n-as baga mina in foc), dar nu asta e problema topicului si a cazului de fata. Eu nu am nimic cu santiunile din campionatul intern pt astfel de manifestari, dar atunci totul a fost bine fundamentat cu inregistrari, comisii, etc. Acum UEFA a santioant total dupa ureche (monkey sounds) si a tras o concluzie catastrofala: rasism (cind de fapt era vorba de obscenitati, injurii, comportament necivilizat, etc)

Deci inca o data, ginditi-va ca si echipa pe care o simpatizati poate avea un asemena tratament abuziv din partea desteptilor de la UEFA. Faptul ca Steaua e sau nu echipa comunista/(ne-)romaneasca este o alta poveste.

Cristy
13th September 2005, 18:05
mai vedem mah nea vasile daca RAPID o sa fie suspendata ,oricum cantecu ala e stupid, steaua are cei mai multi tigani si asta deoarece va laudati ca aveti cei mai multi suporteri , plus simbolul vostru este un TIGAN acesta fiinda lacatus.
oare cum se simte lacatus in timpul unui meci cand galeria se pisa intrei ei la infinit si pe lacatus ? cred ca foarte bine ....

Triphat
13th September 2005, 18:09
Tu nu intelegi ca acel cantec e ironic... ? are adresa la rapidisti nu la toti tiganii in general..

Cristy
13th September 2005, 18:12
totusi omule se zice clar ca au boala pe tigani ....

Irimus
13th September 2005, 18:17
Exact datorita ironiei fine ma bucur nespus ca le-au suspendat terenul la oieri!Care-i problema ca sunt rapidist?Sunt mai tigan cumva ca Lacatus sau Banel Nicolita sau mai cioban ca jiji sau mai incult ca Meme sau mai ingamfat ca mIREL rADOI? NU-atunci sa nu-mi mai zica mie niste aurolaci ca sunt tigan.Forza VALERENGA.FORZA RAPID.SUCCES DINAMO CU EVERTON.

Nea Vasile
13th September 2005, 20:27
mai vedem daca RAPID o sa fie suspendata , steaua are cei mai multi tigani, plus simbolul vostru este un TIGAN acesta fiinda lacatus ....etc etc

Ce spun eu si ce spui tu. Aici e o problema de principiu pe care tu nu vrei (desi esti baiat destept si ai putea, totusi) s-o intelegi. Tu te bucuri aiurea ca rivalii Rapidului (inteleg ca esti rapidist, nu? foarte frumos, felicitari) din campionatul intern "au luat-o", io iti vorbesc ca este o decizie UEFA care nu are nici o legatura cu ce se intimpla in campionatul intern, cu cite procente de tigani are Steaua sau alta echipa per tribuna, cu cit de mojic e Gigi, etc etc., ci cu "monkey sounds".

Te asigur ca daca i se intimpla Rapidului sau oricarei alte echipe din Romania patania asta (sa fie acuzata de rasism si sanctionata EXCLUSIV pt "monkey sounds") aveam aceeasi pozitie. Nu ca asta ar avea vreo importanta pt tine, dar asa...:).

Cit despre tigani si "celebrul" cintec cu tigani (pe care l-am incriminat si eu dar esti prea orbit de patima visinie ca sa vezi :) ), am de facut o singura remarca: exista o diferenta intre "tigan" si "tiganie". Si tocmai pt ca-mi displace tigania fara cap si coada, am sa pun punct discutiei intre surzi in care m-am bagat. Daca a inteles cineva ceva din ce am vrut sa spun, atunci e ok.

Hai Rapidu' !

Irimus
14th September 2005, 00:51
Ca sa fiu sincer decizia mi se pare exagerata dar mi se pare aberant sa apara meme stoica in fata intregii natiuni la Recursul Etapei si sa sustina ca 'ultrasii de la peluza nord'(vorbeste de ei de parca ar fi tifosi italieni) nu au scandat niciodata lozinci rasiste si ca vezi doamne sunt niste mielusei care-si iubesc adversarii si canta depre apa plata cu lamaie si rasarituti de soare.FORZA VALERENGA.FORZA RAPID.SUCCES DINAMO CU EVERTON

uti2102
14th September 2005, 03:55
Pai potzi sa zici tu ce vrei, dar pe Ghencea nu au avut loc niciodata manifestari rasiste organizate la scara larga de suporterii stelishti, fie ei de la Nord, de la Est, Vest sau Sud. Daca au existat "manifestari rasiste" acelea au fost izolate, de genul "monkey sound-erelii" de la meciul cu Shelbourne. Deci MM chiar are dreptate. Spre deosebire de Nuova Guardia stelishtii n-au aparut niciodata cu zvastici, portrete cu Hitler sau mai shtiu io ce..........

be@
14th September 2005, 11:33
Ce, alpopa, ai uitat cand memelu in persoana,cocotat pe garduri, scanda impreuna cu galeria impotriva rivalilor?

suporterita
14th September 2005, 12:56
fratilor,am mai spus-o,inceputul este aici,in afara ce chestia cu Hitler,care este o eroare nefericita,mizeria care se striga pe stadioanele noaste este cumplita si degradanta.pentru mine nu exista in acceptiunea mea termenul de GALERIE ,sunt doar o adunatura pestrita si distructiva.eu care nu il diger prea bine pe oier ,il inteleg,si pe mine m-ar deranja sa scot bani din buzunar sa repar scaune sau tevi(cum s-a intimplat in campionatul trecut, in tur pe Giulesti cind galeria Stelei a distrus o peluza si tevile de apa potabila). orice natiune are uscaturile ei,Steaua are si ea ,Dinamo,Rapid si cei din provincie insa trebuie sa ne schimbam daca pretindem ca suntem civilizati si implicit europeni.este inadmisibil pe stadion sa auzi tot timpul" m.....e,m....e" este adevarat ca si afara se aud chestii din astea dar nu de asemenea amploare,oamenii cinta cel putin englezii chiar daca nu intelegi ce spun, suna frumos .cel mai importat lucru de facut este acum sa demonstram ca suntem civilizati si nu sa protestam aiurea,nu schimba cu nimic situatia in care ne aflam.

uti2102
14th September 2005, 14:28
Ce, alpopa, ai uitat cand memelu in persoana,cocotat pe garduri, scanda impreuna cu galeria impotriva rivalilor?
Mai tanti. da' tu intreci orice limita !!! Daca nu pot sa sufar echipa Avantul Ciorogarla insemana ca sunt rasist ?!?!?!?! :o:
Cred k matale vezi in jurul tau numai rasism. :ciocan:

suporterita
14th September 2005, 15:07
Popica,lasa fata in pace ,tu demonstreaza ca esti un gentleman,stii cit m-au iritat unii pe aici,m-au trimis si la bucatarie,trateaza si tu cu blindete ,spune-i-o altfel,am pretentii la tine.

Sezione_
14th September 2005, 18:56
ei uite ce s-au ofuscat stelistii desi numai incitarile la ura ale imbeciului ala de safta si erau suficiente. Asta desi mai multi tigani in echipa si in tribune ca la steaua nu exista
poate ca totusi nu trebuia suspendat terenul si suporterii stelisti fac ca maimutele tot timpul, chiar si in afara stadionului. UEFA trebuia sa cerceteze amanuntit comportamentul stelistilor.
cate gesturi ciudate n-au facut gigi becali si meme stoica sau varul sau giovani becali, pentru aceste gesturi trebuiau sa infunde puscaria toti din ginta becali care nici nu sint romani, dar romanii sintem un popor prea tolerant ii lasam sa-si faca de cap.

old lord
14th September 2005, 23:06
dar romanii sintem un popor prea tolerant ii lasam sa-si faca de cap.


gresit
suntemi prea prosti, prea lasi, nu stim cand si cum sa fim buni
uite un exemplu. vezi un tigan pe strada care iti cere bani si tu ii dai ca ti se face mila de el, faci o pomana
ce prostie?? de ce nu-l trimiti la bulibasa sa vada ce lanturi si rahaturi din aur are