PDA

View Full Version : A fost acest an un progres?



Aurel.D
23rd February 2007, 12:43
Care credeti ca este nivelul maxim la care pot ajunge echipele romanesti in Europa, tinand cont de diversi factori: adversari, experienta, pregatire, sezonalitatea campionatului, etc.?
Este evidenta cresterea in valoare a echipelor romanesti in ultimii ani, insa se pare ca nu ne putem inca masura cu marile echipe din Europa.
Astept discutii argumentate si obiective. :ok:

Sevilla86
23rd February 2007, 12:45
In momentul asta in Uefa ar fi semifinala, pt ca s-a ajuns pana acolo. Mai departe nu cred ca se poate in viitorul apropiat.
In Champions League exista mai sanse sa avem o echipa in Optimi chiar sezonul urmator. Steaua! :ok:
Mai departe de atat e putin probabil.

Celso
23rd February 2007, 12:54
Optimi????? nici macar nu sunteti siguri de locul 2 in campionat! :|

vbind serios....in UEFA - mai mult de sferturi nu se poate!
UCL - grupe! ...

Privind bugetele, stadioanele, bazele de pregatire ale marilor echipe...zic ca ne descurcam prea bine! sa nu uitam ca acum 5 ani nu eram in stare sa descalificam echipe precum Grasshoppers, St Gallen, Slavia Praga, Valerenga, Polonia Varsovia s.a.m.d.! Raman la parerea ca da nu ar fi fost sistemul cu grupe in UEFA, nici acum nu am fi avansat prea mult! in turul 2 sau 3 dadeam de o echipa de talia lui Liverpool si gata calificarea!:confused:

Vand vise
23rd February 2007, 14:49
da-optimi. probleme? Steaua nu o sa termine pe locul 2, o sa castige campionatul

Sevilla86
23rd February 2007, 15:02
Optimi?????

Din perspectiva unui dinamovist, ai dreptate. Dar un stelist poate spera la asa ceva. Daca ne calificam pentru sezonul urmator in Grupe avem toate sansele de partea noastra. :ok:
Sezonul asta Lille a reusit sa ajunga in Urna 2 cu un coeficient de 54,757. Steaua are un coeficient de 55,255 deci are sanse mari sa ajunga in Urna 2 sezonul urmator.
Ar insemna ca vom juca impotriva echipelor din Urna 1, 3 si 4.
Daca avem si putin noroc la tragerea la sorti am putea sa jucam cu echipe de genul: Benfica, Bordeaux, CSKA Moscova (din Urna 3) sau cu Levski, AEK Atena, Copenhaga (din Urna 4)... astea sunt exemple din Urnele de sezonul asta.
Bineinteles ca Dinamo din Urna 4 nu are nici o sansa ;)
In conditiile astea Steaua este singura echipa romaneasca ce are sanse reale de a se califica in Optimile Champions League in viitorul apropiat :ok:

danpuric78
23rd February 2007, 15:21
DIn pacate asta e exemplukl de mentalitate care ne va tine departe de performanta.
Ne legam de chestiuni de gen noroc, adversari, urne si mai stiu eu ce alte minuni cand ne propunem obiective de performanta.
Vezi tu sevilla exact asa gandesc si conducatorii de cluburi din romania. ajungem in optimile CL daca avem noroc la tragerea la sorti. daca avem parte de arbitraje corecte, daca nu avem jucatori accidentati.
Asa anticipeaza sau se scuza dupa meci antrnorii si ocnducatorii romani.
In lioc sa fim preocupati de ceea ce conteaza, sa jucam mai bine ca adversarul , ne preocupa orice altceva: cine joaca si cine nu la adversar, pe ce pozitie e echipa in campionat, ce a zis uefa despre ei anul trecut, cate trofee au, si tot felul de alte lucruri irelevante.
Iar dupa meci vin scuzele, pe care deja le stim pe de rost: lipsa de experienta, accidentari, arbitri, terenul, adversar extrem de valoros, greseli individuale, faze fixe . Cu mentalitatea pe care o au acum cei de la cluburile noastre, e foarte greu de mers mai departe. De altfel si nivelul la care suntem acum e o exceptie.
O echipa romaneasca va ajunge in optimile CL atunci cand va fi mai buna decat alte doua echipe din grupa CL. Ceea ce deocomdata e imposibil. Coeficientii si urnele sunt irelevante.

Sevilla86
23rd February 2007, 15:32
1. Ne legam de chestiuni de gen noroc, adversari, urne si mai stiu eu ce alte minuni cand ne propunem obiective de performanta.
Vezi tu sevilla exact asa gandesc si conducatorii de cluburi din romania. ajungem in optimile CL daca avem noroc la tragerea la sorti. daca avem parte de arbitraje corecte, daca nu avem jucatori accidentati.

2. In lioc sa fim preocupati de ceea ce conteaza, sa jucam mai bine ca adversarul , ne preocupa orice altceva: cine joaca si cine nu la adversar, pe ce pozitie e echipa in campionat, ce a zis uefa despre ei anul trecut, cate trofee au, si tot felul de alte lucruri irelevante.

3. O echipa romaneasca va ajunge in optimile CL atunci cand va fi mai buna decat alte doua echipe din grupa CL. Ceea ce deocomdata e imposibil. Coeficientii si urnele sunt irelevante.

1. Stai tu linistit pt ca orice echipa este interesata sa aiba in grupa adversari cat mai slab cotati. La nivelul asta orice avantaj, oricat de mic ar fi, este binevenit. Orice lucru care iti poate oferi primplanul si o sansa mai mare la calificare este imediat folosit. Diferenta e ca cei din Vest sunt mai eficienti... cu de-astia ca tine nu avem nici o sansa: nu conteaza norocul la tragerea la sorti, nu conteaza cine joaca la ei... bla bla bla :D

2. Idem 1. Orice natiune are mania asta, mai ales englezii.

3. Steaua in momentul asta poate sa depaseasca multe echipe din Urnele 3 si 4.
"Coeficientii si urnele sunt irelevante" :shocked: :shocked: :shocked:
:groggy::groggy: :groggy:

danpuric78
23rd February 2007, 15:52
1. Stai tu linistit pt ca orice echipa este interesata sa aiba in grupa adversari cat mai slab cotati. La nivelul asta orice avantaj, oricat de mic ar fi, este binevenit. Orice lucru care iti poate oferi primplanul si o sansa mai mare la calificare este imediat folosit. Diferenta e ca cei din Vest sunt mai eficienti... cu de-astia ca tine nu avem nici o sansa: nu conteaza norocul la tragerea la sorti, nu conteaza cine joaca la ei... bla bla bla :D

2. Idem 1. Orice natiune are mania asta, mai ales englezii.

3. Steaua in momentul asta poate sa depaseasca multe echipe din Urnele 3 si 4.
"Coeficientii si urnele sunt irelevante" :shocked: :shocked: :shocked:
:groggy::groggy: :groggy:
1. Diferenta e ca o echipa profesionista se gandeste in primul rand la jocul ei si nu la adversar. DInamo si Steaua au fost atat de preocupate de Benfica si Sevilla incat au uitat sa joace ce jucau pana acum. Te intereseaza adversarul ca sa-i studiezi jocul nu ca sa-l ridici in slavi.
Nu stiu de ce dar nu-mi palc chestiile de genul daca avem noroc la tragerea la sorti putem sa ajungem in optimi. daca trecem de sevilla putem ajunge in finala cupei uefa. E genul de fraza care aruncca un obiectiv maret insa in acelasi timp pregateste si scuzele pentru un esec lamentabil.
Ar fi mult mai simplu dca am spune - vrem o echipa in optimile CL.

2. diferenta e ca din aceasta manie noi romanii incercam sa justificam infrangerile noastre sau sa minimizam succesul rivalelor. De ex. uite cum se incearca tot felul de discutii pe tema cine a jucat mai bine sau mai prost steaua sau dinamo. Este absolut irelevant din moment ce ambele au jucat lamentabil.

3. Teoretic da. Insa tare ma tem ca daca joaca cum a facut-o in aceasta toamna, vor avea un sezon sub cel din acest an.

4. Am devenit experti in coeficienti, urne, calcule. Ne preocupa totul mai putin jocul echipelor noastre. Steaua e in urna doi. Foarte bine. Dar nimeni nu vede ca Steaua nu joaca nimic si asta e mai important decat urnele.
Dinamo s-ar putea sa intredirect in Liga si sa-si faca jocul super ofensiv care iese defensiv.
degeaba avem coeficeint de tara daca antrenorii se tem sa joace. In fata meciurilor mari, pur si simplu fac greseli de amatori - vezi Oli cu Boro, real, Ol sau Seviilla. sau Rednic, chiar face schimbare defensiva cand conducea cu 1-0????:D :D :D
In anumite situatii Sevilla, coeficientii sunt irelevanti. Numerele pot fi inselatoare. de exemplu, visam la un moemnt dat sa ne tragem de maneca cu portughezii sau cu nemtii la coeficient. Benfica si Sevilla ne-au aratat totusi ca suntem departe.

sun
23rd February 2007, 16:04
In ultimii ani fotbalul romanesc a capatat un obicei prost. Acela de a juca multe meciuri in cupele Europene, de a se califica in fazele superioare ale cupei Uefa, si dupa o seceta de 10 ani, chiar de a sta la masa bogatilor.

Anul viitor vom avea patru echipe in Cupele europene, deci "deranjul va fi si mai mare". Daca anii trecuti aveam cand noroc, cand ghinion la tragerile la sorti, in ultimul timp s-a vazut ca atat Steaua, cat si Dinamo sau Rapid, au prins cei mai grei adversari disponibili. Probabil daca Steaua si Dinamo treceau mai departe in Uefa, se intalneau in sferturi, ca Rapid si Steaua anul trecut

Spre deosebire de sezonul 2005/2006, acum fotbalul romanesc a fost reprezentat in Champions League, reusind sa duca din nou doua formatii in primavara europeana, unde au fost eliminate din saisprezecimile cupei UEFA.

A fost acest sezon european mai bun ca precedentul ?

Sevilla86
23rd February 2007, 16:14
Pentru Romania a fost un sezon mult mai slab decat precedentul avand in vedere coeficientul sezonului trecut: 16.833 si coeficientul sezonului actual: 11.333.
Pentru Steaua a fost un sezon mai "scurt" decat sezonul trecut, dar s-a indeplinit obiectivul visat de multi multi ani: Grupele Champions League. Din punct de vedere financiar a fost un sezon fff bun + am bifat a treia Primavara Europeana consecutiva + am castigat experienta in Champions League care ne va folosi in viitor + am castigat puncte importante la coeficient care ne-ar putea situa in Urna 2 a Grupelor CL. Pertotal as spune ca a fost un sezon bun.
Pentru Dinamo a fost un sezon mai bun pentru ca au reusit calificarea in Primavara Europeana.
Pentru Rapid a fost un sezon foarte slab. Mult mai slab decat sezonul 2005-2006.

Vladek
23rd February 2007, 16:18
Din pacate, cresterea valorica a echipelor romanesti, desi reala, este mai mica decat s-a crezut la un moment dat. Benfica, Lyon, Tottenham, Sevilla, etc, ne-au aratat ca echipele "de top" de la noi, adica Steaua, Dinamo, Rapid nu se pot masura deocamdata cu echipele mari din campionatele vestice.

Eu as zice ca in momentul asta, orice echipa intre locurile 1-8 din campionatele Angliei, Spaniei si Italiei castiga fara emotii daca intra cu adevarat hotarata pe teren cu oricare din trioul Steaua-Dinamo-Rapid. Mai adaugati vreo 12-15 echipe de prin Franta, Germania, Portugalia si Olanda si veti vedea ca de fapt echipele romanesti sunt undeva de la locul 35-36 in sus ca valoare, in Europa (estimare optimista, fiindca n-am tinut cont deloc de est. Probabil in realitate ne aflam si mai jos).

Diferenta asta n-are cum sa scada in mod miraculos, de la sine. Asta spera probabil toata gasca de "patroni" de pe la noi - adica GG, Copos, Borica, Iancu, etc. Pentru nu e ceva aparut din neant - ea provine din diferentele enorme de buget, pregatire, mentalitate, planificare pe termen lung (care lipseste cam cu desavarsire la noi).

De acord cu danpuric in privinta prostiei cu coeficientii si "norocul la tragerea la sorti". Tin minte ce-a zis Ienei in 86, cand a fost intrebat dupa dubla cu Honved ce echipa si-ar dori sa aiba ca adversar : mi-e indiferent, fiindca Steaua nu se teme de nici o echipa din Europa. Pe cand azi .... cand am auzit de Benfica si Sevilla a cazut cerul pe noi. Treptat, treptat ne-am mai facut noi curaj de 2 lei, cum ca hai dom'le ca Sevilla n-a mai castigat de nu stiu cate meciuri, Benfica a jucat prost ieri, etc, etc. Adica in loc sa ne vedem de ... oile :D noastre pe noi iar ne durea capul de grija adversarului. Si uite ca am fost adusi cu picioarele pe pamant. Da' nu-i nimic ca unii deja se pregatesc din nou de decolare ....:rolleyes: :rolleyes:

SAMM
23rd February 2007, 16:36
un progres doar pt ca Steaua s-a calificat in grupele UCL jucand tururi preliminare

in alte aspecte este un esec

danpuric78
23rd February 2007, 17:13
Judecand in ansamblu, exista un apsect pozitiv:am avut pentru al doilea an consecutiv doua echipe in primavara europeana, am avut trei echipe in grupele competitilor europene din care una in CL.
Prin urmare s-a obtinut continuitate la un anumit nivel - am demonstrat ca am iesit din lumea a treia a fotbalului european.
Pe de alta parte ne-am dat seama cam unde stam. Desi la un moment dat unii visau frumos, totusi nu ne putem ocmpara inca cu portughezii sau cu nemtii. Ar fi foarte bine daca am putea sa ne comparam cu rusii ucrainienii sau cu turcii.
SUntem in "lumea a doua a fotbalului european". Ceea ce nu e chair rau daca ne gandim la bugetele echipelor romanesti comparativ cu cele din Ucraina Turcia, grecia sau Rusia.
Nu ar trebui sa ne gandim neaparat la a urca ci in primul rand la a ne mentine aici.

luciano_1644
23rd February 2007, 17:15
Sper ca Mitica a vazut si el meciurile echipelor noastre in Europa.Poate se trezeste,desi ma indoiesc, si vede ca suntem pe nicaieri in materie de fotbal adevarat.Steaua si Dinamo nu au fost doar eliminate,ci umilite! 0 puncte in 4 meciuri si echipele ce ne-au batut au jucat cu frana de mana trasa la maxim.Adevarul este ca avem un fotbal mediocru atat la nivel de club,unde nici macar acasa nu punem probleme marilor echipe,din contra,luam de la 2 in sus,cum a reusit Steaua,dar si la nivel de nationala,unde pun pariu cu oricine ca vom pierde locurile 1-2,FARA EMOTII! Daca trece careva pe langa liga,poate claxoneaza si-l trezeste pe maimutoiul Mitica!

JJ
23rd February 2007, 18:52
E un regres, deoarece anul asta primavara europeana s-a terminat in februarie. Poate o sa fie anul nationalei, cine stie?

JJ
23rd February 2007, 19:16
Din pacate, cresterea valorica a echipelor romanesti, desi reala, este mai mica decat s-a crezut la un moment dat. Benfica, Lyon, Tottenham, Sevilla, etc, ne-au aratat ca echipele "de top" de la noi, adica Steaua, Dinamo, Rapid nu se pot masura deocamdata cu echipele mari din campionatele vestice.:
Cu exceptia lui Lyon si Real, toate celelalte mentionate nu pot fi considerate echipe mari. Cel mult esalonul doi, cum erau si alte echipe gen Betis, Hamburg, Valencia, Feyenoord, echipe eliminate in trecutul recent de romani.
Cu echipele mari (Chelsea Arsenal MancUtd Liverpool Real Barca Lyon Bayern Inter Milan Roma Juve PSV Porto) nu ne putem masura, dar eu zic ca ne putem masura cu orice echipa din afara astora 14. A te putea masura nu inseamna insa a te califica automat: inseamna doar ca si tu, si ei au sanse de calificare.
Problema e ca inca n-am scapat de emotii atunci cand intalnim echipe mai mici decat noi, cu exemple chiar anul asta: Standard, Beitar, Hapoel, Boleslav.

YoYoyOi
23rd February 2007, 19:33
nivelul maxim la care se poate ajunge este castigarea unui trofeu in Cupa UEFA si sferturi in Champions LEague. Nivelul fotbalului s-a ridicat, foamea de performanta este mare si se vor face toate eforturile posibile pentru a se depasi performantele din trecut. Dinamo a ajuns la un nivel foarte ridicat fata de anul trecut, tocmai din dorinta de a nu fi nevoiti sa se uite la altii cum faca performanta. Concurenta dintre cluburi este din ce in ce mai acerba. Lupta pt o pozitie cat mai inalta in clasament este deschisa si apriga. Anul acesta am avut ghinion, atat Steaua cat si Rapid si Dinamo. Dar se poate face mai mult decat atat. Si Copos a facut eforturi financiare extraordinare, gandindu-ne la deschiderea buzunarului sau:D, pt a ajunge cat mai in fata.
Si actionarii de la Dinamo fac eforturi pt a-si pastra sau chiar mari avantajul fata de urmaritoare. Doar la Steaua e un lot excelent:headbang: si nu e nevoie de jucatori noi :ciocan:
Toata aceasta batalie nu poate sa fie decat benefica. Cluburile au strans puncte la coeficienti, puncte care le dau posibilitatea sa spere la adversari mai slabi si, in consecinta, la sanse de a ajunge cat mai sus.

dede
23rd February 2007, 22:20
dupa parerea mea, a fost mai prost...singurul lucru bun din acest an au fost gr ucl, dar tot nu se pot compara cu o semifinala de cupa europeana...plus ca anul acesta nici n'a inceput bine primavara, ca am si iesit din Europa :mda:

oricum, sezon cum a fost 2005-2006 nu mai prindem noi prea curand :(

Liviu
23rd February 2007, 22:35
A fost de progres , cum altfel ? CL , din nou doua echipe in primavara . Si doar ghinionul la tragerea la sorti pentru 16-imi ne-a privat sa ajungem mai departe . Nu putem face o comparatie strict cu anul precedent si sa ajungem la concluzia ca suntem in regres . Altii au fost adversarii in aceasta faza...Progres ce-ar fi insemnat ? Finala UEFA ? :D

danpuric78
23rd February 2007, 22:56
Sper ca Mitica a vazut si el meciurile echipelor noastre in Europa.Poate se trezeste,desi ma indoiesc, si vede ca suntem pe nicaieri in materie de fotbal adevarat.Steaua si Dinamo nu au fost doar eliminate,ci umilite! 0 puncte in 4 meciuri si echipele ce ne-au batut au jucat cu frana de mana trasa la maxim.Adevarul este ca avem un fotbal mediocru atat la nivel de club,unde nici macar acasa nu punem probleme marilor echipe,din contra,luam de la 2 in sus,cum a reusit Steaua,dar si la nivel de nationala,unde pun pariu cu oricine ca vom pierde locurile 1-2,FARA EMOTII! Daca trece careva pe langa liga,poate claxoneaza si-l trezeste pe maimutoiul Mitica!

Oricat de multe pacate ar avea Mitica, nu e principalul vinovat.
Ar fi prea simplu sa arati un singur vinovat. In spatele esecurilor nu e numai o singura persoana. Daca vrem mai mult ar trebui sa schimbam o intraga gama de persoana: oficialii depasiti de la liga sau FRF, presedintii de cluburi ghidati de interese electorale sau chilipiruri marunte, antrenori care tremura in fata unui rezultat mare sau fotbalistii preocupati mai mult de cheltuirea primelor prin discoteci decat de antrenamente.
Ar fi prea simplu ca sa fie numai o persoana vinovata.

Dincolo de toate astea, multi din cei de mai sus au o scuza perfecta. pana la urma am eliminat echipe cu posibilitati financiare mult superioare echipelor noastre. Si pana la urma ne-au scos din competitie echipe care-si permit sa plateasca unu-doi jucatori cu intreg bugetul pe un an al Stelei sau lui Dinamo.

Vladek
23rd February 2007, 23:19
Cu exceptia lui Lyon si Real, toate celelalte mentionate nu pot fi considerate echipe mari. Cel mult esalonul doi, cum erau si alte echipe gen Betis, Hamburg, Valencia, Feyenoord, echipe eliminate in trecutul recent de romani.


In comparatie cu noi sunt echipe mari, inclusiv astea trecute de tine in esalonul 2 (Valencia as trece-o totusi in esalonul 1, de ani de zile cam e printre primele 4 echipe din Spania).



Cu echipele mari (Chelsea Arsenal MancUtd Liverpool Real Barca Lyon Bayern Inter Milan Roma Juve PSV Porto) nu ne putem masura, dar eu zic ca ne putem masura cu orice echipa din afara astora 14. A te putea masura nu inseamna insa a te califica automat: inseamna doar ca si tu, si ei au sanse de calificare.


Cu echipele alea super-mari (G14 mai pe scurt) e limpede ca nu putem spera sa scoatem in mod normal mai mult decat "o infrangere onorabila". Cu restul de echipe din "esalonul 2" suntem cam tot pe acolo - avem nevoie de o zi extrem de proasta a adversarului coroborata cu o zi foarte buna a jucatorilor nostri ca sa-i putem bate. In conditii "normale", mai mult de un egal nu putem scoate.



Problema e ca inca n-am scapat de emotii atunci cand intalnim echipe mai mici decat noi, cu exemple chiar anul asta: Standard, Beitar, Hapoel, Boleslav.

Echipele alea sunt in realitate mult mai aproape de noi decat suntem noi de Milan, Barcelona, Real, Chelsea, etc. Pana si Standard avea buget mai mare decat Steaua, Dinamo si Rapid la un loc.

Deocamdata trebuie sa acceptam ideea ca deocamdata nu putem mai mult decat locul 3 si primavara in UEFA in grupele CL, respectiv optimi sau sferturi in UEFA. Pentru orice rezultat peste am avea nevoie de foarte, foarte mult noroc. Oricum, si situatia actuala in care avem sanse de a trimite 2 echipe in CL este mult peste "investitiile" din liga lui Mitica.

johny bravo
24th February 2007, 07:08
Limitele sunt strict de natura financiara. Ai bani aduci la echipa jucatori de valoare, atat romani cat si straini. In afara problemei banilor restul nu conteaza (sezonalitate, experienta, mentalitate etc.). De aceea, la momentul actual, o semifinala de UEFA si o optime de CL sunt cam maximum pt echipele noastre. Si optimea de CL vine doar daca echipele noastre intra in grupe din urna a 2-a... la care mai adaugam si norocul la sorti.

Jenei isi permitea sa afirme ca Stelei in '86 nu ii e frica de nici un adversar pt ca avea echipa nationala la dispozitie. Nici mie nu mi-ar fi frica de Real Madrid daca am intra pe teren cu Nationala (pt ca le-am da de la 2 in sus, oricand si oriunde). Momentan ne trebuie si noroc, iar a spera intr-o situatie favorabila pe care sa o speculezi nu e semn de slabiciune ci de inteligenta.

johny bravo
24th February 2007, 07:17
a fost undeva la mijloc. sa zicem ca ne-am mentinut. abia in vreo 2, 3 ani o sa vedem daca a fost sau nu foc de paie. oricum ce s-a intamplat anul trecut nu cred ca se va mai repeta in urmatorii 5 ani.

Elphax
24th February 2007, 08:09
per total nu a fost nici una nici alta ...

rick
25th February 2007, 10:55
per total nu a fost nici una nici alta ...

dupa parerea lui elphax , mai bine nu ne prezentam:headbang:

normal ca a fost progres , am ajuns in minicampionatul celor mai puternici ,cu bugete de zeci de ori mai mari, cu superjucatori, cu superstadioane:ok:

aetius
26th February 2007, 11:14
daca sandu si mitica ar fi inteles anul trecut ca inceperea campionatului in ianuarie nu e un moft am fi avut acum 2 echipe in optimi. dar nu s-a facut asta... de ce?
simplu ... asta implica si dezvoltarea infrastructurii.
1. stadioanele nu au :locuri suficiente, incalzire subterana; dar au drenaj defectuos, cale de acces insuficienta, locuri de parcare putine , utilitati massmedia si de divertisment pentru spectatori 99% inexistente.
2.multe din stadioane sunt in propietatea statului fapt ce face aproape imposibila investitia privata .
3. investitii deja de milioane de euro in jucatori de mana a 2 sau a 3 a , care doresc maxim 1-2 sezoane in romania, ca trambulina spre vestul europei.
4. proasta dezvoltare a centrelor de copii si juniori , exceptie complexul mogosoaia, si scolile private de fotbal.

stadioanele ar trebui date in concesiune pe 55 sau 99 ani , timp in care actualii chiriasi le vor putea cumpara sau vor putea sa-si construiasca propria arena, vezi exemplul urziceni.

pe termen scurt si foarte scurt (1-2 ani) pentru a putea juca meciuri europene trebuie rafacute minim 4 stadioane,singurul acceptat de uefa 100% fiind ghencea.
deci daca vom obtine coeficinti de 5, 6 va fi bine iar de vom trece de 8 va fi exceptional in anii ce vin.

aetius
26th February 2007, 11:29
nu poti fi surpriza europei 2 ani la rand !!!
daca am avut un sezon senzational anul trecut trebuia sa ne asteptam sa fim tratati cu atentie si respect de marile echipe europene.
daca real, sevilla si lyon au jucat la rezultat meciurile tur cu steaua. nu acelasi lucru s-a intamplat in mansa secunda , unde doar ghinionul a privat-o pe steaua de cate un punct in spania si 2 in franta. dar nu-i asa norocul tine cu cei puternici !!!amintiti-va de meciul retur cu dinamo kiev .
cum spuneam la startul sezonului ce tocmai l-am incheiat ne doream macar un coef de 8-9 si am obtinut 11,333.adica in primele 6.
tot ce putem face in continuare sa ne metinem coeficientul in primele 10 , adica 6 -7 timp de cativa ani de zile, pina cand in romania se va investi si in infrastructura.

Elphax
26th February 2007, 11:40
Primavara Europeana trebuie sa fie obiectivul fiecarei echipe.

Trecerea mai departe necesita noroc si conjucturi favorabile, pentru ca echipele noastre nu sunt asa valoroase si, de obicei, in aceasta faza vin dupa pauza de iarna si nu prea sunt in forma.

O semifinala e greu de atins inca o data in urmatorii 2 ani.

JJ
26th February 2007, 11:49
daca sandu si mitica ar fi inteles anul trecut ca inceperea campionatului in ianuarie nu e un moft am fi avut acum 2 echipe in optimi. dar nu s-a facut asta...
Daca iarna asta a fost secetoasa si calda, nu inseamna ca orice iarna de acum incolo va fi la fel. In alti ani se amanau primele etape din cauza ninsorii, desi campionatul reincepea in martie. Pur si simplu nu se putea sti in septembrie ca in ianuarie vor fi 5-10 grade si nu va ninge mai pe nicaieri. La fel de bine puteau fi -15 grade si zapada. Deocamdata nu ne putem permite sa incepem campionatul mai devreme.

relansat
26th February 2007, 14:49
Eu spun ca a fost un regres ... de ce? Pentru ca nu am mai avut parte de bucuriile sezonului trecut in care defilam prin UEFA cu doua echipe. Anu` asta am tremurat, si am avut si ghinionul de a nimeri cu cele mai grele echipe ... deci, a fost un sezon mai slab.

p.s: din greseala am dat pe varianta 1, scuze ...

Ferko
26th February 2007, 17:20
Pentru un drum mai lung in primavara europeana echipele care ajung acolo trebuie sa aibe si jucatori dispusi si capabili de efort. Dar daca echipele noastre se "intaresc" cu tot felul de jucatori "expirati" sau neformati ajungem de unde am plecat. Adica stam acasa. Pentru jucatori buni trebuie bani buni. Patronii (sau finantatorii) din fotbalul nostru se gandesc cum sa bage mai multi bani in buzunar si sa scoata cat mai putini ( chiar si Becali - ce jucatori de valoare a cumparat in iarna ?).

aetius
27th February 2007, 16:39
un teren cu incalzire si prelata poate fi bun de joc si la -5 grade.
liga va trebui sa revizuiasca acreditarea stadioanelor celor din liga 1.

delaparis
27th February 2007, 16:48
normal ca a fost progres , am ajuns in minicampionatul celor mai puternici ,cu bugete de zeci de ori mai mari, cu superjucatori, cu superstadioane:ok:

Vazand ce am facut acolo ma pune sa cred ca am ajuns din intamplare ...

A fost un pas inapoi deoarece s-a vazut clar ca nu putem pretinde mare lucru imediat ce dam de echipe de nivel bun.
Anul trecut am jucat mai bine ...

dj_jaxxx
27th February 2007, 16:50
Mda se pare ca ne multumim doar cu participarea...

E bine ca am fost reprezentati in grupele CL, lucru care nu s-a mai intamplat de mult...insa se putea mai bine.

In UEFA sunt de parere ca cele 3 echipe s-au facut de ras. Nu e foarte greu sa iesi din grupele UEFA. Rapid putea foarte bine sa o faca daca nu o dadea in diverse cu echipe de genul Mlada...

Dinamo nu a avut mentalitate de invingator desi ar fi putut sa scoata un 0-0 acolo si 1-0 acasa usor, insa s-au indoit aiurea.

Chiar daca s-au calificat in grupele CL, cred ca Steaua a avut un sezon mult mai slab decat anul trecut daca e sa comparam meciurile de acasa cu Valencia si de la Betis cu ce au facut anul asta. Pana si dubla din sferturi cu Rapid a fost mai interesanta decat orice meci jucat in cupe anul asta, poate cu exceptia meciului de la Kiev.

Din punct de vedere coeficient nu a fost un an dezastruos, insa poate si asteptarile erau cam mari dupa performanta anului trecut.

Sa zicem mersi daca scoatem la fel de multe puncte si la anul. Ma tem ca Dinamo va iesi cu un 0 barat din grupe si nu va prinde nici macar UEFA daca joaca la fel...Vom trai si vom vedea

Dax_CT
27th February 2007, 17:57
Eu zic ca e un progres. dinamu sa treaca de grupele uefa, e fantastic, incredibil !

Lasand caterinca la o parte, e progres. Chiar daca din pacate romanii nu s-au mai putut bucura ca anii trecuti, cand dupa succesele Stelei toatza tzara iesea in strada si se bucura pana tarziu in noapte, sezonul asta nu prea am avut ocazii. Este adevarat ca si calibrul adversarilor a fost mult mai mare (Lyon, Real Madrid), dar cu o organizare mai buna am fi facut rezultate si mai bune. Oare fara maimutza aia de carlos in poarta cum ar fi fost ? Sigur am fi jucat finala UEFA. Dar aste e.. pacar de rapid ca s-a impiedicat de grupe. S-au facut de maro, neputand sa castige macar un meci. Se pare ca si-au consumat norocul anul trecut.

Meciurile eliminatorii au mai multa incarcatura decat meciurile din grupe ! Meciurile eliminatorii sunt pe viata si pe moarte. De aia si bucuria care se manifesta este mult mai mare dupa un astfel de meci.

Sa speram ca sezonul urmator va fi mai bun. Insa, sincer, n-as vrea sa-i vad pe catzei in CL, pe munca Stelei (in principal) si a rapidului. Nu merita. N-au meritat ei multe, dar Securitatea e mai puternica.

Dax_CT
27th February 2007, 18:02
Mda se pare ca ne multumim doar cu participarea...
E bine ca am fost reprezentati in grupele CL, lucru care nu s-a mai intamplat de mult...insa se putea mai bine.
In UEFA sunt de parere ca cele 3 echipe s-au facut de ras. Nu e foarte greu sa iesi din grupele UEFA. Rapid putea foarte bine sa o faca daca nu o dadea in diverse cu echipe de genul Mlada...
Dinamo nu a avut mentalitate de invingator desi ar fi putut sa scoata un 0-0 acolo si 1-0 acasa usor, insa s-au indoit aiurea.
Chiar daca s-au calificat in grupele CL, cred ca Steaua a avut un sezon mult mai slab decat anul trecut daca e sa comparam meciurile de acasa cu Valencia si de la Betis cu ce au facut anul asta. Pana si dubla din sferturi cu Rapid a fost mai interesanta decat orice meci jucat in cupe anul asta, poate cu exceptia meciului de la Kiev.
Din punct de vedere coeficient nu a fost un an dezastruos, insa poate si asteptarile erau cam mari dupa performanta anului trecut.
Sa zicem mersi daca scoatem la fel de multe puncte si la anul. Ma tem ca Dinamo va iesi cu un 0 barat din grupe si nu va prinde nici macar UEFA daca joaca la fel...Vom trai si vom vedea

Te contrazic , confrate tulcean. Inseamna ca nu ai vazut Steaua in returul cu Real Madrid, Lyon, Standard Liege, care au fost meciuri superbe. Si Steaua n-a mai fost in aceeasi forma ca sezonul anterior, fiind vaduvita de cativa jucatori importanti.
In ce priveste dinamo, n-o sa aiba in vecii vecilor mentalitate de invingator pana nu renuntza la arbitraje. Abia atunci vor incepe sa scoata si ei capul in Europa.

dj_jaxxx
27th February 2007, 18:15
Te contrazic , confrate tulcean. Inseamna ca nu ai vazut Steaua in returul cu Real Madrid, Lyon, Standard Liege, care au fost meciuri superbe. Si Steaua n-a mai fost in aceeasi forma ca sezonul anterior, fiind vaduvita de cativa jucatori importanti.
In ce priveste dinamo, n-o sa aiba in vecii vecilor mentalitate de invingator pana nu renuntza la arbitraje. Abia atunci vor incepe sa scoata si ei capul in Europa.

Autogolul din returul cu Madrid eclipseaza, cel putin pentru mine, cele 89 de minute si 50 de secude, de fotbal bun.

Meciul de la Lyon nu a avut nicio valoare avand in vedere ca, cartile erau deja jucate. In schimb a fost bun rezulatul pentru coeficient. Daca Lyon avea nevoie de victorie pentru a se califica, indraznesc sa sugerez ca rezultatul ar fi fost cu totul altul.

Si cu tot respectul, Standard Liege nu este genul de echipa care ar trebui sa-i puna probleme Stelei daca are pretentii la performante cat de cat decente in CL. Cu alte cuvinte...ar fi fost un soc destul de mare sa nu treaca Steaua de Liege.

caine19
27th February 2007, 21:14
A fost un progres , orice punct castigat e un progres:D

Lordul
27th February 2007, 22:43
Acest an :
1.Pt Rapid a fost un mare regres chiar daca a iesit din Europa fara a pierde decat un meci cu FK Sarajevo in deplasare
2.Pt Steaua a fost un progres deoarece s-a calificat in Championsleague si a reusit a treia primavara europeana consecutiva
3.Pt Dinamo a fost un progres intrucat dupa 17 ani am ajuns in primavara europeana

Sorin Blaj
27th February 2007, 23:05
Rezulta: a fost un progres.

Cappone
27th February 2007, 23:57
a fost la fel ca anul trecut,numai ca ne-am trezit la realitate si am vazut ca anul trecut am avut si ceva noroc.
fata de ultimii ani a fost un pas inainte deoarece steaua s-a calificat in grupele ch. league si a terminat pe locul 3.

Sergiu
28th February 2007, 00:13
A fost un progres deoarece anul asta mai toate meciurile au fost in compania unor echipe in forma, nu ca anul trecut unde in primavara au avut noroc si au jucat cu echipe ce de-abia s-au salvat de la retreogradare.

Romeo
28th February 2007, 10:27
daca sandu si mitica ar fi inteles anul trecut ca inceperea campionatului in ianuarie nu e un moft am fi avut acum 2 echipe in optimi. dar nu s-a facut asta... de ce?

se putea juca in decembrie 2005 la fel ca in 2006 sau ianuarie 2006. Noi ne grabim s aterminam cu fotbalul de sfantul Nicolae pentru ca nu ne pasa de asa ceva. Nu cred ca continuitatea ne-a eliminat in Cupa UEFA ci mai degraba faptul ca Steaua si Dinamo au facut pe ele cand au vazut ce adversari au. De altfel cele doua au avut turnee in strainatate sau puteau alege sa se pregateasca cum vor. Uitati-va ce rezultate au avut in pregatiri si nu va mai mirati. La noi campionatul este un blat, mai pierd si ele ca sa credem ca si altii vor in Europa.



1. stadioanele nu au :locuri suficiente, incalzire subterana; dar au drenaj defectuos, cale de acces insuficienta, locuri de parcare putine , utilitati massmedia si de divertisment pentru spectatori 99% inexistente.

Locuri suficiente sunt, acu 18 ani nu prea erau. Ia uita-te cati spectatori au venit in ultima etapa si vezi daca mai trebuiesc aduse de acasa cateva scaune. Locuri de parcare ? Ai garantia ca vei pleca dupa meci cu masina intreaga, sau te vei duce in bazar sa cumperi oglinda ca a ta a disparut ? Divertisment pentru spectatori ? Pai daca meciul nu e divertisment, atunci poate facem sex in grup, ca ar fi mai interesant decat Argesul cu Craiova. Paragraful tau seamana mai mult a articol de presa, bani s apuna altii, adica eu, tu, ca nenorocitii din primarii nu vor da din salariul lor.


2.multe din stadioane sunt in propietatea statului fapt ce face aproape imposibila investitia privata .

si crezi ca va pune cineva bani din buzunarul lui ? Becali a facut schimb de terenuri cu armata tocmai ca altfel nu ar fi dat bani Stelei. Copos nu a descperit peste noapte unde erau banii lui Ceausescu ci a luat si d epe la loteria nationala. Sechelariu a folosit banii primariei pentru a cumpara un loc in prima divizie si a pune nocturna.



3. investitii deja de milioane de euro in jucatori de mana a 2 sau a 3 a , care doresc maxim 1-2 sezoane in romania, ca trambulina spre vestul europei..

aici ar putea fi o sursa de venit, pentru ca vedeti si voi ca Marius Niculae sau Ogararu nu prea rup gura occidentului. Poate cu negrotei care vor sa faca avere am putea face ceva, dar cei buni fiti siguri ca pleaca in Portugalia sau Belgia, nu pe la noi, la capatul UE


4. proasta dezvoltare a centrelor de copii si juniori , exceptie complexul mogosoaia, si scolile private de fotbal.

aici este mai mult teorie, nu va da nimeni bani mai multi decat il lasa sufletul


stadioanele ar trebui date in concesiune pe 55 sau 99 ani , timp in care actualii chiriasi le vor putea cumpara sau vor putea sa-si construiasca propria arena, vezi exemplul urziceni.

Urziceniul si fotbalul ! Poate promoveaza si Ciorogarla in divizia A ! Cand patronului de acolo i se va termina simpatia oamenilor politici, se va termina si cu Unirea. Dar daca dam un stadion in concesiune si proprietarul face supermarket acolo (s-a vrut pe la Cluj) ? La noi un om de afaceri este puternic cativa ani, dupa aceea i se da la cap (Sechelariu, Schorsch, Staicu la Craiova) si apoi ce faci cu stadionul, ca e concesionat ?

Apoi uitati-va la Cehia, si-au facut Toyota Arena. Mai au ei performante in Cupele Europene ?

aetius
28th February 2007, 13:19
ok,
dar spune-mi care ar fi dupa tine o modalitate de dezvoltare a fotbalului romanesc?
chestia cu talentul nativ al romanilor nu tine si oricum ar fi insuficienta.
-ar trebui sa restructuram dupa modelul englez sistemul de ligi intern ?
(mie personal imi place sistemul piramidal englez)
-un patron de club sa cumpere un teren si sa o ia de la zero cu infrastructura?
ai vreo idee?

Romeo
1st March 2007, 12:28
ok,
dar spune-mi care ar fi dupa tine o modalitate de dezvoltare a fotbalului romanesc?
chestia cu talentul nativ al romanilor nu tine si oricum ar fi insuficienta.
-ar trebui sa restructuram dupa modelul englez sistemul de ligi intern ?
(mie personal imi place sistemul piramidal englez)
-un patron de club sa cumpere un teren si sa o ia de la zero cu infrastructura?
ai vreo idee?

eu zic ca degeaba tipam toti cei care scriem romaneste si ne dam cu parerea. Banul rezolva totul si acela nu-l dam noi ci aceia care au de dat. Deci se vor gasi un Becali, Copo, Iancu care trag banii din diverse smecherii si intretin acest fotbal. Sunt sigur ca daca ai avea 100 milioane euro, nu ai da prea mult in fotbal, decat daca ti-i da statul de undeva (Becali si schimbul de terenuri, Copo si loteria nationala + Vodafone, Iancu si usurarea bugetului de stat cu banii aruncati la Poli). Acestia apar acum ca mari patroni de echipa, dar nu din buzunarul lor scot banii, este un fel de hai sa avem si fotbal in tara asta, comunism cu alt ambalaj.
Nu numai sistemul englez (o serie de A, B, C, D) este de aplicat ci SUNTEM SINGURA TARA EUROPEANA CU DOUA SERII DE B. La noi ma tem ca nu exista nicio solutie de a se alia 10 patroni sa sustina o echipa serioasa: vezi Becali, unic pe la Steaua, Copo cam tot la fel la Rapid. Restul actionarilor nu au niciun cuvant.
Si pe Steaua si pe Dinamo si pe Giulesti s-au bagat bani, deci nu trebuie facut nu stiu ce mare contract, desi este bine sa fie ceva clar. Eu de altceva ma tem: putem ajunge in cativa ani la valoarea fotbalului unguresc.

aetius
1st March 2007, 17:23
mda adica 0 barat .

Cappone
2nd March 2007, 00:21
nici chiar asa.ungurii sunt mult sub noi la fotbal.
cand a venit simek ala la noi la Poli a spus ca la ei salariile sunt foarte mici in comparatie cu salariile jucatorilor din divizia A.
la ei nu se prea baga bani in fotbal.

aetius
2nd March 2007, 08:57
tudom cappone bacsi ! ( 'nteles domnu' cappone!)

Romeo
2nd March 2007, 13:52
nici chiar asa.ungurii sunt mult sub noi la fotbal.
cand a venit simek ala la noi la Poli a spus ca la ei salariile sunt foarte mici in comparatie cu salariile jucatorilor din divizia A.
la ei nu se prea baga bani in fotbal.

este un cerc vicios: nu bagi bani, nu ai jucatori de valoare, deci nici rezultate. Nu ai rezultate, nu bagi bani. Acum suntem peste fotbalul maghiar, de acord, dar in 1948 luam 0-9 de la ei, pana in 1999 nu i-am batut niciodata. Ei au fost de doua ori vicecampioni mondiali.
La noi inca mai sunt unii care baga bani, dar daca la toamna vom face 0 puncte (nu mai pornim din turul 1 preliminar, ci 2 tururi mai tarziu, deci adio 4 puncte cu maltezii si 3 cu bosniecii). Apoi ma indoiesc ca CFR si Poli vor face puncte ca Rapid si Dinamo.

georg40
2nd March 2007, 17:31
Pentru mine progresul in campionatul intern ar trebui sa se finalizeze pe plan extern in:

prezenta permanenta a echipelor de club fruntase (2-3) in competitiile europene si aceasta cel putin pana la nivelul optimilor sau sferturilor (in Cupa UEFA in faza pe grupe cel putin);

respectiv

prin calificarea echipei nationale la turneele finale ale CM si CE.

Adi Da Samraj
3rd March 2007, 00:14
Am facut un MARE pas inapoi

Benny
9th March 2007, 09:52
Cred ca anul acesta am stagnat. Nu se poate spune ca a fost un pas inapoi, fiindca totusi am avut echipa in CL. Dar am stagnat.

Ambitiile noastre anul acesta insa au fost mult mai mari decat posibilitatile. Ma gandesc acum la eliminarea lui Lyon si Real inca din aceasta faza a CL. Cand jucau contra Stelei ne ziceam "Astia trebui ca vor juca finala". Iata ca sunt altii mai buni decat ei. Sau ma gandesc la infrangerea Benficai de ieri cu PSG (cel putin prin minutul 80 era 2-1), echipa care teoretic ar trebui sa fie sub Dinamo dupa pozitia din campionatul Frantei. Ma gandesc la meciul de aseara al lui Leverkusen. Acum vreo 2 ani cand Leverkusen era in grupele CL cu Real si aceasta din urma parca avea pretentii mai mari la titlu, Leverkusen a castigat meciul de acasa cu 3-0! Noi parca l-am pierdut cu un scor similar.

Ar trebui sa ne recunoastem mai bine care ne e valoarea si sa vedem cum putem progresa.

Romeo
9th March 2007, 21:21
Ar trebui sa ne recunoastem mai bine care ne e valoarea si sa vedem cum putem progresa.

din pacate au inceput sa ne invadeze strainii, asta pentru ca jucatori romani de valoare sunt din ce in ce mai putini. Aducem straini in speranta ca ei au alta mentalitate si ca ii putem vinde peste 1-2 ani cu profit. Romani afrimati in liga lu Mitica nu se mai cauta prin vest.

aetius
11th March 2007, 12:44
se pare ca scolile de fotbal dorm in continuare...

Sorin Blaj
11th March 2007, 15:08
Pentru mine progresul in campionatul intern ar trebui sa se finalizeze pe plan extern in:

prezenta permanenta a echipelor de club fruntase (2-3) in competitiile europene si aceasta cel putin pana la nivelul optimilor sau sferturilor (in Cupa UEFA in faza pe grupe cel putin);

respectiv

prin calificarea echipei nationale la turneele finale ale CM si CE.
Daca in privinta echipelor de club, de trei ani suntem acolo, cu una sau doua echipe, la capitolul echipa nationala suntem zero, din 2000 incoace.

robert_s
13th March 2007, 12:21
Parerea mea esti ca nici o echipa din Romania nu va mai pupa vreo semifinala de uefa...in urmatorele sezoane(minimum 5)...sper doar ca sa nu ajungem ca inainte cu 1 echipa in CL si 2 in uefa...:(...ca la cate scandaluri sunt acum ....:(

Luis Garcia10
13th March 2007, 17:48
A fost un progres si intotdeauna calificarea cu doua echipa in primavara europeana si reintrarea in grupele C.L dupa 10 ani vor putea fi considerate mari performante in fotbalul romanesc :D

Aurel.D
15th March 2007, 09:53
Iata ca doua echipe din grupa lui Dinamo s-au calificat in sferturile Cupei UEFA, Tottenham si Bayer Leverkusen. Se confirma ca a fost o grupa destul de tare si cu atat mai meritorie este calificarea de pe locul 2 din grupa a dinamovistilor! :ok:
Cred ca acest an a fost un progres: o echipa in Liga Campionilor si una care s-a calificat de pe locul 2 in UEFA. Nici Rapid nu a avut o comportare proasta in grupa sa.
Eu sunt in continuare convins ca daca nu era pauza competitionala de iarna, Dinamo ar fi putut trece de Benfica iar Steaua ar fi avut sanse mult mai mari cu Sevilla, care este totusi o echipa foarte puternica in acest moment in Europa...

Andreiy
15th March 2007, 10:15
Acest an a fost un regres.

Romeo
18th March 2007, 08:32
Daca in privinta echipelor de club, de trei ani suntem acolo, cu una sau doua echipe, la capitolul echipa nationala suntem zero, din 2000 incoace.

ar trebui sa te uiti si la ce nivel "suntem acolo", ca 16-imi in Cupa UEFA inseamna cam locurile 33-64 din Europa, adica dupa 32 in Liga campionilor (unde am fost cam pe 17-24), in concluzie nu mare lucru. La tragerea la sorti a camp european am fost in urna a treia valorica, adica cam locurile 17-24 in Europa. Cam asta ne e valoarea.