PDA

View Full Version : Cazul Nicolita a fost clasat!!



saphicus
7th September 2005, 19:56
Comisia de Disciplină a FRF a judecat incidentele produse la meciul Poli Timişoara - Steaua (0-0). Atunci, mijlocaşul Stelei, Bănel Nicoliţă, a fost înjurat de către spectatori. "Am clasat cazul din lipsă de probe. Este o decizie care nu face bine fotbalului", a declarat preşedintele comisiei, Doru Viorel Ursu. Bănel Nicoliţă a declarat: "Eu nu am auzit nimic din tribună. Eram prea concentrat pe teren." - Gazeta Sporturilor.

Comentati Dumneavoastra, atitudinea Comisiei de Disciplina a FRF in legatura
cu acest caz, comparativ cu modul de rezolvare al cazului similar la echipele
Steaua si Rapid (!) :ciocan:

SORENSEN
8th September 2005, 17:20
Nu stiu daca trebuiau luate masuri contra timisoarei , cum de altfel nu stiu daca trebuiau luate masuri impotriva stelei si rapidului.

uti2102
8th September 2005, 17:47
Dar ce zicetzi de ce a aparut in Prosport ?!

UEFA, îngrijorată de manifestările rasiste din Bulgaria şi România
Lennart Johansson, preşedintele UEFA, a declarat că forul european este îngrijorat de manifestările rasiste, mai ales din Bulgaria şi România.
Cotidianul englez Daily Telegraph a notat în legătură cu acest aspect: "În România situaţia este atât de alarmantă încât autorităţile au cerut UEFA să intervină în prevenirea manifestărilor rasiste din timpul meciurilor. Acestea includ bannere de 40 de metri cu mesajul: «Evreii şi ciorile afară din România», spectatorii vin cu portrete mari cu Hitler, cu fostul lider al Gărzii de Fier, Corneliu Zelea Codreanu, cu generalul Ion Antonescu, care în timpul războiului a legat România de nazism".

Directorul de comunicare al UEFA, William Gaillard, a afirmat că aceasta este o problemă foarte serioasă. "Le-am transmis autorităţilor că nu putem face nimic în competiţiile interne, dar nu vom admite aşa ceva în competiţiile UEFA", a spus oficialul.

Daca chiar au zis asha nici nu mai shtiu daca ashtia ishi bat joc de ei sau ishi bat joc de noi ! :o:

SilverZeus
8th September 2005, 18:07
...mai, dar spurcatzii astia de "tovarasi"occidentali, care sunt atat de corecti si cu o gandire atat de matura si moderna, nu se autosesizeaza cand francezii si ungurii ne fac "tzigani" de cate ori au ocazia????...ca spaniolii compun cantece in care ne injura natia fara nici un complex (cat is ei de civilizati si democrati )...o sa ziceti ca si ei au "uscaciunile" lor...pai atunci ar trebui sa isi "filtreze" mai intai natia lor si apoi sa faca pe dascalii cu noi....nu zic ca nu sunt fenomene negative si la noi, dar eu inca nu am vazut la noi manifestari de genul celor care s-au intamplat la Lazio sau in alte parti occidentale si mult mai civilizate ca la noi

saphicus
8th September 2005, 19:01
@SilverZeus De acord cu tine, dar trebuie sa recunoastem ca exodul fara noima a tot ce are mai prost societatea romaneasca indiferent de etnie,
au speriat...vestul!! Furturi, spargeri, hotii la drumul mare, cerseala la colt de strada in marile metropole europene, etc etc, au exasperat omul de rand occidental si autoritatile, aruncand anatema : '...astia-s romani !...'
De aici si pana la a caracteriza un popor prin actiunile iresponsabile a unor
derbedei, pleava societatii, care ne-au facut de ras pretutindeni, este numai un pas, pentru occidentalul de rand!!
In consecinta, au aparut acele categorisiri facute de unguri, francezi etc.
Imi aduc aminte ca dupa un meci al nostru cu Franta la Paris (rezultat 0-0 daca nu ma insel pentru calificare la europene) , un idiot de ziarist
francez a publicat un articol intr-un ziar, facandu-ne tigani!! A existat in acel moment o reactie a autoritatilor referitor la acest incident!!

@alpopa Eu as da in judecata UEFA pentru aberatii "lansate voit", solicitand
dovezi, iar in cazul ca nu exista dovezi, sa fie obligata sa plateasca daune morale!! In cazul in care s-ar dovedi ca cele afirmate sunt reale, sa se taie in carne vie, acolo unde au fost depistate!!
Dar F R F doarme, iar autoritatile au alte probleme mai "importante" de rezolvat. Ce mai conteaza imaginea terfelita a Romaniei in Europa???? :mad:


Nu stiu daca trebuiau luate masuri contra timisoarei , cum de altfel nu stiu daca trebuiau luate masuri impotriva stelei si rapidului.
Cum sa asanezi manifestarile pentru care UEFA,face atata tam-tam, punandu-ne la colt, daca o galerie racneste slogane cu caracter rasist, iar o comisie
de judecata da verdicte cu jumatati de masura??
NU !!!! Eu am fost de acord cu verdictul dat in cazul Stelei si Rapidului, dar si
in cazul Timisoarei trebuia actionat in acelasi sens!!
De ce ne ascundem dupa deget si ne bazam pe declaratiile unui sportiv ca Nicolita , un om de mare caracter si bun simt, si nu continuam cu investigatiile
in profunzime??
Aici Doru Viorel Ursu are dreptate, ca verdictul NU FACE BINE FOTBALULUI ROMANESC !! Pentru unii muma, pentru altii , ciuma!! :ciocan: :ciocan: :ciocan:

SilverZeus
8th September 2005, 19:27
...da saphicus, insa cei de care vb tu sunt uscaciunile noastre...nu zic ca noi suntem lacrima de curati, insa nu sunt de acord ca un for de asemenea prestanta si faima sa arate cu degetul doar in unele directii...oricum, subiectul e complex si se poate vb pana poimaine....

...referitor la celalalt aspect: ok, Timisoara merita sanctionata, insa atata timp cat martorul cheie ii disculpa, nu se poate face nimic...oricum, iata cum un tzigan (o spun fara a dori sa jignesc minoritatea respectiva) da o palma mai mult decat meritata unui public considerat "cea mai frumoasa galerie din tzara"...halal manifestari, insa au fost pusi la pct de un copil venit dintr-o familie saraca, fara pretentii la ierarhii sociale...eu cred ca banel a aplicat cea mai aspra pedeapsa galeriei respective, iar acestia, daca sunt cum spun ei (patimasi dupa fotbal) ar trebui sa tzina cont de gestul fotbalistului si sa arate mai mult respect pe viitor....insa, ddegeaba este cantitate, daca nu este si calitate...asta merge din pacate ptr aproape orice galerie din tzara

dragos_popa17
9th September 2005, 09:46
@alpopa Eu as da in judecata UEFA pentru aberatii "lansate voit", solicitand
dovezi, iar in cazul ca nu exista dovezi, sa fie obligata sa plateasca daune morale!! In cazul in care s-ar dovedi ca cele afirmate sunt reale, sa se taie in carne vie, acolo unde au fost depistate!!
Dar F R F doarme, iar autoritatile au alte probleme mai "importante" de rezolvat. Ce mai conteaza imaginea terfelita a Romaniei in Europa???? :mad:

Total de acord. Cand am auzit ce scriu aia, cu bannere anti-evrei si negri si cu portretu lui Hitler m-am ingrozit. Dupa parerea mea nu FRF ar trebui sa dea in judecata UEFA ci Statul Roman. In orice caz, chestia asta nu ar trebui lasata asa, pentru ca altfel, prin tacere am da dreptate acuzatiilor si ne-am strica si mai mult ocazia. Oricum, amenda pentru scandari rasiste la meciul cu Shelbourne a fost o tampenie.
Cat despre cazul Nicolita, cum zicea si Dragomir, nu-i rasism daca il faci pe tigan, tigan sau pe ungur, ungur. Ala e adevarul. Rasism e daca ii refuzi anumite drepturi sau ii atribui anumite defecte pentru ca este de o anumita etnie, iar eu unul n-am auzit asa ceva pe stadioanele din Romania, cel putin alea pe care am fost eu. Parerea mea.

uti2102
9th September 2005, 11:34
@alpopa Eu as da in judecata UEFA pentru aberatii "lansate voit", solicitand
dovezi, iar in cazul ca nu exista dovezi, sa fie obligata sa plateasca daune morale!! In cazul in care s-ar dovedi ca cele afirmate sunt reale, sa se taie in carne vie, acolo unde au fost depistate!!
Dar F R F doarme, iar autoritatile au alte probleme mai "importante" de rezolvat. Ce mai conteaza imaginea terfelita a Romaniei in Europa???? :mad:

Normal ca publicatzia britanica ar trebui data in judecata ! Apoi, daca se adevereshte ca citatele sunt intr-adevar declaratzii ale oficialilor europeni ar trebui data shi UEFA in judecata ! FRF dar mai ales LPF, care pozeaza in marele aparator al cluburilor din A, ar trebui sa ia atitudine shi sa intenteze procese !!! Dar la noi ii doare in fund !!!