PDA

View Full Version : Personajul preferat



irinaidu
23rd February 2007, 12:51
daca avem personaje preferate din filme, de ce nu si din carti. ce personaj v-a placut si de ce?
mie acum imi vine in minte holden caufield din " de veghe in lanul de secara ". m-a impresionat incredibil acest personaj si intr-o masura mai putin patologica m-am regasit in el.
in copilarie tic din " ciresarii " pt ca era prea simpatic.
si bineinteles rhett butler, barbatul visurilor mele;)

Ess
23rd February 2007, 13:02
Robert d'Artois (Regii blestemati, D.Maurice) pentru viclenia lui.

Sasuke Uchiha
25th February 2007, 05:15
capitan nemo si don quijote

A.k.a
25th February 2007, 11:29
Apostol Bologa, mi-a placut foarte mult Padurea Spanzuratilor

whisper
26th February 2007, 20:33
si bineinteles rhett butler
De acord!:ok:

Cneazul
31st May 2007, 16:39
Jean Valjean din mizerabilii si Mis Dron din ora paianjenului

angel_with_tail
31st May 2007, 18:42
Mie una mi-a placut foarte mult romanul ION,L.R. insa nu am facut vreo pasiune speciala pentru vreun personaj de acolo. M-a impresionat insa taria lui Ion in fata mortii:)

irinaidu
31st May 2007, 19:07
chiar nu ma asteptam sa-l placa cineva pe ion. mie una mi-a displacut f tare. dar e interesant sa vad si alte pareri!!!!!

Cneazul
31st May 2007, 19:14
ion???:happy :happy :happy

ioanav88
31st May 2007, 21:47
Jean Valjean, Otilia (Enigma Otiliei)

Cneazul
1st June 2007, 12:20
bravo ioana ! si mie imi place foarte mult jean valjean

luluta
4th June 2007, 22:36
Remi din "Singur pe lume". M-a impresionat teribil personajul ăsta în copilărie.
Mai mult chiar și decât cireșarii (luați ca personaj colectiv, nu individual) care erau la un moment dat above all.

Tyler Durden
4th June 2007, 22:37
des Esseintes din In rasparul lui Huysmans.

The_Blonde
4th June 2007, 22:58
jamie - a walk to remember .... nu am cuvinte sa spun cat m-a schimbat filmul ala ..... si scarlett o'hara mi-a placut pentru ca e incapatanta si impulsiva...si pentru ca nu privea in urma

Tyler Durden
4th June 2007, 23:25
personajul colectiv cei 7 pitici.

Balaci
5th June 2007, 00:49
des Esseintes din In rasparul lui Huysmans.

Dorian Gray il bate pe des Esseintes:P

Tyler Durden
5th June 2007, 00:51
pai ai vazut ca pana si Dorian Gray se revendica de la des Esseintes.

Balaci
5th June 2007, 01:10
Da, vine vorba in portret parca de cartea lui Huysmans, da nu mai stiu daca ii da titlul exact sau e doar aluzie (am citit acuma ceva vreme Portretul... si nu-mi mai amintesc)

Tyler Durden
5th June 2007, 01:12
vine vorba sigur de Huysmans si de Petronius. eu stiu ca se vorbeste si despre des Esseintes.

flying_dreamz
9th June 2007, 13:21
tic din ciresarii, remi din singur pe lume, athos in cei trei muschetari, alisa din fetita de pe terra.. ba nu nu era alisa... era pufuletul ei "Indicatorul" sau asa cred ca il chema...era asa haios....:rolleyes: isi schimba culoarea dupa starea de spirit! se facea negru sau alb cu picatele galbene sau albastru cu dungi albe....mi-a placut de el chiar daca nu e chiar un personaj...:D

irinaidu
9th June 2007, 14:02
off, tic!!!! m-au plesnit amintirile!!!! ce fana tic eram !!!!

Ulysses
7th October 2007, 07:11
odiseu, normal !:ok: ce ne-am fi facut fara homer ?

luma
7th October 2007, 10:37
off, tic!!!! m-au plesnit amintirile!!!! ce fana tic eram !!!!

Eu am fost fana Victor...si Tombi.:D

irinaidu
7th October 2007, 16:53
hei luma, long time no see!!!! hmm, victor era baiat prea serios pt mine in clasa a3a!!!!

luma
7th October 2007, 18:00
Eu tot in a III-a...:D

Sa stii ca vin in "vizita" in fiecare seara, ma rog, aproape in fiecare seara.:D
Doar ca, ma apuca rusinea cand vad atatia cunoscatori in ale literaturii si eu n-am mai pus mana pe o carte, cam de multicel.
Nu aruncati cu pietre.:D

irinaidu
7th October 2007, 18:05
care cunoscatori draga??? ca suntem doar vre-o 4-5 oameni care mai postam pe aici si ne simtim singuri!!!! si unii citesc mai mult, altii mai putin, fiecare cum are timp si chef!!!! si fiecare citeste ce-i place!

Ulysses
7th October 2007, 18:45
care cunoscatori draga??? ca suntem doar vre-o 4-5 oameni care mai postam pe aici si ne simtim singuri!!!! si unii citesc mai mult, altii mai putin, fiecare cum are timp si chef!!!! si fiecare citeste ce-i place!

irina , nu pot sa cred ca ai scris adjectivul nehotarat cu cratima! incepuse sa-mi placa sectiunea asta ,zic "uite aici oameni calculati si destepti nu ca dincolo , la fotbal numai analfabeti si neciopliti",cu o moderatoare pe masura, citita si culta !
acum insa sunt un pic dezamagit

irinaidu
7th October 2007, 19:08
ai dreptate si nu o sa incec sa ma scuz pt ca stiu ca o sa ma acuz. asa ca tot ce pot face e sa incerc sa demonstrez ca a fost o greseala!!!!
sper ca nu te-am dezamamgit atat de tare incat sa nu mai treci pe la noi!

Ulysses
7th October 2007, 19:24
se mai intampla :headbang: si la case mai mari

Delia
7th October 2007, 19:38
Irina ti-a dat un raspuns foarte stilat, Ulysses. Nici nu ma asteptam la altceva din partea ei. :)
Si nu te pripi cu generalizarile, nu toti cei care scriu despre fotbal sunt agramati si inculti, la fel cum nici cei care posteaza pe "Literatura" n-au pretentia a fi detinatorii adevarului absolut, cei mai eruditi de pe OLS sau naiba mai stie ce.

Ulysses
7th October 2007, 20:04
ai dreptate , delia . cand l-am vazut postand aici pe balaci nu mi-a venit sa cred:shocked:
revenind la domnisoara irina , imi pare rau ca i-am spus de greseala , ranind-o,dar dupa ce "am rasfoit" sectiunea de cultura si arta am pus-o pe un piedestal unde era "intangibila"si ... si acolo vreau sa ramana:ok:

irinaidu
7th October 2007, 20:15
ulysses, nu pune oamenii pe piedestal pt ca doare cand cad de la asa inaltime!!!!
mi se pare un lucru bun ca ai subliniat greseala mea pt e un forum de literatura si macar aici sa scriem corect.
pupici!!!!

Ulysses
7th October 2007, 20:18
sarut mana:kiss:ce bine imi pare ca nu esti suparata pe mine!:floricica:

irinaidu
7th October 2007, 20:24
cum ar fi asta, eu gresesc, eu sa ma supar :P
mersi delia pt sustinere!!!! :)

dar gata cu off-topicul. ceva personaje preferate???? :D

Bumbescu
8th October 2007, 09:43
Bardamu(Voyage au bout de la nuit)...... detasat, inclusiv cu momente in care ma regasesc total in personaj...

Ar mai fi Ignatius din Conjuratia Imbecililor:D

.....si ca sa nu fiu considerat extrem de cinic, eventual "poetul" din Viata e in alta parte de Kundera

Delia
12th October 2007, 15:59
Mi-au placut multe personaje... Claude Lantier din Creatie (E. Zola), Heathcliff din La rascruce de vanturi (E. Bronte), l-as aminti si pe Zorba, personajul lui Kazantzakis, desi aici a contat foarte mult interpretarea lui A. Quinn, mai mult decat talentul scriitoricesc al autorului romanului.

@Bumbescu: m-am apucat de Viata e in alta parte, pana acum imi place foarte mult.

Tyler Durden
12th October 2007, 16:10
alaturi de Des Esseintes as mai pune pe Kirilov (Demonii), Abel Tiffauges (Tournier - Regele arinilor), personajele gidiene Lafcadio si Protos (Pivnitele Vaticanului) si Strouvillhou (Falsificatorii de bani) si desigur Macbeth.

miril
12th October 2007, 17:50
Printul Miskin, Martin Eden, al lui Jack London, (Numele meu fie) Gatenbein, al lui Max Frisch, Momo, din "Ai toata viata inainte", a lui Romain Gary, Nils Holgersson (si a lui minunata calatorie prin Suedia), al Selmei Lagerlöf, Habarnam a lui Nosov :D si multe alte personaje minunate de carte.

Tyler Durden
12th October 2007, 17:52
Martin Eden m-a fascinat si pe mine multa vreme. in paranteza fie spus era unul din personajele preferate ale lui Mircea Eliade.

miril
12th October 2007, 17:57
Normal, este un personaj care trece printr-un proces initiatic si...de transcendenta ca si... Identificare?

Tyler Durden
12th October 2007, 18:01
cred ca mai degraba Eliade era impresionat de titanismul lui Eden. Oricum Eden este in mare masura chiar Jack London insusi.

Bumbescu
12th October 2007, 18:10
Ca tot se vorbeste de eliade, cred ca la varsta respectiva, cu sau fara ochelari toti ne identificam si cu "adolescentul miop"

Tyler Durden
12th October 2007, 18:12
Bumbescule, oare Gica Chioru a fost vreodata adolescent miop? :happy

Bumbescu
12th October 2007, 18:45
Observ ca te cam bantuie gica:D

Tyler Durden
13th October 2007, 16:30
Observ ca te cam bantuie gica:D

pai a devenit atat de fantomatic...:D

Delia
13th October 2007, 18:21
Alte personaje care-mi plac sunt: Gatsby al lui S. Fitzgerald, "amicul" din schita C.F.R. de Caragiale, Nehliudov din Invierea (Tolstoi), Ivan Karamazov, Taras Bulba, David Copperfield, Paul Gauguin in Paradisul de dupa colt...

irinaidu
13th October 2007, 18:51
delia, eu mi-am dorit tot romanul sa-i traga cineva 2 palme lui gatsby. si poate erau mai benefice 2 palme si o trezire la realitate decat niste gloante. ei asa sunt eu mai putin romantica!!!!
de altfel si david copperfield ar fi meritat 2 palme, dar david macar se trezeste pana la urma!!!

Delia
13th October 2007, 19:26
Esti cinica. :D Ai dreptate, Gatsby merita cu varf si indesat doua palme (poate chiar mai multe), dar cu David ce ai? :D
Oricum, si Gatsby si David sunt baieti de treaba. :ok:

miril
13th October 2007, 19:30
Delia si mie mi-a placut Gatsby. Eu zic ca merita sa fie iubit, fie si dupa mai...multe palme. Nicio aluzie.

irinaidu
14th October 2007, 22:47
delia, mi-au placut cele 2 personaje foarte mult. doar ca mi-au trezit sentimente puternice.
intr-adevar erau baieti de treaba :P

jesus supremu
31st December 2007, 23:58
deci personaje preferate:d"artagnan, coltz alb,fram ursul polar(prima carte pe care am citit-o,la 5 ani),arsene lupin,florentino ariza(va las sa ghiciti cartea), paul atreides.ajunge

Ess
1st January 2008, 06:13
Spiritul lui Carl Orff in mantrele de noapte...

roki
13th January 2008, 19:49
Adela din romanul lui Garabet Ibraileanu "Adela":)

ioanaformed
3rd April 2008, 21:16
Andrei Bolkonski,Natasha Rostova(Razboi si Pace),Nastasia Filipovna,Printul Maskin(Idiotul),Jan Yvarsen(Torente),Margarita(Maestrul si Margarita),Aliosa Karamazov,Robert(Casa Somnului),cainele(Inima de caine),Paganini(Defaimarea lui Paganini)etc etc...Literatura romana:Olguta(la medeleni),Raluca(fata din zlataust),Stefana(bal mascat),Sanda(Domnisoara Christina) etc etc

ogip000
16th June 2008, 02:38
Un personaj care mi s-a parut genial si cred ca toti baietzi ne-am dori sa fim asemeni lui: San-Antonio(" Urmariti, prindeti si aduceti: whisky")... Are umor, e un cuceritor si inteligent, super tare!!!

irinaidu
16th June 2008, 10:17
nu am auzit de el, poate pt ca sunt fata :P

ogip000
16th June 2008, 20:49
Asta pentru ca e un scriitor si personaj contemporan.

irinaidu
16th June 2008, 21:08
mai sunt ei si altii contemporani :D

dar cine a scris cartea asta? ce gen de carte e ?

Dogville
16th June 2008, 21:14
Mie mi-a placut foarte mult Joseph Porta :D,personaj legendar rupinpulist (cre ca e voie...c-am mai vazut undeva p-aici expresia :D) din odiseea romanelor lui Sven Hassel.Fara el,sa recunoastem,razboiul ar fi fost mult mai plictisitor si,poate,Germania ar fi avut o sansa in plus :D. Mi-a fost ca un frate pe toata durata celor 14 romane (poate e prea pompos spus dar ma risc totusi..)iar in momentul ''despartirii'' am plans cu lacrimi de crocodil (da,da...Bitman avea dreptate:si baietii plange :D ).Redevenind seriosi,daca un scriitor reuseste sa-ti induca aceste sentimente,daca te face sa-ti pese si sa te identifici cu personajul,ei bine,inseamna ca n-au pierdut timpul de pomana nici el nici cititorul.

PS. Fiind boboc pe acest subiect sensibil :D,mi-am permis sa incep cu ceva mai comercial.Daca mai beau 3 beri cred ca e cazul sa trec la ceva mai consistent :D

ogip000
16th June 2008, 23:39
mai sunt ei si altii contemporani :D

dar cine a scris cartea asta? ce gen de carte e ?

E scris de San Antonio(e unu cu personajul), e roman politist cu tenta erotica(sunt dementiale fazele erotice, dupa cum le scrie, binenteles) si cu umor ironic. Detalii nu dau ca poate esti interesata sa citesti si iti stric placerea!

Dogville
17th June 2008, 00:01
e roman politist cu tenta erotica

:happy:happy:happy

jesus supremu
17th June 2008, 00:14
I-auzi ce ne recomanda un intelectual:happy:happy:happy

ogip000
17th June 2008, 01:39
:happy Aoleu, ce imaginatie aveti!!! Faptul ca am scris asa ceva nu inseamna ca este exact cum credeti voi, uitati-va atent la ce am scris in paranteza. Cat despre ironia lui jesus... cred ca ar trebui sa citeasca posturile dinainte inainte de a posta aiurea. O sa observe ca cineva m-a intrebat ceva, iar eu pur si simplu am raspuns.

irinaidu
17th June 2008, 20:16
mersi pt raspuns !!! dar e normal daca spui roman cu tenta eroitca sa mai faca si oamenii glume !!!

jesus supremu
18th June 2008, 14:51
:happy Aoleu, ce imaginatie aveti!!! Faptul ca am scris asa ceva nu inseamna ca este exact cum credeti voi, uitati-va atent la ce am scris in paranteza. Cat despre ironia lui jesus... cred ca ar trebui sa citeasca posturile dinainte inainte de a posta aiurea. O sa observe ca cineva m-a intrebat ceva, iar eu pur si simplu am raspuns.

vrei tenta erotica citeste-l pe felix aderca:ok:
al naibii sa fiu daca am auzit de san antonio asta:thinkso:

lady_k
30th July 2008, 12:19
tic din ciresarii, remi din singur pe lume, athos in cei trei muschetari, alisa din fetita de pe terra.. ba nu nu era alisa... era pufuletul ei "Indicatorul" sau asa cred ca il chema...era asa haios....:rolleyes: isi schimba culoarea dupa starea de spirit! se facea negru sau alb cu picatele galbene sau albastru cu dungi albe....mi-a placut de el chiar daca nu e chiar un personaj...:D

Alisa din Fetita de pe Terra??? In sfarsit inca o persoana care a citit Fetita de pe Terra! Am adorat cartea aia!:D
Personaje preferate (in afara de Alisa:P): Ciresarii, bineinteles (mai ales Lucia), Natasa din Razboi si pace, Kmicic (parca asa se scria) din Potopul, Sanziana Hangan din Arta conversatiei.... cred ca mai sunt si altele.
Aaaaa, si Oltea din Legenda valaha, cartea copilariei mele...

NovemberRain
27th August 2008, 12:13
Apostol Bologa din Padurea Spanzuratilor

poison girl
27th August 2008, 12:16
Trish - Devil May Cry
Barborosa - Tales of Pirates

:happy

ice_girl
9th March 2010, 10:27
Personajul feminim preferat: Elizabeth Bennet-Mandrie si prejudecata
Personajul masculin preferat: Apostol Bologa-Padurea Spanzuratilor

praf_de_stele
14th March 2010, 00:31
Olguta din "La Medeleni" pt ca ne asemanam in multe privinte.
de fapt, personajul meu preferat sunt eu !

ps: nu-s narcisista!

Vladek
15th March 2010, 15:57
Dr. Hannibal Lecter :drak::drak: - Capitanul Jack Aubrey, Royal Navy :D

Marius
15th March 2010, 17:23
Olguta din "La Medeleni" pt ca ne asemanam in multe privinte.
de fapt, personajul meu preferat sunt eu !


cu alte cuvinte, esti inalta, schiloada, baietoasa si n-ai tate? :drak:

lady_k
15th March 2010, 18:43
Nu, e un "uragan" cu bucle negre si ochi ca doua boabe de cafea.:)

Marius
15th March 2010, 18:50
asta daca vrei sa traiesti intr-o lume poetica, idealista, sau daca ai fumat 2-3 tigari cu ce trebuie :D

hai ma ca glumeam :P

lady_k
15th March 2010, 18:52
Nu fumez, deci ramane prima varianta.:P
Sau era vorba de ea?:thinkso:

praf_de_stele
16th March 2010, 19:12
ce vorbiti in lipsa mea ? :) nu e frumos sa barfiti

lady_k
16th March 2010, 20:16
Eu incercam sa-ti fac un compliment.:thinkso::P

Prome
19th March 2010, 14:02
Woland din Maestrul si Margarita

A.k.a
19th March 2010, 18:50
Woland din Maestrul si Margarita

Tot respectul

JJ
23rd March 2010, 20:42
Noddy Boffin, Willy Loman si Dinu Paturica. Trei parveniti, dar atatea diferente...

ioana11
27th March 2010, 20:45
Raskolnikov, personajul principal al romanului ,,Crima si pedeapsa", Printul Miskin-Idiotul, Jean Valjean-Mizerabilii, Mr Darcy-Mandrie si prejudecata(puteti sa radeti)

lady_k
27th March 2010, 23:51
Ioana, nici macar un personaj feminin?:P

ioana11
28th March 2010, 11:37
Ba da, sunt multe personaje feminine care imi plac. Le amintesc doar pe Jane Eyre, Esmeralda(Cocosatul de la Notre Dame) si pe Otilia(Enigma Otiliei),

Cristina
28th March 2010, 11:39
Ma intreb, e oare vreo fata,care sa nu-l iubeasca pe Mr Darcy din Mandrie si Prejudecata?:D

ioana11
28th March 2010, 11:48
Nu stiu, ca eu mi-am zis ca nu o sa imi placa, mi-am propus de dinainte si tot mi-a placut. Si cand imi propun ceva de genul rar sa nu ma tin de cuvant. Dar personajul lui m-a cucerit,si cartea, chiar daca nu ma asteptam ca aceasta sa imi placa.Apoi am vazut si filmele, si mi-au placut si ele.

Cristina
28th March 2010, 11:56
Chiar care varianta a filmului ti-a placut mai mult?Mie mi-a placut mult varianta cu Laurence Ollivier(o data) si cea cu Keira Knightley(a doua oara).

Eu m-am lasat cucerita de carte si recunosc ca nu ma asteptam la finalul ala si al turnura pe care aveau sa o ia lucrurile.Insa apoi am fost dezamagita de celelalte romane ale lui Austen pt ca toate seamana izbitor.

ioana11
28th March 2010, 14:56
Cristina, si mie mi-a placut cea din 2005,pe cea cu Laurence Ollivier nu am vazut-o. Mi-a mai placut si miniseria BBC, din 1995, pentru ca respecta fidel actiunea cartii.

ice_girl
8th April 2010, 11:07
Si mie imi place Mister Darcy din "Mandrie si prejudecata",e unul dintre personajele masculine preferate iar versiunea cu Keira Knightley mi s-a parut f reusita, nu am vazut-o pe cea cu Laurence Ollivier.

Florys
6th August 2010, 12:50
Floris din trilogia "Floris, calaver de Petersburg", "Floris, dragostea mea", "Frumoasa din Louisiana"
:))

dannyr0
6th August 2010, 14:37
Paganini(Defaimarea lui Paganini)

RaduMihai95
6th August 2010, 14:40
Jean Valjean-Mizerabilii :)

irinaidu
6th August 2010, 16:11
bun venit noilor vizitatori !!!
floris, poti sa-mi spui si cine a scris cartile? imi pare rau pt ca nu le stiu.

stefannn
6th August 2010, 19:54
Tyler Durden "Fight Club" - Chuck Palahniuk
Dorian Gray "Dorian Gray" - Oscar Wilde

Fremenul
7th August 2010, 15:05
Personajul preferat: Duncan Idaho din saga SF Dune - Frank Herbert!

Roxu
6th May 2011, 15:41
Heathcliff "La rascruce de vanturi" - Emily Bronte
Jay Gatsby "Marele Gatsby" - F. Scott Fitzgerald
Lavinia "Mourning Becomes Electra" - Eugene O'Neill
Brick "Cat on a Hot Tin Roof" - Tennessee Williams (iar din versiunea 1958 a filmului, mi-a placut incredibil de mult de Elizabeth Taylor si de Paul Newman)

relansat
10th May 2011, 19:37
pareri vizavi de aceasta lista? http://www.scribd.com/doc/26146362/1001-Carti-de-Citit-Intr-o-Viata :)

mersi.:ok:

irinaidu
10th May 2011, 20:32
pareri vizavi de aceasta lista? http://www.scribd.com/doc/26146362/1001-Carti-de-Citit-Intr-o-Viata :)mersi.:ok:

am ajuns pe la 200 si simt un mix de plictiseala si jena. jena pt ca sunt o gramada de carti pe care nu le-am citit si altele de care nici n-am auzit si plictiseala pt ca cele de acolo pe care le-am citit m-au cam facut sa casc.
cand ma mai plictisesc mai incerc sa ma uit in continuare.

dar de fapt tu ce cauti? o lista sau ai chef doar sa citesti o carte?

relansat
10th May 2011, 23:04
o lista.

irinaidu
10th May 2011, 23:09
pusesem si eu o lista , mai scurta si mai faina. dar habar nu mai am pe unde era. :(

Roxu
11th May 2011, 08:30
Incercati si aici. E destul de bunicica lista: http://www.thebest100lists.com/best100novels/
Mai era ceva de pe la BBC, tot top 100. O gasesc si-o urc aici! :D

lady_k
11th May 2011, 11:11
Eu am ajuns la 300 cu titlurile si imi dau seama cat NU am citit...:(

Prome
11th May 2011, 13:40
Relansat, din lista pe care o vei alcatui nu trebuie sa lipseasca Haruki Murakami.Eu sunt si mega-fan-boy al lui, dar nu are de ce sa nu-ti placa.Ca tot suntem pe un thread despre personaje preferate, pot sa spun ca cele din lui haruki sunt cele mai aproapiate de mine, mai ales Toru din Norwegian Wood.

irinaidu
11th May 2011, 23:05
hmm, mie haruki mi s-a parut ca uneori le nimereste si uneori nu. de exemplu, am citit dans,dans,dans ( fara sa stiu cand am luat-o de la biblioteca ca e o continuare a unei alte carti.) si mi-a placut mult. si am zis hai sa iau si cartea initiala, care nu mi-a placut deloc, intr-atat incat acum nu-mi aduc aminte nici cum se numea ( era ceva cu o oaie in titlu :P ).

am gasit si eu o lista cu best 100 a ziarului Time http://www.time.com/time/specials/packages/completelist/0,29569,1951793,00.html.

irinaidu
11th May 2011, 23:27
si 2 liste pe care le aveam prin calculator.
una e cu castigatorii premiului nobel, dar nu e la zi.
si cealalta e de la editura random house. va lamuriti voi.

Roxu
12th May 2011, 09:32
hmm, mie haruki mi s-a parut ca uneori le nimereste si uneori nu. de exemplu, am citit dans,dans,dans ( fara sa stiu cand am luat-o de la biblioteca ca e o continuare a unei alte carti.) si mi-a placut mult. si am zis hai sa iau si cartea initiala, care nu mi-a placut deloc, intr-atat incat acum nu-mi aduc aminte nici cum se numea ( era ceva cu o oaie in titlu :P ).

am gasit si eu o lista cu best 100 a ziarului Time http://www.time.com/time/specials/packages/completelist/0,29569,1951793,00.html.

In cautarea oii fantastice? :))

irinaidu
13th May 2011, 00:05
In cautarea oii fantastice? :))

da :)

JoannaStrange
1st June 2011, 17:18
Jean Valjean-Mizerabilii,Pierre Bezuhov-Razboi si pace,Raskolnikov-Crima si pedeapsa.:D

lady_k
1st June 2011, 20:42
Pierre Bezuhov-Razboi si pace

La vremea cand am citit Razboi si pace (in clasa a 9-a) m-am indragostit iremediabil de Printul Andrei.:D

JoannaStrange
2nd June 2011, 09:13
La vremea cand am citit Razboi si pace (in clasa a 9-a) m-am indragostit iremediabil de Printul Andrei.:D

Ehhe:D era unul dintre personajele mele preferate din carte,ce rau mi-a parut cand a murit:(.

lady_k
2nd June 2011, 16:56
Ehhe:D era unul dintre personajele mele preferate din carte,ce rau mi-a parut cand a murit:(.

Mda.:( Si ce am urat-o pe Natasha pentru ca s-a indragostit de Anatol (sau era Anatoli?) ...

JoannaStrange
2nd June 2011, 22:08
Mda.:( Si ce am urat-o pe Natasha pentru ca s-a indragostit de Anatol (sau era Anatoli?) ...


Si eu:mda:!Cum sa il alegi pe Anatol in favoarea lui Andrei + ca toata lumea ii spunea ca nu e bun de nimic.

ice_girl
3rd June 2011, 23:57
Pierre Bezuhov-Razboi si pace
Si mie mi-a placut Pierre, poate chiar mai mult decat Andrei, mai ales pt determinarea si perseverenta cu care a luptat pt dragostea Natashei.

JoannaStrange
4th June 2011, 00:05
Si mie mi-a placut Pierre, poate chiar mai mult decat Andrei, mai ales pt determinarea si perseverenta cu care a luptat pt dragostea Natashei.

:D:D....mie imi place mult de tot personajul,m-am cam regasit in el (nu ma refer la obiceiuri,nu obisnuiesc sa chefuiesc in stilul lui:)) ).Mi-a placut si actorul care l-a interpretat in varianta produsa in 2007,era adorabil:D.

praf_de_stele
26th June 2011, 14:45
personajele mele preferate sunt alea care seamana cu mine :D

Robertyz
4th July 2011, 13:39
Raskolnikov ( Crima si Pedeapsa )

irinaidu
5th July 2011, 00:07
personajele mele preferate sunt alea care seamana cu mine :D

si eu sunt un pic narcisista si imi place sa ma regasesc in ceea ce citesc :D

ice_girl
5th July 2011, 16:43
si eu sunt un pic narcisista si imi place sa ma regasesc in ceea ce citesc :D
Me too:D:ok:!

catel_latos
6th July 2011, 22:43
Mie mi-a placut personajul masculin din "Iarna vrajbei noastre", dar am uitat cum il cheama...:D

Gabriel
10th February 2013, 22:01
Personajul meu preferat este Habarnam.

irinaidu
11th February 2013, 00:16
Personajul meu preferat este Habarnam.

cartea asta a determinat-o pe mama sa ma invete sa citesc inainte sa merg la scoala. nu mai putea sa suporte sa mi-o citeasca a 100 mia oara :))

lady_k
19th February 2013, 02:36
Mie mi-o citea tata. Asta, Doctorul Aumadoare si Trei grasani. :happy

irinaidu
28th February 2013, 02:07
claudia si eu am avut aceste 3 carti in dotare. dar cei 3 grasani m-a cam speriat, nu am citit-o decat o data. doctorul aumadoare in schimb, impreuna cu o carte despre un pitic, pe care acum nu tin minte cum il chema, au fost citite si rascitite.

Tyler Durden
28th February 2013, 09:30
Eu am mai adaugat unu': Enrico Mreule.

ice_girl
28th February 2013, 22:19
Personajul meu preferat este Habarnam.
Alaturi de "Doctorul Aumadoare"( prima carte citita) ramane cartea care mi-a marcat perioada dupa ce am invatat sa citesc, amandoua mi-au placut la nebunie si acum mai stiu cateva din aventurile lui Habarnam si cum a ajuns doctorul Aumadoare in Africa :)):D
Mai tarziu au urmat si "Heidi" , "BlackBeauty", "Winnetou", "Robinson Crusoe", "Coliba unchiului Tom" si binenteles Jules Verne:yes:

lady_k
1st March 2013, 02:38
Irina, pe pitic il chema Mos Barbuta? :))

irinaidu
1st March 2013, 13:08
nu. am intrebat-o pe mama - cartea se numea "cipi, acest pitic urias ".

ice_girl
1st March 2013, 19:25
Mie mi-o citea tata. Asta, Doctorul Aumadoare si Trei grasani. :happy
Trei grasani = Cei trei purcelusi:P, pt ca asta si mie mi-o citea mama:D

lady_k
2nd March 2013, 03:06
Nu, mai, Oana, alti grasani. :P

Irina, il stiu si pe Cipi, statea intr-o ciuperca si avea o floare de margaritar la palarie. Si la un moment dat decide sa devina rau si isi pune o urzica la palarie. :))

irinaidu
3rd March 2013, 23:12
claudia, exact acel cipi :D

Johnny D
29th November 2013, 07:41
Gelu Ruscanu, "Jocul ielelor".


Irina, il stiu si pe Cipi, statea intr-o ciuperca si avea o floare de margaritar la palarie. Si la un moment dat decide sa devina rau si isi pune o urzica la palarie. :))
How grotesque!:shocked:

Johnny D
29th November 2013, 07:57
Gelu Ruscanu, "Jocul ielelor".

Asta daca e vorba de un personaj din literatura exclusiv, ca nu scrie in titlu:D, daca e vorba de cel mai tare personaj inventat vreodata de o minte umana si de care am aflat eu, atunci e fara dubiu Uchiha Itachi, din Naruto, pentru care am facut si un mic tribut pe care l-am postat pe aceasta sectiune!;) Sigur au aparut ceva carti manga inainte de anime, deci poate fi pus si la personaj de carte, chiar daca ilustrata mai mult!:D

irinaidu
29th November 2013, 10:03
personajul trebuie sa fie dintr-o carte, daca cartea a fost ecranizata sau nu, nu are nici o importanta.
comics si mangas sunt carti, asa ca este ok personajul tau.

ice_girl
4th December 2013, 22:42
Gelu Ruscanu, "Jocul ielelor".

Excelent personaj si excelenta piesa de teatru:ok:, de la Camil Petrescu mi-a placut mai mult opera dramaturgica decat romanele ( m-au enervat mai ales misoginismul si incapatanarea lui Gheorghiu :drak:)
In schimb la Gelu Ruscanu mi-au placut perseverenta si taria de a-si sustine ideile si principiile pana la capat indiferent de pretul platit, ca si compozitie si caracter cred ca se asemenea mult cu Apostol Bologa:yes:

Gabriel
7th February 2014, 23:48
nu. am intrebat-o pe mama - cartea se numea "cipi, acest pitic urias ".

am citit-o si eu. asta e coperta ei: http://4.bp.blogspot.com/_Xjy2KasDmB4/TKoTl-o4OdI/AAAAAAAAAvs/RPxSK67FyIo/s1600/19-24_cipi_acest_pitic_urias_-_livia_rusz.jpg

Sir Black
7th February 2014, 23:50
Harry Potter :D :))) .

irinaidu
8th February 2014, 00:31
am citit-o si eu. asta e coperta ei: http://4.bp.blogspot.com/_Xjy2KasDmB4/TKoTl-o4OdI/AAAAAAAAAvs/RPxSK67FyIo/s1600/19-24_cipi_acest_pitic_urias_-_livia_rusz.jpg

da. :)