PDA

View Full Version : Cui nu-i plac echipele din Valea Jiului si de ce?



Siljanoski
6th September 2005, 13:38
Daca tot se discuta atata despre cele doua echipe din vale si despre modul in care influenteaza sau nu rezultatele de pe teren propriu, am facut un thread numai despre asta. Dati-i drumul, fratilor!

micutzu
6th September 2005, 13:54
Stadioanele din vale in princiu (d.p.d.v. fotbalistic) = MACELARII
Si UTA a patit-o de multe ori pe acolo. Culmea e ca nu numai acolo se intampla ci mai cam in toate zonele miniere. Cine se stie se simte.
sper sa nu ma stearga nimeni :nah:

metallic_rain
6th September 2005, 14:16
Micutzule, tu cred ca vorbesti sa nu taci! Eu merg pe stadionul din petrosani din 1983 constant! Cand joaca Jiul cu UTA voi sunteti aplaudati iar la final de meci galeriile merg impreuna la o bere. Eu pot puna pariu ca tu habar nu ai unde e petrosaniul pe harta de vorbesti asemenea gogomanii!
Cat despre meciul dintre Lupeni si Bihor, oradenii au avut la dispozotie un meci intreg sa egaleze, fara a se lamenta ca arbitru a fost partinitor!
Si inca un aspect, nu se poate promova din divizia B in divizia A fara sa joci "inteligent" Acum ca nu mai suntem blatistii acolo o sa vedem daca se va juca cinstit. Dar ma indoiesc ca s-au linistit treburile pe acolo!

micutzu
6th September 2005, 14:56
Da, recunosc ca am gresit fata de petroseneni !
Am fost de mai multe ori la Petrosani (mergeam pe vremea aceea cu cei de la Red Fighters, la ultima promovare in ultima etapa am jucat la voi si am fost bine primiti).
Am fost si pe vremea lui "Raposatu" si nici atunci nu au fost probleme.
In schimb am fost si la Lupeni si la Motru si nu pot sa spun aceleasi lucruri. Au fost si prieteni de ai mei si au venit batuti bine de pe acolo.
Despre astfel de echipe se spune (deasemenea ca sa mentionez si din alte judete ar fi echipele din Brad sau Cugir) "Fratilor aveti grija ca astia acasa va urca pe garduri".
Daca iti aduci aminte inainte de meciul bihorului i-am zis la Silja ca acolo se castiga greu fiindca nu se folosesc de catre gazde masuri prea ortodoxe (de unde crezi ca stiam?).
Inca o data imi cer scuze fata de petroseneni.

t.b.
6th September 2005, 15:08
Eu n-am nimic cu echipele din Vale, dimpotriva, Jiul mi-s chiar simpatici si as vrea sa nu retrogradeze. Nu inteleg "cum isi apara Lupeniul sansele", pai ce-ati fi vrut bihorenilor sa se dea la o parte din calea voastra? Ii mai bine sa apara o echipa surpriza care sa mai incurce pe unul altul.

Siljanoski
6th September 2005, 15:12
Nu e nici o problema daca apare vreo echipa mica si ii incurca pe cei mai puternici. Asa creste in valoare competitia. Nu acelasi lucru e daca invinge in 14 (adica ei + arbitrii).

Angelina Jolie
6th September 2005, 21:00
Mie nu-mi place echipa din petrosani, vice-campioana blaturilor. In rest mi-s indiferenti.

metallic_rain
6th September 2005, 21:07
Micutzule iar te contrazic cu ceva, Motru este undeva departe in judetul gorj iar cugirul in judetul alba. Deviezi un pic cam foarte mult de la acest topic. Iar Lupeniu vine dupa mai bine de 20 de ani in divizia B, si din cate stiu eu, UTA nu a jucat in C...ca amicii tai sa spuna ca au fost suiti pe garduri la Lupeni!
PS
VAli noi nu vom intrece niciodata "performantele" unor echipe ca Gloria Bistrita, Fc Brasov, Ceahlaul, Rocar, Dinamo.... La capitolul "jocuri inteligente" suntem mici copii
Tu urasti Jiul datorita mie ca te tachinez si te oftic... dar tu baiat inteligent nu poti ura pe cineva care nu cunosti personal, nu-i asa?

Angelina Jolie
6th September 2005, 21:59
Sa fim seriosi. Urasc jiul datorita manevrelor pe care le-au facut ca sa promoveze in 2004, nu datorita tie. Nu esti tu chiar asa important precum te crezi. Tu ai zis ca ai intrat pe forum ca sa ma contrezi pe mine care ma tot legam de echipa ta.
Si cum adica sa cunosc personal jiul? Sa ma duc sa fac cunostinta cu jucatorii si patronii sau ce?

Gonzo
6th September 2005, 22:23
mie imi sunt simpatice echipele din Vale... tin minte un meci in care Craiova a invins jiul cu 4-2 la Petrosani si la finalul meciului tot stadionul a aplaudat... din cate stiu f multa lume din Vale tine sau simpatizeaza cu Craiova... ma bucur ca Lupeniul a ajuns in B dar la cum ii cunosc vor ridica piciorul de pe pedala dupa ce isi vor asigura existenta... ghinionul Bihorului e ca i-au intalnit acum la inceput ca daca era mai incolo rezolvau meciul...

Jiulistule spune-mi si mie te rog cum il cheama pe jucatorul cu numarul 2 cred de la voi? e fundas de banda stil Mitrita sau Dan Petrescu... mi-a placut de el la meciul cu Cfr, la care am fost prezent, ca a arat tot terenul cu ei... ce sa mai "le-a facut mucii cravata" cum se spune... as vrea sa stiu si cati ani are, asta pt ca Mititelu nu cumpara decat daca e sub 23... as dori sa-l vad la Craiova :cool:

metallic_rain
6th September 2005, 22:57
Eu sunt un biet neica nobody, e adevarat care nu ma cred important deloc! Si am intrat pe forum sa te contrez pentru ca vorbesti niste lucruri in nestiinta de cauza!
Am si eu un set de intrebari pentru tine (intrebari pe care le-am mai pus si pe privat) si vreau sa imi raspunzi aici:
1. Spune-mi si mie de ce investitorul clubului Jiul castigat o licitatie cu o lucrare de multe milioane de euro pe regionala CFR Cluj, imediat dupa sezonul de pomina incheiat cu promovarea voastra?
2. Spune-mi si mie cum de investitorul clubului Jiul a castigat in orasul Cluj Napoca o licitatie pt a schimba prin firmele lui contoarele electrice din anumite cartiere clujene, tot dupa promovarea voastra?
3. In toata tara asta doar exista o singura firma care face scaune plasticate pt arenele din tara?(cu mentiunea ca firma respectiva este poastorita de Iuliu Muresan, si ca acele scaune sunt in magaziile stadionului din petrosani tot din vara lui 2004)
Pentru fiecare din aceste puncte am argumente solide sa te contrez pt simplu motiv ca am prieteni care lucreaza si pe regionala Cluj si prin cartierele clujene... deci las-o mai moale cu cinstea echipei tale ca s-ar putea sa o demonstram ca nu e asa. Nu ma intereseaza cum ati promovat, dar a fost o promovare "inteligenta" Poti venii tu si cu cuvantul antrenorului de portari de la voi si cu vanzatoarea de seminte,.... cu cine vrei! Ce a obtinut Simota in materie de afaceri pe raza judetului vostru nu a obtinut degeaba!
Daca crezi ca mai ai de vorbit ceva cu mine te rog sa o faci doar raspunzind la cele 3 intrebari cat poti tu de sincer si dupa aia am sa te rog sa ma scutesti cu ideile tale legate de ura si alte chestiute care nu au nici o legatura cu fenomenul numit FOTBAL!
Si tot pt tine daca esti curios. Are Jiul pagina oficiala de net cu forum. De ce nu mergi sa iti manifesti ura si acolo?

Gonzo hai sa te shochez si pe tine!
Tipul in cauza de care vb tu se numeste Badoiu si are 24 neimpliniti. Cine ar putea sa iti dea detalii mai multe despre el este Dinel Staicu, pt ca nu a fost pe placul lui si l-a dat afara trimitandu-l la Petrosani

apparte
6th September 2005, 23:05
Eu am votat da!Nu stiam cine e antrenor acolo,pana sambata :evil: !Daca echipa sa joaca asa ca si el...nu-i vad pe multi plecand cu puncte din Vale!De fapt pe nimeni :evil: !
Jiulistule,sa stii ca intotdeauna echipele din zonele miniere au jucat la intimidare,de multe ori aparate de arbitrii care le-au tolerat jocul dur!Adu-ti aminte(sau poate-ti povestesc altii mai in varsta)despre Gogu Tonca si generatia lui si-o sa-mi dai dreptate!Aceeasi situatie era si la Cavnic sau Baia Sprie(MM)la Moldova Noua sau Anina(CS),la Brad,Calan sau Cugir!Aici micutul 11 are dreptate!
P.S Pt cei care nu stiu,antrenorul Lupeniului e Adrian Matei(Cacao)fost jucator la U Cluj,Dinamo,Rapid,Steaua etc!

Gonzo
6th September 2005, 23:15
Gonzo hai sa te shochez si pe tine!
Tipul in cauza de care vb tu se numeste Badoiu si are 24 neimpliniti. Cine ar putea sa iti dea detalii mai multe despre el este Dinel Staicu, pt ca nu a fost pe placul lui si l-a dat afara trimitandu-l la Petrosani

si tu ce impresie ai despre el? e mai scundut, cu parul lins si brunet?

merci oricum pt informatie...

metallic_rain
6th September 2005, 23:15
Stiu si istoria veche a Jiului din anii 70 ( perioada in care Gogu Tonca a activat la Jiul) Dar de acolo mai omiti un alt fundash dur.. pe Stoker, care impreuna cu Tonca au format cea mai agresiva pereche de fundasi la marcaj din Romania! Nu e o lauda cu asta, e doar o constatare.
Noi vorbeam de echipele din Vale, fara nici o legatura cu Motru, Cavnic, Cugir si alte exemple. Cat despre faza cu arbitrii am sa te contrez si pe tine. NU am fost avantajati mai mult ca altii, dar nici furati. Am multe meciuri vazute in deplasari ale jiului unde arbitrii erau la furat. Exemple sunt si la Petrosani cu arbitrii pusi pe haituit!
Intrebare. La Medias cei de la Lupeni au luat un punct.... Sa inteleg ca si acolo au fost favorizati?

Angelina Jolie
7th September 2005, 01:50
1. Spune-mi si mie de ce investitorul clubului Jiul castigat o licitatie cu o lucrare de multe milioane de euro pe regionala CFR Cluj, imediat dupa sezonul de pomina incheiat cu promovarea voastra?

Nu stiu.


2. Spune-mi si mie cum de investitorul clubului Jiul a castigat in orasul Cluj Napoca o licitatie pt a schimba prin firmele lui contoarele electrice din anumite cartiere clujene, tot dupa promovarea voastra?

Nu stiu.


3. In toata tara asta doar exista o singura firma care face scaune plasticate pt arenele din tara?(cu mentiunea ca firma respectiva este poastorita de Iuliu Muresan, si ca acele scaune sunt in magaziile stadionului din petrosani tot din vara lui 2004)

Nu stiu.


Si tot pt tine daca esti curios. Are Jiul pagina oficiala de net cu forum. De ce nu mergi sa iti manifesti ura si acolo?

Acum n-oi ajunge sa ma cert cu toti amaratii pe toate forumurile din lumea asta.
Hai sa te intreb si eu ceva.
1. Daca tu zici ca egalul cu Gazul a fost aranjat de dinainte, atunci de ce s-a fortzat Arpi sa le dea alora o ditamai prima?
2. Daca Simota voia sa nu promoveze de ce a cumparat meciul din penultima etapa cu ISCT? De ce a tinut sa se umple stadionul vostru cu oameni plini de sparante, cu baloane si alte cele, cand putea sa faca un egal elegant la Campia-Turzii si totul era in regula. Asa a facut un blat ultra jenant cu vecinii nostrii de judet, ca sa il acuze toata presa si apoi a ordonat jucatorilor sa nu castige cu Gazul in ultima etapa. Sa fim seriosi.
Oricum vad ca tu nu poti sa ma ignori pe mine dar promit ca te voi ignora eu de acum incolo.
HAI ECHIPA MEA FAVORITA!

metallic_rain
7th September 2005, 02:44
La intrebarea 1: Cei de la Medias iti garantez ca nu au luat nici macar un leu prima de la Arpi, din varii motive.
La intrebarea 2. Daca se pierdea la ISCT nu mai erau nevoie de atatea cheltuieli post-promovare a luliu & Arpi et co. Simplu ca buna ziua. Iuliu Muresan a fost cu o tona de bani la Meciul cu ISCT, dar Simota daduse mai mult.
Multa bafta echipei tale favorite! Noi oricum picam in B.... Iar tie iti urez toate cele bune in viata si o maturizare cat mai rapida, pt ca dragostea asta oarba fata de echipa pe care o iubesti te duce pe cai gresite Vali. Iti faci dusmani.. te certi cu toata lumea pt ca ai gura mare si o ai fara rost. Pe Arpi, si pe Anca ii doare in cot ca tu te certiu cu mine si cu altii.Ei probabil nici nu citesc aceste forumuri. Si ce iti mai pot spune e ca nu toata lumea e ca mine si iti va raspunde pe forum asa cum o fac eu. Daca continui cu ura asta nejustificata asupra acelor concitadini ai tai, nu e exclus ca unul din ei sa te recunoasca pe strada si sa te bubuie de zici ca nu e adevarat. Si garantat ca niciunuia din mari ceferisti nu ii va pasa de soarta ta!Eu am avut ocazia de a te cunoste si tin sa iti spun ca nu mi-a parut bine ca te-am vazut, Am sa te consider incontinuare un amic, iar daca te voi ignora vreodata nu o voi face niiciodata din cauza unui amarat de joc de fotbal asa cum o faci tu acum.
Allah!

Angelina Jolie
8th September 2005, 03:34
Ma Dark, ce consecutiv ai vazut tu la primul post pe care mi l-ai sters? Ca era tocmai dupa al Jiulistului. Cred ca ti s-a urcat moderarea la cap.
FORZA CFR CLUJ si TIMISOARA! Numa asa ca sa mi-l stergi si pe asta.

Swisstec
16th September 2005, 20:10
Gonzo, cel despre care intrebi e Ciprian Petre, 24 de ani, numarul 25!Am si poza cu el :D

Ozzy76
16th September 2005, 22:02
P.S Pt cei care nu stiu,antrenorul Lupeniului e Adrian Matei(Cacao)fost jucator la U Cluj,Dinamo,Rapid,Steaua etc!

Adrian Matei jucator la "U"? Poate intr-o viata anterioara... De 20 de ani de cand merg eu pe Moina nu l-am vazut in alb-negru.

FC_LUPENI
28th October 2005, 19:17
Sunt un suporter al echipelor din Vale (normal pentru ca acolo am crescut)...Consider ca exagerarea in aprecieri de genul "echipele din Valea Jiului nu-si apara corect sansele" sunt rezultatul invidiei manifestate in randul celor care se simt frustrati ca echipa lor favorita a pierdut in meciurile directe cu vreuna din echipele din Vale (JIUL PETROSANI sau MINERUL LUPENI).
1.Modul de aparare "corect" al sanselor nu este specific echipelor din vale, asa cum unii ar vrea sa se inteleaga; nu neg existenta acestor blaturi in fotbalul din vale, dar sa fim seriosi ...
3.Chiar daca cele doua echipe din Vale , proaspat promovate, nu vor reusi sa se mentina in esaloanele in care se afla in acest an, trebuie sa recunosc( in ciuda unora care locuiesc in regiuni mai bogate ale tarii), ca ele au adus putina bucurie in sufletele iubitorilor de fobal din aceasta zona decazuta din punct de vedere economic.
4. Ii multumesc suporterului craiovean care a amintit de meciul de la Petrosani , pierdut de Jiul cu 2-4 in fata Universitatii Craiova. Am fost si eu la acel meci din finalul campionatului in care Jiul a retrogradat ultima data. Intr-adevar a fost un meci frumos,iar spectatorii au stiut sa aprecieze spectacolul.
5. Atata vreme cat pe gazon vor exista duritati , puteti fii siguri ca acestea se vor transmite si spectatorilor.
6.Jiul &Lupeniul nu sunt echipe de top , dar sunt echipe cu traditie in fotbalul romanesc si care au mult mai putini bani decat FC Vaslui , Pandurii Tg. Jiu , Univ. Craiova , "U" Cluj , FC Bihor , Gaz Metan...
Se pot spune multe despre cele doua echipe , si bune si rele, asa cum se poate spune despre orice echipa din fotbalul romanesc.Este evidenta aparitia in randul unor suporteri a unei anumite cantitati de discriminare fata de echipele din Valea Jiului. Dovada acestei afirmatii sunt topicurile de mai sus.
Un mesaj pentru suporterii oricarei echipe:
Un suporter adevarat isi sustine echipa in mod fair play, nu ataca sub nici o forma echipa adversa. Razboiul se desfasoara numai pe gazon , nu prin duritati, ci prin daruire din partea ambelor formatii.
Restul suporterilor sunt doar niste huligani care nu vor sa rateze ocazia unei betii prin care sa-si arate "valoarea" ....(de doi lei vechi).Rusine sa le fie !Nu sunt adevarat suporteri

Cra10veanu
3rd November 2005, 03:31
Sa fim seriosi. Urasc jiul datorita manevrelor pe care le-au facut ca sa promoveze in 2004, nu datorita tie. Nu esti tu chiar asa important precum te crezi. Tu ai zis ca ai intrat pe forum ca sa ma contrezi pe mine care ma tot legam de echipa ta.
Si cum adica sa cunosc personal jiul? Sa ma duc sa fac cunostinta cu jucatorii si patronii sau ce?
bai iancule mai taci drecu din gura , pun pariu ca nici nu stii pe unde se intra pe stadionul cfr`ului, ti-am cam analizat un pic postarile asa si vad ca vorbesti ca sa nu taci, adica sa te bagi ca musca-n kkt, dar bine te inteleg pana ca CFR sa intre in A tu nici nu stiai ce echipe joaca in A, deci la capitolul blaturi si jocuri inteligente, ca sfat din partea mea, uite-te-n gradina lu Dinamo si a Gloriei si sa vii sa-mi zici cum e. Jiul e o echipa care-si merita locul unde joaca momentan, se mentine cu greu pe linia de plutire si sper ca acestia sa mai joace cateva sezoane in prima divizie. Insa sint cateva echipe care-mi doresc sa dispara cat mai repede din acest campionat, Vaslui & Bacau, de ce nu si Poli Iasi :D

Siljanoski
4th November 2005, 15:38
Inceputul bun s-a facut anul trecut cu disparitia craiovei! :))

BornWild
4th November 2005, 22:22
Mie imi plac echipele miniere ca sunt niste sclave...............din pacate este adevarul absolut..............incercati si voi sa visati la un nou inceput!!...........Succes!

Omu'cu barosu'
5th November 2005, 04:43
Mie imi plac echipele miniere ca sunt niste sclave...............din pacate este adevarul absolut..............incercati si voi sa visati la un nou inceput!!...........Succes!

Tata vezi ca aberezi.Sclavele cui?!? Am fost acuzati noi cei de la Jiul ca suntem sclavii lui dinamo si s-a vazut in meciul cu ei ca nu suntem sclavii nimanui ,asa ca nu mai vorbi inainte sa gandesti...

BornWild
5th November 2005, 11:25
nu vreau sa-mi aduc aminte despre cum ati promovat.
Iar la capitolul gandire, este sugestiv din nickurile noastre............ia uita-te la al tau:D

Cra10veanu
6th November 2005, 04:38
Inceputul bun s-a facut anul trecut cu disparitia craiovei! :))
disparitia ?:rolleyes: din cate stiu existam inca spre ciuda dushamnilor :jerk:

Mihaitza_sb
9th November 2005, 14:45
doar [mod] pt.cei din vale si pt. totzi minerii

o fi, dar nu o manifesta/exprima pe forum.