PDA

View Full Version : Super mega incepator



Mircik
24th February 2007, 12:36
Treaba e destul de simpla, am 17 ani sunt din Iasi si mai nou mi "s-a pus pata" destul de tare pe acest sport, am mai practicat si alte sporturi pana acum si acum mi-am indreptat atentia catre tenis. Multi mi-au spus ca e cam tarziu sa ma apuc de acest sport mai ales daca vreau sa fac performanta (si cam asta vreau eu). M-am interesat putin si urmeaza sa caut un club in Iasi unde sa ma inscriu macar sa vad daca pot face fata nu din punct de vedere fizic ci al tehnicii si al indemanarii.
Am o multime de intrebari pt voi mai ales ca va pricepeti si cred ca imi puteti da niste sfaturi destul de competente.
1. Ii prea tarziu sa ma apuc?
2. Cam care sunt costurile care ma asteapta la inceput (club, echipament)
3. Cat dureaza pana se vede daca am skill sau nu? :happy



Orice sfat e binevenit. Bafta

Mircik
24th February 2007, 12:37
Later edit daca am postat unde nu trebuie rog un moderator sa mute topicul, multumesc.

vassy
24th February 2007, 12:50
eu zic ca nu e prea tarziu pentru performanta, dar trebuie multa munca si sa ai talent, dar sa nu ai pretentii sa ajungi in primii 100.

Ady
24th February 2007, 13:12
sunt cate unii care au castigat grand slamuri la varsta asta ... si cu asta cred ca ti-am raspuns la prima intrebare ...
referitor la costuri este cunoscut ca in tennis sunt destul de ridicate... asa ca sa iti faci o idee o racheta costa intre 100 si 1000 ron (la noi ca de afara le iei mult mai ieftin) si daca vrei sa faci performanta iti trebuie mai multe, ca nu poti sa te opresti din antrenament sa iti racordezi racheta ... sa inchiriezi un teren o ora costa in jur de 10 EUR , depinde acum si de teren ... o galeata cu 70-90 de mingi intre 300 si 600 RON ... o sa iti mai trebuiasca de asemenea incaltaminte de tennis ...
si referitor la intrebarea a 3-a depinde si cine trebuie sa vada ... ca sunt unii antrenori care vad mai repede si altii care nu vad nici dupa ce jucatorul castiga vreun grand slam ceva ...:mda:

oricum, eu iti urez bafta, pentru ca o sa ai nevoie, la fel cum o sa ai nevoie de multa munca ... ceea ce pot sa iti garantez este ca o sa te distrezi de minune pe teren :ok:

Mircik
24th February 2007, 13:59
sunt cate unii care au castigat grand slamuri la varsta asta ... si cu asta cred ca ti-am raspuns la prima intrebare ...
referitor la costuri este cunoscut ca in tennis sunt destul de ridicate... asa ca sa iti faci o idee o racheta costa intre 100 si 1000 ron (la noi ca de afara le iei mult mai ieftin) si daca vrei sa faci performanta iti trebuie mai multe, ca nu poti sa te opresti din antrenament sa iti racordezi racheta ... sa inchiriezi un teren o ora costa in jur de 10 EUR , depinde acum si de teren ... o galeata cu 70-90 de mingi intre 300 si 600 RON ... o sa iti mai trebuiasca de asemenea incaltaminte de tennis ...
si referitor la intrebarea a 3-a depinde si cine trebuie sa vada ... ca sunt unii antrenori care vad mai repede si altii care nu vad nici dupa ce jucatorul castiga vreun grand slam ceva ...:mda:

oricum, eu iti urez bafta, pentru ca o sa ai nevoie, la fel cum o sa ai nevoie de multa munca ... ceea ce pot sa iti garantez este ca o sa te distrezi de minune pe teren :ok:

Ambitie este iar cand ceva imi place si depinde 100% de mine reusesc.
M-ai lamurit destul de bine (chair prea bine la faza cu varsta:( ) dar de incercat tot incerc, merg dupa motto-ul ca in viata regreti cel mai tare lucrurile pe care nu le-ai facur cand ai simtit nevoia, deci fara regrete.
Acuma stau dupa vreme si trebuie sa caut un teren intr-o sala ceva.
O sa va mai tin la curent cu "evolutia" mea de pokemon :happy