PDA

View Full Version : Dwayne Wade versus Lebron James



Adrian
7th September 2005, 20:20
Subiect de vacanta, am luat-o si eu pe urma lui Sharkye ala, deschid topicuri cand n-am ce face...
Care credeti voi ca va avea un impact mai mare in NBA dintre cei 2? Ca numar de titluri MVP, ca inele, ca ce vreti voi...
Cert e ca draftul din 2003 a fost printre cele mai pline de talente, zic eu...N-or sa se supere fanii lui Mello, dar Wade si Lebron sunt cei mai buni din generatia lor deocamdata. Asadar intre ei doi se da lupta...
Wade are echipa (a se citi Shaq) in spate, e more of a role player, e linistit si serios. Are si tupeu si gandire de invingator. Imi aduc aminte in meciul din Indiana, la ultima aruncare (Pacers conduceau cu 2 puncte) a primit mingea si s-a dus la 3 (desi putea arunca de la 2 cu sanse mai mari) a aruncat, a ratat si a luat-o la fuga spre vestiare...cand s-a oprit goarna din sunat sfarsitul meciului el era sub dus...Personal imi place mai mult de el si cred ca el va iesi invingator daca Lebron nu se trasfera undeva...
Lebron are statistici mai bune, dar asta e inselator...In echipa aia el trebuie sa faca totul, cum s-ar zice la fotbal "el centreaza el da cu capul". Intr-o echipa slaba si daca esti nitel mai rasarit faci cate un triple-duble din cand in cand.. Nimic de zis, are talent, are detenta (poate cea mai buna din NBA, desi Raptor cred ca stie mai bine), e meserias ce mai... Dar am zis, stai sa il vad si in situatia in care nu trebuie sa treaca toate mingiile pe la el.
Voi ce ziceti? :rolleyes:

SilverZeus
7th September 2005, 21:30
...interesant subiectul

....cei 2 sunt pe un drum bun, insa vb ta Adriane, sa vedem ptr care se va ivi gloria mai intai.

....parerea mea e ca ambii jucatori sunt seriosi si determinati...pe mine sincer m-a surprins intr-un mod placut James, cel caruia i se facea o reclama imensa....nu s-a pierdut printre laude, ba a jucat ca un profesionism ce este...e si tacut, nu e peste tot in presa, mai merge si prin turnee promotionale ...in rest tu l-ai descris cam la fel cum il vad si eu....pare genul de jucator de clasa si "rasa" si probabil va avea un impact pozitiv ptr el , dar si ptr Liga

...Wade, este preferatul meu (tocmai ptr ca el a venit din urma...ma refer ca mediatizarea sa a fost mult mai mica decat a lui Melo si Bron)...deci eu pe el il vad peste Lebron in viitor: are si back-up (as avea o mica intrebare referitoare la cum va evolua echipa in noua haina...e destul de riscant ce e acum la Heat-parerea mea e ca intr-o echipa e suficienta prezenta a 2 superstaruri, iar mai multi s-ar putea sa strice) ...are mult tupeu copilul asta (ma refer la aceeasi faza de care ai vb si tu: el refuza sa arunce de sub panou, si prefera sa iasa la 3....nu e neaparat un lucru bun, insa e de apreciat modul prin care a gandit: "totul sau nimic")...nu-mi dau seama ce ii lipseste si cum se va dezvolta in viitor, insa arata tare bine...ptr binele lui (e a 3-a preferinta a mea in randul actualilor superstar NBA, dupa Duncan si Garnett) sper sa nu fie comparat cu MJ (asa cum se procedeaza de fiecare data cand apare cineva cu un asemenea talent)...spun asta ptr ca nu cred ca ar face fatza acestei competitzii cu fantoma lui Jordan....daca e lasat in pace din acest pc de vedereva ajunge un "monstru al istoriei baschetbalistice"...parerea mea

Raptor
7th September 2005, 21:50
Eu nu pot sa zic nimic aici pentru ca ambii jucatori sunt favoritii mei si mi se par extraordinari. So no comment.

mishu
7th September 2005, 22:43
adrian i-a caracterizat bine... eu m-as lega de ce a zis el la sfarsit... lebron in situatia in care v-a mai avea un star langa el... jordan a reusit sa-l aduca pe pippen la nivelul mental de superstar... lebron inca nu si-a gasit pippenul inca... vom vedea ce se va intampla atunci...
deocamdata wade a fost in playoff (chiar si fara shaq)... lebron inca n-a ajuns acolo (da stiu ca nu se compara miami fara shaq cu cavs... but anyway)... se stie ca playoff-ul e cu totul altceva si mi-as dori sa-l vad pe lebron acolo...

e foarte important si cum vor evolua lucrurile in afara terenului... pe wade il vad la miami mult timp de-acum incolo... sunt convins ca riley v-a gasi tot timpul combinatiile castigatoare in jurul lui... chiar si dupa ce shaq nu va mai fi...

de cealalta parte lebron nu e pe roze la cavs... el e o mare atractie pentru the big markets... deja lakers isi fac planuri cum sa puna mana pe el... sunt convins ca si knicks s-au gandit la el macar o clipa... in doi ani cavs nu vor fi in stare sa construiasca o echipa macar de finala de conferinta in jurul lui... si atunci vor trebui sa-l trade pt ca altfel in 2008 devine agent liber si nu mai iau nimic pe el...
daca in 2007 lebron ajunge la lakers sa zicem... si intr-un an isi face o echipa puternica... atunci mai vedem...

MadSkillz
8th September 2005, 00:14
Cred ca dintr-un anumit punct de vedere comparatia dintre ei aduce cu cea dintre KG si Tim.Va las pe voi sa ghiciti cine e cine. :)

Adrian
8th September 2005, 00:17
Pai nu-l luati voi pe Bronnie? Din 2 oropsiti se face instant de-o dinastie!

MadSkillz
8th September 2005, 00:31
Sure, let me get on the phone with Glen ...

Raptor
8th September 2005, 01:02
Cum ar fi un LeBron cu un Kobe in echipa? :rolleyes: . Cine-ar musca pe cine?

SilverZeus
8th September 2005, 01:16
...poate ar ajunge Bron in LA, insa doar in locul lui Kobe....nu-i vad jucand impreuna...iar daca, ti-as raspunde la intrebare, Raptor, cred ca Bryant l-ar musca rau de tot...James cred ca si-ar vedea de treaba...nush, eu il vad pe LJ foarte linistit si concentrat in joc...si de-asta incepe sa-mi placa tot mai mult...sper sa ramana tot asa indiferent la ce echipa a ajunge

edit: am vazut stirea pusa de raptor pe celalalt thread, cum ca damon Jones a semnat cu Cavs (sorry caseta, stiu ca iti pare rau)...Cavs au o echipa foarte faina acum, asa ca nu prea mai putem spune ca LeBron e fara ajutor...acum sa vedem care pe care wade sau james....eu unul astept cu interes parerea lui caseta

deko
10th September 2005, 00:37
Wade

Sharkie
10th September 2005, 01:03
am luat-o si eu pe urma lui Sharkye ala, deschid topicuri cand n-am ce face...


Asa...
In afara de thread-ul ala cu baschet in craiova,care recunosc ca a fost cam aiurea,si poate fi sters de unul din moderatori,nu cred ca am mai deschis vreun thread aiurea.
Stiu ca destule dintre mesajele mele pe NBA/Baschet au fost puse din dorinta nu neaparat de a scrie mesaje,cat de a vorbi si eu cu voi.Din fericire,am ajuns la concluzia ca numarul mesajelor nu conteaza absolut deloc,daca nu contin nimic important.Asa ca am luat decizia sa nu mai scriu decat atunci cand am de spus ceva.
Probabil voi ma priviti ca "unu p'acia",si poate in anumite conditii aveti dreptate.Dar ganditi-va ce faceati si voi la varsta mea.;)
De asemenea,eu am sansa pe care aproape nici unul dintre voi nu o mai are,si anume de a juca la o echipa de club,ceva.Si poate ar trebui sa fiu privit din punctul asta de vedere.
Pe multi dintre voi va admir si am multe de invatat.De asta am si pus atatea intrebari.Din dorinta de a cunoaste...poate peste cativa ani voi ajunge si eu sa analizez un meci ca unii dintre voi.

Nu ma mai lungesc,cam astea erau ideile.
Scuzati-ma daca v-am suparat cu ceva,iar eu o sa incerc sa fiu mai "intelept" pe acest forum.

Adrian
10th September 2005, 01:24
Asa...
Din fericire,am ajuns la concluzia ca numarul mesajelor nu conteaza absolut deloc,daca nu contin nimic important.Asa ca am luat decizia sa nu mai scriu decat atunci cand am de spus ceva.
Ma bucur ca ai ajuns la aceasta concluzie... ca doar uitandu-ma pe pagina asta vad:
SilverZeus Join Date: Dec 2003 - Posts: 889
Mishu Join Date: Mar 2003 - Posts: 887
Adrian Join Date: Nov 2003 - Posts: 644
Sharkie Join Date: Apr 2005 - Posts: 1,208

Promit ca asta e ultima rautate pe care o scriu:) Sper sa stai cat mai mult pe forum. Mai multe opinii sunt intotdeauna binevenite, cu atat mai mult cu cat sunt diferite...

Sharkie
10th September 2005, 01:29
Chestia asta e relativa...desi in principiu ai dreptate.
Pe Silver nu l-am vazut sa posteze in afara forumul NBA decat acu cateva zile cand a fost ziua lui si a multumit celor care l-au felicitat(printre care si noi 2 :P),Mishu a avut un thread interesant pe Muzica&Arta,iar la tine am vazut 2 sau 3 posturi la Bancuri pe Diverse.
Eu scriu pe mult mai multe forumuri,nu pt. numarul de mesaje,ci doar pt. ca ma intereseaza.
De ex.,inainte de a ma apuca de baschet am facut un am de tenis cu antrenor,ma uite la multe alte sporturi,pe Diverse sunt subiecte care ma intereseaza(de ex,cel cu scoala) etc. Sper ca ai priceput idea.

P.S.-Cum vezi pagina aia ? :P

thekobe
10th September 2005, 01:40
Dar ganditi-va ce faceati si voi la varsta mea.;)
teme ? :hmm:


P.S.-Cum vezi pagina aia ?
:ok:

mishu
10th September 2005, 12:16
This message has been deleted by desdemona. Reason: macar intr-un mesaj din 10 daca ai spune ceva...

asta a i-a fost sters lui sharkie pe thread-ul cu bancuri... asta asa sa nu creada ca avem noi ceva cu el...

Sharkie
10th September 2005, 12:20
Desde nu cred ca a inteles ce-am vrut io sa zic....oricum as vrea sa analizati mesajele mele de acum inainte.V-am zis ca am alta atitudine.

Irimus
15th September 2005, 23:05
wade e talentat, rapid ,tehnic si explozibil.lebron e aproape perfect!merita ca acest thread sa fie 'lebron vs melo vs wade'(parerea mea-mie imi place mult si melo)

caseta
16th September 2005, 04:41
adrian, i-ai caracterizat pe cei 2 cam la fel cum as face-o si eu, cu exceptia faptului ca nu stiu ce ai vrut sa zici de wade cind ai zis ca e "more of a role player".

amindoi jucatorii imi plac foarte mult, dar il prefer pe wade.

la talent si potential cred ca lebron sta mai bine. e si mai "bine" dpdv fizic. mai inalt, mai puternic.

lebron a fost impresionant si numai prin faptul ca nu a cedat psihic desi a fost supus unor presiuni enorme. numit "the chosen one" de SI cu 1 an inainte sa aiba dreptul de a se inscrie in draft, cu contracte de publicitate de 100 mil USD inainte de a juca primul meci din nba, cu o gramada de atentie din partea media asupra lui, media care lauda realizarile, dar la fel de repede, observa si scoate la lumina toate greselile.

anul asta va trebui sa arate macar partial calitati de lider. chiar daca este prea devreme (are doar 20 de ani, curind 21 si e abia in al 3-lea sezon in nba), si pina acum a dat dovada de o maturitate neasteptata, iar cavs sunt echipa lui

wade a venit in nba fara mari pretentii (desi a fost totusi draftat pe pozitia 5, se vorbea mai mult de lebron, melo, milicic) si a dovedit ca merita atentia care i se acorda acum.

fata de lebron mi se pare ca are mai mult killer instinct, e mai capabil/inclinat sa ia jocul pe cont propriu. (aici, inevitabil vor aparea comparatiile cu jordan. pina la urma, legendele sunt niste etaloane pt masurarea valorii jucatorilor de azi)

cred ca amindoi au mari sanse sa aiba ceva titluri la finalul carierelor, si probabil vor fi hall-of-fameri. e posibil ca ei doi sa fie urmatorul cuplu magic-bird care sa ofere nba-ul o "rivalry" cum nu a mai avut de mult. cred ca stern rinjeste si in somn gindindu-se cum ar putea cei 2 sa promoveze nba-ul ....

cred ca in final, diferenta dintre ei la sfirsit de cariera va fi data si de GMs pe care ii va avea fiecare. abia peste citiva ani vom vedea care dintre cei 2 va fi jucatorul mai dominant si daca in comparatia directa vreunul se va impune in mod clar sau va fi o "lupta" echilibrata

Ady Micinic
16th September 2005, 11:01
Cred ca LeBron si-a gasit locotenentul in persoana lui Hughes, iar problemele de la 3 s-au rezolvat cu achizitia lui Damon Jones si D.Marshall (cred insa ca unul din ei va trebui titularizat sa aibe si in primii cinci un aruncator de trei).
Wade e super jucator don't get me wrong insa un capitol la care are mult de lucru este nr. de turnovers.Parerea mea...

caseta
16th September 2005, 14:30
@Ady Micinic - pai damon jones va fi titular ca de aia l-au luat, ca nu aveau PG. si e posibil ca drew gooden sa fie transferat, marshall devenind astfel titular.

eu, legat de hughes, am ceva semne de intrebare. de citiva ani tot promitea in nba, era vazut ca o "speranta". anu trecut a fost un break-out year pt el, dar .... a coincis cu anul de contract. acum, cu salariul garantat in buzunar, ar putea sa devina mai putin motivat ....
pe de alta parte, daca o tine tot asa, poate deveni secundul lui lebron. dar, la fel ca si cuplul jordan-pippen, pt succes au nevoie de un antrenor bun si de un PF/C care sa faca destule recuperari si sa aiba un joc bun defensiv. Z e un C decent, chiar bunut. daca gasesc si un sistem de joc care sa ii puna in valoare cum trebuie, cu 2-3 ani in care sa se lege echipa si poate inca citeva transferuri pt intarirea bancii ar putea deveni "contenders".

sa nu uitam ca bulls au ajuns sa joace in finale dupa ce au iesit din playoff in primul tur, apoi in al 2-lea, apoi au pierdut finala estului de 2 ori cu pistons in 89 si 90.

SilverZeus
16th September 2005, 14:50
...Big Z e bun, zic eu si folosit cum trebuie cred ca e in stare sa-i faca fata lui Shaq...ptr ca deocamdata, in Est, se pune problema anihilarii lui Shaq, ptr a spera mai departe

Ady Micinic
16th September 2005, 15:18
In legatura cu Hughes s-ar putea sa ai dreptate (treaba cu sezonul de contract). Damon Jones ar putea fi titular dar cred ca asta depinde de ce doreste antrenorul. Daca doreste un joc mai asezat si in acelasi timp mai lent cu un PG care sa se si apere cred ca Snow va fi titular, dar daca doreste un PG care sa si inscrie atunci Damon Jones is the man. Eu cred (parerea mea) ca ori Jones (ca PG) ori Marshall (ca PF) ar trebui sa fie titular. Amandoi nu vor fi titulari asta e sigur.

Sheed
16th September 2005, 16:15
D Jones o sa fie cu siguranta titular (la fel de sigur ca lebron); donyell nu o sa fie titular, pt ca nu mai poate (la fel ca horry;sa nu imi spuneti ca Horry a fost rezerva in finala--> horry a fost TITULAR(un fel de havlicek asa));

Miami a luat cea mai mare teapa cu j williams; d.jones era perfect in echipa; practic ei nu trebuiau,dupa parerea mea , sa umble in starting 5-ul de anul trecut decit la sf. Eddie jones pentru james posey; si sa adauge citiva veterani pe banca de genul marc jackson, henderson etc.

daca as fi antrenor la miami as juca 40 minute cu posey titular indiscutabil. echipa ar arata astfel:

Jwill-- pentru ca practic nu are rezerva(ceea ce e posibil sa ii coste scump)
Superstarul
Posey
udonis
shaq

cu walker pe banca ca rezerva in EXCLUSIVITATE pt power forward si eventual centru (2-3 min) si in nici un caz la sf

Ady Micinic
16th September 2005, 16:27
Acest 5 dupa parerea mea e mult mai slab decat cel de anul trecut. Trebuie sa luam in considerare faptul ca Shaq nu intinereste, Posey nu are experienta si nici nu e neaparat nu stiu ce, White Chocolate e bun de AND1 nu de NBA , Udonis va fi mai bun la fel si Wade. Walker e cancerul ekipei nu va face prea multe si nici nu va juca mult dupa ce VanGundy va realiza niste lucruri.Parerea mea.

Irimus
16th September 2005, 18:34
Walker o sa joace doar cand o sa fie udonis haslem accidentat.In rest nu-i dau mai mult de 12-13 minute/meci in acest sezon.Legat de Cavaliers depinde de stilul de joc preferat de antrenor.Exista posibilitatea ca Snow sa fie titular pt. ca este un aparator mai bun desi damon jones este un excelent jucator pt. partea ofensiva

Adrian
16th September 2005, 19:49
Damon Jones ar putea fi titular dar cred ca asta depinde de ce doreste antrenorul. Daca doreste un joc mai asezat si in acelasi timp mai lent cu un PG care sa se si apere cred ca Snow va fi titular, dar daca doreste un PG care sa si inscrie atunci Damon Jones is the man.


Legat de Cavaliers depinde de stilul de joc preferat de antrenor.Exista posibilitatea ca Snow sa fie titular pt. ca este un aparator mai bun desi damon jones este un excelent jucator pt. partea ofensiva.

Bai baiatule devii enervant. Tu crezi ca lumea nu citeste decat posturile tale? Chiar nu ai o singura idee originala? A, ba da stai...Melo superstar :headbang:
Cred ca voi incerca pentru prima oara pe acest forum butonul "ignore"....

@caseta, de wade ziceam ca la Miamai face parte dintr-un angrenaj. Acolo "there is a single big daddy" si fiecare isi stie locul. Oricat ar fi ametit GM lor echipa anul asta, pozitiile tot cam alea sunt...
Bronnie, dincolo, de-abia anul asta are si el jucatori pe langa el, anul trecut trebuia sa le faca pe toate. A fost de capul lui acolo si asta s-a vazut in stats. Anul asta va fi altfel.
Oricum, s-au cam egalizat valorile...si in cadrul conferintelor si intre ele. Pe noi nu poate decat sa ne bucure /hello

Ady Micinic
16th September 2005, 20:00
@Adrian: Totusi Lebron va ramane the main guy la Cavs, ca sa argumentez: Hughes va fi un aparator in primul rand iar in ofensiva poate ajuta pt. ca imi pare un jucator care s-a maturizat (inca odata sa nu uitam treaba cu sezonul de contract); Gooden si Ilgauskas am vazut ajuta dar nu pot face diferenta; acuma Marshall dupa parerea mea e prea scund pentru a fi titular intr-o conferinta care creste (valoric si ca talie), insa e un jucator precis si util.

Adrian
16th September 2005, 20:07
Ca va fi lider nu contesta nimeni! Nici nu-si permite sa NU fie lider, cu talentul pe care il are. Exact asta am spus si eu, ca acum are cativa jucatori valorosi pe langa el, dar parca nu chiar suficienti pentru a pune probleme la titlu. Singurul pe care il mai vad crescand de acolo este Ilgauskas, restul au cam atins varful de forma (iar la Bronnie nu prea mai e loc de imbunatatit). Acum isi intra in rol antrenorul si cat de bine poate el profita la maxim de calitatile fiecaruia. Antrenor e Mike Brown, fost secund la Pacers, nu? Ar trebui sa fi invatat ceva D de la RC, dar e cred primul lui job de antrenor principal in NBA...daring, huh?

Ady Micinic
16th September 2005, 20:18
Kiar ca...huh...Z intradevar ca poate la el e problema eterna sa nu se accidenteze ca Bron joaca oricum am vazut sezonul trecut. La titlu nu au sanse Cavs dar ei vor o prezenta in playoffs. Daca nici anu' asta atunci James pleaca la prima ocazie si parca in 2006 e restricited si in 2007 va fi unrestricted FA (cred, corectati-ma daca I'm wrong). Parerea mea...

Raptor
16th September 2005, 22:50
Eu as inclina sa zic ca LeBron este pass-first player... daca are cui sa "pass". Deci Hughes poate sa aibe "his share of shots".

Cat despre Snow... sa fim seriosi... Snow e cel mai varza PG din NBA. Am vazut destul de multe meciuri sezonul trecut cu el... si e... :ciocan: . Damon Jones all the way!

Marshall este genul de inside-outside player si e multi-dimensional fatza de Drew Gooden... insa Drew e mai tanar si mai atletic, pune capace, are hustle play... nush eu zic ca o sa isi imparta minutele destul de egal.

Ady Micinic
17th September 2005, 12:13
Repet, depinde ce vra antrenorul. O fi varza in ideea ca nu are aruncare, nu patrunde, nu are nu sh ce viziune insa pentru Larry Brown a fost bun in Philadelphia si nu prea puteai sa contesti aceasta decizie, acum insa e altceva si de aceea e posibil sa nu prinda primii 5 insa va juca minute importante pentru ca nu-l vad pe Damon sa joace 40+ minute pe noapte.

Irimus
17th September 2005, 13:28
Nici mie nu prea imi place Snow dar se pare ca Larry Brown i-a apreciat constanta in joc si calitatile din faza defensiva

mishu
17th September 2005, 14:13
ref la hughes si lebron... am mai zis asta... mie mi se pare ca sunt acelasi gen de jucatori... nu ma intelegeti gresit... nu fac o comparatie care e mai bun, pentru ca e clara treaba... insa hughes a facut anul trecut la wiz cam ce facea lebron la cavs... e de vazut cum se vor intelege cei doi in teren... se pot completa... mai ales ca lebron nu e selfish... dar se si pot calca pe bataturi in momentele cheie ale meciului... sa nu uitam ca pana acum lebron nu s-a dovedit un maestru al finalurilor de meci... si ca deocamdata asta il tine departe de orice comparatie cu jordan... intrebarea mea e cine va prelua comanda pe un final de meci strans... iar raspunsul poate sa fie foarte bine si damon jones

caseta
17th September 2005, 14:42
damon jones vs snow
eu zic ca damon jones va fi titular. snow a fost o llama anul trecut si nu a jucat titular decit din cauza ca pe mcinnis il apucasera crizele. lasind la o parte care la ce e bun (ofensiva sau defensiva), ceea ce cavs au cautat cu disperare in offseason a fost un "3 point threat" care sa il ajute pe lebron creindu-i spatiu, "by stretching the defense". asa ca jones va fi titular. mark my words.

walker
irimus, baiatule, daca tu crezi ca walker va juca doar 12-13 min pe meci ..... e doar parerea ta. in general 6th man al unei echipe joaca cam 25-30 min/meci.
sunt 5*48 minute de impartit intr-un meci. adica 240. titularii iau cam 30-35 fiecare, adica se duc, sa zicem, 150-165. ramin 75-90, din care mai ia fo 30 6th man. celelalte 45-60 se impart cite 20, cite 10, cite 5 la inca fo 4-5, poate chiar 6 oameni. din astia 6, 2-3 sunt un fel de darko, adica joaca si ei 5 minute cind e clar cine cistiga.

walker a avut o discutie cu riley, probabil tocmai pt ca riley a vrut sa se asigure ca walker intelege care ii va fi rolul la miami. in mod sigur va juca destule minute ca sa nu il apuce nebunia si sa strice armonia echipei.

iar prezenta lui shaq ca top-dog, ar trebui ca macar pt 1 an, sa potoleasca orice tentativa de "mutiny". sa nu uitam ca shaq e "a man on a mission". site ca kobe mai are inca 10 ani pt a mai lua un titlu, in timp ce el mai are 2, maxim 3. si mai stie ca ii trebuie un titlu pt a "back-up his words". daca kobe va lua titlul si el nu, oamenii ar putea zice "kobe a putut cisitga fara shaq, dar shaq nu a cistigat fara kobe". si asta cred ca ar fi cel mai crunt cosmar pt shaq.

am uitat sa zic ceva:
1. ref la wade, adi micinic, exact asta am zis si eu. daca scade nr de TO, este un candidat la mvp. mai ales daca va continua sa creasca dpdv al valorii. e abia al 3-lea lui sezon in nba, asa ca teoretic mai are loc de imbunatatiri si mai are de invatat.

2. raptor, si mie lebron mi se pare pass first. ba chiar in 1-2 meciuri vazute live anul trecut, mi s-a parut ca exagera cu incercarile de a le pasa incompetentilor care il inconjurau. ar fi tre sa ia mai des jocul pe cont propriu.

Ady Micinic
17th September 2005, 15:06
Ma repet inca odata ca n-am ce face :evil: . Posibil ca Jones sa fie titular dar nu-l vad sa joace 40+ minutes.

James ii va pasa lui Jones responsabilitatea ultimei aruncari intr-un meci care-pe-care dar daca da rasol si asta gues what, tot LeBron va incheia meciul (fie ce o fi).

Ca o parere personala (inca una :P ) Kobe nu va mai lua un alt titlu decat in cazul in care pustiul asta pe care l-au luat o sa fie un fel de Diesel no.2. Altfel optarul lui Lakers nu mai pupa alt titlu. Dar nici pe Shaq nu-l vad sa reuseasca marea performanta in acesti cica 5 ani pt. care mai are contract.

thekobe
17th September 2005, 15:32
si asta cred ca ar fi cel mai crunt cosmar pt shaq.
cel mai crunt cosmar e sa dea faliment krispy (http://www.krispykreme.com/)

Jason Kidd
18th September 2005, 16:22
Doar asa sa-l mai scoti din birlog pe TheKobe.
Da' te plimbi omule, Cluj-California-Tijuana, faci nice mileage, nu gluma...
Tu ce crezi despre Bynum ? Nu-mi aduc aminte sa te fi auzit vorbind despre noul Diesel.

thekobe
19th September 2005, 00:03
n-am fost niciodata la cluj...

cat despre bynum, numai de bine pana acum.

e mare - 7'0" 285 lbs cu wingspan de vreo 7'6" si se zice ca ar putea sa mai creasca vreo 2-3" si in acelasi timp destul de atletic pentru marimea lui

il duce capul - cand a avut workout cu lakers mitchell glumea (sau nu) ca in cateva zile a reusit sa inteleaga anumite scheme din /_\ cat altii (mihm) intr-un an. si ca fapt divers are materia preferata fizica

e harnic si dispus sa invete - a scapat repede de grasimea pe care o avea la macdonalds asg si de atunci nu a mai avut probleme cu greutatea. acum am inteles ca trage de fiare cu kobe si altii (de la 6 dimineata). in plus toata lumea care a avut de a face cu el a avut numai cuvinte de lauda, fie ca e vorba de mitchell, philip, kareem sau pete newell (la al carui big man camp a fost). a declarat ca ii place sa faca si faza defensiva, spre deosebire de un fost centru care se apara doar cand era nevoit (completarea imi apartine mie).

ca puncte slabe e faptul ca nu a jucat prea mult in timpul liceului si trebuie sa se obisnuiasca cu ritmul de joc din nba si cu adversarii sensibil mai masivi. de altfel s-a si vazut in spl ca a avut atat momente de sclipire cat si momente cand era depasit de situatie si, de obicei, i se cam ducea stamina pana la sfarsitul meciului. oricum a jucat bine si lucrurile astea se rezolva destul de usor prin antrenamente.

sezonul asta probabil o sa vada vreo 8-10 minute pe meci, depinde daca mai aduc lakers inca un big man sau nu, iar daca se tine de treaba si are noroc sa il ocoleasca accidentarile, eu zic ca are un viitor destul de stralucit in fata. macar sa fie 2/3 din ce a fost hakeem.

Raptor
19th September 2005, 01:23
In SPL ce stats a avut? Si cate minute?

thekobe
19th September 2005, 02:30
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=370805#post370805

Ady Micinic
19th September 2005, 13:16
Pai de la Kareem are ce invata...

Jason Kidd
19th September 2005, 16:17
Eu credeam ca Snow o sa fie traded. Larry Brown era f interesat de el.
E un jucator cuminte si disciplinat, insa ptr un jucator de linia a 2-a, e foarte greu sa joci ani buni cu Iverson in echipa, dupa care sa te muti intr-o echipa cu Lebron James.Arunca tare prost, dar daca e folosit corect la ce stie, e un bun backup PG.

Ady Micinic
19th September 2005, 16:59
Dar e mult prea limitat. Sa joci cu Iverson e una (in ideea ca multe nu tre' sa faci), l-a ajutat SNow pe AI in defense ca in rest vai de el. Dar nici la Cavs nu e rau pentru ca nu el tre' sa fie cel care arunca, dar nu strica totusi un PG care sa aduce ceva puncte. La NYK ce sa faca Snow, ca au destui jucatori talentati pentru 1.Parerea mea.

Jason Kidd
19th September 2005, 20:34
Au destui jucatori talentati, dar ...
Fiecare antrenor vrea sa aduca jucatori noi, dedicati, ca sa sparga "gastile" deja existente.
Nu stiu exact de ce Larry Brown l-ar dori pe Snow, poate ptr ca are de gind sa-l foloseasca pe Marbury ca SG si atunci are nevoie de un backup PG.
Si, daca-mi aduc aminte corect, Snow nu juca rau la Philadelphia pe vremea cind era Brown antrenor, cu AI shooting guard.
Don't get me wrong, cind am zis linia 2-a, m-am referit la linia 2-a valorica, dar nu e un jucator de neglijat.
Cind Philadelphia a jucat finalele cu Lakers in 2001, Snow a jucat PG in Playoffs cind ca titular cind ca sixth man, la concurenta cu Aaron McKie.
Iar in unul din anii urmatori a facut prima sau a doua echipa de aparatori. Asta poate sa fie un motiv.

Dar nu este un obraznic si probabil nici prea multa incredere in fortele proprii nu are.

Raptor
19th September 2005, 20:39
Hahahaha auzi la ei... Eric Snow... hahahaha asta joaca bine numai iarna hahahaha.

Anyway, la NY il au pe Marbury si pe N8 THE G8... care... sa fim seriosi, sunt mai buni ca Nea Zapada...

Snow auzi la ei hahahahahaha :happy

Irimus
19th September 2005, 21:18
E clar ca Larry Brown are o simpatie pt. Eric Snow dar daca ar ajunge la NY nu vad in locul cui ar juca ca oricat de rau de gura ar fii Marbury....tousi nu se compara cu Snow.

mishu
19th September 2005, 21:47
brown e un maniac al apararii... snow nu e el super jucator dar se poate apara mai mult decat decent... io zic ca oricat si-ar pune larry autoritatea in joc nu poate sa-i transforme pe marbury si crawford in niste hard defense players... plus ca snow e obisnuit sa fie unselfish... or lui brown ii plac genul asta de jucatori... cum l-a mai antrenat si la phily nu ar fi o supriza sa-l vrea pe snow...
la fel de adevarat e ca brown s-ar putea sa schimbe tactica in functie de jucatorii pe care ii are... nu cred ca NY vor semana cu detroit... cu siguranta se vor apara mult mai temeinic decat pana acum... dar vor juca altceva in atac mai mult ca sigur...

caseta
19th September 2005, 23:03
nope. NY au 2 si 4. (SF si PF). marbury era PG (cica) dar am inteles ca brown vrea sa il mute la SG. ar fi mai potrivit. daca iverson a facut un sezon excelent ca PG .... poate pe marbury l-ar ajuta sa joace SG. nu ar mai fi nevoit sa simuleze ca incearca sa paseze inainte sa arunce la cos. :D

Ady Micinic
20th September 2005, 08:14
Legat de Snow (nu sunt deloc un fan de-al lui) insa imi aduc aminte ca a jucat finala NBA din 2001 cu glezna fisurata (daca nu kiar mai grav). Probabil ca Larry Brown vrea sa le dea o lectie de la inceput noilor sai elevi cu aducerea lui Snow. Parerea mea e ca Larry e pe cale sa faca totusi o mare greseala (pe care a mai comis-o si la Detroit) si sa-l uite pe banca pe Nate Robinson care fiind un debutant ar putea sa invete din start sa se apere. Cred ca Larry are atata putere de convingere incat sa-l faca pe debutant sa joace ce ii cere antrenorul. Plus ca ar impusca 2 iepuri dintr-o data pentru ca Nate e un ofensive guard care este foarte dotat (parerea mea).

Raptor
20th September 2005, 09:10
Nate has a big hearth... abia asteapt "sa-l vad" jucand pentru NY. Totusi, nu prea vad cum l-ar muta pe Marbury la SG... din moment ce il au pe Crawford si pe Quentin Richardson... pe SG si SF.

Poate asa, cand intra Nate pe PG, Marbury trece pe SG si Crawford iese sau il inlocuieste pe Quentin pe SF.

Ady Micinic
20th September 2005, 09:48
Oricum mi se par cam mici (d.p.d.v. al taliei) cu Nate PG, Marbury SG, Quentin SF.

caseta
20th September 2005, 10:35
Nate has a big hearth... abia asteapt "sa-l vad" jucand pentru NY. Totusi, nu prea vad cum l-ar muta pe Marbury la SG... din moment ce il au pe Crawford si pe Quentin Richardson... pe SG si SF.

Poate asa, cand intra Nate pe PG, Marbury trece pe SG si Crawford iese sau il inlocuieste pe Quentin pe SF.
http://www.nytimes.com/2005/08/04/sports/basketball/04knicks.html?ex=1127361600&en=fd2ef3809b6b62b9&ei=5070&pagewanted=all

user & pass le iei fie de pe bugmenot.com, sau le folosesti pe astea:
hap111
pop531

iar faptul ca sunt "over stacked" pe o pozitie .... pai anul trecut nu aveau deja o circa de PF si totusi si-au dat singurul centru adevarat din echipa (nazr mohammed) si au adus inca un PF, si ala undersized ? (rose)

Raptor
20th September 2005, 11:12
Mie mi-a mers si fara sa-mi ceara user...

mishu
20th September 2005, 12:55
da si mie...
putin off topic... cu ocazia ne-am lamurit ca de fapt... sg... inseamna second guard si nu shooting guard... cel putin in teoria baschetului... eu am citit la un moment pe basket.ro... intr-un material al profesorului Davidescu (antrenor roman... printre altele castigator al CCE cu maccabi tel aviv prin anii 70... pentru cine nu stie)... si acolo el denumea pozitia 2 second guard... m-am gandit ca poate a gresit... dar acum citesc din nou...

Raptor
20th September 2005, 13:05
Nu. Shooting guard si second guard sunt una si acelasi lucru... spuse diferit. Shooting vine de la faptul ca shooting guard-ul arunca mai mereu si e treaba lui sa se ocupe de aruncari... in timp ce point-guard-ul creeaza pentru ceilalti coechipieri si e coordonatorul de joc.

Second-guard vine de la faptul ca este pe pozitia "2", si e "guard" secund.

That pretty much sums it up.

mishu
20th September 2005, 13:33
da pei de aia am si zis ca in teoria baschetului... stiu ca e acelasi lucru... si ca mult mai mult se foloseste shootin guard...

Jason Kidd
20th September 2005, 13:58
Sau off guard.

De acord cu Mishu, Knicks nu vor arata ca Detroit, cum nici Philadelphia nu a aratat ca Detroit.
Se spune ca cea mai mare calitate a unui antrenor e flexibilitatea (ma repet), neincercind sa aplice schemele lui "mot a mot", ci adaptindu-le la posibilitatile echipei.
Nu stiu exact cit de bun e Nate Robinson, dar Larry Brown nu lucreaza prea mult cu rookies. Nici Lebron nu a jucat prea mult in echipa olimpicilor.
Nu stiu daca e o greseala, n-am vazut prea multe greseli facute de el cu Detroit, to be honnest. And I'm not a big fan.

Cred ca s-a mai discutat subiectul, dar cum au putut echipele romanesti de club si nationala sa rateze serviciile oferite de profesorul Davidescu ?
Cum ne batem noi cuie in talpa ...

mishu
20th September 2005, 14:30
a avut o incercare la steaua... atunci cand s-a constituit bc steaua... nu a ramas foarte mult fiind inlocuit atunci de jojic... antrenorul de acum al celor de la asesoft... dar nu stiu care au fost motivele pentru care davidescu a renuntat atunci... nu stiu daca mai poate antrena acum... e destul de batran cred ca aproape de 70 (bine si larry brown are 64)... dar oricum avand in vedere experienta pe care o are in baschetul din europa... si din cate stiu a fost si prin state... ar putea folosi... poate ca si consilier al federatiei... sau ca director tehnic al nationalei...

Raptor
20th September 2005, 15:53
Pai ce sa caute un om de calitate in basketul romanesc? Sa fim seriosi.

Jason Kidd
20th September 2005, 16:43
Am inteles ca a si predat baschet in State.