PDA

View Full Version : Generozitatea starurilor



Jason Kidd
7th September 2005, 19:16
Ar trebui starurile sportive sa fie in prim planul actionilor filantropice ? De ce ?
Sint starurile sportive in prim planul actionilor filantropice ?

La intimplare dau niste exemple,doar ca sa avem un subiect de plecare de care sa ne legam.
Stephan Marburry a donat intre $500.000-1 mil ieri pentru victimele din New Orleans, Serena Williams a spus ca va dona $100 pentru fiecare as pe care il va servi anul asta.
Jason Kidd si Alonzo Morning doneaza regulat pentru asociatii filantropice create de ei.
Kevin Garnett doneaza milioane pe an discret si fara sa traga presa dupa el.
Apoi Ion Tiriac, Ilie Nastase, Nadia Comaneci, Leonard Dosoftei.
Cu argumente si fara patima.

Adrian
7th September 2005, 19:46
Nu e vorba numai de bani la ei. Cert e ca majoritatea timpului liber (fara exagerare) si-l dedica fanilor. O vizita la un liceu, la un azil de batrani, intalniri cu fanii, autografe, etc.
Toate lucrurile astea sunt extrem de importante si ajuta foarte mult echipa.
Reggie Miller de exemplu, dupa ce i-a luat foc casa, a infiintat o Asociatie caritabila pentru ajutorarea victimelor incendiilor, si mai are inca cel putin 2 asociatii asemanatoare. Asta individual, in afara actiunilor cu echipa.
Ce vreau sa spun e ca ei isi pot folosi foarte mult si imaginea. Cand un puradel il vede pe Shaq la televizor spunandu-i sa nu se drogheze, sa se duca la scoala si sa invete carte, ajuta mai mult decat l-ar bate tac-su'.
Dar asta e acolo, la ei... In Romania in afara de cei cativa pe care i-ai spus tu (si dintre ei sincer doar de Doroftei as baga mana in foc), restul habar n-au de asa ceva, iar cand fac si ei cate una stau cu banii in mana 10 minute si zambesc la fotograf.
Poate exagerez putin, mi-aduc acum aminte parca si de Ganea ca mai facea de-astea...oricum, extrem de putini.
In NBA nu indrazneste nimeni sa NU faca actiuni caritabile.

SilverZeus
7th September 2005, 21:40
...Adrian are dreptate: majoritatea starurilor fac donatzii si mai mult au fundatzii pe asa ceva...sa nu mai zic ca saptamanal se scrie ca jucatorul X a participat la nush ce meci sau actiune la care a ajutat pe cineva

....si legat de exemplele lui Kidd, sa nu uitam ca Houston Rockets a pus la dispozitie ajutor logistic si birouri ptr Hornets, orasul San Antonio a pus la dispozitiei Alamodome echipei de footbal american, etc...e normal sa se ajute in asemenea momente, iar starurile si au de unde :D....

...parerea mea e ca dintr-un asemenea gest (facut de un superstar...ma refer la denumirea threadului) toata lumea iese in profit: banii starurilor sunt mai mult decat bineveniti in asemenea situatii, iar starurile isi mai pun o nota buna in plus la imagine...deci ar trebui sa fie in "prim planul actionilor filantropice " ptr ca au de unde...si nu ma refer doar la starurile sportive

Raptor
7th September 2005, 21:55
Corect. Vince de ex are Embassy of Hope Fundation... si a facut o donatie in urma cu ceva timp pentru Toronto construind o arena sau asa ceva in valoare de 2.5 milioane de $ + multe alte donatzii pentru copiii saraci din Toronto (ca acum sa fie bine mersi-injurat in Toronto... niste idioti... dar asta-i alta poveste).

mishu
7th September 2005, 22:09
la acest subiect o sa incep cu un citat din michael jordan pe care l-am avut ca semnatura acum ceva vreme:


To be successful you have to be selfish, or else you never achieve. And once you get to your highest level, then you have to be unselfish. Stay reachable. Stay in touch. Don't isolate.

aproape toate superstarurile de peste ocean fac asta... poate sunt unele care nu lasa bacsis la restaurant... dar actiuni caritabile fac... daca ati observat majoritatea starurilor (nu numai din nba) multumesc in primul rand lui Dumnezeu pentru ce le-a dat... ori dupa cum se stie de unde dai, D iti da inapoi...
pe langa aspectul asta se stie ca e o adevarata competitie pentru imagine (desi e adevarat ca sunt si vedete care sunt foarte discrete... dar oricum e o discretie controlata)... ori ce mod mai bun de a-ti atrage capital de imagine este decat o actiune caritabila...

la noi nu e asa evidenta chestia asta cu caritatea... as indrazni sa spun pentru ca nici nu exista supervedete in adevaratul sens al cuvantului... viata mondena de la noi e un balci balcanic si nu respecta decat in mica masura niste reguli si standarde ale unei adevarate lumi mondene...
totusi sunt multe vedete care fac actiuni caritabile... un exemplu a fost gala de la timisoara, romania-brazilia... sau care contribuie cu fonduri pt diverse cauze... dar nu am cunostinta de niste fundatii pe modelul celor de peste ocean...

oricum ce s-a intamplat dupa tsunami, ce a fost live8 sau ceea ce e acum dupa new orleans a aratat ca si starurile sportive au participat din plin la actiunile caritabile... si ca sa raspund in intregime la ce a intrebat kidd... din moment ce sunt staruri... sau superstaruri mi se pare normal sa se supuna aceluiasi regim cu vedetele de film sau de muzica

Jason Kidd
7th September 2005, 23:41
Ideea threadului mi-a venit de la Marburry, un jucator pe care nu-l prea agreez.
L-am vazut ieri pe espn in timpul unui speech despre New Orleans pur si simplu izbucnind in lacrimi. N-a fost in stare sa termine, altcineva a anuntat cit doneaza. Din cite spuneau ceilalti, nu are pe nimeni din familie sau cunoscuti printre cei disparuti. Si n-am vazut nici o secunda un teatru de 2 lei in ce-a facut el. Mi s-a parut 100% genuine. Cum ne mai inselam ...

Nimeni nu e obligat sa faca gesturi caritabile. Dar intotdeauna m-a fascinat motivatia gestului, cind e facut.
Bill Gates nu a facut mult timp donatii de nici un fel, apoi a facut donatii in produse Microsoft, apoi s-a mai schimbat. Insa foarte putin. De ce ? In sistemul american, donatii substantiale din partea lui ar fi dus la avantaje, de la taxe pina la decizii favorabile la nivel de cabinet. Ce s-a schimbat ?

Acum citiva ani buni am intilnit un tip care, intr-o romaneasca stricata rau imi spunea ca Dumnezeu a fost bun cu el si ajuta pe altii ca un semn de multumire. Faptul ca omul nu credea chiar in Dumnezeu fiind putin evreu n-are chiar nici o importanta, dar avea la ora aia imprumutati ~$50.000 multor romani care isi incercau norocul la capatul pamintului (alt capat decit America). Ca putini i-au mai dat banii inapoi si ca banii aia nu reprezentau mare lucru pentru el nu are relevanta aici.
Dar paying back este o motivatie.

Mishule, ai dreptate in tot ce spui. Si cu toate astea, ma gindesc(sper) ca ar trebui sa mai fie si din cei care o fac dezinteresat si dintre cei care o fac discret din discretie si nu din discretie controlata.
Altfel n-ar mai exista nimic frumos pe lumea asta.

MadSkillz
8th September 2005, 00:28
Eu unul cred ca fiecare are obligatia morala sa ajute cum poate.Jucatorii din NBA POT.Asta e car.Pentru ca au foarte multi bani.Nu inteleg insa de ce trebuie sa afle presa si publicul ce fac ei ... Nu spun ca e un lucru RAU sa iti faci publicitate astfel dar parca isi pierde putin din valoare ... Gigi Becali a facut mega tam-tam cand s-a dus la Vadu Rosca (Comuna cea mai afectata de indundatii de la noi) ... erau televiziunile acolo, interventii in direct, declaratii de langa focul de tabara ... In acelasi timp, in aceeasi comuna, Gica Popescu si asociatii sai supravegheau/initiau construirea a 14 case din banii stransi la Gala de la Timisoara.Si presa a aflat din intamplare....

Raptor
8th September 2005, 00:57
Da, dar publicitatea de genu asta poate sa faca bine si sa-i fortzeze si pe altii sa participe, care altfel n-ar fi participat.

MadSkillz
8th September 2005, 01:03
Drept.

SilverZeus
8th September 2005, 01:10
...nu cred ca e normal sa il luam pe JJ lai maruntzi ptr ce face la Vadu Rosca...nu mai conteaza ca se face publicitate sau nu....conteaza rezultatul...tot respectul si ptr Popescu care a facut (nu din banii lui) 14 case, insa si cele 200 de case de la jj trebuie salutate....jj are o groaza de defecte, si poate ca ce face acum acolo e cu interes (daca e), dar acum conteaza ca vietile unor oameni sunt puse din nou pe linia de plutire

MadSkillz
8th September 2005, 01:23
Eu n-am zis ca nu ii ajuta pe oamenii aia, am aratat doar diferenta intre cele doua moduri de actiune.

SilverZeus
8th September 2005, 01:35
...si eu nu am zis decat ca tot ceea ce conteaza pana la urma e rezultatul acestor actiuni....indiferent ca intr-un caz se face tam-tam, iar in celalalt ba...gandeste-te doar ca in tzara asta sunt oameni care au mult mai multi bani decat becali si popescu la un loc...si astia tac malc...probabil ca-si numara banii...e de apreciat atata timp cat faci astfel de gesturi, indiferent cum le faci

Raptor
8th September 2005, 01:43
Absolut. Tot ce pot sa zic e BRAVO GIGI FECALI!

mishu
9th September 2005, 13:02
apropo de ce a zis madskillz... uitati comentariul lui tolontan din gazeta de azi... excelent si ca stil si ca ce contine...

Gigi Becali, cel care sare

Cătălin Tolontan

Gigi Becali e singurul politician care crede că un prim-ministru poate guverna fără miniştri.

Gigi Becali e unicul patron care are impresia că e mai bine pregătit decīt antrenorul şi că acesta trebuie să-i arate lui echipa de start. Poate că Gigi Becali va fi şi primul finanţator care va intra īn teren ca să deposedeze īn locul lui Rădoi.

Dar, dincolo de toate acestea, dincolo de faptul că ne īnjură pe unde apucă, dincolo de mitocăniile şi de neroziile lui, unele vesele şi altele triste, Gigi Becali e cel care a venit cu o sumă imensă de bani īn ajutorul victimelor din Banat. Cīnd marile companii care fac profituri uriaşe īn Romānia dădeau 10.000 de euro, beneficiul pe o oră!, Gigi Becali apărea pe scenă ţinīnd īn mīnă o sumă egală cu donaţiile din vreo trei industrii prospere! Plus vaci şi ouă, plus lapte, plus alte alimente puse īntr-un imens refrigerator cumpărat de el.

Iar acum, Gigi Becali s-a apucat să construiască locuinţe pentru sinistraţii din Moldova. Pentru ceea ce face la Vadu Roşca, pentru felul īn care īnţelege să īmpartă cu ceilalţi cīnd sīnt la necaz, Becali merită tot respectul, chiar dacă īi eşti un critic curent.

Sigur, se poate spune că el face din aceste donaţii un spectacol. Numai că trăim īntr-o ţară īn care nu doar crimele, ci şi generozitatea au nevoie de expunere, tocmai ca să se instituie drept model. Felul īn care acest īmbogăţit peste noapte īnţelege să ofere e indigest numai pentru noi, oamenii siguri pe ei.

Dacă īnsă ne-ar fugi pămīntul de sub picioare, īn ajutorul cui am crede: īn cel al autorităţilor plătite pentru asta sau īn cel al unui nebun ca Becali? Răspunsul sincer la această īntrebare arată cīt de defectă e Romānia!

SilverZeus
9th September 2005, 15:20
....mda, felicitari Gazetei ca mai scrie si lucruri pozitive....eu (de exemplu) sunt genul care apreciaza faptele bune, chiar daca apartin unei persoane pe care nu o inteleg sau nu o admir (ca exemplu social).... tzara noastra (tzara care, din pacate si-a schimbat sloganul "Sa Traiti Bine !" cu sloganul " Bine ca mai traiti !") sufera pe de-o parte din cauza unei lipse acute de creier si implicit de discernamant la nivel politic (si asta se intampla de 16 ani), iar pe de alta parte din cauza superficialitatii, indolentei si superioritatii "intelectuale" pe care fiecare dintre noi o "asmutim" asupra semenilor nostri (uneori doar ptr ca noi sa avem ultimul cuvant, alte ori doar ptr ca noi sa iesim in fatza si de foarte multe ori doar ptr a da in cel de langa noi si a-l cobori la un nivel inferior noua, atunci cand el incearca sa se ridice putzin dintre noi...se scrie o "lege a junglei", a lipsei de fair-play caracteristica unor astfel de tzari cu o situatie economica, administrativa si sociala destul de confuza)

...ptr ca iata cum viata ne ofera 2 exemple edificatoare:
1. JJ Becali - are atatia dusmani care doar atat vad: faptul ca e cioban si ca apare la tv ...este departe de mine ideea ca l-as admira in vreun fel pe omul asta, dar nu pot sa nu observ (ma uitam pe threadurile de fotbal, unde apareau discutii despre el si chiar in presa) cum semenii nostrii atat de ignorantzi, nu apreciaza defel gestul facut de el ( cu toate lipsurile si prostiile sale) si-l injura in continuare: ba ca el l-a distrus pe Radoi ca fotbalist, ba ca el distruge Steaua si ce m-a mahnit cel mai mult: de ce daca a dat bani multi sinistratilor, nu a facut si niste achizitii ptr echipa de fotbal....ma opresc aici, spunand atat doar: trebuie si e normal sa fie si cizmari si ciobani si croitori si tamplari printre noi ca sa progresam si sa ajunge undeva; nu ajunge sa fim totzi intelectuali, iar daca suntem si ne credem inteligenti trebuie sa invatam sa suportam si atitudinea si caracterul unora mai "involuati" ca noi

...si 2. Banel Nicolita: ....care a dat o "palma" celui mai "frumos " public din Romania, un public atat de frumos care nu a ezitat sa-l faca sa se simta de tot kktul (chiar daca a jucat ptr culorile lor)...ma intreb: "oare cine a fost tzigan???"....iata un om simplu care a gasit de cuviinta sa nu intoarca pumnul...un om venit de la tzara, un taran, un tzigan, un sarantoc care ar trebui sa nu stie ce inseamna cei "7 ani de acasa", tocmai unul de-asta a dat un exemplu de civilizatie celei mai vestice si mai "frumoase" galerii din tzara (din pacate asa ceva nu se intampla doar la Timisoara, ci in toata tzara-dupa celebrul slogan)

...nah, oricum, ca sa inchei in numele threadului, pot spune doar atat: sa fii jucator de baschet celebru sau cioban notoriu, intelectual de vaza sau tzigan de Braila, atunci cand faci un bine nu mai conteaza cum il faci si de ce il faci...bine ca il faci !!!

Raptor
9th September 2005, 15:24
Mergea ca articol ^^^ :)

Adrian
11th September 2005, 21:27
Meciul de diseara, asa-zisul All Star de vacanta, o sa inceapa la ora 17, ora locala. Nu stiu de ce, dar TNT vor transmite inregistrat, de la ora 23 ET (22 CT), si tine doar o ora...deci probabil nu o sa fie un meci intreg...m-am cam desumflat, dar macar ii mai vad la fata...
Va zic maine ce si cum....

thekobe
11th September 2005, 21:38
tine o ora pentru ca o sa fie 4 x 10 minute si fara reclame

Raptor
11th September 2005, 21:43
Corect^^^^^

mishu
11th September 2005, 22:44
parca si spurs cu heat o sa joace un meci de caritate... o sa fie funny...

Raptor
15th September 2005, 00:01
Ca tot e vorba de Charity Game-uri... eu ma bag sa ma uit la asta pentru uraganu Katrina organizat de Kenny "THE JET" Smith... sa vedem ce si cum. Are 1 ora, ocupa 294 MB, format RealPlayer (Se deschide si cu Windows Media Player).

Sursa: http://bt.davka.info/

Raptor
15th September 2005, 15:06
Am vazut meciul... inceputul e slab dar mai spre sfarsit devine interesant... a fost dragutz slamu lu McCrazy pe spate din panou, doua aruncari consecutive de la mijloc tot ale lui si moara lu JR Smith.

In rest... cam prea multe ratari.

Raptor
15th September 2005, 18:33
After-game party : http://www.indmix.com/pictures/05/sep/0911054.html

Ady Micinic
15th September 2005, 20:53
Ala care ne arata degetul cine e? Mi se pare ca seamana cu Moochie Norris, dar e foarte "obosit" tipul.

Raptor
15th September 2005, 23:36
WTF? Ce deget?

EDIT: Daca te referi la cel de langa Stiv Frensis... e Maic Geims.

caseta
16th September 2005, 02:07
revenind putin la subiect, legat de actiunile de caritate, cred ca, in special in RO, tre sa ai grija cine sunt beneficiarii actiunilor de caritate. tin minte ca am vazut cum dupa inundatii niste voluntari straini veneau si curatau casele romanilor de mil si munceau la reconstructie, in timp ce proprietarii caselor fie o frecau si doar se uitau, fie isi "inecau amarul". sincer, eu pe aia i-as lasa in kkt fara case si fara nimic. daca nu sunt in stare sa munceasca pt propriul lor bine, poa sa moara de foame ... mai bine decit sa stea sa astepte ajutor de la "stat" adica de la aia care muncesc si platesc taxe si impozite.

in afara exista o adevarata cultura si educatie in sensul asta. cei care reusesc "give back to the community". si chiar daca o fac cu circ sau discret, chiar daca dau 10 mil sau 10 mii, faptul ca fac ceva, ca ajuta un copil sau un om bolnav, e o chestie. dar, repet, ajutorul trebuie sa vina pt cei care chiar il merita. copii saraci, oameni bolnavi, nu oameni de 30 de ani, sanatosi, dar prea lenesi ca sa mearga la munca si care prefera sa cerseasca. de altfel in tara asta cersitul e ocupatie nationala. nicaieri in alta tara nu am vazut la fel de multi cersetori.

Ady Micinic
16th September 2005, 09:42
WTF? Ce deget?

EDIT: Daca te referi la cel de langa Stiv Frensis... e Maic Geims.

Nu mai ala de pe pagina 3 care e singur in poza si ne arata degetul din mijloc (ceva de genul: :degete: ). La poza scrie: "Jim Jones in da haus too? Dang."
Cine-i ala?

SilverZeus
16th September 2005, 10:34
...uite-i mah, ce fac astia in timpul liber...ei-ei... :D

Ady Micinic
16th September 2005, 10:41
Pai ce sa faca, ca-i lung offseasonul. :D

SilverZeus
16th September 2005, 11:31
...eh, este ceva actiune de caritate facuta ptr refugiatii din New Orleans

Adrian
16th September 2005, 20:01
...eh, este ceva actiune de caritate facuta ptr refugiatii din New Orleans
Hai ma, credeam ca s-a angajat part-time la McDonald's sa mai faca si el un ban gramada. :P
Legat de meci, care l-ati vazut....
Am auzit un comenariu dragutz despre cum se somporta JO si Artest la All Star. Pentru ca Pacers nu joaca un stil spectaculos (ci doar eficient :ok: ) astia saracii se simt cam stingheri intotdeauna acolo. Cum zicea cineva "like some geeks at a frat party". Mi-a placut comparatia. La Artest a fost cel mai evident cum s-ar mai fi lipit el de Bronnie sa nu mai dea ala nici un cos...Dar dupa aia se dadea asa, cu parere de rau, la o parte sa il lase pe ala sa dea slamul :headbang: :headbang: