PDA

View Full Version : Informatii si comentarii despre viitorul adversar al Farului in sezon 2005-2006



ady51a
2nd September 2005, 10:26
Viitorul meci al echipei noastre: Duminica 11 Septembrie ora 16
Poli Iasi - FC Farul (Telesport)

ady51a
2nd September 2005, 10:30
Titular īn linia mediană a formaţiei sale īn meciul pierdut de gazde cu Dinamo īn ultima etapă, Iulian Arhire a părăsit terenul accidentat, după o ciocnire cu Mihăiţă Pleşan. “Max” a suferit o īntindere la metatarsienele piciorului stāng şi nu se va putea pregăti o săptămānă. “Exact cānd eram īn formă şi prindeam primul unsprezece, a trebuit să o păţesc din nou”, a spus acesta cu amărăciune. ProSport

“Vreau ca Sorin Babii să īmi īmpuşte atacanţii!”
Tehnicianul echipei ieşene, Ionuţ Popa (foto), este decis să ia măsuri radicale īmpotriva unora dintre jucătorii săi. Īn urma īntālnirii cu vechiul său prieten, campionul olimpic la tir Sorin Babii, care a avut loc ieri la stadionul din Dealul Copoului, “Popică” a anunţat că doreşte să “elimine” unii fotbalişti. “Nu l-am adus aici pe Sorin pentru a īnvăţa tir, vreau să-l pun să-mi īmpuşte atacanţii!”, a zis acesta.Prosport

Popa se plīnge de arbitrajul cu Dinamo
După ce a revăzut caseta meciului cu Dinamo (0-2), antrenorul Politehnicii Iaşi, Ionuţ Popa (foto), e convins că echipa sa a fost dezavantajată de arbitrajul lui Marian Salomir. "Pleşan putea lua roşu din prima, cīnd a faultat din spate, iar eliminare şi mai clară a fost după faultul de al doilea galben comis de Galamaz asupra lui Bogdanovici īn minutul 45. Dacă aveam superioritate la pauză, nu pierdeam!", a spus Popa, care a făcut referire şi la faptul că īn ambele meciuri disputate pe teren propriu īn actualul sezon Poli a fost sancţionată cu penaltyuri.Gsp

Ieşenii nu au vrut mărirea primelor!
Tehnicianul Ionuţ Popa a dezvăluit că fotbaliştii săi l-au impresionat la meciul cu Dinamo pentru că s-au dăruit exemplar şi prin atitudinea pe care au avut-o cīnd conducerea a venit īnainte de meci să anunţe suplimentarea primei. "Jucătorii au spus că nu au nevoie de bonus suplimentar pentru a bate Dinamo!", a povestit Popa. Ieşenii ar fi cīştigat cīte 1.000 de dolari dacă ar fi īnvins duminică Gsp

ady51a
2nd September 2005, 17:23
Primarul Iaşiului, Gheorghe Nichita, va reveni astăzi din concediu, urmīnd a demara tatonările pentru instalarea īn funcţie a noului preşedinte al grupării din Copou, post rămas vacant după plecarea lui Marius Stan la Oţelul. Decizia finală va fi luată săptămīna viitoare.Gsp

tchibos
2nd September 2005, 18:57
Nichita asata cica e bunicel ca primar doar ca nu prea are bani sa bage in fotbal... de sezonul trecut se tot bate cu pumnul in piept ca ce lucruri marete se vor face la iasi cu ajutorul primariei si ... nimic pana acum

POrtarul de la poli e selectionat la nationala de tineret... o fi bunicel si Marc asta

ady51a
2nd September 2005, 19:07
Pai a mai fost selectionat ince da anul trecut de cand era la Brasov. Dar cred ca apara Branet. Marc a fost rezerva pana acum.

GeKuRA
2nd September 2005, 21:09
da...tot Branet apara...
Marc e cam neexperimentat.
daca mai vreti informatii despre Poli Iasi intrati la Stiri despre Politehnica Iasi pe Suporter Poli Iasi. :ok: :D

ady51a
3rd September 2005, 09:59
Boca e noul sef


Primarul Gheorghe Nechita a anuntat noua organizare a clubului dupa plecarea lui Marius Stan. Gruparea ieseana va fi condusa de actualul vicepresedinte Sorin Boca, ajutat de directorul economic Neculai Ciulu si de directorul tehnic, Vasile Simionas.
Spt

tchibos
3rd September 2005, 12:26
exct ce spuneam mai sus

Consiliul Judeţean Iaşi nu dă bani la fotbal Tocmai după ce s-a asociat cu Primăria pentru a avea majoritatea acţiunilor la societatea Fotbal Club Politehnica Iaşi, Consiliul Judeţean a anunţat că īn lunile septembrie, octombrie şi noiembrie nu va vira nici un leu clubului din Copou. Motivaţia? Banii care trebuiau să ajungă la fotbal au fost orientaţi către persoanele sinistrate īn urma inundaţiilor de luna trecută.


http://www.evenimentul.ro/local/article/113635,5,baseArticle.html

Seahawk
4th September 2005, 02:53
lasa sa le dea oamenilor ala ca au nevoie mai multa de bani decat poli... si p'aici prin state ce teroare e... uragane in plin orash... in New Orleans ... demoleaza totul

GeKuRA
4th September 2005, 10:15
oricum o sa inteleaga jucatorii Iasului care-i treaba...
nu cred ca vor juca mai prost ca de obicei :D:D:D:D:D :drak:

sa vina bani in iarna sa mai facem ceva achizitii...

tchibos
4th September 2005, 15:49
eu am incredere in echipa din iasi, doar ca are rezultate cand ii ajunge cutitul la os asa cum s-a intamplat si la sfarsitul campionatului trecut

ady51a
5th September 2005, 12:01
Patru oameni la conducere
Reīntors din concediul efectuat īn Grecia, primarul Gheorghe Nichita (foto), şeful CA al Politehnicii, a făcut primul drum la stadion. Nichita a declarat că Poli va fi condusă pe viitor de un Consiliu Director format din 4 membri: "Vicepreşedintele Sorin Boca va avea atribuţii de preşedinte, urmīnd a fi ajutat de directorul economic Neculai Ciulu. Directorul tehnic, Vasile Simionaş, va avea prerogative ridicate şi se va implica īn īncheierea contractelor jucătorilor. De asemenea, şi antrenorul Ionuţ Popa va beneficia de puteri sporite şi va avea un cuvīnt de spus īn hotărīrile clubului", a spus Nichita. Gsp

ady51a
5th September 2005, 20:03
Profitānd de pauza competiţională determinată de meciul cu Cehia, din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal 2006, echipele din Divizia A-Burger şi-au testat jucătorii īn meciuri amicale.

Astfel, Politehnica Iaşi a īnvins cu scorul de 3-2 echipa a doua a clubului, Poli II Unirea, prin golurile marcate de Marius Păcurar, Marius Ciubăncan şi Tincu, respectiv, Buniva şi Ştiubei. Antrenorul Ionuţ Popa a trimis īn teren următorul unsprezece: Brăneţ - Toma, Onuţ, Adrian Ilie, Bordeanu - R. Miclea, Gavatorta, Mitruc, D. Rednic - Ciubăncan, Păcurar. Pe parcurs au intrat toţi fotbaliştii din lotul Politehnicii, cu excepţia lui Iulian Arhire care s-a accidentat īn meciul cu Dinamo.
OnlineSport

ady51a
6th September 2005, 13:25
Sedinta importanta la Poli
Noua conducere de la clubul de fotbal Politehnica va fi decisa in aceasta saptamina. Tot in urmatoarele zile se va stabili si cit din club va apartine Consiliului Local. "Va fi organizata o sedinta a Consiliului de Administratie de la club. Atunci se va decide majorarea de capital de la club si vom sti exact cit la suta din actiuni vor reveni Consiliului Local", a declarat Cosmin Coman, directorul executiv al Primariei si reprezentantul Consiliului Local in Consiliul de Administratie al clubului de fotbal. La ultima sedinta a CL, alesii locali au hotarit ca municipalitatea va contribui cu 15 miliarde lei la capitalul social al clubului. "Saptamina aceasta vom vedea daca se aproba majorarea de capital si care sint sumele cu care vor contribui ceilalti actionari. In functie de sumele acestora se va stabili si ce reprezinta contributia CL", a explicat Coman. Acesta a mai spus ca suma de 15 miliarde lei, alocata de CL , va transforma, mai mult ca sigur, Consiliul Local in actionar majoritar la club. (Felix GUZGA)

Inapoi la treaba
Dupa un week-end liber, fotbalistii Politehnicii Iasi au revenit ieri dupa amiaza in Copou, la antrenament. Cu exceptia zilei de astazi, cind antrenorul principal Ionut Popa a programat doua sedinte de pregatire, ritmul de pregatire va fi de un antrenament pe zi, intr-una din zile urmind a fi programat un joc-scoala. Vestile bune legate de starea lotului se confirma, singurul fotbalist cu probleme medicale raminind Iulian Arhire. Si acesta are insa sanse de a fi recuperat pina duminica, atunci cind Poli va intilni pe "Emil Alexandrescu" formatia constanteana Farul. (OM) Ziarul de Iasi

ady51a
7th September 2005, 15:46
Īncă de la īnceputul săptămānii

Antrenorul Ionuţ Popa şi-a băgat jucătorii īn şedinţă

● Tehnicianul echipei de fotbal Politehnica Iaşi, Ionuţ Popa şi-a băgat jucătorii īn şedinţă, īnaintea antrenamentului de ieri dimineaţă ● Şedinţa a durat aproape o oră, timp īn care Popa a īncercat să-şi responsabilizeze jucătorii, după īnceputul slab de campionat ● "Le-am spus că nu mai suntem echipa de anul trecut care să tragem cu dinţii de un punct. Īn acest sezon trebuie să jucăm dezinvolt şi să obţinem rezultate", a spus antrenorul ieşean, la finalul şedinţei

După ce luni seara au efectuat un antrenament uşor, de reacomodare la efort după cele două zile libere, ieri dimineaţă fotbaliştii de la Politehnica Iaşi au fost băgaţi īn şedinţă de antrenorul Ionuţ Popa: timp de aproape o oră, tehnicianul grupării din dealul Copoului a īncercat să-şi responsabilizeze jucătorii, după īnceputul slab de campionat. Īn plus, Popa le-a cerut elevilor săi să evolueze cu mai mult curaj, indiferent de numele adversarului pe care īl vor īntālni. "Le-am spus că nu mai suntem echipa de anul trecut care să tragem cu dinţii de un punct. Īn acest sezon trebuie să jucăm dezinvolt şi să obţinem rezultate. Īn plus, trebuie să dăm dovadă de mai multă responsabilitate, fie că ne aflăm īn careul nostru sau īn cel advers. Cred că sunt destul de inteligenţi să īnţeleagă acest lucru şi totodată să-şi dea seama că putem face o echipă frumoasă la Iaşi. Acesta este obiectivul meu pe termen mediu şi sper să-l pot duce la īndeplinire", a spus antrenorul ieşean, la finalul şedinţei cu jucătorii. De altfel, aseară, Onuţ şi compania au mai avut programată o şedinţă de pregătire, tot pe terenul doi, din dealul Copoului.

Indisponibil

De la primele antrenamente ale săptămānii lipseşte doar mijlocaşul Iulian Arhire, accidentat īn timpul partidei cu Dinamo Bucureşti. Deşi a īncercat atāt luni seara, cāt şi ieri dimineaţă să facă măcar alergări uşoare, Arhire a resimţit dureri la picior, fiind obligat să părăsească şedinţa de pregătire. "Am īncercat să intru şi eu la alergări, dar nu am putut ţine ritmul. Resimt īncă dureri la gleznă şi de aceea a trebuit să părăsesc antrenamentul. Sper să pot intra cāt de curānd īn programul normal de pregătire şi să nu lipsesc prea mult de pe teren", a declarat ieri, mijlocaşul Iulian Arhire. Spre deosebire de alte meciuri, antrenorul Ionuţ Popa nu se confruntă, cel puţin deocamdată decāt cu o singură indisponibilitate, cea a lui Iulian Arhire. Īn plus, Popa a spus ieri că īi aşteaptă să confirme atāt pe Otniel Sighiartău, cāt şi pe Alin Cīţă, ultimele două transferuri ale grupării din dealul Copoului. Totuşi, folosirea lor cel puţin şi cāteva minute pe finalul unor meciuri, pare puţin probabilă pānă īn iarnă. "Ambii jucători sunt tineri şi am īncredere că pot face faţă la Iaşi. Deocamdată sunt īnsă īn urmă cu pregătirea fizică şi de aceea cred că vom putea conta pe ei abia din iarnă. Asta depinde īnsă şi de numărul indisponibililor din lot la un moment dat", a conchis Ionuţ Popa, antrenorul Politehnicii Iaşi.

Popa atacă actuala putere politică

La finalul primului antrenament de ieri, antrenorul Ionuţ Popa a lăudat jocul echipei naţionale a Romāniei īn meciul cu Cehia, spunānd totodată că sportul este singura ramură care mai aduce bucurii poporului romān. "Īn ţara asta nu mai merge nimic. Totul este la pămānt. Nu avem justiţie, nu avem Guvern, nu avem Parlament şi singura bucurie a romānilor este că naţionala mai cāştigă cāte un meci. De altfel, cred că sportul este singurul lucru din ţara asta care mai poate aduce bucurii poporului romān. Eu am avut īncredere īncă īnainte de startul meciului că-i putem īnvinge pe cehi. Am dovedit īncă o dată că avem jucători buni, iar Piţurcă şi-a arătat īncă o dată valoarea venind cu cāteva elemente de noutate", a declarat Ionuţ Popa. Interesant este că antrenorul ieşean este bun prieten cu fostul vicepremier al Romāniei, Gheorghe Seculici, originar din Arad ca şi Ionuţ Popa. Mai mult decāt atāt, cu doar cāteva luni īn urmă, tehnicianul Politehnicii declara că l-a susţinut īn campania electorală pe preşedintele Traian Băsescu. Ziua de Iasi

be@
8th September 2005, 11:13
Bravo, vad ca sunteti foarte bine informati .

Apropo, cine a avut proasta idee sa treaca Farul la categoria "Alte echipe" ? :no:

ady51a
8th September 2005, 14:47
Din pacare nu avem posturi suficiente pentru prima pagina. Dar se remediaza situatia.

Mijlocaşul “Max” Arhire reintră doar īn derby-ul cu Bacăul
Pentru duminică, īn meciul cu Farul, singurul jucător incert este Iulian Arhire, care a suferit o leziune la metatarsienele stāngi după un contact dur cu Pleşan, īn partida cu Dinamo. “Acum mă simt ceva mai bine, am īnceput antrenamentele, dar nu cred că prind lotul pentru partida cu Farul, pentru că nu m-am pregătit aproape o săptămānă”, a spus Arhire. El ar urma să reintre la partida cu FCM Bacău. Prosport

POLI IAŞI
Bogdanovici, la echipa a doua
Antrenorul Ionuţ Popa a decis să trimită şase jucători la "satelitul" grupării ieşene care activează īn Divizia C: Pleşca, Bogdanovici, Beceru, T. Stanciu, Cīţă şi Tincu. Cei şase nu intră īn vederile lui Popa pentru meciul cu Farul, de duminică, īn vederea căruia ieşenii vor intra īn cantonament astăzi. O altă absenţă sigură este a lui Arhire, a cărui recuperare după accidentarea suferită īn meciul cu Dinamo decurge lent.GsP

GeKuRA
8th September 2005, 15:16
Arhire e util pe dreapta, alearga bine...
dar am jucat de multe ori si fara el si ne-am descurcat :ok:..

ady51a
8th September 2005, 15:27
Dar de ce-l tine Popa rezerva pe Miclea?

GeKuRA
8th September 2005, 16:20
Nu cred ca-l tine rezerva... la meciul cu Dinamo a fost partial accidentat... si a evoluat mai putin...

ady51a
8th September 2005, 16:25
Eu sincer sper sa nu joaca ca e cam cel mai bun de pe la voi. :evil:

be@
8th September 2005, 16:54
Miclea nu s-a simtit bine cateva zile , dupa meciul cu Otelul si n-a facut pregatirea cum trebuie.De aia a inceput meciul rezerva.
Va cam temeti de Miclea,dupa ce v-a dat 2 goluti in retur, asa-i ? :P

GeKuRA
8th September 2005, 17:09
Eu sincer sper sa nu joaca ca e cam cel mai bun de pe la voi. :evil:
:D
pt. Poli Iasi nu e chiar asa de important ca lipseste Miclea... s-a vazut si la meciul cu Dinamo... in prima repriza a jucat Arhire, apoi a fost inlocuit de Miclea in min. 27 si echipa a jucat la fel... totul s-a rupt la pauza. :mda:

Seahawk
8th September 2005, 19:47
Miclea, Arhire.. poa' sa fie si Nicolita ..ca tot greu o sa fie pt. voi...
Si nu, nu ne este frica de Miclea pt ca a dat 2 goluri in campionatul trecut.. acum e alta treaba, alt meci.. numai conteaza ce a fost. Merg pe victoria noastra cu 3-1

ady51a
8th September 2005, 20:23
Clar asta, sper sa se rezolve problema cu Cristocea, daca asta este o problema.

ady51a
9th September 2005, 08:41
Iulian Arhire este singurul jucator din lotul lui Ionut Popa care va rata meciul cu Farul, din cadrul etapei a cincea.
Accidentat in urma cu doua saptamini, in timpul partidei cu Dinamo, cind a suferit o entorsa la glezna, mijlocasul este in continuare indisponibil. “Sper sa revin cit mai repede pe teren”, a declarat Arhire. In schimb, tehnicianul iesenilor ii va putea insa utiliza pe Bernard, Stanciu, Beceru si Ciubancan, care s-au refacut dupa accidentari mai vechi.Spt

GeKuRA
9th September 2005, 09:36
intra Bernard... ATENTIE MARE ! :o: :D:D:D
asta e un fundas central care da goluri multe, a fost al 2-lea dupa Miclea anu trecut. :ok:

ady51a
9th September 2005, 18:14
Stiu de Bernard. Acum 2 ani vroia Grigoras sa-l adica la Farul.


Ionuţ Popa: "Aştept de la jucătorii mei mai multă concentrare"
Antrenorul lui Poli Iaşi, Ionuţ Popa, a declarat: "Orice meci contează pentru noi, mai ales cele de pe teren propriu. Vreau să formez la Iaşi o echipă care să joace bine şi care să aibă o mentalitate de īnvingător. Poli a demonstrat şi campionatul trecut că putem bate pe oricine. Nu avem de ce să ne temem de Farul. Joacă īmpreună de mulţi ani şi acesta este un atu important. Să nu uităm că acum cīţiva ani cam aceiaşi jucători luptau să scape de retrogradare. Cred că Steaua, Dinamo, Rapid şi Farul Constanţa pot cīştiga pe terenul oricărei echipe aflate sub locul al 9-lea īn clasament, aşa cum sīntem şi noi. Aştept de la jucătorii mei mai multă concentrare şi sper să nu mai apară


Ionuţ Popa: "Manager? Doar īn trupa lui Bin Laden!"
Antrenorul Politehnicii Iaşi, Ionuţ Popa, a declarat că nu se vede făcīnd altă meserie decīt cea de antrenor. "La afaceri, nu mă pricep. Iau dolarul cu 2,80 şi īl dau cu 2,25! La şcoală, dacă merg profesor, īncep să-i bat pe elevii care fumează ori iau droguri. Ca manager, nu mă văd decīt īn trupa lui Bin Laden, cu care, atunci cīnd vorbesc, īl alint Bibi. Aşa că nu-mi rămīne decīt să fiu antrenor", a spus Popa.
GSP

ady51a
9th September 2005, 20:14
O GURITA DE CUCUTA :D :D :D :D
Radarul care l-a inregistrat pe atacantul lui Farul, Mihai Gurita in timp ce gonea prin mijlocul apararii lui Poli a indicat fara putinta de tagada: iesenii sunt candidati din ce in ce mai expusi retrogradarii, amenda fiind trimisa pe adresa din Copou - Buna asta - sper sa se repete si duminica!!!



14 Septembrie 2004





Radarul care l-a inregistrat pe atacantul lui Farul, Mihai Gurita in timp ce gonea prin mijlocul apararii lui Poli a indicat fara putinta de tagada: iesenii sunt candidati din ce in ce mai expusi retrogradarii, amenda fiind trimisa pe adresa din Copou

Vineri, pe stadionul "Gheorghe Hagi" din Constanta Poli a "reusit" o noua infrangere, cu 2-1, scor devenit de acum de o redundanta suparatoare. Insa daca in fata Rapidului si a celor din Alba Iulia, infrangerile cu 2-1 pot fi considerate la limita, rezultatul din fata Farului a fost o supriza pentru ca iesenii puteau sa primeasca lejer mai multe goluri.

Suntem slabi
Meciul ar putea fi descris foarte simplu doar prin doua date statistice: suturi spre poarta: Farul 15 - Poli 4; suturi pe poarta: Farul 6 - Poli 3. Este absurd sa iti inchipui, sa speri si sa iti doresti victoria de la o echipa care in 90 de minute de joc are doar doua ocazii de gol. Spre norocul iesenilor, doar o pasa geniala a lui Bogdanovici, introdus inexplicabil de tarziu de Simionas in joc, a facut ca Poli sa reuseasca in extremis golul de onoare. La Constanta doar doi oameni au jucat fotbal: Balba si sarbul Bogdanovici. Primul a fost insa prea izolat si prea singur pentru o echipa plictisita, iar al doilea a fost tinut prea mult pe banca. In rest: un Miclea care a impresionat prin caderile teatrale, fundasi centrali obositi si fara reactie (Ionescu, Perenyi, Toma si Petre), un mijloc distrus de un Adrian Cristea lamentabil si lipsit de inspiratie si o galerie care a inceput sa se obisnuiasca sa fie luata peste picior de fanii echipei adverse.

Sistem ultradefensiv
In divergente cu sefii clubului, cu o gramada de jucatori indisponibili sau fara chef de fotbal (Bernard, Ad. Ilie, Chiper, Baldovin, S. Cernat, Arcanu si Ciubotariu) si cu numai doua puncte in clasament dupa patru meciuri disputate, Simionas si-a jucat vineri una dintre ultimele carti. Si a jucat-o prost. A mers pe acelasi sistem ultradefensiv 5-4-1, a mizat pe inspiratia lui Cristea si pe norocul lui Balba si a incercat marea cu degetul. Degeaba insa! Pentru ca Gurita i-a demonstrat in doar trei minute ca Politehnica este departe de valoarea Diviziei A.

Caseta meciului:
Farul: Curca - Barbu, Schiopu, Pascovici - Farmache, Gurita (Usurelu '75), Lungu, Todoran (Cristocea '67), Senin (Florea '85) - Baicu, L. Mihai. Antrenor: Petre Grigoras
Poli Iasi: Branet - Ad. Toma, T. Petre, Onut, Perenyi (Onofras '56), I. Ionescu - R. Miclea, Ad. Cristea (Bogdanovici '79), Mitruc, Beceru - Balba (Pacurar '84). Antrenor: Vasile Simionas
Au marcat: Gurita '52, '55 / Miclea '93
Arbitru: Robert Dumitru (Brasov) Asistenti: Florin Buzarnescu (Craiova) si Eduard Crangasu (Ploiesti) Arbitru de rezerva: Daniel Deca (Braila)
Observatori: Octavian Goga (Brasov) si Constantin Gheorghe (Suceava)

Gurita Terminator
Mihai Gurita s-a confruntat de mai multe ori cu Politehnica, in Divizia B, pe cānd evolua la Foresta Suceava. In sezonul 1995/1996, cānd Poli a promovat, a inscris chiar de doua ori, in victoria Forestei, de pe teren propriu, obtinuta greu, cu 2-1, golul succesului fiind marcat in minutul 88. "Avea echipa buna atunci Poli, cu Danut Munteanu, Petrache, Abalasei sau Cotan. Din actuala formula ii stiu pe Arhire, Adrian Toma, Arcanu si Cernat, cu care am jucat la Otelul. Acolo, pentru doi ani si jumatate, l-am avut antrenor pe Simionas, cu care m-am inteles bine", a declarat constanteanul.

Au scapat de amenda
Conform Regulamentului de Ordine Interioara, jucatorii de la Farul au o clauza care prevede ca daca nu bat pe teren propriu o nou-promovata primesc o amenda de 400 de dolari. In schimb, primesc o prima dubla in caz de victorie cu echipele situate pe locurile1-4 in precedentul sezon.

De la coltul terenului
Urmand exemplul colegului Iordanescu, Simionas a venit inainte meciului pe teren cu o cruciulita si o icoana in mana, rugandu-se fierbinte la Cel de Sus pentru o victorie. La cum a jucat insa vineri Poli, Simi ar fi trebuit sa construiasca o manastire intreaga pentru a obtine ajutorul divin.
Dupa evolutiile "extraordinare" a celei mai mari parti a jucatorilor adusi in vara se pare ca Stan are deja o lista neagra. Primul pe lista este Ciubotariu cel care a fost deja anuntat sa-si faca bagajele.
La 2-0 galeria de la Farul a inceput sa ceara demisia... antrenorului iesenilor.

Optimism fara obiect
Inainte de meciul de la Constanta, forumul gazduit de site-ul oficial al lui Poli a invitat suporterii sa indice un pronostic pentru meciul de la malul marii. In proportie de 64,7% acestia au indicat victoria lui Poli, 17,6% au mers pe varianta unui meci egal si tot atatia au prezis ca victoria va apartine Farului.


Asta a fost istoria meciului Farul - Poli Iasi.
Ieseanul

GeKuRA
9th September 2005, 22:21
Sursa: Ziua de Iasi

Un egal cāt o victorie

● Politehnica Iaşi - Farul Constanţa 2-2 (1-2), īn etapa a XXI-a a Diviziei A de fotbal ● Ieşenii au obţinut un punct de aur īn faţa uneia dintre cele mai bune echipe din prima divizie ● Īn plus, constănţenii au condus cu 2-0 īncă din prima repriză, dar Poli a avut puterea să revină şi să egaleze īn minutul 83 ● Ambele reuşite ale jucătorilor din Copou au purtat semnătura lui Romulus Miclea ● Ieşenii au jucat cu un jucător īn plus din minutul 57, cānd Apostol a fost eliminat uşor de arbitrul Adrian Stănescu ● De altfel, cavalerul fluierului din Bucureşti a avut mari probleme la acest meci, fiind contestat la final de jucătorii ambelor echipe

Un punct de aur. Aceasta este concluzia meciului de ieri, din dealul Copoului, dintre Politehnica Iaşi şi Farul Constanţa. Contānd pentru etapa a XXI-a a Diviziei A de fotbal, partida dintre cele două formaţii a fost una de infarct, Poli reuşind să egaleze pe tabela de marcaj abia īn minutul 83, prin reuşita lui Miclea. De altfel, constănţenii au condus cu 2-0, īn minutul 21, şi au ratat o sumedenie de ocazii, transformāndu-l din nou pe Brăneţ īn īngerul păzitor al buturilor ieşene. Fotbaliştii lui Ionuţ Popa au obţinut tot ce se putea īn faţa unei formaţii care nu īntāmplător a ajuns īn finala Cupei Romāniei şi se luptă pentru ocuparea unui loc pe podiumul final al competiţiei interne. Biciuiţi de pe margine de Petre Grigoraş, jucătorii constănţeni au īnceput īn forţă jocul şi īn minutul 21 aveau deja două goluri avantaj pe tabela de marcaj. Asta după ce Uşurelu a dejucat pasul la offside al defensivei ieşene şi a īnscris cu un lob peste portarul Cristian Brăneţ, care a alunecat şi nu a mai putut interveni. Nouă minute mai tārziu, cei peste 11 mii de spectatori prezenţi aseară īn tribunele Stadionului Emil Alexandrescu au fost reduşi la tăcere, după ce Dinu Todoran a īnscris simplu din centru, cu un şut plasat, după o pasă primită de la Baicu. Interesant este că īn careul lui Brăneţ Todoran era nepermis de liber, ambii fundaşi centrali fiind undeva departe de fază. La acest scor şi īn faţa unei echipe puternice ca Farul se părea că Poli este condamnată să piardă primul meci din acest retur, pe teren propriu. După un şut al lui Onofraş, respins greu de Curcă, Mitruc a rămas singur cu portarul constănţean, dar din şase metri, cu toată poarta īn faţă, blondul mijlocaş ieşean a tras puternic īn portarul lui Grigoraş.

Eroul Miclea

Īn minutul 32, Miclea a readus speranţa īn sufletele microbiştilor din Copou după ce a īmpins, cu capul, īn poartă o centrare excelentă venită de la Arhire, la rāndul său autorul unei curse de excepţie pe partea dreaptă. Imediat după gol īnsă, tot oaspeţii au avut iniţiativa şi Cristocea a scăpat singur cu portarul Brăneţ, care a respins la sacrificiu, īn ultimul moment. Īn ultimul minut al primei reprize Onofraş a avut şansa unei pase simple la Miclea, singur īn colţul careului mare, dar a preferat un şut slab, prins fără probleme de George Curcă. La zece minute de la reluare, constănţenii au fost la un pas să īnchidă acest meci, dar Brăneţ a fost de netrecut īn două rānduri, la şuturile lui Uşurelu şi Baicu, ambii blocaţi excelent de fostul portar al Daciei Brăila. Īn minutul 57 s-a petrecut o fază comică, cu arbitrul Stănescu pe post de cascador. Centralul din Bucureşti, care de altfel a fost depăşit de miza meciului, l-a eliminat pe Iulian Apostol, la o fază la care a dictat de două ori repetarea unei lovituri libere, pentru că nu a aşteptat fluierul său. Deşi cu un om īn minus pe teren, tot constănţenii au dominat mijlocul terenului, Todoran şi Baicu, īn trei rānduri, fiind blocaţi excelent de portarul Cristian Brăneţ, care dacă nu ar fi alunecat aiurea la primul gol al oaspeţilor avea toate şansele să fie desemnat jucătorul meciului. După eliminarea lui Apostol, Ionuţ Popa a făcut o schimbare riscantă, dar care pānă la urmă s-a dovedit inspirată.

Mutarea lui Popa

Tehnicianul ieşean l-a scos din teren pe fundaşul dreapta Toma, rămas fără adversar direct după eliminarea lui Apostol, şi a introdus īn teren un atacant, Ionuţ Bīlbă. Scăpaţi cu faţa curată după ocaziile oaspeţilor, Poli a dat lovitura pe finalul meciului, odată cu reuşita lui Miclea, din minutul 83. Fostul jucător al Universităţii Craiova a īnscris printr-un şut din īntoarcere, din interiorul careului, la o fază bālbāită de apărarea oaspeţilor. Finalul meciului a fost unul electrizant, cu cele două formaţii trecānd, fiecare cāte o dată, pe lāngă o victorie. Mai īntāi, īn minutul 85, Mitruc a preferat o pasă īn lateral, la Onofraş, aflat īn offside, īn locul unui şut puternic de la 16 metri, iar un minut mai tārziu, Lungu a scăpat singur spre poartă, dar a fost blocat, la 25 de metri, de intervenţia īn ultima clipă a portarului Brăneţ. Astfel, Poli a obţinut un punct īn faţa unei echipe puternice, care va cāştiga probabil titlul de campioană a provinciei. Deşi ieşenii au pierdut două puncte īn clasamentul adevărului, Miclea şi compania pot fi mulţumiţi că au scăpat de o īnfrāngere, care īn minutul 21 părea inevitabilă. Etapa viitoare, Poli se deplasează īn Regie, pentru īnfruntarea de miercuri, īn compania formaţiei Sportul Studenţesc, prima ocazie pentru jucătorii lui Ionuţ Popa să recupereze din punctele pierdute ieri, pe propriul teren.

Declaraţii la finalul meciului

Gheorghe Nichita, preşedinte Consiliul de Administraţie, Poli Iaşi: "A fost un meci pe contre, īncheiat cu un rezultat echitabil, după părerea mea. Consider că atāt noi, cāt şi constănţenii am trecut pe lāngă victorie şi chiar puteam cāştiga trei puncte. Totuşi, Farul a dovedit şi la Iaşi că este o echipă bună, care-şi merită locul īn clasament şi care joacă un fotbal plăcut ochiului. Arbitrajul nu-l comentez, dar mi s-a părut că emoţiile debutului şi-au pus amprenta pe maniera de arbitraj a lui Stănescu. Am cāştigat un punct de care aveam nevoie, mai ales că ne-a trecut glonţul pe la ureche".

Ionuţ Popa, antrenor Poli Iaşi: "Īmi pare rău că nu am reuşit să cāştigăm astăzi. Din păcate sunt cāţiva jucători care au jucat foarte slab astăzi şi nu-mi explic din ce motive au făcut asta. Poate pentru că stau prea mult īn cantonament. Oricum, am īncercat să schimb şi sistemul de joc, riscānd foarte mult cānd am jucat cu trei atacanţi. De altfel, cred că de acum īnainte vom juca īntr-un sistem nou, mai ofensiv, pentru că avem nevoie de victorii şi trebuie să le obţinem. Am riscat cu Chiesa, pentru că cine nu riscă, nu cāştigă, dar mi-am dat seama că am greşit şi a trebuit să fac repede o schimbare. La arbitru nu am protestat, ci l-am īncurajat să arbitreze cāt mai bine pentru că era emoţionat".

Petre Grigoraş, antrenor Farul Constanţa: "Sunt marcat de faptul că nu am reuşit să cāştigăm astăzi, deşi am avut chiar 2-0, la un moment dat. Din păcate am ratat incredibil de mult şi asta ne-a costat īn final. Nu pot īnsă să le reproşez ceva jucătorilor mei, pentru că au vrut mult, au īncercat să cāştige, dar acesta este fotbalul. Am venit să cāştigăm la Iaşi, pentru că avem un program foarte greu īn următoarele etape. Oricum, īmi felicit echipa pentru prestaţia avută astăzi. La arbitraj nu mă pricep şi de aceea nu-l comentez. Aici este treaba domnului Crăciunescu, nu a mea ca antrenor".

Iulian Apostol, jucător eliminat de la Farul īn minutul 57: "Nu īnţeleg de ce m-a eliminat. Cred că s-a pripit, asta şi pentru că este necopt pentru prima divizie. Cānd mi-a dat al doilea galben mi-a spus că trebuia să aştept fluierul lui, nu să execut aşa repede. Nu ştiu ce ar fi vrut de la mine, poate să-mi scrie pe o pancartă că trebuie să execut. Eu nu sunt expert īn arbitraj, dar, după părerea mea, arbitrul a greşit astăzi".
http://www.politehnicaiasi.ro/uploads/preview/galeriefoto06050505412396132100.jpg

ady51a
9th September 2005, 22:32
Furt pe fata. Ai fost la meci? De ce a fost eliminat Apostol? A aratat arbitrul fluierul inaite sa se duca spre zid? Si sa nu mai vorbesc de primul galben. Nu mai egalati in veci , hua hua hua (ca la reclama cu Fanatik). Probabil de asta a foat un egal cat o victorie. Nu? Am dreptate GeKura?
Sper sa nu mai puna Craciunescu un arbitru emotiv la meciul de duminica cum a fost ala de anul trecut.

ady51a
10th September 2005, 12:49
Nichita i-a iertat


Primarul muncipiului IasI, Gheorghe Nichita, a declarat la revenirea din concediu ca i-a iertat pe jucatori pentru prestatiile mai slabe din debutul campionatului: “Mi-a trecut supararea. Acum, dupa plecarea lui Marius Stan, trebuie sa sprijine cineva echipa si sint increzator ca vom face treaba buna”. Edilul sef al Iasiului va fi in tribuna la meciul cu Farul, desi dupa infringerea cu Otelul a spus ca nu va mai calca pe la stadion. (Ion Grecu)

Grigoras se teme
Antrenorul Farului spera sa nu mai repete experienta din sezonul trecut de la Iasi, cīnd echipa sa a terminat la egalitate, 2-2, dupa ce a condus cu 2-0. ”As vrea ca si acum sa conducem cu 2-0 si cred ca nu vom mai scapa victoria. Ne asteapta un joc foarte dificil pentru ca Poli nu a reusit nici un punct pe propriul teren si, īn plus, are un public extraordinar. Faptul ca au pierdut cu Dinamo īn runda precedenta face ca ambitiile lor sa fie si mai mari”, a declarat Grigoras. SPT

GeKuRA
10th September 2005, 13:06
Furt pe fata. Ai fost la meci? De ce a fost eliminat Apostol? A aratat arbitrul fluierul inaite sa se duca spre zid? Si sa nu mai vorbesc de primul galben. Nu mai egalati in veci , hua hua hua (ca la reclama cu Fanatik). Probabil de asta a foat un egal cat o victorie. Nu? Am dreptate GeKura?
Sper sa nu mai puna Craciunescu un arbitru emotiv la meciul de duminica cum a fost ala de anul trecut.
:ok:
sigur ca ai dreptate... ati fost dezavantajati clar atunci... idiot de arbitru..:no:

ady51a
10th September 2005, 14:27
Acum este Tudor la meciul asta. Spar sa nu o comita si asta,

ady51a
11th September 2005, 11:46
Miine, de la ora 16,00, pe stadionul Emil Alexandrescu, se disputa partida dintre Politehnica Iasi si Farul Constanta, din etapa a V-a a diviziei A de fotbal
La doua saptamini de la esecul cu Dinamo de pe teren propriu, Politehnica Iasi intilneste miine o noua trupa puternica din fotbalul intern: Farul Constanta. Fara investitii megalomanice, ca la Timisoara, cu un antrenor, Petre Grigoras, nebun dupa munca, "marinarii" au ajuns una dintr nucile tari ale campionatului. Faptul ca Farul (condusa de doi moldoveni,patronul Gheorghe Bosinceanu si Grigoras) a invins in acest sezon pe "ciini" chiar in cusca proprie poate fi un argument suficient.
Chiar daca este constient ca va avea viata grea (in sezonul trecut, Poli a remizat cu noroc acasa, 2-2, dupa ce a fost condusa cu 0-2), antrenorul gazdelor, Ionut Popa a incercat sa transmita optimism elevilor sai: "Eu plec la victorie in fiecare meci, indiferent de adversar. Chiar daca e mai valoros, o mobilizare exemplara poate anula decalajul". Tehnicianul iesean a pus accent in aceasta saptamina pe finalizare, recunoscind ca "de cind sint la Iasi nu am mai lucrat asa mult la acest capitol, pentru ca marea problema in primele etape a fost atacul". Popa a anuntat si ca va avea citeva surprize in formula de baza, evitind insa sa nominalizeze: "Va spun doar ca voi pune accent pe jucatorii cu executii deosebite, in detrimentul celor cu reactii deosebite". Antrenorul iesean a mai deconspirat si reteta victoriei: "Un joc fara greseli in ambele careuri".

Prieten cu "Bibi", alias Bin Laden
Chiar in fata unui meci important, Ionut Popa a oferit si ieri, intr-o conferinta de presa, citeva "artificii": "Nu ma vad decit antrenor in viata! Ca afacerist, cred ca iau dolarul cu 2,80 lei si il dau cu 2,25. Ca profesor, sigur ii iau la bataie pe elevii ce fumeaza ori se drogheaza. Iar ca manager ma voi angaja doar la Bin Laden, Bibi cum il alint eu, si cu care vorbesc in fiecare saptamina!".
In privinta organizarii, directorul economic Neculai Ciulu a anuntat ca cele 6 500 de bilete puse in vinzare se vor distribui in ziua jocului, incepind cu ora 8.00. Ciulu a mai tinut sa precizeze ca lucrurile merg ca pe roate la club si dupa plecarea lui Marius Stan, oficialul iesean exprimindu-si satisfactia ca "nu exista lupte pentru putere nici in interiorul, nici in exteriorul clubului. Atit eu cit si cei din club il sustinem pe Sorin Boca drept presedinte".
In privinta absentelor, cite un nume important in ambele tabere: Arhire, accidentat la gazde, Lungu suspendat la oaspeti, echipa la care un jucator disponibilizat in trecut de Poli, Pascovici, a ajuns la nationala si la o cota de jumatate de milion de dolari!

Formatiile probabile
Politehnica: Branet - Toma, Onut, Ilie, Bordeanu - Onofras, Mitruc, Rednic, Gavatorta, Miclea - Vrajitoarea.
Farul: Curca - Farmache, Barbu, Schiopu, Pascovici - Apostol, Senin, Cristocea, Todoran - L. Mihai, Gurita.
Ziarul de Iasi



Comentariu: Cei de la Ziarul de Iasi nu au aflat ca portarul Curca nici nu a facut deplasarea la Iasi si Farul a jucat pana acum cu Florea fundas stanga si cu Pascovici la mijloc. :ciocan:

ady51a
11th September 2005, 12:02
Misiune imposibilă pentru fotbaliştii ieşeni

● Politehnica Iaşi - Farul Constanţa, īn etapa a V-a a Diviziei A de fotbal ● Partida se va disputa māine, cu īncepere de la ora 16.00 ● Pentru acest joc, antrenorul Ionuţ Popa poate conta pe īntreg lotul de jucători, cu excepţia lui Arhire, care este īn continuare accidentat ● Despre adversarul de māine, tehnicianul Politehnicii nu s-a ferit să spună că joacă cel mai bun fotbal din ţară la această oră ● De altfel, echipa de la malul mării are un īnceput foarte bun de campionat, avānd zece puncte după primele patru etape ● Partida de pe stadionul Emil Alexandrescu va fi arbitrată de Alexandru Tudor, din Bucureşti ● Biletele la acest meci se vor pune īn vānzare, duminică dimineaţă, de la ora 8.00

După o pauză de două săptămāni, cauzată de meciul naţionalei Romāniei cu Cehia, fotbaliştii de la Politehnica Iaşi revin pe teren, māine de la ora 16.00, īmpotriva revelaţiei sezonului trecut, Farul Constanţa. De altfel, trupa pregătită de Petre Grigoraş are şi īn acest campionat un parcurs aproape fără greşeală, avānd zece puncte din primele patru jocuri disputate. Cu acest bilanţ, rechinii de la malul mării ocupă poziţia a doua īn clasament, la egalitate de puncte cu liderul Steaua Bucureşti. Mai mult decāt atāt, antrenorul Ionuţ Popa nu s-a ferit să declare despre adversarul de māine, că joacă cel mai frumos fotbal din Divizia A. "Farul Constanţa joacă, de departe, cel mai frumos dintre toate echipele din prima ligă a ţării. Chiar şi aşa īnsă, trebuie să ne concentrăm şi să obţinem un rezultat bun. Eu cred chiar că putem să şi cāştigăm dacă vom crede cu adevărat acest lucru. Am lucrat mult la finalizare, pentru că nu am īnscris goluri, deşi am avut oportunităţi clare de a marca. Sper ca o dată cu meciul īmpotriva constănţenilor să scăpăm şi de ghinioane, poate īşi īndreaptă norocul faţa şi spre Poli", a declarat antrenorul Ionuţ Popa. Intresant este că gruparea constănţeană nu a cāştigat decāt un singur meci la Iaşi, din cele 18 partide disputate pe stadionul din Copou. Singurul succes al rechinilor a fost īnregistrat pe data de 20 aprilie 1996, cānd Farul a triumfat cu scorul de 2-1. Īn ultimul joc la Iaşi, dintre cele două echipe, scorul a fost egal 2-2, la capătul unui meci disputat īn returul sezonului trecut de Divizia A, pe data de 24 aprilie 2005.

Un singur indisponibil

Pentru acest joc, tehnicianul grupării din dealul Copoului are tot lotul valid, cu excepţia mijlocaşului Iulian Arhire, accidentat īncă după meciul cu Dinamo Bucureşti. De asemenea, Popa nu exclude posibilitatea operării unor modificări īn echipa de start, compartimentele vizate fiind mijlocul terenului şi atacul. "Nu vreau să dau nume, dar cāţiva titulari, consideraţi de drept pānă acum ar putea sta pe bancă īn partida cu Farul. De la mijloc īn sus sunt probleme şi voi īncerca să schimb ceva", a conchis Ionuţ Popa. Īn ceea ce priveşte eventualitatea de a fi numit manager general la Politehnica, Ionuţ Popa a răspuns īn stilul caracteristic, anunţānd că nu ar accepta o asemenea ofertă decāt dacă ar veni din partea lui Ben Laden. "Dacă ar fi să fiu manager, nu accept decāt oferta lui Ben Laden. Sau Bibi, aşa cum īi spun eu la telefon, cānd īl sun. Serios vorbind, nu sunt bun de manager. Pe mine nici la şcoală nu mă primesc, pentru că bat copiii, dacă vin cu ţigări sau cu droguri", a mai spus Popa.

Bilete īn ziua jocului

Cu o singură victorie īn primele patru etape, tehnicianul grupării din Copou ar putea trimite īn teren la meciul cu Farul Constanţa, următoarea formulă de echipă: Brăneţ - Toma, Onuţ, Adrian Ilie, Bordeanu - Miclea, Gavatorta, Mitruc, Onofraş - Păcurar, Bīlbă. Partida dintre Poli Iaşi şi Farul Constanţa va fi arbitrată de bucureşteanul Alexandru Tudor, considerat īn acest moment cel mai valoros cavaler al fluierului din ţară. Tudor, un arbitru care nu prea este agreat de echipele gazdă, va fi ajutat la cele două tuşe de asistenţii Cornel Fecioru şi Eduard Ungureanu, īn timp ce arbitru de rezervă va fi Cristian Sava. Prestaţia brigăzii de arbitri va fi supervizată de Constantin Gheorghe, īn timp ce observator de joc a fost delegat bucureşteanul Sorin Satmari. Pentru acest joc, conducerea clubului din Copou va pune īn vānzare un număr de 6500 bilete, duminică dimineaţă la ora 8.00, la cele patru case din jurul stadionului Emil Alexandrescu. Ca şi pānă acum, preţul unui bilet la peluză va costa 50 mii lei (5 lei noi), iar la tribune, valoarea unui tichet de acces īn arenă va fi 100 mii lei (10 lei noi). Īn plus, vor fi puse īn vānzare tricouri noi, la preţul de 250 mii lei (25 lei noi).

Neculai Ciulu rămāne lāngă echipă

Actualul director economic al Politehnicii Iaşi, Neculai Ciulu a declarat ieri că va rămāne la Iaşi, chiar dacă nu va fi numit preşedintele clubului din Copou. Mai mult decāt atāt, Ciulu a spus chiar că-l va susţine pe Sorin Boca, īn cazul īn care acesta va fi propus pentru funcţia de preşedinte al clubului. Decizia lui Ciulu este cu atāt mai mult de apreciat īn condiţiile īn care, numele său este tot mai des vehiculat ca principalul favorit pentru īnlocuirea lui Marius Stan īn fruntea Politehnicii Iaşi. "Dacă aş gāndi cu mintea, aş pleca de la Poli, dar nu mă lasă sufletul. Inima doboară mintea īn cazul meu şi de aceea nu pot părăsi clubul. Voi rămāne aici chiar dacă nu voi ocupa postul de preşedinte", a spus Neculai Ciulu. Reamintim, că după plecarea lui Marius Stan, postul de conducător a rămas liber, deciziile īn cadrul clubului luāndu-se abia după consultări īntre patru oficiali. Astfel, Neculai Ciulu, Sorin Boca, Vasile Simionaş şi mai nou, Ionuţ Popa vor răspunde de toate deciziile care vor fi luate la Politehnica. Aceasta este formula de conducere pe care Gheorghe Nichita o va propune īn viitoarea şedinţă a Consiliului de Administraţie a Politehnicii Iaşi.

Presa este izgonită la Tribuna a doua

Decizie incredibilă şi totodată aberantă a conducerii echipei de fotbal Politehnica Iaşi. După ce că nimeni nu-şi asumă răspunderea pentru această decizie, onor conducătorii grupării din dealul Copoului s-au hotărāt să arunce pe geam cāteva zeci de milioane lei, bani care s-ar fi putut transforma īn nişte bonusuri acordate jucătorilor, pentru ridicarea unei construcţii la stadionul Emil Alexandrescu, care va urma să-i găzduiască pe reprezentanţii mass-media, locală şi centrală. Astfel, arena din Copou va deveni singura din ţară şi probabil din lume, unde reprezentanţii mass-media vor fi obligaţi să urmărească partidele de la tribuna B, adică din partea opusă tribunei oficiale. Probabil, că onor conducătorii ieşeni nu mai au ce face cu banii şi atunci au decis să-i cheltuie aiurea pentru o construcţie care nu are decāt scopul de a īndepărta ziariştii de tribuna oficială. Īn condiţiile īn care, nimeni nu-şi asumă răspunderea pentru această decizie aberantă se nasc două īntrebări fireşti: pe cine deranjează ca reprezentanţii mass-media să-şi facă meseria īn imediata apropiere a tribunei oficiale? Au oare conducătorii Politehnicii ceva de ascuns şi de aceea izolează presa cāt mai departe de locul īn care vor urmări ei meciurile?

Ziua de Iasi


Comentariu:
Declaratia zilei:Ionut Popa "Farul Constanţa joacă, de departe, cel mai frumos dintre toate echipele din prima ligă a ţării"
Remember:
Etapa trecuta dupa meciul Farul - Jiul 1-0 Ionut Chirila: "Am pierdut la cea mai buna echipa din tara"

ady51a
11th September 2005, 22:37
Gata meciul cu Poli Iasi a trecut si trebuie uitat cat mai repede. Urmeaza meciul cu FC Vaslui - vineri 16 septembrie - ora 20


Panduru şi-a reziliat contractul cu FC Vaslui.
Vine Mircea Rednic?
Principalul finanţator al grupării FC Vaslui, Adrian Porumboiu, a declarat că a hotărāt de comun acord cu tehnicianul Basarab Panduru rezilierea contractului dintre cele două părţi. „Am convenit, de comun acord, ca Panduru să-şi īnceteze activitatea. Nu Panduru a fost principalul vinovat pentru rezultatele slabe din primele cinci etape, pentru că nu el a fost cel care a intrat pe teren. Practic, eu nici nu am vrut să-l demit, nici nu a fost vorba de aşa ceva. Urmează ca īn cursul zilei de astăzi, cel tārziu māine, să decid asupra viitorului antrenor al echipei”, a declarat Porumboiu. Principalul finanţator al grupării vasluiene a menţionat că printre posibilii succesori ai lui Panduru la conducerea tehnică a echipei se numără Mircea Rednic, Dumitru Dumitriu, Marius Lăcătuş, Ionuţ Lupescu şi Ion Marin. „Cele mai mari şanse le are Mircea Rednic, īn proporţie de 50 la sută. El a mai antrenat la FC Vaslui, ceea ce ar īnsemna un atu īn plus pentru echipă”, a subliniat Porumboiu, care a adăugat că, pānă la numirea unui nou antrenor de pregătirea echipei se va ocupa jucătorul Ionuţ Badea, venit de la Dinamo.


Porumboiu sancţionează jucătorii
Adrian Porumboiu a calificat drept "penibilă" evoluţia jucătorilor de la FC Vaslui īn partida cu Jiul Petroşani, pierdută ieri, pe teren propriu, cu scorul de 1-2. Oficialul vasluian şi-a cerut scuze faţă de suporteri, considerānd că este o discrepanţă prea mare īntre public şi echipă. Imediat după meciul de ieri, Porumboiu a mers īn vestiarul echipei FC Vaslui, unde le-a spus jucătorilor că nu-şi vor īncasa banii din contracte, din cauza evoluţiei foarte slabe. „Le-am spus să nu se bazeze pe faptul că le vor merge contractele indiferent de evoluţia lor. Unii jucători au nişte contracte fantastice, cum nu au nici echipele bucureştene. Probabil pe unii i-am supraevaluat, dar voi avea grijă să fie plătiţi doar cei care īşi fac cu adevărat datoria faţă de echipă”, a subliniat fostul arbitru. Adrian Porumboiu a menţionat că are informaţii potrivit cărora unii dintre jucătorii echipei FC Vaslui ar fi mers aseară la discotecă īn Iaşi. Porumboiu nu a dorit să spună despre cine este vorba, dar i-a catalogat pe aceştia drept "derbedei", subliniind că vor fi amendaţi pentru indisciplină.

Gsp

GeKuRA
11th September 2005, 22:47
ady...
poti sa nu mai scrii nimik aici...
Victorie Farul 3-0 si e de ajuns.. :ok:

ady51a
12th September 2005, 16:29
Rednic antrenor la Vaslui pe doi ani!

ady51a
13th September 2005, 12:04
„Puriul” revine



Mircea Rednic, antrenorul cu care galben-verzii au promovat īn premieră īn Divizia A, revine īn fieful omului de afaceri Adrian Porumboiu după trei luni.

La sfīrştul lui iunie, tehnicianul de 43 de ani părăsea nou-promovata FC Vaslui pentru a antrena īn străinătate. După ce nu s-a concretizat nici o variantă externă şi īn urmă cu o lună a căzut şi posibilitatea de a fi antrenorul Rapidului, "Puriul" a acceptat ieri oferta lui Porumboiu, iar azi va semna cu vasluienii, după care se va prezenta la antrenamentul echipei.

"Sīnt foarte mulţumit că Rednic a ales să se īntoarcă la noi. Ne-am īnţeles uşor, pentru că īntre prieteni banii nu contează", a declarat finanţatorul Adrian Porumboiu pentru ştirile sportive ale Antenei 1. Preşedintele lui FC Vaslui, Ioan Viorel, a punctat: "E bine că a venit Rednic pentru că el cunoaşte bine echipa, este un antrenor foarte capabil şi a demonstrat că poate să facă performanţă".

Adrian Porumboiu i-a cerut un singur lucru lui Rednic: "Să nu fim sub bară la sfīrşitul campionatului".

Contractul lui Rednic
- 120.000 de dolari pe an
- angajament pe 2 ani
- clauză care īi permite să plece de la Vaslui īn cazul unei oferte din străinătate, sau din partea unei echipe aflate īntre primele trei īn Divizia A

„Să īnceapă să-şi antreneze jucătorii”
După ce s-a īnţeles cu Vasluiul, Rednic le-a transmis un mesaj lui Răzvan Lucescu şi Dinu Gheorghe
Răzvan Rotaru

- Domnule Rednic, vă īntoarceţi la Vaslui.
- Aşa e. Marţi voi ajunge la Vaslui. Vreau să văd care este situaţia şi să īmi dau seama ce pot face de acum īncolo.

- Veţi renunţa la vreun jucător?
- Nu renunţ la nimeni. Fiecare trebuie să joace şi să īmi demonstreze că īşi merită locul īn primul 11.

- Īnainte să vă decideţi să preluaţi Vasluiul aţi aşteptat o nouă ofertă de la Rapid?
- Nu, dacă era să stau la cotitură, nu aş fi semnat acum cu Vasluiul. Rapidul este un subiect īnchis pentru mine īn momentul de faţă, nu vreau să mă duc unde cineva nu mă doreşte.

- Cum vi s-a părut meciul Rapidului de la Galaţi?
- Jucătorii au avut o atitudine neprofesionistă. Nu este normal ceea ce s-a īntīmplat. Īmi pare rău pentru echipă, pentru patron şi pentru suporteri, dar au un antrenor şi un preşedinte care răspund de rezultate.

- Aveţi un mesaj pentru giuleşteni?
- Ştiu că suporterii adevăraţi mă vor la echipă. Cei care nu m-au vrut nu sīnt cu adevărat rapidişti. Conducerii tehnice giuleştene īi transmit să stea liniştită că acum am echipă şi poate să īnceapă să-şi antreneze jucătorii.

MANDATELE LUI REDNIC LA RAPID
Perioada / Performanţe
octombrie 2000 - iunie 2001 / locul 4
mai 2002 - decembrie 2003 / Cupa Romāniei, campionatul, două Supercupe

TENTATIVE DE A REVENI ĪN GIULEŞTI
Moment
decembrie 2004 - Copos a intenţionat să schimbe tandemul Dinu Gheorghe - Răzvan Lucescu cu Ioan Becali - Mircea Rednic, dar planul a fost zădărnicit de victoria, 3-0, cu Sportul, din ultima etapă a turului
august 2005 - Copos l-a instalat pe Rednic, dar a revenit asupra deciziei la presiunea jucătorilor şi a suporterilor

REACŢIE RAPID
„Este un licurici”
Preşedintele Dinu Gheorghe i-a răspuns ieri lui Rednic: "Este un licurici pentru mine, din toate punctele de vedere. Eu ştiu cīt poate un om ca el şi vreau să-l informez că noi ne antrenăm īn linişte. Īn rest, īi urez succes lui Rednic la noua sa echipă". Antrenorul Răzvan Lucescu a refuzat să-i ofere o replică "Puriului".

Investiţii la Sinaia
Mircea Rednic a achiziţionat acum doi ani o casă īn Sinaia care a aparţinut omului politic Take Ionescu. Considerată monument istoric, clădirea va reveni la aspectul iniţial de la finele anului 1900, iar Rednic va cheltui īn acest scop circa 600.000 de euro. Mai mult, antrenorul va aloca alţi 400.000 de euro pentru construirea unui modern complex sportiv, cu terenuri de tenis şi fotbal, săli de fitness şi masaj precum şi un minihotel. Lucrările vor īncepe īn maximum două săptămīni. / Ionel Luţan

ACHIZIŢIE
Primul transfer: Sabin Ilie
Deşi s-a pregătit două săptămīni cu Rapid, atacantul s-a īnţeles aseară cu gruparea moldavă. Din momentul īn care a debutat īn Divizia A şi pīnă astăzi, Sabin Ilie a jucat la 13 echipe, FC Vaslui urmīnd să fie a 14-a grupare la care se legitimează. Cele mai cunoscute cluburi la care a evoluat sīnt Steaua (1995-1997), Fenerbahce (1997), Valencia (1998) şi Energie Cottbus (2001), Dinamo (2001) şi Rapid (2003-2004)
Dan Udrea

La puţin timp după ce Mircea Rednic şi-a dat acordul pentru a prelua pe FC Vaslui, echipa moldoveană a mai dat o lovitură pe piaţa transferurilor. Atacantul Sabin Ilie a ajuns ieri după-amiază la Vaslui pentru a-şi negocia contractul. Sabin Ilie, care are 30 de ani, a evoluat ultima dată īn liga a II-a din China, la formaţia Changchun Yatai, īn prima jumătate a anului 2005. Din vară, Ilie a devenit jucător liber şi s-a antrenat timp de două săptămīni cu Rapid, Răzvan Lucescu făcīndu-i un program special de pregătire.

O dată cu aducerea lui Sabin, FC Vaslui va avea un cuplu de atac care īn urmă cu 3 ani ar fi fost poate cel mai răsunător din Divizia A, Claudiu Răducanu - Sabin Ilie, cei doi avīnd marcate īmpreună pe prima scenă 142 de goluri.

Rednic mai vrea patru jucători, printre care Alin Vigariu (liber de contract) şi Mircea Sabin (divizionara C Poli Timişoara)

Gsp

ady51a
14th September 2005, 11:19
„Rechinii“ subliniază dificultatea meciului cu FC Vaslui, de vineri, de la Constanţa. „Va fi o īntālnire grea. Īnsă, trebuie să cāştigăm pentru a rămāne acolo sus, īn primele patru formaţii. Nu ne interesează schimbările şi problemele vasluienilor. Ceea ce contează este doar jocul nostru“, ne-a precizat Cristi Şchiopu. Mihai Guriţă a spus: „Ne aşteaptă un joc greu, la fel ca cel cu Jiul. FC Vaslui este o echipă ambiţioasă, dornică să demonstreze noului antrenor că merită să joace īn Divizia A. Totuşi, nu cred că Mircea Rednic va face minuni peste noapte“.

„Va fi greu. Jucătorii se mobilizează mereu cānd vine un antrenor nou la echipă, pentru a-i demonstra că sunt buni“, consideră şi Todoran. „Nu ne gāndim la ce este la Vaslui. Trebuie doar să ne meargă nouă jocul, pentru a ne mai īncălzi inimile cu un succes“, a afirmat căpitanul Barbu
Cuget Liber

ady51a
14th September 2005, 11:52
Sabin Ilie: “Am venit pentru Rednic”


Sabin Ilie, proaspata achizitie de la FC Vaslui , spune ca vrea sa ajute echipa sa scape de retrogradare. Atacantul, care s-a pregatit si cu Rapidul, va face pereche in ofensiva cu Claudiu Raducanu, cei doi sperind sa-l multumeasca pe Porumboiu. Ilie crede ca va repeta performanta de la Rapid, 13 goluri in 15 meciuri

Sport Total: Cum de te-ai decis sa semnezi pentru Vaslui?
Sabin Ilie: Am hotarit sa vin sa pun umarul pentru a salva echipa de la retrogradare. Sint increzator ca nu vom avea probleme si la sfirsitul campionatului vom fi deasupra liniei. In plus, eram dornic sa revin pe teren si asta a fost cea mai buna oferta pe care am avut-o.


Ai mai lucrat cu Mircea Rednic si la Rapid.
Si acesta a fost unul dintre motivele pentru care am ales sa vin aici. La Rapid am reusit sa facem treaba buna si sper sa realizam acelasi lucru si la Vaslui. Tin minte ca sub conducerea lui in Giulesti am avut una dintre cele mai bune perioade din cariera, cu 13 goluri marcate in 15 etape.
Te gindesti sa repeti acea performanta si aici?
De ce nu? Echipa este destul de buna, iar locul in clasament nu arata valoarea lotului. Important nu e oricum cine iese golgeter, ci sa jucam bine si sa cistigam meciurile, pentru a le aduce bucurie atit suporterilor cit si lui Adrian Porumboiu.
Cum o sa te intelegi in atac cu Claudiu Raducanu?
Daca o sa fim amindoi titulari, nu vad de ce n-am putea sa colaboram. Chiar daca se poate spune ca sintem acelasi gen de atacanti, finalizatori prin definitie, ne vom pune in slujba echipei.

Voicu si Soltuz n-au mai venit
Dupa schimbarea de antrenor petrecuta la club, fundasii Irinel Voicu si George Soltuz nu s-au mai prezentat la antrenamentele formatiei moldovene. “Nu stim unde sint sau ce-i cu ei. N-au dat un telefon sa anunte ca nu vin”, a spus presedintele Ion Viorel. Daca se decid sa plece, cei doi vor trebui sa restituie Vasluiului toate sumele primite pina acum.


Intimpinat cu aplauze
Aproape 80 de spectatori au fost prezenti la primul antrenament condus de Mircea Rednic. Suporterii l-au aclamat pe tehnician, iar acesta n-a ramas indiferent, aplaudindu-i la rindul sau. “Imi pare bine ca m-am intors, pentru ca vad ca lumea inca ma iubeste la Vaslui”, a declarat tehnicianul.

Si-a numit staff-ul
Antrenorul Mircea Rednic si-a desemnat si colaboratorii pentru conducerea tehnica a formatiei moldovene. Astfel, din iarna va veni secund Gigi Ciurea, iar antrenor cu portarii a fost numit Marius Bratu, fostul jucator al galben-verzilor. De asemenea, Rednic a adus si preparator fizic, in persoana belgianului Cedric Flamant.
Spt



A īnceput munca




Mircea Rednic a condus ieri primul său antrenament la Vaslui, după o absenţă de 3 luni. "Mă bucur că am revenit la Vaslui. M-am simţit bine ultima dată, iar acum cred că putem să evităm retrogradarea, pentru că nu e o misiune imposibilă", a declarat tehnicianul, primit cu entuziasm de fani. "Puriul" va fi ajutat pe banca tehnică de Gigi Ciurea, antrenor secund, Cedric Flamand, preparator fizic, şi Marius Bratu, fostul goalkeeper al galben-verzilor, care va activa ca antrenor cu portarii.

Adrian Porumboiu a fost ieri reţinut īn declaraţii: "Am īncredere īn Rednic, dar nu mai fac nici o afirmaţie pīnă nu cīştigăm un meci". Căpitanul echipei, Sorin Frunză, salută venirea antrenorului cu care Vasluiul a promovat īn "A": "O schimbare vine īntotdeauna bine. Am mai lucrat cu domnul Rednic la Craiova şi ştiu că este un antrenor cu rezultate remarcabile".

„Nu vreau să mai aud de Rapid”
După contrele avute cu Dinu "Vamă" şi Răzvan Lucescu, Mircea Rednic a declarat că nu mai vrea să vorbească de Rapid. "Le urez succes īn campionat şi īn Cupa UEFA, dar nu vreau să mai vorbesc sau să mai aud de Rapid".

ACHIZIŢIE
„Semnez pe un an”
Sabin Ilie (foto), fostul golgeter al Stelei şi al Rapidului, s-a antrenat ieri cu vasluienii şi va semna astăzi contractul. "Vasluiul mi-a făcut cea mai bună ofertă din Romānia. Īn plus, n-am putut să-l refuz pe nea Mircea. Voi semna pe un an şi sper să repet performanţele de la Rapid", a afirmat fratele "Cobrei". Rednic īşi mai doreşte cīteva transferuri: "Vreau să aduc cīţiva jucători liberi de contract. Īmi pare rău īnsă că nu au fost păstraţi mai mulţi jucători din lotul cu care s-a promovat", a spus tehnicianul. Rednic n-a contat ieri pe Şoltuz şi Irinel Voicu, absenţi nemotivat, iar la antrenamentul de azi va fi privat de prezenţa străinilor De Lima, Pesici, Nivaldo, Sylla, Jovanovici şi Horno, plecaţi īn Republica Moldova pentru a-şi rezolva problemele cu viza.
Gsp

ady51a
16th September 2005, 11:14
MERCENAR. Mircea Rednic este un specialist al contractelor, punāndu-i la respect pe patronii cluburilor din Romānia. Puriul şi-a propus să īncheie sezonul la conducerea echipei FC Vaslui. Chiar dacă s-a lăsat rugat de fostul arbitru internaţional, Rednic a acceptat pānă la urmă să antreneze din nou echipa pe care a dus-o īn “A” īn acest sezon.
V-aţi hotărāt, veniţi la Vaslui?
Mircea Rednic: Da, m-am hotărāt. Voi semna māine (n.r. - astăzi) noul contract cu FC Vaslui, şi, la treabă!
Pe cāţi ani semnaţi?
Ei, acum e vorba pānă la urmă de o īnţelegere verbală īntre doi oameni. A vrut domnul Porumboiu pe doi ani, pe doi ani semnez, dar oricum am īn contract o clauză prin care pot pleca oricānd.
Şi atunci cāt vă propuneţi să rămāneţi aici?
Īn nici un caz pānă īn iarnă, cum s-a mai speculat. Sper să īnchei sezonul cu FC Vaslui, dar rămāne de văzut.
Şi cānd intraţi īn pāine?
Păi chiar de māine (n.r. - astăzi) īncep treaba. Sunt două antrenamente şi le voi conduce eu.

S-a luat şi de Panduru
Ştiţi cam ce lot aveţi la dispoziţie, ce părere aveţi?
Din lotul cu care am promovat mai joacă vreo trei. Nu ştiu cine a format actualul lot. Un antrenor trebuie să vină cu anumiţi jucători care să-i pună īn practică ideile tactice. La lotul cu care am promovat mai era nevoie de cāteva “plombe”.

Au sărbătorit īnfrāngerea
Adrian Porumboiu era foarte afectat alaltăieri de īnfrāngerea ruşinoasă īn faţa Jiului, mai ales după ce a aflat că unii dintre componenţii echipei sale s-au distrat de minune īntr-o discotecă din Iaşi. Porumboiu nu a făcut public nici un nume, dar i-a catalogat pe aceştia drept oameni fără caracter, adevăraţi derbedei, subliniind că vor fi amendaţi pentru indisciplină. Imediat după meci, Porumboiu a mers īn vestiarul echipei FC Vaslui, unde le-a spus jucătorilor că nu-şi vor īncasa banii din contracte. “Le-am spus să nu se bazeze pe faptul că le vor merge contractele indiferent de evoluţia lor. Unii jucători au nişte contracte fantastice, cum nu au nici echipele bucureştene. Probabil pe unii i-am supraevaluat, dar voi avea grijă să fie plătiţi doar cei care īşi fac cu adevărat datoria faţă de echipă”, a subliniat Porumboiu. ProSport.

ady51a
19th September 2005, 20:38
Animata de gāndul ca poate emite pretentii mult mai mari si impulsionata si de succesul de la Navodari, GLORIA Buzau a mizat pe o victorie care sa-i consolideze pozitia de lider al clasamentului si in meciul cu DUNAREA Galati. Din pacate, insa, visul gazdelor a fost spulberat de o echipa tānara si ambitioasa construita in sezonul trecut chiar de antrenorul gruparii din Crāng, Viorel Ion. La finalul meciului galatenii au savurat un succes la care probabil nici nu ar fi indraznit sa spere mai ales dupa cum au decurs ostilitatile in prima repriza. Aceasta a fost una dominata cāt se poate de clar de formatia buzoiana, care inca din start a cautat cu insistenta drumul spre gol, blocat insa de portarul Stoicescu, aflat in zi de gratie. Un adevarat inger pazitor, cel care pāna nu demult evolua la GLORIA Buzau, goal-keeper-ul galatenilor a avut cāteva interventii providentiale asa cum s-a intāmplat in minutele 35 si 38, cānd a scos mingea din vinclu la sutul din lovitura libera expediat de Stan si "capul" din sase metri al lui Buteseaca. Echipa lui Vioara si-a mai creat si alte ocazii, insa tabela de marcaj a ramas imaculata in continuare. Primul semnal de alarma ca arbitrul partidei, nimeni altul decāt Teodor Craciunescu, o mai veche cunostinta a buzoienilor, se va da iar in spectacol asa cum obisnuieste mai mereu, a fost tras in minutul 29. Īn acel moment Cotolan a patruns in suprafata de pedeapsa, iar Neny l-a faultat, insa centralul parca orbit de razele soarelui a inchis ochii, neacordānd penalty-ul care se impunea. Mai mult, pentru ca tacāmul sa fie complet, fiul actualului sef al CCA, l-a sanctionat pe jucatorul GLORIEI, cu un cartonas galben invocānd o simulare (!).

A fost inceputul show-ului marca Craciunescu Jr., iar spectatorii care il primisera cum se cuvine (sic!) huiduindu-l la aparitia pe teren, l-au apostrofat din plin la fiecare decizie gresita. Dupa primele 45 de minute de joc tabela de marcaj indica rezultat de egalitate si toti credeau ca in partea secunda a meciului, gazdele vor reusi sa perforeze poarta lui Stoicescu. Lucrurile nu au stat intocmai si bomba a fost detonata la numai cāteva minute de la reluare. Oaspetii au reusit sa transeze victoria de partea lor marcānd doua goluri unul dupa altul in minutele 52 si 54. DUNAREA a speculat astfel gafele comise de o aparare a GLORIEI, care in frunte cu Vrānceanu, se afla intr-o stare specifica celor care consuma somnifere. Mai intāi, Cl. Stan a patruns in careu ca pe bulevard si, nestingherit, l-a executat de la circa 12 metri pe nefericitul Leu. Nici nu au apucat sa se dezmeticeasca din aceasta lovitura, fiindca o noua greseala este taxata cu gol de Neny, acesta sutānd plasat de la marginea careului la coltul lung al portii buzoiene. Tabela arata un 0-2 si astfel planurile formatiei din Crāng erau date peste cap, de un adversar mult mai pragmatic in joc, care a stiut exact ce vrea, mizānd pe cartea contraatacului, o lectie bine insusita.

Īn minutul 62, acelasi neobosit Viorel Ion, tocmai intrat pe teren, patrunde in careu si obtine o lovitura de pedeapsa dupa ce fusese faultat de Ariton. Chiar daca penalty-ul a fost transformat cu precizie de Catolan, care a redus astfel din handicap, buzoienii nu au mai avut puterea sa revina.

Mai mult, formatia de la malul DUNARII s-a aflat foarte aproape de majorarea scorului spre finalul partidei, cānd sutul lui Cl. Stan a ocolit cu putin tinta. Nu trebuie insa omis faptul ca din minutul 69, GLORIA s-a vazut nevoita sa evolueze in inferioritate numerica in urma eliminarii de pe teren a lui Stan pentru lovirea fara balon a adeversarului.

Cum un necaz nu vine niciodata singur, gazdele au fost obligate sa suporte si acest handicap al omului in minus. Fluierul final al lui Craciunescu Jr. a consfintit o victorie neasteptata la un moment dat a DUNARII Galati, care i-a dat astfel o lovitura fostului antrenor din Campionatul trecut, Viorel Ion. O infrāngere greu de digerat pentru formatia din Crāng, care a demonstrat din nou ca punctul slab il constituie apararea ce de la meci la meci pare tot mai visatoare, cunoscāndu-se si acum lipsa lui Ilie.

GLORIA Buzau: Leu, Cotolan, Vrānceanu, Sava, Oancia, Nitu, Albinaru, Buteseaca, Stan, Mitrea, Mutiu.

Antrenor: Viorel Ion.

DUNAREA Galati: Stoicescu. Velescu, Boureanu, Bogza, Neny, Mocanu, Sotrocan, Popliaca, Milea, Mejneru, Ariton.

Antrenor: Nae Burcea.



Arbitrul partidei, nimeni altul decāt Teodor Craciunescu, a fost primit cu huiduieli pe Stadionul din Crāng. Spectatorii buzoieni nu au uitat acel episod petrecut in urma cu trei ani, cānd la meciul cu INTERNATIONAL Pitesti, fiul sefului CCA s-a intrecut in gafe care au declansat o stare de tensiune pe teren, dezavantajānd pe GLORIA. Si de aceasta data, Craciunescu Jr. a luat unele decizii controversate, in special cea din prima repriza, cānd a inchis ochii la un penalty comis de Neny asupra lui Cotolan. Arbitrajul a fost contestat de secundul gazdelor Ion Basalic, care a afirmat: "Stiu ca pe unde arbitraza Craciunescu este problema si face rost de bataie. Noi suntem insa mai educati si disciplinati si inca o data l-am iertat".



Declaratie dupa meci:

"Eu la toate meciurile merg sa cāstig, iar ca nu se intāmpla de fiecare data asa, asta e cu totul altceva. Astazi, am avut si putina sansa fiindca echipa gazda a jucat bine in prima repriza, ne-a dominat creindu-si ocazii pe care nu le-a finalizat. Stiti cum este in fotbal, ratarile se razbuna. Īn partea a doua am schimbat putin partitura deoarece am simtit ca formatia buzoiana este greoaie in aparare si am introdus jucatori de viteza. Trebuie insa sa recunosc faptul ca la 1-2 au cam tremurat chilotii pe noi", a declarat antrenorul DUNARII Galati, Nae Burcea.


Antrenorul GLORIEI Buzau, Viorel Ion, era foarte afectat de infrāngerea suferita de echipa sa. Dupa meci acesta si-a bagat jucatorii in sedinta, reprosāndu-le faptul ca in repriza secunda nu au mai respectat indicatiile sale. "Am pierdut pe māna noastra, mai ales ca adversarul nici macar nu a ajuns la poarta in prima parte a meciului. Nu pot sa imi explic ce s-a intāmplat cu formatia mea in repriza secunda, in special cu fundasii care au gafat in repetate rānduri. Jucatoii nu au mai respectat sarcinile trasate, iar cele doua goluri care au picat unul dupa altul i-a demoralizat si, astfel, am irosit puncte extrem de importante. Mai este mult de lucru si nu poti sa treci direct de la fasole la icre negre", a declarat Viorel Ion.
Opinia - Buzau

ady51a
24th September 2005, 08:46
Cristi Popovici a fost luat in colimator de o parte a suporterilor, care il sicaneaza pe antrenorul taurilor meci de meci. Presedintele clubului, Gheorghe Chivorchian, i-a luat ieri apararea tehnicianului moldovean, pe care-l sustine neconditionat.
Liderul Taurilor Furiosi, Robert Olandezu’, spune ca galeria este de partea antrenorului.
Ca si cum ultimele doua rezultate negative, 0-6 cu Dinamo si 0-1 cu Poli Iasi, nu i-ar fi fost de ajuns antrenorului Cristi Popovici, o parte a suporterilor bacauani, postati chiar in spatele bancii de rezerve a gazdelor, il contesta la fiecare meci pe tehnician. Indiferent ca Bacaul bate Timisoara, Pandurii sau se intoarce cu un punct de la Galati. Popovici a devenit, pentru ei, oaia neagra a echipei. Sicane peste sicane, trimiteri la origini, tot arsenalul trivialitatilor.

Dupa meciul cu Poli Timisoara, Cristi Popovici a semnalat pentru prima oara aspectul, intr-o conferinta de presa la care a participat si presedintele Gheorghe Chivorchian. Tehnicianul le-a luat insa atunci apararea fotbalistilor: “eu m-am invatat sa ma tot injure, dar cu ei, cu fotbalistii, ce au?”, s-a intrebat retoric Popovici. Situatia nu s-a schimbat in nici un fel. Contestatarii si-au continuat demersul, din care oricum nu au nimic de cistigat. Ieri, Gheorghe Chivorchian s-a dezlantuit. “Nu inteleg de ce nu sint suportati antrenorii de aici, din zona”, a tunat presedintele, facind referire si la Gheorghe Poenaru, cel care a avut parte de acelasi tratament din partea spectatorilor. “Cind aducem antrenori din alta parte acestia sint adulati de acei asa-zisi suporteri ai nostri. De ce? Ca oricum n-au avut rezultate. Chiar asa, ne urim propriul copil?”, a incheiat Chivorchian. Desi a avut un conflict deschis cu presedintele si cu jucatorii, galeria bacauana s-a solidarizat cu cei doi, Chivorchian si Popovici. “La ora actuala, atit poate echipa. Daca acei care-i contesta pe jucatori si pe antrenor se cred mai fotbalisti sau mai antrenori, sa intre pe teren. Noi ne disociem de actiunile lor. Chiar ma voi interesa personal pentru a afla cum stau lucrurile. Le voi inchide gura”, a amenintat seful galeriei Taurii Furiosi, Robert Olandezu’.

Direct in cantonament
Atacantul Razvan Neagu a avut in aceasta saptamina un program dificil. Selectionat la nationala de juniori Under 19, Neagu a evoluat in cele doua meciuri contra echipei similare a Poloniei, 0-0 si 3-0, fiind autor al unui gol. Revenit in tara joi, fotbalistul de doar 18 ani a plecat direct in cantonamentul de la baza sportiva Letea, intrind in programul de pregatire pentru jocul cu Farul.

A plouat doar marti
Ploile torentiale care au cazut in aceasta saptamina au ocolit Bacaul. Doar marti norii s-au scuturat, insa prea putin pentru a face suprafata de joc a stadionului Municipal impracticabila. Mai mult, gazonul a fost tuns ieri si este numai bun pentru partida cu Farul. De altfel, taurii au efectuat sedintele de pregatire pe terenul oficial.

51 ...de meciuri
... in campionat a disputat FCM Bacau, avindu-l antrenor pe Cristi Popovici, aflat acum la cel de-al doilea mandat.
SportTotal

ady51a
27th September 2005, 10:40
Sorin Cīrţu pare că trăieşte două vieţi. Nu seamănă una cu alta, pentru că nici Cīrţu nu mai este cel de altădată

Sorin Cīrţu a fost un jucător adulat īn perioada Craiovei Maxima deoarece avea ceva de mirodenie īn evoluţiile sale. Dribla altfel, pasa altfel, īnscria altfel decīt o făcea restul fotbaliştilor. Jocul său nu avea nimic de-a face cu dīrzenia colegilor Tilihoi sau Negrilă. Nu băga alunecări care defrişau glezne precum stelistul Bumbescu şi categoric nu făcea parte din grupul fotbaliştilor fără splină cīnd era vorba de alergat.

La 33 de ani, Cīrţu-fotbalistul i-a lăsat loc lui Cīrţu-antrenorul. Un tehnician foarte ofensiv, ai cărui fotbalişti marcau goluri la fel de firesc precum respirau. După Revoluţie īnsă, acesta a dispărut aproape fără urmă, ca īntr-un program american de protecţie a martorilor, şi l-a lăsat īn loc pe cel poreclit de Gazeta Sporturilor Sorinaccio.

Din veselia de fotbalist care fu, astăzi au rămas doar declaraţiile pline de haz oferite presei. Pentru elevii săi, jucătorul Cīrţu este exemplu doar cīnd vreunul dintre aceştia are o relaţie atīt de proastă cu mingea, īncīt are nevoie de o demonstraţie practică. Īn rest, Cīrţu actual este reprezentat prin cerbicia cu care i se apără echipele şi prin dracii provocaţi marilor echipe din Capitală atunci cīnd īl vizitează.

Probabil că nu va īncīnta niciodată ca antrenor aşa cum a făcut-o ca jucător, dar, la fel de probabil, va exista ca antrenor tocmai datorită calităţilor de care nu s-a folosit īn tinereţe.

Marincău a ghicit scorul
Indisponibil de la īnceputul campionatului din pricina unui tratament īmpotriva decalcifierii oaselor, Raul Marincău, fundaşul alb-violeţilor, a anticipat rezultatul final al partidei cu vasluienii. "Am zis īnaintea meciului că batem cu 1-0. Şi aşa a fost. De-abia aştept să revin īn teren. Peste două săptămīni cred că voi fi apt", a spus Marincău.
Gsp

ady51a
27th September 2005, 11:11
Viitorul adversar. :D
Foto Fanatik.

Seahawk
29th September 2005, 03:48
Ady, mai iti "usurez" si eu munca, sper ca nu te superi :D

FC Argeş este solidă, ermetică şi joacă bine pe contraatac

Florentin Chiforeanu, directorul executiv al FC Farul, a precizat, referitor la confruntarea de sāmbătă, cu FC Argeş, c㠄īi acordăm aceeaşi importanţă ca şi celorlalte partide. O pregătim īn mod normal. Angajamentul va fi acelaşi, rămāne să vedem ce va fi şi pe teren“. „Noi, conducerea administrativă, urmărim īndeplinirea obiectivului, care este calificarea īntr-o cupă europeană. Momentan, suntem pe locul patru īn clasament şi vrem să trecem cu bine de cele două meciuri de pe teren propriu care urmează“, a comentat Chiforeanu şi parcursul de pānă acum al echipei. Antrenorul principal al constănţenilor, Petre Grigoraş, ne-a declarat: „Pentru Farul, īncepe o serie de meciuri foarte grele, īn compania unor echipe extrem de puternice. Şi, īntotdeauna, primul e cel mai dificil. Piteştenii nu au pierdut īn Giuleşti sau pe terenul Clujului, formaţii redutabile ale campionatului. Adversarii noştri de sāmbătă au un joc excelent de deplasare. Alcătuiesc o echipă solidă, ermetică, ce interpretează bine contraatacul. Trebuie să cāştigăm această partidă cu orice preţ, indiferent īn ce manieră, pentru că avem mare nevoie de victorie. Trebuie să dăm dovadă de sacrificiu total“.

Cuget Liber.

ady51a
30th September 2005, 08:43
Oficialii piteşteni au uitat ultimul succes e Litoral
La vānătoare de rechini
Antrenorul secund al echipei FC Argeş, Vasile Stan, a declarat ieri, īn ajunul plecării la Constanţa, că piteştenii vizează toate cele punctele puse īn joc. Tehnicianul piteştean nu-şi mai aduce aminte de cānd alb-violeţii au plecat īnvingători de pe Litoral. „Noi cu Farul nu am mai reuşit să luăm toate punctele din deplasare cam de multă vreme. Jucătorii sunt pregătiţi să spargă gheaţa, să venim cu trei puncte de la Constanţa”, a spus Vasile Stan. FC Argeş a cāştigat ultima oară pe Litoral acum şase ani, pe 29 mai 1999, cānd Constantin Schumacher a marcat ambele goluri ale victoriei cu 2-0. Piteştenii au terminat campionatul pe locul al patrulea, la doar două puncte de podium şi de a doua participare consecutivă īn Cupa UEFA.
Puncte slabe
Deşi este una dintre cele mai solide echipe din Divizia A, lucru certificat şi de victoria cu 1-0 pe Ştefan cel Mare, īn faţa lui Dinamo, FC Farul are şi puncte slabe. Acestea vor trebui speculate la maxim de către jucătorii piteşteni. „Farul e o echipă bună, a demonstrat anul trecut şa īn īnceputul acesta de campionat. Este bine sudată, iar īn jocurile disputate acasă īşi masează adversarul īn jumătatea lui şi īncearcă să-şi rezolve rapid victoria. Punctele forte sunt benzile laterale, cu doi fundaşi ofensivi, Farmache şi Paşcovici, plus doi mijlocaşi de bandă, Apostol şi Senin. Ca fiecare echipă, au şi ei fisurile lor, iar noi vom īncerca să profităm de greşeli. Punctul lor nevralgic este apărarea, dar şi spaţiile lăsate libere de fundaşii laterali”, a mai spus Vasile Stan.

Cārţu nu este suspendat
Comisia de Disciplină a Ligii Profesioniste de Fotbal a judecat miercuri eliminarea antrenorilor Sorin Cārţu şi Mircea Rednic de pe banca tehnică la meciul FC Argeş – FC Vaslui. Cārţu a prezentat īnsă o adeverinţă medicală prin care a demonstrat că nu se poate prezenta la comisie deoarece face un tratament. Pentru că toate lumea ştie problemele de sănătate ale tehnicianului piteştean, judecata acestuia a fost amānată pentru săptămāna viitoare. Astfel, Sorinaccio are dreptul să stea pe bancă la prtida cu FC Farul, de māine. Mircea Rednic, īn schimb, a fost suspendat două etape şi amendat cu suma de 170 de euro.
Strategie inteligentă
Refuzul lui Cārţu de a se prezenta la Comisia de Disciplină nu este chiar īntāmplător. Tehnicianul piteştean ştia că ar fi fost suspendat cel puţin o etapă, iar prezenţa sa īn tribuna de la Constanţa nu ar fi fost de nici un ajutor echipei. Dacă se prezintă săptămāna viitoare la judecată şi va primi două etape de suspendare, acestea vor pica excelent pentru Sorinaccio, deoarece pe Cotroceni şi la Mioveni, cu Poli Timişoara, a sta īn tribună este chiar mai bine decāt a sta pe banca de rezerve, atāt de apropiate sunt tribunele de terenul de joc.

Dobre va juca titular
# Chiţa īl va īnlocui pe Rohat
Sorin Cārţu a găsit soluţia īnlocuirii lui Gheorghe Rohat, suspendat pentru cumulul de cartonaşe galbene. Cel care īi va lua locul īn defensivă va fi Alin Chiţa, care va fi mutat de pe banda dreaptă īn centrul apărării. Īn locul lui Chiţa va fi introdus titular Cornel Dobre, el urmānd a fi suplinit pe banda dreaptă ade Andrei Prepeliţă. Tot titular va juca şi Cristi Tănase, componentul echipei naţionale de juniori a Romāniei.

Bilaşco va fi din nou rezervă
Marius Bilaşco va fi lăsat din nou pe banca de rezerve, īn linia de atac urmānd a juca Ciprian Tănasă şi Cosmin Năstăsie. Atacantul de 24 de ani al lui FC Argeş a pierdut echipa de bază deşi la īnceputul campionatului era titular incontestabil. „Bilaşco ar trebui să nu se īmpace cu statutul de rezervă, pentru că este un jucător de bază al nostru. Să sperăm că prezenţa lui pe bancă de cāteva meciuri īncoace īl va ambiţiona pentru a redeveni acel Bilaşco util echipei, care marchează meci de meci”, a declarat Vasile Stan.

Info FC Argeş
# Vintilă rezervă. Etapa de suspendare a lui Vintilă după eliminarea din Cupa Romāniei a expirat, dar portarul titular la meciul cu FC Farul va fi tot Ştefan Preda. Asta īnseamnă, după teoria lui Cārţu, că Vintilă a fost considerat vinovat pentru īnfrāngerea cu FCM Tārgovişte. „Vulturul” va sta īnsă māine pe banca de rezerve.
# Antrenament pe Litoral. Astăzi, īn jurul dimineţii, echipa va pleca spre Constanţa. FC Argeş se va caza īn oraş, nu la Eforie Nord sau Mamaia, unde s-a stat īn ultimii ani, la un hotel particular din apropierea stadionului „Gheorghe Hagi”. Fotbaliştii vor face vineri seara o şedinţă uşoară de antrenament.
# Ionescu a fost accidentat. Mijlocaşul Adrian Ionescu nu a făcut timp de două zile pregătire cu echipa, accidentāndu-se luni la un antrenament. Tānărul jucător de 20 de ani şi-a revenit īnsă, şi este de apt de joc. El nu va face īnsă deplasarea la Constanţa, ci va fi trimis la Dacia Mioveni, īmpreună cu Mircea Negru, pentru jocul cu Rapid II din Divizia B.
# Arbitrii. O nouă premieră pentru FC Argeş: va fi arbitrată la centru de tānărul Marius Bocăneală (Galaţi), care se află la primele meciuri īn Divizia A. Bocăneală va fi ajutat la cele două linii de Dragoş Iliescu şi Florin Buzărnescu (ambii din Craiova).

Oare?
„Nu se simte lipsa lui Danciu“
FC Argeş suferă evident la mijlocul terenului, după ce s-a despărţit de Ciprian Danciu, dar rezultatele din campionat şi părerea antrenorilor contrazic părerile specialiştilor. Fără Danciu, FC Argeş a izbutit două victorii cu 1-0, dar şi o eliminare ruşinoasă din Cupa Romāniei. “Danciu a fost un jucător important care nu mai face parte din lot, şi trebuie să ne obişnuim cu acest lucru. Deocamdată rezultatele sunt pozitive fără el, dar trebuie să recunoaştem că Danciu era un pasator deosebit, iar Negoiţă, cel care īl suplineşte foarte bine īn sarcinile defensive, nu este la fel de penetrant”, spune secundul Stan.

Sejur de două zile
Ultraşii pleacă la mare
Galeria echipei FC Argeş, Ultras Viola, va pleca sāmbătă, de la ora 7 dimineaţa, la Constanţa. Suporterii, īn număr destul de scăzut, se vor strānge īn parcarea de la stadionul “Nicolae Dobrin”, deplasarea urmānd a se face cu un singur autobuz. Deşi FC Argeş nu a mai jucat la Constanţa īn acest an, pentru ultraşi este a doua deplasare pe Litoral īn mai puţin de o lună. Precedenta descindere īn oraşul de la malul mării s-a petrecut cu ocazia meciurilor de tineret şi seniori ale Romāniei īmpotriva Cehiei. Este posibil ca suporterii piteşteni să rămānă după meci la Constanţa, dacă vremea va fi bună pentru plajă, īntoarcerea urmānd a se face duminică seara.

Grigoraş se teme de FC Argeş
Unul dintre cei mai valoroşi antrenori tineri din Divizia A, Petre Grigoraş, se teme foarte tare de meciul pe care echipa sa, FC Farul, īl are de disputat cu FC Argeş. “Echipa din Piteşti este solidă, bine aşezată pe teren şi se apără foarte bine. A pus mari probleme echipelor puternice din campionat, iar īn deplasare pierde foarte greu”, a declarat Grigoraş. Acesta recunoaşte că īn momentul de faţă formaţia sa nu mai este invincibilă pe propriul teren ca sezonul trecut, cānd pe Litoral au pierdut toate echipele din Bucureşti.

Top

Seahawk
30th September 2005, 10:52
de ce se creeaza starea asta de spirit... de ce plecam cu mentalitatea asta? Noi trebuie sa terminam intre primele echipe... ori daca a ajuns sa ne fie frica de Arges, la noi acasa... e grav.


Acesta [Grigoras] recunoaşte că în momentul de faţă formaţia sa nu mai este invincibilă pe propriul teren ca sezonul trecut, când pe Litoral au pierdut toate echipele din Bucureşti.
Conform clasamentului, suntem invincibili :ok:

3 puncte cu argeseni, ne revenim in forma pt. seria de foc...si totul revine la normal ;) hai farutu!

tchibos
1st October 2005, 18:14
mare antrenor Cartu... imediat dupa golul Farului scoate un varf si baga un fundas:evil:

ady51a
1st October 2005, 22:20
Pai schimbarea era pregatita de Cartu inaite de gol. M-am uitat exact cand l-a pregatit pe Marincau si a anuntat arbitrul de rezerva. I-a dat Barbu planul peste cap.

tchibos
13th October 2005, 23:20
la Steaua s-au intamplat multe in ultimul timp...vanzarea actiunilor de catre jiji, Lacatus pus presedinte, scandaluri cu galeriile... toate cumulate duc intr-o singura directie -> instabilitate de moment la Steaua si implicit o victorie a Farului la Constanta

Steau va avea acum mai putin spectatori...ultrasi steaua ABSENTI:

COMUNICAT ULT*RAS



Astazi, 10 octombrie 2005, grupul ULT*RAS isi anunta suspendarea activitatii pe termen nelimitat. Motivele care duc la aceasta decizie pentru noi toti sunt numeroase si multi probabil ca le cunosc deja. Razboiul fara scrupule dus de club si de cei din Peluza Nord la toate nivelurile pentru a ne inchide gura abuziv si a ne face sa disparem atat ca grup cat si ca peluza, ne-a lasat un gust amar, dezamagiti fiind ca am ajuns in propriul stadion sa fim mult mai in pericol decat in orice deplasare. Desi s-a incercat trecerea peste amenintarile si injuriile adresate tuturor celor din Peluza Sud, desi am incercat sa ne explicam si civilizat atitudinea si conduita ultras ce am urmat-o mereu, haituirile nu numai ca nu au incetat, ba chiar s-au amplificat de la un meci la altul. Cu toata dictatura si cenzura impusa de club, coroborata cu ura multora din PN pentru noi (atat ca grup cat si ca peluza) nu am incetat sa ne urmam echipa si am incercat sa ajungem pe toate stadioanele tarii unde a jucat FC Steaua, sustinand mereu culorile ce le purtam cu atata drag in suflet. Din pacate anul acesta, dupa evenimentele de la partida Steaua Bucuresti-Otelul Galati nu am putut sa ne sustinem favoritii in toate deplasarile asa cum grupul nostru a obisnuit inca de la infiintarea sa. Am incercat orice cale posibila, dar s-a ajuns in punctul in care grija pentru integritatea noastra fizica sa fie serios amenintata. Violenta face parte din lumea ultras dar episoadele petrecute in ultimele saptamani nu au nici o legatura cu aceasta lume, nu au legatura nici macar cu lumea civilizata. Am fost impinsi catre aceasta dureroasa decizie de catre factori non-ultra', factori pe care nu ii putem combate, factori care din pacate fac parte din "societatea libera" in care traim cu totii. Membri grupului, alaturi de ceilalti membri ai Peluzei Sud au fost amenintati, agresati, urmariti in unele cazuri in fata propriilor case. Am ajuns sa intram si sa iesim de pe propriul stadion ascunsi sau sa fim victimele multora dintre interlopii Bucurestiului. Majoritatea acestor acte s-au desfasurat sub incurajarea si complicitatea conducerii clubului si chiar a Jandarmeriei. Bucuria de a vedea Steaua pe teren ne-a fost rapita pentru bani de oameni fara scrupule mobilizati si sponsorizati de catre cei pe care ii deranjam.
De aceea grupul ULT*RAS nu va mai urma ca grup organizat echipa in deplasari si nici pe propriul teren. Consideram ca in aceasta situatie este singura cale onorabila pe care o putem urma in aceste vremuri de restriste pentru suporterul stelist. Nu dorim sa fim ultrasi doar cand e vorba de coregrafii , steaguri si mesaje. Ultras inseamna pasiune, libertate si atitudine si vom urma aceste concepte intotdeauna, mandri de ce am realizat si asteptand intoarcerea pe scaunele Peluzei Sud si pe stadioanele tarii.


LIBERI SI UNITI MEREU !



ULT*RAS STEAUA BUCURESTI 2002

ady51a
25th October 2005, 20:53
Conform fcrapid.ro, Rćzvan Lucescu a cedat pentru aceastć etapă de Cupć patru jucători de la prima echipă, care vor īntări formaţia secundć: Curcć, Grigore, Gigel Ene si, īn premierć, Vali Negru, care si-ar putea face astfel redebutul după o lungă perioadă de inactivitate. Singurele absenţe din cele două loturi sīnt cele ale lui Romeo Stancu (accidentat) si Adrian Rusu (suspendat după eliminarea din partida cu Juventus Bucuresti). Rapid joacă īmpotriva echipei Cetate Suceava (la Focşani), īn timp ce Rapid II evoluează īmpotrva Farului (la Călăraşi). Ambele partide se joacă de la ora 14:00.
GSP

ady51a
1st November 2005, 14:14
Centralul Sorin Corpodean e convins că l-a eliminat corect pe antrenorul Cosmin Olăroiu

Timişoara a luat foc duminică seară, cīnd arbitrul Sorin Corpodean l-a eliminat pe antrenorul Cosmin Olăroiu, īn minutul 78 al partidei cu FC Naţional, 2-1. "Nu sīntem proştii nimănui. Dacă a fi civilizat īnseamnă a fi prost, īnseamnă că s-a īntins prea mult coarda", a răbufnit Oli, care a fost trimis īn tribună de central pentru că a depăşit spaţiul tehnic. "Ce, trebuia să-mi dea şi două palme ca să-l elimin? Eu zic că nu a avut un comportament adecvat. Surafaţa tehnică trebuie respectată, iar dīnsul a depăşit-o de mai multe ori, a ajuns pīnă pe terenul de joc", s-a apărat arbitrul.

Corpodean a precizat că Olăroiu nu l-a īnjurat: "M-a īntrebat doar <>, iar eu l-am rugat frumos să părăsească terenul. Nici īn raport nu am consemnat că m-ar fi īnjurat". "Centralul" crede că nu a greşit nici o decizie: "Să se uite la casetă. Eu am luat deciziile corespunzătoare situaţiilor cu care m-am confruntat".

"Eliminarea lui Olăroiu este corectă. A ieşit din spaţiul tehnic"
Jackie Ionescu, consilier Poli Timişoara
GSP

ady51a
2nd November 2005, 21:34
Antrenorul echipei Poli Timişoara, Cosmin Olăroiu, a fost suspendat două etape şi amendat cu suma de 340 de euro de Comisia de Disciplină a FRF, pentru proteste la adresa arbitrajului īn partida de pe teren propriu cu FC Naţional (2-1), din cadrul etapei a XI-a a D.A.

Olăroiu a fost eliminat şi trimis īn tribună īn minutul 78 al partidei de la Timişoara de arbitrul Sorin Corpodean după ce a părăsit īn mod repetat spaţiul destinat băncii tehnice.

gsp

ady51a
7th November 2005, 13:00
Ionut Chirila, antrenorul lui Jiul Petrosani, a declarat ieri ca el nu este vinovat pentru infrangerea suferita pe teren propriu cu Poli Iasi. "Pana acum mi-am asumat toate infrangerile, dar de aceasta data nu mai este vina mea. Ca doar nu eu n-am bagat mingea in poarta din cinci metri cu Dinamo, Constanta, Galati si Iasi. Domnul Kalai imi face a sasea greseala personala. Aceasta este valoarea individuala a jucatorilor. Cu ei mergem mai departe si incercam sa luam puncte. Poli a meritat victoria, practicand un joc agresiv si cu o aparare foarte buna", a explicat Chirila. Justificarile tehnicianului nu l-au convins pe patronul Alin Simota, care pare sa fi ajuns cu rabdarea la limita. "Ma gandesc foarte serios sa-l demit pe Chirila", a subliniat Simota.
Ziua de Constanta

INTERVIU
"Nu ma imbat cu apa rece"
Modest. Exagerat de modest. S-a chinuit sa faca un bici din nimic si sa si plesneasca. A reusit. Spune ca este doar un ucenic. N-a fixat obiective marete. E timp. Dar, apropo: Nelutu Sabau a invins Steaua si Rapid in numai o saptamina. Motul este multumit ca a reusit sa il reactiveze pe Iftodi, pe care il considera un jucator valoros
Sport Total: Nelutu, mai intii Steaua, acum Rapid. Care dintre victorii o consideri mai importanta?

Ioan Ovidiu Sabau: Ambele sint la fel de importante. Sincer va spun, pentru mine au contat mai mult punctele puse in joc si mai putin numele echipei invinse. Aveam nevoie de aceste victorii ca de aer. Cine stie, daca nu bateam, poate acum nici nu mai eram antrenor la Gloria.

S-a pus problema demiterii tale in eventualitatea unui esec?

Nu pot spune asa ceva. Domnul Padureanu este un om echilbrat si nu cred ca se punea problema sa ma demita. Insa, in fotbal, rezultatele sint cele care te mentin in functie. Dar, bine ca a iesit asa.

Inaintea partidei spuneai ca te temi putin de Rapid. A fost o teama justificata?

Sigur. Chiar daca am invins, Rapid este o echipa puternica. Nu au reusit cel mai bun joc cu noi, insa asta nu inseamna ca n-au valoare. Evolueaza de mult timp impreuna si asta se cunoaste in relatiile din terenul de joc.

Cu ce ai reusit sa il surprinzi pe Razvan Lucescu?

Am mizat pe o oboseala a rapidistilor. Era firesc sa cedeze la un moment dat dupa ritmul in care au jucat cu Rennes. Le-am spus fotbalistilor mei sa incerce sa nu primim gol in prima repriza si sa incercam sa ii surprindem dupa pauza pe fondul unei caderi fizice previzibile. Mi-a fost insa teama ca nu cumva jucatorii mei sa oboseasca primii.

Sint fotbalistii tai peste cei ai Stelei si ai Rapidului, dupa ce le-ati batut pe ambele?

Haideti, sa fim seriosi! Fotbalistii me au niste limite, dar compenseaza prin daruire. Ma bucur ca am reusit totusi sa omogenizez lotul intr-o oarecare masura si sa il reactivez pe Iftodi, un fotbalist de mare valoare.

Prin oras se spune ca ai revolutionat fotbalul bistritean.

E prea mult spus. Eu incerc doar sa fac o treaba cit mai buna. Este normal ca la un moment dat lucrurile sa inceapa sa mearga. Oricum, mai am foarte multe de invatat. Sint constient de acest lucru si nu ma imbat cu apa rece.

Ce obiectiv ti-ai fixat pentru acest campionat?

Salvarea de la retrogradare. Atit pentru acest an. Apoi, sa fim sanatosi si vom mai vedea.

DINU GHEORGHE (presedinte Rapid):
"N-are sens sa mai discutam. Arbitrul a facut ce a vrut din noi, n-am mai vazut asa ceva de mult".

MARIUS MALDARASANU (mijlocas Rapid):
"Intr-un fel, este mai bine ca s-a terminat fara o victorie pentru noi. Acum nu mai pot exista nici un fel de speculatii".

Ii pare rau pentru Razvan
Desi era extrem de fericit pentru victoria obtinuta, tehnicianul Gloriei Bistrita a recunoscut ca il incearca un sentiment de regret pentru ca si-a invins fosta echipa. "Of, am petrecut multe clipe frumoase la Rapid. Am atitea amintiri placute, iar cu Razvan sint bun prieten. Imi pare rau ca l-am suparat, dar asta-i fotbalul", a mai spus Nelutu Sabau.

A petrecut in Bistrita
Contrar obiceiului, Sabau nu a plecat acasa, la Cluj, imediat dupa finalul partidei, asa cum face dupa fiecare meci de acasa. El a ramas in Bistrita, impreuna cu sotia, pentru a sarbatori victoria la un restaurant. "Am fost invitati de niste prieteni de aici. Nu puteam sa ii refuz. Oricum, in seara aceasta (n.r - ieri seara) vom ajunge la Cluj", a marturisit Sabau.

Lucescu, nervos
Exilat in tribuna de Corpodean, pentru ca a parasit spatiul tehnic, Razvan Lucescu (foto) a plecat de la stadion sub un cor de fluieraturi dinspre tribuna bistriteana. Suparat pe un spectator care ii reprosa ca nu a fost penalty, tehnicianul Rapidului i s-a adresat extrem de nervos. "Ai frustrari? Ai probleme acasa, cu nevasta? Du-te si rezolva-le acolo, nu mai veni pe stadion daca nu iti convine", i-a strigat Razvan.

L-au atacat pe arbitru
Arbitrul intilnirii, Sorin Corpodean, a reusit sa ii scoata din sarite prin deciziile sale pe jucatorii ambelor echipe. Mai intii, chiar la inceputul partidei, a anulat un gol inscris de bistriteanul Negrean, pe motiv de ofsaid. Apoi, a acordat un penalty Rapidului, contestat de gazde, dupa un contact in suprafata de pedeapsa intre Rus si Daniel Niculae. In schimb, oaspetii l-au acuzat pe fluieras ca ar fi tolerat jocul dur practicat de catre fotbalistii lui Sabau.

"Nu se poate asa ceva. Numai coate si pumni in cap. Sintem toti plini de vinatai. In schimb, tot pe noi ne-a umplut de cartonase galbene. Personal, consider ca a fluierat intr-un singur sens. Dar, asta este, mergem inainte", a declarat Marius Maldarasanu. La rindul sau, capitanul Vasile Maftei a fost la fel de vehement la adresa centralului: "In provincie, asa se intimpla mai mereu. Sintem obisnuiti cu cotonogelile. Dar, parca, de data aceasta a fost prea de tot. Coate in gura, vinatai pe tibii. Si toate sub ochii arbitrului. Asta nu mai e fotbal. Nu spun ca am fi jucat noi mai bine, dar macar sa nu se fi recurs la duritati".

Ilyes a continuat atacul. "A fluierat numai intr-o directie, ce sa ne mai ascundem dupa degete. Chiar nu stiu ce interes putea sa aiba arbitrul Corpodean", a rabufnit mijlocasul. Exilat in tribuna pentru ca a iesit din spatiul destinat bancii tehnice, tehnicianul Razvan Lucescu s-a multumit sa vorbeasca despre prestatia arbitrului doar dispretuitor: "Sper ca se va confrunta cu propriile remuscari si cu propria constiinta".

"M-a eliminat pe nedrept"
In finalul partidei, Sorin Corpodean a aratat doua cartonase rosii, eliminindu-i pe Burdujan de la Rapid si pe Muresan de la Gloria. Arbitrul a considerat ca jucatorii s-au lovit reciproc si fara a sta pe ginduri i-a sanctionat. "Nu eu am fost implicat in acest conflict. Nici macar nu ma aflam linga ei. Ma aflam la 4 metri distanta de locul unde s-a intimplat incidentul si mai eram si cu spatele. Cred ca arbitrul m-a confundat cu Dan Matei", a spus Muresan.
SportTotal

ady51a
10th November 2005, 12:56
Comisia de disciplina a FRF decis, ieri, suspendarea pe cate o etapa a jucatorilor Lucian Burdujan si Gabriel Muresan, eliminati in meciul Gloria Bistrita-Rapid de etapa trecuta datorita unei altercatii. Jucatorii au fost amendati fiecare cu cate 56 de euro.

Deci Gloria vine la Constanta fara cel poreclit "Bodu" dupa golul marcat in Ghencea in Steaua - Gloria 0-1. :ok: :D

ady51a
17th November 2005, 22:13
Gloria, luată la bani mărunţi

Lucian Marinof a intrat īn posesia casetelor partidelor pe care le-a susţinut Gloria īn ultimele etape de campionat, 2-1 cu Rapidul pe teren propriu şi 1-0 cu Steaua īn deplasare. „Voi analiza īn amănunt aceste confruntări. Īn ultimele trei partide, bistriţenii au folosit aceeaşi formulă de joc. Rămāne să vedem cine īi vor īnlocui pe suspendaţii Negrean şi Mureşan“, a precizat Marinof.

ady51a
2nd March 2006, 16:54
Aceasta decizie a fost luata, miercuri, de Comitetul de Urgenta al Ligii Profesioniste de Fotbal, din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile.
"Ne va fi mult mai greu saptamina viitoare. Ne-am pregatit sa jucam la Constanta, stabilisem deja deplasarea, aveam un anumit program de antrenamente, iar acum intervine aceasta problema care ne da planurile peste cap" a spus antrenorul Pandurilor, Viorel Hizo.

De asemenea, presedintele clubului din Tirgu Jiu, Marin Condescu, a mentionat ca s-a opus aminarii primei etape. El se intreaba ce decizie va lua LPF daca va ninge si saptamina viitoare.

"Cred ca vremea rea din ultimele zile nu este o scuza pentru a amina startul returului. Duminica prevad ca va fi o vreme buna de iesit la un gratar in haine cu mineca scurta. Acum nu ne mai ramine decit sa scoatem televizoarele in curte si sa ne uitam cu placere la meciurile din Italia" a adaugat Condescu.

Pandurii Tirgu Jiu va intilni in deplasare pe Farul Constanta, pe 12 martie, in etapa a XVI-a a Diviziei A.

Portarul Tibi Lung, care in tur a evoluat sub forma de imprumut la Minerul Motru, si-a reziliat contractul cu Pandurii Tirgu Jiu. Portarul s-a transferat la divizionara B FC Caracal si va putea evolua pentru aceasta in prima etapa a returului cu Dinamo II. Sport Total

ady51a
5th March 2006, 08:25
Antrenorul Viorel Hizo a pregătit debutul pentru retur īn mocirla de pe terenul II, īn compania unei echipe arţăgoase.
Circa 500 de spectatori s-au īnghesuit pe digul din jurul terenului II din Tārgu Jiu, īnsă favoriţii le-au oferit prea puţine momente de fotbal veritabil. Prin dispunerea tactică, Pandurii i-a invitat pe cei din Caracal să conducă jocul, elevii lui Nae Ungureanu dictānd ritmul primei părţi. Īn aceste condiţii, FC Caracal a deschis scorul prin Militaru, care a transformat imparabil o lovitură liberă de la circa 30 de metri. La pauză, Hizo şi-a băgat elevii īn şedinţă, iar īn partea a doua pe teren nu a contat decāt Pandurii. După o serie de ocazii irosite de Disney (foto īn roşu), Vancea, Adi Popescu şi Glişcă, Bogoi a adus egalarea. Şi atāt. Pentru că, din păcate pentru fanii gazdelor, meciul s-a terminat 1-1.Proport!

ady51a
7th March 2006, 07:13
Pandurii sosesc joi la Constanţa

Adversara Farului din meciul de vineri, de la Constanţa, din prima etapă a returului Diviziei A, Pandurii Tg. Jiu, şi-a anunţat sosirea pe litoral joi, īn jurul orei 13. Delegaţia oltenilor se va caza la hotelul „Scala“. Pandurii contează pe sprijinul a 60 de suporteri, care ajung la Constanţa īn ziua meciului, īn jurul orei 18, cu trei microbuze.

pff
14th March 2006, 07:49
A căutat "galbenul"
Tiberiu Bălan a primit un avertisment īn minutul 88 al partidei de la CFR (0-0), pentru un fault gratuit. Cartonaşul a fost al patrulea īn acest sezon, aşa că mijlocaşul va lipsi etapa viitoare, cu Farul. Clujean de origine, Bălan a profitat de suspendare pentru a petrece o săptămīnă acasă, el rămīnīnd după joc īn oraşul natal. (Remus Răureanu)
gsp.ro

foarte frumos din partea lui :).. a mai crescut putin in okii mei :))

ULTRAS-CT
14th March 2006, 09:33
pff :)) am o presimtzire ca o sa batem la sportul un 0-2 asa :D

pff
14th March 2006, 09:49
in ultimii 3 ani .. am plecat tot timpu` cu pcte de la sportu` .. sa speram ca o sa se respecte traditia :))

ady51a
29th March 2006, 23:29
Dacă Farul nu va putea folosi īn disputa de la Petroşani, de duminică, trei jucători de bază, Lungu, Todoran şi Farmache, fiecare acumulānd īn meciul cu Dinamo al patrulea cartonaş galben, nici Jiul nu se va putea baza la meciul de duminică pe doi titulari, atacantul Claudiu Drăgan şi portarul Hotoboc. Īn locul acestuia din urmă va evolua Bogdan Miron (fost şi la Midia Năvodari), care a venit īn iarnă de la Petrolul. Cuget Liber!

b3bito
30th March 2006, 11:45
hmm oricum o sa fie un meci greu....

ady51a
31st March 2006, 07:56
Fostul mijlocas al echipei Steaua, Florentin Dumitru , ar putea debuta la noua sa formatie, Jiul, duminica, in meciul de pe teren propriu cu Farul. Accidentat de la finele turului, Florentin Dumitru a sosit la Petrosani, miercuri seara, iar ieri a efectuat primul sau antrenament complet din acest an.

tchibos
31st March 2006, 21:41
Antrenorul Aurel Şunda este nemulţumit de kilogramele īn plus ale fundaşului George Şoltuz. "Este mai gras şi se mişcă mai greu, dar nu am pe altcineva pe acel post. A reuşit să dea jos două kilograme de cīnd a venit la echipă şi sper să slăbească mai repede īncă trei", a spus Şunda. Şoltuz cīntăreşte 85 de kilograme, la o īnălţime de 1,82 metri.

ady51a
5th April 2006, 08:05
De frică, Ionuţ Popa a venit la Constanţa cu maşina

Lotul Politehnicii a efectuat deplasarea la Constanţa pe calea aerului, cu o cursă charter, care a decolat de pe aeroportul din Iaşi ieri, la ora 17,30. Antrenorul Ionuţ Popa a venit separat de echipă, īntrucāt are frică de avion. Astfel că, după meciul cu Dinamo, tehnicianul lui Poli a rămas īn Bucureşti, venind pe litoral cu autoturismul personal. „Merg cu avionul doar dacă este nevoie să-l trag cu maşina mea ca să-l ajut să decoleze“, a glumit Popa.
Ieşenii īşi īntregesc trupa

Politehnica Iaşi īi va putea folosi sigur diseară pe trei dintre cei cinci jucători absenţi, din pricina accidentărilor şi a suspendărilor, īn meciul cu Dinamo: Bernard, Onofraş şi Bālbă. Gavatorta este īn continuare accidentat, iar Martin Cernoch este incert.
Cuget Liber!

ady51a
12th May 2006, 00:01
Fanii lui Poli Timisoara au hotarat joi sa nu mearga la Constanta, in partida pe care Poli o joaca in etapa 27 cu Farul.
Iata comunicatul Comunicat CVUCS:

<<

De cateva etape suporterii timisoreni sanctioneaza prin diverse mijloace prestatia dezamagitoare a echipei dar mai ales atitudinea incalificabila a jucatorilor (cu prea putine exceptii).

Observam insa cu tristete ca semnalele noastre sunt tratate cu indiferenta de catre acestia. Pana cand vom vedea meci de meci jucatori a caror singura preocupare este sa mimeze fotbalul? Pana cand indolenta si nepasarea vor imbraca tricoul alb-violet? Pana cand jucatori care pe teren nu exista se vor remarca fara pic de rusine doar prin viata de noapte?

Pana cand conducerea tehnica nu va reusi sa elimine aceste neajunsuri? Pana cand aceste atitudini nu se vor schimba CVUCS va inceta sa sustina echipa atat la meciurile din deplasare cat si la cele de pe teren propriu.

In urma sedintei de joi s-a hotarat ca sa nu mai efectuam deplasarea de la Constanta in semn de protest. Motivele si urmatorii pasi se vor anunta printr-un comunicat.

Onlinesport!

pff
12th May 2006, 00:34
o sa le simtim lipsa :))) NOT ...

ady51a
12th May 2006, 23:31
Poli are şapte absenţe

Hagi nu īi va putea folosi īn partida cu Farul pe Gigel Coman (suspendat), Pleşan, Simek, Zimmermann, Mansour, Silvăşan şi M. Constantinescu (toţi, accidentaţi). Delegaţia timişoreană va locui pe litoral la hotelul lui Hagi, Iaki.

ady51a
21st May 2006, 22:22
Directorul general al Oţelului Galaţi, Marius Stan, a declarat că, după meciul cu Politehnica Timişoara, fotbaliştii şi staff-ul tehnic vor pleca īmpreună cu familiile īntr-o mini vacanţă, la Mamaia. Oficialul gălăţean a precizat că lotul va sosi pe litoral miercuri şi va sta pānă la partida cu Farul.:ok:
Cuget Liber!

ady51a
31st May 2006, 10:31
Stelea a debutat la Otelul
Fostul international Bogdan Stelea, a primit doua goluri intr-o repriza, la meciul sau de debut pentru Otelul Galati, in partida cistigata de divizionara A, cu scorul de 3-2, in fata formatiei Rapid Ovidiu.
Golurile formatiei galatene au fost marcate de Elek, Apetri si Osvaldo. In partida cu Rapid Ovidiu au jucat pentru Otelul si patru straini adusi in probe, plus fundasul central Madalin Militaru.

Otelul a mai disputat, marti, un amical cu Oil Terminal Constanta, partida pe care a cistigat-o cu scorul de 4-0. Marcatorii acestei intilniri au fost Paraschiv, Elek - 2 si Osvaldo.SPT

ady51a
1st June 2006, 12:15
Oţelul va avea o galerie de 100 de oameni

Oţelul Galaţi a anunţat FC Farul că la meciul de sāmbătă va fi īncurajată de o galerie formată din aproximativ 100 de persoane, care vor ajunge la Constanţa īn ziua meciului, īn jurul orei 16, cu cinci microbuze. Clubul gălăţean este de miercurea trecută pe litoral, stabilindu-şi cartierul general la hotelul „Ambasador“ din Mamaia.

ady51a
2nd June 2006, 11:40
Grigoraş e īn spital
Articol gsp

Antrenorul Oţelului Galaţi, Petre Grigoraş, a acuzat īn această dimineaţă stări de oboseală şi dureri īn zona inimii, fiind transportat la Spitalul Judeţean din Constanţa. Tehnicianul, care se află cu Oţelul īn cantonament pe litoral, a fost supus unor investigaţii amănunţite, iar spre seară starea sa de sănătate s-a īmbunătăţit. Īnsă medicii nu l-au lăsat să plece acasă, considerīnd că este necesar să stea sub supraveghere medicală. "M-am simţit rău azi, acum sīnt mai bine, īnsă doctorii au hotărīt că este mai bine să petrec această noapte sub supraveghere medicală", a spus Grigoraş, care a mai avut īn trecut probleme cardiovasculare.

dorryn
8th June 2006, 00:37
hmmm urmatorul adversar E Pobeda Prilep din Macedonia.Un adversar de luat in seama zic eu deoarece au stilul de joc al iugoslavilor.Nu stiu cat de tehnici sunt,probabil nu exceleaza la capitolul asta dar joaca dur la intimidare iar avand in vedere ca in lotul nostru sunt multe "domnisoare" ..ar fi posibil sa avem parte de o surpriza neplacuta.
P.S Pobeda Prilep a eliminat Universitatea Craiova acum cativa ani tot in intertoto.Cred ca in 2000

dorryn
8th June 2006, 00:37
hmmm urmatorul adversar E Pobeda Prilep din Macedonia.Un adversar de luat in seama zic eu deoarece au stilul de joc al iugoslavilor.Nu stiu cat de tehnici sunt,probabil nu exceleaza la capitolul asta dar joaca dur la intimidare iar avand in vedere ca in lotul nostru sunt multe "domnisoare" ..ar fi posibil sa avem parte de o surpriza neplacuta.
P.S Pobeda Prilep a eliminat Universitatea Craiova acum cativa ani tot in intertoto.Cred ca in 2000