PDA

View Full Version : hmm, HORROR/THRILLER ????



irinaidu
23rd February 2007, 13:05
din cand in cand imi place sa citesc o carte care sa ma sperie bine.:groggy:
prima pe care am citit-o din acest gen si care mi-a deschis apatitul pt carti horror a fost " the shining " a lui stephen king. mi-a placut f mult pt ca reusea sa ma faca sa vizualizez tot ce citeam, motiv pt care mi-a cam fost frica sa fac baie intr-o seara in urma unei scene citite din carte.
si de atfel am avut o perioada in care ma fascinau cartile politiste.:D dar culme e ca acum nu imi aduc aminte nici una.:rolleyes:

Sasuke Uchiha
27th February 2007, 02:55
horror...singura carte pe care am citit-o cu sange si alte chesti a fost dracula de bram stoker, o carte de nota 10

YoYoyOi
27th February 2007, 08:16
filmele de acest gen nu-mi plac....insa o carte nu e chiar asa de "reala" ca un film. Dar, cu toate astea, nu m-s incumeta sa citesc una. Daca tot am timp de-o carte citesc una placuta, relaxanta, nu "grozavenii"

Sasuke Uchiha
27th February 2007, 23:44
cartile de horror sau thriller sunt bune de citit daca ai mult timp liber, alta carte horror-thriller pe care am citit-o a fost perfume, o carte care nu mi-a placut deloc si nici filmu :rosu: , am mai incercat sa citesc Buick 8 de stephen king insa din lipsa de timp m-am lasat :D

Ted
14th June 2007, 19:34
filmele de acest gen nu-mi plac....insa o carte nu e chiar asa de "reala" ca un film. Dar, cu toate astea, nu m-s incumeta sa citesc una. Daca tot am timp de-o carte citesc una placuta, relaxanta, nu "grozavenii"

ai ramane uimit sa vezi ce "trairi" iti poate crea o carte horror.Fata de un film horror,cand citesti o astfel de carte iti creezi in minte propriile imagini,asta depinde si de imaginatia omului:)

Am citit "The Shining","Christine" si "Carrie" de Stephen King si le recomand din tot sufletul:ok:

PS:e recomandat ca astfel de carti sa fie citite cu lumina aprinsa:D

Vorpal
18th July 2007, 21:50
Adevarate capodopere in domeniu sunt urmatoarele: Stephen KING - "It", Graham MASTERON - "Mirror", Dean KOONTZ - "Masca", Matthew Gregory LEWIS - "Calugarul" si, bien-sur, Bram STOKER - "Dracula"

Universal
18th July 2007, 21:56
Dap..Bram a scris un roman-scrisoare bine inchegat

Delia
16th August 2007, 17:34
Nu știu dacă am citit vreo carte horror în adevăratul sens al cuvântului până acum, dar cu ani în urmă mă pasionau romanele Agathei Christie. Mi-e și rușine să recunosc că am toată colecția (vreo 80 de volume, colorate ca niște bomboane), apărută la editura Excelsior Multi-Press. Cu toate astea, nu cred că mă pot numi fană a acestui gen de scrieri, având în vedere că în afară de Agatha nu am prea lecturat alte romane polițiste (un Arthur Conan Doyle ocazional). Mă minunez și eu cu ce-am putut să pierd vremea, în loc să citesc alte cărți mai de doamne-ajută. Îmi amintesc că eram în clasa a IV - a când am cumpărat primul roman din colecție și nu m-am lăsat până nu le-am luat pe toate. :P

Bumbescu
16th August 2007, 17:47
Nu știu dacă am citit vreo carte horror în adevăratul sens al cuvântului până acum, dar cu ani în urmă mă pasionau romanele Agathei Christie. Mi-e și rușine să recunosc că am toată colecția (vreo 80 de volume, colorate ca niște bomboane), apărută la editura Excelsior Multi-Press. Cu toate astea, nu cred că mă pot numi fană a acestui gen de scrieri, având în vedere că în afară de Agatha nu am prea lecturat alte romane polițiste (un Arthur Conan Doyle ocazional). Mă minunez și eu cu ce-am putut să pierd vremea, în loc să citesc alte cărți mai de doamne-ajută. Îmi amintesc că eram în clasa a IV - a când am cumpărat primul roman din colecție și nu m-am lăsat până nu le-am luat pe toate. :P

Lasa ca ti-ai revenit ai ai inceput sa citesti chestii serioase gen bukovski:D

Delia
16th August 2007, 17:51
Așa-i, îl am pe amicul Charlie la loc de cinste nu doar acasă, ci și la birou. :D

Bumbescu
16th August 2007, 17:57
Misto, adevarul e ca tipul era carismatic:D
Banuiesc ca te referi la poza lui:D

Delia
16th August 2007, 18:02
Adevăru-i că am gusturi bune la bărbați. :P

Bumbescu
16th August 2007, 19:23
Gusturi fine chiar:D

irinaidu
16th August 2007, 23:22
aoleu, si eu am citit o gramada de carti din colectia agatha christie. cred ca prin clasa 7a. de carti din astea m-am lasat dar am ramas cu meteahna serialelor politiste, nu stiu cum dar daca dau de unul nu pot sa inchid tvul pana nu aflu who did it :P

Ulysses
7th October 2007, 10:28
in generala " ma dadeam in vant " dupa edgar allan poe :D
"crimele" agathei nu ma ingrozeau deloc , te tineau in priza totusi

stefannn
6th August 2010, 19:57
Invisible Monsters - Chuck Palahniuk , cam plictisoare , totusi .

Fremenul
7th August 2010, 17:32
Ce-a mai interesanta mi s-a parut Domnisoara Christina de Eliade..

Doctor_Satan
1st April 2011, 11:42
Eu incerc sa-mi fac cumpar toate cartile lui Stephen King. Pana acum am citit Shining, It, Christine, Carrie, Cimitirul Animalelor, Salem's Lot si inca vreo 2.
Il consider cel mai bun scriitor din punctul de vedere al usurintei cu care pot fi citite cartile lui. Si desfasurarea actiunii pare atat de naturala incat parca nici nu poti pune la indoiala ce scrie.

A.k.a
26th May 2011, 14:53
The Turn of the Screw mi-a placut mult

irinaidu
26th May 2011, 22:43
a lui henry james? imi aduc aminte ca am acasa o carte cu nevele de gen si ca era si asta si ca mi s-a parut destul de interesanta. as reciti-o.

A.k.a
2nd June 2011, 09:43
Da, aia. Si eu am citit-o de 3 ori deja :P