PDA

View Full Version : Brasov Challenger



Darkslowstar
6th September 2005, 11:13
Transilvania Expres de azi:

INCEPE SPECTACOLUL LA BAZA „OLIMPIA”PE TABLOUL PRINCIPAL AL TURNEULUI „BRASOV CHALLENGER” SUNT PREZENTI SAPTE TENISMENI ROMANI


Pe tabloul principal al turneului „Brasov Challenger” sunt prezenti sapte tenismeni romani
A 10-a editie a turneului de tenis „Brasov Challenger”, care se desfasoara la Baza „Olimpia”, a debutat duminica, o data cu meciurile din calificari. Au luat startul 24 de tenismeni, dintre care 16 romani, dar, din pacate, nici unul dintre sportivii nostri nu a reusit sa se califice pe tablou. Au fost acordate 4 wild-carduri, unul fiind primit de Victor Anagnastopol, numarul 761 mondial. Astazi incep meciurile din primul tur, unde suntem reprezentati de sapte „tricolori”. Principalul favorit, Razvan Sabau, intalneste un tenismen venit din calificari, Adrian Ungur il infrunta pe sarbul Boris Pashanski, Adrian Cruciat il are ca adversar pe Martin Vassallo Arguello, din Spania, Victor Anagnastopol se dueleaza cu ucraineanul Kostyantyn Dmytrenko, in vreme ce castigatorul de anul trecut, Victor Ionita, debuteaza in compania lui Aleksandr Agafonov, neclasat in ATP, dar care a primit un wild- card din partea organizatorilor. Altfel, adversari dificili pentru Gabriel Moraru, care il are rival pe favoritul 3, Carlos Berlocq, din Argentina, numarul 116 ATP, si Victor Crivoi, ce il are de cealalta parte a fileului pe neamtul Tomas Behrend, favoritul 2 la Brasov (nr. 89 ATP). (L.P.)

Darkslowstar
6th September 2005, 11:20
Si in Buna Ziua Brasov cateva rezultate din calificari:

Start în turneu la ,,Olimpia”



A 10-a ediţie jubiliară a turneului de tenis ,,Braşov-Challenger” – Memorialul Adrian Boeriu, a început pe terenurile de la ,,Olimpia” sub cele mai bune auspicii.
În primele două zile s-au disputat meciurile din turneul de calificare la participând 24 de sportivi , din care 14 români, iar din aceştia patru au aparţinut clubului CS Dinamo Braşov. Nici un român însă nu a reuşit să acceadă din calificări pe tabloul principal unde se află, de drept, patru. Principalul favorit este Răzvan Sabău (nr. 82 ATP), urmat de germanul Tomas Behrend (89 ATP), Carlos Berlocq (Argentina – 116 ATP), Boris Pashanski (Serbia – 133 ATP), Ramirez Hidalgo (Spania – 149 ATP), Vasilis Mazarakis (Grecia –153 ATP), Victor Ioniţă câştigătorul din ediţia precedentă legitimat la Dinamo Braşov (217 ATP), Daniel Gimeno (Spania – 225 ATP). Pe tabloul principal se mai află încă doi dinamovişti braşoveni, Gabriel Moraru (239 ATP) şi Victor Crivoi (338 ATP).
Rezultatele din calificări:
- Ilia Kushev (Bulgaria) – Paul Puşcaşu 6-2 , 6-2
- Paul Puşcaşu – Victor Caliciu (Dinamo Braşov) 6-3, 6-3
- Pablo Andujar (Spania) – C Buzatu 6-1, 6-3, cu Frank Moser (Germania) 6-2, 6-7(5), 7-5
- F Moser – M Nichifor 6-1, 4-6, 6-4
- M Nichifor – E Brighiu (Dinamo Braşov) 7-6 (10), 3-6, 7-5
- C Buzatu –
S Baranov (Ucraina) 6-4, 6-4
- D Elsner (Germania) – R Lupşescu 2-2 abandon, cu L Recourdec 6-2, 6-4
- L Recourdec – A Barbu 6-3, 6-1
- A Barbu – S Kraila 6-2. 6-3
- R Lupşescu – C Ciobanu 7-5, 6-1
- T Enev (Bulgaria) – R Hodel 6-2, 3-6, 7-5
- R Hodel – P Luncanu 6-4, 6-7 (4), 7-5.

bmarian
6th September 2005, 11:59
Stie cineva cine transmite semifinalele si finala? Cumva Antena 1?

Ady
6th September 2005, 12:01
Bine are fi , desi anul trecut nu imi aduc aminte sa le fi transmis . E posibil si TVR 2 sa le ia ... Daca nu , e o emisiune pe care o fac ei despre tennis si s-ar putea sa dea acolo macar cateva imagini ...

Darkslowstar
6th September 2005, 12:19
Anul trecut le-a transmis cineva, nu-mi maia duc aminte cine. Sper sa ramana macar unul dintre romani, atunci prob ca le va transmite cineva. O sa pun si eu niste poze, daca ajung in we la Brasov.

bmarian
6th September 2005, 13:41
Pai sa-i luam pe rand
Sabau are o sansa sa ajunga macar pina in sferturi
(1)Razvan Sabau (ROM) vs (q)Alexander Flock (GER)
(WC)Konstantin Dmitrenko (UKR) vs (WC)Victor Anagnastopol (ROM)
Anagnastopol sper macar sa treaca de turul 1 si sa joace un meci frumos cu Sabau asta daca il intalneste pe Sabau in turul 1
(4)Boris Pashanski (SCG) vs Adrian Ungur (ROM)
Ungur pleaca cu sansa a doua . Pashanski este in forma mare .. ajucat 7 finale din care a castigat 3 la nivel de challenger in ultimele 8 saptamani.... poate doar oboseala adversarului sa-l ajute pe Ungur ca in rest nu prea are sanse.
Adrian Cruciat (ROM) vs Martin Vassallo-Arguello (ARG)
Cruciat pleaca si el cu sansa a doua ..adversaul sau este mult mai bine plasat.

(7)Victor Ionita (ROM) vs (WC)Aleksandr Agafonov (UKR)
Ionita e favorit si sper sa ajung macar pina in sferturi avand in vedere ca in turul 2 ar trebui sa intalneasca un jucator venit din calificari...fie el si un Elsener care e un jucator destul de bun dar care trece printr-o perioada mai grea
(3)Carlos Berlocq (ARG) vs Gabriel Moraru (ROM)
Moraru a avut ghinion. A dat si el peste un jucator in mare forma. Gabriel a pierdut acum cateva saptamani la Manerbio in fata lui Berlocq 6-3 6-4.

(2)Tomas Behrend (GER) vs Victor Crivoi (ROM)
Behrend e nashul lui Pavel. Sa speram ca nu va fi si nashul lu Crivoi..dar totusi neamtul e mare favorit..

bmarian
6th September 2005, 20:39
Adrian Ungur (ROM) b (4)Boris Pashanski (SCG) 6-2 4-6 6-3 /hello :yeah: :yeah:
Martin Vassallo-Arguello (ARG) b Adrian Cruciat (ROM) 6-3 6-3 :rosu:
(7)Victor Ionita (ROM) vs (WC)Aleksandr Agafonov (UKR) 6-3 6-2 (asteptat)
(2)Tomas Behrend (GER) vs Victor Crivoi (ROM) 6-4 6-4 :rosu:
La Donetzk Mergea trece de primul tur invingandu-l pe capul de serie numarul 5 Adam Chadaj 6-1 4-6 6-3 si va juca in turul 2 cu Tomas Cakl

Ady
6th September 2005, 21:57
(7)Victor Ionita (ROM) vs (WC)Aleksandr Agafonov (UKR) 6-3 6-2 (asteptat)


Tineti minte numele asta , poate la anu' ajunge si il bate pe Federer ... (pentru cei care nu stiu anul trecut la Brasov Ionita l-a batut pe Gasquet):headbang:

Darkslowstar
7th September 2005, 10:49
TEX de azi:


Adrian Ungur l-a eliminat pe favoritul 4
Ieri, in prima zi a turneului de tenis „Brasov Challenger”, au intrat pe teren patru tenismeni romani. Dinamovistul brasovean Victor Crivoi a cedat in doua seturi simetrice, 4-6, 4-6, in fata favoritului numarul 2, Tomas Behrend, din Germania. Si Adrian Cruciat a parasit terenul invins, pierzand la argentinianul Martin Vassallo Arguello, cu 3-6, 3-6. Intr-un meci dramatic, Adrian Ungur a castigat, cu 6-2, 4-6, 6-3, disputa cu sarbul Boris Pashanski, favoritul 4 si numarul 133 ATP. Victor Ionita, castigatorul editiei precedente, nu a avut probleme cu ucraineanul Aleksandr Agafonov, de care a dispus in doua seturi, scor 6-3 6-2. Alte rezultate inregistrate: Vasilis Mazarakis (Grecia) - Jakub Herm-Zahlava (Germania) 5-1, abandon; Pablo Andujar (Spania) - Melvin Op Der Heijde (Olanda) 6-3, 4-6, 7-5; Mathieu Montcourt (Franta) - Dennis van Scheppingen (Olanda) 6-4 6-4; Andreas Beck (Germania) - Diego Junqueira (Argentina) 4-0, abandon; Paolo Lorenzi (Italia) - Ruben Ramirez Hidalgo (Spania) 7-6, 4-6 6-7; Ilia Kushev (Bulgaria) - Daniel Elsner (Germania) 2-6, 3-6; Thomas Gilner (Germania) - Daniel Gimeno-Traver (Spania) 3-6, 4-6. Astazi intra in competitie principalul favorit Razvan Sabau, contra germanului Alexander Flock, Gabriel Moraru joaca impotriva favoritului 3, Carlos Berlocq, din Argentina, iar Victor Anagnastopol il infrunta pe ucraineanul Kostyantyn Dmytrenko.
(L.P.)

bmarian
7th September 2005, 11:29
De mentionat ca astazi va juca si Ungur meciul din turul 2 cu Martin Vassallo Arguello

lethal
7th September 2005, 19:22
Ungur se califica in sferturi dupa ce l-a batut pe M.Vassallo Arguello /OLE/ /OLE/ /OLE/
SAbau il va intalni in turul II pe Victor Anagnastopol :ok: :ok:
Moraru a pierdut cum era de asteptat :galben:

Darkslowstar
8th September 2005, 12:30
TEX de azi: interviu cu Sabau si rezultatele de ieri:

DUPA CE S-A DUELAT CU AGASSI, RAZVAN SABAU PARTICIPA LA „BRASOV CHALLENGER”
Lucian POP


Prin prisma clasamentului ATP din aceasta saptamana, Razvan Sabau este principalul favorit al challengerului care se desfasoara in aceste zile la Brasov. 2005 a fost un an bun pentru Sabau, el reusind sa patrunda intre primii 100 de tenismeni ai lumii.

Rep.: Cum a fost la US Open? Te-ai aflat la prima participare la New York...
Razvan Sabau: Eu, de la Gstaad, am avut dureri la cot. Am jucat cu aceste probleme la Stuttgart si Sopot. M-am oprit apoi doua saptamani si am plecat in SUA total iesit din forma, cum sunt si acum, insa ma bucur ca este mai bine cotul.
Rep.: In primul tur, l-ai intalnit pe Andre Agassi, cum a fost pe teren?
R.S.: Speram sa am un prim tur mai accesibil. Pe ciment sunt destui jucatori de batut, ma refer aici la spanioli, argentinieni. Pentru a-l infrunta pe Agassi, trebuie sa fii in forma maxima, iar cum eu nu eram nu am avut nici o sansa
Rep.: Ai jucat si la dublu impreuna cu Victor Hanescu.
R.S.: Am castigat un meci cu doi jucatori valorosi, insa in turul secund am intalnit echipa clasata pe locul 11 in lume si nu am mai avut ce face.
Rep.: Ai schimbat din nou fusul orar. Te-ai acomodat?
R.S.: Deloc. De doua nopti dorm foarte putin. Sunt obosit, iar acest lucru se vede si pe teren, dar sper ca pe zi ce trece sa ma simt mai bine.
Rep.: Dupa un turneu de Grand Slam, vii la un challenger. Nu e prea mare diferenta?
R.S.: Deocamdata, principalul meu obiectiv este sa nu mai am probleme cu cotul. Un challenger este bine venit. Fiecare partida ma ajuta si sper sa pot ajunge la Bucuresti in forma, insa sunt intr-o oarecare criza de timp.
Rep.: Esti principalul favorit la Brasov, crezi ca vei castiga?
R.S.: Nu ma gandesc la asa ceva. Sunt favorit doar prin prisma clasamentului ATP. Nu cred ca voi adjudeca turneul, deoarece pregatirea mea lasa de dorit.
Rep.: Care crezi ca sunt cei mai periculosi adversari?
R.S.: Un jucator foarte bun e germanul Behrend, insa Adi Ungur joaca foarte bine, iar de ceilalti nu stiu prea multe.
Rep.: Cum ti se pare organizarea competitiei?
R.S.: Am fost placut surprins de hotel, care are camere confortabile. Joc in orasul meu preferat, unde mi-am cumparat si o casa in care ma voi muta curand. Chiar daca voi pierde, o sa mai raman sa ma antrenez, pentru ca imi place atmosfera existenta.
Rep.: Este benefic acest turneu pentru tinerii tenismeni romani?
R.S.: Da. Cred ca, deja, sunt cam multe turnee futures si cam putine tip challenger. Sunt multi tineri, Ungur, Crivoi, Cruciat, Moraru si lor le trebuie mai multe puncte ATP. Ar fi ideal sa creasca numarul turneelor ca acesta de la Brasov.
Rep.: Ce urmeaza pentru tine in acest an?
R.S.: Voi concura la mai multe turnee, la Bucuresti, Szeczin (Polonia), Palermo (Italia), Metz (Franta), Moscova (Rusia). Voi participa si in calificariile turneelor „Master Series” de la Madrid si Paris. Obiectivul meu este sa raman intre primii 100 de jucatori ai lumii.
Rep.: Meciul de Cupa Davis cu Belarus s-a jucat la Brasov. O sa mai evoluati aici?
R.S.: Cred ca, daca vom juca din nou acasa, sunt sigur ca si ceilalti baieti vor alege Brasovul. Depinde de tragerea la sorti.
Rep.: Cea mai placuta amintire din Cupa Davis pentru tine este meciul cu Ecuador, in care ai adus punctul decisiv?
RS: Deja este o chestie veche, cea mai recenta ar fi cea din Croatia, unde am ratat sansa vietii. Puteam juca in semifinale si, cine stie, poate chiar in finala.

Zi fasta pentru romanii prezenti in concurs
Dintre cei patru tenismeni romani care au intrat pe teren, miercuri, la „Brasov Challenger”, trei au reusit sa acceada mai departe. In primul meci de pe terenul 3, Gabriel Moraru a fost invins de argentinianul Carlos Berlocq in doua seturi, 6-4, 6-3. „A fost un joc intre doi tenismeni de valori apropiate. Acum doua saptamani, in Italia, am castigat eu cu acelasi scor. Se pare ca el a jucat mai bine acum”, a afirmat dinamovistul brasovean. Victor Anagnastopol s-a calificat in turul secund, prin victoria cu 6-4, 6-2, in fata ucraineanului Kostyantyn Dmytrenko. Principalul favorit, Razvan Sabau, l-a intrecut greu, in trei seturi, scor 6-2, 3-6, 6-3, pe germanul Alexander Flock, jucator venit din calificari. In faza urmatoare, Sabau se va duela cu Victor Anagnastopol. Intr-o partida din turul secund, Adrian Ungur a dispus de argentinianul Martin Vassalo Arguello, cu 6-4, 6-3. „A fost un meci foarte greu. Aveam impresia ca joc cu un zid, Vassallo returnand tot. M-am simtit putin obosit dupa meciul de marti, dar am intrat repede in joc. Sper sa-mi depasesc la Brasov cea mai buna performanta, care este o semifinala intr-un challenger din Germania”, a marturisit Ungur. Pentru turul doi s-a calificat si austriacul Daniel Köllerer, care l-a invins pe Jacob Adaktusson (Suedia), cu 6-2 6-1. Alte rezultate de ieri: Jan Frode Andersen (Norvegia) - Ruben Ramirez Hidalgo (Spania) 5-7 2-6; Vasilis Mazarakis (Grecia) - Dennis van Scheppingen (Olanda) 6-4 6-2, ambele meciuri contand pentru turul doi. In alta ordine de idei, aseara a avut loc in clubul „Fashion” petrecerea organizata pentru jucatorii prezenti la acest turneu.

Darkslowstar
9th September 2005, 12:06
TEX de azi:

VICTOR IONITA A FOST ELIMINAT LA BRASOV
Lucian POP


Tenisul spectacol a continuat ieri la arenele Bazei „Olimpia” cu ultimele patru meciuri din optimile de finala. Toate intalnirile au fost programate pe terenul numarul trei, incepand cu orele 10.00. Prima disputa a fost una in totalitate iberica, intre Pablo Andujar si Daniel Gimeno-Traver. A castigat favoritul numarul 8, Traver, in doua seturi, scor 6-3, 6-2. A doua partida a fost, poate, cea mai interesanta de pana acum, atat prin prisma echilibrului, dar, in special, prin „spectacolul” oferit celor prezenti de austriacul Köllerer. Daca in primul set, cand lucrurile au mers bine pentru el, acesta a aratat ca stie multe limbi, incurajandu-se in germana, rusa, engleza, din setul secund a inceput sa-si piarda cumpatul. A fost „suparat” pe mai toata lumea, acest lucru aducandu-i antipatia tribunelor. A tipat la copiii de mingi, s-a certat cu arbitrul principal, care mai intai l-a avertizat, dupa care l-a penalizat cu punct pierdut. Adversarul sau, argentinianul Carlos Berlocq, a castigat cu 4-6, 6-1 6-4. Ulterior, pe teren au intrat Razvan Sabau si tanarul de doar 20 de ani Victor Anagnastopol. Principalul favorit a inceput slab primul set si a cedat un break chiar in primul game. Pe parcurs, Sabau a intrat in meci, a egalat la 3 si setul s-a decis dupa un tie-break luat de Razvan cu 7-1. In setul doi s-a impus tot Sabau, cu 6-2. „A fost un meci dificil, stilul de joc al adversarului m-a incomodat. Am inceput slab ambele seturi, insa am revenit pe final si am invins. Nu sunt inca multumit de jocul meu”, a punctat Sabau. In ultimul joc s-au intalnit castigatorii ultimelor doua editii, Daniel Elsner, din Germania, si Victor Ionita. Primul s-a impus in trei seturi, 6-3 6-7(1) 6-0.
Altfel, miercuri seara a avut loc, in „Fashion”, petrecerea tenismenilor. Au fost prezenti majoritatea combatantilor. Atmosfera a fost una destinsa, muzica ce a dominat fiind cea de club.

Darkslowstar
9th September 2005, 12:09
Si restul de rezultate (si de la dublu) in BZB:

Timp frumos, partide spectaculoase



Baza Olimpia a fost gazda unor partide spectaculoase din moment ce turneul se apropie de fazele superioare al competiţiei. Turneul de dublu a ajuns la faza semifinalelor, iar mâine au loc semifinalele la simplu.
În sferturi, favoritul nr. 2, Tomas Behrend l-a învins pe germanul Andreas Beck şi-şi continuă drumul. După cum evoluează meciurile, se pare că primii doi favoriţi se vor „război” în finală. Favoritul 5, H. Ramirez s-a impus greu în faţa norvegianului.
În semifinalele de dublu aşteptăm câteva meciuri interesante. Deasupra tuturor este partida românilor Ionuţ Moldovan/Gabi Moraru cu George Cosac/Dinu Pescariu. În acelaşi turneu, favoriţii 2 şi 4 au ieşit din cursă, urmând ca titlul să fie adjudecat de cuplurile din partea superioară a tabloului.
Ultimele rezultate:
Ramirez Hidalgo (Spania) – Jan Anderson (Norvegia) 7-5, 6-2
Tomas Behrend (Germania) – Andreas Beck (Germania) 6-4, 6-4
D. Gimeno Traver (Spania) – P. Andujan (Spania) 6-3, 6-2
D. Koellerer (Austria) – C. Berlocq (Argentina) 6-4, 1-6, 6-4
S. Navarro/R. Hidalgo (Spania) – A. Cruciat/A. Gavrilă 7-5, 6-2
I. Moldovan/G. Moraru – A. Calicui/S. Kraila 6-1, 6-2
G. Cosac/D. Pescariu – D. Koellerer (Austria)/A. Ungur (România) 6-3 , 7-5
D. Andujar/G. Traver (Spania) – V. Mazarakis/F. Menser (Grecia/Germania) 6-1, 6-4
A. Agafonov/A. Constantin (Ucraina/România) – T. Enev/I. Kushev (Bulgaria) 4-6, 2-6
Adaktusson (Suedia)/S. Anderssen (Norvegia) – A. Borlo/A. Vosselo (Argentina) 7-5, 3-6, 6-3
Astăzi meciurile încep la ora 10.00

Ady
9th September 2005, 16:22
Tenismenul austriac Daniel Koellerer s-a dat ieri în spectacol, la challenger-ul de la Braşov. El a jucat, în turul secund, cu argentinianul Carlos Berlocq şi a fost în permanenţă nemulţumit de deciziile arbitrului de scaun. A lovit pămîntul şi o umbreluţă cu racheta, a adresat injurii arbitrului, cît şi supervisorului, motiv pentru care s-a ales cu un avertisment. La finalul meciului, pierdut cu 6-4, 1-6, 1-6, austriacul şi-a aruncat racheta mai bine de 100 m, iar un copil de mingi i-a înapoiat-o. Acum cîtva timp, în Italia, Koellerer a fost protagonistul unei bătăi în toată regula.
sursa : www.gsp.ro

Sharkie
9th September 2005, 16:29
"Si-a aruncat racheta mai bine de 100 m". :lol: Prea tare asta.Din cate stiu eu un teren de tenis nu are nici pe departe lungimea de 100 m.100 de metri poate in sus :lol: :D Chiar aiurea asta.
Un jucator ca asta nu face cinste Sportului Alb.

gikanu
9th September 2005, 18:02
sabau a pierdut meciul din sferturi cu gimeno-traver, dupa ce a avut 40-15 pe propriul serviciu la 6-5 in decisiv. la prima minge de meci a ratat un voleu extrem de usor. a mai incercat cate ceva in tie-break, unde a avut 4-2 si serviciul dar i-a tremurat si acolo racheta.

este mare pacat, pt ca ungur a reusit o performanta foarte frumoasa invingandu-l pe ramirez hidalgo in 3 seturi foarte disputate (2-6 6-4 6-3 daca am retinut eu bine) si l-ar fi intalnit pe sabau intr-o semifinala 100% romaneasca. sper ca adi sa-l razbune maine pe eroul nostru de la quito. :)

gavacaritei
9th September 2005, 18:19
ROMPRES: In turneul challenger de tenis de la Brasov, dotat cu premii in valoare de 25.000 de dolari, jucatorul roman Razvan Sabau, principalul favorit, a ratat calificarea in semifinalele competitiei, fiind invins in sferturile de finala, cu 6-3, 3-6, 7-6, de spaniolul Daniel Gimeno-Traver /Nr.8/.
Intr-o alta partida din sferturile de finala, Adrian Ungur a dispus in dispus in trei seturi, 2-6, 7-5, 6-3, de spaniolul Ruben Ramirez Hidalgo, calificandu-se in penultimul act al turneului.

Darkslowstar
10th September 2005, 18:33
Ungur a pierdut la mare lupta la Traver 3-6, 7-6 6-7, desi a vut 2 mingi de meci, noroc si suportul publicului. Mai multe amanunte luni (am fost la meci).

lethal
10th September 2005, 18:58
deci eu nu pot sa il inteleg pe Traver cred ca se simte mai bine daca salveaza niste mingi de meci :no: si ii bate pe romani cred ca are foarte mult noroc dar cred ca si lui Ungur la minge de meci i-a tremurat mana ,pacat ca nu am vazut meciul :rosu:
Macar IONUT MOLDOVAN si GABI MORARU au castigat la dublu turneul /hello /hello /hello :yeah: :yeah:

Darkslowstar
12th September 2005, 14:52
TEX de azi: Elsner

PUNCT FINAL - GERMANUL DANIEL ELSNER A „RECIDIVAT” LA „BRASOV CHALLENGER”
Lucian POP


Turneul de tenis „Brasov Challenger” s-a incheiat duminica dupa-amiaza cu o finala interesanta, disputata pe un timp excelent. S-au intalnit spaniolul Daniel Gimeno-Traver si neamtul Daniel Elsner, castigatorul de acum doi ani al competitiei. Ibericul a suferit, fiind vizibil obosit dupa cele trei seturi istovitoare disputate sambata, cu Adrian Ungur. Odihnit, Elsner a lovit mai puternic si doar in primul set a avut ceva de muncit, castigandu-l cu 7-5. Setul secund nu a avut istoric, Elsner impunandu-se lejer cu 6-2. Pentru aceasta izbanda, germanul a primit 50 de puncte ATP si 3.050 de euro, in timp ce adversarul sau a fost recompensat cu 35 de puncte si doar 1.800 de euro.
„Acest turneu a fost foarte bine organizat, hotelul a fost excelent. Ma bucur ca am «recidivat» si sper ca la anul sa revin si sa castig pentru a treia oara competitia. Este greu sa fii concentrat cu astfel de «copii de mingi»”, a afirmat Elsner, referindu-se la frumoasele fete, care au „furat” multe priviri. Publicul, ce a umplut tribunele de la „Olimpia”, nu a uitat ca spaniolul a eliminat pe parcurs doi romani si a fost inca de la inceput de partea neamtului. Pe langa oficialitatiile locale, la finala a fost prezent si antrenorul echipei noastre de Cupa Davis, Adrian Marcu.
La incheierea ostilitatilor, Dumitru Haradau, directorul turneului, a tinut sa precizeze: „Acum 10 ani, Ion Tiriac a adus la Brasov acest turneu foarte important. In cele 10 editii, patru au fost castigate de tenismeni din Romania, iar in alte trei baietii nostri au acces in finala. In acest an am organizat aici, la Brasov, meciul de Cupa Davis dintre Romania si Belarus, joc ce a permis echipei „tricolore” sa ajunga intre primele 8 din lume.
Multumesc autoritatilor locale si as vrea sa le rog sa faca eforturi pentru a organiza acest turneu si anii viitori. Daca in alte orase nu am putut organiza astfel de turnee, aici la Brasov a fost posibil”.
In paralel, s-a desfasurat si turneul de dublu, castigat de romanii Gabriel Moraru si Ionut Moldovan, care i-au invins in finala pe olandezii Melvin op der Heijde si Dennis van Scheppingen, cu 6-1 6-4.
S-a desfasurat si un turneu pentru copii de 12 ani, „Memorialul Adrian Boeriu”. La baieti s-a impus Nicusor Dima, Bucuresti, iar la fete castigatoare a fost Ingrid Radu, din Craiova.

Adrian Ungur a „iesit” in semifinale
Pentru Adrian Ungur, turneul „Brasov Challenger” a fost unul reusit, acesta egalandu-si cea mai buna performanta din cariera. Dupa ce pe parcurs i-a eliminat pe favoritul 4, Boris Pashanski (Serbia), in primul tur, si pe favoritul 5 Ruben Ramirez Hidalgo (Spania), in sferturi, acesta a trebuit sa se recunoasca invins in semifinale. Cel care l-a eliminat este „cosmarul” romanilor, spaniolul Daniel Gimeno-Traver. Dupa ce a pierdut primul set cu 4-6, Ungur a intrat in meci si a egalat dupa un 7-6. In setul decisiv, romanul a avut patru mingi de meci, insa nu a putut fructifica nici una. Dupa doua ore si 55 de minute, Traver a castigat disputa, cu 6-4 6-7 (7) 7-6 (9). „Nasol. Am pierdut dupa ce am avut minge de meci. Este frustrant. M-a incomodat foarte mult stilul ibericului si nu am putut sa-mi fac jocul. L-am avut in mana si de asta imi pare rau” a precizat Ungur. (L.P